PDA

View Full Version : Aνακατασκευη europino minarelli malaguti



Σελίδες : [1] 2 3

zundampakias
08/06/2012, 19:17
Εδω και καποια χρονια ειχα αγορασει ενα europino απο εναν φιλο σταθμαρχη της ΕΘΕΛ (μπλε λεωφορεια).
επειδη ηξερε οτι εχω καποια παλια μηχανακια (ευρωπαικα ) μου το εδωσε στην συμβολικη τικη των 30,000
δραχμων τοτε.
ηξερε οτι πολυ το ηθελα και μου το εδωσε με την καρδια του !!!
φυσικα το ειχε πολυ παρατημενο και θα μου βγαλει το λαδι να το στησω αλλα επειδη μ αρεσει πολυ θα
προσπαθησω να το κανω σαν καινουργιο.
Παρακληση αν εχει κανενας το ιδιο για ανταλλακτικα μ ενδιαφερει πολυ.
Θα ανεβασω και φωτογραφιες να καταλαβαιτε για τι μηχανακι μιλαμε :lol:

zundampakias
08/06/2012, 19:24
δεν ειναι πολυ ταλαιπωρημενο ???

zundampakias
08/06/2012, 19:32
ελπιζω κατι να φαινεται

tom kissas
09/06/2012, 01:30
φιλε μου καλη αρχη
δεν εχω ακριβως το ιδιο αλλα πολλα μερη ειναι κοινα σε αυτα τα μηχανακια αν θελεις κατι στειλε μου
θα χαρω να σε βοηθησω :wave2:

zundampakias
09/06/2012, 07:55
αν εχεις το πιο καινουργιο μοδελο εχει αλλο ρεζερβουαρ αλλο τιμονι και σ αυτο οταν κανεις πεταλια εχει το κακο οτι βρισκουν στον δρομο.
στην αρχη νομιζα οτι ειχε βαλει μικροτερες ζαντες η μεγαλυτερα πεταλια, αλλα γνωρισα καποιον που οπως μου ειπε ο πατερας του ειχε το ιδιο κι ετσι κι εκεινου
εβρησκαν τα πεταλια κατω.
εσυ το εχεις φτιαξει το δικο σου ????
ειδα σε εν συνεργειο στην γλυφαδα εναν που το εχει φτιαξει αλλα δεν ειναι σαν το δικο μου ειναι με το μεγαλο ρεζερβουαρ.
σ ευχαριστω πολυ για τις ευχες σου πιστεψε με θα το κανω κουκλιτσα.
παντως αν ξερεις που μπορουμε να βρουμε ενα τιμονακι γι αυτο θα με υποχρεωνες ειναι χαλια θα σου δειξω καμμια φωτο





φιλε μου καλη αρχη
δεν εχω ακριβως το ιδιο αλλα πολλα μερη ειναι κοινα σε αυτα τα μηχανακια αν θελεις κατι στειλε μου
θα χαρω να σε βοηθησω :wave2:

zundampakias
09/06/2012, 08:13
καμμια τετοια σελα




φιλε μου καλη αρχη
δεν εχω ακριβως το ιδιο αλλα πολλα μερη ειναι κοινα σε αυτα τα μηχανακια αν θελεις κατι στειλε μου
θα χαρω να σε βοηθησω :wave2:

lspiros
09/06/2012, 10:22
δες και μια εξαιρετικη ανακατασκευη ενος φιλου μου στον ωρωπο...
260879
260880

tom kissas
09/06/2012, 10:41
αυτο στον ωρωπο το εχω δει :D
φιλε μου zundampakias απο ποιο μερος εισαι? τετοιο τιμονι δεν εχω (ουτε καν εχω ξαναδει) αυτο που κραταει το τιμονι κανει απο ποδηλατο, πεταλια ξερω 2 μαγαζια που θα βρεις και καπου νομιζω ειχα δει και στο εβαυ το μοτερ τι γινετε? βαλε φωτογραφιες
εγω εχω φτιαξει ενα garelli αν κοιταξεις στις ανακατασκευες :beer:

srxakias
09/06/2012, 19:49
Ξεκινα το λυσιμο, σιγα- σιγα θα γινει κουκλι:a013::a014:

Τo gourouni
09/06/2012, 21:30
Καλή αρχή και φωτό ε?

:beer:

zundampakias
11/06/2012, 07:33
πρεπει να ειναι πιο παλιο απ το εθροπινο της φωτο.
Αν δεις στο μονο μερος που διαφερει ειναι κατω απ την σελα
Ναι το τιμονι του ειναι ενας αχταρμας μισο ποδηλατο και μισο μηχανακι !!!!
garelli εχω δυο και θα ξεκηνισω το ενα μετα απο αυτο.
τετοιο τιμονι (περιπου>) το ειδες στο ebay.it μονο που ειναι σαν ποδηλατο και ειναι του garelli.
Δεν εχει πλακακι που σφηγκει το τιμονι οπωσ αυτο



αυτο στον ωρωπο το εχω δει :D
φιλε μου zundampakias απο ποιο μερος εισαι? τετοιο τιμονι δεν εχω (ουτε καν εχω ξαναδει) αυτο που κραταει το τιμονι κανει απο ποδηλατο, πεταλια ξερω 2 μαγαζια που θα βρεις και καπου νομιζω ειχα δει και στο εβαυ το μοτερ τι γινετε? βαλε φωτογραφιες
εγω εχω φτιαξει ενα garelli αν κοιταξεις στις ανακατασκευες :beer:

zundampakias
11/06/2012, 13:31
συγχαρητηρια μιλαμε για πολυ καλη δουλεια ο ανθρωπος περα απ το μερακλης αν την εφτιαξε μονος του
ξερει καλα και την δουλεια του
αν θελεις και μπορεις να μου πεις τι διαστασεις εχουν οι ροδες σε αυτο το μηχανακι.
Εχω την εντυπωση οπως βλεπω και στην φωτο εχει μεγαλυτερες ροδες απ το δικο μου
ισως γι αυτο οταν κανεις πετανταλ σε στροφη βρησκουν κατω τα πενταλ μου
σε αυτο πρεπει να λειπει το νικελ διακοσμητικο που ειναι πανω απ τον κινητηρα
θα στειλω φωτο να καταλαβεις ποιο ειναι



δες και μια εξαιρετικη ανακατασκευη ενος φιλου μου στον ωρωπο...
260879
260880

zundampakias
11/06/2012, 14:05
πρωτα απ ολα ειμαι απο αθηνα .
ναι η αληθεια ειναι οτι το τομονι ειναι πολυ δυσκολο αυτο γιατι ειναι μισο ποδηλατου και μοσο απο μηχανακι.
αυτο το τιμονι που λες μιας κι εχεις garelli ψαχνοντας για ανταλλακτικα στο |ebay.it τα ειδα αλλα εκεινα ειναι σαν ποδηλατου
αυτο ειναι και τα δυο μαζι και το κακο ειναι οτι το εχει κολημενο να δουμ ε πως θα το φτιαξω αν δεν βρω ιδιο
χτες εκανα την αρχη αλλα αυτο εχει να λυθει 50 χρονια κι εχουν γινει ολα ενα σωμα.
θα αναιβασω λοιπον μερικες φωτο να δειτε τι κανω αλλα με υπομονη γιατι δεν υπαρχουν τα δυο απ τα τρια χ (χρονος- χρημα)
ναι το μοτερ του το εχω ηταν κολημενο το ξεκολησα και το εβαλα πανω σε ενα εθροπινο το πιο καινουργιο απ αυτο απο ενα γεροντακι
γειτονα γιατι δεν του το φτιαχνουν τα συνεργεια να του το φτιαξω εγω.
βαζω λοιπον λιγες φωτο να καταλαβεις τι γινεται



αυτο στον ωρωπο το εχω δει :D
φιλε μου zundampakias απο ποιο μερος εισαι? τετοιο τιμονι δεν εχω (ουτε καν εχω ξαναδει) αυτο που κραταει το τιμονι κανει απο ποδηλατο, πεταλια ξερω 2 μαγαζια που θα βρεις και καπου νομιζω ειχα δει και στο εβαυ το μοτερ τι γινετε? βαλε φωτογραφιες
εγω εχω φτιαξει ενα garelli αν κοιταξεις στις ανακατασκευες :beer:

zundampakias
11/06/2012, 14:11
ξεχασα να σας εξηγησω επειδη δεν υπαρχει σαλιο (που ελεγε και ο Λοβερδος), και δεν ειχα να παρω ραμπα,
αναγκαστηκα και πηρα κατι τρειποδα απο εναν φιλο μαραγκο εβαλα μια πορτα που βρηκα στον δρομο επανω τους και
τα εδεσα με κατι νταβηδια ?? να μην κουναει με βοηθησε ο γιος μου και το εβαλα επανω και ξεκινησα δουλεια

zundampakias
11/06/2012, 14:31
εβγαλα φαναρι και μπροστινη ροδα

zundampakias
11/06/2012, 14:37
επειδη μου κουνουσε εφτιαξα ενα δυχαλο ωστε να μου το κρατα σταθερο

zundampakias
11/06/2012, 15:54
tom απ οτι καταλαβαινω θωμας , εψαχνα να βρω το γαρελλι σου και δεν το εβλεπα.
Τελικα το ειδα κανεις απ οτι βλεπω καλη προσπαθεια και με αρκετο μερακι θα τα καταφερεις.
δεν το διαβασα ολο γιατι ειμαι στην δουλεια και πνιγομα αλλα απο μερικα αποσπασματα που διαβασα
καταλαβα οτι κι εσυ χρειαζεσαι βοηθεια και ειμαι διατεθημενος να σε βοηθησω κι εγω σε οτι χρειαστεις.
εγω οπως σου εγραψα εχω δυο καρελλιαυτοματα ομως το ενα το βρηκα απο αθηνα και το αλλο απο νησι.
το ενα ρεζερβουαρ ηταν σαπιο κι εφερα απο ιταλια ενα ελαφρος μεταχειρησμενο.
υπαρχει οτι θελεις αρκςει να ξερεις να ψαξεις οτι χρειαστεις λοιπον στην διαθεση σου κι εγω
Νικος



φιλε μου καλη αρχη
δεν εχω ακριβως το ιδιο αλλα πολλα μερη ειναι κοινα σε αυτα τα μηχανακια αν θελεις κατι στειλε μου
θα χαρω να σε βοηθησω :wave2:

zundampakias
11/06/2012, 15:56
εχω ξεκινησει αλλα θα μου βγαλει το λαδι.
ξερει κανεις που μπορω να κανω υαλοβολη ??? γιατι με εναν που εκανα αμμοβολη μου χαλασε τον σκελετο απο ενα zundapp
και φυσικα να ειναι οικονομικος

tom kissas
11/06/2012, 15:59
χαρηκα Νικο
το τομ ειναι Χρυσοστομος , το ξερω οτι στο εβαυ και στην ιταλια βρησκεις τα παντα απο αυτα τα μηχανακια αλλα δεν παιζει φραγκο γιατι απο του χρονου (ελπιζω ) να ειμαι φοιτητης και δεν θελω να ζηταω συνεχεια και να επιβαρυνω και δευτερον δεν τα παω καλα με τις ηλεκτρονικες αγορες... :D
keep restoring :beer: :beer:

zundampakias
11/06/2012, 16:58
Το τεποζητο ειναι πολυ σαπιο η εχει κανα δυο ψιλες τρυπουλες >>>
αν ειναι λιγο (ετσι ηταν και το europino moy) μπορουμε να το κολησουμε σε εναν ψυγειατζη με καλαι.
αν ειναιπολυ χαλια κατσε να σου βρω εγω ενα μεταχειρησμενο οταν ξεκινησω να φερνω και παλι ανταλλακτικα.
Μην σταματας προχορρα και οτι μπορω να βοηθησω να εισαι σιγουρος οτι θα το κανω



χαρηκα Νικο
το τομ ειναι Χρυσοστομος , το ξερω οτι στο εβαυ και στην ιταλια βρησκεις τα παντα απο αυτα τα μηχανακια αλλα δεν παιζει φραγκο γιατι απο του χρονου (ελπιζω ) να ειμαι φοιτητης και δεν θελω να ζηταω συνεχεια και να επιβαρυνω και δευτερον δεν τα παω καλα με τις ηλεκτρονικες αγορες... :D
keep restoring :beer: :beer:

tom kissas
11/06/2012, 17:02
στο ενα γαρελλι που ειχε δυο μικρες τρυπουλες με μπρουτζο βορακα εκλεισαν οι τρυπες αλλα οι κολλησεις ειναι τεραστειες τελος παντων αφου βαφτηκε δεν υπαρχει θεμα
σε αυτο που φτιαχνω τωρα πρεπει να εχει μεγαλες τρυπες αλλα δεν ασχοληθηκα αφου βρηκα ενα λιγο μικροτερο τεποζιτο. ετσι και αλλιως το δευτερο δεν θα γινει οριτζιναλ ασε που δεν εχω χαρτια.
σε ευχαριστω για την προσφορα σου :D

zundampakias
11/06/2012, 17:42
περιμενω να δω τι θα φτιαξεις.
το αλλο του παππου και για το νεαρο της ηληκιας σου απ οτι καταλαβαινω, εγινε πολυ καλο αυτο διαβαζω τωρα.
το ατιμο ειναι πολυ ωραιο χομπυ αλλα θελει να εχεις τα τρεια χ



στο ενα γαρελλι που ειχε δυο μικρες τρυπουλες με μπρουτζο βορακα εκλεισαν οι τρυπες αλλα οι κολλησεις ειναι τεραστειες τελος παντων αφου βαφτηκε δεν υπαρχει θεμα
σε αυτο που φτιαχνω τωρα πρεπει να εχει μεγαλες τρυπες αλλα δεν ασχοληθηκα αφου βρηκα ενα λιγο μικροτερο τεποζιτο. ετσι και αλλιως το δευτερο δεν θα γινει οριτζιναλ ασε που δεν εχω χαρτια.
σε ευχαριστω για την προσφορα σου :D

tom kissas
11/06/2012, 17:47
κοιταξε δεν εχω το ενα καθολου (χρημα) τωρα το καλοκαιρι εχω χρονο (μην φανταστεις τιποτα τρελο) και απο χωρο θα δεις ταρατσα και αγιος ο θεος :D

zundampakias
11/06/2012, 18:08
την ειδα και σε θαυμαζα πως εκανες δουλεια ετσι.
μην νομιζεις μεχρι πριν λιγο καιρο καπως ετσι και μπορω να σου πω και χειροτερα δουλευα κι εγω,
τωρα ευτυχως βολευτηκα σε δικο μου χωρο αρκετα ανετο μπορω να πω.
συνεχιζω να αναιβαζω καμμια φωτο να δεις πως προχωραω



κοιταξε δεν εχω το ενα καθολου (χρημα) τωρα το καλοκαιρι εχω χρονο (μην φανταστεις τιποτα τρελο) και απο χωρο θα δεις ταρατσα και αγιος ο θεος :D

zundampakias
11/06/2012, 18:11
ασ δουμε τι θα δουμε στον πισω τροχο

zundampakias
11/06/2012, 18:13
ευτυχως βγηκε ευκολα

και την εβαλα μαζι με την μπροστινη

zundampakias
11/06/2012, 18:20
ας βγαλουμε τα αμορτησερ

πω πω χαλια !!!!

zundampakias
11/06/2012, 18:23
να λυσουμε και το ψαλιδι , ωστε να βγει ο προφυλακτηρας της αλυσιδας

zundampakias
12/06/2012, 19:43
ας χαλαρωσουμε φτιαχνοντας εναν ελληνικο καφε σε παλιο καμινετο (σπιρτολογο)

zundampakias
12/06/2012, 20:04
ωχ τωρα τα δυσκολα ας βγαλουμε το τιμονι (πολυ το αμφιβαλω)

zundampakias
12/06/2012, 20:08
στην προηγουμενη φωτο δειχνω πως εχω λασκαρει την βιδα του τιμονιου.
ας της ριξω μια σφυρια ωστε να καταιβει το κωνικο του τιμονιου και να ξεφρακαρει .
ξεχασα να σας πω οτι του ριχνω συνεχεια αντισκουριακο

zundampakias
12/06/2012, 20:11
το κωνικο δεν λεει να καταιβει με τιποτε.
κοιταξτε πως εγινε η βιδα απ το κοπανημα

zundampakias
12/06/2012, 20:12
αδυνατον δεν μπορω με τιποτε μονος μου να δω ποιον θα επιστρατευσω

bulmont
12/06/2012, 20:34
αδυνατον δεν μπορω με τιποτε μονος μου να δω ποιον θα επιστρατευσω

.261180

zundampakias
13/06/2012, 07:05
χα χα χα στ αληθεια μονο αυτος θα μας σωσει

zundampakias
13/06/2012, 13:49
χε μιλια ζορια καταφερα να το γυρισω το 1/4 της στροφης τωρα ευτυχως ηλθε και ο μπαρμπασ μου να βοηθησει

zundampakias
13/06/2012, 13:52
κοιτα πως ειναι απο κατω το πηρουνι

motomaniac
13/06/2012, 21:07
καλο κουραγιο. καλη συνχεια.

gardelisxt550
13/06/2012, 21:21
καλή αρχή!:beer:

sv9cvk
13/06/2012, 21:42
Αλλη μια και απο εδω :beer:
Καλη συνεχεια!!!

tom kissas
14/06/2012, 01:57
δωστου να καταλαβειι :beer:

zundampakias
14/06/2012, 16:27
ευχαριστω πολυ .
Πραγματι το χρειαζομαι πολυ το κουραγιο και να εισαι σιγουρος οτι θα τα καταφερω

zundampakias
14/06/2012, 16:30
ας συνεχισουμε λοιπον την περιγραφη της δουλειας μας



καλή αρχή!:beer:

zundampakias
14/06/2012, 16:45
οπως βλεπετε επιστρατευσα το θειο μου ο μοναδικος που ηθελε να λθει ολοι οι αλλοι ειχαν δουλεια
επιτελους καθαρησαμε λιγο απ την κοληση ηθελα να ηξερα ποσα ηλεκτροδια χαλασε
τα κολησε ολα τα εκανε μασιφ
δειτε ποσο σκουρια εχει εκει μεσα



καλο κουραγιο. καλη συνχεια.

universalgr1
16/06/2012, 15:49
Δύσκολο πλην άκρως ενδιαφέρον το εγχείρημά σου..
Παρακολουθώ με ενδιαφέρον!!

:beer:

siraxanz
17/06/2012, 10:22
Παρακολουθώ, καλό κουράγιο!!!!!!!!!

LOUKILOUK
17/06/2012, 19:02
Ωραίος... προχώρα και εμείς παρακολουθούμε...δώσε φωτό στο λαό...
:beer::wave2:

zundampakias
17/06/2012, 19:57
επειδη ειναι ο μπαρμπας μου ειναι λιγο ισχυρογνωνων και επιμενει για κατι που λεει κι επειδη δεν ξεμουδιαζε με τιποτε το τιμονι επεμενε και του εκανα την χαρη να λασκαρω το παξημαδι του πηρουνιου
οπου νομιζε οτι το κταταει αλλα δεν εχει καμμια σχεση θα σας το εξηγησω παρακατω τι εννοω



Δύσκολο πλην άκρως ενδιαφέρον το εγχείρημά σου..
Παρακολουθώ με ενδιαφέρον!!

:beer:

zundampakias
17/06/2012, 20:03
ετσι λοιπον μια και του εκανα την χαρη τον αναιβασα στην ραμπα επανω ωστε να τραβα κυκλικα το τιμονι μηπως και ξεμουδιασει
ωστε να αποφυγω τα πυτοματα για πολλους και διαφορους λογους.
επιτελους ενω κρατουσα απο κατω το τιμονι για κοντρα αρχησε να ξεμουδιαζει και ξεκινησε να βγαινει



Παρακολουθώ, καλό κουράγιο!!!!!!!!!

zundampakias
17/06/2012, 20:13
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ πολυ για την συμετοχη σας μου δεινεται κουραγιο .
οτι κανω θα το βλεπεται.
στο θεμα μας τωρα επιτελους τα καταφεραμε μετα απο τρεις ωρες και πολυ παιδεμα τα καταφεραμε ηταν αδυνατον να το εκανα μονος μου.
η βοηθεια του ηταν απαραιτητη και αποτελεσματικη


Ωραίος... προχώρα και εμείς παρακολουθούμε...δώσε φωτό στο λαό...
:beer::wave2:

zundampakias
17/06/2012, 20:54
ασ βγαλουμε τωρα τις δυο βιδες τισ πλακας του τιμονιου ωστε να καταφερουμε να βγαλουμε το πηρουνι


βεβαια αν δουμε λιγο προσεκτικα θα παρατηρησουμε οτι στις προηγουμενες φωτο ειχα βγαλει το παξημαδι του τιμονιου.
δεν χει μεγαλη σημασια φυσικα εδω βλεπεται πως βγαζουμε τα παξημαδια

zundampakias
26/06/2012, 13:26
μολις βγει η πλακα του πηρουνιου να δουμε τι θα δουμε απο κατω

πω πω κοιταξτε χαλι χα χα χα

zundampakias
26/06/2012, 13:30
πω πω οταν κυκλοφορουσε δεν πρεπει να ειχαν ανακαλυψει το γρασσο .
Ολα ειναι εντελως στεγνα τα ρουλεμαν το πανω ηταν λιαλυμενο εντελως

zundampakias
26/06/2012, 13:33
βγαζουμε τα ποτηρια απ τον σκελετο ωστε να καθαρηστουν ολα απο μεσα και να νηκελωθουν

zundampakias
26/06/2012, 13:36
εδω ταιριαζω το καινουργιο φαναρι ωστε οταν βαφτει να μην το πληγωσω.

zundampakias
26/06/2012, 13:39
για να σας θυμησω και να σας δειξω απο μεσα πως ηταν το φαναρι

kokkiklhs
26/06/2012, 13:48
Ωραίος ρε μάστορα, θα γίνει σπέσιαλ!!!
Άντε, να παίρνουν τα πάνω τους τα 50αράκια, τώρα στους καιρούς της κρίσης θα μας βγάλουν ασπροπρόσωπους!! :D
Αγωνιστικούς χαιρετισμούς από μένα και το Simson μου!! :lol:
Καλή συνέχεια!!!

:beer:

zundampakias
26/06/2012, 14:33
Παρακολουθω κι εγω την δουλεια σου στ αληθεια ειναι πολυ καλη δουλεια εμενα φυσικα θ αργησει λιγο γιατι ειναι ρημαδι



Ωραίος ρε μάστορα, θα γίνει σπέσιαλ!!!
Άντε, να παίρνουν τα πάνω τους τα 50αράκια, τώρα στους καιρούς της κρίσης θα μας βγάλουν ασπροπρόσωπους!! :D
Αγωνιστικούς χαιρετισμούς από μένα και το Simson μου!! :lol:
Καλή συνέχεια!!!

:beer:

kokkiklhs
26/06/2012, 14:36
Παρακολουθω κι εγω την δουλεια σου στ αληθεια ειναι πολυ καλη δουλεια εμενα φυσικα θ αργησει λιγο γιατι ειναι ρημαδι

Έχεις δρόμο μπροστά σου, πράγματι βλέπω πολλά θεματάκια που εμένα θα με είχαν αποθαρρύνει εντελώς, αλλά εσύ φαίνεσαι πολύ πιο μάχιμος, οπότε δε μασάς!! ;)
Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, και μη κοιτάς που τις έβαλα τώρα μαζεμένες τις φωτό, μου πήρε μήνες για να φτάσω στο σημείο που βλέπεις! Έχει πλάκα όμως στο τέλος, το κοιτάζεις και γουστάρεις, κι ας ξέρεις ότι έμειναν όλο και κάποιες κρυφές ή και φανερές ατελειούλες!! ;)

zundampakias
27/06/2012, 22:17
Ας λυσουμε τωρα το μπροστινο συστημα να δουμε τι γινεται μεσα




Έχεις δρόμο μπροστά σου, πράγματι βλέπω πολλά θεματάκια που εμένα θα με είχαν αποθαρρύνει εντελώς, αλλά εσύ φαίνεσαι πολύ πιο μάχιμος, οπότε δε μασάς!! ;)
Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, και μη κοιτάς που τις έβαλα τώρα μαζεμένες τις φωτό, μου πήρε μήνες για να φτάσω στο σημείο που βλέπεις! Έχει πλάκα όμως στο τέλος, το κοιτάζεις και γουστάρεις, κι ας ξέρεις ότι έμειναν όλο και κάποιες κρυφές ή και φανερές ατελειούλες!! ;)

zundampakias
27/06/2012, 22:22
Το μονο σημειο στο μηχανακι που ειδα οτι ηταν λιγο συντηρημενο (απλα δεν ειχε κοψει το γρασσο τοσα χρονια)
Ας αρχησουμε το πλυσημο και βλεπουμε !!!
αν και για να ειμαι ειληκρεινεις πρωτη φορα γλεπω γρασσο σε μπροστηνο συστημα.
συνηθως εχουν λαθι και τσιμουχες .
εδω δεν μπορει να βαλουν λαδι ετσι ειναι η κατασκευη του


Ας λυσουμε τωρα το μπροστινο συστημα να δουμε τι γινεται μεσα

zundampakias
27/06/2012, 22:25
τελικα ειναι οτι απεμεινε απ το μηχανακι τα εβγαλα για πλυσημο !!!
δεν λυνει τιποτε αλλο το εχω φτασει στην αρχη .




Το μονο σημειο στο μηχανακι που ειδα οτι ηταν λιγο συντηρημενο (απλα δεν ειχε κοψει το γρασσο τοσα χρονια)
Ας αρχησουμε το πλυσημο και βλεπουμε !!!
αν και για να ειμαι ειληκρεινεις πρωτη φορα γλεπω γρασσο σε μπροστηνο συστημα.
συνηθως εχουν λαθι και τσιμουχες .
εδω δεν μπορει να βαλουν λαδι ετσι ειναι η κατασκευη του

zundampakias
27/06/2012, 22:28
Οπως βλεπεται αδειασε ο παγκος
τωρα να δουμε απο που να ξεκηνησουμε


τελικα ειναι οτι απεμεινε απ το μηχανακι τα εβγαλα για πλυσημο !!!
δεν λυνει τιποτε αλλο το εχω φτασει στην αρχη .

zundampakias
28/06/2012, 23:51
ξεκινησα με το πιο δυσκολο !!!
Ναι οσο και να σας φαινεται περιεργο ξεκινησα με το σταν !!!!
ειναι το μονο σημειο σε ενα μηχανακι που οσο και να το πλενεις δεν πλενεται και μαζευει ολη την βρομα.
Το εβαλα απο βραδυς σε εναν γκουβα με νερο και σουαζ και το αφησα ολη νυχτα να μουλιασει και μετα το αρχησα με μια φαλτσετα να το καθαριζω
ουτε η σπατουλα δεν εκανε δουλεια μονο η φαλτσετα και αν θελετε το πιστευετε μου εφαγε μιση μερα να το καθαρησω

zundampakias
28/06/2012, 23:52
δεν μπορειτε να πειτε καλο δεν γινεται ?????

zundampakias
28/06/2012, 23:54
Ας ξεκινησουμε τωρα την σελα που ειναι πολυ χαλια να δουμε τι θα κανουμε

zundampakias
28/06/2012, 23:56
πω πω χαλι απελπησια ειναι

universalgr1
01/07/2012, 11:06
Πωπω... όρεξη να 'χεις να τρίβεις!!!

Συνέχα αρχηγέ! :beer:

dlabrakis
01/07/2012, 11:36
δεν τα πας μια αμμοβολη για να γλυτωσεις χρονο? λεω γω τωρα....
ωραια δουλεια παντως ,εισ ωραιος!!

Kotselakos
01/07/2012, 14:44
Άλλο ένα project που ήθελα να βρω χρόνο να το διαβάσω με την ησυχία μου πριν ξεκινήσω να ποστάρω...

Πολύ ωραίο μηχανάκι μάστορα, και αν μη τι άλλο δεν είναι κάτι που το βλέπεις κάθε μέρα!

Στο κυρίως θέμα τώρα, για υαλοβολές μπορείς να πας στον Θοδωρή το Μανιατάκο, έχει συνεργείο στις τρεις γέφυρες (ή τουλάχιστον είχε, δεν ξέρω αν έχει μεταφερθεί). Τηλέφωνο το έχω χάσει, στείλε κανα pm στον Ispiros για περισσότερα.

Πολλά μικρά μηχανάκια και σκουτεράκια είχαν μόνο γράσσο στα μπροστινά και όχι λάδια.

Για τα πολύ σκουριασμένα πράγματα μπορείς να τα εμβαπτίσεις σε υγρό σκουριοφάγο, κάνει θαύματα.

Αναφέρεις ότι τα ποτήρια του μπροστινού θα τα νικελώσεις. Δεν έχω καταλάβει, δουλεύουν τα ρουλεμάν πάνω σε αυτά; Αν ναι το νικέλωμα δεν ενδύκνειται.

Καλή συνέχεια, και σε ότι μπορούμε να βοηθήσουμε εδώ είμαστε... :beer::beer:

zundampakias
01/07/2012, 20:06
Η αληθεια ειναι οτι ειναι ενα σπανιο κοματι και πολυ ταλαιπωρημενο.
Τρελενομαι με την ιδεα που θα το αναστησω !!!!!
η αληθεια ειναι οτι θελει παρα πολυ δουλεια μερακι και αρκετα χρηματα !!!!
Εχω την εντυπωση οτι αξιζει τον κοπο !!!!!!!
θα κοιταξω να δω στις τρεις γεφυρες αλλα ειναι πολυ μακρια για μενα να ψαξω μιας και δουλευω πολλες ωρες αλλα θα δω μηπως και μπορεσω να αγγαρεψω και παλι τον Μπαρμπα μου.
Ειναι κι αυτος σαν κι εμενα δεν λεει ποτε οχι.
Οσον αφορα τα ποτηρια του μπροστινου και απο καινουργια ειναι Νικελωμενα .
Τωρα αν εννοεις την ποιοτητα του Νικελ ισως εχεις δικιο αλλα θα δωσω κατι παραπανω να μου τα προσεξει .
Το κακο με τα πολτ σκουριασμενα ειναι οτι εχουν αυτο το ψωριασμε (δες σελα) αλλα νομιζω ειναι το χειροτερο τα αλλα θα τα παλαιψω οπως και πολυ σοβαρο προβλημα εχει και το τιμονι





Άλλο ένα project που ήθελα να βρω χρόνο να το διαβάσω με την ησυχία μου πριν ξεκινήσω να ποστάρω...

Πολύ ωραίο μηχανάκι μάστορα, και αν μη τι άλλο δεν είναι κάτι που το βλέπεις κάθε μέρα!

Στο κυρίως θέμα τώρα, για υαλοβολές μπορείς να πας στον Θοδωρή το Μανιατάκο, έχει συνεργείο στις τρεις γέφυρες (ή τουλάχιστον είχε, δεν ξέρω αν έχει μεταφερθεί). Τηλέφωνο το έχω χάσει, στείλε κανα pm στον Ispiros για περισσότερα.

Πολλά μικρά μηχανάκια και σκουτεράκια είχαν μόνο γράσσο στα μπροστινά και όχι λάδια.

Για τα πολύ σκουριασμένα πράγματα μπορείς να τα εμβαπτίσεις σε υγρό σκουριοφάγο, κάνει θαύματα.

Αναφέρεις ότι τα ποτήρια του μπροστινού θα τα νικελώσεις. Δεν έχω καταλάβει, δουλεύουν τα ρουλεμάν πάνω σε αυτά; Αν ναι το νικέλωμα δεν ενδύκνειται.

Καλή συνέχεια, και σε ότι μπορούμε να βοηθήσουμε εδώ είμαστε... :beer::beer:

zundampakias
02/07/2012, 08:59
Δεν εχεις αδικο .(ξερει κανεις που μπορω να το περασω ψιλη αμμοβολη ???)η περιοχη μου ειναι κουκκακι καλλιθεα
Περασα το φτερο με ρεμουβερ δεν εγινε ασκημο αλλα η αληθεια ειναι οτι ειναι πολυ κουραστικο .
και μετα πως θα το περασεις απ την μεσα πλευρα
θα βαλω φωτο για να καταλαβεις




δεν τα πας μια αμμοβολη για να γλυτωσεις χρονο? λεω γω τωρα....
ωραια δουλεια παντως ,εισ ωραιος!!

zundampakias
02/07/2012, 09:05
και η μεσα πλευρα που ειναι πολυ δυσκολη να αφαιρεις τα χρωματα


Πωπω... όρεξη να 'χεις να τρίβεις!!!

Συνέχα αρχηγέ! :beer:

zundampakias
01/09/2012, 21:23
Θερμη παρακληση !!!!!!
αν μπορεις πες μου τις διαστασεις απ τα λαστιχα (η δωσε μου τροπο να επικοινωνησω με αυτον που εχει το μηχανακι (europino) ρωτησω απ ευθειας τον ιδιο ,θελω να βρω οπωσδηποτε τετοιες ζαντες !!!!
αυτες που εχω ειναι μικρες και οταν κανεις πενταλ βρισκουν κατω τα πεταλια




δες και μια εξαιρετικη ανακατασκευη ενος φιλου μου στον ωρωπο...
260879
260880

Roger
03/11/2013, 23:25
Aντε μαστορα καλη συνεχεια.Ειδα βαμμενο και τον σκελετο σημερα που σημαινει οτι τελειωνει σιγα σιγα,ισως σε καποιους μηνες.
Με το καλο να τελειωσει γιατι εχει σειρα και το mobylletaki

zundampakias
03/11/2013, 23:27
Σκεφτηκα οτι καλυτερα και πιο σωστα θα ηταν να παω αμμοβολη ετσι κι εκανα.


302880

zundampakias
03/11/2013, 23:28
αρχησα οπως βλεπεις να αναιβαζω τις φωτο !!!

zundampakias
03/11/2013, 23:35
πυρουνι

302883

zundampakias
03/11/2013, 23:44
ετσι αρχησα το ασταρωμα


302884

Συγνωμηα αλλα δεν αναψε το φλας

302887

zundampakias
03/11/2013, 23:46
νυσταξα παω για υπνο Αυριο παλι πολλες πολλες φωτο Καληνυχτα

GKN
04/11/2013, 00:13
nice work!!:a014:

RORY FOR EVER
04/11/2013, 00:22
:a013:

zundampakias
05/11/2013, 01:22
και φυσικα το σουλφασερ ειναι απαραιτητο

302999

303000

zundampakias
05/11/2013, 01:32
Σκεφτηκα να κανω δυχρωμια τον σκελετο να δω αν ταιριαζει και στο τελος πως θα δειξει.
Το αποτελεσμα θα το δουμε αργοτερα
θελω και την γνωμη σας να συνεχισω η να αλλαξω τα χρωματα
Ξεκινησα με το κοκκινο.

303001

303002

303003

zundampakias
05/11/2013, 01:33
αυτα τα κοματια βαφτηκαν κοκκινο χρωμα


303004

zundampakias
05/11/2013, 01:47
το Δευτερο χρωμα ειναι το Θαλασσι.
Ελπιζω να δενει και να σας αρεσει

303005

303006

zundampakias
05/11/2013, 01:49
ελπιζω να σας αρεσει η δουλεια μου !!!!

303083




303084

zundampakias
05/11/2013, 01:53
Ολα αυτα φυσικα με ενα απλο πιστολι βαψηματος των τριαντα ευρω !!!

303086

zundampakias
05/11/2013, 01:56
Και με χρωμα ελληνικο της ΧΡΩΤΕΞ


303010

zundampakias
05/11/2013, 02:10
μηπως ηρθε η ωρα να κοιμηθω ??????
καληνυχτα και αυριο παλι

MaiTak
05/11/2013, 09:02
κοιμησου να εχεισ δυναμεις για αυριο .....:)
καλη συννεχεια και δυναμη ..........

RORY FOR EVER
05/11/2013, 09:12
Καλη επιτυχια κι απο μενα...Αν γινεται και θελεις, δωσε στο τελος και μια εικονα της συνολικης δαπανης...:a013:

VLAXOS22
05/11/2013, 13:03
φιλε πολυ καλη δουλεια μπραβο εχω και εγω ενα benelli στο ιδιο στιλ

sv9cvk
05/11/2013, 18:16
Ωραιος!! Αν και δεν ξερω πως θα φαινεται με τον χρωματικο συνδυασμο που διαλεξες..
Καλη συνεχεια :beer::a014:

zundampakias
06/11/2013, 01:14
:beer:


κοιμησου να εχεισ δυναμεις για αυριο .....:)
καλη συννεχεια και δυναμη ..........

zundampakias
08/11/2013, 01:19
Εχω στειλει τα πραγματα γιανικελ κυριακη Δευτερα αρχιζω μονταρισμα.
Βιαζομαι να το τελειωσω γιατι εχω μπουκωσει στο εργαστηριο.
στον παγκο εχω λυμενο ενα εξαβολτο στα ποδια μου λυμενει μια μομπυλετα του 1955 που μου ηρθε σε κουτα να την μονταρω προσωρινα οσπου να ξεκινησω αναπαλαιωση
αλλα για να μπορω να δουλεψω πρεπει να βγαζω και στον δρομο κανενα μηχανακι


Ωραιος!! Αν και δεν ξερω πως θα φαινεται με τον χρωματικο συνδυασμο που διαλεξες..
Καλη συνεχεια :beer::a014:

zundampakias
08/11/2013, 01:20
θα δουμε ηγια την δαπανη αν και ολο και κατι θα μας ξεφυγει οταν τελειωσω θα σου πω

zundampakias
08/11/2013, 01:21
στειλε καμμια φωτο πιο benelli εχεις ???
Και αυτα αφησαν εποχη!!!

zundampakias
08/11/2013, 01:23
πραγματι χρειαζομαι δυναμη θα βγει πολυ καλο το μηχανακι .
το Θελω πολυ να γινει σαν καινουργιο και ακομη καλυτερο

zundampakias
16/01/2014, 13:46
Τωρα αρχιζουν τα δυσκολα.
Σειρα εχει η μεταφορα των βαμενων εξαρτηματων .
Θελει πολυ προσοχη
307720

307721

307722