PDA

View Full Version : Θελω να ξαναζωντανεψει!!



-ΣΦΑΧΤΗΣ-
29/06/2012, 15:53
Σπέρες,σπέρες.. Πριν αρχίσω θα ήθελα να ενημερώσω πως έχω διαβάσει αρκετά αλλα παρόμοια threads αλλα δεν βρήκα σταθερή απάντηση μιας και δεν ήταν το ίδιο ζήτημα!

Κάτοχος ενός serrow μοντ.98' και αφού έχω δοκιμάσει αρκετά μηχανάκια ανεξαρτήτου κυβισμού και κατηγορίας,έβγαλα το εξής συμπέρασμα: το μηχανάκι έχει πέσει για τα καλά!
Θα μου πείτε τι περιμένεις απο ένα μηχανάκι 14άρων χρόνων?

Εδώ θέλω να πληροφορήσω πως το αγόρασε ο πατέρας μου πριν αρκετά χρόνια(νομίζω το 2000) και τα τελευταία χρόνια (3-4) το έχω αναλάβει εγώ. Μέχρι πρότινως,για βόλτα δηλαδή...

Μεγαλώνοντας αφου πλέον εξέφρασα τις καλλιτεχνικές μου μαλ............ ανησυχίες τα προηγούμενα χρονια πάνω σε αυτό το μηχανάκι μη γνωρίζοντας τη ζημιά που του κάνω,αποφάσισα ενστικτοδώς χωρις να μου παρακινήσει κατι το ενδιαφέρον παρα το οτι σκάλιζα απο παλιά με φίλους μηχανάκια, θέλησα να το προσέξω λιγάκι!

Να σημειωθεί πως όλα αυτά τα χρόνια αλλάζονταν μόνο λάδια στο μηχανάκι και γρασάρισμα στην αλυσίδα! Α και μια φορά δισκάκια συμπλέκτη! Επίσης αλλάχτηκαν στα 8.000 χλμ. (στην δική μας αγορά δηλαδή) ελατήρια βαλβιδών. Πέρα απο αυτά τίποτα άλλο!

Ας μπούμε στο ψητό... Το έχω τεστάρει με άλλα μηχανάκια και πιστεύω πως δεν είναι το μέγιστο που μπορεί να δώσει.. Ανοίγοντας γκάζι δίπλα σε ένα crypton x (ξέρω θα μου πείτε το παπί είναι καινούριο,135 κυβικά) οχι,το τεστάρω με ενα καλό παπί οχι για κόντρα, αλλά να δω που βρίσκεται το δικό μου σε σχέση με κάποιο άλλο και το αποτέλεσμα είναι πως είμαι πίσω για λίγα μηχνάκια (μέτρα να μιλάμε πιο κόσμια!) Μου κάνει εντύπωση γιατί ειναι 225 cc το δικό μου ανεξαρτήτως την κατηγορία!

Για να το ξανααναστήσω δε θέλω ούτε μετατροπές,ούτε μεγαλύτερα καρμπυλατέρ ούτε,ούτε... Θέλω μόνο τα μαμίσια πράγματα!

Και εδώ θέλω τα φώτα σας!

Να πω πρώτα τη γνώμη μου και μετά πείτε τη δική σας! ναι και εσυ oldman!

το μηχανάκι έχει γυρω στα 26.000 χλμ τώρα!
Πιστεύω πως πρέπει να αλλαχτούν ελατήρια βαλβιδών ή και βαλβίδες, ελατήρια πιστονιού ή και πιστόνι, φίλτρο λαδιού που θέλει τώρα αλλαγή(αυτό δεν ξέρω αν έχει σχέση με την απόδοση)
Δισκάκια συμπλέκτη,εξάτμιση (ολόκληρη), φίλτρο αέρα!

Ακούω γνώμες και όχι κράξιμο! δεν είμαι μηχανικός και δεν ξέρω άπτεστα τα μηχανικά μέρη... το παλεύω! :dizzy:

chr1s_86
29/06/2012, 16:14
Η γνώμη μου είναι να πάρεις άλλο μηχανάκι αν σου λείπει το γκάζι.


Τώρα πως έβγαλες συμπέρασμα ότι δεν πάει όσο θα έπρεπε συγκρίνοντας το με ότι μηχανάκι τύχει και όχι με ένα ίδιο μόνο ο oldman το ξέρει :smokin:

sapila racing
29/06/2012, 16:25
Επίτηδες το έβαλες Παρασκευή απόγευμα που εχει παει για τσιπουρακι ο Oldman ε? :lol:

Λοιπόν κοίταξε να δείς πως παει το πράγμα.

Δεν αναφερεις να εγινε ποτέ ρυθμιση βαλβίδων κατι που ειναι απαραίτητο να γίνεται σε περιοδικά διαστήματα, ενω αναφερεις οτι εχουν αλλαχτεί ελατήρια βαλβίδων που κανονικά δεν αλλάζονται ποτέ.
Μηπως εχεις μπερδέψει κάτι?
Αν οντως δεν εχουν ρυθμιστεί βαλβίδες τότε εξηγείται το να μην πηγαίνει.
Δισκους αλλάζεις αν πατινάρει, δηλαδή να ανεβαζει στροφές χωρίς να επιταχύνει.
Πιστόνι κι ελατήρια αλλάζεις αν εχεις αρκετή φθορά πράγμα που φαίνεται απο υπερβολική κατανάλωση λαδιού.
Βαλβίδες γενικά δεν αλλάζεις αν δεν εχουν ζημιά. Φιλτρο λαδιού αλλάζεις σε καθε δεύτερη αλλαγή λαδιών.
Επίσης δεν αναφερεις να εχει αλλαχτεί μπουζί.
Αλλαξέ το λοιπόν ρύθμισε και βαλβίδες, καθάρισε και το φίλτρο αέρα και μετα πες μας πως παει το μηχανάκι.
:wave2:

-ΣΦΑΧΤΗΣ-
29/06/2012, 16:36
χμμμ... ναι παραληψη... μπουζι επρεπε να αλλαχτει πριν 5,000 χλμ. τωρα εχω παραγγειλει και σε 1-2 μερες θα το εχω..εχει λαδωσει το ατιμο!

επισης εγινε ρυθμιση στις βαλβιδες στα 8.000 απο τοτε ποτε παλι..
επιπλεον το λαδακι το καιει παραπανω απ'οτι τα προηγουμενα χρονια παρολο που κανω αλλαγη πριν τα κανονικα χιλιομετρα!
για δισκακια το λεω γιατι σε λιγο καιρο απο τη σουζα θα χρειαστουν :D δυστυχως!
και εχει πεσει η αποδοση γιατι πριν 2 χρονια οταν το ανοιγα κατεβαζε το κοντερ ολοκληρο.. 140 γραφει θα κλεβει και λιγο, τωρα 110 σχεδον ψαρωμενος κλεβει λιγο παλι! λογικο δεν ειναι να εχει πεσει? τα κιλα ειναι τα ιδια πανω-κατω του αναβατη

-ΣΦΑΧΤΗΣ-
29/06/2012, 16:40
ΥΓ. δεν ηξερα οτι φιλτρο λαδιου χρειαζεται καθε δευτερη αλλαγη λαδιων... αυτο ισχυει για ολα τα μηχανακια?

sapila racing
29/06/2012, 16:45
ΥΓ. δεν ηξερα οτι φιλτρο λαδιου χρειαζεται καθε δευτερη αλλαγη λαδιων... αυτο ισχυει για ολα τα μηχανακια?

Nαι ισχύει για όλα. Αν δεν το εχεις αλλάξει ποτέ, δικαιολογείται το πρόβλημα αλλά δεν φτιάχνεται χωρίς να τα χώσεις.
Εφ όσον όπως λες καιει λάδια και λαδωνει και το μπουζί, θα χρειαστείς το πιστόνι και τα ελατήρια κι ενα ρεκτιφιέ.
Τα μηχανάκια δεν χανουν τη δυναμη τους σε 20.000 χλμ, αλλά με το να μην αλλάζεις ποτέ το μικρό χάρτινο φίλτρο λαδιού εδω και τόσο καιρό σιγουρα εγινε ζημιά αφού θα ειναι πλέον super βουλωμένο.

Και κάνεις και σούζες με το serow τρομάρα σου! :eek:

bulmont
29/06/2012, 16:53
Και κάνεις και σούζες με το serow τρομάρα σου! :eek:


Που ειναι το παράξενο;;;;;

Εδώ κάνει κόντρες με παπιά και οδηγάει και ''ψαράκι''!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

KostasV2
29/06/2012, 16:53
Και κάνεις και σούζες με το serow τρομάρα σου! :eek:

Γιατί όχι; Μια χαρά σηκώνεται... :D

-ΣΦΑΧΤΗΣ-
29/06/2012, 16:56
ρωτησα τον πατερα μου..τελικα το αγορασε στα 10.000 χλμ. τοτε εγινε αλλαγη φιλτρου αλλα μεχρι τα 26.000 που ειναι τωρα ποτε ξανα.. προφανως να αλλαχτηκε μπουζι,μπορει και οχι αλλα εστω πως ειναι αλλαγμενο στα 10.000 μεχρι τα 26.000 εχει λαδωσει! δε σημαινει οτι βαζω μπουζι και σε μια εβδομαδα γινεται μαυρο (θυμαμαι ενα αυτοματο διχρονο 80αρι που ειχε ενας φιλος..καθε 2 μερες ηθελε μπουζι χαχαχ)

Τωρα για αρχη θα αλλαξω φιλτρακι στην επομενη αλλαγη λαδιων.. επισης δεν ειπα οτι καιει* λαδι ενος χαλασμενου διχρονου! απλα καιει λιγο παραπανω απο την αρχη(φυσιολογικο μου φαινεται)
τωρα ρεκτιφιε δεν καταλαβαινω γιατι χρειαζεται!

sapila racing
29/06/2012, 17:00
τωρα ρεκτιφιε δεν καταλαβαινω γιατι χρειαζεται!

To ρεκτιφιέ το χρειάζεται για να ξαναζωντανέψει, να σε βοηθήσει στις σούζες και να πατας και τα παπια επιτέλους. :D

sniper
29/06/2012, 17:05
To ρεκτιφιέ το χρειάζεται για να ξαναζωντανέψει, να σε βοηθήσει στις σούζες και να πατας και τα παπια επιτέλους. :D

Περιμένω εναγωνίως την Δευτέρα, τον Αντώνη.. :bawl:

-ΣΦΑΧΤΗΣ-
29/06/2012, 17:07
χαχαχα αυτες οι απαντησεις μου ανεβαζουν το ηθικο!!

οχι τωρα περα απο την πλακα..δεν κανω κοντρες.. κανα φιλικο ανοιγμα με κανα φιλο..

εγω ξερω πως με το ρεκτιφιε ανοιγεις τον κυλινδρο και κατ'επεκταση μπαινει μεγαλυτερο πιστονι!δεν ισχυει αυτο?

sniper
29/06/2012, 17:09
χαχαχα αυτες οι απαντησεις μου ανεβαζουν το ηθικο!!

οχι τωρα περα απο την πλακα..δεν κανω κοντρες.. κανα φιλικο ανοιγμα με κανα φιλο..

εγω ξερω πως με το ρεκτιφιε ανοιγεις τον κυλινδρο και κατ'επεκταση μπαινει μεγαλυτερο πιστονι!δεν ισχυει αυτο?

Όσο πάει γίνεται και καλύτερο... Δώσε πόνο! :bawl:

-ΣΦΑΧΤΗΣ-
29/06/2012, 17:11
χαχαχαχ ρε παιδια ειπα δεν ειμαι και ο ειδικος! καποια στιγμη ολοι μαθαινουν..μεχρι να μαθεις ρωτας πετας μ........ες. κανω καπου λαθος? θελω να μου πειτε!

sniper
29/06/2012, 17:15
χαχαχαχ ρε παιδια ειπα δεν ειμαι και ο ειδικος! καποια στιγμη ολοι μαθαινουν..μεχρι να μαθεις ρωτας πετας μ........ες. κανω καπου λαθος? θελω να μου πειτε!

Mην αγχώνεσαι.. την Δευτέρα θα σου πει ο ειδικός επί των Serrow oldman (http://www.moto.gr/forums/member.php?u=10991)

-ΣΦΑΧΤΗΣ-
29/06/2012, 17:19
οχι ρε γαμωτο.. δεν πειραζει! θα κανω υπομονη.. κατεβασα και ενα manual στο τσακ γιατι ψαχνω να το βρω τωρα και δεν υπαρχει! και απο εκει ειδα το φιλτρο λαδιου γιατι δε θα το ειχα ανακαλυψει ακομα...

επισης να σας ανακοινωσω πως ειμαι 16+ οποτε εχω δρομο ακομα για να μαθω! :D

jimmis5
29/06/2012, 23:06
Παρκαρετο κυκλοφορει στρουμφακι εδω μεσα και πιανει ανηλικους χωρις διπλωμα:sick:

-ΣΦΑΧΤΗΣ-
30/06/2012, 01:34
Πω..Φοβήθηκα τώρα.. Είπαμε μηχανάκια μηχανάκια αλλά εγώ πάντα καθρέφτες,κράνος,φλάς παντού και θα δώσω σε λίγο καιρό για 50αρι...οπότε no problem απο θέμα σημάτων και απο θέμα χειρισμού,αφού πλέον μου φαίνεται σαν ποδηλατάκι!

thanos_s
30/06/2012, 11:37
Όσο πάει γίνεται και καλύτερο... Δώσε πόνο! :bawl:
:lol:

-ΣΦΑΧΤΗΣ-
30/06/2012, 12:10
κοιτα αν το δεις πιο σοβαρα και ερθεις στη θεση μου,θα καταλαβεις πως αρκετοι δεν ειχαν ιδεα στα 16 που ειναι το φρενο.. οσο μπορω μαθαινω..

bulmont
30/06/2012, 22:53
Πω μου φαίνεται σαν ποδηλατάκι!



Γιατί ειναι ποδηλατάκι...........

mikes
01/07/2012, 10:03
Πω..Φοβήθηκα τώρα.. Είπαμε μηχανάκια μηχανάκια αλλά εγώ πάντα καθρέφτες,κράνος,φλάς παντού και θα δώσω σε λίγο καιρό για 50αρι...οπότε no problem απο θέμα σημάτων και απο θέμα χειρισμού,αφού πλέον μου φαίνεται σαν ποδηλατάκι!

ετσι λες εσυ!! για να γινει μια στραβη και ελα να τα πουμε μετα... :wave2:

devil's animal
01/07/2012, 10:42
πιτσιρικο, ακου να δεις τι θα κανεις...
βημα 1: θα διαβασεις ΟΛΕΣ τις ανακατασκευες εδω μεσα.
βημα 2: θα ξεκινησεις να μαζευεις λεφτα τωρα που ειναι καλοκαιρι.
βημα 3: μολις αρχισει να φθινοπωριζει, θα ξεκινησεις να λυσεις ΟΛΟ το μηχανακι.
βημα 4: θα κανεις ολικη ανακατασκευη στον ελευθερο χρονο σου (απο το σχολειο, φροντιστηριο, αγγλικα κλπ).
βημα 5: θα βγαλεις διπλωμα για Α1. πριν το καταλαβεις και μεχρι να παρεις μυρουδια πως γινεται το "παιχνιδι της ανακατασκευης" θα εχουν περασει 2 χρονακια και πλεον θα εισαι νομιμος.
βημα 6: αφου θα εχεις ενα πληρως ανακατασκευασμενο μηχανακι, που θα κρατησεις μια ζωη αν του φερεσαι καλα, θα κανεις τις βολτες σου και τις σουζες σου σαν Αρχοντας.


:beer::beer:

-ΣΦΑΧΤΗΣ-
01/07/2012, 21:23
Ωχχχχ... Μην αρχιζετε με τα διπλωματα.. Το μηχανακι ουτε γινεται να το λυσω αφου ειναι μεσο μεταφορας δικο μου και του πατερα μου. Δε μενω ουτε αθηνα ουτε σε καμια μεγαλη πολη. Μενω επαρχεια που δεν κινδυνευω απο αστυνομια.. Ας μην ξανααναφερθουμε εκει παρακαλω! Ζηταω βοηθεια για κατι που το αγαπω και δε θελω να μου μεινει στα χερια!

mikes
01/07/2012, 21:57
Ωχχχχ... Μην αρχιζετε με τα διπλωματα.. Το μηχανακι ουτε γινεται να το λυσω αφου ειναι μεσο μεταφορας δικο μου και του πατερα μου. Δε μενω ουτε αθηνα ουτε σε καμια μεγαλη πολη. Μενω επαρχεια που δεν κινδυνευω απο αστυνομια.. Ας μην ξανααναφερθουμε εκει παρακαλω! Ζηταω βοηθεια για κατι που το αγαπω και δε θελω να μου μεινει στα χερια!
βλεπεις οτι εισαι λαθος? χεστην την αστυνομια! δεν ειναι το θεμα η αστυνομια! στην επαρχια κυκλοφορουν επισης και παιδακια που παιζουν! και υπερηλικοι που το εχουν χασει! ενας να σου πεταχτει και να τον παρεις σβαρνα, ΚΑΙ εσθ ΚΑΙ ο πατερας σου δεν σας φτανει μια ζωη ολοκληρη να ξεχρεωσετε! θα βρεθειτε στο δρομο και παλι θα χρωστατε τα αντερα σας! αφου κανετε και οι δυο μια βολτα απο τη φυλακη! σκεψου τι εχει να γινει αν το θυμα σκοτωθει κιολας!!
να σου πω! κανα κρανακι μην σπασεις το κεφαλι σου φορας η δεν επειδη "δεν κινδυνευεις απο την αστυνομια"??? το θεμα ειναι οτι ακριβως λογω αυτης της νοοτροπιας κινδυνευεις 50 φορες περισσοτερο απ'οσο νομιζεις!! και οχι απο την αστυνομια, αλλα απο την ανωριμοτητα και την ανευθυνοτητα! και τη δικη σου και του πατερα σου!!

Corvo
01/07/2012, 22:06
να κανω μια ερωτηση εγω; ολοι οσοι γραφουν στο εδω στο μοτο φοραμε κρανος παντου και παντα, εχουμε παντα διπλωματα, παντα πινακιδα, καθρεφτες και παμε με τα ορια ε;

δηλαδη κανεις σας δεν ξεκινησε με 125 στα 16-17 ή με κανα 250 στα 18...μαλιστα
ή οταν ειναι να πατε καπου για 300 μετρα ολοι θα φορεσετε ολοι το κρανος σας;;;

και αυτοι που οδηγουνε στο δρομο ποιοι ειναι ρε γμτ; παντα το ειχα απορια αυτο

mikes
01/07/2012, 22:28
να κανω μια ερωτηση εγω; ολοι οσοι γραφουν στο εδω στο μοτο φοραμε κρανος παντου και παντα, εχουμε παντα διπλωματα, παντα πινακιδα, καθρεφτες και παμε με τα ορια ε;

δηλαδη κανεις σας δεν ξεκινησε με 125 στα 16-17 ή με κανα 250 στα 18...μαλιστα
ή οταν ειναι να πατε καπου για 300 μετρα ολοι θα φορεσετε ολοι το κρανος σας;;;

και αυτοι που οδηγουνε στο δρομο ποιοι ειναι ρε γμτ; παντα το ειχα απορια αυτο εχεις δικιο! οποτε να πω στο φιλο μας να μην λαβει υπ'οψιν του αυτα που του ειπα! δεν πειραζει ας κανει του κεφαλιου του!
παω τωρα να βιασω κανα δυο ανηλικα παιδακια μιας και υπαρχουν κι αλλοι που το κανουν, και να σκοτωσω και καμια γρια για να της κλεψω τη συνταξη μιας και το κανουν κι αλλοι!! κι εδω που τα λεμε... θα την πεσω και σε καμια τραπεζα!! δε γ***ται! αφου υπαρχουν τοσοι που κανουν το ιδιο, γιατι οχι κι εγω??

Corvo
01/07/2012, 22:42
εχεις δικιο! οποτε να πω στο φιλο μας να μην λαβει υπ'οψιν του αυτα που του ειπα! δεν πειραζει ας κανει του κεφαλιου του!
παω τωρα να βιασω κανα δυο ανηλικα παιδακια μιας και υπαρχουν κι αλλοι που το κανουν, και να σκοτωσω και καμια γρια για να της κλεψω τη συνταξη μιας και το κανουν κι αλλοι!! κι εδω που τα λεμε... θα την πεσω και σε καμια τραπεζα!! δε γ***ται! αφου υπαρχουν τοσοι που κανουν το ιδιο, γιατι οχι κι εγω??

ρε motomike μην τρελενεσαι αλλα αυτη η ιστορια ειναι κουραστικη, ειναι οπως η ιστορια με τον γιατρο που σε εξεταζει καπνιζοντας ενα τσιγαρο και σου λεω οτι το καπνισμα βλαπτει.
δεν ειπα οτι ειναι σωστο, αλλα πιστευω οτι υπαρχουν πιο πολυ επικινδυνοι με διπλωμα παρα χωρις.
απλα στην μια ισως σε καλυπτει μια ασφαλεια.

