PDA

View Full Version : cbr 600f Παλιο vs Νεο!



GiannisBlessed
19/06/2012, 00:55
βλεπω πολλους που μου λενε καλα λογια για την μηχανη μου (cbr 600 f4i 01) και ποσο καλη μηχανη και τα κανει ολα και τιμια κτλ.
και μετα σχεδον παντα παει η κουβεντα στο καινουριο f.
καλο το παλιο αλλα το καινουριο λεει ειναι σε αλλο level.(μηπως εννοουν entry level?:p)
απιστευτο πανεμορφο καταπληκτικο τελειο κτλ....
εγω γιατι δεν συμφωνω?
εγω αξιζει πχ (λεμε τωρα) να δωσω το εφακι μου να βαλω και αλλα 7κ και να παρω το καινουριο φ?
τι παραπανω θα μου δωσει?
γιατι διαβαζοντας το κειμενο αυτο οχι μονο δεν θα μου δωσει αλλα θα μου παρει κιολας...

''Με το ντεμπούτο του πίσω στο 1987, το cbr 600f επιστρέφει με την ψυχή και ταυτότητα του “τότε”, συνδυάζοντας την τεχνολογία και την εμφάνιση του “σήμερα” (και γιατί όχι, και του “αύριο”)''

τι λεει ο ποιητης??
που παμε??:dizzy:
http://www.cretadrive.gr/news/automoto-gossips-epikairothta/honda-cbr-600f-review/

npat
19/06/2012, 04:34
εγω αξιζει πχ (λεμε τωρα) να δωσω το εφακι μου να βαλω και αλλα 7κ και να παρω το καινουριο φ?
τι παραπανω θα μου δωσει?


Καταπληκτικό πολυχρηστικό μηχανάκι το F4 και (πιστεύω, χωρίς να το έχω οδηγήσει) εξίσου καλό θα είναι και το καινούριο. Όταν ένα μηχανάκι (σαν το f4) έχει φτάσει να είναι τόσο ώριμο για την χρήση που προορίζεται, δεν μπορώ να καταλάβω τι "δραματικά καλύτερο" θα μπορούσες να περιμένεις απ' το καινούριο---πέρα από υλοποιήσεις με νεώτερες τεχνολογίες (που το καινούριο τις έχει).

Η σύγκριση κόστους που κάνεις, δεν έχει κανένα νόημα. Δεν μπορείς να συγκρίνεις ένα μεταχειρισμένο με ένα καινούριο. Αν θες να βγάλεις κάποιο συμπέρασμα (για το αν κάποιο είναι ακριβό ή όχι) πρέπει να συγκρίνεις πόσο είχαν και τα δύο καινούρια, και μάλιστα φέρνοντας τις τιμές του παλιού σε σύγχρονες αξίες.

Με λίγα λόγια αν είσαι ευχαριστημένος από αυτό που έχεις και αν δεν σου λείπει κάτι συγκεκριμένο, δεν υπάρχει κανένας λόγος να πας σε κάποιο πιο καινούριο (γενική αρχή αυτό).

spyrakos35
19/06/2012, 04:46
μια χαρά είσαι...... γιατί σε τρώει τώρα?

GiannisBlessed
19/06/2012, 09:14
πιαιδια δεν με τρωει τπτ εμενα....
μια χαρα ειναι το μηχανακι μου!!.
αλλα γιατι καποιος να δωσει τοσα λεφτα και να παρει πχ πλευστες διπιστονες δαγκανες?
να παρει μια εκπτωση 8 αλογα?
που ειναι τελικα η ''τεχνολογία του σήμερα''?
περα απο ανανεωμενα πλαστικα το μονο που βλεπω στα συν ειναι το abs.

Manitu
19/06/2012, 09:45
πιαιδια δεν με τρωει τπτ εμενα....
μια χαρα ειναι το μηχανακι μου!!.
αλλα γιατι καποιος να δωσει τοσα λεφτα και να παρει πχ πλευστες διπιστονες δαγκανες?
να παρει μια εκπτωση 8 αλογα?
που ειναι τελικα η ''τεχνολογία του σήμερα''?
περα απο ανανεωμενα πλαστικα το μονο που βλεπω στα συν ειναι το abs.

C-ABS και κινητήρας είναι σίγουρα αναβαθμισμένα τώρα απο εκεί και πέρα USD Ρυθμιζόμενες αναρτήσεις μπρός πίσω
και γενικότερα μια μοτοσυκλέτα που έχει 10 χρόνια παραπάνω τεχνογνωσία .
Αυτοί είναι οι λόγοι που θα έψηναν κάποιον να το προτιμήσει τώρα αν δεν σου λένε κάτι όλα αυτα τότε δεν έχει νόημα το Θρέντ :P

nightstalker
19/06/2012, 10:26
έχω κι εγώ το f4i και δεν έχω οδηγήσει το καινούριο f
όμως αν λάβω υπόψιν μου τον προσανατολισμό της κατηγορίας (600) εκείνη την εποχή σε σχέση με ένα hornet με φέρινγκ και κλιπ-ον της σημερινής, βγάζω κάποια συμπεράσματα
τότε λοιπόν (τέλη 90-αρχές 00) η κατηγορία (ss600- αν τα έλεγαν και τότε ss) ήταν γενικά πιο πολυχρηστικά και πιο all round μηχανάκια με το cbr να είναι ίσως περισσότερο από τα υπόλοιπα εξ Ιαπωνίας. Εξάλλου το ίδιο σχεδόν μηχανάκι με μικρές σχετικά διαφορές (fs) ήταν αυτό που κατέβαινε σε αγώνες και πρωταθλήματα. Αυτά μέχρι το 03 ή 04 όπου βγήκε το rr.
Στα επιμέρους:
Πλαίσιο. Για περισσότερο σπορ χρήση αμφιβάλω αν το σημερινό μπορεί να σταθεί δίπλα στο παλιό
Μοτέρ. Δεν ξέρω τι ιπποδύναμη δηλώνει το χορνετ αλλά φαντάζομαι ότι σε χαμηλές και μεσαίες θα είναι καλύτερο από το δικό μας. Σίγουρα και με πολύ καλύτερο ψεκασμό...
Φρένα. Μπορεί το καινούριο να υπολείπεται προδιαγραφών αλλά δεν νομίζω να έχουν και μεγάλες διαφορές σε αποτέλεσμα
Αναρτήσεις. Εδώ νομίζω το παλιό στέκεται καλύτερα. Πλήρως ρυθμιζόμενες μπρος-πίσω. Το αντεστραμμένο του νέου, κατ εμέ, δεν λέει απαραίτητα κάτι.
Συμπέρασμα. για πιο σπορ χρήση νομίζω το παλιό είναι καλύτερο. Για τα υπόλοιπα μάλλον ένα χόρνετ με φέρινγκ είναι πιο βολικό-με μικρή διαφορά θεωρώ.
Εγώ πάντως προτιμώ cbr f δεκαετίας από ένα σημερινό χόρνετ με φέρινγκ και κλιπ-ον και πιστέυω ότι το παλιό κατατάσσεται ανάμεσα στο καινούριο και το rr από άποψη προσανατολισμού χρήσης.

εντιτ. ξέχασα το c-abs, εντάξει καλύτερα φρένα.

Manitu
19/06/2012, 10:35
έχω κι εγώ το f4i και δεν έχω οδηγήσει το καινούριο f
όμως αν λάβω υπόψιν μου τον προσανατολισμό της κατηγορίας (600) εκείνη την εποχή σε σχέση με ένα hornet με φέρινγκ και κλιπ-ον της σημερινής, βγάζω κάποια συμπεράσματα
τότε λοιπόν (τέλη 90-αρχές 00) η κατηγορία (ss600- αν τα έλεγαν και τότε ss) ήταν γενικά πιο πολυχρηστικά και πιο all round μηχανάκια με το cbr να είναι ίσως περισσότερο από τα υπόλοιπα εξ Ιαπωνίας. Εξάλλου το ίδιο σχεδόν μηχανάκι με μικρές σχετικά διαφορές (fs) ήταν αυτό που κατέβαινε σε αγώνες και πρωταθλήματα. Αυτά μέχρι το 03 ή 04 όπου βγήκε το rr.
Στα επιμέρους:
Πλαίσιο. Για περισσότερο σπορ χρήση αμφιβάλω αν το σημερινό μπορεί να σταθεί δίπλα στο παλιό
Μοτέρ. Δεν ξέρω τι ιπποδύναμη δηλώνει το χορνετ αλλά φαντάζομαι ότι σε χαμηλές και μεσαίες θα είναι καλύτερο από το δικό μας. Σίγουρα και με πολύ καλύτερο ψεκασμό...
Φρένα. Μπορεί το καινούριο να υπολείπεται προδιαγραφών αλλά δεν νομίζω να έχουν και μεγάλες διαφορές σε αποτέλεσμα
Αναρτήσεις. Εδώ νομίζω το παλιό στέκεται καλύτερα. Πλήρως ρυθμιζόμενες μπρος-πίσω. Το αντεστραμμένο του νέου, κατ εμέ, δεν λέει απαραίτητα κάτι.
Συμπέρασμα. για πιο σπορ χρήση νομίζω το παλιό είναι καλύτερο. Για τα υπόλοιπα μάλλον ένα χόρνετ με φέρινγκ είναι πιο βολικό-με μικρή διαφορά θεωρώ.
Εγώ πάντως προτιμώ cbr f δεκαετίας από ένα σημερινό χόρνετ με φέρινγκ και κλιπ-ον και πιστέυω ότι το παλιό κατατάσσεται ανάμεσα στο καινούριο και το rr από άποψη προσανατολισμού χρήσης.

εντιτ. ξέχασα το c-abs, εντάξει καλύτερα φρένα.

Σαν κάτοχος του νέου νομίζω οτι το έθεσες ως είναι !!! Το μόνο που δεν μπορώ να συμφωνήσω 100% είναι για τις αναρτήσεις οχι γιατί διαφωνώ αλλα γιατί δεν ξέρω σε σύνολο ποιο απο τα 2 συμπεριφέρεται καλύτερα

chr1s_86
19/06/2012, 11:35
++ στον nightstalker


άλλο CBR600F και άλλο hornet με πλαστικά

GiannisBlessed
19/06/2012, 12:28
ΜΙΛΑΛΜΕ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΝΤΟΥΛΑΠΙ!!
κατεβαστε τες βαλτε τες διπλα διπλα και βλεπεται κουνοντας αριστερα δεξια με τα βελακια μια την μια μια την αλλη.
βρειτε τις διαφορες!!χαχχα

261862
261863

εμενα αυτο με κανει να σκεφτομαι οτι ΒΑΡΙΟΥΝΤΕ που ζουνε οι honda people!!
νεα μοτοσυκλετα.....καλο αυτο....
εδω σε μερικα μοντελα που εχω δει οι διακοπτες-χειριστηρια ειναι ιδια εδω και 20 χρονια!!!
δεν λεω...δεν υπαρχει ιδιαιτερος λογος να αλλαξεις κατι που λειτουργει καλα και ριχνεις και το κοστος ετσι(το βλεπουμε με τις τιμες της αυτο στα σιγουρα...σωστα??χαχα)
αλλα να ειμαι με το μπροσακι του 89 και να σκαει ο κιτσος ξερω εγω με το καινουριο σουπερ ουαου cbr
και εχεις τους ιδιους διακοπτες.261868
ελεος!!μας δουλευουν με φαινεται!!
οσον αφορα την αξιοπιστια του παλιου που βγαζει και 300.000κμ και πηγαινει κανονικα κατσε να περασουν πρωτα 10+ χρονια να δουμε.
γιατι εχω μια αισθηση οτι σημερα βαζουν ημερομινια ληξης στις μηχανες που φτιαχνουν μπας και αγορασεις μετα το καινουριο μοντελο το 2022 με τους ιδιους διακοπτες!!χαχαχα

Manitu
19/06/2012, 12:45
Λοιπόν το ότι είναι Hornet με fairing δεν καταλαβαίνω γιατί να λέγετε ως κακό ένα πραγματικά πετυχημένο all - around Μηχανάκι που με το Fairing γίνεται και ξεκούραστο στα ταξίδια ...
Η Honda εδω και καιρό δανείζετε μέρη από άλλες μηχανές της για να ρίξει το κόστος της έρευνας ώστε να καταλήξει φθηνότερο στον αγοραστή ...

Για να καταλήξουμε έχει την ίδια μηχανή με το Hornet οπού είναι φιμωμένη έκδοση του Cbr 600 RR 07
Έχει τον κώλο από το Cb 1000
Έχει άλλο πλαίσιο από το Hornet και άλλο ντεπόζιτο
ίδιες αναρτήσεις με την διαφορά οτι τα πιρούνια είναι κατά 9mm μεγαλύτερα για να βολέυονται τα clip on τα οποία είναι τοποθετημένα πάνω από την τιμονόπλακα .
Έχει διαφορετική σέλα από το Hornet
Με λίγα λόγια είναι ένα πραγματικό all around που είναι προορισμένο γιατί και όχι ένα πολιτικό μηχανάκι που προσπαθεί να γίνει αγωνιστικό όπως ήταν τα παλιά F γιατί τώρα ποια Υπάρχει το RR άρα ο ορισμός του F και η κατεύθυνση του είναι πολύ ποιο ξεκάθαρη .
Έτσι λοιπόν κάποιοι κάτοχοι του παλιού θα το μισήσουν και θα πάνε στα RR ενώ άλλοι θα το αγαπήσουν .
Αυτός ήταν ο στόχος του άλλωστε .

GiannisBlessed
19/06/2012, 13:12
ωραια ολα αυτα.
τα κινητρα ομως ποια ειναι για να δωσει κανεις το παλιο του φ και ενα καρο λεφτα και να παρει το καινουριο?
εκτος απο το abs το οποιο ειναι το μονο συν!

nightstalker
19/06/2012, 13:49
ωραια ολα αυτα.
τα κινητρα ομως ποια ειναι για να δωσει κανεις το παλιο του φ και ενα καρο λεφτα και να παρει το καινουριο?
εκτος απο το abs το οποιο ειναι το μονο συν!

αν θέλει κάποιος να έχει το "...πιο καινούριο τελευταίο μοντέλο..." με λίγο πιο τούρινγκ προσανατολισμό υστερώντας λίγο στην πίστα (φαντάζομαι)...
ουσιαστική αναβάθμιση μάλλον είναι το C-ABS αλλά όχι για την πίστα (εκτός αν έχει την ίδια έκδοση με των rr που δεν το ξέρω αλλά πολύ αμφιβάλλω...)
είναι καθαρά υποκειμενικό, για εμένα δεν αξίζει
αν εγώ είχα τα +6 με 7 χιλιάρικα και μπορούσα να συντηρώ και δύο μηχανάκια θα έσπρωχνα και το δικό μου και θα έπαιρνα (μεταχειρισμένα πάντα) ένα rr για πίστα και ένα 950adv για όλα τα υπόλοιπα
προς το παρόν και για όσο μπορώ να έχω μόνο ένα μένω με αυτό

montechristo
19/06/2012, 13:54
To κινητρο ειναι οτι πωλειται καινουργιο στις αντιπροσωπειες. Τοσο απλο... Οπως εσυ (αλλά κι εγω...), ψαχνουμε την ουσια και μπορουμε να ζησουμε και με ενα μηχανακι 10ετιας+, υπαρχουν κι αλλοι που θελουν να αγορασουν μια μοτοσυκλετα καινουργια, φρεσκιας (σχετικο ειναι αυτο βεβαια...) τεχνολογιας, χωρις τα προβληματα που μπορει να εχει μια παλια μοτοσυκλετα και κατι σημαντικο: ΕΓΓΥΗΣΗ...

Ας μην συγκρινουμε λοιπον, γιατι ακρη δεν βγαινει... Με την ιδια λογικη, γιατι να δωσω απο 11000-20000ευρω για ενα μεγαλο on-off, αφου με 2 χιλαρικακια πηρα την Αφρικανα μου και κανω μια χαρα την δουλεια μου? Αφου στο ταξιδι δεν παω πανω απο 120, οι χωροι του μου φτανουν, τα σερβις του τα κανω μονος μου και πολλα - πολλα αλλα αντιστοιχα... Αρα γιατι να δωσω αλλα 13000ευρω για ενα Crosstourer? Τι παραπανω θα μου δωσει εμενα?

sapila racing
19/06/2012, 14:11
ωραια ολα αυτα.
τα κινητρα ομως ποια ειναι για να δωσει κανεις το παλιο του φ και ενα καρο λεφτα και να παρει το καινουριο?
εκτος απο το abs το οποιο ειναι το μονο συν!

Δεν καταλαβαίνω γιατί εχεις κολλήσει. Μια χαρά ειναι το F4 και μια χαρά είναι και το νέο CBR600F.

Aλλο το ενα και αλλο το άλλο, εσυ που εχεις το παλιό δεν εχεις κανενα λόγο να παρεις το καινούριο εφ όσον αντέχει ακόμα το δικό σου.
Απλά το καινούριο ειναι πιο φρέσκο, εχει αλλα όργανα, μπλιμπλίκια, ABS κλπ. και φυσικά είναι καινούριο.
Για την χρήση του το πλαίσιο του Hornet δεν το χαλάει, ο ψεκασμός ειναι πιο οικονομικός κλπ κλπ ιδι ααίσθηση και κράτημα εχουν περίπου.

Θα προτιμούσες δηλαδή να μην εχει βγεί ενα Ηonda συνεχιστής του παλιού καλού F και να υπήρχε μονο το RR?
Σε χαλάει που το λένε CBR600F? Και το δικό το Hornet λέγεται CB900F οπως το Bol d Or του 1980, και τι μ αυτό?

Tα υπόλοιπα που λες για διακόπτες κλπ δεν τα πιάνω, καπου εχεις κολλήσει εσυ... Δηλάδή πρέπει να αλλάζουν οι διακόπτες οταν αλλάζουν τα μοντέλα ωστε να ειναι ακομα πιο πανακριβοι και αν φας τούμπα μετα απο 15 χρόνια να υπαρχει μονο μεταχειρισμένος? :confused:

petros1972
03/02/2013, 17:13
εγω παλι πιστευω οτι το παλιο f φτιαχνεται ιαπωνια το καινουργιο ιταλια.αυτο φια το θεμα αξιοπιστιας μηχανη .επισης πολλα ηλεκτρονικα μικροτερη αξιοπιστια.ξεχαστε τις μηχανες που αντεχουν.ενταξει απο αλλες η honda μπορει να ειναι πιοι αξιοπιστη.σε θεματα επιδοσεων μονο σττην πιστα και στον δρομο και μονο διπλα διπλα για να δεις τι κανει παλιο με καινουργιο.

Πολυμήχανος
03/02/2013, 20:41
Πάμε συγκεντρωτικό:

Οι αναρτήσεις στο παλιό είναι πλήρως ρυθμιζόμενες μπρος-πίσω (προφόρτιση-συμπίεση-επαναφορά). Επιπλέον είναι και συμβατικές, άρα μειωμένο μη-αναρτώμενο βάρος σε σχέση με τις USD του νέου, καλύτερο διάβασμα του δρόμου στον πραγματικό κόσμο. Καλύτερο το παλιό με άλλα λόγια.

Τα φρένα στο παλιό είναι οι εξαιρετικές τετραπίστονες με ανισομεγέθη έμβολα της Showa με διπλό pin, που φορέθηκαν σε πολλά Honda της εποχής, μέχρι που έγιναν της μοδώς οι ''ακτινικές'' των RRRRRR. Όσο abs και cbs και cnn και nbc και bbc 2 να έχουν οι 3πίστονες με γλύστρα (στο 2013..γλύστρες...:sad:) του νέου... Και εδώ καλύτερο το παλιό.

Πλαίσιο δύο δοκών άκαμτο τύπου pivotless αλουμίνιο εξελασμένων δοκών το παλιό, τύπου ραχοκοκαλιάς (λες και είναι enduro) αλλά με αλουμίνιο για υλικό το νέο... Χμμμμ πάλι καλύτερο το παλιό.

Ψαλίδαρος το παλιό με πλήρες μοχλικό και μάλιστα πολύ έξυπνη έδραση του μοχλικού ΠΑΝΩ από το ψαλίδι, σάματι χωρίς μοχλικό το νέο ή βλέπω λάθος; Κατάντια να το πω αυτό τώρα CBR χωρίς μοχλικό λες και είναι κανά diversion του 1987;

Ψεκασμός το παλιό, ψεκασμός το νέο. Μικρότερη ιπποδύναμη το νέο...

Άιντε καλά, μην το βγάλουμε και άχρηστο, καταλύτης στο νέο (για την υγεία μας) και κιβώτιο triaxis (που δεν αξιοποιείται όμως σε οτιδήποτε δεν είναι RR για πίστα), έχει εγγύηση(καλό είναι αυτό; χμμμ), άιντε είναι και πιο λεπτό στην εμφάνιση.

Εγώ θα έψαχνα για παλιό μια φορά.

GiannisBlessed
03/02/2013, 23:25
Πάμε συγκεντρωτικό:

Οι αναρτήσεις στο παλιό είναι πλήρως ρυθμιζόμενες μπρος-πίσω (προφόρτιση-συμπίεση-επαναφορά). Επιπλέον είναι και συμβατικές, άρα μειωμένο μη-αναρτώμενο βάρος σε σχέση με τις USD του νέου, καλύτερο διάβασμα του δρόμου στον πραγματικό κόσμο. Καλύτερο το παλιό με άλλα λόγια.

Τα φρένα στο παλιό είναι οι εξαιρετικές τετραπίστονες με ανισομεγέθη έμβολα της Showa με διπλό pin, που φορέθηκαν σε πολλά Honda της εποχής, μέχρι που έγιναν της μοδώς οι ''ακτινικές'' των RRRRRR. Όσο abs και cbs και cnn και nbc και bbc 2 να έχουν οι 3πίστονες με γλύστρα (στο 2013..γλύστρες...:sad:) του νέου... Και εδώ καλύτερο το παλιό.

Πλαίσιο δύο δοκών άκαμτο τύπου pivotless αλουμίνιο εξελασμένων δοκών το παλιό, τύπου ραχοκοκαλιάς (λες και είναι enduro) αλλά με αλουμίνιο για υλικό το νέο... Χμμμμ πάλι καλύτερο το παλιό.

Ψαλίδαρος το παλιό με πλήρες μοχλικό και μάλιστα πολύ έξυπνη έδραση του μοχλικού ΠΑΝΩ από το ψαλίδι, σάματι χωρίς μοχλικό το νέο ή βλέπω λάθος; Κατάντια να το πω αυτό τώρα CBR χωρίς μοχλικό λες και είναι κανά diversion του 1987;

Ψεκασμός το παλιό, ψεκασμός το νέο. Μικρότερη ιπποδύναμη το νέο...

Άιντε καλά, μην το βγάλουμε και άχρηστο, καταλύτης στο νέο (για την υγεία μας) και κιβώτιο triaxis (που δεν αξιοποιείται όμως σε οτιδήποτε δεν είναι RR για πίστα), έχει εγγύηση(καλό είναι αυτό; χμμμ), άιντε είναι και πιο λεπτό στην εμφάνιση.

Εγώ θα έψαχνα για παλιό μια φορά.


αυτο ακριβως.ετσι οπως το εχω στο μυαλο μου.
δουλευουνε τον κοσμο τα γιαπονεζια.


edit:
το ψαλιδι απο οσο βλεπω μοιαζει πολυ με του παλιου.
ειδικα οι τεντοτηρες της αλυσιδας ειναι ιδιοι.
το χρονοντουλαπο της χοντα!!χαχαχα

petros1972
05/02/2013, 19:32
αυτο ακριβως.ετσι οπως το εχω στο μυαλο μου.
δουλευουνε τον κοσμο τα γιαπονεζια.


edit:
το ψαλιδι απο οσο βλεπω μοιαζει πολυ με του παλιου.
ειδικα οι τεντοτηρες της αλυσιδας ειναι ιδιοι.
το χρονοντουλαπο της χοντα!!χαχαχα
αυτο δεν ειναι κακο.

johnpan
09/02/2013, 02:38
Πάμε συγκεντρωτικό:
Επιπλέον είναι και συμβατικές, άρα μειωμένο μη-αναρτώμενο βάρος σε σχέση με τις USD .[/B]

σιγουρα ειναι σωστο αυτο?

harris_x
09/02/2013, 20:08
σιγουρα ειναι σωστο αυτο?
δεν είναι.

μη αναρτώμενο βάρος είναι ό,τι βρίσκεται κάτω από τις αναρτήσεις. όταν λοιπών η μπότα είναι κάτω, δηλ. συμβατικό μπροστινό, το μη αναρτώμενο βάρος είναι μεγαλύτερο απ' ότι αν είχαμε αντεστραμμένο.

johnpan
09/02/2013, 20:28
δεν είναι.

μη αναρτώμενο βάρος είναι ό,τι βρίσκεται κάτω από τις αναρτήσεις. όταν λοιπών η μπότα είναι κάτω, δηλ. συμβατικό μπροστινό, το μη αναρτώμενο βάρος είναι μεγαλύτερο απ' ότι αν είχαμε αντεστραμμένο.

Πιάσε μπύρα
:beer:
Επειδή τα έγραψες για μένα :D

Πολυμήχανος
09/02/2013, 21:56
To κοτζάμ ατσάλινο καλάμι που κινείται μαζί με τον τροχό ΣΥΝ την μίνι μπότα του USD δεν είναι κατά πολύ βαρύτερο, της απλής αλουμινένιας μπότας του συμβατικού;

Μη-αμναρτώμενο δεν είναι αφού πάει μαζί με τον τροχό;

Έχετε ποτέ κρατήσει στα χέρια σας, ένα λυμένο καλάμι+μίνι μπότα από USD και μια μπότα συμβατικού εσείς που γράψατε; Σαν φάνηκαν συγκρίσιμες οι μάζες τους;

Μου είστε και σίγουροι...

thanos_s
09/02/2013, 22:40
Οι πιο εμπειροι φυσικα γνωριζουν οτι Τα USD εχουν Μεγαλυτερη μη αναρτωμενη μαζα απο τα συμβατικα.

GiannisBlessed
10/02/2013, 00:16
To κοτζάμ ατσάλινο καλάμι που κινείται μαζί με τον τροχό ΣΥΝ την μίνι μπότα του USD δεν είναι κατά πολύ βαρύτερο, της απλής αλουμινένιας μπότας του συμβατικού;

Μη-αμναρτώμενο δεν είναι αφού πάει μαζί με τον τροχό;

Έχετε ποτέ κρατήσει στα χέρια σας, ένα λυμένο καλάμι+μίνι μπότα από USD και μια μπότα συμβατικού εσείς που γράψατε; Σαν φάνηκαν συγκρίσιμες οι μάζες τους;

Μου είστε και σίγουροι...

συμφωνω καθως εχω πιασει και απο τα δυο.
το μεγαλο συν του ανεστραμενου εναντι του συμβατικου ειναι μεγαλητερη ακαμψια που προσφερει.

motomaniac
18/04/2013, 18:07
κι εγω οταν το ειδα ξενερωσα απιστευτα. ειναι τελικα ρυθμιζομενο το μπροστινο τους? και μονο τα πλαισια να δεις κατι παθαινεις. λογικα θα ειναι παρα πολυ καλο μηχανακι εν συγκριση με fazer κλπ. αλλα το παλιο ειναι αλλιως. και ιαπωνικο..

SoulGR
18/04/2013, 21:03
αδερφε καμια εταιρια δεν βγαζει μηχανακια για την ελλαδιτσα της κρισης...αν δεν ηταν το οικονομικο στη μεση δεν θα ψαχνες αν ειναι καλυτερο το δεκαετιας + απο το νεο...μονο για το αβς και το οτι ειναι πιο ομορφο θα το 'παιρνες...τωρα που δεν εχουμε το βουλωνουμε και μενουμε με τα παλια μας...και συ και γω και ολοι...τα αλλα ειναι παρηγορια στον αρρωστο

johnpan
18/04/2013, 21:31
αδερφε καμια εταιρια δεν βγαζει μηχανακια για την ελλαδιτσα της κρισης...αν δεν ηταν το οικονομικο στη μεση δεν θα ψαχνες αν ειναι καλυτερο το δεκαετιας + απο το νεο...μονο για το αβς και το οτι ειναι πιο ομορφο θα το 'παιρνες...τωρα που δεν εχουμε το βουλωνουμε και μενουμε με τα παλια μας...και συ και γω και ολοι...τα αλλα ειναι παρηγορια στον αρρωστο

Το αν είναι πιο όμορφο αυτό είναι καθαρά υποκειμενικό. Για μένα που το cbr το ονειρεύομαι από 15 χρονών το πιο όμορφο ειναι του 2000.
Άσε που πολλοί θα εξετάσουν και πόσο το ABS είναι ατού.. άλλη κουβέντα όμως.

Αυτό με την κρίση επίσης δεν ισχύει. Απλά θα αρχίσουν να φέρνουν μηχανάκια που στέλνουν στην Ινδία. Φτιάχνουν μηχανάκι για όλες τις αγορές γιατί έχει κέρδος... δεν ξέρω αν είδες κάτι καινούρια παπιά καβασάκι... καθαρά ινδική αισθητική... και τα περιοδικά τα βγάζουν τέλεια!! όπως τέλειο είναι και το cbr500... ότι πιο generic έχει βγάλει η χόντα εδώ και χρόνια....

Και ναι το cbr600 το φετινό είναι υπερβολικά ακριβό για αυτά που προσφέρει... ακούς 10.000 τι λε ρε φιλε!

johnpan
18/04/2013, 21:46
To κοτζάμ ατσάλινο καλάμι που κινείται μαζί με τον τροχό ΣΥΝ την μίνι μπότα του USD δεν είναι κατά πολύ βαρύτερο, της απλής αλουμινένιας μπότας του συμβατικού;

Μη-αμναρτώμενο δεν είναι αφού πάει μαζί με τον τροχό;

Έχετε ποτέ κρατήσει στα χέρια σας, ένα λυμένο καλάμι+μίνι μπότα από USD και μια μπότα συμβατικού εσείς που γράψατε; Σαν φάνηκαν συγκρίσιμες οι μάζες τους;

Μου είστε και σίγουροι...

Γράψε λάθος αρχηγέ...

SoulGR
18/04/2013, 22:14
φυσικα και ισχυει η κριση...αν δεν ηταν τα λεφτα στη μεση θα κυκλοφορουσαν ολοι με desmo η panigale full extra

καλα ναι το να δωσεις 10κ για ενα μηχανακι ειναι χαζο αυτη την εποχη...περνεις 2 μεταχειρισμενα στην πενα και κανεις παπαδες :D

GiannisBlessed
18/04/2013, 22:45
παντως με 2500 χηνες παιρνεις ενα fκι του 2001 και πανω με φουλ ρυθμιζομενες αναρτησεις αλογα κοντα στον ανταγωνισμο των 600ριων μια χαρα γεωμετρια που δεν εχει να ζηλεψει τπτ απο το καινουριο εκτος του abs και αν.
μαλλον το καινουριο εχει να ζηλεψει απο το παλιο.
(τα 10 αλογα που του λειπουν, τις τετραπιστονες δαγκανες, τον σπορτ χαρακτηρα κτλ)

motomaniac
19/04/2013, 01:25
παντως με 2500 χηνες παιρνεις ενα fκι του 2001 και πανω με φουλ ρυθμιζομενες αναρτησεις αλογα κοντα στον ανταγωνισμο των 600ριων μια χαρα γεωμετρια που δεν εχει να ζηλεψει τπτ απο το καινουριο εκτος του abs και αν.
μαλλον το καινουριο εχει να ζηλεψει απο το παλιο.
(τα 10 αλογα που του λειπουν, τις τετραπιστονες δαγκανες, τον σπορτ χαρακτηρα κτλ)


ζηλευουμε και την καταναλωση του στανταρ!

Toumpas
19/04/2013, 08:12
Δεν αξίζει να δώσεις το παλιό F για να πάρεις το νέο F σε καμία περίπτωση, έτσι απλά. Εάν τα έχεις τα γκαφρά βέβαια, γιατί όχι.

GiannisBlessed
19/04/2013, 12:08
ζηλευουμε και την καταναλωση του στανταρ!

'

δεν ειμαι και τοσο σιγουρος.
αλλα ακομα και να καει 10-15% λιγοτερο εχει και αναλογα τοσα λιγοτερα αλογακια.
συν οτι με την διαφορα στα χρηματα εγω βαζω βενζινη για 70.000 κμ.
ακομα και τα μισα να εκαιγε απο το παλιο θα γινονταν αυτο.
δυο φιλαρακια με 10.000 budget.
ο ενας δινει 10κ και παιρνει το καινουριο
ο αλλος δινει 2500 και του βαζει 70.000κμ με τα ρεστα.
μετα απο αλλα 10.000 ευρο ο καθενας σε βενζινες θα εχει ο ενας με το παλιο ξοδεψει 20.000 σε αγορα και βενζινες και θα εχει κανει 170.000 κμ
ενω ο αλλος θα εχει κανει 200.000
ενας μεσος αναβατης κανει αυτα τα κμ σε 15-20 χρονια.
δλδ μιλαμε οτι με μιση καταναλωση θα κανεις μετα τα 10 χρονια αποσβεση!
κατι που ειναι στην υπεραισοδοξη μερια καθως δεν παιζει να καει μιση βενζινη.
η μεταπωλητικη αξια των μηχανων θα ειναι ουτως η αλλως στα ταρταρα τοτε.
αρα και πουλωντας το δεν θα βγαλεις τπτ παραπανω.

sapila racing
19/04/2013, 12:10
παντως με 2500 χηνες παιρνεις ενα fκι του 2001 και πανω με φουλ ρυθμιζομενες αναρτησεις αλογα κοντα στον ανταγωνισμο των 600ριων μια χαρα γεωμετρια που δεν εχει να ζηλεψει τπτ απο το καινουριο εκτος του abs και αν.
μαλλον το καινουριο εχει να ζηλεψει απο το παλιο.
(τα 10 αλογα που του λειπουν, τις τετραπιστονες δαγκανες, τον σπορτ χαρακτηρα κτλ)

Μονο μια ερώτηση.
Το έχεις οδηγήσει το καινούριο?

motomaniac
19/04/2013, 12:17
'

δεν ειμαι και τοσο σιγουρος.
αλλα ακομα και να καει 10-15% λιγοτερο εχει και αναλογα τοσα λιγοτερα αλογακια.
συν οτι με την διαφορα στα χρηματα εγω βαζω βενζινη για 70.000 κμ.
ακομα και τα μισα να εκαιγε απο το παλιο θα γινονταν αυτο.
δυο φιλαρακια με 10.000 budget.
ο ενας δινει 10κ και παιρνει το καινουριο
ο αλλος δινει 2500 και του βαζει 70.000κμ με τα ρεστα.
μετα απο αλλα 10.000 ευρο ο καθενας σε βενζινες θα εχει ο ενας με το παλιο ξοδεψει 20.000 σε αγορα και βενζινες και θα εχει κανει 170.000 κμ
ενω ο αλλος θα εχει κανει 200.000
ενας μεσος αναβατης κανει αυτα τα κμ σε 15-20 χρονια.
δλδ μιλαμε οτι με μιση καταναλωση θα κανεις μετα τα 10 χρονια αποσβεση!
κατι που ειναι στην υπεραισοδοξη μερια καθως δεν παιζει να καει μιση βενζινη.
η μεταπωλητικη αξια των μηχανων θα ειναι ουτως η αλλως στα ταρταρα τοτε.
αρα και πουλωντας το δεν θα βγαλεις τπτ παραπανω.

ρε Γιαννη μην το ξεχειλωνεις. ειπαμε τι ζηλευουμε απο το καινουριο. οχι τι αξιζει για να παρουμε απο το καινουριο. ο ζαδερφος με το RR 08 ισχυριζεται οτι εχει 3 λιτρα με 120χαω. εγω δεν μπορω με κανεναν τροπο να πεσω κατω απο 5,5 (αντε 5 με πολυ καλη βενζινη). γενικα συζητηση κανουμε για το αν και που εχει βελτιωθει το f. σε καποια (σοβαρα) σημεια (πλαισιο) μαλλον παει πισω) σε καποια αλλα (καταναλωση abs αναρτησεις) μαλλον παει μπροστα.

GiannisBlessed
19/04/2013, 12:29
Μονο μια ερώτηση.
Το έχεις οδηγήσει το καινούριο?

οχι δεν εχει τυχει.

GiannisBlessed
19/04/2013, 12:55
ρε Γιαννη μην το ξεχειλωνεις. ειπαμε τι ζηλευουμε απο το καινουριο. οχι τι αξιζει για να παρουμε απο το καινουριο. ο ζαδερφος με το RR 08 ισχυριζεται οτι εχει 3 λιτρα με 120χαω. εγω δεν μπορω με κανεναν τροπο να πεσω κατω απο 5,5 (αντε 5 με πολυ καλη βενζινη). γενικα συζητηση κανουμε για το αν και που εχει βελτιωθει το f. σε καποια (σοβαρα) σημεια (πλαισιο) μαλλον παει πισω) σε καποια αλλα (καταναλωση abs αναρτησεις) μαλλον παει μπροστα.


σου ειπα ακομα και 2.5 να καει θα εχεις βγει κερδισμενος το 2023 αν κανεις 20.000 τον χρονο.
εκτος και αν κανεις 50.000 τον χρονο τοτε θα χρειαστεις μια 3-4ετια για αποσβεση.
η συζητηση που ξεκινησα εγω ειναι τι αξιζει το καινουριο αντικειμενικα τα παραπανω μαρουλια.
ο τιτλος θα μπορουσε να ηταν ετσι.
"γιατι να μην παρω το παλιο και να το σκισω πιστα, ταξιδια, αφτερμαρκετ καλουδια κτλ οτι θελει ο καθενας με τα ρεστα και να προτιμησω το καινουριο?"

εχουν υποθει σε αυτο το θρεντ για καινουριες τεχνολογιες κτλ κτλ....
που ειναι?
το κοντερ?αυτο λεμε?
η τους διακοπτες που φορουσαν το χοντα του 80?
οι δαγκανες?
το μοχλικο που δεν υπαρχει?
το αυξημενο βαρος?
οι μη φουλ ρυθμιζομενες αναρτησεις?
η τα αλογα που εβγαζαν τα 600ρια δεκαετιας 90?
μεχρι και ο χωρος κατω απο την σελα του παλιου ειναι πορτ μπαγκαζ σε σχεση με το καινουριο.
πιο F ειναι το παλιο παρα το καινουριο.
ειναι βημα προς τα πισω.
ειναι η τακτικη που εχει πλεον η χοντα φτιαχνοντας μηχανες χωρις καν να τις σχεδιασει χωρις οραμα καμια σχεση με αλλη εποχη.
εχει αναλαβει το τμημα μαρκετινγκ τα παντα εκει μεσα απο οτι φαινεται και εφτιαξε μηχανη φρανκεσταιν απο ανταλλακτικα που περισευαν και το παρουσιαζει για κατι φρεσκο και να πουλησει.
καταναλωση εδω λεει περι τα 7 πολλα με φαινονται παντως.
http://www.moto-choice.com/gr/Bike-Review/189/honda-cbr-600-f-2011-simera-i-oloklirosi-ton-kathimerinon.html

οσον αφορα τον ξαδερφο σου κοιταξτε το μην εχει πολυ φτωχο μειγμα και κατι δεν παει καλα.
αυτος εχει την χαμηλοτερη μεση καταναλωση στο fuelly το χαμηλοτερο του ειναι 4.5/100
http://www.fuelly.com/driver/canyon63/cbr600rr

motomaniac
19/04/2013, 14:52
σου ειπα ακομα και 2.5 να καει θα εχεις βγει κερδισμενος το 2023 αν κανεις 20.000 τον χρονο.
εκτος και αν κανεις 50.000 τον χρονο τοτε θα χρειαστεις μια 3-4ετια για αποσβεση.
η συζητηση που ξεκινησα εγω ειναι τι αξιζει το καινουριο αντικειμενικα τα παραπανω μαρουλια.
ο τιτλος θα μπορουσε να ηταν ετσι.
"γιατι να μην παρω το παλιο και να το σκισω πιστα, ταξιδια, αφτερμαρκετ καλουδια κτλ οτι θελει ο καθενας με τα ρεστα και να προτιμησω το καινουριο?"

εχουν υποθει σε αυτο το θρεντ για καινουριες τεχνολογιες κτλ κτλ....
που ειναι?
το κοντερ?αυτο λεμε?
η τους διακοπτες που φορουσαν το χοντα του 80?
οι δαγκανες?
το μοχλικο που δεν υπαρχει?
το αυξημενο βαρος?
οι μη φουλ ρυθμιζομενες αναρτησεις?
η τα αλογα που εβγαζαν τα 600ρια δεκαετιας 90?
μεχρι και ο χωρος κατω απο την σελα του παλιου ειναι πορτ μπαγκαζ σε σχεση με το καινουριο.
πιο F ειναι το παλιο παρα το καινουριο.
ειναι βημα προς τα πισω.
ειναι η τακτικη που εχει πλεον η χοντα φτιαχνοντας μηχανες χωρις καν να τις σχεδιασει χωρις οραμα καμια σχεση με αλλη εποχη.
εχει αναλαβει το τμημα μαρκετινγκ τα παντα εκει μεσα απο οτι φαινεται και εφτιαξε μηχανη φρανκεσταιν απο ανταλλακτικα που περισευαν και το παρουσιαζει για κατι φρεσκο και να πουλησει.
καταναλωση εδω λεει περι τα 7 πολλα με φαινονται παντως.
http://www.moto-choice.com/gr/Bike-Review/189/honda-cbr-600-f-2011-simera-i-oloklirosi-ton-kathimerinon.html

οσον αφορα τον ξαδερφο σου κοιταξτε το μην εχει πολυ φτωχο μειγμα και κατι δεν παει καλα.
αυτος εχει την χαμηλοτερη μεση καταναλωση στο fuelly το χαμηλοτερο του ειναι 4.5/100
http://www.fuelly.com/driver/canyon63/cbr600rr

για τα υπολοιπα απλα θεωρω οτι εχεις κολλησει. για την καταναλωση το μηχανακι ειναι μαμα και βγαζει τοσο. τελεια. στην ελλαδα. με 120. οχι στο ιντερνετ οχι με αλλον οδηγο οχι χοι χοι.. αυτα απο μενα.

sapila racing
19/04/2013, 15:23
οχι δεν εχει τυχει.

Ημουν σίγουρος.
Γιατί κάθεσαι και γράφεις σεντόνια για κατι που δνε ξέρεις κάν?
Το μηχανάκι σου ειναι μια χαρά, αλλά ίσως το καινούριο να εχει κατι να προσφέρει, αν δεν το καβαλήσεις δεν μπορείς να ξέρεις.

Και αυτα περι του 2023 κλπ, δεν στεκουν και πολύ ξέρεις.
Εν ακαινούριο μηχανάκι συγκρίνεται με ενα αλλο καινούριο μηχανάκι και στην τιμή και σε όλα.
Το να συγκρίνεις το παλιό με το καινούριο δεν έχει νόημα.

Αυτός που θα παρει το καινούριο δεν θα έχει τα διάφορα προβλήματα που αντιμετώπισες εσυ οπως φαίνεται εδω:
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=125675&page=2&p=2276353#post2276353

Αυτό για καποιος αξίζει πολύ σε χρόνο και χρήμα, ενω αλλοι το ευχαριστιούνται να ασχολούνται με την μοτο τους, ν ατην συντηρούν και να την κρατάνε πολλά χρόνια.

Manitu
19/04/2013, 15:25
Μάλλον δεν έχουν καταλάβει κάποιοι το εξής το παλιό το F έβγαινε για πολεμικό μηχανάκι αλλά κατάφερνε να είναι και all around δεν είναι τυχαίο που θεωρείτε από τα καλύτερα .

Αργότερα θέλοντας η Honda να ικανοποιήσει το σκληροπυρηνικό κοινό της κάνοντας μια αγωνιστική ρέπλικα δεν ήθελε να κρατήσει το ίδιο όνομα και έφτιαξε ένα μηχανάκι σκληροπυρηνικό και το ονόμασε RR . Έτσι ήρθε και το τέλος του F …

Εν έτη 2011 αποφάσισε και έφτιαξε ένα μηχανάκι ακριβώς ανάμεσα στο RR και το Hornet και του έβαλε fairing έτσι έφτιαξε ένα μηχανάκι σαν μικρό sport touring .
Έκανε ένα μεγάλο λάθος και το ονόμασε F . Λάθος γιατί αυτοί που αγαπούσαν το F ή το έχουν ακόμα σαν τον GiannisBlessed έχουν βαλθεί να αποδείξουν ότι το παλιό είναι καλύτερο από το καινούργιο.
Μα δεν είναι το ίδιο μηχανάκι απλά έχει το ίδιο όνομα . ( για όσους δεν το έχουν καταλάβει ακόμα ) λέγεται marketing δηλαδή η επιτυχία του F θα σε κάνει να ακούσει και να δεις με συμπάθεια το νέο λόγο του παλιού .

Έχει αλλάξει η τεχνολογία , οι αναβάτες , οι συνθήκες οδήγησης και οι ανάγκες του ανθρώπου μέσα σε 10 χρόνια .
Έτσι λοιπόν άλλαξε και αυτό το μηχανάκι σε κάποιους τομείς εξελίχτηκε σε κάποιους πήγε πίσω ( βλέπε έλλειψη μοχλικού …)
Το να γίνονται συγκρίσεις σε μηχανή 10ετιας με 2.500 και σε καινούργια 10.000 είναι να το πω ευγενικά περίεργο και αχρείαστο .

Ακόμα και ο φίλος GiannisBlessed αν δεν δεί το όνομα F και το κοιτάξει για αυτό που είναι , ένα αν μη τι άλλο τίμιο μηχανάκι το οποίο είναι από το καλύτερα all around αυτή την στιγμή .

Όσο για την τιμή είδα το RR να έχει 14.900 ( μπορεί να κάνω και λάθος ) αλλά μιλάμε για 5.000 διαφορά και παίρνεις ένα αξιόλογο μηχανάκι.

sapila racing
19/04/2013, 15:32
Έκανε ένα μεγάλο λάθος και το ονόμασε F . Λάθος γιατί αυτοί που αγαπούσαν το F ή το έχουν ακόμα σαν τον GiannisBlessed έχουν βαλθεί να αποδείξουν ότι το παλιό είναι καλύτερο από το καινούργιο.


Τα λες ωραία και στα περισσότερα συμφωνώ.

Γιατί όμως έπρεπε να του βγάλει άλλο όνομα και να αφήσει το F να πεθάνει?
Aυτό θα ήταν αντίθετο με την παράδοση της Honda, που κρατάει τις ίδιες ονομασίες στα μοντέλα της για αρκετές δεκαετίες.

To Hornet 900 που καβαλάω ειναι CB900F, όπως ακριβώς και το Bol D Or του 1979, για παράδειγμα.
http://en.wikipedia.org/wiki/Honda_CB900F

Manitu
19/04/2013, 16:05
Το λάθος το είπα περισσότερο για το γεγονός οτι μπαίνει σε άμεση σύγκριση με το παλιό ενώ δεν έχει αυτήν ακριβώς την νοοτροπία το καινούργιο μοντέλο .

GiannisBlessed
19/04/2013, 20:17
το θρεντ αυτο ειναι ενσταση στην τακτικη που ακολουθησε η χοντα στην συγκεκριμενη περιπτωση.
αν ειναι και τα επομενα μοντελα να τα κανουμε 8v και μετα να βγαλουμε τα καρπυρατερ απο τα ντουλαπια και διπλες αναρτησεις πισω απο super four.
ετσι και αλλιως ο μεσος αναβατης δεν θα καταλαβει και πολλες διαφορες.
εκει ακριβως παιζεται το παιχνιδι.
ο μεσος αναβατης δεν ξερει καν τι ειναι μοχλικο.
οι περισοτεροι απλα κοιτανε την εμφανιση.
το εχουν παρει πρεφα αυτο οι χονταιοι και σιγα σιγα με βηματα προς τα πισω χανεται η ουσια και μενει το περιτυλιγμα.

edit ειχα γραψει ολοκληρη απαντηση αλλα μ@λακιστικα.
τεσπα.


χοντα αλλαξε τους διακοπτες που τους εχεις απο την δεκαετια του 80 και δειξε οτι ΣΕΒΕΣΑΙ τα λεφτα του καταναλωτη και ΣΧΕΔΙΑΖΕΙΣ φρεσκια και καινουρια μοτορια και δεν ανοιγεις απλα τα συρταρια σου και συναρμολογεις οπως θα εκανε ενα παλικαρι στην πισω αυλη με ανταλλακτικα απο ebay.
ενα μεγαλο κομματι απο το κοστος μιας μηχανης ειναι ο σχεδιασμος και οι δοκιμες.
μετα ξεκινανε οι πρεσες,τα ρομποτ και τα μηχανηματα και βγαινουν τα μοτορια ετοιμα καθε 10''.
αυτοι ετσι που το πανε δεν θα σχεδιαζουν τπτ σε λιγο.μπορουν αν θελουν να αρχισουν να αντιγραφουν σαν τους κινεζους αλλα να ριξουν και τις τιμες τους γιατι ζητανε πολλε για μοτορια που επεσε 0 (μηδεν) ντιζαιν.

η συγκριση δεν γινεται γιατι ειναι το ιδιο ονομα.
γινεται γιατι οπως παμε το μοντελο του 22 θα ειναι συγκρισημο με το μοντελο του 90.

και ενα απλο παραδειγμα.του πως το βλεπω.
φτιαχνει η χοντα ενα "καινουριο" Innova.
παιρνει πλαισιο απο σουπρα βαζει ταμπουρα πεταει πανω και μαματα ουαου πλαστικα φρεσκιου ντιζαιν και να το ετοιμο.
ευκαιρια στα 2199.
γιατι να μην παω να παρω σουπρα πενα με 700 χηνες και να παρω και αλλα 2 να τα αλλαζω σαν τα πουκαμισα?

pipe_smoker
19/04/2013, 21:28
φτιαχνει η χοντα ενα "καινουριο" Innova.
παιρνει πλαισιο απο σουπρα βαζει ταμπουρα πεταει πανω και μαματα ουαου πλαστικα φρεσκιου ντιζαιν και να το ετοιμο.
ευκαιρια στα 2199.
γιατι να μην παω να παρω σουπρα πενα με 700 χηνες και να παρω και αλλα 2 να τα αλλαζω σαν τα πουκαμισα?

Δε σε εμποδίζει κανείς.
Αν θες να πας να πάρεις 3 σούπρα πάρε 3 σούπρα. Αν θεωρείς ότι η Honda ή η κάθε Honda κοροϊδεύει τον κοσμάκη και στο r&d κάθονται και ξύνουν τα @@ τους είναι δικαίωμά σου.

Καλό είναι όμως να έχεις κατά νου ότι κάποιοι θα προτιμήσουν ένα καινούριο μηχανάκι (είτε αυτό είναι innova είτε cbr) από ένα μηχανάκι δεκαετίας με ένα τσουβάλι χιλιόμετρα, χωρίς εγγύηση, με πιθανές πτώσεις στο ιστορικό του και άλλα πολλά.

Και κάτι ακόμα. Καλή είναι η κριτική, αλλά εάν ο μέσος αναβάτης δεν ξέρει καν τί είναι το μοχλικό και έχει λιγότερες γνώσεις από αυτές ενός πιο έμπειρου αναβάτη, δεν μπορώ ούτε καν να φανταστώ πόσο χαώδης είναι η διαφορά στις γνώσεις ανάμεσα στον πιο έμπειρο αναβάτη και το team μηχανικών που αποφάσισαν να βάλουν μοχλικό ή ότι άλλο αποφάσισαν να βάλουν. Μάλλον κάποιο λόγο θα είχαν, και όχι απλά το να πιάσουν κορόιδο τους αγοραστές, γιατί τότε η Honda και η κάθε Honda θα χαιρόταν τον πρώτο χρόνο που λέει και η παροιμία :wave2:

GiannisBlessed
19/04/2013, 23:46
πρεπει να εννοεις το team μηχανικων που πηγε το team των μανατζμεντ πανω απο το κεφαλι τους και ειπαν.
"μαγκες δεν ξερω τι σκ@τ$ θα κανετε, αλλα θελω να κοστιζει χ ποσο. κοφτε τον λαιμο σας."
βλεπουν και αποβλεπουν οι γαματοι μηχανικοι...και λενε....
"βγαλτο μοχλικο τσαμπα λεφτα ουτως η αλλως πουλαει και χωρις αυτο."
καπως ετσι απλα απλα πρεπει να ειναι η φαση.
το καινουριο F δεν εχει περασει απο την φαση του σχεδιασμου εκτος λογικα απο τα φαιρινγκ και την αεροδυναμικη.
ολα τα αλλα ειναι δοκιμασμενα για αυτο και δεν χρειαζεται και πολυ πολυ τεστινγκ.
εκτος και αν πιστευεις οτι το τμημα μηχανικων-σχεδιαστων της χοντα σχεδιασε το F απο την αρχη και κατεληξε ως σατανικη συμπτωση να ειναι ολοιδιο με το hornet!!OYAOY!!
και μαλιστα το να μην εχεις μοχλικο ΝΑΙ ειναι το μελλον!!!
οπως και οι χαζο δαγκανες με γλυστρες λες και ειναι κανα παπακι.
το μονο φιλε μου που σχεδιαζουν πλεον ειναι πως θα βγαλουν περισοτερα μαρουλια.
τουλαχιστων σε αυτο μπορω να καταληξω απο μια μηχανη με διακοπτες του 80(εχω κολλησει με αυτο το ξερω!!χχαχαχχα)
και ναι πουλαει γιατι υπαρχει κοσμος που δεν μπορει να δει αυτες τις λεπτομερειες.
τα μεταχειρο δεν ειναι παντα παγιδα θανατου και χρημματων!!
ειναι δυνατων καποιος να φοβαται οτι παιρνωντας μεταχειρο μηχανακι θα ανοιξει μια τρυπα και θα πεταει μεσα λεφτα αλλα να σκαει 10κ ετσι απλα?
παιρνεις 4 600F με τα ιδια λεφτα.
ΠΟΣΟ γκαντεμης να εισαι?
εδω πρεπει να πω το εξης οτι τα φρενα του σιγουρα ειναι μια χαρα οπως και η ελειψη του μοχλικου ειναι μια χαρα αλλα γιατι να μην παρω κατι που εχει καλυτερα πραγματα απο "μια χαρα" με 1/4 των χρημματων?
και μενει ενα μονο λογικο επιχειρημα.
η αισθηση του καινουριου.
ομως παμε σιγα σιγα στο
"καινουριο να ειναι και οτι να ναι."

pipe_smoker
20/04/2013, 01:01
πρεπει να εννοεις το team μηχανικων που πηγε το team των μανατζμεντ πανω απο το κεφαλι τους και ειπαν.
"μαγκες δεν ξερω τι σκ@τ$ θα κανετε, αλλα θελω να κοστιζει χ ποσο. κοφτε τον λαιμο σας."
βλεπουν και αποβλεπουν οι γαματοι μηχανικοι...και λενε....
"βγαλτο μοχλικο τσαμπα λεφτα ουτως η αλλως πουλαει και χωρις αυτο."
καπως ετσι απλα απλα πρεπει να ειναι η φαση.


Πολύ αμφιβάλλω, μιας και η έδρα της Honda δεν είναι στην Ελλάδα, αλλά για να επιμένεις τόσο πολύ μπορεί κάτι να ξέρεις παραπάνω ή να έχεις πληροφορίες από τα μέσα :ninja:




το καινουριο F δεν εχει περασει απο την φαση του σχεδιασμου εκτος λογικα απο τα φαιρινγκ και την αεροδυναμικη.
ολα τα αλλα ειναι δοκιμασμενα για αυτο και δεν χρειαζεται και πολυ πολυ τεστινγκ.
εκτος και αν πιστευεις οτι το τμημα μηχανικων-σχεδιαστων της χοντα σχεδιασε το F απο την αρχη και κατεληξε ως σατανικη συμπτωση να ειναι ολοιδιο με το hornet!!OYAOY!!
και μαλιστα το να μην εχεις μοχλικο ΝΑΙ ειναι το μελλον!!!
οπως και οι χαζο δαγκανες με γλυστρες λες και ειναι κανα παπακι.
το μονο φιλε μου που σχεδιαζουν πλεον ειναι πως θα βγαλουν περισοτερα μαρουλια.
τουλαχιστων σε αυτο μπορω να καταληξω απο μια μηχανη με διακοπτες του 80(εχω κολλησει με αυτο το ξερω!!χχαχαχχα)
και ναι πουλαει γιατι υπαρχει κοσμος που δεν μπορει να δει αυτες τις λεπτομερειες.


Δε νομίζω να διαφώνησε κανείς με το γεγονός ότι το F είναι μέσες άκρες ένα hornet με fairing και clip-on. Που είναι το κακό δεν καταλαβαίνω.
Πιάσε λίγο τα μοντέλα της. Πολεμικό 600άρι έχει (το RR), υπερπολιτισμένο street έχει (το κακομούτσουνο το CBF). Για ποιο λόγο να μην "ντύσει" το επιτυχημένο γυμνό της ώστε να προσφέρει μια επιπλέον επιλογή σε κάποιον που θέλει τα γκάζια του hornet (με τον τριμαρισμένο κινητήρα του RR), έχοντας παράλληλα και την επιλογή μιας πιο σπορ οδήγησης και την επιλογή βόλτας-ταξιδιού χωρίς να φάει το ξύλο της αρκούδας από τον αέρα (κάτι που για να το κάνει σε αυτά τα κυβικά θα έπρεπε να βολευτεί με το CBF).
Πού είναι το κακό σε αυτό το εγχείρημα? Σταματήσανε το Hornet? Όχι. Το RR? Ούτε. Πρόσθεσαν ένα μηχανάκι στην γκάμα τους που σε κάποιους μπορεί να ταιριάζει. Τί το μεμπτό?




τα μεταχειρο δεν ειναι παντα παγιδα θανατου και χρημματων!!
ειναι δυνατων καποιος να φοβαται οτι παιρνωντας μεταχειρο μηχανακι θα ανοιξει μια τρυπα και θα πεταει μεσα λεφτα αλλα να σκαει 10κ ετσι απλα?
παιρνεις 4 600F με τα ιδια λεφτα.
ΠΟΣΟ γκαντεμης να εισαι?
εδω πρεπει να πω το εξης οτι τα φρενα του σιγουρα ειναι μια χαρα οπως και η ελειψη του μοχλικου ειναι μια χαρα αλλα γιατι να μην παρω κατι που εχει καλυτερα πραγματα απο "μια χαρα" με 1/4 των χρημματων?
και μενει ενα μονο λογικο επιχειρημα.
η αισθηση του καινουριου.
ομως παμε σιγα σιγα στο
"καινουριο να ειναι και οτι να ναι."

Όχι, τα μεταχείρο δεν είναι πάντα παγίδα χρημάτων. Όσο πιο παλιά όμως τόσο περισσότερος κίνδυνος υπάρχει. Και η δεκαετία δεν είναι και λίγο.
Το αν τα πράγματα που φοράει το παλιό είναι καλύτερα από "μια χαρά" ισχύει για το πώς ήταν τότε. Όταν ήταν κι αυτό καινούριο. Όχι μετά από χρήση Χ.000 χιλιομέτρων. Τώρα πια το τί είναι μια χαρά και τί όχι δεν το ξέρουμε. Ένα καινούριο δισκόφρενο είναι καλύτερο από ένα καινούριο ταμπούρο. Αν είχα ένα παπί κι έψαχνα για φρένο πίσω, θα προτιμούσα ένα καινούριο ταμπούρο από ένα δισκόφρενο 10ετίας.
Όπως είπε κι ο σαπίλας, να συγκρίνουμε τα καινούρια με τα καινούρια και τα παλιά με τα παλιά.

Από εκεί και πέρα, και χωρίς να το λέω με τη ρομαντική έννοια, πιστεύω ότι τα μηχανάκια σα σύνολα είναι κάτι πολύ περισσότερο από το άθροισμα των μερών τους. Ακόμα κι αν θες να τα σπάσουμε ένα ένα όμως 1ον έχει ABS, 2ον έχει καινούριο κινητήρα (δεν έχει εξελιχθεί η τεχνολογία ούτε σε αυτόν τον τομέα εδώ και 10 χρόνια?), 3ον έχει μηδέν χιλιόμετρα, μόλις βγήκε απ'το κουτί του, κι έχει εγγύηση αντιπροσωπείας.
Για κάποιους αυτά μπορεί να μην παίζουν ρόλο. Και είναι σεβαστό. Για κάποιους άλλους πάλι παίζουν και μάλιστα μεγάλο. Και νομίζω είναι εξίσου σεβαστό.

GiannisBlessed
20/04/2013, 11:44
ολα ωραια και ολα καλα.
συμφωνω σε οσα λες εκτος ισως απο το κομματι του κινητηρα.
ναι εχουν υπαρξει εξελιξεις στον τομεα αυτον γενικα.
αλλα στην συγκεκριμενη περιπτωση νομιζω οτι το μονο συν σε σχεση με τον παλιο θα ειναι ο συμπλεκτης ολισθησης αν εχει
και οτι ισως εχει πιο smooth λειτουργεια απο αποψη ψεκασμου και αποψη κραδασμων.

αυτο που ειπα παραπανω ομως ειναι οτι ο σκοπος του παρον ειναι οχι τοσο η συγκριση αλλα το να δουμε που το παει η χοντα μεσο αυτης της συγκρισης.
παντα τα 0κμ και η εγγυηση θα ειναι γαμω

κοιτωντας στο site της στις φωτο σε μερικες φωτο εχει αλλες δαγκανες μπροστα και πισω ΑΚΟΜΑ πιο υποδεεστερες.
απο οσο βλεπω ειναι η βερσιον χωρις abs.
πλευστες με δυο πιστονια.σαν αυτην που ειχε το κινεζικο supra που ειχα.
σε μια φωτο βλεπω τον συμπλεκτη και εκτος του ειναι με μια βιδα πραγμα που ειναι υπερποντιο γιατι αν σπασει και θες να βαλεις καινουριο πρεπει να βγαζει αντιβαρο γκριπ χεριστηριο για να γινει η τραμπα.
εχει πανω την βαση του καθρευτη!!
ειναι δλδ κομματι απο το χορντετ.
την στιγμη που οταν βγηκε το F του 01 εκοβαν γραμαρια σχεδιαζοντας καινουριες ζαντες δαγκανες δισκοπλακες κτλ.
και δεν ειναι τοσο οτι ειναι η κατηγορια τετοια.
στο παρελθον καθε μηχανακι της χοντα ηταν προσεκτικα σχεδιασμενο και επιτυχημενο.ασχετα απο την κατηγορια που θα επαιζε μπαλα.
τωρα εχει εφευρεθει η κατηγορια του τυπου που δεν ξερει τι αγοραζει και δεν εχει και πολλες πολλες απαιτησεις.
και με τα ιδια ανταλλακτικα που ειχαν βαλει στο παλιο να το εβγαζαν παλι θα ηταν για κραξιμο γιατι μιλαμε για καινουρια μηχανη μια 10ετια μετα που πρεπει να επιδειξει εξελιξη και τεχνολογιες.
αν η μαζα δεν ηξερε την διαφορα μεταξι δισκοφρενου και ταμπουρου τους ειχα ικανους να εβαζαν ταμπουρα αλα 60s.

motomaniac
20/04/2013, 11:49
αυτο με το δισκοφρενο του 2001 για μενα ειναι μειων. οταν χρειαστεις να ψαξεις θα μαθεις γιατι. του 2000 τις δισκοπλακες τις φορανε ενα καρο μοντελα κι ειναι πολυ πιο ευκολο και πιο φθηνο να βρεις μια. για το δικο μας γιοκ!

GiannisBlessed
20/04/2013, 12:21
το ξερω αυτο που λες.
αλλα αυτο ειναι η εξελιξη.
εκτος και αν προτιμουσες να ειχε πανω φρενα τετοια
http://www.motorcyclespecs.co.za/model/Honda/honda_cb450K%2070.htm
ωστε να εχουμε στοκ απο την δεκαετια του 60.
εκει θα εβρισκες στον παλιατζη με 10 το κομματι.
μην σου πω να εμεναν και τα μοτερ ιδια να υπαρχει πληθωρα ανταλλακτικων.
υπερβαλω αλλα καταλαβαινεις.
αυτο ειναι που λεω για τους διακοπτες.
υποθηκε στην πρωτη σελιδα οτι ειναι πλεονεκτιμα να εχεις τους ιδιους εδω και 30 χρονια.
ας τους αλλαζε καθε 10 χρονια ρε παιδια.
ντροπη ειναι.
εγω να ειμαι δλδ με την καινουρια μηχαναρα μου στο φαναρι και να σκαει ο αλλος με την αρχαιολογια του 88 και να εχει τα ιδια χειριστιρια.

motomaniac
20/04/2013, 12:45
κανεις πλακα ετσι? γιατι αλλιως νομιζω πως ειιμαι ο μονος να απανταει πλεον...

mixalhsCr
20/04/2013, 13:16
Δεν του λες και εσυ ένα έχεις δίκιο να τελειώνουμε ....

GiannisBlessed
20/04/2013, 13:53
κανεις πλακα ετσι? γιατι αλλιως νομιζω πως ειιμαι ο μονος να απανταει πλεον...

ελα κολλλημενο μελος!!χαχα
πιστευεις οτι κανω πλακα?
οι δισκοι μας οι ζαντες μας και οι δαγκανες μας ειναι διαφορετικα για να ειναι ελαφρυτερα απο το μοντελο του 0 με στοχο να μειωθει η μη αναρτομενη μαζα.
εσυ θελεις να αφηναν το ιδιο σχεδιο με την δισκοπλακα που ειχαν μεχρι τοτε το οποιο ειναι βαρυτερο και λιγοτερο αποδοτικο για να μπορεις να βρισκεις φτηνα ανταλλακτικα.
επρεπε λοιπον το rr να το βγαλουν με τις δισκοπλακες του f και οχι με τις 300ρες που το εβαλαν.
για να μπορει ο κοσμακης με το ρρ να βρισκει φτηνα ανταλλακτικα.

εγω προσωπικα θελω οταν εχω το f4 του 00 και το δωσω για να παρω του 01 να παρω κατι καλυτερο.
δες ποση εξελιξη ειχε απο το 00 στον 01 και δες ποση ειχε το 01 με το καινουριο!!


εγω εδω κλεινω μαγκες.
κανοντας ρεποστ αυτα που ειπε ο πολυμηχανος.


Πάμε συγκεντρωτικό:

Οι αναρτήσεις στο παλιό είναι πλήρως ρυθμιζόμενες μπρος-πίσω (προφόρτιση-συμπίεση-επαναφορά). Επιπλέον είναι και συμβατικές, άρα μειωμένο μη-αναρτώμενο βάρος σε σχέση με τις USD του νέου, καλύτερο διάβασμα του δρόμου στον πραγματικό κόσμο. Καλύτερο το παλιό με άλλα λόγια.

Τα φρένα στο παλιό είναι οι εξαιρετικές τετραπίστονες με ανισομεγέθη έμβολα της Showa με διπλό pin, που φορέθηκαν σε πολλά Honda της εποχής, μέχρι που έγιναν της μοδώς οι ''ακτινικές'' των RRRRRR. Όσο abs και cbs και cnn και nbc και bbc 2 να έχουν οι 3πίστονες με γλύστρα (στο 2013..γλύστρες...) του νέου... Και εδώ καλύτερο το παλιό.

Πλαίσιο δύο δοκών άκαμτο τύπου pivotless αλουμίνιο εξελασμένων δοκών το παλιό, τύπου ραχοκοκαλιάς (λες και είναι enduro) αλλά με αλουμίνιο για υλικό το νέο... Χμμμμ πάλι καλύτερο το παλιό.

Ψαλίδαρος το παλιό με πλήρες μοχλικό και μάλιστα πολύ έξυπνη έδραση του μοχλικού ΠΑΝΩ από το ψαλίδι, σάματι χωρίς μοχλικό το νέο ή βλέπω λάθος; Κατάντια να το πω αυτό τώρα CBR χωρίς μοχλικό λες και είναι κανά diversion του 1987;

Ψεκασμός το παλιό, ψεκασμός το νέο. Μικρότερη ιπποδύναμη το νέο...

Άιντε καλά, μην το βγάλουμε και άχρηστο, καταλύτης στο νέο (για την υγεία μας) και κιβώτιο triaxis (που δεν αξιοποιείται όμως σε οτιδήποτε δεν είναι RR για πίστα), έχει εγγύηση(καλό είναι αυτό; χμμμ), άιντε είναι και πιο λεπτό στην εμφάνιση.

Εγώ θα έψαχνα για παλιό μια φορά.

Takata Dome
20/04/2013, 14:42
Εγώ πάλι,γιατί νομίζω οτι η σύγκριση στην οποία βγάζετε καλύτερο το παλιό CBR600F θα έπρεπε να γίνεται με το σημερινό RR και όχι το F? Το παλιό CBR F φτιάχτηκε τοτε ως μηχανάκι all around όπως το σημερινό F ή ως εργαλείο πίστας;Επειδή νομίζω οτι το δεύτερο ισχύει περισσότερο,η σύκγριση κατα τη γνώμη μου δεν είναι απόλυτα σωστή

motomaniac
20/04/2013, 15:20
σημερα θα συγκρινοταν μονο αν υπηρχε fazer kai gsr με φουλ φερινγκ. αυτη ειναι η κατηγορια του.

jj okocha
20/04/2013, 19:11
κοιτα και τα δυομιση..,τα 4κυλινδρα του τοτε με το cbr ,και το zx του σημερα,φλωρεψε πολυ η κατασταση,οπως και αν εχεις cbr f καινουριο και σε πετυχει κανα ''παλιο'' το τσαι το χεις κερασμενο σε καθε ειδος δρομου-τελικη-επιταχυνση-στριψιμο,καλα στη τελικη μπορει να μη βαλει καν 5η...:lol:

GiannisBlessed
20/04/2013, 23:17
Εγώ πάλι,γιατί νομίζω οτι η σύγκριση στην οποία βγάζετε καλύτερο το παλιό CBR600F θα έπρεπε να γίνεται με το σημερινό RR και όχι το F? Το παλιό CBR F φτιάχτηκε τοτε ως μηχανάκι all around όπως το σημερινό F ή ως εργαλείο πίστας;Επειδή νομίζω οτι το δεύτερο ισχύει περισσότερο,η σύκγριση κατα τη γνώμη μου δεν είναι απόλυτα σωστή

δεν εχεις καταλαβει γιατι κανω την συγκριση.
την κανω για να δειξω οτι εχει φλορεψει πολυ η κατασταση οπως ειπε πολυ ωραια ο φιλος πιο πανω.

johnpan
21/04/2013, 12:06
παντως με 2500 χηνες παιρνεις ενα fκι του 2001 και πανω με φουλ ρυθμιζομενες αναρτησεις αλογα κοντα στον ανταγωνισμο των 600ριων μια χαρα γεωμετρια που δεν εχει να ζηλεψει τπτ απο το καινουριο εκτος του abs και αν.
μαλλον το καινουριο εχει να ζηλεψει απο το παλιο.
(τα 10 αλογα που του λειπουν, τις τετραπιστονες δαγκανες, τον σπορτ χαρακτηρα κτλ)

+101

harris_x
22/04/2013, 08:29
όταν βγήκε το cbr600f, έβγαινε και το RR?

motomaniac
22/04/2013, 10:16
όταν βγήκε το cbr600f, έβγαινε και το RR?

cbr 600f4i με τηξν ενιαια σελα απο 2001 μεχρι 2006, cbr 600f4i fsport 2001-02, cbr600rr απο 2003 εως σημερα.

GiannisBlessed
22/04/2013, 12:37
cbr 600f4i με τηξν ενιαια σελα απο 2001 μεχρι 2006, cbr 600f4i fsport 2001-02, cbr600rr απο 2003 εως σημερα.

το rr της εποχης ηταν το f sport.
το απλο f ηταν το πιο ταξιδιαρικο.
αν ηθελε η χοντα να κανει δουλεια της προκοπης και να γεφυρωσει το κενο αναμεσα στο πολεμικο rr και το χαλαρο χορνετ δεν θα εβαζε φαιρινγκ στο χορνετ.
αλλωστε αν θες να κανεις μια μηχανη πιο σπορτ δεν κανουν τα φαιρινγκ αυτην την δουλεια.
μονο τα κλιπ ον ειναι προς την σωστη κατευθυνση για να το κανει αυτο.
αν ηθελε λοιπον να φτιαξει μια μηχανη με την ιδια ιδεολογια του τοτε θα επερνε κομματια απο το rr το οποιο και κουβαλαει την εξελιξη και τις καινοτομιες.
θα επερνε τα αλογα του rr και τα φρενα του.
θα χαλαρωνε λιγο την θεση οδηγησης και την γεωμετρια και θα γενιονταν το καινουριο f που θα σαρωνε οπως το παλιο.
να εβαζε μοτερ με αλογα του rr οχι του χορνετ.
να εβαζε το μοχλικο του rr.
ας εβαζε πραγματα απο τα πιο παλια rr.
να δειξει οτι οι τεχνολογιες περνανε απο τα r&d ss στα απλα κοινα καθημερινα μηχανακια και να αφηνε τις διπιστονες πλευστες δαγκανες για τα παπακια.
τοτε δεν θα υπηρχε καμια συγκριση με το παλιο καθως θα υπερτερουσε σε ολους τους τομεις και θα ηταν μια αξιολογη αγορα.

Manitu
22/04/2013, 13:01
το rr της εποχης ηταν το f sport.
το απλο f ηταν το πιο ταξιδιαρικο.
αν ηθελε η χοντα να κανει δουλεια της προκοπης και να γεφυρωσει το κενο αναμεσα στο πολεμικο rr και το χαλαρο χορνετ δεν θα εβαζε φαιρινγκ στο χορνετ.
αλλωστε αν θες να κανεις μια μηχανη πιο σπορτ δεν κανουν τα φαιρινγκ αυτην την δουλεια.
μονο τα κλιπ ον ειναι προς την σωστη κατευθυνση για να το κανει αυτο.
αν ηθελε λοιπον να φτιαξει μια μηχανη με την ιδια ιδεολογια του τοτε θα επερνε κομματια απο το rr το οποιο και κουβαλαει την εξελιξη και τις καινοτομιες.
θα επερνε τα αλογα του rr και τα φρενα του.
θα χαλαρωνε λιγο την θεση οδηγησης και την γεωμετρια και θα γενιονταν το καινουριο f που θα σαρωνε οπως το παλιο.
να εβαζε μοτερ με αλογα του rr οχι του χορνετ.
να εβαζε το μοχλικο του rr.
ας εβαζε πραγματα απο τα πιο παλια rr.
να δειξει οτι οι τεχνολογιες περνανε απο τα r&d ss στα απλα κοινα καθημερινα μηχανακια και να αφηνε τις διπιστονες πλευστες δαγκανες για τα παπακια.
τοτε δεν θα υπηρχε καμια συγκριση με το παλιο καθως θα υπερτερουσε σε ολους τους τομεις και θα ηταν μια αξιολογη αγορα.

Αυτό λέμε οι υπόλοιποι σε τόσες σελίδες δεν έφτιαξε το νέο F με την νοοτροπία του παλιού
!!!!
Η Honda αυτό που κάνει είναι ότι φτιάχνει πάζλ με τα μηχανάκια της άλλες φορές καλά και άλλες όχι .. Για να κρατάει το κόστος χαμηλά .
Αν έφτιαχνε νέο κινητήρα , νέο ψαλίδι κτλ κτλ δεν θα έκανε 9.000 καινούργιο …
Πήρε ένα Best seller μηχανάκι το σουλούπωσε με fairing και έδωσε μια παραπάνω κατηγορία .
Αυτή είναι και η νέα της πολιτική απ ότι δείχνει .. βλέπε NC μηχανή/παπί σε 3 εκδόσεις γυμνό και σκούτερ με ίδιο πλαίσιο μηχανή και στήσιμο .

thanos_s
22/04/2013, 13:18
δεν εχεις καταλαβει γιατι κανω την συγκριση.
την κανω για να δειξω οτι εχει φλορεψει πολυ η κατασταση οπως ειπε πολυ ωραια ο φιλος πιο πανω.

αμα εχει φλωρεψει παρε 600RR. Αμα εισαι ακομα πιο σκληρος 635 2012.

motomaniac
22/04/2013, 14:39
xaxaxaxa ετσι ετσι.. αλλα ενα τετοιο Φ θα εκανε οσο το RR και θα το αγοραζαμε μονο εσυ κι εγω... και για μενα προσωπικα εχω τις αμφιβολιες μου... χαχαχχαα

GiannisBlessed
22/04/2013, 15:28
Αυτό λέμε οι υπόλοιποι σε τόσες σελίδες δεν έφτιαξε το νέο F με την νοοτροπία του παλιού
!!!!
Η Honda αυτό που κάνει είναι ότι φτιάχνει πάζλ με τα μηχανάκια της άλλες φορές καλά και άλλες όχι .. Για να κρατάει το κόστος χαμηλά .
Αν έφτιαχνε νέο κινητήρα , νέο ψαλίδι κτλ κτλ δεν θα έκανε 9.000 καινούργιο …
Πήρε ένα Best seller μηχανάκι το σουλούπωσε με fairing και έδωσε μια παραπάνω κατηγορία .
Αυτή είναι και η νέα της πολιτική απ ότι δείχνει .. βλέπε NC μηχανή/παπί σε 3 εκδόσεις γυμνό και σκούτερ με ίδιο πλαίσιο μηχανή και στήσιμο .



στον χαριζω τον καινουριο απο το 0 σχεδιασμο και κατασκευη που κοστιζει.
αντε να κανει παζλ αλλα να παρει κατι απο τα rr του 07.
ακομα και απο το rr του 03 να επερνε ολα πιο καλα θα ηταν.

αυτο που λες για την νοοτροπια.
ειναι αυτο που λεω.
το εφτιαξε για να βγαλει λεφτα χωρις κανενα οραμα και προσδοκιες.
και πεταξε και πανω το ονομα του παλιου για να κανει καλυτερες πωλησεις.

GiannisBlessed
22/04/2013, 15:39
αμα εχει φλωρεψει παρε 600RR. Αμα εισαι ακομα πιο σκληρος 635 2012.

ερωτηση προς εσενα και ολους τους αλλους.
η ελειψη μοχλικου και η διπιστονες πλευστες δαγκανες την σημερον ημερα σε μηχανη της χοντα που φερει το ονομα CBR ειναι ντροπη η οχι?
μιλαμε δλδ για αναλογο με κατι τετοιο.
288149

μαλλον μπερδευουμε το χαλαρο σε γεωμετρια και θεση οδηγησης με το φτηνιαρικο.

edit δες φλας!!
λες και ειναι του 80!!χαχαχα

pipe_smoker
22/04/2013, 15:43
...
αν ηθελε λοιπον να φτιαξει μια μηχανη με την ιδια ιδεολογια του τοτε θα επερνε κομματια απο το rr το οποιο και κουβαλαει την εξελιξη και τις καινοτομιες.
θα επερνε τα αλογα του rr και τα φρενα του.
θα χαλαρωνε λιγο την θεση οδηγησης και την γεωμετρια και θα γενιονταν το καινουριο f που θα σαρωνε οπως το παλιο.
να εβαζε μοτερ με αλογα του rr οχι του χορνετ.
να εβαζε το μοχλικο του rr.
ας εβαζε πραγματα απο τα πιο παλια rr.
να δειξει οτι οι τεχνολογιες περνανε απο τα r&d ss στα απλα κοινα καθημερινα μηχανακια και να αφηνε τις διπιστονες πλευστες δαγκανες για τα παπακια.
τοτε δεν θα υπηρχε καμια συγκριση με το παλιο καθως θα υπερτερουσε σε ολους τους τομεις και θα ηταν μια αξιολογη αγορα.

Σόρρυ κιόλας, αλλά δε στέλνεις το βιογραφικό σου στη Honda μπας και σε χρειάζονται?:lol:

Εσύ περιγράφεις ένα RR με πιο άνετη θέση οδήγησης λοιπόν. Με "χαλαρωμένη" γεωμετρία και θέση οδήγησης τί να τα κάνει τα άλογα και τα φρένα και τις αναρτήσεις και δεν ξέρω εγώ τι άλλο του RR? Για μόστρα? Ή όπως λες μόνο και μόνο για να δείξει ότι μπορεί να περάσει νέες τεχνολογίες σε ένα μηχανάκι το οποίο δεν τις χρειάζεται? Θα κόστιζε τότε το F όσο κοστίζει το RR απλά θα ήταν πιο "χαλαρωμένο" και θα λεγόταν CBR600ForRelaxation.

Κάποιος που παίρνει το RR (ή γενικά 600άρι ss) θυσιάζει κάποια πράγματα, όπως άνεση, ροπή χαμηλά κλπ. Ένα γυμνό 600 τα πάει καλύτερα σε αυτούς τους τομείς και υστερεί αλλού. Αυτό είναι ένα ντυμένο γυμνό 600. Όχι ένα 600άρι ss.
600άρι ss έχει. Ποιός είναι ο λόγος να βγάλει κι άλλο ("χαλαρωμένο") εγώ δε γνωρίζω. Τέτοιο "υβρίδιο" ντυμένου/γυμνού δεν είχε κι έβγαλε.

Τέσπα. Ο καθένας το βλέπει από τη δική του πλευρά :wave2:

GiannisBlessed
22/04/2013, 15:47
xaxaxaxa ετσι ετσι.. αλλα ενα τετοιο Φ θα εκανε οσο το RR και θα το αγοραζαμε μονο εσυ κι εγω... και για μενα προσωπικα εχω τις αμφιβολιες μου... χαχαχχαα

αν δλδ αντι για το ψαλιδι του χορνετ εβαζαν του rr με μοχλικο και τα φρενα ηταν ανωτερα συν το μοτερ να ηταν ρυθμισμενο να αποδιδει την φουλ δυναμη του θα ηταν ακριβωτερο πιστευεις?
θα μπορουσε να ειναι το ιδιο απλα μειωνοτας λιγο το κερδος της χοντα.
αλλα σιγα μην χασει τα μαρουλια.
αν μπορουσε να μην βαλει φρενα θα το εκανε μπας και σωσει κατι ψηλα ακομα.
μπορει να σας φαινεται αστειο αλλα εχει κοψει ηδη στην ποιοτητα και την μεταλουργεια.
σιγα μην δεν εκοβε απο τα εξαρτηματα που εξοπλιζει τις budget μηχανες της.
ισως καποιοι συμφωνησουν μαζι μου.
καποτε στοχος της honda ηταν να ικανοποιησει τον αναβατη.
για αυτο εγινε και η εταιρια που εγινε.
τωρα στοχος ειναι η διευρινση του περιθωριου κερδους της.
ακομα πουλαει με το ονομα που εχει.

mixalhsCr
22/04/2013, 16:00
Η Μονή ντροπή για την Honda ειναι που πουλάει μηχανάκια σε κουλους και έχει και για οδηγό αγώνων τον κουλο τον πεντροσα!:moutza:

Manitu
22/04/2013, 16:05
αν δλδ αντι για το ψαλιδι του χορνετ εβαζαν του rr με μοχλικο και τα φρενα ηταν ανωτερα συν το μοτερ να ηταν ρυθμισμενο να αποδιδει την φουλ δυναμη του θα ηταν ακριβωτερο πιστευεις?
θα μπορουσε να ειναι το ιδιο απλα μειωνοτας λιγο το κερδος της χοντα.
αλλα σιγα μην χασει τα μαρουλια.
αν μπορουσε να μην βαλει φρενα θα το εκανε μπας και σωσει κατι ψηλα ακομα.
μπορει να σας φαινεται αστειο αλλα εχει κοψει ηδη στην ποιοτητα και την μεταλουργεια.
σιγα μην δεν εκοβε απο τα εξαρτηματα που εξοπλιζει τις budget μηχανες της.
ισως καποιοι συμφωνησουν μαζι μου.
καποτε στοχος της honda ηταν να ικανοποιησει τον αναβατη.
για αυτο εγινε και η εταιρια που εγινε.
τωρα στοχος ειναι η διευρινση του περιθωριου κερδους της.
ακομα πουλαει με το ονομα που εχει.

Άμα το μοτέρ είχε την μέγιστη σύναμη του θα ήταν το RR του ΄07
Θες να μου πέις οτι το ψαλίδι του RR με το μοχλικό και του F έχουν ελάχιστη χρηματική διαφορά έτσι η Honda να θυσιάσει το κέρδος της ???

Αλλα και πάλι θες το F με Ψαλίδι RR έστω ΄07 κινητήρα όπως το ΄07 άρα ... Θες το RR ΄07 που το λένε F το 2013 ... και κοστίζει λιγότερο . Για ποιό λόγο να βγάλει μια εταιρία κάτι τέτοιο ?

GiannisBlessed
22/04/2013, 17:04
Άμα το μοτέρ είχε την μέγιστη σύναμη του θα ήταν το RR του ΄07
Θες να μου πέις οτι το ψαλίδι του RR με το μοχλικό και του F έχουν ελάχιστη χρηματική διαφορά έτσι η Honda να θυσιάσει το κέρδος της ???

Αλλα και πάλι θες το F με Ψαλίδι RR έστω ΄07 κινητήρα όπως το ΄07 άρα ... Θες το RR ΄07 που το λένε F το 2013 ... και κοστίζει λιγότερο . Για ποιό λόγο να βγάλει μια εταιρία κάτι τέτοιο ?

δεν μπορω να βγαλω νοημα απο αυτο που λες οπως το εχεις γραψει.

sapila racing
23/04/2013, 09:03
αν δλδ αντι για το ψαλιδι του χορνετ εβαζαν του rr με μοχλικο και τα φρενα ηταν ανωτερα συν το μοτερ να ηταν ρυθμισμενο να αποδιδει την φουλ δυναμη του θα ηταν ακριβωτερο πιστευεις?
θα μπορουσε να ειναι το ιδιο απλα μειωνοτας λιγο το κερδος της χοντα.
αλλα σιγα μην χασει τα μαρουλια.
αν μπορουσε να μην βαλει φρενα θα το εκανε μπας και σωσει κατι ψηλα ακομα.
μπορει να σας φαινεται αστειο αλλα εχει κοψει ηδη στην ποιοτητα και την μεταλουργεια.
σιγα μην δεν εκοβε απο τα εξαρτηματα που εξοπλιζει τις budget μηχανες της.
ισως καποιοι συμφωνησουν μαζι μου.
καποτε στοχος της honda ηταν να ικανοποιησει τον αναβατη.
για αυτο εγινε και η εταιρια που εγινε.
τωρα στοχος ειναι η διευρινση του περιθωριου κερδους της.
ακομα πουλαει με το ονομα που εχει.

:a022:

fkol k4
23/04/2013, 09:34
αν δλδ αντι για το ψαλιδι του χορνετ εβαζαν του rr με μοχλικο και τα φρενα ηταν ανωτερα συν το μοτερ να ηταν ρυθμισμενο να αποδιδει την φουλ δυναμη του θα ηταν ακριβωτερο πιστευεις?
θα μπορουσε να ειναι το ιδιο απλα μειωνοτας λιγο το κερδος της χοντα.
αλλα σιγα μην χασει τα μαρουλια.

Απλά τσεκάρω...
Το ξέρεις πως τη Honda όσοι την έχουν, την έχουν για να βγάζουν λεφτά, έτσι;
Το ότι φτιάχνουν μηχανάκια, τρέχουν σε αγώνες, κάνουν διαφημίσεις κτλ, για να βγάζουν λεφτά το κάνουν, όχι για να γουστάρεις.
Και το να γουστάρεις καλό είναι βέβαια, αλλά άμα δεν το πληρώνεις, δεν τους νοιάζει κιόλας...
Ό,τι μπορούν να πουλήσουν βγάζουν, για τα άλλα ούτε καν ασχολούνται.
Επίσης δεν έχουν κανένα λόγο να μειώσουν το κέρδος τους από μόνοι τους, όπως κι εσύ δεν έχεις λόγο να μειώσεις το μισθό σου από μόνος σου.

Κι εμένα μου αρέσει το παλιό (Έχουμε ένα 600F του 2002 και το γουστάρω πολύ γιατί είναι κανονικό πολυθρονάκι σε σχέση με το δικό μου χωρίς να χάνει πολύ στα υπόλοιπα), αλλά δεν διαμαρτύρομαι για το καινούριο, απλά δεν θα το αγόραζα.
Δικαιολογείται όμως να «γράφουν» τη γνώμη μου για το CBR 600F, μιας και αν αγόραζα θα αγόραζα RR, οπότε δεν μου πέφτει και λόγος. ;)

p@nos
23/04/2013, 10:24
οποτε παιρνουμε το παλιο το βαφουμε μαυρο να ειναι τρομακτικο του πεταμε κ ενα μοτερ 900 που ειναι τσαμπα κ ειμαστε αρχοντες :D

αα του βαζουμε κ καμια τρομπα γτ εχει απο ινοβα πανω γ να φρεναρει κιολας το καινουριο με τισ διπιστονες παιζει να φρεναρει καλυτερα :p

p@nos
23/04/2013, 10:26
εναλλακτικα εσεις με τη μπακατελα το φ4 που κοιτατε τι παιρνετε με αυτα τα λεφτα επειδη εχει ρυθμιζομενους σουμιεδες και τετραπιστονες σαλαμανδρες για φρενα παρτε σε αυτα τα λεφτα ενα τουονο gen1 να πυροβολατε οτι κινειται...με ρυθμιζομενες αναρτησεις και φρενα :lol:

motomaniac
23/04/2013, 10:39
εναλλακτικα εσεις με τη μπακατελα το φ4 που κοιτατε τι παιρνετε με αυτα τα λεφτα επειδη εχει ρυθμιζομενους σουμιεδες και τετραπιστονες σαλαμανδρες για φρενα παρτε σε αυτα τα λεφτα ενα τουονο gen1 να πυροβολατε οτι κινειται...με ρυθμιζομενες αναρτησεις και φρενα :lol:

εγω το σκεφτομουν πολυ σοωαρα αν κι ηταν λιγο ακριβοτερο ειχε και καποια θεματακια τα οποια δεν ηθελα να εχω (ηλεκτρικα προβληματα ειχα με το μηχανακι που ειχα μολις πουλησει) βασικα ενα φαλκο ελεγα να παρω που φαινεται και πιο ανετο αλλα ειχε στραβη δισκοπλακα. επσιης το Φ4 ειναι πιο ανετο, κι ειναι και χοντα.

p@nos
23/04/2013, 11:18
και το φαλκο μια χαρα ειναι αλλα δεν υπαρχουν πολλα ανταλλακτικα ιντερνετ τωρα για τη δισκοπλακα αυτες τις μπρεμπο βρωμαει ο τοπος ολα τα ευρωπαικα μεχρι το 2005 σχεδον αυτες φοραγανε αλλα ειναι λιγο μουφες στραβωνουν ευκολα...εγω εχω στραβωσει 4 τετοιες χαχαχαχα

petros1972
24/04/2013, 20:45
και φαντασου οτι η brembo θεωρειται η κορυφαια εταιρεια στο ειδος της

p@nos
26/04/2013, 14:44
η μπρεμπο μπορει να ειναι οντως η κορυφαια αλλα οπως σε ολα υπαρχουν σειρες και σειρες, ποιοτητες και ποιοτητες...ε αυτες που τις εβγαζε με το κιλο για παρα πολλα μηχανακια στραβωναν με μαθηματικη ακριβεια...

petros1972
05/05/2013, 18:17
δεν ξερω αν οντως ειναι τοσο κορυφη οσο λενε.δεν νομιζω παντως να εχουν και τοσο μεγαλη διαφορα απο αλλες εταιρειες.

SOTOS80
13/08/2014, 14:19
Για να μην ανοιγω καινουριο θέμα....

Ξέρει κανείς αν το παλιό CBR600Fi μπορεί να πάρει πλαινές βάσεις για σκληρές βαλίτσες της Givi... πχ τις Ε41 ή μόνο σαμάρια είναι η λύση?

dankannn
13/08/2014, 15:50
Δεν βλεπω να εχει φιλε μου

http://www.givi.co.uk/my-motorcycle#HONDA,CBR_600_F_%2899_%3E_09%29

Vice
13/08/2014, 21:56
Ο άλλος δεν είχε οδηγήσει ποτέ το καινούριο CBR 600F και το έβγαλε κόκκινη κάρτα βάσει τεχνικών χαρακτηριστικών λες και παίζουμε υπερ-ατού.

Διαβάζει ο κόσμος αυτά που γράφεις φίλε και θα νομίζει οτι μιλάς σοβαρά. Λογικό είναι να υποστηρίζεις το παλιό αφού αυτό έχεις αλλωστε αλλά πρέπει να ξέρεις 2-3 πραγματάκια.

Καταρχάς το νεο 600F κατασκευάζεται στην Ιταλία αλλά το μοτέρ είναι κατασκευασμένο στην Ιαπωνία. Το ότι είναι στηριγμένο στο HORNET άρα δεν είναι CBR δείχνει οτι έχεις χάσει το νόημα για το τί αντιπροσωπεύει το καινούριο F.
Εν έτη 2014 η πλειοψηφία των αγοραστών ψάχνει για μια μηχανή που να τους κάνει όλα τα γούστα. Να είναι ευέλικτο στην πόλη, να είναι οικονομικό και όταν χρειαστεί να δείχνει και τα δόντια του στα στροφιλίκια και στα γκάζια, ολα μαζί σε ένα άκρως (και εμέ) ελκυστικό Design. Πάρε όλο αυτό που ειπα και βάλε μια μαμάτη τιμή και έχεις μπροστά του το καινούριο 600F.
Δεν κοντράρει το 600RR στα γκάζια ούτε το Hornet στην ευελιξία. Είναι αυτό ακριβώς που στέκεται ανάμεσα σε αυτά τα 2.

Το παλιό 600 F4 ήταν και είναι απο τα πιο επιτυχημένα μηχανήματα αλλά δεν φτάνει ουτε το 600RR στα γκάζια και στα στροφιλίκια, αλλά ούτε είναι και τόσο all rounder οπως το νέο 600F. είναι κάτι ενδιάμεσο των 2 επίσης.

Για τις αναρτήσεις που αναφέρεις αρκεί να σου πω οτι είναι SHOWA και οπως ξέρεις δεν μιλάμε για τυχαία εταιρεία.Το οτι δεν εχουν απόσβεση συμπίεσης επιβεβαιώνει τον μη supersport προσανατολισμό της. Αν τώρα εισαι από αυτούς τους 2-3 παγκοσμίως που πριν πάνε ταξίδι ή στην δουλειά ρυθμίζουν και την απόσβεση συμπίεσης τότε πάω πάσο.

Τα φρένα είναι 3 πίστονες οχι απλώς ABS αλλά C-ABS (CNN, BBC, USA οπως το λες και εσύ) και μιλάμε για ενα απο τα κορυφαία συστήματα πέδησης με το οποίο εξοπλίζει το fireblade, to 600RR, το CB1000 και άλλες top end μηχανές της. Κάτι πρέπει να λεει αυτό επίσης.

Κατανάλωση; Βγάζει 250+ χιλιόμετρα εντός πόλης το οποίο το θεωρώ άκρως ικανοποιητικό για την κατηγορία της.

Γενικώς νομίζω οτι η Honda έχει κάνει απίστευτη δουλειά και έχει φτιάξει πραγματικά μια μηχανή για όλα, χωρίς να είναι η καλύτερη σε κανέναν τομέα μεμονωμένα.

Αυτά! :wave2:

GiannisBlessed
14/08/2014, 12:20
Γενικώς νομίζω οτι η Honda έχει κάνει απίστευτη δουλειά και έχει φτιάξει πραγματικά μια μηχανή για όλα, χωρίς να είναι η καλύτερη σε κανέναν τομέα μεμονωμένα.

Αυτά! :wave2:

pimp my hornet εκανε!!χαχαχαχα!!!!!!
αντε και του χρονου τα μοντελα με διακοπτες των funky 80s!!

alexxxcbr
14/08/2014, 16:39
εναλλακτικα εσεις με τη μπακατελα το φ4 που κοιτατε τι παιρνετε με αυτα τα λεφτα επειδη εχει ρυθμιζομενους σουμιεδες και τετραπιστονες σαλαμανδρες για φρενα παρτε σε αυτα τα λεφτα ενα τουονο gen1 να πυροβολατε οτι κινειται...με ρυθμιζομενες αναρτησεις και φρενα :lol:

+998