PDA

View Full Version : 950 Adv δυσκολία να πάρει μπρος.



Ktm.Prestige
14/06/2012, 17:21
Χαιρετώ τους ΚΤΜάδες.
Θα ήθελα μια βοήθεια , εχω πρόβλημα στο ξεκίνημα της μηχανής.
Όταν εχω αφήσει το μηχανάκι μια μέρα και το βάζω μπροστά την επόμενη , δυσκολεύεται να πάρει μπρος και εξηγώ.
Εαν ανοίξω το chok μπουκώνει και δεν παίρνει μπροστά βγάζοντας άσπρη κάπνα απο τις εξατμίσεις και μυρίζει βενζίνη.
Εαν δεν ανοίξω το τσόκ , παίρνει μπροστά κανονικά αλλά μετά απο 2 λεπτά οι στροφές πέφτουν με αποτέλεσμα να αναγκάζομαι να ανοίγω λίγο το γκάζι μέχρι τις 1,200 στροφές για
να ζεσταθεί.

Οταν πια ζεσταθεί το ρελαντί κρατάει μια χαρά στις 1,400-1,500 στροφές.

Τα καρμπ έχουν ζυγιστεί απο το μάστορα πριν απο 2 εβδομάδες οπότε δεν υπάρχει θέμα εκει.

Μπορείτε να βοηθήσετε?
Ευχαριστώ.

gefr
14/06/2012, 18:53
Ο Μπίγκουλας νομίζω είναι πιό αρμόδιος να σου απαντήσει αλλά δίνω και τη δική μου άποψη.
Αφού παίρνει μπροστά χωρίς τσόκ μάλλον το μίγμα σου είναι πλούσιο. Το άνοιγμα του γκαζιού δίνει παρισσότερο αέρα. Νομίζω οτι χρειάζεται φτωχότερο μίγμα στο ρελαντί, δηλαδή ξεβίδωμα στη βίδα IMS.
Ερώτηση: όταν ζεσταθεί, αν ανοίξεις το τσόκ σβήνει; Αυτό είναι μία έδειξη πλούσιου μίγματος.
Γειά χαρά

Ktm.Prestige
14/06/2012, 20:07
Πρώτον Gefr ευχαριστώ και δεύτερον ναι εφόσον ζεσταθεί και ανοίξεις το τσόκ σβήνει με τη μια.

Ο Μπίγκουλας ακούει??



Ο Μπίγκουλας νομίζω είναι πιό αρμόδιος να σου απαντήσει αλλά δίνω και τη δική μου άποψη.
Αφού παίρνει μπροστά χωρίς τσόκ μάλλον το μίγμα σου είναι πλούσιο. Το άνοιγμα του γκαζιού δίνει παρισσότερο αέρα. Νομίζω οτι χρειάζεται φτωχότερο μίγμα στο ρελαντί, δηλαδή ξεβίδωμα στη βίδα IMS.
Ερώτηση: όταν ζεσταθεί, αν ανοίξεις το τσόκ σβήνει; Αυτό είναι μία έδειξη πλούσιου μίγματος.
Γειά χαρά

DrBig
14/06/2012, 22:31
Ακουει, αλλα δεν ξερει.
Το προβλημα παρουσιαστηκε ξαφνικα? Με τις ζεστες δεν ειναι παραξενο να παιρνει μπρος χωρις τσοκ παντως.
Θα κοιτουσα σε πρωτη φαση οτι ολα ειναι καλα με την ντιζα του τσοκ και δεν μαγκωνει καπου.

Ktm.Prestige
14/06/2012, 23:53
Dr το προβλημα δεν παρουσιαστηκε ετσι ξαφνικα,με το καιρο σιγα σιγα επειδηνονοταν.Το χειμωνα παλι χωρις τσοκ επαιρνε μπροστα,εαν το ανοιγα εσβηνε!!Ειλικρινα δεν μπορω να βγαλω καποια ακρη.Ξεχασα να αναφερω οτι τωρα που το εχω στο μαστορα για το προβλεπομενο σερβις,μου ειχε σταξει λιγο λαδι απο το σωληνακι αναθυμιασεων που συνδεεται στο φιλτροκουτι.Αγορασα και καινουργιο φιλτρο αερα γιατι ειχε ποτισει λιγο λαδι το φιλτρο.Δεν ξερω εαν αυτο παιζει ρολο στην ολη κατασταση!

MiltiadisK.D
15/06/2012, 00:23
ρε Βαγγο τι λεει ο μαστορας,?αφου τοχεις μεσα για service γιατι δεν ξανατσεκαρει καρμπυρατερ κλπ,πριν το σερβαρεις( εκει) σου εκανε τετοια νερα?

DrBig
15/06/2012, 06:16
1) Καθαρισμα τα καρμπυρατερ. Υπαρχει ενα air leak jet που αν βουλωσει δεν δινει αερα στο ρελαντι.
2) Βγαλε το σωληνα αναθυμιασεων απο το φιλτροκουτι και καντον σωληνα λυπανσης της αλυσιδας.
3) Φιλτρο βενζινης (αν δεν εχεις) οπωσδηποτε, πριν την τρομπα.
4) Ελεγχο/ρυθμισμα της σταθμης των φλοτερ

OldMan
15/06/2012, 10:31
σωληνα λυπανσης της αλυσιδας.
Τότε θα έχει μια λυπημένη αλυσίδα..
(και όχι λιπανσμένη, όπως θα θέλαμε..)

sapila racing
15/06/2012, 10:55
Τότε θα έχει μια λυπημένη αλυσίδα..
(και όχι λιπανσμένη, όπως θα θέλαμε..)

Το 'ν' πως μπήκε εκεί? :p

Λιπασμένη είναι το σωστό. :cool:

sniper
15/06/2012, 11:17
Το 'ν' πως μπήκε εκεί? :p

Λιπασμένη είναι το σωστό. :cool:

Το νι σέρνει καράβια.. σε μια λίπανση θα κολλήσει; (είναι και Παρασκευή, κι ως γνωστόν ο πρόγονός μας σκέφτεται τα γράδα)

OldMan
15/06/2012, 11:17
Το 'ν' πως μπήκε εκεί? :p
Ξέφυγε από το τσίΝπουρο...

(και μη σπαμμάρεις γιατί οι ΚΤΜάδες είναι και ζοχάδες και δυσκοίλιοι - πράγμα απολύτως λογικό..) :beer:

Ktm.Prestige
15/06/2012, 11:22
Keep Spamming ! !

OldMan
15/06/2012, 12:06
Keep Spamming ! !
Avec plaisir..;)

Φοράς τα 43άρια τα CVRD ή έχεις βάλει κανένα κιτακι FCR ..??

DrBig
15/06/2012, 12:06
Τότε θα έχει μια λυπημένη αλυσίδα..
(και όχι λιπανσμένη, όπως θα θέλαμε..)

αν και καθημενος, ορθως μιλεις.
Το 'ο' με δυο 'λ' οπως 'αυγο'!

OldMan
15/06/2012, 12:13
αν και καθημενος, ορθως μιλεις.
Το 'ο' με δυο 'λ' οπως 'αυγο'!
Ρε άστα αυτά και πες αν τα χαρχάλια σας έχουν τσοκ με σκάλες ή on-off...??

DrBig
15/06/2012, 12:19
Ρε άστα αυτά και πες αν τα χαρχάλια σας έχουν τσοκ με σκάλες ή on-off...??

Δεν εχουν σκαλες, ειναι συνεχης η διαδρομη. Το γεγονος πως ο,τι γινεται γινεται και στους δυο κυλινδρους, μαλλον προς τα κει δειχνει, νομιζεις?

OldMan
15/06/2012, 12:25
Δεν νομίζω τίποτε αν δεν μας απαντήσει ο παθών αν φοράει τα μανίσια καρμπυρατερ και αν το τσοκ δουλεύει κανονικά σε όλη την διαδρομή του..

DrBig
15/06/2012, 12:28
Δεν νομίζω τίποτε αν δεν μας απαντήσει ο παθών αν φοράει τα μανίσια καρμπυρατερ και αν το τσοκ δουλεύει κανονικά σε όλη την διαδρομή του..

Αν δεν φορουσε τα μαμισια, δεν θα ειχε τσοκ.

OldMan
15/06/2012, 12:33
Αν δεν φορουσε τα μαμισια, δεν θα ειχε τσοκ.
:confused::eek:

DrBig
15/06/2012, 12:38
:confused::eek:

Tα FCR για τα 950/990 δεν εχουν τσοκ.

OldMan
15/06/2012, 12:48
Tα FCR για τα 950/990 δεν εχουν τσοκ.
Δεν το ήξερα...
(και δεν μπορώ να φανταστώ το λόγο, πέραν του πιθανού κόστους "γεφυροποίησης" των 2 ανεξάρτητων τσοκ..)


Anyway, καλό θα είναι να δει ο prestige αν το τσοκ του δουλεύει κανονικά (π.χ. αν ανεβαίνουν οι στροφές ανάλογα με την διαδρομή) για να πάμε μετά σε πιθανή υπερχείλιση καυσίμου..

Ktm.Prestige
15/06/2012, 14:39
Δεν σας εχω ξεχάσει , το απογευμα θα παω απο το συνεργειο να δω τι εχει κανει και θα σας πω και τι
καρμπ φοράει.

Η διαδρομή του τσοκ δουλεύει απλά εαν ο κινητήρας εχει παρει μπροστα και τραβηξω το τσοκ σβήνει.
Φυσιολογικο μου ακουγετε μιας και ο κινητήρας εχει παρει μπροστα.
Εαν σε διαφορετική περίπτωση βάλω μπροστα τη μηχανή με τσοκ και με γκάζι , οσο ανοίγω τη διαδρομή στο τσοκ
αλλο τόσο ανεβαίνουν οι στροφές.

MikeG
15/06/2012, 15:14
Έχεις πλούσιο μίγμα. Ρύθμισε σωστά το crab σου. 100%

DrBig
15/06/2012, 15:46
Δεν σας εχω ξεχάσει , το απογευμα θα παω απο το συνεργειο να δω τι εχει κανει και θα σας πω και τι
καρμπ φοράει.

Η διαδρομή του τσοκ δουλεύει απλά εαν ο κινητήρας εχει παρει μπροστα και τραβηξω το τσοκ σβήνει.
Φυσιολογικο μου ακουγετε μιας και ο κινητήρας εχει παρει μπροστα.
Εαν σε διαφορετική περίπτωση βάλω μπροστα τη μηχανή με τσοκ και με γκάζι , οσο ανοίγω τη διαδρομή στο τσοκ
αλλο τόσο ανεβαίνουν οι στροφές.

Πες τ'αφεντικου να κοιταξει τις βιδες καυσιμου. Πρεπει να ειναι περιπου 1 3/4 με 2 στροφες εξω.

Lioulios
15/06/2012, 16:08
...

Ktm.Prestige
15/06/2012, 19:55
Λοιπόν , μόλις γύρισα απο το συνεργείο.
Είναι ακόμα στο δέσιμο γιατί αλλάξαμε και την βαλβίδα λαδιού , θα στείλω φώτο να δείτε διότι είχα μικρή διαροή απο εκεί.
Τα carb γράφουν πάνω Keihin αλλά νούμερο δεν μπορούμε να δούμε γιατι είναι χωμένα μέσα στο χωροδικτύομα.
Επειδή φοράω Acrapovic τα καρμπ είναι ζιγκλερομένα , μήπως βοηθάει αυτο.
Βέβαια παλιότερα δεν είχα τέτοιο θέμα...

Ktm.Prestige
15/06/2012, 19:56
Πες τ'αφεντικου να κοιταξει τις βιδες καυσιμου. Πρεπει να ειναι περιπου 1 3/4 με 2 στροφες εξω.


Θα του το πω Μπίγκουλα...
Σε ευχαριστώ.

S.T.A.
15/06/2012, 21:04
εγώ πάλι θα πρότεινα ή να αλλάξεις μάστορα ή να το φτιάχνεις μόνος σου.
ποιος ο λόγος να πληρώνεις μάστορα αμα πρέπει να μπαίνεις σε φόρουμ και να ρωτάς, για να του πεις τι να κάνει


δεν μπορούμε να δούμε γιατι είναι χωμένα μέσα στο χωροδικτύομα.

ο μάστορας σου έδωσε αυτή την απάντηση!!!

Ktm.Prestige
15/06/2012, 21:07
εγώ πάλι θα πρότεινα ή να αλλάξεις μάστορα ή να το φτιάχνεις μόνος σου.
ποιος ο λόγος να πληρώνεις μάστορα αμα πρέπει να μπαίνεις σε φόρουμ και να ρωτάς, για να του πεις τι να κάνει


ο μάστορας σου έδωσε αυτή την απάντηση!!!

Δηλαδή το να ρωτάς για να εχεις και μια δεύτερη γνώμη είναι λάθος?

S.T.A.
15/06/2012, 21:16
Δηλαδή το να ρωτάς για να εχεις και μια δεύτερη γνώμη είναι λάθος?
οχι
Για αυτο υπαρχουν τα φορουμ
και αυτο εκανα ;)



Φοράς τα 43άρια τα CVRD ή έχεις βάλει κανένα κιτακι FCR ..??

Tα FCR για τα 950/990 δεν εχουν τσοκ.

Η διαδρομή του τσοκ δουλεύει απλά εαν ο κινητήρας εχει παρει μπροστα και τραβηξω το τσοκ σβήνει.

Τα carb γράφουν πάνω Keihin αλλά νούμερο δεν μπορούμε να δούμε γιατι είναι χωμένα μέσα στο χωροδικτύομα.

Ktm.Prestige
15/06/2012, 21:22
Αδερφέ δε σε κατάλαβα...
Anyway , ας κρατήσουμε το post μέσα στο θέμα.
:rolleyes:

οχι
Για αυτο υπαρχουν τα φορουμ
και αυτο εκανα ;)

nikolas1709
15/06/2012, 22:13
1) Καθαρισμα τα καρμπυρατερ. Υπαρχει ενα air leak jet που αν βουλωσει δεν δινει αερα στο ρελαντι.
2) Βγαλε το σωληνα αναθυμιασεων απο το φιλτροκουτι και καντον σωληνα λυπανσης της αλυσιδας.
3) Φιλτρο βενζινης (αν δεν εχεις) οπωσδηποτε, πριν την τρομπα.
4) Ελεγχο/ρυθμισμα της σταθμης των φλοτερ


εαν κανω το 2 θα ξενοιασω απο το γρασαρισμα τησ αλυσιδας???

gefr
16/06/2012, 01:05
Λοιπόν , μόλις γύρισα απο το συνεργείο.
Είναι ακόμα στο δέσιμο γιατί αλλάξαμε και την βαλβίδα λαδιού , θα στείλω φώτο να δείτε διότι είχα μικρή διαροή απο εκεί.
Τα carb γράφουν πάνω Keihin αλλά νούμερο δεν μπορούμε να δούμε γιατι είναι χωμένα μέσα στο χωροδικτύομα.
Επειδή φοράω Acrapovic τα καρμπ είναι ζιγκλερομένα , μήπως βοηθάει αυτο.
Βέβαια παλιότερα δεν είχα τέτοιο θέμα...

Νομίζω οτι ο μάστοράς σου παραπλούτισε το μίγμα λόγω των Ακράποβιτς και λόγω υπερβάλλοντα ζήλου με αποτέλεσμα να σου κάνει προβλήματα από πλούσιο μίγμα. Αλλά άν δυσκολεύεται να δεί τα καρμπυρατέρ επειδή είναι χωμένα στο δικτύωμα τότε δεν σου τα λέει καλά. Για να ρυθμίσει τις βίδες καυσίμου που προτείνει ο μπίγκουλας και εγώ, τα καρμπυρατέρ πρέπει να βγούν έξω από το φιλτροκούτι και άρα το χωροδικτύωμα δεν θα εμποδίζει να δείτε τι γράφουν ή και να τα μετρήσετε. Τα καμπυρατέρ δεν είναι χωμένα στο χωροδικτύωμα αλλά στο κάτω μισό φιλτροκούτι. Καιιιιι ποιός είναι αυτός ο μάστορας;;;

DrBig
16/06/2012, 07:46
εαν κανω το 2 θα ξενοιασω απο το γρασαρισμα τησ αλυσιδας???

Οχι ρε συ, απλα αν βαλεις παραπανω λαδι θα το φτυσει στην αλυσιδα και οχι μεσα στα καρμπ. Ελεγξε οτι υπαρχει στο σωληνα επανω μονοδρομη βαλβιδα πρωτα και βουλωσε και την τρυπα στο φιλτροκουτι οπου μπαινει αυτος ο σωληνας.

Ktm.Prestige
16/06/2012, 08:55
Φίλοι καλημέρα.
Με το που λασκάρω λίγο απο τη δουλειά θα πεταχτώ να δω τι γίνεται σήμερα.

Gefr δυστηχώς εδω που μένω εγω (όπως miltiadis950s & lioulios) δεν εχουμε και πολλές επιλογές.
Εαν ήμουν Αθήνα θα πήγαινα με κλειστά μάτια στο Big Boss (Χελιώτης).

Lioulios
16/06/2012, 16:58
εγω απο τωρα και περα θα το φτιαχνω μονος μου

gefr
17/06/2012, 07:53
Gefr δυστηχώς εδω που μένω εγω (όπως miltiadis950s & lioulios) δεν εχουμε και πολλές επιλογές.


Και το "εδώ που μένω εγώ" είναι...;;

MiltiadisK.D
18/06/2012, 08:07
Και το "εδώ που μένω εγώ" είναι...;;

Αγιος Νικολαος Κρητη,νομος Λασιθιου,ειναι οντως δυσκολο να βρεις ΜΑΣΤΟΡΑ πανω στα ευρωπαικα στο νησι μας,αφου μερικοι απο εμας(ΚΤΜαδες) κανουμε σεναρια να τα στελνουμε Αθηνα αλλα τα εξοδα ειναι πολλα,οποτε:confused::sad:

MiltiadisK.D
18/06/2012, 08:13
εγω απο τωρα και περα θα το φτιαχνω μονος μου

Γιανγκο φιλε μου αν και συμφωνω μαζι σου μια κουβεντα ειναι,εγω εχω το φιλαρακι που δουλευε στη ΚΤΜ και την ψιλοπαλευω αλλα και παλι το παληκαρι ασχολειται με αλλο επαγγελμα πλεον και καταλαβαινεις οτι υπαρχει μια καθυστερηση σε οτι και αν χρειαστω,anyway:wave2:

DrBig
18/06/2012, 08:22
Εχει κλεισει η ΚΤΜ στον Αγιο?

MiltiadisK.D
18/06/2012, 08:32
Εχει κλεισει η ΚΤΜ στον Αγιο?

Δυστυχως ναι,δεν ξερω DrBig σε ποια χερια την ειχες προλαβει(η εαν γνωριζεις τους πρωην αντιπροσωπους της) γιατι αλλαξε 2 χερια η εταιρεια ειχα και εχω πολυ καλες σχεσεις με τον πρωτο αντιπροσωπο της,ολα τα συνεργεια εδω(Αγιο) "φτιαχνουν"ΚΤΜ αλλα κανενα δεν ειναι εξουσιοδοτημενο.:wave2:

Lioulios
18/06/2012, 08:32
... Καιρο τωρα.

DrBig
18/06/2012, 08:44
Δυστυχως ναι,δεν ξερω DrBig σε ποια χερια την ειχες προλαβει(η εαν γνωριζεις τους πρωην αντιπροσωπους της) γιατι αλλαξε 2 χερια η εταιρεια ειχα και εχω πολυ καλες σχεσεις με τον πρωτο αντιπροσωπο της,ολα τα συνεργεια εδω(Αγιο) "φτιαχνουν"ΚΤΜ αλλα κανενα δεν ειναι εξουσιοδοτημενο.:wave2:

Τα τελευταια νεα που εχω ειναι απο διετιας περιπου, οπου ναι μεν δεν ηταν πλεον εξουσιοδοτημενος, πλην ομως ηταν γνωστης του μηχανακιου.

MiltiadisK.D
18/06/2012, 09:17
Τα τελευταια νεα που εχω ειναι απο διετιας περιπου, οπου ναι μεν δεν ηταν πλεον εξουσιοδοτημενος, πλην ομως ηταν γνωστης του μηχανακιου.

προφανως αναφερεσαι στο δευτερο αντιπροσωπο της εταιριας,προσωπικα ολα μου τα ΚΤΜ τα εφτιαχνα με φιλο που δουλεψε στην ΚΤΜ Ηρακλειου μαζι με τον Χελιωτη (Γιαννης το ονομα του) οποτε δεν εχω αποψη για τον μηχανικο που αναφερεις στον Αγιο Νικολαο:wave2:

Ktm.Prestige
19/06/2012, 09:00
Λοιπόν το πρόβλημα διορθώθηκε.
Ρύθμισε τις βίδες καυσίμου , αλλάχτηκε φίλτρο αέρα γιατί το χαρτί είχε ποτίσει απο το λάδι , αλλάχτηκαν και μπουζάκια και μέχρι στιγμής το μοτέρ γουργουρίζει.

Όντως όπως τα λέει ο Μίλτος , εδω εχουμε θέμα με τα service για KTM.

Φώτο μετά το συνεργείο με κατεύθυνση Κάτω Ζάκρο...
261849

MiltiadisK.D
19/06/2012, 14:01
Λοιπόν το πρόβλημα διορθώθηκε.
Ρύθμισε τις βίδες καυσίμου , αλλάχτηκε φίλτρο αέρα γιατί το χαρτί είχε ποτίσει απο το λάδι , αλλάχτηκαν και μπουζάκια και μέχρι στιγμής το μοτέρ γουργουρίζει.

Όντως όπως τα λέει ο Μίλτος , εδω εχουμε θέμα με τα service για KTM.

Φώτο μετά το συνεργείο με κατεύθυνση Κάτω Ζάκρο...
261849

πω πω μανα μου πολυ μο@@@@@ρα το ΚΤΜι,και τριβαλιτσο!!αυτα ειναι ρε man:beer::D:smokin::rotflmao::eyepop::a2::sun::a8::a10::a18::a20::a23::a25:

Ktm.Prestige
19/06/2012, 18:36
:beer: :beer:


πω πω μανα μου πολυ μο@@@@@ρα το ΚΤΜι,και τριβαλιτσο!!αυτα ειναι ρε man:beer::D:smokin::rotflmao::eyepop::a2::sun::a8::a10::a18::a20::a23::a25:

tntyliss
26/06/2012, 12:15
Δεν το ήξερα...
(και δεν μπορώ να φανταστώ το λόγο, πέραν του πιθανού κόστους "γεφυροποίησης" των 2 ανεξάρτητων τσοκ..)


Anyway, καλό θα είναι να δει ο prestige αν το τσοκ του δουλεύει κανονικά (π.χ. αν ανεβαίνουν οι στροφές ανάλογα με την διαδρομή) για να πάμε μετά σε πιθανή υπερχείλιση καυσίμου..

Δόκτορες, αν δεν δουλεύει το τσόκ γραμμικά, τι πάει να πει? Το δικό μου πιάνει στην μέση περίπου της διαδρομής λίγο απότομα.