PDA

View Full Version : Typhoon 50 CC



Deadsell
17/06/2012, 14:24
Καλησπέρα παιδιά, θα ήθελα την βοήθειά σας...έχω typhoon 50 cc το καινούργιο μοντέλο και έχει 1 χρόνο περίπου που το πήρα...θα ήθελα να μου πείτε τι αναβαθμίσεις μπορώ να του βάλω για να τραβάει πιο πολύ και να πατάει ίσως κάνα χιλιόμετρο πιο πάνω αλλά πιο βασικό να τραβάει πιο πολύ γιατί στις ανηφόρες ζορίζεται.. π.χ. να βάλω μπιλάκια malloci κλπ...τέτοια ας πούμε.. βοηθήστε..

yiannis172
17/06/2012, 19:23
Βαλε μπιλες ελαφρυτερες αλλα κι αυτο ημιμετρο ειναι...αν δε σε καλυπτει δωστο και παρε κατι μεγαλυτερο...απλα και ομορφα.
Οτι αλλο κανεις μονο ζημια στην τσεπη και το μηχανακι σου,θα καταφερεις.:wave2:

Deadsell
17/06/2012, 20:14
για να το αλλάξω δύσκολα..μου αρέσει σαν μηχανάκι και είναι και καινούργιο σχετικά...απλά έχει αυτό το κόλλημα το μηχανάκι οτι ζορίζεται στις ανηφόρες αρκετά θα έλεγα....κάτι άλλο εκτός απο μπίλιες τι μπορώ να αλλάξω??

yiannis172
18/06/2012, 09:45
Το μηχανακι σου δεν εχει κανενα κολλημα,απλα ειναι 50ρι...για να παρεις το κατι παραπανω μετα πας σε καρμπ/εξατμιση/κυλινδροπιστονο και απαραιτητα σαν πακετο ολα αυτα για να πεις οτι εκανες κατι και επιασαν τοπο τα (αρκετα) λεφτα που θα δωσεις.Κατι αλλο πολυ σημαντικο στον τομεα της μεταδοσης ειναι ενα variator και ενας οδηγος ροπης,τα οποια και μονα τους θα σου δωσουν κατι αλλα οχι τοσο ωστε να δικαιολογησουν τα λεφτα τους.Αποδιδουν καλυτερα μαζι με τα παραπανω.


Υ.Γ. με τα χρηματα που θα δωσεις για τα παραπανω εχεις παρει ενα Runner 180 σε καλη κατασταση (υπαρχουν καποια ακομα),το εχεις κανει ενα καλο service και σου εχουν μεινει και λεφτα στην τσεπη ;)

panos_zip
18/06/2012, 13:14
Όταν ήμουν 15 χρονών είχα ένα Zip 50cc διχρονο, αν δεν κάνω λάθος έχουν πάααααρα πολλές ομοιότητες με το typhoon (για να μην πω ότι πρεπει να είναι ακριβώς ίδια). Το είχα σε μια περίοδο που δεν είχα λεφτά ούτε για βενζίνη.
http://www.bikepics.com/pictures/1374763/
Λοιπόν όπως βλέπεισ και στιν φωτό η εξάτμισι είναι διαφορετική αλλά δεν έχω ιδεα τι είναι, έτσι το είχα πάρει.
Είχα αλλά ξει μπιλάκια και ιμαντα με malossi και όντως πήρα κάτι αλλά ψιλοπράγματα. Έβαλα μια χοάνη στο καρμπ και πέταξα τον παπά αλλά μετά το μετάνοιωσα γιατι δεν δούλευε και αναγκάστηκα να καλύπτω με ταινια την χοάνη για να δουλέψει. Μετά κόπων και βασάνων αγόρασα ένα κιτ 72cc κύλινδρο-πιστονι-κεφαλή malossi δεν ήταν ακριβο. Είχα σκοπό να τα δουλέψω στην αρχή με ζιγκλέρ στο μαμά καρμπ και αυτή την εξάτμιση και στην πορεία οοοοοοοταν μαζευα λεφτά θα έβαζα και καρμπ-εξάτμιση.
Τελικά δεν το έβαλα ποτέ, το μηχανάκι το δωσα και μου έχει μείνει ακόμα το κιτ και καθεται.

Όντως το μηχανάκι είναι 50αρι και για να πάρει κάτι πρέπει να δωσεις καποια αρκετά λεφτά αλλα πάντα θα είναι το μηχανΑΚΙ σκουτερΑΚΙ αν καταλαβαίνεις τι εννοώ


Πάντως εμένα ακόμα μου έχει μείνει αποθημένο, και κάποια στιγμή θα το κάνω, μια μετατροπή που είχα δει παλιά με μοτέρ υδρόψυκτο απο runner 125-180. Μπαίνει και κάθεται κουτί επάνω, απλά θέλει πατέντα για να κατσει το ψυγείο.

Deadsell
18/06/2012, 17:29
δεν ξέρω αν στάξω τόσα απλά εγώ πιο πολύ θέλω να γίνει παραπάνω δίχρονο απο ότι είναι...δηλαδή μεγαλύτερη ίσως εκκίνηση..γιατί κάπως κόβει στην αρχή όταν πάω να το δώσω και επιτάχυνση για να τραβάει και στις ανηφόρες....

panos_zip
18/06/2012, 18:08
Τοτε φιλε απλά κάντο 72αρι και τέλος
Κυλινδροπίστονο, ζιγκλέρ, και το πολύ καμια εξάτμιση και είσαι έτοιμος

Deadsell
19/06/2012, 14:05
και πόσο θα μου βγει περίπου αυτό που λες φίλε??