PDA

View Full Version : Τι μπορεί ναναι?



Billymuse
18/06/2012, 19:15
Που λετε φίλοι, εδω και κανα 2 ευδομάδες η μηχανή μου κάνει ένα μυστήριο μπούκωμα,πιο συγκεκριμένα π.χ έχω δευτέρα και κρατάω σταθερά στις 3500 στροφεσ/λ κάνει κάτι σαν μπούκωμα επίσης το ίδιο π.χ με 3η στις 4000στροφές/λ, άμα επιτανγχύνω δεν μου κάνει κάτι παρόμοιο,φανταστείτε οτι το στροφόμετρο έχει μια μικρή μεταβολή(οταν το κρατάω σταθερό κυρίως σε αυτές τις στροφές) της τάξης 100 + -, αλλά η ταχύτητα παραμένει σταθερη, πήγα στο συνεργειο και μου είπε οτι θέλουν αλλαγή τα αλυσιδογράναζα(απο τα 25000 χιλιομετρα κίολας?) μιας και ο κινητηρας δεν κάνει κάποιο θόρυβο,με παρεξένεψε και πήγα σε δευτερο συνεργείο και μου είπε ότι δεν είναι γρανάζια,αλλά ίσως να θέλει κάποιο καθαρισμό το καρμπυρατέρ η το φίλτρο αέρος και να του βάλω και καμια κατοστάρα βενζίνη.
υ.γ)δεν παίζει να φταίει η βενζίνη γιατί έχω βάλει 2-3φορες και απο διαφορετικους, αν κάποιος είχε κάτι παρόμοιο στο μηχανάκι του τι έκανε,και ποιος απο τους 2 έχει δίκιο? βοηθήστε τον νεο φίλοι :eek::confused:

MikeG
18/06/2012, 19:18
Το carb σου, μου έρχεται στο μυαλό ότι θέλει ένα καθαρισματάκι. Αν το καθαρίσεις και το ρυθμίσεις σωστά & συνεχίζει, τσέκαρε τα ρεύματα σου.

kawazoyras
18/06/2012, 19:24
Το carb σου, μου έρχεται στο μυαλό ότι θέλει ένα καθαρισματάκι. Αν το καθαρίσεις και το ρυθμίσεις σωστά & συνεχίζει, τσέκαρε τα ρεύματα σου.

κ εγώ αυτό θα σού λεγα, αλυσιδογράναζα με τίποτα........

GIXXERAKIAS
19/06/2012, 07:59
Αν τα αλυσιδογράναζα έχουν όντως παραδώσει πνεύμα και έχει η μισή ξεχειλώσει και η άλλη μισή είναι στα προβλεπόμενα όρια κατασκευαστή,τότε μπορεί να σου κάνει κάτι σαν να σε φρενάρει και να σε αφήνει,σε σταθερές στροφές το καταλαβαίνεις.

Μπορείς να το δείς και μόνος σου αν έχεις διπλό στάντ.Γύρνα την πίσω ρόδα (με σβηστό μοτέρ και με προσοχή στα δάκτυλα σου) και κοίτα αν σε κάποια σημεία τεντώνει η αλυσίδα και σε άλλα κάνει "κοιλιά" και χαλαρώνει.Αν το κάνει πέτυχες το λαχείο.Πάς για αλλαγή αλυσίδας και γραναζιών.:wave2:


PS:Αν δεν είναι αυτό πές μας και πότε έκανες τελευταίο γενικό σερβίς.;)

Billymuse
19/06/2012, 13:59
το ταιλευταίο γενικό σερβις το έκανα στα 21000 χιλιόμετρα,αυριο θα τη πάω για καθαρισμό φίλτρου και καρμπυρατερ οπότε θα δούμε αν θα συνεχίσει να μου το κάνει,θα σας έχω ενήμερους :cool: