PDA

View Full Version : Honda Innova καινουριο



stelios8765
23/06/2012, 13:48
Γεια σας,ειμαι καινουριος στο forum και μπηκα για να ρωτησω μερικα πραγματα που ισως να ξερετε.
Αγορασα το Innova αρχες Γεναρη απο Αθηνα κ εκει μου ειπαν να κανω καθε 1000κλμ αλλαγη λαδιων κ καθε 5000 το μεγαλο service.
H μονιμη κατοικια μου ομως ειναι στο Ηρακλειο Κρητης όπου εδω μου ειπαν οτι τα 1000χλμ ειναι υπερβολη,οποτε καθε 2000χλμ λαδια κ καθε 4000 το μεγαλο service.
Ποιον απο τους 2 να ακουσω,εχω μπερδευτει.Μη μου πειτε να συμβουλευτω το manual γιατι εκει μεσα ειναι περισσοτερο μπερδεμενα τα πραγματα,δε βγαζω ακρη!
Δευτερη ερωτηση:Το παπι εχει αδεια κυκλοφοριας απο την Αθηνα,πληρωνω περισσοτερα σε στην ασφαλιστικη λογω το οτι φαινεται να ειναι απο Αθηνα?Εχω ακουσει οτι στα νησια πληρωνουν λιγοτερα σε ασφαλιστρα.
Ισχυει κατι τετοιο κ αν ναι μπορω να αλλαξω αδεια στην Τροχαια κ να φαινεται οτι διαμενω μονιμα Κρητη??
Ευχαριστω για το χρόνο σας!

radd
23/06/2012, 14:32
Αν μένεις μέσα στη πόλη θα έλεγα αλλαγή λαδιών στα 1500χλμ, αν σε χωριό και δεν οδηγείς συνέχεια στα κόκκινα, τότε στα 2000χλμ είναι ok
Οταν λες μεγάλο service μάλλον εννοείς έλεγχο των βαλβίδων και νομίζω κάθε 4000χλμ είναι μια χαρά.
Για λάδι προτίμησε ένα semi synthetic ή synthetic based με ιξώδες 15W50 και δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα :a013:
Και να θυμάσαι ΤΑ ΠΑΛΙΑ ΛΑΔΙΑ ΠΑΝΤΑ ΣΤΗΝ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ ;)

stelios8765
23/06/2012, 17:35
Kαι όμως στην Ελλαδα μας όλα γινονται!Το ειχα εξοφλησει μετρητοις στο Ηρακλειο το Νοεμβριο όμως ο εμπορος όλο μου το καθυστερουσε παρουσιαζοντας φαιδρες δικαιολογιες.Τελικα το παρελαβα στην Αθηνα απο ενα συνεργαζόμενο καταστημα κ αναγκάστηκα να δωσω διευθυνση Αθηνας στην προκειμενη της πεθερας μου.
Οσο για τα λαδια τα αλλαζω στην αντιπροσωπεία για να μη χασω την εγγυηση,οταν περασουν τα 2 πρωτα χρόνια θα το κανω φυσικα μονος!

gregogti
24/06/2012, 11:38
δεν παιζει ρολο τι λεει η αδεια ,δωσε και ενα λογαριασμο ΔΕΗ που ειναι στο ονομα σου και εισαι οκ.