PDA

View Full Version : Μυριζει.......



FRAGISCOS
07/06/2012, 23:49
Καλησπερα σε ολη την παρεα
Εχω ενα προβλημα και ψαχνω λυση.
Εχω εδω και 9 μηνες ενα HONDA HORNET 600 μοντ 06 το οποιο αγορασα(πιο σωστα ανταλλαξα) με μελος του φορουμ.
Το μηχανακι ειναι αριστο σε ολα ,αριστη κατασταση για τα χρονια και τα χιλιομετρα του και με αρκετα εξτρα,
φοραει φιλτρο αερα ,κιτ dynojet στα καρμπς και τελικο εξατμισης mivv xcone.
Το μηχανακι παει πολυ καλα αλλα μυριζει παρα πολυ καυσαεριο.
Η μπλουζα βρωμαει και ο συνεπβατης ακομη περισσοτερο.
Η γυναικα μου το ξεκοψε οτι δεν ξαναανεβαινει:rolleyes:
Υπαρχει λυση???

christof40
08/06/2012, 00:01
βγαλε τα μπουζι να δεις αν ειναι μαυρα,μαλλον πλουσιο μειγμα,ρυθμισε τα καρμπ.

FRAGISCOS
08/06/2012, 07:16
βγαλε τα μπουζι να δεις αν ειναι μαυρα,μαλλον πλουσιο μειγμα,ρυθμισε τα καρμπ.

H αληθεια ειναι οτι μαυριζει η εξατμιση και σα να μου φαινεται και πολλη η καταναλωση.
Ευχαριστω θα το κοιταξω:wave2:

toyar
08/06/2012, 07:58
οταν βρεις τι φταιει ενημερωσε να το κανω κι εγω για να μην ανεβαινει η γυναικα μου:D

MG-KTiNoS
08/06/2012, 08:30
Η γυναικα μου το ξεκοψε οτι δεν ξαναανεβαινει:rolleyes:
Υπαρχει λυση???

Το πουλάς το μηχανάκι...?
:D

FRAGISCOS
08/06/2012, 11:01
Ναι
Εχεις πμ;)

FRAGISCOS
08/06/2012, 14:17
Το κουκλι μου....260812καποιος απο δω μεσα το γνωριζει καλα....:D

GIXXERAKIAS
08/06/2012, 15:11
Του Άλεξ είναι?

Κάρμπ με το ανεστραμμένο?:confused:

lspiros
08/06/2012, 15:16
Τα πάμε και δια τηλεφώνου,βάλε μασκακι να εξομαλυνθει η ροη των καυσαεριων.:wave2:

sernodas2
08/06/2012, 15:20
H αληθεια ειναι οτι μαυριζει η εξατμιση και σα να μου φαινεται και πολλη η καταναλωση.
Ευχαριστω θα το κοιταξω:wave2:

αν κανεις ολα τα παραπανω, δλδ δεις αν κανει σωστη καυση κ σηνεχιση να μυρηζει τοτε θα φταινε οι εξατμισεις, εκει που ειναι κ αφου δεν ειναι η μαμα στροβιλίζει τα καυσαέρια στον συνεπιβάτη με αποτελεσμα ........ :pantofla::pantofla:

:beer: :beer: καλοβολτο!!!

FRAGISCOS
08/06/2012, 15:46
Τα πάμε και δια τηλεφώνου,βάλε μασκακι να εξομαλυνθει η ροη των καυσαεριων.:wave2:


Σπυρο το μηχανακι ειχε μασκακι και το βγαλα γιατι δεν χρειαζεται εδω .
Και με το μασκακι μυριζε ,δεν μπορει να δουλεψει το μασκακι με τα χιλιομετρα που παω εδω (20-80)
Σκεφτομαι να κατεβασω την εξατμιση χαμηλα με λαιμους απο cbr 98 η cbf.
Δεν ξερω αν υπαρχει διαφορα στην αποδοση.
Θα δοκιμασω και με το μαμα τελικο ,δεν ξερω σκεφτομαι διαφορα.
Το μηχανακι ειναι ωραιο,το γουσταρω αλλα η βρωμα για μενα ειναι προβλημα.:(
Βοηθατε οι γνωριζοντες.:confused:

vaska
08/06/2012, 16:23
Το μηχανακι ειναι ωραιο,το γουσταρω αλλα η βρωμα για μενα ειναι προβλημα.:(
Βοηθατε οι γνωριζοντες.:confused:


Είμαι φίλος και το ξέρεις κι επειδή ο φίλος στα δύσκολα φαίνεται, στείλε μου το μηχανάκι σου Πάτρα και μία εξουσιοδότηση και τα υπόλοιπα άστα πάνω μου. Θα κάνω τη μεταβίβαση στ' όνομά μου και ούτε που θα ξανακούσεις γι αυτό το βρωμομηχανάκι. Και δεν θέλω ούτε ευρώ, αφιλοκερδώς λέμε, για τον φίλο.

:D:wave2:

FRAGISCOS
08/06/2012, 16:36
Είμαι φίλος και το ξέρεις κι επειδή ο φίλος στα δύσκολα φαίνεται, στείλε μου το μηχανάκι σου Πάτρα και μία εξουσιοδότηση και τα υπόλοιπα άστα πάνω μου. Θα κάνω τη μεταβίβαση στ' όνομά μου και ούτε που θα ξανακούσεις γι αυτό το βρωμομηχανάκι. Και δεν θέλω ούτε ευρώ, αφιλοκερδώς λέμε, για τον φίλο.

:D:wave2:
Αμα εχεις τετοιους φιλους,τι τους θελεις τους εχθρους!!!!!:lol::wave2::beer:

AUFGEBRACHT
08/06/2012, 17:11
Μήπως το μηχανάκι γυρίζει πολύ; Γιατί ως γνωστόν "όποιος γυρίζει μυρίζει"... :D

sernodas2
08/06/2012, 21:23
Σπυρο το μηχανακι ειχε μασκακι και το βγαλα γιατι δεν χρειαζεται εδω .
Και με το μασκακι μυριζε ,δεν μπορει να δουλεψει το μασκακι με τα χιλιομετρα που παω εδω (20-80)
Σκεφτομαι να κατεβασω την εξατμιση χαμηλα με λαιμους απο cbr 98 η cbf.
Δεν ξερω αν υπαρχει διαφορα στην αποδοση.
Θα δοκιμασω και με το μαμα τελικο ,δεν ξερω σκεφτομαι διαφορα.
Το μηχανακι ειναι ωραιο,το γουσταρω αλλα η βρωμα για μενα ειναι προβλημα.:(
Βοηθατε οι γνωριζοντες.:confused:


σωστα βαλε τα μαμα τελικα κ γενικος οτι μαμα εχει εκει πισω κ κανε το τεστ,,,


το ειχα παθει καποτε με ενα tzr250 κ βρομουσε διχρονιλα η λενιο :bawl::bawl:


τοτε ειχα προσθεση λιγο σωληνα εξαγωγεις κ ολα μια χαρα (το κατα δηναμη,με την διχρονιλα:a04:)

kostaspetrou
09/06/2012, 08:05
Απ'τη στιγμή που οι εξατμίσεις είναι κοντά στην ουρά θα μυρίζει περισσότερο λόγω στροβιλισμών ό,τι παθαίνει και το Fazer δηλαδή.

Του Άλεξ είναι?

Κάρμπ με το ανεστραμμένο?:confused:
Ναι,καρμπ.Το'χει κολλητός μου και είναι για μένα απ'τα καλύτερα μηχανάκια:όμορφο και κλασσικό.Σαφώς καλύτερη απόδοση το μοτέρ του απ'τα fazer.

FRAGISCOS
10/06/2012, 12:48
Εβαλα σημερα το μαμα τελικο και το μηχανακι δεν μυριζει καθολου.
Παρατηρησα οτι εγινε πιο γραμμικο αλλα εχασε το νευρο που ειχα με τη MIVV.
Ανεβαζει πιο αργα στροφες και (συνηθεια) επειδη δεν ακουγεται νομιζω οτι καβαλαω αλλο μηχανακι.
Τεσπα μαλλον ετσι θα μεινει για το καλοκαιρι ,να ειμαστε νομοταγεις και να ανεβαινει και η κυρα που και που.
Το χειμωνα παλι MIVV..:D:wave2:

Λετε να παρουσιασει προβλημα επειδη φοραει φιλτρο DNA και κιτ DYNOJET?

VASOS
10/06/2012, 12:57
Μήπως το πρόβλημα ανάγεται τελικα στην ύπαρξη ή όχι καταλύτη?

kostaspetrou
10/06/2012, 14:54
Εβαλα σημερα το μαμα τελικο και το μηχανακι δεν μυριζει καθολου.
Λετε να παρουσιασει προβλημα επειδη φοραει φιλτρο DNA και κιτ DYNOJET?
Πρόβλημα θα παρουσιάσει αν δουλεύει αρκετά φτωχό ή πολύ πλούσιο.Αν ρυθμιστούν σωστά τα μίγματά του όχι.Αν ξέρεις κάντο μόνος σου,αλλιώς βρες κάποιον να στο κάνει.
Όταν λες κιτ dynojet εννοείς βελόνες dynojet και ζιγκλέρ dynojet;

edit:Για μένα βάλε το μαμά φίλτρο.καταρχήν μη νομίζεις ότι με το DNA γλιτώνεις χρήματα:φίλτρο αέρα δεν αλλάζεις κάθε μέρα(στη Μήλο σιγά μη γράψει πολλά χιλιόμετρα καθημερινά)και τα σαμπουάν-λάδι για να καθαρίσεις-λαδώσεις το DNA κοστίζουν.
Άσε που αφού το πλύνεις και λαδώσεις σίγουρα δε θα'ναι ακριβώς όπως πριν,άρα ίσως ξαναχρειαστεί ψάξιμο με τα μίγματα.
Λίγο παραπάνω λάδι να βάλεις θ'αλλάξει(ψιλοπράγματα αλλά θ'αλλάξει).

ΥΓ:ωραία η Μήλος!

FRAGISCOS
10/06/2012, 16:00
Πρόβλημα θα παρουσιάσει αν δουλεύει αρκετά φτωχό ή πολύ πλούσιο.Αν ρυθμιστούν σωστά τα μίγματά του όχι.Αν ξέρεις κάντο μόνος σου,αλλιώς βρες κάποιον να στο κάνει.
Όταν λες κιτ dynojet εννοείς βελόνες dynojet και ζιγκλέρ dynojet;

edit:Για μένα βάλε το μαμά φίλτρο.καταρχήν μη νομίζεις ότι με το DNA γλιτώνεις χρήματα:φίλτρο αέρα δεν αλλάζεις κάθε μέρα(στη Μήλο σιγά μη γράψει πολλά χιλιόμετρα καθημερινά)και τα σαμπουάν-λάδι για να καθαρίσεις-λαδώσεις το DNA κοστίζουν.
Άσε που αφού το πλύνεις και λαδώσεις σίγουρα δε θα'ναι ακριβώς όπως πριν,άρα ίσως ξαναχρειαστεί ψάξιμο με τα μίγματα.
Λίγο παραπάνω λάδι να βάλεις θ'αλλάξει(ψιλοπράγματα αλλά θ'αλλάξει).

ΥΓ:ωραία η Μήλος!


Δυστυχως εδω δεν εμπιστευομαι καποιον να το πειραξει:confused:

Το μηχανακι το αγορασα ετσι,την μαμα εξατμιση την πηρα μαζι με το μηχανακι,ομως δεν εχω φιλτρο μαμα.
Το dynojet ,απ οτι μου ειπε ο προκατοχος , ειναι ζιγκλερ και βελονες.
Επειδη δεν κανω χιλιομετρα (το μηχανακι το χρησιμοποιω αποκλειστικα για βολτα μια στο τοσο) δεν ψαχνω καταναλωση απλα θελω να δουλευει σωστα.
Πιστευω οτι ανοικτα μιγματα με μαμα εξατμιση και καταλυτη δεν ταιριαζουν.
Μαλλον το βλεπω να ταξιδευει Αθηνα για service και ρυθμιση

ΥΓ νασαι καλα,εχεις ερθει??

kostaspetrou
10/06/2012, 16:30
Δυστυχως εδω δεν εμπιστευομαι καποιον να το πειραξει:confused:

Το μηχανακι το αγορασα ετσι,την μαμα εξατμιση την πηρα μαζι με το μηχανακι,ομως δεν εχω φιλτρο μαμα.
Το dynojet ,απ οτι μου ειπε ο προκατοχος , ειναι ζιγκλερ και βελονες.
Επειδη δεν κανω χιλιομετρα (το μηχανακι το χρησιμοποιω αποκλειστικα για βολτα μια στο τοσο) δεν ψαχνω καταναλωση απλα θελω να δουλευει σωστα.
Πιστευω οτι ανοικτα μιγματα με μαμα εξατμιση και καταλυτη δεν ταιριαζουν.
Μαλλον το βλεπω να ταξιδευει Αθηνα για service και ρυθμιση

ΥΓ νασαι καλα,εχεις ερθει??
Μήλο έχω έρθει 3 φορές,Αδάμαντα έμενα.Μακράν το πιο οργανωμένο τουριστικά νησί,πανέμορφο επίσης.
Το κάμπινγκ επίσης κορυφή!

Λοιπόν δεν υπάρχει κανένας λόγος να το στείλεις πουθενά.Απλά βάλε:
α)μαμά φίλτρο
β)μαμά βελόνες
γ)μαμά ζιγκλέρ.Απ' ό,τι βλέπω online φοράς 2 ζιγκλέρ #108 και 2 ζιγκλέρ #110.Προφανώς οι ακριανοί κύλινδροι φοράνε 110.Πάρε ένα τηλέφωνο πάντως να το τσεκάρεις.
δ)Ό,τι εξάτμιση γουστάρεις.

Γενικά να προτιμάς μαμά ζιγκλέρ και βελόνες.Αν πάλι θες αφτερμάρκετ καλύτερα όχι dynojet.

Κάντα αυτά και πες μας εντυπώσεις.Αν πιάνουν τα χέρια σου κάντου μια ρύθμιση βαλβίδων είναι πανεύκολο.

FRAGISCOS
11/06/2012, 00:14
Μήλο έχω έρθει 3 φορές,Αδάμαντα έμενα.Μακράν το πιο οργανωμένο τουριστικά νησί,πανέμορφο επίσης.
Το κάμπινγκ επίσης κορυφή!

Λοιπόν δεν υπάρχει κανένας λόγος να το στείλεις πουθενά.Απλά βάλε:
α)μαμά φίλτρο
β)μαμά βελόνες
γ)μαμά ζιγκλέρ.Απ' ό,τι βλέπω online φοράς 2 ζιγκλέρ #108 και 2 ζιγκλέρ #110.Προφανώς οι ακριανοί κύλινδροι φοράνε 110.Πάρε ένα τηλέφωνο πάντως να το τσεκάρεις.
δ)Ό,τι εξάτμιση γουστάρεις.

Γενικά να προτιμάς μαμά ζιγκλέρ και βελόνες.Αν πάλι θες αφτερμάρκετ καλύτερα όχι dynojet.

Κάντα αυτά και πες μας εντυπώσεις.Αν πιάνουν τα χέρια σου κάντου μια ρύθμιση βαλβίδων είναι πανεύκολο.

Ευχαριστω για τις πληροφοριες.
Δεν ειμαι σιγουρος για το νουμερο των ζιγκλερ,και δεν θελω να του βαλω χερι,δεν εχω ξανασκαλισει τετρακυλινδρο.
Αλλωστε δεν εχω και τα απαραιτητα ανταλλακτικα.
Το απογευμα πηγα μια βολτα περιπου 30 χλμ και παρατηρησα οτι ενω χαμηλα μεχρι τις 6000 δουλευει καλυτερα,απο κει και πανω κανει ενα κομπιασμα σα να μπουκωνει .
Επισης η μυρωδια δεν εξαφανιστηκε τελειως.
Σκεφτομαι να τη στειλω στον Παπαγιαννη να μου φτιαξει ενα σωληνα να κατεβει η εξατμιση χαμηλα με τo mivv,και να μην πειραξω καρμπς.

Αν ερθεις και 4η φορα στη Μηλο,εχεις ενα φιλο:wave2:

kostaspetrou
11/06/2012, 08:03
Ευχαριστω για τις πληροφοριες.
Δεν ειμαι σιγουρος για το νουμερο των ζιγκλερ,και δεν θελω να του βαλω χερι,δεν εχω ξανασκαλισει τετρακυλινδρο.
Αλλωστε δεν εχω και τα απαραιτητα ανταλλακτικα.
Το απογευμα πηγα μια βολτα περιπου 30 χλμ και παρατηρησα οτι ενω χαμηλα μεχρι τις 6000 δουλευει καλυτερα,απο κει και πανω κανει ενα κομπιασμα σα να μπουκωνει .
Επισης η μυρωδια δεν εξαφανιστηκε τελειως.
Σκεφτομαι να τη στειλω στον Παπαγιαννη να μου φτιαξει ενα σωληνα να κατεβει η εξατμιση χαμηλα με τo mivv,και να μην πειραξω καρμπς.

Αν ερθεις και 4η φορα στη Μηλο,εχεις ενα φιλο:wave2:
Κόμπιασμα;Στο κάνει με τη γκαζιέρα τέρμα ανοιχτή ή σε μεσαία ανοίγματα;
Είναι πιθανό να δουλεύει πλούσιο,οπότε πρέπει οπωσδήποτε να ψάξεις τα καρμπυρατέρ,μη τ'αφήσεις.

Λοιπόν η σειρά εργασιών είναι η εξής:
α)ρύθμιση βαλβίδων
β)ρύθμιση στάθμης και καθαρισμός καρμπυρατέρ
γ)συγχρονισμός καρμπυρατέρ.Άν δε τα κάνει κάποιος στο νησί,παρήγγειλε αυτό http://carbtune.com/ και κάντο μόνος σου,είναι απίστευτα εύκολο.
δ)μαμά βελόνες και ζιγκλέρ
ε)μαμά φίλτρο αέρα

Μην ασχοληθείς με σωλήνες κλπ,δεν έχει κανένα νόημα αν δεν φτιάξεις τα καρμπυρατέρ,δε θα διορθωθεί το πρόβλημα.

Πάρε τηλέφωνο στη Χόντα και ρώτα για τα ζιγκλέρ,σιγά το δύσκολο.Παρήγγειλε και βελόνες μαμά.
Κατέβασε κι ένα σέρβις μάνουαλ και είσ' εντάξει,δεν είναι δύσκολο.
Βάλε χέρι,μη μασάς(φαντάσου πως είναι κωλαράκι τουρίστριας... :lol: )!

Ίσως έρθω Σεπτέμβριο στη Μήλο.Αν όντως έρθω και ευκαιρείς,πίνουμε μια φραπεδιά.

Καλή συνέχεια! :beer:

FRAGISCOS
11/06/2012, 13:14
Κόμπιασμα;Στο κάνει με τη γκαζιέρα τέρμα ανοιχτή ή σε μεσαία ανοίγματα;
Είναι πιθανό να δουλεύει πλούσιο,οπότε πρέπει οπωσδήποτε να ψάξεις τα καρμπυρατέρ,μη τ'αφήσεις.

Λοιπόν η σειρά εργασιών είναι η εξής:
α)ρύθμιση βαλβίδων
β)ρύθμιση στάθμης και καθαρισμός καρμπυρατέρ
γ)συγχρονισμός καρμπυρατέρ.Άν δε τα κάνει κάποιος στο νησί,παρήγγειλε αυτό http://carbtune.com/ και κάντο μόνος σου,είναι απίστευτα εύκολο.
δ)μαμά βελόνες και ζιγκλέρ
ε)μαμά φίλτρο αέρα

Μην ασχοληθείς με σωλήνες κλπ,δεν έχει κανένα νόημα αν δεν φτιάξεις τα καρμπυρατέρ,δε θα διορθωθεί το πρόβλημα.

Πάρε τηλέφωνο στη Χόντα και ρώτα για τα ζιγκλέρ,σιγά το δύσκολο.Παρήγγειλε και βελόνες μαμά.
Κατέβασε κι ένα σέρβις μάνουαλ και είσ' εντάξει,δεν είναι δύσκολο.
Βάλε χέρι,μη μασάς(φαντάσου πως είναι κωλαράκι τουρίστριας... :lol: )!

Ίσως έρθω Σεπτέμβριο στη Μήλο.Αν όντως έρθω και ευκαιρείς,πίνουμε μια φραπεδιά.

Καλή συνέχεια! :beer:
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Μονο φραπεδια???

Χαθηκανε τα κοψιδια???

blackhornet78
24/06/2012, 14:34
Καλησπερα!

στο ιδιο μηχανακι, εντελως μαμα, τη μονη φορα που καποιος μου παραπονεθηκε για μυρωδια ηταν οταν το καρντασι φορουσε ενα ελαφρυ αδιαβροχο, μαλλον αυτο τραβηξε τις μυρωδιες
γιατι οσες φορες το εβαλα, μετα μυριζε
τα αλλα του μπουφαν ποτε.

Μηλος, τι μας θυμισες τωρα, ειχα ερθει με το παπακι... 2η χρονια του καμπινγκ... (κορυφη)
απιστευτες παραλιες!!!!:eyepop::a08::a013:
καποια στιγμη με καλη παρεα πρεπει να ξαναερθω...

BILLY FILTH
25/06/2012, 19:51
Μήπως το πρόβλημα ανάγεται τελικα στην ύπαρξη ή όχι καταλύτη?

Αυτό.

Φραγκίσκο στη Μήλο θα καταλάβεις τη διαφορά στη "βρώμα". Αθήνα και με ποδήλατο να είσαι το ίδιο μυρίζεις :lol:

FRAGISCOS
25/06/2012, 20:39
Αυτό.

Φραγκίσκο στη Μήλο θα καταλάβεις τη διαφορά στη "βρώμα". Αθήνα και με ποδήλατο να είσαι το ίδιο μυρίζεις :lol:

Βασιλη εχεις δικιο.
Ομως εδω ειναι εμφανες το προβλημα.
Τελικα και με το μαμα τελικο μυριζει λιγο
Θα το παω για ρυθμιση και βλεπουμε:wave2: