PDA

View Full Version : Ζητάει πολλα ο Κορεάτης



Argonautis46
25/06/2012, 14:05
Γεια σας συμφορουμιτες/σες
ειμαι αρκετα ασχετος μηχανικά οπότε μη γελάσει κανείς με τις ερώτησεις μ :a29: παρακαλω :D

Τον τελευταιο καιρο επεσε στα χερια μου ενα παπι xjgao αν τα ξέρει κανείς...
εφτασε η ώρα του για service και δεν ξερω ποσα λαδια θέλει κ τι? έχω motul 20w50 1L...
Κάνουν αυτά τα λάδια?? Να βάλλω όλο το λίτρο ή λιγότερο? (το παπι ειναι αντιγραφή του crypton x εμφανισιακά και είναι 120cc)

Άλλο ενα..
Το επλυνα κ απο τοτε δν αναβει κανένα φως μπροστα και πίσω αναβει μονο η σκαλα του φρένου..
Αν κ δε φαινόταν να έχουν κάτι οι λάμπες τις αλλαξα. Δεν είδα προκοπή! Παρατήρησα όμως οτι, το βράδυ φαίνεται να περνάει ρευμα στη λάμπα
γιατι κοκκινίζει λιγο το ελατιριάκι που εχει μέσα.. Παιζει να φταίει καμια ασφάλεια ή μπα??

Άλλο ένα που μ ήρθε γράφοντας, δωράκι..
απο την μπαταρια τρεχουν υγρα και καποιες βιδες στο κάτω μερος έχουν γίνει λευκές. έλεος!!

αν εχει οποιοσδήποτε την όρεξη ας με βοηθήσει... :a12:



ΟΧΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΤΑΩ!!!!!!!!!!!!

θα το φτιάχνω μια ζωή :a44:

sapila racing
25/06/2012, 14:16
Γεια σας συμφορουμιτες/σες
ειμαι αρκετα ασχετος μηχανικά οπότε μη γελάσει κανείς με τις ερώτησεις μ :a29: παρακαλω :D

Τον τελευταιο καιρο επεσε στα χερια μου ενα παπι xjgao αν τα ξέρει κανείς...
εφτασε η ώρα του για service και δεν ξερω ποσα λαδια θέλει κ τι? έχω motul 20w50 1L...
Κάνουν αυτά τα λάδια?? Να βάλλω όλο το λίτρο ή λιγότερο? (το παπι ειναι αντιγραφή του crypton x εμφανισιακά και είναι 120cc)

Άλλο ενα..
Το επλυνα κ απο τοτε δν αναβει κανένα φως μπροστα και πίσω αναβει μονο η σκαλα του φρένου..
Αν κ δε φαινόταν να έχουν κάτι οι λάμπες τις αλλαξα. Δεν είδα προκοπή! Παρατήρησα όμως οτι, το βράδυ φαίνεται να περνάει ρευμα στη λάμπα
γιατι κοκκινίζει λιγο το ελατιριάκι που εχει μέσα.. Παιζει να φταίει καμια ασφάλεια ή μπα??

Άλλο ένα που μ ήρθε γράφοντας, δωράκι..
απο την μπαταρια τρεχουν υγρα και καποιες βιδες στο κάτω μερος έχουν γίνει λευκές. έλεος!!

αν εχει οποιοσδήποτε την όρεξη ας με βοηθήσει... :a12:



ΟΧΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΤΑΩ!!!!!!!!!!!!

θα το φτιάχνω μια ζωή :a44:

Αμ δεν ειναι Κορεάτης, Κινέζος είναι.

Οσο και να το φτιάχνεις μηχανάκι δεν θα εχεις δυστυχως.

Argonautis46
25/06/2012, 14:35
Ε κινεζος τι να κανουμε..
ήξερα εξ αρχής τι παίρνω άσχετα απο τη χώρα καταγωγής του. πλεον δεν υπαρχει επιστροφή.
άλλα θέματα με απασχολούν εμένα

buckley
25/06/2012, 14:40
Ε κινεζος τι να κανουμε..
ήξερα εξ αρχής τι παίρνω άσχετα απο τη χώρα καταγωγής του. πλεον δεν υπαρχει επιστροφή.
άλλα θέματα με απασχολούν εμένα

Κρίση ?
Πόλεμος Τουρκίας Συρίας ?
(Δεν τα γράφω πάντως για να γελάσουμε...)

Argonautis46
25/06/2012, 14:49
αμα διαβαζες το θεμα θα καταλαβαινες ποια θεματα με απασχολουν..
κ αν εχει καποιος την καλοσύνη ας απαντήση

buckley
25/06/2012, 15:04
αμα διαβαζες το θεμα θα καταλαβαινες ποια θεματα με απασχολουν..
κ αν εχει καποιος την καλοσύνη ας απαντήση

Φιλαράκο αν απώλεσες το χιούμορ σου μην κατηγορείς τους άλλους ότι δεν διαβάζουν.
Τέσπα
1.Δες πρώτα στο κάρτερ κάπου αναγράφεται η χωρητικότητα σε λάδι τα 20-50 ΟΚ είναι να είναι μόνο μοτοσυκλέτας όχι αυτοκινήτου.
2.Δες στην μπαταρία ημερ/νία λήξης και αν χρειάζεται άλλαξέ την πριν όμως δες το 3
3.Πήγαινε κάπου με κομπρεσέρ και φύσα όλες τις ηλεκτρικές συνδέσεις που βλέπεις ψιλοεκτεθειμένες.
(μην ξαναπλύνεις με πίεση νερού σε πλυντήριο).

Εδώ είμαστε και μην χάνεις το χιούμορ σου...

Argonautis46
25/06/2012, 15:23
cool φίλε.. γραπτός λογος είναι αυτός μπερδεύει.

δεν εχω ιδέα παντως τι ειναι το καρτερ
εχω τσεκαρει μανουαλ κ κατι αυτοκόλλητα πανω στο μηχανακι κ δε γραφει

άτιμε κινέζε!! με το δευτερο του μπανιο έσβησε φώτα..
ευχαριστώ για το χρονο σου..

buckley
25/06/2012, 16:18
cool φίλε.. γραπτός λογος είναι αυτός μπερδεύει.

δεν εχω ιδέα παντως τι ειναι το καρτερ
εχω τσεκαρει μανουαλ κ κατι αυτοκόλλητα πανω στο μηχανακι κ δε γραφει

άτιμε κινέζε!! με το δευτερο του μπανιο έσβησε φώτα..
ευχαριστώ για το χρονο σου..

Always cool dont worry.
Λοιπόν πάμε
1 Συμπλήρωσε με λάδι μέχρι το πάνω μέρος του δείκτη μην σε νοιάζει που θα αναμιχθούν οι μάρκες λαδιού μετά βάλε μπρος για 5' και άλλαξε λάδια και φίλτρο (με το φίλτρο δείγμα πας Μοναστηράκι σε παπιομάγαζο να πάρεις καινούργιο).Λάδια συμπληρώνεις τόσα σε ποσότητα όσα έβγαλες.
2 Με το φύσημα τα είπαμε μετά βάλε σπρευ ηλεκτρικών επαφών στις εκτεθειμένες ενώσεις.
3 Το μηχανάκι είναι καινούργιο δεν μας είπες , η μπαταρία του τι ηλικία έχει ? πήγαινε σε ένα ηλεκτρολογείο να στην μετρήσουν (δυστυχώς τα κινέζικα είχαν πολλές ηλεκτρικές παθογένειες ελπίζω να σταθείς τυχερός).

ΥΓ Είπες ότι έχεις manual ,είναι δυνατόν να μην γράφουν οι κινέζοι πόσα λάδια θέλει ΕΛΕΟΣ.
Καλή επιτυχία.

georgio
25/06/2012, 16:38
[...]
Τον τελευταιο καιρο επεσε στα χερια μου ενα παπι xjgao αν τα ξέρει κανείς...
εφτασε η ώρα του για service και δεν ξερω ποσα λαδια θέλει κ τι? έχω motul 20w50 1L...
Κάνουν αυτά τα λάδια?? Να βάλλω όλο το λίτρο ή λιγότερο? (το παπι ειναι αντιγραφή του crypton x εμφανισιακά και είναι 120cc)

Άλλο ενα..
Το επλυνα κ απο τοτε δν αναβει κανένα φως μπροστα και πίσω αναβει μονο η σκαλα του φρένου..
Αν κ δε φαινόταν να έχουν κάτι οι λάμπες τις αλλαξα. Δεν είδα προκοπή! Παρατήρησα όμως οτι, το βράδυ φαίνεται να περνάει ρευμα στη λάμπα
γιατι κοκκινίζει λιγο το ελατιριάκι που εχει μέσα.. Παιζει να φταίει καμια ασφάλεια ή μπα??

Άλλο ένα που μ ήρθε γράφοντας, δωράκι..
απο την μπαταρια τρεχουν υγρα και καποιες βιδες στο κάτω μερος έχουν γίνει λευκές. έλεος!!

[...]


