PDA

View Full Version : Αναπληρωτής Εφορευτική Επιτροπή Εκλογές 2012



MikeG
11/06/2012, 12:51
Απλό.

Κυρώσεις αν δε πας? Από ότι έχω ψάξει μέχρι τώρα, δεν έχεις καμία ουσιαστικά. Γνωρίζει κάποιος κάτι τεκμηριωμένο?

yannis24
11/06/2012, 12:58
αμα παρελαβες το χαρτι και υπεγραψες στην αστυνομια που σου το εφερε......εχεις κυρωσεις αν ο δικαστικος ειναι κανενας τρελλος/κολλημενος κτλ και σε ψαξει......(πχ αν δεν παει κανενας στην επιτροπη !)....
Αν δεν το παρελαβες, δεν υπεγραψες δηλαδη, και απλα στο τοιχοκολησανε....δεν εχεις καμια.....

συνηθως παντως δεν τρεχει μια......( οπως σου ειπα ο μονο λογος ειναι να παει ο δικαστικος στην εφορευτικη, να μην εχει εμφανιστει κανενας, απο αυτους που καλεσανε, να τσαντιστει και να στειλει τους μπατσους να τους μαζεψουν......)

MikeG
11/06/2012, 13:02
αμα παρελαβες το χαρτι και υπεγραψες στην αστυνομια που σου το εφερε......εχεις κυρωσεις αν ο δικαστικος ειναι κανενας τρελλος/κολλημενος κτλ και σε ψαξει......(πχ αν δεν παει κανενας στην επιτροπη !)....
Αν δεν το παρελαβες, δεν υπεγραψες δηλαδη, και απλα στο τοιχοκολησανε....δεν εχεις καμια.....

συνηθως παντως δεν τρεχει μια......( οπως σου ειπα ο μονο λογος ειναι να παει ο δικαστικος στην εφορευτικη, να μην εχει εμφανιστει κανενας, απο αυτους που καλεσανε, να τσαντιστει και να στειλει τους μπατσους να τους μαζεψουν......)

α) Δεν αφορά εμένα.

β) Το παρέλαβε άλλος για αυτόν τον οποίο απευθυνθείτε.

γ) Άλλο ένα στοιχείο που από ότι βλέπω μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως κόλλημα είναι ότι ο περί ου ο λόγος είναι αναπληρωτής εκπαιδευτικός.

sniper
11/06/2012, 13:10
...
γ) Άλλο ένα στοιχείο που από ότι βλέπω μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως κόλλημα είναι ότι ο περί ου ο λόγος είναι αναπληρωτής εκπαιδευτικός.

Ορίστε;

MikeG
11/06/2012, 13:11
Δεν γίνατε κατανοητός..


http://www.alfavita.gr/artro.php?id=63253

yannis24
11/06/2012, 13:11
ακομα και αν το παρελαβε αλλος, ειναι σαν να το παρελαβε ο ιδιος......
Νομικα λοιπον δεν εισαι κατοχυρωμενος......( ο φιλος σου τελος παντων..)...
Αναπληρωτης εκαιδευτικος, ιατρος κτλ, κτλ δεν ισχυουν.....Μονο αμα παει καποιος χαρτι οτι εισαι στο νοσοκομειο.....

αλλα οπως και σου ειπα παραπανω.....εξαρταται απο τα κεφια, τα γουστα, και την μαλακια του εφορου/δικαστικου ..... για το τι θα κανει !!
πχ...εχω τυχει σε περιπτωση που παω να ψηφισω.....που η δικαστικη αντιπροσωπος, εκανε τα παντα μονη της......τα παντα.....
και την μια και μοναδικη φορα που με ειχαν καλεσει και εμενα....πηγα κανονικα και επειδη δεν εμφανιστηκε κανενας αλλος, εστειλε την αστυνομια και τους μαζεψε, κρατησε 3 και εμενα με εδιωξε !!!

Viper4
11/06/2012, 13:26
Συνήθως δεν γίνεται τίποτα. Όταν ήμουν εγώ εφορευτική επιτροπή εγώ και ακόμα ένας ήμασταν οι μόνοι που πήγαμε... Οι υπόλοιποι όταν ήρθαν να ψηφίσουν, τους τσίμπησαν και κάθησαν για την καταμέτρηση.

Αν η δικαστική αντιπρόσωπος θελήσει (και κανονικά έτσι πρέπει να γίνει) μπορεί να υπάρξουν κυρώσεις!

Εχετλαίος
11/06/2012, 13:56
Πράμα δε σου κάνουνε.
Αρκεί να μη σε βρούνε. Γιατί θα στείλει σίγουρα η/ο δικαστ. αντιπρόσωπος να σε ψάξουνε οι μπάτσοι στη δνση που έχουνε.
Αν δε σε βρούνε, θα πάνε στον επόμενο στον κατάλογο.

emix24
11/06/2012, 14:00
Ρε παιδια, να κανω μια ερωτηση;

Οσους γνωστους μου εχουν καλεσει για εφορευτικη, ολοι προσπαθουν να βρουν μια αιτια να μην πανε. Γιατι;
Οι εκλογες ειναι ενας τροπος να αποφασισουμε ΕΜΕΙΣ ποιους θελουμε να ΜΑΣ κυβερνησουν. Αρα, ειναι διαδικασια του λαου.
Γιατι να μην παμε, εφοσον μας καλεσαν και μπορουμε να προσφερουμε;
Αν δεν παει ο ενας, θα παει ο αλλος. Και γιατι να παει αφου δεν του ελαχε δηλαδη;
Μηπως κοιταμε παρα πολυ την παρτι μας και μονο;

BlackAdder
11/06/2012, 14:03
Μηπως κοιταμε παρα πολυ την παρτι μας και μονο;
Ναι, και πιστεύουμε ότι αυτό δεν έχει συνέπειες...

nickald
11/06/2012, 14:05
Αντιθετα με αυτους που διοργανωνουν αυτο το πανηγυρακι της μιας μερας "δημοκρατιας" που δεν κοιταζουν την παρτι τους αλλα το συμφερον του τοπου ε?

Εχετλαίος
11/06/2012, 14:06
Αντιθετα με αυτους που διοργανωνουν αυτο το πανηγυρακι της μιας μερας "δημοκρατιας" που δεν κοιταζουν την παρτι τους αλλα το συμφερον του τοπου ε?

+1000

McGyver
11/06/2012, 14:06
Το thread ακροβατεί...

BlackAdder
11/06/2012, 14:10
Αντιθετα με αυτους που διοργανωνουν αυτο το πανηγυρακι της μιας μερας "δημοκρατιας" που δεν κοιταζουν την παρτι τους αλλα το συμφερον του τοπου ε?

Τι σχέση έχει αυτό με τη προσωπική ευθύνη του καθενός...

Sapadak
11/06/2012, 14:12
Ρε παιδια, να κανω μια ερωτηση;

Οσους γνωστους μου εχουν καλεσει για εφορευτικη, ολοι προσπαθουν να βρουν μια αιτια να μην πανε. Γιατι;
Οι εκλογες ειναι ενας τροπος να αποφασισουμε ΕΜΕΙΣ ποιους θελουμε να ΜΑΣ κυβερνησουν. Αρα, ειναι διαδικασια του λαου.
Γιατι να μην παμε, εφοσον μας καλεσαν και μπορουμε να προσφερουμε;
Αν δεν παει ο ενας, θα παει ο αλλος. Και γιατι να παει αφου δεν του ελαχε δηλαδη;
Μηπως κοιταμε παρα πολυ την παρτι μας και μονο;

Ρε παλικαρε δε ξερω τι δουλεια κανεις και δε με νοιαζει κιολας

Αλλά οταν ο δικαστικος αντιπροσωπος μεχρι τις προηγουμενες εκλογες τσιμπουσε κανα 1500αρι ευρο (συν/πλην) και οι μαλακες οι πολιτες τσιμπουσαν ενα αρχιδι, δε θα μπορουσαν να του κοψουν 300-400 ευρω να παρει και ο κοσμος απο 80-100 ευρώ.
Προσωπικά δεν ειναι το χρημα που με στεναχωρεί μιας και τη Κυριακη μου τη θεωρω δυσαναπληρωτη, αλλα μαζι σου οτι πρεπει να κανουμε το καθηκον μας σαν πολιτες της χωρας τουτης, δε μπορει το κρατος με καποιο τρόπο να ανταμειψη το κόσμο που θυσιαζει τη Κυριακή του? και να μη μοσχοπληρώνει τους Δικ. Αντιπροσωπους?

Μαλλον κατι λαθος κανουν αυτοι, μιας και πολύς κόσμος προσπαθεί να τη σκαπουλάρει

akis_trevor
11/06/2012, 14:16
στις προηγουμενες εκλογες του μαιου,εστειλαν χαρτι στον αδερφο μου για αναπληρωτη.το χαρτι αυτο το εστειλαν στο πατρικο του πατερα μου οπου ουδεποτε εχει δηλωθει απτον αδερφο μου για κατοικια.εκει εμενε ο πατερας μου μεχρι τα 20 του περιπου δηλαδη 35 χρονια πριν!!!!η γιαγια μου εχει αλτσχαιμερ και την φυλαει μια γυναικα εκ βαλκανιων.καθε 2-3 μερες παει ο πατερας μου,να δει πως πανε τα πραγματα...ετυχε και το προλαβε πριν τις εκλογες.φυσικα και οα αδερφος μου δεν πηγε...πηγε να ψηφισει κατα τις 5-6 το απογευμα και δεν του ειπε κ ανεις τιποτα....

emix24
11/06/2012, 14:42
Ρε παλικαρε δε ξερω τι δουλεια κανεις και δε με νοιαζει κιολας



Θα επρεπε να κανω καμια συγκεκριμενο επαγγελμα δηλαδη για να μπορω να εχω το δικαιωμα σ αυτο το θεμα;
Ενας απλος φορολογουμενος (και τρομερα αγανακτισμενος) πολιτης ειμαι, που τα φερνει (τρομερα) δυσκολα περα στη ζωη του και που προσπαθει να μεγαλωσει δυο παιδια!
Ειχα υποσχεθει στον εαυτο μου να μην παω να ψηφισω, αλλα λεω να παω και να διαμαρτυρηθω με τον τροπο μου και γω.

