PDA

View Full Version : Ο adventure, ο enduros και το... δελφίνι... στην πανέμορφη Εύβοια!!



trelf
11/06/2012, 10:14
Σάββατο πρωί αναχώρηση από Αθήνα με σκοπό να κατασκηνώσουμε σε μία ονειρεμένη παραλία!Αυτή η Εύβοια είναι ευλογημένος τόπος...

Ραντεβού λοιπόν στην Αρτάκη για τις τελευταίες προμήθειες και φύγαμε προς Αγ.Αθανάσιο.Ανεβαίνουμε την Δίρφη (κρύο στα ψηλά,είχε και λίγα χιόνια στις γούβες της κορυφής) και πέφτουμε από πίσω στην μεριά του αιγαίου....περνάμε από το χωριό Γλυφάδα και αρχίζει ο χωματόδρομος....

adventure και enduros στο στοιχείο τους!!!....μετά απο τεσσερα περίπου χιλιόμετρα χωματόδρομου μεσαίας δυσκολίας.....φτάνουμε εδώ...

trelf
11/06/2012, 10:35
Ξαφνικά περνάει ο θάνος από δεξιά μου και με "ξύπνησε" αφού είχα μείνει Παυλόπουλος με το στόμα ανοιχτό....βουρ για παραλία!!!!
Το μαγιό το φορούσα ήδη οπότε με γρήγορες διαδικασίες μέσα στα κρυστάλλινα πεντακάθαρα νερά!!!!!!!!!!!Η απόλαυση σε όλο της το μεγαλείο....

Βουτιά-ηλιοθεραπεία-βουτιά-ηλιοθεραπεία-βουτιά-ηλιοθεραπεία-βουτιά-ηλιοθεραπεία-βουτιά-ηλιοθεραπεία-βουτιά-ηλιοθεραπεία-βουτιά-ηλιοθεραπεία-βουτιά-ηλιοθεραπεία-βουτιά-ηλιοθεραπεία....μέχρι το απογευματάκι....στήνουμε τις σκηνούλες να είμαστε έτοιμοι και πάμε να βρούμε ξύλα για να ανάψουμε την απαραίτητη φωτιά.....

elrodeo77
11/06/2012, 10:49
πολύ ωραίες φωτο.εγώ είμουν στην παραλία βλαχιάς το σκ πολύ ωραία και εκεί. πως λέγεται η παραλία, βλέπω είναι ωραία καμιά σκιά έχει ?

trelf
11/06/2012, 10:53
Ανηφόρα λοιπόν,το σταυρό μας να βρούμε κανα μεγάλο ξυλαράκι να κρατήσει και τα μάτια μας ανοιχτά....πριονάκια κτλ σύνεργα φυσικά και δεν είχαμε...

Λες και μας το χρωστούσε ο θεός,σε μια στροφή αριστερή είχε μαζεμένα μεγάλα κλαδιά,αριβώς οτι ψάχναμε....
πιο κάτω βρίσκουμε κουκουνάρια (το τέλειο προσάναμα....και ας επικρατούν φήμες οτι σκάνε και άλλες τέτοιες μπούρδες....).....και ένα μεγάλο κούτσουρο το οποίο θα έκαιγε μέχρι το πρωί....ΤΕΛΕΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Ούτε οι ίδιοι δεν πιστεύαμε πόσο τυχεροί ήμασταν!!!

και σαν να μην φτάνουν αυτά....εκεί που ετοιμαζόμαστε για επιστροφή....ανεβαίνει ένα αυτοκίνητο,βλέποντας οτι φορτώνουμε ξύλα,σταματάει δίπλα μας,ένας τύπος με τη γυναίκα και το παιδί,μας λέει....

"παιδιά...πιο κάτω στα 200 μέτρα στα αριστερά σας....έχει ενα κομμάτι ξύλο έτοιμο κομμένο σαν μπριγκέτα!!! μάλλον έπεσε από κάποιον....πάτε πάρτε το!"....

και έτσι έγινε....με χαμόγελο λοιπόν κατεβαίνουμε ξανά κάτω στο όνειρο....

trelf
11/06/2012, 10:55
μερικές φωτογραφίες ακόμα....

trelf
11/06/2012, 11:04
την επόμενη μέρα....ξυπνάμε πουρνό πουρνό...μαζεύουμε πράγματα και δρόμο προς Σαρακήνικο....

κινούμασταν σε δρόμο επι το πλείστον χωμάτινο και απόκρυμνο με απίστευτη θέα στη θάλασσα και τους μικρούς "ιδιωτικούς" κολπίσκους που σχηματίζονται κατα μήκος της ακτής....δυστυχώς οι φωτογραφίες είναι μια πολύ μικρή γεύση της ομορφίας του τοπίου....επίσης δεν μπορούν να μεταδώσουν επαρκώς την γαλήνη και την ηρεμία που εκπέμπει το τοπίο και φυσικά τις οσμές της φύσης.....(μυριζ΄ κοπριααααά! :lol:)

και φτάνουμε στον λιμνιώνα....

όπως κατεβαίνεις βλέπεις μια μεγάλη παραλία με καφέ,εστιατόρια κτλ...και έναν μικρό κολπίσκο στα δεξιά που έχει ένα ΦΟΒΕΡΟ μπαράκι.....η επιλογή ήταν ξεκάθαρη....

trelf
11/06/2012, 11:05
άλλη μία σκοτεινή....

trelf
11/06/2012, 11:12
εκεί στον τοίχο ...δίπλα από το μπάρ,είχε κάτι ενδιαφέρουσες φωτογραφίες....ο τύπος που το έχει ασχολείται με τη φωτογραφία (έχει και ένα tdm με το οποίο κάνει ωραία ταξιδάκια :smokin: ) και μου έκανε μεγάλη εντύπωση η παρακάτω φωτό....

στην ουσία έχω τραβήξει με το κινήτο την φωτογραφία που έχει σε κορνίζα στον τοίχο....ελπίζω να μπορέσετε να απομονώσετε την αντανάκλαση που κάνει το γυαλί της κορνίζας και να καταλάβετε την εικόνα....

δείχνει ένα χειμερινό μπουρίνι....κατά το οποίο ένας ανεμοστρόβιλος ΡΟΥΦΑΕΙ με δύναμη νερό από την θάλασσα και το ανεβάζει ψηλά στα σύννεφα (στην πρωτότυπη φαίνεται καθαρά!)....το μεταφέρει και λογικά το ρίχνει με μορφή βροχής κάπου πιο πέρα....

φοβερό!!!!

trelf
11/06/2012, 11:14
μετά από κάτι freddo και μερικές κρέπες.....η εκδρομή συνεχίζεται....

trelf
11/06/2012, 11:21
δυστυχώς δεν τράβηξα άλλες φώτο....αλλά πιστεύω πήρατε,όσοι δεν γνωρίζετε, μια γεύση του τι σημαίνει ΕΥΒΟΙΑ!!!

Η συνέχεια ήταν Σαρακήνικο (φοβερή παραλία)....Βλαχιά (εξίσου ωραία) και Πήλιο(ή Πηλί)...Αγ Ιωάννη Ρώσσο-Χαλκίδα παγωτάκι :rolleyes:)-Αθήνα....

Σάββατο πρωί - Κυριακή απόγευμα....290 περίπου χιλιόμετρα....50 ευρώ ανά άτομο με όλα τα έξοδα πληρωμένα (βενζίνες-φαγητό-καφέδες-ρακί-μπύρες-παγωτά κτλ...)



να περνάτε όλοι καλά και να μπορείτε να απολαμβάνετε τις εκδρομές σας!!!!

ENDUUUUUUUUUUUUURO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

:wave2:

MikeG
11/06/2012, 11:35
:beer: :beer:


*Πάμε τώρα και μια μετακόμιση στη Κατηγορία "Συναντήσεις-Βόλτες"

ThanosMr
11/06/2012, 11:39
όμορφη εναλλαγή τοπίου ανάμεσα σε βουνό και θάλασσα, γεμίζοντας το μυαλό με εικόνες που διαρκούν και οπλίζουν την διάθεση για την επόμενη εκδρομή!
Χρηστάκο...στα επόμενα!!
:beer::beer::beer:

gaslion
11/06/2012, 11:44
ωραία βόλτα και ωραία εμπειρία...

:beer::beer:

tthodor
11/06/2012, 11:45
ωραίος ! ! ! ! :beer:

(λέγεται Πήλι, όχι πήλιο :wave2:)

trelf
11/06/2012, 11:59
δείτε και ένα βιντεάκι....

http://s301.photobucket.com/albums/nn52/cbitos/?action=view&current=abcde.mp4

:lol::lol::lol:

trelf
11/06/2012, 12:04
ωραίος ! ! ! ! :beer:

(λέγεται Πήλι, όχι πήλιο :wave2:)

Οι απόψις διίστανται :)

elrodeo77
11/06/2012, 12:12
Οι απόψις διίστανται :)

το google το γράφει έτσι! το σκ πήγα βλαχιά, στο προκόπι η ταμπέλα πηλί το γράφει , όπως επίσης και οι ντόπιοι πηλί το λένε !

μην τα χαλάσουμε στις ονομασίες ,αρκει πως η διαδρόμη είναι υπέροχη! εύχομαι σύντομα και η επόμενη

yannis24
11/06/2012, 12:15
φοβερα !!!

αλλα..................το δελφινι που γραφεις στον τιτλο.......που κολλαει ?

trelf
11/06/2012, 12:17
φοβερα !!!

αλλα..................το δελφινι που γραφεις στον τιτλο.......που κολλαει ?

δες το βίντεο....στο προ-προηγούμενο πόστ μου! :lol::rotflmao:

skylaros
11/06/2012, 12:38
φίλος δε γνωρίζεις πως στην Ελλάδα απαγορεύεται να καμακώνεις δελφίνια? :ppp Πρέπει να περάσατε πολύ όμορφα, να συνεχίσετε να κάνετε τέτοιες εκδρομούλες :)

bogart
11/06/2012, 18:56
Ωραία πράγματα παίδες!!!!!

jimmis5
11/06/2012, 22:13
Ωραιες εικονες ζηλεψα μιας και δεν εχω παει ποτε σε εκεινες τις παραλιες..
Παντα τετοια λοιπον:beer::beer:

crfouras
11/06/2012, 22:55
Ωραιος λεμε ο Trelf!!!! Παντα τεοια!!!!!
Ειδες που σου ελεγα οτι η Ευβοια ειναι παραδεισος???? Ευχομαι να σε αποζημιωσε το νησι!!!!
spam on: πως σου φανηκε το μοτορι μετα το σερβις??spam off

trelf
12/06/2012, 13:56
Ωραιος λεμε ο Trelf!!!! Παντα τεοια!!!!!
Ειδες που σου ελεγα οτι η Ευβοια ειναι παραδεισος???? Ευχομαι να σε αποζημιωσε το νησι!!!!
spam on: πως σου φανηκε το μοτορι μετα το σερβις??spam off

παρ οτι την εχω γυρισει αρκετα την Ευβοια....δεν παυει να με συναρπαζει ακομα!!!! ειναι ευλογημενος τοπος!
θα γινουν τουλαχιστον 2-3 εξορμησεις ακομη μεσα στον ιουλιο απο την πλευρα της κυμης και νοτια...

υ.γ.:μια χαρα μετα το σερβις...ολα κομπλε!δουλευει ρολοι! ;)

trelf
12/06/2012, 13:58
Ωραιες εικονες ζηλεψα μιας και δεν εχω παει ποτε σε εκεινες τις παραλιες..
Παντα τετοια λοιπον:beer::beer:

πολυ κακως!!! καλιο αργα παρα ποτε φιλαρακι!σαν την ευβοια δεν υπαρχει πουθενα στην ελλαδα....αυτη η εναλλαγη του σκηνικου απο βουνο σε θαλασσα και τοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοσες πολλες παραλιες....πουθενα....

απειροι μικροι κολπισκοι να φιλοξενησουν.....απο ενα ζευγαρακι ....μεχρι 15 πουλμαν! χεχε

bogart
12/06/2012, 13:58
Ευβοιολάτρες επισκεφθείτε τα Θαψά.
Μακράν η καλύτερη παραλία!!

trelf
12/06/2012, 20:16
Ευβοιολάτρες επισκεφθείτε τα Θαψά.
Μακράν η καλύτερη παραλία!!

έχει κατακτηθεί ήδη φίλε μου ! :)

jimmis5
13/06/2012, 21:46
πολυ κακως!!! καλιο αργα παρα ποτε φιλαρακι!σαν την ευβοια δεν υπαρχει πουθενα στην ελλαδα....αυτη η εναλλαγη του σκηνικου απο βουνο σε θαλασσα και τοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοσες πολλες παραλιες....πουθενα....

απειροι μικροι κολπισκοι να φιλοξενησουν.....απο ενα ζευγαρακι ....μεχρι 15 πουλμαν! χεχε

Στο προγραμμα λοιπον εχω και εναν καλο φιλο στον αγ γιαννη τον ρωσο τον κουμουνιστη και θα το συνδυασω μιας και με τις φωτο σου εχω ψηθει να σε καλα:beer::beer:

bogart
24/06/2012, 20:22
Τελικά ο κόλπος που στήσατε πως λέγεται φίλε μου ?

Ktm.Prestige
25/06/2012, 09:34
Αντίδοτο στη κρίση και στο πλύσιμο εγκεφάλου απο τα media.
Back to nature!

Πάντα τέτοια φίλε! !
:beer:

trelf
29/06/2012, 08:22
Τελικά ο κόλπος που στήσατε πως λέγεται φίλε μου ?

η παραλία λέγεται ...."Η ΒΎΘΟΥΡΗ" !!!

bogart
29/06/2012, 08:24
η παραλία λέγεται ...."Η ΒΎΘΟΥΡΗ" !!!

Σε ευχαριστώ πολύ!!
Ερώτησις, αμάξι πάει μέχρι κάτω ή μόνο μηχανή και τζιπ ?

Γιατί κάτι διάβασα για 5 χμ κακοτράχαλο χωματόδρομο....

elrodeo77
29/06/2012, 19:26
Σε ευχαριστώ πολύ!!
Ερώτησις, αμάξι πάει μέχρι κάτω ή μόνο μηχανή και τζιπ ?

Γιατί κάτι διάβασα για 5 χμ κακοτράχαλο χωματόδρομο....


γιατί ? οι αναρτήσεις στο F 800 δεν θα αντέξουν 5χλμ κατσικόδρομο?:bawl:

bogart
30/06/2012, 11:53
γιατί ? οι αναρτήσεις στο F 800 δεν θα αντέξουν 5χλμ κατσικόδρομο?:bawl:

Θέλω να πάω με ένα φιλαράκι αλλά έχει Ducati και δεν...
Οπότε μάλλον αμαξάκι, δεν βαριέσαι ρε Αντρίκο, η παρέα μετράει πάνω απ'όλα!!! :beer:

trelf
03/07/2012, 12:31
Σε ευχαριστώ πολύ!!
Ερώτησις, αμάξι πάει μέχρι κάτω ή μόνο μηχανή και τζιπ ?

Γιατί κάτι διάβασα για 5 χμ κακοτράχαλο χωματόδρομο....

φιλε μου εχει οντως χωματοδρομο κανα 5αρι χιλιομετρα....εγω δε θα πηγαινα με αμαξι πολυ χαμηλο η σουπερσπορτ μηχανη....με οτιδηποτε αλλο θα πηγαινα...