PDA

View Full Version : Περί σχολείων οδήγησης και εκπαιδευτικής επάρκειας



Vourkoufales
24/05/2012, 10:49
Υπάρχει και μια νέα σχολή SAFE RIDING SCHOOL με πληροφορίες στους παρακάτω συνδέσμους...


http://www.nikolaslaoutaris.gr/nikolaslaoutaris/school.htm

http://www.nikolaslaoutarisracingteam888.blogspot.com/

Τα μαθήματα στους εκπαιδευόμενους ποιοι θα τα κάνουν!?
Θα έχει και Σέρρες?

888hayabusa
05/06/2012, 09:49
Οκτωμβριο θα έχει και Σέρρες.. Μέσα στον Ιούλιο θα ανακοινωθεί η ημερομηνία.

sapila racing
26/06/2012, 12:19
Στη σελίδα του 888RIDING SCHOOL έχουν αναρτηθεί κάποιες ακόμα πληροφορίες σχετικά με το πρόγραμμα του σχολείου αλλά και τον τρόπο διδασκαλίας

http://www.nikolaslaoutaris.gr/nikolaslaoutaris/school/index.htm

Δεν απαντησες στην ερωτηση του Vourkoufales, ειναι μια απορία που την εχω κι εγω και θα ηθελα μια απαντηση.

Επίσης εχει ορθογραφικά λάθη στο site που πόσταρες.

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
26/06/2012, 12:44
εαν τα μαθηματα τα κανουν δασκαλοι χωρεις αδεια, και χωρεις να ειναι ποιστοποιημενοι δασκαλοι για αυτα τα μαθηματα, αλλα ειναι ατομα που εχουν κανει καποια σχολεια και αποφασισαν να ανοιξουν σχολη ....... τοτε γιατι να πληρωσουν? ειμαστε αρκετα ατομα εδω μεσα με εμπιρια και εχουμε κανει και εμεις μαθηματα και ευχαριστως να μηραστουμε της γνωσεις μας χωρεις να το πεζουμε δασκαλοι και χωρεις να εχουμε απετηση για να πληροθουμε. δεν θα του μαθουμε πως να οδηγη αλλα θα του μεθουμε το πως να αποφευγει την στραβη.....
γιατι οπως την κοβω την δουλια με ολλα αυτα τα σχολεια που ξεφιτρονουν .... ειμαστε στην ελλαδα που οτι δηλοσεις εισαι... και αμα πεσει το αεροπλανο... στα ^%$^%^#%$ μας δικο μας ηταν??? τι μας νιαζει......
περιμενω να δω πιοι ειναι οι δασκαλοι και εαν εχουν αδεια να διδασκουν. εαν εχουν ποιστοποιηθη ρε αδερφε .... και μετα τα λεμε.
αλλιως ανθρακας ο θησαυρος...

byron
26/06/2012, 13:24
Στη σελίδα του 888RIDING SCHOOL έχουν αναρτηθεί κάποιες ακόμα πληροφορίες σχετικά με το πρόγραμμα του σχολείου αλλά και τον τρόπο διδασκαλίας

http://www.nikolaslaoutaris.gr/nikolaslaoutaris/school/index.htm

Το πρόγραμμα του σχολείου είναι ασαφές. Επίσης δεν διευκρινίζεις ποιος/ποιοί κάνουν τα μαθήματα και αν έχουν κάποια πιστοποίηση για αυτό.
Στο cv σου (αν είσαι "εκπαιδευτής") αναφέρεις ως εκπαιδευτική εμπειρία τα CSS, το σχολείο του Συνιώρη και τις συμμετοχές σου στο ΠΠ ως νέος αναβάτης??

Επειδή το θέμα φωνάζει "αρπαχτή", αν δεν δοθούν άμεσα κάποιες απαντήσεις σχετικά με την κατάρτιση των εκπαιδευτών, τα ποστ σου θα φύγουν.

ΥΓ. Το TL1000S, δεν είχε κυκλοφορήσει σε 4 κομμάτια στην Ελλάδα. Ήμαρτον...

888hayabusa
26/06/2012, 14:56
Το πρόγραμμα του σχολείου είναι ασαφές. Επίσης δεν διευκρινίζεις ποιος/ποιοί κάνουν τα μαθήματα και αν έχουν κάποια πιστοποίηση για αυτό.
Στο cv σου (αν είσαι "εκπαιδευτής") αναφέρεις ως εκπαιδευτική εμπειρία τα CSS, το σχολείο του Συνιώρη και τις συμμετοχές σου στο ΠΠ ως νέος αναβάτης??

Επειδή το θέμα φωνάζει "αρπαχτή", αν δεν δοθούν άμεσα κάποιες απαντήσεις σχετικά με την κατάρτιση των εκπαιδευτών, τα ποστ σου θα φύγουν.

ΥΓ. Το TL1000S, δεν είχε κυκλοφορήσει σε 4 κομμάτια στην Ελλάδα. Ήμαρτον...

Δεν εχω δει καπου στο site στοιχεια σχετικα με την καταρτηση των εκπαιδευτων του καλιφορνια ή των πλοηγων που χρησιμοποιουντε στα track day και δινουν συμβουλες..

Οταν υπαρξουν αυτες οι διευκρινησεις τοτε θα γινω κι'εγω πιο ξεκαθαρος..

Και οσον αφορα για τις απειλες σου λυπαμε πραγματικα..

sniper
26/06/2012, 15:02
Δεν εχω δει καπου στο site στοιχεια σχετικα με την καταρτηση των εκπαιδευτων του καλιφορνια ή των πλοηγων που χρησιμοποιουντε στα track day και δινουν συμβουλες..

Οταν υπαρξουν αυτες οι διευκρινησεις τοτε θα γινω κι'εγω πιο ξεκαθαρος..

Και οσον αφορα για τις απειλες σου λυπαμε πραγματικα..

Ώπα χαλάρωσε λίγο..

Το CSS είναι διεθνής επιχείρηση, με καταξιωμένους εκπαιδευτές.

Στην δική σου περίπτωση, το μόνο που βλέπω είναι έναν αναβάτη που ξεκίνησε να μαθαίνει μέσω του CSS, S1 κλπ και μέσα σε 6 χρόνια έφτιαξε δικιά του σχολή.

Το ότι ποστάρεις τις κατατάξεις στο πανελλήνιο και τους χρόνους σου, σου δίνει το δικαίωμα να διδάξεις εμάς και τα παιδιά μας; Είναι κρυφό δλδ ποιοι θα είναι οι εκπαιδευτές; Ούτε καν ονόματα δεν έχουν;

Αλλά σ' αυτόν τον τόπο που ο καθένας κάνει ότι γουστάρει, μπορείς κι εσύ. Γιατί όχι;

Αυτό με τα συλλεκτικά TL πάντως μ' εκανε και γέλασα.. thanks!

888hayabusa
26/06/2012, 15:16
Χαίρομε που σε εκανα να γελασεις σε τοσο δυσκολες εποχες..
Τα μαθήματα γίνοντε νόμιμα με παραστατικά και αποδείξεις παροχής υπηρεσιών..
Δεν υπάρχει κάτι παράνομο ή παράτυπο οπότε ότι κάνω το κάνω έχοντας πάρει τις σχετικές άδειες από εκεί που πρέπει και δεν εχω να δώσω λογο σε κανέναν απο τους μάγκες του πληκτρολογίου..
Όσο για το css επέτρεψε μου να σου πω ότι επειδή είναι διεθνής επιχείρηση δεν σημαίνει ότι είναι και ότι καλύτερο κυκλοφορεί στις μέρες μας άλλωστε δεν υποχρέωσα κανέναν να παρακολουθήσει τα μαθήματά που κάνω με το ζόρι. Όποιος και αν θέλει έρχεται..

Αν το tl είναι συλλεκτικό στην Ελλάδα η όχι άσε να το ξέρω καλύτερα εγώ που το έχω..

888hayabusa
26/06/2012, 15:19
Στη σελίδα του 888RIDING SCHOOL έχουν αναρτηθεί κάποιες ακόμα πληροφορίες σχετικά με το πρόγραμμα του σχολείου αλλά και τον τρόπο διδασκαλίας

http://www.nikolaslaoutaris.gr/nikolaslaoutaris/school/index.htm

Το θεμα μας νομιζω ειναι αυτο ωστε να ενημερωθουν τα μελη του φορουμ.
Για τα υπολοιπα ο καθενας κανει την κριτικη και τις επιλογες του

OldMan
26/06/2012, 15:43
Τα μαθήματα γίνοντε νόμιμα με παραστατικά και αποδείξεις παροχής υπηρεσιών..
Αυτό μάλλον ενδιαφέρει την Εφορία...

Αυτό που θα ενδιέφερε εμάς είναι το δηλωθέν στην έναρξη εργασιών αντικείμενο της επιχείρησης..

888hayabusa
26/06/2012, 15:53
{Σκοπός της εταιρείας θα είναι η απόκτηση εμπειρίας και ανάπτυξη νέων τεχνικών οδήγησης από τα μέλη της. Αυτό θα επιτυγχάνετε με συμμετοχή κάποιων μελών της σε αγώνες ταχύτητας μοτοσυκλέτας ή αυτοκίνητου, αλλά και σε σεμινάρια ημερίδες ή σχολεία αγωνιστικής ή ασφαλούς οδήγησης στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό. Αυτή η γνώση θα μεταλαμπαδεύεται σε νέους ή και έμπειρους οδηγούς αυτοκινήτων ή μοτοσυκλετών μέσο οργανωμένων μαθημάτων ή σεμιναρίων, θεωρητικών ή πρακτικών σε ελεύθερο ή ελεγχόμενο περιβάλλον(πίστα ταχύτητας).}

byron
26/06/2012, 16:07
Το θεμα μας νομιζω ειναι αυτο ωστε να ενημερωθουν τα μελη του φορουμ.
Για τα υπολοιπα ο καθενας κανει την κριτικη και τις επιλογες του

Την κριτική την κάνουμε όλοι όσοι διαβάζουμε και περισσότερο όσοι έχουμε την ευθύνη λειτουργίας του moto.gr έτσι ώστε να ενημερώνουμε καλύτερα τους συναδέλφους.
Αν διοργάνωνες track day ή ήσουν πλοηγός σε track day ή ακόμα και σχολείο αγωνιστικής οδήγησης, θα απευθυνόσουν σε άλλο κοινό και θα μπορούσες χωρίς πολλά πολλά να ποστάρεις αυτό που διοργανώνεις.

Όταν μιλάς για σχολείο ΑΣΦΑΛΟΥΣ οδήγησης αυτόματα αλλάζει και η ομάδα αναβατών που απευθύνεσαι καθώς οφείλεις πλέον να διδάξεις με σαφή και κατανοητό τρόπο σε κάποιον αρχάριο πως θα οδηγήσει με περισσότερη ασφάλεια. Και εδώ ρωτάμε προς καλύτερη ενημέρωση όλων μας. Ποια είναι η πιστοποίηση ή η επαγγελματική εμπειρία που έχουν οι εκπαιδευτές σου, προκειμένου να διδάξουν αυτό που λέει ο τίτλος του σχολείου σου.

ΥΓ1. Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει αν κόβεις αποδείξεις ή έχεις κάνει έναρξη επαγγέλματος στην εφορία αλλά η ουσία. Και η ουσία ειναι οτι αυτά που θα μάθουν οι μαθητές σας δεν θα είναι επικίνδυνα. Για αυτό και το "απειλητικό" ύφος προς την παρουσίαση σου, που ήρθε ως απαντηση στην αδιαφορία του να μιλήσεις για τον/τους εκπαιδευτές σου.
ΥΓ2. Πολλοί από εμας έχουμε μία εμπειρία από σχολεία, όπως και την ποιότητα των γνώσεων που δίνουν. Αντίστοιχα γνωρίζουμε και πλοηγούς σε διάφορα track days που το μόνο που ξέρουν να λένε είναι να μπαίνεις με φόρα, και τι πιέσεις βάζουμε στη πίστα. Δεν φαντάζομαι να μιλάς για τέτοιο επίπεδο, ναι?

888hayabusa
26/06/2012, 16:25
Εχεις δικιο ισως να μην ειμουν σαφης εξ αρχης..

Στην ουσια μιλαμε για σχολειο χειρισμου μοτοσυκλετας και οχι σχολειο ασφαλειας

McGyver
26/06/2012, 16:33
Στην ουσια μιλαμε για σχολειο χειρισμου μοτοσυκλετας και οχι σχολειο ασφαλειας

Και τότε γιατί το αποκαλείτε σχολείο/σεμινάρια ασφαλούς οδήγησης και όχι σχολή οδηγών;

888hayabusa
26/06/2012, 16:42
Και τότε γιατί το αποκαλείτε σχολείο/σεμινάρια ασφαλούς οδήγησης και όχι σχολή οδηγών;

Το να αποκαλούμε τα μαθήματα σχολείο/σεμινάρια ασφαλούς οδήγησης ήταν ΛΑΘΟΣ μας και γι' αυτό το έχουμε ήδη αλλάξει και θέλουμε να ζητήσουμε συγνώμη για τη σύγχυση που ίσως δημιουργήσαμε.

Σε κάθε μαθητή μας μαθαίνουμε να χειρίζεται τη μοτοσυκλέτα του ώστε να απολαμβάνει την κάθε βόλτα στο έπακρο

Joyrider
26/06/2012, 17:25
Η πιστοποίηση του california suberbike school από που προέρχεται; Και πως έχουν κατοχυρώσει τον όρο "ασφαλής";

888hayabusa
26/06/2012, 17:43
Η πιστοποίηση του california suberbike school από που προέρχεται; Και πως έχουν κατοχυρώσει τον όρο "ασφαλής";

??????????????

ποιος να ξέρει άραγε????


Τουλάχιστον εγώ θα ήθελα να ξέρω από που είναι πιστοποιημένοι οι εκπαιδευτές αυτού του παγκοσμίως γνωστού σχολείου.
Καθώς οι πληροφορίες που μας δίνουν σχετικά με τους εκπαιδευτές τους δεν με καλύπτουν

http://www.superbikeschool.co.gr/california_css.php?id=13

Sapadak
26/06/2012, 17:48
Τουλάχιστον εγώ θα ήθελα να ξέρω από που είναι πιστοποιημένοι οι εκπαιδευτές αυτού του παγκοσμίως γνωστού σχολείου.
Καθώς οι πληροφορίες που μας δίνουν σχετικά με τους εκπαιδευτές τους δεν με καλύπτουν

http://www.superbikeschool.co.gr/california_css.php?id=13

Και γιατι δε στελνεις ενα εμαιλ να σου απαντήσουν

888hayabusa
26/06/2012, 17:54
Εστειλα και μου απαντησαν

Sapadak
26/06/2012, 18:45
Εστειλα και μου απαντησαν

Care to share?

Bladerunner
26/06/2012, 18:45
Η αλήθεια είναι ότι μόνο ο κάτοχος άδειας άσκησης επαγγέλματος από το υπουργείο μεταφορών δικαιούται να αποκαλείται εκπαιδευτής οδηγών.

Τα τυπικά προσόντα που πρέπει να έχει είναι: α) Δίπλωμα οδήγησης για όλες τις κατηγορίες οχημάτων, β) Δίπλωμα επαγγελματικής κατάρτισης εκπαιδευτή υποψηφίων οδηγών από ΙΕΚ.

Η συντριπτική πλειοψηφία των εκπαιδευτών των διάφορων σχολών "ασφαλούς", "αγωνιστικής" κλπ. οδήγησης ΔΕΝ πληρούν τις τυπικές προϋποθέσεις. Για να μπορέσουν όμως να μεταφέρουν γνώση στα πλαίσια της σχολής, θα πρέπει να δώσουν επιτυχώς θεωρητικές και πρακτικές εξετάσεις που ορίζει εσωτερικά η κάθε σχολή. Για κάποιες από αυτές που γνωρίζω προσωπικά, οι εξετάσεις δεν είναι καθόλου αστείες και το υπόβαθρο γνώσεων που απαιτείται είναι ουσιαστικότατο.

Μια οποιαδήποτε σχολή δε μπορεί να επιβιώσει για πολύ αν αυτά που διδάσκει δεν έχουν θετικό αντίκτυπο στους μαθητές - πελάτες της. Από την άλλη μεριά, μια αναγνωρισμένη κι επιτυχημένη εμπορικά, δύσκολα θα ρισκάρει τη φήμη της κάνοντας κακές επιλογές στους εκπαιδευτές της.

Το ρεζουμέ κατά τη γνώμη μου είναι, η ίδια αγορά θα επιβραβεύσει τους χρήσιμους και θ' αποβάλλει τους υπόλοιπους. Επειδή όμως ο λάθος χειρισμός της μοτοσυκλέτας μπορεί να έχει εξαιρετικά άσχημες συνέπειες, ελπίζω οι ..."υπόλοιποι", να είναι απλώς λιγότερο χρήσιμοι και όχι επικίνδυνοι.

Για μένα, ικανός εκπαιδευτής είναι αυτός που αγαπά πολύ το αντικείμενο, το γνωρίζει σε βάθος και μπορεί να το μεταδώσει με σαφήνεια κι αποτελεσματικότητα. Συνήθως οι ικανοί είναι και ταπεινοί, επειδή ακριβώς ξέρουν τι γνωρίζουν και τι όχι, και δεν έχουν να αποδείξουν κάτι.

Allst@rf
26/06/2012, 19:05
Δημήτρη,ο κάθε ένας από μας που έχουμε πάρει μέρος σε
σχολεία, αναγνωρίζει διαφορετικά το ποσό επιτυχημένο ήταν το μάθημα γι αυτόν...

Δυστυχώς ή ευτυχως τα όρια της επίτυχιας όταν μιλαμε για μοτοσικλέτες είναι πολύ λεπτά...

Bladerunner
26/06/2012, 19:23
ο κάθε ένας από μας που έχουμε πάρει μέρος σε
σχολεία, αναγνωρίζει διαφορετικά το ποσό επιτυχημένο ήταν το μάθημα γι αυτόν...


Σαφέστατα. Ο κάθε μαθητής είναι διαφορετικός. Δεν έχουν όλοι το ίδιο γνωσιακό υπόβαθρο, ούτε την ίδια δεκτικότητα. Υπάρχουν όμως διαδικασίες που διασφαλίζουν ότι όλοι οι μαθητές θα κερδίσουν έστω το ελάχιστο που ορίζει ως δεδομένο η κάθε σχολή.

Για μένα, αν ένας μαθητής φύγει μπερδεμένος κι απογοητευμένος από το μάθημα, ευθύνεται 100% ο εκπαιδευτής και όχι ο ίδιος ο μαθητής.

Allst@rf
26/06/2012, 20:16
Σαφέστατα. Ο κάθε μαθητής είναι διαφορετικός. Δεν έχουν όλοι το ίδιο γνωσιακό υπόβαθρο, ούτε την ίδια δεκτικότητα. Υπάρχουν όμως διαδικασίες που διασφαλίζουν ότι όλοι οι μαθητές θα κερδίσουν έστω το ελάχιστο που ορίζει ως δεδομένο η κάθε σχολή.

Για μένα, αν ένας μαθητής φΔεύγει μπερδεμένος κι απογοητευμένος από το μάθημα, ευθύνεται 100% ο εκπαιδευτής και όχι ο ίδιος ο μαθητής.

Δεν εννοώ κατ'ανάγκη μετά το σχολειο...

Μιλάω για την περίπτωση που έχει περάσει καιρός και έχει γράψει χλμ με τα νέα δεδομένα...

Σε συνδυασμό με τις απτες καθημερινες εμπειρίες του δρόμου...

sapila racing
27/06/2012, 09:27
Σαφέστατα. Ο κάθε μαθητής είναι διαφορετικός. Δεν έχουν όλοι το ίδιο γνωσιακό υπόβαθρο, ούτε την ίδια δεκτικότητα. Υπάρχουν όμως διαδικασίες που διασφαλίζουν ότι όλοι οι μαθητές θα κερδίσουν έστω το ελάχιστο που ορίζει ως δεδομένο η κάθε σχολή.

Για μένα, αν ένας μαθητής φύγει μπερδεμένος κι απογοητευμένος από το μάθημα, ευθύνεται 100% ο εκπαιδευτής και όχι ο ίδιος ο μαθητής.

Συμφωνώ απόλυτα, θα προσθέσω όμως οτι παρ όλη την εκπαίδευση κλπ, υπαρχουν μεγαλες διαφορές και μεταξύ εκπαιδευτών, τουλάχιστον στο California την εποχή που έκανα εγω τα σχολεία τους.

Bladerunner
27/06/2012, 09:35
Δεν εννοώ κατ'ανάγκη μετά το σχολειο...

Μιλάω για την περίπτωση που έχει περάσει καιρός και έχει γράψει χλμ με τα νέα δεδομένα...

Σε συνδυασμό με τις απτες καθημερινες εμπειρίες του δρόμου...

Αν θέλεις μου το αναλύεις λίγο παραπάνω; Δεν έχω καταλάβει τι εννοείς μάλλον...

(Βέβαια, έχουμε βγει τελείως εκτός από το θέμα αυτού του νήματος)

Bladerunner
27/06/2012, 09:58
Συμφωνώ απόλυτα, θα προσθέσω όμως οτι παρ όλη την εκπαίδευση κλπ, υπαρχουν μεγαλες διαφορές και μεταξύ εκπαιδευτών, τουλάχιστον στο California την εποχή που έκανα εγω τα σχολεία τους.

Η μέθοδος διδασκαλίας σε δύο σχολεία που γνωρίζω, είναι απόλυτα συγκεκριμένη ώστε να μειώνονται αν όχι εξαλείφονται οι όποιες διαφορές ανάμεσα στους εκπαιδευτές. Για να το γράφεις όμως, υποθέτω ότι έκανες το σχολείο με διάφορους εκπαιδευτές και κάποιοι σε κερδίσανε περισσότερο. Μήπως όμως ήταν λόγω "χημείας" και όχι τόσο λόγω διαφορών στην προσέγγιση;

Θα ήθελα εδώ να ξεκαθαρίσω ότι δεν έχω λόγο να υπερασπιστώ καμία σχολή. Γράφω αυτά που έχω βιώσει.

spyro
27/06/2012, 10:06
Παίδες θεωρώ ότι είστε υπερβολικοί απέναντι στο φίλο με τη «σχολή». Πολλοί από εσάς δε, έχετε κατηγορήσει σε άλλα thread τις αγκυλώσεις που παρουσιάζει η Ελληνική Αγορά και ο τρόπος που λειτουργεί σε σύγκριση με το εξωτερικό που τα πράγματα είναι πιο ελευθέρα για τους επιχειρηματίες.

Εδώ σας βλέπω εμμέσως πλυν σαφώς να υπερασπίζεστε με σθένος τα κλειστά επαγγέλματα με το πρόσχημα της ασφάλειας.

Να ξέρετε ότι για όλες τις περιπτώσεις των κλειστών επαγγελμάτων στην Ελλάδα από πίσω υπάρχει αδιάσειστη και ισχυρή θεωρεία που δικαιολογεί το κλείσιμο τους.

Ο τίτλος εκπαιδευτής CSS από μόνος του δε πρέπει να σας λέει τίποτα. Στην ουσία είναι ένας απλός εμπορικός τίτλος. Εμείς όμως αντ’ αυτού φανταζόμαστε ότι οι εκπαιδευτες έχουνε επιλεχτεί με βάση αυστηρά κριτήρια. Παπάρια Μάντωλες λέω εγώ.

Εμείς είμαστε ψαρωμένοι επειδή το CSS είναι χρόνια καταξιωμένος τίτλος. Αλλά είναι μόνο αυτό. Ένας εμπορικός τίτλος είναι μόνο. Ο keith code είναι πάνω από όλα ένας επιτυχημένος επιχειρηματίας που έχει αποδείξει στην αγορά ότι κάνει σωστά τη δουλειά του.

Επ’ ουδενή όμως δε προκύπτει ότι η σχολή του έχει ως εκπαιδευτές επιστήμονες από Πανεπιστήμια πάνω στην «ασφαλή», «γρήγορη» «καλή», «σωστή» or whatever οδήγηση με δευτερη ειδικότητα τη ψυχολογία και επιπλέον σεμινάρια τη πεδοψυχολογία

Και στο κάτω κάτω της γραφής εμένα δε με ενδιαφέρει να τα έχει αυτά. Εμένα με ενδιαφέρει να είναι μια επιχείρηση η οποία με τη πάροδο του χρόνου έχει αποδείξει ότι προσφέρει σωστές υπηρεσίες.

Νομίζεται ότι υπάρχει καμια υπηρεσία στην Αμερική επίσημη και αναγνωρισμένη από το Κράτος η οποία αδειοδοτεί επιχειρήσεις σαν το CSS? :rolleyes:

byron
27/06/2012, 10:15
Παίδες θεωρώ ότι είστε υπερβολικοί απέναντι στο φίλο με τη «σχολή». Πολλοί από εσάς δε, έχετε κατηγορήσει σε άλλα thread τις αγκυλώσεις που παρουσιάζει η Ελληνική Αγορά και ο τρόπος που λειτουργεί σε σύγκριση με το εξωτερικό που τα πράγματα είναι πιο ελευθέρα για τους επιχειρηματίες.

Εδώ σας βλέπω εμμέσως πλυν σαφώς να υπερασπίζεστε με σθένος τα κλειστά επαγγέλματα με το πρόσχημα της ασφάλειας.

Να ξέρετε ότι για όλες τις περιπτώσεις των κλειστών επαγγελμάτων στην Ελλάδα από πίσω υπάρχει αδιάσειστη και ισχυρή θεωρεία που δικαιολογεί το κλείσιμο τους.

Ο τίτλος εκπαιδευτής CSS από μόνος του δε πρέπει να σας λέει τίποτα. Στην ουσία είναι ένας απλός εμπορικός τίτλος. Εμείς όμως αντʼ αυτού φανταζόμαστε ότι οι εκπαιδευτες έχουνε επιλεχτεί με βάση αυστηρά κριτήρια. Παπάρια Μάντωλες λέω εγώ.

Εμείς είμαστε ψαρωμένοι επειδή το CSS είναι χρόνια καταξιωμένος τίτλος. Αλλά είναι μόνο αυτό. Ένας εμπορικός τίτλος είναι μόνο. Ο keith code είναι πάνω από όλα ένας επιτυχημένος επιχειρηματίας που έχει αποδείξει στην αγορά ότι κάνει σωστά τη δουλειά του.

Επʼ ουδενή όμως δε προκύπτει ότι η σχολή του έχει ως εκπαιδευτές επιστήμονες από Πανεπιστήμια πάνω στην «ασφαλή», «γρήγορη» «καλή», «σωστή» or whatever οδήγηση με δευτερη ειδικότητα τη ψυχολογία και επιπλέον σεμινάρια τη πεδοψυχολογία

Και στο κάτω κάτω της γραφής εμένα δε με ενδιαφέρει να τα έχει αυτά. Εμένα με ενδιαφέρει να είναι μια επιχείρηση η οποία με τη πάροδο του χρόνου έχει αποδείξει ότι προσφέρει σωστές υπηρεσίες.

Νομίζεται ότι υπάρχει καμια υπηρεσία στην Αμερική επίσημη και αναγνωρισμένη από το Κράτος η οποία αδειοδοτεί επιχειρήσεις σαν το CSS? :rolleyes:

Σπύρο, νομίζω οτι δεν έχεις καταλάβει τι ακριβώς συζητάμε.

sapila racing
27/06/2012, 10:19
Η μέθοδος διδασκαλίας σε δύο σχολεία που γνωρίζω, είναι απόλυτα συγκεκριμένη ώστε να μειώνονται αν όχι εξαλείφονται οι όποιες διαφορές ανάμεσα στους εκπαιδευτές. Για να το γράφεις όμως, υποθέτω ότι έκανες το σχολείο με διάφορους εκπαιδευτές και κάποιοι σε κερδίσανε περισσότερο. Μήπως όμως ήταν λόγω "χημείας" και όχι τόσο λόγω διαφορών στην προσέγγιση;

Θα ήθελα εδώ να ξεκαθαρίσω ότι δεν έχω λόγο να υπερασπιστώ καμία σχολή. Γράφω αυτά που έχω βιώσει.

Πιστευω οτι δεν ηταν θέμα χημείας αλλά επιπέδου των εκπαιδευτών, το οποίο ηταν διαφορετικό στα 3 Level που έκανα, ειδικά στο θέμα της μεταδοσης της γνώσης και της επικοινωνίας.
Ο συγκεκριμμένος που με απογοήτευσε πλήρως 'καταργηθηκε' λιγο αργότερα γι αλλους λόγους.
Τον εδωσα στεγνα τωρα. ;)

Bladerunner
27/06/2012, 10:39
Πιστευω οτι δεν ηταν θέμα χημείας αλλά επιπέδου των εκπαιδευτών, το οποίο ηταν διαφορετικό στα 3 Level που έκανα, ειδικά στο θέμα της μεταδοσης της γνώσης και της επικοινωνίας.


Το δέχομαι. Γι αυτό το λόγο όμως, οι εκπαιδευτές της συγκεκριμένης τουλάχιστον σχολής δίνουν διαρκώς εξετάσεις (γραπτές και πρακτικές), έτσι ώστε να είναι όλοι σε παρόμοιο επίπεδο.



(...)φανταζόμαστε ότι οι εκπαιδευτες έχουνε επιλεχτεί με βάση αυστηρά κριτήρια. Παπάρια Μάντωλες λέω εγώ.
(...)

Κάνεις λάθος.

spyro
27/06/2012, 10:40
Σπύρο, νομίζω οτι δεν έχεις καταλάβει τι ακριβώς συζητάμε.

εαν το λές γιατι εναφέρομαι περισσότερο στο τι είναι to CSS παρα στο τι θέλει να είναι η "σχολή" του φίλου είναι γιατι αισθάνομαι πιο άνετα να αναφερθώ σε κάτι που όλοι έχουμε άποψη

αυτο που προσπαθώ να πω είναι να αφήσετε την αγορά να αποδείξει αν και κατά πόσο ο φίλος είναι άξιος ή όχι για τις υπηρεσίες που υπόσχεται λέω εγώ.
Μην προβάλετε ως επιχείρημα την «ασφάλεια».

Λειτουργείται ως γνήσιοι υπερασπιστές των κλειστών επαγγελμάτων και επαγγελματιών.

αδειοδοτήσεις, πιστοποιήσεις, μέλη επιμελητηρίων, απόφοιτοι τεχνικών σχολών, και λοιπά έκτροπα της αθάνατης ελληνικής οικονομίας οπου με το πρόσχημα κάποιου φόβου για καταστροφή της οικουμένης και των αθώων πολιτών, μπαίνουμε στο τριπάκι των χαρτόσημων, τίτλων, μεγαρόσημων, και συνδρομών σε συντεχνίες.


Και αμα πάει κανένας ανυπεράσπιστος αθώος μηχανόβιος και του πούνε σε συτή τη σχολή ότι άμα δεις το μπροστινό σου να χάνει πρόσφυση τότε για να το σώσεις θα πατήσεις μπροστινό φρένο με δύναμη για να σηκωθεί η μηχανή και αυτός το κάνει…. Ε καλά να πάθει λέω εγω. Δε του φταίει κανένας μη-αδειοδοτημένος, μη-εγκεκριμένος και μη-πιστοποιημένος εκπαιδευτής της άνω ραχούλας.

TROOPER
27/06/2012, 10:46
εαν το λές γιατι εναφέρομαι περισσότερο στο τι είναι to CSS παρα στο τι θέλει να είναι η "σχολή" του φίλου είναι γιατι αισθάνομαι πιο άνετα να αναφερθώ σε κάτι που όλοι έχουμε άποψη

αυτο που προσπαθώ να πω είναι να αφήσετε την αγορά να αποδείξει αν και κατά πόσο ο φίλος είναι άξιος ή όχι για τις υπηρεσίες που υπόσχεται λέω εγώ.
Μην προβάλετε ως επιχείρημα την «ασφάλεια».

Λειτουργείται ως γνήσιοι υπερασπιστές των κλειστών επαγγελμάτων και επαγγελματιών.

αδειοδοτήσεις, πιστοποιήσεις, μέλη επιμελητηρίων, απόφοιτοι τεχνικών σχολών, και λοιπά έκτροπα της αθάνατης ελληνικής οικονομίας οπου με το πρόσχημα κάποιου φόβου για καταστροφή της οικουμένης και των αθώων πολιτών, μπαίνουμε στο τριπάκι των χαρτόσημων, τίτλων, μεγαρόσημων, και συνδρομών σε συντεχνίες.


Και αμα πάει κανένας ανυπεράσπιστος αθώος μηχανόβιος και του πούνε σε συτή τη σχολή ότι άμα δεις το μπροστινό σου να χάνει πρόσφυση τότε για να το σώσεις θα πατήσεις μπροστινό φρένο με δύναμη για να σηκωθεί η μηχανή και αυτός το κάνει…. Ε καλά να πάθει λέω εγω. Δε του φταίει κανένας μη-αδειοδοτημένος, μη-εγκεκριμένος και μη-πιστοποιημένος εκπαιδευτής της άνω ραχούλας.

οχι ρε σπυρο....

υ.γ.ειμαι υπερασπιστης των κλειστων επαγγελματων.ναι τον καρκινο δεν θα ηθελα να τον αντιμετωπισει ο σαμανος της φυλης των τουμπου που θητευσε για 3 χρονια διπλα στον χισσεν χαμπρε.θα προτιμουσα εναν ογκολογο.

spyro
27/06/2012, 10:51
.....


υ.γ.ειμαι υπερασπιστης των κλειστων επαγγελματων.ναι τον καρκινο δεν θα ηθελα να τον αντιμετωπισει ο σαμανος της φυλης των τουμπου που θυτευσε για 3 χρονια διπλα στον χισσεν χαμπρε.θα προτιμουσα εναν ογκολογο.

καλα οκ σε αυτό το θέμα συμφωνώ και εγώ για κλειστό επάγγελμα

:p

SoulGR
27/06/2012, 10:57
οχι ρε σπυρο....
ναι τον καρκινο δεν θα ηθελα να τον αντιμετωπισει ο σαμανος της φυλης των τουμπου που θητευσε για 3 χρονια διπλα στον χισσεν χαμπρε.θα προτιμουσα εναν ογκολογο.

yeah 'cause it's exactly the same thing...:rolleyes:


εξαρταται και ποσο ανταγωνιστικη ειναι η τιμη του σχολειου,αλλα οσο να 'ναι το να μπεις με καποιον που εχει μια α' εμπειρια απο πιστες ειναι καλυτερο απ το να μπεις μονος σου πχ σε ενα τρακ ντει

TROOPER
27/06/2012, 10:58
καλα οκ σε αυτό το θέμα συμφωνώ και εγώ για κλειστό επάγγελμα

:p

στην λογικη λοιπον οτι ''το πιο επικινδυνο πραγμα που κανει ενας μεσος ανθρωπος επι καθημερινης βασης ειναι οτι οδηγαει'' θα ηθελα να εκπαιδευτει το παιδι μου απο εναν καταρτισμενο δασκαλο ασφαλους οδηγησης.αν αυτο σημαινει κλειστο επαγγελμα ας ειναι.δε χαραμιζω το παιδι μου για την ευρυθμη λειτουργεια της ελευθερης οικονομιας (με την οποια ουτως η αλλως διαφωνω αλλα αυτο ειναι προσωπικο μου προβλημα).εσυ?

sniper
27/06/2012, 11:01
Nα πω κι εγώ τη σκέψη μου..

Ο μόνος που έχει κάποιου είδους πιστοποίηση για να ειναι δάσκαλος είναι όσοι έχουν σχολές οδηγών. Βέβαια πλην ελαχίστων, το μόνο που σου μαθαίνουν είναι να περνάς τις εξετάσεις..

Και ναι, υπάρχουν αρκετές σχολές, κι ακόμα σε κάποια TD γίνεται ένα κάποιου είδους "μάθημα" από κάποιους της διοργάνωσης του TD.

Φυσικά κι ο καθένας από εμάς θα κοιτάξει να δει που θα επενδύσει τα χρήματα που θα ξοδέψει. Αλλά κάποιος που δεν ξέρει ή τι να κοιτάξει και που, δύσκολα μπορεί να διακρίνει διαφορές μεταξύ των σχολείων, εκπαιδευτών κλπ κλπ.

Αν είναι να πάω σε σχολή του "Αμόλατα και μπες" τα λεφτά καλύτερα να τα φάω σε σουβλάκια και μπύρες.

Ελευθερη αγορά είμαστε ο καθένας κάνει ότι θέλει. Από την άλλη, όσοι ξέρουν 1-2 πράγματα παραπάνω μπορούν να έχουν και γνώμη κι άποψη και να την εκφέρουν για τους υπόλοιπους.

Sapadak
27/06/2012, 11:02
στην λογικη λοιπον οτι ''το πιο επικινδυνο πραγμα που κανει ενας μεσος ανθρωπος επι καθημερινης βασης ειναι οτι οδηγαει'' θα ηθελα να εκπαιδευτει το παιδι μου απο εναν καταρτισμενο δασκαλο ασφαλους οδηγησης.αν αυτο σημαινει κλειστο επαγγελμα ας ειναι.δε χαραμιζω το παιδι μου για την ευρυθμη λειτουργεια της ελευθερης οικονομιας (με την οποια ουτως η αλλως διαφωνω αλλα αυτο ειναι προσωπικο μου προβλημα).εσυ?

Αν ανοιξει το οποιο επαγγελμα τι σε εμποδιζει να στειλεις το παιδι σου παλι στο ποιο σωστο σχολείο?
Εδω ή στα οποια μοτοφορα θα πρεπει να γινονται τετοιες κουβεντες, σαν ενα ριβιου των σχολών.
Η ουσια ειναι ποιος εχει το χαρτι ή ποιος θα μπορέσει να περασει στο παιδι αυτα που πρεπει με τον αποδεδειγμενα σωστο τροπο?

TROOPER
27/06/2012, 11:10
Αν ανοιξει το οποιο επαγγελμα τι σε εμποδιζει να στειλεις το παιδι σου παλι στο ποιο σωστο σχολείο?
Εδω ή στα οποια μοτοφορα θα πρεπει να γινονται τετοιες κουβεντες, σαν ενα ριβιου των σχολών.
Η ουσια ειναι ποιος εχει το χαρτι ή ποιος θα μπορέσει να περασει στο παιδι αυτα που πρεπει με τον αποδεδειγμενα σωστο τροπο?

τι σε κανει να πιστευεις οτι εγω ο αδαης εχω ιδεα ποιο ειναι το ''σωστο σχολειο''?
η ουσια ειναι οτι αυτος που εχει το χαρτι που τον πιστοποιει για κατι πρεπει, η υποτιθεται οτι πρεπει, να ειναι και αυτος που θα μπορεσει να περασει στο παιδι αυτα που πρεπει με τον αποδεδειγμενα σωστο τροπο.

προσεξτε!!!μιλαμε για ασφαλεια και οχι για ταχυτητα!!!μιλαμε για αυτα που θα επρεπε να μαθαινουμε στις σχολες οδηγων και οχι για το πως θα διασκεδασουμε η πως θα γυρισουμε ασσο ξερο στα μεγαρα!!!

θεωρω πολυ σοβαρο το θεμα για να αφησουμε τη διδαχη ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΗ ΟΔΗΓΗΣΗ στον οποιοδηποτε.

αν μιλησουμε για αγωνιστικη οδηγηση,ζογκλερικα, κλπ κανενα προβλημα!!!ας διδαξει και η θεια μου η κιτσα η χορευτρια.

:wave2:

Allst@rf
27/06/2012, 11:16
το ασσο ξερο δεν προκειται να στο δωσει κανενας δασκαλος οσα και να του δωσεις...

chr1s_86
27/06/2012, 11:22
Και αμα πάει κανένας ανυπεράσπιστος αθώος μηχανόβιος και του πούνε σε συτή τη σχολή ότι άμα δεις το μπροστινό σου να χάνει πρόσφυση τότε για να το σώσεις θα πατήσεις μπροστινό φρένο με δύναμη για να σηκωθεί η μηχανή και αυτός το κάνει…. Ε καλά να πάθει λέω εγω. Δε του φταίει κανένας μη-αδειοδοτημένος, μη-εγκεκριμένος και μη-πιστοποιημένος εκπαιδευτής της άνω ραχούλας.


Διαφωνώ, γιατί καλά να πάθει; Πήγε σε σχολή για να μάθει κάτι που δεν ξέρει, γιατί περιμένουμε να το κρίνει και να αποφασίσει αν είναι σωστό ή όχι; Πριν τα Twist of the Wrist και το CSS δεν ξέραμε την τύφλα μας και οδηγούσαμε στην τύχη, όταν κάναμε λάθος δεν είπε κανένας καλά να πάθει, γιατί είχαμε άγνοια κι εμείς και οι άλλοι.

Sapadak
27/06/2012, 11:24
τι σε κανει να πιστευεις οτι εγω ο αδαης εχω ιδεα ποιο ειναι το ''σωστο σχολειο''?
η ουσια ειναι οτι αυτος που εχει το χαρτι που τον πιστοποιει για κατι πρεπει, η υποτιθεται οτι πρεπει, να ειναι και αυτος που θα μπορεσει να περασει στο παιδι αυτα που πρεπει με τον αποδεδειγμενα σωστο τροπο.


Εσενα τι σε κανει να πιστευεις οτι στην Ελλαδα του 2012 η πιστοποιηση απο ενα ΙΕΚ/Φορεα?δεξερωεγωτι υποδεικνυει καποιον που θα μπορεσει να περασει στο παιδιαυτα που πρεπει με τον αποδεδειγμενα σωστο τροπο.

Και ξαναλεω
Αδαης για μενα "πελατης" το 2012 ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να υπαρχει.
Ειμαστε στην εποχη της τεχνολογιας και της ταχυτητας μεταδοσης της πληροφοριας (και ενιοτε της ταχυτητας μεσα στη μΠιστα :lol:)
Δε δικαιολογω ΚΑΝΕΝΑΝ που δε θα ψαξει 30-60 λεπτα στο ιντερνετ να μαθει να διαβασει 2 πραγματα για τις 10 σχολες που υπαρχουν στην Ελλαδα.
Το ιδιο που λεμε και για τις αγγελιες. Βγαζει ο αλλος και πουλαει ΚΤΜ 950 adv στα 8500 ευρω και καποιος θελει να το αγορασει. Αν δεν εκανε την ερευνα αγορας που επρεπε, ποιος του φταίει.
Προσεξε οταν μιλαμε για αγορα καποιου αντικειμενου που ειναι ακριβο, χεστηκαμε
Οταν μιλαμε ομως για το ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ? Δεν οφειλει να μαθει τι καπνο φουμαρει ο καθενας που πουλαει την συγκεκριμενη υπηρεσια?

888hayabusa
27/06/2012, 11:37
Care to share?
Δεν θα ήθελα να επεκταθώ για να μην παρεξηγηθώ άλλωστε όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να στείλει email και να μάθει από πρώτο χέρι


Η αλήθεια είναι ότι μόνο ο κάτοχος άδειας άσκησης επαγγέλματος από το υπουργείο μεταφορών δικαιούται να αποκαλείται εκπαιδευτής οδηγών.

Τα τυπικά προσόντα που πρέπει να έχει είναι: α) Δίπλωμα οδήγησης για όλες τις κατηγορίες οχημάτων, β) Δίπλωμα επαγγελματικής κατάρτισης εκπαιδευτή υποψηφίων οδηγών από ΙΕΚ.

Η συντριπτική πλειοψηφία των εκπαιδευτών των διάφορων σχολών "ασφαλούς", "αγωνιστικής" κλπ. οδήγησης ΔΕΝ πληρούν τις τυπικές προϋποθέσεις. Για να μπορέσουν όμως να μεταφέρουν γνώση στα πλαίσια της σχολής, θα πρέπει να δώσουν επιτυχώς θεωρητικές και πρακτικές εξετάσεις που ορίζει εσωτερικά η κάθε σχολή. Για κάποιες από αυτές που γνωρίζω προσωπικά, οι εξετάσεις δεν είναι καθόλου αστείες και το υπόβαθρο γνώσεων που απαιτείται είναι ουσιαστικότατο.

Μια οποιαδήποτε σχολή δε μπορεί να επιβιώσει για πολύ αν αυτά που διδάσκει δεν έχουν θετικό αντίκτυπο στους μαθητές - πελάτες της. Από την άλλη μεριά, μια αναγνωρισμένη κι επιτυχημένη εμπορικά, δύσκολα θα ρισκάρει τη φήμη της κάνοντας κακές επιλογές στους εκπαιδευτές της.

Το ρεζουμέ κατά τη γνώμη μου είναι, η ίδια αγορά θα επιβραβεύσει τους χρήσιμους και θ' αποβάλλει τους υπόλοιπους. Επειδή όμως ο λάθος χειρισμός της μοτοσυκλέτας μπορεί να έχει εξαιρετικά άσχημες συνέπειες, ελπίζω οι ..."υπόλοιποι", να είναι απλώς λιγότερο χρήσιμοι και όχι επικίνδυνοι.

Για μένα, ικανός εκπαιδευτής είναι αυτός που αγαπά πολύ το αντικείμενο, το γνωρίζει σε βάθος και μπορεί να το μεταδώσει με σαφήνεια κι αποτελεσματικότητα. Συνήθως οι ικανοί είναι και ταπεινοί, επειδή ακριβώς ξέρουν τι γνωρίζουν και τι όχι, και δεν έχουν να αποδείξουν κάτι.

Συμφωνώ απόλυτα...ο καθένας μας δεν κρίνετε από τα λεγόμενα του αλλά από τα έργα του.Και σε μια ελεύθερη αγορά επιβιώνει αυτός που ξέρει και κάνει καλά τη δουλειά του.



Σαφέστατα. Ο κάθε μαθητής είναι διαφορετικός. Δεν έχουν όλοι το ίδιο γνωσιακό υπόβαθρο, ούτε την ίδια δεκτικότητα. Υπάρχουν όμως διαδικασίες που διασφαλίζουν ότι όλοι οι μαθητές θα κερδίσουν έστω το ελάχιστο που ορίζει ως δεδομένο η κάθε σχολή.

Για μένα, αν ένας μαθητής φύγει μπερδεμένος κι απογοητευμένος από το μάθημα, ευθύνεται 100% ο εκπαιδευτής και όχι ο ίδιος ο μαθητής.

Στα μαθήματα που κάνουμε έχουμε λύσει αυτό το πρόβλημα. Επειδή είναι φυσιολογικό και αναμενόμενο όλοι οι αναβάτες να έχουν διαφορετικές εμπειρίες και ανάγκες σχετικά με το χειρισμό της μοτοσυκλέτας τους φροντίζουμε και ασχολούμαστε με τον καθένα ξεχωριστά.

TROOPER
27/06/2012, 11:38
Εσενα τι σε κανει να πιστευεις οτι στην Ελλαδα του 2012 η πιστοποιηση απο ενα ΙΕΚ/Φορεα?δεξερωεγωτι υποδεικνυει καποιον που θα μπορεσει να περασει στο παιδιαυτα που πρεπει με τον αποδεδειγμενα σωστο τροπο.

Και ξαναλεω
Αδαης για μενα "πελατης" το 2012 ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να υπαρχει.
Ειμαστε στην εποχη της τεχνολογιας και της ταχυτητας μεταδοσης της πληροφοριας (και ενιοτε της ταχυτητας μεσα στη μΠιστα :lol:)
Δε δικαιολογω ΚΑΝΕΝΑΝ που δε θα ψαξει 30-60 λεπτα στο ιντερνετ να μαθει να διαβασει 2 πραγματα για τις 10 σχολες που υπαρχουν στην Ελλαδα.
Το ιδιο που λεμε και για τις αγγελιες. Βγαζει ο αλλος και πουλαει ΚΤΜ 950 adv στα 8500 ευρω και καποιος θελει να το αγορασει. Αν δεν εκανε την ερευνα αγορας που επρεπε, ποιος του φταίει.
Προσεξε οταν μιλαμε για αγορα καποιου αντικειμενου που ειναι ακριβο, χεστηκαμε
Οταν μιλαμε ομως για το ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ? Δεν οφειλει να μαθει τι καπνο φουμαρει ο καθενας που πουλαει την συγκεκριμενη υπηρεσια?

εμενα δε με κανει τιποτα να πιστευω οτι στην ελλαδα του 2012 η πιστοποιηση αποδεικνυει κατι.απλα οπως ειπα και παραπανω πρεπει η τουλαχιστον θα επρεπε να αποδεικνυει κατι.
κι εγω ερχομαι και ξαναλεω οτι το 2012 μπορει και υπαρχει αδαης πελατης.ο μεσος ορος της κοινωνιας μας δεν εχει μαθει απαριατητα ουτε να ψαχνει ουτε να σκεφτεται ουτε να μπορει να κρινει.ο πατερας μου για παραδειγμα δεν γνωριζει πως δουλευει αυτο το μαραφετι το ιντερνετ.ειναι 65 χρονων.ρωταει το μαστροβαγγελη αμα ξερει κανεναν να μαθει 2 πραματα στο εγγονι του,ο μαστροβαγγος του λεει οτι ''ο γιος μου ρε συ θα τονε κανει ξεφτερι!παει με τις πορτες παντου και δεν εχει τρακαρει ποτε!εχει μπει και 20 φορες στα μεγαρα'' (ξεχνωντας να του πει οτι εχει πιασει και τρεις φορες το τζοκερ),παει ο πατερας μου το εγγονι στον (γαμαουα) γιο του μαστροβαγγελα και ετοιμος ο μελλοθανατος...

και ολα αυτα προερχονται για να μαθουμε τι καπνο φουμαρει καποιος που πουλαει την συγκεκριμενη υπηρεσια ;)

τελος να πω κατι ΞΑΝΑ αν και εχει μαλιασει η γλωσσα μου να το λεω.στο επιχειρημα ''αφου δεν προσεξες,εισαι βλακας και καλα να παθεις'' προτασω το αντεπιχειρημα ''επειδη εγω ειμαι βλακας δε σε κανει εσενα εξυπνο το να με εκμεταλευτεις'' ;)

Sapadak
27/06/2012, 11:46
ρωταει το μαστροβαγγελη αμα ξερει κανεναν να μαθει 2 πραματα στο εγγονι του,ο μαστροβαγγος του λεει οτι ''ο γιος μου ρε συ θα τονε κανει ξεφτερι!παει με τις πορτες παντου και δεν εχει τρακαρει ποτε!εχει μπει και 20 φορες στα μεγαρα'' (ξεχνωντας να του πει οτι εχει πιασει και τρεις φορες το τζοκερ),παει ο πατερας μου το εγγονι στον
Κοιτα κατανοητο για το κοσμο μιας καποιας ηλικιας.
ΑΛΛΑ
Το εγγονι του πατέρα σου εχει και μπαμπα/μαμα/θειο που ειναι σε καποια ηλικία που το ξερουν το ρημαδι να το χειριζονται(το πισι)


και στο τελευταιο που λες.
ΔΥΣΤΥΧΩΣ ειναι ετσι. Ετσι ειναι η κοινωνια μας και ετσι δουλευει χρονια τωρα. Οι βλακες πληρωνουν (μονο με χρημα ελπιζω και ευχομαι) τα λαθη στις επιλογες τους.

Το κρατος που θα επρεπε να υπαρχει για να προστατεψει τους βλακες δε λειτουργει αποδεδειγμενα(δυστυχως) οποτε οτι κανουμε για τη παρτυ μας (και τους φιλους μας) οι ιδιοι.

TROOPER
27/06/2012, 11:52
Κοιτα κατανοητο για το κοσμο μιας καποιας ηλικιας.
ΑΛΛΑ
Το εγγονι του πατέρα σου εχει και μπαμπα/μαμα/θειο που ειναι σε καποια ηλικία που το ξερουν το ρημαδι να το χειριζονται(το πισι)


και στο τελευταιο που λες.
ΔΥΣΤΥΧΩΣ ειναι ετσι. Ετσι ειναι η κοινωνια μας και ετσι δουλευει χρονια τωρα. Οι βλακες πληρωνουν (μονο με χρημα ελπιζω και ευχομαι) τα λαθη στις επιλογες τους.

Το κρατος που θα επρεπε να υπαρχει για να προστατεψει τους βλακες δε λειτουργει αποδεδειγμενα(δυστυχως) οποτε οτι κανουμε για τη παρτυ μας (και τους φιλους μας) οι ιδιοι.

1.ζεις σε χωρα υπερηλικων
2.το οτι ο αδυνατος ειναι αυτος που πληρωνει το ξερουμε.το οτι το επιβραβευουμε στηριζοντας την ελευθερη οικονομια εξ αιτιας της ανικανοτητας του κρατους αντι να βελτιωσουμε (ας μη παμε στο πως δεν ειναι του παροντος) τις λειτουργιες του ειναι για μενα οτι χειροτερο μπορουμε να κανουμε.τελος με την πολιτικη οικονομια απο μενα.

φιλια στις μουρες σας.

:wave2:

byron
27/06/2012, 11:54
αυτο που προσπαθώ να πω είναι να αφήσετε την αγορά να αποδείξει αν και κατά πόσο ο φίλος είναι άξιος ή όχι για τις υπηρεσίες που υπόσχεται λέω εγώ.
Μην προβάλετε ως επιχείρημα την «ασφάλεια».

Λειτουργείται ως γνήσιοι υπερασπιστές των κλειστών επαγγελμάτων και επαγγελματιών.


Κοίτα, για μένα το επιχείρημα "ασφάλεια" είναι πολύ σοβαρό. Γιαυτό πχ και το δώρο που έκανα στον ανηψιό μου όταν πήρε μηχανάκι πριν κανα χρόνο ήταν ένα Riding School και όχι κάποιες βόλτες μαζί μου για να του μεταλαμπαδεύσω ότι έχω μάθει μετά από 30χρόνια οδήγησης και 3 σχολεία. Πιο φθηνά θα μου ερχόταν και θα ανέβαινα και στα μάτια του πιτσιρικά.

Προτίμησα να δώσω τα 160-180 όσα ήταν, γιατί έχω επίγνωση του τι μπορώ και τι δεν μπορώ να μάθω σε κάποιον που θα βγεί στον δρόμο αφενός, και αφετέρου δεν θα θεωρώ οτι είμαι καλύτερος δάσκαλος απ΄τον Χούντρα.

Τωρα τα περί υπερασπιστών κλειστών επαγγελμάτων .... τι να σου πω?
Αν σου τύχει πάντως να θελήσεις να μάθεις κατάδυση πχ, έχω 3 αστέρια σε Padi (ιδιωτικος φορεας) έχω πέσει και σε 3-4 αγώνες του Γλαύκου και του Πανελληνίου με συμπαθητικά αποτελέσματα...εκπαιδευτικό δεν έχω αλλά δεν είναι απαραίτητο απ΄τη εφορία, και θα σου κάνω καλή τιμή επειδή είσαι φίλος.
Τώρα...αν πάθεις καμμιά εμβολη επειδή δεν θυμάμαι τους πίνακες απ΄έξω, ή καμμιά υποξία επειδή τα όρια μεταξύ υπεραερισμού και οξυγόνωσης είναι λεπτά, δεν πιστεύω να σου φταίω εγώ που δεν είμαι πιστοποιημένος εκπαιδευτής?

888hayabusa
27/06/2012, 11:59
στην λογικη λοιπον οτι ''το πιο επικινδυνο πραγμα που κανει ενας μεσος ανθρωπος επι καθημερινης βασης ειναι οτι οδηγαει'' θα ηθελα να εκπαιδευτει το παιδι μου απο εναν καταρτισμενο δασκαλο ασφαλους οδηγησης.αν αυτο σημαινει κλειστο επαγγελμα ας ειναι.δε χαραμιζω το παιδι μου για την ευρυθμη λειτουργεια της ελευθερης οικονομιας (με την οποια ουτως η αλλως διαφωνω αλλα αυτο ειναι προσωπικο μου προβλημα).εσυ?

Όλοι αυτό που λες επιθυμούμε, αλλά βλέπουμε τι γίνετε κάθε μέρα στους δρόμους από μαθητές ανθρώπων που έχουν πιστοποιήσεις από το κράτος(σχολές οδηγών).
Προσοχή δεν λέω ότι οι σχολές οδηγών δεν κάνουν δουλειά.. Αντιθέτως σε μαθαίνουν μια χαρά να πάρεις το δίπλωμα δίνοντας τα εφόδια αυτά που θεωρεί το κράτος μας ότι κάθε ένας από εμάς πρέπει να έχει ώστε να κυκλοφορεί στους δρόμους.
Αυτά μας καλύπτουν όμως???Με σιγουριά σου λέω πως όχι γι' αυτό συμβαίνουν ατυχήματα κάθε μέρα.

spyro
27/06/2012, 12:08
........................

Μην φωνάζεις φίλε μου γιατι πρώτον χάνεις το δίκιο σου (αν έχεις) και 2ον θα το μετανιώσουμε και εμείς που εν μέρει σε υπερασπιζόμαστε


Κοίτα, για μένα το επιχείρημα "ασφάλεια" είναι πολύ σοβαρό. Γιαυτό πχ και το δώρο που έκανα στον ανηψιό μου όταν πήρε μηχανάκι πριν κανα χρόνο ήταν ένα Riding School και όχι κάποιες βόλτες μαζί μου για να του μεταλαμπαδεύσω ότι έχω μάθει μετά από 30χρόνια οδήγησης και 3 σχολεία. Πιο φθηνά θα μου ερχόταν και θα ανέβαινα και στα μάτια του πιτσιρικά.

Προτίμησα να δώσω τα 160-180 όσα ήταν, γιατί έχω επίγνωση του τι μπορώ και τι δεν μπορώ να μάθω σε κάποιον που θα βγεί στον δρόμο αφενός, και αφετέρου δεν θα θεωρώ οτι είμαι καλύτερος δάσκαλος απ΄τον Χούντρα.

Τωρα τα περί υπερασπιστών κλειστών επαγγελμάτων .... τι να σου πω?
Αν σου τύχει πάντως να θελήσεις να μάθεις κατάδυση πχ, έχω 3 αστέρια σε Padi (ιδιωτικος φορεας) έχω πέσει και σε 3-4 αγώνες του Γλαύκου και του Πανελληνίου με συμπαθητικά αποτελέσματα...εκπαιδευτικό δεν έχω αλλά δεν είναι απαραίτητο απ΄τη εφορία, και θα σου κάνω καλή τιμή επειδή είσαι φίλος.
Τώρα...αν πάθεις καμμιά εμβολη επειδή δεν θυμάμαι τους πίνακες απ΄έξω, ή καμμιά υποξία επειδή τα όρια μεταξύ υπεραερισμού και οξυγόνωσης είναι λεπτά, δεν πιστεύω να σου φταίω εγώ που δεν είμαι πιστοποιημένος εκπαιδευτής?

Κοίτα, αν εσύ ανοίξεις σχολή και έρθω εγώ που είμαι φίλος σου και σε ξέρω είμαι σίγουρος ότι ακόμα και αν δε θυμάσαι τους πίνακες ακριβώς θα με προστατεύσεις από πράγματα που δε ξέρω και θα με θέσουν σε κίνδυνο.

Εάν εγω νόμιζα ότι είσαι φίλος αλλά τελικά είσαι λαμόγιο, τότε tough lack. Κάπου αλλού θα μου την έκανες έτσι και αλλιώς.

Εάν δε σε ξέρω τότε θα είμαι ηλίθιος εάν έρθω σε εσένα και σε εμπιστευτώ, που μόλις άνοιξες χωρίς να έχει αποδείξει τίποτα στην αγορά και χωρίς να έχω ακούσει κάποια καλή κουβέντα από δικό μου άνθρωπο

Δεν προστατεύεται αυτή η ηλιθιότητα ρε Βύρωνα με καμία αυστηράδα και καμία διαδικασία πιστοποίησης. Δε γίνεται να τον προστατεύσεις αυτόν τον ηλίθιο ότι και να κάνεις.

Ο ηλίθιος θα πάει στο CSS θα του πούνε να είναι πάντα με ανοιγμένο το γκάζι στη στροφή αλλά επειδή τσαντίζεται που οι φίλοι τον περνάνε θα μπαίνει με όσα και φορτωμένος σε φρένα. Στα @@ του το τι του δίδαξαν και αν του το δίδαξαν σωστοί εκπαιδευτές η οι πιστοποιημένοι εκπαιδευτές.

και όσο για το γυιό σου ή ανηψιό σου τότε καλά κάνεις και το στέλνεις στο Ridding School. έχει αποδείξει στην αγορά (όχι σε κάποιο επιμελητήριο) οτι αξίζει να δώσεις τα λεφτά σου. Δε διαφωνώ.

888hayabusa
27/06/2012, 12:09
Ο τίτλος εκπαιδευτής CSS από μόνος του δε πρέπει να σας λέει τίποτα. Στην ουσία είναι ένας απλός εμπορικός τίτλος. Εμείς όμως αντ’ αυτού φανταζόμαστε ότι οι εκπαιδευτες έχουνε επιλεχτεί με βάση αυστηρά κριτήρια. Παπάρια Μάντωλες λέω εγώ.

Εμείς είμαστε ψαρωμένοι επειδή το CSS είναι χρόνια καταξιωμένος τίτλος. Αλλά είναι μόνο αυτό. Ένας εμπορικός τίτλος είναι μόνο. Ο keith code είναι πάνω από όλα ένας επιτυχημένος επιχειρηματίας που έχει αποδείξει στην αγορά ότι κάνει σωστά τη δουλειά του.

Επ’ ουδενή όμως δε προκύπτει ότι η σχολή του έχει ως εκπαιδευτές επιστήμονες από Πανεπιστήμια πάνω στην «ασφαλή», «γρήγορη» «καλή», «σωστή» or whatever οδήγηση με δευτερη ειδικότητα τη ψυχολογία και επιπλέον σεμινάρια τη πεδοψυχολογία

Και στο κάτω κάτω της γραφής εμένα δε με ενδιαφέρει να τα έχει αυτά. Εμένα με ενδιαφέρει να είναι μια επιχείρηση η οποία με τη πάροδο του χρόνου έχει αποδείξει ότι προσφέρει σωστές υπηρεσίες.

Νομίζεται ότι υπάρχει καμια υπηρεσία στην Αμερική επίσημη και αναγνωρισμένη από το Κράτος η οποία αδειοδοτεί επιχειρήσεις σαν το CSS? :rolleyes:

Έτσι ακριβώς
+1000

sniper
27/06/2012, 12:10
Όλοι αυτό που λες επιθυμούμε, αλλά βλέπουμε τι γίνετε κάθε μέρα στους δρόμους από μαθητές ανθρώπων που έχουν πιστοποιήσεις από το κράτος(σχολές οδηγών).
Προσοχή δεν λέω ότι οι σχολές οδηγών δεν κάνουν δουλειά.. Αντιθέτως σε μαθαίνουν μια χαρά να πάρεις το δίπλωμα δίνοντας τα εφόδια αυτά που θεωρεί το κράτος μας ότι κάθε ένας από εμάς πρέπει να έχει ώστε να κυκλοφορεί στους δρόμους.
Αυτά μας καλύπτουν όμως???Με σιγουριά σου λέω πως όχι γι' αυτό συμβαίνουν ατυχήματα κάθε μέρα.

Προσπαθείς να μας πείσεις για την ανάγκη υπάρξης των σχολείων οδήγησης; Περιττό.. Η συντριπτική πλειοψηφία εδώ μέσα είτε έχουν κάνει ή θα ήθελαν να κάνουν τα μαθήματα.

Το θέμα είναι το ποιος τα κάνει και τ' αποτελέσματα.

Allst@rf
27/06/2012, 12:17
εγω λεω οτι οσων αφορα τα σχολεια για την μοτοσυκλετα οτι και πτυχια ,πιστοποιησεις,κτλ να χει ο αλλος δε μπορει να σου εγγυηθει τπτ...

ειδικα γιατι ασχολειται με την μοτοσυκλετα...

888hayabusa
27/06/2012, 12:23
Προσπαθείς να μας πείσεις για την ανάγκη υπάρξης των σχολείων οδήγησης; Περιττό.. Η συντριπτική πλειοψηφία εδώ μέσα είτε έχουν κάνει ή θα ήθελαν να κάνουν τα μαθήματα.

Το θέμα είναι το ποιος τα κάνει και τ' αποτελέσματα.

Στο θέμα που λες θέλω να καταλήξω κι' εγώ.. Έφτιαξα τη σελίδα μου ώστε να βοηθήσω αυτούς που θέλουν κάποιες πληροφορίες να τις βρουν εύκολα και να έχουν μια πρώτη εικόνα της δουλειάς μου.
Σίγουρα μέσα από δυο τρεις σελίδες δεν μαθαίνεις έναν άνθρωπο ούτε πείθεσαι για το αν κάνει καλά τη δουλειά που λέει ότι κάνει και σίγουρα εγώ είμαι ο πιο ακατάλληλος να σου πω κάτι τέτοιο. Μπορώ όμως με σιγουριά να σου πω ότι κάνω ότι καλύτερο μπορώ με πιστή και αγάπη στη μοτοσυκλέτα και σεβασμό στον κάθε συμμετέχοντα και τις ιδιαίτερες ανάγκες του..Αν το κάνω καλά, με επιτυχία ή με μεταδοτικότητα θα πρέπει να ρωτήσεις τους μαθητές που έχουν περάσει από το σχολείο και να κρίνεις μόνος σου..

McTalas
27/06/2012, 12:31
να πω και εγω την παπαρια μου,

τροπος πειθούς: επίκληση στην αυθεντία

οταν βλεπω καποιον, ο οποιος λεει πως περνει μερος στο ΠΠΤ και το χρησημοποιει ως "αυθεντια" και οτι εχει κανει πολλα σχολεια ασφαλης/γρηγορης οδηγησης κτλ κτλ τοτε το θεμα τελειωνει εδω, δεν εχει νοημα να το δω παρακατω,

δεν θεωρω καποιον που τρεχει 20 χρονια σε αγωνες και βγαινει και πρωτος ικανο να με δειδαξει πραγματα, (και ο μπουστας τρεχει αλλα ρωτηστε τον που εχει παει και τι εχει κανει)

να το πω πιο απλα, θεωρω κοροιδια να δωσω χρηματα σε καποιον που αυτοανακυρισεται εκπαιδευτης λογω την πολυχρονης συμετοχης του μεσα σε αγωνες ταχυτητας.

το να μου δειξει 2 πραγματα σε φιλικο επιπεδο ειναι οκ, αλλα το να πληρωσω για να μαθω εκει εχω περισσοτερες απαιτησεις, πρεπει να μου αποδειξει πως τα αξιζει τα λεφτα που ζηταει οσα και να ειναι αυτα.

byron
27/06/2012, 12:41
Κοίτα, αν εσύ ανοίξεις σχολή και έρθω εγώ που είμαι φίλος σου και σε ξέρω είμαι σίγουρος ότι ακόμα και αν δε θυμάσαι τους πίνακες ακριβώς θα με προστατεύσεις από πράγματα που δε ξέρω και θα με θέσουν σε κίνδυνο.


Σπύρο, αυτό προσπαθώ να σου εξηγήσω. Το θέμα πιστοποίησης μέσω κάποιου κρατικού φορέα δεν μου λέει τίποτα. Η ουσία είναι τι είδους εμπειρία και γνώσεις έχει κάποιος σε αυτά που θεωρούμε επικίνδυνα χόμπυ.
Επομένως δεν θα μπορούσα να σε προφυλάξω απ΄τον κίνδυνο όχι επειδή δεν θα ήθελα, ή επειδή θα ήμουν λαμόγιο. Δεν θα ήξερα πως να σε προστατεύσω επειδή οι γνώσεις και οι εμπειρία μου δεν θα ήταν αρκετές.

Πχ Όταν έκανα το 2ο ή 3ο αστέρι, μου είχαν δώσει ως ζευγάρι μια περίεργη κοπέλα. Μου την είχαν δώσει επειδή απ΄τους 8-10 που περνάγαμε σχολείο ήμουν ο πιο έμπειρος μιας και βούταγα ελεύθερο καμμιά 10αριά χρόνια. Σε κάποια φάση του μαθήματος στα -25, χωρίς να έχει προηγηθεί τίποτα, η κοπελλιά την έκανε για πάνω σφαίρα.
Ο Σπύρος που ήταν ο εκπαιδευτής χωρίς να είναι δίπλα μας, την έπιασε και την ηρέμησε στα 2-3 μέτρα που πρόλαβε να κάνει. Αν δεν την έπιανε, απλά θα ήταν νεκρή από εμβολή αέρα.
Το γιατί πανικοβλήθηκε δεν το είπε, αλλά ήταν ΠΟΛΥ τυχερή που είχε γάτα εκπαιδευτή, διαφορετικά να ΄μαστε καλά να τη θυμόμαστε.

Allst@rf
27/06/2012, 12:41
να πω και εγω την παπαρια μου,

τροπος πειθούς: επίκληση στην αυθεντία

οταν βλεπω καποιον, ο οποιος λεει πως περνει μερος στο ΠΠΤ και το χρησημοποιει ως "αυθεντια" και οτι εχει κανει πολλα σχολεια ασφαλης/γρηγορης οδηγησης κτλ κτλ τοτε το θεμα τελειωνει εδω, δεν εχει νοημα να το δω παρακατω,

δεν θεωρω καποιον που τρεχει 20 χρονια σε αγωνες και βγαινει και πρωτος ικανο να με δειδαξει πραγματα, (και ο μπουστας τρεχει αλλα ρωτηστε τον που εχει παει και τι εχει κανει)

να το πω πιο απλα, θεωρω κοροιδια να δωσω χρηματα σε καποιον που αυτοανακυρισεται εκπαιδευτης λογω την πολυχρονης συμετοχης του μεσα σε αγωνες ταχυτητας.

το να μου δειξει 2 πραγματα σε φιλικο επιπεδο ειναι οκ, αλλα το να πληρωσω για να μαθω εκει εχω περισσοτερες απαιτησεις, πρεπει να μου αποδειξει πως τα αξιζει τα λεφτα που ζηταει οσα και να ειναι αυτα.


επειδη τυχαινει να εχουμε εδω στην περιοχη μου καποιον μαστορα με πολυετη πειρα και πολλα τροπαια στο ΠΠΤ ,να σου πω οτι την νοοτροπια αυτη ακριβως που περιγραφεις την εχει σε υπερθετικο βαθμο ο συγκεκριμενος...

οι δε συζητησεις μου με αυτον στον τομεα εκπαιδευση μοτο και πιστα ειναι γραφικοτατες...

σαν να ειναι ο μοναδικος κατοχος της αληθειας ενα πραγμα...

:tooth:

888hayabusa
27/06/2012, 12:55
να πω και εγω την παπαρια μου,

τροπος πειθούς: επίκληση στην αυθεντία

οταν βλεπω καποιον, ο οποιος λεει πως περνει μερος στο ΠΠΤ και το χρησημοποιει ως "αυθεντια" και οτι εχει κανει πολλα σχολεια ασφαλης/γρηγορης οδηγησης κτλ κτλ τοτε το θεμα τελειωνει εδω, δεν εχει νοημα να το δω παρακατω,

δεν θεωρω καποιον που τρεχει 20 χρονια σε αγωνες και βγαινει και πρωτος ικανο να με δειδαξει πραγματα, (και ο μπουστας τρεχει αλλα ρωτηστε τον που εχει παει και τι εχει κανει)

να το πω πιο απλα, θεωρω κοροιδια να δωσω χρηματα σε καποιον που αυτοανακυρισεται εκπαιδευτης λογω την πολυχρονης συμετοχης του μεσα σε αγωνες ταχυτητας.

το να μου δειξει 2 πραγματα σε φιλικο επιπεδο ειναι οκ, αλλα το να πληρωσω για να μαθω εκει εχω περισσοτερες απαιτησεις, πρεπει να μου αποδειξει πως τα αξιζει τα λεφτα που ζηταει οσα και να ειναι αυτα.
Σε γενικές γραμμές πιστεύω πως έχεις δίκιο.
Αν μιλάς συγκεκριμένα για μένα φίλε μου θα ήθελα να σου πω ότι την συμμετοχή μου στους αγώνες δεν τη χρησιμοποιώ ως "αυθεντία" παρά μόνο ως επιπλέον γνώση που σε συνάρτηση κάποιων σχολείων ασφαλούς αλλά και αγωνιστικής οδήγησης που έχω κάνει με βοηθούν να έχω περισσότερα εφόδια και εμπειρίες έναντι του ανταγωνισμού. Γιατί κακά τα ψέματα ο μόνος τρόπος να εφαρμόσεις στο έπακρο αυτά που έχεις διδαχθεί σε τόσα σχολεία και να προχωρήσεις τη γνώση σου ένα βήμα μπροστά είναι οι αγώνες ταχύτητας ανεξάρτητα με την επιτυχία σου σε αυτούς πιστεύω.
Όλα τα παραπάνω βέβαια δεν θα είχαν νόημα αν δεν μπορούσα να περάσω όλες αυτές τις γνώσεις στους μαθητές μου.
Για το αν καταφέρνω να περάσω αυτές τις γνώσεις και με ποιον τρόπο μπορείς να ρωτήσεις τους μαθητές μου. Θέλω να αναφέρω εδώ ότι έχω και πτυχίο εκπαιδευτού αναγνωρισμένο από επίσημους φορείς του κράτους αλλά δεν αναφέρομαι σε αυτή μου τη διάκριση γιατί για εμένα δεν έχει κανένα νόημα ένα απλό χαρτί.
Σημασία έχει να ψάχνουμε για την ουσία και όχι για χαρτιά.

lagman
27/06/2012, 13:30
Διαβάζοντας με προσοχή το σύνολο των posts ομολογώ πως κάθε πλευρά έχει την λογική της, όπως επίσης κ τα εύλογα ερωτήματα που γεννώνται όσον αφορά την καταλληλότητα κάποιου να διδάξει και να μεταφέρει με κατανοητό τρόπο χρήσιμα tips, και μόνο, στον υποψήφιο ''μαθητή-νέο οδηγό'' πως να χειρίζεται με ασφάλεια την μοτοσυκλέτα του και να αποφεύγει ''κακοτοπιές''..Προσωπικά, δεν έχω παρακολουθήσει κάποιο απ' τα εγνωσμένης αξίας σχολεία θεωρητικής-πρακτικής εκπαίδευσης..Αλλά μπορώ να με πω με βεβαιότητα ότι κάποιος μπορεί να διδάξει όταν τον ακολουθεί ένα ιστορικό μάχιμης αγωνιστικής δραστηριότητας με επιτυχίες και αξιώσεις στο αγωνιστικό στερέωμα (υψηλή κατάταξη σε εθνικά, διεθνή κλπ πρωταθλήματα κλπ)..και αυτό επειδή ένας αγωνιζόμενος έχει εξερευνήσει σε βάθος την οδηγική συμπεριφορά της μοτοσυκλέτας σε ακραίες καταστάσεις και με συνεχή εντρύφηση προσδοκά την τελειοποίηση του.. Επ' αυτού έχω προσωπική άποψη καθότι είχα την τύχη-ευκαιρία να διδαχθώ ουσιώδη στοιχεία από αγωνιζόμενο στο πανελλήνιο πρωτάθλημα supermotard που μεταξύ άλλων έχει δρέψει δάφνες και είναι αναγνωρισμένος, χωρίς ωστόσο να έχει κάποιου είδους πιστοποιήσεις ή νομιμοποιητικά έγγραφα...Όπως θυμόσοφα λέει ο λαός ''το πεζοδρόμιο κάνει κάποιον γνώστη'', στην περίπτωση μου το ρητό επιβεβαιώνεται..Δεν με μεταμόρφωσε σε ιπτάμενο οδηγό αλλά μου απτό τρόπο μου έδειξε απ' το μηδέν ''τι σημαίνει στρίβω, πως αυτό γίνεται χωρίς να με πιάνει πανικός και πώς φρενάρω''..Τώρα, το ''πως ρυθμίζω την ανάρτηση και άλλα τέτοια'' προσωπικά είναι δευτερεύουσας σημασίας αλλά όχι ευκαταφρόνητα για μια ολοκληρωμένη εικόνα..Το λοιπόν, εάν το παλικάρι έχει επίγνωση της ηθικής ευθύνης που φέρει (γιατί νομική ευθύνη ΔΕΝ ΦΕΡΕΙ, ως μη ύπαρξης θεσμοθετημένου φορέα που να εξετάζει-πιστοποιεί κάποιον δίνοντας του το χρίσμα του εκπαιδευτή..) τότε καλά κάνει και κινείται στην ελεύθερη αγορά και διαθέτει επί χρήμασι τις γνώσεις του...

Allst@rf
27/06/2012, 14:21
Σπύρο, αυτό προσπαθώ να σου εξηγήσω. Το θέμα πιστοποίησης μέσω κάποιου κρατικού φορέα δεν μου λέει τίποτα. Η ουσία είναι τι είδους εμπειρία και γνώσεις έχει κάποιος σε αυτά που θεωρούμε επικίνδυνα χόμπυ.
Επομένως δεν θα μπορούσα να σε προφυλάξω απ΄τον κίνδυνο όχι επειδή δεν θα ήθελα, ή επειδή θα ήμουν λαμόγιο. Δεν θα ήξερα πως να σε προστατεύσω επειδή οι γνώσεις και οι εμπειρία μου δεν θα ήταν αρκετές.

Πχ Όταν έκανα το 2ο ή 3ο αστέρι, μου είχαν δώσει ως ζευγάρι μια περίεργη κοπέλα. Μου την είχαν δώσει επειδή απ΄τους 8-10 που περνάγαμε σχολείο ήμουν ο πιο έμπειρος μιας και βούταγα ελεύθερο καμμιά 10αριά χρόνια. Σε κάποια φάση του μαθήματος στα -25, χωρίς να έχει προηγηθεί τίποτα, η κοπελλιά την έκανε για πάνω σφαίρα.
Ο Σπύρος που ήταν ο εκπαιδευτής χωρίς να είναι δίπλα μας, την έπιασε και την ηρέμησε στα 2-3 μέτρα που πρόλαβε να κάνει. Αν δεν την έπιανε, απλά θα ήταν νεκρή από εμβολή αέρα.
Το γιατί πανικοβλήθηκε δεν το είπε, αλλά ήταν ΠΟΛΥ τυχερή που είχε γάτα εκπαιδευτή, διαφορετικά να ΄μαστε καλά να τη θυμόμαστε.

Βυρωνα,με συγχωρεις φιλε μου αλλα πιστευω οτι συγκρινεις ανομια πραγματα...

αλλο σχολη καταδυσεων και αλλο σχολη ασφαλους οδηγησης μοτο...

:wave2:

antonis_fr4-4
27/06/2012, 15:02
πω πω αρνητισμος!
μετα σου λεει δεν παει μπροστα ο τοπος...αφου οποτε παει καποιος να κανει κατι κοντρα στα κατεστημενα πεφτουν ολοι να τον φανε.
Και γιατι δλδ οσοι εχετε τετοιες αμφιβολιες δεν πατε μια βολτα την ημερα των μαθηματων στην πιστα να δειτε απο κοντα?να κανετε και το track day αφου ειναι μαζι,και αμα δεν ειναι καλος μην πατε να κανετε μαθημα.

Εγω εχω να πω μπραβο στον φιλο που εκανε αυτη την κινηση με την δικια του σχολη και μακαρι να το κανανε και αλλοι γιατι ως γνωστο ο ανταγωνισμος μονο καλο κανει σε επιπεδο παροχων και τιμων.

50 ευρω κανει ενα απλο τρακ ντευ και 100 το μαθημα.εγω παντως σαν δοκιμη θα το εκανα

byron
27/06/2012, 15:50
Βυρωνα,με συγχωρεις φιλε μου αλλα πιστευω οτι συγκρινεις ανομια πραγματα...

αλλο σχολη καταδυσεων και αλλο σχολη ασφαλους οδηγησης μοτο...

:wave2:

Όντως είναι ανόμοια πράγματα. Οι καταδύσεις είναι απείρως ασφαλέστερο χόμπυ απ΄την οδήγηση μοτό.

kostas777
27/06/2012, 16:10
νομίζω ότι η οδήγηση της μηχανής δεν είναι καμια επιστήμη, απαιτεί όμως αρκετή εκπαίδευση. ο καθένας μπορεί να μάθει μόνος του χωρίς να πάει σε σχολές οδήγησης, όπως κάνουν οι περισσότεροι.
για παράδειγμα, δεν χρειάζεται να ξέρει κανείς τι είναι το counter steering, τα SRs, το target fixation για να μάθει να οδηγεί σωστά. αν είσαι συγκεντρωμένος σε αυτό που κάνεις, το να σκέφτεσαι όλα αυτά επάνω στην οδήγηση είναι νομίζω περιττό, ακόμη και επικίνδυνο. κανονικά πρέπει να είναι εμπεδωμένα όλα αυτά και να είναι αυτονόητα, όχι να προσέχεις να μην κάνεις target fixation και τελικά να το κάνεις επειδή το έχεις συνέχεια στο μυαλό. εννοείται ότι πάντα κυττάμε εκεί που θέλουμε να πάμε κτλ.. αυτό το καταλαβαίνει αμέσως κάποιος μόλις προσπαθήσει να «τσεκάρει» ωραίες υπάρξεις στο πεζοδρόμιο ενώ οδηγεί (είναι ίσως το πιο επικίνδυνο πράγμα, αντισταθείτε στον πειρασμό).

όμως.. οι σχολές οδήγησης προσφέρουν την παραπάνω εμπειρία «μαζεμένη» και μάλιστα μαζί με πολλούς άλλους μοτοσυκλετιστές σε κλειστό ελεγχόμενο περιβάλλον και μάλιστα έχει ο καθένας την ευκαιρία να μπει σε πίστα και να μάθει αυτά που θα μάθαινε μόνος του σε περισσότερο χρόνο, με πολύ μεγαλύτερη ασφάλεια και φυσικά να χαρεί την παρέα με τους άλλους και την πίστα.

ο «δάσκαλος», αυτό που έχει να κάνει, είναι να φτιάξει ένα σύστημα οργανωμένο σε ενότητες και σε επίπεδα μαθητών, έτσι ώστε να μπορεί να περάσει αποτελεσματικά τη θεωρία στην πράξη. δεν νομίζω ότι χρειάζονται πιστοποιήσεις και περγαμηνές για κάτι τέτοιο, μόνο γνώση, όρεξη και μεράκι. πέραν του νομικού θέματος βέβαια, που έτσι κι αλλιώς δεν λέει τίποτα από μόνο του. επίσης θα πρέπει να μπορεί να μεταδώσει τη γνώση και την εμπειρία του στους μαθητές, γιατί κάποια πράγματα αν δεν γίνουν απολύτως κατανοητά, μπορεί να έχουν το αντίθετο αποτέλεσμα και να είναι επικίνδυνα. π.χ. τον Θ.Χ τον ξέρω τόσα χρόνια από τα περιοδικά και την τηλεόραση και θα τον εμπιστευόμουν με κλειστά μάτια, όπως και άλλους. αυτό το βλέπει κάποιος μόνο επάνω στο μάθημα, ό,τι χαρτί και διαπιστευτήριο κι αν έχει, δεν σημαίνει ότι όντως μπορεί. μερικές φορές κάποιοι εκπαιδευτές είναι καλοί για κάποιους και όχι για κάποιους άλλους (δεν είμαστε όλοι ίδιοι, ο καθένας ταιριάζει με άλλους, έχει δικούς του φίλους κλπ). οπότε ο καθένας μπορεί να βρει τον εκπαιδευτή που του ταιριάζει σαν άτομο και να μάθει μαζί του, όπως κάποιος διαλέγει φροντιστήριο δηλαδή. αλλιώς θα πηγαίναμε όλοι στο ένα και μοναδικό φροντιστήριο με τις περγαμηνές. γιατί όταν πας το παιδί σου στο σχολείο, δεν ζητάς (υποθέτω) αντίγραφα των CVs όλων των δασκάλων και των καθηγητών πανεπιστημίου (όσοι έχουν πάει πανεπιστήμιο ή ΤΕΙ, θα καταλάβουν τι εννοώ).

έχω δει σε ξένα forums, κάποιους που έχουν κάνει 2-3 levels στα css και έχουν παράπονα από τους εκπαιδευτές και από το μάθημα και άλλους που είναι απόλυτα ευχαριστημένοι. οπότε, δεν είναι «το css και οι υπόλοιποι», όλοι τα ίδια πράγματα σε μαθαίνουν, το μόνο που μπορεί να αλλάζει είναι το σύστημα και οι εκπαιδευτές. κλείνοντας, να πω ότι θα ήθελα να τα κάνω όλα αυτά όταν έχω την οικονομική δυνατότητα. ό,τι κι αν έχω μάθει μόνος μου, θα θεωρήσω εαυτόν κουλόν και θα πάω να τα κάνω από την αρχή, από level-1, επειδή νομίζω ότι πάντα υπάρχει κάτι να μάθω και επειδή το να ασχολούμαι με τη μηχανή είναι το πιο ευχάριστο πράγμα στον κόσμο.

Allst@rf
27/06/2012, 16:23
:tooth:

Αν και δεν έχω κάνει καταδύσεις, συμφωνώ μαζί σου...για άλλο λόγο όμως...

chr1s_86
27/06/2012, 19:53
νομίζω ότι η οδήγηση της μηχανής δεν είναι καμια επιστήμη, απαιτεί όμως αρκετή εκπαίδευση. ο καθένας μπορεί να μάθει μόνος του χωρίς να πάει σε σχολές οδήγησης, όπως κάνουν οι περισσότεροι.
για παράδειγμα, δεν χρειάζεται να ξέρει κανείς τι είναι το counter steering, τα SRs, το target fixation για να μάθει να οδηγεί σωστά. αν είσαι συγκεντρωμένος σε αυτό που κάνεις, το να σκέφτεσαι όλα αυτά επάνω στην οδήγηση είναι νομίζω περιττό, ακόμη και επικίνδυνο.



Καλά σοβαρά μιλάς τώρα ; Να μάθει μόνος τι; Τι εννοείς εσύ να οδηγεί σωστά; Αν δεν ξέρει κανείς αυτά τα 3 τουλάχιστον, απλά οδηγά ΣΤΗΝ ΤΥΧΗ ! Πως να είναι συγκεντρωμένος σε αυτό που κάνει όταν ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ τι κάνει ;;

Joyrider
27/06/2012, 19:54
να πω και εγω την παπαρια μου,

τροπος πειθούς: επίκληση στην αυθεντία

οταν βλεπω καποιον, ο οποιος λεει πως περνει μερος στο ΠΠΤ και το χρησημοποιει ως "αυθεντια" και οτι εχει κανει πολλα σχολεια ασφαλης/γρηγορης οδηγησης κτλ κτλ τοτε το θεμα τελειωνει εδω, δεν εχει νοημα να το δω παρακατω,

δεν θεωρω καποιον που τρεχει 20 χρονια σε αγωνες και βγαινει και πρωτος ικανο να με δειδαξει πραγματα, (και ο μπουστας τρεχει αλλα ρωτηστε τον που εχει παει και τι εχει κανει)

να το πω πιο απλα, θεωρω κοροιδια να δωσω χρηματα σε καποιον που αυτοανακυρισεται εκπαιδευτης λογω την πολυχρονης συμετοχης του μεσα σε αγωνες ταχυτητας.

το να μου δειξει 2 πραγματα σε φιλικο επιπεδο ειναι οκ, αλλα το να πληρωσω για να μαθω εκει εχω περισσοτερες απαιτησεις, πρεπει να μου αποδειξει πως τα αξιζει τα λεφτα που ζηταει οσα και να ειναι αυτα.

Όλα αυτά που είπες ισχύουν και για τον Keith Code και είναι και ακριβώς το πως ξεκίνησε την καριέρα του.
Έτρεχε σε αγώνες, παρατήρησε διάφορα για τις τεχνικές, είχε το μυαλό να τα αναλύσει, τα εφάρμοσε προπονητικά σε όποιους τον εμπιστεύτηκαν και έγινε γνωστός από τα αποτελέσματα, τόσο με δικές του νίκες όσο και των μαθητών του.

Απλά είναι ο πρώτος που το έκανε και γιαυτό έχει μείνει ως αξίωμα.

Άλλη μια ερώτηση: ο όρος ασφαλής πως προέκυψε στην ελληνική αγορά;

chr1s_86
27/06/2012, 20:14
Άλλη μια ερώτηση: ο όρος ασφαλής πως προέκυψε στην ελληνική αγορά;


Έχω την εντύπωση πως όταν ξέρεις να χειριστείς σωστά το όχημα σου είσαι και πιο ασφαλής... (πχ πανικός στα φρένα κτλ)


υγ: Ο Code τα ξεκίνησε όλα άρα για μένα δικαιούται το σεβασμό.

Joyrider
27/06/2012, 20:34
Έχω την εντύπωση πως όταν ξέρεις να χειριστείς σωστά το όχημα σου είσαι και πιο ασφαλής... (πχ πανικός στα φρένα κτλ)


υγ: Ο Code τα ξεκίνησε όλα άρα για μένα δικαιούται το σεβασμό.
Αποτελεί όρο που τον χρησιμοποιούν μόνο οι Έλληνες εκπαιδευτές ή είναι του ιδρυτή; Γιατί εκτός Ελλάδας βλέπω τους όρους riding techniques, roadracing techniques, riders skills κτλ.

Για τον σεβασμό φυσικά και συμφωνώ, οι ερωτήσεις δεν αποτελούν έλλειψη σεβασμού.

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
27/06/2012, 20:39
μια απορια.......
πειτε οτι ο rossi ανοιγε σχολη καποια στιγμη στο μελον. και πηγενα και παρακολουθουσα τα μαθηματα του και ανοιγα σχολη και εγω να κανω τα μαθηματα που εμαθα..

ουτε εγω ουτε αυτος δεν μας εχει ποιστοποιησει καποιος . εσεις πιον θα εμπιστευοσασταν εμενα η τον rossi?
καπως ετσι πιστευω οτι ειναι και το css, οι εκπεδευτες τους css ηταν πολυπροταθλιτες σε παγκοσμια και πανευροπαικα. και για να σε κανουν εκπεδευτη και να σου δοσουν το οκ για να διδαξεις αυτα που σου εμαθαν σε περνανε απο κοσκινο για να δουν αν μπορεις. και τοτε αφου πουν οτι αξιζεις ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΠΟΛΥΠΡΟΤΑΘΛΙΤΕΣ τοτε σε αφινουν να διδαξεις. οχι γιατι εσυ πιστευεις οτι ξερεις και αρχιζεις να διδασκεις....
στα μαθηματα που εκανα στο css ειδα πολλους να εχουν κανει τα 3 λαβελ και η ποιοτητα οδηγησης τους να βελτιοθηκε ελαχιστα. αυτο δεν σημενει οτι φτενε οι εκπεδευτες που δεν τα περνουν. αλλα σε καμια περιπτοση αυτα τα ατομα δεν θα τα διαλεγανε για να εκπεδευσουν κοσμο μονο και μονο γιατι εκαναν 3 λεβελ.
με αυτο το σκεπτικο εγω που εχω κανει 3 φορες το λεβελ 1 9 φορες το λεβελ 2 και 7 φορες το λεβελ 3 θα επρεπε να ειμαι ο αριεκπεδευτησ των αρχιεκπεδευτων... μην τρελαθουμε κιολας........
υγ. μου φενετε οτι καβαλισα το καλαμι παω να εκπεδευσω τον kevin code μπας και μαθει να οδηγαει:lol: και μαλιστα θα του περνω 1000 ευρω το μαθημα και θα του κοβο και αποδιξη βεβαιος βεβαιος

chr1s_86
27/06/2012, 20:54
Αποτελεί όρο που τον χρησιμοποιούν μόνο οι Έλληνες εκπαιδευτές ή είναι του ιδρυτή; Γιατί εκτός Ελλάδας βλέπω τους όρους riding techniques, roadracing techniques, riders skills κτλ.


Έχεις δίκιο σε αυτό, μάλλον εγχώριο είναι το όνομα...

Art of Cornering λένε έξω ότι διδάσκουν, "Η τέχνη του πως να στρίβεις". Δεν ξέρω γιατί το λένε "ασφαλούς οδήγησης" εδώ... :hmm:

Cpt. Haddock
27/06/2012, 21:02
Έχεις δίκιο σε αυτό, μάλλον εγχώριο είναι το όνομα...
Art of Cornering λένε έξω ότι διδάσκουν, "Η τέχνη του πως να στρίβεις". Δεν ξέρω γιατί το λένε "ασφαλούς οδήγησης" εδώ... :hmm:

Για λογους "ηθικους", να πουλάει το πρόσωπο της ασφάλειας και να μην τους λένε καγκουρες και επικίνδυνους :lol:
(δεν κανω πλακα)

georgio
27/06/2012, 21:10
Έχει μια βάση αυτό που λέει ο Cpt., τι να πουν, ελάτε να σαν μάθουμε να ξύνετε μπροστά από τους στύλους του Ολυμπίου Διός; :tooth:

chr1s_86
27/06/2012, 21:11
(δεν κανω πλακα)


Σε πιστεύω, η αλήθεια είναι ότι το σκέφτηκα κι αυτό όσο έγραφα το προηγούμενο ποστ... :lol:






Έχει μια βάση αυτό που λέει ο Cpt., τι να πουν, ελάτε να σαν μάθουμε να ξύνετε μπροστά από τους στύλους του Ολυμπίου Διός; :tooth:

:moutza::lol::lol::lol:

kostas777
27/06/2012, 21:55
Καλά σοβαρά μιλάς τώρα ; Να μάθει μόνος τι; Τι εννοείς εσύ να οδηγεί σωστά; Αν δεν ξέρει κανείς αυτά τα 3 τουλάχιστον, απλά οδηγά ΣΤΗΝ ΤΥΧΗ ! Πως να είναι συγκεντρωμένος σε αυτό που κάνει όταν ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ τι κάνει ;;

δηλαδή μου λες ότι επί 20 χρόνια οδηγώ στην τύχη από μικρό μέχρι supersport και δεν έχω πέσει ποτέ επειδή είμαι ο πιο κωλόφαρδος άνθρωπος του κόσμου;

και πως γίνεται κάθε φορά που γράφω κάτι περί οδήγησης να καταλήγουμε στο παραπάνω;

chr1s_86
27/06/2012, 22:17
δηλαδή μου λες ότι επί 20 χρόνια οδηγώ στην τύχη από μικρό μέχρι supersport και δεν έχω πέσει ποτέ επειδή είμαι ο πιο κωλόφαρδος άνθρωπος του κόσμου;

και πως γίνεται κάθε φορά που γράφω κάτι περί οδήγησης να καταλήγουμε στο παραπάνω;



Τι σχέση έχει το αν θα πέσει κανείς; Χιλιάδες αναβάτες γύρω μας οδηγούν χρόνια χωρίς να γνωρίζουν και δεν έχουν κανένα πρόβλημα. Για μια απλή και ιδανική μετακίνηση από το Α στο Β αρκούν και αυτά που θα πει η "σχολή" οδηγών που βγάζουμε δίπλωμα.

Παραμένει όμως για μένα οδήγηση στην τύχη, γιατί όταν ζορίσουν λίγο τα πράγματα (είτε γιατί πρέπει να αντιδράσουμε σε κάτι που συμβαίνει μπροστά μας, είτε γιατί θέλουμε να πάμε πιο γρήγορα) την ορίζουν τα survival reactions και όχι οι ενέργειες του αναβάτη.

Είσαι ο ίδιος οδηγός από τότε που έμαθες για τα survival reactions?

Είσαι ο ίδιος οδηγός από τότε που ορίζεις το σημείο που θα στρίψεις εσύ ο ίδιος και όχι ο φόβος του μυαλού επειδή έρχεται στροφή;

McTalas
27/06/2012, 22:27
ο οποιοσδηποτε παγκοσμιος για να ειναι εκει που ειναι εχει δουλεψει παρα πολυ πανω σε αυτο που κανει,
δεν ειναι χομπιστας, ειναι επαγγελματιας μεσα απο φυτώρια που δουλευε μεθοδικα και πανω σε προγραμμα για να ειναι εκει που ειναι.

εδω στην ελλαδα το ΠΠΤ απαρτιζεται απο χομπιστες (επι των πλειστον μην επεκταθουμε)
δεν σε ξερω φιλε 888 και μπορει πληρεις τις καλυτερες προυποθεσεις, δεν κατακρινω την προσπαθεια σου και μπραβο σου, αλλα αυτο το "εχω παρει μερος στο ΠΠτ και εχω και 2 προταθληματα" δεν σε κανει αυτοματα και γνωστη του θεματος.

και επαναλαμβανω δεν εχει να κανει με σενα προσωπικα παρα μονο δραπτομαι της ευκαιριας. Ξερεις ειναι πολυ ευκολο στην χωρα που ζουμε καποιος που κανει κατι να αυτοανακυρησεται και μαστερ του ειδους επιδη το κανει πολλα χρονια...

kostas777
27/06/2012, 22:42
Τι σχέση έχει το αν θα πέσει κανείς; Χιλιάδες αναβάτες γύρω μας οδηγούν χρόνια χωρίς να γνωρίζουν και δεν έχουν κανένα πρόβλημα. Για μια απλή και ιδανική μετακίνηση από το Α στο Β αρκούν και αυτά που θα πει η "σχολή" οδηγών που βγάζουμε δίπλωμα.

δεν είπες ότι οδηγούμε στην τύχη; τι ακριβώς εννοείς στην τύχη; π.χ. φρενάρουμε μετά τη στροφή μερικές φορές όταν τυχαίνει; έχω δει άτομα να οδηγούν στην τύχη.. αλλά όχι για πολύ.


Παραμένει όμως για μένα οδήγηση στην τύχη, γιατί όταν ζορίσουν λίγο τα πράγματα (είτε γιατί πρέπει να αντιδράσουμε σε κάτι που συμβαίνει μπροστά μας, είτε γιατί θέλουμε να πάμε πιο γρήγορα) την ορίζουν τα survival reactions και όχι οι ενέργειες του αναβάτη.

Είσαι ο ίδιος οδηγός από τότε που έμαθες για τα survival reactions?

όταν έμαθα για τα survival reactions ανακάλυψα ότι τα είχα εξαλείψει από μόνος μου εμπειρικά και αναγκαστικά, όπως ίσως έκανε και αυτός που τα «ανακάλυψε» και τα έγραψε. όπως και το πως οδηγούμε στην κίνηση της πόλης, αυτά που γράφουν στις συμβουλές οδήγησης ο Χούντρας και άλλοι. τα έκανα από μόνος μου πριν τα διαβάσω, γιατί απλώς ήταν αυτονόητα. παλιά δεν υπήρχαν αυτά, ποιός είναι πάνω από 30 και έμαθε να οδηγεί γνωρίζοντας τα SR, που δεν υπήρχαν ακόμα;


Είσαι ο ίδιος οδηγός από τότε που ορίζεις το σημείο που θα στρίψεις εσύ ο ίδιος και όχι ο φόβος του μυαλού επειδή έρχεται στροφή;

επειδή δεν θέλω να αποδείξω κάτι (ότι δεν είμαι ελέφαντας π.χ.) ας πούμε ότι είσαι οδηγάρα και ότι εγώ είμαι κουλός και ας το τελειώσουμε εδώ. αλλιώς βλέπω να πέφτει μαχαίρι και τσεκούρι στο thread.

McTalas
27/06/2012, 22:45
και να προσθεσω κατι ακομα,
οταν ο μικρουλης κειθ κοντ ρωτησε του γληγορους της εποχης του, πως το κανουν αυτο, εκεινοι του απαντησαν "περισσοτερο γκαζι και λιγοτερο φρενο" ως κατι το απολυτος φυσικο. και αυτος ειπε, "μπα... δεν πρεπει να ειναι μονο αυτο..."
και εκατσε και εβαλε κατω την κολαρα του και εβγαλε μια (για αυτον) ακρη το πως καποιος μπορει να οδιγησει γληγορα. και εκατσε και εφτιαξε ολοκρηλο προγραμμα "σπουδων" με επιπεδα, τι πρεπει να μπαινει σε καθε επιπεδο κτλ κτλ και γενικα να υπαρχει δομη στις γνωσεις που ηθελε να περασει.
εαν ο φιλος 888 εχει κανει κατι αναλογο τοτε μπραβο για την προσπαθεια του, ασχετως αν ειναι σωστη η οχι, εαν ομως εχει απλα δανειστει διαφορα τσαπτερς απο διαφορες σχολες και τα εχει συραψει και τα παρουσιαζει ως δικο του κατασκευασμα, τοτε αυτο ειναι που δεν μου αρεσει σε ολο το θεμα.
ελπιζω να εγινα καταονητος

Joyrider
27/06/2012, 22:45
όταν έμαθα για τα survival reactions ανακάλυψα ότι τα είχα εξαλείψει από μόνος μου εμπειρικά και αναγκαστικά, όπως ίσως έκανε και αυτός που τα «ανακάλυψε» και τα έγραψε. όπως και το πως οδηγούμε στην κίνηση της πόλης, αυτά που γράφουν στις συμβουλές οδήγησης ο Χούντρας και άλλοι. τα έκανα από μόνος μου πριν τα διαβάσω, γιατί απλώς ήταν αυτονόητα.

:a013:

Άλλωστε το moto του keith code είναι: Learn to think for yourself

chr1s_86
27/06/2012, 23:06
δεν είπες ότι οδηγούμε στην τύχη; τι ακριβώς εννοείς στην τύχη;

Εννοώ ότι δεν ορίζει συνειδητά ο αναβάτης αυτό που πρέπει να γίνει αλλά τα SRs.



όταν έμαθα για τα survival reactions ανακάλυψα ότι τα είχα εξαλείψει από μόνος μου εμπειρικά και αναγκαστικά, όπως ίσως έκανε και αυτός που τα «ανακάλυψε» και τα έγραψε. όπως και το πως οδηγούμε στην κίνηση της πόλης, αυτά που γράφουν στις συμβουλές οδήγησης ο Χούντρας και άλλοι. τα έκανα από μόνος μου πριν τα διαβάσω, γιατί απλώς ήταν αυτονόητα. παλιά δεν υπήρχαν αυτά, ποιός είναι πάνω από 30 και έμαθε να οδηγεί γνωρίζοντας τα SR, που δεν υπήρχαν ακόμα;


Χρησιμοποιείς τη σωστή λέξη, ανακάλυψη. Γιατί προφανώς υπήρχαν από την αρχή της οδήγησης μοτοσυκλέτας αλλά δεν τα είχε περιγράψει κανείς. Άλλο δεν τα ήξεραν κι άλλο δεν υπήρχαν. Αν τα βρήκες και τα εξάλειψες και τα 7 από μόνος σου τι να πω; Respect. :a10:



επειδή δεν θέλω να αποδείξω κάτι (ότι δεν είμαι ελέφαντας π.χ.) ας πούμε ότι είσαι οδηγάρα και ότι εγώ είμαι κουλός και ας το τελειώσουμε εδώ. αλλιώς βλέπω να πέφτει μαχαίρι και τσεκούρι στο thread.

Έχεις δημιουργήσει λάθος εντύπωση γιατί σε καμία περίπτωση δεν θέλω να πω κάτι τέτοιο. Μάλλον το αντίθετο ισχύει αφού απ' ότι λες τα ανακάλυψες μόνος σου σαν τον Keith Code ενώ εγώ και άλλοι χρειάστηκε να τα διαβάσουμε και να πάμε σχολείο :wave2:

TROOPER
28/06/2012, 00:52
πω-πω τι διαβαζουμε....!!!!

:plaf::plaf:

888hayabusa
28/06/2012, 10:49
και να προσθεσω κατι ακομα,

εαν ο φιλος 888 εχει κανει κατι αναλογο τοτε μπραβο για την προσπαθεια του, ασχετως αν ειναι σωστη η οχι, εαν ομως εχει απλα δανειστει διαφορα τσαπτερς απο διαφορες σχολες και τα εχει συραψει και τα παρουσιαζει ως δικο του κατασκευασμα, τοτε αυτο ειναι που δεν μου αρεσει σε ολο το θεμα.
ελπιζω να εγινα καταονητος

O Keith έβαλε σε μια τάξη και κατέγραψε αυτά που κάνουμε καθημερινά σαν αναβάτες. Όταν ξέρεις τι κάνεις το κάνεις πλέον με συνείδηση και μπορείς να το βελτιώσεις.
Με τι ασχολείται το CSS πραγματικά επίπεδο 1ο βασικός χειρισμός μοτοσυκλέτας
επίπεδο 2ο πως επηρεάζει η αντίληψη του γύρω μας χώρου την οδήγηση μας
επίπεδο 3ο πως μπορούμε να υποστηρίξουμε τις οδηγικές μας επιλογές με τη βοήθεια του σώματος μας
Όλα τα παραπάνω είναι βασικά κομμάτια της οδήγησης μας και σίγουρα μας έχουν σώσει πολλές φορές από άσχημες καταστάσεις αλλά σίγουρα δεν είναι μόνο αυτά που πρέπει να ξέρει κάποιος. Υπάρχουν πολλές τεχνικές οδήγησης που δεν τις αναφέρει το σχολείο.
Μην ξεχνάτε ότι είναι ένα σχολείο που ήταν μοναδικό και πρότυπο πριν από 15 χρόνια σε πολλές χώρες ανά τον κόσμο και η ύλη του έχει παραμείνει ίδια μέχρι και σήμερα ενώ πολλά δεδομένα και συνθήκες στην οδήγηση έχουν αλλάξει.
Και πρακτικά να το πάρουμε τι να προλάβουν να διδάξουν αυτοί οι άνθρωποι σε 20 συμμετέχοντες ανά λεβελ όταν έχουν μόνο 5 εικοσάλεπτα θεωρίας?? σύνολο 15 εικοσάλεπτα θεωρίας για να μάθει κάποιος τα πάντα σε τμήμα των είκοσι ανθρώπων και άλλο τόσο χρόνο για να κάνει τα πάντα πράξη??? δύσκολο έως ακατόρθωτο θα έλεγα..

Αυτά για το CSS.
Το να αντιγράψεις και να κάνεις συρραφές είναι κάτι το ανήθικο και για εμένα απαράδεκτο. Άλλωστε όποιος έχει δει το πρόγραμμα της σχολής που είναι αναρτημένο στη σελίδα μας και όποιος έχει παρακολουθήσει μαθήματα σε εμάς καταλαβαίνει αμέσως τη διαφορά. Εμείς καταλαβαίνουμε ότι κάθε εκπαιδευόμενος θέλει ειδική μεταχείριση./.Τι εννοώ με αυτό. Κάποτε το CSS ήταν το πρώτο και μοναδικό σχολείο οπότε οι περισσότεροι συμμετέχοντες ξεκινούσαν από το μηδέν. Σήμερα είναι τελείως διαφορετικά όλοι κάτι έχουν ακούσει κάτι έχουν κάνει κάποιος τους έχει βοηθήσει οπότε το επίπεδο των συμμετεχόντων ποικίλει οπότε πρέπει να βγουν οι λανθασμένες γνώσεις ή γνωμικά μέσα από το μυαλό να βρεθεί το επίπεδο και να μπούνε γερά θεμέλια για περαιτέρω γνώση.
Καλό είναι να σταματήσω εδώ για να μην κουράζω αυτές οι κουβέντες θέλουν καφέ και παραλία..λολολ

Red Rider
28/06/2012, 12:49
Για λογους "ηθικους", να πουλάει το πρόσωπο της ασφάλειας και να μην τους λένε καγκουρες και επικίνδυνους :lol:
(δεν κανω πλακα)

Όντως,μεγαλύτεροο target group,περισσότεροι πελάτες κλπ κλπ..

Bladerunner
28/06/2012, 13:34
Άλλη μια ερώτηση: ο όρος ασφαλής πως προέκυψε στην ελληνική αγορά;

Πού είδες το CSS να χρησιμοποιεί αυτόν τον όρο;

sniper
28/06/2012, 13:37
Πού είδες το CSS να χρησιμοποιεί αυτόν τον όρο;

Δημήτρη,

στην τελευταία αφίσα που ανέβηκε στο FB πριν λιγη ώρα βλέπουμε στο κάτω μέρος αυτό:

"Οδηγείστε πιο Γρήγορα, πιο Ασφαλή και με περισσότερη Αυτοπεποίθηση"

Εχει κάποιο λαθάκι στη γραμματική αλλά το παραβλέπουμε.

Bladerunner
28/06/2012, 13:50
ok.

Δεν έχω facebook και δεν είχα προσέξει κάτι παρόμοιο.

byron
28/06/2012, 13:59
Εχει κάποιο λαθάκι στη γραμματική

:tooth:

Πάντως το CSS όντως δεν χρησιμοποιούσε τον όρο "Σχολείο Ασφαλούς Οδήγησης". Ίσως το έκανε το Riding School...

sniper
28/06/2012, 14:23
:tooth:

Πάντως το CSS όντως δεν χρησιμοποιούσε τον όρο "Σχολείο Ασφαλούς Οδήγησης". Ίσως το έκανε το Riding School...

Aπό εδώ (http://www.facebook.com/photo.php?fbid=413388985371346&set=a.195257110517869.46210.192885787421668&type=1&ref=nf)

262798

nassosxlvbros
28/06/2012, 15:12
Οι έχοντες έχοντες σταθερό γυρολόγιο στα Μέγαρα κοντά στο 1:00:00 ξερό με 1:07:00 κλπ.πιθανότατα να μην έχετε ανάγκη κανένα CSS...:) όλοι οι υπόλοιποι όμως τόσο σε δρόμο όσο και σε πίστα πρέπει να βλέπουμε 1ον που είναι ο δρόμος και 2ον τι συμβαίνει εμπρός και τριγύρω του...;)

byron
28/06/2012, 15:26
Aπό εδώ (http://www.facebook.com/photo.php?fbid=413388985371346&set=a.195257110517869.46210.192885787421668&type=1&ref=nf)



Δεν μίλησα για αναφορά της λέξης "ασφάλεια" και το αν πρέπει ή όχι να ανάφέρεται κάπως/κάπου. Είχα την εντύπωση ότι ο τίτλος αυτών των σχολείων ήταν "σχολεία ασφαλούς οδήγησης" και των Συνιώρη κλπ "σχολεία αγωνιστικής οδήγησης".
Μάλλον κάνω λάθος όμως.

888hayabusa
01/07/2012, 23:37
Στο moto τρίτη που έχουν διαφήμιση το riding school αναφέρεται ως σχολείο ασφαλούς οδήγησης και του Σάκη ως σχολείο αγωνιστικής οδήγησης..

motor12
15/07/2012, 00:07
ίσως δεν περίορίζεται μονο σε αυτό το τοπικ αλλά επιτρέψτε μου και εμένα μια σκέψη:
εδω ο αλλος ζηταει 100 ευρώ για μια μανετα ή 150 ευρώ για να στριψει με το κατσαβίδι του κατι βιδάκια που έχουν οι αναρτήσεις
για να κάνει σεταρισμα ή δεν ξέρω και έγω τι άλλα τσαμπα λεφτά- ε ρε οικονομικη κρίση που μας χρειαζεται- και σκαλώσατε στον Λαουτάρη
μέσα σε ένα τόνο από παραλογισμούς που έχει ο κόσμος της μοτοσυκλέτας που μας βλέπουν σαν ορθια 5χιλιαρα
παράδειγμα δισκόπλακα μπροστινή bosch για opel astra 21,50 ευρώ