PDA

View Full Version : X8 + ελαστικά



LuckyStrike
20/09/2005, 03:20
Έχω εδώ και λίγο καιρό ένα Piaggio X8 200. Είμαι γενικά ευχαριστημένος με τη συμπεριφορα του στο στεγνο (καλό κράτημα για scooter). Τα προβλήματα αρχίζουν με τις βροχες!Σε απότομο ανοιγμα σε βρεγμένο στην καλύτερη απλά πετάει κώλο,στη χειρότερη σε πετάει κάτω πριν καταλάβεις τι έγινε (το έπαθα:bawl: ).Στο φρενάρισμα ισχύουν τα ίδια, ο πίσω μπλοκάρει με το παραμικρό φρενάρισμα και "χορεύει"! Πιστεύω ότι φταινε αποκλειστικά τα λάστιχα (φοραέι κάτι μαλάκίες made in Slovenia).

Ακούω γνώμες...το έχει πάθει και άλλος ή είναι απλά ιδέα μου?
Αν χρειαστεί να αλλάξω λάστιχα τι προτείνετε?
Θα βελτιωθεί η συμπεριφορά του?

suzuki_k5
21/09/2005, 20:51
Καλησπέρα φίλε μου.Μέχρι τα τέλη του 2003 είχα το X9 evo 500 το οποίο φορούσε τα Michellin Golden Standard.Να σου πω την αλήθεια μου φάνηκαν άθλια λάστιχα.Τώρα έχω ένα Yamaha Tmax 500 mod 2004 κai το Suzuki Burgman 650 mod 2005.Στο πρώτο φοράω Michelin Pilot Sport και στο δεύτερο Bridgestone TH01 Batlax.Tα λάστιχα του Burgman τα θεωρώ κορυφαία.Θα σου πρότεινα να βάλεις Bridgestone.

m1035
26/10/2005, 16:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από LuckyStrike
Έχω εδώ και λίγο καιρό ένα Piaggio X8 200. Είμαι γενικά ευχαριστημένος με τη συμπεριφορα του στο στεγνο (καλό κράτημα για scooter). Τα προβλήματα αρχίζουν με τις βροχες!

.....

Πιστεύω ότι φταινε αποκλειστικά τα λάστιχα (φοραέι κάτι μαλάκίες made in Slovenia).




ωχ ωχ ωχ.. και παρολίγο να το αγοράσω χθες.. τι πληγές μου ανοιγεις.. το θεωρούσα value for money και θα το έπαιρνα...
λετε να φταίνε τα λάστιχα ή απλά η αρκετή ολισθορότητα των ελληνικών δρόμων (μεγάλο κατασκευαστικό μας ταλέντο που εξηγεί και την αγάπη των ελληνων για super-motard :rotflmao: ) αναδεικνύει το κακό στήσιμο του σκουτερ από την εταιρία????
περιμένω απόψεις.. άραγε με αλλαγή ελαστικών φτιάχνει?? και άραγε αποτελεί πλέον Value for money επιλογη αν είναι να του αλλαξεις ελαστικα?? (το τελευταιο αποτελεί εσωτερικο προβληματισμο αλλα η αποψη σας είναι φυσικά δεκτή)

ευχαριστω
m1035

LuckyStrike
26/10/2005, 16:44
Το Χ8 πιστεύω ότι είναι κάτι παραπάνω από value for money! Απλά για να ρίξουν το κόστος του φόρεσαν αυτά τα κωλολάστιχα. Από την άλλη είναι και οι τρομαχτικοί :eyepop: ελλήνικοί δρόμοι που θέλουν ιδιαίτερη προσοχη, ιδίως στο βρεγμένο.
Να σου πω την αλήθεια δεν τα έχω αλλάξει ακόμα τα λάστιχα, αλλά πιστεύω ότι θα βελτιωθεί κατά πολύ η συμπεριφορά του. Αν είχε και μεγαλύτερο πίσω τροχό (εχει 12'') ....
Πάντως αν σκέφτεσαι να το αγοράσεις στο προτείνω ανεπιφύλακτα...όμορφο,άνετο,αρκετά δυνατό,και αποθηκευτικοι χώροι για μετακόμιση!