Λοιπόν καταρχήν να ξεκαθαρίσουμε δυο πράγματα. Άλλο Κορέα και άλλο Κίνα. Κορέα respect, Hyundai είναι σε ευρωπαϊκό επίπεδο και SYM με σκούτερ και μικρά μηχανάκια πάει πολύ καλά. Κίνα βράσε ρύζι. Αυτό το ξεκαθαρίζω γιατί πολλοί θεωρούν εσφαλμένα ότι όλα τα εξ ανατολής προερχόμενα είναι μάπα.

Στα θέματα σου. Κάρτερ λέγεται το κάτω μέρος του κινητήρα, εκεί που συνήθως μαζεύεται το λάδι. Επίσης συνήθως στην τάπα που βρίσκεται εκεί για να ελέγχεις την στάθμη του λαδιού κάπου τριγύρω έχει κολημένο ένα αυτοκόλλητο ή έχει ανάγλυφη την ποσότητα λαδιού που παίρνει ο κινητήρας. Αν δεν λέει πουθενά αδειάζεις τα παλιά λάδια, τα βάζεις σε ένα παλιό δοχείο λαδιού που έχει ένδειξη ποσότητας και βλέπεις πόσα λέει και βάζεις τα αντίστοιχα. Τέλος με το μηχανάκι στο κεντρικό σταντ (ή αν δεν έχει στο κρατάει κάποιος όρθιο) τσεκάρεις την ένδειξη του λαδιού και αν χρειάζεται συμπληρώνεις λίγο και ξαναελέγχεις. 50ml πάνω-κάτω δεν είναι πρόβλημα, 200 όμως θα είναι.

Για τον τύπο του λαδιού δεν μπορώ να σου πω, μπορεί να θέλει και 15W50 ή 10W40 (η αλήθεια είναι το 20W50 μου φαίνεται πολύ χοντρό, στα τυφλά μάλλον 15W50 είναι η πιο σίγουρη μαντεψιά), για αυτό πρέπει να δούμε το manual, όχι απαραίτητα το service manual λογικά και το owners manual που πρέπει να σου δώσανε μαζί με την μηχανή κάπου θα το λέει. Αν όχι πας στο μαγαζί που το πήρες και ρωτάς να μάθεις.
Σημαντικό: στο είπανε και πριν, λάδια αυτοκινήτου ΔΕΝ κάνουν. Τα λάδια αυτοκινήτου είναι μόνο για τον κινητήρα, τα λάδια μοτοσικλέτας είναι τα ίδια και για το κιβώτιο και για τον συμπλέκτη. Το πιο απλό που μπορεί να γίνει είναι να σου πατινάρει ο συμπλέκτης. Αφού βρεις τι ιξώδες λαδιού θες πήγαινε πάρε ένα λίτρο ημισυνθετικό (λογικά) για μηχανή.

Για τα φώτα: το ίδιο που λες φαντάζομαι συμβαίνει και τη μέρα απλά δεν το προσέχεις λόγω φωτεινότητας. Αφού κοκκινίζουν τα σύρματα σημαίνει ότι περνάει ρεύμα, καλό αυτό. Το κακό είναι ότι τα αμπέρ δεν φτάνουν για να ανάψει κανονικά η λάμπα. Δύο τα τινά: πρώτον κάποια φύσα (ή και περισσότερες) έχουν μαζέψει νερά και έχει διαβρωθεί λίγο το μέταλλο εκεί, έχει άλατα κλπ. Τις βγάζεις, τις καθαρίζεις και ρίχνεις σπρέι επαφών (χωρίς λάδι). Η άλλη περίπτωση είναι να μην μπορεί να δώσει η μπαταρία τόσα αμπέρ. Η μίζα (έχει; ) γυρνάει; Αν ναι δεν υπάρχει περίπτωση να μην μπορεί να ανάψει τα φώτα οπότε πας στο προηγούμενο.

Και περνάμε στην μπαταρία η οποία μπορεί να φταίει και για τα φώτα. Το υγρό που έχει "ξεράσει" είναι οξύ και κάνει κακό στα χεράκια και στα μηχανάκια. Την πιάνεις τριγύρω προσεκτικά για να δεις αν έχει φουσκώσει. Αν έχει φουσκώσει, σε συνδυασμό ότι έχει ξεράσει υγρά σημαίνει ότι το έχει πει το ποίημα και πας για άλλη. Και μετά βλέπουμε και για τα φώτα ή αν υπάρχει και κάποιο άλλο πρόβλημα (όπως πχ υπερφόρτιση) που έκανε την μπαταρία να φουσκώσει. Μπορείς να μετρήσεις την μπαταρία με πολύμετρο για να δεις την τάση της, με το μηχανάκι σβηστό πρέπει να είναι 12,6 με το μηχανάκι εν λειτουργία σίγουρα πάνω από 13 και κάτω από 15.
Όπου έχουν πέσει υγρά της μπαταρίας καθαρίζεις καλά να φύγουν οι ασπρίλες και ότι άλλο. Μπορεί να φύγει και χρώμα μαζί, τρίψ' το με ένα γυαλόχαρτο και βάψ' το με κάτι μην μείνει εκτεθειμένος ο σκελετός στα νερά και σκουριάσει.


Υ.Γ.: τα λάδια τα αλλάζεις όταν είναι ζεστά (όχι καυτά), μετά από βόλτα το αφήνεις μισή ώρα να κρυώσει και τα αδειάζεις προσεκτικά μην καείς. Τα παλιά λάδια δεν τα πετάς στον υπόνομο, τα πας σε βενζινάδικο για ανακύκλωση, το ίδιο και την παλιά μπαταρία.

Lioulios
25/06/2012, 17:09
πουλα το οσο οσο και παρε κατι εατω και μεταχειρο επονυμο...σε βαθος χρονου...η μαλλον ουτε χρονου θα εχεις βγει κερδισμενος.
υπολογιζω και στο γεγονος οτι δεν εχει αρχισει ακομα να σκορπαει τα κοματια του (καθρεπτες, φλας,σταντ κτλ)

Αποφασισε αυτο γιατι αλλιως θα με θυμασαι μια ζωη , μαλλον οσο εχςι ζωη αυτο το μηχανημα.

...Φιλικα.

...Και δεν εισαι ο μονος.Την εχουν πατησει και αλλοι. Η ζωη συνεχιζεται.

Καλα ξεμπερδεματα ευχομαι.

devil's animal
25/06/2012, 17:36
αλλαξε το αδερφε.

TROOPER
25/06/2012, 19:04
:plaf::eleison::eleison::eleison:

Argonautis46
27/06/2012, 18:45
Μάγκες 1000 ευχαριστώ για τις συμβουλές σας. Θα ασχοληθώ μια μέρα να τα τσεκάρω όλα αυτά..
Για να απαντήσω και στο ερώτημα του Buckley.. Ναι το μηχανάκι καινούριο το πηρα και μάλιστα αναγκαστικά τον κινέζο..
Με το μαχαίρι στο λαιμό ενα πράμα..
Τωρα το γιατί είναι αλλη υπόθεση για αγρίους.
Σημασία τωρα εχει οτι αυτό ειναι το μεταφορικό μου και δε το πουλάω :smokin:

Acacius
27/06/2012, 20:47
Εκτός από αυτά που σου είπαν οι αποπάνω, μπορείς να ρίξεις λίγη μαγειρική σόδα διαλυμένη σε νερό οπουδήποτε νομίζεις ότι έχουν πέσει υγρά μπαταρίας για να εξουδετερώσεις τυχόν υπολείμματα οξέος. Μετά ξεπλένεις καλά.



Κορέα respect, Hyundai είναι σε ευρωπαϊκό επίπεδο και SYM με σκούτερ και μικρά μηχανάκια πάει πολύ καλά. Κίνα βράσε ρύζι.

<χαμηλή φωνή>
Τα Sym (όπως και τα Kymco) είναι Ταϊβανέζικα... Και μια χαρά γι'αυτό που είναι κατά τη γνώμη μου.
</χ.φ.>

Και στην Κίνα μπορείς να φτιάξεις σωστό μηχανάκι, το θέμα είναι οι προδιαγραφές. Η BMW φτιάχνει κινητήρες στο εργοστάσιο της Loncin εδώ και χρόνια. Τα κινέζικα παπιά των 250 Ευρώ χονδρική είναι άλλο θέμα.

georgio
27/06/2012, 21:17
Όντως, λάθος μου. Πάντως Kymco άμα δεις από κοντά φωνάζει Honda το μηχανάκι, από τις βίδες, τους διακόπτες, τις φίσες, τα σωληνάκια, όλα. Δεν ξέρω τι συμφωνία έχουν.


Όταν λέμε Κίνα (εννοώντας της Κυριακής χαρά και της Δευτέρας λύπη) εννούμε με κινέζικες προδιαγραφές. Κίνα φτιάχνονται ένα σωρό πράγματα, εκεί φτιάχνεται και η οθόνη του i-phone, την έχετε δει; Αλλού. Κίνα φτιάχνεται και οθόνη για i-phone που παίρνεις από το e-bay με τρεις και εξήντα. Και είναι σαν το ανέκδοτο με το βερίκοκο και το αεροπλάνο. :lol: