PDA

View Full Version : Εργαλειο για φίλτρο λαδιου...



PortisHead
25/06/2012, 13:51
Για να αλλαξω το φιλτρο λαδιου κάνει το εργαλειο
που εχουμε και για τα αυτοκίνητα ?
Ειναι το ιδιο ? Διαφορετικο ?
Γνωρίζει κανεις ?

Στο service manual , αναφέρει 2 τύπους , αλλα χωρις διαστάσεις και λεπτομέρειες :look:

sapila racing
25/06/2012, 14:01
Για να αλλαξω το φιλτρο λαδιου κάνει το εργαλειο
που εχουμε και για τα αυτοκίνητα ?
Ειναι το ιδιο ? Διαφορετικο ?
Γνωρίζει κανεις ?

Στο service manual , αναφέρει 2 τύπους , αλλα χωρις διαστάσεις και λεπτομέρειες :look:


Αν ειχες απλετο χωρο, που δεν εχεις, τοτε και αυτοκινητου (με αλυσίδα) θα εκανε.
Πήγαινε παρε ενα απο ενα καταστημα τυπου Σπ. Πατση με δείγμα το φίλτρο σου και ξεμπερδευεις.
Για ολα τα Suzuki ειναι ιδιο το φιλτρο εξωτερικά.

PortisHead
25/06/2012, 14:13
Αν ειχες απλετο χωρο, που δεν εχεις, τοτε και αυτοκινητου (με αλυσίδα) θα εκανε.
Πήγαινε παρε ενα απο ενα καταστημα τυπου Σπ. Πατση με δείγμα το φίλτρο σου και ξεμπερδευεις.
Για ολα τα Suzuki ειναι ιδιο το φιλτρο εξωτερικά.

Ευχαριστώ.
Καποιο μαγαζι συγκεκριμενα γνωριζουμε ?
Γιατι αυτα της Σπ.Πατση ειναι βιομηχανικα και 15:00 κλεινουνε :(

the who
25/06/2012, 14:30
Ευχαριστώ.
Καποιο μαγαζι συγκεκριμενα γνωριζουμε ?
Γιατι αυτα της Σπ.Πατση ειναι βιομηχανικα και 15:00 κλεινουνε :(

Μπορει να βρεις σε βανζιναδικο.Το πρακτικερ εχει.Ισως να μην βρεις με αλυσιδα αλλα με λαστιχο.Την ιδια δουλεια κανει.Πριν βαλεις το καινουριο φιλτρο λαδωσε το τσιμουχακι του μια σταλια.

yes-u
25/06/2012, 14:32
Το φίλτρο βγαίνει με το χέρι. Την πρώτη φορά που το άλλαξα και δεν μπόρεσα να το ξεβιδώσω (...) το τρύπησα με ένα κατσαβίδι και του έδωσα.. μετά σφίξιμο με το χέρι χωρίς να σου πεταχτούν τα μάτια όξω από την δύναμη και την επόμενη φορά θα βγει άνετα...

PortisHead
25/06/2012, 14:33
Μπορει να βρεις σε βανζιναδικο.Το πρακτικερ εχει.Ισως να μην βρεις με αλυσιδα αλλα με λαστιχο.Την ιδια δουλεια κανει.Πριν βαλεις το καινουριο φιλτρο λαδωσε το τσιμουχακι του μια σταλια.
Ναι το εχω υπόψιν αυτο με το λάδωμα...μολις εχω το φιλτρο στο χερι θα περασω και μια βολτα απο το
παντα σωτήριο Praktiker :)

D-NAME
25/06/2012, 14:41
Με το χερι οταν το σφιξεις να προσεξεις μην το αφισεις λασκα κ χανει τωρα ή κ αργοτερα απο κραδασμους...
Κ παντα βαζεις λίγο λαδι στο λαστιχακι του φιλτρου για να στεγανψποιησει καλα...

PortisHead
25/06/2012, 14:44
Το φίλτρο βγαίνει με το χέρι. Την πρώτη φορά που το άλλαξα και δεν μπόρεσα να το ξεβιδώσω (...) το τρύπησα με ένα κατσαβίδι και του έδωσα.. μετά σφίξιμο με το χέρι χωρίς να σου πεταχτούν τα μάτια όξω από την δύναμη και την επόμενη φορά θα βγει άνετα...

Για το ξεσφύγμα δεν ανησυχω τοσο...οσο για το σφιξιμο που στο manual λεει...
"Αφου το σφίξετε με το χέρι , δώστε του και 2!!! ολοκληρες περιστροφες ακομα."
Σαν πολλες δεν ακουγονται ?

GIXXERAKIAS
25/06/2012, 14:56
Για το ξεσφύγμα δεν ανησυχω τοσο...οσο για το σφιξιμο που στο manual λεει...
"Αφου το σφίξετε με το χέρι , δώστε του και 2!!! ολοκληρες περιστροφες ακομα."
Σαν πολλες δεν ακουγονται ?

Apply engine oil lightly to the gasket of the new oil filter before
installation.
• Install the new oil filter. Turn it by hand until you feel that the
oil filter gasket contacts the oil filter mounting surface. Then,
tighten the oil filter two full turns (or to specified torque) with
the special tool.
NOTE:
To properly tighten the oil filter, use the special tool. Never
tighten the oil filter by hand.
Oil filter: 20 N·m (2.0 kgf-m, 14.5 lb-ft)

Βιδώστε το με το χέρι μέχρι να νοιώσετε ότι ακουμπάει το λάστιχο του στην βάση του και μετά βιδώστε το δύο πλήρεις στροφές.;)

Μήν το βιδώσεις τέρμα με το χέρι.:wave2:

PortisHead
25/06/2012, 14:57
:eleison:
Μηπως δεν καταλαβες καλα ?



Install a new oil filter. Turn it by hand until you feelthat the oil filter O-ring contacts the oil filter mountingsurface. Then, tighten the oil filter two full turns (or tospecified torque) using the special tool.
NOTE:
To properly tighten the oil filter, use the special tool. Never tighten the oil filter byhand only.

mikes
25/06/2012, 15:01
γιωργο το ξεσφιγμα μπορεις να ο κανεις και με γκαζοταναλια! το σφιξιμο με το χερι οσο πιο σφιχτα μπορεις! τωρα αν επιμενεις για εργαλειο,
διπλα σου στη γρ.λαμπρακη ειναι ο δαμιγος με τα εργαλεια!

PortisHead
25/06/2012, 15:05
Νταξ...δεν τρεχει τιποτα...το πολυ πολυ να λυσω ολη την πολλαπλη για να εχω ανετη πρόσβαση... :cry:
Σε 5-6 ωριτσες θα εχω αλλαξει τα λαδια και το φιλτρο :P

Επισης σημαντικο γνωμικο :
"Κάνε τον μάστορα , τις ωρες και μερες που τα επίσημα συνεργεια και ανταλλακτικαδικα ειναι ακόμα ανοιχτα"
:lol:

sapila racing
25/06/2012, 15:12
Νταξ...δεν τρεχει τιποτα...το πολυ πολυ να λυσω ολη την πολλαπλη για να εχω ανετη πρόσβαση... :cry:
Σε 5-6 ωριτσες θα εχω αλλαξει τα λαδια και το φιλτρο :P

Επισης σημαντικο γνωμικο :
"Κάνε τον μάστορα , τις ωρες και μερες που τα επίσημα συνεργεια και ανταλλακτικαδικα ειναι ακόμα ανοιχτα"
:lol:

Ασε τους αλλους να λένε για κατσαβίδια και γκαζοτανάλιες και πήγαινε παρε το εργαλείο, φτηνό είναι και θα το χρησιμοποιήσεις αρκετες φορές.
Οταν πας να το αλλάξεις, παρε αλουμινόχαρτο και καλυψε το χταπόδι με τρόπο ωστε να κανεις κι ενα χωνί απ οπου θα τρεξει το λαδι του φίλτρου μεσα στο δοχείο που θα εχεις απο κατω χωρίς να πεσει στην εξατμιση.
Ετσι γλυτωνεις το ντουμανι και την βρωμα της λαδωμένης εξατμισης.

DrEvil
25/06/2012, 15:14
Αν θυμαμαι καλα ο Σφακ το δινει 15€.

PortisHead
25/06/2012, 15:18
Ασε τους αλλους να λένε για κατσαβίδια και γκαζοτανάλιες και πήγαινε παρε το εργαλείο, φτηνό είναι και θα το χρησιμοποιήσεις αρκετες φορές.
Οταν πας να το αλλάξεις, παρε αλουμινόχαρτο και καλυψε το χταπόδι με τρόπο ωστε να κανεις κι ενα χωνί απ οπου θα τρεξει το λαδι του φίλτρου μεσα στο δοχείο που θα εχεις απο κατω χωρίς να πεσει στην εξατμιση.
Ετσι γλυτωνεις το ντουμανι και την βρωμα της λαδωμένης εξατμισης.

Πως φαινεται ο εμπειρος...
:beer:

Εγω τουλάχιστον εχω μάθει μεχρι στιγμης να μην κοβω τις βιδες....γιατι ενα δυναμοκλειδο που εχω....
αναθεμα κιαν εχω καταλαβει πως δουλευει....το εχω για γκλοπ προστασιας....

yes-u
25/06/2012, 15:23
Φίλε αγχώνεσαι πολύ, αλλά όταν θα ξεκινήσεις το service θα δεις ότι είναι πιο εύκολα τα πράγματα από ότι νομίζεις. Το φίλτρο το ξεβιδώνεις από τη δεξιά πλευρά που σου δίνει χέρι και το περνάς από τους λαιμούς από την αριστερή μεριά που χωράει. Ό,τι λάδι σου τρέξει στους λαιμούς καθαρίζεις με ένα στουπί. Βιδώνεις φίλτρο με λαδάκι όπως σου είπαν τα παιδιά και σφίγγεις με χέρι. Στην απίθανη περίπτωση που δακρύσει, ξαναδίνεις λίγο με το χέρι και τέλος. Αν καταφέρεις με το εργαλείο να δώσεις δύο στροφές αφού είναι σφιγμένο, το πιθανότερο το φίλτρο σου να γίνει σα στραπατσαρισμένο κουτί αναψυκτικού...


Sapila περιγράφεις την άψογη εκτέλεση της εργασίας, οπότε respect...

PortisHead
25/06/2012, 15:28
Φίλε αγχώνεσαι πολύ, αλλά όταν θα ξεκινήσεις το service θα δεις ότι είναι πιο εύκολα τα πράγματα από ότι νομίζεις. Το φίλτρο το ξεβιδώνεις από τη δεξιά πλευρά που σου δίνει χέρι και το περνάς από τους λαιμούς από την αριστερή μεριά που χωράει. Ό,τι λάδι σου τρέξει στους λαιμούς καθαρίζεις με ένα στουπί. Βιδώνεις φίλτρο με λαδάκι όπως σου είπαν τα παιδιά και σφίγγεις με χέρι. Στην απίθανη περίπτωση που δακρύσει, ξαναδίνεις λίγο με το χέρι και τέλος. Αν καταφέρεις με το εργαλείο να δώσεις δύο στροφές αφού είναι σφιγμένο, το πιθανότερο το φίλτρο σου να γίνει σα στραπατσαρισμένο κουτί αναψυκτικού...


Sapila περιγράφεις την άψογη εκτέλεση της εργασίας, οπότε respect...

Δεν αγχώνομαι....με μερακι θα γινει οτι γίνει...απλα στο συγκεκριμενο μηχανακι περα απο τακάκια , αλλαγη εξάτμισης και κατι φωτα xenon , δεν εχω βάλει χέρι

georgio
25/06/2012, 15:40
Πως φαινεται ο εμπειρος...
:beer:

Εγω τουλάχιστον εχω μάθει μεχρι στιγμης να μην κοβω τις βιδες....γιατι ενα δυναμοκλειδο που εχω....
αναθεμα κιαν εχω καταλαβει πως δουλευει....το εχω για γκλοπ προστασιας....

Έχεις το εργαλείο και δεν ξέρεις πως να το χρησιμοποιήσεις; :confused:

Έλα ρε φίλε, αμαρτία... δες εδώ (http://www.youtube.com/watch?v=zgwwOJ0B964) σημαντικό είναι να μην βρεις εκτός εύρους λειτουργίας (ούτε πάνω, ούτε κάτω) και όταν ρυθμίζεις να ανεβαίνεις μόνο. Αν είσαι στα 30 πχ και θες να σφίξεις με 20 μηδενίζεις (δηλαδή όσο είναι το ελάχιστο του 5, 8, 10 αναλόγως) και ανεβαίνεις στα 20.


@ sapila :beer:

PortisHead
25/06/2012, 15:45
Έχεις το εργαλείο και δεν ξέρεις πως να το χρησιμοποιήσεις; :confused:



Καλα...εμενα ειναι λίγο πιο....του ανατολικού μπλόκ να το πω ?
Δεν εχει τετοιες ξεκάθαρες ρυθμίσεις...και ο ογκος του κανει μονο για να ξεμοντάρεις λάστιχο απο Steyr.
Αν το βρω θα το ανεβάσω φωτό να το δεις....

PortisHead
25/06/2012, 16:26
Οριστε....αυτο ειναι...
Δεν ειχε manual και δεν ξερω καν πως το ρυθμιζεις....κατι σφίγγεις απο μια βίδα κατω...αλλα και πάλι...δεν το κόβω να ειναι
ακριβείας και για λεπτοδουλειες...εξαλου κα ιτο μεγεθος του , αυτο μαρτυράει.
262409

georgio
25/06/2012, 16:53
Αυτό το μαύρο παπαράκι που φαίνεται κάτω να περισσεύει ασφαλίζει ώστε να μην περιστρέφεται. Το τραβάς έξω ώστε να απασφαλίσει και περιστρέφεις απ' όσο βλέπω όλη τη λαβή σε σχέση με το υπόλοιπο εργαλείο, ή μόνο το νίκελ κομμάτι που είναι πάνω από τη λαβή. Εκεί από πάνω βλέπω υπάρχει μια κλίμακα οπότε όσο ανεβαίνει σου δείχνει και τη ροπή. Ασφαλίζεις το παπαράκι και σφίγγεις.

Το μέγεθος εξαρτάται και από το εύρος δυνάμεων που καλύπτει το ροπόκλειδο. Άμα έχει να σφίξει μέχρι 200Nm καλά κάνει και είναι μεγάλο. Αν σφίγγει μέχρι 200 και ξεκινάει από 10 προφανώς δεν έχει ακρίβεια, το εύρος και η ακρίβεια είναι ποσά αντίστροφα. ;)

Το πόσο καλό (κακό) είναι δεν το ξέρω. Μετά το σφίξιμο το μηδενίζεις. Αν ξανασφίξεις σε 5-10 λεπτά δεν χρειάζεται προφανώς αλλά αν σφίξεις αύριο χρειάζεται.

Shiatman
25/06/2012, 18:18
Δοκίμασε φίλτρο Κ&Ν που έχει υποδοχή για κλειδί στην άκρη. Βγάζεις το παλιό και μετά κάνεις τη δουλειά σου με κλειδάκι.

SVX
25/06/2012, 18:23
Οριστε....αυτο ειναι...
Δεν ειχε manual και δεν ξερω καν πως το ρυθμιζεις....κατι σφίγγεις απο μια βίδα κατω...αλλα και πάλι...δεν το κόβω να ειναι
ακριβείας και για λεπτοδουλειες...εξαλου κα ιτο μεγεθος του , αυτο μαρτυράει.
262409

η ακριβεια δεν εξαρταται απο το μεγεθος ..... απο την κλιμακα σε N/m εξαρταται... αν πηρες "αυτοκινηταδικο" κλειδι , πιθανοτερο να ειναι προς τα πανω οι ενδειξεις


απο κει και περα το εργαλειο που ψαχνεις ειναι :


262415

ή

262416

ή

262418

typhoon
26/06/2012, 16:17
Εγώ έχω αυτό
http://www.toolstore.gr/%CE%BA%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%B4%CE%B9-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%86%CE%B9%CE%BB%CF%84%CF%81%CE%BF-%CE%BB%CE%B1%CE%B4%CE%B9%CE%BF%CF%85-%CE%BC%CE%B5-%CE%B5%CE%BB%CE%B1%CF%83%CE%BC%CE%B1-taiwan-pi-8820.html
κοστίζει 5€ είναι πλήρως ρυθμιζόμενο και ταιριάζει σ όλα τα φίλτρα (είτε αυτοκινήτου, είτε μηχανής, μικρά μεγάλα)

Το βίδωμα προτιμώ να το κάνω με το χέρι όσο παίρνει και μετά να του δίνω με το εργαλείο ένα απειροελάχιστο τσακ (just to be sure!)

skylaros
26/06/2012, 16:47
Όσοι αλλάζετε λάδια μόνοι, τα καμμένα λάδια μετά τι τα κάνετε?

skylaros
26/06/2012, 16:55
Την αλήθεια :)

nikos_abel
26/06/2012, 21:40
Την αλήθεια :)

Εμείς που εργαζόμαστε στις φάμπρικες έχουμε εταιρίες ανακύκλωσης που συνεργάζονται μαζί μας.

Οπότε τα πετάνε αυτές όπου νάναι, όχι εμείς.

chr1s_86
26/06/2012, 21:52
Όσοι αλλάζετε λάδια μόνοι, τα καμμένα λάδια μετά τι τα κάνετε?



Τα πάμε στο κοντινότερο συνεργείο ή βενζινάδικο μέσα στα μπουκάλια των καινούργιων, τι άλλο;

peter86
26/06/2012, 21:55
τα βάζεις στα άδεια μπουκάλια από τα καινούργια λάδια και μετά θα τα πας σε ένα βενζινάδικο που έχει τεπόζιτο για παλιά λάδια.
Προφανώς μετά πάνε για ανακύκλωση.Δεν νομίζω να τα πετάνε, σίγουρα καποια χρησιμότητα θα έχουν π.χ ίσως να φτιάχνουν γράσσα από αυτά...:wave2:Πάρα πολύ κακό για το περιβάλλον όποιος απλά τα πετάει όπου να'ναι....
edit με πρόλαβε ο chr1s_86.Σωστός!!!!!!!!!!

o teos
27/06/2012, 08:04
Παιδια δεν ξερω τι λετε εγω πηρα ενα απο το παζαρι με 3 μολις ευροπουλα και με χει βγαλει μια χαρα....οσο για τα λαδακια εεε ναι βενζιναδικο σε παλιο δοχειο.......:beer:

harris_x
27/06/2012, 08:41
Τα πάμε στο κοντινότερο συνεργείο ή βενζινάδικο μέσα στα μπουκάλια των καινούργιων, τι άλλο;

το αυτο

sapila racing
27/06/2012, 11:21
Eφ όσον εχετε ενα χωρο στον οποίο κανετε τις αλλαγές λαδιών, είναι πολύ πιο βολικο να εχετε εκεί κι ενα μεγάλο μπιτόνι στο οποίο να αδειάζετε τα παλια λάδια και οταν γεμίσει πατε στο κοντινό βενζινάδικο/συνεργείο το αδειάζετε στο βαρέλι του και το ξαναπατε αδειο στον χωρο σας. ;)

SVX
27/06/2012, 11:26
Eφ όσον εχετε ενα χωρο στον οποίο κανετε τις αλλαγές λαδιών, είναι πολύ πιο βολικο να εχετε εκεί κι ενα μεγάλο μπιτόνι στο οποίο να αδειάζετε τα παλια λάδια και οταν γεμίσει πατε στο κοντινό βενζινάδικο/συνεργείο το αδειάζετε στο βαρέλι του και το ξαναπατε αδειο στον χωρο σας. ;)


ΑΠΙΟΝΙΣΜΕΝΟ ΝΕΡΟ 5ΛΙΤΡΑ = κοστος 0,65-0,85 απο ενα Supermarket .

αγοραζοντας 2 , μπορεις να κοψεις το ενα , μετατρεποντας το σε λεκανακι.. το αλλο για τη μεταφορα......

τα λαδια και οι μπαταριες και καποια αλλα πραματα δεν ειναι για τις χωματερες....

PortisHead
27/06/2012, 11:26
Οι Βενζιναδες τα αποδέχονται με χαρα και δάφνες τα παλιολαδα μας ?
ή πρεπει να εχουμε γνωστο βενζινα ?
Γιατι δεν νομιζω να τους υποχρεωνει καποιος νόμος να αποδεχονται τα παλια λάδιου του καθενος.

GIXXERAKIAS
27/06/2012, 11:39
Οι Βενζιναδες τα αποδέχονται με χαρα και δάφνες τα παλιολαδα μας ?
ή πρεπει να εχουμε γνωστο βενζινα ?
Γιατι δεν νομιζω να τους υποχρεωνει καποιος νόμος να αποδεχονται τα παλια λάδιου του καθενος.

Τα αποδέχονται με χαρά γιατί βγάζουν το κάτιτις τους από τις εταιρείες που περισυλλέγουν τα καμμένα λάδια πρός παραγωγή γράσσου η ότι άλλο γίνονται.;)

nikos_abel
27/06/2012, 11:42
Τα αποδέχονται με χαρά γιατί βγάζουν το κάτιτις τους από τις εταιρείες που περισυλλέγουν τα καμμένα λάδια πρός παραγωγή γράσσου η ότι άλλο γίνονται.;)

Μπα, πληρώνεις για να ξαποστείλεις, δεν σε πληρώνουν...

GIXXERAKIAS
27/06/2012, 11:45
Μπα, πληρώνεις για να ξαποστείλεις, δεν σε πληρώνουν...

Τότε ο βενζινάς που παίρνει ευχαρίστως τα λάδια μου λέει μλκιές?:confused:

(και είναι και γνωστός αγωνιζόμενος.)

nikos_abel
27/06/2012, 11:54
Τότε ο βενζινάς που παίρνει ευχαρίστως τα λάδια μου λέει μλκιές?:confused:

(και είναι και γνωστός αγωνιζόμενος.)

Κοίτα, δεν πληρώνεις άμεσα, αλλά στην άδεια λειτουργίας σου προβλέπεται να έχεις άδεια περιβαλλοντικών όρων.
Σε αυτή, ανάλογα την επιχείρηση (να πω την αλήθεια δεν ξέρω για τα μπετζινάδικα) υπάρχει η
υποχρέωση να συμβληθείς με κάποιους μη κερδοσκοπικούς ( :bawl: ) οργανισμούς, άλλον για τα ηλεκτρικά σου,
άλλον για τις συσκευασίες σου, άλλον για τα λάδια σου, άλλον για τα χημικά σου και πάει λέγοντας.

PortisHead
01/07/2012, 00:11
Οσον αφορα για τα καμενα λαδια....2 βενζιναδικα στη γειτονια μου...με στειλαν απο κει που ηρθα.
"Σιγα μην μαζευουμε ολα τα καμενα λάδια του καθενος"...ηταν η απαντηση του ενος.

Οσον αφορα για την εξαγωγή του φιλτρο λαδιου.

Βασικά χρειαζόουν αυτο...
http://www.thehulltruth.com/attachments/trucks-trailers/208623d1323735247-2008-jeep-liberty-oil-filter-oil-filter-wrench.jpg

...αλλα ειχε 25 ευρω απο το Σφακιανακη και 20 μερες παραδοση (Sapila - δεν βρηκα χρονο για Σπυρου Πάτση :( )

Στη συνεχεια κατεληξα σε αυτο...
http://www.oem-tools.com/upload/products_images/25415.jpg

...απο το Praktiker το οποιο ήταν για τα πανυγύρια και δεν εκανε τίποτα...απορω ποιος εχει την πατεντα γιαυτο.

14:00 το μεσημέρι Σαββατου , και με την ψυχή στο στομα και την μηχανη "λυμενη" τρεχω στον τοπικό hardware-ά για να βρω το οτιδήποτε σχετικο.
Το μονο που είχε ήταν αυτο...
http://3.bp.blogspot.com/_-yYVx9g6VBY/THFGyEObzVI/AAAAAAAAAJk/KrSK2TN8U68/s1600/Worlds+Best+Oil+Filter+Wrench.jpg

φοβερο και ακριβο εργαλειο , με αριστερόστροφη και δεξιόστροφη φορα , με καρυδακι 1/2 ιντσας ή γερμανικο απο το πλαϊ με με με...

Το αρπάζω , βουρ στο γκαραζ , και διαπιστώνω οτι δεν χωραει για μισό ποντο.
Βρίσκει στην πολλαπλή και δεν μπαινει να κουμπώσει στο φιλτρο.
Με τα νευρα τσανταλια , η ώρα 15:00 και...ενα απλο service που έχει πιάσει το 3ωρο....τρέχω για αλλο τοπικο μοτοσυκλετιστικο μαγαζι
και τσακώνω ακριβός αυτο...
http://www.asia.ru/images/target/photo/51156338/Oil_Filter_Wrench_Band.jpg

...το ευτελές εργαλείο των 4.5 ευρω και κάνω άψογα την δουλεια μου.
Finally.

Υ.Γ.
O τρίποδος εξωλκέας πωλείται για όποιον ενδιαφέρεται (και δεν εχει φυσικα Bandit :lol: )
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=129459&p=2209785#post2209785

nikos_abel
01/07/2012, 15:17
Οσον αφορα για τα καμενα λαδια....2 βενζιναδικα στη γειτονια μου...με στειλαν απο κει που ηρθα.
"Σιγα μην μαζευουμε ολα τα καμενα λάδια του καθενος"...ηταν η απαντηση του ενος.


263152

toyar
01/07/2012, 16:00
φιλτροκλειδο απο εδω:
http://www.ekon.gr/index.php?option=com_virtuemart&page=shop.browse&category_id=23&Itemid=84
με δειγμα το καινουριο φιλτρο για να ταιριαξει
τα παλια λαδια σε μπιτονακι 4λτ απο απιονισμενο νερο σε βενζιναδικο
αν πας και βαλεις 50-60 ευρω βενζινη στο αμαξι και του ζητησεις να αδειασεις το μπιτονακι σου στη δεξαμενη του δεν θα πει οχι, αλλωστε ειναι για 2-3 φορες το χρονο