PDA

View Full Version : Δάνειο 5 χιλιάδες?



mxmiata
16/06/2012, 08:25
Καλημέρα παιδια εχω κλεισει τα 18 εδω και μερικους μηνες
και σκευτομαι να παρω ενα δανειο 5χιλιαδες ευρω να παρω ενα οχημα .
Το θεμα ειναι οτι δεν ξερω αν μπορω να παρω δανειο ετσι.
Απο την αλλη λεω σε 50 δοσεις των 100 ευρω δεν ειναι κ κατι τραγικο και μπορει να το δωσουν..
Δωστε τα φωτα σας στον νεο παιδια...Εγγυητες δεν ΘΕΛΩ να υπάρξουν. Μην το πειτε καν..

byron
16/06/2012, 08:29
Δεν το λέμε κάν....οτι δεν πρόκειται να σου δώσουν.

Sorry :wave2:

Cpt. Haddock
16/06/2012, 08:34
(Ευτυχως) δεν μπορεις :wave2:

devil's animal
16/06/2012, 11:02
Καλημέρα παιδια εχω κλεισει τα 18 εδω και μερικους μηνες
και σκευτομαι να παρω ενα δανειο να παρω ενα οχημα .

Απο την αλλη λεω σε 50 δοσεις των 100 ευρω δεν ειναι κ κατι τραγικο και μπορει να το δωσουν..


αν πας Κωτσοβολο τσιμπας το παρακατω οχημα με λιγοτερες απο 50 δοσεις...
:beer:

261583

harris_x
16/06/2012, 11:46
Μιας και μιλάμε για δάνεια...

















σκεπτώμουν να παρω ενα στεγαστικό και να αγοράσω μια Ferrari, τι λέτε, θα μου το δώσουν;



Βοήθεια οι τραπεζικοί του φόρουμ :a42:

Cpt. Haddock
16/06/2012, 11:51
:tomates:

DimChios
16/06/2012, 11:55
:tomates:


:lol:

εχει γινει το αγαπημενο σου emoticon τελευταια ε?

:lol:

Cpt. Haddock
16/06/2012, 11:58
Ναι, ειναι και η εποχη τους :D

DimChios
16/06/2012, 12:29
Ναι, ειναι και η εποχη τους :D

Που να δεις τωρα που θα αρχισει και ο χυμαδορ τις καλλιεργειες...

της πτανας θα γινει!

:lol:

ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ
16/06/2012, 12:32
παιδες ο πιτσιρικος θελει βοηθεια ....
φιλε και να μπορουσες δεν θα ηταν καλο να παρεις ενα τετοιο δανειο τετοια εποχη .... εισαι μικρος ακομα για να κανεις τετοιε σκεψεις ... το σιγουρο ειναι οτι δεν θα σου δωσουν , αλλα προσπαθησε να σκεφτεις λιγο πιο ωριμα ...

taxydromos
16/06/2012, 12:51
καλύτερα ξεκίνα να μαζεύεις τα 100 ευρώ κάθε μήνα,να αποκτήσεις ένα κεφάλαιο και να μπορέσεις να διαπραγματευτείς πιό εύκολα αργότερα..

Acacius
16/06/2012, 14:04
Άμα θέλεις το δάνειο για να πάρεις Mazda είσαι σε λάθος forum :lol:

Δεν είμαι τραπεζικός αλλά όπως σου είπαν και οι υπόλοιποι, σε αυτή την ηλικία δεν παίζει να σου δώσει δάνειο η τράπεζα, ειδικά σε τέτοιες περιόδους. Εκτός πια κι αν έχεις κανένα σπίτι στο όνομά σου και σίγουρη δουλειά με καλό μισθό. Μπαδεγουέι, για να ξεπληρώσεις 5 χιλιάρικά με 100 ευρώ δόση το μήνα, δε θα χρειαστείς μόνο 50 μήνες... υπάρχει και το επιτόκιο.

Αν μπορείς να βάζεις σταθερά 100-120 ευρώ στην άκρη το μήνα, σφίξου και άρχισε να μαζεύεις από χθες. Μπορεί να σου φανεί αιωνιότητα, αλλά σε ενάμιση χρόνο μπορείς να πάρεις ένα καλούτσικο μεταχειρισμένο, μαζί με τον πρώτο εξοπλισμό που θα χρειαστείς.

nathair
16/06/2012, 14:10
Δουλειά έχεις; Εισόδημα μηνιαίο; Ξέχνα το δάνειο, με ή χωρίς εγγυητή, αν δεν έχεις...

o teos
16/06/2012, 14:40
Δανειο ε??στην ελλαδα του 2012 ε??και 18 χρονων :bawl: το αλλο με τον τοτο το ξερετε???

sorry φιλαρακι αλλα δεν κρατηθηκα....οπως σου πανε ξεκινα καλυτερα τις οικονομιες μικρος εισαι στην ελλαδα δυστηχως μελλον δεν εχεις αλλα που θα παει....

mikes
16/06/2012, 17:43
στην ελλαδα του 2012 φιλαρακο, για να σου δωσει μια τραπεζα δανειο, πρεπει να πρωτα να της αποδειξεις οτι ΔΕΝ το χρειαζεσαι!

επισης απο τοτε που ανακαλυφθηκαν τα δανεια, ενα δανειο των 5000 ευρω, με 100 ευρω μηνιαια δοση, δεν αποπληρωνεται σε 50 μηνες αλλα σε 65 με 70 το λιγοτερο!

typhoon
17/06/2012, 01:08
εγω προτεινω ναπας ο ιδιος σε μερικες τραπεζες να ρωτησεις κ να μας πεις τι σου ειπαν

dim40
20/06/2012, 20:29
εγω προτεινω ναπας ο ιδιος σε μερικες τραπεζες να ρωτησεις κ να μας πεις τι σου ειπαν

να εχεις και το κινητο μαζι σου να καταγραψεις σε βιντεο τα γελια αυτων που θα μιλησεις. θα ηταν ενδιαφερον να τα δουμε στο youtube :D

nihristo
20/06/2012, 21:00
άλλος ένας διαγωνισμός εξυπνάδας σε μία αφελή ερώτηση. :a46:

Lupo
20/06/2012, 21:14
Ένα από τα χειρότερα που μπορείς να κάνεις σ' έναν άνθρωπο.

Να του κόψεις το δικαίωμα να ονειρεύεται.

dimis_gr
20/06/2012, 21:22
Λόγο επαγγέλματος μπορώ να σου πω με μεγάλη σιγουριά ότι δεν πρόκειται να σου δώσουν. Και άλλος με έιχε ρωτήσει πρόσφατα για τον ίδιο σκοπό το ίδιο ποσό και δεν.... ίσως αν έχεις καλές εισοδηματικές πλάτες δλδ γονείς ίσως μπορείς να ελπίζεις ώστε να μπουν εγγυητές οι δικοί σου

motor12
20/06/2012, 22:37
ολοι του ειπατε να μην παρει δανειο και να μαζευει
το εχει κανει κανεις αυτο ?
δηλαδη να βαζει στην ακρη 100 ευρω καθε μηνα για να μαζεψει μετα από 50 μηνες, 5000 ευρω?
τι του λετε του παιδιου ?

SVX
20/06/2012, 22:39
ολοι του ειπατε να μην παρει δανειο και να μαζευει
το εχει κανει κανεις αυτο ?
δηλαδη να βαζει στην ακρη 100 ευρω καθε μηνα για να μαζεψει μετα από 50 μηνες, 5000 ευρω?
τι του λετε του παιδιου ?

να μην παρει μηχανη που δεν αντεχει οικονομικα με 2 χιλιαρικα παιρνεις 600αρι 5ετιας...

mikes
20/06/2012, 22:47
ολοι του ειπατε να μην παρει δανειο και να μαζευει
το εχει κανει κανεις αυτο ?
δηλαδη να βαζει στην ακρη 100 ευρω καθε μηνα για να μαζεψει μετα από 50 μηνες, 5000 ευρω?
τι του λετε του παιδιου ? μιλαμε σε 18χρονο χωρις εισοδημα που νομιζει οτι τα δανεια ειναι ατοκα και εξοφλουνται ετσι ευκολα! εσυ τι νομιζεις οτι πρεπει να του πουμε δλδ??

motor12
20/06/2012, 22:47
να μην παρει μηχανη που δεν αντεχει οικονομικα

συμφωνω




με 2 χιλιαρικα παιρνεις 600αρι 5ετιας...

διαφωνω γιατι μπορει να θελει μια καινουργια μηχανη
ακομα και πολλα 125 σε καινουργια εχουν ενα 5χιλιαρο

SVX
20/06/2012, 22:50
διαφωνω γιατι μπορει να θελει μια καινουργια μηχανη
ακομα και πολλα 125 σε καινουργια εχουν ενα 5χιλιαρο

ρε φιλε , με το συμπαθειο.... απο την Ελλαδα μας γραφεις? εδω δεν περισευουν για καινουρια λαστιχα, και μας λες οτι ο παλικαρος που μπορει να μην εχει παει καν φανταρος , πρεπει να το παιξει : "follow your heart" "μια ζωη την εχουμε " κλπ?

motor12
20/06/2012, 23:12
δεν ειπα κατι τετοιο
ισα ισα που ειπα οτι συμφωνω να παρει οτι αντεχει που βεβαια
αυτο εννοειται
γιατι η αλλη λυση ειναι να κανει καμια ληστεια
αλλα ας μην βαζω ιδέες χα χα χα

npat
20/06/2012, 23:19
το εχει κανει κανεις αυτο ?

Ναι

(και, φαντάζομαι, εκτός από μένα, όλος ο κόσμος πριν μας μάθουν στα δανεικά για ψύλλου πήδημα)



δηλαδη να βαζει στην ακρη 100 ευρω καθε μηνα για να μαζεψει μετα από 50 μηνες, 5000 ευρω?
τι του λετε του παιδιου ?

Άμα το εισόδημά του του επιτρέπει να βάζει ΜΟΝΟ 100 ευρώ το μήνα στην άκρη, και δεν έχει τίποτα μαζεμένο, τότε δεν έχει καμιά δουλειά να πάρει μηχανάκι που κάνει 5000 ευρώ.

dimis_gr
20/06/2012, 23:30
Ναι

(και, φαντάζομαι, εκτός από μένα, όλος ο κόσμος πριν μας μάθουν στα δανεικά για ψύλλου πήδημα)



Άμα το εισόδημά του του επιτρέπει να βάζει ΜΟΝΟ 100 ευρώ το μήνα στην άκρη, και δεν έχει τίποτα μαζεμένο, τότε δεν έχει καμιά δουλειά να πάρει μηχανάκι που κάνει 5000 ευρώ.



Και εγώ είμαι άτομο που δεν έχω πάρει δάνειο ή δεν έχω βάλει δόσεις και ούτε πλούσιος είμαι ούτε 1000άρικο πέρνω. Κάνω υπομονή και βάζω ότι μπορώ στην άκρη. Μετράω τις ανάγκες και τα θέλω μου ώστε να μαζεύω από νωρίτερα πριν προκύψει η ανάγκη.Επιτέλους και ένας που τα λέει ως έχει. Τι δάνεια κλπ? Αν έχεις πέρνεις αν όχι ή περιμένεις ή πέρνεις κάτι άλλο. Το να πάρεις δάνειο ένα τμήμα του ποσού αν ακι το θεωρώ λάθος πάει και έρχεται αλλά το να πάρεις όλο το ποσό δάνειο? Με τίποτα.

TROOPER
21/06/2012, 00:15
ολοι του ειπατε να μην παρει δανειο και να μαζευει
το εχει κανει κανεις αυτο ?
δηλαδη να βαζει στην ακρη 100 ευρω καθε μηνα για να μαζεψει μετα από 50 μηνες, 5000 ευρω?


ναι,τι περιεργο ε?

@ngelos
21/06/2012, 00:30
να μην παρει μηχανη που δεν αντεχει οικονομικα με 2 χιλιαρικα παιρνεις 600αρι 5ετιας...

Που?Πότε?...:a2:


:bawl::bawl::bawl:

devil's animal
21/06/2012, 16:41
ολοι του ειπατε να μην παρει δανειο και να μαζευει
το εχει κανει κανεις αυτο ?
δηλαδη να βαζει στην ακρη 100 ευρω καθε μηνα για να μαζεψει μετα από 50 μηνες, 5000 ευρω?
τι του λετε του παιδιου ?

αλλος ενας εδω...
:wave2:

moutoulos
24/06/2012, 07:47
δεν ειπα κατι τετοιο
ισα ισα που ειπα οτι συμφωνω να παρει οτι αντεχει που βεβαια
αυτο εννοειται
γιατι η αλλη λυση ειναι να κανει καμια ληστεια
αλλα ας μην βαζω ιδέες χα χα χα

Εμ βέβαια σε τέτοιες ανούσιες ιδέες είμαστε πρώτοι. Δηλαδή δεν παίζει να βάλει την
ουρά κάτω απο τα σκέλια, και μην πάρει τίποτα?. Αλλά μάθαμε όλοι στην χλίδα ...

Αν και ο mxmiata βέβαια πέρα βρέχει, μπήκε, είπε, δεν είδε κάτι να του αρέσει, και την
έκανε.

Παρόλα αυτα mxmiata "αν θα μας δείς κάποια στιγμή", να ξέρεις οτι πάνω στην ατυχία
σου, είσαι "τυχερός", που δεν θα μπορέσεις να πάρεις δάνειο ...

Xrider
25/06/2012, 09:43
Κατι τετοια δανεια μας εφεραν σε αυτη την κατασταση.
η διαφορα ειναι οτι και αλλοι που ηταν οχι 18 αλλα και 58 με τετοια ελαφροτητα μαζεψαν δανεια χαρη στις πολιτικες των τραπεζων...και σημερα τους φταινε οι τραπεζες και οχι το ξερο τους το κεφαλι.
Φιλος σε αντιπρσπα αυτοκντν κατι τετοια μου ελεγε πριν ενα μηνα...οτι πηγαινε ο αλλος με εκαθαριστηκο για γελια και αγοραζε 2λιτρο αυτοκινητο.
Δανειο ειναι η εσχατη λυση και αν ειναι να βαλει κανεις υποθηκη την κλαρα του καλο ειναι να ειναι τουλαχιστον για πολυ σοβαρο λογω.
Μικρε βολεψου με οτι φτανει το χερι σου τωρα και οταν θα εχεις ντουκου χρημα και σε παιρνει ,ανοιξου -γνωμη μου-

TROOPER
25/06/2012, 09:51
αν το γυρισετε στο κοινωνικοοικονομικοπολιτικο θα φυγει χωρις 2η κουβεντα.

GFawkes
25/06/2012, 11:52
Εγω θα σε συστησω σε εναν φιλο μου να σε δανεισει......

http://www.i-live.gr/wp-content/uploads/2009/09/news-psomiadis-in-jail1.jpg?84cd58

sergiosm
25/06/2012, 12:38
(Ευτυχως) δεν μπορεις :wave2:


κάποτε όμως (δυστυχώς) όχι μόνο μπορούσε, αλλά οι τράπεζες τα έδιναν σχεδόν με το ζόρι...

sergiosm
25/06/2012, 12:44
ολοι του ειπατε να μην παρει δανειο και να μαζευει
το εχει κανει κανεις αυτο ?
δηλαδη να βαζει στην ακρη 100 ευρω καθε μηνα για να μαζεψει μετα από 50 μηνες, 5000 ευρω?
τι του λετε του παιδιου ?

Ναι ρε φίλε
Το έχω κάνει και εγώ.
Γιατί σου φαίνεται παράξενο. Εμένα μου φαίνεται ως το πλέον λογικό και συνετό. Και κυρίως ΑΣΦΑΛΕΣ για την τσέπη

George_Sp
25/06/2012, 12:54
ας ρίξω τη σκέψη μου εδώ να ακούσω γνώμες.....

είμαι 29 και δεν έχω οφειλές σε τράπεζες. Δεν έχω ενοίκιο (ιδιόκτητο σπίτι) και τα μόνα μου έξοδα καλύπτονται και με το παραπάνω από 2 δουλειές (μία part time και μία full time σε υγιέστατες μεγάλες εταιρίες που δεν έχουν πρόβλημα απολύσεων ή να χρωστάνε στις τράπεζες) που βρήκα μέσα στον Ιούνη.
Έχω κατασταλάξει στο λύκο της Sym (Wolf250) με κόστος κτίσης + εξοπλισμό περίπου στα 4500ευρώ. Σκέφτομαι να τα αγοράσω όλα από τον Βύνιο και να τα βάλω σε 72δόσεις (περίπου 60ευρώ το μήνα). Με τις 2 δουλειές υπολογίζω να μαζέψω το ποσό των 4.500ευρώ σε περίπου κάτι λιγότερο από χρόνο με πολύ άνεση (και πέραν των 60ευρώ της δόσης)
Να το προχωρήσω έτσι και στο τέλος του χρόνου να πάω να το αποπληρώσω φουλ με μετρητά και να γλιτώσω και το 13% επιτόκιο της τράπεζας μιας και με τέτοια εξόφληση δεν θα έχω πεναλτυ?


το ιδανικό θα ήταν να περιμένω 3μήνες να πληρωθώ και να αφήσω ένα υπόλοιπο 1500ευρώ να μπει σε δόσεις αλλά η ανάγκη για εργαλείο μετακίνησης είναι άμεση.

GIXXERAKIAS
25/06/2012, 12:55
Ναι ρε φίλε
Το έχω κάνει και εγώ.
Γιατί σου φαίνεται παράξενο. Εμένα μου φαίνεται ως το πλέον λογικό και συνετό. Και κυρίως ΑΣΦΑΛΕΣ για την τσέπη

Τι είναι ασφαλές για την τσέπη να τα μαζευεί στο σπίτι και να μπούν ληστες όταν θα έχει μαζέψει τα 5.000ε και να πεί΄"τωρα επιτέλους μπορώ να διασκεδάσω!!" και να του τα κλέψουν μέσα απο τα χέρια?

Κάτι τέτοιες φάσεις μου θυμίζουν την γριά απο τό "μπαμπά μην τρέχεις" (νομίζω ότι έτσι λεγόταν) και το "θα σας δείξω εγώ μ@λ@κες πώς διασκεδάζουν όταν μαζέψω το δισεκατομμύριο....":bawl:


Εγώ συμφωνώ με την φάση δάνειο αλλά να μπορείς να το αποπληρώσεις.Έχω πάρει αμάξι,μηχανή και σκούτερ με δάνεια (το ένα άρχιζε όταν τελείωνε το άλλο).Κάνω κάτι κακό?Κάνω κάτι λάθος?Είναι εγκληματικό που θέλω να ζήσω εκείνη την στιγμή που το θέλω?:confused:

Sapadak
25/06/2012, 13:04
ας ρίξω τη σκέψη μου εδώ να ακούσω γνώμες.....

είμαι 29 και δεν έχω οφειλές σε τράπεζες. Δεν έχω ενοίκιο (ιδιόκτητο σπίτι) και τα μόνα μου έξοδα καλύπτονται και με το παραπάνω από 2 δουλειές (μία part time και μία full time σε υγιέστατες μεγάλες εταιρίες που δεν έχουν πρόβλημα απολύσεων ή να χρωστάνε στις τράπεζες) που βρήκα μέσα στον Ιούνη.
Έχω κατασταλάξει στο λύκο της Sym (Wolf250) με κόστος κτίσης + εξοπλισμό περίπου στα 4500ευρώ. Σκέφτομαι να τα αγοράσω όλα από τον Βύνιο και να τα βάλω σε 72δόσεις (περίπου 60ευρώ το μήνα). Με τις 2 δουλειές υπολογίζω να μαζέψω το ποσό των 4.500ευρώ σε περίπου κάτι λιγότερο από χρόνο με πολύ άνεση (και πέραν των 60ευρώ της δόσης)
Να το προχωρήσω έτσι και στο τέλος του χρόνου να πάω να το αποπληρώσω φουλ με μετρητά και να γλιτώσω και το 13% επιτόκιο της τράπεζας μιας και με τέτοια εξόφληση δεν θα έχω πεναλτυ?


το ιδανικό θα ήταν να περιμένω 3μήνες να πληρωθώ και να αφήσω ένα υπόλοιπο 1500ευρώ να μπει σε δόσεις αλλά η ανάγκη για εργαλείο μετακίνησης είναι άμεση.

Προσωπικα ειμαι κατα του δανεισμου απο τραπεζες.

Μιας και εισαι καλα στα εργασιακα σου γιατι δε βαζεις 12 δόσεις να ξεμπερδευεις εφοσον λες οτι θα το μαζεψεις το ποσο?
Δες αν συμφέρει να βαλεις πολλές με μικρό ποσο (και να εισαι ασφαλης) ή να βαλεις λιγες και να ξεμπερδευεις

sergiosm
25/06/2012, 13:04
Τι είναι ασφαλές για την τσέπη να τα μαζευεί στο σπίτι και να μπούν ληστες όταν θα έχει μαζέψει τα 5.000ε και να πεί΄"τωρα επιτέλους μπορώ να διασκεδάσω!!" και να του τα κλέψουν μέσα απο τα χέρια?

Κάτι τέτοιες φάσεις μου θυμίζουν την γριά απο τό "μπαμπά μην τρέχεις" (νομίζω ότι έτσι λεγόταν) και το "θα σας δείξω εγώ μ@λ@κες πώς διασκεδάζουν όταν μαζέψω το δισεκατομμύριο....":bawl:
Εγώ συμφωνώ με την φάση δάνειο αλλά να μπορείς να το αποπληρώσεις.Έχω πάρει αμάξι,μηχανή και σκούτερ με δάνεια (το ένα άρχιζε όταν τελείωνε το άλλο).Κάνω κάτι κακό?Κάνω κάτι λάθος?Είναι εγκληματικό που θέλω να ζήσω εκείνη την στιγμή που το θέλω?:confused:

Ασφαλές με την έννοια ότι τελικά πληρώνεις λιγότερο. Όχι με την έννοια ότι θα σου τα κλέψουν.
Από κει και πέρα όλα είναι θέμα ΕΠΙΛΟΓΩΝ.
Ο καθένας έχει δικαίωμα να κάνει τη ζωή του όπως θέλει. Με τις επιλογές όμως έρχονται και οι συνέπειες.
Μετά όμως να μην έρθει να κλαίγεται για την κακιά την τράπεζα που του παίρνει τη μηχανή ...

kachius
25/06/2012, 13:12
να περιμένω 3μήνες να πληρωθώ και να αφήσω ένα υπόλοιπο 1500ευρώ να μπει σε δόσεις αλλά η ανάγκη για εργαλείο μετακίνησης είναι άμεση.

Αυτό πιστεύω είναι το καλύτερο.
Τρεις μήνες δεν είναι και πολύ (όπως οι 50 που λέγαμε πριν...)
Να ξέρεις ότι στο δάνειο, πρώτα πληρώνεις τους τόκους*, οπότε ναι μεν σε 6 μήνες πχ θα πας να αποπληρώσεις χωρίς πρόστημο, αλλά θα έχεις ήδη πληρώσει τόκους για αρκετά μεγαλύτερο διάστημα από το 6μηνο...Γνώμη μου, για 3 μήνες, περίμενε, και χρεώσου μόνο τα ρέστα που λες...

*χοντρικά, για μία δόση 100 ευρώ, στους πρώτους μήνες θα αντιστοιχεί 70 ευρώ τόκοι (από τους τόκους του συνόλου της περιόδου) και 30 κεφάλαιο, και όσο παιρνούν οι μήνες αλλάζει αυτή η σχέση.

George_Sp
25/06/2012, 13:12
Προσωπικα ειμαι κατα του δανεισμου απο τραπεζες.

Μιας και εισαι καλα στα εργασιακα σου γιατι δε βαζεις 12 δόσεις να ξεμπερδευεις εφοσον λες οτι θα το μαζεψεις το ποσο?
Δες αν συμφέρει να βαλεις πολλές με μικρό ποσο (και να εισαι ασφαλης) ή να βαλεις λιγες και να ξεμπερδευεις

προτιμώ να νιώθω περισσότερο ασφαλής με μικρό ποσό δόσης γιατί ποτέ δε ξέρεις τι ξημερώνει αύριο. επίσης δεν είμαι άτομο που θα χαλάσω τον προγραμματισμό μου...(π.χ. στο τέλος της χρονιάς να μην έχω αποταμιεύσει όσα υπολογίζω γιατί τα έφαγα αλλού)
με 12 δόσεις το ποσό πάει στα 350ευρώ το μήνα που όσο και να λες οτι έχεις 2δουλειές και δικό σου σπίτι είναι ένα πολύ σεβαστό ποσό την εποχή που διανύουμε.


Αυτό πιστεύω είναι το καλύτερο.
Τρεις μήνες δεν είναι και πολύ (όπως οι 50 που λέγαμε πριν...)
Να ξέρεις ότι στο δάνειο, πρώτα πληρώνεις τους τόκους*, οπότε ναι μεν σε 6 μήνες πχ θα πας να αποπληρώσεις χωρίς πρόστημο, αλλά θα έχεις ήδη πληρώσει τόκους για αρκετά μεγαλύτερο διάστημα από το 6μηνο...Γνώμη μου, για 3 μήνες, περίμενε, και χρεώσου μόνο τα ρέστα που λες...

*χοντρικά, για μία δόση 100 ευρώ, στους πρώτους μήνες θα αντιστοιχεί 70 ευρώ τόκοι (από τους τόκους του συνόλου της περιόδου) και 30 κεφάλαιο, και όσο παιρνούν οι μήνες αλλάζει αυτή η σχέση.

3μήνες χωρίς όχημα μετακίνησης είναι πολύ. ήδη τρώω την ημέρα 3 ώρες σε συγκοινωνίες για Περιστέρι-Καλλιθέα-Πειραιά-Περιστέρι και ειλικρινά με τη ζέστη δε παλεύεται.

όταν ρώτησα στο Βύνιο για τη χρηματοδότηση μου παν το ανάποδο από ότι λες......οι πρώτες δόσεις έχουν μεγαλύτερο ποσοστό κεφάλαιο...και όσο περνάει ο καιρός κερδίζουν ποσοστό οι τόκοι......εξ ου και το μη πέναλτυ σε περίπτωση αποπληρωμής εντός 12μηνών.

GIXXERAKIAS
25/06/2012, 13:16
Ασφαλές με την έννοια ότι τελικά πληρώνεις λιγότερο. Όχι με την έννοια ότι θα σου τα κλέψουν.
Από κει και πέρα όλα είναι θέμα ΕΠΙΛΟΓΩΝ.
Ο καθένας έχει δικαίωμα να κάνει τη ζωή του όπως θέλει. Με τις επιλογές όμως έρχονται και οι συνέπειες.
Μετά όμως να μην έρθει να κλαίγεται για την κακιά την τράπεζα που του παίρνει τη μηχανή ...

Γι'αυτό έγραψα το να πάρεις δάνειο αλλά να μπορείς να το αποπληρώσεις.;)

Sapadak
25/06/2012, 13:16
όταν ρώτησα στο Βύνιο για τη χρηματοδότηση μου παν το ανάποδο από ότι λες......οι πρώτες δόσεις έχουν μεγαλύτερο ποσοστό κεφάλαιο...και όσο περνάει ο καιρός κερδίζουν ποσοστό οι τόκοι......εξ ου και το μη πέναλτυ σε περίπτωση αποπληρωμής εντός 12μηνών.

:uplate:

Ζητα να σου δωσουν την αναλυση του ποσου των δόσεων (δε ξερω αν παιζει τετοιο βεβαια στα καταναλωτικα) για να το δεις μονος σου.

Μακαρι να ειναι ετσι αν και δε το πιστευω

GIXXERAKIAS
25/06/2012, 13:20
:uplate:

Ζητα να σου δωσουν την αναλυση του ποσου των δόσεων (δε ξερω αν παιζει τετοιο βεβαια στα καταναλωτικα) για να το δεις μονος σου.

Μακαρι να ειναι ετσι αν και δε το πιστευω
Ισχύει,πήρε η γυναίκα μου αυτοκίνητο μεταχειρισμένο και δεν έχει πέναλτυ σε περιπτωσή αποπληρωμής όποτε και αν θέλουμε να το ξεχρεώσουμε.:)

spam on
Φίλε Γιώργο για να σε πειράξω και λίγο.....όχημα μετακίνησης δεν θεωρείς και το ποδηλατό σου που κάνεις τις βολτούλες σου?Έτσι προσπαθείς εσυ να μας πείσεις τόσο καιρό.:D
spam off

buckley
25/06/2012, 13:22
ας ρίξω τη σκέψη μου εδώ να ακούσω γνώμες.....

είμαι 29 και δεν έχω οφειλές σε τράπεζες. Δεν έχω ενοίκιο (ιδιόκτητο σπίτι) και τα μόνα μου έξοδα καλύπτονται και με το παραπάνω από 2 δουλειές (μία part time και μία full time σε υγιέστατες μεγάλες εταιρίες που δεν έχουν πρόβλημα απολύσεων ή να χρωστάνε στις τράπεζες) που βρήκα μέσα στον Ιούνη.
Έχω κατασταλάξει στο λύκο της Sym (Wolf250) με κόστος κτίσης + εξοπλισμό περίπου στα 4500ευρώ. Σκέφτομαι να τα αγοράσω όλα από τον Βύνιο και να τα βάλω σε 72δόσεις (περίπου 60ευρώ το μήνα). Με τις 2 δουλειές υπολογίζω να μαζέψω το ποσό των 4.500ευρώ σε περίπου κάτι λιγότερο από χρόνο με πολύ άνεση (και πέραν των 60ευρώ της δόσης)
Να το προχωρήσω έτσι και στο τέλος του χρόνου να πάω να το αποπληρώσω φουλ με μετρητά και να γλιτώσω και το 13% επιτόκιο της τράπεζας μιας και με τέτοια εξόφληση δεν θα έχω πεναλτυ?


το ιδανικό θα ήταν να περιμένω 3μήνες να πληρωθώ και να αφήσω ένα υπόλοιπο 1500ευρώ να μπει σε δόσεις αλλά η ανάγκη για εργαλείο μετακίνησης είναι άμεση.

Ξέχνα αυτό το μηχανάκι που επέλεξες.Βλέπω ότι όσοι και να στο πουν δεν εννοείς να το καταλάβεις ότι πας να κάνεις πατάτα και συνέχεια σε παρακολουθώ να προσπαθείς να επιχειρηματολογείς υπέρ του.Αν ήσουν αναποφάσιστος γιατί δεν είσαι δεν έπρεπε να ζητήσεις γνώμες ούτε βοήθεια.Πόσα χρόνια εργάζεσαι ?
Έχεις πάρει είδηση τι θα παιχτεί στην αγορά από τον Σεπτέμβρη και μετά που φρόντισαν οι ακατανόμαστοι να μαζέψουν όλα τα χαράτσια (εφορίες - αλληλεγγύης - δεη - ετακ) για το β 6μηνο του 2012 και με το πετρέλαιο θέρμανσης από Οκτώβρη στο 1,5 Ευρώ... 4500 Ευρώ για ποιό ???
Άκου λίγο τους μεγαλυτέρους σου και δεν θα χάσεις.
Εγώ στη θέση σου θα περίμενα μέχρι το Σεπτέμβρη οπότε θα μπορείς άνετα να πάρεις το καλύτερο ΧΤ 600 που κυκλοφοράει με κάτω από 2000 Ευρώ που σημειωτέον δεν το παντρεύεσαι με τη μία όπως το Wolf.
Μέχρι τότε ποδήλατο και δανείσου από κανένα φίλο μοτό για διακοπές.Δεν περιμένω να με ακούσεις αλλά δεν πειράζει...

kachius
25/06/2012, 13:24
όταν ρώτησα στο Βύνιο για τη χρηματοδότηση μου παν το ανάποδο από ότι λες......οι πρώτες δόσεις έχουν μεγαλύτερο ποσοστό κεφάλαιο...και όσο περνάει ο καιρός κερδίζουν ποσοστό οι τόκοι......εξ ου και το μη πέναλτυ σε περίπτωση αποπληρωμής εντός 12μηνών.

Τα δικά μου καταναλωτικά λένε αυτό που σου είπα πάντως :D
(οι λογαριασμοί που παίρνω, όχι στα λόγια)
Να σου πω, πήγαινε πάρτο, ειδικά και αν μπορέσεις να το αποπληρώσεις και νωρίτερα, εντάξει, θα δώσεις και χ (λίγα σχετικά) χρήματα παραπάνω στους τόκους αλλά θα τα γλυτώσεις σε ιδρώτα...
Για μικρό διάστημα/ποσό αναφέρεσαι, και με "λίγα" πάγια έξοδα, και με 2 δουλειές...
εσύ ξέρεις, αλλά όπως τα λές δεν είναι μεγάλο το ρίσκο σου
(αλλά μην πιστεύεις ότι θα δίνεις πιο πολύ κεφάλαιο από τόκο...δεν υπάρχει περίπτωση...)


υγ.: Ο buckley έχει δίκιο!!!

υγ2: @GIXXERAKIAS : αποπληρωμή χωρίς πρόστημο ισχύει, ναι
να πληρώνεις στις πρώτες δόσεις λιγότερους τόκους και περισσότερο κεφάλαιο δεν ισχύει

MG-KTiNoS
25/06/2012, 13:31
Εγώ μια φορά αναγκάστηκα να πάρω δάνειο, ανοιχτό επαγγελματικό 15000.
Ω πόσο ωραία ήταν όταν ξέμπλεξα με όλους τους μλκες που είχα μπλέξει…
Έλεγα σιγά το πράμα σ ένα χρόνο τσααααακ τα σκάω κι έξω από την πόρτα.
Πράγμα που δεν έγινε ποτέ και ο ένας χρόνος έγινε 3 4 και οι 15 χίνες κοντά 30 !
Συμπέρασμα…
Ασθένεια, σπίτι, επαγγελματική στέγη είναι τα μόνα δάνεια που θα έπαιρνα, από κει και πέρα δική σου η μπάλα, μεγάλο παιδί είσαι, ψηφίζεις κλπ κλπ

George_Sp
25/06/2012, 13:37
Ισχύει,πήρε η γυναίκα μου αυτοκίνητο μεταχειρισμένο και δεν έχει πέναλτυ σε περιπτωσή αποπληρωμής όποτε και αν θέλουμε να το ξεχρεώσουμε.:)

spam on
Φίλε Γιώργο για να σε πειράξω και λίγο.....όχημα μετακίνησης δεν θεωρείς και το ποδηλατό σου που κάνεις τις βολτούλες σου?Έτσι προσπαθείς εσυ να μας πείσεις τόσο καιρό.:D
spam off
ναι όχημα μετακίνησης το θεωρώ.....απλώς πλέον με 2 δουλειές σε μακρινή απόσταση και τα πράγματα που θα πρέπει να κουβαλάω σε τσάντα πλάτης σε συνδυασμό με τις θερμοκρασίες γύρω στις 8το πρωί και στις 3το μεσημέρι που αλλάζω εργασιακό χώρο...κάνουν το ποδήλατο απαγορευτικό. παλιότερα είχα δική μου δουλειά και μπορούσα να κανονίζω τις ώρες και μέρες που θα ήμουνα στο δρόμο αλλά και τις καιρικές συνθήκες που θα συναντούσα. και πίστεψέ με δεν είχα κανένα πρόβλημα με το ποδήλατο.
καταλαβαίνω τη διάθεσή σου για πείραγμα αλλά νομίζω τώρα καταλαβαίνεις καλύτερα :)


Ξέχνα αυτό το μηχανάκι που επέλεξες.Βλέπω ότι όσοι και να στο πουν δεν εννοείς να το καταλάβεις ότι πας να κάνεις πατάτα και συνέχεια σε παρακολουθώ να προσπαθείς να επιχειρηματολογείς υπέρ του.Αν ήσουν αναποφάσιστος γιατί δεν είσαι δεν έπρεπε να ζητήσεις γνώμες ούτε βοήθεια.Πόσα χρόνια εργάζεσαι ?
Έχεις πάρει είδηση τι θα παιχτεί στην αγορά από τον Σεπτέμβρη και μετά που φρόντισαν οι ακατανόμαστοι να μαζέψουν όλα τα χαράτσια (εφορίες - αλληλεγγύης - δεη - ετακ) για το β 6μηνο του 2012 και με το πετρέλαιο θέρμανσης από Οκτώβρη στο 1,5 Ευρώ... 4500 Ευρώ για ποιό ???
Άκου λίγο τους μεγαλυτέρους σου και δεν θα χάσεις.
Εγώ στη θέση σου θα περίμενα μέχρι το Σεπτέμβρη οπότε θα μπορείς άνετα να πάρεις το καλύτερο ΧΤ 600 που κυκλοφοράει με κάτω από 2000 Ευρώ που σημειωτέον δεν το παντρεύεσαι με τη μία όπως το Wolf.
Μέχρι τότε ποδήλατο και δανείσου από κανένα φίλο μοτό για διακοπές.Δεν περιμένω να με ακούσεις αλλά δεν πειράζει...

Πες μου σε παρακαλώ γιατί το θεωρείς λάθος επιλογή για μετακίνηση εντός πόλης από κάποιον αρχάριο σε σχέση με μια μηχανή μεγαλύτερου κυβισμού (cb400 ή xt600 που προτείνεις)....το wolf είναι πιο μαζεμένο, πιο οικονομικό και σαφέστερα πιο αδύναμο σε γκάζι, άρα και φιλικότερο σε κάποιον καινούριο στα δίκυκλα.

Εργάζομαι από το 2003 (παράλληλα με σπουδές) με ένα διάλειμμα 9μηνών το 2011 που με κάλεσε ο στρατός.

Για υπομονή και επιλογή ποδηλάτου σε παραπέμπω να διαβάσεις την αρχή του ποστ ξανά. :)

buckley
25/06/2012, 14:09
ναι όχημα μετακίνησης το θεωρώ.....απλώς πλέον με 2 δουλειές σε μακρινή απόσταση και τα πράγματα που θα πρέπει να κουβαλάω σε τσάντα πλάτης σε συνδυασμό με τις θερμοκρασίες γύρω στις 8το πρωί και στις 3το μεσημέρι που αλλάζω εργασιακό χώρο...κάνουν το ποδήλατο απαγορευτικό. παλιότερα είχα δική μου δουλειά και μπορούσα να κανονίζω τις ώρες και μέρες που θα ήμουνα στο δρόμο αλλά και τις καιρικές συνθήκες που θα συναντούσα. και πίστεψέ με δεν είχα κανένα πρόβλημα με το ποδήλατο.
καταλαβαίνω τη διάθεσή σου για πείραγμα αλλά νομίζω τώρα καταλαβαίνεις καλύτερα :)



Πες μου σε παρακαλώ γιατί το θεωρείς λάθος επιλογή για μετακίνηση εντός πόλης από κάποιον αρχάριο σε σχέση με μια μηχανή μεγαλύτερου κυβισμού (cb400 ή xt600 που προτείνεις)....το wolf είναι πιο μαζεμένο, πιο οικονομικό και σαφέστερα πιο αδύναμο σε γκάζι, άρα και φιλικότερο σε κάποιον καινούριο στα δίκυκλα.

Εργάζομαι από το 2003 (παράλληλα με σπουδές) με ένα διάλειμμα 9μηνών το 2011 που με κάλεσε ο στρατός.

