PDA

View Full Version : οικονομικο 50αρι ? :/



monsterakias
19/06/2012, 20:03
Γεια σας παιδια,
ψαχνω για ενα 50αρι που να μην καιει τα κερατα του!ο κολλητος μου ειχε κερδισει σε εναν διαγωνισμο ενα κινεζικο 50αρι 4Τ injection μιλαμε δεν καιει σταγωνα του βαζεις 5 ευρω βενζινη κανεις 100 χιλιομετρα ,τερμα γκαζι, και ειναι πολυ πιο πανω απο την μεση !! αυτος ομως εχει 2 προβληματα, δεν εχει βγαλει τους κοφτες και δεν τραβαει πολυ σε ανηφορες!!για να καταλαβεται σε ανηφορα δικαβαλο παμε 25-35 χιλιομετρα και σε ευθεια τερμα γκαζι στα 500 μετρα υποθεση ειναι να εχει πιασει 45 δεν παει αλλο αν και πιστευω οτι και χωρις κοφτες δεν θα πηγαινε περισσοτερο μεχρι 60 λεει το κοντερ που τα πιανει σε μεγαλη κατηφορα που με ποδηλατο πας πιο γρηγορα ;P Για να μπουμε στο θεμα μας εγω θελω κατι που να μην ζοριζεται και δικαβαλο να ξεκιναει αμεσως και να 50αριζει για πλακα και να τελικιαζει στα 75 (και παραπανω δεν με χαλαγε) !! κοιταζα για rs-sx-rx της aprilia με μια αλλαγη στην ηλεκτρονικη πιστευω θα με πανε αυτα !! αλλα σε αυτην την περιπτωση θα ηθελα τιποτα καλυτερο πχ κιτ malossi 80 αρι που εχω δει παει παρα πολυ γρηγορα σχετικα!! για καρμπυλατερ νομιζω φορανε 26-30 :// εγω το θελω να κανω περιπου 35-45 χιλιομετρα καθε μερα αλλα δεν θελω να γινω κολλητος με αυτον που εχει στην γωνια το βενζιναδικο (ειδικα με τις τιμες που εχει τωρα η βενζινη) !! βλεπω οτι ειναι και 2Τ και λογικα εχουν μεγαλη καταναλωση ! ααα να σημειωσω οτι ειμαι και λιγο καγκουρακος :cool: θελω να κανω καμια σουζιτσα με το μηχανακι και σε καμια περιπτωση δεν θελω να παρω scooteraki !! εσεις τι μου προτεινεται ?

Y.Σ. Σε ενα χρονο το πολυ θα παρω κατι αλλο απλα το θελω τωρα για να πηγαινοερχομαι και για βολτες!θα ψαξω για μεταχειρισμενο μαλλον μεχρι 1000 ευρω οποτε μπορει να βρω κανενα πειραγμενο !! να το κοιταξω ή θα μου βγαλει προβληματα ?? και μεχρι ποσα χιλιομετρα να κοιταξω να εχει το μηχανακι ?

chr1s_86
20/06/2012, 16:07
Όταν αποφασίσεις αν θες οικονομία στη βενζίνη ή να πάει γρήγορα και να κάνεις σούζες μας το λες

mikes
20/06/2012, 16:21
αμα θες να κανεις καγκουριες με το ελαχιστο δυνατο κοστος σε βενζινη, παρε ενα bmx! αλλιως κοιτα για daytona dy50!
το εχει ενας θειος μου, 3 χρονια δεν του εχει κανει τσικ! τα πλαστικα του ειναι ακομα σαν καινουριο, και τις προαλλες
ερχομασταν απο σαλαμινα και τον ακολουθουσα με ενα 250 που εχω, στις ανηφορες δεν εδειχνε να ζοριζεται ιδιετερα
για 50αρι και στις ευθειες στο δικο μου κοντερ ειδα μεχρι 65 χλμ! και δεν το πηγαινε τερμα!!

monsterakias
20/06/2012, 21:44
εχει ο κολλητος μου dy50 και που το ειδα δεν με ενθουσιασε και τοσο!! το sx 50 με φτιαγμενο μοτερ (κιτ μαλοσσι 80 ) και ενα 22αρι καρμπυλατερ ποσο θα καιει περιπου στα 100 χμ ?(πες οτι πηγαινω με σταθερη ταχυτητα 40-50 χιλιομετρα/ωρα) ://

mikes
20/06/2012, 22:00
αν ειναι να πηγαινεις με 40-50 ρε φιλε ποιος ο λογος να εχεις φτιαγμενο! τη τριπλη βενζινη απο μαμα θα καις! η φιγουρα κοστιζει ξερεις!!

TROOPER
21/06/2012, 00:00
......εσεις τι μου προτεινεται ?.........

ετσι οπως σε κοβω εγω προτεινω μαονι.

epp1640
21/06/2012, 02:18
ετσι οπως σε κοβω εγω προτεινω μαονι.

:lol: κλαίω..

monsterakias
21/06/2012, 11:40
μαμα τι καταναλωση εχει στα 100 χιλιομετρα ?

mikes
21/06/2012, 11:42
μαμα τι καταναλωση εχει στα 100 χιλιομετρα ?

ποιο? το μαονι??

monsterakias
21/06/2012, 13:40
ποιο? το μαονι??
το sx 50 με καρμπυλατερ 18 (νομιζω οτι εχει απο το εργοστασιο )

mikes
21/06/2012, 13:46
το sx 50 με καρμπυλατερ 18 (νομιζω οτι εχει απο το εργοστασιο )

κοιτα! εγω προσωπικα, ξερω να σου πω τι καταναλωση εχουν τα δικα μου μηχανακια! αυτα εχω μετρησει! αυτα που λες μονο καποιος που τα εχει καβαλησει μπορει να σου πει! η αλλιως ψαξε τα τεχνικα χαρακτηριστικα στο google, και στην καταναλωση που δινει ο κατασκευαστης, προσθεσε αλλο ενα λιτρο και εισαι μεσα!

OldMan
21/06/2012, 13:57
μαμα τι καταναλωση εχει στα 100 χιλιομετρα ?
Δεν είσαι σπίτι και ρωτάς την μάνα σου από εδώ ..??? :confused:

monsterakias
21/06/2012, 14:04
κοιτα! εγω προσωπικα, ξερω να σου πω τι καταναλωση εχουν τα δικα μου μηχανακια! αυτα εχω μετρησει! αυτα που λες μονο καποιος που τα εχει καβαλησει μπορει να σου πει! η αλλιως ψαξε τα τεχνικα χαρακτηριστικα στο google, και στην καταναλωση που δινει ο κατασκευαστης, προσθεσε αλλο ενα λιτρο και εισαι μεσα! το εχω googlarei το θεμα αλλα δεν βρισκω κατι !! για αυτο ρωταω εδω μεσα ://

taisteal
21/06/2012, 14:05
:lol::lol::lol::lol:

OldMan
21/06/2012, 14:22
το εχω googlarei το θεμα αλλα δεν βρισκω κατι !! για αυτο ρωταω εδω μεσα ://
Βρίσκεις διάμετρο επί διαδρομή, βρίσκεις κυλινδρισμό, εφαρμόζεις τον νόμο του Bernoulli για ιδανικά ρευστά, βάζεις ένα "γκαζιάρικο" συντελεστή πλήρωσης, βρίσκεις την απαιτούμενη ποσότητα καυσίμου ανά κύκλο (μην ξεχάσεις τον αριθμό Avogadro), εφαρμόζεις τον νόμο του Poiseuille για το Ventouri που γουστάρεις στο καρμπυρατέρ, τραβάς και μια διαστατική και ομοιωματική ανάλυση για ισεντροπική ροή (μπορείς να αγνοήσεις τις γραμμές Fanno), ρωτάς τον βενζινά σου πόσο πάει το λίτρο και καθάρισες... :beer:

monsterakias
21/06/2012, 14:36
Βρίσκεις διάμετρο επί διαδρομή, βρίσκεις κυλινδρισμό, εφαρμόζεις τον νόμο του Bernoulli για ιδανικά ρευστά, βάζεις ένα "γκαζιάρικο" συντελεστή πλήρωσης, βρίσκεις την απαιτούμενη ποσότητα καυσίμου ανά κύκλο (μην ξεχάσεις τον αριθμό Avogadro), εφαρμόζεις τον νόμο του Poiseuille για το Ventouri που γουστάρεις στο καρμπυρατέρ, τραβάς και μια διαστατική και ομοιωματική ανάλυση για ισεντροπική ροή (μπορείς να αγνοήσεις τις γραμμές Fanno), ρωτάς τον βενζινά σου πόσο πάει το λίτρο και καθάρισες... :beer: μηπως ηταν πιο ευκολο να μου ελεγε ενας που εχει το μηχανακι και το εχει μετρησει τι καταναλωση εχει ? ;P

OldMan
21/06/2012, 14:43
μηπως ηταν πιο ευκολο να μου ελεγε ενας που εχει το μηχανακι και το εχει μετρησει τι καταναλωση εχει ? ;P
Δεν θα τόλεγα, γιατί τον τελευταίο με Sx και 18άρι καρμπυρατερ του κοψαμε και τα δυο χέρια και του ξεριζώσαμε την γλώσσα...
(και άλλα πραγματα του κάναμε, αλλά δεν άπτονται της παρούσης συζήτησης..) ;)

monsterakias
21/06/2012, 14:48
Δεν θα τόλεγα, γιατί τον τελευταίο με Sx και 18άρι καρμπυρατερ του κοψαμε και τα δυο χέρια και του ξεριζώσαμε την γλώσσα...
(και άλλα πραγματα του κάναμε, αλλά δεν άπτονται της παρούσης συζήτησης..) ;) δηλαδη πρεπει να βαλω χαρτι και στυλο κατω για να δω ποσο καιει περιπου ? ://

OldMan
21/06/2012, 14:50
δηλαδη πρεπει να βαλω χαρτι και στυλο κατω για να δω ποσο καιει περιπου ? ://
Τι λέμε τόση ώρα ρεεεε..???:D

bulmont
21/06/2012, 14:54
δηλαδη πρεπει να βαλω χαρτι και στυλο κατω για να δω ποσο καιει περιπου ? ://


Οσο εχεις ακόμα και τα δυό σου χέρια στην θέση τους............

monsterakias
21/06/2012, 15:13
πειρα τηλ εναν φιλο μου που εχει ενα derbi 50αρι και μου λεει καιει τα κερατα του οποτε μαλλον δεν με βγαζει!ετσι κι αλλιως για τις μετακινησεις μου το θελω οποτε μαλλον το κοβω για κανενα παπακι !! κανενα glx μαλλον στα 53 mm να το κρατησω για κανενα χρονο μεχρι να βγαλω διπλωμα και να παρω τιποτα αλλο! αξιζει τι λετε ?

mikes
21/06/2012, 15:27
..... να το κρατησω για κανενα χρονο μεχρι να βγαλω διπλωμα και να παρω τιποτα αλλο.....

αν εχεις τοσο μεγαλο θεμα με την καταναλωση ρε παλικαρε, κανε μια χαρη στον εαυτο σου και ΜΗΝ ΠΑΡΕΙΣ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΠΕΡΑ ΑΠΟ 50ΑΡΙ!!!

Α! και στο ξαναλεω!! ΠΕΙΡΑΓΜΕΝΟ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΠΟΥ ΝΑ ΒΑΡΑΣ ΤΟΝ ΚΩΛΟ ΣΟΥ ΧΑΜΩ!!! η πειραγμενο θα παρεις (αρα θα καιει τα κερατα του) η μαμα και θα το πας κοτα (αρα θα κανεις οικονομια)

monsterakias
21/06/2012, 15:31
αν εχεις τοσο μεγαλο θεμα με την καταναλωση ρε παλικαρε, κανε μια χαρη στον εαυτο σου και ΜΗΝ ΠΑΡΕΙΣ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΠΕΡΑ ΑΠΟ 50ΑΡΙ!!!

Α! και στο ξαναλεω!! ΠΕΙΡΑΓΜΕΝΟ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΠΟΥ ΝΑ ΒΑΡΑΣ ΤΟΝ ΚΩΛΟ ΣΟΥ ΧΑΜΩ!!! η πειραγμενο θα παρεις (αρα θα καιει τα κερατα του) η μαμα και θα το πας κοτα (αρα θα κανεις οικονομια)
δεν εχω τοσο θεμα με την καταναλωση απλα δεν θελω να βαζω 10 ευρω βενζινη καθε 2 μερες , να μου κραταει πανω απο βδομαδα με 10 ευρω :// δεν θελω να παω και για κοντρες απλα θελω να τραβαει λιγο αν χρειαστει !

mikes
21/06/2012, 15:37
δεν εχω τοσο θεμα με την καταναλωση απλα δεν θελω να βαζω 10 ευρω βενζινη καθε 2 μερες , να μου κραταει πανω απο βδομαδα με 10 ευρω :// δεν θελω να παω και για κοντρες απλα θελω να τραβαει λιγο αν χρειαστει !

το ποση βενζινη θα βαλεις εξαρταται απο το πως οδηγεις και το ποσα χιλιομετρα κανεις! ενα ινοβα125 που ειχαμε στο μαγαζι που δουλευα με 5 ευρω εβγαζε 130 χλμ!
εγω με το 250αρι που εχω με 10 ευρω κανω 200+/- αναλογα τις συνθηκες! ενα 50αρακι σαφως και θα καιει λιγοτερα απο αυτα!

monsterakias
21/06/2012, 15:40
το ποση βενζινη θα βαλεις εξαρταται απο το πως οδηγεις και το ποσα χιλιομετρα κανεις! ενα ινοβα125 που ειχαμε στο μαγαζι που δουλευα με 5 ευρω εβγαζε 130 χλμ!
εγω με το 250αρι που εχω με 10 ευρω κανω 200+/- αναλογα τις συνθηκες! ενα 50αρακι σαφως και θα καιει λιγοτερα απο αυτα!
εγω θα κανω 40 χιλιομετρα καθε μερα περιπου και με 40-50 χλμ/ωρα !!με ενα 10ευρω ποσο θα με βγαζει ενα glx 53 mm με κανα 22-24 καρμπυλατερ ?

mikes
21/06/2012, 15:43
απλα μαθηματικα ειναι! αν ας πουμε το ινοβα εβγαζε 130 με 5 ευρω! το 50αρι θα βγαλει 150! αρα με 10 θα βγαλει 300χλμ! οποτε πανω κατω μια βδομαδα με ενα 10αρικο θα την παλεψεις!

OldMan
21/06/2012, 15:45
εγω θα κανω 40 χιλιομετρα καθε μερα περιπου και με 40-50 χλμ/ωρα !!με ενα 10ευρω ποσο θα με βγαζει ενα glx 53 mm με κανα 22-24 καρμπυλατερ ?
Γύρω στα 10 €, με κανονική οδήγηση...