PDA

View Full Version : Αγορά μοτοσυκλέτας,της οποίας έχουν παραδοθεί οι πινακίδες!



speedy368
21/06/2012, 08:20
Γεια σας!
Γνωρίζει κανείς ποια είναι η διαδικασία αγοράς μοτοσυκλέτας για ανταλλακτικά,της οποίας έχουν παραδοθεί άδεια κυκλοφορίας/πινακίδες?
Από ότι μου έχει πει ο κάτοχος της έχουν παραδωθεί άδεια κυκλοφορίας κ πινακίδες στο ΚΕΠ κ δήλωσε καταστροφή....σε αυτήν την περίπτωση τι πρέπει να έχω εγώ από άποψης εγγράφων για να είμαι νόμιμος κατά την αγορά της?θυμίζω οτι η μοτοσυκλέτα αγοράζετε μόνο για τα ανταλλακτικά της κ δεν πρόκειται να βγει στους δρόμους!
Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας!

McGyver
21/06/2012, 08:28
Δεν αγοράζεις μοτοσικλέτα, αγοράζεις ανταλλακτικά ;)...

GIXXERAKIAS
21/06/2012, 08:30
Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα εφόσον είναι για ανταλλακτικά.Θα σου πρότεινα να σου δείξει το χαρτί το οποίο είναι υποτίθεται στα χερια του και να το κρατήσεις αντίγραφο ότι έχουν κατατεθει όντως πινακίδες και δεν ειναι κάποιο κλεμμένο πχ.:wave2:

speedy368
21/06/2012, 08:38
Kάποια τετοία διαδικασια σκεφτόμουν κ εγω GIXXERAKIAS...όσο αφορά την απάντηση του McGyver,δεν αγοράζεις μόνο ανταλλακτικά αλλά ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ τα όποια διαθέτουν αριθμούς όπως αριθμό πλαισίου κτλ...κ σε γενόμενο έλεγχο αν δεν έχεις αποδεικτικά στοιχεία είσαι παράνομος....σας ευχαριστώ!

Sapadak
21/06/2012, 08:43
Kάποια τετοία διαδικασια σκεφτόμουν κ εγω GIXXERAKIAS...όσο αφορά την απάντηση του McGyver,δεν αγοράζεις μόνο ανταλλακτικά αλλά ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ τα όποια διαθέτουν αριθμούς όπως αριθμό πλαισίου κτλ...κ σε γενόμενο έλεγχο αν δεν έχεις αποδεικτικά στοιχεία είσαι παράνομος....σας ευχαριστώ!

Οταν παρεδωσε του δώσαν αντιστοιχα εγγραφα

Να τα ζητήσεις αυτά καθως και μια υπ. Δηλωση πωλησης της μοτο (Σαν ανταλλακτικα) και εισαι κομπλε :)

McGyver
21/06/2012, 09:02
Γεια σας!
θυμίζω οτι η μοτοσυκλέτα αγοράζετε μόνο για τα ανταλλακτικά της κ δεν πρόκειται να βγει στους δρόμους!


όσο αφορά την απάντηση του McGyver,δεν αγοράζεις μόνο ανταλλακτικά αλλά ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ τα όποια διαθέτουν αριθμούς όπως αριθμό πλαισίου κτλ...κ σε γενόμενο έλεγχο αν δεν έχεις αποδεικτικά στοιχεία είσαι παράνομος....σας ευχαριστώ!

Πλαίσιο = μοτοσικλέτα, οπότε όπως λες δεν πρόκειται να βγει στους δρόμους.
Αν αγοράζεις μοτοσικλέτα για το πλαίσιό της ως ανταλλακτικό είσαι φάουλ βάσει 73686/3628/03, άρθρο 2, παράγραφος 2.2.

:wave2:

speedy368
21/06/2012, 11:03
Σε ευχαριστώ πολυ φίλε ΜcGyver για το νομο,άλλα δεν κατάλαβες μάλλον τι εννοούμε εγώ κ οι υπόλοιποι που απάντησαν...σε ευχαριστώ πάντως!

georgio
21/06/2012, 12:05
Αν θες να πάρεις τη μηχανή για τα περιφερειακά της (πλαστικά, όργανα, υποπλαίσιο, φανάρια κλπ) εγώ θα πρότεινα να ελέγξεις πρώτα ότι η μηχανή ανήκει όντως σε αυτόν, με το χαρτί που έχει καταθέσει τις πινακίδες πχ και να κρατήσεις και ένα αντίγραφο, και να σου κάνει και μια υπεύθυνη δήλωση ότι πούλησα το όχημα με αριθμό πλαισίου τάδε και αριθμό κινητήρα τάδε που είναι νόμιμα στην κατοχή μου στον τάδε (εσένα). Έτσι θα είσαι καλυμένος ότι δεν θα σου έρθει αύριο με την αστυνομία να σου πει ότι του έκλεψες τη μηχανή.

Αν θες να χρησιμοποιήσεις το πλαίσιο ή τον κινητήρα αλλάζει το πράγμα. Για το πλαίσιο θες χαρτιά και πινακίδα. Για τον κινητήρα έχω την εντύπωση ότι όπως είναι πλέον ο νόμος (αλλαγή κινητήρα με άλλον ιδίου τύπου) μπορεί να μπορείς να τον χρησιμοποιήσεις με την υπεύθυνη δήλωση από τον άλλο. Για αυτό ρώτα στο μηχανολογικό. Αν θες από τον κινητήρα κεφαλές, κυλίνδρους, πλαϊνά καπάκια, μπιέλες κλπ δεν χρειάζεσαι τίποτα, αυτά είναι αν βάλεις τον κινητήρα ολόκληρο ή αν χρησιμοποιήσεις τις κάσες του κινητήρα που είναι και χτυπημένος ο αριθμός κινητήρα.

speedy368
21/06/2012, 16:24
Παιδια σας ευχαριστώ κ καπως ετσι θα κινηθω...δηλαδη φωτοτυπιες τα χαρτια που εχει κατα την παραδοση αδειας κυκλοφοριας/πινακιδες (επικυρωμενα) οπως κ μια υπευθυνη δηλωση οτι μου την παραχωρει για ανταλλακτικα (αναγραφωντας κ τον αριθμο πλαισιου μεσα στην δηλωση)....επισης θελω να σας αναφερω οτι η αλλαγη κινητηρα ειναι ας πουμε ευκολα πραγμα για μερικες μηχανες,κ εννοω οτι στην αδεια κυκλοφοριας αναγραφετε σε καποιες μηχανες μονο τα αρχικα του κινητηρα κ οχι ολο το νουμερο....αυτο σου δινει το δικαιωμα να χρησιμοποιησεις αλλον κινητηρα αρκει να ειναι του ιδιου τυπου /μοντελο χωρις προβλημα....σας ευχαριστω πολυ για το χρονο σας κ καλες βολτες να εχετε!