δηλαδη εσυ θες να μου πεις οτι εμαθες να αποφευγεις την γιαγια ή τον παππου τοτε που εδινες για διπλωμα;

mikes
01/07/2012, 22:48
σαφως και δεν εμαθα να την αποφευγω τη γιαγια οταν εδινα για διπλωμα, αλλα στην περιπτωση που γινει η στραβη εχω καλυψη απο την ασφαλιστικη μου, οπως λες!
το οτι πολλοι εδω μεσα ειναι ετσι οπως τα λες δεν σημαινει οτι οσοι δεν ειμασταν ετσι δεν πρεπει να συμβουλεψουμε το φιλο τι πρεπει να κανει! και ναι το παραδειγμα
που του εφερα ειναι ακραιο αλλα οχι αδυνατο!!!

Corvo
01/07/2012, 23:01
σαφως και δεν εμαθα να την αποφευγω τη γιαγια οταν εδινα για διπλωμα, αλλα στην περιπτωση που γινει η στραβη εχω καλυψη απο την ασφαλιστικη μου, οπως λες!
το οτι πολλοι εδω μεσα ειναι ετσι οπως τα λες δεν σημαινει οτι οσοι δεν ειμασταν ετσι δεν πρεπει να συμβουλεψουμε το φιλο τι πρεπει να κανει! και ναι το παραδειγμα
που του εφερα ειναι ακραιο αλλα οχι αδυνατο!!!

τιποτα δεν ειναι αδυνατο στην καθημερινοτητα, απλα μου την εχει δωσει αυτο το political correct
λες και ολοι ειμαστε σωστοι
δεν ειχα προθεση να στην πω για τιποτα:beer:

mikes
01/07/2012, 23:22
χαλαρωσε δεν τρεχει κατι! :beer:

-ΣΦΑΧΤΗΣ-
02/07/2012, 11:58
εχω ενα προβλημα στο οποιο αναφερομαι στην αρχη.. Το πηγατε αλλου χωρις να ξερετε την κατασταση. Παρακαλεσα να μην ξανααναφερθουμε στο θεμα διπλωματος γιατι εδω μεσα κραζετε για διπλωματα... Και ναι,για 50 μετρα παιρνω κρανος. εκτος της αστυνομιας,πληροφορω πως ξερω πως πηγαινω στην πολη και πως στο βουνο.. δεν ειμαι ουτε 10 ουτε 12... δεν ειμαι ο μεγαλυτερος με την εμπειρια,αλλα ξερω αρκετα καλλα πως και που πηγαινω!

Αλλα ζηταω μια λυση για το προβλημα μου,για την οποια δεν μου δινουν πληροφοριες,δε ζηταω ουτε βελτιωση,ουτε τιποτα...
θελω απλα να συντηρω το μηχανακι γιατι εχω σκοπο να το κρατησω.

OldMan
02/07/2012, 12:14
Λοιπόν φιλαράκι..

Άσε όλους αυτούς του παπαρόλες γιατί όσοι δεν είναι ξενέρωτοι ζηλεύουν το υπερόπλο σου ..

Στα δικά μας τώρα:
Πριν ξεκινήσουμε γενικότητες περί συντήρησης / ανακατασκευής και δεδομένου του παρακάτω:

κανα φιλικο ανοιγμα με κανα φιλο..
Μήπως τυχαίνει να μένεις κοντά στον Καιάδα..??
(θα βοηθούσε πολύ..)

Bowleno
02/07/2012, 12:18
Λοιπόν φιλαράκι..


Μήπως τυχαίνει να μένεις κοντά στον Καιάδα..??
(θα βοηθούσε πολύ..)


Έλεος ΠαλιΟγερε, μου βγήκε ο καφές από την μύτη λέμε! :bawl::bawl::bawl:

OldMan
02/07/2012, 12:28
Έλεος ΠαλιΟγερε, μου βγήκε ο καφές από την μύτη λέμε! :bawl::bawl::bawl:
Καφέ τέτοια ώρα ..??? :eek:
(πως θα κοιμηθείς το βραδυ ..??)

nassosxlvbros
02/07/2012, 12:38
Μιας και είναι το ΜΜΜ (μοναδικό μέσο μεταφοράς) και παράλληλα διαπίστωσες πως το μηχανάκι έχει "πέσει"πρόσεξε τα εξής:
1) ξέχνα τις κόντρες και τα λοιπά ζορίσματα γιατί και περισσότερη και ακριβότερη ζημιά θα κάνεις...
2) άλλαξε ένα μπουζί να δεις αν η κατάσταση καλυτερεύει (που δεν το βλέπω...)
3) έχεις υπολογιστή: googlαρε λοιπόν σερβις manual και καταστήματα με ανταλλακτικά/σέρβις και ξεκίνα τις ερωτήσεις και τις παραγγελίες...
4) ψάξε μαζί με τον πατέρα σου για κάνα μηχανικό στα πέριξ που να το αναλάβει υπεύθυνα αν τελικά χρειάζεται κάποια χοντρή επισκευή.
5) το να κάθεσαι να ρωτάς μέσω υπολογιστή δε θα φτιαχτεί...εγγυημένα πράματα!Ξεκίνα μιας και έχεις η/υ να μαθαίνεις το μηχανάκι και τι χρειάζεται για να το συντηρεί κανείς μόνος του.
6) προτού αρχίσεις να "σκαλίζεις"βεβαιώσου ότι όχι μόνο πιάνουν τα χέρια σου,αλλά έχεις καλά και κατάλληλα εργαλεία!Και κάνε ένα βήμα τη φορά...μην λύσεις όλο το μηχανάκι με τη μία γιατί πρώτον θα πελαγώσεις,και δεύτερον θα χάσεις πράγματα...
7) και βασικά πάρε το ΟΚ από το γέρο σου για όλα τα μαστοριλίκια που θα αρχίσεις...γιατί όσο και δικό σας να είναι δεν είναι δικό σου!...οπότε μη σκαλίζεις κάτι που έχει κάποιος και χρησιμοποιεί καθημερινά για να πάει στη δουλειά του..;)
8) τα υπόλοιπα περί κράνους/διπλώματος κλπ είναι θέμα δικό σου και όχι δικό μου....έχω δικό μου 15χρονο να συμβουλέψω! :D

Bowleno
02/07/2012, 13:34
Καφέ τέτοια ώρα ..??? :eek:
(πως θα κοιμηθείς το βραδυ ..??)


Πίνω φρέντο εσπρέσο στις 11.30 το βράδυ και στις 12 ήδη κοιμάμαι :cool:

(έχω ανοσία πλέον στον καφέ, εκει που άλλοι με έναν ξυπνάνε εγω χρειάζομαι 4 :( )


Άντε τώρα βοήθα τον πιτσιρικά να βρει το φως το αληθινό....:D

Πολυμήχανος
02/07/2012, 13:34
Λοιπόν, επειδή παρατράβηξε αυτό το ''εδώ είναι επαρχία, ειδικές συνθήκες, δεν με γράφει η αστυνομία'' κι αυτή η ελαφρότητα τύπου κάνω το τάδε για να μην με γράψει η αστυνομία κ.ο.κ.

Είσαι λοιπόν οδηγός σωστός, με το κρανάκι σου, με τα όλα σου, αλλά δεν έχεις ακόμη βγάλει δίπλωμα. Ασφάλεια έχει το μηχανάκι.

Εκεί που πας ήσυχα κι ωραία, σπάει ο διάολος το ποδάρι του, και πετάγεται μια βάβω (=γιαγιά) να διασχίσει τον δρόμο, πεζή, με ψιλοχαμένο το μυαλόόόό, κρυμένη πριν πεταχτεί από παρκαρισμένο όχημα. Την πέρνεις παραμάζωμα, πέφτει, χτυπάει.

'Ερχεται τροχαία, καταγράφει γεγονός, βοηθάς την βάβω, σε βοηθάνε κι εσένα κ.ο.κ.

Οι μπάτσοι θα σε τρέξουνε αυτεπάγγελτα εσένα ή τον νόμιμο κηδεμόνα σου επειδή δεν είχες δίπλωμα.

Οι μπάτσοι θα σε τρέξουνε αυτεπάγγελτα εσένα ή τον νόμιμο κηδεμόνα σου επειδή χωρίς δίπλωμα, οδηγούσες ΑΝΑΣΦΑΛΙΣΤΟΣ (κι ας έχει ασφάλεια το μοτό).

Μέχρι εδώ αυτά είναι τα ΜΙΚΡΟΠΡΑΓΜΑΤΑ.

Θα γίνει λοιπόν κάποια στιγμή ένα ποινικό δικαστήριο για την παρανομία σου, θα πληρώσεις ένα ποσό εύκολο, πάει αυτό.

Αργότερα ΑΝ ΤΟ ΚΥΝΗΓΗΣΟΥΝ, θα σκάσει μύτη μια ειδοποίηση, από δικηγόρο εκπρόσωπο των συγγενών της βάβως, ότι η βάβω εξαιτίας ΣΟΥ, έπαθε κάποια μόνιμη βλάβη, ζαλίζεται, έχασε το μυαλό της, πονάει κ.ο.κ. και θα σου ζητάνε εσένα ή του νόμιμου κηδεμόνα σου, ένα ΑΜΥΘΗΤΟ ΠΟΣΟ π.χ. 250.000 ευρώ ως ηθική και συναισθηματική αποζημίωση ή οικονομική βοήθεια για τα νοσήλειά της ή την φροντίδα της.

Θα γίνει λοιπόν κάποια στιγμή ένα ΑΣΤΙΚΟ δικαστήριο, στο οποίο θα ΧΑΣΕΙΣ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΙΧΕΣ ΔΙΠΛΩΜΑ, κι ας πετάχτηκε η βάβω, κι ας έφταιγε ηθικά αυτή, και θα οριστεί κάποιο ποσό αποζημίωσης, είτε σε μορφή μηνιαίου μισθού π.χ. νοσηλεία βάβως για τόσα χρόνια μήνας μπαίνει μήνας βγαίνει 800 ευρώ, είτε σε εφάπαξ ποσό π.χ. 40000 ευρώ. Όχι το αμύθητο που ζήτησαν αρχικά, αλλά και πάλι κάποιο σοβαρό ποσό.

Αν τα έχεις θα τα δίνεις, αν δεν τα έχεις θα σου πάρουν σπίτια, οικόπεδα κ.ο.κ. αν δεν έχεις ούτε κι αυτά θα πας φυλακή, αν οι ενάγοντες αποφασίσουν να χαρίσουν το χρέος σου στο δημόσιο. Όλα αυτά δε, θα κρατήσουν χρόνια, δεν είναι διαδικασία που θα γίνει τσακ-μπαμ και τελείωσες, οπότε η οικογενειά σου, θα τρέχει για πολλά χρόνια με μια πολύ σοβαρή σκοτούρα επιπλέον.

Κι όλα αυτά για μια τυπική νομική βλακεία, αν είχες δίπλωμα ή όχι. Όταν δε, θα γίνουν, αν γίνουν όλα αυτά που φυσικά απεύχομαι για εσένα και για οποιονδήποτε, δεν θα έχεις να κάνεις με τους γνωστούς σου από το χωριό που τους ξέρεις, θα έχεις να κάνεις, με άλλους, άγνωστους, από κάποιο αστικό κέντρο, που ούτε θα τους ξέρεις, ούτε θα σε ξέρουν ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΘΑ ΣΟΥ ΧΑΡΙΣΤΟΥΝΕ.

ΠΟΛΛΟΙ οδηγήσαμε χωρίς δίπλωμα. ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΟΙ δεν πάθαμε το παραπάνω σενάριο. Κι αν σου κάτσει όμως εσένα; Το διακινδυνεύεις; Το ξέρει ο πατέρας σου πόσο μπλεγμένος μπορεί να βρεθεί σε ΜΙΑ ΣΤΙΓΜΗ;

Γιααααααα ξανασκέψου το....

-ΣΦΑΧΤΗΣ-
02/07/2012, 23:17
Ξερει πως μπορει να μπλεξει. Αλλα με εμπιστευεται αφου δεν κανω μαμακίες και οδηγαω με ελεγχομενη ταχυτητα...
Επειδη βλεπω πως το πατε αλλου και μονο αυτο δε θελω σας λεω πως απαιτω να σταματησει εδω!

Τωρα,ψαχνω απο manuals αφου ειναι περιορισμενες οι πληροφοριες για αυτο το μηχανακι.. γι'αυτο ρωταω εδω,να μου πειτε προσωπικες εμπειριες και πιο σιγουρες λυσεις..
Οπωσδηποτε δεν ξερετε ακριβως τι χρειαζεται απλα ζηταω τα φωτα σας!!!
oldman please answer!

mikes
02/07/2012, 23:31
αμα βρεις την ακρη μαζι με τα ανταλακτικα παρε και ενα μπετονι βαζελινη! με τα μυαλα που εχεις θα τη χρειαστεις!!!!

-ΣΦΑΧΤΗΣ-
03/07/2012, 03:04
κρα κρα κρα.. σε ολους τους ανηλικους? δηλαδη τι πρεπει να κανω? να του βαλω φωτια,να το καψω ή να το παρατησω? Ηρεμιστε λιγο,μια βοηθεια ζηταω

kostaspetrou
03/07/2012, 08:16
κρα κρα κρα.. σε ολους τους ανηλικους? δηλαδη τι πρεπει να κανω? να του βαλω φωτια,να το καψω ή να το παρατησω? Ηρεμιστε λιγο,μια βοηθεια ζηταω
Γιατί δε το γυρνάς στο εντούρο;Δίπλωμα δε χρειάζεσαι για κάτι τέτοιο και θα είσαι ασφαλής.
Δεν ξέρω κατά πόσο το serrow που έχεις είναι σε κατάσταση να σου επιτρέψει εντουροβόλτες αλλά δοκίμασέ το.
Εννοείται ότι πρώτα μαζεύεις τα εργαλεία που θα χρειαστούν και βάζεις τις βίδες σε σακουλάκι για να μη χαθούν.

Επίσης κανείς δε σε κράζει,ούτε έχει χόμπυ να κράζει ανήλικους,ξεκόλλα.
Αυτά που σου λένε είναι 100% σωστά...Μπορεί να μπλέξετε,άσχετα αν σ'εμπιστεύεται ο πατέρας σου επειδή δεν κάνεις μαλακίες και πας μ' ελεγχόμενη ταχύτητα.
Πες του ότι αν γίνει η στραβή από μαλακία του άλλου πάλι την έκατσες.
Το δικαστήριο επίσης σε τέτοια περίπτωση είναι σίγουρο,ειδικά τώρα ο κόσμος έχει τρεελαθεί και αν βρει ευκαιρία να πάρει λεφτά το κυνηγάει.

Γι'αυτό άσε τις βόλτες στο δρόμο χωρίς δίπλωμα,καλύτερα εντούρο ή πίστα.

OldMan
03/07/2012, 11:42
oldman please answer!
Αν και δεν είναι σωστό να τα λέμε "ανοιχτα" αυτά..


Καθάρισε με τρόπο όλες τις γριές στην περιοχή σου και άσε τον Πολυμήχανο να λέει μετά..;)


Υ.Γ.
Εφόσον βάσει του Κ.Ο.Κ. ακινητοποιημένο όχημα δεν εμπίπτει σε τροχαία παράβαση, θα πρότεινα να φτιάξεις την κόρνα (καλύτερα να βάλεις 5 - 6 αεροτενόρους) και να την στήνεις έξω από τα σπίτια των γιαγιάδων. Με το που τις βλέπεις να σκάζουν μύτη, τραβάς 2 γερές στις μπουρούδες, ΜΕ ΑΚΙΝΗΤΟ ΚΑΙ ΣΒΗΣΤΟ το μηχανάκι...!!!

panagiwths
03/07/2012, 17:12
Δεν θα αναφερθώ καθόλου στο θέμα του διπλώματος γιατί είναι καθαρά δικό σου θέμα (δεν θα μάθεις να μην τρακάρεις αν βγάλεις το δίπλωμα). Αντιθέτως θα σου πω και "μπράβο" που ασχολισε με ενα σοβαρό μηχανάκι και δεν έχεις κάνει ενα παπί πυραυλο-σκοτώστρα. Αν πηγαίνεις σαν τον ΑΝΘΡΩΠΟ δεν σκοτώνεις ΚΑΝΕΝΑΝ!! Και εγω μια απ τα ίδια με εσένα ήμουν και μπορώ να πω οτι οι εμπειρίες που συγκέντρωσα ηταν μεγάλες και δεν της έχουν ορισμένοι που οδηγανε 1000ρια...
Στο θέμα μας τώρα το serrow που έχεις είναι απλά κακοσιντιήριμενο. Επειδή δεν έχει και πολλά χλμ δεν θα έχει κάποιο χοντρό πρόβλημα ο κινητήρας. Λογικά θα θέλει φίλτρο αέρα καθάρισμα καρμπιρατέρ ρύθμιση βαλβίδων μπουζί φίλτρο λαδιού μπορεί να έχουν βάλει φίλτρο βενζίνης και να έχει φράξει και αυτό ,δες το. Αν μπορείς να τα κάνεις μόνος σου αυτά έχει καλώς (εκτός ρύθμιση βαλβίδων) εγώ θα σου πρώτινα να το πας στο συνεργείο η ακόμα καλύτερα στην Yamaha με 120-150 euro το μοτοσακό θα φυσάει !!
Υ.Γ. Αν θες να το ανεβάσεις λίγο βάλε του μια ολόσωμη εξάτμιση που είναι απίθανο να βρεις (παράγγειλε απο race tech μια) και βάλε ενα νούμερο πιο μεγάλο καρμπιρατέρ η παίξε λίγο με τα ζιγγλερ!! :beer:

-ΣΦΑΧΤΗΣ-
04/07/2012, 11:20
Καλημερα! κατ'αρχας ευχαριστω για την απαντηση.. Να επισημανω πως σε δρομο ασφαλτινο παω κυριως για δουλειες και οχι για βολτα!

Κυριως χρησιμοποιω χωμα.. Οπως ξερετε αν το παω πιστα οπως εχει παει κιολας μερικες φορες,θα μου μεινει αν οχι ολοκληρο,το μισο στα χερια.. Για θεματα βελτιωσης δεν ενδιαφερομαι αφου ξερω πως ειναι πεταμενα λεφτα! Θελω απλα να συντηρειται καλα και να εχω αν οχι την αρχικη,αλλα μια επιθυμητη αποδοση!

Ηδη ενισχυω οσο μπορω το budget μου για ρυθμιση βαλβιδων,φιλτρο λαδιου,φιλτρο αερα,αφου απο γνωστο ακουσα ο,τι το φιλτρο αερα συγκεκριμενα της K&N κανει δουλεια.. Τωρα οσο για εξατμηση,πιστευω δε θα μου δωσει πολυ.. Ισα ισα στα χαμηλα,αλλα πιστευω πως δε χρειαζεται.. Αυτη τη στιγμη εχω ενα τελικο διαφορετικο μονο! το μπροστινο μερος ειναι το ιδιο( δεν ειναι και ο καλυτερος συνδυασμος).. Οσον αφορα τωρα το καρμπυλατερ δε νομιζω πως αξιζει.. Μαλλον το κοβω να καθαρισω το τωρινο(33αρι ειναι) και τα ζιγκλερ.. πιστευω κατι θα μου δωσει παραπανω και αν οχι παραπανω σιγουρα καλυτερη λειτουργεια κινητηρα! Επισης το φιλτρο για τη βενζινη δε το ειχα σκεφτει..Που μπαινει αυτο το φιλτρακι? Αμα ειναι να το κοιταξω!

ΥΓ. μπουζι θα παρω αυριο

panagiwths
04/07/2012, 13:47
Το φίλτρο βενζίνης είναι εξωτερικό και συνήθως διάφανο.Αν ακολουθήσεις το σωληνάκι βενζίνης που φεύγει απο το ντεπόζιτο και παει προς το καρμπιρατέρ θα το δεις (αν έχουν βάλει). Τσέκαρε καλού κακού και το ελαστικό κολάρο που παει απ το φιλτροκούτι στο καρμπιρατέρ μήπως έχει κοπεί πουθενά και παίρνει αέρα. :winka:

OldMan
04/07/2012, 13:58
θα σου πω και "μπράβο" που ασχολισε με ενα σοβαρό μηχανάκι :
Πες μου ότι το κάνεις επίτηδες..:D


Και για να λυθεί κάποτε αυτή η γαμωπαρεξήγηση:

Το Serow ΔΕΝ είναι σοβαρό μηχανάκι (παίζει να μην είναι ΚΑΘΟΛΟΥ μηχανάκι..)

Είναι ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ κατασκεύασμα, ειδικά στα χέρια νέων και άπειρων οδηγών..

Θα σε κρεμάσει από γκάζι, φρένα, αναρτήσεις, σκελετό ΧΩΡΙΣ να προσπαθήσεις καν να κάνεις καγκουριές..!!!

"Θέλει" να είναι ένα απλό και τίμιο πολυχρηστικό μηχανάκι αλλά δεν τα καταφέρνει ΠΟΥΘΕΝΑ και παίρνει κόσμο στον λαιμό του ...

(αν έχω Vespa και βγω βόλτα παρέα με TTR δεν θα προσπαθήσω να κάνω αυτά που κάνει - με Serow θα το κάνω και θα κλαίω..)

sniper
04/07/2012, 14:07
Πες μου ότι το κάνεις επίτηδες..:D


Και για να λυθεί κάποτε αυτή η γαμωπαρεξήγηση:

Το Serow ΔΕΝ είναι σοβαρό μηχανάκι (παίζει να μην είναι ΚΑΘΟΛΟΥ μηχανάκι..)

Είναι ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ κατασκεύασμα, ειδικά στα χέρια νέων και άπειρων οδηγών..

Θα σε κρεμάσει από γκάζι, φρένα, αναρτήσεις, σκελετό ΧΩΡΙΣ να προσπαθήσεις καν να κάνεις καγκουριές..!!!

"Θέλει" να είναι ένα απλό και τίμιο πολυχρηστικό μηχανάκι αλλά δεν τα καταφέρνει ΠΟΥΘΕΝΑ και παίρνει κόσμο στον λαιμό του ...

(αν έχω Vespa και βγω βόλτα παρέα με TTR δεν θα προσπαθήσω να κάνω αυτά που κάνει - με Serow θα το κάνω και θα κλαίω..)

Συγγνώμη για την παρεμβολή αλλά τα ίδια ισχύουν και για τα AX-1 & NX-1;

OldMan
04/07/2012, 14:14
Συγγνώμη για την παρεμβολή αλλά τα ίδια ισχύουν και για τα AX-1 & NX-1;
Για ΑΧ grosso modo (λίγο παραπάνω σουμιές είναι αλλά με σαφώς καλύτερα φρένα..)

Για ΝΧ δεν έχω προσωπική άποψη ..

sniper
04/07/2012, 14:19
Για ΑΧ grosso modo (λίγο παραπάνω σουμιές είναι αλλά με σαφώς καλύτερα φρένα..)

Για ΝΧ δεν έχω προσωπική άποψη ..

Το ΝΧ δεν έχει φρένα άρα κατάλαβα.. ΟΚ

Δεν ήταν η ιδέα μου δλδ, θενξ

panagiwths
04/07/2012, 14:34
Το είπα αυτό σε σύγκριση με ενα πειραγμένο παπί.. (εγω δεν θέλω να ακούω καθόλου για ψευδο-εντούρο):yuck:
Εντουρά σε κόβω απ' το avatar, κατι παραπάνω θα ξέρεις....

OldMan
04/07/2012, 14:49
Το είπα αυτό σε σύγκριση με ενα πειραγμένο παπί.. (εγω δεν θέλω να ακούω καθόλου για ψευδο-εντούρο):yuck:

Οι κάτοχοι πειραγμένω παπιών (οφείλουν να) ξέρουν τις δυνατότητες των οχημάτων τους..
(αν θελήσουν να κυνηγήσουν ένα RS250 είναι δικό τους πρόβλημα..)

Οι κάτοχοι Serow έχουν την (καθαρά οπτική) ψευδαίσθηση ότι έχουν μοτοσυκλέτα (και ουχί παπιοσκούτερ) και θα προσπαθήσουν να συμπεριφερθούν ανάλογα..
( δες το λίγο σαν αυτό που παθαίνεις όταν, ενώ δεν είσαι λάτρης του οθωμανικού δικαίου χτυπάς γκόμενα ή οποία είναι μη εγχειρισμένη τραβεστί - και δεν το γνωρίζεις...)

panagiwths
04/07/2012, 15:06
( δες το λίγο σαν αυτό που παθαίνεις όταν, ενώ δεν είσαι λάτρης του οθωμανικού δικαίου χτυπάς γκόμενα ή οποία είναι μη εγχειρισμένη τραβεστί - και δεν το γνωρίζεις...)

ΓΟΥΑΤ ΔΕ ΦΑΚ ?? :a04:

gardelisxt550
04/07/2012, 15:13
Οι κάτοχοι πειραγμένω παπιών (οφείλουν να) ξέρουν τις δυνατότητες των οχημάτων τους..
(αν θελήσουν να κυνηγήσουν ένα RS250 είναι δικό τους πρόβλημα..)

Οι κάτοχοι Serow έχουν την (καθαρά οπτική) ψευδαίσθηση ότι έχουν μοτοσυκλέτα (και ουχί παπιοσκούτερ) και θα προσπαθήσουν να συμπεριφερθούν ανάλογα..
( δες το λίγο σαν αυτό που παθαίνεις όταν, ενώ δεν είσαι λάτρης του οθωμανικού δικαίου χτυπάς γκόμενα ή οποία είναι μη εγχειρισμένη τραβεστί - και δεν το γνωρίζεις...)


τι του λέτε ρε του παιδιού!
όλοι από κάπου ξεκινάμε και με αυτά που ξεκινάμε τα αγαπάμε!
ο καθένας το μηχανάκι του το έχει θεό του και το βλέπει πιστόλι στα μάτια του.(κινέζικο να μην είναι)
πάντως εγώ φίλε ζηλεύω τις εντουράδες που κάνεις εκεί στην επαρχία έστω και με ρυθμούς serrow είναι ωραία!:wave2:

bulmont
04/07/2012, 15:43
( δες το λίγο σαν αυτό που παθαίνεις όταν, ενώ δεν είσαι λάτρης του οθωμανικού δικαίου χτυπάς γκόμενα ή οποία είναι μη εγχειρισμένη τραβεστί - και δεν το γνωρίζεις...)


Και ζηλεύεις εσύ θείο γιατί ο άλλος έχει γκόμενα μ' αρχιδ@@;;;;;

-ΣΦΑΧΤΗΣ-
04/07/2012, 20:27
Σπερες σπερες!
Οχι παιδια... το διευκρινησα και στα πρωτα ποστ μου πως με το μηχανακι εκανα πιο παλια αυτα που εκανα.. Τωρα δεν κανω βλακειες.. Και εχω καταλαβει το ρολο αυτης της μηχανης.. Γι'αυτο αλλωστε τη συγκρινω με παπι και δεν προσπαθω να πιασω καμια μηχανη,ουτε να προσποιηθω κανεναν!

Επισης δεν ειμαι απειρος,αλλα ουτε ειμαι επαγγελματιας, εχει περασει cr απο τα χερια μου, και περιεργως ενα..... smr το χειμωνα για λιγους μηνες και δανικα αλλα καθαρα μηχανακια κατα διαστηματα.. μη με ρωτησετε για το smr παρακαλω! Τωρα εχω μεινει με αυτο,δεν ειπα οτι θελω να το κανω καθαροαιμο ουτε τιποτα.Το μονο που θελω ειναι να βρισκεται σε καλη κατασταση,να δουλευει καλα και να εχει τη δυναμη που του αξιζει!( την εργοστασιακη)

mikes
04/07/2012, 21:33
.. μη με ρωτησετε για το smr παρακαλω!....

και πως βρεθηκε το smr στα χερια σου?? τι εκανες με δαυτο?? καλο εργαλειο?? για λεγε...... :lol: :lol: :lol: :lol:

-ΣΦΑΧΤΗΣ-
05/07/2012, 02:17
αχ..τι μου κανετε τωρα!
το smr το ειχε αγορασει ενας φιλος και το αφηνε σπιτι μου για μερικους μηνες γιατι δεν το ηξεραν οι γονεις του με την προυποθεση οτι θα το παιρνω και εγω.. Προς το παρον στοχος μου στο μελλον οσον αφορα το κυριο μηχανακι που εχω βαλει στο ματι να παρω ειναι το smr! απο τοτε που ανεβηκα πανω δεν μπορω να εξηγησω αυτο το συναισθημα :rolleyes:
Δεν ξερω για τις ροπες των αλλων αλλα η δικη του ροπη ειναι φανταστικη!

ας ερθουμε στο θεμα μας παλι!

-ΣΦΑΧΤΗΣ-
05/07/2012, 03:54
Χρειαζεται να κοιταξω κατι στα ηλεκτρικα? Και μια απορια... ΤΟ καρβουνακι με τις πλατινες τι διαφορα εχει?

OldMan
05/07/2012, 13:41
Και μια απορια... ΤΟ καρβουνακι με τις πλατινες τι διαφορα εχει?
183,089 στο ατομικό βάρος.. (C: 12,011 Pt: 195,1)



Επίσης, οι πλατίνες βρίσκονται στον διανομέα και "μοιράζουν" το ρεύμα στον σωστό χρόνο (ανάφλεξη) και επιλογή (συγκεκριμένο μπουζί), ενώ τα καρβουνάκια βρίσκονται στην γεννήτρια (και μίζα και οποιαδήποτε άλλον συμβατικό ηλεκτροκινητήρα) και παίζουν το ρόλο της κινούμενης επαφής..

Υ.Γ.
Αν αναφέρεσαι σε "καρβουνάκια" του διανομέα (αυτά που ενώνουν τα μπουζοκαλώδια στο καπάκι του διανομέα) ο όρος είναι μάλλος αδόκιμος γιατί δεν πρόκειται για ανθρακούχα ένωση...

sniper
05/07/2012, 13:49
....
Υ.Γ.
Αν αναφέρεσαι σε "καρβουνάκια" του διανομέα (αυτά που ενώνουν τα μπουζοκαλώδια στο καπάκι του διανομέα) ο όρος είναι μάλλος αδόκιμος γιατί δεν πρόκειται για ανθρακούχα ένωση...

Ορθόν, αλλά όταν κάποιο εξ αυτών παραδώσει πνεύμα, τότε το όχημα μετατρέπεται σε καρβουνιάρη (σ.σ. παλιά ορολογία ατμοκίνητων τρένων με καύση κοκ ή άλλου έφλεκτου υλικού).

Bowleno
05/07/2012, 14:17
Χρειαζεται να κοιταξω κατι στα ηλεκτρικα? Και μια απορια... ΤΟ καρβουνακι με τις πλατινες τι διαφορα εχει?

αυτά εδώ λες; :D

263471

devil's animal
05/07/2012, 14:29
αυτά εδώ λες; :D

263471

φιλαρακ' που τα βρηκες αυτα??:eyepop:
ειναι τα "καλα" τα εργοστασιακα απο το Αγιο Ορος...

τετοια φοραει και στο μοτερ του ο Αγιος Ονουφριος και νικησε στο τελευταιο GP της Μονης Κατα Ολονιας, τον οσιομαρτυρα Κυπριανο με 0,015 διαφορα...:a23:

:μετανοιες: :μετανοιες: :μετανοιες: :μετανοιες:

taisteal
05/07/2012, 14:32
:lol::lol::lol::lol: δεν μπαιζεστε ομως

bulmont
05/07/2012, 14:34
φιλαρακ' που τα βρηκες αυτα??:eyepop:
ειναι τα "καλα" τα εργοστασιακα απο το Αγιο Ορος...

τετοια φοραει και στο μοτερ του ο Αγιος Ονουφριος και νικησε στο τελευταιο GP της Μονης Κατα Ολονιας, τον οσιομαρτυρα Κυπριανο με 0,015 διαφορα...:a23:

:μετανοιες: :μετανοιες: :μετανοιες: :μετανοιες:



Τα ρέστα μου στον κύριο.

Bowleno
05/07/2012, 15:25
φιλαρακ' που τα βρηκες αυτα??:eyepop:
ειναι τα "καλα" τα εργοστασιακα απο το Αγιο Ορος...

τετοια φοραει και στο μοτερ του ο Αγιος Ονουφριος και νικησε στο τελευταιο GP της Μονης Κατα Ολονιας, τον οσιομαρτυρα Κυπριανο με 0,015 διαφορα...:a23:

:μετανοιες: :μετανοιες: :μετανοιες: :μετανοιες:


όντως αυτά είναι, τα βρήκα μετά από κοπιαστική αναζήτηση σε ένα υπόγειο εκκλησίας στην άνω περαχωρα, οι μοναχοί μου εγγυήθηκαν ότι με αυτά θα σκίσω επιτέλους το laverda κάποιου παλιΟγερου....:cool:


:bawl::bawl::lol:

mikes
05/07/2012, 15:37
αυτά εδώ λες; :D

263471

:priest: :priest: :priest: :eleison: :eleison: :eleison:

panagiwths
05/07/2012, 15:47
Απ' ότι κατάλαβα (σαν νέο μέλος) το off topic το έχουμε στο τσεπάκι!! (δε κακό)

-ΣΦΑΧΤΗΣ-
06/07/2012, 02:24
off topic φουλ!! χαχαχα

Μπουζι αλλαχτηκε σημερα! απο 'βδομαδα θα παει για ρυθμιση βαλβιδες και θα μπει φιλτρο αερα!

-ΣΦΑΧΤΗΣ-
07/07/2012, 00:21
Καλησπερα..

Εχω ξεχασει να πω πως τον τελευταιο καιρο ακουγεται στις 4-5.000 στροφες καπου εκει,οχι σε ολο αυτο το διαστημα, κατι σαν τριξιμο να το πω? Με μια πιο σαφη εννοια μπορω να πω πως ακουγεται κατι σαν σβουρακι που τριβει με γιαλοχαρτο μια επιφανεια..

Τι μπορει να ειναι?

mikes
07/07/2012, 08:45
Καλησπερα..

Εχω ξεχασει να πω πως τον τελευταιο καιρο ακουγεται στις 4-5.000 στροφες καπου εκει,οχι σε ολο αυτο το διαστημα, κατι σαν τριξιμο να το πω? Με μια πιο σαφη εννοια μπορω να πω πως ακουγεται κατι σαν σβουρακι που τριβει με γιαλοχαρτο μια επιφανεια..

Τι μπορει να ειναι? τα μονοκυλινδρα ως γνωστον εχουν πολλους κραδασμους! σε καποιο φασμα στροφων οι κραδασμοι αυτοι συντονιζονται! (βαρανε ολοι μαζι ταυτοχρονα για να στο πω πιο απλα) ισως ο ηχος που ακους να ειναι απο αυτο! εμενα κατι παρομοιο θορυβο που μου εκανε στο συντονισμο ανακαλυψα οτι ηταν απο τα κλειδια που τριβοντουσαν στην τιμονοπλακα

motoexelixis
07/07/2012, 08:46
Κλασσικη περιπτωση βλαβης (τσακωνας....)