PDA

View Full Version : Καπνος απο τις εξατμησεις



deviljin666
15/06/2012, 01:39
Γεια σας. Εχω ενα προβλημα με ενα KTM DUKE 2.
του εκανα ενα μινι service μονος μου (αλλαγη λαδιων,φιλτρα και καθαρισμα καρμπιλατερ.) ξεκινησε ομως να μου βγαζει ασπρο καπνο απο τις εξατμησεις μου και να μπερδευει. δηλαδη μετα τις 2-3000 κανει σα διακοπες και δεν ανοιγει ευκολα. επισης εχω να κουνησω τη μηχανη κανενα μηνα και ειχε λιγη βενζινη το τεποζιτο. παιζει να ναι απο αυτο? αν θελει καθαρισμα το τεποζιτο πως θα το καθαρισω?? τι μπορει να φταιει?? καμια ιδεα???

Τελος... μηπως γνωριζετε αν μπορω να βαλω δεικτη βενζινης?

George_Sp
15/06/2012, 04:40
φίλε άσπρος καπνός από εξατμίσεις είναι διαρροή ψυκτικού υγρού ή λαδιού στον κινητήρα! ΜΗΝ ΑΝΑΨΕΙΣ ΞΑΝΑ ΤΗ ΜΗΧΑΝΗ μέχρι να τη δει μηχανικός! κινδυνεύεις να πάρεις στο χέρι κυλίνδροκεφαλές και να σου φύγει μια περιουσία στην επιδιόρθωση!

μάλλον όταν του βαλες χέρι μόνος σου για service κάτι έκανες λάθος......είτε στην πλήρωση του λαδιού (υπερπλήρωση) είτε κάτι άλλο αντίστοιχο.

teogtp
15/06/2012, 08:48
Βαλε φρεσκια βενζινη και βαλε μπρος το μοτερ.Ζεστανε το (μην το ζορισεις) και δες αν συνεχιζει να "καπνιζει",μπορει να ειναι συμπυκνωματα (υγρασια)στην εξατμιση λογο της
ακινησιας.Μηπως σου επεσε το μηχανακι και περασε λαδι στην εισαγωγη που καιγετε?(ασπρο-μπλε καπνος).Οσο για τα μπερδεματα η πειραξες κατι που δεν επρεπε στo καρμπ ή καποιο σκουπιδακι εχει φραξει κανα ζιγκλερ.