Για υπομονή και επιλογή ποδηλάτου σε παραπέμπω να διαβάσεις την αρχή του ποστ ξανά. :)

Βασικά δεν μπαίνω σε διαδικασίες επιχειρηματολογιών θέλω πάντα να είμαι λιτός και σαφής και όποιος κατάλαβε κατάλαβε.
Τα 4500 ευρώ για το Sym την δεδομένη χρονική στιγμή που σου περιγράφω είναι σαν να αιτείσαι εγγραφής στη λίστα των κορόιδων (χωρίς παρεξήγηση).
Το ΧΤ που συνεχίζει να είναι το Ελληνικό best Seller δεν είναι "εχθρικό" σε αντιδιαστολή του φιλικού που αναφέρεις μηχανάκι και δεν πρόκειται να σε φέρει σε επικίνδυνες στιγμές γιατί από τα γραφόμενά σου τουλάχιστον φαίνεσαι μελετημένος και μετρημένος.
Δυστυχώς δεν σε συμβουλεύω να το έψαχνες από τώρα γιατί από Σεπτέμβρη θα το διαπραγματεύεσαι τουλάχιστον 25-30% λιγότερα.
Επειδή εμείς οι παλαιότεροι έχουμε δόξα τον θεό αγοράσει και πουλήσει κάμποσες μέχρι τώρα μηχανές κάτι νομίζω γνωρίζουμε παραπάνω φίλε μου.
Και μην ξεχνάς κανείς εμού συμπεριλαμβανομένου που επιχείρησε να σε αποτρέψει δεν πάει να σου κάνει τον έξυπνο πάει να σε βοηθήσει !

George_Sp
25/06/2012, 14:24
Βασικά δεν μπαίνω σε διαδικασίες επιχειρηματολογιών θέλω πάντα να είμαι λιτός και σαφής και όποιος κατάλαβε κατάλαβε.
Τα 4500 ευρώ για το Sym την δεδομένη χρονική στιγμή που σου περιγράφω είναι σαν να αιτείσαι εγγραφής στη λίστα των κορόιδων (χωρίς παρεξήγηση).
Το ΧΤ που συνεχίζει να είναι το Ελληνικό best Seller δεν είναι "εχθρικό" σε αντιδιαστολή του φιλικού που αναφέρεις μηχανάκι και δεν πρόκειται να σε φέρει σε επικίνδυνες στιγμές γιατί από τα γραφόμενά σου τουλάχιστον φαίνεσαι μελετημένος και μετρημένος.
Δυστυχώς δεν σε συμβουλεύω να το έψαχνες από τώρα γιατί από Σεπτέμβρη θα το διαπραγματεύεσαι τουλάχιστον 25-30% λιγότερα.
Επειδή εμείς οι παλαιότεροι έχουμε δόξα τον θεό αγοράσει και πουλήσει κάμποσες μέχρι τώρα μηχανές κάτι νομίζω γνωρίζουμε παραπάνω φίλε μου.
Και μην ξεχνάς κανείς εμού συμπεριλαμβανομένου που επιχείρησε να σε αποτρέψει δεν πάει να σου κάνει τον έξυπνο πάει να σε βοηθήσει !

σε χιλιο-ευχαριστώ για την άποψή σου. ειλικρινά. και δείχνει οτι κατά 99% θα βγεις σωστός :)
αν πήγαινα πάντως σε στυλ XT θα πήγαινα για το mt-03
262403

GIXXERAKIAS
25/06/2012, 14:34
ναι όχημα μετακίνησης το θεωρώ.....απλώς πλέον με 2 δουλειές σε μακρινή απόσταση και τα πράγματα που θα πρέπει να κουβαλάω σε τσάντα πλάτης σε συνδυασμό με τις θερμοκρασίες γύρω στις 8το πρωί και στις 3το μεσημέρι που αλλάζω εργασιακό χώρο...κάνουν το ποδήλατο απαγορευτικό. παλιότερα είχα δική μου δουλειά και μπορούσα να κανονίζω τις ώρες και μέρες που θα ήμουνα στο δρόμο αλλά και τις καιρικές συνθήκες που θα συναντούσα. και πίστεψέ με δεν είχα κανένα πρόβλημα με το ποδήλατο.
καταλαβαίνω τη διάθεσή σου για πείραγμα αλλά νομίζω τώρα καταλαβαίνεις καλύτερα :)



Πάντως αν θες την γνώμη μου,αν το θές το όχημα μετακίνησης καθαρά και μόνο για τα μέρη που έγραψες (Αθηνα,Περιστερι,Πειραια,Καλλιθέα και τούμπαλιν) θα σου πρότεινα ξαναλέω ΚΑΘΑΡΑ ΓΙΑ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΗ να πάρεις κάτι οικονομικό και σε λιγότερα κυβικά που είναι υπεραρκετά για αυτό που θές να κάνεις.Ένα παπί η ένα σκούτερ για μετακίνηση είναι ότι πρέπει.Πίστεψε με είμαι με το σκούτερ 10 χρόνια τώρα καθημέρινα από το σπίτι Ν.Φιλαδελφεια προς Περιστέρι,Πειραιά,Αθήνα και πίσω στο Περιστέρι στο γραφείο και ξανά πίσω στο σπίτι το απόγευμα και δεν θα μπορούσα να φανταστώ να οδηγάω κάτι με όγκο η με συμπλέκτη για καθημερινή μετακίνηση και έχει υπεραρκετό γκάζι με τα 125 του κυβικά να σε πάει παντού.(εγώ έχω πάει μέχρι και την Βυτίνα στην τρέλα μου επάνω.:D)

Άν πάλι το θές για μετακίνηση πρός δουλειά και εκδρομές ΣΚ πάρτο.Αλλά θα σου πρότεινα όπως και άλλοι πάρε κάτι μικρό για μετακίνηση και όταν θα είσαι έτοιμος να οδηγείς πιο άνετα κτλ (μιας και θα είναι το πρώτο σου μηχανάκι) πάρε κάτι πιό μεγάλο να το ευχαριστιέσαι σε εκδρομές και βόλτες.;)

bulmont
25/06/2012, 15:02
.
..... και δεν έχω οφειλές σε τράπεζες. Δεν έχω ενοίκιο (ιδιόκτητο σπίτι) και τα μόνα μου έξοδα καλύπτονται και με το παραπάνω από 2 δουλειές (μία part time και μία full time σε υγιέστατες μεγάλες εταιρίες που δεν έχουν πρόβλημα απολύσεων ή να χρωστάνε στις τράπεζες) που βρήκα μέσα στον Ιούνη.
.


........ '' Ζουν ανάμεσά σας ''.......


Καταλαβαίνοντας την ανάγκη σου γιά ένα δίκυκλο μέσα στην τρέλα του καλοκαιριού που
δεν παλεύεται με τίποτα θα σου εφιστούσα την προσοχή σ' αυτό που ειπε ο Μπάκλευ: ότι τώρα
πουλάς μοτό...... και από Σεπτέμβρη αγοράζεις....

bulmont
25/06/2012, 15:06
Αν και ο mxmiata βέβαια πέρα βρέχει, μπήκε, είπε, δεν είδε κάτι να του αρέσει, και την
έκανε.

Παρόλα αυτα mxmiata "αν θα μας δείς κάποια στιγμή", να ξέρεις οτι πάνω στην ατυχία
σου, είσαι "τυχερός", που δεν θα μπορέσεις να πάρεις δάνειο ...


Θα ''τσάκωσε'' το δάνειο θα πήρε το Μαζντα και θα βολτάρει.........


:bawl::bawl:

spyrval
25/06/2012, 15:31
όταν ρώτησα στο Βύνιο για τη χρηματοδότηση μου παν το ανάποδο από ότι λες......οι πρώτες δόσεις έχουν μεγαλύτερο ποσοστό κεφάλαιο...και όσο περνάει ο καιρός κερδίζουν ποσοστό οι τόκοι......εξ ου και το μη πέναλτυ σε περίπτωση αποπληρωμής εντός 12μηνών.

Εξαιρετική απάντηση επαγγελματία. Ακόμα καλύτερα να σου έλεγε ότι αν αποπληρώσεις σε ένα χρόνο θα σου επιστρέψουν τα χρήματα πίσω και θα σε κεράσουν και γαλακτομπούρεκο. Το πέναλτυ αποπληρωμής δεν έχει σχέση με το πώς υπολογίζονται οι τόκοι (εκτός αν μιλάμε για το χθεσινό του Πίρλο). Οι τράπεζες επειδή θέλουν να κερδίζουν από τα δάνεια υπολογίζουν περισσότερους τόκους στην αρχή ώστε αν σου κάτσει το Λότο ή πεθάνει εκείνη η θεία και βρεις λεφτά νωρίτερα για να αποπληρώσεις, να έχουν πάρει όσο περισσότερους τόκους προλάβουν. Αν παίζει στο συγκεκριμένο έμπορο κάτι άλλο, πολύ ευχαρίστως να παραδεχτώ το λάθος μου. Α, τέτοια δάνεια έχω δώσει πολλά όταν δούλευα σε γνωστή αξιαγάπητη τράπεζα.

buckley
25/06/2012, 16:22
Θα ''τσάκωσε'' το δάνειο θα πήρε το Μαζντα και θα βολτάρει.........


:bawl::bawl:

Πάντα εύστοχος ο Λώρενς...

thanos_s
25/06/2012, 17:26
Βασικά δεν μπαίνω σε διαδικασίες επιχειρηματολογιών θέλω πάντα να είμαι λιτός και σαφής και όποιος κατάλαβε κατάλαβε.
Τα 4500 ευρώ για το Sym την δεδομένη χρονική στιγμή που σου περιγράφω είναι σαν να αιτείσαι εγγραφής στη λίστα των κορόιδων (χωρίς παρεξήγηση).
Το ΧΤ που συνεχίζει να είναι το Ελληνικό best Seller δεν είναι "εχθρικό" σε αντιδιαστολή του φιλικού που αναφέρεις μηχανάκι και δεν πρόκειται να σε φέρει σε επικίνδυνες στιγμές γιατί από τα γραφόμενά σου τουλάχιστον φαίνεσαι μελετημένος και μετρημένος.
Δυστυχώς δεν σε συμβουλεύω να το έψαχνες από τώρα γιατί από Σεπτέμβρη θα το διαπραγματεύεσαι τουλάχιστον 25-30% λιγότερα.
Επειδή εμείς οι παλαιότεροι έχουμε δόξα τον θεό αγοράσει και πουλήσει κάμποσες μέχρι τώρα μηχανές κάτι νομίζω γνωρίζουμε παραπάνω φίλε μου.
Και μην ξεχνάς κανείς εμού συμπεριλαμβανομένου που επιχείρησε να σε αποτρέψει δεν πάει να σου κάνει τον έξυπνο πάει να σε βοηθήσει !

ακριβως ετσι.... Υπαρχουν και δεκαδες μηχανες που περιμενουν να πουληθουν στα μεταχειρισμενα, οπου με λιγοτερα χρηματα θα παρεις πολυ "περισσοτερο¨μηχανακι..

SoulGR
26/06/2012, 00:59
παρε κανα σκουτερο-παπο τωρα για μετακινηση να μαθεις και να οδηγας και πηγαινε παρε μετα αφου εχεις μαζεψει χρηματα καμια μηχανη της προκοπης

universalgr1
26/06/2012, 08:39
Εξαιρετική απάντηση επαγγελματία. Ακόμα καλύτερα να σου έλεγε ότι αν αποπληρώσεις σε ένα χρόνο θα σου επιστρέψουν τα χρήματα πίσω και θα σε κεράσουν και γαλακτομπούρεκο. Το πέναλτυ αποπληρωμής δεν έχει σχέση με το πώς υπολογίζονται οι τόκοι (εκτός αν μιλάμε για το χθεσινό του Πίρλο). Οι τράπεζες επειδή θέλουν να κερδίζουν από τα δάνεια υπολογίζουν περισσότερους τόκους στην αρχή ώστε αν σου κάτσει το Λότο ή πεθάνει εκείνη η θεία και βρεις λεφτά νωρίτερα για να αποπληρώσεις, να έχουν πάρει όσο περισσότερους τόκους προλάβουν. Αν παίζει στο συγκεκριμένο έμπορο κάτι άλλο, πολύ ευχαρίστως να παραδεχτώ το λάθος μου. Α, τέτοια δάνεια έχω δώσει πολλά όταν δούλευα σε γνωστή αξιαγάπητη τράπεζα.

Ακριβως! Ειναι οι γνωστες αντιστροφες πυραμιδες.. 1ος μηνας 99% τοκοι- 1% κεφαλαιο
2ος μηνας 98% τοκοι- 2% κεφαλαιο
Κλπ κλπ (αναλογα το ποσες δοσεις βαζει τοσο πιο συντομα αντιστρεφονται οι πυραμιδες.)

Κι εμενα αποψη μου παρε κατι σε παπι.. Επειδη βεβαια την αποφαση σου την εχεις παρει.. (κι αν το γουσταρεις το μοτορι εσυ θα το παρεις,καταλαβαινω πως νιωθεις) προσπαθησε να δώσεις χρηματα μπροστα αν εχεις μερικα.. Και βαλε οσο λιγοτερες δοσεις αντεχει η τσεπη σου. Τις 72 απλα ξεχνα τες!!
Μπιλιβ μι!!

chr1s_86
26/06/2012, 11:06
Θυμάμαι κάτι διαφημίσεις που λέγανε "τον πρώτο χρόνο πληρώστε μόνο τόκους" :lol::lol::lol: