PDA

View Full Version : Simson S51 - DDR 1985



Σελίδες : [1] 2

kokkiklhs
26/06/2012, 09:07
Μετά από πολύ καιρό ψαξίματος και αρκετές αποτυχημένες προσπάθειες, πέρυσι το καλοκαίρι εντόπισα και αγόρασα αυτό το μνημειώδες αριστούργημα δίχρονης ανατολικογερμανικής τεχνολογίας...
:lol:
Προηγούμενος ιδιοκτήτης ήταν ένα παλληκάρι που το είχε πολύ προσεγμένο, λειτουργούσε και λειτουργεί κανονικά και έχει τα χαρτιά του, ενώ η τιμή αγοράς ήταν σχεδόν χάρισμα, μαζί με βιβλιαράκι κι αρκετά ανταλλακτικούλια! Ένα μεγάλο ευχαριστώ, λοιπόν, στον Ορέστη και τον πατέρα του, τον κύριο Αχιλλέα, κι από εδώ....

Εδώ βλέπουμε το εργαλείο πριν κάνα χρόνο, όπως έφτασε στην αυλή του πατρικού μου στον Πειραιά, μόλις το είχα πάρει, κι ενώ διένυσε χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα 45 χιλιόμετρα μονορούφι... ;)

262437

kokkiklhs
26/06/2012, 09:14
Να σημειώσω εδώ ότι τα πάντα επάνω του ήταν και είναι εργοστασιακά, με εξαίρεση τα λάστιχα, την κόρνα, τους καθρέφτες και βέβαια το βάψιμο στα φτερά, τα πλαϊνά και το ρεζερβουάρ! Α, και το κυλινδροπίστονο είναι αλλαγμένο με 60άρι, αλλά μου έδωσαν μαζί και το original, 50cc... :D

Εδώ λοιπόν βλέπουμε τις πρώτες μικροεπεμβάσεις από μένα, καλό καθάρισμα, όσο μπορούσα, και κατέβασμα της εξάτμισης από τα ψηλά (έκδοση enduro) στα χαμηλά, χάρη στο λαιμό και το πίσω στήριγμα που επίσης απέκτησα μαζί!!
Στο βάθος διακρίνεται κι ο ΜεΖές μου, περήφανος για το νέο του αδελφάκι!! :lol:

262438

Να σημειώσω εδώ ότι λόγω βαριεστημάρας, αλλά και λόγω του ότι στην ανακατασκευή δούλευα συνήθως μόνος μου και υπό αντίξοες συνθήκες, το φωτογραφικό αρχείο είναι λειψό και χαμηλής ποιότητας, τραβηγμένο με κινητό...
Πάντως ελπίζω να δώσω μια καλή ιδέα σχετικά με το τι έγινε...

kokkiklhs
26/06/2012, 09:21
...κι ήρθε η ώρα να μετακομίσει κι αυτό μαζί μου, στο νησί όπου εργάζομαι, πέρυσι μετά τη λήξη των θερινών διακοπών! Φορτώθηκε μαζί με τις κούτες με τα πράγματά μου στο φορτηγό της μεταφορικής και ήρθε να πάρει τον αέρα του στη Μυτιλήνη! Εδώ έμεινε αρκετούς μήνες να κάνει μικρές κοντινές βόλτες, χωρίς καμιά περαιτέρω επέμβαση!
Λίγο πριν το Πάσχα όμως, άρχισε το λύσιμο, με στόχο την ανακατασκευή, κυρίως για αισθητικούς λόγους, μια και λειτουργεί ρολόι....
Εδώ φαίνεται μετά το βαρύ χειμώνα και την υγρασία του νησιού, κι ενώ έχω αφαιρέσει ήδη το πίσω αριστερό αμορτισέρ! Άρχισαν τα όργανα!!!

262439

kokkiklhs
26/06/2012, 09:23
Τα καπάκια των ελατηρίων στα αμορτισέρ, ενώ φαινόντουσαν καλά, είχαν γεμίσει σκουριά κάτω από την επίστρωση χρωμίου, η οποία έφυγε (ευτυχώς αρκετά εύκολα) σε φλούδες....

262440

kokkiklhs
26/06/2012, 09:25
Μπίχλα από τις εντουράδες του Ορέστη και σκουρίτσες, ευτυχώς επιφανειακές, να δούμε πώς θα καθαρίσει αυτό το πράγμα! :D
Προέχει το λύσιμο....

262441

kokkiklhs
26/06/2012, 09:29
Και αρχίζουμε δυναμικά..!!!! :D
Στο σημείο αυτό να ευχαριστήσω τους μεγάλους ευεργέτες της ανθρωπότητος, τους εφευρέτες του WD40, χωρίς το οποίο σχεδόν κάθε τρέχουσα ανακατασκευή στον πλανήτη θα ήταν πρακτικά αδύνατη!!
:smokin::beer:

262442

kokkiklhs
26/06/2012, 09:32
Το άνοιγμα στο πλαϊνό καπάκι αποκάλυψε την πεθαμένη εργοστασιακή τσεχοσλοβάκικη (!!!) μπαταρία και μέρος του σκελετού με ύποπτο επίχρισμα μίνιου, το οποίο με ανησύχησε, τελικά στη συνέχεια αποδείχτηκε ότι δεν ήταν τίποτα παρά επιφανειακή σκουριά!

262443

kokkiklhs
26/06/2012, 09:36
Διακόπτης, ασφαλειοθήκη και πίσω ο ανορθωτής, με το κοκορέτσι των καλωδίων που τα συνοδεύει! Μπήκε χαρτοταινία με αριθμό στον κάθε ακροδέκτη και έφτιαξα σχεδιαγράμματα για την επανατοποθέτηση, που έγινε τελικά πριν κάνα-δυο βδομάδες, μετά από τόσο καιρό! Ωστόσο αυτό το κολπάκι ήταν σωτήριο, δεν υπήρχε περίπτωση να ξαναπεραστούν σωστά τα καλώδια χωρίς αρίθμηση και σχέδιο! Σημειωτέον ότι καθάρισα και ξαναχρησιμοποίησα τα δικά του, χωρίς καμιά προσθήκη ή αλλαγή, μιας και ήταν σε καλή και λειτουργική κατάσταση!!

262444

kokkiklhs
26/06/2012, 09:42
...κι εδώ ένα μικρό φιδάκι (dolichophis caspius, οι ντόπιοι το λένε "λαφιάτη"), που πετάχτηκε να μου κάνει παρέα κατά τις εργασίες μου, από το διπλανό περιβόλι!! (όχι, δε βγήκε μέσα από το simson) :lol:
Μη σας ψαρώνει η φωτό, το συγκεκριμένο είναι μωρό (λιγότερο από 50εκ.) και όταν μεγαλώσει τρώει ποντίκια, τελείως ακίνδυνο για τον άνθρωπο... το έπιασα με ένα χαρτονάκι και το ξανάριξα στο περιβόλι, διότι στο μεταξύ οι γάτες της αυλής το γλυκοκοιτάζανε :ninja: κι αυτό δε φάνηκε να χαίρεται πολύ με την παρουσία τους!! :cry:

262445

kokkiklhs
26/06/2012, 09:47
...κάτω και το ρεζερβουάρ!!

262446

kokkiklhs
26/06/2012, 09:51
Εδώ είμαστε, αυτό το βαρελάκι είναι το ορίτζιναλ ανατολικογερμανικό φλασέρ με χτυπημένη ημερομηνία παραγωγής 2/1985! Δουλεύει κανονικότατα, αν και με την ψόφια μπαταρία τα φλασάκια δε λειτουργούσαν της προκοπής, τώρα που περάστηκε η καινούργια είναι μια χαρά!
Στο μεταξύ έχει αφαιρεθεί κι η γκαζιέρα από το τιμόνι, αφού έκανα μια βλακεία και χάλασα τη ντίζα! Τελικά το καρουμπαλάκι της που καταλήγει στο καρμπυρατέρ βρέθηκε ξεκολλημένο όταν άνοιξα να το καθαρίσω, ξανακολλήθηκε στην αυθεντική ντίζα, η οποία τώρα έχει ξανατοποθετηθεί και δουλεύει άψογα! :smokin:

262447

kokkiklhs
26/06/2012, 09:53
Ένα καλό πλύσιμο, να βλέπουμε τι μας γίνεται...

262448

kokkiklhs
26/06/2012, 09:55
Όξω και το τιμόνι....

262450

kokkiklhs
26/06/2012, 09:57
Τα καλώδια με τη χαρτοταινία και την αρίθμηση στους ακροδέκτες, καθώς και σχεδιάγραμμα του διακόπτη, που λέγαμε...
:cool:

262451

MG-KTiNoS
26/06/2012, 10:03
Ένα τέτοιο πράσινο είχε ένας ΚουΚουΕς κοντά στο σπίτι μου... 582 χρόνια πριν αν δε κάνω λάθος.
Καλός άνθρωπος και καλό μηχανάκι.
Χρόνια τον έβλεπα κάθε απόγεμα να πηγαίνει στα "γραφεία"

πιιιιιιιιιιιιιιιι πι πι πι πι...

kokkiklhs
26/06/2012, 10:07
Έξω διακόπτης και ασφαλειοθήκη, όλες οι ντίζες και τα μαρσπιέ μπρος και πίσω! Το μαρσπιέ οδηγού ήταν κομμένο και ξανακολλημένο στραβά στη μια μεριά (δεν έχω φωτό), οπότε δεν ασχολήθηκα καθόλου μαζί του και παρήγγειλα από τους γερμαναράδες άλλο μαζί με τα υπόλοιπα ανταλλακτικά, (τα οποία είναι λάστιχα, σαμπρέλες, γκριπάκια και λαστιχάκια μαρσπιέ, πλαστικές βίδες για το κάρτερ, βίδα λαιμού ια την εξάτμιση, λασπωτηράκια, φίλτρο αέρα, μπαταρία, ενισχυμένα ελατήρια και τσιμούχες και λαστιχένιες φυσούνες για τα καλάμια, δαγκάνες για τα ταμπούρα, καθρέφτες και αυτοκόλλητα, για την τελευταία πινελιά) ... Όλα τα άλλα, ακόμη κι οι βίδες, ξαναχρησιμοποιήθηκαν, όχι τόσο από τσιγκουνιά, αλλά γούσταρα να αξιοποιήσω όσο εργοστασιακό υλικό μπορούσε να ξαναμπεί στη θέση του... Σύνολο ανταλλακτικών γύρω στα 130 ευρώ, αν θυμάμαι καλά, από τους γερμαναράδες! Έχουν τα πάντα για Simson και ΜΖ, αν ενδιαφέρεται κάποιος ας ρωτήσει για να του πω πού και πώς... ;)

262452

kokkiklhs
26/06/2012, 10:09
Κι εδώ ο γείτονας βάζει ένα χεράκι.... :D

262453

kokkiklhs
26/06/2012, 10:14
...και τέλος πάντων, για να μη σας ζαλίζω, καταλήξαμε κάπως έτσι!!! :smokin:
Τον κινητήρα δεν τον πείραξα, μια και λειτουγεί σαν ελβετικό (ανατολικογερμανικό) ρολόι... θα καθαριστεί όσο καλύτερα γίνεται και θα ξαναμπεί στη θέση του στη συνέχεια! Χρειάστηκε αρκετό τρίψιμο, διότι είχε αρχίσει η λευκή οξείδωση του αλουμινίου, η οποία εκτός από αισθητικά ενοχλητική, μακροπρόθεσμα μπορεί να βγάλει σοβαρές ζημιές, τρώγοντας ύπουλα το μέταλλο... κι έχουν ΠΟΛΛΑ αλουμίνια αυτά τα ρημάδια τα ανατολικογερμανικά!!! :cry:

262454

kokkiklhs
26/06/2012, 10:24
...κι η τελευταία που έχω από το λύσιμο...

262456

Στο εξής το φωτογραφικό αρχείο φτωχαίνει δραματικά, μια και μεσολάβησαν πλυσίματα, τριψίματα, ασταρώματα, βάψιμο και βερνίκωμα, διαδικασία που μου έσπασε τα νεύρα ελλείψει κατάλληλου χώρου και λόγω αντίξοων συνθηκών (αέρας, βροχές κάθε τρείς και λίγο, σκόνες, λάθη και τσαπατσουλιές δικά μου, οπότε το τελευταίο που με ένοιαζε ήταν η φωτογράφιση...)
Δεν είχα ξανακάνει τέτοια δουλειά και επέλεξα βλακωδώς να βάψω με σπρέι διπλής, το αποτέλεσμα είναι τελικά καλύτερο από αυτό που περίμενα, αλλά δεν παύει να μη με ικανοποιεί απόλυτα, δεδομένης της δουλειάς που έριξα με τα πενιχρά μου μέσα (έτριψα τα πάντα στο χέρι, ο αέρας και τα έντομα μου έκαναν το βερνίκωμα εφιάλτη, χρειάστηκε κάποια να τα ξανακάνω από την αρχή δεύτερη φορά) και των χρημάτων που ξόδεψα για αστάρια, χρώματα και βερνίκια σε σπρέι (πάνω από 100 ευρώ)... :mad:
Χαλάλι πάντως, τώρα που το βλέπω, έχει γίνει καλούλι!! :rolleyes:

kokkiklhs
26/06/2012, 10:25
Ένα τέτοιο πράσινο είχε ένας ΚουΚουΕς κοντά στο σπίτι μου... 582 χρόνια πριν αν δε κάνω λάθος.
Καλός άνθρωπος και καλό μηχανάκι.
Χρόνια τον έβλεπα κάθε απόγεμα να πηγαίνει στα "γραφεία"

πιιιιιιιιιιιιιιιι πι πι πι πι...

Χαχαχαχαχα, ωραίος ο Μπάρμπας! Αν τον ξαναδείς ζήτα του να στο δώσει, αν το έχει ακόμη...

kokkiklhs
26/06/2012, 10:44
Κι εδώ επί τέλους, τα πρώτα βαψιματάκια, μετά από εξονυχιστικό τρίψιμο και αστάρωμα! Τα καπάκια από τα πίσω αμορτισέρ τρίφτηκαν μέχρι θανάτου, πασαλείφτηκαν με σκουριοφάγο (!!), ασταρώθηκαν και βάφτηκαν με το ασημί που διάλεξα και για τα φτερά! Ωραία έγιναν, ωστόσο μετά από μερικούς μήνες, κι ενώ τα είχα φυλαγμένα μέσα στο σπίτι, είδα ότι η σκουρίτσα δουλεύει από κάτω, έχουν κάνει ψιλό "μπιμπίκι" εκεί που το βερνίκι ήταν γυαλιστερό και φαίνεται ότι στο μέλλον θα φουσκώσουν και πάλι! :mad::moutza:
Δε θα κάνω κάτι περισσότερο επί του παρόντος, θα τα αφήσω ως έχουν και όσο κρατήσουν.. κανονικά ήθελε αμμοβολή, αλλά εδώ στο νησί δύσκολα τα πράγματα, άσε που το budget ήταν πολύ χαμηλό!
Αργότερα είτε θα ξαναβαφτούν, είτε θα αντικατασταθούν με καινούργια έτοιμα χρωμιωμένα, που βρίσκω στη Γερμανία με ένα εικοσάρικο το ζεύγος... είπα να χρησιμοποιήσω τα αυθεντικά, αλλά η σκουριά φαίνεται ότι έχει άλλη γνώμη...

262458

kokkiklhs
26/06/2012, 10:46
...εδώ τα πλαϊνά μετά από ξύσιμο και αστάρωμα...

262459

srxakias junior
26/06/2012, 10:49
πολυ ωραιο το μηχανακι!
σε παρακολουθουμε και καλη συνεχεια!
:beer:
:wave2:

kokkiklhs
26/06/2012, 10:54
...και εν πάση περιπτώσει, μετά από πολλή βλαστήμια καταλήξαμε κάπου εδώ...
Αποκορύφωμα του καψονιού που λέγεται βάψιμο με σπρέι ήταν ένας διαβολεμένος νυχτερινός αέρας 9 μποφόρ που έσπασε το σύρμα και μου έριξε κάτω το ρεζερβουάρ, μόλις το είχα βερνικώσει κι είχε γίνει και ωραίο, κι ενώ περίμενα να στεγνώσει καλά! Σηκώθηκα το πρωί και το βρήκα κάτω, με άπειρες γρατζουνιές, μια μεγάλη λακουβάρα και μια μικρότερη... εννοείται ότι δεν είχα ψυχραιμία για φωτογραφίες, αλλά μόνο για καντήλια, κι έτσι κατέληξε σε ιθαγενή φαναρτζή μαζί με το σπρέι χρώματος που μου είχε μείνει, ο οποίος μετά από 3 βδομάδες (!!) και πολλή ζαλούρα από μέρους μου το έκανε καλό στο στοκάρισμα, αλλά στο βάψιμο σαν τα μούτρα του! Ωστόσο έδωσα ένα 30άρι που μου ζήτησε, του την ψιλοείπα και τελικά το πήρα, διότι δεν είχα άλλη υπομονή με το κεφάλαιο βάψιμο! :evil:

262460

kokkiklhs
26/06/2012, 10:55
πολυ ωραιο το μηχανακι!
σε παρακολουθουμε και καλη συνεχεια!
:beer:
:wave2:

Μιλ μερσί και χαιρετισμούς από την ωραία Λέσβο!!!
Ουσιαστικά έτοιμο είναι το μηχανάκι, τώρα προσπαθώ να ξεσκουριάσω όσο γίνεται τις ακτίνες για να μπουν πάνω οι ρόδες και να το τσουλήσω!! ;)
:beer:

kokkiklhs
26/06/2012, 11:05
...κι εδώ άλλη μια τελική από τα βαψίματα, με τα πίσω αμορτισέρ συναρμολογημένα κι έτοιμα για δράση!! Δεν τους έκανα κάτι άλλο, μια και λειτουργούσαν άψογα ακόμη και δικάβαλο, στα μπροστινά έγινε φρεσκάρισμα με νέα ελατήρια 3.4χιλ (ενισχυμένα), φρέσκα τσιμουχάκια και λαδάκια!

262461

kokkiklhs
26/06/2012, 11:07
Εδώ ο σκελετός και η βάση της σέλας φρεσκοβαμμένα, και μέσα στην κούτα ό,τι περίσσεψε και περίμενε υπομονετικά γυάλισμα και φρεσκάρισμα... Σόρυ για τις χάλια φωτογραφίες, αλλά δεν είμαι και πολύ του αθλήματος... :D:lol:

262462

kokkiklhs
26/06/2012, 11:10
Σχεδόν όλα τα αλουμινένια κλπ. γυμνά μεταλλικά κομματάκια γυαλίστηκαν όσο καλύτερα μπορούσα (στο χέριιιιιι) και βερνικώθηκαν με διαφανές σπρέι μετάλλων, για να κρατήσουν...

262463

kokkiklhs
26/06/2012, 11:16
...όλες οι αυθεντικές βίδες και λοιπά σκουριασμένα σκατουλάκια (η κόρνα είναι γιαπωνέζικη, αλλά αφού λειτουργεί την κράτησα) πλύθηκαν καλά με ΣΟΥΑΖ (θαυματουργό) για να φύγει η πολλή λαδερή λάσπη, βουτήχτηκαν για καιρό σε λευκό ξιδάκι (χρονοβόρα αλλά αποδοτική διαδικασία) και τελικά γυαλίστηκαν κατά το δυνατόν και βερνικώθηκαν!! Με εξαίρεση ελάχιστες βίδες δευτερεύουσας σημασίας που ήταν σε κακό χάλι και αντικαταστάθηκαν με καινούργιες, όλες είναι oι ίδιες που βγήκαν πριν 27 χρόνια από το εργοστάσιο του Suhl....! :alien:

262464

George_Sp
26/06/2012, 11:20
έχω πάθει πλάκα.......:beer:

kokkiklhs
26/06/2012, 11:23
έχω πάθει πλάκα.......:beer:

Το μηχανάκι αν το δεις από κοντά, θα πάθεις πλάκα με το πώς είναι δυνατόν να είναι κάποιος τόσο τσαπατσούλης σαν εμένα! :lol:
Πάντως έγινε σαφώς καλύτερο από πριν κι επί πλέον είναι η πρώτη φορά που έκανα κάτι τέτοιο, χωρίς δικό μου κλειστό χώρο και χωρίς κανένα απολύτως μηχανικό μέσο, πέρα από κλειδιά και κατσαβίδια... :D

:beer:

kokkiklhs
26/06/2012, 11:28
...κι εδώ αρχίζει το δέσιμο παιδιά, μέσα στο σπίτι, μια και πλέον τα κομμάτια είναι καθαρά, χωρίς μπίχλες και γράσα!!
Μπήκαν πάνω το λεβιέ ρου ποδόφρενου, οι βάσεις του κινητήρα, το ψαλίδι πίσω και το φανάρι με μέρος της καλωδίωσης, μια κι ήθελε πέρασμα από μια τρύπα του λαιμού ένα από τα καλώδια, προκειμένουν να κολληθεί στη θέση του, δηλ. στους διακόπτες φώτων, φλας και κόρνας του τιμονιού
:lol::smokin:
Τα πλαστικά, όπως είναι το καπάκι στο φανάρι, που τα είχε φάει ο ήλιος κι είχαν ξασπρίσει, περάστηκαν με βαζελίνη κι έγιναν μια χαρά!

262465

kokkiklhs
26/06/2012, 11:31
..και συνεχίζουμε, σε πρώτη φάση δοκιμαστικά! Και τα καλάμια μπροστά, που φαίνονται και στην προηγούμενη φωτό, πρόχειρα μπήκαν, κυρίως για λόγους στήριξης!!
Μη βαράτε για τις χάλια φωτό, είπαμε, βαριέμαι!! :cool:

262466

kokkiklhs
26/06/2012, 11:35
Άντε, μπήκε και το φιλτροκούτι με τον ανορθωτή, κωλοφάναρο, φλασάκια, πολλαπλασιαστής με μπουζόπιπα, πρόχειρα το φλασέρ για δοκιμές, κι άρχισαν τα καλώδια να αποκτούν την προτέρα θέση τους, χάρη στη σωτήρια αρίθμηση και τα σχέδια που είχαν προηγηθεί!! :D
Α, πέρασα και το διπλό σταντ (δεν έχει και μονό, μουάχαχαχα), μαζί με το ελατήριό του! Μου έγβαλε την ψυχή, κι ας μη του φαίνεται... :evil:

262467

kokkiklhs
26/06/2012, 11:40
Εδώ μια ψαρωτική δοκιμαστική με σέλα (νέα ταπετσαρία μαϊμού χωρίς ραφές αλλά με πρεσσαριστές "ρίγες", με logo IFA Simson, την αυθεντική την κράτησα γιατί είχαν χαλάσει σε μερικά σημεία οι ραφές κι έμπανε νερό με τη βροχή, θα μπαλωθεί προσεκτικά από μέσα και θα φυλαχθεί για καβάντζα, μια και δεν είναι σκισμένη ούτε τρύπια) και ρεζερβουάρ, για να γουστάρουμε!!!
Στο μεταξύ έχει μπει πίσω φτερό, τιμόνι και γκαζιέρα και το κοντέρ που μου έφαγε την ψυχή για να καθαρίσω και να γυαλίσω το αλουμινένιο στεφανάκι που βλέπετε, ήταν από παλιά βερνικωμένο κι είχε κιτρινιάσει, το βερνίκι δεν έβγαινε με τίποτα και φοβόμουν να το ζορίσω στο τρίψιμο, είναι από πολύ λεπτό έλασμα (φτηνιάρηδες ανατολικογερμανοί!!! :lol: )
Τελικά αφού το έβγαλα τελείως, το έκανα με πολύ χοντρό γυαλόχαρτο, έγινε σαγρέ, μετά με 100, 220, 500, 800 και τέλος 2000 και glanol, αλλά γυάλισε, το ρημάδι!!! :D

Αααα, edit: εδώ έχω περάσει και την πλαστική φωλιά της αλυσίδας με το πίσω γρανάζι και τα προστατευτικά λάστιχα, που πασαλείφτηκαν με βαζελίνη, μετά σκουπίστηκαν καλά κι έγιναν καινούργια και γυαλιστερά (αυτό με την κλειστή αλυσίδα είναι θεϊκή πατέντα, το έχουν και τα ΜΖ κι απορώ γιατί δεν το κάνουν ακόμη σε ΟΛΑ τα μηχανάκια), καθώς και τα πίσω μαρσπιέ! Τώρα το είδα!! :D :D :D

:beer:

262468

kokkiklhs
26/06/2012, 11:56
Διάλειμμα για σήμερα, βαρέθηκα να ανεβάζω εικόνες!! Πάω να τρίψω την πίσω ζάντα, τις ακτίνες και το κέντρο (θα βερνικωθούν στο τέλος), για να περάσω τις ρόδες και να πάω να βάλω τα καινούργια ελαστικά!
Οι ρόδες είναι οι μόνες που δε θα δείχνουν τόσο καλές, μια κι οι ακτίνες ήταν τίγκα στη σκουριά και τα κέντρα τίγκα στα οξείδια αλουμινίου (ασπρίλες), αλλά είπα να τα καθαρίσω όσο καλύτερα μπορώ και να μη μπλέξω με λύσιμο κλπ.!
Αν βγουν τελείως μάπα, σε μελλοντική κρούση θα πάρω 2 σετάκια ανοξείδωτες ακτίνες, θα δώσω να μου τις αντικαταστήσουν και θα καθαρίσω τα κέντρα καλύτερα, αφού θα είναι ελεύθερα! Οι ζάντες είναι οι μόνες που γυάλισαν ικανοποιητικά, μέχρι στιγμής!
Στο μεταξύ έχω περάσει κινητήρα, καρμπυρατέρ, εξάτμιση και την καινούργια μπαταρία, το μηχανάκι έχει βγει έξω, όλα τα ηλεκτρικά του λειτουργούν άψογα και προχθές έκανα την πρώτη δοκιμαστική, όπου πήρε μπροστά με 3-4 μανιβελιές!!! ;)

Keep watching, ευχαριστώ για το χρόνο και το ενδιαφέρον όσων παρακολούθησαν ως εδώ!!!!
:beer:

George_Sp
26/06/2012, 11:58
άψογος και περιμένουμε και τη συνέχεια...γνώμη μου είναι οτι μιας που έφτασες ως εδώ, κρίμα οι ακτίνες στις ζάντες να μείνουν απεριποίητες....λύσιμο και ανοδίωση σου λέω! :D

kokkiklhs
26/06/2012, 12:01
άψογος και περιμένουμε και τη συνέχεια...γνώμη μου είναι οτι μιας που έφτασες ως εδώ, κρίμα οι ακτίνες στις ζάντες να μείνουν απεριποίητες....λύσιμο και ανοδίωση σου λέω! :D

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!! ;)
Όσο για λύσιμο και ανοδίωση, δεν υπάρχει σάλιο, λέμεεεε!! :lol:
Άσε που εδώ στο νησί δύσκολα θα βρεις τέτοια φάση, κι επί πλέον δεν επιστεύομαι τη μαστοράντζα, ειδικά μετά από την σκ@τοδουλειά που έγινε με το ρεζερβουάρ... αεριτζήδες, δυστυχώς! Όταν στο μέλλον κατέβει Αθήνα το μηχανάκι, θα γίνουν αρκετές επιπρόσθετες μικροβελτιώσεις!!

:beer:

George_Sp
26/06/2012, 12:05
εδώ είσαι!

http://www.youtube.com/watch?v=ezDwwRmMtmk

http://www.youtube.com/watch?v=jsXVebkbhqQ

kokkiklhs
26/06/2012, 12:09
εδώ είσαι!

http://www.youtube.com/watch?v=ezDwwRmMtmk

http://www.youtube.com/watch?v=jsXVebkbhqQ

Χαχαχα. ωραίος, αλλά ο εξοπλισμός που χρειάζομαι για να κάνω κάτι τέτοιο μόνος μου θα κοστίσει περισσότερο από το μηχανάκι και την ανακατασκεύη μαζί!! :D :D :D

buckley
26/06/2012, 12:18
Και οι έσχατοι έσονται πρώτοι ,βγάζω το καπέλο σε ανθρώπους που ασχολούνται με μεράκι σε τόσο ταπεινά δίτροχα γιατί και αυτά είναι αναπόσπαστα κομμάτια της μοτοσυκλετιστικής Ιστορίας.

7gibernau
26/06/2012, 12:20
ε παναθεμα σε μεσημεριατικα γυαλισε το ματι μου........
μια χαρα το πας!!μια χαρα!!!!!!!
αν ειναι η εκδοση εντουρο(!!!!!) ομως θα σου λεγα να βαλεις τη μαμα εξατμηση αυτη που ειχε στην πρωτη σελιδαοπως το πηρες δηλαδη!!!αυτη κατω,το χαλαει λιγο,του κοβει πισω την ουρα...σαν mv agusta φαντασου με τις εξατμησεις στα πλαγια.....
μπυρες με μεζε!!!!!

MG-KTiNoS
26/06/2012, 12:21
\ μια και λειτουγεί σαν ελβετικό (ανατολικογερμανικό) ρολόι...
262454

Ki όμως έπεσες πολύ κοντά, γιατί το Zschopau είναι στη Σαξονία που φημίζεται για τη μαστοριά της!

Αν έχετε δει κάτι ρολόγια που όταν πάει 12 πχ ανθρωπάκια κάνουν διάφορα κόλπα?

kokkiklhs
26/06/2012, 12:28
@buckley:
Πλέον έχουν γίνει ΠΟΛΥ δυσεύρετα τα σιμσονάκια, μην τα σνομπάρεις καθόλου, αρχηγέ μου!! ;)
Ακριβώς λόγω της παλιάς τους και αναμφισβήτητης ταπεινότητος είτε παρέδωσαν πνεύμα μετά από κάποια χρόνια υπηρεσίας, είτε όσοι τα είχαν τα στείλανε για ανακύκλωση ή τα παράτησαν να σαπίζουν σε κάνα χωράφι... :sick:
Πάντως πράγματι αυτά και οι μεΖέδες και τα Jawa αποτελούν αναπόσπαστο κομμάτι της ιστορίας του μηχανοκίνητου δικυκλισμού στην Ελλάδα για τις 10ετίες '80 και '90 και πέρα από ο,τιδήποτε άλλο, έχουν τρελλό γέλιο να τα οδηγείς!!
:D

kokkiklhs
26/06/2012, 12:34
ε παναθεμα σε μεσημεριατικα γυαλισε το ματι μου........
μια χαρα το πας!!μια χαρα!!!!!!!
αν ειναι η εκδοση εντουρο(!!!!!) ομως θα σου λεγα να βαλεις τη μαμα εξατμηση αυτη που ειχε στην πρωτη σελιδαοπως το πηρες δηλαδη!!!αυτη κατω,το χαλαει λιγο,του κοβει πισω την ουρα...σαν mv agusta φαντασου με τις εξατμησεις στα πλαγια.....
μπυρες με μεζε!!!!!

Στο συγκεκριμένο είχε μπει εκ των υστέρων ψηλά η εξάτμιση, αν και ο λαιμός, το προστατευτικό καθώς κι οι βάσεις του είναι αυθεντικά! Τα έχω κρατήσει, μπορεί στο μέλλον να τα βάλω έτσι, για αλλαγή! Το εργοστασιακό enduro όμως, ερχόταν από το εργοστάσιο με 2 ενισχυτικές μπάρες που πιάνουν από τη βάση του σκελετού στο λαιμό, για ενίσχυση από τα κοπανήματα, τις οποίες δεν έχω...
Το χειρότερο είναι ότι με την εξάτμιση ψηλά πρέπει να αλλαχθεί το δεξί πλαϊνό, υπάρχει ένα με κούρμπα που τη φέρνει πιο μέσα, αλλιώς καίγεται το μπούτι σου :lol: και το μαρσπιέ οδηγού, που είναι πιο μακρύ δεξιά για να βγαίνει πιο έξω το πόδι...
Επίσης, όλα η καπνίλα σκάει στα μούτρα αυτών που είναι πίσω σου καθώς και στην ουρά του simson, με αποτέλεσμα πίσω φλασάκια και ό,τι βρίσκεται κοντά να γίνονται καπνιστά με τον καιρό....

edit: Ούζα με μεζέ από μένα!! :D

kokkiklhs
26/06/2012, 12:40
Ki όμως έπεσες πολύ κοντά, γιατί το Zschopau είναι στη Σαξονία που φημίζεται για τη μαστοριά της!

Αν έχετε δει κάτι ρολόγια που όταν πάει 12 πχ ανθρωπάκια κάνουν διάφορα κόλπα?

Στο Zschoppau φτιαχνόντουσαν τα ΜΖ, τα Simson τα φτιάχνανε στο Suhl! Eίναι διαφορετικά εργοστάσια, σε άλλες πόλεις, αν και ανήκαν αμφότερα στην κρατική ομοσπονδία IFA!! ;)
Πάντως πλάκα πλάκα, δεν είναι κακή κατασκευή, και τώρα που το είχα κάνει βίδες και είδα λεπτομέρειες από κοντά, δε διεπίστωσα κακοτεχνίες... και μετά από 27 χρόνια πάει ακόμη μια χαρά, αυτό λέει πολλά εκ των υστέρων και δίνει ηχηρή απάντηση στους επικριτές γιαπωνεζόφιλους της εποχής!
Πλέον μπορούμε να τα δούμε με άλλο μάτι, πολύ πιο αντικειμενικά και απαλλαγμένοι απο πολιτικές προκαταλήψεις, συναισθηματισμούς, συνομωσίες του μάρκετινγκ κλπ., οπότε μπορώ να πω ότι όντως ήταν καλά μηχανάκια, απλώς πολύ διαφορετική φιλοσοφία από τους νεωτεριστές γιαπωνέζους και δυτικοευρωπαίους, με παρωχημένη αλλά τελικά απίστευτα αξιόπιστη τεχνολογία και αρκετά καλή ποιότητα υλικών, όπως αποδεικνύεται στην πράξη σήμερα....
:beer:

tom kissas
26/06/2012, 12:47
εδω στην κηφισια κυκλοφορουν 2 ΜεΖεδες ενας πρασσινος και ενας μαυρος ειναι φιλαρακια αυτοι και τα βγαζουν και τα ξεμπουκονουν ο ενας μαλιστα εχει ενα rd 350
το rd μου το εχει δωσει το MZ δεν το δινει :nono:
καλη συνεχεια με το σιμσον :D :D

kokkiklhs
26/06/2012, 12:51
εδω στην κηφισια κυκλοφορουν 2 ΜεΖεδες ενας πρασσινος και ενας μαυρος ειναι φιλαρακια αυτοι και τα βγαζουν και τα ξεμπουκονουν ο ενας μαλιστα εχει ενα rd 350
το rd μου το εχει δωσει το MZ δεν το δινει :nono:
καλη συνεχεια με το σιμσον :D :D

Νά'σαι καλά ρε φιλαράκι, και πού'σαι; Πες στα παλληκάρια με τους ΜεΖέδες να ροβολήσουν προς τα εδώ:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=109738

αν δεν το έχουν κάνει ήδη!! :D
Α, κι αν ψάχνεις για ΜεΖέ, έχω κάτι υπόψιν μου, στείλε κάνα ΠΜ να σου πω στοιχεία να πας να το δεις...
:beer:

buckley
26/06/2012, 12:58
@buckley:
Πλέον έχουν γίνει ΠΟΛΥ δυσεύρετα τα σιμσονάκια, μην τα σνομπάρεις καθόλου, αρχηγέ μου!! ;)
Ακριβώς λόγω της παλιάς τους και αναμφισβήτητης ταπεινότητος είτε παρέδωσαν πνεύμα μετά από κάποια χρόνια υπηρεσίας, είτε όσοι τα είχαν τα στείλανε για ανακύκλωση ή τα παράτησαν να σαπίζουν σε κάνα χωράφι... :sick:
Πάντως πράγματι αυτά και οι μεΖέδες και τα Jawa αποτελούν αναπόσπαστο κομμάτι της ιστορίας του μηχανοκίνητου δικυκλισμού στην Ελλάδα για τις 10ετίες '80 και '90 και πέρα από ο,τιδήποτε άλλο, έχουν τρελλό γέλιο να τα οδηγείς!!
:D

Λάθος άνθρωπο βρήκες που θα σνομπάρει τους Ανατολικογερμανούς ένα όνομα μόνο θα σου πω Walter Kaaden.
Προχώρα γερά μια Jawa μόνο σου λείπει αν μπορούσες να βρεις καμμιά 634 !

ΥΓ "Το ΜΖ δεν το δίνει βόλτα μόνο το RD" Tom , από τα καλύτερα !

kokkiklhs
26/06/2012, 13:06
Λάθος άνθρωπο βρήκες που θα σνομπάρει τους Ανατολικογερμανούς ένα όνομα μόνο θα σου πω Walter Kaaden.
Προχώρα γερά μια Jawa μόνο σου λείπει αν μπορούσες να βρεις καμμιά 634 !

Α, ωραία, εσύ είσαι δικός μας αφού ξέρεις και θυμάσαι τον Kaaden!! :D
Mη μου βάζεις ιδέες μεσημεριάτικα, εδώ και καιρό λιγουρεύομαι και Jawa, αλλά αυτές είναι ακόμη πιο δυσεύρετες, κι επί πλέον έχουν θέμα με σέρβις και ανταλλακτικά! Στην Ελλάδα ανύπαρκτα, και στην Ευρώπη θα βρεις υλικό μόνο στην Τσεχία, στη Σλοβακία, άντε και καμιά Ουγγαρία, Πολωνία και Γερμανία... λίγα πράγματα, όμως... :sick:

sv9cvk
26/06/2012, 13:36
Δημητρη πολυ ωραιο θα γινει το simsonακι !!!
Καλα εκανες και ανοιξες το θρεντ !! .:beer:
Ο σκελετος του μου αρεσει!!!
Καλη συνεχεια !!!!:beer:

kokkiklhs
26/06/2012, 13:38
Δημητρη πολυ ωραιο θα γινει το simsonακι !!!
Καλα εκανες και ανοιξες το θρεντ !! .:beer:
Ο σκελετος του μου αρεσει!!!
Καλη συνεχεια !!!!:beer:

Αγωνιστικούς χαιρετισμούς στους πνευματικούς μας καθοδηγητές που έδειξαν και δείχνουν το δρόμο!!!

:ouzo: :mezes: :D

buckley
26/06/2012, 13:52
Δημητρη πολυ ωραιο θα γινει το simsonακι !!!
Καλα εκανες και ανοιξες το θρεντ !! .:beer:
Ο σκελετος του μου αρεσει!!!
Καλη συνεχεια !!!!:beer:

Μαστρο-Χρήστο έχεις υπόψιν σου ότι το 185 έχεις πέσει κάτω από το μέσον της σελίδας των resto...
(Δημήτρη sorry για το spam αρχηγέ τουλάχιστον εσύ κοντεύεις να το τελειώσεις δεν σε φοβάμαι...)

Τo gourouni
26/06/2012, 13:53
Κάτσε λίγο ρε αφεντικό, δε σε προλαβαίνουμε....

Καλή αρχή δε σου λέω, καλό τέλος τότε.... Πολύ ωραίο μηχανάκι, μπράβο σου! :beer: :beer: :wave2:

FRAGISCOS
26/06/2012, 16:05
Πολυ ωραιο το simson!!!!
Μπραβο που ασχοληθηκες μαζι του!!:wave2:

ΧΟΥΦΤΑΛ
26/06/2012, 16:10
:a18::a18:μπραβο φιλε συνεχισε να ανασταινεις τετοια μηχανακια που ολοι τα κοιταζαμε οταν ειμαστε μικροι ........!!!

kokkiklhs
26/06/2012, 22:17
Μαστρο-Χρήστο έχεις υπόψιν σου ότι το 185 έχεις πέσει κάτω από το μέσον της σελίδας των resto...
(Δημήτρη sorry για το spam αρχηγέ τουλάχιστον εσύ κοντεύεις να το τελειώσεις δεν σε φοβάμαι...)

Δεν πειράζει, εξάλλου δεν πρόκειται για spam, αλλά για αφύπνιση ενός από τους υπερ-μάστορες του φόρουμ!!!
Κι εγώ τον έψησα να βάλει νέο μπελά στο κεφάλι του, εθεάθη ένας ΜεΖές προς πώλησιν στην Κρήτη, αλλά δεν τον βλέπω και πολύ ζεστό... :(
:D :D :D

kokkiklhs
26/06/2012, 22:19
Κάτσε λίγο ρε αφεντικό, δε σε προλαβαίνουμε....

Καλή αρχή δε σου λέω, καλό τέλος τότε.... Πολύ ωραίο μηχανάκι, μπράβο σου! :beer: :beer: :wave2:

Ναι, έπεσα με τα μούτρα και φόρτωσα αρκετό υλικό, χωρίς να το καταλάβω!! Ευτυχώς που φύλαξα λίγο ακόμη για τις επόμενες μέρες... :D
Ευχαριστώ για τα καλά λόγια και βέβαια καλή δύναμη για τα δικά σου προτζεκτάκια!! ;)

kokkiklhs
26/06/2012, 22:20
Πολυ ωραιο το simson!!!!
Μπραβο που ασχοληθηκες μαζι του!!:wave2:

Φραγκίσκο μη ξεχνάς ότι εσύ είσαι ο πρώτος διδάξας στα απολιθωμένα 50αράκια, οπότε η δουλειά σου αποτέλεσε πολύ σημαντική πηγή έμπνευσης! Χαιρετισμούς στην υπέροχη Μήλο από την εξ ίσου υπέροχη (αλλά πολύ διαφορετική) Λέσβο!!!
;)

kokkiklhs
26/06/2012, 22:22
:a18::a18:μπραβο φιλε συνεχισε να ανασταινεις τετοια μηχανακια που ολοι τα κοιταζαμε οταν ειμαστε μικροι ........!!!

Ωραίος!!! Να δεις που και σήμερα τα κοιτάζουν οι πιτσιρικάδες αυτά τα μηχανάκια σαν χαζοί, κυρίως διότι δε μπορούν να καταλάβουν τι είναι!!! :D :D
Έχει πολλή πλάκα, σε κάθε φανάρι πέφτουν στην αντίληψή μου γυρισμένα κεφάλια και με το Σίμσον και με τον Μεζέ, όχι τόσο με θαυμασμό, αλλά με απορία... :lol:

7gibernau
27/06/2012, 11:17
ε να σε πω,τριαρι ειναι η τεσσαρι?????????

MG-KTiNoS
27/06/2012, 11:45
Ωραίος!!! Να δεις που και σήμερα τα κοιτάζουν οι πιτσιρικάδες αυτά τα μηχανάκια σαν χαζοί, κυρίως διότι δε μπορούν να καταλάβουν τι είναι!!! :D :D
Έχει πολλή πλάκα, σε κάθε φανάρι πέφτουν στην αντίληψή μου γυρισμένα κεφάλια και με το Σίμσον και με τον Μεζέ, όχι τόσο με θαυμασμό, αλλά με απορία... :lol:

ξερεις υπάρχουν πολλοί λόγοι να σε κοιτάει κάποιος...
:a9:
(και ποτέ δεν μπορείς να ξέρεις ποιοι είναι αυτοί)

:D

kokkiklhs
27/06/2012, 20:54
ε να σε πω,τριαρι ειναι η τεσσαρι?????????

Τεσσάρι, με 60άρι κυλινδροπίστονο! Πολυτελείας, λέμεεεεε!!! :D
Κρίμα που δεν είναι η έκδοση που έιχε και το στρομόφετρο, είναι το απλό S51/B με σκέτο κοντεράκι...

kokkiklhs
27/06/2012, 20:54
ξερεις υπάρχουν πολλοί λόγοι να σε κοιτάει κάποιος...
:a9:
(και ποτέ δεν μπορείς να ξέρεις ποιοι είναι αυτοί)

:D

Big Brother is watching you... :lol:

kokkiklhs
27/06/2012, 21:04
Άντε και μία με τον κινητήρα και τη μπαταρία (6v/11Ah) πάνω, τα ηλεκτρικά τσεκαρίστηκαν και λειτουργούν όλα άψογα! ;)
Θα τις βάζω μία-μία, για να έχει σασπένς, αν και πλέον είναι σχεδόν έτοιμο! Ρόδες περνάω, ντίζα πίσω ταμπούρου, την αριστερή αρματούρα στο τιμόνι μαζί με μανέτα και ντίζα συμπλέκτη, τους καθρέφτες, το μπροστινό φτερό κι έφυγα!!!
Ήδη έχει μπει μπροστά το μηχανάκι (είναι έξω πλέον) με μεγάλη επιτυχία! Στην πρώτη δοκιμή έκανα το λάθος να το τεστάρω ΜΟΝΟ με το λαιμό της εξάτμισης πάνω, κι όπως καταλαβαίνετε βγήκε όλη η γειτονιά έξω!! Πολύ γέλιο!! :bawl:

262713

Johnny_Nik
27/06/2012, 21:39
Μπορείς να βάλεις και μικρότερα Ah μπαταρίας και θα δουλεψει ικανοποιητικά. Δεν έχει και τόσα ηλεκτρικά επάνω που να δικαιολογούν ένα τέτοιο νούμερο (αν και είναι το μαμά).

Ο κύλινδρος στα 60cc δεν μου αρέσει προσωπικά γιατί θα προτιμούσα το μηχανάκι αυτό μαμά τελείως. Πρόκειται για κόσμημα το οποίο θα το χαρείς. Δεν ζητάει τίποτα απολύτως πέρα από τα βασικά αναλώσιμά του ;).

kokkiklhs
27/06/2012, 22:26
Για τα αμπερώρια της μπαταρίας η διαφορά τιμής ήταν αστεία σε σχέση με τα 5.5, οπότε προτίμησα τα 11! The bigger the better!! :D
Τώρα, για το κυλινδροπίστονο 60cc, αυτό φόραγε όταν το πήρα, κι αφού λειτουργεί μια χαρά είπα να μη βάλω χέρι! Έχω και τα μαμά στα 50cc, αλλά αν δε χρειαστεί δε νομίζω να τα περάσω...
Έτσι κι αλλιώς πρακτικά είναι το ίδιο, μια και μιλάμε για δικάναλο κύλινδρο με μηδαμινή διαφορά ιπποδύναμης (μισό ανατολικογερμανικό γαϊδούρι, νομίζω) με το μαμά 16άρι καρμπυρατέρ και την εξάτμιση.
Τελική έχω δει σχεδόν 70χαω κοντερίσια σε ισιάδα με πρίμο άνεμο, αλλά είμαι και πάνω από 90 κιλά!! :lol:

Johnny_Nik
28/06/2012, 08:19
Το 50αράκι 80αρίζει άνετα με 105 κιλά άτομο που το κυκλοφορεί καθημερινά. Σε βλέπω λίγο "πεσμένο" :p

Gms
28/06/2012, 08:59
Aυτο το μηχανακι το θυμαμε ακομα που το ειχε ο τσακωνας σε μια ταινια νομιζω η μεγαλη αποφραξη την λεγανε.Τεσπα καλη συνεχεια και μην ξεχνας να βγαζεις φωτο να βλεπουμε και εμεις.

giovani64
28/06/2012, 09:37
Aυτο το μηχανακι το θυμαμε ακομα που το ειχε ο τσακωνας σε μια ταινια νομιζω η μεγαλη αποφραξη την λεγανε.Τεσπα καλη συνεχεια και μην ξεχνας να βγαζεις φωτο να βλεπουμε και εμεις.
http://www.youtube.com/watch?v=baQMal0Fksc

Johnny_Nik
28/06/2012, 09:44
Μαζί με το αδερφάκι του που τώρα βάφτηκε επίσης κόκκινο. Το ασημί είχε μετατροπή από νεότερο μοντέλο 12V με ηλεκτρονική


http://i971.photobucket.com/albums/ae194/Johnny_Nik/010.jpg

http://i971.photobucket.com/albums/ae194/Johnny_Nik/006.jpg

7gibernau
28/06/2012, 11:17
μη με κανεις να του αλλαξω μπουζι και παρει με τη μια.....

γιατι δεν ανεβαζει φωτος???????

7gibernau
28/06/2012, 11:26
262759

262760

kokkiklhs
28/06/2012, 13:08
μη με κανεις να του αλλαξω μπουζι και παρει με τη μια.....

γιατι δεν ανεβαζει φωτος???????

Άντε ρε κάπτεν, και το δικό μου έτσι ήταν όταν το πήρα και βλέπεις πώς γίνεται τώρα... τι το έχεις και μαζεύει σκόνη;
Όρμααααααααα!!!!!!
:a015::a015::a015:

kokkiklhs
28/06/2012, 13:09
Το 50αράκι 80αρίζει άνετα με 105 κιλά άτομο που το κυκλοφορεί καθημερινά. Σε βλέπω λίγο "πεσμένο" :p

:eyepop: :eyepop: :eyepop:
Λέγε γρήγορα το μυστικόοοοοοοοοο!!!!!!!!!!
:D

kokkiklhs
28/06/2012, 13:13
Aυτο το μηχανακι το θυμαμε ακομα που το ειχε ο τσακωνας σε μια ταινια νομιζω η μεγαλη αποφραξη την λεγανε.Τεσπα καλη συνεχεια και μην ξεχνας να βγαζεις φωτο να βλεπουμε και εμεις.

Χαχαχαχαχα, ναι, στη μεγάλη απόφραξη είναι και έχει γελοίες σκηνές σίμσον με τον Τάσο Κωστή και την Ευαγγελία Σαμιωτάκη!
:lol: :lol:
Εδώ λοιπόν μια ακόμη φωτό, είπαμε, λίγες-λίγες, να έχει σασπένς.... οι πολλές μπήκαν μαζεμένες στην αρχή!
Είμαστε στη φάση που βγήκε έξω για να μπει μπροστά (λίαν επιτυχώς) κι έχει περαστεί ολόκληρη η εξάτμιση!

262770

bikas
28/06/2012, 13:41
με ένα τετοι ο κολλητός μου μετά απο σούζα κατά την εκίνηση κατέληξε κι αυτός και η μηχανή στη θάλασσα.¨΄Ενα απλό λύσιμο και καθαρισμα κινητήρα με βενζίνη και σ 6 μέρες ξανα στο δρόμο.

kokkiklhs
28/06/2012, 13:43
με ένα τετοι ο κολλητός μου μετά απο σούζα κατά την εκίνηση κατέληξε κι αυτός και η μηχανή στη θάλασσα.¨΄Ενα απλό λύσιμο και καθαρισμα κινητήρα με βενζίνη και σ 6 μέρες ξανα στο δρόμο.

:rotflmao::rotflmao::rotflmao:

Kotselakos
28/06/2012, 19:02
Επιτέλους βρήκα το χρόνο να κάτσω να το διαβάσω ολόκληρο.

Πολύ ωραίο μηχανάκι μάστορα και ακόμα καλύτερη η δουλειά σου!! :a18:

Δεν καταλαβαίνω γιατί την μειώνεις και την θεωρείς τσαπατσούλικη.

Ε ρε κάτι τσάρκες που έχεις να ρίξεις τώρα που είναι και καλοκαιράκι... :D

kokkiklhs
28/06/2012, 20:45
Επιτέλους βρήκα το χρόνο να κάτσω να το διαβάσω ολόκληρο.

Πολύ ωραίο μηχανάκι μάστορα και ακόμα καλύτερη η δουλειά σου!! :a18:

Δεν καταλαβαίνω γιατί την μειώνεις και την θεωρείς τσαπατσούλικη.

Ε ρε κάτι τσάρκες που έχεις να ρίξεις τώρα που είναι και καλοκαιράκι... :D

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια ρε κάπτεν! Κοίτα, άμα το δεις από κοντά, θα καταλάβεις τι εννοώ... ;)
Πάντως είναι αρκετά καλό για super low budget project, αλλά θα χρειαστεί σύντομα περαιτέρω επιδιορθωσούλες, μια και το ξεσκούριασμα και το βάψιμο δεν έγιναν όπως πρέπει! Όμως έμαθα πολλά από τη διαδικασία, σίγουρα είμαι πολύ σοφότερος τώρα!!
:D :beer:

vforever
28/06/2012, 21:07
Πολυ ωραια δουλεια.Μου αρεσει και η αντιθεση του μπορντω με το ασημι.Καλη συνεχεια:beer:

kokkiklhs
28/06/2012, 21:11
Πολυ ωραια δουλεια.Μου αρεσει και η αντιθεση του μπορντω με το ασημι.Καλη συνεχεια:beer:

Eυχαριστώ!! Ο χρωματικός συνδυασμός πράγματι ταιριάζει πολύ στο συγκεκριμένο, τα πολύ σκούρα νομίζω δεν του πάνε γιατί το δείχνουν ακόμη μικρότερο απ'όσο είναι!! :D ;)

motomaniac
29/06/2012, 22:36
ωραια δουλεια εκανες! τιμιο μηχανακι. μετα το pw και λιωσιμο νομιζω πως λατρευω τα αεροψυκτα διχρονα. αντε βαλε μας κι αλλες φωτο! και μενα με αρεσε ηα ντιθεση στα χρωματα.

kokkiklhs
30/06/2012, 12:31
ωραια δουλεια εκανες! τιμιο μηχανακι. μετα το pw και λιωσιμο νομιζω πως λατρευω τα αεροψυκτα διχρονα. αντε βαλε μας κι αλλες φωτο! και μενα με αρεσε ηα ντιθεση στα χρωματα.

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!!! Πράγματι τίμιο μηχανάκι, απορίας άξιον πώς τα κατηγορούσαν τότε και λέγανε ότι βγάζουν ζημιές κλπ... Τι ζημιές να βγάλει αυτό το καημένο, τουλάχιστον στα μηχανικά του; Κι από ηλεκτρικά, μέχρι στιγμής είναι άψογο!! Για να μην πω για το μαμά χρώμα και το γαλβάνισμα, το οποίο όπου εμφανίστηκε κατά τις εργασίες ήταν σε πολύ καλή κατάσταση για την ηλικία του... ;)
Σε λίγο η πρώτη μεγάλη βόλτα, θα μπει σχετικό υλικό για να γουστάρουμε άπαντες!!!
:D

zundampakias
02/07/2012, 08:14
εχε τον νου σου μηπως και βρουμε κανενα τριαρη που μ ενδιαφερει.
Αν ακουσεις κατι στειλε μηνθμα (φυσικα λογικη τιμη )


Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!!! Πράγματι τίμιο μηχανάκι, απορίας άξιον πώς τα κατηγορούσαν τότε και λέγανε ότι βγάζουν ζημιές κλπ... Τι ζημιές να βγάλει αυτό το καημένο, τουλάχιστον στα μηχανικά του; Κι από ηλεκτρικά, μέχρι στιγμής είναι άψογο!! Για να μην πω για το μαμά χρώμα και το γαλβάνισμα, το οποίο όπου εμφανίστηκε κατά τις εργασίες ήταν σε πολύ καλή κατάσταση για την ηλικία του... ;)
Σε λίγο η πρώτη μεγάλη βόλτα, θα μπει σχετικό υλικό για να γουστάρουμε άπαντες!!!
:D

7gibernau
02/07/2012, 13:59
ε..τι να το κανεις το τριαρι???????ξερεις τι εχεις να παθεις αμα σε πετυχει πουθενα κανα τεσσαρι??????θα βαλεις τα κλαματα!!!θα αναστεναξει ο συμπλεκτης!!!
ε και μια ιστορια απο μενα...
14-15 χρονια πριν,πριν ανοιξει ο περιφεριακος στο τολο και πριν γινει μονοδρομος,ο κεντρικος!
σκαμε μυτη με το τεσσαρι,φυσικα ασινη-τολο σουζα....ποδια κατω εγω και ο δικος μου μπροστα,σταθερο γκαζι!!ηθελα παπουτσια καθε 15 μερες τοτε,απο τις σουζες!εγω δεν ηξερα να κανω αλλα σαν"ποδια κατω" το ειχα ασχημα το θεμα!!
πασχα ηταν,κοσμο ειχε και μεις φουλ στη μαγκια!!
κεντρο τολο σουζα και.....μπαααααμ 2 περιπολικα και δυο μεχανες της Ζ αραγμενες στα δεξια....περναμε απο μπροστα τεζα,δεν ειχαμε σκοπο να σταματησουμε αλλα.....μπατσοι πουθενα!!
φτανουμε στο μολο,στο τολο...
¨μαλακα θα μας περιμενουν ¨
παμε απο παραλλια ρε να βγουμε πισω τους
ναι μαλακα παμε!!
ε μπαινουμε παραλλια,σουζα με πρωτη,επερνε ο συμπλεκτης φωτια....αααααααν ααααανα αν αν ο σιμσονεας,να ενα νεροφαγομα απο τη θαλασσα......αλλου σιμσον αλλου εγω αλλου ο χρηστος.....ενταξει ομως,λιγο αμμο φτυσαμε,δεν παθαμε τιποτα.......
το σιμσον ομως εχει κοψει εξατμηση απο το λαιμο........γκαντεμια.....πεταμα στο νερο η εξατμηση για να κρυωσει και...παμε παμε μαλακα θα με πλακωσει ο πατερας μου....βαζουμε μπρος το σιμσον.........σαν το nsr του ντουχαν εκανε το μπουρδελο χωρις εξατμηση!!
αντε παλι μες στην καβλα....να την κραταω στο ενα χερι,το αλλο χερι στη μεση του χρηστου και ο χρηστος τεζα συμπλεκταρισμα....τι θορυβος ΤΙ ΘΟΡΥΒΟΣ!!!!!!!!
εξι τυποι με ιδια ρουχα...οι δυο με το πιρουνι 3 ποντους απο το στομα,οι αλλοι δυο με τη μπυρα παλι κανα δυο ποντους απο το στομα,ο ενας να αναβει τσιγαρο και ο αλλος ορθιος να κοιταει........οι μπατσοι ετρωγαν στο παραλλιακο ταβερνακι.... δεν προλαβαμε να τους δουμε καλα,ισα ισα που μας εχει μεινει η εικονα(τα ιδια ρουχα δηλαδη και τον εναν ορθιο,τα αλλα ειναι "σαλτσα")ετσι ομως φανταζομαι οτι θα κοιτουσαν,καθε φορα που σκεφτομαι αυτη τη φαση.....
δεν μας ειπαν τιποτα,δεν ακουσαμε καμια φωνη απο την ταβερνα...δεν ξερω γιατι...δε θυμαμαι πως φτασαμε στην ασινη,μονο το θορυβο του σιμσονεα,που σιγουρα ειχε τρομαξει και αυτος εκεινη τη μερα!!
θυμαμαι και τον πατερα του χρηστου...αλλα απορω γιατι....δε λενε οτι τις κακιες αναμνησεις τις αποβαλει το μυαλο μας σιγα σιγα??????????ρε γαμω.....(γαμω αλλα μην το κανουμε θεμα...)
α και μετα απο μια βδομαδα εκανε εναν περιεργο θορυβο στο μπροστα ταμπουρο.....απο την αρμυρα ηταν...σιγα και τι εγινε??λιγο λαδακι του βαλαμε στις σιαγονεςκαι ειχαμε δυο συμπλεκτες!!στα αρχιδια μας!!!!


Δημητρη,συγνωμη ρε φιλε αλλα...........αναμνησεις...............

kokkiklhs
02/07/2012, 14:07
ε..τι να το κανεις το τριαρι???????ξερεις τι εχεις να παθεις αμα σε πετυχει πουθενα κανα τεσσαρι??????θα βαλεις τα κλαματα!!!θα αναστεναξει ο συμπλεκτης!!!
ε και μια ιστορια απο μενα...
...................................................................................
Δημητρη,συγνωμη ρε φιλε αλλα...........αναμνησεις...............

Γιου αρ γουέλκαμ!! :D
Εγώ γιατί νομίζεις έψαχνα τόσο φανατικά να βρω σιμσονέα; Κάναμε πιτσιρικάδες βλακείες μ'ένα τέτοιο (το μουσταρδί-κίτρινο) ενός φίλου που είχε αυτό για "μικρό" και ένα ασημένιο με μαύρα φτερά ΜΖ ΕΤΖ250 για "μεγάλο"!! Πολύ γέλιο! Ωραίες εποχές ρε φίλε! Αν κι οι καφρίλες μου δε φτάσανε τις δικές σου σε επίπεδο, το παλέυαμε κι εμείς.... :D :lol:
:beer:

kokkiklhs
02/07/2012, 14:18
...και φτάνει προς το τέλος του το φωτορομάντζο, εδώ οι τροχοί, στους οποίους αποφάσισα να αφήσω τις μαμά, πρώην σκουριασμένες ακτίνες! Μετά από ΠΟΛΥΥΥΥΥ τρίψιμο, έγιναν κάπως έτσι, βερνικώθηκαν και τοποθετήθηκαν στο μηχανάκι, μαζί με τις δαγκάνες στα ταμπούρα, αποστάτες, ντίζες φρένων κλπ...
Η αλήθεια είναι ότι το αποτέλεσμα δεν με ικανοποιεί, αλλά επί του παρόντος μια χαρά είναι! Μέσα στο χειμώνα ίσως αγοράσω σετ ανοξείδωτες ακτίνες για να περαστούν από την αρχή, και να καθαριστούν και σωστά τα κέντρα...

263245

και μια πιο κοντινή

263246

kokkiklhs
02/07/2012, 14:22
...τελικά μπήκε κι η σέλα, αρματούρα φώτων φλας κόρνας αριστερά στο τιμόνι μαζί με τη μανέτα και τη ντίζα του συμπλέκτη, καθρέφτες, κι είμεθα έτοιμοι....
Μας πήρε όμως στο μεταξύ η νύχτα! :ZZZ::lol:

263247

kokkiklhs
02/07/2012, 14:26
Έτοιμοι; Χμμμμμμ......!!!
Μια στιγμή!! Σφιξίματα, ρεγουλαρίσματα κλπ, φάγανε αρκετό χρόνο! Ακολούθησε το καψόνι που λέγεται ανέβασμα σε στριφτή (ευτυχώς φαρδιά) σκάλα και μετά ξανακατέβασμα, για να βγει στη μπροστά αυλή και στον έξω κόσμο!
Τελικά, μετά από 18 λουμπάγκο και πολλές βλαστήμιες, η αποστολή εξετελέσθη, χωρίς ζημιές (πλην αυτών στη σπονδυλική μας στήλη) και χθες το πρωί το εργαλείο βγήκε μάχιμο και δυνατό!

263248

Να θυμίσω ότι λιγο πριν το Πάσχα ήταν έτσι:

263249

:beer:
Σε όσους άντεξαν την πολυλογία μου ως εδώ!!
:lol:

kokkiklhs
02/07/2012, 14:33
...κι εδώ μερικές επετειακές από την πρώτη ανακατασκευασμένη βόλτα!!
Στην υπέροχη Παναγιούδα της Μυτιλήνης, για μίνι test drive!! Το καρμπ θέλει καλύτερο ρύθμισμα, διότι το γκάζι μου είναι λειψό και ψόφιο V-max 60 km/h (λίιιγο καλύτερο ήταν πριν τις επεμβάσεις) και η ντίζα έχει περίεργο τζόγο που δε μπορώ να καταλάβω πού οφείλεται! Επίσης, ο πίσω τροχός θέλει ακτινολόγηση (ήθελε κι από πριν αλλά το είχα ξεχάσει), διότι κουνάει μετά τα 50 και δίνει χάλια αίσθηση στο δρόμο! :lol:
Απομένει να μπουν τα νέα λάστιχα και ίσως τα αυτοκόλλητα (τα έχω αγοράσει αλλά μου αρέσει και χωρίς αυτά, θα δω τι θα κάνω)...

263250

263251

kokkiklhs
02/07/2012, 14:37
...και μία σπέσιαλ, με φόντο το κυματώδες Αιγαίο και βέβαια... τη Μικρά Ασία (νυν Τουρκία) στο βάθος!! :lol:

263252

Περισσότερο υλικό με τα νέα λάστιχα, και ίσως κάνω δημοψήφισμα για τα αυτοκόλλητα, θα τα βάλω πρόχειρα πάνω και θα φωτογραφίσω, να μου πείτε γνώμες!! :D
:beer:

Gms
02/07/2012, 14:39
Αν εχεις και αλλες φωτο να τις βαλεις τωρα αλλιως να σοπασεις για παντα χαχαχαχ.Περα απο την πλακα βγηκε πολυ ωραιο αντε καλοταξιδο και να το χαρεις σου ευχομαι.Εγω θα λεγα να τα βαλεις τα αυτοκολλητα εφοσον τα εχεις.

kokkiklhs
02/07/2012, 14:44
Αν εχεις και αλλες φωτο να τις βαλεις τωρα αλλιως να σοπασεις για παντα χαχαχαχ.Περα απο την πλακα βγηκε πολυ ωραιο αντε καλοταξιδο και να το χαρεις σου ευχομαι.Εγω θα λεγα να τα βαλεις τα αυτοκολλητα εφοσον τα εχεις.
Ωχ, δεν έχω άλλες επί του παρόντος!! Θα σωπάσω προσωρινά, χεχεχε!!!
:D

kokkiklhs
02/07/2012, 20:09
...ας βάλω και μία από διαφορετική οπτική γωνία!!

263283

:beer:

Kotselakos
02/07/2012, 20:49
Μπράβο ρε μάστορα, μπράβο!

Καλές βόλτες και πιες κανα ούζο και για μας!!! :beer:

dlabrakis
02/07/2012, 21:01
μπραβο καλλιτεχνη ειναι πολυ ωραιο το αποτελεσμα,....μαλιστα καποτε που εψαχνα κατι στο γερμανικο e bay,επαθα πλακα απ τα simson, μεχρι και streetfighter τα ειχαν κανει ,εχουν τρελα μ αυτα.
να το χαιρεσαι!!

vforever
02/07/2012, 21:21
Μπραβο. :a20: Καλες βολτες :beer:

Τo gourouni
02/07/2012, 21:26
Άξιος, καλές βόλτες...

:beer::beer:

sv9cvk
02/07/2012, 22:03
:a10:Καλες βολτες Δημητρη!!!!Μια χαρα εγινε το Simsonaki!!!:a18: