PDA

View Full Version : Επιλογή μηχανής



kivotos
28/06/2012, 14:38
Καλησπέρα! Είμαι καινούργιος στο forum κ αρχάριος με τις μηχανές. Θα ήθελα την βοήθειά σας σχετικά με το ποιά μηχανή να επιλέξω. Κατ'αρχήν είμαι 30 χρονών 1,90 και 95 κιλά. Ενδιαφέρομαι για πραγματική on/off μηχανή γιατί θέλω να πηγαίνω και εκτός δρόμου αλλά την θέλω και για εθνική. Μου αρέσουν οι ογκώδεις μηχανές κ γι'αυτό αυτή που μου αρέσει περισσότερο είναι η bmw gs 1150r, (βρίσκω και στα χρήματα που διαθέτω περ. 4000).Ζω σε χωριό κ έτσι δεν έχω πρόβλημα περί ευελιξίας. Αυτό που με απασχολεί είναι το οτι είμαι αρχάριος. Θα μπορώ να την κουμαντάρω?
Ευχαριστώ!

taisteal
28/06/2012, 14:41
καλωσηρθες.παρε μια αφρικανα και μαθε επανω της,και να σου μεινουν και γκαφρα για τα στανταρ πεσιματα :wave2:

MikeG
28/06/2012, 15:11
Αν είσαι άπειρος όπως λες το 1150 GS δεν είναι για σένα. Άσε που αφού θέλεις να πηγαίνεις και εκτός δρόμου, αυτό το μηχανάκι δε κάνει & άσε τι λένε διάφοροι.
Βρες ένα μεταχειρισμένο BMW F650GS Dakar ή ένα Honda Transalp 650 ή ένα Africa όπως λέει ο tommy.

kivotos
28/06/2012, 15:27
Η F650gs μου φαίνεται λίγο "μικρή" σε μέγεθος, με λίγα λόγια δεν μου γεμίζει το μάτι, (όπως είπα όμως είμαι άσχετος και μόνο με το μάτι κρίνω προς το παρών). η africa νομίζω ότι είναι πολύ παλιά, άσε που η τιμές είναι περίπου 3000 μοντ.98'. Έχω οδηγήσει tdm, varadero, vstrom και γι'αυτό έχω κολλήσει λίγο με τον όγκο, αλλά δε νομίζω οτι κάνουν έστω και λίγο για εκτός δρόμου.

taisteal
28/06/2012, 15:30
δες το ντακαρ..ειναι μια χαρα..τουλαχιστον για μενα,με 1 87 υψος και 110 κιλα.

MikeG
28/06/2012, 15:33
Ο όγκος δε θα σε βοηθήσει σε τίποτα, πέρα από τη μούρη.

kivotos
28/06/2012, 15:46
Όταν λες dakar εννοείς το bmw 650? Αυτά που βρίσκω έχουν πολλά χιλιόμετρα. Είναι πολλά 40-60000 χιλ. για αυτη την μηχανή? Κανένα site για μεταχειρισμένες μηχανές εκτός απο το car.gr?

taisteal
28/06/2012, 15:53
Όταν λες dakar εννοείς το bmw 650? Αυτά που βρίσκω έχουν πολλά χιλιόμετρα. Είναι πολλά 40-60000 χιλ. για αυτη την μηχανή? Κανένα site για μεταχειρισμένες μηχανές εκτός απο το car.gr?

f 650 gs dakar.το πηρα με 9000 χλμ και εχω 80000 τωρα,μετα απο δυο χρονια.και εχει πολλα χλμ ακομη να κανει.καθολου πολλα δεν ειναι.

kivotos
28/06/2012, 16:32
Σε εθνική δικάβαλο φορτωμένο πάει άνετα? και με πόσο? Αν ξέρει και κάποιος κανένα καλό site με μεταχειρισμένα...

taisteal
29/06/2012, 10:45
Σε εθνική δικάβαλο φορτωμένο πάει άνετα? και με πόσο? Αν ξέρει και κάποιος κανένα καλό site με μεταχειρισμένα...

μεχρι 140 χλμ μια χαρα παει,αν και δεν ειναι το ταξιδι το δυνατο χαρτι του.με 3000 παιρνεις αφρικανα πενα αν το ψαξεις λιγο.

AUFGEBRACHT
29/06/2012, 12:34
Ο όγκος δε θα σε βοηθήσει σε τίποτα, πέρα από τη μούρη.

The πουλ-μούρ factor, ο λόγος για τον οποίο το VStrom έχει πουλήσει τρελλά στην Ελλάδα, καβαλάς ένα μηχανάκι 650 κ.εκ. και φουσκώνεις από υπερηφάνεια που νομίζεις ότι καβαλάς το θωρηκτό Βίσμαρκ, άσε που έχεις τήν αίσθηση ότι όλοι σε κοιτάνε και θαυμάζουν το τέρας που μανουβράρεις... Ο φίλος παραπάνω θέλει VStrom ή Varadero και δεν το έχει καταλάβει ακόμα.

taisteal
29/06/2012, 12:45
[QUOTE=AUFGEBRACHT;2209061] καβαλάς ένα μηχανάκι 650 κ.εκ. και φουσκώνεις από υπερηφάνεια που νομίζεις ότι καβαλάς το θωρηκτό Βίσμαρκ, άσε που έχεις τήν αίσθηση ότι όλοι σε κοιτάνε και θαυμάζουν το τέρας που μανουβράρεις...

:lol::lol::lol::lol::bawl:

AUFGEBRACHT
29/06/2012, 12:46
Αγαπητέ φίλε- θύμα του μάρκετινγκ και της διαφημιστικής ψευδαίσθησης ότι ένα ογκώδες μαστόδοντο 250 κιλών μπορεί να είναι πραγματική on-off... O συνδυασμός ματσό look ογκώδης μοτοσυκλέτα και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ on-off είναι το ίδιο απίθανος με το να αναζητάς το αντίστοιχο της Κατερίνας Στικούδη με το μυαλό και το πνεύμα της Ελένης Γλύκατζη-Αρβελέρ... Βέβαια εδώ επεισέρχεται το πως ΕΣΥ αντιλαβάνεσαι την έννοια εκτός δρόμου... σε περίπτωση πάντως που πιστεύεις ότι θα κουμαντάρεις το VStrom (γιατί αυτό θες και δεν το έχεις καταλάβει) σε κροκάλες, ραχούλες και απάτητους κατσικόδρομους, μαζί με την αγορά της μοτοσυκλέτας πρέπει να προσθέσεις στον απαραίτητο εξοπλισμό και το παρακάτω όχημα περισυλλογής Leopard-2 Buffel για να τη σηκώνεις, διαθέτει ανυψωτική ικανότητα 30 τόνων να φανταστείς!!!

262905

VASOS
29/06/2012, 12:49
:rolleyes: Νομίζω ότι είσαι λίγο έως πολύ υπερβολικός.

AUFGEBRACHT
29/06/2012, 12:58
:rolleyes: Νομίζω ότι είσαι λίγο έως πολύ υπερβολικός.

Μα 30 τόνους ανυψωτική ικανότητα έχει, δεν είναι υπερβολικό :D

kivotos
29/06/2012, 19:56
Ίσως και να έχεις δίκιο φίλε μου στο ότι έχω πέσει θύμα του marketing. Αλλά όπως είπα και στην αρχή είμαι άσχετος με το θέμα μηχανή και γι'αυτό ζητάω την γνώμη σας. Αλλά η μηχανή που θα καταλήξω θέλω να είναι πραγματικά on/off. :)

TROOPER
30/06/2012, 09:09
κοιτα το τενερε.

ggs
30/06/2012, 10:24
κοιτα το τενερε.

Όπως λέει και ο τρουπερ , κοίτα και το τενερε…
Η φιλοσοφία του είναι απλή…
Ένα πολυδοκιμασμενο μονοκύλινδρο μοτερ , και ενα απλό στήσιμο που δεν σε αγχώνει ακόμη και αν έχεις μικροπτωσεις..
Μηδενικές βλάβες , καλή αντιπροσωπεία και υποστηριξη
Στην πόλη είναι ένα ΧΤ και στο ταξιδι είναι ένα …ΧΤ με πολύ μεγάλη αυτονομία και καλύτερη κάλυψη από τον αέρα…
Φτηνό στα σερβις και στα αναλώσιμα (ειπαμε είναι ΧΤ) και ,αφού ζεις στην επαρχία, σίγουρα θα βρεις καποιον μάστορα που να το ξέρει (μιας και είναι ένα ΧΤ) …
Στα μεσαίου κυβισμού ον-οφφ θεωρώ ότι είναι η μηχανή που μπορεί να κάνει και τα δυο 50-50…
Λογω του ύψους σου η θέση οδήγησης του θα σε βολέψει πολύ..
Η αγορά μεταχειρισμενου δε , νομίζω ότι είναι πραγματική ευκαιρία μιας και έχει μοντελα 08-09-10 γυρω στα 4500 χιλιαρικα

…αλλα στο τέλος να πάρεις αυτό που γουστάρεις και καλά θα κάνεις
:beer:

VASOS
30/06/2012, 10:27
Όπως λέει και ο τρουπερ , κοίτα και το τενερε…
Η φιλοσοφία του είναι απλή…
Ένα πολυδοκιμασμενο μονοκύλινδρο μοτερ , και ενα απλό στήσιμο που δεν σε αγχώνει ακόμη και αν έχεις μικροπτωσεις..
Μηδενικές βλάβες , καλή αντιπροσωπεία και υποστηριξη
Στην πόλη είναι ένα ΧΤ και στο ταξιδι είναι ένα …ΧΤ με πολύ μεγάλη αυτονομία και καλύτερη κάλυψη από τον αέρα…
Φτηνό στα σερβις και στα αναλώσιμα (ειπαμε είναι ΧΤ) και ,αφού ζεις στην επαρχία, σίγουρα θα βρεις καποιον μάστορα που να το ξέρει (μιας και είναι ένα ΧΤ) …
Στα μεσαίου κυβισμού ον-οφφ θεωρώ ότι είναι η μηχανή που μπορεί να κάνει και τα δυο 50-50…
Λογω του ύψους σου η θέση οδήγησης του θα σε βολέψει πολύ..
Η αγορά μεταχιρισμενου δε , νομίζω ότι είναι πραγματική ευκαιρία μιας και έχει μοντελα 08-09-10 γυρω στα 4500 χιλιαρικα

…αλλα στο τέλος να πάρεις αυτό που γουστάρεις και καλά θα κάνεις
:beer:

Όλα αυτά που είπες αλλά ο φίλος μπορεί να κοιτάξει και το δικύλινδρο transalp, μεταχειρισμένο και με σαφώς λιγότερα χρήματα.

ggs
30/06/2012, 10:36
Όλα αυτά που είπες αλλά ο φίλος μπορεί να κοιτάξει και το δικύλινδρο transalp, μεταχειρισμένο και με σαφώς λιγότερα χρήματα.

Φυσικά και το τρανσαλπ που είναι δικύλινδρο και μεΑΒΣ .. και το βεστρομ ...και αλλα..
Εγώ μίλησα ως κάτοχος τενερε και ως …. 190
:lol::beer:

AUFGEBRACHT
30/06/2012, 10:57
Ίσως και να έχεις δίκιο φίλε μου στο ότι έχω πέσει θύμα του marketing. Αλλά όπως είπα και στην αρχή είμαι άσχετος με το θέμα μηχανή και γι'αυτό ζητάω την γνώμη σας. Αλλά η μηχανή που θα καταλήξω θέλω να είναι πραγματικά on/off. :)

Κοίτα, το ξαναλέω πως για εμένα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ on/off και ογκώδης μοτοσυκλέτα που σ' αρέσει είναι έννοιες ασμβίβαστες, από τη στιγμή κιόλας που είσαι και αρχάριος με τις μοτοσυκλέτες. Είχα πει βέβαια και παραπάνω, ότι εξαρτάται πως εννοεί καθένας το κομμάτι off. Για εσένα ας πούμε μπορεί να είναι η διαδρομή του Acropolis, για κάποιον άλλο είναι βατός-βατότατος χωματόδρομος χωρίς κροκάλες και κοτρώνες, απλά απουσία ασφάλτου, που περνάς σχεδόν με ο,τιδήποτε με μικρή ταχύτητα διέλευσης. Εάν έχω καταλάβει σ' αρέσουν "φουσκωμένες" και μουράτες μηχανές στύλ GS, Varadero, VStrom, KLV. Εάν τώρα θες κάτι που να είναι πραγματικό οn/off θα σου πρότεινα την Tenere που είπαν και οι προηγούμενοι, KTM lc4 620 adventure σε μεταχειρισμένο (θα σ' αρέσει το φαρδύ ρεζερβουάρ οπτικά) και τέλος τη BMW GS 650 Dakar...

kivotos
30/06/2012, 14:51
Κατ'αρχάς ευχαριστώ για την βοήθεια. Απο αυτές που μου προτείνατε περισσότερο μου αρέσει η bmw. Βρίσκω και στην τιμή που θέλω. Αλλά και η transalp δεν μου φαίνεται κακή. Πάντως η αλήθεια είναι οτι έχω μπερδευτεί λίγο.

kivotos
11/07/2012, 11:35
Επανέρχομαι πιο μπερδεμένος απο την αρχή. Είμαι ανάμεσα σε africa,bmw dakar και transalp. Σημαντικός παράγοντας για μένα είναι και η κατανάλωση. Μπορείτε να μου πείτε τι κατανάλωση έχουν αυτά τα 3?

chr1s_86
11/07/2012, 13:31
Το BMW καίει λιγότερο από τα άλλα δύο.

Cpt. Haddock
11/07/2012, 17:52
[...]Μπορείτε να μου πείτε τι κατανάλωση έχουν αυτά τα 3?

Οχι, γιατι δεν ξερουμε. Μπορεις ομως να το ψαξεις γιατι εχει απασχολησει κι αλλους πριν απο σένα. Επίσης η έννοια καταναλωση ειναι κατι πολυυυυυ σχετικο.

kivotos
13/07/2012, 13:29
Το έψαξα και το λιγότερο καίει το bmw (4,5-5,0) το africa (6,5) και λίγο λιγότερο το transalp. Για το pegaso trail τι λέτε?

Bowleno
13/07/2012, 14:18
Το έψαξα και το λιγότερο καίει το bmw (4,5-5,0) το africa (6,5) και λίγο λιγότερο το transalp. Για το pegaso trail τι λέτε?

εγώ έχω το strada, άριστο μηχανάκι και από κατανάλωση παίζει από 4,9 (ναι το έχω καταφέρει!) έως και 7 λίτρα με ΠΟΛΥ βαρύ χέρι... γενικά όμως παίζω γύρω στα 5 με 5,5

kivotos
13/07/2012, 14:35
Είναι στην ίδια κατηγορία με τα bmw dakar , transalp? Αν ναι αξίζει να το κοιτάξω αντί των άλλων 2?

KotsosDR
13/07/2012, 15:09
Παρε κανενα suzuki DR 800 s ριξτου και μερικα φραγκακια να σαι αρχηγος.... :)

http://www.youtube.com/watch?v=xxzMNpPERsU

BLACKGAS
13/07/2012, 23:29
Ως αρχάριος και για να αποφύγεις τα μπερδέματα, θα ψήφιζα το ΧΤ. Θα σου κάνει όλα (σχεδόν) τα κέφια, χωρίς να πληρώνεις κερατιάτικα σε μάστορες και βενζινάδες.
Μια μικρή συμβουλή: Μην πάρεις τη BMW μόνο και μόνο για να περνάς με ''έλικα'' από την καφετέρια. Προσπάθησε να ''δεις'' τη μοτοσυκλέτα χωρίς το σήμα της μάρκας!
Καλές βόλτες.:beer:

kivotos
14/07/2012, 10:54
Την bmw σαν μάρκα, απο τα λίγα που ξέρω απο μηχανές, δεν την θεωρώ καλύτερη απο την honda ή την yamaha. Όσο για το xt μου δε νομίζω να μου κάνει για ταξίδια, σε εθνική ας πούμε. Αν κάνω λάθος διορθώστε με, αλλά το θεωρώ περισσότερο off. Απο αξιοπιστία το aprilia pegaso trail?
Ευχαριστώ.:beer: