PDA

View Full Version : z750 1984



Σελίδες : 1 2 3 4 5 [6] 7 8

mankam
27/11/2012, 16:17
και εδώ "δένει" το γλυκό αφού θυμάμαι ότι τα μέταλλα στην μπιέλα του συγκεκριμένου κομβιου (αυτά με τις μεγάλες τρύπες λαδιού) είναι διαφορετικά απο τις υπόλοιπες 3
προφανώς για να σώσουν τον στρόφαλο και να καλύψουν την φθορά κατέφυγαν σε μέταλλα άγνωστης προέλευσης

Τι να πω, έπεσες σε κουφή περίπτωση. Κανονικά είναι άθραυστος κινητήρας, αλλά κατι παίχτηκε παλιότερα απ οτοι φαίνεται.
Το κακό είναι οτι δεν μπορούσες να το ξέρεις πριν το λύσεις. Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης, η ο μηχανικός που το ειχε περιλάβει, ήξεραν οτι ειναι εκτός ορίων κι επέλεξαν να βαλουν άσχετα μέταλα στο κομβίο αυτό και να κάνουν σαν να μην συμβαίνει τίποτα.
θέλεις και αλλο κουφό?
καθάρισα τα πιστόνια έτσι για να δω τα στοιχειά που γράφουν επάνω τους
αρχικα με παραξένεψε τοότι τα πιστόνια 1 και 4 κυλίνδρου είχαν 2 βελάκια στην κορυφή ενω σε 2-3 ενα βελος

275329
275330

mankam
27/11/2012, 16:25
τα νουμερα που εγραφαν επανω ήταν επισης διαφορετικα σε 1-4(487) και 2-3(319)

275331

και κοιτάζοντας το προφίλ (δεν ξέρω κατα ποσό διακρίνεται στην φώτο) φαίνεται οτι τα 1-4(δεξί πιστόνι) πρέπει να είναι υψηλότερης συμπίεσης απο τα 2-3(αριστερό πιστόνι) λογω καμπύλης.
ακομα και σε θέμα φθοράς στο αυλακι της πάνω σειράς ελατηρίων τα 1-4 είναι εκτός ενώ τα 2-3 ειναι εντός ορίων ακόμα, μάλλον αυτα πρέπει να περάστηκαν αργότερα.

275333

KostasV2
27/11/2012, 17:57
Δεν ξέρω αν γίνεται σ' αυτόν τον κινητήρα, αλλά σε άλλους (σε diesel συγκεκριμένα) ξέρω ότι υπάρχουν undersized μέταλλα για "κατεβασμένους" στροφάλους. Ίσως αξίζει να το ψάξεις λίγο πριν τον πετάξεις...

soter3gm
27/11/2012, 19:04
αναρωτιόμουν αν έκανα λάθος σε σημείο που επανέλαβα τις μετρήσεις απο διαφορετικές μεριές, αλλά :hunter:
όλα τα κομβία ήταν οριακά αλλά εντός προδιαγραφών εκτός από το τελευταίο κομβίο της τετάρτης μπιέλας που είχε διαφορά με τα αλλά 0.35mm!

έτσι με ένα πρόχειρο πίνακα που έκανα για να πάρουμε μια γεύση τι συμβαίνει,άρχισα να συνειδητοποιώ 'οτι ο στρόφαλος θα πάει για διακοσμητικό στοιχείο πλέον:a7:



Πόσα χρώματα δίνει η KAWA ? 3 η 5 ? θυμάμαι πως έδινε 3 και άλλα δύο στο oversize, μην πάει τσάμπα γιατί κοστίζει ένα σκασμό λ7..... και μετά πας και για μπιέλες και πιστονς Μαν ....

Τελικά θα σου πάει ο κούκος αηδόνι μου φαίνεται :(

_V_
27/11/2012, 19:10
275356μια φωτο να σου φτιαξω τη διαθεση.ολα καλα θα πανε.

dynagrego
27/11/2012, 20:35
Αλυσιδες Hy-Vo με το μετρο εχει ενα μαγαζι στη Σπυρου πατση,στο κομματι της απο τη πανω μερια της Λ.Αθηνων αν χρειαστει κανεις.
Πας με τη παλια και σου κλεινει-πρεσσαρει μια καινουργια στο ιδιο μηκος.

sv9cvk
27/11/2012, 20:53
Μανο αν εχεις το μανιουαλ σου λεει συμφωνα με τις μετρησεις τι μεταλλα να βαλεις! Πιστευω οτι μια και εισαι μεσα στα ορια (οριακα μεν αλλα εισαι) οτι θα υπαρχουν μεταλλα ,μην ξεχνας οτι και ο δικος μου στροφαλος ηταν στην ιδια περιπου κατασταση απο θεμα φθορων .
Καλη συνεχεια και υπομονη!!:beer:

kostakis125
27/11/2012, 21:24
Για ψαξε για κατεργασια με σκληροχρωμιο..απ'οτι ξερω ετσι επισκευαζονται οι στροφαλοι..εκτος και αν μπορεις να βρεις φτηνο και καλο μεταχειρισμενο

mankam
27/11/2012, 21:37
Μανο αν εχεις το μανιουαλ σου λεει συμφωνα με τις μετρησεις τι μεταλλα να βαλεις! Πιστευω οτι μια και εισαι μεσα στα ορια (οριακα μεν αλλα εισαι) οτι θα υπαρχουν μεταλλα ,μην ξεχνας οτι και ο δικος μου στροφαλος ηταν στην ιδια περιπου κατασταση απο θεμα φθορων .
Καλη συνεχεια και υπομονη!!:beer:

χρηστο είμαι αρκετά εκτός ορίων σε ενα κομβίο μόνο, εκεί έκαναν αλχημείες με τα μέταλλα στη μπιέλα αν παρατήρησες είναι στις φώτο που είχα βάλει είναι διαφορετικά απο τίς υπόλοιπες.
Στήν περίπτωση μου μια και έχω αρκετά θέματα με το μοτέρ μια σκέψη ήταν να βρώ ολόκληρο αλλα και πάλι σε τι κατάσταση θα είναι μέσα....
Εδώ που έφτασα λοιπόν και εφόσον κεφαλάρι εκκεντροφόροι είναι σε καλή κατάσταση,και έχω προίκα μια καλή δεύτερη αλύσίδα Hy-Vo του στροφάλου (230 ευρω κανει ) θα το προχωρήσω βήμα βήμα,βέβαια το οικονομικό είναι ένα θέμα.
Προχθές μετα απο παζάρι με έναν αμερικάνο στο ebay έκλεισα στρόφαλο με μπιέλες επάνω και τα μέταλλα της κάσας και το βολάν με το μαγνήτη που έλλειπε κομμάτι στο δικό μου μαζί με τα πιστόνια απο kz750 με λίγα χιλιόμετρα όπως διαφήμιζε από τήν ίδια μοτοσυκλέτα (σημαντικό αυτό) τα οποία απο τις φώτο τουλάχιστον δείχνουν σε εξαιρετική κατάσταση .
Κορώνα γράμματα θα πεί κανείς αλλά αν είναι οκ γλυτώνω τρελο ποσό.
τα πήρα 140 δολλάρια όλα μαζί σύν μεταφορικά
μερικές φώτο:

275368
275369
275370

mankam
27/11/2012, 21:43
επίσης μήν ξεχνάμε ότι και οι μπιέλες δέν έδειχναν στά καλύτερα τους,τις επόμενες μέρες θα ξέρω 100% τίς ανοχές των κυλίνδρων από δικό μου άνθρωπο γιατί η τελευταία διάγνωση με το μάτι που έκανε το μηχανουργείο που πήγα δέν μου άρεσε...
Αν είμαι τυχερός με ένα γυάλισμα στα κύλινδρα και μιά σειρά ελλατήρια στα πιστόνια που περιμένω θα είμαι οκ.
Αλλά όπως είπα,είναι ρουλέτα...
275371
275372
275373

KostasV2
27/11/2012, 21:43
:a013: Την καλύτερη δουλειά έκανες...

mankam
27/11/2012, 21:49
Αλυσιδες Hy-Vo με το μετρο εχει ενα μαγαζι στη Σπυρου πατση,στο κομματι της απο τη πανω μερια της Λ.Αθηνων αν χρειαστει κανεις.
Πας με τη παλια και σου κλεινει-πρεσσαρει μια καινουργια στο ιδιο μηκος.
πολύ χρήσιμη πληροφορία,Hy-Vo ειναι του στροφάλου και των εκκεντροφόρων που είναι απλησίαστες σε τιμές,είχα βρεί ένα γαλικό σάιτ που τις δίνει και αυτο με το μέτρο
αλλα η δική σου πληροφορία είναι σούπερ!
άν θέλεις βάλε διέυθυνση και τηλέφωνο,θεωρω ότι είναι ειδική περίπτωση και θα βοηθήσει κάποιους σίγουρα.


εδώ σε σύγριση μήκους αυτή που φορούσε και η προίκα που πήρα με το κόμπλερ της μίζας απο αμερική

275374
και εδω η δοκιμή όταν την έβαλα επάνω πρόχειρα χωρίς κενά-μπόσικα που είχε η παλία
275375


.εκτος και αν μπορεις να βρεις φτηνο και καλο μεταχειρισμενο
όπως είδες έκανα αυτή την επιλογή
:beer:

mankam
27/11/2012, 21:55
μια φωτο να σου φτιαξω τη διαθεση.ολα καλα θα πανε.
:beer:

mankam
27/11/2012, 22:04
Πόσα χρώματα δίνει η KAWA ? 3 η 5 ? θυμάμαι πως έδινε 3 και άλλα δύο στο oversize, μην πάει τσάμπα γιατί κοστίζει ένα σκασμό λ7..... και μετά πας και για μπιέλες και πιστονς Μαν ....

Τελικά θα σου πάει ο κούκος αηδόνι μου φαίνεται :(
Σωτήρη άν μου βγέι η αγορά θα είναι οκ,οι στροφαλομπιέλλες,βολάν και πιστόνια είναι απο kz750 H αλλα η διαφορά τους είναι μόνο σε κεφαλάρι και εκκεντροφόρους με το kz750r,το τσέκαρα με κωδικούς στο CMS.com:smokin:

275376

motomaniac
27/11/2012, 22:17
ανθρωπε μου χαρα στο κουραγιο σου! εχω θα ειχα ηδη βαλει λυτους και δεμενους να ψαχνουν σε περιεργα μερη για ολοκληρο μοτερ. (εννοοντας σε παλια μαστορια και μαντρες με παλια η παλιοσιδερα.)

mankam
27/11/2012, 22:27
ανθρωπε μου χαρα στο κουραγιο σου! εχω θα ειχα ηδη βαλει λυτους και δεμενους να ψαχνουν σε περιεργα μερη για ολοκληρο μοτερ. (εννοοντας σε παλια μαστορια και μαντρες με παλια η παλιοσιδερα.)
Δημήτρη Z-KZ-GPZ750 αεροψυκτο μοτέρ δύσκολα βρίσκεις γιατί απλά τους είχαν πιεί το αιμα στην εποχή τους ,αν βρείς η τιμή θα είναι :vava: και μέσα θα είναι :a02::a11:

motomaniac
27/11/2012, 22:37
Μανο ειναι ενας μπαρμπας στην Κρυα Βρυση του νομου Πελλας που εχει μαζεψει τον μισο οδδυ εδω και 30 χρονια. καποτε πουλουσε, εχω παρει αρκετα πραγματα απο αυτον. ας πουμε οτι εχει καμια 20αρια και πλεον CB.. εχασε τον γιο του ομως σε ατυχημα με μηχανακι κι απο τοτε δεν παει καλα.. τελευταια εμαθα οτι τα μαζευει και τα δινει σε σκραπ. αν τον παρεις τηλ λεει δεν εχω. μονο αν πας απο κει ισως (δυσκολα) να βγαλεις ακρη. και παλι αν εχει. καποτε ηταν ωραιος τυπος.. με τα βρομικα χερια σου εφτιαχνε καφε και τα λεγατε με αργο πασο μεχρι να σου κανει δουλεια..δεν ξερω αν θες εχω και το νουμερο του. αν περναει ο δρομος σου προς τα κει Γεωργιαδης Γιωργος λεγεται. ρωτα και θα σου δειξοθν που ειναι.

mankam
27/11/2012, 22:57
Μανο ειναι ενας μπαρμπας στην Κρυα Βρυση του νομου Πελλας που εχει μαζεψει τον μισο οδδυ εδω και 30 χρονια. καποτε πουλουσε, εχω παρει αρκετα πραγματα απο αυτον. ας πουμε οτι εχει καμια 20αρια και πλεον CB.. εχασε τον γιο του ομως σε ατυχημα με μηχανακι κι απο τοτε δεν παει καλα.. τελευταια εμαθα οτι τα μαζευει και τα δινει σε σκραπ. αν τον παρεις τηλ λεει δεν εχω. μονο αν πας απο κει ισως (δυσκολα) να βγαλεις ακρη. και παλι αν εχει. καποτε ηταν ωραιος τυπος.. με τα βρομικα χερια σου εφτιαχνε καφε και τα λεγατε με αργο πασο μεχρι να σου κανει δουλεια..δεν ξερω αν θες εχω και το νουμερο του. αν περναει ο δρομος σου προς τα κει Γεωργιαδης Γιωργος λεγεται. ρωτα και θα σου δειξοθν που ειναι.
Τώρα κοιτούσα το google map 10χλμ απο εκεί είναι το χωριό που αγόρασα το z750!!!
στείλε μου με π.μ τηλέφωνο και διεύθυνση αν έχεις ποτέ δέν ξέρεις:beer:

hlektronio
27/11/2012, 23:21
αν μετρας κομβία με το μικρομετρο, το πλαστικγαβγαβ τι παραπάνω θα σου δείξει???

και κάτι άλλο τις μπιέλες, τις έχεις μετρήσει για το αν έχουν κάνει οβάλ ??

lspiros
28/11/2012, 06:22
πολυ καλη δουλεια με προσοχη στη λεπτομερεια και πεισμα με υπομονη:wave2:

vantaris tuning
03/12/2012, 22:43
φοβερη δουλεια...μπορω να πω χαρασ το κουραγιο σου και παλι μπραβο!!!!!

dimmie_72
06/12/2012, 00:28
επίσης μήν ξεχνάμε ότι και οι μπιέλες δέν έδειχναν στά καλύτερα τους,τις επόμενες μέρες θα ξέρω 100% τίς ανοχές των κυλίνδρων από δικό μου άνθρωπο γιατί η τελευταία διάγνωση με το μάτι που έκανε το μηχανουργείο που πήγα δέν μου άρεσε...
Αν είμαι τυχερός με ένα γυάλισμα στα κύλινδρα και μιά σειρά ελλατήρια στα πιστόνια που περιμένω θα είμαι οκ.
Αλλά όπως είπα,είναι ρουλέτα...



Τζάμι είναι, προχώρα μη το φοβηθείς καθόλου

mankam
22/12/2012, 20:34
παρατεταμένη απουσία εκτός έδρας για δουλειά και εχθές που γύρισα με περίμεναν αρκετά πράγματα.
Πρώτο πρώτο ο φάκελος με τα plastigauge τα κόκκινα του χρήστου που τα έστειλε απο το ρέθυμνο και τον ευχαριστώ:wave2:
Ηρθαν και τα πράσινα που είναι η επόμενη κλίμακα αυτά τα χρειάζονται για το διάκενο στις μπιέλες.
Άφιξη και ο στρόφαλος με τις μπιέλες και τα μέταλλα από Αμερική,δυστυχώς δεν απέφυγα τελωνείο 66 ευρω,με την πρώτη ματιά στο κουτί δείχνουν σε άριστη κατάσταση,τουλάχιστον σε σχέση με αυτόν που ελυσα.
μια πρώτη μάτια,με την εξαιρετική συσκευασία του αμερικάνου.
277504

277505

mankam
22/12/2012, 21:01
Όπως θυμάστε είχα κάποια σπασίματα στον κινητήρα σε δύσκολα σημεία,είχα διαβάσει κάποια ποστ και αντίστοιχα βίντεο στο you tube για το DURAFIX,ALUMALOY και υπήρχαν θετικές εντυπώσεις όσο αφορά την αντοχή του (μεγαλύτερη του αλουμινίου) καθώς και οτι λιώνει στους 400 βαθμούς Κελσίου και αρα περιορίζει τις πιθανότητες στρέβλωσης του υλικού,κολλάει όλα τα κράματα αλουμινίου,εκτός από το μαγνήσιο.
παρέλαβα λοιπόν 11 βέργες όπως τις βλέπετε στην φώτο:
277509


Η περιέργεια με έτρωγε και αποφάσισα να κολλήσω ενα μικρό κομμάτι που είχε σπάσει από το καπάκι που κρατάει τον επιλογέα ταχυτήτων

277510

mankam
22/12/2012, 21:09
Ζέσταμα με φλόγιστρο αρκετή ώρα στην επιφάνεια που θα κολληθεί,αλλά χρειάζομαι μέγγενη για σταθερότητα και όχι βιασύνες

277511

έτσι αφού το έδεσα στην μέγγενη το ζέστανα αρκετά,τραβώντας στιγμιαία την φλόγα και ακουμπώντας την ράβδο στο σημείο της κόλλησης μέχρι να δω οτι αρχίζει και λιώνει...
το αποτέλεσμα ειναι αυτό:

277512

277513

mankam
22/12/2012, 21:22
Υπάρχει μια δυσκολία στις κολλήσεις που χρειάζονται ενίσχυση σε αντίθετες μεριές καθότι η συμπεριφορά του είναι ρευστή όπως το καλάι των ηλεκτρονικών με αποτέλεσμα προσπαθώντας να γεμίσω όλες τις ρωγμές να τρέχει απο την κάτω μεριά που ειχα ήδη κολλήσει,ίσως πάλι και να θελει μαεστρία που δέν κατέχω:sad:
Σημασία 'εχει οτι η κόλληση έγινε ισχυρή και όσο την δοκίμασα ζορίζοντας το σημείο με αρκετή δύναμη δέν κατάλαβε τίποτα.
Σειρά έχει τις επόμενες μερες η δύσκολη κόλληση στόν κορμό μια και έχει παχος αρκετό το μέταλλο εκει και δέν βΛέπω να κάνω δουλειά με το μικρό φλόγιστρο:hmm:

277514

ΦΕΓΓΑΡΟΠΛΗΚΤΟΣ
22/12/2012, 22:35
Πολλή καλή πατέντα με της ράβδους κόλλησης, δεν την ήξερα.
Αλλά με το καμινέτο γκαζιού δεν βλέπω να κάνεις δουλειά σε πιο χοντρά κομμάτια . Ίσως με ένα γαζάκι προπανίου που έχουν οι υδραυλικοί?
277516:wave2:

duk duk
23/12/2012, 17:38
Όπως θυμάστε είχα κάποια σπασίματα στον κινητήρα σε δύσκολα σημεία,είχα διαβάσει κάποια ποστ και αντίστοιχα βίντεο στο you tube για το DURAFIX,ALUMALOY και υπήρχαν θετικές εντυπώσεις όσο αφορά την αντοχή του (μεγαλύτερη του αλουμινίου) καθώς και οτι λιώνει στους 400 βαθμούς Κελσίου και αρα περιορίζει τις πιθανότητες στρέβλωσης του υλικού,κολλάει όλα τα κράματα αλουμινίου,εκτός από το μαγνήσιο.
παρέλαβα λοιπόν 11 βέργες όπως τις βλέπετε στην φώτο:
277509


Η περιέργεια με έτρωγε και αποφάσισα να κολλήσω ενα μικρό κομμάτι που είχε σπάσει από το καπάκι που κρατάει τον επιλογέα ταχυτήτων

277510




τι ειναι αυτο δοσε πληροφοριες απο που το αγορασες και ποσο βαλε κανα link
ευχαριστο εκ τον πτροτερον

mankam
23/12/2012, 20:30
τι ειναι αυτο δοσε πληροφοριες απο που το αγορασες και ποσο βαλε κανα link
ευχαριστο εκ τον πτροτερον

αγορα απο ελλαδα: http://www.metalindustrial.gr/FILES/ALOYMINIOY_KOLISI.pdf
και απο ebay:http://www.ebay.com/itm/221146056532?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649

Και βιντεο πως το δουλευουμε:
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=jijW310xvp4#!
http://www.youtube.com/watch?v=Bu2bq9ad0e0



Πολλή καλή πατέντα με της ράβδους κόλλησης, δεν την ήξερα.
Αλλά με το καμινέτο γκαζιού δεν βλέπω να κάνεις δουλειά σε πιο χοντρά κομμάτια . Ίσως με ένα γαζάκι προπανίου που έχουν οι υδραυλικοί?

το σωστό είναι αυτό που λες άλλα έτσι όπως πάω θα αγοράσω εξοπλισμό συνεργείου:lol:

soter3gm
23/12/2012, 21:51
αγορα απο ελλαδα: http://www.metalindustrial.gr/FILES/ALOYMINIOY_KOLISI.pdf
και απο ebay:http://www.ebay.com/itm/221146056532?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649

Και βιντεο πως το δουλευουμε:
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=jijW310xvp4#!
http://www.youtube.com/watch?v=Bu2bq9ad0e0



το σωστό είναι αυτό που λες άλλα έτσι όπως πάω θα αγοράσω εξοπλισμό συνεργείου:lol:

Ωραία "πατέντα" αν την ήξερα πριν κάνα χρόνο δεν θα άλλαζα την κεφάλα από την πάπια για να βάλω Κινέζο γμτ γμτ !! μπράβο ρε μαστοράκο τη γουστάρω τρελά τη δουλειά σου :beer:


Να σου βγάλω φωτό το γκαράζ μου ? :cry:

Τo gourouni
24/12/2012, 08:29
αγορα απο ελλαδα: http://www.metalindustrial.gr/FILES/ALOYMINIOY_KOLISI.pdf
και απο ebay:http://www.ebay.com/itm/221146056532?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649

Και βιντεο πως το δουλευουμε:
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=jijW310xvp4#!
http://www.youtube.com/watch?v=Bu2bq9ad0e0



το σωστό είναι αυτό που λες άλλα έτσι όπως πάω θα αγοράσω εξοπλισμό συνεργείου:lol:


Μάστορα πιο αναλυτικά δε γίνεται.... :beer::beer:

Δώσε φωτό...:wave2:

stef88x
24/12/2012, 12:21
Συγχαρητηρια για τη δουλεια σου!! Εμαθα και μαθαινω πολλα πραγματα απο την ανακατασκευη σου.:beer:


Υπάρχει μια δυσκολία στις κολλήσεις που χρειάζονται ενίσχυση σε αντίθετες μεριές καθότι η συμπεριφορά του είναι ρευστή όπως το καλάι των ηλεκτρονικών με αποτέλεσμα προσπαθώντας να γεμίσω όλες τις ρωγμές να τρέχει απο την κάτω μεριά που ειχα ήδη κολλήσει,ίσως πάλι και να θελει μαεστρία που δέν κατέχω:sad:
Σημασία 'εχει οτι η κόλληση έγινε ισχυρή και όσο την δοκίμασα ζορίζοντας το σημείο με αρκετή δύναμη δέν κατάλαβε τίποτα.
Σειρά έχει τις επόμενες μερες η δύσκολη κόλληση στόν κορμό μια και έχει παχος αρκετό το μέταλλο εκει και δέν βΛέπω να κάνω δουλειά με το μικρό φλόγιστρο:hmm:

277514

Αν οντως συμπεριφέρεται σαν καλαι τοτε θα πρεπει τη βεργα να την λιωνει το σημειο που πας να κολησεις και οχι το φλογηστρο. Ελπιζω να βοηθησα!! Συνεχισε ετσι !!!!

srxakias junior
25/12/2012, 01:25
ωραια πραγματα!!!
:beer:
:a014:

nitso
25/12/2012, 06:48
Στη περιπτωση που μπιελες και στροφαλος δεν εχουν σημαδια πως γινεται επιλογη σε μεταλλα??βαζω το ιδιο χρωμα παλι πχ μπλε (νεα μεταλλα) δεδομενου οτι δεν υπαρχει φθορα σε κομβια στροφαλου(μεσα στα ορια)?

mankam
25/12/2012, 08:04
Στη περιπτωση που μπιελες και στροφαλος δεν εχουν σημαδια πως γινεται επιλογη σε μεταλλα??βαζω το ιδιο χρωμα παλι πχ μπλε (νεα μεταλλα) δεδομενου οτι δεν υπαρχει φθορα σε κομβια στροφαλου(μεσα στα ορια)?
Υπαρχει ενας πινακας με βαση το μανουαλ αν πχ. Η κασα δεν εχει σημαδια και ο στροφαλος εχει παμε σε μπλε μεταλλα.
Ολα αυτα ισχυουν αν τακομβια του στροφαλου εξακολουθουν και ειναι μεσα στα ορια που πρεπει.
Συνηθως σε περιπτωσεις σαν την δικη μου αγνουμε τα σημαδια,μετραμε προσεκτικα τσ κομβια και συμβουλευομαστε τον πινακα για να βρουμε σωστα μεταλλα.

soter3gm
25/12/2012, 09:15
Υπαρχει ενας πινακας με βαση το μανουαλ αν πχ. Η κασα δεν εχει σημαδια και ο στροφαλος εχει παμε σε μπλε μεταλλα.
Ολα αυτα ισχυουν αν τακομβια του στροφαλου εξακολουθουν και ειναι μεσα στα ορια που πρεπει.
Συνηθως σε περιπτωσεις σαν την δικη μου αγνουμε τα σημαδια,μετραμε προσεκτικα τσ κομβια και συμβουλευομαστε τον πινακα για να βρουμε σωστα μεταλλα.

+ 750 :a013:

sv9cvk
25/12/2012, 11:55
Υπαρχει ενας πινακας με βαση το μανουαλ αν πχ. Η κασα δεν εχει σημαδια και ο στροφαλος εχει παμε σε μπλε μεταλλα.
Ολα αυτα ισχυουν αν τακομβια του στροφαλου εξακολουθουν και ειναι μεσα στα ορια που πρεπει.
Συνηθως σε περιπτωσεις σαν την δικη μου αγνουμε τα σημαδια,μετραμε προσεκτικα τσ κομβια και συμβουλευομαστε τον πινακα για να βρουμε σωστα μεταλλα.

Ακριβως!!
Τα σημαδια ειναι για σχετικα καινουριους κινητηρες ,απο εκει και περα η σωστη διαδικασια ειναι μετρημα και συμφωνα με τον πινακα.

mankam
06/01/2013, 16:58
Μερικές φορές απο τίς αποτυχίες μαθαίνουμε,παρακάτω θα δούμε τήν αποτυχημένη κόλληση αλουμινίου στό κάτω μέρος της κάσας στο σημείο που υπάρχει οδηγός για τον επιλογέα ταχυτήτων και του ελατηρίου που εδράζεται εξωτερικά,η αλήθεια είναι ότι η κάσα του κινητήρα είχε αρκετά σπασίματα που ήθελαν επιδιόρθωση,κάποια με παλιές κολλήσεις που ξεκόλλησαν ξανά αλλά πάντα εξαντλώ τίς πιθανότητες πρίν αντικαταστήσω κάποιο εξάρτημα.
Εδώ βλέπουμε το σημείο που έχει σπάσει και έκανα απόπειρα να το σώσω:


278522

εσωτερικά μπαίνει ο επιλογέας ταχυτήτων στην τρύπα δηλαδή και εξωτερικά ελατήριο

278523

Καθάρισα με dremel γύρω γύρω το σημείο που θα γίνει η κόλληση για να μείνει καθαρό μέταλλο,αφαίρεσα και υλικό στο σημείο του σπασίματος και για να μείνει στη θέση του πέρασα βίδα με παξιμάδι και ροδέλα που πιάνει πάνω στήν κάσα.

278525

mankam
06/01/2013, 17:09
και απο την πίσω πλευρά:

278528

Και εδώ το βίντεο :
http://www.youtube.com/watch?v=PsGCWCSGk2M

Παρά τήν προσπάθεια μου να τροχίσω το παραμορφωμένο κομμάτι με το dremel εξωτερικά για να μπεί το ελατήριο και εσωτερικά να μπεί ο επιλογέας στο τέλος έμεινε τόσο λίγο που έφυγε απο τη θέση του.

Με λίγα λόγια πάμε για άλλη κάσα:(

mankam
06/01/2013, 17:24
Με την καζούρα που έπαθα η μόνη θεραπεία ήταν να κάνω άλλη δουλειά στο μοτέρ:)
Έτσι έχοντας το σετ με τις σμυριδαλοιφές και την βεντούζα ξεκίνησα να να τρίβω τις βαλβίδες για να πατήσουν σωστά πάνω στις έδρες τους.

http://www.youtube.com/watch?v=5dRP20Gulgk&feature=youtu.be

hlektronio
06/01/2013, 18:36
σε μηχανουργείο με tig ρώτησες?
καλή συνέχεια!

Γιώργος Πλ.
06/01/2013, 18:47
Πες μου ρε τρελέ ότι έτριψες βαλβίδες αφού έφυγα:

mankam
06/01/2013, 19:20
σε μηχανουργείο με tig ρώτησες?
καλή συνέχεια!
Δέν μιλάμε για κόλληση,αλλά για "χτίσιμο" στό κομμάτι που έλιωσε,το θεωρώ αρκετά δύσκολο να γίνει


Πες μου ρε τρελέ ότι έτριψες βαλβίδες αφού έφυγα: μπά είχα ήδη τελειώσει:a52: όταν ήρθες γιαυτό με είδες ήρεμο:rotflmao:
Γιώργο ετοίμασε καφέ αύριο απόγευμα έρχομαι μελίκη...

Γιώργος Πλ.
06/01/2013, 19:30
οκ όλα ένταξή ώρα πες μόνο εσύ

HONDA 9903
06/01/2013, 20:13
παρε την κασα και το κοματι και πηγενε σε καπιο μηχανουργειο η σε καπιων που εχει τικ να δει αν το υλικο της κασας δεχεται κοληση αν σου πει οτι δεχετε το κολημα καθαρησε το σειμειο κολησης πολυ καλλα γιατι η κολησεισ με την τικ πρεπει να ειναι αρκετα καλα καθαρες και ακρηβης η ρηθμησης της τικ αν ο μηχανουργος η ο οπιος αλλοσ δεν κανει της ρηθμησης και στην μηχανη της τικ δεν θα εχει σωστη κοληση με αποτελεσμα να εχεις προβλημα σε λιγο καιρο.

PQC
06/01/2013, 20:23
Προς όλους τους ανακατασκευαστές του φόρουμ.
Ο μόνος λόγος που ανοίγω το φόρουμ πια είναι,είναι για να διαβάσω κανά restoring και να με συνεπάρει η αγάπη και το μεράκι για τις μοτο.Να είσται όλοι καλά

vaska
06/01/2013, 23:37
Το έπιασα και το διάβασα όλο μία από την αρχή, έχω μείνει με μισοστριμένο τσιγάρο στο αριστερό χέρι μιάμιση ώρα. Μόνο ένα έχω να πω, συγχαρητήρια για την μεθοδικότητά σου και την προσοχή στη λεπτομέρεια. Άψογος από όλες τις απόψεις και οι φωτο σου είναι για σεμινάριο.

Εύχομαι γρήγορο κι αίσιο τέλος.

:a012::a012::a012:

100cc
07/01/2013, 00:14
Πάρε την κάσα στο χέρι και πήγαινε στην Σπύρου Πάτση.
Οπως κατεβαίνεις προς Ιερά οδο θα συναντήσεις στο αριστερό σου χέρι την Κορυτσάς.
Θα μπεις μέσα και στο δεξι σου χέρι θα δεις ενα μαγαζί που κάνει συγκολήσεις αλουμινίου, μαγνησίου κλπ.
Μπορεί να έχει και ουρά απ'εξω.
Αμα σου πει οτι φτιάχνεται είσαι ok, αμα σου πει πετατο τότε πάρε ένα αλλο.
Ισως να είναι ο καλύτερος συγκολητής που υπάρχει.

lspiros
07/01/2013, 06:35
ωραια δουλεια με τις ραβδους:beer:
καλη συνεχεια,δωσε φωτο και εξηγησεις:wave2:

manosamos
07/01/2013, 09:52
Mανο,απο οτι εχω δει στο youtube,η κολληση θελει απλωμα(γανωμα) στα τροχισμενα μερη και μετα γεμισμα.
Να υποθεσω οτι σου ετρεξε η κολληση απο το κενο?Παλεψε το λιγο ακομη.

MaiTak
07/01/2013, 18:07
φιλε μην το βαζεις κατω
θημισου ο επιμενον ΝΙΚΑ!!!
;)
και τσακο μια για να ξαναπαρεις τα πανω σου
:beer:
και δυο μη σου πω ....
:beer:

Γιώργος Πλ.
07/01/2013, 18:52
Καλησπέρα
Λες να ανοίξω και εγώ ένα θέμα με ότι έκανα
θα μπορέσω να το υποστηρίξω
ή θα γίνω ρόμπα όπως λέτε και εσείς η νεότεροι

mankam
07/01/2013, 19:30
Καλησπέρα
Λες να ανοίξω και εγώ ένα θέμα με ότι έκανα
θα μπορέσω να το υποστηρίξω
ή θα γίνω ρόμπα όπως λέτε και εσείς η νεότεροι
Γιώργο πρίν λίγες ώρες ήμαστε μαζί και ζαχαρώναμε το Ζ750 Ε το προηγούμενο μοντέλο απο το δικό μου πού έχεις μέσα στο μαγαζί σου σε φάση ανακατασκευής,πιστεύω ότι του αξίζει μία παρουσίαση:wave2:
και επειδή εσύ λόγω γήρατος:a22: δέν μπορείς να κάνεις τήν αρχή βάζω εγώ μερικές φώτο που τράβηξα σήμερα.
Μπορεί τα κάρτερ απο το Gpz750 Turbo να μήν ταίριαξαν στίς βάσεις μπροστά αλλά αποζημιώθηκα απο την γνωριμία μαζί σου και με τόν χάρη,άλλος τρελός kawasakias αφου με έκανε και έμεινα παγωτό με το street fighter που ετοιμάζει πάνω σε πλαισιο και μοτέρ 750 turbo,αυτό δέν περιγράφεται με λόγια,μόνο με φωτογραφίες καταλαβαίνει κανείς!
Και το τελειωτικό ήταν να δώ μπροστα μου το άλλο το μαμίσιο Gpz750 turbo που έχει ο ΄χαρης να παίρνει μπροστά και να δουλέυει σάν ρολόι!

278567

278568

278569

mankam
07/01/2013, 20:03
Mανο,απο οτι εχω δει στο youtube,η κολληση θελει απλωμα(γανωμα) στα τροχισμενα μερη και μετα γεμισμα.
Να υποθεσω οτι σου ετρεξε η κολληση απο το κενο?Παλεψε το λιγο ακομη.

Μάνο δες το βίντεο που έβαλα σε προηγούμενο πόστ: https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=PsGCWCSGk2M#!
Eλιωσε το κομμάτι που ήθελα να κολλήσω και όχι μόνο η κόλληση,πολύ δυνατό το προπάνιο δέν περίμενα να λίωσει και το μέταλλο τής κάσας,αλλά άν παρατηρήσεις και η βέργα του Durafix δεν έλιωνε ποιο πριν.
οπότε τι να κολλήσω? δέν έχει νόημα αφού η εσωτερική και εξωτερική διάμετρος που πρέπει να είναι ακριβής παραμορφώθηκαν.


φιλε μην το βαζεις κατω
θημισου ο επιμενον ΝΙΚΑ!!!

και τσακο μια για να ξαναπαρεις τα πανω σου

και δυο μη σου πω ....
καί μία απο εμένα,φυσικά καί δέν τα παρατάμε θα λυθεί και αυτό το πρόβλημα και πάμε για άλλα μέχρι νά πάρει ξανά μπροστά η "κυρία" και αυτή τη φορά να γουργουρίζει με του δούλεμά της:beer:


Πάρε την κάσα στο χέρι και πήγαινε στην Σπύρου Πάτση.
Οπως κατεβαίνεις προς Ιερά οδο θα συναντήσεις στο αριστερό σου χέρι την Κορυτσάς.
Θα μπεις μέσα και στο δεξι σου χέρι θα δεις ενα μαγαζί που κάνει συγκολήσεις αλουμινίου, μαγνησίου κλπ.
Μπορεί να έχει και ουρά απ'εξω.
Αμα σου πει οτι φτιάχνεται είσαι ok, αμα σου πει πετατο τότε πάρε ένα αλλο.
Ισως να είναι ο καλύτερος συγκολητής που υπάρχει.
δυστυχώς είμαι μακριά απο αθήνα αλλά και πάλι όπως είπα δύσκολα να σωθεί αυτό το σημείο που έλιωσε.


Το έπιασα και το διάβασα όλο μία από την αρχή, έχω μείνει με μισοστριμένο τσιγάρο στο αριστερό χέρι μιάμιση ώρα. Μόνο ένα έχω να πω, συγχαρητήρια για την μεθοδικότητά σου και την προσοχή στη λεπτομέρεια. Άψογος από όλες τις απόψεις και οι φωτο σου είναι για σεμινάριο.

Εύχομαι γρήγορο κι αίσιο τέλος.
Νάσαι καλά βασίλη εγώ δέν το εύχομαι....το πιστεύω:beer:

virus
07/01/2013, 20:21
συγχαρητηρια για το μερακι σου και την αγαπη που δειχνεις στην ανακατασκευη σου :beer:

δεν βαζεις μια φωτο με την ζημια που εγινε στο καρτερ μπας και πεσει καμια ιδεα απο κανεναν ;)

mankam
07/01/2013, 21:17
συγχαρητηρια για το μερακι σου και την αγαπη που δειχνεις στην ανακατασκευη σου :beer:

δεν βαζεις μια φωτο με την ζημια που εγινε στο καρτερ μπας και πεσει καμια ιδεα απο κανεναν ;)

φωτογραφίες πρίν την κόλληση υπάρχουν ποιό πάνω

μετα τήν κόλληση :

278576

και αφού τροχίστηκε εσωτερικά και εξωτερικά ώστε να μπεί ο άξονας και το ελατήριο:

278579

κατέληξε έτσι μόλις ζορίστηκε λίγο μια και είχε αδυνατίσει η κόλληση

278580

Γιώργος Πλ.
07/01/2013, 21:27
οκ θα προσπαθήσω αλά θέλω την βοήθεια και την επιείκεια του κοινού

virus
07/01/2013, 21:30
ναι μετα την κοληση ενοουσα. τωρα βλεπω την ζημια:(

δυστυχως ειναι πολυ ζημια. το ειπα επειδη ο παππους στην σπυρου πατση που αναφερθηκε πιο πανω κανει θαυματα.

δεν πειραζει τωρα τουλαχιστον ηταν μια εμπειρια. τωρα καρτερ και θαναι πιο δυνατο δηλαδη δεν θαχει ευαισθησια το σημειο εκεινο. καθε εμποδιο σε καλο που λενε;)


:beer:

sv9cvk
07/01/2013, 22:27
Μανο αυτην τη κοληση αλουμινιου την ειχα δοκιμασει πριν κανα δυο χρονια και δεν εμεινα ευχαριστημενος.
Κριμα που κατεληξε ετσι!!! Τι σκεφτεσαι? θα βρεις αλλο καρτερ (αλλα καρτερ μαλλον) ? το εχεις ψαξει καθολου?

motomaniac
07/01/2013, 22:45
Μανο ποιον Χαρη λες? ειναι απο την Βεργινα κι εχει 750 turbo.. δεν νομιζω να ειναι και πολλοι εκει.. αμα δε, τον φωναζουνε και προεδρο..

Γιώργος Πλ.
07/01/2013, 23:28
Μανο ποιον Χαρη λες? ειναι απο την Βεργινα κι εχει 750 turbo.. δεν νομιζω να ειναι και πολλοι εκει.. αμα δε, τον φωναζουνε και προεδρο..

ναι για τον πρόεδρο λέει

Τo gourouni
07/01/2013, 23:56
Μάστορα, υπομονή..... θα τη βρείς τη λύση! :wave2:

dynagrego
08/01/2013, 00:19
μηπως ειναι μαιμου οι ραβδοι συγκολλησης?
Οι Durafix Easyweld ειναι καπως ετσι,οχι χυμα.
http://www.ebay.com/itm/Durafix-Easyweld-Alloy-Welding-Rods-10-x-Rods-/370421586909?pt=UK_Body_Shop_Supplies_Paint&hash=item563ed8dbdd

mankam
08/01/2013, 05:38
Μανο ποιον Χαρη λες? ειναι απο την Βεργινα κι εχει 750 turbo.. δεν νομιζω να ειναι και πολλοι εκει.. αμα δε, τον φωναζουνε και προεδρο..
μαζί με τον γιώργο που απάντησε και τον χάρη πήγαμε στόν παππού που έλεγες στήν κρύα βρύση με τίς τεράστιες αποθήκες γεμάτες θησαυρούς,δυστυχώς παρότι ο γιώργος έχει φιλική σχέση μαζί του δέν βγάλαμε άκρη,παππού έχεις z750 μοτέρ? -έχω αλλά που το έχω.... δύο τεράστιες αποθήκες ακόμα θεσσαλονίκη και δέν ξέρει τι έχει μέσα,katana cb z και ότι ονειρεύεται ένας λάτρης του παλιού!
δυστυχώς πονεμένη ιστορία έχασε το μοναχογιό του σε ατύχημα με μοτοσυκλέτα και δέν τον νοιάζει τίποτα πλέον,στο τέλος θα πάνε για σκράπ.


Τι σκεφτεσαι? θα βρεις αλλο καρτερ (αλλα καρτερ μαλλον) ? το εχεις ψαξει καθολου? χρήστο μονόδρομος πλέον είναι ψάχνω κάρτερ,θα μού έδεινε ο χάρης απο το turbo gpz750 αλλά έιχανε διαφορά στίς βάσεις μπροστά λόγω τουρμπίνας.


μηπως ειναι μαιμου οι ραβδοι συγκολλησης? δέν νομίζω να είναι εκεί το θέμα,έλιωσε το αλουμίνιο της κάσας και δημιούργησε όλο το θέμα.

Γιώργος Πλ.
08/01/2013, 06:54
Ρε δεν κοιμάσαι ποτέ εσύ

manosamos
08/01/2013, 08:37
Μάνο δες το βίντεο που έβαλα σε προηγούμενο πόστ: https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=PsGCWCSGk2M#!
Eλιωσε το κομμάτι που ήθελα να κολλήσω και όχι μόνο η κόλληση,πολύ δυνατό το προπάνιο δέν περίμενα να λίωσει και το μέταλλο τής κάσας,αλλά άν παρατηρήσεις και η βέργα του Durafix δεν έλιωνε ποιο πριν.
οπότε τι να κολλήσω? δέν έχει νόημα αφού η εσωτερική και εξωτερική διάμετρος που πρέπει να είναι ακριβής παραμορφώθηκαν.

Νάσαι καλά βασίλη εγώ δέν το εύχομαι....το πιστεύω:beer:

Ναι,τωρα το καταλαβα φιλε.
Ισως ειναι καθαρο αλουμινιο χωρις προσμιξεις που το σκληραινουν και του ανεβαζουν τον βαθμο τιξης,για αυτο ελιωσε.
Να σου πω ομως και κατι?Καλυτερα να αλλαξεις κελυφος τωρα παρα να εκανες κολληση με αμφιβολο αποτελεσμα.Το κομματι αυτο τραβαει ζωρια και μαλλον καποια στιγμη θα ξαναελυνες κινητηρα.

sapila racing
08/01/2013, 09:22
Κι αλλη ατυχία, αλλά δεν σε φοβάμαι εσένα, στο τέλος θα το φτιάξεις.
Ο παππούς δεν αφήνει να πας εσύ να ψάξεις φαντάζομαι ε? Και να βγάλεις και φωτό τους θησαυρούς του.. ε? :D

ΦΕΓΓΑΡΟΠΛΗΚΤΟΣ
08/01/2013, 10:22
Κι αλλη ατυχία, αλλά δεν σε φοβάμαι εσένα, στο τέλος θα το φτιάξεις.
Ο παππούς δεν αφήνει να πας εσύ να ψάξεις φαντάζομαι ε? Και να βγάλεις και φωτό τους θησαυρούς του.. ε? :D

Μακαρι να γινόταν κάτι τέτοιο.:eek:

motomaniac
08/01/2013, 13:48
Κι αλλη ατυχία, αλλά δεν σε φοβάμαι εσένα, στο τέλος θα το φτιάξεις.
Ο παππούς δεν αφήνει να πας εσύ να ψάξεις φαντάζομαι ε? Και να βγάλεις και φωτό τους θησαυρούς του.. ε? :D

o παππους Αρη δεν σε αφηνει να μπιες ουτε στην διπλανη αποθηκη του. ισως ειναι απο τους μεγαλυτερους πλειοδοτες του οδδυ στην βορεια Ελλαδα. οποτε καταλαβαινεις τι εχει μαζεψει..

motomaniac
08/01/2013, 13:55
μαζί με τον γιώργο που απάντησε και τον χάρη πήγαμε στόν παππού που έλεγες στήν κρύα βρύση με τίς τεράστιες αποθήκες γεμάτες θησαυρούς,δυστυχώς παρότι ο γιώργος έχει φιλική σχέση μαζί του δέν βγάλαμε άκρη,παππού έχεις z750 μοτέρ? -έχω αλλά που το έχω.... δύο τεράστιες αποθήκες ακόμα θεσσαλονίκη και δέν ξέρει τι έχει μέσα,katana cb z και ότι ονειρεύεται ένας λάτρης του παλιού!
δυστυχώς πονεμένη ιστορία έχασε το μοναχογιό του σε ατύχημα με μοτοσυκλέτα και δέν τον νοιάζει τίποτα πλέον,στο τέλος θα πάνε για σκράπ..

Μανο δως του μερικες μερες αν σου ειπε οτι θα ψαξει και μετα πιεζε που και που (καθε 3-4 μερες) πολυ πιθανων αν εχει στιγμες διαυγειας να σου βρει.

εγω εψαχνα μοτερ ER5 που του σκισα τα ματια, τον ενημερωσα να μου βρει μου ειπε οκ.. ο μαστορας ομως περιμενε με λυμενο μοτερ κι ως γνωστον δεν θα περιμενε πολυ και με πιεζε. τελικα το εφτιαξα με κοστος 750-800ε δεν θυμαμαι.. με παιρνει που λες ο Γιωργης (ο παππους ντε..) μετα απο καναν μηνα τηλ τον πατερα μου και λεει σε βρηκα μοτερακι τζαμι χωρις χιλιομτερα.. χαχαχχαχα ασε μας ρε θειο.. με τον πονο μας παιζεις..

αμα του πηγαινατε τσιπουρακι και μεζε? λεω εγω τωρα.. ειδες παντως τι εχει? και δεξια απο το "μαγαζι" μια αποθηκη γεματη δικη ειναι.. και στην ταρατζα κοιτουσε αγερωχα ενα CB μπατσαδικο μαζι με κατι αλλα..

Γιώργος Πλ.
08/01/2013, 20:04
Μανο δως του μερικες μερες αν σου ειπε οτι θα ψαξει και μετα πιεζε που και που (καθε 3-4 μερες) πολυ πιθανων αν εχει στιγμες διαυγειας να σου βρει.

εγω εψαχνα μοτερ ER5 που του σκισα τα ματια, τον ενημερωσα να μου βρει μου ειπε οκ.. ο μαστορας ομως περιμενε με λυμενο μοτερ κι ως γνωστον δεν θα περιμενε πολυ και με πιεζε. τελικα το εφτιαξα με κοστος 750-800ε δεν θυμαμαι.. με παιρνει που λες ο Γιωργης (ο παππους ντε..) μετα απο καναν μηνα τηλ τον πατερα μου και λεει σε βρηκα μοτερακι τζαμι χωρις χιλιομτερα.. χαχαχχαχα ασε μας ρε θειο.. με τον πονο μας παιζεις..

αμα του πηγαινατε τσιπουρακι και μεζε? λεω εγω τωρα.. ειδες παντως τι εχει? και δεξια απο το "μαγαζι" μια αποθηκη γεματη δικη ειναι.. και στην ταρατζα κοιτουσε αγερωχα ενα CB μπατσαδικο μαζι με κατι αλλα..

Είμαι κολλητός με το Γιώργο τα επιθεωρήσαμε όλα

motomaniac
08/01/2013, 22:44
και ? εχει? δεν καταλαβα.. θα ψαξει?

Γιώργος Πλ.
08/01/2013, 22:51
και ? εχει? δεν καταλαβα.. θα ψαξει?

Του βρήκα εγώ ολόκληρο μοτέρ

sapila racing
09/01/2013, 09:40
Του βρήκα εγώ ολόκληρο μοτέρ

Ωραίος! :)

motomaniac
09/01/2013, 09:42
Του βρήκα εγώ ολόκληρο μοτέρ
Ωραιος! χαιρετισματα στον προεδρο δωσε.. απο τον Δημητρη απο την Βεροια με το cbr600.

mankam
09/01/2013, 11:34
P
Ωραίος! :)
Ιντιανα τζοουνς ο γιωργος το εβαλε και μπροστα με τον προεδρο. Καιμε πηρε τηλεφωνο να το ακουσω ο τρελος τις επομενες μερες θα παω νατο παρω
Φυσικα θα φτιαξω και αυτο το μοτερ που εχω λυμενο τωρα ,το πηγα για γυαλισμα στα κυλινδρα με τα πιστονια του αμερικανου σχεδον καινουργια ειναι μου ειπε το ρεκτιφιε.εδωσα και το κεφαλαρι για ενα πλανιαρισμα (ειχε γραμμες) και αλλαγη ενα οδηγο βαλβιδας μολις. βρω καπακια καρτερ θα το κλεισω και θα ειναι αστερι.

sv9cvk
09/01/2013, 12:03
Του βρήκα εγώ ολόκληρο μοτέρ

Αν ειναι απο αυτο το μηχανακι που ειδα τοτε ειναι κριμα!!!ΘΕΛΩ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟΟΟΟ!!!!(εστω χωρις μοτερ!!! και ας φαω ξυλο):pantofla:

motomaniac
09/01/2013, 15:24
Γιωργο ο Κυρ Γιωργης δεν εχει κανα boldor να στειλουμε στην Κρητη? αλλα κυρ Χρηστο θα μας δειξεις φωτο απο τα καρουμπαλα της παντοφλας μετα.. :a22::bawl:

Γιώργος Πλ.
09/01/2013, 15:57
Γιωργο ο Κυρ Γιωργης δεν εχει κανα boldor να στειλουμε στην Κρητη? αλλα κυρ Χρηστο θα μας δειξεις φωτο απο τα καρουμπαλα της παντοφλας μετα.. :a22::bawl:

1 Ο κ. κ. Γιώργος δεν ξέρη τι έχει είναι σαν μωρό όλοι ξέρουμε το γιατί και δεν μπορώ να τον ζορίσω για τίποτα και με τίποτα
2 στύλε το τηλ σου με πμ. να βρεθούμε και να πάμε να κλάψου με μαζί στη γιάφκα του (εγώ θα πάω το απόγευμα να του κάνω τα ηλεκτρικά )
3 αν ειχε 1050 άλος θα πλήρωνε γιατρούς για ράμματα και δικηγόρους για διαζύγια
Δεν λέω ποιος γιατί η γυναίκα μου ξερή από pc και ο διάολος έχει πολλά ποδάρια

mankam
09/01/2013, 17:42
Αν ειναι απο αυτο το μηχανακι που ειδα τοτε ειναι κριμα!!!ΘΕΛΩ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟΟΟΟ!!!!(εστω χωρις μοτερ!!! και ας φαω ξυλο):pantofla:
Αλλαγη σχεδιων:a01: κριμα ειναι να το χαλασω.... Ειναι και το αγαπημενο μου χρωμα!
Οποτε θα την παρω ολη την κυρια.

Julius
09/01/2013, 18:23
Αλλαγη σχεδιων:a01: κριμα ειναι να το χαλασω.... Ειναι και το αγαπημενο μου χρωμα!
Οποτε θα την παρω ολη την κυρια.

Σωστόοοοοοοοος :a013:

θα γλυτώσει και ο Χρήστος το ξύλο.

sv9cvk
09/01/2013, 19:23
Αλλαγη σχεδιων:a01: κριμα ειναι να το χαλασω.... Ειναι και το αγαπημενο μου χρωμα!
Οποτε θα την παρω ολη την κυρια.

:a013::a08:


Σωστόοοοοοοοος :a013:

θα γλυτώσει και ο Χρήστος το ξύλο.

:a35::a35:

dimmie_72
09/01/2013, 22:03
Πω, πω τι έχουμε να δούμεεεε! :)

astroman76
09/01/2013, 22:19
και εγω δεν θα βρω καποτε ενα 550/750/1100 ετσι ακριβως θα το κανω με τα αυτοκολητα του τις 18ρες τριμπρατσες και την Κερκερ σωληνα!

http://www.rastec.nl/uploaded_files/rainey10.jpg

http://3.bp.blogspot.com/-HM9tx5wcYJA/UGIC-p41mdI/AAAAAAAAC4c/RBJhapGMrow/s1600/Fam250b.jpg

http://www.clubmoto1.com/sites/default/files/imagecache/Noticias_Super_640/3_12.jpg

sapila racing
10/01/2013, 09:27
Αλλαγη σχεδιων:a01: κριμα ειναι να το χαλασω.... Ειναι και το αγαπημενο μου χρωμα!
Οποτε θα την παρω ολη την κυρια.

Αυτός είσαι! :beer:

srxakias
16/01/2013, 17:29
Ακριβως το ιδιο θα εκανα:a013::lol::wave2:

mankam
19/01/2013, 20:14
Εχθες παρελαβα απο το μηχανουργειο το κεφαλαρι που ειχα αφησει για λαιτ πλανιαρισμα και αλλαγη εναν οδηγο βαλβιδας μαζι με το αναλογο φρεζαρισμα στην εδρα της,απο οσο μου ειπαν ειχε παρει καποια δεκατα στραβωμα και χρειαζοταν το πλανιαρισμα,ας ειναι καλα ο νικος ο μηχανικος που αν και αυτοκινητων βλεπωντας τις φωτο απο το λυσιμο στο κεφαλαρι και τα σημαδια απο την φλανζα επανω του επεμενε να το πλανιαρω:beer:

279789

279790

mankam
19/01/2013, 20:20
τα κυλινδρα εφοσον μετρηθηκαν επιτελους με ρολογια και το μανουαλ ανα χειρας ηταν οριακα αλλα εντος προδιαγραφων κατασκευαστη και ετσι εγινε ενα γυαλισμα,οποτε με τα πιστονια που παρελαβα απο αμερικη και και ηταν σχεδον αδουλευτα κρατησαμε το κοστος σε λογικα πλαισια:beer:

279792

279793

279795

sotirisrg50
22/01/2013, 00:26
Φοβερή δουλειά!!
Μπράβο για το μεράκι σου, την υπομονή, την επιμονή και τη σημασία στη λεπτομέρεια.
Διαβάζοντας το θέμα σου αισθάνομαι την ανάγκη να σου πώ ευχαριστώ που το μοιράζεσαι με όλους μας.
Είναι σίγουρο οτι το θέμα αυτό θα γίνει οδηγός και έμπνευση για πολλούς ακόμη, (ελπίζω και για μένα στο μέλλον).
Καλή συνέχεια! Ελπίζω στο τέλος να μπορέσεις να υπολογίσεις το συνολικό κόστος της ανακατασκευής και να πείς χαλάλι!
Και πάλι συγχαρητήρια για τη δουλειά σου.

dynagrego
22/01/2013, 07:13
Αν ξεφυγε το πλαναρισμα,ισως να χρειαστει τσεκαρισμα ο χρονισμος των εκκεντροφορων και να μπει λιγο παχυτερη φλατζα βασης κυλινδρου για να ερθει στα ισα του.

motomaniac
22/01/2013, 12:21
Εχθες παρελαβα απο το μηχανουργειο το κεφαλαρι που ειχα αφησει για λαιτ πλανιαρισμα και αλλαγη εναν οδηγο βαλβιδας μαζι με το αναλογο φρεζαρισμα στην εδρα της,απο οσο μου ειπαν ειχε παρει καποια δεκατα στραβωμα και χρειαζοταν το πλανιαρισμα,ας ειναι καλα ο νικος ο μηχανικος που αν και αυτοκινητων βλεπωντας τις φωτο απο το λυσιμο στο κεφαλαρι και τα σημαδια απο την φλανζα επανω του επεμενε να το πλανιαρω:beer:

279789

279790

αυτο το made in japan στο κεφαλαρι το βλεπουν οι αλλοι και βγαζουν σπυρια... πολυ γουσταρω!!!

mankam
23/01/2013, 18:48
Φοβερή δουλειά!!
Μπράβο για το μεράκι σου, την υπομονή, την επιμονή και τη σημασία στη λεπτομέρεια.
Διαβάζοντας το θέμα σου αισθάνομαι την ανάγκη να σου πώ ευχαριστώ που το μοιράζεσαι με όλους μας.
Είναι σίγουρο οτι το θέμα αυτό θα γίνει οδηγός και έμπνευση για πολλούς ακόμη, (ελπίζω και για μένα στο μέλλον).
Καλή συνέχεια! Ελπίζω στο τέλος να μπορέσεις να υπολογίσεις το συνολικό κόστος της ανακατασκευής και να πείς χαλάλι!
Και πάλι συγχαρητήρια για τη δουλειά σου.
Η σχεση ειναι αμφιδρομη.
Και εγω εχω κινητρο επιπλεον ξερωντας οτι υπαρχουν τοσα ματια που βλεπουν και μοιραζονται την ιδια "αρρωστια" με εμενα και απο οσο φαινεται ειναι πολλοι:beer:
Ακομα και τους silent watcher που καποια στιγμη αν δουν κατι λαθος θα το επισημανουν.


Αν ξεφυγε το πλαναρισμα,ισως να χρειαστει τσεκαρισμα ο χρονισμος των εκκεντροφορων και να μπει λιγο παχυτερη φλατζα βασης κυλινδρου για να ερθει στα ισα του.
Καποια δεκατα μονο δημητρη κατεβηκε δεν επηρεαστηκε ο χρονισμος.
Επιπλεον τα νεα πιστονια ειναι λιγοτερο πομπε απο αυτα που φορουσε πριν οποτε στο θεμα της συμπιεσης θα ειναι πανω κατω στα ιδια με πριν.

lspiros
23/01/2013, 21:50
ολα ωραια ρε αρχοντα,αυτο το made in japan τι μας το χτυπας?:bawl::beer:

motomaniac
23/01/2013, 22:05
σπυρο παιζει και στις βιδες να ειχαν βαλει ταμπελα οι τρελοι τοτε..

_V_
27/01/2013, 11:37
αυτο το made in japan στο κεφαλαρι το βλεπουν οι αλλοι και βγαζουν σπυρια... πολυ γουσταρω!!!και τα αλλα γραφουν ονομασια προελευσης αλλα δεν το βλεπεις απο τη λαδιλα:lol:

motomaniac
27/01/2013, 15:21
και τα αλλα γραφουν ονομασια προελευσης αλλα δεν το βλεπεις απο τη λαδιλα:lol:
χαχαχχαχαχαχαα


Μανο!!! ανοιξε το φορουμ ε!!! εχουμε νεα?

mankam
28/01/2013, 22:01
χαχαχχαχαχαχαα


Μανο!!! ανοιξε το φορουμ ε!!! εχουμε νεα?

Μπα τιποτα δημητρη κτος απο ενα Ζ1000 που εχω σε χαλαρο ψησιμο καπου χαμενο σε ενα χωριο :a13:

motomaniac
28/01/2013, 22:10
χαχαχχαχαχχαχαα αστο 1000 ησυχο.. μου ειπεθα μου το χαρισει δεν ειδες? οταν παρει συνταξη λεει..
αλλα κατι μου λεει πως ετσι που πανε τα πραγματα δεν τον εβλεπω τον Γιωρη να παιρνει συνταξη..

mankam
17/02/2013, 20:17
Μια και τα καπακια του καρτερ μαζι με τα ανταλλακτικα απο cms θα ερθουν τελος του μηνα σκεφτηκα να κανω προεργασια σε εξαρτηματα του κινητηρα που ουτως η αλλως θα επρεπε να γινουν...

Εδω φαινεται μονταρισμενο το κομπλερ αφου αλλακτηκαν τα ρουλεμαν δεξια αριστερα με καινουργια αλλα και το σωληνωτο που εδραζεται πανω του το γραναζι της μιζας,τα κυλινδρακια και τα ελατήρια τα ειδα σε καλη κατασταση και δεν τα πειραξα.
Μπηκε σε μεμβρανη περιτυλιγματος για προστασια απο σκονη και περιμενει την σειρα του:)

282377

mankam
17/02/2013, 20:24
Σειρα ειχε η αντλια λαδιου να καθαριστει και να μετρηθει βαση μανουαλ για να ειμαι σιγουρος οτι λειτουργει σωστα μια και το μοτερ εχει γινει ολικη ανακατασκευη και δεν θελω περιπετειες:eleison:

Ετσ ξεκιναμε το λυσιμο

282378

282379