PDA

View Full Version : Ηusqvarna TΧ-510



byron
26/06/2012, 22:36
Βλέποντας την κουκλάρα (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=128274) του buckley, θυμήθηκα ένα θηρίο που είδα πριν λίγο καιρό σε ένα εξατμισάδικο στον Πειραιά.
Κατά πάσα πιθανότητα είναι 1987 και μάλλον απ΄τα τελευταία γνήσια Σουηδικά. Τρελή καψούρα τότε, αλλά στα μάτια των άσχετων όπως εγώ φαίνονταν (και ήταν) πολύ ειδικές μοτοσυκλέτες είτε ως enduro είτε ως ΜΧ όπως το συγκεκριμένο.

Αυτό που μου έκανε εντύπωση, πέραν του ότι ήταν άψογο εμφανισιακά και λειτουργικά, ήταν το ύψος του. Η σέλλα, αν δεν είναι στο 1 μέτρο, πρέπει να πλησίαζε πολύ σ΄αυτό το νούμερο. Εντυπωσιακό είναι και το μικρό μέγεθος του μοτέρ του....μια σταλιά.

Πριόνι...262549

262550

byron
26/06/2012, 22:51
262555

262557

τα ψυγεία του δεν νομίζω να είναι τα γνήσια πάντως. Έμοιαζαν χειροποίητα και πανέμορφα.

262558

sakis0547
26/06/2012, 22:58
ωραιο μοτοσακο..το μοτερ ειναι κουφαρι?

byron
26/06/2012, 23:47
ωραιο μοτοσακο..το μοτερ ειναι κουφαρι?

Προφανώς δέθηκε μόνο για να πάρουν μέτρα να φτιάξουν εξάτμιση.

dim_rac
27/06/2012, 02:39
:cool: πολυ ωραιο μοτορι!

bulmont
27/06/2012, 05:54
Τρόμπα λαδιού αρκετά περίεργη απ' ότι θυμάμαι.......

Αν το πήγαινες ''τάπα'',.... καλώς

Αν δεν το ειχες........ το κόλαγες.......

buckley
27/06/2012, 09:01
Από θέμα ύψους σέλας προφανώς είχαν κατά νου τον Σουηδικό σωματότυπο.Αυτό τώρα το μηχανάκι που του έχουν βάλει το μασκάκι από το ΤΕ εγώ το κόβω να μην έχει "πολεμήσει" σε πίστα ποτέ άντε το πολύ καμμιά προπόνηση...Ναι όντως ρε Bulmont αυτά τα πρώτα τους 4χρονα θέλαν ιδιαίτερη μεταχείριση όχι ότι τα επόμενα έγιναν "Γιαπωνέζικα" ποτέ...
Δες και ένα 89ρι στην αγγελία ,την τιμή άστην καλύτερα !

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/824579/

ΥΓ Βαρώνε γιατί το έβαλες στα ρεστόρινγκ και όχι στο Ιστορία και κλασικές μοτό ,έχεις κανά κακό(καλό) σκοπό ???

byron
27/06/2012, 09:44
Από θέμα ύψους σέλας προφανώς είχαν κατά νου τον Σουηδικό σωματότυπο.Αυτό τώρα το μηχανάκι που του έχουν βάλει το μασκάκι από το ΤΕ εγώ το κόβω να μην έχει "πολεμήσει" σε πίστα ποτέ άντε το πολύ καμμιά προπόνηση...Ναι όντως ρε Bulmont αυτά τα πρώτα τους 4χρονα θέλαν ιδιαίτερη μεταχείριση όχι ότι τα επόμενα έγιναν "Γιαπωνέζικα" ποτέ...

ΥΓ Βαρώνε γιατί το έβαλες στα ρεστόρινγκ και όχι στο Ιστορία και κλασικές μοτό ,έχεις κανά κακό(καλό) σκοπό ???

Αυτά ήταν που είχαν εκείνο το περίεργο το σύστημα το RAL για λίπανση?
Όσον αφορά το πολεμικό παρελθόν του συμφωνώ. Μάλλον δεν πρέπει να έχει πατήσει χώμα, ή έχει γίνει τέτοια ανακατασκευή σε πλαστικά που εξαφάνισε τις κακές στιγμές που τυχόν είχε.

