PDA

View Full Version : Κεντρικό σταντ Hepco & Becker BMW G 650 GS απορία



foogr01
17/06/2012, 20:00
Παρείγγειλα πρόσφατα ένα κεντρικό σταντ της H & B για τη μηχανή μου, αλλά μου δημιουργήθηκαν 2 απορίες όταν πήγα να το εγκαταστήσω.
Σύμφωνα με τις οδηγίες εγκατάστασης (επισυνάπτω μία φωτό) το σταντ τοποθετείται στις υποδοχές της μηχανής από εξωτερικά (βλ. πράσινη γραμμή). Όταν πήγα να βάλω το σταντ δεν είχε το απαιτούμενο πλάτος και φτάνει να τοποθετηθεί από τη μία υποδοχή εξωτερικά και από την άλλη εσωτετικά (βλ. κόκκινη γραμμή).
Επίσης, σύμφωνα με τις οδηγίες πάλι, οι κυλινδρικοί αποστάτες μπαίνουν μέσα από τις τρύπες του σταντ στις υποδοχές. Σε αυτό που έχω οι τρύπες είναι πολύ μικρότερες και δεν χωράει να περάσει ο κυλινδρικός αποστάτης από μέσα. (Οι αποστάτες χωράνε να τοποθετηθούν κανονικά μέσα στις υποδοχές της μηχανής). Μου είπανε από το κατάστημα ότι δε χρειάζεται να περάσουν από τις τρύπες του σταντ. Η ερώτησή μου εδώ είναι αν το βάρος της μηχανής συγκρατείται μόνο από τις βίδες ( ; ) στην περίπτωση αυτή. Το τελευταίο δε μου φαίνεται λογικό, πάντα και με βάση τις οδηγίες που έχω στα χέρια μου.

Έχει κανείς το κεντρικό σταντ της H & B για BMW F 650 GS (μονοκύλινδρο) από 2004 και μετά ή, τέλος πάντων, το ίδιο το μηχανάκι μου να με διαφωτίσει ; Ακόμα και διαφορετικό σταντ να είναι, η λογική εγκατάστασης δε νομίζω να διαφέρει.
Ελπίζω από την περιγραφή και τη φωτό να καταλαβαίνετε τι εννοώ.

foogr01
19/06/2012, 19:48
Λοιπόν, το θέμα λύθηκε και το γράφω εδώ για όποιον μελλοντικά συναντήσει κάτι παρόμοιο.
Τυχερός ήμουν και συνάντησα ίδιο μηχανάκι με ίδιο κεντρικό σταντ ήδη τοποθετημένο, και, επίσης, απαντήσανε και οι γερμανοί στο mail που τους έστειλα.
Το δια ταύτα : οι εικόνες είναι λάθος (τις χρησιμοποιούν σε πολλές οδηγίες σαν παραδειγματικές εικόνες).

Το σταντ τοποθετείται στο μηχανάκι από τη μια μεριά (αριστερή όπως καθόμαστε) εσωτερικά και από την άλλη εξωτερικά, οπότε και το πλάτος του είναι σωστό. Επίσης οι κυλινδρικοί αποστάτες τοποθετούνται στις υποδοχές της μηχανής και δεν περνάνε μέσα από τις τρύπες του σταντ.