PDA

View Full Version : Καλοκαιρινή τρέλα



Σελίδες : [1] 2

Anastassios
29/06/2012, 08:37
Καλημέρα παιδιά,

Λοιπόν σήμερα θα πάω την οικογένεια στο χωρίο (με το αυτοκίνητο), θα κάτσω ΣΚ και την Δευτέρα θα επιστρέψω για δουλειά.

Το επόμενο ΣΚ λοιπόν φλερτάρω να κάνω τρέλα. Να πάω να τους βρω με την μηχανή.

Η κατάσταση έχει ως εξής.

Είμαι 38 χρονών και οδηγώ μηχανή εδώ και 3 -4 χρόνια, δεν έχω την άνεση που έχει κάποιος οδηγεί από πιτσιρικάς. Αυτή την στιγμή οδηγώ μια Transalp. Τελευταία λόγω δουλειάς την βγάζω καθημερινά στην εθνική για 4-5 χιλιόμετρα και έχω πάρει θάρρος.

Σκέφτομαι λοιπόν την άλλη εβδομάδα να την βγάλω για πρώτη φορά από την Αθήνα και να οδηγήσω μέχρι την Λευκάδα. :D

Οκ, ξέρω ότι είναι τρέλα, δεν έχω αποφασίσει πόσο μεγάλη τρέλα είναι. Από την άλλη για αυτό την πήρα Transalp, για να μπορώ σιγά σιγά να κάνω κανένα ταξιδάκι.


Συμβουλές και γνώμες ευπρόσδεκτες....

DimChios
29/06/2012, 08:43
"Μεγάλος" και οικογενειάρχης ανθρωπος εισαι, δεν εισαι κανενα παιδι!

Εξοπλισμό σωστό, όχι βιασύνες, "χαζεψε" τη διαδρομή να την ευχαριστηθεις απλα μη παρασυρθεις γιατι ο δρομος (ειδικα η "Εθνικη" Αθηνων Πατρων ειναι ενα μπ00ρδελο και μισο-το γνωριζεις αλλωστε) και βουρ!

Στασεις οποτε νοιωθεις να χρειαζεσαι υγρα, τσεκαρε λαστιχα φρενα κλπ πριν ξεκινησεις!

Τip αν θελεις λιγο περισσοτερη "περιπετεια" να πας απο Παλαιρο - Αστακο

Καλο ταξιδι!

:wave2:

TROOPER
29/06/2012, 08:44
οδηγας 3-4 χρονια και δεν εχεις βγει εκτος πολης.και το θεωρεις τρελα να πας στη λευκαδα.

μην πας.

για την ακριβεια φιλε μου πουλα την.πολυ φιλικα και χωρις ιχνος ειρωνιας!

:wave2:

Anastassios
29/06/2012, 08:50
Ρε Trooper, πολύ βαριά τα λες, να μου έλεγες τράβα πρώτα μέχρι την Κόρινθο για προπόνηση θα έλεγα οκ, αλλά όχι και πούλα την! Εξήγησε γιατί τόσο μαύρα;

DimChios
29/06/2012, 08:51
οδηγας 3-4 χρονια και δεν εχεις βγει εκτος πολης.και το θεωρεις τρελα να πας στη λευκαδα.

μην πας.

για την ακριβεια φιλε μου πουλα την.πολυ φιλικα και χωρις ιχνος ειρωνιας!

:wave2:



Γιατι ρε Γιωργο?

Για να την εχει, τη θελει τη μοτο, του χρειαζεται! Πιθανα να την ευχαριστιεται κιολας! Δε θα παει και στο NordKapp!

Ετυχε να μη βγει απ την Αθηνα, δεν πρεπει καποια στιγμη να βγει?

Λιγο υπομονη και συννεση πρεπει να εχει!

Cpt. Haddock
29/06/2012, 08:54
οδηγας 3-4 χρονια και δεν εχεις βγει εκτος πολης.και το θεωρεις τρελα να πας στη λευκαδα.

μην πας.

για την ακριβεια φιλε μου πουλα την.πολυ φιλικα και χωρις ιχνος ειρωνιας!

:wave2:


Αν και βαρυς ο λόγος, δε στερειται λογικής...

GIXXERAKIAS
29/06/2012, 08:54
Μια χαρά θα είσαι φίλε Αναστάσιε και με το καλό να τους εκπλήξεις.:beer:

(πιό καλοκαιρίνη τρέλα θεωρώ το ότι πήγα με το σκούτερ 125 κυβικα στην Βυτίνα πέρσι παρά αυτό που λές εσύ)

TROOPER
29/06/2012, 08:58
Γιατι ρε Γιωργο? ........

γιατι εχει οικογενεια.

Cpt. Haddock
29/06/2012, 09:00
γιατι εχει οικογενεια.

Και γιατι το Αθηνα-Λευκαδα καλοκαιριατικα με μηχανη δεν ειναι κι οτι πιο εύκολο. Το λέω εγω που το κανω πολύ συχνα εδω και καποια χρόνια...

TROOPER
29/06/2012, 09:01
Ρε Trooper, πολύ βαριά τα λες, να μου έλεγες τράβα πρώτα μέχρι την Κόρινθο για προπόνηση θα έλεγα οκ, αλλά όχι και πούλα την! Εξήγησε γιατί τόσο μαύρα;

διοτι με αυτα που ειπες φιλε μου και οπως τα ειπες εγω βλεπω εναν χειριστη δικυκλου το οποιο συνεπαγεται αγνοια.κι επειδη εχεις οικογενεια θα ειμαι ο τελευταιος που θα σε προτρεψει να κανεις μια τρελα.

μην με παρεξηγεις.απανταω με βαση τα δεδομενα που εσυ εδωσες.δεν σε γνωριζω και μπορει να κανω λαθος.αλλα με βαση αυτα που ειπες εγω ειπα απλα τη γνωμη μου.δεν ειναι κακο.δεν ειναι ολοι για ολα.μη σκεφτεις εγωιστικα.δε προσπαθω να πληγωσω τον εγωισμο σου.ειλικρινα σου μιλαω.

παντως αν πας,ευχομαι καλο δρομο :wave2:

road spirit
29/06/2012, 09:03
σιγά ρε σεις ελίτ του μοτοσικλετισμού :lol:
δεν γεννήθηκαν όλοι χιλιομετροφάγοι ...

τροοπ, και εσύ πήρες ΚαΤεμ Αντβέντσουρ και δεν θα το βάλεις ποτέ χώμα. Πούλα το! :a36::smokin:
(μη σου κάνει πλύση εγκεφάλου ο ΠαλιΑνθρωπας ... έχουν αλλάξει τα δεδομενα απο την εποχή του :p)

Φίλε Αναστάσιε, να πας. Κατάλληλο εξοπλισμό.

DimChios
29/06/2012, 09:03
ενταξει, ενταξει! συμφωνω και με πεισατε! υπαρχει ενα point...οπως και σε καθε αποψη αλλωστε...:rolleyes:

πειτε ομως 1-2 λογια παραπανω στον ανθρωπο που δε σας/μας ξερει να του δωσετε να καταλαβει!

Επισης, λαβετε υποψην σας οτι μπορει να το αποφασισει γραφοντας μας στα παλια του τα παπουτσια οποτε καλο ειναι να εχει κατα νου (εστω) μερικα πραγματα!

:wave2:

Anastassios
29/06/2012, 09:05
Δεκτό Trooper και ευχαριστώ. Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω αποφασίσει τι θα κάνω. Από την άλλη ακριβώς επειδή ξεκίνησα να οδηγώ μεγάλος, είμαι πολύ συντηρητικός με την ταχύτητα. Σίγουρα όμως η Αθηνών Πατρών είναι να σε τρομάζει με οποιοδήποτε μεταφορικό μέσο.

Anastassios
29/06/2012, 09:08
Ρε παιδιά όμως ..... με τρώει.....
Είμαι όλη μέρα μέσα σε ένα γραφείο από πέρσι το καλοκαίρι...
Θέλω να βγω στο δρόμο, να νιώσω ελευθερία, να αφήσω την Αθήνα πίσω και να πηγαίνω. Θα μπορούσα να φύγω από εδώ ξημερώματα 4-5 το πρωί για περισσότερη ασφάλεια

road spirit
29/06/2012, 09:13
Ρε παιδιά όμως ..... με τρώει.....
Είμαι όλη μέρα μέσα σε ένα γραφείο από πέρσι το καλοκαίρι...
Θέλω να βγω στο δρόμο, να νιώσω ελευθερία, να αφήσω την Αθήνα πίσω και να πηγαίνω. Θα μπορούσα να φύγω από εδώ ξημερώματα 4-5 το πρωί για περισσότερη ασφάλεια

Λοιπόν, άκου μαν ...
Θα φορέσεις τα απαραίτητα και θα την κάνεις. 38 είσαι και πατέρας, όχι κανα πιτσιρίκι στα 20 με τα μυαλά πάνω απο το κεφάλι. Μια χαρά θα φτάσεις. Με χαλαρό ρυθμό και χωρίς βιασύνες, κάνοντας στάσεις για νερό για τσιγάρο για ξεμούδιασμα, θα ευχαριστηθείς τη διαδρομή περισσότερο απο το αν το πάς ταπα και καρφί.

Μπορείς να αποφύγεις την εθνική. Πας απο Ιτεα-Ναύπακτο. Πιο ενδιαφέρουσα διαδρομή, λιγότερο κίνηση αλλά θα σου πάρει λίγο παραπάνω.

just do it που λένε και στο χωριό των αλλωνώνε ...

Sapadak
29/06/2012, 09:15
Ρε παιδιά όμως ..... με τρώει.....
Είμαι όλη μέρα μέσα σε ένα γραφείο από πέρσι το καλοκαίρι...
Θέλω να βγω στο δρόμο, να νιώσω ελευθερία, να αφήσω την Αθήνα πίσω και να πηγαίνω. Θα μπορούσα να φύγω από εδώ ξημερώματα 4-5 το πρωί για περισσότερη ασφάλεια

Αν θα μπορούσες να φυγεις αλλη μερα εκτος Παρασκευής θα ηταν πολυ καλυτερα.
Και το πουρνο-πουρνο ειναι καλη ιδεα (να ειναι μερα ε :) )
Οτι και να αποφασίσεις ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΕΧΤΙΚΑ, και συχνα στάσεις.
Αν σε τρομάξει κάτι στο δρόμο σταματα ΑΜΕΣΑ, κανε ενα τσιγαρο, πιες ενα νερο ηρεμησε και συνεχισε παλι με ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΟΧΗ.

Ειναι σκατοδρομος, εχει απιστευτη κινηση, θα πηγαινεις (λογικα) αργα και θα σε προσπερνανε αυτοκινητα/λεωφορεια κτλ κτλ, οποτε θελει πολυ προσοχη γιατι θα σε "κουνανε" καθε φορα που σε προσπερνάει κάτι μεγάλο ή καποιος που κινειται πολυ ταχυτερα απο σένα.
Κανονισε να ξυπνησεις νωρις να πιεις ενα καφε να ανοιξει το ματι. Κανε καμια δοκιμη να βγεις Αθηνών-Λαμίας και γυρνα να μας πεις εντυπώσεις

DimChios
29/06/2012, 09:19
...κανονιστε τωρα να τον κανετε να πηγαινει με 40 στην Εθνικη ε! :rolleyes:

+ στον roadspirit. τα ιδια λεμε!

Μη τρομοκρατεισαι μεγαλε! Τα μυαλα στο κεφαλι, το δρομο και την οικογενεια να εχεις! Στην πολη αλλωστε γινονται τα περισσοτερα!

Τωρα, αν καταφερεις μεσοβδομαδα να κανεις μια μεχρι Κορινθο π.χ εισαι αρχοντας!

Αιντε... καλο δρομο!

spyrakos35
29/06/2012, 09:21
Ρε παιδιά όμως ..... με τρώει.....
Είμαι όλη μέρα μέσα σε ένα γραφείο από πέρσι το καλοκαίρι...
Θέλω να βγω στο δρόμο, να νιώσω ελευθερία, να αφήσω την Αθήνα πίσω και να πηγαίνω. ....

AMERICAN BEAUTY μου μυρίζει η φάση....

συμφωνώ με τον τρούπη, συμφωνώ και με τους άλλους....

μεγάλο παιδί είσαι, πάρε τα μέτρα σου (εξοπλισμός κλπ) δοκίμασε και.... που ξέρεις, μπορεί να σου αρέσει..... :uplate:

LOUKILOUK
29/06/2012, 09:28
Trelopaido...apano tou... mono min balei tis fwnes n ginaika kai guriseis me to KTEL Leukados prosexe....;):lol:


kata ta alla exoplismo kai oxi TOSO arga kamia fora einai poio epikindino...:wave2:

Cpt. Haddock
29/06/2012, 09:33
Αναστάσιε, απο εξοπλισμό πώς πάμε?

VANDA
29/06/2012, 09:34
Ρε παιδιά όμως ..... με τρώει.....

Καλό δρόμο, εξοπλισμός φυσικά και με προσοχή. :wave2:

nikos_abel
29/06/2012, 09:38
Επειδή είμαι κουλάδι σαν και σένα, πρόσφατος σχετικά και εγώ στο κόσμο της μοτό, θα σε συμβούλευα να κάνεις πρώτα
αρκετές διαδρομές πιο κοντινές φέτος να αποκτήσεις αρκετή εμπειρία στας εθνικάς διότι δεν είναι όπως στη πόλη
και θα σε τρομάξει περισσότερο από ότι χρειάζεται.
Και επειδή been there done that, όταν θα φτάσεις στο 1/3 της διαδρομής και θα έχεις αγχωθεί με όλα
όσα σου ανέφεραν οι από πάνω και θα έχεις και τη σκέψη "να γυρίσω ή να συνεχίσω".

Είναι δύσκολη η συγκεκριμένη διαδρομή καλοκαιριάτικα και με κίνηση, αν αισθάνεσαι ανασφάλεια
μην το κάνεις.

VANDA
29/06/2012, 09:40
Την ξέρει τη διαδρομή ρε παιδιά, στο χωριό του δεν πάει;

Cpt. Haddock
29/06/2012, 09:43
Ναι, αλλα εχει καποιες διαφορές όταν θα την πρωτοκανεις με μηχανη (ειδικα εαν δεν εχεις πολλα χλμ στην πλατη σου). To λεω εκ πειρας (για την ιδια διαδρομή) :D

nikos_abel
29/06/2012, 09:44
Την ξέρει τη διαδρομή ρε παιδιά, στο χωριό του δεν πάει;

Και εγώ στο χωριό μου (της γυναίκας μου :p ) πήγα μέχρι το Ξυλόκαστρο ο χεράς τη 1η φορά πριν κανά 2 χρόνια
και αν και με το αυτοκίνητο τη διαδρομή την είχα κάνει καμμιά 1000 φορές, χ3στηκα πάνω μου.
Ακόμα θυμάμαι πως πήγαινε το 3αξονικό που με πέρναγε με 120.....

VANDA
29/06/2012, 09:48
Ναι, αλλα εχει καποιες διαφορές όταν θα την πρωτοκανεις με μηχανη (ειδικα εαν δεν εχεις πολλα χλμ στην πλατη σου). To λεω εκ πειρας (για την ιδια διαδρομή) :D

E καλά, και τι έγινε.. Επειδή έχουμε ζήσει-διαβάσει-ακούσει τόσα στραβά, πάμε να προφυλάξουμε κάποιον αποτρέποντάς τον να βγει καν στο δρόμο;
Για όλους είναι ο δρόμος (κι ας το ξεχνάνε μερικοί-μερικοί, καλό είναι να το θυμόμαστε εμείς (διττό αυτό)), για τον εξοπλισμό του τα είπαμε, δεν πάει και στο άγνωστο με βάρκα την ελπίδα.. τον τρώει κιόλας..
Άντε φίλε, στο καλό.. ο φόβος φυλάει τα έρμα, αλλά παραλύει κιόλας..

VASOS
29/06/2012, 09:51
Γνώμη μου είναι να μην το επιχειρήσεις. Δύσκολη διαδρομή για μοτοσικλέτα με αρκετή κίνηση (+ πολλά φορτηγά & λεωφορεία), πολλές προσπεράσεις, και με δεδομένη την περίπτωσή σου το ταξίδι θα γίνει πολύ κουραστικό.

Εφόσον όμως σε τρώει και αποφασίσεις να πας:

Πριν απ΄ όλα τσέκαρε την κατάσταση της μοτοσικλέτας (λάδια, υγρά φρένων, ψυκτικό υγρό και πιέσεις στα λάστιχα όσο είναι κρύα).
Τσέκαρε τους αεραγωγούς του κράνους ώστε να είναι ανοιχτοί. Επίσης, σίγουρα θα κάνεις στάση 2-3 φορές για να πλύνεις τη ζελατίνα από το μυγοθάνατο.
Οπωσδήποτε μπουφάν μοτοσικλέτας, γιατί δεν θέλεις να γίνεις μπαλόνι, αεριζόμενο αλλά και πολλά υγρά (πριν και κατά τις στάσεις) για να μην αφυδατωθείς.
Γάντια, κατά προτίμιση πάνω από τα μανίκια του μπουφάν. Δεν θέλεις να τρυπώσει ο μπούμπουρας (μου έχει συμβεί και τούμπανο το χέρι).
Φρόντισε να καλύψεις και το λαιμό σου, με κάποιο μαντήλι για τον ίδιο παραπάνω λόγο.

Έχε υπόψη σου ότι στο συγκεκριμένο δρόμο φυσάει αρκετά και έχει πλευρικούς ανέμους. Επίσης, οι στροβιλισμοί που προκαλούν τα φορτηγά κατά την προσπέραση είναι αποσταθεροποιητικοί, αυτό διορθώνεται κάπως με το γκάζι.

Το πιο επικίνδυνο κομμάτι πάντως θα το βρεις μετά το Αντίρριο. Φρόντισε να κάνεις μία στάση πριν ή μετά τη γέφυρα για να ανακτήσεις δυνάμεις. Εάν νιώσεις κουρασμένος, κάνε μια διαμονή στην Πάτρα ή την Ναύπακτο. Δεν είναι ντροπή.

Μην βιάζεσαι και προσπάθησε να το απολαύσεις, είναι όμορφη διαδρομή.

bulmont
29/06/2012, 11:00
Aν και η διαδρομή Αιτωλικό-Αστακός-Παλαιρος ειναι πολύ πιό ενδιαφέρουσα, χρήζει προσοχής πρίν και μετά τον
Αστακό, όπου υπάρχουν πολλές ''φουρκέτες'' γιατί η άσφαλτος γλυστράει τρομερά, λόγω των φορτηγών από τις
ιχθυοκαλιέργειες, που κουβαλούν ψάρια και τρέχουν τα νερά και κάνουν το οδόστρωμα επικίνδυνο.......
Οσο γιά την διαδρομή μην σε ανησυχει ιδιαίτερα. Οταν με το καλό φτάσεις, δεν θα το πιστεύεις πως ακριβώς
έγινε. Θα εκπλαγείς με τους ''χρόνους'' και την ''μαγεία'' που θα έχεις βιώσει.
Και μην γνωρίζοντας τις επισκευαστικές σου γνώσεις επάνω στην μοτοσυκλέττα, θα σου πρότεινα να κάνεις
και μιά οδική βοήθεια γιά παν ενδεχόμενο. Καλούς δρόμους να έχεις, είτε το αποφασίσεις το ταξίδι είτε όχι......

cartman
29/06/2012, 11:13
Ρε παιδιά όμως ..... με τρώει.....
Είμαι όλη μέρα μέσα σε ένα γραφείο από πέρσι το καλοκαίρι...
Θέλω να βγω στο δρόμο, να νιώσω ελευθερία, να αφήσω την Αθήνα πίσω και να πηγαίνω. Θα μπορούσα να φύγω από εδώ ξημερώματα 4-5 το πρωί για περισσότερη ασφάλεια

Να πας και να βγάλεις φωτογραφία το χαμόγελο σου στην πρώτη σου στάση και να μας την ποστάρεις!

ΠΡΟΣΟΧΗ στον δρόμο. Απόφυγε εθνική όσο είναι δυνατόν. Αν όμως βγεις εθνική πήγαινε με ελάχιστα περισσότερα χλμ από την κίνηση (ΙΧ, φορτηγά, λεωφορεία) ώστε να μην χρειαστεί να σε προσπερνάνε.

:a013:

sniper
29/06/2012, 11:26
Καλημέρα παιδιά,

Λοιπόν σήμερα θα πάω την οικογένεια στο χωρίο (με το αυτοκίνητο), θα κάτσω ΣΚ και την Δευτέρα θα επιστρέψω για δουλειά.

Το επόμενο ΣΚ λοιπόν φλερτάρω να κάνω τρέλα. Να πάω να τους βρω με την μηχανή.

Η κατάσταση έχει ως εξής.

Είμαι 38 χρονών και οδηγώ μηχανή εδώ και 3 -4 χρόνια, δεν έχω την άνεση που έχει κάποιος οδηγεί από πιτσιρικάς. Αυτή την στιγμή οδηγώ μια Transalp. Τελευταία λόγω δουλειάς την βγάζω καθημερινά στην εθνική για 4-5 χιλιόμετρα και έχω πάρει θάρρος.

Σκέφτομαι λοιπόν την άλλη εβδομάδα να την βγάλω για πρώτη φορά από την Αθήνα και να οδηγήσω μέχρι την Λευκάδα. :D

Οκ, ξέρω ότι είναι τρέλα, δεν έχω αποφασίσει πόσο μεγάλη τρέλα είναι. Από την άλλη για αυτό την πήρα Transalp, για να μπορώ σιγά σιγά να κάνω κανένα ταξιδάκι.


Συμβουλές και γνώμες ευπρόσδεκτες....

Ρε φίλε σόρρυ κιόλας αλλα 38 χρονων περιμένεις από εμάς να σου πούμε τι να κάνεις;

Φόρα τον εξοπλισμό σου, κρανος, μπουφαν ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΟ, γαντια, μποτες και φύγε.

Αν ακούσεις τον TROOPER θα πρέπει να διακτινιστείς.. κι ο Scoty δεν ειναι μαζί μας πλέον..

Αντε καλό ταξίδι και με προσοχή!

Edit : Kάνε "συχνές" στάσεις και πίνε άφθονα υγρά, μην περιμένεις να διψάσεις, θα αφυδατωθείς. Να δεις που στο τέλος θα σου αρέσει κιόλας.

George_Sp
29/06/2012, 11:31
πολλούς κοντοχωριανούς βλέπω εδώ μέσα. :D
είμαι από τη Καραβίδα....ερμ...το Σκορπιό...τον Αστακό ντε (όσους ξέρω πάντα τα 2πρώτα μου λένε μέχρι να το πετύχουν) :lol:
όντως ο δρόμος ειδικά μετά το Αντίρριο και ειδικά στην ανηφόρα της Παλιοβούνας αλλά και μετά τις αλυκές προς Αστακό Πάλαιρο είναι τραγικά επικίνδυνος. Με το αυτοκίνητο έχω συναντήσει πολλά κουλά.
μη σε φοβίζω όμως. δε μ αρέσει να αποθαρρύνω κάποιον. εξάλλου όσο πιο πολύ ανασφάλεια με τα γραφόμενά μας εδώ μέσα σου δημιουργήσουμε, τόσο πιο αγχωμένος θα πας στο χωριό σου.

γνώμη μου είναι οτι για 1ο ταξίδι εκτός αστικού ιστού είναι τρομερά δύσκολο αλλά όχι ακατόρθωτο. εννοείται οτι εξοπλισμός φουλ έξτρα και ξεκινάς ξεκούραστος, ορεξάτος και άνετος. Αν σε οποιοδήποτε σημείο νιώσεις οτι πιέζεσαι λόγω άγχους, αναστροφή και κάποια άλλη φορά. ο κίνδυνος αυξάνεται εκθετικά όταν οδηγείς με το νευρικό σύστημα τσιτωμένο (άλλοι το καταλαβαίνουν λόγω ιδρώτα, άλλοι με μούδιασμα στα χέρια και γραπώνουν σφιχτά το τιμόνι). αν δεις τέτοια πράγματα.....επιστροφή στη πόλη και κάποια άλλη στιγμή.

το ιδανικό πάντως θα ήταν να έχεις κάνει μερικές μικρές διαδρομές πρώτα προς άλλους προορισμούς έτσι για να πάρεις την αίσθηση της εξοχής και του επαρχιακού δρόμου σε ευκολότερα κομμάτια πριν πας σε Παλιοβούνα και Πάλαιρο-Αστακό.

αν πάντως το αποφασίσεις. Πέμπτη είναι ιδανική μέρα και γύρω στις 7 το πρωί αναχώρηση.οπωσδήποτε καφεδάκι στο Ρίο πάνω στο φέρυ μποτ να σε βαρέσει και λίγο θάλασσα να ξυπνήσεις περισσότερο για το υπόλοιπο της διαδρομής :)

HelenKoR
29/06/2012, 11:38
Αναστάσιε, αφού θέλεις να κάνεις το ταξίδι τότε πρέπει!
Φόρα τον προστατευτικό εξοπλισμό σου, ξεκίνα απο Αθήνα νωρίς το πρωί (μετά απο καλό ύπνο), και σιγά σιγά και συντηρητικά πήγαινε στον προορισμό σου χωρίς βιασύνες. Προτείνω να πας απο Δεσφίνα. Θα λατρέψεις την διαδρομή!
Είναι λογικό να νιώθεις έτσι και να έχεις τις αμφιβολίες σου. Δεν πηγαίνεις συνέχεια βόλτα με την μηχανή. Αλλά δεν είναι κάτι που δεν θα καταφέρεις! Αλλά πρέπει να προσέχεις. Μετά θα σου αρέσει και θα θέλεις κι άλλο!

Και δεν είναι τρέλλα να πας με την μηχανή στην Λευκάδα. Τρέλλα είναι να μην πας με την μηχανή!

VANDA
29/06/2012, 11:38
πολλούς κοντοχωριανούς βλέπω εδώ μέσα. :D


Άντε, κανονίστε το να πάτε όλοι μαζί.

LOUKILOUK
29/06/2012, 11:39
οδηγας 3-4 χρονια και δεν εχεις βγει εκτος πολης.και το θεωρεις τρελα να πας στη λευκαδα.

μην πας.

για την ακριβεια φιλε μου πουλα την.πολυ φιλικα και χωρις ιχνος ειρωνιας!

:wave2:

Mipos telika einai kai alloi pou prepei na kanoun to idio...?
sobara milaw kai egw xwris eirwnia...

3-4 xronia epiviosi stnv athina ftanoun gia na pas pantou...nomizw...
tosos fovos telika mono kako kanei... se ola...
:wave2:

p.s. Oi pantremenoi den exoume na fovithoume TIPOTA....;):D

mikes
29/06/2012, 11:42
παιδια ας μην ειμαστε απολυτοι ορισμενοι! κι εγω με εμπειρια μονο σε αστικες μετακινησεις το 2010 καβαλησα ενα 250αρι και πηγα καρδιτσα, και το καλοκαιρι
πηγα λευκαδα!! και ηταν ολα μια χαρα! αν το παλικαρι νιωθει οτι το εχει ας το κανει! μονο να προσεχει και να φορεσει εξοπλισμο!!

HelenKoR
29/06/2012, 11:46
Καλά έκανα και δεν διάβασα τις απαντήσεις των άλλων! :lol:

George_Sp
29/06/2012, 11:47
Άντε, κανονίστε το να πάτε όλοι μαζί.

ας προσαρμοστώ καλά με το λύκο εντός Αττικής για λίγο καιρό....και αφήστε το πάνω μου για τέτοιες εκδρομές. :)

sniper
29/06/2012, 11:50
ας προσαρμοστώ καλά με το λύκο εντός Αττικής για λίγο καιρό....και αφήστε το πάνω μου για τέτοιες εκδρομές. :)

Αν εννοείς το Wolf της SYM.... πήγαινε με το ποδήλατο καλύτερα.

Κάποια στιγμή θα φτάσεις. :bawl:

mikes
29/06/2012, 11:51
ας προσαρμοστώ καλά με το λύκο εντός Αττικής για λίγο καιρό....και αφήστε το πάνω μου για τέτοιες εκδρομές. :) παντως συμφωνα με τα δεδομενα που εχεις θεσει εσυ, μια χαρα πας και με το λυκο μεχρι τον αστακο! εγω με το δικο μου 250 πηγα λευκαδα!
(τον απο πανω μην τον ακους! γι αυτον οτιδηποτε κατω απο 954 κυβικα απλα δεν ειναι μηχανη :p )

tsompanis
29/06/2012, 11:53
αν και θα συμφωνήσω με του τρουπερ ,,,



αν είναι να πας,εκτός τν άλλων που ανέφεραν τα παιδιά (με ιδιαίτερη σημασία στα υγρά λόγω καύσωνα),
καλύτερα πήγαινε απο ιτέα ναύπακτο.πιο μακριά μεν αλλά χωρίς έργα δε,πολύ κίνηση,σαμάρια και κακοτεχνίες της αθηνών-πατρών.χώρια που η τελευταία,σε βάζει στο λούκι να πηγαίνεις σαν πρόβατο μιας και είναι γεμάτη απο αυτά τα πλαστικά κιγκλιδώματα που αφήνουν μόνο μια στενή λωρίδα διέλευσης...
ξεκίνα πριν το χάραμα

καλό δρόμο!

devil's animal
29/06/2012, 11:56
Αναστασιε, πηγαινε εκει που θελεις να πας.
δεν ειναι ΤΙΠΟΤΑ...
ουτε δρομος να σε φοβιζει ουτε τιποτα αλλο...

βρες εναν ρυθμο που να σε καλυπτει (ανεξαρτητα με το πως πανε οι αλλοι) και κρατησε τον σε ολο το ταξιδι... πρεπει να εισαι ανετος πανω στην μοτοσυκλετα, με τις ταχυτητηες που θα επιλεξεις να κινεισαι...

εξοπλισμος σωστος, στασεις, υγρα και ξεκουραση πριν και μετα το ταξιδι...

:wave2:

pektis
29/06/2012, 12:00
Μαλλον πολυ ''δραματικα'' τα παρουσιαζουν μερικοι!
Αφου εχεις εμπειρια 4 χρονων και δεν καβαλας πρωτη φορα τι το σκεπτεσαι?
Με μια σταθερη ταχυτητα 110-120 εισαι ΟΚ (ειναι πολυ επικυνδινο να σε προσπερναν φορτηγα πηγαινωντας με 70-80χλμ.)
Αυτη ειναι η γνωμη μου:wave2:
Καλο ταξιδι!!
ΥΓ. Πιο μικρος που δεν ειχα μηχανη ταξιδευα με σκουτερ στην εθνικη(αυτο και αν ηταν επικυνδυνο!)

alexxxcbr
29/06/2012, 12:05
Σιγα την τρελα ρε φιλε.:lol::bawl:

George_Sp
29/06/2012, 12:08
ο καθένας είναι διαφορετικός παιδιά. :)
ας μην τον αποθαρρύνουμε άλλο.....με 4χρόνια πάνω σε μηχανή δε θα έχει πρόβλημα αν έχει προετοιμαστεί σωστά και διαλέξει μέρα και ώρα πιο κατάλληλη για αρχάριους :)

thanos_s
29/06/2012, 13:01
Αν εννοείς το Wolf της SYM.... πήγαινε με το ποδήλατο καλύτερα.

Κάποια στιγμή θα φτάσεις. :bawl:

σωπαινε, θελει να του παρει τον "αερα" πριν βγει εθνικη να ξυσει:bawl:

George_Sp
29/06/2012, 13:09
να φανταστώ Θάνο εσύ μικρέ θεούλη, την πρώτη μέρα που ανέβηκες σε μηχανή ήσουνα καντήλι 1η 2α 3η ε? :lol: :bawl:

GIXXERAKIAS
29/06/2012, 13:16
ο καθένας είναι διαφορετικός παιδιά. :)
ας μην τον αποθαρρύνουμε άλλο.....με 4χρόνια πάνω σε μηχανή δε θα έχει πρόβλημα αν έχει προετοιμαστεί σωστά και διαλέξει μέρα και ώρα πιο κατάλληλη για αρχάριους :)

Αρχάριος με 4 χρόνια μηχανή στην Αθήνα?:uplate:

Εσύ τότε είσαι σπερματοζωάριο ακόμα....:bawl:

Όπως είπαν και πολλά παιδιά (εκτός του αμάνικου που τα βλέπει μαύρα λόγω του ότι ο Δίας έχει μπεί στην Αφροδίτη και την πηδάει ασύστολα),εξοπλίσου σωστά με το κρανάκι σου το μπουφανάκι σου,τα γαντια σου και έφυγες!!!

ps:Εννοείται ο έλεγχος του μοτοσακού πρίν το ξεκίνημα,λαστιχα πιέσεις,λάδια και παραφλού τσέκ.
ps2:Επίσης εννοείται ότι θα κάνεις στάσεις για αναπλήρωση (και άδειασμα εννίοται:D) υγρών και στερεών ανά τακτά διαστήματα.
ps3:Θα δείς ότι είναι ΠΟΛΎ πιό εύκολο από ότι νομίζεις....
xbox:Θα δείς ότι θα σου αρέσει πολύ το ταξίδι και θα θές να ξαναφύγεις για πίσω.:lol:

:wave2:

George_Sp
29/06/2012, 13:25
Αρχάριος με 4 χρόνια μηχανή στην Αθήνα?:uplate:

Εσύ τότε είσαι σπερματοζωάριο ακόμα....:bawl:


το οτι έχεις μια Α εμπειρία σε ένα Χ περιβάλλον δε σε κάνει αυτόματα να ξεκινάς πάνω από το στάδιο σπερματοζωαρίου σε ένα Ψ περιβάλλον.
Στην Αθήνα δεν έχεις χαλίκια ή λάσπες σε στροφή ή πλαϊνούς αγροτικούς παράδρομους που πετάγονται τρακτέρ ή/και πρόβατα/γελάδια/γουρούνια....που ακούγοντας μοτέρ μηχανής θα κάνουν στην άκρη.
Στην Αθήνα επίσης, έχεις έστω μια υποτυπώδη σήμανση και διαγράμμιση ωστέ να είσαι διαβασμένος και υποψιασμένος του τι έρχεται μπροστά σου.
και άλλα πολλά που δεν είναι το κατάλληλο μέρος να τα αναλύσω.
ξεκολλάτε με τα μυαλά σας οτι όλοι οι άνθρωποι νιώθουν το ίδιο άνετα ή όλοι έχουν τα ίδια ερεθίσματα και ανεβαίνουν επίπεδο οδήγησης γραμμικά με το χρόνο. επειδή σε σας φαίνεται κάτι φυσιολογικό και απλό δε σημαίνει το ίδιο για όλους.

taisteal
29/06/2012, 13:30
φιλε μου η Αθηνα δεν συγκρινεται σε δυσκολια με τιποτα αλλο....και σου το λεω μετα απο 17 χρονια δικυκλος....ειναι ηρωες οσοι μετακινουνται με μοτο στην Αθηνα

tzeronymo
29/06/2012, 13:30
Φιλε μου στην ηλικια σου εγω πηγα με 90 clx στην ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗ οπως ειπανε και τα αλλα παιδια Χαλαρα, Εξοπλισμος, και γω θα ελεγα παλια εθνικη να βλεπεις κοσμο και χαμηλες ταχυτητες φιλικα !!!

mikes
29/06/2012, 13:31
το οτι έχεις μια Α εμπειρία σε ένα Χ περιβάλλον δε σε κάνει αυτόματα να ξεκινάς πάνω από το στάδιο σπερματοζωαρίου σε ένα Ψ περιβάλλον.
Στην Αθήνα δεν έχεις χαλίκια ή λάσπες σε στροφή ή πλαϊνούς αγροτικούς παράδρομους που πετάγονται τρακτέρ ή/και πρόβατα/γελάδια/γουρούνια....που ακούγοντας μοτέρ μηχανής θα κάνουν στην άκρη.
Στην Αθήνα επίσης, έχεις έστω μια υποτυπώδη σήμανση και διαγράμμιση ωστέ να είσαι διαβασμένος και υποψιασμένος του τι έρχεται μπροστά σου.
και άλλα πολλά που δεν είναι το κατάλληλο μέρος να τα αναλύσω.
ξεκολλάτε με τα μυαλά σας οτι όλοι οι άνθρωποι νιώθουν το ίδιο άνετα ή όλοι έχουν τα ίδια ερεθίσματα και ανεβαίνουν επίπεδο οδήγησης γραμμικά με το χρόνο. επειδή σε σας φαίνεται κάτι φυσιολογικό και απλό δε σημαίνει το ίδιο για όλους. κι ομως γιωργο ειναι πολυ πιο ευκολο να οδηγεις εκτος πολης παρα εντος! στην αθηνα μπορει να μην εχεις τρακτερ να πεταγονται απο αγροτικους δρομους, εχεις ομως παπουδες,θειες,καγκουρια να πεταγονται απο στοπ και κοκκινα! μπορει να μην εχεις προβατα/γιδια/γελαδια να κανουν στην ακρη με το ακουσμα μηχανης, εχεις ομως πεζους βοδια να ΜΗΝ κανουν στην ακρη για κανενα λογο! και πιστεψε με αυτοι οι κινδυνοι στην πολη ειναι κατα χιλιαδες περισσοτεροι απ'οτι εκτος!

VASOS
29/06/2012, 13:31
το οτι έχεις μια Α εμπειρία σε ένα Χ περιβάλλον δε σε κάνει αυτόματα να ξεκινάς πάνω από το στάδιο σπερματοζωαρίου σε ένα Ψ περιβάλλον.
Στην Αθήνα δεν έχεις χαλίκια ή λάσπες σε στροφή ή πλαϊνούς αγροτικούς παράδρομους που πετάγονται τρακτέρ ή/και πρόβατα/γελάδια/γουρούνια....που ακούγοντας μοτέρ μηχανής θα κάνουν στην άκρη.
Στην Αθήνα επίσης, έχεις έστω μια υποτυπώδη σήμανση και διαγράμμιση ωστέ να είσαι διαβασμένος και υποψιασμένος του τι έρχεται μπροστά σου.
και άλλα πολλά που δεν είναι το κατάλληλο μέρος να τα αναλύσω.
ξεκολλάτε με τα μυαλά σας οτι όλοι οι άνθρωποι νιώθουν το ίδιο άνετα ή όλοι έχουν τα ίδια ερεθίσματα και ανεβαίνουν επίπεδο οδήγησης γραμμικά με το χρόνο. επειδή σε σας φαίνεται κάτι φυσιολογικό και απλό δε σημαίνει το ίδιο για όλους.

Προφανώς έκανε πλάκα ο άνθρωπος. Πολύ σοβαρα το πήρες.

sniper
29/06/2012, 13:33
το οτι έχεις μια Α εμπειρία σε ένα Χ περιβάλλον δε σε κάνει αυτόματα να ξεκινάς πάνω από το στάδιο σπερματοζωαρίου σε ένα Ψ περιβάλλον.
Στην Αθήνα δεν έχεις χαλίκια ή λάσπες σε στροφή

Νομίζεις..



ή πλαϊνούς αγροτικούς παράδρομους που πετάγονται τρακτέρ ή/και πρόβατα/γελάδια/γουρούνια....που ακούγοντας μοτέρ μηχανής θα κάνουν στην άκρη.

Που θα πάει; Στο Ντακάρ; Μέχρι την Λευκάδα είναι μια ευθεία..


Στην Αθήνα επίσης, έχεις έστω μια υποτυπώδη σήμανση και διαγράμμιση ωστέ να είσαι διαβασμένος και υποψιασμένος του τι έρχεται μπροστά σου.
και άλλα πολλά που δεν είναι το κατάλληλο μέρος να τα αναλύσω.

Θες ν' ανοίξουμε ένα καινούργιο sub-Forum "Οι αναμνήσεις ενός οδηγού στην πόλη";


ξεκολλάτε με τα μυαλά σας οτι όλοι οι άνθρωποι νιώθουν το ίδιο άνετα ή όλοι έχουν τα ίδια ερεθίσματα και ανεβαίνουν επίπεδο οδήγησης γραμμικά με το χρόνο. επειδή σε σας φαίνεται κάτι φυσιολογικό και απλό δε σημαίνει το ίδιο για όλους.

Εγώ ξέρω κάποια κοπελιά που μ' ένα DNA (ναι, το σκούτερ) και με αίμα να τρέχει στο παντελόνι της πήγε από Αθήνα στον Πόρο από παλιά Επίδαυρο υπό καταρακτώδη βροχή....

GIXXERAKIAS
29/06/2012, 13:33
[QUOTE=George_Sp;2209107]το οτι έχεις μια Α εμπειρία σε ένα Χ περιβάλλον δε σε κάνει αυτόματα να ξεκινάς πάνω από το στάδιο σπερματοζωαρίου σε ένα Ψ περιβάλλον.
Στην Αθήνα δεν έχεις χαλίκια ή λάσπες σε στροφή ή πλαϊνούς αγροτικούς παράδρομους που πετάγονται τρακτέρ ή/και πρόβατα/γελάδια/γουρούνια....που ακούγοντας μοτέρ μηχανής θα κάνουν στην άκρη.[QUOTE]



Κάνεις πλάκα έτσι?Εγώ κάθε μέρα βλέπω δίποδα ζώα (aka πρόβατα/γελάδια/γουρούνια) στον δρόμο μου είτε είμαι και αμάξι είτε με μηχανή εντός Αθηνών,το ίδιο και έσυ το ίδιο και ο φίλος.Δηλαδή επειδή δεν έχει σήμανση δεν μπορείς εσύ ο μέγας ποδηλατάνθρωπος,η ο φίλος που θέλει να κάνει το ταξίδι του, να καταλάβεις αν έχεις προτεραιότητα η όχι σε ένα δρόμο?
Χαλίκια και τάφρους δεν έχεις πετύχει στην Αθήνα ποτέ σου εσύ?Οδηγάς πάνω σε βελούδινες ασφάλτους και υπάρχουν ταμπέλες φωτεινές ώπου υπάρχει κίνδυνος η πρόκειται να γίνει κάτι μπροστά σου και να σε ειδοποιεί?

Κριτική σκέψη στην οδήγηση και θα είναι περισσότερο από καλά στο ταξίδι του.Τώρα αν πεταχτεί κομήτης από το πουθενά η άλλος απο το αντίθετο ρευμα όυτε εγώ που είμαι "εμπειρος" οδηγός δεν θα καταφέρω να την γλυτώσω.:wave2:

George_Sp
29/06/2012, 13:35
παιδιά χάνετε το point μου...

δεν είπα οτι η Αθήνα είναι εύκολη....αλλά οτι είναι 2 τελείως διαφορετικά πράγματα. Είναι εξίσου επικίνδυνο ο παππούς στη διασταύρωση που θα περάσει κάθετα χωρίς να κοιτάξει ενώ κινείσαι με 60.....με το να κινείσαι με 100 σε επαρχιακό και να πεταχτεί ένα γελάδι.

Περισσότεροι οι κίνδυνοι στην πόλη αλλά με χαμηλότερες ταχύτητες. Λιγότεροι στην επαρχία αλλά με μεγαλύτερες ταχύτητες. Άσχετα με την εμπειρία και το βαθμό εγρήγορσης....με περισσότερα χιλιόμετρα έρχεται μία ή άλλη.

balakia
29/06/2012, 14:32
τα γελαδια και τα προβατα δεν πεταγονται σαν φεραρι και στην τελικη σ ενα δρομο που δεν ξερης-φοβασαι η οτιδηποτε αλλο δεν πας "χαλαρα" με 100-120 η και 80 ακομα,πας τοσο ωστε να προλαβης να αντιδρασεις σε οποιδηποτε ενδεχομενο(σκυλι,γατι,αγελαδα,προβατο),μην κανεις την τριχα τριχια!

kostas777
29/06/2012, 14:40
Οκ, ξέρω ότι είναι τρέλα, δεν έχω αποφασίσει πόσο μεγάλη τρέλα είναι. Από την άλλη για αυτό την πήρα Transalp, για να μπορώ σιγά σιγά να κάνω κανένα ταξιδάκι.

Συμβουλές και γνώμες ευπρόσδεκτες....

2 περιπτώσεις :)

- είτε πας με το αυτοκίνητο μέχρι να αποφασίσεις ότι δεν είναι τρέλα (όποτε και με όποιον τρόπο, π.χ. κάνε πρώτα κοντινές διαδρομές με μοτοπαρέα μικρή, το πολύ άλλες 2-3 μηχανές)

- είτε το κάνεις και βλέπεις ότι τελικά δεν είναι τρέλα, γιατί για αυτό είναι φτιαγμένο το TA και όχι για να πάει 4 χλμ καθημερινώς στην ευθεία (για αυτόν τον σκοπό υπάρχουν τα σκούτερ)

Bowleno
29/06/2012, 14:54
p.s. Oi pantremenoi den exoume na fovithoume TIPOTA....;):D


τα είπες όλα....:a10: :D

Ζεύκας
29/06/2012, 15:08
@George_Sp και λοιπούς άσχετους/αρχάριους:

Σε αυτό το forum δέκα χρόνια τώρα έχει μαζευτεί ένας θησαυρός γνώσεων,εμπειριών,οδηγιών κτλ κτλ.

Πριν αρχίσετε να γράφετε και να συμβουλεύετε σας προτείνω να αφιερώσετε πολλές ώρες από τη ζωή σας μελετώντας τους αρχαιότερους.
Μετά αρχίστε να καβαλάτε μηχανάκια εντός κι εκτός πόλης (ή πίστας ή χώματος γουατέβερ) ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ κάνετε login να λέτε την άποψή σας.

μέχρι εκείνη τη στιγμή, μόνο ερωτήσεις κάνετε.

akis_trevor
29/06/2012, 15:10
φιλε μου,αν σε τρωει να ταξιδεψεις,αν νιωθεις οτι το εχεις,αν εχεις εξοπλισμο,ορεξη και κ@υλ@ να το κανεις...για μενα τρελα θα ηταν να οδηγω καθημερινα στην αθηνα,οχι να κανω ταξιδια...οπως ειπαν και τα παιδια,θελει προσοχη ο δρομος γιατι οπως οι περισσοτεροι δεν κανει ουτε για καρο...ειπωθηκε η διαδρομη μεσω λειβαδιας,ιτεας...ειναι παρα πολυ ομορφη αλλα τουλαχιστον το ναυπακτος-ιτεα εχει χαλασει πολυ η ασφαλτος σε μερικα σημεια..κι εκει εχει στροφες,πανεμορφες...εσυ ξερεις τις ικανοτητες σου,τον εαυτο σου,την αντοχη σου.εμεις θα σου πουμε 2 κουβεντες με βαση 1-2 μηνυματα σου...εγω μολις εβγαλα διπλωμα,μετα απο 6-7 μηνες πηγα ταξιδακι.αλλοι να οδηγανε χρονια και να μην εχουν βγει απο τον νομο αχαιας.εμπειρια εχεις,απλα οχι σε εθνικο-επαρχιακο δρομο...πιστεψε με,ειναι πολυ καλυτερανα οδηγας σε τετοιους δρομους...δοκιμασε το...
υ.γ. κανα φιλαρακι με μοτοσακο δεν εχεις να πατε παρεουλα??

dimzan
29/06/2012, 15:11
ο φιλος το σκεφτεται σαν εμπειρια επειδη ετσι εχει ακουσει.

θεωρω οτι το ταξιδι με μηχανη ειναι ωραια εμπειρια, αρκει να γουσταρεις τη μηχανη και την οδηγηση της.

απο εκει και περα συγκεντρωνεις πολλα πλην κατ εμε:

εισαι 38 με 4 χρονια εμπειρια και ρωτας.. ωριμος εισαι, κρινεις τον εαυτο σου και πραττεις αναλογως.

για πρωτο ταξιδι μου φαινεται λιγο μεγαλο. Με ενοχλει ομως αφανταστα ο δρομος αθηνων-πατρων που ειναι ΚΑΚΟΤΕΧΝΙΑ του κερατα. το εχω κανει και το ξερω

εισαι οικογενειαρχης, και νιωθεις πως παιρνεις ρισκο. Η ψυχολογια σου ειναι δηλαδη ενανντιον σου.

Αμα εισαι σιγουρος το γουσταρεις και το κανεις. Εξοπλισμος και ελεγχος μηχανης ειανι αυτονοητα.

Δοκιμασε καμια βολτουλα προς αναβυσσο ή σουνιο να δεις παρεις μια ιδεα πως ειναι η μηχανη εκτος πολης. Βεβαια για λευκαδα εχεις εθνικη, αλλα και κακοτραχαλους δρομους.


ΥΓ με το αμαξι εκανα πρωτο ταξιδι 200χλμ στα 18 με διπλωμα μια εβδομαδας. Στη μηχανη μετα απο 6μηνες για 150χλμ. Δεν επαθα τιποτα. Απλα τα γουσταρα

George_Sp
29/06/2012, 15:17
@George_Sp και λοιπούς άσχετους/αρχάριους:

Σε αυτό το forum δέκα χρόνια τώρα έχει μαζευτεί ένας θησαυρός γνώσεων,εμπειριών,οδηγιών κτλ κτλ.

Πριν αρχίσετε να γράφετε και να συμβουλεύετε σας προτείνω να αφιερώσετε πολλές ώρες από τη ζωή σας μελετώντας τους αρχαιότερους.
Μετά αρχίστε να καβαλάτε μηχανάκια εντός κι εκτός πόλης (ή πίστας ή χώματος γουατέβερ) ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ κάνετε login να λέτε την άποψή σας.

μέχρι εκείνη τη στιγμή, μόνο ερωτήσεις κάνετε.

μάλιστα δάσκαλε :a31:

Cpt. Haddock
29/06/2012, 15:20
@George_Sp και λοιπούς άσχετους/αρχάριους:

Σε αυτό το forum δέκα χρόνια τώρα έχει μαζευτεί ένας θησαυρός γνώσεων,εμπειριών,οδηγιών κτλ κτλ.

Πριν αρχίσετε να γράφετε και να συμβουλεύετε σας προτείνω να αφιερώσετε πολλές ώρες από τη ζωή σας μελετώντας τους αρχαιότερους.
Μετά αρχίστε να καβαλάτε μηχανάκια εντός κι εκτός πόλης (ή πίστας ή χώματος γουατέβερ) ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ κάνετε login να λέτε την άποψή σας.

μέχρι εκείνη τη στιγμή, μόνο ερωτήσεις κάνετε.

:a23::a23::a23::a23::a23:

Cpt. Haddock
29/06/2012, 15:21
μάλιστα δάσκαλε :a31:

Φάουλ....

sniper
29/06/2012, 15:30
Φάουλ....

Με πιθανότητα κάρτας..

skylaros
29/06/2012, 15:50
δε ξέρω με μηχανή αλλά ο Κορίνθου Πατρών είναι μια χαρά δρόμος, μπορείς να πηγαίνεις με 200 στις στροφές που οι περισσότερες έχουν μια χαρά κλήση. Ένα κακό έχει ότι δεν είναι εθνική και ας τον αντιμετωπίζουν έτσι... κοινός δε κινδυνεύεις από το δρόμο αλλά από τον κάθε μαλέα που νομίζει πως ο δρόμος είναι δικός του. Οδήγησε κανονικά και όταν βλέπεις πως υπάρχει πιθανότητα να γίνει μαλακία φέρσου αμυντικά δώσε του χώρο και ας τον να κάνει τη μαλακία του. Περισσότερο προσοχή στο κομμάτι μετά το Αντίρριο και ειδικά στα κατηφορικά του κομμάτια :) καλό ταξίδι!!!

DimChios
29/06/2012, 16:00
δε ξέρω με μηχανή αλλά ο Κορίνθου Πατρών είναι μια χαρά δρόμος, μπορείς να πηγαίνεις με 200 στις στροφές που οι περισσότερες έχουν μια χαρά κλήση. Ένα κακό έχει ότι δεν είναι εθνική και ας τον αντιμετωπίζουν έτσι... κοινός δε κινδυνεύεις από το δρόμο αλλά από τον κάθε μαλέα που νομίζει πως ο δρόμος είναι δικός του. Οδήγησε κανονικά και όταν βλέπεις πως υπάρχει πιθανότητα να γίνει μαλακία φέρσου αμυντικά δώσε του χώρο και ας τον να κάνει τη μαλακία του. Περισσότερο προσοχή στο κομμάτι μετά το Αντίρριο και ειδικά στα κατηφορικά του κομμάτια :) καλό ταξίδι!!!

:uplate::dizzy::a7::a4:

Cpt. Haddock
29/06/2012, 16:02
δε ξέρω με μηχανή[...]

Για μηχανες μιλαμε εδω σε περίπτωση που δεν το έχετε καταλάβει.

Και, εν πασει περιπτώσει, ποστάρετε εαν έχετε καποια εμπειρία η οποία να βοηθήσει στο ερώτημα του Αναστάσιου.

chr1s_86
29/06/2012, 16:19
....μπορείς να πηγαίνεις με 200 στις στροφές που οι περισσότερες έχουν μια χαρά κλήση....

....δε κινδυνεύεις από το δρόμο αλλά από τον κάθε μαλέα που νομίζει πως ο δρόμος είναι δικός του....


Διάλεξε ένα από τα δύο :lol:

spyrval
29/06/2012, 16:20
Αναστάσιε να σου πω και γω τη γνώμη μου. Το ταξίδι με μοτοσυκλέτα πρέπει να "το'χεις". Πολλοί καβαλάνε χρόνια στην πόλη αλλά παραέξω δεν πάνε. Θα σου πω τί δυσκολίες αντιμετώπισα εγώ όταν ξεκίνησα τις βόλτες των 100-200 ή 500 χλμ του Σαββάτου ή Κυριακής που σε μένα τουλάχιστον δίνουν "οξυγόνο".
1. Το βασικό: Πιάσιμο(!) στα....μαλακά μόρια. Μετά από την πρώτη-δεύτερη στάση όσες φορές και να σταμάταγα το πιάσιμο επανερχόταν αμέσως μόλις ξανανέβαινα. Τώρα πλέον έχω συνηθίσει. Για εσένα η Λευκάδα είναι αρκετά μακριά για πρώτο ταξίδι. Έχεις κάτσει ποτέ στη μηχανή πάνω από μισή-μία ώρα?
2. Σωστός εξοπλισμός. Δεν μπορείς να φανταστείς τί απίστευτο σπάσιμο είναι να ταξιδεύεις και να μπαίνει πχ αέρας από τα μανίκια και να σου κάνει το μπουφάν μπαλόνι. Επίσης μετά από ώρα ένα θορυβώδες κράνος θα σου κάνει το κεφάλι κουδούνι.
3. Καιρός. Μην ξεκινήσεις με κανά 40άρι.....
Αν κατάλαβες λοιπόν σου λέω............ότι αξίζει τον κόπο. Αν το γουστάρεις πολύ όμως. Ιδανικά καλό θα ήταν να'κανες στην αρχή καμιά Χαλκίδα ή Ξυλόκαστρο, όχι πώς δεν θα πας Λευκάδα αν το θέλεις. Καλό ταξίδι.

alexxxcbr
29/06/2012, 16:28
δε ξέρω με μηχανή αλλά ο Κορίνθου Πατρών είναι μια χαρά δρόμος, μπορείς να πηγαίνεις με 200 στις στροφές που οι περισσότερες έχουν μια χαρά κλήση. Ένα κακό έχει ότι δεν είναι εθνική και ας τον αντιμετωπίζουν έτσι... κοινός δε κινδυνεύεις από το δρόμο αλλά από τον κάθε μαλέα που νομίζει πως ο δρόμος είναι δικός του. Οδήγησε κανονικά και όταν βλέπεις πως υπάρχει πιθανότητα να γίνει μαλακία φέρσου αμυντικά δώσε του χώρο και ας τον να κάνει τη μαλακία του. Περισσότερο προσοχή στο κομμάτι μετά το Αντίρριο και ειδικά στα κατηφορικά του κομμάτια :) καλό ταξίδι!!!

Με 200 με αμαξι στριβεις σε αυτη την εθνικη?:bawl::lol::cry::confused:

KostasV2
29/06/2012, 16:44
Σιγά ρε παιδιά, τον τρομάξατε τον άνθρωπο! Στη Λευκάδα με Transalp θέλει να πάει, όχι στο Αφγανισταν με QT... Μια χαρά θα είναι φίλε Αναστάσιε, θα δεις ότι θα το γουστάρεις πολύ περισσότερο απ'οτι με το αυτοκίνητο. Όσο για την εμπειρία που λες ότι σου λείπει, μη σκας, σίγουρα έχεις αντιμετωπίσει τρις χειρότερα κυκλοφορώντας 4 χρόνια στην Αθήνα... Συνετή οδήγηση και σωστός εξοπλισμός είναι το μόνα που σου χρειάζονται για να φτάσεις χαλαρός και χαμογελαστός στην οικογένειά σου.

mikes
29/06/2012, 17:09
Και γιατι το Αθηνα-Λευκαδα καλοκαιριατικα με μηχανη δεν ειναι κι οτι πιο εύκολο. Το λέω εγω που το κανω πολύ συχνα εδω και καποια χρόνια...

φετος???

AUFGEBRACHT
29/06/2012, 17:10
Και γιατι το Αθηνα-Λευκαδα καλοκαιριατικα με μηχανη δεν ειναι κι οτι πιο εύκολο. Το λέω εγω που το κανω πολύ συχνα εδω και καποια χρόνια...

Βασιλική για surfing;

Cpt. Haddock
29/06/2012, 17:16
Σιγά ρε παιδιά, τον τρομάξατε τον άνθρωπο! [...]

Λαθος, δεν τον τρομάξαμε εμείς. Μονος του τρομάζει απο το εγχείρημα. Εαν λοιπόν ενας ανθρωπος 38 ετων με αρκετα (υποθετω) χρονια στους δρομους, οδηγεί μηχανη 4 χρονια και σκεφτεται οτι ειναι πιθανον τρέλα να παει ως τη Λευκαδα με τη μηχανη, καλυτερα ειναι να μην το κάνει. Ο φόβος δεν ειναι πάντα καλός σύμβουλος.


φετος???

Την Κυριακή φεύγω


Βασιλική για surfing;

Μεταξυ αλλων, αλλα κυριως πηγαινω για δουλεια.

HelenKoR
29/06/2012, 17:27
Λαθος, δεν τον τρομάξαμε εμείς. Μονος του τρομάζει απο το εγχείρημα. Εαν λοιπόν ενας ανθρωπος 38 ετων με αρκετα (υποθετω) χρονια στους δρομους, οδηγεί μηχανη 4 χρονια και σκεφτεται οτι ειναι πιθανον τρέλα να παει ως τη Λευκαδα με τη μηχανη, καλυτερα ειναι να μην το κάνει. Ο φόβος δεν ειναι πάντα καλός σύμβουλος.



Την Κυριακή φεύγω



Μεταξυ αλλων, αλλα κυριως πηγαινω για δουλεια.

Εντάξει, Φόβε. :)

skylaros
29/06/2012, 18:12
Με πολύ περισσότερα από 200 στρίβεις με αυτοκίνητο σε παααααρα πολλές από τις στροφές εκεί, το θέμα είναι αν το κάνεις ή έστω πότε το κάνεις. Δε καταλαβαίνω τις διαφορές που έχει ένας δρόμος για αυτοκίνητα και για μηχανή και τα δύο υπόκεινται στους ίδιους νόμους της φυσικής με μικρές διαφορές όπως είναι λογικό.(πριν γράψω εδώ διάβασα τα πάντα για περίπου ένα χρόνο οπότε ναι έχω θεωρητική γνώση του γυροσκοπικού σε περίπτωση που κάποιος το αναφέρει :p) Το δρόμο αυτό τον έχω κάνει και σα συνεπιβάτης σε μηχανή και το ίδιο μια χαρά μου φάνηκε (και αν δεν ήταν και χέστης ο οδηγός της μηχανής να πηγαίνει με 80 και να προσπαθούν να μας περάσουν οι νταλίκες ακόμα καλύτερα θα ήταν) Όπως και να έχει πραγματικά μου μοιάζει αδιανόητο να συζητάει κάποιος μετά από 4 χρόνια με ένα όχημα για το αν μπορεί να κάνει μια τέτοια διαδρομή μαζί του. φίλος ερχόταν Πειραιά με crupton 115 ΚΑΘΕ βδομάδα από Πάτρα σαν φοιτητής για σ/κ... (σιδερόκωλος ή μάλλον άκωλος ο συγκεκριμένος). Τέλος εγώ όταν καταφέρω και μαζέψω τα φράγκα να πάρω το #$%#$ το δίτροχο στο μήνα μέσα θα κάνω ταξιδάκι όπως ακριβός έκανα και όταν πείρα αυτοκίνητο. Φυσικά και η εμπειρία μετράει και ο λόγος κάποιου με μεγάλη εμπειρία έχει μεγαλύτερη βαρύτητα από το δικό μου αλλά κάποια πράγματα είναι κοινή λογική, δε νομίζω πως θα πάει και στα χαρακώματα...

Cpt. Haddock
29/06/2012, 18:23
Με πολύ περισσότερα από 200 στρίβεις με αυτοκίνητο σε παααααρα πολλές από τις στροφές εκεί, το θέμα είναι αν το κάνεις ή έστω πότε το κάνεις. Δε καταλαβαίνω τις διαφορές που έχει ένας δρόμος για αυτοκίνητα και για μηχανή και τα δύο υπόκεινται στους ίδιους νόμους της φυσικής με μικρές διαφορές όπως είναι λογικό.(πριν γράψω εδώ διάβασα τα πάντα για περίπου ένα χρόνο οπότε ναι έχω θεωρητική γνώση του γυροσκοπικού σε περίπτωση που κάποιος το αναφέρει :p) [...]

A, καλάαααααα :tooth:

Διαβάστε λιγο το ποστ του Ζεύκα, θα σας λυσει μερικές απορίες :wave2:

BLiTzER
29/06/2012, 18:30
Ο αυτοκινητόδρομος, για τον οποίο γίνεται ο λόγος, είναι γενικότερα ΜΙΑ ΧΑΡΑ, χωρίς επικίνδυνες στροφές ή κακή ασφαλτόστρωση. Τα περισσότερα επικίνδυνα σημεία έχουν "εξαφανιστεί" και, μάλιστα, είναι συνήθως πιο ασφαλή από τον υπόλοιπο δρόμο. Αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι ότι δεν υπάρχει διαχωριστικό στηθαίο, που σημαίνει ότι δεν πρέπει να βασίζεσαι και πολύ στη διπλή διαχωριστική και, επίσης, σε κάποια σημεία γίνονται έργα, έχει πλαστικά κολωνάκια κτλ κτλ. Χαλάρωσε και μείνε πίσω από τα αυτοκίνητα. Καλή βόλτα ^^

ΥΓ. Το πρώτο μου "ταξίδι" με μοτοσυκλέτα ήταν Αθήνα - πηγές Αχέροντα, ολομόναχος, με ένα CBR 1000.

mikes
29/06/2012, 18:31
Την Κυριακή φεύγω



Μεταξυ αλλων, αλλα κυριως πηγαινω για δουλεια. ποσο θα κατσεις? βασιλικη θα δουλευεις? θα σε πετυχω πανω δλδ τελη ιουλιου??

skylaros
29/06/2012, 18:38
υποθέτω πως για να βγάλες το μήνα σου πας σε λογιστή, για να ανταλλάξεις απόψεις για την οικονομία εισαι οικονομολόγος, για να κολυμπήσεις κάπου ιχθυολόγος (μη σε φάει και κάνα ψάρι) και μηχανικός περιβάλλοντος (μη βγάλεις τρίτο χέρι), για να γράψεις ένα κείμενο φιλόλογος για να κάνεις μια πρόσθεση μαθηματικός και πάει λέγοντας :cry: :lol::cry::D τα φιλία μου στις όμορφες :pppp


ps1: λέω ακριβός αυτό που λέει και ο BLiTzER
ps2:πηγές Αχέροντα αααααααααααχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχ θα καταφέρω να πάω και φέτος ...???

Cpt. Haddock
29/06/2012, 18:54
υποθέτω [...]

Πολλά και κατα τεκμήριο λάθος.

Πάρε μηχανη και τα ξαναλέμε, μεχρι τότε θα σου πρότεινα να αφησεις το ποστάρισμα εδω. Ούτε βοηθας και εκτιθεσαι. Btw, o blitzer αλλο λέει.

Μικέ, πηγαινοέρχομαι και όχι παντα Λευκαδα.

mikes
29/06/2012, 18:55
η αληθεια παντως ειναι οτι εναν δρομο τον χαρακτηριζουμε επικινδυνο και κωλοδρομο επειδη μας αναγκαζει να παμε οπως πρεπει, και οχι οπως θελουμε!!!
εγω παντως δεν ειχα προβλημα ποτε στο συγκεκριμενο δρομο!!

DimChios
29/06/2012, 19:21
συγνωμη, ο Σκυλαρος ΔΕΝ οδηγει μοτο, οδηγει αμαξι και κατα τα αλλα ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΕΙ να λεει οτι ειναι δρομος για 200?

:a018::a018::a018:

DimChios
29/06/2012, 19:21
η αληθεια παντως ειναι οτι εναν δρομο τον χαρακτηριζουμε επικινδυνο και κωλοδρομο επειδη μας αναγκαζει να παμε οπως πρεπει, και οχι οπως θελουμε!!!


ο,τι να ναι ομως! :rolleyes:

mikes
29/06/2012, 19:44
ο,τι να ναι ομως! :rolleyes:

γιατι ρε φιλε? ενταξει δεν ειναι και οτι καλυτερο σε δρομο αλλα με συνετη οδηγηση μια χαρα τον περνας! εγω τοσα χρονια δεν ειχα προβλημα ποτε!!!

DimChios
29/06/2012, 19:45
γιατι ρε φιλε? ενταξει δεν ειναι και οτι καλυτερο σε δρομο αλλα με συνετη οδηγηση μια χαρα τον περνας! εγω τοσα χρονια δεν ειχα προβλημα ποτε!!!

η συνταξη της προτασης σου παραπανω εχει σοβαρο προβλημα! αυτο λεω!

mikes
29/06/2012, 19:53
η συνταξη της προτασης σου παραπανω εχει σοβαρο προβλημα! αυτο λεω!

ναι! εχεις δικιο! δεν χρησιμοποιησα κομματα, γιατι ως γνωστον το τελευταιο διμηνο τα κομματα τα κανανε σκατα!
επισης δεν ειναι μονο η δικια μου! στην κατασταση που βρισκονται τα ταμεια, ΟΛΕΣ οι συνταξεις εχουν προβλημα στις μερες μας!!!

:p :p :p :lol: :lol: :lol:

αυτο το σχολιο ειναι πραγματικα οτι να ναι ομως!!

GiannisBlessed
29/06/2012, 20:45
:lol:
το τελευταιο διμηνο??
μηπως τις τελευταιες δεκαετιες???

λοιπον φιλε μου....


το οτι εδω και 4 χρονια δεν πηγες ουτε ενα ταξιδακι
λεει οτι
1 δεν ηθελες.
2 φοβουσουν
3 δεν μπορουσες(χρονος χρημα κτλ)

υποθετω λογο του οτι μπηκες σε ενα φορουμ να ρωτησεις μαλλον ειναι το 2.
εγω απο την δικια μου εμπειρια εχω να σου πω οτι η πολη ειναι πολυ πιο τρομαχτικη και πολυ πιο επικινδυνη!!
το πρωτο μου ταξιδι με μηχανη ηταν ταξιδι 450κμ αθηνα-κερκυρα.
και το ιδιο ταξιδι το εκανα και με αυτοκινητο και ειχα διπλωμα μερικων ημερων.(νομιζω 3 μερες?)
με 100-130 εισαι κομπλε σε ολο το ταξιδι.μετα το αντιριο πεφτεις και λιγο στα 70-90.
το ταξιδι μεχρι κορινθο ειναι σαν να λεμε παω στην δουλεια απο κιφησο,ποσειδονως,συγκρου,ατικη οδος,,βουλιαγμενης,λεωφορος αθηνων κτλ αλλα με λιγοτερη κινηση,καθολου φαναρια που δεν δουλευουν η περναει καποιος κοκκινο,καθολου καθετα στενα που πεταγεται καποιος,καθολο ΤΑΡΙΦΕΣ που σταματανε μπροστα σου αφου σε προσπερασουν και αλλα καλα.
μετα ο δρομος στενευει και γινεται μια λωριδα και καπου καπου δυο.
η ασφαλτος δεν ειναι τελεια αλλα ειναι αρκετα καλη(δεν εχει καμια σχεση με κατι κολολεωφορους στην αθηνα που απο τα πολλα αμαξια, φορτηγα, λεωφορεια κτλ εχει γινει παγοδρομιο.
στην χειροτερη λοιπον κανεις αυτο που κανω εγω.
βρισκεις ενα αμαξι που να ταξιδευει με την ταχυτητα που θες να πας και καθεσαι πισω του.οχι κολλητα εννοειται.ετσι το χρησημοποιεις ως ασπιδα.
αν εχει φιμε τζαμια η ειναι τζιπακι κτλ ψαχνεις για αλλο γιατι σου κοβει την ωρατοτητα.
καθεσαι στο μεσο και λιγο προς τα δεξια μερος της λωριδας και δεν θα εχεις κανενα προβλημα.
μετα την γεφυρα αρχιζει το ψιλο σκατα κομματι.
εκει πας πιο αργα και κανεις οτι εκανες ως την πατρα αλλα με πιο μεγαλη αποσταση απο το μπροστινο σου οχημα.δεν καθεσαι στο κεντρο της λωριδας αλλα πισω απο μια απο τις δυο ροδες του αυτοκινιτου.(αν δει καποια λακουβα το αμαξι θα το δεις που κανει ελιγμο να την αποφυγει και πριν καλα καλα δεις την λακουβα θα εχεις καταλαβει οτι κατι παιζει.
προτιμας την δεξια ροδα στα στροφιλικια(σε πειπτωση που βγει κανενας @@δας στο αντιθετο) και την αριστερη στις ευθειες(σε περιπτωση που βγει κανενας παπους,αγροτης κτλ απο κανα χωραφοδρομο)

θα ελεγα οτι περισοτερη προσοχη δεν θα χρειαστει να εχεις στο ταξιδι σου αλλα οταν φτασεις εκει που το οδικο δικτυο ειναι "γεια σου" οπως σε ολα τα νησια και ο τροπος που οδηγανε οι νησιοτες ειναι αστα να παν.

dimzan
29/06/2012, 20:53
σορρυ αλλα αμα ειναι να ταξιδεψει ετσι δεν εχει καθολου αδρεναλινη και ενδιαφερον η μηχανη. δεν ειπα να παει με την ταυτοτητα στο στομα αλλα δεν εχει και κανα 125αρι

grharris
29/06/2012, 21:08
Η επικινδυνότητα του δρομου είναι υποκειμενικό θέμα και εξαρτάται με ποιόν άλλο δρόμο το συγκρινείς. Την συγκεκριμένη διαδρομή φαίνεται να την γνωρίζεις, οπότε μπορείς να καλατάβεις αν την "έχεις".
Η απόφαση είναι δικιά σου.

Από προετοιμασία ταξιδιού, θα σου πρότεινα:
-να μην έχεις τσάντα στην πλάτη με πολλά πράγματα γιατί θα σε κουράσει
-αν έχεις top case, μην το παραγεμίσεις γιατί θα βαρύνει η αίσθηση της μηχανής
-αν δέσεις πράγματα, δέσετα καλά και σταθερά.
-να προσέχεις τον ήλιο και την ζέστη γιατί τέτοιο καιρό και τόση ώρα στην μηχανή παίζει εύκολα θερμοπληξία και ηλίαση
καλύτερα να ξεκινήσεις νωρίς ακόμα και αν είναι σκοτάδι μέχρι την Κόρινθο που είναι ανοιχτός ο δρόμος
ελπίζω να έχεις ανοιχτόχρωμο κράνος και ανοιχτόχρωμο καλοκαιρινό μπουφάν και γενικά πρόσεχε τι φορέσεις
πίνε πολλά υγρά και όχι μόνο νερά, πρέπει να αναπληρώνεις συχνά ηλεκτρολύτες (lucozade,gatorade κτλ)
-πάρε από το φαρμακείο ωτασπίδες σφουγκαράκι, η πολύωρη οδήγηση μηχανής φέρνει ιλίγγους λόγω του θορύβου από τον αέρα
-δοκίμασε τα ρούχα που θα βάλεις και τα μπαγκάζια σου σε μια βόλτα 100χλμ μια-δυό μέρες πριν φύγεις για να δείς ότι όλα είναι οκ.
-στάσεις 5-10 λεπτών κάθε 100 με 150 χλμ ακόμα και αν δεν νιώθεις ότι την χρειάζεσε - δηλαδή μέχρι Πάτρα μπορείς να κάνεις 1 τσιγάρο στην Κόρινθο και μια ακόμα ενδιάμεση. Προγραμμάτησε και κάποια μεγαλύτερα διαλείμματα 30' λεπτών με μίας ώρας για καφέ-σάντουϊτς, κανά τηλέφωνο, λίγο καθάρισμα κτλπ. (πχ 1 στην Πάτρα και ξανά μετά από 200-250χλμ.)
-στον δρόμο, πρόσεχε να μην κολλάς πίσω από άλλους και ιδικά πίσω από φορτηγά. Άσε απόσταση ώστε να έχεις καλή ορατότητα μπροστά ή προσπέρνα.
-αν βρείς άλλες μηχανές και έχετε τον ίδιο ρυθμό, πήγενε μαζί τους - είναι πολλοί αυτοί που ταξιδεύουν μόνοι και θέλουν παρέα.

Αν θυμηθώ κάτι άλλο θα επανέλθω! .....αααααα, έχε εύκαιρη την φωτογραφική (και ψιλά για τα διόδια) και τράβα φωτογραφίες στα διαλείματα, και στο αυτόματο με τον εαυτό σου και την καλή σου!

Καλό ταξίδι και καλά να περάσεις!!!:beer:

jimmis5
29/06/2012, 22:59
Διαβασα την αρχη τα υπολοιπα οχι ,Φιλος μην πας αστο το μηχανακι να πηγαινεις στην δουλεια για οικονομια πηγαινε με το αυτοκινητο οχι πως αυτο δεν ειναι επικινδυνο αλλα τουλαχιστον εσυ θα αισθανεσαι μια ασφαλεια.Καλες διακοπες και να χαιρεσαι την οικογενεια;)

whatever
29/06/2012, 23:06
-πάρε από το φαρμακείο ωτασπίδες σφουγκαράκι, η πολύωρη οδήγηση μηχανής φέρνει ιλίγγους λόγω του θορύβου από τον αέρα


Δεν είναι επικίνδυνο να είναι στο δρόμο με ωτοασπίδες; δε θα ακούει κορναρίσματα, απότομα φρεναρίσματα κλπ

vagtav
29/06/2012, 23:21
σορρυ αλλα αμα ειναι να ταξιδεψει ετσι δεν εχει καθολου αδρεναλινη και ενδιαφερον η μηχανη.....

:eek:

TROOPER
30/06/2012, 09:27
Δεν είναι επικίνδυνο να είναι στο δρόμο με ωτοασπίδες; δε θα ακούει κορναρίσματα, απότομα φρεναρίσματα κλπ

οχι.οι ωτοασπιδες δεν σε απομονωνουν.αυτα που πρεπει να τα ακους,τα ακους.τις φορας σε ταξιδι για να μη φτασεις με το κεφαλι κουδουνι.

TROOPER
30/06/2012, 09:34
α καλα..............

Cpt. Haddock
30/06/2012, 09:51
α καλα..............

Τωρα τα διαβασες όλα, ε; :lol:

nicksior
30/06/2012, 10:13
Μια χαρἀ θα πας.
Ξεκίνα πρωί (χάραμα) και θα "γουστάρεις" Εξοικείωση με τη μηχανή σου ήδη έχεις !
Χαλαρός , συνεχές "διάβασμα"του δρόμου, αποστάσεις, ματιές στους καθρέφτες, δεν αφήνεις χώρο να σου χωθούν απο δεξιά , χωρίς φυσικά να "ξαφρίζεις" τη μηχανή , χρήση των φλάς και όλων όσων σίγουρα γνωρίζεις , 38 χρονών άνθρωπος..

Προσοχή περισσότερο στην επιστροφή , μην ταξιδέψεις βράδυ..!
Τα "στραβά" συνήθως δεν συμβαίνουν στούς ψαρωμένους αλλά στούς πρόωρα ξεψάρωτους, αν εννοείς τι εννοώ...

Καλή βόλτα.

ΥΓ.
Αν μετά απο αυτή σου την εμπειρία δεν αισθανθείς σιγουριά και ανάγκη να μάθεις περισσότερα, τότε πούλα το τρανς, πάρε ένα παπί να κάνεις τη δουλειά σου ωστε να μην ξαναμπείς σε παρόμοιους πειρασμούς.

ΥΓ2.
Αν έβρισκες κανά συνταξιδιώτη (με τη δική του μηχανή) ὤστε να τον ακολουθείς ακόμα καλύτερα.
Κάνε την πρότασή σου εδω μέσα και κάτι θα βρεθεί, Θα ερχόμουν πολύ ευχαρίστως εγώ αλλά οι ημ/νιες δεν με βολεύουν..

SoulGR
30/06/2012, 10:42
γεια σου φιλε μου!ειμαι 20 και εχω ''μεγαλη''μηχανη 1 χρονο,χτες εκανα το 1ο μου μεγαλο ταξιδι με μηχανη και γενικοτερα ουτε με αμαξι εχω κανει τοσα χλμ.
Το μονο μερος που φοβηθηκα ηταν μεσα στην αθηνα ψιλοχαθηκα κιολα λιγο μιας και δεν ειμαι απο κει :P
κατα τα αλλα το ευχαρηστηθηκα πολυ, οταν σε χαιρετανε αλλες μηχανες θα χεις ενα χαμογελο ως τα αυτια :P
συχνες στασεις για νερο λιγο προσοχη και δεν ειναι τιποτα...καλο ταξιδι

gefr
30/06/2012, 10:57
Άς πώ και εγώ τα δικά μου.
Οι διαφορές που εγώ παρατήρησα την πρώτη φορά εκτός πόλης ήταν η κλίση στις στροφές και η πολύωρη παραμονή πάνω στη σέλα.
Φοβόμουνα να παίρνω κλίσεις. Αυτό σε στροφιλίκι με έβγαζε στην άκρη στο χωματάκι. Θα πρέπει να το ελέγξεις αν έχεις τέτοιο πρόβλημα, αν και στην Αθήνα οι ταχύτητες είναι μεγαλύτερες από αυτές που είχα εγώ συνηθίσει στη Θεσσαλονίκη.
Για την άνεση στο κάθισμα, εφόσον δεν έχεις συνηθίσει, προτείνω ποδηλατικό σορτσάκι με μαξιλαράκι, ενδεχομένως και τζέλ, καλής ποιότητας, κάτω από το μοτοσυκλετιστικό παντελόνι με τις προστασίες.
Επίσης για παντελόνι με προστασίες, υπάρχουν και επιγονατίδες που μπαίνουν επάνω από το τζήν για να αποφύγεις το ζεστό μοτοσυκλετιστικό παντελόνι, αν θέλεις.
Πολύ βασικό για την άνεση σε πολύωρο ταξίδι η ζώνη μέσης, ή ακόμα καλύτερα ο "κροκόδειλος" που πιάνει όλη την πλάτη. Εκτός από προστασία, ανακουφίζει τη μέση σημαντικά.
Ένα άλλο θέμα είναι η ζέστη που βγάζει η μηχανή, κυρίως στους αστραγάλους όπου υποθέτω θα φοράς μπότες.
Για ταχύτητα ταξιδιού προτείνω να πηγαίνεις με το ρεύμα, είτε σε εθνική είτε σε επαρχιακό. Καλή ιδέα είναι να ακολουθήσεις διαδρομή που γνωρίζεις. Η προσωπική μου εμπειρία για οδήγηση με παρέα άλλη μηχανή ήταν οτι μου δημιουργούσε μεγάλη ανασφάλεια λόγω της μεγάλης ευκινησίας της και έπρεπε συνεχώς να ψάχνω να δώ πού είναι πρίν να κάνω κάποιο ελιγμό.
Αυτά από μένα και... καλό ταξίδι.