PDA

View Full Version : Δεν σταματαει!(cbf 600 05)



vangkaret
09/06/2012, 23:42
Γεια σε ολους περυσι αγορασα το μπλε μωρο ! Τα λαστιχα που ειχε λογο απειριας αποφασισα με το που αρχισαν οι βροχες να τα λλαξω με τα brigenstone τα οποια ενω τα πληρωσα κανονικα δεν ειναι φρεσκα 2005 το μπροστακαι 2008 το πισω! Επισης αλλαξα τακακια και υγρο φρενων και εβγαλε χωμα!! Τεσπα ενω προσπθησα η μηχαναραακομα δεν σταματαει. Ενας καλος μηχανικος μου ειπε οτι και τα αμορτισερ θελουν σερβις 140 ευρο. Ενας φιλος που οδηγησε ενα β-στρομ οτι φρεναρει νακι καλυτερα και η αληθεια ειναι οτι δςν μου δινει καθολου σιγουρια στο φρεναρισμα. Ενταξει τα λαστιχα που δεν ζεστεμονται με τπρ ειναι θεμα και στη πρωτη ευκαιρια σκουπα.... Τελικα το μηχανακι μας εχει καλα φρενα και κατι λλο φταιει η το αντιθετο?

DrBig
10/06/2012, 08:14
Γεια σε ολους περυσι αγορασα το μπλε μωρο ! Τα λαστιχα που ειχε λογο απειριας αποφασισα με το που αρχισαν οι βροχες να τα λλαξω με τα brigenstone τα οποια ενω τα πληρωσα κανονικα δεν ειναι φρεσκα 2005 το μπροστακαι 2008 το πισω! Επισης αλλαξα τακακια και υγρο φρενων και εβγαλε χωμα!! Τεσπα ενω προσπθησα η μηχαναραακομα δεν σταματαει. Ενας καλος μηχανικος μου ειπε οτι και τα αμορτισερ θελουν σερβις 140 ευρο. Ενας φιλος που οδηγησε ενα β-στρομ οτι φρεναρει νακι καλυτερα και η αληθεια ειναι οτι δςν μου δινει καθολου σιγουρια στο φρεναρισμα. Ενταξει τα λαστιχα που δεν ζεστεμονται με τπρ ειναι θεμα και στη πρωτη ευκαιρια σκουπα.... Τελικα το μηχανακι μας εχει καλα φρενα και κατι λλο φταιει η το αντιθετο?


1) Πανε σ'αυτον που σου πουλησε τα λαστιχα και φορεσε του τα κολαρο :wave2:
2) Ο καλος μηχανικος μαλλον σε γδυνει γιατι το κοστος στο σερβις των πηρουνιων ειναι ενα λαδι και μιση-μια ωρα δουλεια εφ'οσον οι τσιμουχες δεν δακρυζουν. Και τσιμουχες να θελουν αλλαγμα, παλι πολλα μου φαινονται.
3) Προσπαθησε να καταλαβεις αν το προβλημα στο φρεναρισμα εχει να κανει με τα φρενα, η με το πως δουλευει η αναρτηση. Για παραδειγμα το αισθανεσαι να βυθιζεται πολυ?

AUFGEBRACHT
10/06/2012, 09:36
Eάν το VStrom φρενάρει καλύτερα από το δικό σου, τότε τα πράγματα είναι πολύ άσχημα...

@ngelos
10/06/2012, 09:58
Γεια σε ολους περυσι αγορασα το μπλε μωρο ! brigenstone τα οποια ενω τα πληρωσα κανονικα δεν ειναι φρεσκα 2005 το μπροστακαι 2008 το πισω!

Σου πούλησε λάστιχο 7ετίας για καινούργιο???:lol:
...Να τα πας πίσω και να του τα φορέσεις κολάρο όπως σου είπαν,αν δν σε είχε ενημερώσει από πριν για την παλαιότητα.

Το λάστιχο παίζει ρόλο,αλλά για να φρενάρει το Vstrom καλύτερα είναι και αλλού το πρόβλημα...Τακάκια πχ αν είναι από τα φθηνά είναι ένας ικανός λόγος.
Επίσης το ότι έβγαλε χώμα μπορεί να μην έχει επηρεάσει τπτ αν η μανέτα έχει ικανοποιητική αίσθηση.

McTalas
10/06/2012, 10:08
σερβις στα μπροστινα εζει 90€,
για το φρεναρισμα τσεκαρε εαν εχει γινει καλη εξαερωση πρωτα.
για τα λαστιχα δεν εχω να πω κατι

@ngelos
10/06/2012, 10:36
2) Ο καλος μηχανικος μαλλον σε γδυνει γιατι το κοστος στο σερβις των πηρουνιων ειναι ενα λαδι και μιση-μια ωρα δουλεια εφ'οσον οι τσιμουχες δεν δακρυζουν. Και τσιμουχες να θελουν αλλαγμα, παλι πολλα μου φαινονται.

Εκτός και αν του είπε για μπρος-πίσω οπότε να λες και ευχαριστώ...:lol::lol::lol:

el_hymador
10/06/2012, 10:45
Tο μηχανάκι το είχα και σταμάταγε σαν ποιήμα, απίστευτα φρένα... πριν πας να φορέσεις κολάρο τα λάστιχα στο τυπάκι (που θα πας ούτως η άλλως!) τσέκαρε τις πιέσεις τους, τσέκαρε επίσης πάστα στα τακάκια, κάνε μια εξαέρωση στα φρένα και αν όλα αυτά είναι οκ, ασχολήσου με τις αναρτήσεις.

dimis_gr
10/06/2012, 10:47
τα λάστιχα από την στιγμή που τα είδες έπρεπε να τα πας πίσω. Απο κει και πέρα η ανάρτηση τι έπαθε? δακρύζει? τσιμούχα? ούτε 100 ευρώ. Το ότι δεν φρενάρει μη΄πως έτραξε λάδι απο την τσιμούχα ή γενικά λάδι πάνω στο δίσκο ή στα τακάκια? μήπως έσύ ή ο μηχανικός σου ρίξατε τίποτα και εσύ δεν το πρόσεξες και ο μηχανικός σου δεν στο είπε? Τσέκαρε και το υγρό φ΄ρενων αν έει αλλαχτεί ποτέ γιατί μπορεί να έχει γίνει ζέλε τόσα χρόνια και εξαέρωση επίσης

vangkaret
10/06/2012, 23:04
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας και τις συμβουλες... Ναι αυτος ο μηχανικος μαλον κλεφτης ειναι μονο για μπροστα ελεγε χαχα Δεν εχω την εμπειρια για να κρινω αν βουτανε τα αμορτισερ πολυ η λιγο αυτο που ειναι εμφανες ειναι οτι (δεν ξερω αν ειναι λαθος η σωστο) δεν χρησιμοποιειται ολη η διαδρομη του αμορτισερ πηγαινει μεχρι τη μεση του πηρουνιου.. Τα φρενα ειναι μαμα χοντα αλλα μαλλον η σκληρη γομα αν υπαρχει και μαλακή...εγω σιγουρα εκανα μαλακια με τα λαστιχα γιατι ακουσα κατι τυπαδες να λενε οτι αν εχουν διατηρηθει σωστα δεν υπαρχει προβλημα!! Το ABS πιανει για ψυλλου πηδημα οποτε θεωρω εφοσον εξαεωρηση δαγκανες καθαρες και τακακια νεα ειναι συνδυασμος ελαστικων και αμορτισερ!! Μα να φρεναρει καλυτερα το β-στρομ δεν το χωραει ο νους μου !!Αφου ειμαι αρκετα χαζος να βαλω το παλια λαστιχαφ θα το πληρωσω λιγο παραπανω....

dimitris_speed
10/06/2012, 23:10
Κοιταξε να δεις αν εχει γινει σωστη εξαερωση ,οπως ειπωθηκε πιο πανω. Την εχω πατησει απο τετοιο θεμα και γι'αυτο στο λεω

Panoskl
10/06/2012, 23:15
Το ABS πιανει για ψυλλου πηδημα ...

Άρα, όπως το λες κι εσύ, τα λάστιχα έχουν ελάχιστη πρόσφυση.