PDA

View Full Version : Χρήζω βοήθειας!



djSteelCore
24/06/2012, 18:18
Καλησπέρα σε όλους! Θα ήθελα τη βοήθεια απο κάθε έμπειρο εδώ μέσα πάνω στις μηχανές!

Είμαι 21 και έβγαλα δίπλωμα μηχανής απεριόριστο! Ο λόγος: είπα να ξεφορτωθώ το αμάξι και να παρω μηχανή, για λόγους οικονομίας κυρίως!
Και εδώ είναι το θέμα που έχω... πριν τα μαθήματα του διπλώματος δν είχα καβαλήσει ουτε παπί... μόνο ποδήλατο και αυτό πριν καμία 10ετία! Όταν έλεγα λοιπόν οτι θα βγάλω δίπλωμα και θα πάρω μηχανή είχα στο μυαλό μου κάτι σαν τη yamaha FZ8 (ΕΡΩΤΑΣ)... απο τα πρώτα κιόλας μαθήματα όμως κατάλαβα οτι όχι μόνο για 800cc δν είναι για αρχή αλλά ούτε καν 500cc που ήταν η μηχανή με την οποία έκανα μάθημα! Πήρα όμως το "κολλάει" σιγά σιγά (όσο μηδαμηνό κι αν ήταν αυτό) και οκ... εδώ και 2 βδομάδες οδηγάω ενα παπί crypton 125 για μικρές αποστάσεις π.χ γυμναστήριο!

Έφτασε λοιπόν η στιγμή να πάρω μια μηχανή!
Δεν θέλω να πάρω παπί... τα φοβάμαι!
Δεν θέλω να πάρω scooter... δν μου αρέσουν!
Street ή motard ψάχνω!

Έλεγα να ξεκινήσω με honda cb 400 sf που είναι παρόμοια με την cbf500 που έκανα μάθημα... οι μισοί μου λένε είναι πολλά για αρχή, οι άλλοι μισοί ένα συγκρατημένο οκ!
Μετά είπα οκ 250 τότε, αλλά δν πέφτω παρακάτω... σκέφτομαι όμως και προβληματίζομαι... θα με πάνε τα 250; δλδ είμαι 1,75 98kg... πόση δύναμη να χει πια ένα 250άρι; και άμα έχω και συνεπιβάτη θα ''τραβάει''; στην αττική οδό που θα βγαίνω θα μπορέσω να πιάσω 100-120 αν χρειαστεί ή θα περάσει ο άλλος σφεντόνα απο δίπλα και θα βγάλω φτερά απο τον αέρα;

ΥΓ: ούτε γκαζοφωνιάς είμαι ούτε τρελοκάγκουρας! μου αρέσει η ταχύτητα αλλά πλέον συγκρατημένα και όπου με πέρνει καθώς έπαθα και έμαθα (με αυτοκίνητο όμως)!
οι μηχανές δν με συγκινούσαν τόσο (κάποτε :D) και δν είχα σκοπό να πάρω αλλά λόγω ανάγκης πλέον......

Ποιές είναι οι γνώμες σας λοιπόν; με τι θα ήταν καλό να ξεκινήσω;

Παρακαλώ όποιος μπορεί και έχει τη θέληση ας βοηθήσει!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

thanos_s
24/06/2012, 18:24
cb400Sf

universalgr1
24/06/2012, 19:54
To αυτο.. cb400sf!!

Sapadak
24/06/2012, 19:58
cbf 500

devil's animal
24/06/2012, 20:37
cb1

KostasV2
24/06/2012, 23:36
Πρόσεχε! Αυτοί εδώ θα σε κάνουν Χοντάκια με το ζόρι... :)

djSteelCore
24/06/2012, 23:45
η αλήθεια είναι οτι πέρα των ιαπωνικών δν συμπαθώ τπτ άλλο... honda και yamaha ειναι αγάπες παντοτινές για μένα... αλλά απ' ότι βλέπω οι περισσότεροι αναφέρουν ενός συγκεκριμένου τύπου μηχανή... σε τι μάρκα και μοντέλο θα καταλήξω είναι το πιο εύκολο πιστεύω... αυτό που με καίει είναι τα κυβικά... όπως ανέφερα και στο πρώτο μήνυμα δν είχα ξαναοδηγήσει ούτε παπί... προσωπικά θέλω να πάρω για αρχή κάτι σαν τη CB, αυτό που με προβληματίζει είναι οτι πολλοί μου λένε πως είναι πολλά τα κυβικά για έναν αρχάριο σαν εμένα, κάτι το οποίο δν μπορώ να μην το λάβω υπόψην μου καθώς έχουν και κάποια σχετικά μικρή ή μεγάλη εμπειρία απο μηχανές...

KostasV2
24/06/2012, 23:53
Θα σου 'λεγα να κάνεις όσα περισσότερα χιλιόμετρα με το παπί (φαντάζομαι πως είναι δανεικό...) πριν πάρεις μοτοσυκλέτα. Το super four που σου λένε, είναι κατάλληλο για αρχάριους, μόνο που εσύ είσαι... πολύ αρχάριος φίλε! Αφού σου αρέσουν και τα motard, ρίξε και μια ματιά στο FMX. ;-)

dimis_gr
25/06/2012, 00:18
οι περισσότεροι άπειροι ξεκινήσαμε. Το fz8 δεν το λες και οικονομικό σε κατανάλωση συγκριτικα με ένα αμάξι, αλλά οκ περι ορέξεως....Απο κει και πέρα το 250 καλό είναι αλλά 250, αρκετοί ξεκινήσαμε με αυτά τα κυβικά. Μπορεί να σε πάει 2 κάβαλο άνετα με 110-120 απλά θα σαι λίγο ''γιος του ανέμου''. Απο κει και πέρα όπως έχω ξαναπει ή 250άρι ή 400άρι ή 600άρι κλπ αν ξέρεις τον ευατό σου πάρε, όλες οι μηχανές πηγαίνουν αργά απλά κάποιες μπορουν να πανε και γρήγορα, άρα όπως καταλαβαίνεις τα πάντα είναι θέμα μυαλού και δεξιού χεριού που ελέγχει το γκάζι.

Αν κουβεντιάσουμε τα περι ασφάλειας θεωρώ την μεγαλύτερη, και ασφαλέστερη σαν κρατήματα φρένα κλπ είδικά τα πιο καινούρια μοντέλα πχ fazer gsr er και κάποια που δεν μ ρχονται τα οποία είναι ευκολοδήγητες μηχανές αλλά γρήγορες.

thanos_s
25/06/2012, 07:51
νομιζω οτι το cb400 πρεπει να προσπαθησει καποιος για να τον τρομαξει, ακομα και αρχαριος... λογω του οτι η δυναμη του ειναι ψηλα, αν δεν το στυψεις και το κρατας χαμηλα δεν θα γινει πιο γρηγορο απο ενα 250

TROOPER
25/06/2012, 09:46
κατι σε cb και μεχρι 400 κ.εκ

mikes
25/06/2012, 09:57
kawasaki ER-5 (δεν υπαρχουν μονο τα χοντα! :p )

thanos_s
25/06/2012, 09:57
Πρόσεχε! Αυτοί εδώ θα σε κάνουν Χοντάκια με το ζόρι... :)

Υπαρχουν και αλλες μαρκες?:hmm:

kostas777
25/06/2012, 18:24
cb1

+400 ;)

kostas777
25/06/2012, 18:30
θα με πάνε τα 250; δλδ είμαι 1,75 98kg... πόση δύναμη να χει πια ένα 250άρι; και άμα έχω και συνεπιβάτη θα ''τραβάει''; στην αττική οδό που θα βγαίνω θα μπορέσω να πιάσω 100-120 αν χρειαστεί ή θα περάσει ο άλλος σφεντόνα απο δίπλα και θα βγάλω φτερά απο τον αέρα;

είχα honda VT250F, με 35 αλογάκια μόνο..

το πήγαινα συνέχεια τέρμα και δεν μου έφτανε.. τελική (κοντέρ) 172+ (τσεκαρισμένο δίπλα δίπλα με cb 400sf)

το κόλλησα 2 φορές.. γιατί στις μεγάλες ταχύτητες ο πίσω κύλινδρος (V 90° γαρ) δεν αεριζόταν επαρκώς

ταξίδια με δεύτερο άτομο, με 140 σταθερά και που και που ανέβαζα 160+. δεν ήταν φτερό στον άνεμο, αλλά είχε πολύ μαλακές αναρτήσεις και ειδικά όταν ήμουν μαζί με έναν φίλο μου που είναι λίγο παιδοβούβαλος, στην εθνική σε κάτι χασίματα τερμάτιζε και ξύναμε κάτω το διπλό στάντ. κατά τα άλλα μια χαρά ήταν.

το φόρτωνα και πήγαινα ταξιδάκια. στα φανάρια έφευγα με warp speed (V 90° γαρ :p) και κάτι XT με κυττούσαν με απορία :confused: :D

nicksior
25/06/2012, 20:03
cbf 500

Εύχρηστο, βολικό, χαμηλό βάρος, ταξιδεύει δικάβαλο άνετα

Το μηχανάκι βιιιλούδοο!

djSteelCore
27/06/2012, 01:04
Εύχρηστο, βολικό, χαμηλό βάρος, ταξιδεύει δικάβαλο άνετα

Το μηχανάκι βιιιλούδοο!


Έκανα μαθήματα με αυτή τη μηχανή και η αλήθεια είναι πως μου φάνηκε απίστευτο εργαλείο! Ίσως επειδή ήταν και η πρώτη μηχανή που καβάλησα ποτέ μου... ο ενθουσιασμός που λένε! Έχω βάλει ένα όριο όμως στα κυβικά (μέχρι 400)! Δν ξέρω βέβαια κατα πόσο παίζει ρόλο η διαφορά ανάμεσα σε 400 - 500, όσο αυτή ανάμεσα σε 250 - 400 για την οποία και το ψάχνω και προσπαθώ να μάθω!

harris_x
27/06/2012, 08:36
Έκανα μαθήματα με αυτή τη μηχανή και η αλήθεια είναι πως μου φάνηκε απίστευτο εργαλείο! Ίσως επειδή ήταν και η πρώτη μηχανή που καβάλησα ποτέ μου... ο ενθουσιασμός που λένε! Έχω βάλει ένα όριο όμως στα κυβικά (μέχρι 400)! Δν ξέρω βέβαια κατα πόσο παίζει ρόλο η διαφορά ανάμεσα σε 400 - 500, όσο αυτή ανάμεσα σε 250 - 400 για την οποία και το ψάχνω και προσπαθώ να μάθω!

Ακόμα και σε cbf600 να πας, μια χαρά θα είσαι.
Καλύτερα βέβαια το CBF500

Δεν θα επέλεγα super four (CB400) γιατί είναι παλιό μοντέλο και θα είναι δύσκολο να βρεις κάποιο που να αξίζει

:beer: :beer: :beer:

Sapadak
27/06/2012, 08:55
Μη ξεχνας οτι το cbf 500 ειναι δικυλινδρο.

Καλυτερα απο 400αρια 4κυλινδρα ;)

Αλλα μια ματια που έριξα ειναι σχετικά ακριβα.
Αρκει να σου αρεσει στην όψη γιατι σαν μοτο ειναι ιδανικη για να ξεκινησεις.
Απο την αλλη αν μπορεις να βρεις er5 αξιολογο ειναι πολυ βολικο και μικροκαμομένο (σαν το cbf250).
Απο την αλλη με τα λεφτα του cbf 500 χτυπας και ενα er6n αν σου αρεσει ;)

SoulGR
27/06/2012, 10:20
παρε κανα δικύλινδρο 400 και θα σε μια χαρα.Αρκετοι εδω μεσα ξεκινησαμε με bros.Βεβαια αν εγω ειχα απεριοριστο θα περνα κανα 4κυλινδρο αλλα οκ :P

HERCAKOS
27/06/2012, 15:59
Έκανα μαθήματα με αυτή τη μηχανή και η αλήθεια είναι πως μου φάνηκε απίστευτο εργαλείο! Ίσως επειδή ήταν και η πρώτη μηχανή που καβάλησα ποτέ μου... ο ενθουσιασμός που λένε! Έχω βάλει ένα όριο όμως στα κυβικά (μέχρι 400)! Δν ξέρω βέβαια κατα πόσο παίζει ρόλο η διαφορά ανάμεσα σε 400 - 500, όσο αυτή ανάμεσα σε 250 - 400 για την οποία και το ψάχνω και προσπαθώ να μάθω!

οπως σου ειπε και ο dimis ολες οι μηχανες πανε αργα καποιες πανε και γρηγορα παρε και χιλιαρι αρκει να εισαι προσεκτικος και να ξερεις τα ορια σου
εσυ θα την τρεξεις την μηχανη και οχι η μηχανη εσενα οποτε μπορεις να παρεις και busa(μην βαρατε οι υπολοιποι) και να πηγαινεις με 120 ασχετα αν φτανει τα 300
οι μεγαλες μηχανες επισης εχουν το + των φρενων και των αναρτησεων οποτε σε χαμηλες- νορμαλ ταχυτητες εισαι πιο ασφαλης με ενα 600αρι με διπλα φρενα και καλες αναρτησεις απο οτι με ενα 250.


οτι και να παρεις τα ματια σου 2134564231546773566 και μην υπερβαινεις τα ορια σου.

astroman76
27/06/2012, 16:52
bandit 600 τελευταιας γενιας
Φαζερ 600 δευτερης γενιας
Ηορνετ 600 πρωτης γενιας
ζεφιρ 750
SV650
ER6

οκ βγαζουν πιο πολλα αλογα απο 400 αλλα δεν εχουν αρκουδογκαζο να σε τρομαξουν και μπορεις να βολταρεις και στην πολη και να πας και ταξηδακια οσο μακρια θες...

και βρησκεις και ανταλακτικα.. ενω με το CB400 οκ καλο αλλα η αγορα Ιαπωνιας εχει πεθανει και ουτε σε μαντραδες πλεον δεν μπορεις να βρεις πικοιλια απο ανταλακτικα για τετοιτα μηχανακια...

Billymuse
27/06/2012, 18:44
ως κάτοχος θα σου έλεγα για cbf500 είναι ωραίο να έχεις ένα δυσεύρετο μηχανάκι παρά να βλέπεις σε κάθε φανάρι 5 ίδια :p πέρα απο τη πλάκα πιστεύω ότι έχει αρκετές δυνατότητες για τα κυβικά του και σίγουρα έχει ένα ρετρό ύφος...

djSteelCore
04/07/2012, 12:53
Καλησπέρα και πάλι και ευχαριστώ πολύ για τη μέχρι τώρα βοήθεια, αλλά εκεί που είχα καταφέρει να καταλήξω κάπου (cb400sf), μετά απο κουβέντες με φίλους και γνωστούς που γνωρίζουν το αντικείμενο της μηχανής, καταλήξαμε στο οτι τo cb είναι μεν αξιόπιστο αλλά αρκετά παλιό, πράγμα που μπορεί να φανεί και στη πορεία και ίσως με δυσεύρετα ανταλλακτικά! Μου πρότειναν λοιπών κάτι όσο το δυνατόν πιο καινούργιο!
Το θέμα λοιπών που έχω αυτή τη φορά δν είναι τα κυβικά (κατέληξα στα 400), αλλά τι μηχανή μπορώ να βρώ σε αυτά τα κυβικά με ένα budget της τάξεως των 2000 - 2500 € ΜΑΧ και σχετικά καινούρια (2004 και μετά) !!!???

Το cbf500 που πολλοί μου προτείνατε είναι καλό εργαλείο (το διαπίστωσα απο τα μαθήματα που έκανα με αυτό) και γενικά ακούω πολύ καλά λόγια απο πολλούς! Και με τα λεφτά τα οποία μπορώ να διαθέσω έχω βρει ένα τέτοιο και μάλιστα και απο το τόπο που κατάγωμαι!(σημάδι εξ ουρανού!!!) :D :beer: :beer: http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2374861/

Θα ήταν υπερβολικό να κοιτάξω κάτι τέτοιο για αρχή? για έναν αρχάριο όπως εγώ?
Συμφωνώ με αυτό που λένε πολλοί οτι το θέμα δν είναι τι μηχανή θα πάρεις αλλά πόσο μυαλό έχεις ώστε να την πηγαίνεις νορμάλ και να μπορείς να συγκρατήσεις το γκάζι, απο την άλλη συμφωνώ και με τους υπόλοιπους που λένε οτι είναι ''δύσκολο" ή μάλλον υπερβολικό για κάποιον που ξεκινάει τώρα να οδηγήσει κάτι τέτοιο! (ίσως πάλι είναι οι προκαταλήψεις και τα ταμπού που μας μαθαίνουν απο μικρά παιδιά "μην πάρεις παιδί μου μηχανή, καλύτερα να αργήσεις 10 λεπτά με το αυτοκίνητο παρά να παίζεις τη ζωή σου πάνω σε 2 τροχούς"! )

Ποιά η γνώμη σας λοιπών? Κάποιες σχετικά καινούριες προτάσεις με ένα τέτοιο budget έχετε κατα νου να προτείνετε?

Άν δν έγινα κουραστικός ελπίζω σε μια ακόμα βοήθειά σας και σας ευχαριστώ και πάλι!!!

nikos_abel
04/07/2012, 13:04
καλύτερα να αργήσεις 10 λεπτά με το αυτοκίνητο

:lol::lol::lol::lol::lol:
Πως φαίνονται οι μη πρωτευουσιάνοι

djSteelCore
04/07/2012, 13:14
:lol::lol::lol::lol::lol:
Πως φαίνονται οι μη πρωτευουσιάνοι

Αθήνα μένω εδώ και 21 χρόνια! η καταγωγή μου είναι απο νησί! δν έχει να κάνει με πρωτευουσιάνους ή μη! τα ταμπού απο όλους θα τα ακούσεις! Ακόμα και στη κόλαση της αθήνας!

Billymuse
04/07/2012, 13:42
Καλησπέρα και πάλι και ευχαριστώ πολύ για τη μέχρι τώρα βοήθεια, αλλά εκεί που είχα καταφέρει να καταλήξω κάπου (cb400sf), μετά απο κουβέντες με φίλους και γνωστούς που γνωρίζουν το αντικείμενο της μηχανής, καταλήξαμε στο οτι τo cb είναι μεν αξιόπιστο αλλά αρκετά παλιό, πράγμα που μπορεί να φανεί και στη πορεία και ίσως με δυσεύρετα ανταλλακτικά! Μου πρότειναν λοιπών κάτι όσο το δυνατόν πιο καινούργιο!
Το θέμα λοιπών που έχω αυτή τη φορά δν είναι τα κυβικά (κατέληξα στα 400), αλλά τι μηχανή μπορώ να βρώ σε αυτά τα κυβικά με ένα budget της τάξεως των 2000 - 2500 € ΜΑΧ και σχετικά καινούρια (2004 και μετά) !!!???

Το cbf500 που πολλοί μου προτείνατε είναι καλό εργαλείο (το διαπίστωσα απο τα μαθήματα που έκανα με αυτό) και γενικά ακούω πολύ καλά λόγια απο πολλούς! Και με τα λεφτά τα οποία μπορώ να διαθέσω έχω βρει ένα τέτοιο και μάλιστα και απο το τόπο που κατάγωμαι!(σημάδι εξ ουρανού!!!) :D :beer: :beer: http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2374861/

Θα ήταν υπερβολικό να κοιτάξω κάτι τέτοιο για αρχή? για έναν αρχάριο όπως εγώ?
Συμφωνώ με αυτό που λένε πολλοί οτι το θέμα δν είναι τι μηχανή θα πάρεις αλλά πόσο μυαλό έχεις ώστε να την πηγαίνεις νορμάλ και να μπορείς να συγκρατήσεις το γκάζι, απο την άλλη συμφωνώ και με τους υπόλοιπους που λένε οτι είναι ''δύσκολο" ή μάλλον υπερβολικό για κάποιον που ξεκινάει τώρα να οδηγήσει κάτι τέτοιο! (ίσως πάλι είναι οι προκαταλήψεις και τα ταμπού που μας μαθαίνουν απο μικρά παιδιά "μην πάρεις παιδί μου μηχανή, καλύτερα να αργήσεις 10 λεπτά με το αυτοκίνητο παρά να παίζεις τη ζωή σου πάνω σε 2 τροχούς"! )

Ποιά η γνώμη σας λοιπών? Κάποιες σχετικά καινούριες προτάσεις με ένα τέτοιο budget έχετε κατα νου να προτείνετε?

Άν δν έγινα κουραστικός ελπίζω σε μια ακόμα βοήθειά σας και σας ευχαριστώ και πάλι!!! η αγγελεία φαίνεται για καλή ευκαιρία. και πάλι στο προτίνω το εργαλείο :cool:

astroman76
04/07/2012, 13:54
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2616803/

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2543443/

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2312960/

πραγματικα το CB500 σε 4 μηνες θα νες να το δωσεις και το κακο ειναι δεν θα το περνει κανεις...

ER6 η SV650 αν θες γραμμικο μηχανακι χωρις ξεσπασματα και να το μαθεις.... και τα 2 εχουν 10 αλογακια παραπανω απο το CB500 δεν θα σε τρομαξουν απλα θα ειναι πιο χρηστικα στην πορεια

my2cents

ps: ειχα 2 SV650 απο τα πιο διασκεδαστικα μηχανακια ειτανε... κριμα που στην Ελλαδα τα θαψανε...(ευτηχως καταλαβανε ποσο καλο μοτερ ειναι με το αδερφακι το Vstrom)

djSteelCore
04/07/2012, 20:51
πραγματικα το CB500 σε 4 μηνες θα νες να το δωσεις και το κακο ειναι δεν θα το περνει κανεις...



Γτ το λες αυτό? να χρειαστεί να το δώσω δλδ... αν ξεκίναγα με κάτι τέτοιο ο μόνος λόγος για να πάω σε μεγαλύτερα κυβικά ήταν αν έκανα πολλά ταξίδια, που ακόμα και με αυτό θα με ήμουν καλυμένος πιστεύω!
Σε άλλη περίπτωση θα έπερνα κάτι μεγαλύτερο αφού είχα αποκτήσει μια κάποια εμπειρία έτσι ώστε να "ξεκαβλώσω" με τη δύναμη και την ταχύτητά του! (σε αυτή τη περίπτωση θα πήγαινα στο FZ8 με το οποίο έχω έρωτα!:cool::smokin: )

Εκτός αν το λές απο άποψη προβλημάτων... έχεις ακούσει κάτι τέτοιο για το συγκεκριμένο? Προσωπικά έχω ακούσει πολύ καλά λόγια!!!

dimzan
04/07/2012, 21:33
ενω το sv αμα θελει να το δωσει νομιζεις θα μπορεσει... οταν εψαχνα για το μηχανακι μου ειχα δει και μερικα sv. Με περναν τηλεφωνο μετα να μου πουν οτι εριξαν την τιμη...

djSteelCore
07/07/2012, 15:48
και κάτι ακόμα... απο συντήρηση το cbf500 τι λέει? είναι ρουφήχτρα γενικά ή όπως του φανεί καθενός? απο κατανάλωση μου έχουν πει οτι είναι σχετικά οικονομικό και αν θυμάμαι σωστά και δν έχω παρανοήσει μου είπαν οτι γεμίζει με 30€!!!