PDA

View Full Version : Ρε παίδες,τα σαμάρια καίγονται;;



kaggelos
12/06/2012, 21:26
Καλησπέρα αγαπητοί,
μιας και μπήκε ο καλοκαίρης και θα φορτώσω τη καλή μου (transalp 2002) όπου να ναι με πλώρη το άγνωστο,λεω να πάρω σαμάρια για να κουβαλάω τα απαραίτητα,αλλά πήγα και είδα μερικά στη colori και ακουμπάγανε στην εξάτμιση και ευλόγως εγεννήθη η απορία μέσα μου αν φουντώσουν και μου κάψουν τα σώβρακα..
Όσους ρώτησα δε ξέρουν λένε και στα φόρουμ άλλοι λένε καίγονται άλλοι είναι απο υλικά θερμοτέτοια περίεργα και δε παθαίνουν τίποτα...
Κανείς που να ξέρει καλύτερα υπάρχει;
Προσπαθώ να αποφύγω τις μπάρες γιατί βαριέμαι να δίνω μεσημεριάτικα κατοσταρούδες,άσε που μου χαλάνε την αισθητική...
όποια και να ναι η απάντησή σας,πείτε αν ξέρετε κάπου να πουλάνε φτηνά σαμάρια,ή μπάρες,ή πλαινές μπαγκαζιέρες,ή αλισοπρίονα..
Να στε καλά και καλές καλοκαιρινές βόλτες.........

ατουταλέρ:beer:

Viper4
12/06/2012, 21:36
Αν μπορείς να βάλεις το χέρι σου στο σημείο που ακουμπάει το σαμάρι στην εξάτμιση και δεν καείς τότε ναι αντέχουν. Εκεί που θα καούν και πιθανώς να μην το περιμένεις είναι αν τα βάλεις σε σημείο που για έστω ένα εκατοστό εξέχουν πίσω από την εξάτμιση. Εκεί λόγω του στροφιλισμού των καυτών καυσαερίων παίζει να καούν τα πλαστικά κυρίως μέρη τους.

Εγώ στο gsr μου έχω χρησιμοποιήσει 10άδες φορές τα σαμάρια μου δίχως βάσεις, και ποτέ δεν είχα πρόβλημα.

kaggelos
12/06/2012, 21:42
θενξ αδερφε,το κρατάω!

power hornet
12/06/2012, 21:50
καγκελακια και εχεις το κεφαλι σου ησυχο εξαλου φτηνα ειναι γυρω στα 35 ευρω.

MikeG
12/06/2012, 21:54
καγκελακια και εχεις το κεφαλι σου ησυχο εξαλου φτηνα ειναι γυρω στα 35 ευρω.


Συμφωνώ

karellen
12/06/2012, 21:55
Το παλληκάρι που μου πούλησε τα δικά του είχε ράψει απ' έξω, στο σημείο που ακουμπούσε την εξάτμιση, πυρίμαχο ύφασμα και ήταν ασφαλές από θερμοκρασίες.

kaggelos
12/06/2012, 22:04
απ οτι τσέκαρα φίλε δεν είναι φτηνά,γύρω στο 100αρικο πάνε και μεταχειρισμένα δε τα ρίχνουνε και πολύ,άντε κανά 20αρι να το ρίξουν...και άλλα 250 οι βαλίτσες τουλάχιστον,χέσε Inside...γι αυτο ταλαιπωρώ τον εγκέφαλό μου τώρα,γιατί με το ένα ξενοιάζεις με 60 ευρώ,αλλά δε ξέρω πόσο ασφαλές και κουραστικό είναι το βάλε-βγάλε(αφού δε κλειδώνει και κόβεται εύκολα)ενώ το άλλο (καγκελα+βαλίτσες) πάει ο κούκος αηδόνι...
αν έχεις κάτι φθηνό στα υπ όψιν πάντως,στείλε λινκ αν δε σου κάνει κόπο....θένξ

MikeG
12/06/2012, 22:06
Άλλα είναι τα κάγκελα για σαμάρια & άλλα για βαλίτσες.

akis_trevor
12/06/2012, 22:09
αυτα θες:http://www.motoraid.eu/shop/product_info.php?products_id=3289

kaggelos
12/06/2012, 22:10
δίκιο έχεις μεγάλε και εσύ και ο πάνω μεγάλος,όντως 35 έχουν...μου ανοίξατε τα μάτια,με κάνατε σοφότερο.γκράτσιε

LOUKILOUK
12/06/2012, 22:15
Άλλα είναι τα κάγκελα για σαμάρια & άλλα για βαλίτσες.

Ιξάκτλι...το ιδανικό αν έχεις κανα φράγκο είναι κάγκελα για βαλίτσες, μεταχείρο, και όποτε βρεις βάζεις και τις βαλιτσούλες σου και κύριος...
Τα σαμάρια θέλουν προσοχή (και πατέντα πολλές φορές) και πάλι ήσυχος δεν οδηγάς... Ένα καλοκαίρι μέσα στα άλλα που τους έκανα ήταν να τα βρέχω κιόλας από την μεριά της εξάτμισης...
Καλές βόλτες:beer::wave2:

MG-KTiNoS
12/06/2012, 22:21
ναι

power hornet
13/06/2012, 05:50
δίκιο έχεις μεγάλε και εσύ και ο πάνω μεγάλος,όντως 35 έχουν...μου ανοίξατε τα μάτια,με κάνατε σοφότερο.γκράτσιε

ε ναι βρε δεν το πεταμε ετσι κανουν 35 ευρω ξερουμε τι λεμε,αφου εχω αγορασει εγω για το χορνετ.
τα πηρα για δυο λογους πρωτο να εχω το κεφαλι μου ησυχο να μην ακουμπαει σε καμια εξατμιση και δευτερο αμα τα βαλεις σκετα τα σαμαρια θα ακουμπανε π.χ στα πλαστικα της μηχανης οκ?
με το κουνημα των σαμαριων και την τριβη πανω στα πλαστικα της μηχανης θα στα κανει ολιγο σκατα τα πλαστικα με την παροδο του χρονου.

αμα εισαι αθηνα κοιτα στην γνωστη αποθηκη εγω απο εκει πηρα τα καγκελα και γενικα απο εκει περνω τον περισοτερο εξοπλισμο.

TROOPER
13/06/2012, 08:12
Ιξάκτλι...το ιδανικό αν έχεις κανα φράγκο είναι κάγκελα για βαλίτσες, μεταχείρο, και όποτε βρεις βάζεις και τις βαλιτσούλες σου και κύριος...
Τα σαμάρια θέλουν προσοχή (και πατέντα πολλές φορές) και πάλι ήσυχος δεν οδηγάς... Ένα καλοκαίρι μέσα στα άλλα που τους έκανα ήταν να τα βρέχω κιόλας από την μεριά της εξάτμισης...
Καλές βόλτες:beer::wave2:

+ 1

GIXXERAKIAS
13/06/2012, 08:26
Εγώ πάντως μία φορά που έβαλα στο Gixxer σαμάρια,την τρύπα μου κατάφερα και την άνοιξα στο πυρίμαχο υλικό των βαλιτσών.Γιοσομούρα rulez!:bawl:

Βασικά είχα κάνει λάθος στην τοποθέτηση και έσκαγαν όλα τα καυσαέρια πάνω στην βαλίτσα και μετά απο τσεκάρισμα πρίν το Αρτεμίσιο και όλα καλά,μόλις πιάσαμε τις ανηφόρες και τις στροφές (ε το πάτησα και λίγο να πηγαίνουμε παέρα με ένα Busa) με 4ες και ψηλά τις στροφές,το κακό δεν άργησε να γίνει....ευτυχώς κάηκαν μόνο τα δικά μου ρούχα...ποιός την άκουγε την γυναίκα μετά.....:uplate::p

Cpt. Haddock
13/06/2012, 08:30
Περιμένετε να ποστάρει κι ο Devil's Animal...

Manalishi
13/06/2012, 09:01
Φίλος με TDM την πάτησε με τα σαμάρια....

Ανεβαίναμε για εκδρομή Κατερίνη, αυτός δικάβαλος, και κάποια στιγμή άρχιζε αν καπνίζει....ούτε after burner μιλάμε....

Να μην πολυλογώ, δυο σαμάρια ρούχα για πέταμα, άλλα καμμένα, άλλα τρύπια...

Απο το βάρος, όντας δικάβαλος, ακούμπαγαν/ακούμπησαν τα σαμάρια στις εργοστασιακές εξατμίσεις( που και αυτές έγιναν χάλια και αλλάχτηκαν).

georgio
13/06/2012, 11:46
Περιμένετε να ποστάρει κι ο Devil's Animal...

:lol: :bawl: :lol:


Φίλε δες εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=119492&page=6&p=2038039&viewfull=1#post2038039) και συνέχισε 3-4 ποστ παρακάτω να δεις τι θα πει καίγονται...

sniper
13/06/2012, 12:02
Φυσικά (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=2714&highlight=%F3%E1%EC%DC%F1%E9%E1)! :bawl:

ρε τι μας θύμισες.. :bawl: :bawl: :bawl: :bawl:

devil's animal
13/06/2012, 14:20
αν καιγονται λεει...
:rolleyes:

Bowleno
13/06/2012, 14:49
Εγώ πάντως μία φορά που έβαλα στο Gixxer σαμάρια,την τρύπα μου κατάφερα και την άνοιξα στο πυρίμαχο υλικό των βαλιτσών.Γιοσομούρα rulez!:bawl:

Βασικά είχα κάνει λάθος στην τοποθέτηση και έσκαγαν όλα τα καυσαέρια πάνω στην βαλίτσα και μετά απο τσεκάρισμα πρίν το Αρτεμίσιο και όλα καλά,μόλις πιάσαμε τις ανηφόρες και τις στροφές (ε το πάτησα και λίγο να πηγαίνουμε παέρα με ένα Busa) με 4ες και ψηλά τις στροφές,το κακό δεν άργησε να γίνει....ευτυχώς κάηκαν μόνο τα δικά μου ρούχα...ποιός την άκουγε την γυναίκα μετά.....:uplate::p


Ηθικό δίδαγμα: δεν παίρνεις μαζί την γυναίκα....:p

Pardalotzatziki
13/06/2012, 18:32
Οντως μπορει να καουνε, προσωπικα το σκεφτηκα και οταν χρειαστηκε χρησιμοποιησα περμανιτη. Κατι σαν τον αμιαντο αλλα μαλλον οχι καρκινογονο. Ειναι σε φυλλα και το αγοραζεις με το μετρο. Απλα το εβαλα με δεματικα αναμεσα στην εξατμιση και τα σαμαρια. Σαμαρια Colori - Cordura σε ΧΤ500Ε. Οπως ηδη ειπανε καλο ειναι να παρεις βασεις για σαμαρια. Αν δεις να αναπτυσεται θερμοκρασια, βαλε και περμανιτη. Το βρισκεις σε μαγαζια με εργαλεια και υλικα.

kaggelos
13/06/2012, 18:59
τωρα που είδα οτι κάνουνε 40 ευρουλια και με σαμάρια κανα 50αρι,σούμα ενα 90αρι,λεω να τα βαλω τα σιδερικά..
πάντως το μπάτζετ για κάγκελα βαλιτσών και βαλίτσες είναι πολλά τα λεφτά άρη,οπότε σαμάρια μονόδρομος,μη σου πω απο κανα γαιδούρι
βρήκα και 2 καλούς μαστόρους που κάνουν τη δουλειά με μεράκι και σεβασμό στη παράδοση....
261261
261260

panos1050
14/06/2012, 13:07
μονο με βασεις για βαλιτες θα εισαι σιγουρος,
πριν λιγες μερες γυρισα απο εκδρομη με το dakar,ειχα βαλει τα σαμαρια της givi χωρις βασεις,
μετα απο τα πρωτα χιλιομετρα το αριστερο σαμαρι στο σημειο που ακουμπουσε με την εξατμηση εκανε τρυπα(παραλιγο να καει και ενα παπουτσι της γυναικας,καταλαβαινετε!!!!!!!!!!!!!:a26:),
σταματησα και η λυση που βρηκα ηταν να βαλω στην πλατη του σαμαριου απο την μεσα πλευρα μια ξυλινη ρακετα.
πηγα λοιπων ηρθα, εκανα περιπου 600 χλμ και κανενα προβλημα,με εσωσε η ρακετουλα