PDA

View Full Version : Συζήτηση για την ανάκληση του S1000RR



sapila racing
08/06/2012, 12:35
Μετάφραση από το γράφοντα

Ανάκληση μοτοσικλέτας BMW S1000RR
Τύπος: Κ10
Αριθμός έγκρισης τύπου: e1*2002/24*0421
Αφορά μοτοσικλέτες που κατασκευάστηκαν από 4 Οκτωβρίου 2010 έως 10 Απριλίου 2012.
Χώρα προέλευσης: Γερμανία

Ενδέχεται να προκληθεί βλάβη στον κινητήρα λόγω χαλαρού παξιμαδιού σε ράβδο σύνδεσης, που μπορεί να οδηγήσει σε μπλοκάρισμα του κινητήρα.
Αρχικό κείμενο: Engine damage may occur as a result of a loosened connecting-rod bolt which could lead to the engine locking.

Πηγή: Weekly overview report of RAPEX notifications, report 22 - 2012 (http://ec.europa.eu/consumers/dyna/rapex/create_rapex.cfm?rx_id=444)

Aπ οτι καταλαβαίνω είναι πολύ σοβαρή ανάκληση.
Connecting-Rod Bolt δεν ειναι παξιμάδι αλλά βίδα συνδεσης του κάτω άκρου της μπιέλλας.
Ειναι ειδικές βίδες μιας χρήσης και ειναι και ακριβές.
Αν λυθει εν κινησει, το μοτερ θα διαλυθει και η κατάσταση θα ειναι πολύ επικίνδυνη για τον οδηγό.

McGyver
08/06/2012, 12:42
Μιας και βλέπω το θέμα να έχει ψωμί και θέλω να κρατήσουμε τις "Ανακλήσεις" καθαρές, το βάζω εδώ.

Άρη, σ' ευχαριστώ για τη βοήθεια στην ορολογία :beer:.

GIXXERAKIAS
08/06/2012, 12:56
Γι'αύτο γεννάγαν τα πρώτα που βγήκαν....θυμάστε τις ανατριχιαστικές φωτό με τις λωρίδες λαδιών?:uplate:

McGyver
08/06/2012, 13:00
Γι'αύτο γεννάγαν τα πρώτα που βγήκαν....θυμάστε τις ανατριχιαστικές φωτό με τις λωρίδες λαδιών?:uplate:

To κείμενο γράφει πως αφορά μηχανές που παράχθηκαν μέχρι και τον Απρίλιο του 2012, άρα δεν είναι μόνο τα πρώτα.

GIXXERAKIAS
08/06/2012, 13:04
To κείμενο γράφει πως αφορά μηχανές που παράχθηκαν μέχρι και τον Απρίλιο του 2012, άρα δεν είναι μόνο τα πρώτα.

Το διάβασα Θωμά,αν θυμάσαι μετά έβγαλαν οι αντιπροσωπείες ότι και καλά τα πλάκωναν από την αρχή χωρίς στρώσιμο και έσπαγαν,οπότε έβγαλαν πρόγραμμα μείωσης ιπποδύναμης και δεν ξανακούστηκε κάτι.Τώρα μάλλον βρήκαν τι έφταιγε.;)

spyrakos35
08/06/2012, 13:07
To κείμενο γράφει πως αφορά μηχανές που παράχθηκαν μέχρι και τον Απρίλιο του 2012, άρα δεν είναι μόνο τα πρώτα.

προς την παρέα που συζητάγαμε χτες βράδυ (07/06/12) το θέμα της αξιοπιστίας στο περιΦτέρι.....

μάλλον δεν είναι πάντα οι παιδικές ασθένειες που βγάζει το κάθε νέο μοντέλο..... είναι (μάλλον) τελικά και η φήμη που κουβαλάει η εταιρεία παραγωγής.... δυστυχώς.....
οι παιδικές ασθένειες είναι αποδεκτές σε μένα για όλες τις εταιρείες.... αρκεί να μείνουν παιδικές.... όταν όμως πρέπει να ανοίγεις μοτέρ ή ακόμα χειρότερα όταν παίζεται η ζωή σου.... ε, έχουμε ένα θέμα....

McGyver
08/06/2012, 13:08
Το διάβασα Θωμά,αν θυμάσαι μετά έβγαλαν οι αντιπροσωπείες ότι και καλά τα πλάκωναν από την αρχή χωρίς στρώσιμο και έσπαγαν,οπότε έβγαλαν πρόγραμμα μείωσης ιπποδύναμης και δεν ξανακούστηκε κάτι.Τώρα μάλλον βρήκαν τι έφταιγε.;)

Άμα λέω πως έχει ψωμί η κουβέντα :)

sniper
08/06/2012, 13:09
προς την παρέα που συζητάγαμε χτες βράδυ (07/06/12) το θέμα της αξιοπιστίας στο περιΦτέρι.....

μάλλον δεν είναι πάντα οι παιδικές ασθένειες που βγάζει το κάθε νέο μοντέλο..... είναι (μάλλον) τελικά και η φήμη που κουβαλάει η εταιρεία παραγωγής.... δυστυχώς.....
οι παιδικές ασθένειες είναι αποδεκτές σε μένα για όλες τις εταιρείες.... αρκεί να μείνουν παιδικές.... όταν όμως πρέπει να ανοίγεις μοτέρ ή ακόμα χειρότερα όταν παίζεται η ζωή σου.... ε, έχουμε ένα θέμα....

Δεν είναι παιδική ασθένεια το πόσο έχεις σφίξει τα παξιμάδια στην μπιέλα.. Είναι εγκληματική αμέλεια.

DrBig
08/06/2012, 13:10
Άμα λέω πως έχει ψωμί η κουβέντα :)

Εγω λεω να παει κατ'ευθειαν στις αντιπαραθεσεις, ωστε εκτος απο ψωμι να εχει και ενδιαφερον η κουβεντα :)

sniper
08/06/2012, 13:15
Εγω λεω να παει κατ'ευθειαν στις αντιπαραθεσεις, ωστε εκτος απο ψωμι να εχει και ενδιαφερον η κουβεντα :)

Ασε να κάνει και τίποτα ο τοπικός μοδ.. μόνο να είναι προσεχτικός γιατί έχει να πέσει χολή άνευ προηγουμένου..

spyrakos35
08/06/2012, 13:32
..... έχει να πέσει χολή άνευ προηγουμένου..


μήπως γι αυτό το λόγο πρέπει να αλλάξει ο τίτλος σε "Συζήτηση με αφορμή την ανάκληση του S1000RR"?

McGyver
08/06/2012, 13:37
http://www.s1000rrforum.com/forum/bmw-s1000rr-general-discussion/12718-update-2012-recall.html#post129642


The recall is in regards to the connector rod bolts, which in simple terms are not up to specification for the S1000RR engine which can rev to 14,500 rpms.

Αυτό έψαχναν δυο χρόνια τώρα που σκορπίζουν τα μοτέρ;

sniper
08/06/2012, 13:39
http://www.s1000rrforum.com/forum/bmw-s1000rr-general-discussion/12718-update-2012-recall.html#post129642



Αυτό έψαχναν δυο χρόνια τώρα που σκορπίζουν τα μοτέρ;

Ρητορική η ερώτηση;

McGyver
08/06/2012, 13:40
Ρητορική η ερώτηση;

Βγάζω δουλειά στον τοπικό, άσε με :lol:...

spyrakos35
08/06/2012, 13:41
http://www.s1000rrforum.com/forum/bmw-s1000rr-general-discussion/12718-update-2012-recall.html#post129642



Αυτό έψαχναν δυο χρόνια τώρα που σκορπίζουν τα μοτέρ;

και θα ξεκινήσω εγώ τα της χολής.....

των αλλωνών έφταιγε η βενζίνη της ελλάδος λες και μόνο τα δικά τους την χρησιμοποιούσαν....

"της κοντής ψ@λής οι τρίχες της φταίνε" λέει ο λαός..... :smokin:

TROOPER
10/06/2012, 06:41
περιμενω μιχαλη...!!!:lol::lol:

toyar
10/06/2012, 08:00
ανεπαρκεια σε ποιοτικο ελεγχο και δοκιμων σε παγκους δυναμομετρα και δρομο
γιατι; απλα για οικονομικους λογους λογω μικρου μεγεθους της εταιρειας σε σχεση με τους γιαπωνεζικους γιγαντες (σε κεφαλαια οχι σε τεχνογνωσια)
γιαυτο τα ευρωπαικα θα ειναι παντα ακριβοτερα και μηχανολογικα κατωτερα

harris_x
10/06/2012, 08:27
[...] μηχανολογικα κατωτερα

:bawl::rotflmao::bawl:

el_hymador
10/06/2012, 09:03
και μονο που σκεφτομαι την περιπτωση να γινει ο κινητηρας Κοσσοβο σε φαση που παει κανεις ταπα... ανατριχιλα...
:sick:

ειναι πολυ "χοντρο" παντως...

DrBig
10/06/2012, 09:07
Εχω την εντυπωση πως ειναι θεμα πολιτικης παρα αδυναμιας. Βγαλτα μια ωρα αρχιτερα στην αγορα και αν χρειαστει να αλλαξουμε κινητηρες το κανουμε...κερδισμενοι θα βγουμε.

McTalas
10/06/2012, 10:02
Εχω την εντυπωση πως ειναι θεμα πολιτικης παρα αδυναμιας. Βγαλτα μια ωρα αρχιτερα στην αγορα και αν χρειαστει να αλλαξουμε κινητηρες το κανουμε...κερδισμενοι θα βγουμε.
και ο καθε αγοραστης θα λεει την γ@ματη εταιρεια εχω που με το παραμικρο μου αλλαζει το κινητηρα χωρις να κανει κιχ! deutschland uber alles κι ετς...

RaGe_Raptor
11/06/2012, 14:56
μεγάλη μαλακία να έχεις σκάσει κοντά 20.000€ και να χρειάζεται λύσιμο ο κινητήρας σου...και πές μου εσύ τώρα ποιός "μάστορας" θα τον ΄δέσει..........

GIXXERAKIAS
11/06/2012, 15:11
μεγάλη μαλακία να έχεις σκάσει κοντά 20.000 και να χρειάζεται λύσιμο ο κινητήρας σου...και πές μου εσύ τώρα ποιός "μάστορας" θα τον ΄δέσει..........

Απορία το έιχα πάντα αυτό.....μεγάλωσα σε συνεργείο και έχω λύσει-δέσει πολλά αυτοκίνητα και φοτηγά.Ποιός νομίζετε ότι δένει τα μοτέρ στο εργοστάσιο?Εξωγηινοί ειδικά εκπαιδευμένοι ή μηχανήματα κάνουν το δεσιμο του μοτέρ??Άνθρωποι τα δένουν σωστά καταλάβες και εφόσον είναι στην αντιπρωσοπεία προφανώς είναι εκπαιδευμένος να το κάνει.;)

Δέν σου λέω να πάς στον μαστρομήτσο της γειτονιάς,εκεί πάω πάσο αλλά μην τους ρίχνετε όλους στο ίδιο καζάνι ρε παιδιά.:wave2:

sniper
11/06/2012, 15:17
Απορία το έιχα πάντα αυτό.....μεγάλωσα σε συνεργείο και έχω λύσει-δέσει πολλά αυτοκίνητα και φοτηγά.Ποιός νομίζετε ότι δένει τα μοτέρ στο εργοστάσιο?Εξωγηινοί ειδικά εκπαιδευμένοι ή μηχανήματα κάνουν το δεσιμο του μοτέρ??Άνθρωποι τα δένουν σωστά καταλάβες και εφόσον είναι στην αντιπρωσοπεία προφανώς είναι εκπαιδευμένος να το κάνει.;)

Δέν σου λέω να πάς στον μαστρομήτσο της γειτονιάς,εκεί πάω πάσο αλλά μην τους ρίχνετε όλους στο ίδιο καζάνι ρε παιδιά.:wave2:

Τώρα δλδ εσύ πιστεύεις ότι θα σου δέσει καλύτερα τον κινητήρα ο κάθε τύπος που δουλεύει στο εδώ μαγαζί (έστω και στην αντιπροσωπεία) από τον εκπαιδευμένο και με τα σωστά εργαλεία μηχανικό του εργοστασίου; Άσχετα αν δεν έχει τις σωστές προδιαγραφές ροπών στρέψεως στην συγκεκριμένη περίπτωση της μπιέλας..

Είναι και θέμα μεγέθους..

Πόσους κινητήρες δένει ο μηχανκός στο εργοστάσιο και πόσα ένας τοπικός αντιπρόσωπος; Θεωρητικά ο πρώτος αλλά λόγω BMW μάλλον παίζει να έρχονται κι ισοπαλία.. :bawl:

GIXXERAKIAS
11/06/2012, 15:22
Τώρα δλδ εσύ πιστεύεις ότι θα σου δέσει καλύτερα τον κινητήρα ο κάθε τύπος που δουλεύει στο εδώ μαγαζί (έστω και στην αντιπροσωπεία) από τον εκπαιδευμένο και με τα σωστά εργαλεία μηχανικό του εργοστασίου; Άσχετα αν δεν έχει τις σωστές προδιαγραφές ροπών στρέψεως στην συγκεκριμένη περίπτωση της μπιέλας..

Είναι και θέμα μεγέθους..

Πόσους κινητήρες δένει ο μηχανκός στο εργοστάσιο και πόσα ένας τοπικός αντιπρόσωπος; Θεωρητικά ο πρώτος αλλά λόγω BMW μάλλον παίζει να έρχονται κι ισοπαλία.. :bawl:

Αν χρησιμοποιηθεί ροπόκλειδο και σωστά εργαλεία πιστευείς εσύ ότι θα έχει διαφορά η δύναμη που ασκεί αυτός που δένει πολλούς,πάρα πολλούς κινητήρες στο εργοστάσιο με τον εδώ αντιπρόσωπο που θα λύσει-δέσει 3-4 μοτέρ το μήνα?

Το ίδιο λέμε,αν διαβάσεις πιό πάνω το μυνημά μου,μιλάμε πάντα για κάποιον άρτια εκπαιδευμένο να το κάνει αυτό.

sniper
11/06/2012, 15:26
Αν χρησιμοποιηθεί ροπόκλειδο και σωστά εργαλεία πιστευείς εσύ ότι θα έχει διαφορά η δύναμη που ασκεί αυτός που δένει πολλούς,πάρα πολλούς κινητήρες στο εργοστάσιο με τον εδώ αντιπρόσωπο που θα λύσει-δέσει 3-4 μοτέρ το μήνα?

Το ίδιο λέμε,αν διαβάσεις πιό πάνω το μυνημά μου,μιλάμε πάντα για κάποιον άρτια εκπαιδευμένο να το κάνει αυτό.

Αν λύνουν δένουν εδώ 3-4 το μήνα παίζει να λύνουν δένουν παραπάνω από αυτά που βγάζει το εργοστάσιο! :bawl:

GIXXERAKIAS
11/06/2012, 15:28
Αν λύνουν δένουν εδώ 3-4 το μήνα παίζει να λύνουν δένουν παραπάνω από αυτά που βγάζει το εργοστάσιο! :bawl:

:bawl:

spyrakos35
11/06/2012, 15:29
Αν χρησιμοποιηθεί ροπόκλειδο και σωστά εργαλεία πιστευείς εσύ ότι θα έχει διαφορά η δύναμη που ασκεί αυτός που δένει πολλούς,πάρα πολλούς κινητήρες στο εργοστάσιο με τον εδώ αντιπρόσωπο που θα λύσει-δέσει 3-4 μοτέρ το μήνα?

Το ίδιο λέμε,αν διαβάσεις πιό πάνω το μυνημά μου,μιλάμε πάντα για κάποιον άρτια εκπαιδευμένο να το κάνει αυτό.

η διαφορά έγκειται στο οτι ο ένας επί οκταώρου (ή όσες είναι) βάσεως ασχολείται ΜΟΝΟ με αυτό ενώ ο άλλος κάνει ΚΑΙ αυτο (εν μέσω τύρου και αχλάδου)...

GIXXERAKIAS
11/06/2012, 15:32
η διαφορά έγκειται στο οτι ο ένας επί οκταώρου (ή όσες είναι) βάσεως ασχολείται ΜΟΝΟ με αυτό ενώ ο άλλος κάνει ΚΑΙ αυτο (εν μέσω τύρου και αχλάδου)...

Ωραία λοιπόν όταν σας τύχει μία φλάτζα κεφαλής,καμμία μπιέλα,κανένας στρόφαλος,στείλτε το μοτέρ στο εργοστάσιο να είστε σίγουροι.:beer:

spyrakos35
11/06/2012, 15:40
Ωραία λοιπόν όταν σας τύχει μία φλάτζα κεφαλής,καμμία μπιέλα,κανένας στρόφαλος,στείλτε το μοτέρ στο εργοστάσιο να είστε σίγουροι.:beer:

δυστυχώς σε έναν μάστορα που ξέρουμε θα πάμε.... ναι, δεν βράζουν όλοι στο ίδιο καζάνι αλλά, πώς να το κάνουμε, αν η επιλογή ήταν εφικτή οι πιο πολλοί από εμάς εκεί θα τα στέλναμε.... :beer:

GIXXERAKIAS
11/06/2012, 15:46
δυστυχώς σε έναν μάστορα που ξέρουμε θα πάμε.... ναι, δεν βράζουν όλοι στο ίδιο καζάνι αλλά, πώς να το κάνουμε, αν η επιλογή ήταν εφικτή οι πιο πολλοί από εμάς εκεί θα τα στέλναμε.... :beer:

Εμ αυτό προσπαθώ να πώ...πιό πολλά λεφτά θα σου πάει να το στείλεις έξω για επισκευή και επιστροφή από το να έχεις έναν καλό μηχανικό εδώ.Δέν είναι απαραίτητο να είναι σε αντιπροσωπεία.Στην προκειμένη περιπτωσή εφόσον είναι τσάμπα εκεί θα το πάς θές δεν θές.:D

nikolas1709
11/06/2012, 15:59
αυτη η πουτ@^@ η μερκελ φταει για ολα λιγα δανεικα της ζητησαμε και αυτη ψαχνει να βρει πως θα μας ξεκανει

p_sapelas
11/06/2012, 17:01
αυτη η πουτ@^@ η μερκελ φταει για ολα λιγα δανεικα της ζητησαμε και αυτη ψαχνει να βρει πως θα μας ξεκανει
Όσο και να το γελάς τα είχε πεί ο Λιακόπουλος αυτά... Αλλά φταίμε και εμείς.. Τόσα forum υπάρχουν στην Ελλάδα με BMW στο όνομά τους και όλα αναφέρουν πόσο καταπληκτική εταιρία είναι και πόσο ευτυχισμένη είναι που κάναν οικογένεια... τον μηχανικό τους.. Αν είχε όμορφη κόρη ο εξουσιοδοτημένος της γειτονιάς θα έπαιρνα και εγώ BMW αλλιώς τί να τον κάνω?

byron
11/06/2012, 17:08
Απ΄όσο ξέρω τα μοτέρ των S1000RR που είχαν πρόβλημα, δεν επισκευάζονταν αλλά ερχόταν καινούργιο μοτέρ που έμπαινε κούτα. Αλλωστε οι αντιπροσωπίες δεν ήταν και σε θέση ούτε να εκτιμήσουν τι πήγε στραβά, αλλά ούτε και να επισκευάσουν κάτι μιας και τα μοτέρ είχαν γίνει αλοιφή.
Κάτι αντίστοιχο είχε κάνει και η aprilia στα μοτέρ των RSV4, οπου έμπαινε καινούργιο μοτέρ είτε είχε πρόβλημα είτε όχι. Φαντάζομαι οτι και η Kawasaki στα ΖΧ-10 θα έκανε το ίδιο.

sniper
11/06/2012, 17:18
Απ΄όσο ξέρω τα μοτέρ των S1000RR που είχαν πρόβλημα, δεν επισκευάζονταν αλλά ερχόταν καινούργιο μοτέρ που έμπαινε κούτα. Αλλωστε οι αντιπροσωπίες δεν ήταν και σε θέση ούτε να εκτιμήσουν τι πήγε στραβά, αλλά ούτε και να επισκευάσουν κάτι μιας και τα μοτέρ είχαν γίνει αλοιφή.
Κάτι αντίστοιχο είχε κάνει και η aprilia στα μοτέρ των RSV4, οπου έμπαινε καινούργιο μοτέρ είτε είχε πρόβλημα είτε όχι. Φαντάζομαι οτι και η Kawasaki στα ΖΧ-10 θα έκανε το ίδιο.

Βλέπω δεν αναφέρεται πουθενά η λέξη KTM ή Honda.. Well done old chap!

byron
11/06/2012, 17:29
Βλέπω δεν αναφέρεται πουθενά η λέξη KTM ή Honda.. Well done old chap!

Δεν τις ανέφερα μιας και η ΚΤΜ δεν έχει ιστορικό FUBAR κινητήρα, ενώ η Honda θεωρεί οτι η κατανάλωση λαδιού στο 1000άρι της είναι εντός προδιαγραφών δίχρονου και ακίνδυνη.
1000άρια που μπορεί να γίνει ο κινητήρας πυροτέχνημα με άγνωστη κατάληξη για τους τυχερούς κατόχους είχαν αυτές οι τρείς. Κάτι R1 που βαράνε μπιέλες δεν τα αναφέρω γιατί το κλανγκ-κλονγκ εμφανίζεται γλυκά και με διακριτικότητα..

sniper
11/06/2012, 17:30
Δεν τις ανέφερα μιας και η ΚΤΜ δεν έχει ιστορικό FUBAR κινητήρα, ενώ η Honda θεωρεί οτι η κατανάλωση λαδιού στο 1000άρι της είναι εντός προδιαγραφών και ακίνδυνη.
1000άρια που μπορεί να γίνει ο κινητήρας πυροτέχνημα με άγνωστη κατάληξη για τους τυχερούς κατόχους είχαν αυτές οι τρείς. Κάτι R1 που βαράνε μπιέλες δεν τα αναφέρω γιατί το κλανγκ-κλονγκ εμφανίζεται γλυκά και με διακριτικότητα..

Συμφωνούμε.. :beer:

dirtbird
11/06/2012, 17:32
Βλέπω δεν αναφέρεται πουθενά η λέξη KTM ή Honda.. Well done old chap!

Μάλλον δεν μπορεί να φανταστεί να κάνουν το ίδιο.....:rolleyes:

DrBig
11/06/2012, 19:36
Απ΄όσο ξέρω τα μοτέρ των S1000RR που είχαν πρόβλημα, δεν επισκευάζονταν αλλά ερχόταν καινούργιο μοτέρ που έμπαινε κούτα. Αλλωστε οι αντιπροσωπίες δεν ήταν και σε θέση ούτε να εκτιμήσουν τι πήγε στραβά, αλλά ούτε και να επισκευάσουν κάτι μιας και τα μοτέρ είχαν γίνει αλοιφή.
Κάτι αντίστοιχο είχε κάνει και η aprilia στα μοτέρ των RSV4, οπου έμπαινε καινούργιο μοτέρ είτε είχε πρόβλημα είτε όχι. Φαντάζομαι οτι και η Kawasaki στα ΖΧ-10 θα έκανε το ίδιο.

H Kawasaki απεσυρε τα ζχ10 και τα ξαναβγαλε στην αγορα αφου διορθωσε το προβλημα. Αυτα που ειχαν ηδη πουληθει νομιζω τα ξαναγορασαν οι αντιπροσωπειες.

RaGe_Raptor
11/06/2012, 21:37
H Kawasaki απεσυρε τα ζχ10 και τα ξαναβγαλε στην αγορα αφου διορθωσε το προβλημα. Αυτα που ειχαν ηδη πουληθει νομιζω τα ξαναγορασαν οι αντιπροσωπειες.

σωστός...


και τώρα στα των "μηχανικών".....εδώ σε ρύθμιση βαλβίδων το 90% ,μην πώ όλοι, δε χρησιμοποιούν πάστα MoS2 στην επανατοποθέτηση των εκκεντροφόρων (βασικό για εμένα όσο αναφορά στη μακροζωία του μοτέρ) γιατί να τους εμπιστευθώ να μου δέσουν τον κινητήρα εφ'όσον δεν είναι τόσο "ψείρες" όσο χρειάζεται για μια τόσο λεπτή εργασία???

libali10
11/06/2012, 21:54
Εμ αυτό προσπαθώ να πώ...πιό πολλά λεφτά θα σου πάει να το στείλεις έξω για επισκευή και επιστροφή από το να έχεις έναν καλό μηχανικό εδώ.Δέν είναι απαραίτητο να είναι σε αντιπροσωπεία.Στην προκειμένη περιπτωσή εφόσον είναι τσάμπα εκεί θα το πάς θές δεν θές.:D


ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΑ ΠΗΓΕ ΓΝΩΣΤΟΣ S1000 ΤΟΥ 2010 ΓΙΑ ΣΕΡΒΙΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΑΛΛΑΞΑΝΕ ΡΟΥΛΕΜΑΝ ΣΤΟ ΛΑΙΜΟ(ΜΗΝ ΡΩΤΑΤΕ ΓΤ..BMW ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ) ΚΑΙ ΤΟΥ ΞΕΧΑΣΑΝΕ ΤΗΣ ΒΙΔΕΣ ΤΩΝ ΜΠΟΥΚΑΛΩΝ,ΠΑΝΩ-ΚΑΤΩ ΠΛΑΚΑΣ ΞΕΦΙΚΤΕΣ...ΕΥΤΙΧΩΣ Ο ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΛΟΣ ΧΟΝΤΡΟΣ ΚΑΙ ΗΡΕΜΟΣ,ΕΙΔΕ ΟΤΙ ΕΠΑΙΖΕ..ΚΑΙ ΠΗΓΕ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΣ ΣΦΙΞΟΥΝ. ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΞΕΚΟΛΗΜΑ ΤΡΟΧΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΤΟ ΤΟ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ ΘΑ ΤΟΥ ΕΛΕΓΕ ΓΕΙΑ!!!
ΤΙ ΜΟΤΕΡ ΝΑ ΛΥΣΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΞΑΝΑΔΕΣΟΥΝ?ΑΝ ΚΑΝΟΥΝ ΔΙΑΤΡΙΒΗ ΜΕ ΚΑΜΙΑ ΔΕΚΑΡΙΑ ΜΟΤΕΡ ΚΑΠΟΙΟ ΜΑΣΤΟΡΟΠΟΥΛΟ ΠΟΥ ΑΞΙΖΕΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΞΕΧΩΡΙΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΑΘΕΙ ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΑΛΛΑ ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ....:ZZZ:

taisteal
12/06/2012, 00:37
[QUOTE=libali10;2201279]ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΑ ΠΗΓΕ ΓΝΩΣΤΟΣ S1000

Πατρα ε????:a04:

irinia
12/06/2012, 05:45
OXI.........ΡΕ ******




Κί ότι ήμουν έτοιμος νά πάρω τήν ταχύτερη.
Έτσι δέ μού γράφατε κάποιοι...??
Κί έγώ ό μαλάκας πήγα καί πούλησα τό Χάγια.

Όσο γιά τό ΖΧ-10 πού γράψατε...??
Πέρασε καί δέν άκούμπησε,τί σχέση ύπάρχει..??
Οί άνθρωποι ΒΡΟΝΤΟΦΩΝΑΞΑΝ ότι κάναμε λάθος,
μάζεψαν όλα τά μηχανάκια πίσω καί ζητώντας συγνώμη
άφού έλυσαν τό πρόβλημα σέ ένα μήνα έδωσαν
ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ στούς κατόχους..!!
Δίνοντας έννοείται τήν έπιλογή τής έπιστροφής τών χρημάτων
γιά όσους δέν τό ήθελαν πιά..!!
Καί φυσικά τό πρόβλημα τους δέν ήταν ,παίρνω στά χέρια τό μοτέρ..!!
Τί σχέση έχει τώρα ή Καβασάκι μέ μιά έταιρεία πού γιά νά μή τής πέσει
ή μούρη βγάζει μυστικοπάθεια μέχρι πού άναγκάζεται νά παραδεχτεί ότι
τό μηχανάκι της είναι έπικίνδυνο..??
Ή δέ άντιπροσωπεία σφυράει κλέφτικα λέγοντας έλα μωρέ έτυχε έπειδή
τά έσκιζαν...??Τό ΖΧ-10 βγαίνει καμμιά 10καριά χρόνια..!!
Τό SS 1000 είναι χθεσινό καί μάς τό πλάσσαραν γιά τήν ταχύτερη μοτό.
Δέ μάς είπαν όμως.............ΓΙΑ ΠΟΣΕΣ ΧΡΗΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ..!!:bawl:
Τό δράμα μου όμως είναι τί κάνω έγώ τώρα πού μέ προλάβατε,λίγο πρίν
περάσω τήν πόρτα τής BMW έτοιμος γιά τό ταχύτερο..!!
Καί δέν πάω γιά ένα ZZR......??

byron
12/06/2012, 06:08
OXI.........ΡΕ ******


Ti φωνάζεις πρωϊ πρωϊ ?? Εγραψε κανείς οτι έκανε λάθος η Kawa που έβγαλε σε ανάκληση τα μηχανάκια? Το παράδειγμα της ανάκλησης δόθηκε στο ερώτημα αν εμπιστεύεται κάποιος τα συνεργεία να του δέσουν μοτέρ σε καινούργια μοτοσυκλέτα. Καλώς κακώς η BMW έβαζε καινούργιο μοτέρ και δεν επισκεύαζε τα σπασμένα.
Η αντιμετώπιση του εργοστασίου είναι στην κρίση του καθένα.

irinia
12/06/2012, 06:15
ΛΥΠΑΜΑΙ............ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ




Μέσα στό πνεύμα πού κινούμαι.
Πάντως δέν έχω σκοπό νά φωνάξω,παρεξήγηση......:lol:
Άλλο πήγα νά κάνω,τέλος πάντων.
Καλημέρα.....

TROOPER
12/06/2012, 07:46
.......Ποιός νομίζετε ότι δένει τα μοτέρ στο εργοστάσιο?Εξωγηινοί ειδικά εκπαιδευμένοι ή μηχανήματα κάνουν το δεσιμο του μοτέρ??Άνθρωποι τα δένουν σωστά καταλάβες και εφόσον είναι στην αντιπρωσοπεία προφανώς είναι εκπαιδευμένος να το κάνει.;)

ε?

:look:

GIXXERAKIAS
12/06/2012, 08:02
ε?

:look:Έχετε απορία κύριος?:confused:

(Πρόσεχε γιατί είμαι και γώ αμάνικος σήμερα....:cool:)

TROOPER
12/06/2012, 08:15
Έχετε απορία κύριος?:confused:

(Πρόσεχε γιατί είμαι και γώ αμάνικος σήμερα....:cool:)

ναι...εχω μια...δλδ θελεις να πεις οτι σε ολα αυτα τα μηχανακια της χοντα, για παραδειγμα, το μοτερ το δενει ο νοριοκι ταχαμουτο???

GIXXERAKIAS
12/06/2012, 08:19
ναι...εχω μια...δλδ θελεις να πεις οτι σε ολα αυτα τα μηχανακια της χοντα, για παραδειγμα, το μοτερ το δενει ο νοριοκι ταχαμουτο???

Το μοτέρ κατασκευάζονταί σαν parts από μηχανήματα CNC κτλ και όλα μαζί αυτά τα parts δένονται στην τελική μορφή του μοτέρ από μηχανικούς.Τι δεν καταλαβαίνεις αγορίνα μου?:p

harris_x
12/06/2012, 08:22
ναι...εχω μια...δλδ θελεις να πεις οτι σε ολα αυτα τα μηχανακια της χοντα, για παραδειγμα, το μοτερ το δενει ο νοριοκι ταχαμουτο???
λες να τα συναρμολογεί το ρομποτάκι του :eek:

harris_x
12/06/2012, 08:22
[...]δένονται στην τελική μορφή του μοτέρ από μηχανικούς.οχι απαραίτητα απο μηχανικούς

TROOPER
12/06/2012, 08:33
Το μοτέρ κατασκευάζονταί σαν parts από μηχανήματα CNC κτλ και όλα μαζί αυτά τα parts δένονται στην τελική μορφή του μοτέρ από μηχανικούς.Τι δεν καταλαβαίνεις αγορίνα μου?:p

γιατι καπου πηρε το αυτι μου οτι ο λογος που δεν τηρηθηκαν οι προδιαγραφές ροπών στρέψεως στην συγκεκριμένη περίπτωση της μπιέλας ηταν οτι ενα ρομποτ ηταν out of specs 2 χρονια τωρα.αυτη η διαδικασια δεν εντασεται στο πλαισιο δεσιματος του μοτερ?

μου φενεται λιγο κουλο να γινεται δεσιμο μοτερ hand made σε μηχανακια παραγωγης εν ετη 2012.

ΝΑ ΤΟ ΤΟΝΙΣΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΛΑ ΕΚΦΡΑΖΩ ΤΗΝ ΑΠΟΡΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΚΠΛΗΞΗ ΜΟΥ!!!

τελοσπαντων...ας επιστρεψουμε στο θεμα αν θελετε...:wave2:

nikos_abel
12/06/2012, 08:36
οχι απαραίτητα απο μηχανικούς


Σωστά. Ειδικευμένοι εργάτες είναι το πιο σωστό, οι οποίοι πιθανότατα δεν ξέρουν να κάνουν ΤΙΠΟΤΑ άλλο αν δεν
εκπαιδευτούν για αυτό.


Κούνια που σας κούναγε, μηχανικοί μπορεί να μην είναι αλλά τη διαδικασία του "προδιαγεγραμμένου" δεσίματος θα τη κάνουν
πιο σωστά από οποιοδήποτε μηχανικό.

spyrakos35
12/06/2012, 08:36
........τελοσπαντων...ας επιστρεψουμε στο θεμα αν θελετε...:wave2:

αι γειά σου να πουμε και καμμια σοβαρή κουβέντα....

τα μπεμβέ είναι τριμπούρδελ@, τελος...... :bawl:

που είναι αυτός ο γιαγιας όταν τον χρειάζεσαι?????

bulmont
12/06/2012, 08:43
:bawl:

που είναι αυτός ο γιαγιας όταν τον χρειάζεσαι?????


Θα 'χει ξεμείνει με το BMW και θα σπρώχνει...............................

daz
12/06/2012, 19:33
γιατι καπου πηρε το αυτι μου οτι ο λογος που δεν τηρηθηκαν οι προδιαγραφές ροπών στρέψεως στην συγκεκριμένη περίπτωση της μπιέλας ηταν οτι ενα ρομποτ ηταν out of specs 2 χρονια τωρα.:

Ο ποιοτικός έλεγχος της bmw πρέπει να βελτιωθεί. Αν υπάρχει κάτι τέτοιο.
Αλλιώς ας στείλουν τα μηχανάκια τους στους κινέζους να τα φτιάξουν. Δεν ντροπή!