PDA

View Full Version : Καθαρισμός πλαστικού προστατευτικού αλυσίδας



McGyver
13/06/2012, 18:09
Ας υποθέσουμε πως έχουμε στα χέρια μας ένα πλαστικό προστατευτικό αλυσίδας (chain guard).
Ας υποθέσουμε επίσης, πως η τελευταία φορά που το εσωτερικό του είδε το φως της μέρας είναι το 2003 που μπήκε πάνω στη μοτοσικλέτα.

Όπως κατανοούμε το μόνο που λείπει από εκεί είμαι εγώ κι εσείς :lol:...

Πως το κάνουμε σαν καινούριο χωρίς να το χαλάσουμε;
Το πλακώνουμε με παραφινέλαιο και βουρτσάκι μέχρι να λάμψει;
Το κάνουμε μπάνιο με κάτι και λάμπει μοναχό του;

Μετά το καθάρισμα ξέρω πως ένα πέρασμα με σιλικόνη ή ακόμα καλύτερα ArmorAll θα το κάνει σαν καινούριο, αλλά πώς να το καθαρίσω;

Για πείτε ρε γνώστες...

peter86
13/06/2012, 18:13
Eγώ πάντως ανά περιπού 2μηνο - 3μήνο το βγάζω και το καθαρίζω όπως ανέφερες και συ με παραφινελάιο και βουρτσάκι.Με λίγη προσπάθεια γίνεται καινούργιο... Μέτα βαζελίνη (μην κοροιδεύετε ρε !!!) ή baby oil (για τους πιο άντρες) και γίνεται πραγματικά καινούργιο!!!Αυτά!!!:wave2:

Sapadak
13/06/2012, 18:31
και το 1ο και το 2ο (με αυτη τη σειρα)

1)Πλακωσε το με παραφινελαιο και πινελο. Αν παραμεινουν πραγματα και δεν εισαι ικανοποιημενος πας παρακατ.

2)Ψεκασε το με sweep (σε ολα τα καλα supermarket) μην το αραιωσεις (στη δικη σου περιπτωση, γιατι για ενα απλο πλυσιμο θελει αραιωση) και αστο κανα 5-10 λεπτα.

261259


Μετα ξεπλυνε και πλυνε με κοινο απορρυπαντικο

Τελος, ξεπλενεις τα βρωμονερα γιατι η παντοφλα θα ειναι βαρια

Pardalotzatziki
13/06/2012, 18:35
Μια φορα που το εχω βγαλει, απλα μαζεψα τα χοντρα με πανι ή χαρτι κουζινας και το επνιξα στο πετρελαιο με πινελο, το οποιο διελυσε οτιδηποτε ειχε μεινει. Και μετα πλυσιμο με Fairy για τα πιατα, που κανει και απαλο δερμα.:D

devil's animal
13/06/2012, 19:21
παραφινελαιο και υγρο για τα πιατα 2-3 περασματα για να γινει καινουργιο...
:wave2:

grharris
13/06/2012, 20:00
Που το βρίσκουμε παίδες το παραφινέλαιο? Σε τι το χρησιμοποιεί ο υπόλοιπος κόσμος για να το αναζητήσω?

peter86
13/06/2012, 20:04
Φαρμακείο!!!Το λίτρο περίπου 4 ευρώ!!!

grharris
13/06/2012, 20:17
Σε ευχαριστώ Peter!:a013:

Τι κάνουνε με αυτό και το πουλάνε στα φαρμακεία?:hmm:

sakis0547
13/06/2012, 20:26
εγω στο varadero που ειναι πλαστικο το ψεκαζω με wd 40,μετα το πλενω με οδοντοβουρτσα και palmolive,και τελος για dressing και προστασια αυτο το μαγικο προιον για τα αβαφα πλαστικα που κανει και για το αυτοκινητο...
http://www.shinearama.co.uk/product.php?id=CPX-PERL-500

peter86
13/06/2012, 20:26
Σε ευχαριστώ Peter!:a013:

Τι κάνουνε με αυτό και το πουλάνε στα φαρμακεία?:hmm:

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A0%CE%B1%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%B9%CE%BD%CE%AD%CE%BB%CE%B1%CE%B9%CE%BF

grharris
13/06/2012, 20:32
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A0%CE%B1%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%B9%CE%BD%CE%AD%CE%BB%CE%B1%CE%B9%CE%BF

Το είχα διαβάσει πριν μερικές μέρες αυτό αλλά δεν πήγε το μυαλό μου ότι το έχουν ως πρώτη ύλη!

Thanks again! :a013:

@ngelos
13/06/2012, 21:05
Και με απλή βενζίνη να το πιάσεις πάντως μια χαρά θα γίνει...

:beer:

McTalas
13/06/2012, 22:46
+παραφινελαιο και καλο τριψιμο

MG-KTiNoS
13/06/2012, 23:59
Σε ευχαριστώ Peter!:a013:

Τι κάνουνε με αυτό και το πουλάνε στα φαρμακεία?:hmm:

Άναλ σεξ και καθαρτικό
:smokin:

Sapadak
14/06/2012, 07:21
Τελικά?

Κανα φωτορομάτζο δεν έχει?
Ποια μέθοδο χρησιμοποιήσες και πόσο αποτελεσματική ήταν?
tips & tricks για τους επόμενους?

McGyver
14/06/2012, 07:31
Τελικά?

Κανα φωτορομάτζο δεν έχει?
Ποια μέθοδο χρησιμοποιήσες και πόσο αποτελεσματική ήταν?
tips & tricks για τους επόμενους?

Τελικά το ένα (μικρό) κομμάτι καθαρίστηκε με παραφινέλαιο και μια παλιά οδοντόβουρτσα.
Στη συνέχεια πλύθηκε με απορρυπαντικό πιάτων.
Σήμερα θα το περάσω και σιλικόνη και θα είμαστε ΟΚ.

Το μεγάλο έχει πολύ περισσότερη δουλειά και θέλει αρκετή ώρα.
Θα το παλέψω σήμερα.

Φωτορομάτζο φυσικά και ΔΕΝ έχει :lol:...

Tips & tricks για τους επόμενους:
1) Πάρτε μια μεγάλη λεκάνη που θα έχετε μόνο γι' αυτές τις (ΠΟΛΥ ΒΡΩΜΙΚΕΣ) δουλειές.
2) Αν δεν έχετε λεκάνη και το κάνετε στην μπανιέρα, ΣΤΕΙΛΤΕ ΤΗ ΓΥΝΑΙΚΑ ΣΑΣ ΓΙΑ ΚΑΦΕ με τις φίλες της.
3) Φροντίστε να έχετε CIF για να καθαρίσετε την μπανιέρα από τα σκατά που θα βγουν.
4) Μάθετε να κάνετε την πάπια με επιτυχία.
5) ΜΗΝ τολμήσετε να κάνετε ο,τιδήποτε χωρίς latex γάντια.

christof40
14/06/2012, 07:38
Φαρμακείο!!!Το λίτρο περίπου 4 ευρώ!!!
σε αποθηκες απορυπαντικων-χαρτικων και super market το πουλανε 2 ευρω το λιτρο.
ειναι αυτο που το χρησιμοποιουνε για της λαμπες πετραιλαιου με το φυτιλι.

peter86
14/06/2012, 08:07
cristof δεν ρίναι το ίδιο αν δεν κάνω λάθος.Αυτό που λες εσύ είναι το φωτιστικό, αυτό που πουλάνε και σε μερικά βενζινάδικα.Οκ το πλαστικό της αλυσίδας δεν θα πάθει τίποτα με το φωτιστικό, αλλά δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί στο καθαρισμό της αλυσίδας για τους γνωστούς λογους.
Εφόσον καθαρίζει και την αλυσίδα του(θέλω να πιστεύω...), γιατί να έχει 2 διαφορετικά υλικά??

christof40
14/06/2012, 08:12
cristof δεν ρίναι το ίδιο αν δεν κάνω λάθος.Αυτό που λες εσύ είναι το φωτιστικό, αυτό που πουλάνε και σε μερικά βενζινάδικα.Οκ το πλαστικό της αλυσίδας δεν θα πάθει τίποτα με το φωτιστικό, αλλά δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί στο καθαρισμό της αλυσίδας για τους γνωστούς λογους.
Εφόσον καθαρίζει και την αλυσίδα του(θέλω να πιστεύω...), γιατί να έχει 2 διαφορετικά υλικά??
γιατι δεν κανει για την αλυσιδα?εγω αυτο χρησιμοποιω εδω και χρονια.

spyrakos35
14/06/2012, 08:23
@McGyver
τον καφέ της γυναίκας τον πληρώνεις εσύ? γιατί αν είναι έτσι, πας και παίρνεις μία λεκάνη εξ αρχής και σου ρχεται πιο φτηνά

@cristof40
γιατί προιόν πετρελαίου γαρ καίει τα o rings και επιπλέον κάνει και κακό στο δέρμα...... ενώ το φαρμακευτικό κάνει ακόμα και για άναλ όπως έγραψε κάποια ψυχή παραπάνω.....
βάλε κατά νου οτι το λίτρο θα το έχεις για τόσα πολά πλυσίματα που στο τέλος δεν αξίζει τον κόπο να ρισκάρεις....

christof40
14/06/2012, 08:32
@McGyver
τον καφέ της γυναίκας τον πληρώνεις εσύ? γιατί αν είναι έτσι, πας και παίρνεις μία λεκάνη εξ αρχής και σου ρχεται πιο φτηνά

@cristof40
γιατί προιόν πετρελαίου γαρ καίει τα o rings και επιπλέον κάνει και κακό στο δέρμα...... ενώ το φαρμακευτικό κάνει ακόμα και για άναλ όπως έγραψε κάποια ψυχή παραπάνω.....
βάλε κατά νου οτι το λίτρο θα το έχεις για τόσα πολά πλυσίματα που στο τέλος δεν αξίζει τον κόπο να ρισκάρεις....
οκ.thanks.δεν το ηξερα οτι ειναι παραγωγο πετρελαιου.αν και το χρησιμοποιω χρονια και δεν εχω παθει ζημια στην αλυσιδα,ουτε ενιωσα οτι ειναι καυστικο για το δερμα:wave2:

TROOPER
14/06/2012, 09:30
:plaf:

christof40
14/06/2012, 09:35
μιλαμε παντα για παραφινελαιο και οχι για φωτιστικο πετρελαιο ετσι?

harris_x
14/06/2012, 09:46
:plaf:

και λίγα λες



:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

christof40
14/06/2012, 10:45
καλα ενταξ....εβαλε ο mcgyver ενα θεμα που μπορει σε καποιους να φανει χρησιμο και καναμε μια ωραια κουβεντα για το παραφινελαιο και καποιοι βγηκαν να ειρωνευτουν.
συνχωρεστε με μαστοροι που δεν ειμαι ειδικος σε ολα.
για τον καθαρισμο αλυσιδας .....οταν καθαριζουμε μια αλυσιδα με παραφινελαιο-πετρελαιο η καθαριστικα σπρευ αμεσως μετα πλενουμε με αφθονο νερο-σαπουνι και μετα λιπαινουμε.
στα 2-5 λεπτα που θα εχει το καθαριστικο πανω η αλυσιδα δεν νομιζω οτι θα κανει ζημια στα ο-ρινγκ.

sniper
14/06/2012, 10:55
:a12::a019::a41:

:priest:

McGyver
14/06/2012, 11:19
καλα ενταξ....εβαλε ο mcgyver ενα θεμα που μπορει σε καποιους να φανει χρησιμο και καναμε μια ωραια κουβεντα για το παραφινελαιο και καποιοι βγηκαν να ειρωνευτουν.

Το καλό που τους θέλω είναι να ειρωνεύονται εμένανε γιατί διαφορετικά θα τους σπάσω το κεφάλι :lol:.

Λίγος χαβαλές είναι ευπρόσδεκτος :)...

harris_x
14/06/2012, 14:20
Το καλό που τους θέλω είναι να ειρωνεύονται εμένανε γιατί διαφορετικά θα τους σπάσω το κεφάλι :lol:.

Στο χωριό μου λέγανε πως αμα δεν υπάρχει παράθεση η απάντηση είναι για το θέμα γενικά :smokin:
Άρα τα κεφάλια μας γλυτώσανε :lol:


Λίγος χαβαλές είναι ευπρόσδεκτος :)...
Χαβαλές ΤΕΛΟΣ :D

grharris
14/06/2012, 14:37
Άναλ σεξ και καθαρτικό
:smokin:


Τελικά?

Κανα φωτορομάτζο δεν έχει?
Ποια μέθοδο χρησιμοποιήσες και πόσο αποτελεσματική ήταν?
tips & tricks για τους επόμενους?

:bawl:

Gregor
14/06/2012, 19:35
Ο ένας γράφει για παραφινέλαιο το οποίο χρησιμοποιείται για αναλ σεξ…
Ο μπσηλός λέει να στείλεις την γυναίκα για καφέ και να φορέσεις λάτεξ γάντια κατά προτίμηση στην μπανιέρα…
Ο άλλος ζητάει και φωτορομάντζο από όλο το σκηνικό...
Επειδή σκιάζομαι πλέον να κάνω αναζήτηση στο internet με αυτά τα δεδομένα, ποιος ξέρει τι θα αντικρίσω σε "φωτορομάντζο" ή video με αυτά τα δεδομένα, τελικά ρε παιδιά πως την καθαρίζουμε?

:D

p_sapelas
14/06/2012, 20:01
Ο ένας γράφει για παραφινέλαιο το οποίο χρησιμοποιείται για αναλ σεξ…
Ο μπσηλός λέει να στείλεις την γυναίκα για καφέ και να φορέσεις λάτεξ γάντια κατά προτίμηση στην μπανιέρα…
Ο άλλος ζητάει και φωτορομάντζο από όλο το σκηνικό...
Επειδή σκιάζομαι πλέον να κάνω αναζήτηση στο internet με αυτά τα δεδομένα, ποιος ξέρει τι θα αντικρίσω σε "φωτορομάντζο" ή video με αυτά τα δεδομένα, τελικά ρε παιδιά πως την καθαρίζουμε?

:D

Κοίτα.. τελικά το παραφινέλαιο είναι ok.. Δεν ερεθίζει το δέρμα και κάνει αρκετά πιο εύκολη την δουλειά που πρέπει να γίνει.. Για να την καθαρίσεις... κάνεις ένα ζεστό ντούζ με λίγο αφρόλουτρο, έχουν ευεργετικές ικανότητες...:uplate:

byron
14/06/2012, 20:39
Για τα υπόλοιπα αναπάντητα ερωτήματα του στυλ

Αλλοίωση κατόπτρου φλας με χρήση led
Πως σβήνουμε τον κινητήρα? Mε το κoμβίον on-off ή από κεντρικό διακόπτη? :tooth:
Απολέπιση εντόμων απ΄το fairing
Hallaoua και ζεστο κερί ή ξύρισμα με gel για την αφαίρεση των μπιμπικιών απ΄τα καινούργια λάστιχα
Μείωση αεροδυναμικού συντελεστή με στολή μπαλαρίνας

μπας και έχει κανείς καμμιά απάντηση?:uplate:

daz
14/06/2012, 20:48
Για τα υπόλοιπα αναπάντητα ερωτήματα του στυλ

Αλλοίωση κατόπτρου φλας με χρήση led
Πως σβήνουμε τον κινητήρα? Mε το κoμβίον on-off ή από κεντρικό διακόπτη? :tooth:
Απολέπιση εντόμων απ΄το fairing
Hallaoua και ζεστο κερί ή ξύρισμα με gel για την αφαίρεση των μπιμπικιών απ΄τα καινούργια λάστιχα
Μείωση αεροδυναμικού συντελεστή με στολή μπαλαρίνας

μπας και έχει κανείς καμμιά απάντηση?:uplate:

Σε κάποια απ' αυτά έχουν δοθεί απαντήσεις. :smokin: :D






Καθαριστικό αλυσίδας. :wave2:

spyrakos35
14/06/2012, 21:23
Ο ένας γράφει για παραφινέλαιο το οποίο χρησιμοποιείται για αναλ σεξ…

να διευκρινίσουμε οτι μιλάμε για το ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΟ..... σε καμμία περίπτωση το φωτιστικό..... μην μπερδευτεί κανείς και έχουμε άλλα μετά....

βέβαια περί ορέξεως..... :smokin:

gefr
17/06/2012, 12:51
Θα προτείνω πετρέλαιο κινήσεως για καθάρισμα του προστατευτικού. Για την αλυσίδα δεν θα το πρότεινα για να μη διαλύσει το γράσσο που κρατούν τα ορινγκ.
Γειά χαρά.