PDA

View Full Version : Αγορά μεταχειρισμένης μηχανής-παπί!



vergogc
27/06/2012, 19:06
Χαιρετώ την παρέα! :wave2:
Βρήκα το φορουμ, απο διάφορες αναζητήσεις που έκανα στο διαδίκτυο ψάχνοντας για παπί!
Είμαι ΕΝΤΕΛΩΣ άσχετος με τις μηχανές, και οτι ξέρω το έμαθα στην μια εβδομάδα αναζήτησης στο διαδίκτυο.
Επειδή πλέον τα λεφτά για βενζίνη στο αμάξι δεν φτάνουν ούτε να το πας στην γωνία, αποφάσισα να κάνω την δουλειά μου με παπί!
Προσανατολίζομαι σε μεταχειρισμένο 3-4-5 χρόνων λόγω χρημάτων, και τα λεφτά που μπορώ να διαθέσω είναι κάπου στα 600-800ευρώ!
Αυτά που εχω στο μυαλό μου είναι το Modenas Kriss ή Kristar, Honda Innova, Yamaha Crypton.
Η χρήση που θα του κάνω θα είναι από νορμάλ, δηλαδή 10-15 χιλιόμετρα την ημέρα έως και χρήση περιστασιακή σαν ντελιβερι!
Τι μου προτείνεται εσείς σαν πιο έμπειροι?:D

* Έχω και άλλη μια απορία, σε διάφορες αγγελίες που είδα για το crypton, έλεγε απομίμηση crypton! Tι εννοούν?

chr1s_86
27/06/2012, 19:20
Από αυτά που λες εγώ θα πρότεινα το Crypton...

Αν λέει απομίμηση μακριά! Θα είναι κινέζικη αντιγραφή και πολύ χαμηλής ποιότητας

vergogc
27/06/2012, 19:27
Από αυτά που λες εγώ θα πρότεινα το Crypton...

Αν λέει απομίμηση μακριά! Θα είναι κινέζικη αντιγραφή και πολύ χαμηλής ποιότητας
Ευχαριστώ πολύ φίλε μου, γιατί μου προτείνεις το crypton σε σχέση με τα αλλά? Πιστεύεις σε αυτά τα λεφτά μπορώ να βρω κάτι καλό μεταχειρισμένο?Πως γίνεται να κυκλοφορεί απομίμηση έτσι ελεύθερα?Το λέω γιατί σχεδόν οι μισές έλεγαν απομίμηση, και μου κάνει εντύπωση! Σαν να λέμε απομίμηση του toyota corolla???:confused:

chr1s_86
27/06/2012, 20:08
Το "απομίμηση crypton" λογικά το λέει αυτός που το πουλάει για να ακούγεται καλύτερα στον πελάτη. Τα μηχανάκια δεν γράφουν πάνω Υamaha ή Crypton αλλά είναι κάτι κινέζικες εταιρίες που αντιγράφουν τα Ιαπωνικά παπιά.

Το Crypton το προτείνω γιατί έχω πολύ καλές εντυπώσεις από ένα 105 που χρησιμοποιούσα πριν χρόνια για delivery και επίσης επειδή δεν έχω ακούσει να παρουσιάζει και κανένα σοβαρό πρόβλημα εν αντιθέσει με τα άλλα 2. Για τιμές δες στο car.gr

vergogc
27/06/2012, 20:27
Το "απομίμηση crypton" λογικά το λέει αυτός που το πουλάει για να ακούγεται καλύτερα στον πελάτη. Τα μηχανάκια δεν γράφουν πάνω Υamaha ή Crypton αλλά είναι κάτι κινέζικες εταιρίες που αντιγράφουν τα Ιαπωνικά παπιά.

Το Crypton το προτείνω γιατί έχω πολύ καλές εντυπώσεις από ένα 105 που χρησιμοποιούσα πριν χρόνια για delivery και επίσης επειδή δεν έχω ακούσει να παρουσιάζει και κανένα σοβαρό πρόβλημα εν αντιθέσει με τα άλλα 2. Για τιμές δες στο car.gr

Απο αυτά που ειδα στο car.gr τα λεφτά που διαθέτω, μάλλον δεν φτάνουν για το crypton

TROOPER
28/06/2012, 00:29
Απο αυτά που ειδα στο car.gr τα λεφτά που διαθέτω, μάλλον δεν φτάνουν για το crypton

δεν το γνωριζω το μηχανακι απλα το βαζω για να σου δειξω οτι υπαρχουνε μηχανακια στα λεφτα που διαθετεις.

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2587896/

υ.γ.+1 στο κρυπτον

GiannisBlessed
28/06/2012, 06:36
εγω θα σου ελεγα να παρεις το honda supra 100.
εχει ΠΟΛΥ μα ΠΟΛΥ φτηνα ανταλλακτικα και ειναι παρα πολυ αξιοπιστο.
φτανει να βρεις ενα καθαρο και οχι καγκουρεμενο.
μπροστα εχει δισκοφρενο και πισω ταμπουρο.
οτι εχουν σχεδον και ολα τα καινουρια παπακια!!
το δικο μου καιει απο 1.7 μεχρι 2.7 λιτρα ανα 100κμ.
απο στεγνο γεμιζει με 4 λιτρα.

vergogc
28/06/2012, 21:45
δεν το γνωριζω το μηχανακι απλα το βαζω για να σου δειξω οτι υπαρχουνε μηχανακια στα λεφτα που διαθετεις.

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2587896/

υ.γ.+1 στο κρυπτον

Ναι απλα αυτο ειναι πανω απο 10ετιας φιλε μου, αξιζει να παρω τοσο παλιο μηχανακι και με τοσα χιλιομετρα?

TROOPER
29/06/2012, 08:13
Ναι απλα αυτο ειναι πανω απο 10ετιας φιλε μου, αξιζει να παρω τοσο παλιο μηχανακι και με τοσα χιλιομετρα?

εγω θα το κοιτουσα για τη δουλεια που λες οτι το θελεις.

GiannisBlessed
29/06/2012, 10:27
αυτα τα μηχανακια ειναι σκυλια φιλε μου!
καμια σχεση με τα ψευτοφτιαγμενα καινουρια!

darkwing
01/07/2012, 04:53
Ως πρωην κατοχος supra 100 και σημερινος κατοχος crypton x 135, θα σου προτεινα το πρωτο. Η διαφορα στην καταναλωση ειναι ελαχιστη , το supra εχει λιγοτερα πλαστικα, λιγότερα ηλεκτρονικά, λιγότερους μπελάδες.
Επειδή μόνος μου άλλαζα και αλλάζω λάδια, μπουζί φίλτρα και στα δυο, δεν μπορείς να φανταστείς τι κατέβασα όταν είχα λύσει την αριστερή πλευρά του crypton και συνειδητοποίησα ότι έπρεπε να λύσω την δεξιά για να βγάλω το μπουζί. Στο supra απλά βγάζεις την πίπα και ξεβιδώνεις το μπουζί.
Τα φρένα;;;; ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ ΙΔΙΑ.
Αναρτήσεις;;; ( για παπί μιλάμε ) τα ίδια.
εντάξει στην τελική έχεις +10 χλμ αλλά και πάλι για παπί μιλάμε.

Το μονο προβλημα του supra που αντιμετωπισα ηταν οτι τα πλαστικα του στο μπροστινο φαναρι ητανε μαρακες. Με λιγο sicaflex λύθηκε.

Θα μου πεις ῾῾ ρε φίλε τι το άλλαξες τότε ; ῾῾ ,
ανάμεσα στην αγορά των 2 υπήρξε μια μηχανή.