PDA

View Full Version : Γυαλιά-καρφιά!



SF
20/09/2005, 09:42
Έχετε προσέξει ότι η ΕΛ.ΑΣ. (που μας φροντίζει, μας προσέχει κλπ) δεν προβλέπει καμία μέριμνα για τα γυαλιά που σκορπίζονται στους δρόμους μετά από μικροατυχήματα? Πολύ πράμα ρε παιδί μου... Θα αρχίσω να μαζεύω με το φαράσι (ακούς Τανάση?) για να φτιάχνω Murano a la SF!!!

:mad: :mad: :mad:

Alx 84
20/09/2005, 10:17
όντως είναι ενα μεγάλο πρόβλημα. Γλυστράνε, είναι επικίνδυνο να σκάσει κανένα λάστιχο κλπ! Πρέπει κάτι να γίνει.

$py
21/09/2005, 15:14
Tha prepei na systathei apo tin EL.AS eidiki omada katastolis gyalion-karfion :ZZZ: :uplate: :ZZZ: :yuck:

div400
22/09/2005, 08:18
χωρις να ειμαι και σιγουρος και κρινοντας απο την γερμανικη πρακτικη σε τετοιες περιπτωσεις, θα ελεγα οτι ο καθαρισμος του οδοστροματος απο τα καθε ειδους υπολειματα ενος ατυχηματος ειναι αρμοδιοτητα της πυροσβεστικης υπηρεσιας ή της υπηρεσιας που συντηρει τους δρομους, οι οποιες καλουντε στον τοπο του ατυχηματος απ την αστυνομια. νομιζω, μπορει να κανω και λαθος

powerphot
22/09/2005, 09:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
θα ελεγα οτι ο καθαρισμος του οδοστροματος απο τα καθε ειδους υπολειματα ενος ατυχηματος ειναι αρμοδιοτητα της υπηρεσιας που συντηρει τους δρομους, οι οποιες καλουντε στον τοπο του ατυχηματος απ την αστυνομια. νομιζω, μπορει να κανω και λαθος

Ποιάς υπηρεσίας είπες ???:eyepop: :eyepop: :rotflmao: :lol: :rotflmao:
Έχει εδώ στο Ελλάντα τέτοια υπηρεσία:lol: :bawl: :lol: :bawl: :lol:

ktm640lc4
22/09/2005, 09:18
Η Γερμανια ειναι Γερμανια ρε παιδι μου......

Αυτη ειναι χωρα.

Τωρα για Ελλαδα, μην ξεκινησω καλυτερα.

:wave2:

div400
22/09/2005, 14:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από powerphot
Ποιάς υπηρεσίας είπες ???:eyepop: :eyepop: :rotflmao: :lol: :rotflmao:
Έχει εδώ στο Ελλάντα τέτοια υπηρεσία:lol: :bawl: :lol: :bawl: :lol:

ρε φιλε εσυ μας δουλευεις !!!!

τοσα σαμαρακια,λακουβες, ανομαλιες, υπερυψομενα φρεατια κτλ κτλ
τι νομιζεις δεν απαιτουν οργανομενη υπηρεσια για διατηρηθουν με τοσες ασφαλτοστρωσεις!!!!
τι πιστευες οτι ετσι μαγικα ξεφυτρωνουν?
α δεν εισαι καλα!

:mad:

gtsiros
07/10/2005, 14:13
Νομίζω, αλλά δεν είμαι και σίγουρος, ότι είναι ευθύνη του ιδιοκτήτη του κάθε οχήματος.


Γιατί;


ΔΙΚΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΓΥΑΛΙΑ!

AFTER
07/10/2005, 14:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από gtsiros
Νομίζω, αλλά δεν είμαι και σίγουρος, ότι είναι ευθύνη του ιδιοκτήτη του κάθε οχήματος.


Γιατί;


ΔΙΚΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΓΥΑΛΙΑ!

Εφοσον ζουμε σε ενα κρατος που πληρωνουμε φορους, θα πρεπει το ιδιο το κρατος να μεριμνησει.
Εκτος και αν πιστευετε οτι οι φοροι ειναι απλως για να μας τα περνουνε(ελπιζω να μην ειμαστε τοσο θυματα)

gtsiros
07/10/2005, 16:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Εφοσον ζουμε σε ενα κρατος που πληρωνουμε φορους, θα πρεπει το ιδιο το κρατος να μεριμνησει.
Έλα να κόβουμε τις σαχλαμάρες σιγά-σιγά...

DirtRider
07/10/2005, 17:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από gtsiros
Έλα να κόβουμε τις σαχλαμάρες σιγά-σιγά...

After...o gtsiros μάλλον απλά θέλει να μας πει:

ΜΗΝ ΕΧΕΤΕ ΑΥΤΑΠΑΤΕΣ ΚΟΡΟΪΔΑ...ΕΔΩ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΛΒΕΤΙΑ...

Και για να σας αποδείξω σε τι τριτοκοσμική χώρα ζούμε, ακούστε αυτό...:

...πρν κάτι μήνες στις 4.30 το πρωί ξυπνάω από ένα δυνατό ΜΠΑΜ...
Βγαίνω έξω να δω τι έγινε και βλέπω ένα Matiz να έχει καβαλήσει το τσιμεντένιο τοιχάκι μιας μικρής γέφυρας...το εργαλείο παλάντσαιρνε ακριβώς στην μέση και δεν ήθελε και πολύ να πάει από κάτω...

Πάω μαζί με άλλους γείτονες που ξύπνησαν και βγάζουμε από την κονσέρβα μία ολοσούρωτη γκόμενα που με τα μούτρα της είχε σπάσει το παρ μπριζ...

Την κοπελιά την πήρε νοσοκομειακό που φωνάξαμε, αλλά η πλάκα ήταν με την τροχαία, που ήρθε τάχιστα....μετά από 1 ώρα...

Κατεβαίνουν 2 χοντροκοιλαράδες οι οποίοι σα χαύνοι κοιτούσαν το αμάξι που ισορροπούσε στο τοιχαλάκι (εδώ πρέπει να πω πως το γεφυράκι είναι πολύ στενό...μόλις που χωράει 1 όχημα και το Matiz έτσι που είχε "σκαρφαλώσει" άφηνε χώρο μόνο για κάνα μηχανάκι)...

Ναι μεν είχαμε φωνάξει την ΕΛΠΑ, αλλά μετά από 1.30 ώρα δεν είχε φτάσει ΑΚΟΜΑ, όπου οι αστυνομικοί βαρέθηκαν και λέει ο ένας στον άλλο...:

"...ρε συ...δεν σπρώχνουμε όλοι μαζί να πάει από κάτω (σε ένα ξεροπόταμο) να τελειώνουμε...;"

ΖΝΤΟΟΟΟΪΓΚ !!! Εκεί νόμιζα ότι ο τύπος έκανε πλάκα, αλλά ήδη άρχιζε να δοκιμάζει να σπρώξει το όχημα, το οποίο όμως ευτυχώς είχε "κάτσει' για τα καλά...

Φυσικά αρχίσαμε όλοι να του φωνάζουμε πως δεν είναι σωστό αυτό, να προξενηθεί ΑΚΟΜΑ περισσότερη ζημιά στο όχημα της κοπέλας...
Ο τροχομπάτσος είδε πως πήγε να κάνει μ@λακία και έκατσε πάλι με τον συνάδελφό του για να "σκεφτούνε" τι έπρεπε να κάνουν...

Η ώρα είχε πάει ήδη 6.00 και σιγά σιγά άρχιζε η πρωινή κίνηση...

Τώρα υπήρχε και ένα ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ πρόβλημα: έτσι που καβάλησε το αμάξι το τοιχαλάκι, του έφυγε το κάρτερ και ΟΛΑ τα λάδια είχαν πλημμυρίσει τον δρόμο...

ΕΓΩ: ..."Βρε παιδιά...ο δρόμος είναι μέσα στα λάδια και τώρα που αρχίζει η κίνηση θα περάσει κανένα μηχανάκι, θα πάρει την τούμπα του και θα έχουμε άλλα..."

ΜΠΑΤΣΟΣ: ..."....χμμμμμ" και άρχισε να σκέφτεται.... "...μήπως έχει κανένας σας κάποιο φτυάρι εδώ...;"

ΖΝΤΟΪΓΚ !!! (ξανά)...

ΕΓΩ: ..."Εμείς...;; ΜΑ καλά δεν είστε εξοπλισμένοι εσείς...;;;"

ΜΠΑΤΣΟΣ: ...(γέλιο)..."μα φυσικά"... και ανοίγει το πορτ μπαγκάζ του περιπολικού και τι βγάζει το ων;;;

Ένα μικροσκοπικό φτυαράκι κηπουρικής που δεν έφτανε ούτε να σκάψεις γλάστρα...

ΖΝΤΟΪΓΚ !!! (βαρέθηκα να μετράω...)

Τελικά με τα παπούτσια μας σπρώχναμε το χώμα από την άκρια του δρόμου προς τα λάδια, πάντα με τον φόβο να μην έρχεται πλακωμένο κανένα δίτροχο, ενώ οι κωλοπματσέοι έριξαν μια χούφτα και μετά που ήρθε η ΕΛΠΑ την κοπάνησαν, γράφοντας στ' @αρχείδια τους αν ο δρόμος ήταν ασφαλής ή όχι...

Και να φανταστείτε ότι στην Γερμανία το κάθε μπατσικό διαθέτει εκτός από μετρητή φρεναρίσματος (μία ρόδα με κοντέρ) και άλλα διαστημικά καλούδια μία σκληρή σκούπα, φαράσι...και ένα τσουβαλάκι πριονίδι....

Μίλησε κανείς για πολιτισμό...;;;