Το θέμα το μετακίνησα στα κλασσικά. Εκ παραδρομής το έβαλα στις Ανακατασκευές, αλλά η αρμόδια μοδίστρα αγρόν ηγόρασε...:smokin:

'Οχι δεν έχω κανενα σκοπό αφού δεν είναι δικό μου. :wave2:

sapila racing
27/06/2012, 10:31
Αυτά ήταν που είχαν εκείνο το περίεργο το σύστημα το RAL για λίπανση?
Όσον αφορά το πολεμικό παρελθόν του συμφωνώ. Μάλλον δεν πρέπει να έχει πατήσει χώμα, ή έχει γίνει τέτοια ανακατασκευή σε πλαστικά που εξαφάνισε τις κακές στιγμές που τυχόν είχε.

Το θέμα το μετακίνησα στα κλασσικά. Εκ παραδρομής το έβαλα στις Ανακατασκευές, αλλά η αρμόδια μοδίστρα αγρόν ηγόρασε...:smokin:

'Οχι δεν έχω κανενα σκοπό αφού δεν είναι δικό μου. :wave2:

Ωραίο μηχανάκι.
Το RAL ΟΚ για εντούρο όμως και μονο, εφ όσον δεν δούλευε συνεχεια ψηλά αντεχε, αλλιώς διαλαγε. Το κόλπο ηταν πολύ απλό, βασικά η καδενα του εκκεντροφόρου ανεβαζε το λάδι στην κεφαλή.
Η ιστοράι ξεκίνησε οταν αποφασισαν να φτιαξουν τετραχρονο μοτερ στις κασες του δίχρονου.

Το αλλο με τις μοδιστρες δεν το πιασα. :p

astroman76
27/06/2012, 10:48
ανακατασκευη ειναι και οχι πολυ κοντα στο μαμα... εχουν βαλει μερικα πραγματα που δεν κολανε στο μηχανακι (φως και καρβον βινιλιο) οπως και πολυ μαυριλα...

byron
27/06/2012, 12:11
ανακατασκευη ειναι και οχι πολυ κοντα στο μαμα... εχουν βαλει μερικα πραγματα που δεν κολανε στο μηχανακι (φως και καρβον βινιλιο) οπως και πολυ μαυριλα...

Γιάννη, το φως είναι από ΤΕ μιας και είναι καθαρό mx. Για το carbon δεν έχεις άδικο...και μένα δεν μου πολυάρεσε, μιας και δεν κολλάει με την εποχή του, όπως και τα samco. Απ΄την άλλη περί ορέξεως του ιδιοκτήτη δεν μπορεί να πει κανείς τίποτα. Τουλάχιστον ήταν carbon και όχι αυτή τη μαλακία το αυτοκόλλητο που βάζουν παντού.

astroman76
27/06/2012, 13:02
Αν ειτανε απο ΤΕ καλα θα ειτανε αλλα ειναι της UFO .. και φισικα σημερινο design και αν δεν μπορουσε να βρει την μαμα μασκα... ειπαρχει και αυτη απο την ΥΦΟ που παει με το στυλ της μηχανης...

http://www.ebay.co.uk/itm/UFO-Vintage-Universal-Headlight-White-1978-1988-8040-/280425162237

ενω αυτος εβαλε αυτο

http://www.ebay.co.uk/itm/NEW-UFO-UNIVERSAL-ENDURO-HEADLIGHT-CRUISER-GREEN-1707-/270487721211#ht_1361wt_1165

OldMan
27/06/2012, 13:27
Tο μηχανάκι πρέπει να είναι TX..

(από τα TC δεν μπορούσες με καμιά κυβέρνηση να πάρεις ρεύμα για φώτα - χώρια που ήταν 4-τάχυτα και δεν κατέβαινε με τίποτε ο μπροστινός τροχός για να στρίψεις..)

buckley
27/06/2012, 13:30
Αν ειτανε απο ΤΕ καλα θα ειτανε αλλα ειναι της UFO .. και φισικα σημερινο design και αν δεν μπορουσε να βρει την μαμα μασκα... ειπαρχει και αυτη απο την ΥΦΟ που παει με το στυλ της μηχανης...

http://www.ebay.co.uk/itm/UFO-Vintage-Universal-Headlight-White-1978-1988-8040-/280425162237

ενω αυτος εβαλε αυτο

http://www.ebay.co.uk/itm/NEW-UFO-UNIVERSAL-ENDURO-HEADLIGHT-CRUISER-GREEN-1707-/270487721211#ht_1361wt_1165

Σωστός είσαι και εγώ στην αρχή δεν την καλοπρόσεξα και θεώρησα ότι θα ήταν από ΤΕ προφανώς του ταίριαζε αυτή καλύτερα παρέα με τα κάρμπον...
Πάντως αν κρίνω από τιμή απέχει από το πλήρες lighting kit για mx οπότε προφανώς έχει βάλει μόνο το μασκάκι.

astroman76
27/06/2012, 13:36
http://i.ushipcdn.com/resize.php?path=%2fstatic%2fbafb61b9-da7b-44d3-9.jpg

byron
27/06/2012, 13:36
Tο μηχανάκι πρέπει να είναι TX..


Διορθώθηκε



( χώρια που ήταν 4-τάχυτα και δεν κατέβαινε με τίποτε ο μπροστινός τροχός για να στρίψεις..)

Αυτά είναι...
Μηχανάκια που πρέπει να είσαι 2 μέτρα για να πατήσεις κάτω, να είναι μόνο σούζα λόγω κιβωτίου και να πρέπει να οδηγούνται μόνο τάπα για να μην κολλήσουν δηλαδή? :tooth: :tooth:

Η ιδανική συνταγή για πολύχρονη παραμονή σε ορθοπαιδική κλινική μου ακούγεται :lol:

astroman76
27/06/2012, 13:38
παιζει να παρω ενα μικρο στολο απο κατι χουσκβαρνα 2 ολοκληρα και ενα για ανταλακτικα... μου ειπε ειναι με ασπρο σκελετο και αεροψυκτα... ελπιζω να ειναι κανα 360 82-83... απο τα αγαπημενα μου χασκι!

Αρχοντικα μηχανακια ρε γαμωτο

262652

262653

262654

the who
27/06/2012, 13:46
Πριονια σουηδικα.Τα καλυτερα.

buckley
27/06/2012, 14:00
παιζει να παρω ενα μικρο στολο απο κατι χουσκβαρνα 2 ολοκληρα και ενα για ανταλακτικα... μου ειπε ειναι με ασπρο σκελετο και αεροψυκτα... ελπιζω να ειναι κανα 360 82-83... απο τα αγαπημενα μου χασκι!

Αρχοντικα μηχανακια ρε γαμωτο

262652

262653

262654

360 μάλλον όχι με 2 αμορτισέρ πίσω αερόψυκτα λευκά(πλαστικά και σκελετός) θάναι 240-250 μάλλον αν είναι τώρα 430 την έκανες λαχείο στείλε φωτό !

daculas
27/06/2012, 14:19
Aρρώστησα μεσημεριάτικα:eek:

astroman76
27/06/2012, 14:21
με 2 αμορτισερ ειναι... μπορει και 500 χαχαχαχ αλλα που τετοια τυχη... κανα 250ρι...

NIKOSCBR600F4
27/06/2012, 21:46
το μηχανακι ειναι του φιλου μου του αντωνη.τα πραγματα ειναι σχεδον ολα γνησια.το μοτερ μολισ δεθει θα ειναι ολο γνησιο μετα απο κοπιαστικη αναζητηση ανταλλακτικων σε ολο τον κοσμο.ασχετο αλλα πρεπει να δειτε το hornet 900 που εχει φτιαξει.ειληκρινα δεν πιστευω οτι υπαρχει καλητερο στην ευρωπη.

dim_rac
28/06/2012, 06:51
ασχετο αλλα πρεπει να δειτε το hornet 900 που εχει φτιαξει.ειληκρινα δεν πιστευω οτι υπαρχει καλητερο στην ευρωπη.

Αν μπορεις ανεβασε καμια φωτογραφια να το δουμε.

buckley
28/06/2012, 09:21
το μηχανακι ειναι του φιλου μου του αντωνη.τα πραγματα ειναι σχεδον ολα γνησια.το μοτερ μολισ δεθει θα ειναι ολο γνησιο μετα απο κοπιαστικη αναζητηση ανταλλακτικων σε ολο τον κοσμο.ασχετο αλλα πρεπει να δειτε το hornet 900 που εχει φτιαξει.ειληκρινα δεν πιστευω οτι υπαρχει καλητερο στην ευρωπη.

Το να "εκμοντερνίσεις" σε κάποια περιφερειακά ένα παλιό μηχανάκι από το οποίο θα ζητάς να σου προσφέρει όμως τα πράγματα για τα οποία σχεδιάστηκε δεν είναι κατ' ανάγκη λάθος.Αυτό το μηχανάκι όμως που βλέπουμε με καπάκια από άλλο μοντέλο με κολλάρα σιλικόνης με κάρμπον με μασκάκι για φως μοντέρνο και αυτό μόνο εμπρός και προφανώς ασύνδετο αν τελικά κιόλας αρκεστεί να στολίζει κάποιο χώρο τι να πώ περί ορέξεως ...
Για γνησιότητα αν μιλάς ρίξε μια ματιά στο cr 500 που ανέβασε ο Astro (μόνο ένα τελικό εξάτμισης βλέπω αλλαγμένο) δες και την δικιά μου γριά την 390 που είναι 100% μαμά.Τέλος για την κοπιαστική αναζήτηση μάλλον υπερβάλλεις γιατί και εγώ χρειάστηκα πράγματα (από καρμπυρατέρ μέχρι στρόφαλο) και τα βρήκα εκτός αν εννοείς ότι κοπιάσατε για να τα βρείτε φτηνά!

astroman76
28/06/2012, 10:23
ετσι ειναι... αλλο ρεστορινκ και αλλο να το κανεις να τσουλαει... μια βολτα απο το Husky Cafe θα σε κανει να τρηβεις τα ματια Νικο... αναπαλαιονουν ακομη και πιο παλια ΜΧ και φισικα οποιος ξερει βρησκει τα παντα. Ειπαρχει πολυ NOS (new old stock) ανα τον κοσμο αρκει να βαλεις το χερι βαθια ιδικα για τοσο σπανια μηχανακια!

byron
28/06/2012, 10:47
Να θυμίσω οτι το μηχανάκι δεν το πόσταρε ο ιδιοκτήτης (που προφανώς το φτιάχνει όπως κάνει κέφι) αλλά εγώ μιας και μου άρεσε. Η αυθεντικότητα είναι ένα θέμα που δεν ενδιαφέρει τους πάντες με τον ίδιο τρόπο. :beer:

OldMan
28/06/2012, 11:00
Η αυθεντικότητα είναι ένα θέμα που δεν ενδιαφέρει τους πάντες με τον ίδιο τρόπο. :beer:
Δουλειές ανοίγεις...:D
(έστω και με μπύρες..)

bulmont
28/06/2012, 11:06
Δουλειές ανοίγεις...:D
(έστω και με μπύρες..)

Ναι ε;;;;
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=128829&p=2208286#post2208286 (post No 14)

OldMan
28/06/2012, 11:16
Ναι ε;;;; (πόστ Νο 14)
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=128829&p=2208286#post2208286
:rolleyes::rolleyes:

Ομορφάντρα μου, ή την παράθεση θα δω ή το post No 14..
(εσυ δεν βλέπεις, οπότε και δεν μετράς, τα διεγραμμένα..)

buckley
28/06/2012, 11:49
Να θυμίσω οτι το μηχανάκι δεν το πόσταρε ο ιδιοκτήτης (που προφανώς το φτιάχνει όπως κάνει κέφι) αλλά εγώ μιας και μου άρεσε. Η αυθεντικότητα είναι ένα θέμα που δεν ενδιαφέρει τους πάντες με τον ίδιο τρόπο. :beer:

Και εγώ να διευκρινήσω ότι φυσικά ο καθένας κάνει ότι καταλαβαίνει με την περιουσία του φαντάζομαι το " περί ορέξεως " το είδες , απλά απάντησα στα σχόλια του φίλου του ιδιοκτήτη περί γνησιότητος (γραμμένο δύο φορές) και περί κοπιαστικής αναζήτησης.
Εν πάσει περιπτώσει να συνεχίσουν τα παιδιά να ανεβάζουν φωτό από παλιά μηχανάκια (είμαι ο πρώτος που το θέλει και το ζητά) αλλά και τα σχόλια ,τα καλοπροαίρετα τουλάχιστον είναι απαραίτητα.Αν παρεξηγήθηκα τώρα από κανέναν ...

bulmont
28/06/2012, 12:07
:rolleyes::rolleyes:

Ομορφάντρα μου, ή την παράθεση θα δω ή το post No 14..
(εσυ δεν βλέπεις, οπότε και δεν μετράς, τα διεγραμμένα..)

Tο διόρθωσα........

OldMan
28/06/2012, 12:18
Tο διόρθωσα........
Θα σου 'λεγα τώρα τι έκανες, αλλα είμαι από καλή οικογένεια..:D


Anyway, ας ανοίξει κάποιος μια αντιπαράθεση της προκοπής περί του πως εννοείται το restoring και πως η μαϊμουδίαση και ας μετακομίσει καποιος φιλοτιμος διαχειριστής ποστς κατά το δοκούν ...

sapila racing
28/06/2012, 12:24
Θα σου 'λεγα τώρα τι έκανες, αλλα είμαι από καλή οικογένεια..:D


Anyway, ας ανοίξει κάποιος μια αντιπαράθεση της προκοπής περί του πως εννοείται το restoring και πως η μαϊμουδίαση και ας μετακομίσει καποιος φιλοτιμος διαχειριστής ποστς κατά το δοκούν ...

Aυτη ειναι πολύ μεγαλη συζήτηση και θα εχουμε και θύματα!! :look:

buckley
28/06/2012, 12:36
Θα σου 'λεγα τώρα τι έκανες, αλλα είμαι από καλή οικογένεια..:D


Anyway, ας ανοίξει κάποιος μια αντιπαράθεση της προκοπής περί του πως εννοείται το restoring και πως η μαϊμουδίαση και ας μετακομίσει καποιος φιλοτιμος διαχειριστής ποστς κατά το δοκούν ...

Ρε old man δεν ανεβάζεις κανά old μηχανάκι να γουστάρουμε ας είναι και κανά πειραγμένο Laverda που ξέρω ότι τα γουστάρεις τι να ξεκινήσουμε τώρα για restore & refurbish & renew δώσε φωτό λέω δώσε πόνο...

astroman76
28/06/2012, 12:40
στο εξωτερικο το λενε restomod το φτηαχνεις δηλαδη αλλα βαεις και μια πινελια μοντερνου πανω του σηνηθως πιο φαρδιες ζαντες και καλητερα φρενα απο το μαμα...

OldMan
28/06/2012, 13:54
βαεις και μια πινελια μοντερνου πανω του σηνηθως πιο φαρδιες ζαντες και καλητερα φρενα απο το μαμα...
Και μετά παραξενεύεσαι που όταν φρενάρεις ακουμπάνε τα καλάμια στο μοτέρ...;)

astroman76
28/06/2012, 14:08
για πιο μηχανακι μηλας? δεν βαζεις οτι να ναι πηρουνια ας πουμε σε κατανα και αλλα παλια καβα βαζουν ειτε να μι αναποδα της Οχλινς η απο ZRX1200/ΧJR/CB/GSX1400 μιας και εχουν αρκετο μηκος .. φισικα αν βαλεις πηρουνι απο κανα GSXR K6 το μηχανακι θα γηνει σαυρα

the who
28/06/2012, 14:09
Και μετά παραξενεύεσαι που όταν φρενάρεις ακουμπάνε τα καλάμια στο μοτέρ...;)

Πολυ γκρινιας εισαι αδερφακι μου.Σαν γεροπαραξενος κανεις.

astroman76
28/06/2012, 14:14
262796

OldMan
28/06/2012, 14:16
για πιο μηχανακι μηλας?
Για οποιοδήποτε Γιαπωνέζικο του '80 που θα αφήσεις μαμά το μπροστινό και θα βάλεις 4πίστονη Brembo..

(το αυτόν και για Guzzi αλλά με 6πίστονη..)

OldMan
28/06/2012, 14:21
262796

Γουστάρω φρίκη .... :eek:

30κάτι καλάμια, διπλόβιδη μάνα κάτω, μονή επάνω, χωρίς γέφυρα...

(και στο σαλόνι να το έχω και να το βλέπω, πάλι θα τρομάζω...)

sapila racing
28/06/2012, 14:21
Για οποιοδήποτε Γιαπωνέζικο του '80 που θα αφήσεις μαμά το μπροστινό και θα βάλεις 4πίστονη Brembo..

(το αυτόν και για Guzzi αλλά με 6πίστονη..)

Μαστορα τα Guzzi Lemans εχουν και cartridge στο πηρούνι ναουμ. :D

astroman76
28/06/2012, 14:31
43ria apo xjr1300

byron
28/06/2012, 15:23
43ria apo xjr1300

Νταξ, όμορφες είναι οι μετατροπές αυτές αλλά το θεματάκι τους το έχουν. Είτε προέρχεται από πλάκες, είτε από σκελετό τα μηχανάκια χορεύουν τον καρσιλαμά τους...

tifoso4ever
28/06/2012, 18:02
ΩΡΑΙΟ ΤΟ 510!!!! EINAI '86 ΜΟΝΤΕΛΟ ΤΟ ΤΗΣ ΦΩΤΟ....ΕΙΧΑ ΚΙ ΕΓΩ ΕΝΑ ΤΕ ΄88 ΚΑΠΟΤΕ....
ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΓΚΑΖΙ, ΣΚΕΛΕΤΟΣ, ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ (WP4054 ΕΜΠΡΟΣ, ΚΑΙ ΤΟ ΚΛΑΣΣΙΚΟ OHLINS ΠΙΣΩ...), ΚΑΙ ΤΟ ΕΜΠΡΟΣ ΦΡΕΝΟ, ΚΑΛΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΟΥ.... ΠΑΡΑΔΟΞΩΣ, ΚΑ ΙΤΟ ΠΙΣΩ ΤΑΜΠΟΥΡΟ ΔΟΥΛΕΥΕ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΑ ΣΤΟ ΧΩΜΑ, ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΣΦΑΛΤΟ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΝΕΣ.... ΕΣΠΑΓΕ ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ ΟΜΩΣ...ΚΑΘΕ 3-4 ΜΗΝΕΣ ΗΘΕΛΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΣΤΡΟΦΑΛΟ...Ε, ΣΑΝ ΚΑΓΚΟΥΡΟΠΙΤΣΙΡΙΚΑΣ ΚΙ ΕΓΩ, ΔΕΝ ΤΟ ΠΗΓΑΙΝΑ ΚΑΙ ΗΡΕΜΑ.... :D

ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΣΧΕΔΟΝ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΕΝΑ 500CR '86... ΝΑ ΤΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΔΙΠΛΑ ΔΙΠΛΑ, ΟΤΑΝ ΤΕΛΕΙΕΩΣΕΙ ΚΙ Ο ΦΙΛΟΣ, ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΘΑΥΜΑΖΟΥΜΕ!!!! ΑΝΤΕ, ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΙ ΕΝΑ ΓΥΡΟ ΓΙΑ ΧΑΡΙΝ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ.... :D :p

sapila racing
28/06/2012, 20:30
ΩΡΑΙΟ ΤΟ 510!!!! EINAI '86 ΜΟΝΤΕΛΟ ΤΟ ΤΗΣ ΦΩΤΟ....ΕΙΧΑ ΚΙ ΕΓΩ ΕΝΑ ΤΕ ΄88 ΚΑΠΟΤΕ....
ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΓΚΑΖΙ, ΣΚΕΛΕΤΟΣ, ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ (WP4054 ΕΜΠΡΟΣ, ΚΑΙ ΤΟ ΚΛΑΣΣΙΚΟ OHLINS ΠΙΣΩ...), ΚΑΙ ΤΟ ΕΜΠΡΟΣ ΦΡΕΝΟ, ΚΑΛΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΟΥ.... ΠΑΡΑΔΟΞΩΣ, ΚΑ ΙΤΟ ΠΙΣΩ ΤΑΜΠΟΥΡΟ ΔΟΥΛΕΥΕ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΑ ΣΤΟ ΧΩΜΑ, ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΣΦΑΛΤΟ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΝΕΣ.... ΕΣΠΑΓΕ ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ ΟΜΩΣ...ΚΑΘΕ 3-4 ΜΗΝΕΣ ΗΘΕΛΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΣΤΡΟΦΑΛΟ...Ε, ΣΑΝ ΚΑΓΚΟΥΡΟΠΙΤΣΙΡΙΚΑΣ ΚΙ ΕΓΩ, ΔΕΝ ΤΟ ΠΗΓΑΙΝΑ ΚΑΙ ΗΡΕΜΑ.... :D

ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΣΧΕΔΟΝ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΕΝΑ 500CR '86... ΝΑ ΤΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΔΙΠΛΑ ΔΙΠΛΑ, ΟΤΑΝ ΤΕΛΕΙΕΩΣΕΙ ΚΙ Ο ΦΙΛΟΣ, ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΘΑΥΜΑΖΟΥΜΕ!!!! ΑΝΤΕ, ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΙ ΕΝΑ ΓΥΡΟ ΓΙΑ ΧΑΡΙΝ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ.... :D :p

Νικόλα πότε είχες τέτοιο μαλλί? :eek:

Οταν το βαλεις μπρός παρε τηλ. :beer:

:wave2:

buckley
28/06/2012, 20:52
Νικόλα πότε είχες τέτοιο μαλλί? :eek:

Οταν το βαλεις μπρός παρε τηλ. :beer:

:wave2:

ΨΙΤ και μένα τηλ !

nikos force
28/06/2012, 21:06
ena 500αρι χασκι τελη 80 , φουλ μαμα ανακατασκευη , παιζει και σε ενα βανζιναδικο αμεσως εξω απο την σπαρτη για γυθειο ...ΦΟΥΛ ΜΑΜΑ , ΦΟΥΛ ΚΟΥΤΑ

sv9cvk
28/06/2012, 21:52
ΨΙΤ και μένα τηλ !

E !Και εγω θελω ε??:cry:

astroman76
28/06/2012, 22:03
Νταξ, όμορφες είναι οι μετατροπές αυτές αλλά το θεματάκι τους το έχουν. Είτε προέρχεται από πλάκες, είτε από σκελετό τα μηχανάκια χορεύουν τον καρσιλαμά τους...

οι περισοτεροι αν οχι ολλοι ενησχηουν τον σκελετο σε ολλα τα σημεια που πασχει... ειπαρχουν κλασικες λυσεις δοκιμασμενες απο ΑΜΑ για ολλα αυτα τα μηχανακια.
Και η Ιοσιμουρα και η Μοριγακι εχουν bulletin που δηχνει τι πρεπει να κανεις για να κανεις τον σκελετο ακαμπτο! και απο τις φοτο σε αγωνες γημνων στην Ιαπωνια και οχι μονο φενετε οτι αυτες οι μετατροπες δουλεβουν...

Δεν ειναι τυχαιο οτι ακομη η ντουκατι με ενα σκελτο απο σηδερο κερδηζει πρωταθληματα!!! ;)

astroman76
28/06/2012, 22:07
ΩΡΑΙΟ ΤΟ 510!!!! EINAI '86 ΜΟΝΤΕΛΟ ΤΟ ΤΗΣ ΦΩΤΟ....ΕΙΧΑ ΚΙ ΕΓΩ ΕΝΑ ΤΕ ΄88 ΚΑΠΟΤΕ....
ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΓΚΑΖΙ, ΣΚΕΛΕΤΟΣ, ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ (WP4054 ΕΜΠΡΟΣ, ΚΑΙ ΤΟ ΚΛΑΣΣΙΚΟ OHLINS ΠΙΣΩ...), ΚΑΙ ΤΟ ΕΜΠΡΟΣ ΦΡΕΝΟ, ΚΑΛΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΟΥ.... ΠΑΡΑΔΟΞΩΣ, ΚΑ ΙΤΟ ΠΙΣΩ ΤΑΜΠΟΥΡΟ ΔΟΥΛΕΥΕ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΑ ΣΤΟ ΧΩΜΑ, ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΣΦΑΛΤΟ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΝΕΣ.... ΕΣΠΑΓΕ ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ ΟΜΩΣ...ΚΑΘΕ 3-4 ΜΗΝΕΣ ΗΘΕΛΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΣΤΡΟΦΑΛΟ...Ε, ΣΑΝ ΚΑΓΚΟΥΡΟΠΙΤΣΙΡΙΚΑΣ ΚΙ ΕΓΩ, ΔΕΝ ΤΟ ΠΗΓΑΙΝΑ ΚΑΙ ΗΡΕΜΑ.... :D

ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΣΧΕΔΟΝ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΕΝΑ 500CR '86... ΝΑ ΤΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΔΙΠΛΑ ΔΙΠΛΑ, ΟΤΑΝ ΤΕΛΕΙΕΩΣΕΙ ΚΙ Ο ΦΙΛΟΣ, ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΘΑΥΜΑΖΟΥΜΕ!!!! ΑΝΤΕ, ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΙ ΕΝΑ ΓΥΡΟ ΓΙΑ ΧΑΡΙΝ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ.... :D :p

87 ειναι τα 86ρια ειτανε αεροψυκτα http://www.cafehusky.com/threads/1986-husqvarna-510tx-build.5652/

Λευκάδιος
28/06/2012, 23:37
ΩΡΑΙΟ ΤΟ 510!!!! EINAI '86 ΜΟΝΤΕΛΟ ΤΟ ΤΗΣ ΦΩΤΟ....ΕΙΧΑ ΚΙ ΕΓΩ ΕΝΑ ΤΕ ΄88 ΚΑΠΟΤΕ....
ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΓΚΑΖΙ, ΣΚΕΛΕΤΟΣ, ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ (WP4054 ΕΜΠΡΟΣ, ΚΑΙ ΤΟ ΚΛΑΣΣΙΚΟ OHLINS ΠΙΣΩ...), ΚΑΙ ΤΟ ΕΜΠΡΟΣ ΦΡΕΝΟ, ΚΑΛΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΟΥ.... ΠΑΡΑΔΟΞΩΣ, ΚΑ ΙΤΟ ΠΙΣΩ ΤΑΜΠΟΥΡΟ ΔΟΥΛΕΥΕ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΑ ΣΤΟ ΧΩΜΑ, ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΣΦΑΛΤΟ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΝΕΣ.... ΕΣΠΑΓΕ ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ ΟΜΩΣ...ΚΑΘΕ 3-4 ΜΗΝΕΣ ΗΘΕΛΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΣΤΡΟΦΑΛΟ...Ε, ΣΑΝ ΚΑΓΚΟΥΡΟΠΙΤΣΙΡΙΚΑΣ ΚΙ ΕΓΩ, ΔΕΝ ΤΟ ΠΗΓΑΙΝΑ ΚΑΙ ΗΡΕΜΑ.... :D

ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΣΧΕΔΟΝ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΕΝΑ 500CR '86... ΝΑ ΤΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΔΙΠΛΑ ΔΙΠΛΑ, ΟΤΑΝ ΤΕΛΕΙΕΩΣΕΙ ΚΙ Ο ΦΙΛΟΣ, ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΘΑΥΜΑΖΟΥΜΕ!!!! ΑΝΤΕ, ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΙ ΕΝΑ ΓΥΡΟ ΓΙΑ ΧΑΡΙΝ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ.... :D :pειπα και εγω,Husqvarnoσυζητηση και να μην φανει ο tifoso?:D


Οταν το βαλεις μπρός παρε τηλ. :beer:

:wave2:

ΨΙΤ και μένα τηλ !

E !Και εγω θελω ε??:cry:αμα δεν το δωσεις για βολτα μην με παρεις εμενα τηλεφωνο:lol:

byron
29/06/2012, 08:34
οι περισοτεροι αν οχι ολλοι ενησχηουν τον σκελετο σε ολλα τα σημεια που πασχει... ειπαρχουν κλασικες λυσεις δοκιμασμενες απο ΑΜΑ για ολλα αυτα τα μηχανακια.
Και η Ιοσιμουρα και η Μοριγακι εχουν bulletin που δηχνει τι πρεπει να κανεις για να κανεις τον σκελετο ακαμπτο! και απο τις φοτο σε αγωνες γημνων στην Ιαπωνια και οχι μονο φενετε οτι αυτες οι μετατροπες δουλεβουν...

Δεν ειναι τυχαιο οτι ακομη η ντουκατι με ενα σκελτο απο σηδερο κερδηζει πρωταθληματα!!! ;)

Πας μακρυά τη βαλίτσα Γιάννη. Στον κόσμο των βελτιωτών (και κυρίως ιαπώνων)...λεφτά να ΄χει κάποιος να χώνει. Με κιτ Moriwaki, ψαλίδια JMC, μπροστινά, ζαντες κλπ σίγουρα κάνεις παπάδες αλλά θέλει πολύυυυυ χοντρό πορτοφόλι.

Και το παρακάτω katana (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=86518) (post #4 και κάτω) είναι μούρλια, αλλά πολλά $$$$$$ :wave2:

STOYBI
29/06/2012, 09:39
Νταξ, όμορφες είναι οι μετατροπές αυτές αλλά το θεματάκι τους το έχουν. Είτε προέρχεται από πλάκες, είτε από σκελετό τα μηχανάκια χορεύουν τον καρσιλαμά τους...

Ολα τα μηχανακια ανεξαρτητα οταν ειναι μαμα, η ανακατασκευη, η βελτωση, αρχιζουν τους καρσιλαμαδες οταν ξεπερνας το οριο τους......

Για μεχρι το οριο τους τα βρισκω υπεροχα παντως !!!




:wave2:

astroman76
04/07/2012, 21:53
Τελικα το εκανα... τα αγορασα

η ιστορια εχει ως Εξης...

1 ολοκληρο WR400 χρονια δεν ξερω ακομη... θα το ψαξω αποψε...

1 CR η WR 240 σε τευχη αλλα ολοκληρο και αυτο....

ενα μοτερ WR400
και ενας σκασμος απο αλλα εξαρτηματα εποχης πρωτων υδροψηκτων χασκι 84-87/88

ολλα αυτα 500ε...

μπορω να φτιαξω 2 ολοκληρα μηχανακια με ολλα αυτα που θα εχω... θα χρηαστω orings-φλατζες, και πλαστικα γιατι μερικα λυπουν δηστυχως...

φοτος απο ευδομαδα σε νεο ποστ οταν τα παρω σπιτι μου...

motomaniac
21/03/2013, 14:52
Τελικα το εκανα... τα αγορασα

η ιστορια εχει ως Εξης...

1 ολοκληρο WR400 χρονια δεν ξερω ακομη... θα το ψαξω αποψε...

1 CR η WR 240 σε τευχη αλλα ολοκληρο και αυτο....

ενα μοτερ WR400
και ενας σκασμος απο αλλα εξαρτηματα εποχης πρωτων υδροψηκτων χασκι 84-87/88

ολλα αυτα 500ε...

μπορω να φτιαξω 2 ολοκληρα μηχανακια με ολλα αυτα που θα εχω... θα χρηαστω orings-φλατζες, και πλαστικα γιατι μερικα λυπουν δηστυχως...

φοτος απο ευδομαδα σε νεο ποστ οταν τα παρω σπιτι μου...

τι εγινε με αυτα?