PDA

View Full Version : Να ανησυχήσω ή όχι;



ERRIKA
13/06/2012, 13:03
Mπαίνω αττική οδό με το sh (300) από Παλλήνη με προορισμό Ελευσίνα (κάμποσα χλμ. δηλαδή) και πηγαίνω τσίτα (όπου τσίτα για το sh είναι τα 150 χλμ/ώρα περίπου), ρεζερβουάρ γεμάτο και όλα καλά. Κατά το μέσον της διαδρομής μου κάνει "κοψίματα" όπως κάνει όταν πάει να μείνει από βενζίνη. Μειώνω ταχύτητα, καλύτερα. Αργότερα, πάλι το ίδιο. Το παραζόρισα; Θα ζήσει γιατρέ; Κάτι άλλο που εμένα προφανώς μου διαφεύγει;

George_Sp
13/06/2012, 13:07
τρόμπα βενζίνης μου μυρίζει...αυτά είναι τα πρώτα δείγματα όταν ζορίζεται να δώσει καύσιμο...μετά το κάνει και στο ρελαντί :(

mikes
13/06/2012, 13:08
αμα ησουν τερμα γκαζι πιθανον να επιασε κοφτη!

ERRIKA
13/06/2012, 13:10
αμα ησουν τερμα γκαζι πιθανον να επιασε κοφτη!

Έχει κόφτη το sh??? :confused:

mikes
13/06/2012, 13:11
ΟΛΟΙ οι ψεκαστοι βενζινοκηνητηρες εχουν κοφτη!

yannis24
13/06/2012, 13:12
μαλλον τρομπα βενζινης.....ή μπορει και κανενα σκουπιδακι στην βενζινη.....
Στην θεση σου αμα δεν στο ξανακανει ( που πραγματικα δεν νομιζω να στο ξανακανει αμα ειναι σκουπιδακι ), δεν θα ανυσηχουσα.....

παντως ετσι οπως το περιγραφεις, μαλλον για σκουπιδακια στην βενζινη το κοβω....

mikes
13/06/2012, 13:17
σε καινουριο μηχανακι το "σκουπιδακι στην βενζινη" δεν παιζει, γιατι υπαρχει και φιλτρο να το κρατησει!

mikes
13/06/2012, 13:19
επισης, ειπε οτι της το εκανε με τερμα γκαζι! και μολις εκλεισε λιγο ηταν μια χαρα! αν πηρε πολυ φορα το μηχανακι μπορει οι στροφες του μοτερ να εφτασαν το οριο τους
και να ενεργοποιηθηκε ο κοφτης! το εχω παθει κι εγω αυτο!

spyrakos35
13/06/2012, 13:32
..........Μειώνω ταχύτητα, καλύτερα. Αργότερα, πάλι το ίδιο..........

μπορείς να γίνεις πιο σαφής?

το "αργότερα" αναφέρεται σε μειωμένο γκαζι πλέον ή σε επαναφορά σε τσίτα?

ERRIKA
13/06/2012, 14:08
μπορείς να γίνεις πιο σαφής?

το "αργότερα" αναφέρεται σε μειωμένο γκαζι πλέον ή σε επαναφορά σε τσίτα?

Επαναφορά σε τσίτα!

vaska
13/06/2012, 14:13
Μήπως λέω μήπως έχει μειωμένη ροή το φίλτρο λόγω της καλής και καθαρής βενζίνης στον τόπο μας και δεν επαρκούσε η ποσότητα καυσίμου????

Εγώ θα ξεκινούσα από το φίλτρο, οπτικός έλεγχος και αντικατάσταση αν χρειαστεί σε πρώτη φάση.

EVI
13/06/2012, 14:16
σε καινουριο μηχανακι το "σκουπιδακι στην βενζινη" δεν παιζει, γιατι υπαρχει και φιλτρο να το κρατησει!

σωστα αλλα παντα υπαρχει και το ενδεχομενο ενα καινουργιο μηχανακι να βγαλει προβληματα απο ''αστοχια υλικου''

Greg61
13/06/2012, 14:17
Mπαίνω αττική οδό με το sh (300) από Παλλήνη με προορισμό Ελευσίνα (κάμποσα χλμ. δηλαδή) και πηγαίνω τσίτα (όπου τσίτα για το sh είναι τα 150 χλμ/ώρα περίπου), ρεζερβουάρ γεμάτο και όλα καλά. Κατά το μέσον της διαδρομής μου κάνει "κοψίματα" όπως κάνει όταν πάει να μείνει από βενζίνη. Μειώνω ταχύτητα, καλύτερα. Αργότερα, πάλι το ίδιο. Το παραζόρισα; Θα ζήσει γιατρέ; Κάτι άλλο που εμένα προφανώς μου διαφεύγει;

Μετά το συμβάν, πήγες να ξαναφουλάρεις;
Φουλάρισέ το και δές άν τα λίτρα που θα πάρει είναι κοντά στη συνολική χωρητικότητα...

Και με τη δική μου μηχανή βγάζω συνήθως περί τα 270 χλμ με 15 λίτρα βενζίνη, σε ρυθμούς "γκρούπ λελουδιών".
Άν -όταν, όποτε- πάω τσίτα στην εθνική ανεβαίνοντας για Θεσ/νίκη, φθάνω στα βενζινάδικα στο 90km με ρεζέρβα... και χρειάζομαι 16-17 λίτρα...

spyrakos35
13/06/2012, 14:20
σωστα αλλα παντα υπαρχει και το ενδεχομενο ενα καινουργιο μηχανακι να βγαλει προβληματα απο ''αστοχια υλικου''

μα δεν μιλάμε για μπεμβε..... :evil:

σοβαρά τώρα....
με τα λίγα που μπορεί να ξέρω εμένα μου φαίνεται οτι στα πολλά στεγνώνει από βενζίνη γι αυτό και κάνει διακοπές...

την πιθανότητα να μπαίνει κόφτη και να μην το καταλαβαίνει η ερρικα την αποκλείω καθώς δεν είναι νέα οδηγός....

ERRIKA
13/06/2012, 14:29
σοβαρά τώρα....
με τα λίγα που μπορεί να ξέρω εμένα μου φαίνεται οτι στα πολλά στεγνώνει από βενζίνη γι αυτό και κάνει διακοπές...



Γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό;; (μόνο στα πολλά συνέβη και όχι αμέσως, μετά από κάμποσα χλμ).

OldMan
13/06/2012, 14:29
Μετά το συμβάν, πήγες να ξαναφουλάρεις;
Φουλάρισέ το και δές άν τα λίτρα που θα πάρει είναι κοντά στη συνολική χωρητικότητα...
Παραπονέθηκε ότι καίει πολύ ..?? :confused:

Greg61
13/06/2012, 14:30
Παραπονέθηκε ότι καίει πολύ ..?? :confused:

Όχι Αντώνη.
Όχι... ακόμα!

OldMan
13/06/2012, 14:32
Βγάλαμε άκρη αν το "κόψιμο" είναι από τροφοδοσία, από ηλεκτρικά ή από χαλασμένη μαγιονέζα..?? :confused:

OldMan
13/06/2012, 14:33
Όχι Αντώνη.
Όχι... ακόμα!
Εσύ ξέρεις και δεν μιλάς...!!! :uplate:

ERRIKA
13/06/2012, 14:37
Κατανάλωση καυσίμου: οκ
Μαγιονέζα ακόμη δεν έχω δοκιμάσει ως εναλλακτικό καύσιμο.:D (τουλάχιστον μέχρι να βγάλει η HELLMAN'S 100άρα ..)

OldMan
13/06/2012, 14:54
Μπρε κουζούμ..

Άμα δεν βγάλουμε άκρη τι σχέδιο κόψιμο είναι, οι μισοί θα μιλάνε για κόφτες και οι υπόλοιποι για αντλίες..
(του ΜΑΕΘΡΑΤ εξαιρουμένου, γιατί δεν θα ήθελες μάλλον την γνώμη του ..);)

ERRIKA
13/06/2012, 15:02
Άμα δεν βγάλουμε άκρη τι σχέδιο κόψιμο είναι, οι μισοί θα μιλάνε για κόφτες και οι υπόλοιποι για αντλίες..


Εγκώ από σχέδια ντεν ξέρει. Είπα ότι έμοιαζε με τα κοψίματα που κάνει ότι παει να μείνει από βενζίνη. Τώρα αυτό εάν θυμίζει ηλεκτρικά, αντλίες ή φίλτρα εγκώ ντεν ξέρει γκιαυτό ρωτάει :sick:



(του ΜΑΕΘΡΑΤ εξαιρουμένου, γιατί δεν θα ήθελες μάλλον την γνώμη του ..);)

Είμαι σίγουρη πως θα είναι η καλύτερη! :a014:

OldMan
13/06/2012, 15:28
Ας πιάσουμε τον Ονειροκρίτη από τη αρχή..

Το μηχανάκι όταν "γονάτιζε" έκανε φθίνον ουουουουουννν ή σταθερό γκαγκαγκαγκακ...????

DAYMAN
13/06/2012, 15:48
Επειδη περασε ενα απο τα χερια μου σαν 2ο για πολη εχω να σου πω πως το φιλτρο αερα ενω λεει η χοντα αλλαγη στα 6000 χλμ να σου πω οτι στα 1500 χλμ ηταν οχι αθλιο αλλα δεν βλεποταν οποτε καθε 1000 καθαριζα η αλλαζα.Βενζινη βαζεις απο συγκεκριμενο πρατηριο;

ERRIKA
13/06/2012, 16:37
Ας πιάσουμε τον Ονειροκρίτη από τη αρχή..

Το μηχανάκι όταν "γονάτιζε" έκανε φθίνον ουουουουουννν ή σταθερό γκαγκαγκαγκακ...????

Έκανε γκαγκαγκα - χικ! - γκαγκα - χικ! - γκα - χικ! - γκαγκαγκα. Βοηθάω;;; :look::lol:

ERRIKA
13/06/2012, 16:40
Επειδη περασε ενα απο τα χερια μου σαν 2ο για πολη εχω να σου πω πως το φιλτρο αερα ενω λεει η χοντα αλλαγη στα 6000 χλμ να σου πω οτι στα 1500 χλμ ηταν οχι αθλιο αλλα δεν βλεποταν οποτε καθε 1000 καθαριζα η αλλαζα.Βενζινη βαζεις απο συγκεκριμενο πρατηριο;

Ti να πω, φίλτρο αέρα, φίλτρο βενζίνης? Φάντάζομαι ότι στο σέρβις των 6000 χλμ που έκανα προ μηνός θα ελέγχθηκαν αυτά...
Βενζίνη προσπαθώ να βάζω από συγκεκριμένα 2-3 πρατήρια, και πάντα 100άρα. Από κει κι έπειτα, φοβάμαι ότι μάλλον τα έπαιξε λόγω παρατεταμένης πίεσης. :eek:

nikos_abel
13/06/2012, 16:41
Για ρωτήστε αν το ρημάδι έχει κάν φίλτρο βενζίνης......

@ngelos
13/06/2012, 16:44
Μήπως δεν επαρκούσε η ποσότητα καυσίμου????

Με λίγα λόγια αν ήσουν στην ρεζέρβα και το έπαθες μη σκας και πολύ.Όλα οκ!
Αλλιώς...:sick:

ERRIKA
13/06/2012, 16:53
Με λίγα λόγια αν ήσουν στην ρεζέρβα και το έπαθες μη σκας και πολύ.Όλα οκ!
Αλλιώς...:sick:


(...) ρεζερβουάρ γεμάτο (...)
Κι εγώ έτσι λέω = :sick:

Πολυμήχανος
13/06/2012, 17:02
Εκτός θέματος στην τροφοδοσία που αναφέρθηκε ήδη και έχει την μεγαλύτερη πιθανότητα, παίζουν και θέμα προβλήματος στην μετάδοση (ιμάντας που σκορπάει, φαγωμένες μπίλιες), θέμα ηλεκτρικό να μην φορτίζει το κύκλωμα παραγωγής ρεύματος, καθώς επίσης και πιστόνι που υπερθερμαίνεται και πάει να αρπάξει.

Γενικά ΜΗΝ το πας τέρμα, και μην το πας τέρμα και συνέχεια. Τα σκούτερ ΔΕΝ έχουν φτιαχτεί για τέτοια χρήση, ΔΕΝ κάνουν για αττική οδό, υπερθερμαίνεται ο ιμάντας και σκορπίζει, και γενικά σκορπίζει το μηχανάκι.

Στα 2/3 της τελικής να πηγαίνεις, παραπάνω μόνο για λίγο.

daz
13/06/2012, 18:21
...και πάντα 100άρα...

Αυτό!

Γιατί δεν το λες μωρέ τόση ώρα? 100άρα ρε Ερρικα? Οι δεξαμενές αυτές έχουν την ίδια βενζίνη από τότε που ήρθε το ΔΝΤ. :lol:

MG-KTiNoS
13/06/2012, 22:57
Για ρωτήστε αν το ρημάδι έχει κάν φίλτρο βενζίνης......

Έχει και είναι και πολύ καλό.
Τέτοιο έχω βάλει κι εγώ στο ΧΤ

MG-KTiNoS
13/06/2012, 22:59
Αυτό!

Γιατί δεν το λες μωρέ τόση ώρα? 100άρα ρε Ερρικα? Οι δεξαμενές αυτές έχουν την ίδια βενζίνη από τότε που ήρθε το ΔΝΤ. :lol:

:lol:

ERRIKA
14/06/2012, 11:42
Αυτό!

Γιατί δεν το λες μωρέ τόση ώρα? 100άρα ρε Ερρικα? Οι δεξαμενές αυτές έχουν την ίδια βενζίνη από τότε που ήρθε το ΔΝΤ. :lol:

:confused::eek: :bawl:

OldMan
14/06/2012, 12:09
Έκανε γκαγκαγκα - χικ! - γκαγκα - χικ! - γκα - χικ! - γκαγκαγκα. Βοηθάω;;; :look::lol:
Όσο δεν φαντάζεσαι ...!! ;)

Καθαρά ηλεκτρικό πρόβλημα...
(πιθανότατα λόγω ενεργοποίησης του κόφτη..)

devil's animal
14/06/2012, 12:19
α, και σταματα την 100αρα (γενικως,σε οποιοδηποτε αλλο οχημα βαζεις)... ειναι κοροϊδια...
:wave2:

ERRIKA
14/06/2012, 12:20
Σας μερσάρω όλους πολύ.
Ηθικό δίδαγμα για την πρόληψη του φαινομένου: στην αττική οδό και λοιπές οδούς ταχείας κυκλοφορίας παρατηρούμε τις πικροδάφνες, τα αξιοθέατα και τις νεφελώσεις ούτως ώστε να κρατάμε την ταχύτητά μας στα επίπεδα που αντέχει η κλασομπανιέρα μας. :D


Την 100άρα δεν τη σταματάω, την ξεκίνησα συστηματικά μετά από επισταμένες και λεπτομερείς μετρήσεις οι οποίες μου απέδειξαν ότι βάζοντας 100άρα από συγκεκριμένα τουλάχιστον πρατήρια, με τα ίδια χρήματα (όχι λίτρα!) κάνω τα ίδια χλμ. :wave2:

sniper
14/06/2012, 12:21
Όσο δεν φαντάζεσαι ...!! ;)

Καθαρά ηλεκτρικό πρόβλημα...
(πιθανότατα λόγω ενεργοποίησης του κόφτη..)

Ρίχνει κι αυτός μανίκια μάλλον..

OldMan
14/06/2012, 12:24
Ρίχνει κι αυτός μανίκια μάλλον..
Θα σε γελάσω (και δεν το θέλω..)

Αν είναι μακρυμάνικος, το βρίσκω αρκετά πιθανό ..:cool:

devil's animal
14/06/2012, 12:25
Την 100άρα δεν τη σταματάω, την ξεκίνησα συστηματικά μετά από επισταμένες και λεπτομερείς μετρήσεις οι οποίες μου απέδειξαν ότι βάζοντας 100άρα από συγκεκριμένα τουλάχιστον πρατήρια, με τα ίδια χρήματα (όχι λίτρα!) κάνω τα ίδια χλμ. :wave2:

δεν σε εννοησα...:confused:
με τα ιδια χρηματα που θα εδινες για απλη κανεις τα ιδια χλμ?

McGyver
14/06/2012, 12:26
Την 100άρα δεν τη σταματάω, την ξεκίνησα συστηματικά μετά από επισταμένες και λεπτομερείς μετρήσεις οι οποίες μου απέδειξαν ότι βάζοντας 100άρα από συγκεκριμένα τουλάχιστον πρατήρια, με τα ίδια χρήματα (όχι λίτρα!) κάνω τα ίδια χλμ. :wave2:

Ανάθεμά με κι αν κατάλαβα τι θέλει να πει η ποιήτρια...

mikes
14/06/2012, 12:26
Όσο δεν φαντάζεσαι ...!! ;)

Καθαρά ηλεκτρικό πρόβλημα...
(πιθανότατα λόγω ενεργοποίησης του κόφτη..)

το πα, δεν το πα??? αλλα δεν με πιστευατε!! :p

sniper
14/06/2012, 12:28
Ανάθεμά με κι αν κατάλαβα τι θέλει να πει η ποιήτρια...

Εύκολο είναι αλλά πρέπει να το δεις ανάποδα.

McGyver
14/06/2012, 12:30
Εύκολο είναι αλλά πρέπει να το δεις ανάποδα.

Δεν κάνω τα ίδια χιλιόμετρα, με τα ίδια λίτρα (όχι χρήματα) βάζοντας 100άρα από όπου νά 'ναι κι αυτό μετά από ανυπόστατες φήμες;;;

sniper
14/06/2012, 12:32
Δεν κάνω τα ίδια χιλιόμετρα, με τα ίδια λίτρα (όχι χρήματα) βάζοντας 100άρα από όπου νά 'ναι κι αυτό μετά από ανυπόστατες φήμες;;;

Μπορεί :bawl:

MG-KTiNoS
14/06/2012, 12:42
Ανάθεμά με κι αν κατάλαβα τι θέλει να πει η ποιήτρια...


Λέει πως
άμα βάλει 10 ε απλή πχ κάνει 100χλμ
και
άμα βάλει 10 ε 100άρα κάνει πάλι 100χλμ

και στο γκούτσι άμα του βάλεις 100άρα δε βαράει πιράκια.
Η Αγ. Έδρα στο Μαντέλο ντελ Λαριο λέει 97οκτάνια, οπότε στο Ελλαδιστάν η κατοστάρα θα πρέπει να τα πιάνει τα 90….
Τι διάολο !

ERRIKA
14/06/2012, 12:52
Λέει πως
άμα βάλει 10 ε απλή πχ κάνει 100χλμ
και
άμα βάλει 10 ε 100άρα κάνει πάλι 100χλμ

και στο γκούτσι άμα του βάλεις 100άρα δε βαράει πιράκια.
Η Αγ. Έδρα στο Μαντέλο ντελ Λαριο λέει 97οκτάνια, οπότε στο Ελλαδιστάν η κατοστάρα θα πρέπει να τα πιάνει τα 90….
Τι διάολο !

Ε μα γεια σου!

spyrakos35
14/06/2012, 12:56
.............την πιθανότητα να μπαίνει κόφτη και να μην το καταλαβαίνει η ερρικα την αποκλείω καθώς δεν είναι νέα οδηγός....

σε παρακαλώ πες μου οτι ΔΕΝ είναι κόφτης....

πες μου οτι ΔΕΝ με έβγαλες μ@λ@κ@....

σε παρακαλώ πολύ..... :cry:

Corvo
14/06/2012, 13:02
σε παρακαλώ πες μου οτι ΔΕΝ είναι κόφτης....

πες μου οτι ΔΕΝ με έβγαλες μ@λ@κ@....

σε παρακαλώ πολύ..... :cry:

τσοπα τσοπα :a9::a9:

McGyver
14/06/2012, 13:05
Ε μα γεια σου!

Τα ευκόλως παραλειπόμενα ΔΕΝ εννοούνται ρε δικηγορέσσα :lol:...

OldMan
14/06/2012, 13:05
άμα βάλει 10 ε απλή πχ κάνει 100χλμ
και
άμα βάλει 10 ε 100άρα κάνει πάλι 100χλμ
κοινώς θα πρέπει να λέει πόσα οκτάνια ανά χλμ καίει το μηχανάκι ...:D

Πέραν της ιλαρότητας και αφήνοντας ήσυχα τα πειράκια (εκτός αν κάποιος αρέσκεται να οδηγεί υπό αυτόν τον ενδιαφέροντα ήχο..), η θερμογόνα απόδοση του καυσίμου ΔΕΝ εξαρτάται απο τον οκτανικό βαθμό του - ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ ΚΑΙ ΘΑΥΜΑΣΤΙΚΟ ΚΑΙ ΑΠΟΣΙΩΠΗΤΙΚΑ ΚΑΙ ΥΠΟΓΕΓΡΑΜΜΕΝΗ ΚΑΙ ΥΠΟΣΤΙΓΜΉ (ΚΩΛΑ Η ΑΠΛΗ)

spyrakos35
14/06/2012, 13:08
τσοπα τσοπα :a9::a9:


δεν απαντάει και αγχώνομαι...... :bigcry:

προφανώς συντάσσει απάντηση δικηγορίστικη......

υγ.... που δεν καταλαβαίνεις τι λέει αλλά σε βγάζει φάουλ έτσι και αλλιώς..... :bawl:

DAYMAN
14/06/2012, 13:24
Ti να πω, φίλτρο αέρα, φίλτρο βενζίνης? Φάντάζομαι ότι στο σέρβις των 6000 χλμ που έκανα προ μηνός θα ελέγχθηκαν αυτά...
Βενζίνη προσπαθώ να βάζω από συγκεκριμένα 2-3 πρατήρια, και πάντα 100άρα. Από κει κι έπειτα, φοβάμαι ότι μάλλον τα έπαιξε λόγω παρατεταμένης πίεσης. :eek:
Δεν πρεπει να ισχυει αυτο.....Λογω παρατεταμενης πιεσης,πιστεψε με.Εχω επιχειρηματα για αυτο.

devil's animal
14/06/2012, 14:16
Λέει πως
άμα βάλει 10 ε απλή πχ κάνει 100χλμ
και
άμα βάλει 10 ε 100άρα κάνει πάλι 100χλμ

και στο γκούτσι άμα του βάλεις 100άρα δε βαράει πιράκια.
Η Αγ. Έδρα στο Μαντέλο ντελ Λαριο λέει 97οκτάνια, οπότε στο Ελλαδιστάν η κατοστάρα θα πρέπει να τα πιάνει τα 90….
Τι διάολο !


Ε μα γεια σου!


απλα δεν παιζει αυτο...
ενα απλο παραδειγμα:
μεση τιμη απλης: 1,65
μεση τιμη 100αρας: 1,95

δλδ στα 20€ εχουμε αντιστοιχα 12,1 και 10,2 λιτρα. μιλαμε για 2 λιτρα διαφορα στο καυσιμο.

με τις λιγοστες γνωσεις που εχω ξερω οτι τα (εξτρα) οκτανια εχουν να κανουν με το κατα ποσο εκμεταλευονται απο την συμπιεση του οχηματος...τωρα για το κατα ποσο κανουν καλυτερη καυση και αφηνουν και λιγοτερα καταλοιπα κλπ τα αφηνω ασχολιαστα...

δεδομενου λοιπον οτι ΔΕΝ υπαρχει στην Ελλαδα βενζινη 100 οκτανιων. και η 95αρα δεν ειναι ουτε 85...βγαζουμε το συμπερασμα οτι η ERRIKA απλα εχει πιο "αλαφρο" χερι με την 100αρα και της βγαζει ιδια χλμ με τα ιδια χρηματα που βαζει την απλη...

nikos_abel
14/06/2012, 14:33
Αυτό το κορίτσι, δεν είναι χρυσοχέρα
Είναι αλαφροχέρα

spyrakos35
14/06/2012, 14:55
..

αφού υποτίθεται οτι με την 100αρα βγάζεις πιο πολλά χλμ (έτσι δεν διαφημίζουν?) εγώ διαπιστώνω οτι η ερρικα το πάει τάπα ότι μπενζίνα και να βάλει.....

ERRIKA
14/06/2012, 16:33
@ spyrakos, μην αγχώνεσαι, έχομεν και δουλειαί!!! Τι να σε πω.... :a49: .... δε μπορούσα να φανταστώ... κόφτης στα 150 (μάλλον είχα πιάσει 155 και δεν το είχα καταλάβει όπου 155 η τελική του sh, επόμενο στάδιο είναι η έκρηξη).

@ devil, οι διαφορές δεν είναι τόσο μεγάλες. Η 100άρα στα πρατήρια που βάζω έχει περίπου 1,82 όταν η απλή έχει γύρω στο 1,70 αν θυμάμαι καλά (έχω καιρό να βάλω).
Το θέμα δεν είναι μόνο θεωρητικό, περισσότερα οκτάνια, καλύτερη καύση, πιο καθαρός κινητήρας κλπ. Είναι και πρακτικό. Η απλή στην Ελλάδα είναι μεγάλη μάπα Με το ζόρι 90 οκτάνια και ΑΝ. Η 100άρα πολύ πιο σπάνια νοθεύεται και είναι γενικά καλύτερης ποιότητας ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ.
Επειδή όμως δεν γνωρίζω καλά τη θεωρία, δοκίμασα στην πράξη να δώ εάν πράγματι υπάρχει διαφορά.
Εφτιαξα σημειωματάριο, όχι για το καβασάκι (γιατί αυτό έχει μεγάλες διαφοροποιήσεις από γέμισμα σε γέμισμα ανάλογα με το πού και το πως το πάω) αλλά για το sh, όπου κάνω κάθε μήνα 1000 χλμ. και γεμίζω 2 φορές την εβδομάδα. Επί ένα μήνα κατέγραφα τιμή, λίτρα και χιλιόμετρα σε κάθε γέμισμα με απλή. Στη συνέχεια, επί άλλο ένα μήνα κατέγραφα τα ίδια δεδομένα με 100άρα. Οι διαφορές ήταν από ελάχιστες έως ανύπαρκτες ανά γέμισμα, σε σχέση με το λόγο χρημάτων/χιλιόμετρα και όχι λίτρων/χλμ. Οι διαδρομές που κάνω είναι πανομοιότυπες και πάω πάντα από σβέλτα έως τάπα, ανάλογα το δρόμο και την κίνηση. Οπότε κατέληξα με βεβαιότητα στο συμπέρασμα ότι, τουλάχιστον στο sh με την 100άρα και τα ίδια λίτρα βγάζω ΟΝΤΩΣ πιο πολλά χλμ. Έτσι, δε με ενδιαφέρει πλέον τι λέει ο καθένας σε θεωρητικό επίπεδο.

devil's animal
14/06/2012, 16:35
αφού υποτίθεται οτι με την 100αρα βγάζεις πιο πολλά χλμ (έτσι δεν διαφημίζουν?) εγώ διαπιστώνω οτι η ερρικα το πάει τάπα ότι μπενζίνα και να βάλει.....

μεγαλη κουβεντα...
επισης μην πιστευεις οτι διαφημιζεται. οι διαφημιστες ειναι επαγγελματιες ψευτες μετα τους πολιτικους και τους δημοσιογραφους...

τελος, η ERRIKA δεν μπορει να το πηγαινει ταπα μεσα στην πολη και στην κινηση... εκτος αν μιλαμε για ταξιδι...

spyrakos35
14/06/2012, 17:17
μεγαλη κουβεντα...
επισης μην πιστευεις οτι διαφημιζεται. οι διαφημιστες ειναι επαγγελματιες ψευτες μετα τους πολιτικους και τους δημοσιογραφους...

τελος, η ERRIKA δεν μπορει να το πηγαινει ταπα μεσα στην πολη και στην κινηση... εκτος αν μιλαμε για ταξιδι...

ναι αλλά απ ότι δηλώνει η ίδια παραπάνω με ιδια λεφτά (επομένως έρρικα με λιγότερα λίτρα) έβγαζε περίπου ίδια χιλιόμετρα....

επομένως μήπως τελικά ισχύει?

υγ.... το ξαναγράφω (το έχω γράψει και αλλού)..... στην ευρώπη ΔΕΝ έχω δει ΠΟΥΘΕΝΑ 100 οκτάνια......

AUFGEBRACHT
14/06/2012, 17:26
Μιας και η συζήτηση κατέληξε στα οκτάνια... Γνωστός μου που είναι βενζινάς μου έχει πει ότι η βενζίνη 100 οκτανίων είναι μια μεγάλη απάτη!!! Μου είχε πει χαρακτηριστικά ότι εάν είμαι τυχερός και βάλω βενζίνη 100άρα αμέσως μετά από το βυτίο που τον εφοδιάζει, ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ είναι βενζίνη 100 οκτανίων. Μετά από ώρες στη δεξαμενή είτε 100άρα είτε 95άρα βάλεις είναι ένα και το αυτό!!! Απλά έχουν βρει το κόλπο οι εταιρείες και πουλάνε φούμαρα για μεταξωτές κορδέλες... Αυτό μου είχε πει, αυτό καταθέτω.

nikos_abel
14/06/2012, 17:58
Εμένα που ένας γνωστός μου περιπτεράς μου είχε πει ότι η σπράιτ είναι μούφα γκαζόζα να τον λάβω υπόψιν;

(το πιάνεις το υπονοουυμενο ε)

daz
14/06/2012, 19:00
Μετά από ώρες στη δεξαμενή είτε 100άρα είτε 95άρα βάλεις είναι ένα και το αυτό!!! Απλά έχουν βρει το κόλπο οι εταιρείες και πουλάνε φούμαρα για μεταξωτές κορδέλες... Αυτό μου είχε πει, αυτό καταθέτω.

Πόσο μάλλον οι δικές μας δεξαμενές που έχουν να γεμίσουν από τότε που αρχίσαμε να εξάγουμε καγιέν στη Γερμανία. :lol:


Πέρα απ' την πλάκα πάντως δεν είναι αυτό. Για τροφοδοσία μοιάζει ή ότι πει o oldman. :lol:

p_sapelas
14/06/2012, 19:50
Εμένα παιδιά το scooter έκανε το εξής: όταν ήμουν σε συγκεκριμένο εύρος χλμ.. και επομένως στροφών το μηχανάκι έκανε κάποιες ανεπαίσθητες διακοπές στη λειτουργία του.. Θεώρησα ότι οφείλονταν στο καύσιμο μέχρι που έκαψα 2 ντεπόζιτα στο πέρα δώθε με την ίδια διαπίστωση κάθε φορά.. ΤΟ όλο θέμα οφείλονταν σε συντονισμό που έκανε το majesty μετά τα 90 και κουνούσε την ήδη χαλαρή βίδα σε κάποια σύνδεση από τα καλώδια της μπαταρίας. Δεν νομίζω ότι έχει συμβεί και στην περίπτωση αυτή το ίδιο αλλά ήταν κάτι που δεν το περίμενα και το διαπίστωσα τυχαία. Δε ξέρω αν θα μπορούσε να γίνει σχετικός έλεγχος με μια ματιά στο sh... καθώς στο majesty το καλώδιο που φεύγει από την μπαταρία στην ασφαλιοθήκη έχει 3 συνδέσεις με ορατές βίδες.

stefanos
14/06/2012, 19:52
το δικό μου γιατί δεν πάει 150?:sick:

skylaros
14/06/2012, 20:05
Σε αυτοκίνητο πάντως ατμοσφαιρικό έχω δει μέχρι και 10% μεγαλύτερη τελική στο ίδιο σημείο στις ίδιες συνθήκες με 100 οκτανίων βενζίνη από ότι με την απλή της ίδιας εταιρίας ΚΑΙ από το ίδιο πρατήριο.

Σε test στον ειδικό τύπο έχουν πολλές φορές μετρήσει διαφορές μικρές οι οποίες αυξάνονται σημαντικά ανάλογα με τον κινητήρα του οχήματος.

daz
14/06/2012, 20:08
το δικό μου γιατί δεν πάει 150?:sick:

Έχεις βάλει παρμπρίζ? :)

AUFGEBRACHT
14/06/2012, 20:20
Εμένα που ένας γνωστός μου περιπτεράς μου είχε πει ότι η σπράιτ είναι μούφα γκαζόζα να τον λάβω υπόψιν;

(το πιάνεις το υπονοουυμενο ε)

Όχι, για να είμαι ειλικρινής...

stefanos
14/06/2012, 20:39
Έχεις βάλει παρμπρίζ? :)

Εντελώς μαμά το έχω εκτός από φίλτρο που το μαμά είναι γιά πέταμα.

nikos_abel
14/06/2012, 20:41
Όχι, για να είμαι ειλικρινής...

Εννοώ ότι επειδή είναι πρατηριούχος, δεν γνωρίζει απαραίτητα το τι ακριβώς πάιζει με τη βενζίνη περισσότερο από ότι ο περιπτερά από για το πως φτιάχνεται η γκαζόζα.
Πιθανόν να ξέρει, πιθανόν όχι.
Αν μου έλεγες ότι ξέρεις κάποιον που δουλέυει στα διυλιστήρια, θα ήταν κάπως πιο λογικό.

Και επειδή εγώ ξέρω τέτοιον άνθρωπο, θα σου πω ότι οι βενζίνες διαφέρουν όχι μόνο από ποιότητα σε ποιότητα, αλλά και από εταιρεία σε εταιρεία.

Π.χ. τότε (καμμιά 10αριά χρόνια πίσω), η Μπι Πι έκλεινε τα καλύτερα βαρέλια στάνταρ.
Σχετικά βέβαια όλα αυτά, καθώς ο "ανθρώπινος παράγων" μπορεί να επέμβει σε κάθε στάδιο της παραγωγής και να μαγειρέψει αποτελέσματα.

ERRIKA
14/06/2012, 20:48
το δικό μου γιατί δεν πάει 150?:sick:

1) Μήπως είναι παλαιότερο μοντέλο?
2) Μήπως είσαι πιο βαρύς από εμένα?
3) Μήπως δεν βάζεις 100άρα?
4) Μήπως δεν έκανες καλό και προσεκτικό στρώσιμο?
Τα 150 στην αττική τα πιάνει στάνταρντ.

Corvo
14/06/2012, 22:43
1) Μήπως είναι παλαιότερο μοντέλο?
2) Μήπως είσαι πιο βαρύς από εμένα?
3) Μήπως δεν βάζεις 100άρα?
4) Μήπως δεν έκανες καλό και προσεκτικό στρώσιμο?
Τα 150 στην αττική τα πιάνει στάνταρντ.


για βαρος ημουν ετοιμος να γραψω αλλα με προλαβες,
ιδιο africa, εγω τελικη 190, ο αδερφος μου 180
διαφορα στα κιλα, περιπου 10

daz
14/06/2012, 23:16
για βαρος ημουν ετοιμος να γραψω αλλα με προλαβες,
ιδιο africa, εγω τελικη 190, ο αδερφος μου 180
διαφορα στα κιλα, περιπου 10


Μάλλον γι' αυτό το δικό μου πάει πιο γρήγορα απ' τα υπόλοιπα. :D:lol:

OldMan
15/06/2012, 10:14
Έτσι, δε με ενδιαφέρει πλέον τι λέει ο καθένας σε θεωρητικό επίπεδο.
Και πολύ καλά κάνεις, αλλά επειδή κάνεις το σφάλμα που κάνουν σχδόν όλοι οι "αυτοσχέδιοι" επιστήμονες/στατιστικολόγοι/παρατηρητές/φίλοι της γάτας του Σρέντιγκερ, ίσως θα έπρεπε να σκεφτείς την πλευρά του να μην οφείλονται αυτές οι διαφορές στην συγκεκριμένη βενζίνη αλλά στην συγκεκριμένη αντλία...
(κοινώς, η αντλία της 100αρας να κλέβει λιγότερο από αυτήν της 95αρας..)

Και επειδή δεν σε ενδιαφέρουν τα θεωρητικού επιπέδου μπλαμπλα, αν δεν βαριέσαι γέμισε μερικές φορές το μηχανάκι από ΜΠΕΤΟΝΙ με απλή και με 100αρα και το ξανασυζητάμε..:beer:

George_Sp
15/06/2012, 10:19
πολύ σωστός ο Oldman.

επίσης για περισσότερα χιλιόμετρα να πηγαίνετε βενζινάδικο βραδινές ώρες με όσο το δυνατόν χαμηλότερη θερμοκρασία περιβάλλοντος αλλά και να βάζετε το πιστόλι της αντλίας στην 1η σκάλα.

το πρώτο για το φαινόμενο της διαστολής στα υγρά και το δεύτερο για να μην αφρίζει και μετράει και αέρα :lol:

spyrakos35
15/06/2012, 10:30
δλδ ρε παιδιά συγνώμη.....

κάποιος ο οποίος έχει μπει στην διαδικασία να μετράει την κατανάλωσή του με 95άρα και με 100άρα δεν μπορεί να καταλάβει αν τον κλέβει η όποια αντλία? :confused:

George_Sp
15/06/2012, 10:41
νοπ.....ειδικά στις μηχανές πολύ δύσκολο γιατί τα ντεπόζιτα είναι μικρά σε χωρητικότητα και οι διαφορά στην ποσότητα δε φαίνεται εύκολα.

η καλύτερη λύση είναι γέμισμα σε φορητό 10λιτρο μπιτόνι με διαγράμμιση σε ml και να του πεις..βάλε 10λίτρα...όχι 10ευρώ :cool:

αν περάσει το τεστ τότε είναι καθαρός στο πείραγμα του μετρητή. για την ποιότητα απλά μαζεύεις γνώμες και πας σε συνοικιακά που έχουν πιο σταθερή πελατεία.....αυτά στις εθνικές και στους πολύ κεντρικούς δρόμους είναι τα λιγότερο αξιόπιστα.

spyrakos35
15/06/2012, 10:51
και αυτός θα σου πει οτι απαγορεύεται να πουλάει σε μπιτόνια και θα κλείσει το θεματάκι..... :wave2:

teogtp
15/06/2012, 10:52
Εγω εχω δει οτι με 95αρα το μοτερ απο το μοτο και απο το αυτοκινητο "τραβαει" ζορια,ακουγετε,βγαζει κραδασμους και η αυτονομια του πεφτει δραματικα.Με "100αρα"δουλευουν
πιο "γλυκα"και "ξεκουραστα"Ασφαλη συμπερασματα δεν βγαινουν με ενα και δυο γεμισματα,θελει παρατεταμενη χρηση για να δεις οφελη.

George_Sp
15/06/2012, 11:04
και αυτός θα σου πει οτι απαγορεύεται να πουλάει σε μπιτόνια και θα κλείσει το θεματάκι..... :wave2:

μα δε θα μου πουλήσει σε κλειστό μπιτόνι......σε ανοιχτό για να το γεμίσω μπροστά του. αν αρνηθεί θα φάει Χ για προφανείς λόγους.

επίσης η 100άρα νοθεύεται λιγότερο συχνά λόγω μικρότερης ζήτησης.

Sapadak
15/06/2012, 11:43
πολύ σωστός ο Oldman.

επίσης για περισσότερα χιλιόμετρα να πηγαίνετε βενζινάδικο βραδινές ώρες με όσο το δυνατόν χαμηλότερη θερμοκρασία περιβάλλοντος αλλά και να βάζετε το πιστόλι της αντλίας στην 1η σκάλα.

το πρώτο για το φαινόμενο της διαστολής στα υγρά και το δεύτερο για να μην αφρίζει και μετράει και αέρα :lol:

Ασχετο τελειως μιας και πουλανε σε 15βαθμα ολοι της εφοδιαστικης αλυσιδας (Διυλιστηρια, εγκαταστασεις, πρατηρια) :)



νοπ.....ειδικά στις μηχανές πολύ δύσκολο γιατί τα ντεπόζιτα είναι μικρά σε χωρητικότητα και οι διαφορά στην ποσότητα δε φαίνεται εύκολα.

η καλύτερη λύση είναι γέμισμα σε φορητό 10λιτρο μπιτόνι με διαγράμμιση σε ml και να του πεις..βάλε 10λίτρα...όχι 10ευρώ :cool:

αν περάσει το τεστ τότε είναι καθαρός στο πείραγμα του μετρητή. για την ποιότητα απλά μαζεύεις γνώμες και πας σε συνοικιακά που έχουν πιο σταθερή πελατεία.....αυτά στις εθνικές και στους πολύ κεντρικούς δρόμους είναι τα λιγότερο αξιόπιστα.


Απαγορευεται να βαζει σε μπιτονια, μιας και υπαρχει κινδυνος σπινθηρα (εκτος να κουβαλας καμια φορητη γειωση :lol:)



επίσης η 100άρα νοθεύεται λιγότερο συχνά λόγω μικρότερης ζήτησης.

Νοθευεται ευκολοτερα και συχνοτερα με απλη αμολυβδη μιας και η νοθευση δε δημιουργεί προβληματα στα οχηματα, ενω η νοθευση της απλής με πετρελαιο/νερο κτλ μπορει να δημιουργήσει προβληματα.

Πλεον ατοπη η κουβεντα γιατι τα περισσοτερα πρατηρια εχουν ξηλωσει τις δεξαμενες 100αρας οπως και LRP ;)

buckley
15/06/2012, 11:47
Δεν μπορεί να αρνηθεί να σου βάλει σε μπιτόνι απλώς εκείνη την στιγμή αν ο "φίλος" βενζινάς είναι από τα γνωστά καλά παιδιά θα επαναφέρει με το τηλεκοντρόλ του (όχι φυσικά μπροστά σου) την αντλία στην σωστή παροχή και όλα καλά.Έχω παρατηρήσει μεγάλες διαφορές από βενζινάδικό σε βενζινάδικο πάντα βάζοντας κάτω από ίδιες συνθήκες ,αυτές που αναφέρει ο Symphony και έχω βρει πιο σωστό όλως περιέργως ένα πρατήριο που είχε στο παρελθόν πιαστεί και φάει πρόστιμο (οπότε κάτι πρέπει να παίζει με την 2η φορά που προφανώς θα έχει για τον βενζινά πολύ μεγάλες επιπτώσεις) και χειρότερο ένα No name στην Καλογρέζα.
Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με τις τελευταίες παρατηρήσεις του Oldman ως αναφορά 100ρα και απλή.Αυτά.

George_Sp
15/06/2012, 11:50
Ασχετο τελειως μιας και πουλανε σε 15βαθμα ολοι της εφοδιαστικης αλυσιδας (Διυλιστηρια, εγκαταστασεις, πρατηρια) :)





Απαγορευεται να βαζει σε μπιτονια, μιας και υπαρχει κινδυνος σπινθηρα (εκτος να κουβαλας καμια φορητη γειωση :lol:)




Νοθευεται ευκολοτερα και συχνοτερα με απλη αμολυβδη μιας και η νοθευση δε δημιουργεί προβληματα στα οχηματα, ενω η νοθευση της απλής με πετρελαιο/νερο κτλ μπορει να δημιουργήσει προβληματα.

Πλεον ατοπη η κουβεντα γιατι τα περισσοτερα πρατηρια εχουν ξηλωσει τις δεξαμενες 100αρας οπως και LRP ;)


χμμ....τί είναι τα 15βαθμα? πρώτη φορά ακούω τον όρο

η απαγορευση για γεμισμα μπιτονιου ειναι official ή απλά αρνούνται όλοι γενικά γιατί δε συμφέρει?

προτιμότερο να νοθεύεται με απλή (άρα καθαρή βενζίνη στο σύνολο αλλά με μη πραγματικά οκτάνια) παρά με πετρέλαιο ή νερό.

sniper
15/06/2012, 11:52
....





Απαγορευεται να βαζει σε μπιτονια, μιας και υπαρχει κινδυνος σπινθηρα (εκτος να κουβαλας καμια φορητη γειωση :lol:)




Υπάρχουν τα ειδικά μπετονάκια που σου βάζουν.



Νοθευεται ευκολοτερα και συχνοτερα με απλη αμολυβδη μιας και η νοθευση δε δημιουργεί προβληματα στα οχηματα, ενω η νοθευση της απλής με πετρελαιο/νερο κτλ μπορει να δημιουργήσει προβληματα.

Μάλιστα..


Πλεον ατοπη η κουβεντα γιατι τα περισσοτερα πρατηρια εχουν ξηλωσει τις δεξαμενες 100αρας οπως και LRP ;)

Πως ξηλώνεις μία δεξαμενή που είναι υπόγεια;

OldMan
15/06/2012, 11:54
.............
Πως φαίνεται ο άνθρωπος που έχει κανει χρόνια μίξη στο μπετόνι ...!!!;)

buckley
15/06/2012, 12:01
Πως φαίνεται ο άνθρωπος που έχει κανει χρόνια μίξη στο μπετόνι ...!!!;)

Και φυσικά αδελφέ συνεχίζει να κάνει ! Τώρα που καταργείται από ότι ακούω το tts της Castrol πρέπει να δω τι σκατ@ θα βάζω...

Sapadak
15/06/2012, 12:05
Υπάρχουν τα ειδικά μπετονάκια που σου βάζουν.

Μάλιστα..


Πως ξηλώνεις μία δεξαμενή που είναι υπόγεια;


Ειδικά?
Αντιστατικά εννοεις?ή ανοξειδωτα?

Ολα βγαινουν οπως μπηκαν, αλλα εκτος ξηλωματος παιζει και αλλαγη προϊόντος μετα απο ενα καθαρισμό ;)




χμμ....τί είναι τα 15βαθμα? πρώτη φορά ακούω τον όρο

η απαγορευση για γεμισμα μπιτονιου ειναι official ή απλά αρνούνται όλοι γενικά γιατί δε συμφέρει?

προτιμότερο να νοθεύεται με απλή (άρα καθαρή βενζίνη στο σύνολο αλλά με μη πραγματικά οκτάνια) παρά με πετρέλαιο ή νερό.

Το εχω απαντήσει σε αλλο αντιστοιχο θεμα με τα καυσιμα οταν εχω χρονο θα στο ποσταρω (εκτος αν θες να ψαχτείς)

Αν δε τηρουνται προδιαγραφες κανονικα δε πρέπει, ασε που παιζουν ρολο και οι κανονισμοι της εταιριας του (βλεπε shell Που κατεβασει τους μοτοσυκλετιστες για να φουλαρεις)

sniper
15/06/2012, 12:06
Και φυσικά αδελφέ συνεχίζει να κάνει ! Τώρα που καταργείται από ότι ακούω το tts της Castrol πρέπει να δω τι σκατ@ θα βάζω...

Στόκαρε πριν τελειώσουν.. ;)

OldMan
15/06/2012, 12:10
Τώρα που καταργείται από ότι ακούω το tts της Castrol πρέπει να δω τι σκατ@ θα βάζω...
Σου στέλνω Π.Μ. με στοιχεία φιλαράκου που εκτρέφει κάστορες και τους "βγάζει το λάδι.." :beer:

nicksior
15/06/2012, 15:32
Να ανησυχήσω ή όχι;

Απλή περιέργεια.

Μετα 6 σελίδες..

Εξακολουθείς ??

Να ανησυχείς ?

ERRIKA
16/06/2012, 11:35
:tooth: .. όχι!

Ανησυχώ μόνο τι τιμή θα πιάσει εάν αποφασίσω να το πουλήσω... :bawl:

Corvo
16/06/2012, 11:45
:tooth: .. όχι!

Ανησυχώ μόνο τι τιμή θα πιάσει εάν αποφασίσω να το πουλήσω... :bawl:

απλο, μην το πουλησεις σε καποιον απο το moto που σε ξερει :lol:

δωσε ενα αλλο προφιλ, εε γυναικα ειμαι για λιγο το χρησιμοποιω, ποσο να το παω, φοβαμαι και την ταχυτητα, δεν ειναι αναγκη να τα λες ολα :lol::lol:

teogtp
16/06/2012, 11:51
Τελικά τι έγινε?Ανατινάχθηκε το μηχανάκι η όχι?:lol: