PDA

View Full Version : Aprilia Dorsoduro 750 προβλημα με ενδειξη λαδιου...



o teos
16/06/2012, 15:39
Οπως λεω και απο πανω βγαζει του ξαδερφου την ενδηξη warning και το εικονιδιο του λαδιου γιατι το τζιμανι μου συμπληρωσε λαδι χωρις να χρειαζεται και το δουλευε ετσι κανα μηνα....σημερα αλαξαμε λαδακι και μπηκε σωστα με μαθηματικη ακριβεια και εβλαβικοτατα απο εμε τον ιδιο......αλλα.....το εικονιδιο εσβησε για λιγο και τωρα ξανα τα ιδια.....λεω τωρα εγω μηπως ο παπαρας δημιουργησε προβλημα στη τρομπα του λαδιου η κατι παρομοιο???τα φωτα σας κοσμε πριν το παμε στην aprilia απο δευτερα.........:cool:

mikes
16/06/2012, 17:14
στην τρομπα πολυ χλωμο να δημιουργησε προβλημα! δεν αποκλειεται ομως να κολλαει η βαλβιδα!!

Viking
16/06/2012, 20:29
λογικά αισθητήρας πίεσης ελαίου, αποσύνδεση-ξανασύνδεση και ίσως κανα δυό μαρσαρίσματα να φύγει πιθανή μάκα που έχει κολλήσει εκεί πάνω. Στο falco μου όταν τρεμόπαιζε λίγο καμιά φορά το λαμπάκι του λαδιού αυτό έκανα και όλα οκ. Μπορεί να τρέξει λίγο λάδι αλλά δεν πειράζει. Αν τρέξει πολύ συμπληρώνεις.

GiannisBlessed
17/06/2012, 13:36
δεν καταλαβα υπαρχει πιθανο προβλημα χαμηλης πιεσης λαδιου και το κουνατε και το μαρσαρετε?
βγαλτε τον αισθητηρα και βιδωστε στην θεση τους μετρητη πιεσης λαδιου.βρειτε το μανιουαλ και δειτει τι πιεση ανεβαζει...
ειναι σοβαρο προβλημα η χαμηλη πιεση.

Viking
17/06/2012, 15:30
δεν καταλαβα υπαρχει πιθανο προβλημα χαμηλης πιεσης λαδιου και το κουνατε και το μαρσαρετε?
βγαλτε τον αισθητηρα και βιδωστε στην θεση τους μετρητη πιεσης λαδιου.βρειτε το μανιουαλ και δειτει τι πιεση ανεβαζει...
ειναι σοβαρο προβλημα η χαμηλη πιεση.

πάμε στοίχημα? :P (http://www.youtube.com/watch?v=dqN0jNSe7D4)

έχεις σίγουρα δίκιο ως προς τον σωστό τρόπο επίλυσης αλλά είναι ψιλοστανταράκι ο αισθητήρας..

o teos
19/06/2012, 11:21
Nα αναφερω οτι ξεκολισε για μιση μερα και μετα ξανα τα ιδια οποτε ειμαι και γω της ιδιας αποψης για τον αισθητηρα.......:rolleyes:

o teos
19/06/2012, 13:14
Kαι ναι η λυση βρεθηκε...ηταν ο αισθητηρας...ευχαριστω ολους..εσβησα και τα errors απ το οργανο και ολα οκ....:beer: