PDA

View Full Version : bmw gs1100 η triumph 900???



danilogen
10/06/2012, 11:26
Καλησπερα παιδια σε ολους και καλως με δεχτηκατε.Θα ηθελα μια και ειμαι μπερδεμενος πολυ την πολυτιμη βοηθεια σας σχετικα.Αποφασισα και εγω μετα κοπων και βασανων να μαζεψω καμια 2500ρια χιλιαρικα και θελω να αγορασω μια μοτοσυκλετα ταξιδιου.Καθως πολυ φιλος με τα αυτοκινητα bmw(εχω αλλαξει 6)αλλα τα εχω πουλησει ολα λογω κρισης στα οικονομικα που διαθετω εχω δει 2 μοτο αλλα ειμαι μπερδεμενος.Η μια ειναι TRIUMPH 900 /01 και η αλλη η bmw 1100gs του 1997....
Εχοντας μιλησει με τους ιδιοκτητες και οι 2 μου ειπαν τα καλυτερα!!!και με το MOTOZITA ως επισιμο service της μπεμπας εχω μιλησει αλλα θα ηθελα και τη δικη σας γνωμη ως αναφορα προβληματα απο πλευρας bmw μηχανικα και ηλεκτρολογικα του συγκεκριμενου μοντελου.Τα χρηματα μου ειναι περιορισμενα αλλα ο μαστορας με βεβαιωσε οτι η μπεμπα αν ειναι σε καλη κατασταση ειναι σκυλι μαυρο και τα service ειναι κανονικα (200-250 ευρω ανα 10000 χιλ.περιπου με τακακια...)Ελπιζω να μην κουρασα και θα εκτιμησω πολυ την δικη σας αποψη.:eek:

mikes
10/06/2012, 11:48
μηχανη εχεις ξανακαβαλησει??? μηχανη ομως!!!

danilogen
10/06/2012, 11:58
ΜΗΧΑΝΗ????
ΔΕΣ ΕΔΩ...
1996-RG 50 SUZUKI ΤΟ 1ο
1997-kawasaki GPZ 400 2o
1998-kawasaki zxr 750 3o
2000-suzuki dr 250 4o
2001-kle 500 5o
παυση(ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ)
ΠΑΙΡΝΩ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΕΝΑ HONDA ΣΚΟΥΤΕΡ 250...ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΧΩ ΑΚΟΜΑ....
2011 ΑΠΟ ΑΝΤΑΛΑΓΗ ΜΕ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΒΕΕΤΛΕ-DUCATI 900 MONSTER 2000(ΤΗΝ ΚΡΑΤΗΣΑ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΙΝΕ Η ΣΥΖΗΓΟΣ)
2011 ΔΙΝΩ DUCATI ΠΑΙΡΝΩ XT 600 SUPER MOTARD ΟΛΟ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΠΕΡΣΙ...
ΤΑ ΠΟΥΛΑΩ ΟΛΑ ΑΛΛΑ ΚΡΑΤΗΣΑ ΜΟΝΟ TO SCOOTER......AYTA ΑΔΕΛΦΕ...
Η ΑΡΡΩΣΤΕΙΑ ΔΕ ΘΕΡΑΠΕΥΕΤΑΙ...

mikes
10/06/2012, 12:18
ρωτησα γιατι πολλοι μπαινουν εδω μεσα και γραφουν οτι θελουν να δωσουν το κουτι να παρουν μηχανη και ζηταν πληροφοριες για
μεγαλες μηχανες ενω η εμπειρια τους τελιωνει σε παπι!! ασε σου λεω πολυ γελιο!

τωρα τα δυο μηχανακια που αναφερεις σαν ευρωπαικα τις ιδιοτροπιες τους σιγουρα τις εχουν! αλλα και τα δυο ειναι πολυ καλα μηχανακια!
για μενα ψαξτο απο θεμα συντηρησης πιο θα ερθει πιο φθηνα! σε κοστος χρησης (τελη ασφαλεια κτλ) νομιζω ειναι το τριουμφ!
και οταν λεω συντηρηση δεν εννοω την τακτικη! εννοω και καποια βλαβη! οι μπεμπες ας πουμε ακουγεται οτι βγαζουν θεμα στο διαφορικο!
ψαξε ποσο σου κοστιζει η αλλαγη/επισκευη διαφορικου? μαθε τι προβληματα βγαζουν συνηθως τα μηχανακια αυτα και ψαξε τι κοστος εχουν
ρωτα κατα ποσο ειναι ευχαριστημενοι οι ιδιοκτητες απο το δικτυο καλυψης (σερβις-ανταλακτικα) σε περιπτωση βλαβης! το να ειναι το μηχανακι
αστερι δεν λεει κατι απο μονο του! και τα ασπαστα καποια στιγμη σπανε! τοτε ομως τι γινεται??