PDA

View Full Version : aftermarket fairing



LogOutGoRide
29/06/2012, 16:24
Έχω αρχίσει να ψάχνω fairing για το cbr. Είδα αρκετά μπορώ να πω στο net και νομίζω πως σχεδόν καταλήγω σε ένα που μοιάζει (αν όχι ίδιο) με το μαμά.

Το μαγαζί με το fairing είναι εδώ http://www.motorcyclefairingsrus.com/honda-cbr600rr-20072008-black-edition-p-1222.html?cPath=5_21_24
Απο ότι βλέπω τα μεταφορικά είναι δωρεάν για Ελλάδα αλλά δεν ξέρω για το τελωνείο.Στην περιγραφή γράφει οτι θα κοστολογήσει όσο πιο χαμηλά μπορεί την τιμή ,αλλά στην χειρότερη περίπτωση, ξέρει κάποιος στα σίγουρα πόσο μπορεί να είναι το τελικό ποσό;

Αν έχει αγοράσει άλλος απο αλλού και ξέρει τι παίζει απο ποιότητα ,εφαρμογή και τελωνεία ας γράψει ένα link.

DimChios
29/06/2012, 16:40
εγω ζαχαρωνω απο εδω http://www.neverland-motor.com/ και εχω παρομοιες αποριες απλα δεν εχει ερθει η ωρα για μενα ακομα...

MFRus
29/06/2012, 16:45
Hi, everyone. I noticed some visitors to our site. My name is Stephen, owner of www.motorcyclefairingsrus.com. We have done orders for greek customers before.
2 Layers of clear coat are put over so it will look great and less chip. Shipping is free to greece with EMS.
Let me know what other questions you have.

Thank you
Stephen

LogOutGoRide
29/06/2012, 17:08
ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!!!!

Αν εισαι ετσι στην εξυπηρετηση και την ποιοτητα τοτε... ετοιμασου!

+599 :D

Stephen , you have a pm

TROOPER
30/06/2012, 09:01
μην κανετε το λαθος να παρετε κουστουμι σαν το μαμα.το μαμα το εχετε.βαλτε οτιδηποτε αλλο.το σαν καρλο πχ ειναι πολυ ομορφο!

DimChios
30/06/2012, 09:13
μην κανετε το λαθος να παρετε κουστουμι σαν το μαμα.το μαμα το εχετε.βαλτε οτιδηποτε αλλο.το σαν καρλο πχ ειναι πολυ ομορφο!

οχι ρε, εγω δεν στοχευω σε "μαμα" χρωματα... repsol κοιταζω

vaska
30/06/2012, 10:28
ΟΥΑΟΥ!!!!!!!

:eyepop::eyepop::eyepop:

Γάτα λέμε ο Στέφανος και μπράβο του που κυνηγάει έτσι τη δουλειά του.

kostaspetrou
30/06/2012, 10:38
Ωραίο site!
Ψηφίζω Movistar yellow Black!
http://www.motorcyclefairingsrus.com/honda-cbr600rr-20072008-respol-yellow-black-edition-p-1221.html?cPath=5_21_24

LogOutGoRide
31/07/2012, 12:56
Στις 18 Ιουλίου παρήγγειλα τελικά απο MotorcycleFairingsRUS το san carlo σε λευκό χρώμα. Ήρθε mail με ημερομηνία 30/7 με τον αριθμό αποστολής του δέματος. Το δέμα είναι ήδη στον δρόμο και περιμένω να το πάρω στα χέρια μου. Μέχρι τώρα κόστος 410,39 μαζί με μια κράτηση που είχε το paypal.
Για λεπτομέρειες με φωτογραφίες σχετικά με το βγάλε/βάλε θα ενημερώσω όταν θα το έχω στα χέρια μου.

McTalas
31/07/2012, 14:00
Στις 18 Ιουλίου παρήγγειλα τελικά απο MotorcycleFairingsRUS το san carlo σε λευκό χρώμα. Ήρθε mail με ημερομηνία 30/7 με τον αριθμό αποστολής του δέματος. Το δέμα είναι ήδη στον δρόμο και περιμένω να το πάρω στα χέρια μου. Μέχρι τώρα κόστος 410,39 μαζί με μια κράτηση που είχε το paypal.
Για λεπτομέρειες με φωτογραφίες σχετικά με το βγάλε/βάλε θα ενημερώσω όταν θα το έχω στα χέρια μου.

το θεμα του τελωνειου το συζητησες καθολου ή το αφησες στην τυχη??

LogOutGoRide
31/07/2012, 21:18
το θεμα του τελωνειου το συζητησες καθολου ή το αφησες στην τυχη??

Φυσικά μίλησα γι αυτό το θέμα με τον πωλητή αλλά το σημαντικότερο, μίλησα με το μέλος HFK που πήρε από τον ίδιο και δεν είχε πρόβλημα, τώρα αν μου κάτσει ok λεφτά υπάρχουν :cry:

eBoLaGR
01/08/2012, 01:29
Συνηθως, αν το στελνει απο Ευρωπη, δεν εχεις προβλημα με τελωνεια.

DimChios
01/08/2012, 08:46
Κωστα, με το καλο να το παραλαβεις!

Πες μας εντυπωσεις για ποιοτητα, εφαρμογη.... να δουμε κι εμεις τι θα κανουμε!

:wave2:

LogOutGoRide
01/08/2012, 09:13
Δημήτρη θα βγάλω όσες φωτό μπορώ. Σίγουρα απο το κουτί όταν έρθει, αλλά αν το περάσω στην άδεια και έχω περισσότερο χρόνο , θα προσπαθήσω να έχω φωτογραφίες και απο το βγάλσιμο του μαμά και το after.
Ελπίζω να κάτσει καλά, γιατί πέρα απο την προστασία του OEM και της τσέπης, θέλω να είναι και όμορφο.
Με τους καθρέφτες να δω τι θα κάνω που δεν το σκέφτηκα οτι θα είναι μαύροι σε άσπρο fairing και χωρίς καθρέφτες...χλωμό.

DimChios
01/08/2012, 09:35
Δημήτρη θα βγάλω όσες φωτό μπορώ. Σίγουρα απο το κουτί όταν έρθει, αλλά αν το περάσω στην άδεια και έχω περισσότερο χρόνο , θα προσπαθήσω να έχω φωτογραφίες και απο το βγάλσιμο του μαμά και το after.
Ελπίζω να κάτσει καλά, γιατί πέρα απο την προστασία του OEM και της τσέπης, θέλω να είναι και όμορφο.
Με τους καθρέφτες να δω τι θα κάνω που δεν το σκέφτηκα οτι θα είναι μαύροι σε άσπρο fairing και χωρίς καθρέφτες...χλωμό.

Δε το ειπα για να σε αγχωσω ρε συ, χαλλαρα! ;)

οι καθρεφτες προσωπικα πιστευω οτι δεν θα ειναι ασχημοι, απο κει και υστερα μπορεις να πας καπου να σου βαλουν αυτοκόλλητο λευκο! ;) Δε θα ειναι κανενα τρελο κοστος!

TROOPER
02/08/2012, 08:18
Δημήτρη θα βγάλω όσες φωτό μπορώ. Σίγουρα απο το κουτί όταν έρθει, αλλά αν το περάσω στην άδεια και έχω περισσότερο χρόνο , θα προσπαθήσω να έχω φωτογραφίες και απο το βγάλσιμο του μαμά και το after.
Ελπίζω να κάτσει καλά, γιατί πέρα απο την προστασία του OEM και της τσέπης, θέλω να είναι και όμορφο.
Με τους καθρέφτες να δω τι θα κάνω που δεν το σκέφτηκα οτι θα είναι μαύροι σε άσπρο fairing και χωρίς καθρέφτες...χλωμό.

στη πιστα θα εισαι χωρις καθρεφτες.στο δρομο θα τους εχεις μαυρους σε ασπρο φαιρινγκ και θα ειναι μια χαρα.
εγω αλλο δεν καταλαβα...τι να περασεις στην αδεια?

GIXXERAKIAS
02/08/2012, 08:20
στη πιστα θα εισαι χωρις καθρεφτες.στο δρομο θα τους εχεις μαυρους σε ασπρο φαιρινγκ και θα ειναι μια χαρα.
εγω αλλο δεν καταλαβα...τι να περασεις στην αδεια?

Το κουστούμι βρε Γιώργη πάνω στο μηχανάκι στην άδεια του...από τους κραδασμούς κουνιέται πολύ το κάρκαλο μου φαίνεται....:p

Συμφωνώ με τον Τρούπη για τους καθρέφτες.Θα είναι άθλιοι βαμμένοι λευκοί.Όλες οι μηχανές λευκές η μάυρες πραγωγής έχουν μαύρους καθρέφτες και ταίριαζουν μιά χαρά σε όλα τα χρώματα έτσι.;)

TROOPER
02/08/2012, 09:33
Το κουστούμι βρε Γιώργη πάνω στο μηχανάκι στην άδεια του...από τους κραδασμούς κουνιέται πολύ το κάρκαλο μου φαίνεται....:p
.....

μα τι λες μωρε γιαννη?η αδεια γραφει το χρωμα που εχει το ρεζερβουαρ.

McGyver
02/08/2012, 09:43
μα τι λες μωρε γιαννη?η αδεια γραφει το χρωμα που εχει το ρεζερβουαρ.

Να περάσει = εγκαταστήσει το κοστούμι στην άδειά του = όταν πάρει άδεια από τη δουλειά μωρέ μ@λ@κα, ξύπνα!

:rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao:

TROOPER
02/08/2012, 09:46
Να περάσει = εγκαταστήσει το κοστούμι στην άδειά του = όταν πάρει άδεια από τη δουλειά μωρέ μ@λ@κα, ξύπνα!

:rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao:

πω-πω μαλακα ψαχνω τρυπα να κρυφτω!!!!:plaf:

LogOutGoRide
02/08/2012, 10:07
:rotflmao::bawl:

Για να το πω καλύτερα, επειδή δεν έχω ιδέα πως μπαίνουν-βγαίνουν αυτά τα πλαστικά, θέλω να είμαι μαζί με τον φίλο και μηχανικό στην αντιπροσωπεία που θα περάσει το κουστούμι.

order update

Destination Greece
Delivery Status Pending customs inspection.
Event Date 1-Aug-2012

:sick:

LogOutGoRide
09/08/2012, 19:37
Σήμερα το πρωί ήρθε η κούτα.
Το τελωνείο δεν το γλύτωσα όμως. Ο τελωνειακός εκτίμησε την αξία στα 350€ και μου έραψε και δεύτερο κουστουμάκι 112€.
Τέλος πάντων μάλλον απο δευτέρα το πέρασμα. Σαν πρώτη εντύπωση απο τα δυο κομμάτια που άνοιξα είναι αρκετά καλά βαμμένα. Τα υπόλοιπα στην συνέχεια.

LogOutGoRide
22/08/2012, 14:30
Μετά απο αρκετές μέρες αξιώθηκα να βγάλω μερικές φωτό, απο την μηχανή έτσι όπως είναι σήμερα.

Αρχίζοντας απο την κούτα που ήταν αρκετά μικρή σε μέγεθος και τα πράγματα μέσα τυλιγμένα προσεκτικά ένα-ένα.

LogOutGoRide
22/08/2012, 14:33
Τα μόνα κομμάτια που ήθελαν ιδιαίτερη προσοχή στο πέρασμα, ήταν κάποια κόκκινα μικρά τριγωνικά στο κέντρο των δύο πλευρών των fairing.

LogOutGoRide
22/08/2012, 14:49
Μέσα στην κούτα υπήρχαν αρκετές μονώσεις για όλα τα κομμάτια που ανεβάζουν θερμοκρασία και είναι γύρω απο το μοτέρ και τους λαιμούς των εξατμίσεων.
Το τελικό αποτέλεσμα σίγουρα με ικανοποίησε και το μόνο που μένει είναι η εικόνα των πλαστικών στον χρόνο και σε κάποια βάλε-βγάλε ,κυρίως της καρίνας που χρειάζεται για την αλλαγή λαδιών και φίλτρου.

McGyver
22/08/2012, 14:54
Ωραίος Κωστή!

:beer::beer::beer::beer::beer::beer::beer::beer:

Ό,τι και να σου πει για "περάσματα" και "άδειες" ο TROOPER, απλά ΜΗ δώσεις σημασία :rotflmao:!

LogOutGoRide
22/08/2012, 14:54
ο Stephen ήταν πολύ υπομονετικός και απαντούσε γρήγορα σε όλες τις ερωτήσεις στα mail που έστελνα.
Έβλεπα κάποιες φωτό απο άλλα sites, όπως στο rr.net ,οτι υπήρχε κάποιο θέμα στην εφαρμογή των fairing κάτω απο το κάλυμμα του ρεζερβουάρ.
Ο Stephen με διαβεβαίωσε πως το μηχάνημα έγχυσης των πλαστικών (mold) είχε σχεδιαστεί απο την αρχή για αυτά τα κομμάτια και δεν θα έπρεπε να υπάρχει πρόβλημα.

LogOutGoRide
22/08/2012, 15:16
Ωραίος Κωστή!

:beer::beer::beer::beer::beer::beer::beer::beer:

Ό,τι και να σου πει για "περάσματα" και "άδειες" ο TROOPER, απλά ΜΗ δώσεις σημασία :rotflmao:!


Ευχαριστώ Θωμά!!!:beer:
Έλα ρε, αγαπάμε TROOPER :beer:

LogOutGoRide
22/08/2012, 15:18
Τέλος διάφορες φωτό απο το CBR.

LogOutGoRide
22/08/2012, 15:20
Λίγες ακόμη

LogOutGoRide
22/08/2012, 15:22
Ακόμη λίγες

LogOutGoRide
22/08/2012, 15:24
Λίγο υπομονή ακόμη

LogOutGoRide
22/08/2012, 15:33
Καλό θα ήταν, αν δεν είστε και πολύ σίγουροι για αυτό που κάνετε να το αφήσετε σε κάποιον ειδικό. Το καλύτερο θα ήταν να έχει εμπειρία απο το δικό σας μηχανάκι. Έτσι θα ξέρει μερικά πράγματα απο πριν και η δουλειά θα τελειώσει πιο γρήγορα και πιο σωστά.
Η όλη δουλειά κράτησε δυο μέρες απο τέσσερις ώρες περίπου στο πολύ χαλαρό με καφέ και κουβέντα.

Το μόνο που μένει τώρα είναι ένα τελικό. Αυτό θα γίνει μετά τις Σέρρες, μετά τα λάστιχα μετά... έχουμε καιρό, να είμαστε καλά.

:beer::beer::beer::beer::beer:

chr1s_86
22/08/2012, 19:42
Πολύ ωραίο!! :a18::a18:

mizz
22/08/2012, 22:04
κουκλί με γειες! :D

TROOPER
22/08/2012, 22:24
κωστη φτου-φτου!!!

πολυ ομορφο το νεο αγωνιαρικο λουκ!αγρατσουνιστο ρε φιλε!!!:beer::beer::beer:

θωμα αι γαμησ'!:lol:

H.A.Balafoutre
23/08/2012, 00:20
Έκανε και την μεγάλη του βόλτα....και όλα πήγανε άψογα...καλές βόλτες να έχουμε ρε...ξέρεις εσύ...αυτοί με το χαλκά και που δεν κρατάνε στο παντελόνι το πουλί τους....χαχαχαχααχχαααααα

Με κακές παρέες......
http://img546.imageshack.us/img546/7682/nightbandits.jpg

Κι ένα μικρό βίντεο...δεν φαίνοντε τα φέρινγκ...αλλά ήτανε μια καλή βόλτα...
http://www.youtube.com/watch?v=v5aZ7IziZKI

GIXXERAKIAS
23/08/2012, 08:13
Με γειές τα πλαστικά!Πολύ όμορφα έδειξαν στο μοτόρι.Με το καλό να το χαρείς στην πίστα όπως του αρμόζει!:beer:

LogOutGoRide
23/08/2012, 12:48
Ευχαριστώ πολύ παιδιά, περιμένω να μπω και Σέρρες με τα φιλαράκια να το χαρώ :-)

GIXXERAKIAS
23/08/2012, 12:52
Ευχαριστώ πολύ παιδιά, περιμένω να μπω και Σέρρες με τα φιλαράκια να το χαρώ :-)

Άντε να στρωθεί με ροδοπέταλα η τιμημένη!!!:D

DimChios
27/08/2012, 09:15
it looks very nice!!!

:D


Με γειές!

:beer::beer:

tony_l
27/08/2012, 11:57
Πολύ ωραία τα fairings, όντως! Με 'γεια κι από μένα. Πως και δεν πήρες ενιαία ουρά μονόσελη και πήρες με αποσπώμενο σελάκι; Έχω μπει κι εγώ στο τριπάκι να αγοράσω fairings για την πίστα, αλλά δεν βοηθάνε τα οικονομικά. Απ' ότι φαίνεται μάλλον θα καταλήξω σε μεταχειρισμένα και θα τα βάψω στο κόκκινο-ασημί livery που είχε στο CBR κι ο Guy Martin.

266968

266969

LogOutGoRide
28/08/2012, 09:17
Νομίζω πως αυτό βολεύει ποιο πολύ. Ακόμη και αν είχα την δυνατότητα πάλι αυτό θα επέλεγα, γιατί η μηχανή δεν είναι μόνο γεσ πίστα. Κυκλοφορεί και έξω, οπότε χρειάζεται και ένα μικρό μέρος για άδειες, ασφάλειες κλπ. Επιπλέον μπορώ να βάζω το κανονικό σελάκι (ο θεός να το κάνει) και να ανεβάζω την γυναίκα αν χρειαστεί.
Και στα δικά σου με το καλό, πολύ ωραίο το cbr και σε αυτά τα χρώματα.

devil's animal
28/08/2012, 14:51
πολυ ομορφο Κωστη...
καλες φωτογραφιες στις Κ και αγρατζουνιστο...
:beer::beer::beer:

LogOutGoRide
29/08/2012, 08:49
it looks very nice!!!

:D


Με γειές!

:beer::beer:


Ευχαριστώ, άντε και στα δικά σου :beer:


πολυ ομορφο Κωστη...
καλες φωτογραφιες στις Κ και αγρατζουνιστο...
:beer::beer::beer:

Ευχαριστώ Σταύρο, ελπίζω να σε δω Σέρρες να τα πούμε απο κοντά :beer:

tony_l
30/10/2012, 19:55
Να και τα δικά μου! :) :) :)

272835

Όπως είχα πει πιο πάνω θέλω να τα βάψω στο livery του Mike Hailwood, όπως και το CBR του Martin, αλλά μάλλον θα το αναβάλω για λίγο καιρό, μιας και η βαφή που έχουν είναι αρκετά καλή και δεν αξίζει να ρίξω παραπάνω χρόνο και χρήμα σε πολυεστερικά πίστας. Αργότερα, σίγουρα θα βαφτούν όπως είχα σκεφτεί. :)

McTalas
31/10/2012, 06:56
Να και τα δικά μου! :) :) :)

272835

Όπως είχα πει πιο πάνω θέλω να τα βάψω στο livery του Mike Hailwood, όπως και το CBR του Martin, αλλά μάλλον θα το αναβάλω για λίγο καιρό, μιας και η βαφή που έχουν είναι αρκετά καλή και δεν αξίζει να ρίξω παραπάνω χρόνο και χρήμα σε πολυεστερικά πίστας. Αργότερα, σίγουρα θα βαφτούν όπως είχα σκεφτεί. :)
του μπουρα δεν ηταν αυτα???
καλοφορετα!!!

tony_l
31/10/2012, 09:00
Yeap! Ευχαριστώ!

mikRRopixel
02/11/2012, 11:08
Με γειες, κουκλί το μηχανάκι σου με το νέο fairing kit! Δεν το είχα δει το San Carlo σε aftermarket kit για RR, μου θυμίζει τον αείμνηστο Super Sic :D
Σκέφτομαι και εγώ εδώ και καιρό για aftermarket fairing kit αλλά κολλάω σε μερικά θέματα που ελπίζω να μπορέσεις να με διαφωτισεις.
1) Τα κομμάτια όλα ταιριάζουν καλά μεταξύ τους? Είναι όλες οι τρύπες ευθυγραμμισμένες σωστά ή χρειάστηκαν πατέντες για να κάτσουν καλά? Έχεις καθόλου τριξίματα ή άλλα περίεργα? Ρωτάω γιατί έχω ακούσει πολλά σχετικά με το "perfect fitment".
2) Η ποιότητα των πλαστικών πώς είναι? Είναι σκληρά ή εύκαμπτα? Από πάχος είναι κοντά στα μαμά, τί αίσθηση σου δίνουν? Το χρώμα/φινίρισμα μετά από αυτούς τους μήνες χρήσης πώς είναι?
2) Με το τελωνείο χρειάστηκε να πας εσύ ο ίδιος και να περάσεις όλη την ταλαιπωρία που έχω ακούσει (αεροδρόμιο και συμπλήρωση 10 φόρμες, πέρα-δώθε σε κτίρια)?

tony_l
20/11/2012, 17:55
Έτοιμο και το δικό μου! :D:D:D

Άντε να στεγνώσει και λίγο στα Χανιά, να πάμε καμιά πίστα γιατί απ' τη μέρα που τα έβαλα δεν έχουμε δει ήλιο... :yuck:

274693

TROOPER
21/11/2012, 10:04
Έτοιμο και το δικό μου! :D:D:D

Άντε να στεγνώσει και λίγο στα Χανιά, να πάμε καμιά πίστα γιατί απ' τη μέρα που τα έβαλα δεν έχουμε δει ήλιο... :yuck:

274693

LIKE! :a013:

LogOutGoRide
21/11/2012, 10:34
Με γειες, κουκλί το μηχανάκι σου με το νέο fairing kit! Δεν το είχα δει το San Carlo σε aftermarket kit για RR, μου θυμίζει τον αείμνηστο Super Sic :D
Σκέφτομαι και εγώ εδώ και καιρό για aftermarket fairing kit αλλά κολλάω σε μερικά θέματα που ελπίζω να μπορέσεις να με διαφωτισεις.
1) Τα κομμάτια όλα ταιριάζουν καλά μεταξύ τους? Είναι όλες οι τρύπες ευθυγραμμισμένες σωστά ή χρειάστηκαν πατέντες για να κάτσουν καλά? Έχεις καθόλου τριξίματα ή άλλα περίεργα? Ρωτάω γιατί έχω ακούσει πολλά σχετικά με το "perfect fitment".
2) Η ποιότητα των πλαστικών πώς είναι? Είναι σκληρά ή εύκαμπτα? Από πάχος είναι κοντά στα μαμά, τί αίσθηση σου δίνουν? Το χρώμα/φινίρισμα μετά από αυτούς τους μήνες χρήσης πώς είναι?
2) Με το τελωνείο χρειάστηκε να πας εσύ ο ίδιος και να περάσεις όλη την ταλαιπωρία που έχω ακούσει (αεροδρόμιο και συμπλήρωση 10 φόρμες, πέρα-δώθε σε κτίρια)?

1) Τα πλαστικά ταιριάζουν πάρα πολύ καλά, σχεδόν σαν τα μαμά. Πατέντα δεν θα το' λεγα αλλά την μοναδική δυσκολία που συναντήσαμε στο πέρασμα, ήταν κάτι μικρά "τριγωνάκια" στο κέντρο των δυο πλευρών, νομίζω έχω και φωτογραφία πιο πάνω. Όλες οι τρύπες ήταν έτοιμες αλλά αγόρασα μερικά μικρά λαστιχένια εξαρτήματα με πάσο στο κέντρο, για καλύτερη τοποθέτηση όπως ήταν και το original. Είναι λίγο ακριβά, αλλά πιστεύω αξίζει.
2)Η ποιότητα των πλαστικών, σύμφωνα με την γνώμη του φίλου και μηχανικού που τα πέρασε ( στην ουσία μόνος του :lol: ), είναι αρκετά καλή για την τιμή τους. Είναι αρκετά εύκαμπτα και το πάχος, αν δεν κάνω τρομερό λάθος, είναι σαν το μαμά. Το χρώμα μοιάζει πραγματικά καλό και δείχνει ωραίο, έχει και βερνίκι. Το κακό είναι πως για την ποιότητα δεν είμαι ειδικός, αλλά έχει τα προβληματάκια του. Απο μεγάλη κάμψη, υπάρχει κίνδυνος να σκάσει το χρώμα, όπως και έγινε σε ένα δυο σημεία. Το σκάσιμο αυτό όμως δεν μεγάλωσε άλλο, τουλάχιστον όχι ακόμη.
Μετά την πρώτη βόλτα στις Σέρρες με τον πετροπόλεμο εκεί, έχει αποκτήσει πλέον αρκετά σημαδάκια (είναι πέντε-έξι σύνολο) στο μούτρο και στα πλαϊνά. Τριξίματα δεν ακούω αλλά έτσι κι'αλλιώς μετά τις 7.000 rpm δεν ακούς και πολλά :evil:
2) :lol: 3)Μαζί με το δέμα ήρθε και η λυπητερή του τελωνείου. Έλεγε κάπου πάνω στο δέμα "συνοδεύεται" :cry: Πήγα στο ταχυδρομείο, πλήρωσα, το πήρα και τέλος. Δεν είχε και κόσμο, όλα μαζί με το πήγαινε έλα 15 λεπτά.
Αν μπορώ να βοηθήσω κάπου αλλού :wave2:

Και στα δικά σου και καλές αγορές :beer:



Έτοιμο και το δικό μου! :D:D:D

Άντε να στεγνώσει και λίγο στα Χανιά, να πάμε καμιά πίστα γιατί απ' τη μέρα που τα έβαλα δεν έχουμε δει ήλιο... :yuck:

274693

Με γεια το κουστουμάκι :beer:
Έτοιμο το πυροβόλο :rockon:
Να το χαίρεσαι το εργαλείο και πάντα να έχει ήλιο!!!

Νομίζω μας χρειάζεται μια LeoVince :smokin:

tony_l
21/11/2012, 10:57
Νομίζω μας χρειάζεται μια LeoVince :smokin:

Εγώ είμαι για Akrapovic συνάδελφε. Να συμφωνήσει και το πορτοφόλι πρώτα βέβαια... :)

http://i1161.photobucket.com/albums/q512/Ry6rr/P1020087.jpg

DimChios
21/11/2012, 11:14
Έτοιμο και το δικό μου! :D:D:D

Άντε να στεγνώσει και λίγο στα Χανιά, να πάμε καμιά πίστα γιατί απ' τη μέρα που τα έβαλα δεν έχουμε δει ήλιο... :yuck:

274693



:D:beer::beer::beer::beer::beer:

DimChios
21/11/2012, 11:18
1) Τα πλαστικά ταιριάζουν πάρα πολύ καλά, σχεδόν σαν τα μαμά. Πατέντα δεν θα το' λεγα αλλά την μοναδική δυσκολία που συναντήσαμε στο πέρασμα, ήταν κάτι μικρά "τριγωνάκια" στο κέντρο των δυο πλευρών, νομίζω έχω και φωτογραφία πιο πάνω. Όλες οι τρύπες ήταν έτοιμες αλλά αγόρασα μερικά μικρά λαστιχένια εξαρτήματα με πάσο στο κέντρο, για καλύτερη τοποθέτηση όπως ήταν και το original. Είναι λίγο ακριβά, αλλά πιστεύω αξίζει.
2)Η ποιότητα των πλαστικών, σύμφωνα με την γνώμη του φίλου και μηχανικού που τα πέρασε ( στην ουσία μόνος του :lol: ), είναι αρκετά καλή για την τιμή τους. Είναι αρκετά εύκαμπτα και το πάχος, αν δεν κάνω τρομερό λάθος, είναι σαν το μαμά. Το χρώμα μοιάζει πραγματικά καλό και δείχνει ωραίο, έχει και βερνίκι. Το κακό είναι πως για την ποιότητα δεν είμαι ειδικός, αλλά έχει τα προβληματάκια του. Απο μεγάλη κάμψη, υπάρχει κίνδυνος να σκάσει το χρώμα, όπως και έγινε σε ένα δυο σημεία. Το σκάσιμο αυτό όμως δεν μεγάλωσε άλλο, τουλάχιστον όχι ακόμη.
Μετά την πρώτη βόλτα στις Σέρρες με τον πετροπόλεμο εκεί, έχει αποκτήσει πλέον αρκετά σημαδάκια (είναι πέντε-έξι σύνολο) στο μούτρο και στα πλαϊνά. Τριξίματα δεν ακούω αλλά έτσι κι'αλλιώς μετά τις 7.000 rpm δεν ακούς και πολλά :evil:
2) :lol: 3)Μαζί με το δέμα ήρθε και η λυπητερή του τελωνείου. Έλεγε κάπου πάνω στο δέμα "συνοδεύεται" :cry: Πήγα στο ταχυδρομείο, πλήρωσα, το πήρα και τέλος. Δεν είχε και κόσμο, όλα μαζί με το πήγαινε έλα 15 λεπτά.
Αν μπορώ να βοηθήσω κάπου αλλού :wave2:



"περαστικά" πλήρωσες?
Θεωρείς πως ειναι τόσο δύσκολο να τα πέρναγες μόνος σου? Βιαζόσουν?


τις προάλλες συνάντησα κάποιον με αντίστοιχο κουστούμι και μου ειπε οτι τα μαμημένα σπάνε συνέχεια, δεν αξίζει! :rolleyes:

:wave2:

sapila racing
21/11/2012, 11:45
Πολύ ωραία και τα δύο!
Ειδικά το san Carlo όμως ειναι κούκλα. :beer:

mikRRopixel
21/11/2012, 11:59
@LogOutGoRide
σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου!
Τα λαστιχένια εξαρτήματα που αναφέρεις είναι της honda ή κάποια άλλα για αυτή τη δουλειά? Πώς τα βρίσκω?
Αυτό με τα σκασίματα στο χρώματα που είπες με προβλημάτισε..

TROOPER
21/11/2012, 15:05
ξεκολατε.για να πληγωθουν τα αγοραζουμε αυτα τα κουστουμια.αν τα παρετε αντι του γνησιου πετατε λεφτα.

:wave2:

DimChios
21/11/2012, 15:43
ξεκολατε.για να πληγωθουν τα αγοραζουμε αυτα τα κουστουμια.αν τα παρετε αντι του γνησιου πετατε λεφτα.

:wave2:

ναι ρε αδερφε, απλα να ειμαστε προετοιμασμενοι ρωτηξαμε!

:D

TROOPER
21/11/2012, 15:48
ναι ρε αδερφε, απλα να ειμαστε προετοιμασμενοι ρωτηξαμε!

:D

για να εισαστε προετοιμασμενοι το ειπα κι εγω :)

tony_l
21/11/2012, 16:10
ξεκολατε.για να πληγωθουν τα αγοραζουμε αυτα τα κουστουμια.αν τα παρετε αντι του γνησιου πετατε λεφτα.

:wave2:
Αυτό ακριβώς. Τα δικά μου δεν έχουν τόσο καλή εφαρμογή όσο του Κώστα. Φέρνουν περισσότερο σε αγωνιστικό κοστούμι (όσο πιο ελαφρύ γίνεται και με τα απολύτως απαραίτητα) παρά σε κοστούμι δρόμου. Σκεφτόμουν ιδιαίτερα αν θα πρέπει να τα βάψω ή όχι και κατέληξα προς το παρόν να τα αφήσω έτσι, γιατί ο σκοπός τους είναι να "σπάσουν", όχι να ομορφύνουν το μηχανάκι. Βέβαια, στην τιμή που τα πήρε ο Κώστας είναι καλό deal γι' αυτούς που κάνουν χρήση 50-50 και δεν θέλουν να αλλάζουν πλαστικά για πίστα/δρόμο όλη την ώρα.

LogOutGoRide
21/11/2012, 16:51
Εννοείτε πως το aftermarket μπαίνει για πάθει ότι δεν θέλουμε το original. Πως να το πω, όταν είδα τα σημάδια από τα πετραδάκια στις Σέρρες, πιο πολύ χάρηκα γιατί δεν είχα το μαμά.
Το πέρασμα το πλήρωσα πολύ ακριβά. Ξεκίνησα τα τσίπουρα το μεσημέρι και τελείωσα αργά το βράδυ. Ο Κωστόπουλος racing έκανε καλή δουλειά και σ' αυτό!
Αυτά τα εξαρτήματα δεν έχω ιδέα πως τα λένε. Είναι λαστιχένια και στο κέντρο έχουν πάσο. Όταν τα σφίγγεις, μαζεύουν και "φουσκώνουν" σαν πριτσίνια, μόνο που είναι βιδωτά. Τα έχουν έτσι και τα μαμά και τσούζουν λίγο στην τιμή. Τα πήρα περίπου 4 ευρώ το ένα. Χρειάζονται περίπου δέκα.
Θέλουν γενικότερα προσοχή στο πέρασμα. Ο Γιάννης ήξερε από που να ξεκινήσει και πως να το κάνει.
Για εξάτμιση δεν βιάζομαι. Έχω χρόνο να αποφασίσω, να μαζέψω τα φράγκα και να πάρω. Αν αγοράσω έτοιμη, μάλλον θα είναι LeoVince, εκτός και αν φτιάξω χειροποίητη.
Μετά την αλλαγή χορηγού από τον Γκρεσίνη, έγινε και συλλεκτικό :lol:

Πάντως ρε παιδιά, ακόμη το χαζεύω το μηχανάκι. Το παρκάρω και το κοιτάω με τις ώρες. Μεγάλη υπόθεση να αποκτήσεις το μηχανάκι που πάντα ονειρευόσουν!

@sapila Άρη ευχαριστώ :beer:

devil's animal
21/11/2012, 16:54
Πάντως ρε παιδιά, ακόμη το χαζεύω το μηχανάκι. Το παρκάρω και το κοιτάω με τις ώρες. Μεγάλη υπόθεση να αποκτήσεις το μηχανάκι που πάντα ονειρευόσουν!

:beer::beer::beer:

tony_l
21/11/2012, 18:03
Πάντως ρε παιδιά, ακόμη το χαζεύω το μηχανάκι. Το παρκάρω και το κοιτάω με τις ώρες. Μεγάλη υπόθεση να αποκτήσεις το μηχανάκι που πάντα ονειρευόσουν!
True story! Τα ίδια ακριβώς κι εγώ... :)

PetranGR
25/10/2013, 20:05
το βγάζω πάνω το θέμα.

Να ρωτήσω έχει πάρει κανείς απο τότε τίποτα;

T E O
27/10/2013, 12:59
εγω ζαχαρωνω απο εδω http://www.neverland-motor.com/ και εχω παρομοιες αποριες απλα δεν εχει ερθει η ωρα για μενα ακομα...
αυτος εχει καλες τιμες, γυρω στα 260 ευρω λεει για τα fairing, δεν ειναι ανθεκτικα ομως?