Συμφωνω μαζι σου για τα χρηματα και για το οτι μονο ο γραμματεας παιρνει αποζημιωση. Επειδη εχω συγγενεις μου δικηγορους που πηγαινουν ως δικαστικοι αντιπροσωποι, να σου πω οτι η ευθυνη της διαδικασιας γι αυτους δεν ξεκιναει την κυριακη, αλλα απο την παρασκευη. Αρα μιλαμε για 3-4 μερες (γιατι νομιζω οτι και την δευτερα εχουν δουλεια).

Για τον γραμματεα τωρα συμφωνω απολυτα οτι κακως παιρνει μονο αυτος τα χρηματα. Δεν κανει τιποτα περισσοτερο απο το να τραβαει γραμμες στις καταστασεις.
Αλλα και τα 85ευρώ περιπου που παιρνουν αυτοι, προσωπικα δεν τα θελω. Αλλα αν μου τυχαινε (σ αυτες τις εκλογες ετυχε στην γυναικα μου να παει), θα πηγαινα. Μπορει να μην μου αρεσε και μενα να χασω την κυριακη μου, αλλα πρεπει καποιοι να πανε και να βοηθησουν.Ομως δεν θα προσπαθουσα να μην παω, γιατι δεν θα ηθελα να γινω η αιτια καποιος αλλος που δεν θελει να παει (και να χασει την δυσαναπληρωτη κυριακη του) να υποχρεωθει εξαιτιας μου.

sniper
11/06/2012, 14:45
Θα επρεπε να κανω καμια συγκεκριμενο επαγγελμα δηλαδη για να μπορω να εχω το δικαιωμα σ αυτο το θεμα;
Ενας απλος φορολογουμενος (και τρομερα αγανακτισμενος) πολιτης ειμαι, που τα φερνει (τρομερα) δυσκολα περα στη ζωη του και που προσπαθει να μεγαλωσει δυο παιδια!
Ειχα υποσχεθει στον εαυτο μου να μην παω να ψηφισω, αλλα λεω να παω και να διαμαρτυρηθω με τον τροπο μου και γω.

Συμφωνω μαζι σου για τα χρηματα και για το οτι μονο ο γραμματεας παιρνει αποζημιωση. Επειδη εχω συγγενεις μου δικηγορους που πηγαινουν ως δικαστικοι αντιπροσωποι, να σου πω οτι η ευθυνη της διαδικασιας γι αυτους δεν ξεκιναει την κυριακη, αλλα απο την παρασκευη. Αρα μιλαμε για 3-4 μερες (γιατι νομιζω οτι και την δευτερα εχουν δουλεια).

Για τον γραμματεα τωρα συμφωνω απολυτα οτι κακως παιρνει μονο αυτος τα χρηματα. Δεν κανει τιποτα περισσοτερο απο το να τραβαει γραμμες στις καταστασεις.
Αλλα και τα 85ευρώ περιπου που παιρνουν αυτοι, προσωπικα δεν τα θελω. Αλλα αν μου τυχαινε (σ αυτες τις εκλογες ετυχε στην γυναικα μου να παει), θα πηγαινα. Μπορει να μην μου αρεσε και μενα να χασω την κυριακη μου, αλλα πρεπει καποιοι να πανε και να βοηθησουν.Ομως δεν θα προσπαθουσα να μην παω, γιατι δεν θα ηθελα να γινω η αιτια καποιος αλλος που δεν θελει να παει (και να χασει την δυσαναπληρωτη κυριακη του) να υποχρεωθει εξαιτιας μου.

Kαλά, αν ειναι να τσακωθούμε, ε ας πάει ρε MikeG να τελειώνουμε..

Α. κι επειδή κι εγώ είχα συγγενή δικαστικό λειτουργό, κλάιν δουλειά κάνουν για τόσα χρήματα..

emix24
11/06/2012, 14:47
Kαλά, αν ειναι να τσακωθούμε, ε ας πάει ρε MikeG να τελειώνουμε..

Α. κι επειδή κι εγώ είχα συγγενή δικαστικό λειτουργό, κλάιν δουλειά κάνουν για τόσα χρήματα..


Γιατι πρεπει οταν καποιος εχει μια διαφορετικη γνωμη να θεωρειται τσακωμος;
:)
Μια κουβεντα κανουμε...!

Sapadak
11/06/2012, 14:56
Θα επρεπε να κανω καμια συγκεκριμενο επαγγελμα δηλαδη για να μπορω να εχω το δικαιωμα σ αυτο το θεμα;
Ενας απλος φορολογουμενος (και τρομερα αγανακτισμενος) πολιτης ειμαι, που τα φερνει (τρομερα) δυσκολα περα στη ζωη του και που προσπαθει να μεγαλωσει δυο παιδια!
Ειχα υποσχεθει στον εαυτο μου να μην παω να ψηφισω, αλλα λεω να παω και να διαμαρτυρηθω με τον τροπο μου και γω.

Συμφωνω μαζι σου για τα χρηματα και για το οτι μονο ο γραμματεας παιρνει αποζημιωση. Επειδη εχω συγγενεις μου δικηγορους που πηγαινουν ως δικαστικοι αντιπροσωποι, να σου πω οτι η ευθυνη της διαδικασιας γι αυτους δεν ξεκιναει την κυριακη, αλλα απο την παρασκευη. Αρα μιλαμε για 3-4 μερες (γιατι νομιζω οτι και την δευτερα εχουν δουλεια).

Για τον γραμματεα τωρα συμφωνω απολυτα οτι κακως παιρνει μονο αυτος τα χρηματα. Δεν κανει τιποτα περισσοτερο απο το να τραβαει γραμμες στις καταστασεις.
Αλλα και τα 85ευρώ περιπου που παιρνουν αυτοι, προσωπικα δεν τα θελω. Αλλα αν μου τυχαινε (σ αυτες τις εκλογες ετυχε στην γυναικα μου να παει), θα πηγαινα. Μπορει να μην μου αρεσε και μενα να χασω την κυριακη μου, αλλα πρεπει καποιοι να πανε και να βοηθησουν.Ομως δεν θα προσπαθουσα να μην παω, γιατι δεν θα ηθελα να γινω η αιτια καποιος αλλος που δεν θελει να παει (και να χασει την δυσαναπληρωτη κυριακη του) να υποχρεωθει εξαιτιας μου.

Κοιτα αν ησουν δικηγόρος και σε καθε εκλογες 'τσιμπουσες' 1,5 χιλιαρικακι (πλεον λιγοτερα) νομιζω πως θα είχε σχέση στη κουβέντα μας ;)

Επειδη ομως και εσυ οπως ολοι μας ειμαστε αγανακτισμένοι και δυσκολα τα φερνουμε πέρα και προφανως δε θελουμε να αφιερωσουμε 18-20 ή και παραπανω ωρες free of charge οταν αλλοι κονομάνε για 3 μερες δουλειας (συμφωνω με sniper κλαιν δουλεια κανουν) αλλα ντεμεκ φερουν την ευθυνη, θα ήθελα τουλαχιστον οι συμπολιτες μου (και εγω μεσα) να προσφερουμε μεν, να ανταμοιβομαστε δε.
Δε νομιζω οτι διαφωνει κανεις σε αυτο.
Εως ότου γίνει κατι τετοιο εχω δωσει εντολή στους δικους μου αν ερθει κανα γαμωχαρτο να ΜΗΝ το παραλαβουν.

Οποιος θελει να προσφερει στην υπερτατη δημοκρατική διαδικασία ειναι ελευθερος να το συνεισφέρει δωρεάν ;)

yannis24
11/06/2012, 14:59
Εως ότου γίνει κατι τετοιο εχω δωσει εντολή στους δικους μου αν ερθει κανα γαμωχαρτο να ΜΗΝ το παραλαβουν.

;)

μια απο τα ιδια.....
δεν παραλαμβανουν τιποτα....
δεν υπογραφουν τιποτα.....ο Γιαννης ειναι στην Ουγκαντα .....λειπει και θα λειπει.....
αμα θελετε αφηστε το στο γραμματοκιβωτιο και μεχρι εκει........

Viper4
11/06/2012, 15:03
Ρε παλικαρε δε ξερω τι δουλεια κανεις και δε με νοιαζει κιολας

Αλλά οταν ο δικαστικος αντιπροσωπος μεχρι τις προηγουμενες εκλογες τσιμπουσε κανα 1500αρι ευρο (συν/πλην) και οι μαλακες οι πολιτες τσιμπουσαν ενα αρχιδι, δε θα μπορουσαν να του κοψουν 300-400 ευρω να παρει και ο κοσμος απο 80-100 ευρώ.
Προσωπικά δεν ειναι το χρημα που με στεναχωρεί μιας και τη Κυριακη μου τη θεωρω δυσαναπληρωτη, αλλα μαζι σου οτι πρεπει να κανουμε το καθηκον μας σαν πολιτες της χωρας τουτης, δε μπορει το κρατος με καποιο τρόπο να ανταμειψη το κόσμο που θυσιαζει τη Κυριακή του? και να μη μοσχοπληρώνει τους Δικ. Αντιπροσωπους?

Μαλλον κατι λαθος κανουν αυτοι, μιας και πολύς κόσμος προσπαθεί να τη σκαπουλάρει

+600

LogOutGoRide
11/06/2012, 15:10
Στις προηγούμενες εκλογές ήμουν αναπληρωματικό μέλος. Φυσικά και ΔΕΝ πήγα, μάλλον πήγα τους είπα οτι δουλεύω (και έτσι ήταν) ,χαιρέτησα και την έκανα με ελαφρά.
Αυτήν την Κυριακή δεν δουλεύω, αν κάνουν το λάθος και μου στείλουν πάλι (άκουσα πως αν σε πάρει η μπάλα μια φορά σε βάζουν στο μάτι), θα είναι η τρίτη φορά συνολικά, το κωλόχαρτο θα γίνουμε μπίλιες.
Αυτό που δεν κατάλαβα είναι ο λόγος που οι εκπαιδευτικοί δεν μπαίνουν εφορευτικές επιτροπές.

karellen
11/06/2012, 15:12
Έχει και το χαβαλέ του το πράγμα.
Έχω πάει εφορευτική επιτροπή 3-4 φορές στο παρελθόν και τις μισές ήμουν σε γυναικεία εκλογικά τμήματα (προτού γίνουν μικτά).Εννοείται πως ήταν η καλύτερή μου.:cool:

Από την άλλη όμως τη βγάζεις με κανά σαντουϊτσάκι-αν αξιωθεί να κεράσει κανένας δικαστικός αντιπρόσωπος-και επιπλέον είναι πολλές οι ώρες εκεί μέσα,που γίνονται περισσότερες αν ο δικηγόρος είναι ψαρωμένος και μετράει και ξαναμετράει τα κουκιά.
''Αυτό το ψηφοδέλτιο είναι λαδωμένο,το αλλο είναι τσαλακωμένο, μέτρα και ξαναμέτρα κλπ'', μας είχε πάρει 3 τα χαράματα με το χάπατο...

Έκτοτε με έχουν καλέσει άλλες 2 φορές και δεν έχω πατήσει καν.

LogOutGoRide
11/06/2012, 15:20
Έχει και το χαβαλέ του το πράγμα.
Έχω πάει εφορευτική επιτροπή 3-4 φορές στο παρελθόν και τις μισές ήμουν σε γυναικεία εκλογικά τμήματα (προτού γίνουν μικτά).Εννοείται πως ήταν η καλύτερή μου.:cool:

Από την άλλη όμως τη βγάζεις με κανά σαντουϊτσάκι-αν αξιωθεί να κεράσει κανένας δικαστικός αντιπρόσωπος-και επιπλέον είναι πολλές οι ώρες εκεί μέσα,που γίνονται περισσότερες αν ο δικηγόρος είναι ψαρωμένος και μετράει και ξαναμετράει τα κουκιά.
''Αυτό το ψηφοδέλτιο είναι λαδωμένο,το αλλο είναι τσαλακωμένο, μέτρα και ξαναμέτρα κλπ'', μας είχε πάρει 3 τα χαράματα με το χάπατο...

Έκτοτε με έχουν καλέσει άλλες 2 φορές και δεν έχω πατήσει καν.

Κάτσε να ''κληρωθώ'' πάλι να δεις τι ώρα θα φύγουν όλοι απο εκεί :lol:

Cpt. Haddock
11/06/2012, 15:45
Αντε παλι τα ίδια. Καθε φορά που εχουμε εκλογές το ίδιο βιολί...

sniper
11/06/2012, 15:51
Αντε παλι τα ίδια. Καθε φορά που εχουμε εκλογές το ίδιο βιολί...

Ε πες το ντε..

261062

ERRIKA
11/06/2012, 16:13
Το καλύτερο που μπορείτε να κάνετε εάν κληθείτε και πάτε εφορευτική επιτροπή (επαναλαμβάνω, ΕΑΝ κληθείτε και ΕΑΝ πάτε ή σας πάνε αγκαζέ ΕΑΝ σας βρούνε και ΕΑΝ σας αναζητήσουν) είναι να κάνετε συμφωνία για βάρδιες με τα υπόλοιπα θύματα.
Πάντως, από την εμπειρία μου, ειδικά σε κάτι χωριά στην ενδοχώρα, υπάρχουν άνθρωποι που γουστάρουν τρελλά να πηγαίνουν για εφορευτική επιτροπή. Ράβονται, βάζουν τα καλά τους και καταλαμβάνονται από κατάνυξη για το μεγαλείο της εκλογικής διαδικασίας (η χαρά του δικαστικού αντιπροσώπου).
Άλλοι πάλι βέβαια, όχι. :D

sniper
11/06/2012, 16:16
Το καλύτερο που μπορείτε να κάνετε εάν κληθείτε και πάτε εφορευτική επιτροπή (επαναλαμβάνω, ΕΑΝ κληθείτε και ΕΑΝ πάτε ή σας πάνε αγκαζέ ΕΑΝ σας βρούνε και ΕΑΝ σας αναζητήσουν) είναι να κάνετε συμφωνία για βάρδιες με τα υπόλοιπα θύματα.
Πάντως, από την εμπειρία μου, ειδικά σε κάτι χωριά στην ενδοχώρα, υπάρχουν άνθρωποι που γουστάρουν τρελλά να πηγαίνουν για εφορευτική επιτροπή. Ράβονται, βάζουν τα καλά τους και καταλαμβάνονται από κατάνυξη για το μεγαλείο της εκλογικής διαδικασίας (η χαρά του δικαστικού αντιπροσώπου).
Άλλοι πάλι βέβαια, όχι. :D

Φευ..

Και σας πληρώνουμε για να κοροιδεύετε κι από πάνω..

ERRIKA
11/06/2012, 16:21
Φευ..

Και σας πληρώνουμε για να κοροιδεύετε κι από πάνω..

Το έχω σταματήσει από 10ετίας το.... σπορ. Είναι ΜΕΓΑΛΟ το μανίκι! (αν θες να τα κάνεις σωστά και γρήγορα φυσικά.... και όχι να ξεχειμωνιάσεις στο σπίτι του προέδρου της κοινότητας.. :lol: )

lagman
11/06/2012, 17:10
Λοιπόν για να λυθεί Μ-Ι-Α ΚΑΙ Κ-Α-Λ-Η η απορία όλων σας ΚΥΡΩΣΕΙΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ........, εφαρμοστέες εννοούμε έτσι? Κι αυτό διότι ζούμε στην ΕΛΛΑΔΑΡΑ ΜΑΣ...ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ δεν έχει υποστεί οιοσδήποτε οιανδήποτε μορφή ποινικής κύρωσης... Όταν δεν προσέρχεται κάποιος, ως οφείλει, αφού έχει κληθεί νομότυπα απ' την Αστυνομία για να εκτελέσει τα οριζόμενα ως μέλος της εφορευτικής επιτροπής τότε ο δικαστικός αντιπρόσωπος ενεργεί ΑΜΕΣΑ για την ανεύρεση του...Εάν το κληθέν πρόσωπο κλειδαμπαρωθεί στο σπίτι ή το καλύτερο δεν βρίσκεται σπίτι, τότε ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ για κανέναν..μόνο για τον δικαστικο αντιπροσωπο φυσικά που θα αναγκαστεί να αντικαταστήσει το κενό με κάποιο άλλο δύστηνο άτομο που θα παρουσιαστεί μπροστά του προκειμένου να ψηφίσει (εάν βέβαια αυτό κριθεί αναγκαίο καθώς εάν απ' τους 5 λείπει ο ενας τότε μικρό το κακό..εάν όμως λείπουν οι τρεις?)...

sergiosm
11/06/2012, 19:08
Το καλύτερο που μπορείτε να κάνετε εάν κληθείτε και πάτε εφορευτική επιτροπή (επαναλαμβάνω, ΕΑΝ κληθείτε και ΕΑΝ πάτε ή σας πάνε αγκαζέ ΕΑΝ σας βρούνε και ΕΑΝ σας αναζητήσουν) είναι να κάνετε συμφωνία για βάρδιες με τα υπόλοιπα θύματα.
Πάντως, από την εμπειρία μου, ειδικά σε κάτι χωριά στην ενδοχώρα, υπάρχουν άνθρωποι που γουστάρουν τρελλά να πηγαίνουν για εφορευτική επιτροπή. Ράβονται, βάζουν τα καλά τους και καταλαμβάνονται από κατάνυξη για το μεγαλείο της εκλογικής διαδικασίας (η χαρά του δικαστικού αντιπροσώπου).
Άλλοι πάλι βέβαια, όχι. :D

Μεταξύ μας πάντως, και χωρίς εφορευτική επιτροπή, μια χαρά γίνονται οι εκλογές.
Απλά ΧΩΝΕΙΣ στεγνά τους αντιπροσώπους των κομμάτων.
Εγώ πάντως έχω κάνει εκλογές με μόνο τον γραμματέα.
Έχω κάνει και με πλήρη απαρτία. Μου είχαν έρθει ΟΛΟΙ και οι τέσσερεις τακτικοί και οι αναπληρωματικοί. Δεν πίστευα στα μάτια μου.

sergiosm
11/06/2012, 19:11
Κοιτα αν ησουν δικηγόρος και σε καθε εκλογες 'τσιμπουσες' 1,5 χιλιαρικακι (πλεον λιγοτερα) νομιζω πως θα είχε σχέση στη κουβέντα μας ;)

1,5 χιλιαρικάκι τσιμπούσες μόνο στις δημοτικές/κοινοτικές (πλέον δημοτικές/περιφερειακές) και για τις δύο κυριακές. Στις άλλες είναι λιγότερο.
Μια χαρά λεφτά και πάλι, όχι όμως 1,5.

LOUKILOUK
11/06/2012, 20:36
Για όποιον δεν πάει δεν τρέχει μία...έχω το ρεκόρ μάλλον και μεγάλη εμπειρία... είμαι 37 και με έχουν καλέσει 7 (1993, 2002, 2004, 2006, 2007, 2010, 2012) φορές τουλάχιστον, που ισοδυναμεί με 8-9 μιας και οι 3 τουλάχιστον ήταν δημοτικές/νομαρχιακές/περιφεριακές ανάλογα τα χρόνια και είχε και δευτερη Κυριακή. Όταν δεν δούλευα/έλειπα πήγαινα αλλά κανονίζαμε "βάρδιες" και ξεκλέβαμε κανα τρίωρο-τερτάωρο κάθε φορά...το φοβερό ότι μαζί με μένα την "εργολαβεία" την είχαν δώσει και σε ένα άλλο παλικάρι και είχαμε γίνει "παλιοί"...
Τόσοι άνεργοι και χαμηλόμισθοι θα γούσταραν ένα μεροκάματάκι και θα ήταν θετικό να φανεί και μια προσπάθεια για κοινωνική δικαιωσύνη, αμοίβοντας όλους όσους δουλέψουν για τις εκλογές και όχι μόνο τις συντεχνίες που είχαν την δύναμη να επιβάλουν παχυλούς μισθούς για την πάρτι τους...Οι μόνοι που αμοίβονται με καφέ και σάντουιτς για πάνω από 15-16 ώρες δουλειάς είναι η εφορευτική επιτροπή... κρίμα...

υ.γ. Εάν γνωρίζει κάποιος αρμόδιος με σιγουριά ποια είναι τα κριτίρια επίλογής της εφορευτικής θα γούσταρα να μάθω μπας και καταλάβω γιατί τέτοια λύσα με κάποιους σε κάθε εκλογική αναμέτρηση...

Red Rider
12/06/2012, 07:36
Δεν παω γιατι ο άλλος δεν πάει,γιατί ο άλλος πληρώνεται,και εγώ γιατί να μην "φάω".
Εντάξει,για μια φορά ας χάσουμε και μια Κυριακή για το κοινό καλό,χωρίς γκρίνια.

Cpt. Haddock
12/06/2012, 07:43
Σε τέτοια θρεντ παντως καταλαβαίνεις πολλα πραγματα για αυτή τη χώρα και τους κατοίκους της...

super_toto
12/06/2012, 08:45
Λοιπόν Ελληνάρες, έχετε υπόψιν σας ότι όταν δεν πάτε να κάνετε το καθήκον που σας έχει ορίσει η πολιτεία, ούτε επαναστάτες είστε, ούτε εκδικείστε το σύστημα, ούτε εκφράζετε διαμαρτυρία. Το μόνο που κάνετε είναι να μεταφέρετε την υποχρέωσή σας στους ώμους άλλων συμπολιτών σας. Κάτι που βέβαια αυτός ο λαός είχε ταλέντο να κάνει.
Ο μόνος λόγος που η διαδικασία αυτή είναι επίπονη για τους ορισμένους στην εφορευτική , είναι διότι οι περισσότεροι δεν πάνε και οι ελάχιστοι που πάνε την τρώνε στον κώλο για 15 ώρες. Αν η επιτροπή είναι πλήρης μελών τότε η δουλειά μοιράζεται σε βάρδιες και είναι μια χαρά για όλους.

Ευτυχώς που με κάτι τέτοιες αφορμές αποδεικνύεται ότι για τα χάλια μας φταίνε αποκλειστικά τα μούτρα μας.

Sapadak
12/06/2012, 08:50
Σε τέτοια θρεντ παντως καταλαβαίνεις πολλα πραγματα για αυτή τη χώρα και τους κατοίκους της...


Ευτυχώς που με κάτι τέτοιες αφορμές αποδεικνύεται ότι για τα χάλια μας φταίνε αποκλειστικά τα μούτρα μας.

Ειχε κανεις αμφιβολίες??

Μια ματια στα αποτελεσματα των τελευταιων ΧΧ εκλογων νομιζω αποδεικνύουν το πασιφανες
Αν καποιοι δε θελαν να το δουνε....πάσο

OldMan
12/06/2012, 14:35
Σε τέτοια θρεντ παντως καταλαβαίνεις πολλα πραγματα για αυτή τη χώρα και τους κατοίκους της...
Εσύ ρε πολιτικώς ορθέ και καθαρά κουρεμένε, θυμάσαι μήπως σε ποιες εκλογές ήταν που μια δικαστική αντιπρόσωπος έφυγε από το εκλογικό κεντρο μαζί με τον σάκο και πήγε καρφί σε ξενοδοχείο με τον γκόμενο και έτρωγε "πολλά και μεγάλα μανίκια" (που είπε και η ERRIKA) και την ψάχναν για πάνω από 36 ώρες..?? :D

sniper
12/06/2012, 14:46
Εσύ ρε πολιτικώς ορθέ και καθαρά κουρεμένε, θυμάσαι μήπως σε ποιες εκλογές ήταν που μια δικαστική αντιπρόσωπος έφυγε από το εκλογικό κεντρο μαζί με τον σάκο και πήγε καρφί σε ξενοδοχείο με τον γκόμενο και έτρωγε "πολλά και μεγάλα μανίκια" (που είπε και η ERRIKA) και την ψάχναν για πάνω από 36 ώρες..?? :D

Κι η ERRIKA που το ξέρει ρε φίλε τα πόσα και τα μεγέθη των μανικίων;

Ότι ακούμε δλδ το πιστεύουμε;

Cpt. Haddock
12/06/2012, 14:54
Εσύ ρε πολιτικώς ορθέ και καθαρά κουρεμένε, θυμάσαι μήπως σε ποιες εκλογές ήταν που μια δικαστική αντιπρόσωπος έφυγε από το εκλογικό κεντρο μαζί με τον σάκο και πήγε καρφί σε ξενοδοχείο με τον γκόμενο και έτρωγε "πολλά και μεγάλα μανίκια" (που είπε και η ERRIKA) και την ψάχναν για πάνω από 36 ώρες..?? :D

Το 2004 :smokin:

georgio
12/06/2012, 15:07
Πείτε τα.

Υπάρχουν άνθρωποι που δεν δέχονται να δουλέψουν -για τη δημοκρατία- χωρίς να λάβουν καν ως αποζημίωση το κατώτατο ημερομίσθιο τη στιγμή που άλλοι που δουλεύουν -και αυτοί για τη δημοκρατία- πληρώνονται σε τριψήφιο και τετραψήφιο νούμερο. Νισάφι πια!

Πώς να πάει αυτή η χώρα μπροστά;

Άρχοντες και δούλοι, σκατά γινήκαμ' ούλοι.

OldMan
12/06/2012, 15:11
Κι η ERRIKA που το ξέρει ρε φίλε τα πόσα και τα μεγέθη των μανικίων;
Μπορεί να το συζητήσαν ρε φίλος..
(συνάδελφοι είναι..)

Υ.Γ.
Υπήρχε και σχετική γελοιογραφία με το "Έλαβον" ...;)

LOUKILOUK
12/06/2012, 23:05
Εσύ ρε πολιτικώς ορθέ και καθαρά κουρεμένε, θυμάσαι μήπως σε ποιες εκλογές ήταν που μια δικαστική αντιπρόσωπος έφυγε από το εκλογικό κεντρο μαζί με τον σάκο και πήγε καρφί σε ξενοδοχείο με τον γκόμενο και έτρωγε "πολλά και μεγάλα μανίκια" (που είπε και η ERRIKA) και την ψάχναν για πάνω από 36 ώρες..?? :D

Αυτές οι δικαστικές αντιπρόσωποι, και οι φίλες τους, έχουν βολέψει τελικά πολύ κόσμο....;):D:smokin:
Σπουδαίες οι δημοτικές/νομαρχιακές εκλογές του 2002 (και με επαναληπτικό γύρο...;))

THEOD
13/06/2012, 10:19
Ρε παλικαρε δε ξερω τι δουλεια κανεις και δε με νοιαζει κιολας

Αλλά οταν ο δικαστικος αντιπροσωπος μεχρι τις προηγουμενες εκλογες τσιμπουσε κανα 1500αρι ευρο (συν/πλην) και οι μαλακες οι πολιτες τσιμπουσαν ενα αρχιδι, δε θα μπορουσαν να του κοψουν 300-400 ευρω να παρει και ο κοσμος απο 80-100 ευρώ.
Προσωπικά δεν ειναι το χρημα που με στεναχωρεί μιας και τη Κυριακη μου τη θεωρω δυσαναπληρωτη, αλλα μαζι σου οτι πρεπει να κανουμε το καθηκον μας σαν πολιτες της χωρας τουτης, δε μπορει το κρατος με καποιο τρόπο να ανταμειψη το κόσμο που θυσιαζει τη Κυριακή του? και να μη μοσχοπληρώνει τους Δικ. Αντιπροσωπους?

Μαλλον κατι λαθος κανουν αυτοι, μιας και πολύς κόσμος προσπαθεί να τη σκαπουλάρει



+1000

Με την ανεργία να τσακίζει κόκαλα τα 100 ευρώπουλα σε έναν άνεργο θα ήταν υπερπολύτιμο βοήθημα...
Και αν δεν μπορούν να τα βρουν ας τα κόψουν από τους Δικαστικούς αντιπρόσωπους. Είναι πολλά τα χρήματα-εξτραδάκια που βγάζουν από τέτοια εκλογικά πανηγυράκια (και δη επαναληπτικά) και μην ξεχνάμε ότι ως Υπάλληλοι του υπουργείου Δικαιοσύνης ήδη πληρώνονται καλά σε μηνιαία βάση. Και τα μισά θα ήταν ικανοποιητικά προκειμένου να δουλέψει πιο δίκαια το σύστημα.
Γενικά αδυνατώ να μπω στην λογική ότι ένας Δικ. Αντιπρόσωπος που τσεπώνει ένα εξτρά χιλιαρικάκι θα στείλει την αστυνομία να βρει και να υποχρεώσει κάποιον να δουλέψει μαζί του τσάμπα...

George_Sp
13/06/2012, 10:36
Θα ήθελα να σας αντιγράψω μερικά από φίλο δικηγόρο που έχει μια πολύ ολοκληρωμένη άποψη, με την οποία συμφωνώ απόλυτα. Γνωρίζω οτι είναι πολλά αλλά σας παροτρύνω να τα διαβάσετε γιατί σας δίνει μια εικόνα από πρώτο χέρι και με απόλυτα βάσιμα επιχειρήματα.


Για οποιον τοχει απορια, στις εκλογες της 6ης Μαιου ειχα κανονικοτατα εφορευτικη, στο ξεχασμενο χωριουδακι που διοριστηκα (ουτε καν GSM σε ακτινα 30χλμ). Ωραιο μερος, φιλοτιμοι ανθρωποι..Εγω , με κατω απο 200 ψηφοφορους και 4μελη εφορευτικη+γραμματεα τελειωσα ΜΕ ΧΙΛΙΑ ΖΟΡΙΑ καταμετρηση και διαλογη (τοσοι σταυροι στον καθε υποψηφιο ,κλπ κλπ πεηπεργουερκ) στις 23.30 το βραδυ της κυριακης
Τμηματα της Αθηνας με 500 ψηφοφορους και ΧΩΡΙΣ ΕΦΟΡΕΥΤΙΚΗ ,ακουγεται οτι εστειλαν αποτελεσματα απο τις ~21.00

εδώ απαντάει σε κάποιον που του λέει αν είμαι κορόιδο να πάω να ψοφήσω και να με κεράσουν μόνο καφέ και τυρόπιτα ενώ ο δικαστικός αντιπρόσωπος θα πληρωθεί με ένα καλό ποσό.

στις εκλογες αυτες ειδα αγανακτισμενους καθημερινους απλους ανθρωπους, που ψηφισαν κατα του ρημαδομνημονιου που μας κατεστρεψε...Οπως βλεπεις το εκλογικο αποτελεσμα, αν και βγηκαν πρωτοι οι μπλε, ταραξε την Ευρωπη. ΟΛΟΙ θελαμε να αλλαξουμε κατι ,να δειξουμε κατι...Αν η διαδικασια δεν επιβλεπεται ,πανευκολα μπορουν οι "κακοι" να φερουν το αποτελεσμα στα μετρα τους.

Ζηλευεις τοσο πολυ τα 900 και νομιζεις πως εκδικηθηκες κανεναν που δεν πηγες?
Αν βγει πρασινομπλε κυβερνηση και πανε οι μισθοι στα 90 ευρω με την ανοχη σου τι θα πεις?
Ειναι ευκολο νομιζεις να ελεγχθει εκ των υστερων το αποτελεσμα των εκλογων? (πχ αν θελει κανεις να τσεκαρει τα αποτελεσματα της χρυσης αυγης,πρεπει να τσεκαρει ......... 440.000 ψηφοδελτια ,440.000 φακελους,10.000-15.000 εκλογικους σακους, 30.000 βιβλια διαλογης και πραξεων εφορευτικης κλπ κλπ κλπ,Α ξεχασα,πρεπει και να τσεκαρει και τα ακυρα μπας και ακυρωθηκε καποιο αδικα)



Δεν καθομαι να σκεφτω τι θα γινει μετα. Ο,τι περνα απτο χερι μου το κανω, κ αυτο ειναι και το νοημα της ζωης. Αμα ειναι να σκεφτομαι πως οτι και να κανω , καποιος αλλος στο τελος θα κανει την λαδια, δεν εχει νοημα να ζω αφου μια μερα θα πεθανουμε ολοι, να αυτοκτονησω απο τωρα να μην αγχωνομαι κιολας.

Σκεφτηκες ποτε οτι το "εθελοντικα" της εφορευτικης μπορει να μην ειναι παραβλεψη, αλλα στοχος του νομοθετη, ακριβως για να αποκλεισει τις μαζες απο την επιβλεψη των εκλογων? .Υποθετικα μιλωντας,μια δικτατορια , αντι να πλερωνει μηχανισμο καταστολης, ειναι πιο ευκολο απλα να δυσκολευει τις δημοκρατικες εκλογες, ετσι ωστε κανεις να μην θελει να τις επιβλεπει. Γιατι ,οταν θελω καποιος να μην κανει κατι, υπαρχουν ΠΟΛΛΟΙ τροποι να τον αποτρεψω ,απο το να του το απαγορευσω ευθεως, να του το επιτρεψω δηλαδη αλλα με ΤΟΣΕΣ δυσκολιες ,ωστε ο ιδιος να το απορριψει. Απλο παραδειγμα:
Ασφαλιστικα Ταμεια.
Δεν σου λενε απευθειας "ΔΕΝ ΣΟΥ ΠΛΕΡΩΝΩ"
Αλλα σου λενε "ΦΕΡΕ 258 ΕΓΓΡΑΦΑ 258 ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΠΑΘΕΙΣ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΘΕΣ ΝΑ ΣΕ ΚΑΛΥΨΟΥΜΕ"
Και στις 2 περιπτωσεις ο σκοπος ειναι να μην πληρωσει το ταμειο, αλλα απλα στην δευτερη φαινεσαι εσυ μ@λ@κ@ς που βαριεσαι να κανεις την διαδικασια.
Τιποτα αξιολογο δεν ειναι ποτε ευκολο, γιαυτο και οποιος κανει τα πραγματα δε χαρντ γουεη ξεχωριζει.


και καταλήγει

μην καθεστε να ψειριζετε την καθε λεξη του νομου εφοσον δεν πλερωνεστε για αυτο, απλα χανετε το χρονο σας χωρις να βγαζετε καποιο αποτελεσμα.

με απλα λογια, μπορει να αμελησει κανεις να παει και ο δικαστικος αντιπροσωπος να τον αγνοησει και να τελειωσουν ολα ετσι απλα.

μπορει ομως ο δικαστικος αντιπροσωπος να το αναφερει στον εισαγγελεα, ο εισαγγελεας να ασκησει ποινικη διωξη, να παραπεμφθει στο ακροατηριο, να παρει 5-6-10 αναβολες, και μετα απο 4-5 χρονακια να δικαστει, να βαριεται ο αρμοδιος δικαστης να το πολυεξετασει (πριν απο σας στην σειρα θα χει αλλους 20-30 με εγκληματα τυπου κλοπη κλπ) και να πει. Βαριοσουν ε? Τσιμπα 10 μηνακια να στρωσεις. Φυλακη δεν θα πας φυσικα, αλλα η θα πας για εφετειο (δηλ αλλα 3-4 χρονακια με αλλες 5-6-10 αναβολες, και αλλα λεφτα για τον δικηγορο.

Εναλλακτικα δεν ασκεις εφεση και πλερωνεις την ποινη προς 5-10 ευρω την μερα.Δηλ 300χ5 +προσαυξησεις = κανα 2-3 χιλιαρο.+την αμοιβη του δικηγορου+το χαμενο χρονο επι 4-5 χρονια για τις αναβολες+ το ρεζιλι να περιμενεις μαζι με κακοποιους.

Αξιζει λοιπον για μια μερα βαρεμαρας να κινδυνευσεις να πλερωσεις 3-4 χιλιαρικα κ να εξευτελιστεις?
Για μενα ολο αυτο ειναι καθημερινοτητα και απο αυτα τα 3-4 χιλιαρικα που θα δωσετε με πονο, 2-3 χιλιαρικα θα γινουν σλικς για τον ροκκο και σαμπανιες για μπιτσιζ .
Δηλ αν δεν πατε εμενα με συμφερει, κανονικα θα πρεπε να σας λεω "ΜΗΝ ΠΑΤΑΤΕ ΚΑΝ".
Απλα με καλη θεληση σας ενημερωνω για να μην κλαιτε αργοτερα, αν θελετε να διαφωνησετε μαζι μου μεγεια σας με χαρα σας, απλα για μενα η κατασταση ειναι win win.


ο επίλογός του δηλαδή ως δικηγόρος είναι οτι τον κλάδο μου τον συμφέρει να μην πάτε ως εφορευτική επιτροπή....τίθεται όμως ηθικό ζήτημα και το εκμυστηρεύεται άσχετα αν θα χάσει ο κλάδος του παρόμοιες υποθέσεις.

sergiosm
13/06/2012, 12:21
Θα ήθελα να σας αντιγράψω μερικά από φίλο δικηγόρο που έχει μια πολύ ολοκληρωμένη άποψη, με την οποία συμφωνώ απόλυτα. Γνωρίζω οτι είναι πολλά αλλά σας παροτρύνω να τα διαβάσετε γιατί σας δίνει μια εικόνα από πρώτο χέρι και με απόλυτα βάσιμα επιχειρήματα.

....

Με συγχωρείς αλλά πώς το κατάφερε να έχει κάτω από 200, να είναι στην επαρχεία και τελειώσει στις 11:30;;;
Αυτό είναι ρυθμός σαλιγκαριού.
Εκτός και αν δεν είχε κάνει καμία απολύτως προεργασία και έκατσε και έγραψε από την αρχή τα βιβλία μετά το τέλος της ψηφοφορίας.

Επίσης να προσθέσω ότι σύμφωνα με τη διαδικασία πρώτα στέλνεις τα αποτελέσματα και μετά ολοκληρώνεις τα λοιπά διαδικαστικά.
Οπότε το να στείλεις αποτελέσματα, και δη ψήφους κομμάτων, στις 09:00 είναι απολύτως φυσιολογικό, όσους και να έχεις.


Από κει και πέρα, για τις υπαινιγμούς που αφήνει για νοθεία το μόνο που έχω να πω είναι ότι αν ο δικαστικός αντιπρόσωπος είναι προσεκτικός δεν μπορεί να γίνει τίποτα. Τώρα αν θέλει να κάνει ο ίδιος νοθεία, το πράγμα εξαρτάται από το πόσο προσεκτικοί είναι οι λοιποί παρευρισκόμενοι (εφορευτική και αντιπρόσωποι κομμάτων).
Δεν είναι όμως τόσο απλό...

:wave2:

nikos_abel
13/06/2012, 12:44
Βαριέμαι να ψάξω, μια χαρά είναι και έτσι...

(Εκλογικό παραμύθι για ψηφοφόρους κάθε ηλικίας)

Μια φορά κι ένα καιρό ήταν ένα φακελάκι που κρύφτηκε για να μην μπει στην κάλπη...

Αλλά ας τα πάρουμε τα πράγματα απ΄ την αρχή!
Εκλογικό τμήμα κάπου στην Αθήνα. Πρωί. 6 Μαΐου 2012
Κάποιοι μέσα στα παραβάν, άλλοι στην ουρά έξω απ την ανοιχτή πόρτα περιμένουν να μπουν, κόσμος πηγαινοέρχεται, ατμόσφαιρα τεταμένη...
-Η σειρά σας.
Ένας κύριος παίρνει τα ψηφοδέλτια, μπαίνει στο παραβάν, αλλά αμέσως γυρίζει
-Ξεχάσατε να μου δώσετε φακελάκι...
- Α, με συγχωρείτε. Με τόση βαβούρα...
Η Δικαστική Αντιπρόσωπος ετοιμάζεται να σφραγίσει το φακελάκι να του το δώσει, όταν ακούγεται μια φωνή
-Μην κουνηθεί κανείς. Να κλείσει η πόρτα και να έρθει μέσα ο αστυνομικός για έρευνα. Χάθηκε φακελάκι!
Ήταν ο εκλογικός αντιπρόσωπος ενός μικρού κόμματος, που είχε πάει ήδη στην πόρτα και φώναζε τον αστυνομικό που στεκόταν στον διάδρομο.
Αναστάτωση στον χώρο, διαμαρτυρίες..
-Μα τι λέτε κύριε; τι έρευνα; είμαστε τόση ώρα εδώ, θα περιμένουμε τώρα να βρεθεί και το φακελάκι;
Η (νέα και άπειρη) Δικαστική Αντιπρόσωπος μουδιασμένη: -Μάλλον εγώ δεν το έδωσα, ήμουν αφηρημένη...
Ο εκλογικός αντιπρόσωπος όμως είναι κάθετος: - Αυτό προβλέπει ο εκλογικός νόμος.
Παρά τις έντονες διαμαρτυρίες η πόρτα κλείνει και η έρευνα αρχίζει.
Όλοι στην ουρά είχαμε εκνευριστεί. Ποιος ξέρει πόσο θα χρειαζόταν να περιμένουμε.
Όλοι εκτός από έναν παππού με ταλαιπωρημένο πρόσωπο, που δεν μιλούσε καθόλου.
Ο "φωνακλάς" της ουράς διαμαρτυρόταν:
-Και να χάθηκε δηλαδή τι έγινε; Μας ταλαιπωρούν τόση ώρα για ένα φακελάκι. Πως κάνουν έτσι για μια ψήφο; Αυτή θα κρίνει τις εκλογές;
Ξαφνικά ακούστηκε ήσυχη και σταθερή η φωνή του παππού:
-Το φακελάκι είναι μέσα στην σακούλα των σκουπιδιών.
Γυρίσαμε και τον κοιτάξαμε όλοι ξαφνιασμένοι. Πως το ήξερε ο παππούς, που άλλωστε στεκόταν στο τέλος της ουράς και δεν είχε δει τι έγινε μέσα στην αίθουσα;
Ένας νεαρός τον ρώτησε κιόλας:
- Πως το ξέρετε;
Ο φωνακλάς θύμωσε περισσότερο:
-Άσε τις προφητείες ρε παππού είμαστε μισή ώρα εδώ κι έχω παρκάρει μεσ' στην μέση του δρόμου. Ο άνθρωπος δεν είχε μπει καλά -καλά στο παραβάν, πως το πέταξε στα σκουπίδια;
Ο παππούς άρχισε να εξηγεί ήσυχα στον νεαρό: - Ο "άνθρωπος", μόλις άνοιξε το παραβάν πέταξε γρήγορα το φακελάκι στα σκουπίδια και πριν ακόμα κλείσει η κουρτίνα, βγήκε και ζήτησε άλλο.
Ένας από μας είναι ο "συνένοχος". Αυτός θα φρόντιζε να μπει στο ίδιο παραβάν, να πάρει το φακελάκι, και να το παραδώσει στον "Κομματικό" που περιμένει απ' έξω.

sergiosm
13/06/2012, 12:46
Βαριέμαι να ψάξω, μια χαρά είναι και έτσι...

(Εκλογικό παραμύθι για ψηφοφόρους κάθε ηλικίας)

Μια φορά κι ένα καιρό ήταν ένα φακελάκι που κρύφτηκε για να μην μπει στην κάλπη...

Αλλά ας τα πάρουμε τα πράγματα απ΄ την αρχή!
Εκλογικό τμήμα κάπου στην Αθήνα. Πρωί. 6 Μαΐου 2012
Κάποιοι μέσα στα παραβάν, άλλοι στην ουρά έξω απ την ανοιχτή πόρτα περιμένουν να μπουν, κόσμος πηγαινοέρχεται, ατμόσφαιρα τεταμένη...
-Η σειρά σας.
Ένας κύριος παίρνει τα ψηφοδέλτια, μπαίνει στο παραβάν, αλλά αμέσως γυρίζει
-Ξεχάσατε να μου δώσετε φακελάκι...
- Α, με συγχωρείτε. Με τόση βαβούρα...
Η Δικαστική Αντιπρόσωπος ετοιμάζεται να σφραγίσει το φακελάκι να του το δώσει, όταν ακούγεται μια φωνή
-Μην κουνηθεί κανείς. Να κλείσει η πόρτα και να έρθει μέσα ο αστυνομικός για έρευνα. Χάθηκε φακελάκι!
Ήταν ο εκλογικός αντιπρόσωπος ενός μικρού κόμματος, που είχε πάει ήδη στην πόρτα και φώναζε τον αστυνομικό που στεκόταν στον διάδρομο.
Αναστάτωση στον χώρο, διαμαρτυρίες..
-Μα τι λέτε κύριε; τι έρευνα; είμαστε τόση ώρα εδώ, θα περιμένουμε τώρα να βρεθεί και το φακελάκι;
Η (νέα και άπειρη) Δικαστική Αντιπρόσωπος μουδιασμένη: -Μάλλον εγώ δεν το έδωσα, ήμουν αφηρημένη...
Ο εκλογικός αντιπρόσωπος όμως είναι κάθετος: - Αυτό προβλέπει ο εκλογικός νόμος.
Παρά τις έντονες διαμαρτυρίες η πόρτα κλείνει και η έρευνα αρχίζει.
Όλοι στην ουρά είχαμε εκνευριστεί. Ποιος ξέρει πόσο θα χρειαζόταν να περιμένουμε.
Όλοι εκτός από έναν παππού με ταλαιπωρημένο πρόσωπο, που δεν μιλούσε καθόλου.
Ο "φωνακλάς" της ουράς διαμαρτυρόταν:
-Και να χάθηκε δηλαδή τι έγινε; Μας ταλαιπωρούν τόση ώρα για ένα φακελάκι. Πως κάνουν έτσι για μια ψήφο; Αυτή θα κρίνει τις εκλογές;
Ξαφνικά ακούστηκε ήσυχη και σταθερή η φωνή του παππού:
-Το φακελάκι είναι μέσα στην σακούλα των σκουπιδιών.
Γυρίσαμε και τον κοιτάξαμε όλοι ξαφνιασμένοι. Πως το ήξερε ο παππούς, που άλλωστε στεκόταν στο τέλος της ουράς και δεν είχε δει τι έγινε μέσα στην αίθουσα;
Ένας νεαρός τον ρώτησε κιόλας:
- Πως το ξέρετε;
Ο φωνακλάς θύμωσε περισσότερο:
-Άσε τις προφητείες ρε παππού είμαστε μισή ώρα εδώ κι έχω παρκάρει μεσ' στην μέση του δρόμου. Ο άνθρωπος δεν είχε μπει καλά -καλά στο παραβάν, πως το πέταξε στα σκουπίδια;
Ο παππούς άρχισε να εξηγεί ήσυχα στον νεαρό: - Ο "άνθρωπος", μόλις άνοιξε το παραβάν πέταξε γρήγορα το φακελάκι στα σκουπίδια και πριν ακόμα κλείσει η κουρτίνα, βγήκε και ζήτησε άλλο.
Ένας από μας είναι ο "συνένοχος". Αυτός θα φρόντιζε να μπει στο ίδιο παραβάν, να πάρει το φακελάκι, και να το παραδώσει στον "Κομματικό" που περιμένει απ' έξω.

Το γνωστό και ως ... "αεροπλανάκι".

Παλιό το κόλπο. Πριν καν γεννηθούμε οι περισσότεροι (για να μην πω όλοι) οι στο forum.

Ο δε "φωνακλάς" παίζει να ήταν ο συνένοχος

nikos_abel
13/06/2012, 13:00
Ασυναίσθητα το μυαλό μου πήγε στον φωνακλά" αλλά μου γεννήθηκε μια απορία:
-Και γιατί να το πετάξει στα σκουπίδια και να μην το βάλει στην τσέπη του;
-Γιατί αν κάτι πήγαινε στραβά -όπως τώρα- και γινόταν έλεγχος, το να σε βρουν με το φακελάκι στην τσέπη είναι πολύ σοβαρό αδίκημα -και αυτόφωρο. Ενώ εμάς τους υπόλοιπους δεν θα μας ψάξουν, έτσι δεν είναι;
-Έτσι είναι παππού, αλλά γιατί να το κάνουν όλο αυτό; Τι θα κερδίσουν με ένα φακελάκι; Μια ψήφο παραπάνω;
-Δεν είναι μόνο μια ψήφος παιδί μου. Μόλις το φακελάκι βγει έξω και βρεθεί στα χέρια του "κομματικού", αρχίζει η δουλειά. Ο "κομματικός", βάζει μέσα το ψηφοδέλτιο, το κολλάει και το δίνει στον ψηφοφόρο- "πρόβατο" (έτσι αποκαλούν οι κομματικοί τους ψηφοφόρους που κρατάνε στο χέρι με υποσχέσεις και ρουσφέτια). Το "πρόβατο", πρέπει να ρίξει το κλειστό φακελάκι στην κάλπη και βγαίνοντας να παραδώσει στον "κομματικό", το δικό του άδειο φακελάκι. Εκεί θα ξαναμπεί ψηφοδέλτιο, θα κολληθεί και θα παραδοθεί στο επόμενο "πρόβατο". Μέχρι το βράδυ που θα κλείσει η κάλπη για κάθε κλεμμένο φακελάκι μπορεί να ψηφίσουν και 200-300 "πρόβατα".
-Άσε τα παραμύθια ρε παππού -διαμαρτυρήθηκε ο "φωνακλάς"- αφού τα φακελάκια είναι μονογραμμένα.
-Ναι αλλά κανένας δεν τσεκάρει τις μονογραφές όταν ανοίγει η κάλπη. Σκίζουν γρήγορα- γρήγορα τα φακελάκια να δουν τα αποτελέσματα, να πάνε σπίτια τους.
-Άλλωστε - συμπλήρωσε ο νεαρός - η μονογραφή δεν αλλάζει, αφού η κομπίνα γίνεται στο ίδιο εκλογικό τμήμα,.
-Όχι παιδί μου, διόρθωσε ο παππούς. Το φακελάκι μπορεί να ταξιδέψει από δω σε οποιοδήποτε εκλογικό τμήμα της Ελλάδας. Υπάρχει σειρά προτεραιότητας ανά περιοχή. Προηγούνται τα τμήματα με τα περισσότερα "πρόβατα". Ακόμα και αν ο Δικαστικός Αντιπρόσωπος είναι σχολαστικός και βρει την "λάθος" μονογραφή, αυτή θα είναι μόνο ΜΙΑ, αυτή του κλεμμένου. Τα υπόλοιπα φακελάκια θα έχουν την δική του. Άλλωστε...
Η πόρτα άνοιξε με θόρυβο και τον διέκοψε. Γυρίσαμε όλοι προς τον αστυνομικό που έβγαινε βαριεστημένος.
-Βρέθηκε;
Ο αστυνομικός ανασήκωσε τους ώμους.
-Είχε πέσει στην σακούλα με τα σκουπίδια. Τόση φασαρία για το τίποτα.
Γυρίσαμε όλοι και κοιτάξαμε τον παππού, αλλά αυτός είχε επιστρέψει στην σιωπή του.
Μόνο όταν ο 'φωνακλάς' έφυγε ξαφνικά για "να παρκάρει καλύτερα", τον άκουσα πίσω μου να μου ψιθυρίζει: -Πάει να ειδοποιήσει πως το τμήμα "κάηκε". Δεν μπορούν πια να πάρουν φακελάκι από δω.
Γύρισα και τον κοίταξα. Χαμογελούσε.
-Ναι παιδί μου. -μου απάντησε χωρίς να τον έχω ρωτήσει-. Την μια ήταν ένα χωραφάκι στο χωριό που θα μου το έπαιρνε ο δρόμος, την άλλη μια εγχείρηση που έπρεπε να κάνει η γρια μου... Ήμουν πολλά χρόνια "πρόβατο". Όχι πια!

dimitris_speed
13/06/2012, 13:22
Παιδια στο θεμα μας.. Το να μην πας, απο οτι βλεπω ειναι λιγο ρισκο. Ειναι δηλαδη στο χερι του δικαστικου το θα γινει αν δεν πας

sergiosm
13/06/2012, 13:40
Παιδια στο θεμα μας.. Το να μην πας, απο οτι βλεπω ειναι λιγο ρισκο. Ειναι δηλαδη στο χερι του δικαστικου το θα γινει αν δεν πας

Κατά βάση ναι.

Μπορεί όμως να σε φέρει και μόνη της η αστυνομία, εκτελώντας σχετικές εντολές του εφόρου.

Εμένα μου έχει φέρει η αστυνομία εφορευτική επιτροπή χωρίς να της το ζητήσω.

ERRIKA
13/06/2012, 14:41
Κατά βάση ναι.

Εμένα μου έχει φέρει η αστυνομία εφορευτική επιτροπή χωρίς να της το ζητήσω.

Υπάρχουν και χειρότερα: εγώ την έχω σχολάσει όλη (την εφορευτική επιτροπή) γιατί δε μιλούσε κανείς ελληνικά. :cry:

sniper
13/06/2012, 14:44
H άλλη με τα μανίκια τι ακριβώς είχε ζητήσει;

ERRIKA
13/06/2012, 15:04
H άλλη με τα μανίκια τι ακριβώς είχε ζητήσει;

Μακρυμάνικο!!! :bawl:

sergiosm
13/06/2012, 17:48
Υπάρχουν και χειρότερα: εγώ την έχω σχολάσει όλη (την εφορευτική επιτροπή) γιατί δε μιλούσε κανείς ελληνικά. :cry:

θα ταν τίποτα ... νέοι ψηφοφόροι

:lol::lol::lol:

devil's animal
13/06/2012, 18:37
Μακρυμάνικο!!! :bawl:

ο "αμανικος" δλδ δεν εχει ελπιδα,ε?:lol:

vaska
13/06/2012, 18:47
Υπάρχουν και χειρότερα: εγώ την έχω σχολάσει όλη (την εφορευτική επιτροπή) γιατί δε μιλούσε κανείς ελληνικά. :cry:




Απορία: Και τι έγινε μετά, έφερες αναπληρωματικούς??? Κι αν και αυτοί ήταν μη Ελληνόφωνοι τι γίνεται μετά??? Όποιος φουκαράς πάει να ψηφίσει τον γραπώνεις και τον καθίζεις στο σκαμνί???

Καλά κάνω λοιπόν και πάω με το μόμολο την κόρη μου να ψηφίσω.


:D

ERRIKA
13/06/2012, 19:37
Απορία: Και τι έγινε μετά, έφερες αναπληρωματικούς??? Κι αν και αυτοί ήταν μη Ελληνόφωνοι τι γίνεται μετά??? Όποιος φουκαράς πάει να ψηφίσει τον γραπώνεις και τον καθίζεις στο σκαμνί???

Καλά κάνω λοιπόν και πάω με το μόμολο την κόρη μου να ψηφίσω.


:D

Ούτε οι ψηφοφόροι μιλούσαν ελληνικά. Φυσικά εγώ τη λύση μου τη βρήκα, αλλά επειδή δεν ήταν ορθόδοξη θα στην πω άλλη ώρα από κοντά! :wave2:

Viper4
14/06/2012, 09:11
Ούτε οι ψηφοφόροι μιλούσαν ελληνικά. Φυσικά εγώ τη λύση μου τη βρήκα, αλλά επειδή δεν ήταν ορθόδοξη θα στην πω άλλη ώρα από κοντά! :wave2:

Πες ντε τώρα που μας κέντρισες την περιέργια! :D

sergiosm
14/06/2012, 10:16
Ούτε οι ψηφοφόροι μιλούσαν ελληνικά. Φυσικά εγώ τη λύση μου τη βρήκα, αλλά επειδή δεν ήταν ορθόδοξη θα στην πω άλλη ώρα από κοντά! :wave2:


Μια χαρά ορθόδοξη ήταν (όποια και αν ήταν).
Άλλωστε, ως δικαστικός έχεις την δυνατότητα να προβείς σε κάθε απαιτούμενη ενέργεια για την εύρυθμη διεξαγωγή των εκλογών.
Αυτό δεν έκανες και εσύ ;;; :winka:

ERRIKA
14/06/2012, 11:40
Πες ντε τώρα που μας κέντρισες την περιέργια! :D

Θα πω μόνο πως ήταν πομακοχώρι κάπου χωμένο στη Ροδόπη, κατά τα λοιπά :D

sniper
14/06/2012, 11:44
Θα πως μόνο πως ήταν πομακοχώρι κάπου χωμένο στη Ροδόπη, κατά τα λοιπά :D

Οπότε το κοντινότερο θέαμα γυναίκας με μαγιώ είναι τα αιγοπρόβατα που περνούν ρυάκι;

Viper4
15/06/2012, 09:51
Θα πω μόνο πως ήταν πομακοχώρι κάπου χωμένο στη Ροδόπη, κατά τα λοιπά :D

Ε και πως έλυσες το θέμα;

Sapadak
15/06/2012, 10:13
Ε και πως έλυσες το θέμα;

Ολα να τα μαθετε :D

ο tukce ogrendim

vaska
15/06/2012, 10:17
Ε και πως έλυσες το θέμα;

ρε φίλε η γυναίκα είναι τσαμπούκι λέμε, έχει και διακρίσεις σε πολεμ. τέχνες. Έδωσε μία στριφογυριστή κλωτσιά στην κάλπη και τα ψηφοδέλτια χωρίστηκαν σε έγκυρα και άκυρα με μιάς.

Έπειτα με μια 2η στριφ/στη κλωτσιά ανάποδης φοράς ταξινομήθηκαν βάσει σταυρών κ.ο.κ.

Τι να την κάνει λοιπόν την εφορευτική επιτροπή???

bulmont
15/06/2012, 11:14
Ούτε οι ψηφοφόροι μιλούσαν ελληνικά. Φυσικά εγώ τη λύση μου τη βρήκα, αλλά επειδή δεν ήταν ορθόδοξη θα στην πω άλλη ώρα από κοντά! :wave2:

Κοιτα φίλε μου ιστορία που σκαρφίστηκε το άτομο
γιά να βρεθει face to face με τον Βάσκα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


:lol::lol::lol::lol:

ERRIKA
15/06/2012, 11:23
Έπειτα με μια 2η στριφ/στη κλωτσιά ανάποδης φοράς ταξινομήθηκαν βάσει σταυρών κ.ο.κ.

Τι να την κάνει λοιπόν την εφορευτική επιτροπή???

Όχι Βασίλη μου, τα έχεις μπερδέψει. ΕΓΩ ήμουν δικαστικός αντιπρόσωπος, ΟΧΙ ο Τσακ Νόρρις!!! :bawl:



Κοιτα φίλε μου ιστορία που σκαρφίστηκε το άτομο
γιά να βρεθει face to face με τον Βάσκα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!



Κάθε φορά που συναντώ face to face το Βάσκα, είτε ψάχνει για το γκρουπ του είτε κάτι μασουλάει με το γκρουπ του οπότε είναι λίγες οι κουβέντες... :p

vaska
15/06/2012, 12:08
Όχι Βασίλη μου, τα έχεις μπερδέψει. ΕΓΩ ήμουν δικαστικός αντιπρόσωπος, ΟΧΙ ο Τσακ Νόρρις!!! :bawl:




Κάθε φορά που συναντώ face to face το Βάσκα, είτε ψάχνει για το γκρουπ του είτε κάτι μασουλάει με το γκρουπ του οπότε είναι λίγες οι κουβέντες... :p

Ψεύδεσαι ασύστολα (αλά δικηγόρος είσαι, τι να περιμένει κανείς) είσαι προβοκατόρισσα κι εγκάθετη.
Έχουν υπάρξει και φορές που μπορέσαμε και ανταλλάξαμε κουβέντες

:bawl::bawl:

sniper
15/06/2012, 12:09
Ψεύδεσαι ασύστολα (αλά δικηγόρος είσαι, τι να περιμένει κανείς) είσαι προβοκατόρισσα κι εγκάθετη.
Έχουν υπάρξει και φορές που μπορέσαμε και ανταλλάξαμε κουβέντες

:bawl::bawl:

-Πιάσε μου τη μπριζόλα
-Ρε α παράτα με

Sapadak
15/06/2012, 12:10
Ερικα και λοιποι δικηγόροι

Μια ερωτηξη

Αν σε επιλέξουν για "αναπληρωτη δικαστικο αντιπροσωπο" πληρωνεστε κανονικά right? (μειον μια μερα νομιζω) και παιζει να μη κουνησετε καθολου right??

sniper
15/06/2012, 12:13
Ερικα και λοιποι δικηγόροι

Μια ερωτηξη

Αν σε επιλέξουν για "αναπληρωτη δικαστικο αντιπροσωπο" πληρωνεστε κανονικά right? (μειον μια μερα νομιζω) και παιζει να μη κουνησετε καθολου right??

Κοίτα ρε περιέργεια...

Εξτραδάκι; :winka:

ERRIKA
15/06/2012, 12:16
Ερικα και λοιποι δικηγόροι

Μια ερωτηξη

Αν σε επιλέξουν για "αναπληρωτη δικαστικο αντιπροσωπο" πληρωνεστε κανονικά right? (μειον μια μερα νομιζω) και παιζει να μη κουνησετε καθολου right??

Πληρώνεσαι κάτι λιγότερο. Αλλά θα πρέπει να πας να εμφανιστείς, να δηλώσεις το παρών και θα σε "χώσουν" εάν υπάρξει έλλειψη.

Sapadak
15/06/2012, 12:19
Πληρώνεσαι κάτι λιγότερο. Αλλά θα πρέπει να εμφανιστείς, να δηλώσεις το παρών και θα σε "χώσουν" εάν υπάρξει έλλειψη.

Ευχαριστω για την επιβεβαιωση

Απλα επιβεβαιωνω αυτα που ελεγα νωριτερα, ο κοσμος δωρεαν, και οι δικαστικοι αντιπροσωποι επι πληρωμη ;)

Θενκιουυυ

vaska
15/06/2012, 12:49
-Πιάσε μου τη μπριζόλα
-Ρε α παράτα με

:eyepop::eyepop::eyepop:Ρε φίλε μας παρακολουθείς??????????

Ήμαρτον πια με τους ρουφιάνους

Εχετλαίος
15/06/2012, 13:17
Ευχαριστω για την επιβεβαιωση

Απλα επιβεβαιωνω αυτα που ελεγα νωριτερα, ο κοσμος δωρεαν, και οι δικαστικοι αντιπροσωποι επι πληρωμη ;)

Θενκιουυυ

Και προφανώς δεν είδες/άκουσες ποτέ δικαστ. αντοπρόσωπο να μοιράζεται την αμοιβή του με τους υπόλοιπους στο τμήμα του ή να αρνείται την αμοιβή του από τη στιγμή που οι λοιποί δε θα πληρωθούν ούτως ή άλλως.
Ε, ούτε και εγώ...

OldMan
15/06/2012, 13:25
Καλεεεεεεεεεεεε....

Τόχουμε χάσει εντελώς ή θεωρούμε ότι ζούμε σε ένα κόσμο δίκαιο και αγγελικά πλασμένο ..??


Στην δουλειά σας (όποια και αν είναι...) μοιραστήκατε ποτέ τα λεφτά με κάποιον συνάδελφο που παίρνει λιγότερα..??

Ή αρνηθήκατε να πληρωθείτε παραπάνω από τον χαμηλόμισθο ..??

Εχετλαίος
15/06/2012, 13:31
Καλεεεεεεεεεεεε....

Τόχουμε χάσει εντελώς ή θεωρούμε ότι ζούμε σε ένα κόσμο δίκαιο και αγγελικά πλασμένο ..??


Στην δουλειά σας (όποια και αν είναι...) μοιραστήκατε ποτέ τα λεφτά με κάποιον συνάδελφο που παίρνει λιγότερα..??

Ή αρνηθήκατε να πληρωθείτε παραπάνω από τον χαμηλόμισθο ..??

Θα εκπλαγείς!

OldMan
15/06/2012, 13:38
Θα εκπλαγείς!
Δεν θέλω!




Υ.Γ.
Την κάνω για προεκλογικές ρακές και δηλώνω ευθαρσώς ότι είμαι πλέρια και αμέριστα με το πλευρό των δικαστικών αντιπροσώπων...!!!
(ειδικά όταν το - αδρά πληρωμένο - καθήκον τους καλεί στου διαόλου το κατάκωλο και αφήνουν μόνες τις γυναίκες τους..;)

ERRIKA
15/06/2012, 13:48
Ευχαριστω για την επιβεβαιωση

Απλα επιβεβαιωνω αυτα που ελεγα νωριτερα, ο κοσμος δωρεαν, και οι δικαστικοι αντιπροσωποι επι πληρωμη ;)

Θενκιουυυ

Ο δικαστικός αντιπρόσωπος και (κατά ένα μικρό μέρος) ο γραμματέας κάνουν την ουσιαστική δουλειά. Η εφορευτική επιτροπή "εφ'ορά" και εγγυάται τις δημοκρατικές διαδικασίες. Τώρα αν δώσουν και κανα ψηφοδέλτιο ή φέρουν μακντόναλντ στο δικαστικό αντιπρόσωπο δεν'κακό.... :bawl:

Sapadak
15/06/2012, 13:56
Ο δικαστικός αντιπρόσωπος και (κατά ένα μικρό μέρος) ο γραμματέας κάνουν την ουσιαστική δουλειά. Η εφορευτική επιτροπή "εφ'ορά" και εγγυάται τις δημοκρατικές διαδικασίες. Τώρα αν δώσουν και κανα ψηφοδέλτιο ή φέρουν μακντόναλντ στο δικαστικό αντιπρόσωπο δεν'κακό.... :bawl:

Δηλαδη εσυ προτιμας να κανεις δουλεια και να πληρωνεσε ή να μη κανεις δουλεια και να μη πληρωνεσε (και απλα να τρως 15-20 ωρες της Κυριακη σου)

sergiosm
15/06/2012, 15:42
Και προφανώς δεν είδες/άκουσες ποτέ δικαστ. αντοπρόσωπο να μοιράζεται την αμοιβή του με τους υπόλοιπους στο τμήμα του ή να αρνείται την αμοιβή του από τη στιγμή που οι λοιποί δε θα πληρωθούν ούτως ή άλλως.
Ε, ούτε και εγώ...

Γιατί θα έπρεπε να το κάνει αυτό ο δικαστικός αντιπρόσωπος;

Αυτός αμοίβεται (πολύ σωστά) για τη δουλειά που κάνει η οποία είναι ιδιαιτέρως σοβαρή και υπεύθυνη.

Το γεγονός ότι η εφορευτική επιτροπή δεν παίρνει (ΚΑΚΩΣ, ΚΑΚΙΣΤΑ) μία δεν καθιστά λάθος το ορθό.

:wave2:

Εχετλαίος
15/06/2012, 16:32
Γιατί θα έπρεπε να το κάνει αυτό ο δικαστικός αντιπρόσωπος;

Kάποιος πρέπει να κάνει την αρχή στη διόρθωση του άδικου.
Και επειδή το κράτος είναι απρόσωπο, ο δικ. αντιπρ. είναι απτό και υπαρκτό πρόσωπο. Θα μπορούσε να κάνει κάτι. Αν τον ένοιαζε.
:wave2:

sergiosm
15/06/2012, 16:55
Αυτό που κάνω εγώ είναι να μην στέλνω την αστυνομία σε όποιον δεν έρχεται οικειοθελώς, να κεράσω ό,τι φάμε και πιούμε, να τους επιτρέψω να είναι με βάρδιες, να φύγουν και να ξανάρθουν και γενικά η φάση είναι χαλαρή χωρίς ανούσιες τυπικότητες.

Από κει και πέρα, εγώ προσωπικά δεν δίνω λεφτά.
Δεν είναι δικοί μου υπάλληλοι, ούτε τους αναγκάζω (εγώ προσωπικά) με τη βία να έρθουν. Αν θέλουν έρχονται, αν όχι δεν έρχονται. Έχω κάνει και εκλογές και μόνο με τον γραμματέα. Και πίστεψε ούτε τραγικό, ούτε ιδιαίτερα πιο αργό.

:wave2:

Εχετλαίος
15/06/2012, 17:24
Αυτό που κάνω εγώ είναι να μην στέλνω την αστυνομία σε όποιον δεν έρχεται οικειοθελώς

Στις προτελευταίες εκλογές, παρόλο που είχαμε μιλήσει με την εισαγγελέα και μας είχε πει ΟΚ για απαλαγή της γυναίκας από εφορευτ. επιτροπή λόγω γέννας (με 8 ημερών βρέφος), μας έστειλαν την αστυνομία, μας έσπασαν την εξωτερική καγκελόπορτα και με διαταγή βίαιης προσαγωγής ήθελαν να πάρουν τη γυναίκα μου, με το μωρό στο βυζί, να την πάνε στο εκλογικό τμήμα.
Λοιπόν, από εκεί και έπειτα τα είδα τελείως διαφορετικά όλα.
Οπότε, όπως ξαναέγραψα και παραπάνω, αν βρεθεί κανείς και είναι άνθρωπος, καλώς. Αν όχι, πάλι καλώς. Κάτι θα βρούμε να κάνουμε.
:wave2:

ERRIKA
16/06/2012, 11:29
Αυτό που κάνω εγώ είναι να μην στέλνω την αστυνομία σε όποιον δεν έρχεται οικειοθελώς, να κεράσω ό,τι φάμε και πιούμε, να τους επιτρέψω να είναι με βάρδιες, να φύγουν και να ξανάρθουν και γενικά η φάση είναι χαλαρή χωρίς ανούσιες τυπικότητες.

Από κει και πέρα, εγώ προσωπικά δεν δίνω λεφτά.
Δεν είναι δικοί μου υπάλληλοι, ούτε τους αναγκάζω (εγώ προσωπικά) με τη βία να έρθουν. Αν θέλουν έρχονται, αν όχι δεν έρχονται. Έχω κάνει και εκλογές και μόνο με τον γραμματέα. Και πίστεψε ούτε τραγικό, ούτε ιδιαίτερα πιο αργό.

:wave2:

+ 650. To αυτόν και εγώ :wave2:

Εχετλαίε, τι να σου πω... μάλλον θα έπεσες σε κανέναν κομπλεξικό με παραλήρημα για το μεγαλείο της δικαστικής εξουσίας :rolleyes:

asilver
16/06/2012, 14:40
Εμένα η άποψή μου είναι ότι η δημοκρατική Ελλάδα με τους 300 κατά βάση ανεπάγγελτους βολευτές στηρίζει πάντα τις βασιλικές φατρίες της δηλαδή τους δικηγόρους δικαστικούς κ.λ.πους χαρτογιακάδες (βλέπε δικαστικές αποζημιώσεις, συμβόλαια αγοροπωλησίας κ.τ.λ.) πολιτικούς μηχανικούς (βλέπε πιστοποιητικά ενεργειακής απόδοσης, υπαίθρια, αυθαίρετα) και τους μεγαλογιατρούς (βλέπε ιατρεία των καθηγητών εντός των νοσοκομείων για την πάταξη του φακέλου) και δεν δίνει τσακιστή δεκάρα για τους απλούς πολίτες, που είμαστε όμως εξίσου υπεύθυνοι γιατί τόσα χρόνια εμείς τους δίνουμε την δύναμη εφόσον συμμετέχουμε στην φαρσοκωμωδία τους.
Η Ελλάδα δυστυχώς αποτελείται από μερικές χιλιάδες Τσοχατζόπουλους και μερικές εκατοντάδες χιλιάδες μικρούς Τσοχατζόπουλους.
σορυ Ξέχασα τους δημοσιογράφους και τους καναλάρχες-εκδότες