PDA

View Full Version : Klx '00



stea
12/06/2012, 09:21
Καλημερα

Απο χθες εχω στην κατοχη μου ενα kawasaki klx '00, το οποιο με προβληματιζει αρκετα
Η μανιβελα μου τη δινει στα νευρα και στη μιση μερα που ασχοληθηκα μαζι του, δεν τη συνηθισα καθολου
Πηρα στην kawasaki ρωτωντας αν μπορω να βαλω μιζα και ο ενας τυπος μου ειπε θα στοιχισει πανω απο χιλιαρικο, ενω ο αλλος οτι δε γινεται
Τι ισχυει? Τι μπορω να κανω?
Σκεφτομαι ακομη και να το δωσω, αν δε βρω τροπο να βαλω μιζα

:mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad:

sernodas2
12/06/2012, 10:44
πακετο να βαλεις μιζα..........
μην σου πω πρεπει να αλλαξεις μοτερ η αρκετα πραγματα πανω στο μοτερ σου πραγμα που θα σου βγει οικονομικα ασυμφορο

βασικα η μανιβελα δεν θελει κοπο θελει τροπο.....βρες καποιον που εχει μοτο με μανιβελα να σου κανει καποια μαθηματα,με βασικη προϋπόθεση το μοτο σου να μην εχει προβληματα στο να παρει μπρος(καθαρα καρμπ,καινουργιο μπουζι,σωστη τροφοδοσια καυσιμου,σωστο σπινθηρα κτλ κτλ....)

αν κ παλι σου κανει δυσκολο το να το βαλεις μπρος..... άιντε δωστο κ παρε κανα μιζατο

okourkoulos
12/06/2012, 12:19
Πρόσφατα είχα κι εγώ την ίδια απορία, αλλά είναι δύσκολο, μέχρι ακατόρθωτο!
έχω το μοντέλο 94 και δεν έχω ούτε καν μπαταρία!

stea
12/06/2012, 18:47
Ok, μαλλον εκανα μια απ'τις μεγαλυτερες πατατες :moutza::moutza::moutza::moutza::moutza:

Λοιπον, μολις γυρισα απ'το συνεργειο και μου ειπαν οτι παιζει να βρουμε ενα σπασμενο (klx, kx??) απ'το οποιο θα μπορεσουμε να παρουμε τη μιζα (το μηχανακι το δικο μου εχει τη βαση για μιζα), το σταντ (γιατι το δικο μου φοραει του xt), τη μανιβελα (γιατι το δικο μου φοραει του klr - γι'αυτο και δυσκολευομαι τοσο να το βαλω μπροστα---- ο μηχανικος δε μπορεσε να το βαλει παντως) και αν εχουμε τη διαθεση και κυριως την ανεση (οικονομικη), ο,τι αλλο μπορέσουμε να βρουμε για να το μαζεψουμε οσο καλυτερα
αυτο πως σας φαινεται σα σεναριο?

επισης, για να μη βασιστω στο μηχανικο που θα παρει το γνωστο του γνωστου, που αλλου θα μπορουσα να ψαξω και κυριως, ΤΙ ακριβως να ψαξω?

Cpt. Haddock
12/06/2012, 18:49
Τεφαρίκι ψωνισες συναδελφε...

toyar
12/06/2012, 18:51
ψαχνεις για μιζατο μοτερ που με ενα σερβις φοριεται πανω και κρατας το δικο σου για ανταλλακτικα

stea
12/06/2012, 19:01
Cpt. Haddock: ναι, ναι.. εκανα φοβερη αγορα ο μ@κ@κ@ς! να δω τωρα πως θα το μαζεψω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

toyar: μιζατο μοτερ μονο απο klx ή και kx ας πουμε? υπαρχουν μαγαζια που μπορω να ψαξω ή περιμενω να παιξει αγγελια?
επισης, επειδη το γραφοντας το, το κανεις να φαινεται πολυ απλο, θα δουλεψει? και αν το βρω αυτο, η δουλεια του μηχανικου, θα στοιχισει απειρα?

εντιτ: εκανα μια αναζητηση στο car.gr και βρηκα διαφορα πραγματακια... επισης ειδα οτι παιζουν καποια μαγαζια σε ν.κοσμο, οποτε θα κανω μια βολτα και απο κει αυριο
το προβλημα ειναι οτι ειμαι τοσο ασχετος (μονο παπι ειχα μεχρι τωρα), που με φοβιζει να παρω καποια αποφαση να αγορασω κατι
οποτε, οποιαδηποτε πληροφορια απο σας, θα με βοηθουσε

α! και μαλλον θα σας ζαλισω με ερωτησεις αυτες τις μερες!

toyar
12/06/2012, 20:00
δεν γνωριζω το μηχανακι σου ,μιλαω γενικα
βρισκοντας ενα συμβατο μοτερ με εγγυηση, τα εργατικα για την αλλαγη και ενα σερβις δεν ειναι τραγικα

Cpt. Haddock
12/06/2012, 20:09
[...]εντιτ: εκανα μια αναζητηση στο car.gr και βρηκα διαφορα πραγματακια... επισης ειδα οτι παιζουν καποια μαγαζια σε ν.κοσμο, οποτε θα κανω μια βολτα και απο κει αυριο
[...]

Τη βόλτα να την κανεις οπωσδήποτε με φιλο που ξερει απο μηχανες. Οι μαστοροι/εμποροι/μαντραδες εχουν μια μοναδική ικανοτητα να μυριζουν την ασχετιλα απο μακρια.

amst
12/06/2012, 20:16
δεν γνωριζω το μηχανακι σου ,μιλαω γενικα
βρισκοντας ενα συμβατο μοτερ με εγγυηση, τα εργατικα για την αλλαγη και ενα σερβις δεν ειναι τραγικα

μηχανικο δεν ειχα, ψαχτα το παω! :sad:
το συμβατο μοτερ δε γνωριζω απο ποιο αλλο μηχανακι θα μπορουσε να ειναι (εκτος απο αντιστοιχο klx). πως θα μπορουσα να μαθω?

Cpt. Haddock
12/06/2012, 20:18
Αρχικα δοκιμασε να γραφεις με ενα nickname για να μη μπερδευόμαστε

amst
12/06/2012, 20:19
Τη βόλτα να την κανεις οπωσδήποτε με φιλο που ξερει απο μηχανες. Οι μαστοροι/εμποροι/μαντραδες εχουν μια μοναδική ικανοτητα να μυριζουν την ασχετιλα απο μακρια.

καλα, σ'εμενα δε χρειαζεται και ιδιαιτερη προσπαθεια για να μυριστει!!!!!

οκ λοιπον, συνεχιζω το ψαξιμο και ξαναρωταω πριν κανω καποια κινηση

amst
12/06/2012, 20:22
εχεις δικαιο, αλλαξα pc και ειχε στη μνημη το παλιο
κρατα το stea;)

okourkoulos
13/06/2012, 10:11
Αντι να ρίχνεις λεφτά στο παλιό για μάζεμα, δώστο και πάρε κάτι άλλο πιο πρακτικό.
Στο λέω από πείρα γιατί έχω φτιάξει κι εγώ το παλιό μου KLX και πήγε πολλά!

stea
13/06/2012, 18:34
γιατι σε δυο συνεργεια να μην ακους τα ιδια πραγματα?

προς το παρον το αφησα στο συνεργειο για: λαδια, μπουζι, φιλτρο και ελεγχο αλυσιδας
μηπως και μετα απ'αυτα παιρνει πιο ευκολα
και θα δουμε........

OldMan
14/06/2012, 11:49
Καλό θα ήταν να μετρούσες και συμπίεση, γιατί συνήθως η αδυναμία εκκίνησης με την μανιβέλα παραπέμπει σε φθαρμένα ελατήρια πιστονιού ή/και πρόβλημα στις βαλβίδες (πατούρες, χρονισμός, διάκενο κ.λ.π.)

VIDAS
15/06/2012, 13:22
Αν ψηνεσαι να το κανεις μιζατο θελεις πολλα , θελεις τον στροφαλο του μιζατου , ανορθωτη , πλεξουδα , θεση για τη μπαταρια(ευκολακι αυτο) , πηνεια και ισως και ηλεκτρονικη , παει πολλα..
Eδω βλεπεις (http://fourstrokeworks.biz/)τι πρεπει να μπει .

Αν βρεις μιζατο μοτερ απο τον κυλινδρο και κατω σε καλη τιμη χτυπατο , πιο φθηνα θα σου παει .

Απ'την αλλη το να βαλεις μανιβελα σε μιζατο ειναι κατι σαν 100-150ευρω , ισως και λιγοτερο .