PDA

View Full Version : Honda XL185S



Σελίδες : [1] 2 3 4 5

sv9cvk
16/06/2012, 00:39
Με "ανοιχτες "την ανακατασκευη του CB750fourK2 (κοινως καμμενο) να παει για δευτερο χρονο ,το TS50 του γυιου να παει για τον πρωτο! ,και εχοντας σε αναμονη ενα cb50 και ενα Suzuki T500titan ,μου "εσκασε" μυτη ενα XL185S ......:uplate:
Αλλα ας παρουμε Τα πραγματα απο την αρχη!!!
(καλα οχι απο την αρχη αρχη αλλα απο το 1990 περιπου!!)
Ειχα ενα XL200R το πρωτο μηχανακι που ειχα ανακατασκευασει

Αυτη ειναι η μονη φωτο που μου εχει μεινει απο αυτο! Με την Ποπη :cry::pantofla:
261478
Φοβερο μηχανακι τερας αξιοπιστιας ,και τι δεν ειχα κανει μαζι του!!!!
Τελικα το εδωσα σε εναν ξαδερφο μου για 100.000 δραχμες το 1994 νομιζω ! κατι που το μετανιωσα απο την πρωτη στιγμη...
Πριν λιγο καιρο και ξεροντας οτι το μηχανακι ειναι σχεδον πεταμενο τον ρωτησα αν το δινει!!!
Τελος παντον περιμενοντας μερικους μηνες να μου πει αν και πόσο το δινει :rolleyes: πετυχαινω μια αγγελια στο car για ενα XL185S σχεδον τζαμπα!!!(μα τζαμπα μιλαμε!!!):eyepop:
Μπορουσα να αντισταθω??
Οχι βεβαια!!!:D
Φυσικα δεν ειναι το ιδιο μηχανακι αλλα μοιαζουν αρκετα ,εχουν τον ιδιο κινητηρα και στο κατω κατω μου αρεσει!!!! το θελω χτες!!! :bigcry:
Αλλωστε η λογικη δεν εχει καμμια θεση στην παρουσα κατασταση!!!:a13::a21:


:pantofla::pantofla::whiteflag:

sv9cvk
16/06/2012, 00:57
Στην αγγελια ειχε αυτην την φωτο!!

261479

Εδω με βοηθησε ο Πανος (macgyver2180 ) τα κανονισε ολα μια και ηταν κοντα στο σπιτι του (Πανο σε ευχαριστω και χρωσταω πολλες :beer: )
Συνοπτικα το μηχανακι εξωτερικα ηταν σε πολυ καλη κατασταση αλλα ηταν σε ακινησια για 15 χρονια περιπου ,μια και η πρωην ιδιοκτητρια του ειχε τρακαρει με αυτο και δεν το ξαναοδηγησε απο τοτε..
Ετσι αφου με συνοπτικες διαδικασιες κανονιστικε η αγορα κανονισα μεταφορικη και που μου κατεβασε τη μηχανη στο καραβι και την αλλη μερα πηγα Χανια και το παρελαβα!!!:a08:

Εδω η λιγο κουνημενη η φωτο απο το καραβι :rolleyes:

261480


Σε γενικες γραμμες ηταν πληρες ,ελειπε η εξατμιση και ολα τα υπολοιπα ηταν τυλιγμενα με ταινια πανω του!!!
Α! στην φωτο ο κυλινδρος ειναι του T500 ετσι? μην μπερδευτουμε!!!:lol:

261481

sv9cvk
16/06/2012, 01:16
Απο την ακινησια ειχε κολησει αλλα δεν το ζορισα ,μια και ο κινητηρας θα λυθει ετσι και αλλιως!! Αλλα ελπιζα οτι θα το "βολταρα" λιγο πρωτα αλλα!!!:rolleyes: ! (Τυχερε Λαζαρε!!!! ξερεις εσυ!! ) :beer:


261482

Στην αρχη επειδη υπηρχε η αδεια αλλα ειχε χαθει ,ελεγα να το κανω "μαμα" και να του βγαλω πινακιδες κλασσικου αλλα .....:rolleyes:

Προεκυψε ,οτι βλεποντας το ο ανωθεκ κκ Λαζαρος (ή Φυτιλης ,αν και αυτος με ειπε πρωτα ετσι !!)
θυμηθηκε και τα δικα του νειατα (ακα παλιογε.... οχι λαθος πιτσιρικας και αυτος) :a024: και μου το ζητουσε να το παρει εναντι εξτρα bonus μια και ειχε ενα το ιδιο ακριβως!!.
Εγω φσκ βραχος!! :cool: Του βρηκα ομως ενα ενα ιδιο σε πολυ καλη και λειτουργικη κατασταση....

Ο κυριος φυτιλης λοιπον αρχισε να με βομβαρδιζει με ιδεες και φωτο...
-Λοιπον ακου :θα του βαλω μασκα απο XR (οχι το 2βαλβιδου αλλα του 4βαλβιδου) πριονι στο πισω φτερο , ,και αλλα πολλα τετοια!!!

Ειδικα οταν μου εστειλε το παρακατω λινκ ,τι να κανω και εγω λυγισα!!!!! αγορακι ειμαι :p

http://nx650elsinore.blogspot.gr/

Ετσι κανονισα και ερχονται οι εξουσιοδοτησεις κλπ να του βγαλω κανονικες πινακιδες.
Ετσι ακονιζω τα πριονια μου!!!:D και ο θεος βοηθος !!! :lol:

sv9cvk
16/06/2012, 01:30
Το αφησα στην αποθηκη μερικες ημερες ,αλλα δεν μπορουσα!!! ετσι πηρα τον Στελιο ,φορτωσα το XL στο Vito και πηγα στου Τακη για ξεβιδωμα!!!:a26:

261483

Βγαλαμε σελα τεποζιτο καπακια κλπ ,και ο Στελιος διαβαζε μαθηματικα για τις εξετασεις!!

261484

Αυτα για σημερα! Η συνεχεια αυρο!!!:wave2:

sotpag
16/06/2012, 01:31
:a014:

τι να πω καλό κουράγιο ... όσο για δουλεία , αυτή θα είναι σίγουρα καλή!!!

nihristo
16/06/2012, 02:06
καλή δύναμη! το dominator elsinor είναι έρωτας!

universalgr1
16/06/2012, 12:52
Kαλή αρχή ρε Χρηστάρα!!! :beer:

srxakias
16/06/2012, 18:30
Καλο ξεκινημα [παραμυθιαζεις την Ποπη οτι υπαρχουν χειροτεροι....]:lol::rotflmao: εισαι ο χειροτερος:a014:

lspiros
16/06/2012, 19:25
το ξερα ρε παλιογερε οτι κατι ετοιμαζες:smokin:

καλη αρχη ρε ραμολιμεντο,κουκλι θα γινει και αυτο ειμαι σιγουρος:beer:

imitrelos
16/06/2012, 19:36
Καλή επιτυχία σίγουρά θα το κάνεις κουκλί :D .....μερικοι μερικοί εδώ μας γεμίζετε με όνειρά παλιό τρίφτές :lol:

πολλές :beer: και περιμένουμε νέα και απο εσένα με τήν εξέλιξη και από τόν άλλο τόν μουρλό κύριο που έγραψε απο πάνω μου :D:a014::beer:

@ngelos
16/06/2012, 19:43
Δεδομένης της καλής κατάστασης που βρίσκεται εγώ θα προτιμούσα επαναφορά στην αρχική του κατάσταση,ένα φρεσκαρισματάκι δλδ,δν πρέπει να χρειάζεται και πολλά...
Είναι ιδιαίτερο μηχανάκι,προφανώς με αξία για σένα και επίσης για αυτό που θες να φτιάξεις τα 185cc είναι πολύ λίγα ώστε να σου φέρουν κάτι που δν θα βαρεθείς.Έτσι έχει χαρακτήρα και εγώ δν έχω δει και κανένα στους δρόμους ποτέ,οπότε θα έχεις κάτι μοναδικό ας πούμε ενώ οι φωτό στο link δείχνουν ένα "κοινό" project.
Προσωπική μου άποψη και δική σου η επιλογή φυσικά,απλά δν κρατιόμουν να μην τα πω και να μην το λυπηθώ...Sorry...

:beer:

Όπως και να αποφασίσεις,καλή αρχή!

Τo gourouni
16/06/2012, 19:50
Βρε Χρήστο αυτό είναι του κουτιού.... ενα πλύσιμο θέλει μόνο... :bawl::bawl:

Καλή αρχή , το τέλος είναι προκαθαρισμένο.

Στο Βόλο δεν βγάζουμε μπυρες....πάρε τσίπουρο... :beer:

vag 70
16/06/2012, 20:21
με το καλο μαστορα.παρε το πριονι...και δωσε :a022:

sapila racing
16/06/2012, 20:24
Σε καλά χέρια έπεσε! Εκτός από το πίσω φως και τα φλάς δείχνει μαμα, οπότε θα το κάνεις κούκλα εύκολα.
Αυτό το διβάλβιδο μοτεράκι ειναι πολύ σκυλί, δεν εχει και πολύ γκάζι αλλά δεν σπάει δεν χαλάει με τίποτα!
:beer:

tom kissas
16/06/2012, 21:44
αμαν τι εχουμε να δουμε παλι ... καλα εχει γινει χαμος καθε μερα ανοιγει και αλλο thread (καλα καλα αυτο δεν ειναι σαν τα αλλα :p ) καλη αρχη καλες σουζες οταν με το καλο τελειωσει να θυμηθητε και εσεις τα μακρινα σας νιατα... :evil:
:beer:

vforever
16/06/2012, 22:03
Καλη αρχη,θα παρακολουθουμε:beer:

Ψηλέας
16/06/2012, 22:57
Ολα καλα ολα ωραια,προσεχε μονο με τοσα μηχανακια,κινητηρες,πλαισια,αναρτησεις κ.α,μη γυρισεις κανα βραδυ τρυπα απο τιποτα ρακες:a33: σε πιασει προκοπη να ρεσταρεις και βγει cb με μοτερ xl.TS με μπροστινο απο βεσπα και Τ500 με ride by wire.Μετα απο αυτο μπορεις να ανοιξεις νεο θρεντ που θα ονομαζεται HANGOVER:bawl:

Καλη (δεδομενη) επιτυχια με το προτζεκτ:wave2:

sv9cvk
17/06/2012, 00:30
Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας .
Το μηχανακι εξωτερικα ειναι σε καλη κατασταση ,αλλα επειδη εμεινε μερικα χρονια εξω με βγαλμενη την εξατμιση η υγρασια εκανε το θαυμα της!!
Θα δειτε αργοτερα!!!:rolleyes:
Λοιπον σιγα σιγα αρχισε το "ξεγυμνωμα" του XL :blush:
Πρωτη δουλεια ηταν να αδειασει απο τα λαδια!!
Το λαδι που βγηκε ηταν αρκετο και δεν υπηρχε κατι το περιεργο σε αυτο.

261679

Πατεντα!!!!

261680

Ο Στελιος ποτε ποτε στα δειαλειματα εβαζε και ενα χερακι!!!

261681

sv9cvk
17/06/2012, 00:54
Σιγα σιγα ξυλωσα τα ελεκτρικα.
Σκεφτομαι ασχετα του αν και τι μετατροπες θα του κανω (πιθανως τιποτα) να αλλαξω τα ηλεκτρικα σε 12Volt μια και τωρα ειναι 6V (Το XL200R εχει 12V ηλεκτρικα με τον ιδιο κινητηρα ,και μαλον εκει θα ψαξω .:rolleyes: φυσικα και αυτο ειναι μια σκεψη !

Ηλεκτρονικη ,φλασερ και ρεγκιουλειτορ "πηραν ποδι"

261682


Κατω απο την μασκα χαμος!! μαζι με διαφορα ειδη χλωριδας και πανιδας !!!:p

261683

βγηκε η πλεξουδα ,θα παει για λυσιμο και μαζεμα ,αλλαγη κονεκτορς κλπ.

261684

sv9cvk
17/06/2012, 01:02
Βγηκαν και τα οργανα !
261685

261688

sv9cvk
17/06/2012, 01:16
Σειρα ειχε το μοτερ.
Ολες τις βιδες (ακομα και οι αξονες των τροχων) τις ειχα λασκαρει απο την αρχη ωστε να ειναι πιο ευκολο και γρηγορο το λυσιμο ,ειδικα σε λιγο που θα μπει στο παιχνιδι ο "Νικητας" ! :cool:

Βγηκαν οι πανω βασεις και η προεκταση του σκελετου που συγκρατει το μοτερ απο εμπρος.
261689

261690

και βαζοντας ενα κουτσουρι κατω απο το μοτερ ,μια και ημουν μονος, εβγαλα και τις δυο τελευταιες βιδες που συγκρατουν το μοτερ στον σκελετο!!

261691

buckley
17/06/2012, 01:19
Βγηκαν και τα οργανα !
261685

261688

Με ένα τέτοιο ουσιαστικά έμαθα να οδηγώ συμπλέκτη , καλή αρχή στα άυπνα καλοκαιρινά βράδια...

sv9cvk
17/06/2012, 01:23
Ετσι ευκολα μπορεσα και πηρα το μοτερ και το εβαλα στην ακρη!!!

261692

Το τεποζιτο εχει αρκετη σκουρια ,θα γεμισει με τον μαγικο ζωμο (αυτον απο τα lidl ντε!) :smokin: και τα υπολοιπα γνωστα, αλυσιδα κλπ κλπ !!:D


261693

Αρκετα για σημερα ,τα υπολοιπα αυριο!!:ZZZ:

sv9cvk
17/06/2012, 01:24
Με ένα τέτοιο ουσιαστικά έμαθα να οδηγώ συμπλέκτη , καλή αρχή στα άυπνα καλοκαιρινά βράδια...

:wave2::beer:

universalgr1
17/06/2012, 01:25
Μαγικός ζωμός;; Για πε, για πε... :confused:

Takata Dome
17/06/2012, 01:33
Μαγικός ζωμός;; Για πε, για πε... :confused:

Ξύδι :a33:

sv9cvk
17/06/2012, 01:38
Μαγικός ζωμός;; Για πε, για πε... :confused:


Ξύδι :a33:

Μαρτυριαρη!! :mad:

Ενα απο τα πολλα :
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=127951&page=7&highlight=%EE%F5%E4%E9

και δεν θυμαμαι ποιος εβαλε ξυδι και μετα εκανε σουβλακι το τεποζιτο στην σουβλα του ΒΒQ !!! :rolleyes:

universalgr1
17/06/2012, 01:56
Ε, όχι!!! Αχαχαχα!!! Καλό θα το δοκιμάσω!!! :beer:

bulmont
17/06/2012, 05:54
Μαρτυριαρη!! :mad:

Ενα απο τα πολλα :
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=127951&page=7&highlight=%EE%F5%E4%E9

και δεν θυμαμαι ποιος εβαλε ξυδι και μετα εκανε σουβλακι το τεποζιτο στην σουβλα του ΒΒQ !!! :rolleyes:



To σουξουλιάρικο γουρούνι (ποστ 408)

buckley
17/06/2012, 10:18
Γεια σου μάστορα βλέπω ότι το XLκι πάει για "μάχιμη" κατάσταση και όχι "μαμά" αφού θα το κάνεις και 12V.Με βαλβίδες τι θα κάνεις (για αμόλυβδη εννοώ) θα ψαχτείς από κανά XR 200 ? Αλήθεια στα Κ βάζεις αμόλυβδη ή "super" ? Εγώ στο GS το 750 του 77 μόνο "super" ευτυχώς δεν κάνω πια πολλά χλμ.
Επειδή τα ξέρεις τα γούστα μου δες από κάτω κάτι άσχετο με το XL που μπορεί όμως να σου φανεί χρήσιμο.Καλημέρα.

http://shop.ebay.fr/i.html?_nkw=suzuki+500+titan&_sacat=0&LH_PrefLoc=0&_sop=3&cmd=Blend&LH_TitleDesc=0

Τo gourouni
17/06/2012, 10:30
Μαρτυριαρη!! :mad:

Ενα απο τα πολλα :
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=127951&page=7&highlight=%EE%F5%E4%E9

και δεν θυμαμαι ποιος εβαλε ξυδι και μετα εκανε σουβλακι το τεποζιτο στην σουβλα του ΒΒQ !!! :rolleyes:

Ζηλιάρη....

Άσχετο.... όταν είχα παει στα lidl, φτάνω στο ταμείο με 12 μπουκαλια ξίδι στα χέρια.Ένας μπάρμπας στην ουρά με κοιτούσε ώρα με απορία. Δεν άντεξε..

- Ρε φίλε....θα τα πιείς και τα 12?
- Είμαστε μεγάλη οικογένεια του κάνω...

:bawl::bawl:

vaska
17/06/2012, 10:55
Ζηλιάρη....

Άσχετο.... όταν είχα παει στα lidl, φτάνω στο ταμείο με 12 μπουκαλια ξίδι στα χέρια.Ένας μπάρμπας στην ουρά με κοιτούσε ώρα με απορία. Δεν άντεξε..

- Ρε φίλε....θα τα πιείς και τα 12?
- Είμαστε μεγάλη οικογένεια του κάνω...

:bawl::bawl:


:bawl::bawl:

universalgr1
17/06/2012, 11:21
:lol::lol:

macgyver2180
17/06/2012, 11:42
Χρηστο καλη αρχη!!!! ειναι τρελα με τοσα λυμμενα μηχανακια να ξεκινας ενα καινουργιο!!! ολοι εδω μεσα την ιδια μαλακια εχουμε στο κεφαλι..Το μηχανακι καντο ετσι οπως το θες και σιγουρα θα ειναι πολυ ομορφο στο τελος!!!!

bikas
17/06/2012, 12:05
ρε.....
μια εσύ μια ο σπύρος μας έχετε πεθάνει στην καψούρα....

τι θα γίνει με σας?
που θα σταματήσει αυτός ο κατήφορος.
τι σκατά θα πρέπει να ψηφίσουμε για να σταματήσει η κατρακύλα???????



αντε περιμένουμε με λύσσα να δούμε τη συνέχεια αλλά με το μαλακό.............:beer:

sv9cvk
17/06/2012, 13:05
Γεια σου μάστορα βλέπω ότι το XLκι πάει για "μάχιμη" κατάσταση και όχι "μαμά" αφού θα το κάνεις και 12V.Με βαλβίδες τι θα κάνεις (για αμόλυβδη εννοώ) θα ψαχτείς από κανά XR 200 ? Αλήθεια στα Κ βάζεις αμόλυβδη ή "super" ? Εγώ στο GS το 750 του 77 μόνο "super" ευτυχώς δεν κάνω πια πολλά χλμ.
Επειδή τα ξέρεις τα γούστα μου δες από κάτω κάτι άσχετο με το XL που μπορεί όμως να σου φανεί χρήσιμο.Καλημέρα.

http://shop.ebay.fr/i.html?_nkw=suzuki+500+titan&_sacat=0&LH_PrefLoc=0&_sop=3&cmd=Blend&LH_TitleDesc=0

Παναγιωτη επειδη ετσι και αλλιως θα αλαχτουν οι βαλβιδες και ισως και οι οδηγοι ,(Το γιατι θα το δειξω μετα!):rolleyes: θα το ψαξω το θεμα .
Στο Κ βαζω σουπερ ,αν και δυσκολα βρισκω τωρα, ετσι φροντιζω να το εχω παντα γεματο ,και οταν παω ταξιδι κραταω παντα ενα προσθετο της sonax και κανω την δουλεια μου.Μια φορα την πατησα περισυ που διεσχισα τον νομο Χανιων με ρεζερβα για να βρω σουπερ!!!! Καιει και το ατιμο πολυ!!(αλλα χαλαλι!!)
Οσο για το Titan ευχαριστω ,εχω πολλα σχεδια για αυτο αλλα περιμενω να φτιαξω τα αλλα πρωτα και να εχω μονο αυτο ....
καπως ετσι το σκεφτομαι !!!

http://www.moto.gr/forums/attachment.php?attachmentid=258290&d=1337365637


Χρηστο καλη αρχη!!!! ειναι τρελα με τοσα λυμμενα μηχανακια να ξεκινας ενα καινουργιο!!! ολοι εδω μεσα την ιδια μαλακια εχουμε στο κεφαλι..Το μηχανακι καντο ετσι οπως το θες και σιγουρα θα ειναι πολυ ομορφο στο τελος!!!!

Δεν νομιζω να του κανω πολυ extreme αλλαγες αλλα βελτιωσεις ισως.Αυτο δεν μπορουσα να μην το λυσω ,παντα μου αρεσε ,ισως το προχωρησω πιο γρηγορα απο τα αλλα!!!



ρε.....
μια εσύ μια ο σπύρος μας έχετε πεθάνει στην καψούρα....

τι θα γίνει με σας?
που θα σταματήσει αυτός ο κατήφορος.
τι σκατά θα πρέπει να ψηφίσουμε για να σταματήσει η κατρακύλα???????



αντε περιμένουμε με λύσσα να δούμε τη συνέχεια αλλά με το μαλακό.............:beer:



Εσυ που εισαι?
Σε χασαμε το CB175 τι κανει? σε τι σταδιο βρισκεται??

:beer:σε ολους ευχαριστω για τις απαντησεις σας!!:wave2:

FRAGISCOS
17/06/2012, 23:19
Μαστορα μολις ειδα το νεο θρεντ.
Εννοειται οτι το αποτελεσμα θα ειναι εργοστασιακου (και παραπανω)επιπεδου.
Γνωμη μου ειναι να το αφησεις μαμα οσο το δυνατον περισσοτερο.
Δεν υπαρχουν πια 185 και ειναι κριμα να το.................καννιβαλισεις:(
Κατα τα αλλα καλη αρχη και............:a014:

sv9cvk
18/06/2012, 00:50
Λοιπον ηρθε η ωρα για το τελικο "ξεψυρισμα" και επισης ηρθε και η ωρα του "Νικητα" το ανυψωτικο δλδ!!! :D βολευει στο λυσιμο μια και δεν γυρνας εσυ αλλα το μηχανακι!!! (ετσι ειχα λυσει το 3ο CB750 και μου αρεσε !!) Προυποθεση βεβαια να εχουν ξεσφυξει ολες οι βιδες απο πριν γιατι θα εχουμε πολυ τραμπαλα!!!:lol:

261755

Τιμονι μπροστινη ροδα εξω!!

261756

οι μπουκαλες σε αριστη κατασταση τα καλαμια τους για μηχανακι που εβγαλε αρκετα χρονια εξω!!! ( χοντα!!! :smokin: )

261758

sv9cvk
18/06/2012, 01:02
Το τιμονι ειχε μια περιεργη αισθηση πριν,αλλα μετα που εβγαλα τον τροχο και τις μπουκαλες και ελαφρηνε ,πηγα να δοκιμασω να το γυρισω .....:eyepop: ηταν σαν να ειχε σκαλες (δυο δεξια και δυο αριστερα και μια στο κεντρο!!!:uplate::sad:


261759

Οταν το ελυσα και εφτασα στις μπιλιες ειδα αυτο!!! οι μπιλιες ηταν σε δυο σειρες !!:eyepop::uplate: και οι πανω αλλα και οι κατω!!!:dizzy:
Φσκ θα αλλαχτουν με κωνικα ρουλεμαν !!

261760

Καπου εδω τελειωσε και η μπαταρια της φωτογραφικης και βγαζω με το κινητο!!:(

Το λυσιμο συνεχιζεται!!

261761

sv9cvk
18/06/2012, 01:12
Η κλειδαρια του κρανους ηταν στερεωμενη στον σκελετο με κατι σαν περτσινι η βιδες χωρις κεφαλι ,
Ετσι πηρα τρυπανι και...

261763

Προσεκτικα με τρυπανι "εφαγα " το κεφαλι προσεκτικα να μην κατεβω πιο κατω απο αυτο και το αποτελεσμα :Τελικα ηταν βιδες αλουμινενιες χωρις κεφαλι που με μια πενσα ξεβιδωσαν ευκολα απο την κλειδαρια!!
Ετσι μπορω και να την ξανατοποθετησω στην θεση της ,αλλα και τον σκελετο να αμμοβολησω και βαψω σωστα!! :cool:

261764


261765

sv9cvk
18/06/2012, 01:13
Αυτα για σημερα!! αυριο παλι!!!:wave2::ZZZ:

lspiros
18/06/2012, 07:26
χρηστο τον σκελετο θα τον αμμοβολησεις εσυ με ανοιχτο καπακι στον θαλαμμο .η θα το δωσεις καπου εξω?:rolleyes:
καλη συνεχεια ρε χουφταλο,ζηλευω:smokin:(αλλα σου ετοιμαζω ενα χτυπημα κατω απο τη μεση:p)...
δωσε φωτο:beer:

Yorgoskos
18/06/2012, 10:43
Ζηλιάρη....

Άσχετο.... όταν είχα παει στα lidl, φτάνω στο ταμείο με 12 μπουκαλια ξίδι στα χέρια.Ένας μπάρμπας στην ουρά με κοιτούσε ώρα με απορία. Δεν άντεξε..

- Ρε φίλε....θα τα πιείς και τα 12?
- Είμαστε μεγάλη οικογένεια του κάνω...

:bawl::bawl:

:lol::lol::rotflmao::lol::lol: κατι μου λεει οτι ο μπαρμπας ακομα δεν θα σε εχει ξεπερασει!!!:lol::lol:

gardelisxt550
18/06/2012, 14:56
μάστορα μου τώρα το είδα!
ωραία ιστορία,ωραίο μηχανάκι είμαι σίγουρος ότι και να κάνεις θα βγει πολύ ωραίο.
πρέπει να αισθάνεσαι το πολύ 20 χρονών,
όταν θα το πας τη πρώτη βόλτα θα γίνεις κιόλας!:a014:

virus
18/06/2012, 22:16
ααααα βλεπω το πας χοντρα εσυ. αληθεια το πλυντηριο πιατων ζει ακομα;:rolleyes:


γερα με την νεα σου ανακατασκευη κι ισως να κατεβω το καλοκαιρι να ριξω κανα βλεφαρο:lol:


:beer:

Γλάρος
18/06/2012, 22:56
το ειχα δει στο car
νομιζω 300 ευρω το πουλαγαν
ελεγα στον πατερα μου να το παρει χαχα
μην το κανιβαλισεις καντο μαμισιο με το ωραιο χρωμα που εχει..
το πολυ βαλτου καμια εξατμιση να γυρνανε τα κεφαλια και να λενε απο ποια εποχη ηρθε αυτος
καλη ανακατασκευη ΑR-HONDA!!!

sv9cvk
18/06/2012, 23:22
χρηστο τον σκελετο θα τον αμμοβολησεις εσυ με ανοιχτο καπακι στον θαλαμμο .η θα το δωσεις καπου εξω?:rolleyes:
καλη συνεχεια ρε χουφταλο,ζηλευω:smokin:(αλλα σου ετοιμαζω ενα χτυπημα κατω απο τη μεση:p)...
δωσε φωτο

Θα τον δωσω εξω εκει που εχω κανει αμμοβολη και στα υπολοιπα ρε λαμογιο!!!:p
Οσο για το χτυπημα περιμενω!!! :a014:


μάστορα μου τώρα το είδα!
ωραία ιστορία,ωραίο μηχανάκι είμαι σίγουρος ότι και να κάνεις θα βγει πολύ ωραίο.
πρέπει να αισθάνεσαι το πολύ 20 χρονών,
όταν θα το πας τη πρώτη βόλτα θα γίνεις κιόλας!


Μα ειμαι ηδη!!!:pipila:




ααααα βλεπω το πας χοντρα εσυ. αληθεια το πλυντηριο πιατων ζει ακομα;:rolleyes:


γερα με την νεα σου ανακατασκευη κι ισως να κατεβω το καλοκαιρι να ριξω κανα βλεφαρο





Το πλυντηριο πιατων ζει και βασιλευει τα τελευταια 18 χρονια με καθημερινη χρηση τουλαχιστον μια φορα την μερα!!! Δεν τα φτιαχνουν πια οπως τοτε!!! Αν ηταν μηχανακι θα ηταν Honda!!!
Κατεβα εσυ και θα τα βρουμε !!!:beer::a33:



το ειχα δει στο car
νομιζω 300 ευρω το πουλαγαν
ελεγα στον πατερα μου να το παρει χαχα
μην το κανιβαλισεις καντο μαμισιο με το ωραιο χρωμα που εχει..
το πολυ βαλτου καμια εξατμιση να γυρνανε τα κεφαλια και να λενε απο ποια εποχη ηρθε αυτος
καλη ανακατασκευη ΑR-HONDA!!!

150 ευρω!!! :smokin: :)
Για τα υπολοιπα :beer:

sv9cvk
18/06/2012, 23:48
Και τωρα αφου λυθηκαν ολα ,και ο σκελετος και τα λοιπα ειναι ετοιμα να πανε μια βολτα για αμμοβολη ,
ας δουμε τον λογο που το μηχανακι εμεινε σε ακινησια τοσα χρονια....
Το ειχε μια κοπελα και τρακαρε με αυτοκινητο και απο τοτε το εβαλε στην ακρη.
Το χτυπημα εγινε εδω :

261830

Μαζι με το αμορτισερ πηγε και η εξατμιση

261831

Ετσι με το μηχανακι εμεινε με βγαλμενη την εξατμιση ολα τα χρονια που ηταν παροπλισμενο ,και απο οτι θα δουμε πιο κατω σε εξωτερικο χωρο!!

sv9cvk
19/06/2012, 00:13
Το ιδιο ειχε γινει με το 3ο CB750 που ειχα παρει απο τον Ωρωπο κατω απο την μυτη του ακατανομαστου!!!:winka:
Ειχε μεινει εξω πολλα χρονια και με την υγρασια ειχαν κολησει βαλβιδες πιστονια και τα λαδια ηταν γεματα λασπονερο!!
Στην περιπτωση του XL τα λαδια βγηκαν λαδια (αυτο ειναι καλο σημαδι) αλλα ....
Οπτικα ομως απο την πλευρα της εξαγωγης εχω την ιδια εικονα με το CB

261832

Φυσικα αυτο με μια υαλοβολη ,βαλβιδες και οδηγους (που ετσι και αλλιως θα τα αλλαζα ειναι ΟΚ!
Αλλα μεχρι που εχει φτασει η υγρασια? ειναι και το πιστονι κολημενο??
μην μπορωντας να περιμενω εβγαλα το καπακι των βαλβιδων

261833

Οπτικα σε αριστη κατασταση ολα!! οι βαλβιδες ,τα κοκορακια ο εκκεντροφορος αριστα .
Το πορισμα: Βαλβιδες κολημενες!! οποτε αλλαγη και οι οδηγοι. πιστονι και αυτο κολημενο οποτε μετρημα και ρεκτιφιε και τοποθετηση oversize αναλογως φθορας .Ο Λαζαρος αυτος με το αλλο XL στο ενδιαμεσο παραλληρει !! τι να παρουμε πιστονια απο GPZ900 για 220τοσα cc τι link με αγριους εκκεντροφορους ,χαμος λεμε !!!:plaf:


261834

sv9cvk
19/06/2012, 00:18
:cool:

261835

sv9cvk
19/06/2012, 00:22
Και τωρα θα δειτε την ποιοτητα που ειχαν ,και ισως ακομα εχουν, τα honda (αλλα και αλλα της εποχης) :rolleyes:

η ζαντες ηταν μεσα στην σκουρια (ετσι τουλαχιστον φαινοταν!!) :)

261836

Στα γρηγορα και χωρις πολυ κοπο με λιγο ψιλο συρματακι κουζινας και αρκετο WD40 απο ετσι

261837

εγινε ετσι!!

261838

Καλο ε?:cool:

macgyver2180
19/06/2012, 15:41
Ελα ar-honda το μηχανακι ειναι σενιο.!!!βαλτο μπροστα!!!! τουλαχιστον δεν μας ειπε ψεμματα ο τυπος για το μηχανακι!!!!

100cc
19/06/2012, 17:17
Όταν το τελειώσεις φτιάξε και του Λύκου αλλα βαλτου από παπί πιστόνι να μην πηγαίνει μία. :D

sv9cvk
19/06/2012, 18:43
Όταν το τελειώσεις φτιάξε και του Λύκου αλλα βαλτου από παπί πιστόνι να μην πηγαίνει μία. :D

Γεια σου Βασιλη:wave2:
Απο τοτε που ο Λυκος πηρε το 185 εχει ξεφυγει!!! εχει ξανανιωσει λεμε , ολο για αυτο γραφει !!!!

Κατι εχει αυτο το μηχανακι τελικα!!! :p

buckley
20/06/2012, 10:40
Γεια σου μάστορα.Δεν ξέρω αν θα επιχειρήσεις να σώσεις τα αμορτισέρ αν όχι και για να μην σου στοιχίσουν πιο πολύ από το μηχανάκι δες προς τα δω αυτά με τις 79 Λίρες ,το ξέρω δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο αλλά δεν νομίζω να προορίζεις το 185 και για εντούρο...(Με κόκκινα ελατήρια βεβαίως).

http://www.bike-revival.co.uk/trail.html

srxakias junior
20/06/2012, 19:20
πολυ ωραιο και σκυλι το συγκεκριμενο!
ψηφιζω να γινει μαμα!:beer:

kokkiklhs
20/06/2012, 21:03
Μπράβο μάστορα, ωραίο το XLάκι!!! Θα το κάνεις σπέσιαλ, αυτό είναι το μόνο βέβαιο!!
Είναι το απόλυτο 80's μηχανάκι, Γαρδέλης. Χούλιγκανς κλπ.!
Δες εδώ μετά το 6:00, ο Βαβούρας με το γερμανικό κράνος νομίζω αυτό οδηγεί!
http://www.youtube.com/watch?v=MY3RZV1LoME
Κι εδώ στο 17:50 και στο 55:30 φαίνονται μερικά XLάκια!!
http://www.youtube.com/watch?v=eze8iRqSHTQ

:lol: :lol: :lol: :lol:
:beer:

Astoxos
26/06/2012, 17:02
Υπάρχει ένα ίδιο με αυτό εμφανισιακά δίπλα από το σπίτι μου!Παρατημένο χρόνια στο ίδιο σημείο αλλά είναι 250 κυβικά.Μακάρι να το πρόσεχε το ίδιο με σένα ο ιδιοκτήτης του!Καλή συνέχεια!

sv9cvk
28/06/2012, 23:38
Γεια σου μάστορα.Δεν ξέρω αν θα επιχειρήσεις να σώσεις τα αμορτισέρ αν όχι και για να μην σου στοιχίσουν πιο πολύ από το μηχανάκι δες προς τα δω αυτά με τις 79 Λίρες ,το ξέρω δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο αλλά δεν νομίζω να προορίζεις το 185 και για εντούρο...(Με κόκκινα ελατήρια βεβαίως).

http://www.bike-revival.co.uk/trail.html

Παναγιωτη δεν δοκιμαζω καν να τα ανοιξω! Θα παρω αλλα καινουρια (ισως ενα κλικ πιο ψηλα απο τα μαμα ) τωρα η κοκκινα η μαυρα (θα δω):rolleyes:


Υπάρχει ένα ίδιο με αυτό εμφανισιακά δίπλα από το σπίτι μου!Παρατημένο χρόνια στο ίδιο σημείο αλλά είναι 250 κυβικά.Μακάρι να το πρόσεχε το ίδιο με σένα ο ιδιοκτήτης του!Καλή συνέχεια!

:beer:


Λοιπον νεα απο το μετωπο !!!
Λογω δουλειας υπαρχουν λιγες μερες που εχω χρονο να ασχοληθω με τα μηχανακια μου!!! :cry: (καλα αυτο δεν ειναι και πολυ κακο στις μερες μας :( )
Ετσι πριν μερικες μερες πηγα με σκοπο να λυσω λιγο XL και να δεσω λιγο CB :p (οτι προλαβω) .Πριν ολα αυτα λεω ,μια και η βεσπα εκανε εναν περιεργο θορυβο να δουμε τι ειναι!!!
Ετσι κατεληξα να κανω σερβις στην βεσπα να φτιαξω μερικα ηλεκτρικα (Ιταλικο :look: ) να λυσω την αντλια νερου γιατι αυτη εκανε τον θορυβο και διαφορα αλλα!!! Ετσι "εφαγα" αλλη μια μερα στο δεσιμο με καινουρια αντλια κλπ...
Με λιγα λογια δεν εμεινε καιρος για το XL (και οχι μονο) :cry:
Ασε που δεν καταφερα να παω σκελετο και τα δυσκολα κοματια για αμμοβολη .
Το Σαββατο εχω προγραματισει να παω για εργασιες στo XL ,και εχω βαλει σκοπο στην επομενη παγκρητια να παω με αυτο!!!:) (το CB προχωραει με αργους ρυθμους οποτε δεν το βλεπω να ειναι ετοιμο μεχρι τοτε!!! ) :uplate:

Αυτα απο Σαββατο και μετα ελπιζω να εχουμε νεα!!!:beer:

Gms
29/06/2012, 14:00
Αντε παλι θα μας τρελανεις εσυ.Θελω πολυ να δω πως θα βγει αυτο στο τελος.Α και μην ξεχνιομαστε το σουτζουκι τι εγινε?θα αφησεις τον γιο σου χωρις μηχανακι μεσα στο καλοκαιρι?

motomaniac
29/06/2012, 22:41
Αντε παλι θα μας τρελανεις εσυ.Θελω πολυ να δω πως θα βγει αυτο στο τελος.Α και μην ξεχνιομαστε το σουτζουκι τι εγινε?θα αφησεις τον γιο σου χωρις μηχανακι μεσα στο καλοκαιρι?

αντε ντε?? λοιπον κυριε αθπρομαλλη μαθ εχετε τρελανει. κοιτα να το τελιωσεις γρηγορα δεν εχω πλεον χρονο να βλεπω τα διαπλεκομενα και το μυστηριο που ξετυλιγεται με το αλλο τρελο αγορι.. (σπυρος) χαχαχαχα καντο κουκλα να κανεις καμια βολτα.. καλα τον λυκο τον παρακολουθω και οντως ξετρελαθει με το μικρο... στο τελος θα του πεισμωσει το 1300 και δεν θα του παιρνει μπρος.. χχαχχαχα

sv9cvk
29/06/2012, 22:49
Αντε παλι θα μας τρελανεις εσυ.Θελω πολυ να δω πως θα βγει αυτο στο τελος.Α και μην ξεχνιομαστε το σουτζουκι τι εγινε?θα αφησεις τον γιο σου χωρις μηχανακι μεσα στο καλοκαιρι?

Ανταλακτικα περιμενω!! Το σουτζουκι το κερδισε τελικα (βαθμοι) :D !!



αντε ντε?? λοιπον κυριε αθπρομαλλη μαθ εχετε τρελανει. κοιτα να το τελιωσεις γρηγορα δεν εχω πλεον χρονο να βλεπω τα διαπλεκομενα και το μυστηριο που ξετυλιγεται με το αλλο τρελο αγορι.. (σπυρος) χαχαχαχα καντο κουκλα να κανεις καμια βολτα.. καλα τον λυκο τον παρακολουθω και οντως ξετρελαθει με το μικρο... στο τελος θα του πεισμωσει το 1300 και δεν θα του παιρνει μπρος.. χχαχχαχα

:D

DrEvil
30/06/2012, 14:33
Μαστορα δεν σε προλαβαινουμε!
Το μηχανακι ειναι απλα ιστορια! Σε αυτο εμαθα τον συμπλεκτη [νομιζω πως ιχυει για πολλους που ηταν εφηβοι την δεκαετια του '80]
Δωσε τροφη [και κερνα πονο]!

Kotselakos
30/06/2012, 16:14
Γεια σου ρε κρητικέ με τα μπιζού σου! :beer:

Άγριους εκκεντροφόρους ε; Από τη Megacycle? Πάρε και ένα μηχανικό καρμπ με αντλία επιτάχυνσης και στείλε τα μου με την κεφαλή με το πλοίο Ρόδο να σου σενιάρω αυλούς :a01: . Από τις αγαπημένες μου δουλειές.

universalgr1
01/07/2012, 11:13
Όλο δουλειές ανοίγεις ρε Χρήστο.. ακόμα δεν έχεις χάσει τη μπάλα με κεφαλές ,εκκεντροφόρους, βαλβίδες εκεί μέσα;; :lol::lol:


Καλή συνέχεια και άντε τελείωνε κανένα μηχανάκι,ε;; :)

:beer::beer:

Shiatman
01/07/2012, 13:43
Καλό ξεκίνημα και με αυτό. Έχεις ανεβάσει τον πήχη και περιμένουμε πολλά αποτελέσματα από εσένα.

:beer::beer::beer:

lspiros
01/07/2012, 22:32
παλιογερε δεν εχω χρονο και οργιαζεις ε?
δωσε εσυ γιατι εγω δεν προλαβαινω:beer:

sv9cvk
02/07/2012, 23:36
Γεια σου ρε κρητικέ με τα μπιζού σου! :beer:

Άγριους εκκεντροφόρους ε; Από τη Megacycle? Πάρε και ένα μηχανικό καρμπ με αντλία επιτάχυνσης και στείλε τα μου με την κεφαλή με το πλοίο Ρόδο να σου σενιάρω αυλούς :a01: . Από τις αγαπημένες μου δουλειές.

:a8:


Όλο δουλειές ανοίγεις ρε Χρήστο.. ακόμα δεν έχεις χάσει τη μπάλα με κεφαλές ,εκκεντροφόρους, βαλβίδες εκεί μέσα;; :lol::lol:


Καλή συνέχεια και άντε τελείωνε κανένα μηχανάκι,ε;; :)




Δικιο εχεις ,πρεπει να βαλω μια σειρα!!!
Την εχω χασει την μπαλα λιγουλακι αλλα το παλευω ακομα!!!
Το XL θα τελειωσει πιο γρηγορα απο οτι βλεπω!!!!


Καλό ξεκίνημα και με αυτό. Έχεις ανεβάσει τον πήχη και περιμένουμε πολλά αποτελέσματα από εσένα.



:wave2::beer:


παλιογερε δεν εχω χρονο και οργιαζεις ε?
δωσε εσυ γιατι εγω δεν προλαβαινω


:evil::a22::a25:


Και για να σοβαρευτουμε !!!:smokin:
Προχτες πηγα για να λυσω τον κινητηρα και να δω τι "παιζει" με το κολημα!!

Ετσι :

263287

Το πρωτο πραγμα για να ελευθερωσουμε τον εκκεντροφορα αλλα και για να λυσουμε κεφαλη ειναι να λυθει το γραναζι του ,και για να βγει πρεπει να βγει οτι ειναι πριν απο αυτο!!! (πως τα λεω ο πστς :cool:)

263288


Παει!! :wave2: το ψιλοεδεσα για να μην χασω τπτ

263290

sv9cvk
02/07/2012, 23:45
Σε αυτην την φαση και πριν λυσουμε το καπακι πρεπει να χαλαρωσουμε τις βιδες του γραναζιου του εκκεντροφορου!!
263291

Καπου εδω θυμηθηκα την συμβουλη του Τακη , να λυθουν ολα δεξια αριστερα του κινητηρα και μετα να πιασω κεφαλη!!
Ετσι .. :

263292

Ελυσα τα πηνια αλλα για να βγαλω το βολαν θελω να βρω μια βιδα με το αντιστοιχο σπειρωμα ,και δεν το βρηκα!! ετσι το αφησα και θα δω τι θα κανω ..

263292

γραναζι

263293

sv9cvk
02/07/2012, 23:57
Απο την αλλη τωρα!!!
263294

Εδω μεσα εχει ενα παξιμαδι που θελει ειδικο κλειδι για να βγει! (φωτο δεν εβγαλα γιατι ειχα το ζορι να δω τι θα κανω!!)

263295

Η πλακα ειναι οτι το εχω ,(ειναι το ιδιο εργαλειο που λυνει την καμπανα του CB750) αλλα το ειχα σπιτι καπου !!! που να ψαχεις τετοια ωρα!!:rolleyes:
Οι προηγουμενοι μαστοροι το ειχαν βγαλει μα το special tool "sfirοkatsavido" το οποιο ειχε αφησει τα σημαδια του στο παξιμαδι!!
Εγω μη εχοντας τις ικανοτητες να χρησιμοποιησω το "sfirokatsavido" επιασα ενα καρυδακι 21 το εκοψα σταυρωτα με τον τροχο !(παντα με γυαλια προστασιας ,κανει και ενα παλιο κρανος με κατεβασμενη την ζελατινα :lol: ) :smokin:

263296

sv9cvk
03/07/2012, 00:06
:)

263297

Μπηκε μια χαρα στις 4 εγκοπες

263298

Και με το κρουστικο κατσαβιδι (με εχει σωσει λεμε :winka:) στην χαμηλοτερη δυναμη βγηκε με την μια !! :a25:

263299

sv9cvk
03/07/2012, 00:15
Το ιδιο DIY εργαλειο και με τον ιδιο τροπο βγηκε και ο συμπλεκτης.

263300

Λιγα ξεψυρισματα ακομα επιλογεα ταχυτητων ελατηρια κλπ μανιβελας ...και οπως φαινεται απο την φωτο υπαρχει θεμα με την βιδα της αντλιας λαδιου...η μια ηταν ηδη ζορισμενη και η αλλη βγηκε πολυ ευκολα με το κρουστικο κατσαβιδι!!

263301

Ετσι εβαλα τα μεγαλα μεσα!!!:smokin:
263302

sv9cvk
03/07/2012, 00:23
Τωρα εχει μεινει το βολαν μονο ,οποτε μπορω να πιασω την κεφαλη!!!
Ετσι εβγαλα εκκεντροφορο καδενα...

263303

Και ηρθε η ωρα της αληθειας!! (αν και ειμουνα προετοιμασμενος με το τι θα αντικρισω!!! )

:eek:
263305

Διαλειμμα να πιουμε τις μπυρες που εφερε ο shaolin monk με τον Αντωνη :beer: :a33:

263308

sv9cvk
03/07/2012, 00:32
Μετα απο ενα καθαρισμα εφυγε η πολυ σκουρια και φανηκε σχεδον καθαρο το πιστονι
Και οσο πιναμε εμεις τις μπυρες το πιστονι επινε WD40 :beer:

263309


Το ιδιο και η κεφαλη

263310 :a33:


Ετσι τα αφησα και την επομενη φορα πιστευω να βοηθησει το WD40 να ξεκολησει και να βγει το πιστονι και οι βαλβιδες ......αλλιως θα χρησιμοποιησω το super duper WOW ειδικο εργαλειο "sfyrokadroni":a11: (και ΝΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΕΙΛΗ !! ):a29:

263314

FRAGISCOS
03/07/2012, 01:03
Γεια σου Χρησταρα με τα special tools σου!!!!!!!!:wave2:

sapila racing
03/07/2012, 12:47
.αλλιως θα χρησιμοποιησω το super duper WOW ειδικο εργαλειο "sfyrokadroni":a11: (και ΝΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΕΙΛΗ !! ):a29:

263314

:lol: :lol:

Καλά το πας Χρήστο, για το βολάν χρειάζεσαι εξολκέα βολάν οχι βίδα. :beer:

motomaniac
03/07/2012, 22:07
Αρη νομιζω κανει και βιδα. το βολαν στο TTR μας ειχε ετοιμο εσωτερικο σπειρωμα και εγκοπη απεξω για να βαλεις κοντρακλειδι. η βιδα σφιγκοντας εσπρωχνε τον στροφαλο και πεταγε εξω το βολαν. κι εγω ζοριστηκα να βρω βιδα. κι αν θυμαμαι καλα την παρηγγηλα σε μαγαζι γιατι δεν ειχανε. μετα εμαθα απο ξενο φορουμ οτι ιδιο πασο εχει κι ο αξονας της ροδας. για δες μπας και..

macgyver2180
03/07/2012, 22:28
Χρηστο καλα πας .εγω σημερα ειχα τα νευρα μου .μπες να δεις τι επαθα στο Honda cb 500 !!!!!!


Μια χαρα ειναι...το σταυρωσα το μηχανακι οταν το εβαλα στην φορτηγακι!!!Θα παρει με την πρωτη..μην το χτυπας σφυροκαδρονι ποναει η ψυχη μου

Τo gourouni
03/07/2012, 22:35
Μετα απο ενα καθαρισμα εφυγε η πολυ σκουρια και φανηκε σχεδον καθαρο το πιστονι
Και οσο πιναμε εμεις τις μπυρες το πιστονι επινε WD40 :beer:

263309


Το ιδιο και η κεφαλη

263310 :a33:


Ετσι τα αφησα και την επομενη φορα πιστευω να βοηθησει το WD40 να ξεκολησει και να βγει το πιστονι και οι βαλβιδες ......αλλιως θα χρησιμοποιησω το super duper WOW ειδικο εργαλειο "sfyrokadroni":a11: (και ΝΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΕΙΛΗ !! ):a29:

263314


:a46::a46::a46::beer:

Υ.Γ. Χρήστο άσπρισες και άλλο ή μου φαίνεται? :D

sv9cvk
03/07/2012, 23:27
:a46::a46::a46::beer:

Υ.Γ. Χρήστο άσπρισες και άλλο ή μου φαίνεται? :D

Οχι ρε! Επεσε παραπανω το ασπρο στο βαψιμο!!!:p









:a024: :bigcry:

kokkiklhs
04/07/2012, 10:35
Οχι ρε! Επεσε παραπανω το ασπρο στο βαψιμο!!!:p

:a024: :bigcry:

Αμάν, κύριοι, τελευταία άρχισα να ασπρίζω κι εγώ (ευτυχώς ακόμη είναι λίγο, στα πλαϊνά)..!!!
Λέτε οι ανακατασκευές να κάνουν κακό στο μαλλί;
:lol: :lol: :beer:

dlabrakis
04/07/2012, 15:22
γερα με τσαμπουκα!!!

προχωρα το ....

srxakias
04/07/2012, 19:49
Χρηστο εαν δεν ξεκολησει ηρεμα λογω ζωμου WD-40 και χρειαστει η λυση SFYROKADRONI γραφτο σε βιντεο να εχουμε εικονα και ηχο:a11:: [στο στομα λευκοπλαστη μην σου φυγουν τιποτα ευχες]:lol::beer::a014:

akaposto
06/07/2012, 01:21
καινούργιο πιστόνι και να θέλει να το αλλάξει :mad:

263504

Χρήστο την άλλη φορά αν δεν ξεκολλήσει
να δοκιμάσουμε να του ρίξουμε μπύρα και να πιούμε εμείς το wd.
Κάποια στιγμή θα το πετύχουμε!

Ερώτηση...σε είδαν τα ματάκια μου με ασημί βαυαρό; :D

Yorgoskos
06/07/2012, 07:55
Χρήστο την άλλη φορά αν δεν ξεκολλήσει
να δοκιμάσουμε να του ρίξουμε μπύρα και να πιούμε εμείς το wd.
Κάποια στιγμή θα το πετύχουμε!

:lol::lol:

sapila racing
06/07/2012, 10:07
Αρη νομιζω κανει και βιδα. το βολαν στο TTR μας ειχε ετοιμο εσωτερικο σπειρωμα και εγκοπη απεξω για να βαλεις κοντρακλειδι. η βιδα σφιγκοντας εσπρωχνε τον στροφαλο και πεταγε εξω το βολαν. κι εγω ζοριστηκα να βρω βιδα. κι αν θυμαμαι καλα την παρηγγηλα σε μαγαζι γιατι δεν ειχανε. μετα εμαθα απο ξενο φορουμ οτι ιδιο πασο εχει κι ο αξονας της ροδας. για δες μπας και..


Αν δεν ειναι αριστερόστροφο σπείρωμα όπως καποια άλλα Honda της εποχής, μια οποιαδήποτε λίγο μακριά βίδα για 17ρι κλειδί απο το ιδιο μηχανακι θα κάνει.

sv9cvk
06/07/2012, 11:23
καινούργιο πιστόνι και να θέλει να το αλλάξει :mad:

263504

Χρήστο την άλλη φορά αν δεν ξεκολλήσει
να δοκιμάσουμε να του ρίξουμε μπύρα και να πιούμε εμείς το wd.
Κάποια στιγμή θα το πετύχουμε!

Ερώτηση...σε είδαν τα ματάκια μου με ασημί βαυαρό; :D

Την επομενη φορα θα το κανουμε ετσι!!
Τα ματακια σου αν με ειδαν αργα το βραδυ της Τεταρτης στον Πλατανια με κουτι ομως βαυαρό ,τοτε ναι εγω ημουν,αλλα δεν μπορουσα να σταματησω γιατι με περιμεναν.

Το πιστονι και βαλβιδες μετα απο 2 ημερες στο WD40 ξεκολησαν πολυ ευκολα, αλλα περισσοτερα αργοτερα με φωτο :beer:

sv9cvk
08/07/2012, 23:25
Λοιπον! Νεοτερα απο το μετωπο:
Μετα απο μερικες μερες καταναλωσης WD40 :a33: ,το πιστονι βγηκε πολυ ευκολα με την χρηση του special tool sfirokadroni (σε πολυ soft εκδοση )

:beer:

263733

:rolleyes:

263734


263735

sv9cvk
08/07/2012, 23:34
Ο κυλινδρος!
Γενικα ηταν σε καλη κατασταση αλλα τουλαχιστον ενα 0.25 ρεκτιφιε (με το αναλογο πιστονι φσκ) :cool: θα γινει!
Εχω μπει σε πειρασμο να το κανω 200αρι ,αλλα κανω το κοροιδο!!:a13:

263736

Οι βαλβιδες βγηκαν και αυτες σχετικα ευκολα ,Θα γινουν μετρησεις και ισως οι οδηγοι να μην χρειαστει να αλαχτουν! :)

263737

263738

sv9cvk
08/07/2012, 23:43
Η ωρα του πλυσιματος εφτασε! Ανεβασα στην ταρατσα ολα τα εξαρτηματα ,εκτος του κινητηρα) και ξεκινησα την μπουγαδα!!!:p (η πλακα ειναι οτι ειναι εμφανως λιγοτερα ακομα και απο αυτα του TS50 ,Απλα πραγματα );)
263739

Ετοιμα!!!

263740

263741

sv9cvk
08/07/2012, 23:45
Στην συνεχεια η πλεξουδα και τα ηλεκτρικα μετα την μυστικη ,ειδικη επεξεργασια, πηγε στον παγκο για ανακατασκευη!!!:cool:

263742

Αυτα για σημερα!! Απο αυριο καινουρια φρεσκα νεα!!:wave2::ZZZ:

universalgr1
09/07/2012, 01:15
Έλα ρε Χρηστάρα...!!!

Δώσε πόνο!! :beer::beer:

Shaolin Monk
09/07/2012, 19:41
Μπραβο ρε συντοπιτη.... Αν δεν ντρεπομουνα να εμφανιστω λογω ρουφιανΙάς θα περνουσα να δωσω ενα χερακι στην καταναλωση μπυρας..... :beer::beer::beer:

motoexelixis
09/07/2012, 19:43
:a014::a014:

sv9cvk
09/07/2012, 22:42
Μπραβο ρε συντοπιτη.... Αν δεν ντρεπομουνα να εμφανιστω λογω ρουφιανΙάς θα περνουσα να δωσω ενα χερακι στην καταναλωση μπυρας..... :beer::beer::beer:


Σε λιγες μερες θα κανω ενα ταρατσα παρτυ !! Κανονισε να εχεις ξεντραπει μεχρι τοτε!!!

ΟΚ?? :beer::a33:

lspiros
10/07/2012, 12:49
Σε λιγες μερες θα κανω ενα ταρατσα παρτυ !! Κανονισε να εχεις ξεντραπει μεχρι τοτε!!!

ΟΚ?? :beer::a33:

αμ βεβαια ολους τους αλλους τους κερναει,εμας ουτε στραγαλι μασημενο:evil:

tom kissas
10/07/2012, 14:15
οπα οπα οπα προχοραει και εγω χανω επεισοδεια:D
προσοχη λογω της γεροντικης ανοιας μην τα μπερδεψετε τοσα ανοιχτα μετωπα
:beer:

sv9cvk
23/07/2012, 23:31
αμ βεβαια ολους τους αλλους τους κερναει,εμας ουτε στραγαλι μασημενο:evil:

Ελα παραπονιαρη τσακο μια!!:beer:


οπα οπα οπα προχοραει και εγω χανω επεισοδεια:D
προσοχη λογω της γεροντικης ανοιας μην τα μπερδεψετε τοσα ανοιχτα μετωπα
:beer:

Εσυ πας γυρευοντας νομιζω!!:mad::a29: Αλλα ξερω ποιος σε βαζει :a015::a016::a37::a38:

sv9cvk
23/07/2012, 23:58
Οι μερες περασαν οι εξελιξεις τρεχουν ,:D αλλα που χρονος για να ποσταρω!!!:(
Λοιπον το βολαν αφου μας παιδεψε αρκετα για να βγει λογω ελειψης του εξωλκεα ,Ετσι μια και ειχα δουλεια στα Χανια ,πηρα το μοτερ και πηγα μια βολτα απο του Κεχαγια (τελικα του χρωσταω πολλες μπυρες) και σε 5 λεπτα ειχα το βολαν στο χερι!!!!:beer::beer: (φυσικα παραγγειλα τον εξολκεα να υπαρχει )

264530
Και τωρα μπορω να λυσω το υπολοιπο μοτερ!!
Πρωτη εντυπωση που εδειχνε το παρελθον του XL ηταν ο τεντωτηρας της καδενας !!! :rolleyes:
Απλα τον ειχαν ανεβασει χειροκινητα τοσο ,οσο μπορουσε να παει σε σημειο που ειχε ενα εκατοστο κενο απο το ελατηριο .:eyepop: Το κακο ειναι οτι δεν εβγαλα φωτο!!:(
264529

Ετσι λυσαμε τα καρτερ !!! Οι φωτο ειναι απο κινητο μια και ειχα ξεχασει την φωτογραφικη μηχανη!!!

264531

sv9cvk
24/07/2012, 00:08
Μακα!!!:rolleyes:
264532

Σιγα σιγα το μοτερ μας αποκαλυπτει την ιστορια του!!!

Μοτερ επισκευασμενο με 2ο ρεκτιφιε (0.50)
264533

Δεν εχω αρκετες φωτο αλλα τα πραγματα εχουν ως εξης:
Βαλβιδα εξαγωγης ,κοκορακια ,εκκεντροφορος ,πιστονι (+0.50) ειναι αλλαγμενα και μαλιστα με ελαχιστα χιλιομετρα πριν τρακαρει και μεινει σε ακινησια για τοσα χρονια με αποτελεσμα να κολησει.
Ετσι απο μοτερ θελουμε μεχρι τωρα!!:rolleyes:
Μπιελα , ρουλεμαν ,ελατηρια - πιστονι (και ρεκτιφιε +0.75) βαλβιδες ,φλατζες ,τσιμουχες κλπ