PDA

View Full Version : Βίδα εξαέρωσης φρένου σε ΚΤΜ ΕΧC 450



Roadrunner650
01/07/2012, 17:45
Καλησπέρα σε όλους,

στο ΚΤΜ EXC450 του 2003 που έχω μόνο για χρήση στο βούνό έχω πάθει το εξής...Το μπροστινό φρένο ήταν από την αρχή που το πήρα (μεταχειρισμένο εννοείται) κάπως μαλακό το οποίο διορθώνονταν με εξαέρωση και κάποιες φορές συμπλήρωση υγρών. Μετά από πολλές επαναλήψεις του παραπάνω 'τίναξαν" οι βόλτες της βίδας εξαέρωσης με αποτέλεσμα να μην έχω φρένο (πιθανά να το έκανα εγώ από το πολύ σφίξιμο ή και να είχε πρόβλημα...δεν έχει ιδιαίτερη σημασία τώρα..)

Εδώ είναι που χρειάζομαι τα φώτα των πιο έμπειρων....εκτός από την προφανή λύση του πάω στο συνεργείο και αλλάζω δαγκάνα το οποίο υποθέτω θα στοιχήσει πολλά, εκτιμώ πως υπάρχει δυνατότητα αν πάω σε ένα μηχανουργείο να μου φτιάξουν νέες βόλτες μεγαλύτερης διαμέτρου....αλλά προφανώς θα χρειαστώ και άλλη βίδα εξαέρωσης μεγαλύτερης διαμέτρου....έχει υποψιν του κανένας τις διαστάσεις για τέτοιες βίδες και που μπορώ να βρώ?

Ευχαριστώ

OldMan
02/07/2012, 11:42
Αν χαλάσε το σπείρωμα της βίδας, απλά την αλλάζεις (είτε από ΚΤΜ είτε από αλλού - είναι κοινή βίδα εξαέρωσης..)

Αν είναι χαλασμένο το σπείρωμα της δαγκάνας, ζορίζουν τα πράγματα γιατί δεν είναι πρακτικά εφικτή η λύση με helicoil λόγω μικρού μήκους του σπειρώματος..
(αν ήταν περισσότερες οι βόλτες, θα μπορούσες να κρατήσεις την ίδια βίδα..)

Μάλλον πας σε λύση με "αυτοκινητάδικη" βίδα κ.λ.π. κ.λ.π.

Roadrunner650
02/07/2012, 12:53
Αν χαλάσε το σπείρωμα της βίδας, απλά την αλλάζεις (είτε από ΚΤΜ είτε από αλλού - είναι κοινή βίδα εξαέρωσης..)

Αν είναι χαλασμένο το σπείρωμα της δαγκάνας, ζορίζουν τα πράγματα γιατί δεν είναι πρακτικά εφικτή η λύση με helicoil λόγω μικρού μήκους του σπειρώματος..
(αν ήταν περισσότερες οι βόλτες, θα μπορούσες να κρατήσεις την ίδια βίδα..)

Μάλλον πας σε λύση με "αυτοκινητάδικη" βίδα κ.λ.π. κ.λ.π.

Ναι, έχουν χαλάσει οι βόλτες της δαγκάνας...άρα για να καταλάβω εννοείς πάω σε συνεργείο αυτοκινήτων τους ζητάω την μικρότερη βίδα εξαέρωσης που έχουν και με βάση αυτή φτιάχνω τις νέες βόλτες στο μηχανουργείο...

Να 'σαι καλά...!

OldMan
02/07/2012, 19:02
Να 'σαι καλά...!
Εσύ νασαι καλα με '03 που έχεις ,,

(αφες αυτοις, ου γαρ οιδασιν τι ποιουσιν,..) :beer: