PDA

View Full Version : κοπή σε ανοξείδωτη λαμαρίνα



road spirit
15/06/2012, 11:51
θέλω να κόψω ένα τμήμα σε μια ανοξείδωτη επίπεδη βάση και έχω πάει σε 2 μηχανουργία στη Σπ.Πάτση και μου λένε ότι δεν μπορούν να το κάνουν. Ότι λόγω ανοξείδωτου αυτό γίνεται μόνο με κοπή laser. :confused: :eek:

Ισχύει? και που βρίσκει κανείς κοπή laser στην Αθήνα και ποσο πάει το μαλί?

OldMan
15/06/2012, 11:57
Πριονάκι χειρός, sweety...;)


(you know, γυμνός από την μέση και πάνω και να ιδρώνεις και να σου φέρνει παγωμένη λεμονάδα ο Μιχαλάκης κ.λ.π. κ.λ.π.)

sapila racing
15/06/2012, 12:01
θέλω να κόψω ένα τμήμα σε μια ανοξείδωτη επίπεδη βάση και έχω πάει σε 2 μηχανουργία στη Σπ.Πάτση και μου λένε ότι δεν μπορούν να το κάνουν. Ότι λόγω ανοξείδωτου αυτό γίνεται μόνο με κοπή laser. :confused: :eek:

Ισχύει? και που βρίσκει κανείς κοπή laser στην Αθήνα και ποσο πάει το μαλί?

Δεν ισχύει αυτό που σου είπαν. Απλά δεν εχουν τον κατάλληλο δίσκο για ανοξείδωτα και δεν θελουν να ασχοληθούν.

Με κατάλληλο δίσκο κόβεται μια χαρά με την σωστή τεχνική.
πχ http://www.youtube.com/watch?v=eyuhVvVtFCM

Laser δεν ξερω που θα βρείς.

sniper
15/06/2012, 12:05
Ή πλάσμα..

+954 στον Άρη.. δεν κόβεται εύκολα αυτό το κατασκεύασμα..

SVX
15/06/2012, 12:06
Πριονάκι χειρός, sweety...;)


(you know, γυμνός από την μέση και πάνω και να ιδρώνεις και να σου φέρνει παγωμένη λεμονάδα ο Μιχαλάκης κ.λ.π. κ.λ.π.)



http://www.youtube.com/watch?v=HTN6Du3MCgI
οπως στο 0: 50

DrBig
15/06/2012, 12:26
Ποιο ειναι το συνολικο μηκος κοπης, ποιο το παχος της λαμαρινας και ποσο μεγαλη η αναγκη για να ειναι απολυτως ισιο το κοψιμο?
Υπαρχει και η εναλλακτικη να το κανει κανας εξατμισας (υποθετω).

balakia
15/06/2012, 12:39
στον ασπροπυργο,στη λ.νατο πισω απο τον μπητρο,αν θυμαμαι καλα χαραλαμπους ειναι το ονομα του,αν θελης να κοψης επιπεδη λαμαρινα πανε σε ψαλιδι

Stabak
15/06/2012, 12:40
πες μου τι θες να κανεις; εχω πλασμα και κανονικα ψαλιδια... ή να το πω αλλιως περνα απο δευτερα

Εχετλαίος
15/06/2012, 12:47
Συγνώμη, γωνιακό τροχό και δισκάκι για ανοξείδωτα δεν έει κανείς εκεί τριγύρω; Σέγα και λάμα για ανοξείδωτα;
Μισό λεπτό δουλειά...

road spirit
15/06/2012, 14:38
Ναι χμμ... μάλον δεν εκφράστηκα σωστά.

Λέγοντας να κόψω εννοούσα να ανοίξω μια σχισμή στη λαμαρίνα, περίπου 5x15 mm.
Προφανώς για κάτι τέτοιο δεν παίζει τροχός αλλά φανταζόμουν ότι με μια φρέζα ή ένα φρεζοδράπανο θα γινόταν η δουλειά.

Το πάχος της λαμαρίνας είναι περίπου 1 mm.

MikeG
15/06/2012, 15:11
Ναι χμμ... μάλον δεν εκφράστηκα σωστά.

Λέγοντας να κόψω εννοούσα να ανοίξω μια σχισμή στη λαμαρίνα, περίπου 5x15 mm.
Προφανώς για κάτι τέτοιο δεν παίζει τροχός αλλά φανταζόμουν ότι με μια φρέζα ή ένα φρεζοδράπανο θα γινόταν η δουλειά.

Το πάχος της λαμαρίνας είναι περίπου 1 mm.


Σε ποια λαμαρίνα αναφέρεσαι ρε? Σχάρα? Είναι μεγάλη σε μέγεθος για να τη κουβαλάς?

RizlaPlusPlus
15/06/2012, 15:14
Για τετοια παρομοια δουλεια εχω παει σε μηχανουργειο, το οποιο το εστειλε σε συνεργατη του με υδροκοπη. Προσφατα εμαθα οτι ο μηχανουργος αυτος δεν υπαρχει πια, αλλα αν θες μπορω να ρωτησω για να σου βρω τον υδροκόπο του...

Εχετλαίος
15/06/2012, 15:27
Ναι χμμ... μάλον δεν εκφράστηκα σωστά.

Λέγοντας να κόψω εννοούσα να ανοίξω μια σχισμή στη λαμαρίνα, περίπου 5x15 mm.
Προφανώς για κάτι τέτοιο δεν παίζει τροχός αλλά φανταζόμουν ότι με μια φρέζα ή ένα φρεζοδράπανο θα γινόταν η δουλειά.

Το πάχος της λαμαρίνας είναι περίπου 1 mm.

Bρε μια χαρά κάνει (και) ο μικρός τροχός.
Απλά θέλει προσοχή στα σόκορα

DrBig
15/06/2012, 15:42
Ναι χμμ... μάλον δεν εκφράστηκα σωστά.

Λέγοντας να κόψω εννοούσα να ανοίξω μια σχισμή στη λαμαρίνα, περίπου 5x15 mm.
Προφανώς για κάτι τέτοιο δεν παίζει τροχός αλλά φανταζόμουν ότι με μια φρέζα ή ένα φρεζοδράπανο θα γινόταν η δουλειά.

Το πάχος της λαμαρίνας είναι περίπου 1 mm.

Με σχετικη υπομονη, γινεται με dremel.

PortisHead
15/06/2012, 16:30
Ακου τον Stabak !

SVX
15/06/2012, 16:53
Με σχετικη υπομονη, γινεται με dremel.

και μια ντουζινα δισκακια

PortisHead
15/06/2012, 16:56
Με σχετικη υπομονη, γινεται με dremel.


και μια ντουζινα δισκακια

..εμενα μου θυμισατε το αλλο :
"Με σάλιο και υπομονή ,γινεται κι ο κ... κλπ κλπ"
:lol:

Καλο ΣΚ.....

skylaros
15/06/2012, 18:13
πίσω από τα Jumbo στο λιμάνι του Πειραιά έχει πολλά μηχανουργεία με laser και υδροκοπή και πλέον κάνουν και καλές τιμές. Μπορείς να πας και να σου κόψουν ότι ζητήσεις σε σχεδόν ότι πάχος και να είναι. Εναλλακτικά πηγαίνει Πέραμα ή Ασπρόπυργο :) Aν θες και διευθύνσεις μπορώ να σου δώσω τουλάχιστο για Πειραιά ίσως και Πέραμα.

antsoar
15/06/2012, 19:08
Όλο πατέντες είσαι τελευταία, πρότζεκτ μου μυρίζει :a014:

Μίλα ελεύθερα, τι έχεις βάλει στο πονηρό μυαλό σου

devil's animal
15/06/2012, 19:24
Γιαννη πηγαινε το στον Χρηστο (Stabak)..
:wave2:

siraxanz
15/06/2012, 19:45
stabak, αφου σε προσκάλεσε...!!!!!!!!!!!

Εχετλαίος
16/06/2012, 07:31
Για κοπές, συγκολήσεις, κατεργασίες κτλ έχετε οι απανταχού προτζέκτορες και αυτόν υπόψιν σας:
http://www.vetasa.gr/0000000000/index.html

Stabak
16/06/2012, 09:26
αν θες οπη που λες 5Χ15 σε 1χιλ λαμαρινα, θα κοιταξω αν εχω στο μικρο punchin για καθαρη λυση να σου τραβηξω καμια σχισμη :lol: οπως λενε τα παιδια και λειζερ/υδροκοπες ειναι μια χαρα για καθαρο αποτελεσμα, οχι οτι δεν μπορεις να το κανεις ο ιδιος με τροχο κ ψαλιδι χειρος... μετα το 1χιλ ειναι δυσκολα τα πραγματα... εισαι σιγουρος οτι ειναι 1?

road spirit
16/06/2012, 11:40
Όλο πατέντες είσαι τελευταία, πρότζεκτ μου μυρίζει :a014:

Μίλα ελεύθερα, τι έχεις βάλει στο πονηρό μυαλό σου :a13:


αν θες οπη που λες 5Χ15 σε 1χιλ λαμαρινα, θα κοιταξω αν εχω στο μικρο punchin για καθαρη λυση να σου τραβηξω καμια σχισμη :lol: οπως λενε τα παιδια και λειζερ/υδροκοπες ειναι μια χαρα για καθαρο αποτελεσμα, οχι οτι δεν μπορεις να το κανεις ο ιδιος με τροχο κ ψαλιδι χειρος... μετα το 1χιλ ειναι δυσκολα τα πραγματα... εισαι σιγουρος οτι ειναι 1?αν δεν είναι 1 χιλ θα είναι 1,1 1,2 παραπάνω δεν είναι ..

Θα σε μηνυματίσω (πμ) τέλος επομένης εβδομάδας γιατί θα είμαι εκτός Αθηνών για λίγες μέρες

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις, στα υπόψην και τα του Πειραιά κλπ
:beer: