PDA

View Full Version : Γιατί μου κολλάνε στις στροφές;



Σελίδες : [1] 2

perrakis
19/06/2012, 23:07
Εδώ και καιρό, έχω το εξής πρόβλημα, στο δρόμο για τη δουλειά (Λεωφ. Λαυρίου παλλήνη προς Βάρη αν γνωρίζετε το δρόμο) έρχονται και μου κολλάνε από πίσω κάτι βιαστικοί την ώρα που είμαι πάνω στη στροφή. Δηλαδή παίρνω τη στροφή με 90 και έρχεται ο άλλος/η με 120 και κολλάει στο μισό μέτρο, πολλές φορές κορνάρουν να τους κάνω άκρη (την ώρα που στρίβω πάντα) Συνήθως είναι κάτι τύποι με octavia ή smart. Δηλαδή ντέ και καλλά πρέπει να πλαγιάσω να πάρω τη στροφή με 130? Δεν είμαι ο Rossi ρε φίλε ... Είναι τόσο αργά τα 90χλμ/ωρα που δε μπορούν να περιμένουν τα 5 κωλοδευτερόλεπτα που θα κρατήσει η στροφή? Αφού μετά τη στροφή εγω θα εξαφανιστώ και συ θα κολλήσεις στη κίνηση παλιομ...

Έχω άδικό;

BLiTzER
19/06/2012, 23:11
Κάνε στην άκρη?

jimmis5
19/06/2012, 23:16
Ουτε αδικο ουτε χερια

:lol: χιουμορ φιλε μην δινεις σημασια και οδηγησε οπως εσυ νομιζεις για να εισαι ασφαλης ασε του αλλους να κορναρουν ;)

kawazoyras
20/06/2012, 00:34
πήγαινε πίσω τους κ κόλα τους κ εσύ.....:nono:

devil's animal
20/06/2012, 00:37
Έχω άδικό;

εξαρταται.
αν πηγαινεις δεξια. οχι δεν εχεις.
αν πηγαινεις αριστερα, εχεις και παραεχεις αδικο.

αν βεβαια, χρησιμοποιεις ολο το πλατος του δρομου, τοτε να εισαι τυχερος που δεν σε περασαν απο πανω...
:wave2:

Corvo
20/06/2012, 00:43
αυτο που λεει ο διαολος της ταζμανιας απο πανω...

ασε ποιος εχεις αδικο και ποιος οχι, αν γινει κατι (χτυπα ξυλο) αυτος ειναι μεσα στο κλουβακι του κυριος εσυ εισαι εκτεθειμενος

και γενικοτερα στο καιρο που ειμαστε ο κοσμος τρελενεται πολυ ευκολα οποτε αν εχεις επιλογη μην προκαλεις ;)

skylaros
20/06/2012, 00:45
δε θα κολλήσεις σε έναν μοτοσικλετιστή ακόμα και αν πηγαίνει αργά και ας σε ενοχλεί... δηλαδή αν πέσει να τον περάσεις από πάνω?

Φίλος αν συμβαίνει συχνά μήπως να άφηνες χώρο να σε περάσουν πριν και μετά τη στροφή? προφανός και αν νιώθεις ανασφάλεια να πας πολύ δεξιά ή να κόψεις απλά τους γράφεις... πάνω από όλα η ασφάλεια σου!!!

perrakis
20/06/2012, 08:08
εξαρταται.
αν πηγαινεις δεξια. οχι δεν εχεις.
αν πηγαινεις αριστερα, εχεις και παραεχεις αδικο.

αν βεβαια, χρησιμοποιεις ολο το πλατος του δρομου, τοτε να εισαι τυχερος που δεν σε περασαν απο πανω...
:wave2:

Σε όποια λωρίδα και άν κινούμαι, υπάρχουν κάποιοι κανόνες συμπεριφοράς που προφανώς δε γνωρίζεις.
1. κρατάμε απόσταση ασφαλείας από δίκυκλα. δε μπορείς να κολλάς το προφυλακτήρα σου στη πινακίδα μου, αν για οποιοδήποτε λόγο επιβραδύνω θα βρεθώ κάτω από τις ρόδες σου.
2. Όταν θέλεις να προσπεράσεις κάποιον, του κάνεις σινιάλο όπως προβλέπει ο κώδικας και αν σου κάνει ο άλλος στην άκρη τότε τον περνάς, δε παίρνεις φόρα και λες "ή κάνεις στη μπάντα ή σε πατάω"

Και γω οδηγάω και αυτοκίνητο, άμα συναντήσω κάποιο πιο αργό δίκυκλο δεν τον ρίχνω στο χαντάκι για να περάσω.
Ο τραμπουκισμός στο δρόμο πρέπει να σταματήσει.

harris_x
20/06/2012, 08:11
[...] του κάνεις σινιάλο όπως προβλέπει ο κώδικας [...]
λεει τέτοιο πράμα ο κώδικας :confused:

Cpt. Haddock
20/06/2012, 08:35
λεει τέτοιο πράμα ο κώδικας :confused:

:lol:

Ελα ντε :lol:

TROOPER
20/06/2012, 08:39
Σε όποια λωρίδα και άν κινούμαι, υπάρχουν κάποιοι κανόνες συμπεριφοράς που προφανώς δε γνωρίζεις.
1. κρατάμε απόσταση ασφαλείας από δίκυκλα. δε μπορείς να κολλάς το προφυλακτήρα σου στη πινακίδα μου, αν για οποιοδήποτε λόγο επιβραδύνω θα βρεθώ κάτω από τις ρόδες σου.
2. Όταν θέλεις να προσπεράσεις κάποιον, του κάνεις σινιάλο όπως προβλέπει ο κώδικας και αν σου κάνει ο άλλος στην άκρη τότε τον περνάς, δε παίρνεις φόρα και λες "ή κάνεις στη μπάντα ή σε πατάω"

Και γω οδηγάω και αυτοκίνητο, άμα συναντήσω κάποιο πιο αργό δίκυκλο δεν τον ρίχνω στο χαντάκι για να περάσω.
Ο τραμπουκισμός στο δρόμο πρέπει να σταματήσει.

το γεγονος οτι δεν υπαρχει σεβασμος στον δρομο ειναι δεδομενο.επισης δεδομενο ειναι οτι αμα θελω να περασω με πολλα και πετυχαινω καποιον στην αριστερη λωριδα να πηγαινει με πολυ λιγοτερα απο μενα ειναι σαν να μη με σεβεται αυτος.οποτε εκει αλλαζουν τα κοζια.γενικα κανε στην ακρη αν πηγαινεις αργα.εγω που κινουμαι με παπι (δλδ με 90-100χαω) γιατι δεν μου κολανε?
κατι κανεις λαθος.επισης ο κωδικας πουθενα δεν λεει για σινιαλα.

αυτα και καλους δρομους.

McGyver
20/06/2012, 08:44
λεει τέτοιο πράμα ο κώδικας :confused:


:lol:

Ελα ντε :lol:


επισης ο κωδικας πουθενα δεν λεει για σινιαλα.

Ναι (υπό προϋποθέσεις) στα άρθρα 36 & 37.
Γι' αυτό και γράφει πάνω στο διακόπτη "PASS".

TROOPER
20/06/2012, 08:48
Ναι (υπό προϋποθέσεις) στα άρθρα 36 & 37.
Γι' αυτό και γράφει πάνω στο διακόπτη "PASS".

κοιτα αν φτασω να πεταω φωτα για να κανει ο αλλος στη μπανταρα θα μου χει ανεβει τοσο το αιμα στο κεφαλι που δεν θα το χρειαστω τελικα το ''PASS'' αλλα το ''CROSS OVER'' :evil:

harris_x
20/06/2012, 08:51
Ναι (υπό προϋποθέσεις) στα άρθρα 36 & 37.
Γι' αυτό και γράφει πάνω στο διακόπτη "PASS".
και οι προϋποθέσεις αυτές πληρούνται στην περίπτωσή μας;

Serafino
20/06/2012, 08:59
Εμενα μια σκεψη ειναι στο μυαλο μου μια τεοια στιγμη δηλαδη οταν καποιος με αυτοκινιτο πλησιαζει καποιο μηχανακι τοσο κοντα,οτι δεν εχει οδηγησει ποτε μηχανη και ισως δεν υπηρξε καν αναβαττης εστω κι σαν συνοδηγος οποτε εχει αγνοια.
Αν υπηρξε αναβατης τοτε ο οδηγος του αυτοκινιτου προκαλει σε μεγαλο ποσοστο την σωματικη ακεραιοτητα του αναβατη κι αυτο ειναι εγκληματικο.
Αυτο εξαλειφετε μονο με παιδεια κι αυτη αλλαζει με τα χρονια,οποτε φιλοι μου υπομονη και προσοχη.
;)

McGyver
20/06/2012, 09:01
και οι προϋποθέσεις αυτές πληρούνται στην περίπτωσή μας;

Δεν υπάρχουν επαρκείς πληροφορίες για να απαντήσω :lol:.

VASOS
20/06/2012, 09:11
Εδώ και καιρό, έχω το εξής πρόβλημα, στο δρόμο για τη δουλειά (Λεωφ. Λαυρίου παλλήνη προς Βάρη αν γνωρίζετε το δρόμο) έρχονται και μου κολλάνε από πίσω κάτι βιαστικοί την ώρα που είμαι πάνω στη στροφή. Δηλαδή παίρνω τη στροφή με 90 και έρχεται ο άλλος/η με 120 και κολλάει στο μισό μέτρο, πολλές φορές κορνάρουν να τους κάνω άκρη (την ώρα που στρίβω πάντα) Συνήθως είναι κάτι τύποι με octavia ή smart. Δηλαδή ντέ και καλλά πρέπει να πλαγιάσω να πάρω τη στροφή με 130? Δεν είμαι ο Rossi ρε φίλε ... Είναι τόσο αργά τα 90χλμ/ωρα που δε μπορούν να περιμένουν τα 5 κωλοδευτερόλεπτα που θα κρατήσει η στροφή? Αφού μετά τη στροφή εγω θα εξαφανιστώ και συ θα κολλήσεις στη κίνηση παλιομ...

Έχω άδικό;

Εύλογες οι απορίες σου και δίκαιος ο εκνευρισμός σου. Η ουσία όμως είναι ότι εσύ έχεις περισσότερα να χάσεις από αυτές τις "εμπλοκές", οπότε σκέψου λίγο περισσότερο την αμυντική οδήγηση και τη δεξιά λωρίδα όταν ακολουθεί κάποιος περισσότερο γρήγορος ή βιαστικός.
Αν και η κατάσταση στους δρόμους έχει βελτιωθεί πολύ τα τελευταία χρόνια, μαλάκες θα υπάρχουν πάντα.
Η συμβουλή μου είναι να μην εκνευρίζεσαι, να σκέφτεσαι θετικά και προκειμένου να βελτιωθείς και να μην φοβάσαι πάνω στη στροφή ψάξου για σχολεία ασφαλούς οδήγησης ή CSS.

Cpt. Haddock
20/06/2012, 09:17
Εδώ και καιρό, έχω το εξής πρόβλημα, στο δρόμο για τη δουλειά (Λεωφ. Λαυρίου παλλήνη προς Βάρη αν γνωρίζετε το δρόμο) έρχονται και μου κολλάνε από πίσω κάτι βιαστικοί την ώρα που είμαι πάνω στη στροφή. Δηλαδή παίρνω τη στροφή με 90 και έρχεται ο άλλος/η με 120 και κολλάει στο μισό μέτρο, πολλές φορές κορνάρουν να τους κάνω άκρη (την ώρα που στρίβω πάντα) Συνήθως είναι κάτι τύποι με octavia ή smart. Δηλαδή ντέ και καλλά πρέπει να πλαγιάσω να πάρω τη στροφή με 130? Δεν είμαι ο Rossi ρε φίλε ... Είναι τόσο αργά τα 90χλμ/ωρα που δε μπορούν να περιμένουν τα 5 κωλοδευτερόλεπτα που θα κρατήσει η στροφή? Αφού μετά τη στροφή εγω θα εξαφανιστώ και συ θα κολλήσεις στη κίνηση παλιομ...

Έχω άδικό;

Φιλε, αμα στη στροφη σε προλαβαινουν και τα σμαρτ, ναι εχεις άδικο :p

golis
20/06/2012, 09:19
" No pasaran ! "

TROOPER
20/06/2012, 09:27
φανταστειτε να ηταν μηχανακι το αμαξι.

:bawl::bawl::bawl:

http://www.videoman.gr/4243

deusXT
20/06/2012, 09:31
Εύλογες οι απορίες σου και δίκαιος ο εκνευρισμός σου. Η ουσία όμως είναι ότι εσύ έχεις περισσότερα να χάσεις από αυτές τις "εμπλοκές", οπότε σκέψου λίγο περισσότερο την αμυντική οδήγηση και τη δεξιά λωρίδα όταν ακολουθεί κάποιος περισσότερο γρήγορος ή βιαστικός.
Αν και η κατάσταση στους δρόμους έχει βελτιωθεί πολύ τα τελευταία χρόνια, μαλάκες θα υπάρχουν πάντα.
Η συμβουλή μου είναι να μην εκνευρίζεσαι, να σκέφτεσαι θετικά και προκειμένου να βελτιωθείς και να μην φοβάσαι πάνω στη στροφή ψάξου για σχολεία ασφαλούς οδήγησης ή CSS.
+1
μην υπολογίζεις ότι αυτός που ακολουθεί ενδιαφέρεται για οτιδήποτε περισσότερο απο το να περάσει.
ΠΡΟΦΥΛΑΞΟΥ και άσε τον κοκ για όταν οδηγείς νταλίκα/τανκ κλπ

spyrakos35
20/06/2012, 09:46
καλά, αφού μπλέξαμε με κώδικες και εξυπνάδες κλπ κλπ να πω και εγώ οτι μάλλον έχουμε ήδη υπερβεί το όριο ταχύτητας του δρόμου και έχετε ΟΛΟΙ άδικο....

φιλάκια αγορίνες....:smokin:

Πολυμήχανος
20/06/2012, 10:32
Καταρχήν η Λεωφόρος Λαυρίου, πάει στο Λαύριο. Όχι στην Βάρη. Όταν φτάνουμε στο φανάρι που πάμε αριστερά Αεροδρόμιο, δεξιά Κορωπί, ευθεία Μαρκόπουλο, το ΔΕΞΙΑ λέγεται Βάρης Κορωπίου, όχι Λαυρίου, προφανώς αφού είναι ΑΛΛΟΣ δρόμος με ΑΛΛΗ κατεύθυνση.

Εσένα σε ποιές στροφές ακριβώς προσπαθούνε να σε περάσουνε; Στις στροφές των τούνελ στην Βάρης Κορωπίου; Στα παρατεταμένα S μετά το τέλος της ευθείας της Παιανίας; Στο S στα Jumbo μπαίνοντας Παιανία; Πιο πριν μήπως; Στην παρατεταμένη στο ΜΕΚ; Στην κυκλική των γλυκών νερών και τα πριν-μετά S;

Όλοι αυτοί οι δρόμοι (πλην του jumbo, αλλά έχει πλάτος κι εκεί) είναι διπλής λωρίδας ανά κατεύθυνση και στρίβονται ανετα, αβίαστα,αβάδιστα με παραπάνω από 90.

Αν σου κολλάνε προφανώς κάτι κάνεις λάθος, π.χ. προκαλείς πριν με γκάζια στην ευθεία τους ''γρήγορους'' και πριν την στροφή ρίχνεις άγκυρες. Ή κάθεσαι αριστερά και αποτελείς εμπόδιο.

Καλοί οι κώδικες αλλά πάνω από όλα είναι η ευφυία. Αν γίνεσαι εμπόδιο για τους άλλους, ξέχνα τον ΚΟΚ, ξέχνα τους άγραφους νόμους, ξέχνα ποιός φταίει ποιός δεν φταίει, ένα μόνο μετράει, ΕΣΥ θα χτυπήσεις. Οπότε ΕΣΥ κάνε κάτι για να μην γίνει αυτό.

Υπάρχει και η δεξιά λωρίδα, μεγειά σου με χαρά σου, δεν είναι ντροπή, χρόνια το λέω και είναι όντως χιλιοειπωμένο.

Πάμε με ένα ρυθμό; Μπράβο μας! Ο ρυθμός αυτός ταιριάζει και με των άλλων; Ακόμα πιο μπράβο μας! Βρήσκουμε πιο αργούς; Τους περνάμε με ασφάλεια και χωρίς ρίσκο, και εδώ μπράβο. Μας πλησιάζει ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΟΣ και τον βλέπουμε και του κάνουμε να περάσει χωρίς κομπλεξισμούς; Το υπέρτατον μπράβο μας, καλό σε ΕΜΑΣ κάνουμε έτσι.

Για το άλλο που ρωτάς, ναι δεν μπορεί να περιμένει να τελειώσει η στροφή. Η ευχαρίστηση για την οδήγηση δεν ισχύει μόνο για εσένα, ούτε έχει λογική και ισχύει και για άλλους οδηγούς. Ο άλλος μια στροφή βλέπει, πάει να την στρίψει σβέλτα αλλά εντός των ορίων του σε κάθε περίπτωση, να νοιώσει λίγο την φυγόκεντρο, και του την χαλάς εσύ προφανώς. Ε άλλο πολύ, άλλος λίγο, σπάζεται. Δεν έχει καμία σημασία που μετά θα κολλήσει στην κίνηση, μια φορά την στροφή εσύ του την χάλασες. Έτσι πάει ψυχολογικά το πράγμα, μπαίνε λίγο και στο μυαλό των άλλων.

perrakis
20/06/2012, 11:30
κοιτα αν φτασω να πεταω φωτα για να κανει ο αλλος στη μπανταρα θα μου χει ανεβει τοσο το αιμα στο κεφαλι που δεν θα το χρειαστω τελικα το ''PASS'' αλλα το ''CROSS OVER'' :evil:

Οπότε άμα ο άλλος δε κάνει στην άκρη τον τρώει το χώμα για να περάσεις. Μη Ξεχνάτε ότι αναφέρομαι μόνο στις στροφές και όχι γενικά στο δρόμο. Επίσης οι δρόμοι ανήκουν σε όλους μας και έχουμε ίσα δικαιώματα για μια ασφαλή οδήγηση. Έχεις δικαίωμα να μου ζητήσεις να σου παραχωρήσω προτεραιότητα όχι να την πάρεις με το ζόρι. Δε μπορείς σε μια δεξιά στροφή που με πετάει προς τα έξω να μου έρχεσαι στην εξωτερική για προσπέραση και να περνάς ξυστά από δίπλα μου. Πέρα απ τον ΚΟΚ υπάρχει και ο σεβασμός που πρέπει να δείχνουμε στους άλλους.

skylaros
20/06/2012, 11:33
πόσο καιρό οδηγείς ?

Cpt. Haddock
20/06/2012, 11:34
[...] Δε μπορείς σε μια δεξιά στροφή που με πετάει προς τα έξω να μου έρχεσαι στην εξωτερική για προσπέραση και να περνάς ξυστά από δίπλα μου. Πέρα απ τον ΚΟΚ υπάρχει και ο σεβασμός που πρέπει να δείχνουμε στους άλλους.

Αν σε πετάει προς τα έξω, μαλλον μπαίνεις πιο γρήγορα απ' οσο μπορείς.

sapila racing
20/06/2012, 11:35
Οπότε άμα ο άλλος δε κάνει στην άκρη τον τρώει το χώμα για να περάσεις. Μη Ξεχνάτε ότι αναφέρομαι μόνο στις στροφές και όχι γενικά στο δρόμο. Επίσης οι δρόμοι ανήκουν σε όλους μας και έχουμε ίσα δικαιώματα για μια ασφαλή οδήγηση. Έχεις δικαίωμα να μου ζητήσεις να σου παραχωρήσω προτεραιότητα όχι να την πάρεις με το ζόρι. Δε μπορείς σε μια δεξιά στροφή που με πετάει προς τα έξω να μου έρχεσαι στην εξωτερική για προσπέραση και να περνάς ξυστά από δίπλα μου. Πέρα απ τον ΚΟΚ υπάρχει και ο σεβασμός που πρέπει να δείχνουμε στους άλλους.

Αν ο δρόμος εχει δύο λωρίδες ανα κατεύθυνση, μια χαρά θα σε περάσω απο εξωτερικη, εσυ πρέπει να μπορέσεις να μην ανοιχτείς και να μείνεις στη λωρίδα σου.
Τι θα πεί σε πετάει έξω? Πρέπει ν ακαταλάβεις οτι δεν σε πετάει η στροφή, αλλά εσύ ο ίδιος που σφίγγεις το τιμόνι και ανοίγεις την τροχιά σου.
Κανε ενα σχολείο και θα είσαι μια χαρά, απο αυτα που λες φαίνεται οτι θα σε βοηθήσει πολύ.
:wave2:

STOYBI
20/06/2012, 11:39
Τον ρωτησατε τον φιλο εαν μπορει με 90 κμ ( που δεν μου φαινονται και λιγα ) να παραμεινει στο δεξιο μερος της στροφης για να περασει ο αλλος με τα 120...???

Και εαν ερθω εγω με το γαμαουα τετρακουνητο μου με τις οχλινς των 6000 + ευρω αναρτησαρες μου, με 160 πρεπει να εχω απαιτηση ο ασφαλτοσαυρος; των 120 να παει....

Στην δεξια πλευρα του δρομου πανω στην στροφη...???

Τεσπα....

Ο καλος οδηγος περναει "διορθωνοντας" το λαθος του ποιο αργου χωρις να δημιουργησει προβλημα....

Αλλιως εαν η πρωτη του σκεψη πανω στην στροφη με τα 120 ειναι η ..... Κορνα...

Ας κατσει να περιμενει....!!!:

:wave2:

wave2:

BLiTzER
20/06/2012, 11:39
Δε μπορείς σε μια δεξιά στροφή που με πετάει προς τα έξω να μου έρχεσαι στην εξωτερική για προσπέραση και να περνάς ξυστά από δίπλα μου. Πέρα απ τον ΚΟΚ υπάρχει και ο σεβασμός που πρέπει να δείχνουμε στους άλλους.

Αν μένεις στη λωρίδα σου, έχεις - νομικά - δίκιο.

Παρολαυτά, στροφή ή μη, εντός ΚΟΚ ή μη, ο άγραφος κανόνας του "fairdrive" ορίζει ότι κανείς δεν έχει δικαίωμα να καθυστερεί τον άλλον. Οπότε αν ακολουθούν γρηγορότεροι, είναι τουλάχιστον ευγενικό να τους αφήσεις να περάσουν. Αν σε φτάνουν smartάκια στη στροφή, σημαίνει ότι ΔΕΝ το έχεις, ρε παιδί μου. Κάτσε στα αυγά σου ΠΡΙΝ τη στροφή και άφησέ τον να περάσει. Για την ασφάλεια και των δύο. Έχω συναντήσει αρκετούς με 1000ρια που ανοίγουν τέρμα στις ευθείες και πλακώνονται στα φρένα 100 μέτρα πριν τη στροφή, για να στρίψουν χρησιμοποιώντας όλο το πλάτος του δρόμου, μην αφήνοντας το παραμικρό περιθώριο να τους προσπεράσεις με ασφάλεια. Και μάλιστα νιώθουν και γρήγοροι.

Προσωπικά, αν και μοτοσυκλετιστής, μου έχει τύχει να κολλήσω πίσω από μηχανάκι που πηγαίνει με 40 μιλώντας στο κινητό ή με 80 τέρμα αριστερή λωρίδα, με όλο τον υπόλοιπο δρόμο άδειο. Ναι, εκεί θα εκβιάσω την προσπέραση χωρίς ιδιαίτερες τύψεις.

fkol k4
20/06/2012, 12:00
Οπότε άμα ο άλλος δε κάνει στην άκρη τον τρώει το χώμα για να περάσεις. Μη Ξεχνάτε ότι αναφέρομαι μόνο στις στροφές και όχι γενικά στο δρόμο. Επίσης οι δρόμοι ανήκουν σε όλους μας και έχουμε ίσα δικαιώματα για μια ασφαλή οδήγηση. Έχεις δικαίωμα να μου ζητήσεις να σου παραχωρήσω προτεραιότητα όχι να την πάρεις με το ζόρι. Δε μπορείς σε μια δεξιά στροφή που με πετάει προς τα έξω να μου έρχεσαι στην εξωτερική για προσπέραση και να περνάς ξυστά από δίπλα μου. Πέρα απ τον ΚΟΚ υπάρχει και ο σεβασμός που πρέπει να δείχνουμε στους άλλους.


Στη δεξιά λωρίδα πας όσο αργά θέλεις. Εγώ πάω και πιο αργά από όσο περιγράφεις και δεν κολλάει κανένας από πίσω μου.
Στο δρόμο δεν υπάρχει εσωτερική και εξωτερική, δεν είμαστε στην πίστα, η προσπέραση γίνεται από αριστερά. Είναι δική σου ευθύνη να κρατάς τη λωρίδα σου και να μην πέσεις πάνω σε κάποιον που θα είναι δίπλα σου. Αν βλέπεις πως δεν σε παίρνει, πήγαινε λίγο (ή και πολύ) πιο αργά.


καλά, αφού μπλέξαμε με κώδικες και εξυπνάδες κλπ κλπ να πω και εγώ οτι μάλλον έχουμε ήδη υπερβεί το όριο ταχύτητας του δρόμου και έχετε ΟΛΟΙ άδικο....

φιλάκια αγορίνες....:smokin:

Αφού μπλέξαμε με κώδικες και εξυπνάδες κλπ κλπ να πω και εγώ ότι ο ΚΟΚ αναφέρει ρητά πως ο προπορευόμενος υποχρεούται να κάνει δεξιά αν υπάρχει όχημα που κινείται ταχύτερα, χωρίς να λέει τίποτα για όρια ταχύτητας.
Άρθρο 17. Προσπέρασμα - Κυκλοφορία σε στοίχους παράγραφος 7:

7. Oδηγός πoυ αντιλαμβάνεται ότι άλλoς oδηγός πρoτίθεται να τoν πρo-
σπεράσει, υπoχρεoύται να κινείται πλησίoν τoυ δεξιoύ άκρoυ τoυ oδoστρώ-
ματoς και να μην επιταχύνει την κίνησή τoυ. O oδηγός βραδέως κινoύμενoυ ή
oγκώδoυς oχήματoς, τoυ oπoίoυ δεν είναι ευχερές και ασφαλές τo πρoσπέρασμα,
λόγω της στενότητας ή της κατάστασης τoυ oδoστρώματoς, σε συνδυασμό με
την πυκνότητα της αντιθέτως ερχόμενης κυκλoφoρίας, υπoχρεoύται να μει-
ώνει την ταχύτητά τoυ και να πλησιάζει κατά τo δυνατόν, στo δεξιό άκρo
τoυ oδoστρώματoς, για να διευκoλύνει τo πρoσπέρασμα από oχήματα πoυ
ακoλoυθoύν.
Και η λογική πίσω από αυτό είναι η εξής απλή:
Αν ο άλλος θέλει να τρέξει, δεν είναι δική σου δουλειά να του κόψεις την ταχύτητα, αλλά της τροχαίας. Δική σου υποχρέωση, είναι να ελαττώσεις όσο το δυνατόν τους κινδύνους ατυχήματος, οπότε απλά φεύγεις απ' το δρόμο του.
:wave2:

harris_x
20/06/2012, 12:09
[...]Αφού μπλέξαμε με κώδικες και εξυπνάδες κλπ κλπ να πω και εγώ ότι ο ΚΟΚ αναφέρει ρητά πως ο προπορευόμενος υποχρεούται να κάνει δεξιά αν υπάρχει όχημα που κινείται ταχύτερα, χωρίς να λέει τίποτα για όρια ταχύτητας.
Άρθρο 17. Προσπέρασμα - Κυκλοφορία σε στοίχους παράγραφος 7:
[...]
Οι κώδικες και οι εξυπνάδες αφορούσαν το παρακάτω και όχι αν υποχρεούται ή όχι να κάνει άκρη :winka:


[...]του κάνεις σινιάλο όπως προβλέπει ο κώδικας[...]

perrakis
20/06/2012, 12:12
Το θέμα του post δεν είναι αν είμαι καλός ή γρήγορος οδηγός αλλά το πόσο σωστό είναι να θέτεις σε κίνδυνο τη ζωή του άλλου προκειμένου να περάσεις,
Δεν είμαι σε πίστα, στη δουλειά μου πάω, πόσο καθυστέρηση είναι δηλαδή τα 90-100 σε μια στροφή, δε πάω με 50... Ίσως μερικοί να είναι τοσο έμπειροι και να ξύνουν το μαρσιπιέ στην άσφαλτο όταν στρίβουν τι να πω...
Δεν επιθυμώ να προσβάλω κανένα με αυτά που γράφω, ούτε να επιτεθώ προσωπικά δεν είναι τίποτα προσωπικό, απλά έχω κινδυνέψει. Ευχαρηστώ όλους για τα σχόλιά σας.

BLiTzER
20/06/2012, 12:18
Το θέμα του post δεν είναι αν είμαι καλός ή γρήγορος οδηγός αλλά το πόσο σωστό είναι να θέτεις σε κίνδυνο τη ζωή του άλλου προκειμένου να περάσεις,
Δεν είμαι σε πίστα, στη δουλειά μου πάω, πόσο καθυστέρηση είναι δηλαδή τα 90-100 σε μια στροφή, δε πάω με 50... Ίσως μερικοί να είναι τοσο έμπειροι και να ξύνουν το μαρσιπιέ στην άσφαλτο όταν στρίβουν τι να πω...
Δεν επιθυμώ να προσβάλω κανένα με αυτά που γράφω, ούτε να επιτεθώ προσωπικά δεν είναι τίποτα προσωπικό, απλά έχω κινδυνέψει. Ευχαρηστώ όλους για τα σχόλιά σας.

Δε σχολιάζει κανείς το αν είσαι καλός ή γρήγορος οδηγός. Δε μας απασχολεί κιόλας. Αν εσύ δεν ενδιαφέρεσαι για την ασφάλειά σου, όμως, κλείνοντας τους γρηγορότερους, γιατί να ενδιαφερθούν εκείνοι? Και το λέω εντελώς καλοπροαίρετα αυτό. Κανείς δε θα κολλήσει στη ρόδα σου αν είσαι δεξιά, ακόμα κι αν πηγαίνεις με 30.
90, 100, ΔΕΝ έχει σημασία. Αν βρεθεί γρηγορότερος στο δρόμο σου, ΟΦΕΙΛΕΙΣ να κάνεις στην άκρη, ακόμα κι αν πηγαίνεις με 250. Δεν είναι δική σου δουλειά να επιβάλλεις το όριο. Όταν το καταλάβουν αυτό οι Έλληνες οδηγοί, θα έχουμε κάνει ένα τεράστιο βήμα μπροστά. Κι ΑΥΤΟ είναι παιδεία.
Εννοείται ότι δεν έχουμε προσωπικά μαζί σου ε. Γενικά μιλάμε. Εγώ τουλάχιστον.

fkol k4
20/06/2012, 12:25
Το θέμα του post δεν είναι αν είμαι καλός ή γρήγορος οδηγός αλλά το πόσο σωστό είναι να θέτεις σε κίνδυνο τη ζωή του άλλου προκειμένου να περάσεις,
Δεν είμαι σε πίστα, στη δουλειά μου πάω, πόσο καθυστέρηση είναι δηλαδή τα 90-100 σε μια στροφή, δε πάω με 50... Ίσως μερικοί να είναι τοσο έμπειροι και να ξύνουν το μαρσιπιέ στην άσφαλτο όταν στρίβουν τι να πω...
Δεν επιθυμώ να προσβάλω κανένα με αυτά που γράφω, ούτε να επιτεθώ προσωπικά δεν είναι τίποτα προσωπικό, απλά έχω κινδυνέψει. Ευχαρηστώ όλους για τα σχόλιά σας.

Δεν κατάλαβες τα σχόλια, δεν σε προτρέπει κανένας να πας γρηγορότερα, πολλοί από αυτούς που μπορούν να ξύνουν στο δρόμο κινούνται πιο αργά από τα 90-100 που περιγράφεις.
Τις πιο πολλές φορές (σχεδόν όλες) εγώ κινούμαι και με κάτω από 80 και όχι γιατί δεν μπορώ να πάω γρηγορότερα, μια χαρά μπορώ.

Η Λαυρίου που περιγράφεις δεν είναι στενός δρόμος και αν και υπάρχουν μαλάκες που μπορεί να κολλήσουν για χαβαλέ από πίσω σου, η συντριπτική πλειοψηφία δεν έχει όρεξη να κάνει κάτι τέτοιο, απλά βιάζεται ο καθένας να προλάβει κάτι.

Αυτό που λέμε, είναι απλά τσέκαρε τους καθρέφτες σου που και που και όταν δεις πως κάποιος θέλει να σε περάσει κάνε λίγο δεξιά και κόψε και λίγο ταχύτητα, όχι να πας πιο γρήγορα.
Βοήθα τον άλλον να σε περάσει δηλαδή, ότι κάνουμε όλοι μας.
:wave2:

tthodor
20/06/2012, 12:39
Δε σχολιάζει κανείς το αν είσαι καλός ή γρήγορος οδηγός. Δε μας απασχολεί κιόλας. Αν εσύ δεν ενδιαφέρεσαι για την ασφάλειά σου, όμως, κλείνοντας τους γρηγορότερους, γιατί να ενδιαφερθούν εκείνοι? Και το λέω εντελώς καλοπροαίρετα αυτό. Κανείς δε θα κολλήσει στη ρόδα σου αν είσαι δεξιά, ακόμα κι αν πηγαίνεις με 30.
90, 100, ΔΕΝ έχει σημασία. Αν βρεθεί γρηγορότερος στο δρόμο σου, ΟΦΕΙΛΕΙΣ να κάνεις στην άκρη, ακόμα κι αν πηγαίνεις με 250. Δεν είναι δική σου δουλειά να επιβάλλεις το όριο. Όταν το καταλάβουν αυτό οι Έλληνες οδηγοί, θα έχουμε κάνει ένα τεράστιο βήμα μπροστά. Κι ΑΥΤΟ είναι παιδεία.
Εννοείται ότι δεν έχουμε προσωπικά μαζί σου ε. Γενικά μιλάμε. Εγώ τουλάχιστον.

+1000 Ο,τι πιο σωστό έχω διαβάσει τελευταία.....

Και να σου πω και κάτι άλλο, αν και στην δική μου περίπτωση αφορά αυτοκίνητο με αυτοκίνητο (Η αλήθεια είναι οσο Μ@Λ@Κ@Σ να είναι κάποιος με μηχανή με 10 να πηγαινει δε θα του κολούσα ποτέ).
Το δικό μου το αμάξι δεν είναι turbaτο..... πάει όμως μια χαρούλα, και όταν μια στο τόσο το παίρνω.... το χαίρομαι..... Ε μου τη σπάει απίστευτα ο κάθε γΛήγορος να πηγαίνει τέζα στις ευθείες με τη τουρμπίνα του..... και στις στροφές να με πηγαίνει καροτσάκι..

Specialized
20/06/2012, 12:52
Είναι πολύ ενδιαφέρον αυτό το ποστ, δείχνει πόσο πολύ οδηγούμε με το μυαλό και σεβόμενοι τους νόμους και τους συνανθρώπους μας. Φίλε perrakis πρόσεχε πολύ, δεν ισχύουν όρια στην βλακεία των Ελλήνων οδηγών! Βρίστηκα πριν λίγο καιρό με κυράτσα (που ήταν φίλη φίλης μου τελικά) γιατί πήγαινα μέσα σε στενά στην Αθήνα με το ποδήλατο μου. Η βλαμμένη απαιτούσε μάλλον να εξαφανιστώ από αυτό το σύμπαν. Όλη η δουλειά διήρκεσε 1 λεπτό (μέχρι να βρω χώρο να αφήσω την γκιόσα να περάσει) στο οποίο η μαλάκω κόρναρε μεσημεριατικα μέχρι να περάσει.

Τα ίδια στους δρόμους που λες. Ο άλλος δεν σκέπτεται πόσο ΠΡΕΠΕΙ να πηγαίνει αλλά πόσο ΜΠΟΡΕΙ (κατά το ηλίθιο μυαλό του) να πηγαίνει! Είτε πας πολύ δεξιά, είτε μείνεις στη μέση της λωρίδας, κινδυνεύεις το ίδιο από τον μαλάκα που θεωρεί ότι είναι ανώτερος του Σένα και οδηγεί στο Νυρμπουργκινγκ! Να τον πείσεις δεν μπορείς, ως γνωστόν η μαλακία είναι ανίκητη. Μια συμβουλή, μην μπλέκεις με τέτοιους, προσπάθησε να τους αποφύγεις όπως μπορείς.

Gia
20/06/2012, 13:04
Η Λαυρίου που περιγράφεις ...

:wave2:

Η λαυρίου είναι μεγάλο μπουρδέλο, με σκατά οδόστρωμα, λωρίδες που μεγαλώνουν και μικραίνουν, με χαλίκια, νερά και χώματα και πολλούς κάθετους δρόμους, έτσι για να σου κόβεται το αίμα.
Φίλε πρόσεχε με τον κωλόδρομο, κάθε μέρα είμαι εκεί και σε καταλαβαίνω.

nicksior
20/06/2012, 13:06
Τα σμαρτάκια συνήθως τα έχουν κάτι ξανθογκόμενες (με σορτσάκι ως επι το πλείστον)..

Ερώτηση 1) Μήπως δεν έπιασες σωστά το υποννοούμενο?

Ερώτηση 2) Μήπως είσαι ομορφόπαιδο?

Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο, της κάνεις σήμα να σταματήσει και με γλυκό χαμόγελο της λες

-Κυρία μου , μπορείτε να πέσετε πάνω μου αλλά σας παρακαλώ όχι με το αυτοκίνητο..

spyro
20/06/2012, 13:33
εφτά εκατομμύρια δίσκοι ...

QSpec
20/06/2012, 13:44
κοιτα αν φτασω να πεταω φωτα για να κανει ο αλλος στη μπανταρα θα μου χει ανεβει τοσο το αιμα στο κεφαλι που δεν θα το χρειαστω τελικα το ''PASS'' αλλα το ''CROSS OVER'' :evil:

Εγώ που συνήθως είμαι ο αργός της παραπάνω υπόθεσης έχω την εξής τακτική:

- Σκύβω και αποφεύγω τα φώτα με εντυπωσιακές φιγούρες που θα ζήλευαν ακόμη και ακροβάτες.
- Πετάω μπανανόφλουδες πίσω μου.
- Πίνω τις μπύρες της νίκης!

:a08:

Τώρα αν κάτσει και με πετύχει κανένα φως στο κεφάλι, ε τι να κάνουμε, οι ουλές είναι παράσημα.

teo_g7
20/06/2012, 15:00
Το θέμα του post δεν είναι αν είμαι καλός ή γρήγορος οδηγός αλλά το πόσο σωστό είναι να θέτεις σε κίνδυνο τη ζωή του άλλου προκειμένου να περάσεις,
Δεν είμαι σε πίστα, στη δουλειά μου πάω, πόσο καθυστέρηση είναι δηλαδή τα 90-100 σε μια στροφή, δε πάω με 50... Ίσως μερικοί να είναι τοσο έμπειροι και να ξύνουν το μαρσιπιέ στην άσφαλτο όταν στρίβουν τι να πω...
Δεν επιθυμώ να προσβάλω κανένα με αυτά που γράφω, ούτε να επιτεθώ προσωπικά δεν είναι τίποτα προσωπικό, απλά έχω κινδυνέψει. Ευχαρηστώ όλους για τα σχόλιά σας.

Αυτο που προσπαθουν να σου εξηγησουν ολοι ειναι πρωτον οτι δεν ειναι δικη σου δουλεια να υποδειξεις στον οποιονδηποτε πως θα πηγαινει και δευτερον οτι θα ειναι αφαλεστερο για σενα να περνεις πριν τη στροφη (πιασε δεξια,αστους να περασουν πριν τη στροφη).
Να σου κανω μια ερωτηση?Τι μηχανακι εχεις?

chr1s_86
20/06/2012, 15:02
το ''CROSS OVER'' :evil:

Καινούργιο Honda ? :lol::lol:

.

+1 σε BLiTzER και fkol k4

spyrakos35
20/06/2012, 15:36
εφτά εκατομμύρια δίσκοι ...

+2300

STOYBI
20/06/2012, 15:45
Αυτο που προσπαθουν να σου εξηγησουν ολοι ειναι πρωτον οτι δεν ειναι δικη σου δουλεια να υποδειξεις στον οποιονδηποτε πως θα πηγαινει και δευτερον οτι θα ειναι αφαλεστερο για σενα να περνεις πριν τη στροφη (πιασε δεξια,αστους να περασουν πριν τη στροφη).
Να σου κανω μια ερωτηση?Τι μηχανακι εχεις?




Συμπερασμα....


Δεν υποδεικνειουμε ποτε πως θα παει ο γρηγορος γιατι δεν ειναι δουλεια μας......

Αντιθετως με τον γρηγορο ( οπως φαινετε εδω μεσα ) οπου εχει καθε δικαιωμα να υποδειξει πως θα παει στον αργο.... !!! :sick:

( Αυτο το περιμενε πριν την στροφη να περασουν οι γρηγοροι ...???? Δηλαδη ποσοι ειναι αυτοι....???)

Παιδες για κινηση στον δρομο μιλαμε .... Οχι για πιστα με 10-20 νοματεους μεσα...!!!


:rolleyes:

spyrakos35
20/06/2012, 16:04
το έχω ξαναπεί....

στην ελλάδα μόνο δικαιώματα έχουμε εμείς και υποχρεώσεις οι άλλοι....

είναι απίστευτα _______________ (βάλτε ότι θέλετε, εξάλλου και τον ΚΟΚ, τον ερμηνεύετε όπως θέλετε και σας βολεύει) τα όσα γράφονται εδώ μέσα....

άντε και καλή τύχη μάγκες :beer:

BLiTzER
20/06/2012, 16:46
Συμπερασμα....
Δεν υποδεικνειουμε ποτε πως θα παει ο γρηγορος γιατι δεν ειναι δουλεια μας......

Ακριβώς. Εκτός αν είσαι τροχαίος. Που διαφωνείς?


Αντιθετως με τον γρηγορο ( οπως φαινετε εδω μεσα ) οπου εχει καθε δικαιωμα να υποδειξει πως θα παει στον αργο.... !!! :sick:

Αν θεωρείς ότι το να κάνεις στην άκρη για να περάσει κάποιος πιο γρήγορος είναι "υπόδειξη", ναι.


Παιδες για κινηση στον δρομο μιλαμε .... Οχι για πιστα με 10-20 νοματεους μεσα...!!!

Ακριβώς και πάλι. Και επειδή στον δρόμο δεν υπάρχουν ασθενοφόρα, αμμοπαγίδες κι άλλοι 15 κουλοί με ΚΟΙΝΟ, ωστόσο, σκοπό, πρέπει να προσέχουμε περισσότερο, αν θέλουμε να συνεχίσουμε να καβαλάμε. Κι αυτό προϋποθέτει, μεταξύ άλλων, να μη γινόμαστε εμπόδιο στους άλλους χρήστες της οδού. Ήδη βρισκόμαστε σε αρκετά μειονεκτική θέση και χωρίς αυτό.

teo_g7
20/06/2012, 17:06
+1 BLiTzER Δε θα μπορουσα να συμφωνω περισσοτερο!Οι περισσοτεροι απο μας που κυκλοφορουμε στο δρομο εχουμε πιστευω ενα κοινο γνωμονα : την ασφάλεια! τη δικη μας ασφάλεια και των υπολοίπων που κινούνται στο δρόμο.
Να σου πω τι καταφέρνεις με το να καθυστερείς κάποιον στη στροφή ??? Τον αναγκάζεις να κάνει κάτι παρακινδυνευμένο οπως να σε περάσει πανω στη στροφή απο "πάνω" κυριολεκτικά ή να πλακωθεί στα φρένα πίσω σου
Πρέπει κάποια στιγμή να αποβάλουμε την ελληνική νοοτροπία που λέει πάω αργά = είμαι ασφαλής γιατι δεν είναι πάντα τόσο σωστό όσο ακούγεται.Έχω κάνει αρκετά "γρήγορα χιλιόμετρα" και με αυτοκίνητο και με μηχανή σε Εθνικές και εχω έρθει πολλές φορές σε δύσκολη θέση απο τύπους που νομίζουν οτι αριστερή λωριδά είναί κτήμα τους ή οτι θα υποκαταστήσουν την Τροχαία και θα κάτσουν εκεί πηγαίνοντας με το όριο κλείνοντας μου το δρόμο! (διαφορετική περίπτωση απο αυτή που αναφέρει ο φιλος στο αρχικό πόστ αλλά το ίδιο αποτέλεσμα έχει)

VASOS
20/06/2012, 17:25
το έχω ξαναπεί....

στην ελλάδα μόνο δικαιώματα έχουμε εμείς και υποχρεώσεις οι άλλοι....

είναι απίστευτα _______________ (βάλτε ότι θέλετε, εξάλλου και τον ΚΟΚ, τον ερμηνεύετε όπως θέλετε και σας βολεύει) τα όσα γράφονται εδώ μέσα....

άντε και καλή τύχη μάγκες :beer:

Δεν νομίζω ότι συντρέχει λόγος για γενικεύσεις. Οι περισσότερες απόψεις που διατυπώθηκαν ήταν στη σωστή βάση. Δηλ. ασφάλεια, εκτίμηση & αποφυγή κινδύνου, προτού ο άλλος κολλήσει στη ρόδα μας και αρχίσει να γίνεται επικίνδυνος.

Τώρα αν το να κάνουμε δεξιά για να περάσει κάποιος που θέλει να κινηθεί πιο γρήγορα από εμάς, για τη δική μας πάντα ασφάλεια, πληγώνει τον εγωϊσμό μας, αυτό δεν έχει σχέση με ΚΟΚ, δικαιώματα & υποχρεώσεις.

Επίσης, το τελευταίο δεν ακούστηκε και πολύ ευγενικό αλλά το παραβλέπω διότι σε συμπαθώ :beer:.

spyrakos35
20/06/2012, 18:32
Δεν νομίζω ότι συντρέχει λόγος για γενικεύσεις. Οι περισσότερες απόψεις που διατυπώθηκαν ήταν στη σωστή βάση. Δηλ. ασφάλεια, εκτίμηση & αποφυγή κινδύνου, προτού ο άλλος κολλήσει στη ρόδα μας και αρχίσει να γίνεται επικίνδυνος.

Τώρα αν το να κάνουμε δεξιά για να περάσει κάποιος που θέλει να κινηθεί πιο γρήγορα από εμάς, για τη δική μας πάντα ασφάλεια, πληγώνει τον εγωϊσμό μας, αυτό δεν έχει σχέση με ΚΟΚ, δικαιώματα & υποχρεώσεις.

Επίσης, το τελευταίο δεν ακούστηκε και πολύ ευγενικό αλλά το παραβλέπω διότι σε συμπαθώ :beer:.



καλά, βρήκες τώρα άνθρωπο να πληγωθεί ο εγωισμός του επειδή τον πέρασαν..... χαχαχαχαχαχα.... με θεωρώ κουλάτζα και κοτάρα ολκής σε σημείο που είμαι δεξιά πριν απο εσάς για εσας (τους γρήγορους εννοώ).....

συμφωνώ στο 100% οτι "κάνουμε δεξιά για να περάσει κάποιος που θέλει να κινηθεί πιο γρήγορα από εμάς, για τη δική μας πάντα ασφάλεια"

όμως ΑΛΛΟ αυτό (εξηγώ: το να βάζουμε κάτω το μυαλό μας και να σκεφτόμαστε τι είναι πιο ασφαλές για εμάς) και ΑΛΛΟ το να ερμηνεύω τον ΚΟΚ όπως και όπου με βολεύει.....
και εξηγούμαι....
παρέθεσε ένας φίλος την υποχρέωση του αργού να κάνει δεξιά προκειμένου να διευκολύνει το πιο γρήγορα κινούμενο όχημα που έρχεται από πίσω, όπως το γράφει ακριβώς ο ΚΟΚ.... μάλιστα.... στο συγκεκριμένο άρθρο ΔΕΝ αναφέρεται τίποτα περί ορίου ταχύτητας.... σημαίνει αυτό οτι στην προσπέραση νομιμοποιούμεθα να ΚΑΤΑΡΓΟΥΜΕ τα όρια ταχύτητας???.... γιατί στο συγκεκριμένο άρθρο δεν γράφει ούτε οτι στην προσπέραση δεν πρέπει να περνάμε στο αντίθετο ρεύμα... οπότε περνάμε???..... ή έπρεπε ο νομοθέτης να γράψει σε κάθε άρθρο τις υποπεριπτώσεις (π.χ. οριο ταχύτητας, διαχωριστική, ΛΕΑ κλπ κλπ)???? τα ευκόλως εννοούμενα παραλείπονται, αλλά, όπως ορίζει ο ΚΟΚ στα υπολοιπα αρθρα του και ΟΧΙ όπως μας βολεύει.... διαφορετικά κάθε άρθρο θα ήταν και ένας τόμος.....

βέβαια αυτά στην θεωρία, γιατί στην πράξη, εγώ είμαι πρώτος που κάνω (και) τέτοιου τύπου παραβάσεις.... και είμαι ο πρώτος που εκνευρίζεται πριν από όλους τους άλλους όταν ο αργός ΔΕΝ κάνει δεξιά.... όταν όμως συζητάμε, όπως καλή ώρα εδώ, αναγνωρίζω το δικό μου "φάουλ" στην υπόθεση και δεν κρεμάω ταμπέλες τύπου "κουλός" καθότι κατά βάθος (και αν θές σύμφωνα με το γράμμα του νόμου) είμαι λάθος.....
είναι δικαίωμά μου να πηγαίνω με 300 (που δεν είναι γιατί γίνομαι επικίνδυνος για τους άλλους αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία) αλλά δυστυχώς αν ο άλλος θέλει να πηγαίνει εντός ορίων (120 στην εθνική) δεν νομιμοποιούμαι να του την πω (επαναλαμβάνω, ασχετα αν το κάνω).....

εγώ στην γερμανία είδα το εξής..... να πηγαίνει μπάρμπας 120 αριστερή και το καγιέν από πίσω να βουτάει στα φρένα και να μην λεει κουβέντα..... καροτσάκι τον πήγαινε ο παππους.... και εκεί το καγιέν.... μούγγα.... τι να του πει? ..... κοκοκοκοκο.....

σε ότι αφορά στο τελευταίο, αν εννοείς την λέξη που λείπει, αυτή που ήθελα να συμπληρώσω εγώ είναι "θλιβερά"... το άφησα κενό προκειμένου να συμπληρώσει ο καθένας ότι θέλει σύμφωνα με την ψυχοσύνθεσή του...
αν εννοείς το "άντε και καλή τύχη μάγκες", πραγματικά, δεν είναι κάτι για να σταθείς....
σε κάθε περίπτωση δεν είναι του χαρακτήρα μου να προσβάλω ή να ειρωνευτώ κακοπροαίρετα στο όποιο φόρουμ.....
:beer:

BLiTzER
20/06/2012, 18:47
Εγώ, πάντως, τόνισα σε προηγούμενο ποστ μου ότι "είναι ευγενικό". Λίγο με ενδιαφέρει τι λέει ο ΚΟΚ, όταν πρόκειται για την επιβίωσή μου.

Ποτέ δε μπόρεσα να καταλάβω πως βρίσκετε πιο λογικό να κλείνετε το δρόμο σε οποιονδήποτε πάει γρηγορότερα από εσάς, επειδή οδηγείτε εντός ορίου, από το να κάνετε δεξιά για ένα γαμημένο δευτερόλεπτο.

Κανείς δεν έχει δικαίωμα να κινείται στην αριστερή λωρίδα με 120. Ούτε με 300, βέβαια, αλλά αν κάποιος το κάνει, θα τον τιμωρήσεις εσύ γι'αυτό? Δεν είναι πιο απλό να τον αφήσεις να κάνει το κέφι του, αναλαμβάνοντας, φυσικά, τις δικές του ευθύνες?

Και, βεβαίως, θα συμφωνήσετε μαζί μου, όταν καταλάβετε ότι οι "συμβουλές" μου σκοπό έχουν τη δική σας ασφάλεια πρωτίστως και δε χρηματίζομαι από κανέναν αγωνιζόμενο ή τουρμποκουτάκια. Μπορείτε να ακολουθήσετε τις συμβουλές των παραπάνω υποδειγμάτων αναβάτη και να πηγαίνετε όπως γουστάρετε, καθυστερώντας τους πάντες, μέχρι να σας στείλει κάποιος πιο τρελός σε καμιά μπαριέρα. Ή τις δικές μου και να έχετε τα μάτια σας ανοιχτά 4 φορές και να παραχωρείτε προτεραιότητα πριν χρειαστεί να τη διεκδικήσουν. Δε διαθέτουν όλοι κοινή λογική για να σας προστατεύσουν.

fkol k4
20/06/2012, 18:57
@ spyrakos35
Μπορεί να μην είναι του χαρακτήρα σου να ειρωνεύεσαι, δεν φάνηκε να σε πολυπειράζει όμως κιόλας να χαρακτηρίσεις θλιβερό το ότι παρέθεσα άρθρο του ΚΟΚ...

Διαφωνείς σε κάποιο σημείο με τη λογική του «αν ο άλλος γουστάρει να πάει με χίλια και ν' αγοράσει κανένα χαντάκι, κάνε στην άκρη και άστον να το αγοράσει τουλάχιστον μόνος του»;

Γιατί εμένα και πολλούς άλλους, αυτή η λογική είναι που μας επιτρέπει ακόμα να καβαλάμε μηχανάκια.

Άσχετα με τι τι κάνει ο κάθε μπάρμπας στη Γερμανία, όταν κάποιος - για οποιοδήποτε λόγο - πάει γρηγορότερα από σένα και εσύ απλά δεν τον αφήνεις να περάσει, τον αγχώνεις. Και άμα τον αγχώνεις άστα και χέστα, δεν ξέρεις τι μαλακία μπορεί να κάνει για να περάσει και να σε πάρει κι εσένα στο λαιμό του.
Μπορεί να μην κάνει και τίποτα όπως ο τυπάς που λες με την καγιέν, μπορεί όμως και να βρεθούν όλοι μαζί σε καμία σούδα.
Στα νεκροταφεία και στα νοσοκομεία, και αυτοί που φταίνε και αυτοί που δεν φταίνε μαζί πάνε.

Φαίνεται πολύ παράλογο;
Φαίνεται θλιβερό;
Ότι και να φαίνεται, έτσι είναι.

devil's animal
20/06/2012, 19:12
@ spyrakos35


Άσχετα με τι τι κάνει ο κάθε μπάρμπας στη Γερμανία, όταν κάποιος - για οποιοδήποτε λόγο - πάει γρηγορότερα από σένα και εσύ απλά δεν τον αφήνεις να περάσει, τον αγχώνεις. Και άμα τον αγχώνεις άστα και χέστα, δεν ξέρεις τι μαλακία μπορεί να κάνει για να περάσει και να σε πάρει κι εσένα στο λαιμό του.


αν ο αλλος ειναι ΟΝΤΩΣ γρηγορος, δεν παιζει ουτε αγχος ουτε καστανο...
σε περναει ασφαλεστατα οτι και να εχεις, οπου και να εισαι, με οτι ταχυτητα και αν κινεισαι. βρισκει και τον χωρο και την καταλληλη ταχυτητα και την καταλληλη στιγμη για να κανει την κινηση του...

αν θελει 5 τετραγωνικα χλμ πλατος και αλλα τοσα μηκος για να κανει μια γ@μωπροσπεραση, βρασε ορυζα θα πω εγω...

γενικοτερα ειμαι πολυ αντιθετος με την λογικη καθομαι αριστερη και ("ριχνω φωτα", "αναβω αριστερο φλας", "κολλαω προφυλακτηρα")* για να κανω τον αλλον να κανει δεξια και να περασω.
να πα να γ@μηθει, κοβω δεξια και τον περναω εκει που θεωρω εγω σωστο και ασφαλες και με τα χλμ που θεωρω εγω σωστα και ασφαλη....
επισης στα @@ μου αν τρομαξει...ας καθοταν σπιτι να πλεξει...

Η'

ας πιασει την δεξια και ας συρθει σαν τον μυρμηγκοσκωληκα τον αρθριτικο με πατεριτσες...

αν ο αλλος κανει τις παραπανω π@παριες(*) για να περασει, απλα ειναι ποζερας και ψωνιο και θελει να δειξει οτι μπορει να παει πιο γρηγορα απο εσενα το οχημα του στο συγκεκριμενο σημειο...

φιλακια στα μουτρακια...
:kiss:

georgio
20/06/2012, 19:16
απόσπασμα από το στόμα του Λύκου (ΜΟΤΟ τ. 477)


[...]
Στην Ελλάδα μας η προσπέραση είναι από τη φύση της μια πράξη ηρωική και πολυσήμαντη.

Ο Έλληνας δεν παρακολουθεί άβουλα αυτόν που προσπερνάει. Μπαίνει σε μια ενεργητική νοητική επαγωγική διαδικασία που θα ζήλευε ακόμα κι ο μέγας Σέρλοκ. Ποιος είναι αυτός που τον προσπερνάει; Γιατί τον προσπερνάει; Που πάει; Γιατί απ’ αυτό το δρόμο; Γιατί να τον προσπεράσει τώρα, γιατί όχι στην ευθεία; Σ’ αυτά τα λίγα δευτερόλεπτα που οι ματιές διασταυρώνονται ο μέσος Έλληνας έχει συμπεράνει πέραν λογικής αμφιβολίας τα πάντα για τον άλλο, από τον προορισμό μέχρι τις γαστριμαργικές του προτιμήσεις.

«Ναι ρε τρέχα, θα κρυώσει η σούπα!»

Φυσικά και πολίτικη κουζίνα έχουμε.

«Χαλβά, ε χαλβά!»

Να αφήσεις τον άλλο χωρίς ένα γλυκάκι; Ποτέ.

Συχνά γίνονται ειρωνικές αναφορές και στην οδηγική του δεινότητα: «Μπράβο ρε! Σουμάχερ!» (σ.σ. η Ελλάδα είναι από τις ελάχιστες αν όχι η μοναδική χώρα που το να πεις τον άλλο Σουμάχερ θεωρείται βρισιά).

Γιατί ο άλλος δεν περνάει απλά. Περνάει ΕΣΕΝΑ. Είναι όπως λένε στις ταινίες, “This time it’s personal”. Εμπεριέχει δε μια εφτακάθαρα σεξουαλική και ταξική διάσταση. Το να περνάς BMW K1300 στις κατηφορικές με κινέζικο παπί είναι το κάτι άλλο. Σου βγαίνει αυτή η κραυγή του μαύρου απ’ το Μισσισσιππή, είναι σαν να παίρνει η τρίτη εθνική πρωτάθλημα, σα να φεύγει ο σπασίκλας της τάξης απ’ το πάρτι με γυναίκα, σαν να κάνουν λάθος στο σουπερμάρκετ και να σου χρεώνουν ένα αντίδι αντί για οχτώ, νιώθεις ότι πηδάς το σύστημα, στεγνά. Ο άλλος βέβαια αντιδρά ανάλογα. Νιώθει σαν τον τσιφλικά στο κάστρο που ξαφνικά βλέπει τους τρελούς φτωχοδιαβόλους με τα δικράνια και τις δάδες να του την πέφτουν. Καυτό λάδι με τη μια, ρηφλέξ είν’ αυτά. Έχω δει Πόρσε που την περνούσε Hyosung να κάνει διπλοκατεβασιά και να τα δίνει όλα.
[...]

BLiTzER
20/06/2012, 19:23
αν ο αλλος ειναι ΟΝΤΩΣ γρηγορος σε περναει ασφαλεστατα οτι και να εχεις, οπου και να εισαι, με οτι ταχυτητα και αν κινεισαι. βρισκει και τον χωρο και την καταλληλη ταχυτητα και την καταλληλη στιγμη για να κανει την κινηση του...


Ακούγεσαι εριστικός και υπερκάγκουρας στα υπόλοιπα, αλλά το παραπάνω είναι ΑΚΡΙΒΩΣ έτσι. /love

teo_g7
20/06/2012, 20:25
γενικοτερα ειμαι πολυ αντιθετος με την λογικη καθομαι αριστερη και ("ριχνω φωτα", "αναβω αριστερο φλας", "κολλαω προφυλακτηρα")* για να κανω τον αλλον να κανει δεξια και να περασω.
να πα να γ@μηθει, κοβω δεξια και τον περναω εκει που θεωρω εγω σωστο και ασφαλες και με τα χλμ που θεωρω εγω σωστα και ασφαλη....
επισης στα @@ μου αν τρομαξει...ας καθοταν σπιτι να πλεξει...

Κι εγω συμφωνω σε αυτη τη λογικη με τη μηχανη,με το αυτοκινητο ομως μπορει να κρυβει δυσαρεστες εκπληξεις...

kostas777
20/06/2012, 20:34
θα δώσω την πιο απλή και αληθινή απάντηση που δεν χρειάζεται ανάλυση και τεκμηρίωση.

«Γιατί μου κολλάνε στις στροφές;»
- γιατί είναι μαλάκες (άρα κάνεις στην άκρη να γλυτώσεις)
:cool:

STOYBI
20/06/2012, 21:02
Ακριβώς. Εκτός αν είσαι τροχαίος. Που διαφωνείς?



Αν θεωρείς ότι το να κάνεις στην άκρη για να περάσει κάποιος πιο γρήγορος είναι "υπόδειξη", ναι.



Ακριβώς και πάλι. Και επειδή στον δρόμο δεν υπάρχουν ασθενοφόρα, αμμοπαγίδες κι άλλοι 15 κουλοί με ΚΟΙΝΟ, ωστόσο, σκοπό, πρέπει να προσέχουμε περισσότερο, αν θέλουμε να συνεχίσουμε να καβαλάμε. Κι αυτό προϋποθέτει, μεταξύ άλλων, να μη γινόμαστε εμπόδιο στους άλλους χρήστες της οδού. Ήδη βρισκόμαστε σε αρκετά μειονεκτική θέση και χωρίς αυτό.


Δεν διαφωνω Πουθενα.......!!!

Μιας και ουτε "εσυ" ο γρηγορος εισαι τροχαιος ...!

Και μιας και μιλαμε για συγκεκριμενη περιπτωση του φιλου ( 80-90 κμ ) σε στροφη τον βρισκω αρκετα νομοτυπο σε κμ ωστε να διαχειριστει με ασφαλεια για τον εαυτο του το οχημα του ΜΕΣΑ στην στροφη οπως νομιζει !!!

Μιλαμε για συγκεκριμενο ποστ.... Συγκεκριμενη περιπτωση.....!!!

Καποιο εδω μεσα τα εχετε ριξει ολα στο ιδιο τσουκαλι μονο και μονο επειδη καποιες περιπτωσεις με αργους μοιαζουν....!!!


Τωρα εαν εσυ θελεις τον συγκεκριμενο φιλο να τον συγκρινεις με τους αργους εγκληματιες τω 30-40 κμ στην στην αριστερη στην ευθεια της εθνικης .....

Καμμια σχεση....!! Πως να το κανουμε.....???


Δηλαδη εαν ο συγκεκριμενος φιλος βρει στην δεξια μεσα στην στροφη τον σαυρα με τα 40κμ τι πρπει να κανει...???? ( Εαν μπορεις να απαντησεις σε αυτο..)


Προσωπικα για εμενα οι γρηγοροι.....

Κωλαω στον κωλο -- βαραω κορνα---κανω σινιαλο.......!!!

Σε καποις περιπτωσεις ειναι επικινδυνοι..!!!


ΤΟ ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ !!!

Οι πραγματικα γρηγοροι βρισκουν τροπο να περασουν στο δεκατο και δεν τους παιρνεις και χαμπαρι...!! Τελος !!!

STOYBI
20/06/2012, 21:05
αν ο αλλος ειναι ΟΝΤΩΣ γρηγορος, δεν παιζει ουτε αγχος ουτε καστανο...
σε περναει ασφαλεστατα οτι και να εχεις, οπου και να εισαι, με οτι ταχυτητα και αν κινεισαι. βρισκει και τον χωρο και την καταλληλη ταχυτητα και την καταλληλη στιγμη για να κανει την κινηση του...

αν θελει 5 τετραγωνικα χλμ πλατος και αλλα τοσα μηκος για να κανει μια γ@μωπροσπεραση, βρασε ορυζα θα πω εγω...

:



Πεστα ..... !!!!!


:beer::beer:

Lupo
20/06/2012, 21:06
Ξέρεις πιο είναι το πιο άχρηστο πράγμα για ένα μοτοσυκλετιστή?





Το δίκιο.
Το πρώτο πράγμα που μου έμαθαν, και παλεύω να το θυμάμαι πάντα.
Γιατί, minimum, εγώ με σπασμένο χέρι/πόδι/κτλ. και ο άλλος με σπαμένο φανάρι/προφυλακτήρα/κτλ. , τότε χέστηκα για το δίκιο.

npat
20/06/2012, 21:30
Έχουμε πάντως μια καταπληκτική ικανότητα να συζητάμε για ώρες τα αυτονόητα...

1. Είναι γενικώς καλό, σε δρόμους όπου η κίνηση έχει ροή (δεν είναι εντελώς πηγμένοι) η μοτοσυκλέτα να κινείται με ταχύτητες ΛΙΓΟ μεγαλύτερες απ' αυτές των άλλων οχημάτων. Το βάρος της, η ευελιξία της και η επιτάχυνσή της, της το επιτρέπουν. Η εκμετάλλευση αυτών των πλεονεκτημάτων για να ξεφύγεις, γρήγορα, από σημεία πυκνής κίνησης και να απομακρυνθείς από τα άλλα οχήματα χαρίζει μεγάλο αβαντάζ ενεργητικής ασφάλειας.

2. Το 1 δεν σημαίνει ότι "εμένα κανένας δεν με περνάει" αλλά ότι αυτό γίνεται σχετικά σπάνια. Αν πηγαίνεις με τέτοιο ρυθμό ώστε ο κύριος όγκος της κίνησης να χρειάζεται να σε προσπεράσει, βάζεις τον εαυτό σου σε δύσκολη και επικίνδυνη θέση: Πρέπει να έχεις συνεχώς τον νου σου σε αυτούς που σε περνάνε (κάτι που κουράζει και αποσπάει την προσοχή) και αυξάνεις σημαντικά την πιθανότητα (λόγο συχνής εγγύτητας σε άλλα οχήματα, και μάλιστα με αυτά να έχουν το πάνω χέρι) να γίνει κάποια στραβή.

3. Στις ΠΟΛΥ ΣΠΑΝΙΕΣ περιπτώσεις που δεν μπορείς (ή δεν θέλεις) να κινηθείς ταχύτερα από την γενική κίνηση, πας όσο πιο δεξιά μπορείς (χωρίς να κινδυνεύεις να βγεις εκτός δρόμου, βέβαια) προσπαθείς να ΜΗΝ ξανοίγεσαι πολύ αριστερά (όσο λιγότερο γίνεται, ακόμα και αν χρειαστεί να πας λίγο πιο αργά) και έχεις το νου σου στους καθρέπτες, χωρίς όμως αυτό να αποτελεί το κύριο μέλημά σου. Με εξαίρεση δρόμων με ελάχιστη κίνηση, αυτό γενικά είναι αρκετά κουραστικό.

Χωρίς να θέλω να γίνω κακός (χωρίς ίχνος σαρκασμού) και χωρίς φυσικά να έχω γνώση από πρώτο χέρι για τις εμπειρίες του (άρα μπορεί να κάνω λάθος) το πρόβλημα του παιδιού είναι ΜΑΛΛΟΝ οξεία κουλαμάρα. Αν δεν διορθωθεί αυτό (κάτι που ΔΕΝ σημαίνει ότι πρέπει να γίνει άλλος Ρόσσι) όλα τα άλλα είναι ημίμετρα.

:wave2:

spyrakos35
20/06/2012, 22:18
@ spyrakos35
Μπορεί να μην είναι του χαρακτήρα σου να ειρωνεύεσαι, δεν φάνηκε να σε πολυπειράζει όμως κιόλας να χαρακτηρίσεις θλιβερό το ότι παρέθεσα άρθρο του ΚΟΚ...

όχι, δεν είναι θλιβερή η παράθεση του ΚΟΚ....

θλιβερή κρίνω την ερμηνία του από πολλούς.... βέβαια, θλιβερές μπορεί να είναι και για τους άλλους οι απόψεις μου.... δεν είνκακό....

και πάλι, ακόμα και αν αυτό το τελευταίο ακούγεται κάπως, πραγματικά, τίποτα προσωπικό ούτε με σένα ούτε με κανέναν άλλον....

να σου πω τι άλλο είναι θλιβερό? λέμε σε μία κουβέντα...

- στην γερμανία δεν έχει διόδια
- ναι ρε πστμ, ζήτω η γερμανία

- στην γερμανία η ασφαλτος είναι γυαλόχαρτο, πίστα σκέτη λέμε
- ναι ρε πστμ, όχι όπως εδώ που είναι καθρέφτης.... ζήτω η γερμανία

- στην γερμανία οι εθνικές είναι με 3 λωρίδες ανά κατεύθυνση, έχουν ΛΕΑ για ολοκληρο αμάξι που δεν μπαίνει ποτε κανείς, είναι ρε παιδί μου πολιτισμένα...
- ναι ρε πστμ όχι όπως εδώ με την πατρών - κορίνθου που είναι καρμανιόλα..... ζήτω η γερμανία

- στην γερμανία τηρουν τον ΚΟΚ
- ΜΑ ΤΙ ΜΑΛΑΚΕΣ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΓΕΡΜΑΝΟΙ!!!!!

:bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl:

teogtp
20/06/2012, 22:40
Ξέρεις πιο είναι το πιο άχρηστο πράγμα για ένα μοτοσυκλετιστή?





Το δίκιο.
Το πρώτο πράγμα που μου έμαθαν, και παλεύω να το θυμάμαι πάντα.
Γιατί, minimum, εγώ με σπασμένο χέρι/πόδι/κτλ. και ο άλλος με σπαμένο φανάρι/προφυλακτήρα/κτλ. , τότε χέστηκα για το δίκιο.

Α΄γεια σου!:beer:

TROOPER
21/06/2012, 00:10
Οπότε άμα ο άλλος δε κάνει στην άκρη τον τρώει το χώμα για να περάσεις. Μη Ξεχνάτε ότι αναφέρομαι μόνο στις στροφές και όχι γενικά στο δρόμο. Επίσης οι δρόμοι ανήκουν σε όλους μας και έχουμε ίσα δικαιώματα για μια ασφαλή οδήγηση. Έχεις δικαίωμα να μου ζητήσεις να σου παραχωρήσω προτεραιότητα όχι να την πάρεις με το ζόρι. Δε μπορείς σε μια δεξιά στροφή που με πετάει προς τα έξω να μου έρχεσαι στην εξωτερική για προσπέραση και να περνάς ξυστά από δίπλα μου. Πέρα απ τον ΚΟΚ υπάρχει και ο σεβασμός που πρέπει να δείχνουμε στους άλλους.

γραψανε πολλα.με τα περισσοτερα συμφωνω.απλα εχω να πω οτι το να μην γνωριζει κατι κανεις δεν ειναι κακο.το να νομιζει οτι γνωριζει ομως ειναι επικινδυνο.ψαξου.εισαι τρομερα λαθος.επειδη εσυ τρομαζεις αμα σε περασει ο γρηγορος,δεν φταιει ο γρηγορος.κανε δεξια και καλους δρομους μεχρι να βελτιωσεις τις δικες σου δυνατοτητες.ασε που αμα σε πεταει ο δρομος παλι κανεις λαθη.κοινως εισαι λαθος τοποθετημενος στο δρομο,κανεις λαθος χειρισμους και φταινε οι αλλοι που δεν ειναι ζεν...εεε....


εφτά εκατομμύρια δίσκοι ...

:lol:


Εγώ που συνήθως είμαι ο αργός της παραπάνω υπόθεσης έχω την εξής τακτική:

- Σκύβω και αποφεύγω τα φώτα με εντυπωσιακές φιγούρες που θα ζήλευαν ακόμη και ακροβάτες.
- Πετάω μπανανόφλουδες πίσω μου.
- Πίνω τις μπύρες της νίκης!

:a08:

Τώρα αν κάτσει και με πετύχει κανένα φως στο κεφάλι, ε τι να κάνουμε, οι ουλές είναι παράσημα.

ναι καβλιαρη...εσενα σε ξερουμε τι σοι μπαγλαμας εισαι :p


Καινούργιο Honda ? :lol::lol:

πιο πιθανο τριπλα στο μπασκετ :lol:

BLiTzER
21/06/2012, 00:19
Το θέμα έχει εξαντληθεί, τουλάχιστον από τη μεριά μου, αλλά αφού αναφέρθηκες σε μένα...


Δεν διαφωνω Πουθενα.......!!!

Μιας και ουτε "εσυ" ο γρηγορος εισαι τροχαιος ...!

Και μιας και μιλαμε για συγκεκριμενη περιπτωση του φιλου ( 80-90 κμ ) σε στροφη τον βρισκω αρκετα νομοτυπο σε κμ ωστε να διαχειριστει με ασφαλεια για τον εαυτο του το οχημα του ΜΕΣΑ στην στροφη οπως νομιζει !!!

Μιλαμε για συγκεκριμενο ποστ.... Συγκεκριμενη περιπτωση.....!!!

Καποιο εδω μεσα τα εχετε ριξει ολα στο ιδιο τσουκαλι μονο και μονο επειδη καποιες περιπτωσεις με αργους μοιαζουν....!!!

Σαφώς προέχει η ασφάλεια του καθενός μας. Δε θα σκοτωθώ για να περάσει ο γρήγορος από πίσω μου. Δε νομίζω ότι υπονόησε κανείς κάτι τέτοιο. Από την άλλη, εγώ προσωπικά, δε θα επιτρέψω σε κανέναν να με "πλευρίσει" πάνω στη στροφή. Αν είναι γρηγορότερος, θα με περάσει πριν. Αν στρίβω αργά, για οποιονδήποτε λόγο, ναι, θα κάνω δεξιά και θα του δώσω χώρο. Δε νομίζω να στρίβω στα όριά μου, ώστε να μου είναι δύσκολο αυτό. Ξαναλέω ότι σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση δε ρισκάρεις για να διευκολύνεις κάποιον. Μόνο αν μπορείς.


Τωρα εαν εσυ θελεις τον συγκεκριμενο φιλο να τον συγκρινεις με τους αργους εγκληματιες τω 30-40 κμ στην στην αριστερη στην ευθεια της εθνικης .....

Καμμια σχεση....!! Πως να το κανουμε.....???

Δε γνωρίζω λεπτομέρειες. Αλλά έτσι όπως το παρουσίασε κάτι τέτοιο κατάλαβα, όπως, φαντάζομαι, όλοι. Η Βάρης-Κορωπίου (αν εννοεί αυτή) δεν έχει πουθενά μια λωρίδα. Οπότε για να κλείνει το δρόμο σε ΣΜΑΡΤΑΚΙΑ, σημαίνει ότι είναι αριστερά. 30 ή 90, δεν έχει ΚΑΜΙΑ σημασία, όταν κινούνται γρηγορότερα οχήματα στην οδό.


Δηλαδη εαν ο συγκεκριμενος φιλος βρει στην δεξια μεσα στην στροφη τον σαυρα με τα 40κμ τι πρπει να κανει...???? ( Εαν μπορεις να απαντησεις σε αυτο..)

Να τον προσπεράσει. Με τέτοια διαφορά ταχύτητας δε νομίζω να δυσκολευτεί. Τι θες να πεις?



Προσωπικα για εμενα οι γρηγοροι.....

Κωλαω στον κωλο -- βαραω κορνα---κανω σινιαλο.......!!!

Σε καποις περιπτωσεις ειναι επικινδυνοι..!!!

Κι αν δεν είναι επικίνδυνοι, είναι σίγουρα καθυστερημένοι. Και? Θα τους κάνεις μήνυση? Θα τους βρίσεις? Τι? Τι σημασία έχει αν αποτελούν κίνδυνο για την ακεραιότητά σου? Είναι γρηγορότεροι, τους αφήνεις να περάσουν. Δεν είναι, τους στέλνεις στο διάολο και εξαφανίζεσαι. Απλά τα πράγματα.


ΤΟ ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ !!!

Οι πραγματικα γρηγοροι βρισκουν τροπο να περασουν στο δεκατο και δεν τους παιρνεις και χαμπαρι...!! Τελος !!!

Ισχύει, αλλά γιατί να διακινδυνεύσω "εγώ" για τον αργό, κουλό, απρόβλεπτο τύπο όταν μπορεί απλά να κάνει ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ?

STOYBI
21/06/2012, 09:13
Το θέμα έχει εξαντληθεί, τουλάχιστον από τη μεριά μου, αλλά αφού αναφέρθηκες σε μένα...



Σαφώς προέχει η ασφάλεια του καθενός μας. Δε θα σκοτωθώ για να περάσει ο γρήγορος από πίσω μου. Δε νομίζω ότι υπονόησε κανείς κάτι τέτοιο. Από την άλλη, εγώ προσωπικά, δε θα επιτρέψω σε κανέναν να με "πλευρίσει" πάνω στη στροφή. Αν είναι γρηγορότερος, θα με περάσει πριν. Αν στρίβω αργά, για οποιονδήποτε λόγο, ναι, θα κάνω δεξιά και θα του δώσω χώρο. Δε νομίζω να στρίβω στα όριά μου, ώστε να μου είναι δύσκολο αυτό. Ξαναλέω ότι σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση δε ρισκάρεις για να διευκολύνεις κάποιον. Μόνο αν μπορείς.



Δε γνωρίζω λεπτομέρειες. Αλλά έτσι όπως το παρουσίασε κάτι τέτοιο κατάλαβα, όπως, φαντάζομαι, όλοι. Η Βάρης-Κορωπίου (αν εννοεί αυτή) δεν έχει πουθενά μια λωρίδα. Οπότε για να κλείνει το δρόμο σε ΣΜΑΡΤΑΚΙΑ, σημαίνει ότι είναι αριστερά. 30 ή 90, δεν έχει ΚΑΜΙΑ σημασία, όταν κινούνται γρηγορότερα οχήματα στην οδό.



Να τον προσπεράσει. Με τέτοια διαφορά ταχύτητας δε νομίζω να δυσκολευτεί. Τι θες να πεις?




Κι αν δεν είναι επικίνδυνοι, είναι σίγουρα καθυστερημένοι. Και? Θα τους κάνεις μήνυση? Θα τους βρίσεις? Τι? Τι σημασία έχει αν αποτελούν κίνδυνο για την ακεραιότητά σου? Είναι γρηγορότεροι, τους αφήνεις να περάσουν. Δεν είναι, τους στέλνεις στο διάολο και εξαφανίζεσαι. Απλά τα πράγματα.



Ισχύει, αλλά γιατί να διακινδυνεύσω "εγώ" για τον αργό, κουλό, απρόβλεπτο τύπο όταν μπορεί απλά να κάνει ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ?



Το οτι εσενα τα 90 κμ δεν ειναι τα ορια σου δεν σημαινει κατι ...

Στην περιπτωση του φιλου ( ο οποιος ειναι και το θεμα μας ) μπορει τα ορια του να ειναι αυτα ....
Δεν σημαινει οτι επειδη πανω στην στροφη, η ευχαριστηση η δικη μας αρχιζει μετα τα 120 πρεπει να δημιουργησουμε αγχος και πανικο στο αργοτερο προπορευομενο μας.....


Η λεπτομερεια ( που αναφερει σαφως στο ποστ ) ειναι οτι μιλαει για στροφη κα μονο....!!




Οταν τυχει na ερχεσαι "εσυ " απο πισω του με τα 120 τοτε αυτος τι πρεπει να κανει οταν την ιδια ωρα εχει συναντησει ποιο αργο οδηγο αυτος μπροστα του..... ??? (Ειπαμε.. Για δρομο και κινηση μιλαμε...)




Εφοσον εομαι χαλαρος του ανοιγω δρομο....
Εφοσον ειμαι στα δικα μου ορια στην στροφη και ευχαριστιεμαι το ιδιο με αυτον.....

Τον γραφω στα @ρχιδι@ μου ειλικρινα....!!!!

( Οταν η μονη λυση που εχει σαν οδηγος για προσπερασμα ειναι τα φωτα και η κορνα μαλλον μονο καλο του κανω..! )

spyro
21/06/2012, 09:35
Το πρόβλημα στη προκειμένη περίπτωση είναι ότι έχετε όλοι δίκιο από τη σκοπιά σας. Οπότε πρέπει να βρείτε και να συμφωνείστε για το σκοπό και στόχο του όλου θέματος.

1. Εάν ο σκοπός είναι η ασφαλής μεταφορά από ένα σημείο στο άλλο τότε ο φίλος πρέπει να κάνει δεξια, ΠΡΙΝ ΤΗ ΣΤΡΟΦΗ αφου ξέρει ότι δεν την έχει και πρέπει να φυλλάγεται έτσι ώστε να φτάσει στο προορισμό του με ασφάλεια
2. Εάν ο σκοπός είναι ο συνετισμός των «ηλίθιων» οδηγών που μας τη πέφτουν τότε ο φίλος πρέπει να παραμένει στη θέση του, στην αριστερή λωρίδα, ελπίζοντας ότι ο από πίσω θα καταλάβει με αυτό τον τρόπο ότι η συμπεριφορά του είναι ανάρμοστη και αντικοινωνική. Με τον καιρό μπορεί και κάποιος από αυτούς να αλλάξει μυαλά που ξέρεις.

Κατά την άποψη μου στην προκειμένη περίπτωση δεν έχουμε να κάνουμε με ένα συνάδερφο μοτοσικλετιστή που απλά θέλει να τηρήσει τον ΚΟΚ και παράλληλα να μεταφερθεί με ασφάλεια και κάποιοι Ελληνάρες Βάρβαροι και ακοινώνητοι του δημιουργούν πρόβλημα, όπως θέλετε κάποιοι από εσάς να το παρουσιάσετε.
Έγω πιστεύω ότι έχουμε να κάνουμε με έναν ακόμα Ελληνάρα που πληγώθηκε ο εγωισμός του όταν συνειδητοποίησε τελικά ότι δεν το χει και τόσο πολύ όσο περίμενε. Για αυτό κάθετε και το κάνει θέμα σε ένα μοτο- φόρουμ.

Θέλει να συμφωνήσουμε όλοι ότι οι λόγοι που συμβαίνουν αυτά δεν είναι δικοί του αλλά αλλωνώνε λάθη και κακές συμπεριφορές.

Οι άλλοι φταίνε πάλι . Ποτέ εμείς.

TROOPER
21/06/2012, 09:37
Το πρόβλημα στη προκειμένη περίπτωση είναι ......

.........οι χιλιαδες δισκοι που ειχες βαλει δεν θα φτασουνε.:lol:

Cpt. Haddock
21/06/2012, 09:39
Το πρόβλημα στη προκειμένη περίπτωση είναι ότι έχετε όλοι δίκιο από τη σκοπιά σας. Οπότε πρέπει να βρείτε και να συμφωνείστε για το σκοπό και στόχο του όλου θέματος.

1. Εάν ο σκοπός είναι η ασφαλής μεταφορά από ένα σημείο στο άλλο τότε ο φίλος πρέπει να κάνει δεξια, ΠΡΙΝ ΤΗ ΣΤΡΟΦΗ αφου ξέρει ότι δεν την έχει και πρέπει να φυλλάγεται έτσι ώστε να φτάσει στο προορισμό του με ασφάλεια
2. Εάν ο σκοπός είναι ο συνετισμός των «ηλίθιων» οδηγών που μας τη πέφτουν τότε ο φίλος πρέπει να παραμένει στη θέση του, στην αριστερή λωρίδα, ελπίζοντας ότι ο από πίσω θα καταλάβει με αυτό τον τρόπο ότι η συμπεριφορά του είναι ανάρμοστη και αντικοινωνική. Με τον καιρό μπορεί και κάποιος από αυτούς να αλλάξει μυαλά που ξέρεις.

Κατά την άποψη μου στην προκειμένη περίπτωση δεν έχουμε να κάνουμε με ένα συνάδερφο μοτοσικλετιστή που απλά θέλει να τηρήσει τον ΚΟΚ και παράλληλα να μεταφερθεί με ασφάλεια και κάποιοι Ελληνάρες Βάρβαροι και ακοινώνητοι του δημιουργούν πρόβλημα, όπως θέλετε κάποιοι από εσάς να το παρουσιάσετε.
Έγω πιστεύω ότι έχουμε να κάνουμε με έναν ακόμα Ελληνάρα που πληγώθηκε ο εγωισμός του όταν συνειδητοποίησε τελικά ότι δεν το χει και τόσο πολύ όσο περίμενε. Για αυτό κάθετε και το κάνει θέμα σε ένα μοτο- φόρουμ.

Θέλει να συμφωνήσουμε όλοι ότι οι λόγοι που συμβαίνουν αυτά δεν είναι δικοί του αλλά αλλωνώνε λάθη και κακές συμπεριφορές.

Οι άλλοι φταίνε πάλι . Ποτέ εμείς.


:a07::a07::a07::a07::a07:

nikos_abel
21/06/2012, 09:47
.........οι χιλιαδες δισκοι που ειχες βαλει δεν θα φτασουνε.:lol:

Λοιπόν, μίλιον.....μπίλιον....τρίλιον...



ΖΙΛΙΟΝ!!!!!!!

nicksior
21/06/2012, 09:51
Αν υπάρχει κανάς ψυχολόγος εδω μέσα θα σας εξηγήσει γιατί ο θυμός είναι φόβος..

Οδηγώ χωρις να θυμώνω (προσπαθώ τουλάχιστον) Είμαι εξοικειωμένος μ αυτό που καβαλάω και τις συνθήκες των δρόμων.

Δείχνω κατανόηση και φεύγω μακριά (ή μένω πίσω) απο καταστάσεις που "βρωμάνε"

Εχω πάντα μαζί το γούρι μου

nikos_abel
21/06/2012, 09:54
Οι άλλοι φταίνε πάλι . Ποτέ εμείς.

Να διορθώσω.

Οι άλλοι πάντα φταίτΕ. Ποτέ ΕΓΩ.

QSpec
21/06/2012, 10:01
Το πρόβλημα στη προκειμένη περίπτωση είναι ότι έχετε όλοι δίκιο από τη σκοπιά σας.

Ακόμα κι εγώ;! :a01:

QSpec
21/06/2012, 10:04
Εχω πάντα μαζί το γούρι μου

Ε τότε είσαι ασφαλής, εγώ δεν θα φόραγα καν το κράνος.

TROOPER
21/06/2012, 10:07
Ε τότε είσαι ασφαλής, εγώ δεν θα φόραγα καν το κράνος.

τωρα μιλαμε!!!!!!

cityfly
21/06/2012, 10:40
υπάρχει ένα ανέκδοτο με τον οδηγό που ακούει στο ραδιόφωνο ότι κάποιος έχει μπει στο αντίθετο ρεύμα στην εθνική και ξαφνικά βλέπει αρκετά αμάξια μπροστά του και φωνάζει, μα τι λένε, δεν είναι ένας είναι πολλοί.

ΟΛΟΙ οι υπόλοιποι οδηγοί άλλη δουλειά δεν έχουν να κάνουν από το να σου κολλάνε;

perrakis
21/06/2012, 10:45
Είχα πρόβλημα με το ιντερνετ και δε μπόρεσα να συμετέχω στη συζήτηση από χθες
Χαίρομαι που μάλλον έθιξα ένα σημαντικό θέμα αλλιώς δε θα είχε τόσες απαντήσεις, Επειδή τα στοιχεία που έδωσα ήταν αόριστα, όσον αφορά το δρόμο κλπ. να πω ότι,
είμαι 32 και οδηγάω ένα XJ6-N εδώ και ένα χρόνο, είναι η πρώτη μου μηχανή και δε ξέρω να παίρνω τζάμι στροφές,

Οι στροφές που αναφέρομαι είναι, ερχόμενος απο βάρη, στη διασταύρωση για αεροδρόμιο, στρίβω αριστερά για παιανία, υπάρχει ενα σύντομο κομμάτι μεχρι κάτι φανάρια,
μετά μια τέλεια ευθεία για τσίτα γκάζια (νομίζω παράλληλα στην αττική οδό) και μετά μια μεγάλη ωραία αριστερή στροφή και ύστερα κατι στροφές εναλάξ.
Σε αυτές τις στροφές, ο δρόμος είναι διπλής κατέυθυνσης και δεν έχει λωρίδες, δεν υπάρχει αριστερή και δεξιά λωρίδα, είναι μεν φαρδύς αλλά για να προσπεράσεις αμάξι ή πρέπει να μπεις αντίθετο ρεύμα (που δεν επιτρέπεται και είναι και επικίνδυνο σε τυφλή στροφή) ή να πάει τέρμα άκρη ο άλλος. Εγώ σε αυτές τις στροφές πάω στη μέση γιατί θεωρώ επικίνδυνό να είμαι κοντά στο αντίθετο ρεύμα ( Πόσες φορές ενω στρίβετε, έχετε δεί να έρχεται κατα πάνω σας ένα αυτοκίνητο από το αντιθετο ρέυμα που προσπερνάει κάποιον), ούτε πάω τέρμα δεξιά γιατί μπορεί να έχει χώματα κλπ. Εξάλου είμαι μόνος μου στο δρόμο και δεν ενοχλώ κανένα και τσουπ! βλέπω στους καθρέπτες μου τον τουρμπατορα να μου κολλάει στο μισο μέτρο.
Εχω ήδη ξεκινήσει τη στροφή αλλιώς θα τον είχα αφήσει να περάσει απο πρίν. Και η στροφες αυτές κρατάνε λίγα δευτερόλεπτα, δε μπορεί να περιμένει δηλαδή. θα προτιμούσε να είμουν νταλίκα να τον πηγαίνω κηδείασε όλη τη διαδρομή?

perrakis
21/06/2012, 10:48
Επίσης τα Smart δε τα οδηγάνε πιά μόνο γκόμενες αλλά και κάτι κάγκουρες βιαστικοί που τα ντύνουν και με αυτοκλολλητα carbon και αλλάζουν συνέχια λωρίδες χωρίς να βγάζουν φλας

Cpt. Haddock
21/06/2012, 10:54
[...] είναι η πρώτη μου μηχανή και δε ξέρω να παίρνω τζάμι στροφές

Αυτό το καταλάβαμε.

Κανε χιλιόμετρα, πηγαινε σε ενα σχολείο, μαθε να στρίβεις και θα δεις οτι σε λιγο δε θα σε απασχολει το ζητημα.


μετά μια τέλεια ευθεία για τσίτα γκάζια

Βασικα, εκει ειναι το πρόβλημα. Ανοιγεις το γκαζι πολυ στην ευθεια με αποτελεσμα να κοβεις πολυ στη στροφη. Πηγαινε γενικώς πιο σιγα και κρατα ενα σταθερο ρυθμο τον οποιο θα ανεβαζεις οσο κανεις χιλιομετρα. Εαν πας γενικως χαλαρα κανενας δε θα σου κολλησει, εαν ανοιγεις στις ευθειες και μετα πεφτεις στα φρενα, εισαι απλα "ευθειακιας" κι ολοι σε κοιτανε με μισο ματι.

TROOPER
21/06/2012, 10:55
Αυτό το καταλάβαμε.

Κανε χιλιόμετρα, πηγαινε σε ενα σχολείο, μαθε να στρίβεις και θα δεις οτι σε λιγο δε θα σε απασχολει το ζητημα.



Βασικα, εκει ειναι το πρόβλημα. Ανοιγεις το γκαζι πολυ στην ευθεια με αποτελεσμα να κοβεις πολυ στη στροφη. Πηγαινε γενικώς πιο σιγα και κρατα ενα σταθερο ρυθμο τον οποιο θα ανεβαζεις οσο κανεις χιλιομετρα. Εαν πας γενικως χαλαρα κανενας δε θα σου κολλησει, εαν ανοιγεις στις ευθειες και μετα πεφτεις στα φρενα, εισαι απλα "ευθειακιας" κι ολοι σε κοιτανε με μισο ματι.

και κατσε πιο δεξια λεμε!!!:wave2:

chr1s_86
21/06/2012, 11:38
Γμτ, μ'αυτά και μ'αυτά θέλω να πάω να τη δω αυτή τη στροφή γιατί δεν τη θυμάμαι αλλά λυπάμαι τη βενζίνη :cry::tooth::sun:

Cpt. Haddock
21/06/2012, 11:43
Γμτ, μ'αυτά και μ'αυτά θέλω να πάω να τη δω αυτή τη στροφή γιατί δεν τη θυμάμαι αλλά λυπάμαι τη βενζίνη :cry::tooth::sun:

Μιλαμε για τρελό στροφιλικι :lol:

(και με αθλια ασφαλτο)

262045

sniper
21/06/2012, 12:22
ΟΚ, χαλαρώστε όλοι..

Ο φίλος μας τώρα αρχίζει και μαθαίνει..

Κι όλοι περάσαμε από το στάδιό του..

Φίλε μου, πήγαινε όσο θες αρκεί να νοιώθεις εσυ ασφαλής. Βέβαια, κάνε και κανένα μάθημα που σου είπαν κι άλλοι πιο πριν για να είσαι πραγματικά ασφαλής..

Μόνο μην κολλάς μετά εσύ στους αργούς.. :winka:

nikos_abel
21/06/2012, 12:24
ΟΚ, χαλαρώστε όλοι..

Ο φίλος μας τώρα αρχίζει και μαθαίνει..

Κι όλοι περάσαμε από το στάδιό του..

Φίλε μου, πήγαινε όσο θες αρκεί να νοιώθεις εσυ ασφαλής. Βέβαια, κάνε και κανένα μάθημα που σου είπαν κι άλλοι πιο πριν για να είσαι πραγματικά ασφαλής..

Μόνο μην κολλάς μετά εσύ στους αργούς.. :winka:

:eyepop: θέλω και εγώ από τα ηρεμιστικά σου...

dimis_gr
21/06/2012, 13:58
κλασικοί ελληναρες μην την ψάχνεις. Εσύ όπως μπορείς και όπως ξέρεις. Γεμίσαμε από σπορτ κακούς και μάγκες με φτιαγμένα αμαξάκια και όταν λέω φτιαγμένα εννοοώ φτιαγμένα για τσίρκο, αμαξάκια με 70 άλογα τα όποια τα οδηγάνε πα΄νω από τα όρια και επειδή είναι άπειροι οδηγοί πέρνουν στο λαιμό τους και καναν άτυχο.
Έτσι και εμένα με προσπέρασε ένα σμαρτ σφαίρα και ξαφνικά 15'' μετά ήταν ανάποδα. Αν το όριο είναι 90 είναι 90. Τα όρια είναι για τηρούνται και όχι για να το παίζουμε μάγκες ξεπερνιόντας τα.

sniper
21/06/2012, 14:08
κλασικοί ελληναρες μην την ψάχνεις. Εσύ όπως μπορείς και όπως ξέρεις. Γεμίσαμε από σπορτ κακούς και μάγκες με φτιαγμένα αμαξάκια και όταν λέω φτιαγμένα εννοοώ φτιαγμένα για τσίρκο, αμαξάκια με 70 άλογα τα όποια τα οδηγάνε πα΄νω από τα όρια και επειδή είναι άπειροι οδηγοί πέρνουν στο λαιμό τους και καναν άτυχο.
Έτσι και εμένα με προσπέρασε ένα σμαρτ σφαίρα και ξαφνικά 15'' μετά ήταν ανάποδα. Αν το όριο είναι 90 είναι 90. Τα όρια είναι για τηρούνται και όχι για να το παίζουμε μάγκες ξεπερνιόντας τα.

Μένω αμβρόντητα άφωνος..

georgio
21/06/2012, 14:16
κλασικοί ελληναρες μην την ψάχνεις. Εσύ όπως μπορείς και όπως ξέρεις. Γεμίσαμε από σπορτ κακούς και μάγκες με φτιαγμένα αμαξάκια και όταν λέω φτιαγμένα εννοοώ φτιαγμένα για τσίρκο, αμαξάκια με 70 άλογα τα όποια τα οδηγάνε πα΄νω από τα όρια και επειδή είναι άπειροι οδηγοί πέρνουν στο λαιμό τους και καναν άτυχο.
Έτσι και εμένα με προσπέρασε ένα σμαρτ σφαίρα και ξαφνικά 15'' μετά ήταν ανάποδα. Αν το όριο είναι 90 είναι 90. Τα όρια είναι για τηρούνται και όχι για να το παίζουμε μάγκες ξεπερνιόντας τα.

Ποιος είπε ότι 90 είναι το όριο; 90 είπε ότι πάει το παληκάρι, σιγά μην είναι 90 εκεί το όριο. Για 70 το κόβω, μην είναι και 50 να λες.


Εγώ το πρόβλημα το εντοπίζω στο "ευθεία τσίτα γκάζια".


Πάντως χθες βράδυ 3παρά λίγο πριν φτάσω σπίτι μου κόλησε ένας μέσα στα στενά. Μια που γύρισα όλος πίσω και τον κοίταξα και μια που μαζεύτηκε.

sniper
21/06/2012, 14:19
....

Πάντως χθες βράδυ 3παρά λίγο πριν φτάσω σπίτι μου κόλησε ένας μέσα στα στενά. Μια που γύρισα όλος πίσω και τον κοίταξα και μια που μαζεύτηκε.

Φόραγες το κράνος του Τσακ Νορρις;

georgio
21/06/2012, 14:26
Φόραγες το κράνος του Τσακ Νορρις;

Όχι αλλά 3 το βράδυ, ερημιά, κράνος, μπουφάν, γάντια ο άλλος (αλήτης μηχανόβιος στα μάτια του αδαούς), ε το ξανασκέφτεσαι.

nicksior
21/06/2012, 14:26
Αυτά τα κέρατα στο αβαταρ σημαίνουν κάτι ;

sniper
21/06/2012, 14:29
Αυτά τα κέρατα στο αβαταρ σημαίνουν κάτι ;

Την Σούλα..

QSpec
21/06/2012, 14:32
Ίσως να προτρέχω αλλά...
262056

Καιρός ήταν για ένα τέτοιο θρεντ. Σχεδόν ανατριχιάζω.

nicksior
21/06/2012, 14:36
Την Σούλα..

Τη πουτ@ν@ μ`έχει κερατώσει κι εμένα...

Δεν θα τη πετύχω?

Θα της κολήσω απο πίσω!

MG-KTiNoS
21/06/2012, 15:14
Είχα πρόβλημα με το ιντερνετ και δε μπόρεσα να συμετέχω στη συζήτηση από χθες
Χαίρομαι που μάλλον έθιξα ένα σημαντικό θέμα αλλιώς δε θα είχε τόσες απαντήσεις, Επειδή τα στοιχεία που έδωσα ήταν αόριστα, όσον αφορά το δρόμο κλπ. να πω ότι,
είμαι 32 και οδηγάω ένα XJ6-N εδώ και ένα χρόνο, είναι η πρώτη μου μηχανή και δε ξέρω να παίρνω τζάμι στροφές,


Κουλάδι...
Να πας να κάνεις ράιντινγκ σκουλ μπας και ζήσεις να μας πεις κι άλλα.
Κάτσε δεξιά (κοκοκο) και μην ψάχνεις σεβασμό και δόξα
Εδώ είναι βαλκάνια δεν είναι παίξε γέλασε.

Κι αυτά στα λέω φιλικά και μην τα πάρεις στραβά.
Θα σε φάνε λάχανο, το νου σου !

MG-KTiNoS
21/06/2012, 15:20
Τη πουτ@ν@ μ`έχει κερατώσει κι εμένα...

Δεν θα τη πετύχω?

Θα της κολήσω απο πίσω!

Καληνυχτάκιδες, εσείς παίρνατε χτες βράδυ κατά της 11 τηλέφωνο?
Παραλιακή ήμασταν, αλλά ξέρετε…
Είχαμε δουλειά!
Μετά τις 10 δεν παίρνει ο κόσμος τηλέφωνα.

:rotflmao:
:a9:

nicksior
21/06/2012, 15:46
:moutza::bawl:

Πολυμήχανος
21/06/2012, 16:06
Εγώ σε αυτές τις στροφές πάω στη μέση γιατί θεωρώ επικίνδυνό να είμαι κοντά στο αντίθετο ρεύμα

εεεε, στην μέση δεν είσαι πιο κοντά στο αντίθετο ρεύμα; άμα πήγαινες στην ακρη, και δεν θα σου κολλάγανε και θα ησουν το μακρύτερο δυνατό από το αντίθετο.

Οι συγκεκριμένες στροφές έχουν ΛΙΩΜΑ άσφαλτο, σε συνθήκες βρεγμένου δε, ειναι οτι πιο απαραδεκτο υπαρχει σε πρόσφυση, σχεδόν πρόσφυση μάρμαρου...

Καλά κάνεις και πας με 90 εκεί, είναι ένα πραγματικά πολύ επικίνδυνο σημείο. Μη σου πω και ΠΙΟ ΣΙΓΑ ακόμα, 70-80.

Εκτός που γλυστράει, βγαίνουν από τους κάθετους δρόμους, αγροτικά, και έχει και ένα καταυλισμό γύφτων. Να προσέχεις πολύ εκεί.

Εκεί έχω δει ένα 206, να σβουρίζει, να τουμπάρει, να κάνει γκελ με τον ουρανό, να κάνει άλλη μια περιστροφή και να σκάει με το πλάι, σε κτίριο που έχει ξηλωθεί πια, αλλα διακρίνονται απόμα τα σκαλοπάτια της βάσης του κτιρίου, στο τελείωμα της αριστερής πριν πιάσεις την ευθεία. Εγώ ερχόμουν από Λιόπεσι (παιανία), αυτός ερχόταν από Μαρκόπουλο, και αν ήμουν 40 μέτρα πιο μπροστά...

Να πηγαίνεις άκρη όμως, ναι; Και άστους να ζουρλίζονται.

Bladerunner
21/06/2012, 17:04
Πάντα προσπαθώ να βρίσκομαι στο μέσο της λωρίδας μου, για δύο κυρίως λόγους:

α) Έχω περισσότερες επιλογές αποφυγής τυχόν εμποδίου, λακούβας, λαδιών κλπ που θα βρεθούν μπροστά μου.

β) Για να με προσπεράσει κάποιος θα πρέπει ν΄αλλάξει λωρίδα, οπότε μειώνονται οι πιθανότητες "στενών επαφών"

Από την άλλη μεριά όμως, θα διευκολύνω όποιον θέλει να προσπεράσει αλλά χωρίς να θέσω τον εαυτό μου σε κίνδυνο.

perrakis
21/06/2012, 23:11
Το όριο σε αυτό το σημείο είναι τα 40. Δε χρειάζονται ειρωνίες και φωτογραφίες από δορυφόρο, είμαι σίγουρος ότι αυτοί που πάνε τέζα στις στροφές δεν τους ενδιαφέρει αν θα βρεθεί κάτι μπροστά τους και ξέρουμε πως καταλήγουν.

Cpt. Haddock
21/06/2012, 23:16
[...] είμαι σίγουρος ότι αυτοί που πάνε τέζα στις στροφές δεν τους ενδιαφέρει αν θα βρεθεί κάτι μπροστά τους και ξέρουμε πως καταλήγουν.

Fail...

tthodor
21/06/2012, 23:28
Το όριο σε αυτό το σημείο είναι τα 40. Δε χρειάζονται ειρωνίες και φωτογραφίες από δορυφόρο, είμαι σίγουρος ότι αυτοί που πάνε τέζα στις στροφές δεν τους ενδιαφέρει αν θα βρεθεί κάτι μπροστά τους και ξέρουμε πως καταλήγουν.

Και πας με 90 εεεεεε????? 50 χιλίόμετρα πάνω από το όριο και το λες έτσι αναίσχυντα σε δημόσιο χώρο που διαβάζουν και μικρά παιδιά ! ! ! !
Ντροπή και ΑΙΣΧΟΣ ! ! ! !
ΒΑΝ ΒΑΝ ΒΑΝ......


:lol: :lol: :lol::smokin:

:a014: