PDA

View Full Version : ΑΥΣΤΡΙΑ 2012



SOTOS80
28/06/2012, 16:49
Σκέφτομαι να πάω Αυστρία μόνος μου για 8-9 ημέρες μαζί με τις ημέρες του καραβιού Πάτρα - Βενετία.
Θα μείνω σε camping ώστε να έρθει πιο φτηνά. Πόσο κόστος να υπολογίζω περίπου? Η μηχανή θα είναι ένα VFR 800.

Τα εισητήρια του καραβιου μου βγαίνουν περίπου στα 260 € πήγενε - έλα.

Τα μέρη που θα ήθελα να δώ είναι: (Αν θεωρείτε ότι έχει πολύ πιο όμορφα μέρη που θα έπρεπε να δώ είμαι ανοιχτός σε προτάσεις)
Ljubljana (ίσως και να την γειώσω βέβαια)
Villach
Wien
Litz
Salzburg
Innsbruck

Και γενικά απο εξοπλισμό τι προτείνετε? Καλοκαιρινό ή χειμωνιάτικο και να μπαινοβγάζω επενδύσεις? Παντελόνι έχω μόνο διάτρητο και θα με βόλευε να μην κάνω τέτοια έξοδα.. θα την παλέψω ή θα κάνει κρύο και θα πρέπει να έχω κανονικό παντελόνι μαζί. Μπουφάν έχω και απο τα 2 οπότε δεν με προβληματίζει απο θέμα κόστους. Αδιάβροχα υπάρχουν πάνω - κάτω οπότε ούτε αυτα υπολογίζονται στα έξοδα.

tai
28/06/2012, 17:12
πρώτα πρώτα η Αυστρία έχει απίστευτα τοπία. Άρα πέρα της πόλης κοίτα να οδηγήσεις σε επαρχιακούς δρόμους. Οι Αυστρίακες αλπεις για μένα είναι οι ομορφότερες ΕΠΙΒΆΛΛΕΤΑΙ να της <πατήσεις>. Αδιάβροχο απαραίτητα. Απόγευμα στα βουνά δεν την παλεύει το διάτρητο παντελόνι . Εάν είσαι οικονόμος με 80 -100 € την μέσα είσαι όκ. Αυτα και βλέπουμε τι άλλο θα σκεφτείς

spyrakos35
28/06/2012, 18:20
σε ότι αφορά στο κόστος μπενζίνας, και αφού ξέρεις πόσο καίει το μοτό σου, δες εδώ (http://www.energy.eu/) - καλού κακού βάλε κατιτίς παραπάνω να είσαι μέσα

διόδια πέραν της ιταλίας (τσουχτερά) δεν νομίζω να βρεις.... στην αυστρία μπιλιέτα (ή όπως λέγεται τεσπα) την οποία θα αγοράσεις από το πρώτο βενζινάδικο που θα βρεις μόλις μπεις μέσα..... φτηνή σχετικά με διαφορετικές διάρκειες ισχύος κατά πώς σε βολεύει....

για το φαι, εσύ ξέρεις καλύτερα.... πάντως είναι λίγο τσιμπημένα.....

ΝΕΡΟ, ΜΟΝΟ από σουπερ μάρκετ..... αλλιώς θα το πληρώσεις πιο ακριβά από την μπενζίνα....

SOTOS80
28/06/2012, 21:23
Έχετε να προτείνετε καμία διαδρομή βάση των παραπάνω πόλεων - χωριών που έγραψα?
Κανένα καλό camping κοντά στις περιοχές αυτές?

Σε ότι αφορά το ταξίδι με πλοίο. Θα βρώ καμία θέση να κοιμάμαι το βράδυ με sleeping bag ή θα γίνεται χαμός και η καμπίνα είναι μονόδρομος?

foogr01
28/06/2012, 21:38
Γνώμη μου να γειώσεις τη Ljubljana κ να επικεντρωθείς στην Αυστρία.

Αφού έχεις σκοπό να πας στο Innsbruck, την πρωτεύουσα του Τιρόλου, σαφώς να προγραμματίσεις να γυρίσεις τις αυστριακές άλπεις. Φοβερές διαδρομές με αποκορύφωμα το Oetztal. Επίσης πολύ όμορφα (ειδικά χειμώνα με τα χιόνια) είναι τα Kitzbuehel, Ischgl και St. Anton, χωριουδάκια με λίγους κατοίκους που πολλαπλασιάζονται το χειμώνα αφού αποτελούν χιονοδρομικά κέντρα. Κ το καλοκαιράκι όμως είναι φανταστικά !

Όταν θα΄σαι στο Salzburg μην παραλείψεις να πας στο κοντινό ορυχείο εξόρυξης αλατιού. Φοβερή εμπειρία, όπου σε ντύνουν όπως τους εργάτες παλιά και μετά χρησιμοποιώντας τσουλίθρες κατεβαίνεις βαθιά κάτω από τη γη κ βλέπεις πως δουλεύανε μια φορά κ έναν καιρό για να βγάλουν αλάτι. Το αποκορύφωμα είναι ένα tour με βάρκα στον υπόγειο ποταμό μέσα από τις σπηλιές και με θέα σταλκτίτες και σταλαγμίτες ! (Salzburg = κάστρο αλατιού)

Στη Βιέννη οπωσδήποτε καφέ βιενουά κ Sachertorte σε μια από τις ωραίες πλατείες της.

Αυτά απ' όσα θυμάμαι, αν μου' ρθει κάτι άλλο στο μυαλό θα στο γράψω. Καλό σου ταξίδι :D

ΥΓ: το νερο πίνεται άφοβα από τη βρύση.

SOTOS80
28/06/2012, 21:47
Μπορείς να δείς λίγο τα μέρη που μου έγραψες γιατι για κάποιον λόγο δεν μου τα εμφανίζει. Μου βγάζει ακαταλαβίστικα.
Για το θέμα του καραβιού - ύπνος έχει κανείς καμία άποψη - συμβουλή?
Άλλη μία φορά που είχα ταξιδέψει με καράβι Ιταλία προσπαθούσα να κοιμηθώ στο σαλόνι αλλά με ξυπνάγανε συνέχεια τα γκαρσόνια.

foogr01
28/06/2012, 21:50
Δεν μπορούσε να εμφανίσει το Umlaut (φωνήεντα με διαλυτικά) οπότε το αντικατέστησα με τη "συμβατική" γραφή (φωνήεν κ έψιλον).

Ichigo
28/06/2012, 23:01
Γνώμη μου να γειώσεις τη Ljubljana κ να επικεντρωθείς στην Αυστρία.

Αφού έχεις σκοπό να πας στο Innsbruck, την πρωτεύουσα του Τιρόλου, σαφώς να προγραμματίσεις να γυρίσεις τις αυστριακές άλπεις. Φοβερές διαδρομές με αποκορύφωμα το Oetztal. Επίσης πολύ όμορφα (ειδικά χειμώνα με τα χιόνια) είναι τα Kitzbuehel, Ischgl και St. Anton, χωριουδάκια με λίγους κατοίκους που πολλαπλασιάζονται το χειμώνα αφού αποτελούν χιονοδρομικά κέντρα. Κ το καλοκαιράκι όμως είναι φανταστικά !

Όταν θα΄σαι στο Salzburg μην παραλείψεις να πας στο κοντινό ορυχείο εξόρυξης αλατιού. Φοβερή εμπειρία, όπου σε ντύνουν όπως τους εργάτες παλιά και μετά χρησιμοποιώντας τσουλίθρες κατεβαίνεις βαθιά κάτω από τη γη κ βλέπεις πως δουλεύανε μια φορά κ έναν καιρό για να βγάλουν αλάτι. Το αποκορύφωμα είναι ένα tour με βάρκα στον υπόγειο ποταμό μέσα από τις σπηλιές και με θέα σταλκτίτες και σταλαγμίτες ! (Salzburg = κάστρο αλατιού)

Στη Βιέννη οπωσδήποτε καφέ βιενουά κ Sachertorte σε μια από τις ωραίες πλατείες της.

Αυτά απ' όσα θυμάμαι, αν μου' ρθει κάτι άλλο στο μυαλό θα στο γράψω. Καλό σου ταξίδι :D

ΥΓ: το νερο πίνεται άφοβα από τη βρύση.

ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ!

Du schoenes Osttirol! (http://www.youtube.com/watch?v=CBoeuqBz7H0&feature=player_embedded)

Στη θέση του παιδιού θα πήγαινα και μια βόλτα από ένα κομμάτι της ιστορικής διαδρομής του Orient Express (Innsbruck-St. Anton). Θα έκανα κι εγώ την 1η μου εξόρμηση προς τα πάνω φέτος αλλά τα @$#$να της εφορίας αποφάσισαν αλλιώς! :moutza:

SOTOS80
28/06/2012, 23:11
και για μένα αλλιώς έχουν αποφασίσει απλά δεν θα πάρουνε φράγκο χαχαχα :) Η ψυχική μου υγεία είναι πάνω απ όλα :) Η ιδέα να φύγω μου ήρθε εχτές και ψάχνω τώρα να δώ που θα βρώ λεφτά καθώς το επιδομα της άδειας δεν φτάνει :)

Κοιτάζω λίγο τις τιμές στα camping ρε παιδιά και βλέπω κάτι κουλά 25 € , 30 € είναι δυνατόν? Τόσο ακριβά είναι τα camping στην Αυστρία?

tai
29/06/2012, 07:33
http://www.discoverthetrip.com/city/hallstatt.html
http://www.grossglockner.at/en/
αυτη ειναι η μαγεία της Αυστρίας μετα το Villach προς Salzburg


http://www.campings.com/camping-sport-camp-woferlgut-bruck
αυτο το camping εχει 8 ευρω
ειναι απο εδω http://www.campings.com/austria/camping-austria.htm

στο καράβι, στο πίσω μέρος του επάνω καταστρώματος έχει κατι καλες καβατζες.
κατσε "επάνω" στον χώρο που θα κοιμηθείς και το βράδι στρώσε
μεχρι την πρωινή καθαριότητα δεν σου μιλάνε.

thou-vou
02/07/2012, 11:15
τι παθατε όλοι με την αυστρία??? :uplate:
ξαναλέω κι εδώ ότι μπορεί να μην αξίζει τόσο να τραβηχτείς λιουμπλιάνα αλλα μιας και θα κατέβεις βενετία είναι κρίμα να χάσεις τις ιουλιανές άλπεις σύνορα αυστρία ιταλία σλοβενία. Γεμίζεις βενζίνη και συνεχίζεις. Για οικομικότερη διαβίωση να σταματά το πρωί ή απόγευμα νωρίς στα τοπικά σουπερμάρκετ και να παίρνεις προμήθειες.

Cpt. Haddock
02/07/2012, 11:30
Επισης (σα γενικό σχόλιο), όταν πατε ταξιδι με μηχανη να αποφευγετε τις μεγάλες και τουριστικές πόλεις. Και ταλαίπα ειναι και δε βλεπετε και τιποτα (ουσιαστικα)

LOUKILOUK
02/07/2012, 12:07
Επισης (σα γενικό σχόλιο), όταν πατε ταξιδι με μηχανη να αποφευγετε τις μεγάλες και τουριστικές πόλεις. Και ταλαίπα ειναι και δε βλεπετε και τιποτα (ουσιαστικα)

Σωστός ο Καπ10...
Για το πλοίο...ταξίδεψα για Βενετία χωρις καμπίνα τον Άυγουστο που πέρασε...από 11.30 μέχρι 5.30-6.00 το πρωί είναι χαλαροί σχετικά και στρωματσάδα απλώνεις και κοιμάσε αν δεν είσαι μες στη μέση...Τις υπολοιπες ώρες καναπέδες και πατώματα ξάπλα τα ξεχνάς...καθιστός καμιά σιέστα οκ. Αν αποφασίσεις να βγεις κατάστρωμα καβάτζες υπάρχουν αλλά πρέπει να βιαστείς και ίσως ταλαιπωρηθείς από κρύο, αέρα, φασαρία. Ντουζάκι μια χαρά κανεις και γενικά αν είσαι λίγος χαλαρός τύπος μια χαρά την βγάζεις...εγώ ταξίδευα με την γυναίκα μου....
Αυστρία...πέρα από τα προαναφερθέντα παίζει και το Γκρόσγκλοκνερ...μοτοσυκλετιστικός και όχι μόνο προορισμός...παίζουν διόδια φυσικά αλλά μάλλον αξίζει...ο παγετώνας όλα τα λεφτά...
Εξοπλισμός...γνώμη μου πάντα χειμερινό εξοπλισμό χωρίς επενδύσεις, βασικά για λόγους ασφάλειας...Άσε που δεν νομίζω να σε ενοχλήσει η ζέστη...αδιαβροχα υποχρεωτικά πάνω κάτω, γκέτες αν έχεις επίσης. Επενδύσεις προεραιτικά, την παλέυεις και με φουτεράκι...δευτερα γάντια, παγούρι για νερό στάνταρ...γεμίζεις όπου θες... το νερό πίνετε από όλες τις βρύσες...
Διαμονή... εφόσον είσαι μόνος μάλλον συμφέρει Ηοstel, δες το... Χρήματα μια η άλλη λογικά, θα γλιτώνεις χρόνο στο στήσε ξεστήσε και φόρτωνε ξεφόρτωνε και θα κάνεις και τα κονέ σου λογικά να πιεις καμιά κουβέντα ή να πεις καμιά μπύρα....ή το ανάποδο τεσπά...χαχαχχα:bawl:
Και τέλος για να πέτάξω και την μπάλα στην εξέδρα...το καράβι είναι 30ώρες ταξίδι...κάτι να μπεις, κάτι να βγεις κάτι να οδηγήσεις μέχρι Πάτρα 2 μέρες σύνολο...γιατί δεν το κόβεις βόρεια με το VFR να δεις λίγο Βαλκάνια και η Λιουμπλιάνα να σου έρθει φυσικά και επόμενα; Οικονομικά δεν νομόζω να είναι τεράστια διαφορά. Κατι παραπάνω σίγουρα, αλλά άλλο να οδηγάς και άλλο η κρουαζιέρα...;)


Καλά ταξίδια:beer::wave2:

tamar
02/07/2012, 12:33
Πριν από 5 χρόνια στο Innsbruck (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=46882&highlight=%D3%DC%EB%F4%F3%EC%F0%EF%F5%F1%E3%EA) είχα μείνει στο Kranebitten (http://www.campinginnsbruck.com/) που μου είχε φανεί πολύ συμπαθητικό (πλην όμως οικογενειακό). Τιμές δε θυμάμαι - πρέπει να ήταν κανά 15€ τη μέρα.

SOTOS80
02/07/2012, 13:58
έχετε να προτείνετε καμία διαδρομή ? Οι μέρες διαθέσιμες στην Αυστρία θα είναι 7. Απο 25/7 έως και 31/7.
Αν υποθέσουμε ότι η πρώτη διαδομή θα είναι απο Βενετία προς Villach, για κάντε μου μια διαδρομούλα για τα υπόλοιπα αν δεν βαριέστε :). Την Σλοβενία την ξεχνάω ξαθώς καλύτερα να αφιερώσω χρόνο σε Αυστρία μόνο.


Πρέπει να έχω κάνει κράτηση στα camping απο πρίν η μπορώ να πάω έτσι?

SOTOS80
02/07/2012, 14:04
..
Εξοπλισμός...γνώμη μου πάντα χειμερινό εξοπλισμό χωρίς επενδύσεις, βασικά για λόγους ασφάλειας...Άσε που δεν νομίζω να σε ενοχλήσει η ζέστη...αδιαβροχα υποχρεωτικά πάνω κάτω, γκέτες αν έχεις επίσης. Επενδύσεις προεραιτικά, την παλέυεις και με φουτεράκι...δευτερα γάντια, παγούρι για νερό στάνταρ...γεμίζεις όπου θες... το νερό πίνετε από όλες τις βρύσες...
Διαμονή... εφόσον είσαι μόνος μάλλον συμφέρει Ηοstel, δες το... Χρήματα μια η άλλη λογικά, θα γλιτώνεις χρόνο στο στήσε ξεστήσε και φόρτωνε ξεφόρτωνε και θα κάνεις και τα κονέ σου λογικά να πιεις καμιά κουβέντα ή να πεις καμιά μπύρα....ή το ανάποδο τεσπά...χαχαχχα:bawl:



Και τέλος για να πέτάξω και την μπάλα στην εξέδρα...το καράβι είναι 30ώρες ταξίδι...κάτι να μπεις, κάτι να βγεις κάτι να οδηγήσεις μέχρι Πάτρα 2 μέρες σύνολο...γιατί δεν το κόβεις βόρεια με το VFR να δεις λίγο Βαλκάνια και η Λιουμπλιάνα να σου έρθει φυσικά και επόμενα; Οικονομικά δεν νομόζω να είναι τεράστια διαφορά. Κατι παραπάνω σίγουρα, αλλά άλλο να οδηγάς και άλλο η κρουαζιέρα...;)

Καλά ταξίδια:beer::wave2:

Δεν θα σκάσω με τα χειμερινά ρούχα ρε γμτ? Δηλαδή την διαδρομή Αθήνα Πάτρα πώς θα βγεί με τα χειμερινά? Εδώ με το διάτριτο και πάλι ο αέρας βράζει.

Επείδη μάλλον θα είμαι μόνος μου λέω να μήν κάνω όλα αυτά τα χιλιόμετρα. Ασε που δεν έχω χρόνο και φυσικά χρήμα διαθέσιμο.Με το ζόρι προσπαθώ να οργανώσω την Αυστρία καθώς το αποφάσισα πρίν απο λίγες ημέρες.Ούτε την μηχανή δεν έχω κοιταξει γιατι και αυτή την πήρα μεταχειρισμένη απο άλλο παιδί και δεν ξέρω ακομα τι παίζει. Οκ την έλενξα πριν την πάρω αλλά την έχω μόνο 2 εβδομάδες όπου μου έβγαλε πρόβλημα στα ηλεκτρικά της... και είμαι λίγο επιφυλακτικός.

SOTOS80
02/07/2012, 14:14
Λίγο που το σκέφτομαι λέω να κάνω κάτι τέτοιο... δεκτή οποιαδήποτε παρέμβαση...

25/7 VENICE
25/7 VILLACH
??? WIEN
??? HALLSTATT
??? INNSBRYCK
31/7 VICENZA
1/8 VENICE

Πείτε μου προτάσεις σε ποιές να διανυκτερέυσω και πόσες ημέρες στην καθε μία δεδομένου το τί υπάρχει να δώ γύρω γύρω.

road spirit
02/07/2012, 14:43
Δεν θα σκάσω με τα χειμερινά ρούχα ρε γμτ? Δηλαδή την διαδρομή Αθήνα Πάτρα πώς θα βγεί με τα χειμερινά? Εδώ με το διάτριτο και πάλι ο αέρας βράζει.

Οι Άλπεις δεν είναι "εδώ" αδερφέ ...
Με τα διάτρητα θα κρυώσεις, εώς και θα το δαγκώσεις, εκτός και αν από μέσα βάλεις καλό αντιανεμικό τζάκετ ή εκτός και αν ΔΕΝ έχεις σκοπό να ανέβεις σε υψόμετρο για να κάνεις αλπικά πάσα. Αλλά τότε θα χάσεις τη μισή μαγεία των Αυστριακών διαδρομών.

Για πόλεις δεν ξέρω να σου προτείνω. Αλλά για μέρη: απο Lienz παίρνεις τον δρόμο 107, πας να δεις το grossglockner, μετά συνεχίζεις και περνάς απο Edelweispitze - δεν είναι πόλη/χωριό, είναι σημείο πάνω στη διαδρομή. Αν θες κάνε κλικ στο λινκ του ταξιδιωτικού στις Άλπεις που έχω στην υπογραφή μου για να το δεις. Επίσης άλλο που αξίζει είναι το Oetztal που σου έγραψε και o foogr1.

SOTOS80
02/07/2012, 15:44
Να πω την αλήθεια δεν έχω καταλάβει που είναι το Grossgklockner και που ακριβώς να το συνδιάσω..
Δεδομένου της διαδρομής που έβαλα πιο πρίν που μπορώ να το κολήσω?

thalasinos
02/07/2012, 16:26
Για το innsbruck θυμισου καμια 500m πριν αρχισεις να κατεβαινεις στην πόλη δεξια σου υπαρχει ενα μικρο κτιριο (Σημα κατατεθεν εκεινο το ψηλο το πραμα που κανουν αλμα στο σκι!!:D φαινετε απο μακρια)
στο οποιο εχει πληροφοριες για ξενοδοχεια, camping, αξιοθεατα κ.τ.λ. πες τους ακριβως τι ζητας
σε τι τιμη και ποσο μακρια απο την πόλη και θα σε τακτοποιησουν αυτοι!!

Ειχα μεινει ενα βραδυ με 35ευρω με πλουσιο πρωϊνο, απλα ηταν 4κμ. σε χωριο εξω απο την πόλη
ομως δεν το καταλαβαινες επειδη ειχε σπιτια στη διαδρομη για να πας μεσα στην πόλη !! ηταν τέλεια!!!!

Στην Βιεννη να πας στο παλατι της Αυτοκρατηρας Σισση βεβαια εγω δεν ειχα ενδιαφερον και δεν πηγα πηγαν ομως οι γυναικες μας και κατενθουσιαστηκαν, ηταν ονειρο Ζωης !!!:D

SOTOS80
02/07/2012, 16:32
Λοιπόν για πάμε... συμπληρώστε.. ότι νομίζετε..

25/7 Venice - Villach
26/7 Villach - Lienz - Grossglockner - Edelweispitse - Salzburg
27/7 Salzburg - Zell am see - Hallstat - Salzburg
28/7 Inssbruck (πείτε μου διαδρομές - αξιοθέτα στην διαδρομή αυτή)
29/7 ?????
30/7 ?????
31/7 Vicenza (η κάπου αλλού κοντά στην Βεντία)
1/7 Βενετία και καράβι για πίσω....

thalasinos
02/07/2012, 16:38
Νομιζω πως για τα μερη που θες να πας ειναι λιγες οι μερες!!!
καλυτερα στα μισα για να τα δεις καλυτερα και να χαρεις!! η γνωμη μου!!

SOTOS80
02/07/2012, 16:54
Δηλαδή όπως είναι μέχρι τώρα θεωρείς ότι είναι φορτωμένο πολύ??

thalasinos
02/07/2012, 17:10
Αν υπολογισεις δυο μερες σε καθε πολη...........

George_M.
02/07/2012, 19:13
Λοιπόν για πάμε... συμπληρώστε.. ότι νομίζετε..

25/7 Venice - Villach
26/7 Villach - Lienz - Grossglockner - Edelweispitse - Salzburg
27/7 Salzburg - Zell am see - Hallstat - Salzburg
28/7 Inssbruck (πείτε μου διαδρομές - αξιοθέτα στην διαδρομή αυτή)
29/7 ?????
30/7 ?????
31/7 Vicenza (η κάπου αλλού κοντά στην Βεντία)
1/7 Βενετία και καράβι για πίσω....

28/7 Innsbruck-Garmisch-Fussen=Romanticstrasse-Castles..etc..etc :wave2:

by the way..γυριζεις 1/8...:smokin:

SOTOS80
02/07/2012, 19:59
Οπότε έχουμε:

25/7 Venice - Villach
26/7 Villach - Lienz - Grossglockner - Edelweispitse - Salzburg
27/7 Salzburg - Zell am see - Hallstat - Salzburg
28/7 Innsbruck (ξεκούραση)
29/7 Inssbruck - Garmisch - Fussen - inssbruck
30/7 ?????
31/7 Vicenza (η κάπου αλλού κοντά στην Βενετία)
1/8 Βενετία και καράβι για πίσω....

όταν λέω Villach ή Innsbruck η Salzburg δεν σημαίνει ότι θα μένω και μέσα στις πόλεις... όπου βρώ φτηνά camping / hostel όποιυ λογικά θα είναι έξω απο αυτές

Για πείτε και για τις 30/7 τίποτα....:)

George_M.
02/07/2012, 20:20
Οπότε έχουμε:

25/7 Venice - Villach
26/7 Villach - Lienz - Grossglockner - Edelweispitse - Salzburg
27/7 Salzburg - Zell am see - Hallstat - Salzburg
28/7 Innsbruck (ξεκούραση)
29/7 Inssbruck - Garmisch - Fussen - inssbruck
30/7 ?????
31/7 Vicenza (η κάπου αλλού κοντά στην Βενετία)
1/8 Βενετία και καράβι για πίσω....

όταν λέω Villach ή Innsbruck η Salzburg δεν σημαίνει ότι θα μένω και μέσα στις πόλεις... όπου βρώ φτηνά camping / hostel όποιυ λογικά θα είναι έξω απο αυτές

Για πείτε και για τις 30/7 τίποτα....:)

30/7 κανε ενα passo Stelvio να το θυμασαι.
31/7 θα ελεγα να αφησεις την Βισεντσα κ να πας Παντοβα η΄Βερονα,ειναι πιο γραφικες κ ενδιαφερουσες επιλογες.κ βεβαια κοντα στην Βενετια ωστε το πρωι να πας με την υσηχια σου!

στο Βιλαχ κοντα υπαρχει η λιμνη Weissensee,η οποια αποτελει αριστη επιλογη για διανυκτερευση κ ειναι στο δρομο προς Λιενζ.
ειχα μεινει το 2009 στο OBERDORF κ ηταν υπεροχα.δες φωτο...
263284
263285

SOTOS80
02/07/2012, 20:22
Ή μήπως να γίνει έτσι...

25/7 Venice - Villach
26/7 Villach - Lienz - Grossglockner - Edelweispitse - Salzburg
27/7 Salzburg - Zell am see - Hallstat - Salzburg
28/7 Salzburg - Επίσκεψη στο Eisriesenwelt werfer και μετά πίσω στην πόλη για βόλτα???
29/7 Salzburg - Innsbruck (ξεκούραση)
30/7 Inssbruck - Garmisch - Fussen - inssbruck
31/7 Vicenza (η κάπου αλλού κοντά στην Βενετία)
1/8 Βενετία και καράβι για πίσω....

Κατι δεν μ αρεσει στις 30/7 ...ο γυρισμός στο innsbruck..?? Βέβαια δεν είναι πολύ μακριά.. 235 χιλιόμετρα είναι όλο αυτό, ημερήσια εκδρομή δλδ.:rolleyes:

SOTOS80
02/07/2012, 20:24
30/7 κανε ενα passo Stelvio να το θυμασαι.
31/7 θα ελεγα να αφησεις την Βισεντσα κ να πας Παντοβα η΄Βερονα,ειναι πιο γραφικες κ ενδιαφερουσες επιλογες.κ βεβαια κοντα στην Βενετια ωστε το πρωι να πας με την υσηχια σου!

στο Βιλαχ κοντα υπαρχει η λιμνη Weissensee,η οποια αποτελει αριστη επιλογη για διανυκτερευση κ ειναι στο δρομο προς Λιενζ.
ειχα μεινει το 2009 στο OBERDORF κ ηταν υπεροχα.

padova Και verona έχω πάει παλιότερα γι αυτό έλεγα Vicenza (που και αυτή την έχω δεί) αν και δεν εχεις άδικο να ειμαι πιο κοντά στην Βενετία.. έχει όμως κανένα camping εκεί κοντά? Δεν έχω δεί.

Cpt. Haddock
02/07/2012, 20:27
Σε χαρτη ή στο google maps την εχεις τη διαδρομη οπτικοποιημένη?

(3 μερες στο Salzburg? - ουτε ο Μοτσαρτ δεν έμεινε τόσο...)

SOTOS80
02/07/2012, 20:31
30/7 κανε ενα passo Stelvio να το θυμασαι.
31/7 θα ελεγα να αφησεις την Βισεντσα κ να πας Παντοβα η΄Βερονα,ειναι πιο γραφικες κ ενδιαφερουσες επιλογες.κ βεβαια κοντα στην Βενετια ωστε το πρωι να πας με την υσηχια σου!

στο Βιλαχ κοντα υπαρχει η λιμνη Weissensee,η οποια αποτελει αριστη επιλογη για διανυκτερευση κ ειναι στο δρομο προς Λιενζ.
ειχα μεινει το 2009 στο OBERDORF κ ηταν υπεροχα.δες φωτο...




Ειναι όντως SUPER!!! Και απ ότι είδα είναι 70 χιλιόμετρα απο το Villach. Οπότε μπορώ να μην μείνω villach Και να πάω εκεί ΑΝ έχει camping γιατι για ξενοδοχεια δεν ειμαι με τίποτα :)

George_M.
02/07/2012, 20:31
Σε χαρτη ή στο google maps την εχεις τη διαδρομη οπτικοποιημένη?

(3 μερες στο Salzburg? - ουτε ο Μοτσαρτ δεν έμεινε τόσο...)

με προλαβες,3 ημερες ειναι πολλες,κριμα να τις χαλασεις βλεποντας λεφταδες απο την αραπια να βολταρουν με τις πανακριβες αμαξες με τάλογα...

SOTOS80
02/07/2012, 20:32
Σε χαρτη ή στο google maps την εχεις τη διαδρομη οπτικοποιημένη?

(3 μερες στο Salzburg? - ουτε ο Μοτσαρτ δεν έμεινε τόσο...)

Έχεις δίκιο ούτε που το πρόσεξα...

SOTOS80
02/07/2012, 20:38
Οπότε να το κάνουμε έτσι??? :

25/7 Venice - Villach
26/7 Villach - Lienz - Grossglockner - Edelweispitse - Salzburg
27/7 Salzburg - Zell am see - Hallstat - Salzburg
28/7 Salzburg - Innsbruck (ξεκούραση)
29/7 Inssbruck - Garmisch - Fussen - inssbruck
30/7 ???????????
31/7 padova(η κάπου αλλού κοντά στην Βενετία που να έχει camping)
1/8 Βενετία και καράβι για πίσω....

Cpt. Haddock
02/07/2012, 20:38
Έχεις δίκιο ούτε που το πρόσεξα...

Διαβασε εδω : http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=62789&page=2&p=1210025&viewfull=1#post1210025

Για να παρεις ιδεες για τη γυρω περιοχη κι ασε τις μεγαλες πολεις για τα ζευγαράκια που πανε εκδρομες με πουλμαν και αυτοκινητο

SOTOS80
02/07/2012, 20:43
κάπως έτσι είναι ώς τώρα..

https://maps.google.gr/maps?saddr=Venice,+Italy&daddr=Villach,+%C3%96sterreich+to:Wei%C3%9Fensee,+%C3%96sterreich+to:Lienz,+%C3%96sterreich+to:Gro%C 3%9Fglockner,+Heiligenblut,+%C3%96sterreich+to:Salzburg,+%C3%96sterreich+to:Zell+am+See,+%C3%96sterr eich+to:Hallstatt,+%C3%96sterreich+to:Innsbruck,+%C3%96sterreich+to:Garmisch-Partenkirchen,+Deutschland+to:F%C3%BCssen,+Deutschland&hl=el&ie=UTF8&ll=46.641894,12.271729&spn=3.884325,10.821533&sll=46.641894,12.491455&sspn=3.884325,10.821533&geocode=FeBFtQIdYEa8ACkfb1JTCq9-RzGwX5EVhwkHBA%3BFbAwxwId_FfTACk3QSl7N4NwRzHk9-8AZp5JrQ%3BFYDfyAIdisXKACFJ9FXjNHM4simph8h_96hwRzFJ9FXjNHM4sg%3BFaqIygIdYL7CACk1q_k68113RzE7NYXdFF6r qw%3BFQNQzgIdI7jBACnn6rUHwRJ3RzEgGAojWJcAHQ%3BFdKD2QIdIjTHACmx1Aip3Zp2RzE99ypBoYPhwQ%3BFYAZ0gIdskPDA CnLDC2MbR13RzHC3XGvozUxRQ%3BFfq91QIdbkXQACljRkFubzZxRzGtwSZqWWXBFg%3BFVxF0QIdRgOuAClzyvjhz26dRzENmx0 ofRwgnQ%3BFW6q1AIdyk2pACkpM4qTYAGdRzGAnIvXrUgeBA%3BFW7k1QIdwyOjACkJ9GZogF-cRzEA84vXrUgeBA&oq=Fussen+&mra=ls&t=m&z=7

SOTOS80
02/07/2012, 20:51
25/7 Venice - Villach
26/7 Villach - Lienz - Grossglockner - Edelweispitse - Salzburg
27/7 Salzburg - Zell am see - Hallstat - Salzburg
28/7 Salzburg - Innsbruck (ξεκούραση)
29/7 Inssbruck - Garmisch - Fussen - inssbruck
30/7 ???????????
31/7 padova(η κάπου αλλού κοντά στην Βενετία που να έχει camping)
1/8 Βενετία και καράβι για πίσω....

μας μένει η 30/7 όπου κάτι πρέπει να κάνω...λογικά να αρχίσω να κατεβαίνω προς Ιταλια?

Cpt. Haddock
02/07/2012, 21:10
κάπως έτσι είναι ώς τώρα..
[...]

Πολυ αυτοκινητόδρομος ρε φιλε. Πηγες απλα στο google maps, του εβαλες προορισμους κι αφησες να σου βγαλει διαδρομές...

Πηγαινε αγορασε ενα χαρτη κι αρχισε να "βοσκας" απο πανω. Εχει τόσες διαδρομές εκει κι εσυ τις σπαταλας στα τουριστικα αξιοθεατα. Δες το λινκ που σου εβαλα να παρεις μια ιδεα απο διαδρομη Σαλζτ-Ιννσμπ γιατι ειναι κριμα να τη φας στην αουτομπαν.

Ασε που δε χρειαζεσαι και ξεκουραση. Πήγαινε μια Κορτίνα κι ενα Passo Pordoi να στανιάρεις. ΔΙΑΒΑΣΕ τα αντιστοιχα ταξιδιωτικα εδω να παρεις ιδέες (δε γινεται να στα λεμε όλα έτοιμα).

Και τσέκαρε τη μηχανη σου καλα.

SOTOS80
02/07/2012, 21:22
Αυτό είναι το πρόβλημα.. ότι η μηχανή είναι καινούργια στα χέρια μου.. 2 εβδομάδες μόνο αν και 10ετίας μοντέλο. Δεν ξέρω τί μπορεί να βγάλει... ήδη μόλις την πήρα μου έβγαλε 2 προβλήματα με καλωδιώσεις μέσα σε 1 εβδομάδα. Τώρα δείχνει οκ.. αλλά όσο και να την τσεκάρω είμαι λίγο επιφυλακτικός γιατί δεν ξέρω τί άλλο μπορεί να βγάλει γι αυτό κινούμαι σε κεντρικούς δρόμους.. απο την άλλη δεν υπάρχουν λεφτά... αλλά το ταξίδι πρέπει να γίνει. Δεν το κάνω για να δώ τα πάντα σε ένα ταξίδι... απλά μία γνωριμία με την Αυστρία. Θα υπάρχουν και επόμενα ταξίδια πιο οργανωμένα και με περισσότερη οικονομική άνεση. Σκέψου ότι την απόφαση την πήρα πρίν λίγες μέρες.. (καμία εβδομάδα) και φυσικά δεν υπάρχει σάλιο... αλλά πρέπει να γίνει.:)

SOTOS80
02/07/2012, 22:42
Για δείτε....το βελτιώσαμε καθόλου?

25/7 Venice – Villach 249χλμ – Villach – Weissensee (Διαμονή ->Weissensee)
26/7 Weissensee - Lienz - Grossglockner – zell am see – Salzburg
27/7 Salzburg
28/7 Salzburg - Hallstatt – werfen (Επίσκεψη στο Ορυχείο αλατιού) Διαμονή κάπου στο werfen..
29/7 werfen - Sankt Johann in Tirol - inssbruck (Διαμονή σε camping έξω απο το innsbruck)
30/7 Inssbruck - Garmisch - Fussen – inssbruck
31/7 Inssbruck - Padova(η κάπου αλλού κοντά στην Βενετία που να έχει camping) 356χλμ
1/8 Padova - Βενετία και καράβι για πίσω....

https://maps.google.gr/maps?saddr=Venice,+Italy&daddr=Villach,+%C3%96sterreich+to:Wei%C3%9Fensee,+%C3%96sterreich+to:Lienz,+%C3%96sterreich+to:Gro%C 3%9Fglockner,+Heiligenblut,+%C3%96sterreich+to:Zell+am+See,+%C3%96sterreich+to:Salzburg,+%C3%96sterr eich+to:Hallstatt,+%C3%96sterreich+to:Werfen,+%C3%96sterreich+to:Sankt+Johann+in+Tirol,+%C3%96sterre ich+to:Innsbruck,+%C3%96sterreich+to:Garmisch-Partenkirchen,+Deutschland+to:F%C3%BCssen,+Deutschland+to:Innsbruck,+%C3%96sterreich+to:Padova,+Ital ia&hl=el&ie=UTF8&ll=45.981695,12.304688&spn=3.931432,10.821533&sll=46.634351,12.689209&sspn=3.884866,10.821533&geocode=FeBFtQIdYEa8ACkfb1JTCq9-RzGwX5EVhwkHBA%3BFbAwxwId_FfTACk3QSl7N4NwRzHk9-8AZp5JrQ%3BFYDfyAIdisXKACFJ9FXjNHM4simph8h_96hwRzFJ9FXjNHM4sg%3BFaqIygIdYL7CACk1q_k68113RzE7NYXdFF6r qw%3BFQNQzgIdI7jBACnn6rUHwRJ3RzEgGAojWJcAHQ%3BFYAZ0gIdskPDACnLDC2MbR13RzHC3XGvozUxRQ%3BFdKD2QIdIjTHA Cmx1Aip3Zp2RzE99ypBoYPhwQ%3BFfq91QIdbkXQACljRkFubzZxRzGtwSZqWWXBFg%3BFaJt1AIdbEjJACkppLfsTNt2RzGw6lr 2T_wRJw%3BFY4h1QId3K29ACk1kWaRLU52RzFjkP9eA61wWA%3BFVxF0QIdRgOuAClzyvjhz26dRzENmx0ofRwgnQ%3BFW6q1AId yk2pACkpM4qTYAGdRzGAnIvXrUgeBA%3BFW7k1QIdwyOjACkJ9GZogF-cRzEA84vXrUgeBA%3BFVxF0QIdRgOuAClzyvjhz26dRzENmx0ofRwgnQ%3BFQLltAIdyji1ACmBfVxzRtp-RzF3v8tNMGV9AA&oq=venice&mra=ls&t=m&z=7

Cpt. Haddock
02/07/2012, 22:58
Για δείτε....το βελτιώσαμε καθόλου?

Δε θα παμε εμεις οποτε μας ειναι και αδιάφορο...

Ενα ταξιδι με μηχανη παντως δε χρειάζεται και σουπερ προγραμμα απο πριν

SOTOS80
02/07/2012, 23:10
Αν υποθέσουμε ότι ταξιδεύω μόνος μου.. πώς την βολεύουμε στο καράβι απο θέμα κλοπής κτλ.Δλδ όταν ας πούμε πάμε τουαλέτα - κανένα μπανάκι κτλ τί κάνουμε τα πράγματα?

Allst@rf
02/07/2012, 23:23
Καλα χλμ να χεις...

Καλά να περασεις και χαιρετισμους

...

:tooth:

SOTOS80
02/07/2012, 23:27
Καλα χλμ να χεις...

Καλά να περασεις και χαιρετισμους

...

:tooth:

:) Ευχαριστώ ¨) Αλλά καμία απάντηση για το καράβι δεν έχει κανείς ε? Τα παίρνω ΟΛΑ μαζί μου? :) χαχαχα

LOUKILOUK
03/07/2012, 00:40
:) Ευχαριστώ ¨) Αλλά καμία απάντηση για το καράβι δεν έχει κανείς ε? Τα παίρνω ΟΛΑ μαζί μου? :) χαχαχα

Για την ανάγκη σου,σλιπ παντ για ενήλικες ή πάπια...Μπανάκι επιτόπου με μωρομάντιλα, αγκαζέ με τα σέα σου και τα μέα σου...:bawl::cry:

Μην τρελαίνεσε ρε φίλε, χρήματα, κλειδιά, και "τιμαλφή" γενικά πάντα πάνω σου...τα ρέστα στη θεσούλα σου και όλο και κάποιους θα γνωρίσεις 30 ώρες στο ρημαδοπλοίο να ρίχνουν καμιά ματιά για τον φόβο των Ιουδαίων...
Γενικότερα δεν είναι κακό να είσαι λιγότερο σφιγμένος και σχετικά με το πρόγραμμα. Όπως είπες, μόνος ταξιδεύεις..., ένα θετικό είναι ότι είσαι απόλυτος κυριάρχος της οργάνωσης του χρόνου σου...κάνε το κέφι σου, φτιάξε ένα πλάνο και ταυτόχρονα κάνε και ένα δεύτερο και ίσως και ένα τρίτο...στο τέλος ίσως κάνεις κάτι εντελώς διαφορετικό και το καταευχαριστηθείς...Μείνε ευέλικτος και ανοιχτός σε προκλήσεις, προσκλήσεις και απρόοπτες καταστάσεις, μην χάσεις την "στιγμή" για να ακολουθήσεις πιστά ένα πρόγραμμα...αυτή ίσως είναι και μέγιστη χαρά ενός roadtrip...
Κατά τα άλλα μην ανησυχείς για το μηχανάκι τόσο πολύ εδώ άλλοι πάμε με τα ΚΤΜ....:bawl::cry:
Καλά να περάσεις και να μας ποστάρεις πολλές φωτό και μοναδικές περιγραφές...
:beer::wave2:

SOTOS80
03/07/2012, 00:50
Σωστός!! Πρέπει να χαλαρώσω .. απλά με αγχώνει και το οικονομικό καθώς το ψάχνω ακόμα και φοβάμαι μην ξεφύγω. Θα ακολουθήσω πιστά τις συμβουλές σου.Και μια ερώτηση ακόμα.. στα camping πρέπει να κάνω κράτηση ή πάω όπου με βγάλει?

tai
03/07/2012, 09:22
μην αγχώνεσαι. στο πλοιο έχε τα πράγματα σου σε ενα σακο και ασε τον επάνω στην καρέκλα που κάθεσαι (χωρις τα τιμαλφή).
Στο κάμπινγκ δεν χρειάζεται κράτηση θα βρεις οπωσδήποτε μια θέση.
στις πολεις για να τις δεις θες μια μερα, οποτε κανόνισε χρονο μεταξει 26/27 για το Salzburg
στο fussen πρέπει να δεις τον πίργο στα ψιλα οποτε θα φας 3-4 ωρες.
Αρα θα στριμώξεις το Innsbruck, φτιαξτο
Θα πρότεινα να δεις το Villach και να μείνεις στο zell am see περνώντας απο Grossglockner ( 5 ώρες οδήγηση )
και
μετά το Edelweispitse πήγανε Hallstat μετά Salzburg. καλύτερες διαδρομές λιγότερα χλμ και πιθανών μια μέρα λιγότερη.
Φεύγοντας απο Innsbruck για βενετια περνα απο Arabba - cortina d'amprezzo για να δεις και τους δολομίτες. 4-5 ωρες διαδρομή, αλλά θα σου μείνει .
camping εχει εξω απο την Βενετια (4-5χλμ) καμια 15αρια

road spirit
03/07/2012, 09:38
Αν υποθέσουμε ότι ταξιδεύω μόνος μου.. πώς την βολεύουμε στο καράβι απο θέμα κλοπής κτλ.Δλδ όταν ας πούμε πάμε τουαλέτα - κανένα μπανάκι κτλ τί κάνουμε τα πράγματα?ποιά πράγματα? δεν χρειάζεται να έχεις μαζι σου τπτ περισσότερο απο μια τσάντα πλάτης ή το τανκbag.
Να σου πω τι κάνω εγω σε αυτά τα ταξίδια. Φτάνοντας Πάτρα, εκεί στο κτίριο που γίνεται το check-in αλλάζω. Βγάζω κορντούρες, μπουφάν κλπ και φοράω κάτι άνετο για τις 20+ ώρες του ταξιδιού. Τις κορντούρες κλπ τις χώνω κάπου στη μηχανή, αν περισεύει χώρος στα μπαγκάζια αλλιώς τις δένω με ένα δυχτάκι πάνω στη σέλα, πάνω στο λουκάνικο κλπ. Αφαιρείς απο μέσα ότι πολύτιμο (χαρτιά, χρήματα κλπ). Υπάρχουν και μεταλικά δυχτάκια που κλειδώνουν για αυτή τη δουλειά (google: pacsafe)
Εκεί αλλάζω λίγο και τη "διαμόρφωση" των πραγμάτων που έχω στη τσάντα πλάτης ή στο tankbag, μόνο για το πλοίο. Βάζω μέσα οτι θα μου χρειαστεί (πχ μια πετσέτα, ένα φουτερ γιατι μπορεί να κάνει κρύο το βράδυ, ένα βιβλίο κλπ κλπ) και εχω αυτό και μόνο αυτό μαζί μου πάνω στο πλοίο. Ούτε να κουβαλάω ένα σκασμό πράγματα ούτε άγχος. Όταν φτάσω Ιταλία, αφιερώνω 10-15 λεπτά με το που βγώ απο το γκαράζ για να ξαναφτιάξω τα πράγματα σε mode ταξιδιού.

Για το αν θα κλείσεις απο πριν ξενοδοχείο/κάμπινγκ, γνώμη μου ότι δεν υπάρχει σωστό ή λάθος. Το θέμα είναι προσωπικό. Όπως αισθάνεσαι πιο άνετα. Στα 3 από τα 4 ταξίδια έξω δεν είχαμε κάνει κράτηση ουτε για μια μέρα. Όπου μας έβγαζε. Και προσωπικά έτσι μου αρέσει καλύτερα.

gdm
03/07/2012, 10:20
263321 Η Αυστρια ειναι απλα υπέροχη!!προτιμησε πιο πολυ επαρχιακούς δρόμους ειναι απλα καλυτερα αν και στην αυστρία και απο την εθνικη τους εχεις θέα.Αν σου αρεσουν οι ζωολογικοί κήποι στο Insbruck εχει εναν καταπληκτικο Αλπικο zoo ...μολις κανεις τα πρώτα σου km εξω θα χαλαρώσεις και θα δεις οτι τελικά ειναι απλα τα πράγματα ...αρκει να εχεις χιούμορ και να μην περιμένεις/απαιτεις οτι ολοι θα μιλουν αγγλίκα....

SOTOS80
03/07/2012, 10:28
Για το Αγγλικα την ξέρω την κάτασταση..έχω κάνει πολλά ταξίδια εξωτερικό απλά όχι με μηχανη και όχι μόνος μου. Λοιπόν το πρόγραμμα έχει ώς έξής:

25/7 venice - villach (βόλτα) - weissensee(διαμονη)
26/7 Weissensee - Grossglockner - Zell am See (διαμονή)
27/7 Zell am see - halstatt - Salzburg (Διαμονή κάπου γύρω)
28/7 Salzburg (βόλτα στην πόλη και άραγμα)
29/7 Salzburg - Sankt Johan in Tirol (Πέρασμα - μικρή στάση) - Innsbruck
30/7 Innsbruck
31/7 Innsvruck - Arabba - Cortina d'ampezzo - Treviso (ή κάπου γύρω για διαμονή)
1/8 Treviso - Venice (το καράβι φέυγει στις 18:00).

Θα μπορούσα στις 31/7 να μήν κατέβω τόσο κάτω μιάς και το καράβι φέυγει απόγευμα και να μείνω κάπου εκτός πόλης.(Ξέρετε κάτι καλό?)

Cpt. Haddock
03/07/2012, 10:36
[...](Ξέρετε κάτι καλό?)

Οχι, η μαγεία του ταξιδιού ειναι να ανακαλυψεις κατι μονος σου και όχι όπου σε πανε οι άλλοι.

Σαν προταση, προσπέρασε το Sankt Johan και κανε σταση στα επομενα χωριουδακια: Going, Elmau, Scheffau

SOTOS80
03/07/2012, 10:44
Οχι, η μαγεία του ταξιδιού ειναι να ανακαλυψεις κατι μονος σου και όχι όπου σε πανε οι άλλοι.

Σαν προταση, προσπέρασε το Sankt Johan και κανε σταση στα επομενα χωριουδακια: Going, Elmau, Scheffau

Ναι το sankt Johan το έβαλα απλα σαν ενδιάμεσο για να μου βγεί η διαδρομή απο επαρχιακό ενοείται ότι όπου μ αρέσει θα σταματήσω.

Cpt. Haddock
03/07/2012, 10:55
Χαρτη/ες εχεις?

SOTOS80
03/07/2012, 11:13
GPS αλλα μου λειπει η βαση όπου την ψαχνω.

thou-vou
03/07/2012, 11:14
μια και από βενετία (όπου φτάνεις πολύ νωρίς το πρωί) πάς villach κάνε μια μικρή τρίωρη παράκαμψη να χαρούν τα ματάκια σου και τα λαστιχάκια σου... Κι αν όχι ακριβώς αυτή τη διαδρομή http://goo.gl/maps/wQE0 διάλεξε στο χάρτη κάτι αντίστοιχο... Αν σε παίρνει κι ο χρόνος βέβαια...
Για τα καράβια, όπως τα είπαν οι απο πάνω. Λεφτά τηλέφωνα κλπ πάνω σου και τα υπόλοιπα στη θέση σου...
Καμπινγκ δε χρειάζεται να κλείσεις πουθενά γιατί υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να φας σκάλωμα κάπου, να γουστάρεις ατέλειωτα βρε παιδί μου και να πιέζεσαι "γιατί έκλεισες κάμπινγκ". Απλά τσέκαρε αρκετά κάμπινγκ στο χάρτη υπολογίζοντας που θα είσαι κατά τις 7 το βράδυ (+- 50 χλμ...)

Cpt. Haddock
03/07/2012, 11:17
GPS αλλα μου λειπει η βαση όπου την ψαχνω.

ΠΑΡΕ ΧΑΡΤΕΣ !!!! :smokin:

SOTOS80
03/07/2012, 11:33
ΠΑΡΕ ΧΑΡΤΕΣ !!!! :smokin:

Γιατί το λές:) Προτειμώ την τεχνολογία απο το χαρτί. Είσαι πιο ρομαντικός μάλλον. Καταλαβαίνω γιατί το λές αλλά μου φαίνεται μπλεξιμο με την χαρτούρα. Βέβαια θα έχω έναν μαζί για bak up αλλά κυρίως χρησιμοποιώ GPS.

George_M.
03/07/2012, 11:38
Για το Αγγλικα την ξέρω την κάτασταση..έχω κάνει πολλά ταξίδια εξωτερικό απλά όχι με μηχανη και όχι μόνος μου. Λοιπόν το πρόγραμμα έχει ώς έξής:

25/7 venice - villach (βόλτα) - weissensee(διαμονη)
26/7 Weissensee - Grossglockner - Zell am See (διαμονή)
27/7 Zell am see - halstatt - Salzburg (Διαμονή κάπου γύρω)
28/7 Salzburg (βόλτα στην πόλη και άραγμα)
29/7 Salzburg - Sankt Johan in Tirol (Πέρασμα - μικρή στάση) - Innsbruck
30/7 Innsbruck
31/7 Innsvruck - Arabba - Cortina d'ampezzo - Treviso (ή κάπου γύρω για διαμονή)
1/8 Treviso - Venice (το καράβι φέυγει στις 18:00).

Θα μπορούσα στις 31/7 να μήν κατέβω τόσο κάτω μιάς και το καράβι φέυγει απόγευμα και να μείνω κάπου εκτός πόλης.(Ξέρετε κάτι καλό?)

Alta Badia (αποτελειται 6 χωρια)
263325
Alleghe
Agordo
263326

Cpt. Haddock
03/07/2012, 11:41
Γιατί το λές:) Προτειμώ την τεχνολογία απο το χαρτί. Είσαι πιο ρομαντικός μάλλον. Καταλαβαίνω γιατί το λές αλλά μου φαίνεται μπλεξιμο με την χαρτούρα. Βέβαια θα έχω έναν μαζί για bak up αλλά κυρίως χρησιμοποιώ GPS.


http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=128850

George_M.
03/07/2012, 11:48
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=128850

+1

απο προσωπικη εμπειρια:
4 ταξιδια/5 χωρες
12000χιλ
ΜΟΝΟ με παραδοσιακους χαρτες.
κανενα προβλημα

LOUKILOUK
03/07/2012, 22:18
Σωστός!! Πρέπει να χαλαρώσω .. απλά με αγχώνει και το οικονομικό καθώς το ψάχνω ακόμα και φοβάμαι μην ξεφύγω. Θα ακολουθήσω πιστά τις συμβουλές σου.Και μια ερώτηση ακόμα.. στα camping πρέπει να κάνω κράτηση ή πάω όπου με βγάλει?

Δεν χρειάζετε κράτηση πιστεύω, προσωπικά ποτέ δεν κάνω αν και έχω φάει και πακέτο, αλλά τελικά ήταν για καλό...
Δες και χόστελ επαναλαμβάνω μπορεί να βρεις και φτηνά και καλά και βολικότερα από το στήσε ξεστήσε...ειδικά σόλο μπορεί να σου έρθει και φτηνότερα...
Τιπς για εξοικονόμιση χρημάτων...νερό σε παγούρι από οποιαδήποτε βρύση στην αυστρία και στη βόρεια Ιταλία...ξηροκάρπι, παστέλι, ξερά φρούτα, μπάρες δημητριακών σε ξελασπώνουν σε ενδιάμεσα γεύματα νόστιμα και ποιοτικά, στην Ελλάδα είναι ακόμα φτηνά αυτά...καβατζώσου...Αν είσαι φίλος του φραπέ φακελάκια μέσα στο σέικερ και βουρ...ειδικά στο πλοίο που η βαρεμάρα χτυπάει κόκκινα καλό είναι να μην ακουμπάς στο μπαρ κάθε τόσο χρήμα...ακόμα και μπύρες πατατάκια είχα καβατζώσει από σουπερμάρκετ. Στην επιστροφή, προσούτα τυριά και ψωμιά από Βενετικό σουπερμάρκετ...
Άκου και roadspirit και καπ10 σχετικά με το πλοίο και τους χάρτες αντίστοιχα. Εγώ που είμαι νεάτερνταλ ταξιδεύω χωρίς GPS αλλά τώρα που θα εξελιχθώ σε μοτοσάπιενς μπορεί να πάρω... νομίζω ότι συνδυασμός είναι ιδανική λύση...
Για την διαδρομή είναι ήδη πολλές οι προτάσεις αλλά δες και λίμνη Κόμο κατεβαίνοντας και Μαντέλο ντε Λάριο...
άντε και καλό ταξίδι...


υ.γ. στο πλοίο φόρα τις σαγιονάρες σου και πάρε και μαγιό...φουτεράκι...και υπνόσκακο...αν έχεις και φουσκωτό στρωματάκι άρχοντας..;)

SOTOS80
03/07/2012, 23:10
Κάπως έτσι έχει διαμορφωθεί το πρόγραμμα μέχρι τώρα... το έκανα πιο άνετο και θα δώ λίγο απ όλα..

25/7 Venice – Villach – Villach – Weissensee (Διαμονή ->Weissensee)
26/7 Weissensee - Grossglockner – zell am see(Διαμονή)
27/7 zell am see - hallstatt - Salzburg (Διαμονή κάπου έξω απο το Salzburg)
28/7 Salzburg
29/7 Salzburg - Sankt Johann in Tirol - inssbruck (Διαμονή έξω απο το Innsbruck)
30/7 Inssbruck
31/7 Inssbruck - arabba - Agordo (Διαμονή Agordo )
1/8 Agordo - Βενετία και καράβι για πίσω....

SOTOS80
22/07/2012, 18:54
Τελικα εφτασε η μεγαλη μερα, αυριο το βραδυ θα ειμαι στο καραβι με προορισμο την Βενετια. Αν και με κατι ψιλοπροβληματακια στην μηχανη που ευχομαι να λυσω αυριο το πρωι, και αρκετο αγχος μην με βρει καμια χαζοβλαβη στο ταξιδι ξεκιναω.

Μηπως ταξιδευει και κανενας αλλος απο εδω μαζι μου???

foogr01
22/07/2012, 20:50
Καλό ταξίδι κ καλά να περάσεις!

SOTOS80
22/07/2012, 20:55
Ευχαριστω πολυ...ελπιζω να μου το επιτρεψει και το μηχανακι..:-)