PDA

View Full Version : REX Riva 1955



nassosxlvbros
03/07/2012, 16:55
Είμαι υπό αναζήτηση στοιχείων για το εν λόγω μηχανάκι...ήταν του πατέρα μου και λέω κάποια στιγμή να φτιαχτεί...

263359

263360


263361

bulmont
03/07/2012, 17:02
Ουαουουουουουουουουο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Βάλε μπρός!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Gms
03/07/2012, 17:19
Μπραβο ελα τι αναζητηση για το λυσιμο δεν θες οδηγιες χαχαχαχα.Αντε καλη αρχη και θα χαρω να σε βοηθησω σε οτι χρειαστεις.

vforever
03/07/2012, 17:28
Ξεκινα.Ωραιο προτζεκτ θα ειναι αυτο



:a014:

mikes
03/07/2012, 17:28
που ειναι ο buckley????

sapila racing
03/07/2012, 17:48
Πες τι ακριβώς ψάχνεις να βοηθήσουμε. Rex Riva 1955 δεν νομίζω να υπήρχε, μετα το 60 βγηκε.
Βαλε και μια φωτό από το δικό σου μηχανάκι αν εχεις. :wave2:

bulmont
03/07/2012, 18:04
Βαλε και μια φωτό από το δικό σου μηχανάκι αν εχεις. :wave2:

Ρε Σαπίλα η τρίτη φώτο από ποιό ειναι΄;;;;
Εχω την εντύπωση πως αυτό ειναι....

buckley
03/07/2012, 18:30
Ρε Σαπίλα η τρίτη φώτο από ποιό ειναι΄;;;;
Εχω την εντύπωση πως αυτό ειναι....

Αμάν τι είν τούτο ???
Λώρενς ασε τον Sap αυτόν τον χαλάσαν τα ποδήλατα μου φαίνεται ... (τουλάχιστον ασχολείται με κλασικά κομμάτια απ' ότι βλέπω !)

bulmont
03/07/2012, 18:46
Αμάν τι είν τούτο ???
Λώρενς ασε τον Sap αυτόν τον χαλάσαν τα ποδήλατα μου φαίνεται ... (τουλάχιστον ασχολείται με κλασικά κομμάτια απ' ότι βλέπω !)

Καλώς τον κι' άργησες....

byron
03/07/2012, 19:01
Ρε Σαπίλα η τρίτη φώτο από ποιό ειναι΄;;;;
Εχω την εντύπωση πως αυτό ειναι....

http://www.23hq.com/ranke/photo/3433030

buckley
03/07/2012, 19:27
http://www.23hq.com/ranke/photo/3433030

Δε μου λες εσύ έχεις πάρει το "περιβραχιόνιο" από τον Φίλιππο ? έπρεπε να σε είχα καταλάβει όταν μου πέταξες στα μούτρα το Motobecane ...

byron
03/07/2012, 19:48
Δε μου λες εσύ έχεις πάρει το "περιβραχιόνιο" από τον Φίλιππο ? έπρεπε να σε είχα καταλάβει όταν μου πέταξες στα μούτρα το Motobecane ...

Τότε που παίζαμε με τον Αρη και τον Φίλιππο, είχα φάει τρελλό κόλλημα και έψαχνα τα πιο απίθανα μηχανάκια με τις ώρες. Ο Φίλιππος βέβαια ξέφυγε κάποια στιγμή και πρέπει να είναι μαζί με τον Άρη, στους καλύτερους γνώστες μοτοσυκλετιστικής ιστορίας.
Χρόνο δεν έχω πλέον, αλλά τα bookmarks μου τα έχω κρατήσει. Το συγκεκριμένο δεν ήθελε και πολύ ψάξιμο πάντως :wave2:

lspiros
03/07/2012, 22:39
ωραια βαση φιλε μου για ανακατασκευη.δεν ξερω τι υπαρχει εκει εξω απο ανταλλακτικα:rolleyes:
ειναι κριμα να σαπιζει ομως,προχωρα γερα:beer:

Τo gourouni
03/07/2012, 22:42
Καλή αρχή. Παρακολουθούμε... :wave2:

nassosxlvbros
04/07/2012, 00:15
Ευχαριστώ για τις ευχές. :)
Και λίγο ιστορία:Το μηχανάκι απ'όσο θυμάμαι αγοράστηκε καινούργιο τον Απρίλιο του 1957,άρα όταν γεννήθηκα ήταν ήδη δεκαετίας...ε,τώρα αν είναι του 60 ή του 62 δε θα σκάσω κιόλας,γεροντάκι είναι έτσι κι αλλιώς...Έκανε ΑΠΕΙΡΑ κμ Αθήνα Πάτρα-Πύργο Κυπαρισσία-Καλάβρυτα,κλπ μέχρι τις αρχές του 1982.Οι πρώτες μου βόλτες ήταν με αυτό άλλοτε κρυφίως και άλλοτε δικάβαλος με το γέρο μου...Το μόνο που θυμάμαι είναι πως έχει όλα του τα χαρτιά κανονικότατα,αλλά δυστυχώς δε φοράει το μοτέρ της μαμάς REX αλλά Sachs που ήταν σχεδόν ίδια αλλά έβρισκες-και βρίσκεις ακόμα - ανταλλακτικά.Θα προσπαθήσω να βρω το αυθεντικό μοτέρ μέσω ενός φίλου έξω αν και δε θα με χαλάσει να δουλέψω και αυτό που έχει...αυτά περί αυθεντικότητας τα ακούω και ψιλοβερεσέ,μια ζωή έχουμε αν τη φάω αναζητώντας,....βράστα....βασικά πρώτο μέλημα είναι να έρθει σπίτι από εκεί που είναι...
Αυτά προς το παρόν,το πρότζεκτ θα τραβήξει πολύ μα πάρα πολύ οπότε αν δεν έχετε υπεμονή μην κοιτάτε καν....από τους ρετρολάγνους αναστηλωτές ζητώ κάθε βοήθεια όπως φωτό,ημερομηνίες,εργοστάσιο,κλπ δεν έχω ιδέα και ούτε τι χρειάζεται.....(ακόμα)
Άντε να δούμε τι με περιμένει....:look:

bulmont
04/07/2012, 07:52
http://www.23hq.com/ranke/photo/3433030

Υποκλίνομαι................


:a23::a23:

buckley
04/07/2012, 08:35
Ευχαριστώ για τις ευχές. :)
Και λίγο ιστορία:Το μηχανάκι απ'όσο θυμάμαι αγοράστηκε καινούργιο τον Απρίλιο του 1957,άρα όταν γεννήθηκα ήταν ήδη δεκαετίας...ε,τώρα αν είναι του 60 ή του 62 δε θα σκάσω κιόλας,γεροντάκι είναι έτσι κι αλλιώς...Έκανε ΑΠΕΙΡΑ κμ Αθήνα Πάτρα-Πύργο Κυπαρισσία-Καλάβρυτα,κλπ μέχρι τις αρχές του 1982.Οι πρώτες μου βόλτες ήταν με αυτό άλλοτε κρυφίως και άλλοτε δικάβαλος με το γέρο μου...Το μόνο που θυμάμαι είναι πως έχει όλα του τα χαρτιά κανονικότατα,αλλά δυστυχώς δε φοράει το μοτέρ της μαμάς REX αλλά Sachs που ήταν σχεδόν ίδια αλλά έβρισκες-και βρίσκεις ακόμα - ανταλλακτικά.Θα προσπαθήσω να βρω το αυθεντικό μοτέρ μέσω ενός φίλου έξω αν και δε θα με χαλάσει να δουλέψω και αυτό που έχει...αυτά περί αυθεντικότητας τα ακούω και ψιλοβερεσέ,μια ζωή έχουμε αν τη φάω αναζητώντας,....βράστα....βασικά πρώτο μέλημα είναι να έρθει σπίτι από εκεί που είναι...
Αυτά προς το παρόν,το πρότζεκτ θα τραβήξει πολύ μα πάρα πολύ οπότε αν δεν έχετε υπεμονή μην κοιτάτε καν....από τους ρετρολάγνους αναστηλωτές ζητώ κάθε βοήθεια όπως φωτό,ημερομηνίες,εργοστάσιο,κλπ δεν έχω ιδέα και ούτε τι χρειάζεται.....(ακόμα)
Άντε να δούμε τι με περιμένει....:look:

Φωτό ??????????????

nassosxlvbros
04/07/2012, 09:13
Βιάζεστε αγαπητέ...Φωτό μόλις το παραλάβω...:)

GFawkes
04/07/2012, 10:05
Διχρονακι ειναι....

καθολου πολυπλοκο...μαλλον στο μοτερ θα βρεις λυσεις...

αν ειναι κ πληρες εισαι οκ...

Ξεκινα!!!

Pardalotzatziki
04/07/2012, 10:11
Ωραιο καλη αρχη και κουραγιο στο ψαξιμο....

kokkiklhs
04/07/2012, 10:25
Ωραίο προτζεκτάκι, μάστορα!! Ξεκίνα δυναμικά, αξίζει! Κι αν είναι κομπλέ, μάλλον δε θα χρειαστείς πολλά "περίεργα" για να το συνεφέρεις...
:beer:

FRAGISCOS
04/07/2012, 16:39
ΠΩΠΩ!!!!
Tι κουκλι ειναι αυτο!!!
Αντε καλη αρχη και ΦΩΤΟ ΦΩΤΟ ΦΩΤΟ:wave2:

nassosxlvbros
15/07/2012, 21:28
Έχουμε νέα κύριοι...ο βασιλιάς (REX) είναι σπίτι του...:a44::a54::a54::a54::a46::a46::a46::a08:
Η ιδέα στριφογύρναγε μέρες τώρα..."ρε γαμώτ πότε να πάω να το πάρω"..."μη το φάει και κάνας τσιγγάνος και πάει για παλιοσίδερα...είναι και μεγάλοι άνθρωποι..δε ξέρεις...Έτσι λοιπόν μετα το επισκεπτήριο (κατασκήνωση)βγήκα εθνική...
Μετά από μια βόλτα στα παλιά μου λημέρια (Κορινθία)έκανα την επίσκεψη που έπρεπε...ο κυρ Σταύρος και η γυναίκα του λες και με περίμεναν...
Ήπιαμε καφέ κουβεντιάσαμε για τα παλιά,και κάποια στιγμή πήγαμε να το δούμε...ομολογώ πως το περίμενα σε πολύ χειρότερη κατάσταση αλλά η αγάπη του κυρ Σταύρου για το μηχανάκι του φίλου του-και τα μηχανάκια γενικά το άφησαν σχεδόν ως είχε...μέχρι και η μανιβέλα κατέβαινε!!!!απίστευτο!!!!μηχανάκι παρατημένο από το 1982....30 ολόκληρα χρόνια παρατημένο και η μανιβέλα κατεβαίνει κύριοι...να βράσω τα εγγλέζικα,τα ιταλικά,και γιαπωνέζικα τεχνολογικά θαύματα με τα τόσο εξελιγμένα τους μοτόρια...!!!Για άστα 30 χρόνια.....
Ίδου κύριοι ο βασιλιάς.....

nassosxlvbros
15/07/2012, 21:30
με συνοπτικές διαδικασίες φορτώθηκε στο αμάξι.....

nassosxlvbros
15/07/2012, 21:32
και σε 2 ωρίτσες (είχε ολίγον κίνηση..) η αυτού εξοχότης και γω είμαστε πίσω....

nassosxlvbros
15/07/2012, 21:44
και αφού ξεσκονίστηκε ελαφρώς...αφέθηκε στις περιποιήσεις του κόμη WD-40 και αποσύρθηκε διακριτικά...κύριοι είναι στιγμές μεγάλης συγκίνησης...Διότι δεν είναι απλά ένα άλλο μηχανάκι που πάει για αναπαλαίωση..είναι το οικογενειακό μας μηχανάκι!!!εκεί που πρωτοκαβάλησα,που μας πήγαινε ο πατέρας για μπάνιο (έναν-έναν για να δίνει και το καλό παράδειγμα,χωροφύλαξ γαρ) βόλτες για ψώνια για κυνήγι-σαν το μοναδικό μεταφορικό μέσο-εκεί που έμαθα να κάνω τις πρώτες μου βόλτες, (ενίοτε παίρνοντας το και κρυφά-δεν έχει σημασία-η βόλτα είχε):D Με αυτό έγιναν οι πρώτες μου επαφές με το χώμα,η επαφή με το κεφάλαιο κινητήρας,το πρώτο μου περιοδικό-η μοτοτεχνική επιθεώρηση τότε-και φυσικά σε αυτό έγινε το πρώτο μου θυρίδωμα :D ναι,μέχρι εκεί έφτασε η χάρη μου να το σκαλίσω και να μην μπορεί να καταλάβει ο "γέρος"πως στο καλό πάει τόσο καλά από τη μια μέρα στην άλλη...στη φωτό τα διαπιστευτήρια του βασιλιά (το γράφει και στην ούγια) :)

Gms
15/07/2012, 22:12
Πες μου ποτε ξεκινας λυσιμο να ερθω να βοηθησω.:wave2:

Kotselakos
15/07/2012, 22:22
Πραγματικά συγκινήθηκα από τα γραφόμενά σου φίλτατε...

Μου ήρθε στο μυαλό το Garelli του πατέρα μου το οποίο στα τέλη του 70 αρχές 80 αποτελούσε το μοναδικό όχημα της οικογένειας...

Το οποίο εγώ σαν έφηβος βλαμμένο το σνόμπαρα και τον άφησα να το χαρίσει σε κάποιον γείτονα να το πάρει στο χωριό του να πηγαίνει η κυρά του για ψώνια...

Καλή αρχή και αν μπορούμε να βοηθήσουμε εδώ είμαστε! :beer:

nassosxlvbros
15/07/2012, 22:41
Πραγματικά συγκινήθηκα από τα γραφόμενά σου φίλτατε...

Μου ήρθε στο μυαλό το Garelli του πατέρα μου το οποίο στα τέλη του 70 αρχές 80 αποτελούσε το μοναδικό όχημα της οικογένειας...

Το οποίο εγώ σαν έφηβος βλαμμένο το σνόμπαρα και τον άφησα να το χαρίσει σε κάποιον γείτονα να το πάρει στο χωριό του να πηγαίνει η κυρά του για ψώνια...

Καλή αρχή και αν μπορούμε να βοηθήσουμε εδώ είμαστε! :beer:

Ευχαριστώ παιδιά,νάστε καλά!
Καλά,ε;
Δεν περιγράφεται το πως αισθάνομαι!
Έχω λαλήσει!:)
Ανεβοκατέβηκα στο γκαράζ 2-3 φορές να το δω να το χαιδέψω να του ρίξω λίγο ακόμα WD-40...όλα,και όλα ντίζες γκάζι,ποδόφρενο,ήταν λειτουργικά πριν ρίξω το μαγικό wd40!

Έκπληξη αριθ.1: κατεβάζω μανιβέλα,και ω κατεβαίνει!!!! ο γνωστός μεταλλικός ήχος "κλακ- κρρρρρρ-τικτικτικτικ" (έχει ένα σύστημα σαν καστάνια) εκείνος ο παλιός ήχος που πρέπει όλοι να ακούσουν,αυτός ο ήχος είναι εκεί! "στεγνός" σα να ξέμεινε από καύσιμο, αλλά άνετο και γλυκό κατέβασμα!λες και έχει να πάρει από χτες...και ας έχουν περάσει 30 χρόνια ακινησίας...
Έκπληξη νο2: Ξεβιδώνω τη τάπα..εδώ λέω από μέσα μου τα πιάσαμε τα λεφτά μας...θά'ναι τίγκα στη σκουριά...κι όμως,είναι σα να έχω να βάλω βενζίνη από χτές!!!!:a08::a08::a08:ίχνος σκουριάς!!! βλέπετε τα δίχρονα της εποχής δεν είχαν τα μοντέρνα συστήματα λίπανσης...οπότε το ντεπόζιτο ήταν ένα μείγμα βενζινόλαδου...γι'αυτό και διατηρήθηκε έτσι...:)

FRAGISCOS
15/07/2012, 22:57
Οταν ημουν πρωτη γυμνασιου,ανακλυψα ενα τετοιο ιδιο η παρομοιο,μεσα στο κοτετσι.
Ηταν μονο ο σκελετος αλλα με ενα πλυσιμο ΚΑΛΟ ηταν ενταξει (ε πρωτη γυμνασιου ειπαμε).
Αερα στα λαστιχα φρενα οκ αλα μοτερ??
Το μοτερ ηταν στο παταρι του ξυλουργειου του πατερα μου (και δικου μου πια).
Κατεβηκε,ξεσκονιστηκε,μπηκε πανω και μετα κοπων και βασανων ΠΗΡΕ ΜΠΡΟΣΤΑ.
Ηταν sachs με τρεις ταχυτητες στο χερι που επαιρνε ομως μονο πρωτη-δευτερα.
Η τριτη ειχε προβλημα και προφανως ηταν η αιτια του παροπλισμου του.
Το πηγαμε σε ενα εξοχικο σπιτακι και εμεινε εκει ,οπως καταλαβαινετε ΜΟΝΟ ΧΩΜΑ.
Πανω σε αυτο το μηχανακι,εμαθα μηχανακι,εμαθα να λυνω κινητηρα (κυλινδροπιστονα και δισκους μη φανταστητε τιποτα σασμαν ,13 χρονω)
Εφαγα απειρες τουμπες αλλα εμαθα πραγματα.
Μεχρι που μια καθαρη δευτερα απο το πολυ σκισιμο κολλησε και ειπαμε με κατι κολλητους να το ανοιξουμε με τον...............κασμα.
Αποτελεσμα το μηχανακι κατεληξε στη θαλασσα (ακομα οταν βουτω στο σημειο το βλεπω).
ΜΕΓΑΛΗ ΜΑΛΑΚΙΑ... (τοτε ποιος σκεφτοταν ,ενα χρεπι ητανε)
Μεγαλε να το αναστησεις και να το προσεχεις ΣΑΝ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΟΥ



Συγγνωμη για το μακροσκελες ποστ,και σε ευχαριστω για οτι μου θυμισες...................

nassosxlvbros
15/07/2012, 23:45
Η ανακατασκευή αυτή όπως είπα και πιο πάνω δε θα μοιάζει και ούτε με νοιάζει να είναι στα πρότυπα του ορίτζιναλ και των πρωτοκόλλων της καλής κοινωνίας...Σε αυτό είναι η ορίτζιναλ ζωή μου! η γνήσια ανεμελιά που πέρασα μαζί του είτε οδηγώντας το για μερικά μέτρα,είτε στα κρυφά όταν ήταν ο πατέρας στο χωριό και έφτασα 14 ετών σκατό στο Δερβένι από το Βραχάτι Κορινθίας,(είπαμε δεν ήμαν και κάνας άγιος...)που παρακολουθούσαμε μοτοκρός στη Πουλίτσα Κορινθίας και μετά τό'χωνα να κάνω τα ίδια..μετά που ξέμεινα σε κάτι χωράφια από βενζίνη και "δανείστηκα" από μια ποτιστική...τι να πρωτοθυμηθώ από αυτό το μηχανάκι......και θέλω και σεις να θυμηθείτε τα δικά σας,και μέσα από τις παλιές φωτό να πούμε κάτι για αυτά τα μοτόρια...που άλλοτε παρέμειναν ανέπαφα σε χέρια ευγενικά κι άλλοτε σπαραλιασμένα κάπου σαπίζουν αλλά πάντα το φανάράκι τους λάμπει να μας θυμίζει με τις χαρακιές του τη νιότη...όχι τη νιότη που φεύγει αλλά της ψυχής που θα μείνει σαν αυτά αθάνατη κι άσβηστη...
Βουρ λοιπόν!
α,και πού'στε...


Θα παίξει και Lambretta στο έργο αυτό....μια ξεχασμένη κυρία από σπίτι αλλά ατυχήσασα....(λεπτομέρειες εν καιρώ....)

(πάω ξανά γκαράζ) :D ;)

nassosxlvbros
21/07/2012, 22:24
Συνεχίζουμε με επιθεώρηση....πάμε στο ντεπόζιτο...σκουριά μηδέν.....θα μου πείτε ας είν'καλά το βενζινόλαδο...αλλά παρατημένο από το 1982;30χρόνια;:eyepop:

nassosxlvbros
21/07/2012, 22:29
Συνέχεια έχουμε με τη διαδικασία της αποσυναρμολόγησης...και να ξεκινήσουμε από τα βασικά: στη φωτό το ταμπελάκι κάτω από 9 στρώματα χρώματος!!!!το μοντέλο είναι το KL-35 με έτος κατασκευής το 1962 και όχι το 1955 όπως λανθασμένα θυμόμουν...ε,γεράσαμε...στη δεύτερη φωτό αφαιρέθηκε το κοντεράκι...

nassosxlvbros
21/07/2012, 22:40
Με συνοπτικές διαδικασίες έφυγε πρώτα το ντεπόζιτο,φτερό, σταυρός/πηρούνι+μοχλικό μπροστά....

στη μεσαία φωτό ένα μοντέλο ίδιο με το κανονικό χρώμα: ασημί με κόκκινη ρίγα και κόκκινο ή ασημί ντεπόζιτο (2 εκδόσεις)

nassosxlvbros
21/07/2012, 22:54
και φτάσαμε σε αυτό το στάδιο....εδώ κολλήσαμε ελαφρώς μιας και το ψαλίδι δε λέει να αποχωριστεί το πλαίσιο με την καμμία....:cry:
Το αφήσαμε με λίγο αντισκωριακό και κάναμε ένα διάλλειμα...Στο διάλλειμα ήρθε και ένα μικρό δωράκι: ένα ολόκληρο μοτέρ κομπλέ 100% λειτουργικό!

Παρατηρήσεις:
-50 χρονών μηχανάκι,εκτός από τις επιφανειακές σκουριές,πουθενά δεν έχει σαπίσματα!ακόμα και κάτω από τα φτερά οι σκουριές είναι απειροελάχιστες και στην επιφάνεια!
-Τα ρουλεμάν του λαιμού παρότι με μπίλιες-ίδια με αυτά των ποδηλάτων-είναι σαν να περάστηκαν χτες!!!το παράξενο είναι πως ενώ ήταν θεόστεγνα δεν έχουν το παραμικρό από σκουριά!!!!
Όλες οι βίδες εκτός από του ψαλιδιού έλυσαν με σχετική ευκολία σχεδόν χωρίς κόπο.


Συνεχίζεται.....:wave2:

nassosxlvbros
21/07/2012, 22:56
...Και μερικές ιδέες για το βάψιμο:
Το ορίτζιναλ (μάλλον)

nassosxlvbros
21/07/2012, 22:59
Αν και θα το κάνω όπως το ορίτζιναλ,εδώ μια παραλλαγή του ορίτζιναλ στο μοντέλο του 1964:

mankam
22/07/2012, 00:03
ωραιο προτζεκτακι!
καλη δυναμη φιλε μου για τη συνεχεια:beer:

nassosxlvbros
23/07/2012, 12:25
Ευχαριστώ! Προς το παρόν συσκευάζεται σε κούτα για να ταξιδέψει μαζί μου στις διακοπές...εκεί θα δεχτεί τις πρώτες περιποιήσεις μιας και θα έχουμε άφθονο χρόνο...το σασσί με το ψαλίδι ακόμα με παιδεύει...:(

GIXXERAKIAS
23/07/2012, 12:45
Ωραία πράματα!Με το καλό να το τελειώσεις και να το δείς όπως επιθυμείς!:beer:

ps:Ρίξε και λίγο Coca Cola η ξύδι στο σημείο που έχεις κολλήσει,κάνει θαύματα.;)

ΧΟΥΦΤΑΛ
23/07/2012, 17:57
:a18::a012::a014:

jezuz
25/07/2012, 17:39
...που παρακολουθούσαμε μοτοκρός στη Πουλίτσα Κορινθίας και μετά τό'χωνα να κάνω τα ίδια..

Αυτο ειναι το χωριο μου (εκει μενω ακομα), και εμεις μπαιναμε με τα παπια πριν 15+ χρονια :D
Καλη συνεχεια με την αναπαλαιωση, και πανω απ'ολα, καλες βολτες!

nassosxlvbros
25/07/2012, 18:24
Σας ευχαριστώ και συνεχίζω...
Μιας και το ψαλίδι δε λέει να αποχωριστεί από το σκελετό είπα να κάνω μια απόπειρα να βγάλω λίγο χρώμα...

Remover το λοιπόν και πάει το πρώτο στρώμα....
απο κάτω είναι κι άλλα πολλά....:D

nassosxlvbros
25/07/2012, 18:26
...κι αφού ξαναπέρασα χέρια και χέρια και τα άφησα πιο πέρα,είπα να δείτε ρουλεμάν λαιμού...:eyepop:

nassosxlvbros
25/07/2012, 18:29
και έκανα μια γύρα και το μπροστινό φτερό....είναι ασημί...επιτέλους το κύριο χρώμα είναι ασημί! :a54:
Συνοψίζω:
-Έχει μπόλικη δουλειά αλλά δεν έχω σκουριές
-παραγγέλθηκε μπιστόλιον αμμοβολής και αναμένω δότη κομπρεσσέρ για τα περαιτέρω...
-γυαλόχαρτο και τέτοια νόστιμα δεν παίζουν με την καμία ακόμα...9 στρώματα μπογιά έχει!
-ο κιαρατάς ο άξονας δε βγαίνει με τίποτα...μα με τίποτα λέμε!!!θα πέσει τροχός και θα πάει καλιά του...
-το απίστευτο με αυτό το μηχανάκι είναι πως έχει σε όλα τα κινούμενα μέρη(ψαλίδι,μοχλικό εμπρός) γρασσαδοράκια!!!!
-το μοτέρ δούλεψα στατικά μια χαρά...θα λυθεί βέβαια για ένα κανονικότατο σέρβις...
-έχει τα πιο απλά ηλεκτρολογικά του κόσμου:2 καλώδια πίσω,3 εμπρός στο φανάρι (μικρή/μεγάλη σκάλα),2 στη κόρνα,και 1 στο σβηστήρι...:)

Το μαστόρεμα συνεχίζεται κι απόψε....;)

kokkiklhs
25/07/2012, 20:48
...κι αφού ξαναπέρασα χέρια και χέρια και τα άφησα πιο πέρα,είπα να δείτε ρουλεμάν λαιμού...:eyepop:

Μπράβο φιλαράκι, ωραίο πρότζεκτ και θα γίνει τέλειο, αφού το αγαπάς τόσο!!!
Τα ρουλεμάν είναι ολόιδια με του Simson, χεχεχε!!!
Πιάσε κι εδώ ένα τραγουδάκι, να σου δώσει έμπνευση, μιας και ταιριάζει σε βασιλιάδες!!
:D
http://www.youtube.com/watch?v=Tna0Mmu1XlI
:beer:

nassosxlvbros
26/07/2012, 00:33
Αδερφέ ευχαριστώ!και αγαπημένο συγκρότημα!!Τα ρουλεμάν είναι καθαρά ποδηλατάδικα!χεχεχε :beer:

tom kissas
26/07/2012, 10:36
καλη συνεχεια μαστορα , αυτο ηταν 10 κιλα βαρυτερο με τοσο χρωμα :D

sapila racing
26/07/2012, 11:27
Kαλά το πας!!
9 χρώματα? :uplate:

:beer:

nassosxlvbros
27/07/2012, 09:24
καλη συνεχεια μαστορα , αυτο ηταν 10 κιλα βαρυτερο με τοσο χρωμα :D

Πάντως μέχρι στιγμής το χρώμα που έχω βγάλει από διάφορα σημεία μαζί με λίγο χωματάκι αισίως γέμισα 2 φαράσια...μιλάμε για πολύ πράμα!
Update: το ψαλίδι αποχωρίστηκε (επιτέλους)από το σκελετό by the hard way,αλλά μικρό το κακό ευτυχώς.:)

nassosxlvbros
28/07/2012, 16:36
Ένεκα του σοβαρού πλέον επιχειρήματος αγοράστηκε (επιτέλους) και ο σχετικός εξοπλισμός:....κομπρέσσορας,φυσητήρι σκέτο,και μανόμετρο για τα λάστιχα...έχουμε λέμε πολύ λάστιχο να ταΐσουμε με αέρα....και αναμένεται το πιστόλιον της Asturo στην επόμενη παραγγελία...

nassosxlvbros
29/07/2012, 01:08
Και ξεκινήσαμε τις ζάντες....τα υπόλοιπα φορτώθηκαν για το χωριό για καθάρισμα αμμοβολή και ξυσing έχει να πέσει ποοολύ ξύσing λέμεεεε!:lol:

nassosxlvbros
16/08/2012, 03:12
Eπιστρέψαμε από τις διακοπές μεν,:sick: αλλά κάναμε δουλειά δε...:)

1η φωτό το πιστόλι και ο κουβάς με την άμμο...
2η-3η φωτό το αμορτισσέρ πρίν και μετά...:)

nassosxlvbros
16/08/2012, 03:14
Νοt bad ε; συνεχίζω...μανέτα γκαζιού πρίν και μετά...:)

nassosxlvbros
16/08/2012, 03:19
Συνεχίζω με διάφορες σκόρπιες φωτό...

nassosxlvbros
16/08/2012, 03:22
και οι τελευταίες για απόψε....

tom kissas
16/08/2012, 09:22
καλα το πας ;)
εχω το ιδιο κομπρεσερ και το πιστολι μου ειναι αστυρο :beer:

Gms
20/09/2012, 15:09
Ελα ρε εσυ τι εκανες με τον Ρεξ?Δεν βλεπω φωτο και δεν μου αρεσει αχχαχαχαχα.

nassosxlvbros
20/09/2012, 15:48
Οργανώνω το χώρο...;) υπομονή...:)

RIDER504
26/10/2012, 12:44
πολυ καλη η παρουσιαση και η προσπαθεια σου..
με την αδεια κυκλοφορειας του τι γινεται ? ποσο θα κοστισει η ανανεωση της μετα απο τοσα χρονια ακινησιας?

nassosxlvbros
26/10/2012, 13:54
Ανανέωση άδειας κυκλοφορίας μοτοποδηλάτου 50cc στο ΚΕΠ.
Προσκομίζονται:
*Άδεια κυκλοφορίας του μοτοποδηλάτου
*Ασφαλιστήριο
*Αστυνομικής Ταυτότητας
*Παράβολο Δημοσίου 7,5 € (για όσα χρόνια είναι αθεώρητη η άδεια)(απο την εφορία)
*’Eνσημο της ΕΛ.ΑΣ. 3 € (για όσα χρόνια είναι αθεώρητη η άδεια)(απο το ΚΕΠ)
*Παράβολο ΜΤΣ 3 € (για όσα χρόνια είναι αθεώρητη η άδεια)(απο το ΚΕΠ)

Άδεια κυκλοφορίας υπάρχει κανονικά,η ανανέωση με όλα τα παραπάνω το κόβω να πάει κάνα 400άρι...:cry:

kostakis125
26/10/2012, 17:25
Ανανέωση άδειας κυκλοφορίας μοτοποδηλάτου 50cc στο ΚΕΠ.
Προσκομίζονται:
*Άδεια κυκλοφορίας του μοτοποδηλάτου
*Ασφαλιστήριο
*Αστυνομικής Ταυτότητας
*Παράβολο Δημοσίου 7,5 € (για όσα χρόνια είναι αθεώρητη η άδεια)(απο την εφορία)
*’Eνσημο της ΕΛ.ΑΣ. 3 € (για όσα χρόνια είναι αθεώρητη η άδεια)(απο το ΚΕΠ)
*Παράβολο ΜΤΣ 3 € (για όσα χρόνια είναι αθεώρητη η άδεια)(απο το ΚΕΠ)

Άδεια κυκλοφορίας υπάρχει κανονικά,η ανανέωση με όλα τα παραπάνω το κόβω να πάει κάνα 400άρι...:cry:

Kαποιος απο δω μεσα ειχε πει οτι μονο για τα 50αρια γινεται να πας στην τροχαια κ να πεις οτι ειναι παλιο κ θελεις να βγαλεις νεα αδεια(χωρις να πληρωσεις ολα αυτα τα χρονια που ειναι αθεορητη) δεν ξερω αν ισχυει η πως γινεται..

soter3gm
26/10/2012, 19:11
Kαποιος απο δω μεσα ειχε πει οτι μονο για τα 50αρια γινεται να πας στην τροχαια κ να πεις οτι ειναι παλιο κ θελεις να βγαλεις νεα αδεια(χωρις να πληρωσεις ολα αυτα τα χρονια που ειναι αθεορητη) δεν ξερω αν ισχυει η πως γινεται..

Δε γίνεται ....γίνεται το 18 € ανά έτος το πλήρωσα και ξέρω :(

motomaniac
28/10/2012, 18:56
κι ομως γινεται.. εγω το ειχα πει και το εχω κανει κιολας και μαλλον θα ξανακανω... φυσικα πρεπει να θελει ο αστυνομικος να σε εξυπηρετησειι. κανεις μια δηλωση οτι το μηχανακι βρσκοταν σε ακινησια τοσα χρνια και βγαινει νεα αδεια, δεν ανανεωνεις την παλια απ'οσο θυμαμαι...

nassosxlvbros
28/10/2012, 20:33
Μέχρι να είναι έτοιμο για κυκλοφορία το μοτόρι έχουμε καιρό.Θα το ψάξω πάντως το θέμα και θα ενημερώσω...:)

RIDER504
02/11/2012, 13:29
για ενα 50αρι simson που ρωτησα στην τροχαια με τελευταια ανανεωση το 1982 μου εβγαλε ενα λογαριασμο 260 με 270 ευρω...

και δεν κανουν και παζαρια....:(

nassosxlvbros
02/11/2012, 15:20
για ενα 50αρι simson που ρωτησα στην τροχαια με τελευταια ανανεωση το 1982 μου εβγαλε ενα λογαριασμο 260 με 270 ευρω...

και δεν κανουν και παζαρια....:(

50άρι είναι και το δικό μου,και αφημένο από το 1982....άρα κάπου εκεί θάμαι και γω...

kostakis125
02/11/2012, 22:21
motomaniac εσυ ησουν αυτος που θυμωμουν. Για ψαχτο λιγο περισσοτερο για το πως γινεται κ τι λες οταν πας, επισης οποιος εχει γνωστο στην τροχαια η ειναι ο ιδιος στην τροχαια ας μαθει οτι περισσοτερο..αφορα πολλους αυτο το θεμα οποτε και θα γλητωσουμε πολλα χρηματα.

panos_zip
04/11/2012, 03:06
Δεν νομίζω να είναι τόσο φλου αυτό. Αλλιώς θα βγάζανε και τα κλεμένα καινουρια άδεια (φαντάζομαι εννοείς ότι παίρνει και καινούριο νούμερο, σωστά?) και ούτε γάτα ούτε ζημιά. Αν μπορεί κάποιος να βρει κάτι παραπάνω θα το ήθελα κ εγώ.

motomaniac
04/11/2012, 18:27
Δεν νομίζω να είναι τόσο φλου αυτό. Αλλιώς θα βγάζανε και τα κλεμένα καινουρια άδεια (φαντάζομαι εννοείς ότι παίρνει και καινούριο νούμερο, σωστά?) και ούτε γάτα ούτε ζημιά. Αν μπορεί κάποιος να βρει κάτι παραπάνω θα το ήθελα κ εγώ.
τα κλεμμενα απο που κι ως που ρε φιλε? τι ανοητα συμπερασματα ειναι τουτα? εχω μηχανακι στο ονομα μου απο το 93 ας πουμε (στης μανας μου για την ακριβεια..) και το 2001 που ειμαι 16 το θελω. δεν εχει θεωρηθει η αδεια ποτε. βρισκουμε τον τροχαιο ο οποιος ειναι υπευθυνος για τις αδειες ο οποιος ειναι γειτονας μου και καθ΄υποδειξην του κανουμε την εν λογω νομιμη διαδικασια. υπευθυνη δηλωση οτι το μηχανακι ειναι σε ακινησια απο το 93 που δεν ειχε αναννεωθει η αδεια και μας βγαζει καινουρια με τον ιδιο αριθμο κυκλοφοριας εφοσον η παλια αδεια υπηρχε. απλα καταργειται. το μηχανακι ακι φυσικα ηταν νομιμο με τιτλο ιδιοκτσιας στην οικογενεια μου.. τα κλεμμενα πως κολλανε δεν καταλαβα..

panos_zip
05/11/2012, 00:58
Μην αρπάζεσαι, συζήτηση κάνουμε. :beer:
Μια απορία είχα και ρώτησα γιατί δεν είχε διευκρινιστεί πουθενά το θέμα. Δεν έβγαλα κάποιο συμπέρασμα. Μακάρι να γίνει και με το μηχανάκι του παιδιού γιατί είναι και πολλά χρόνια αθεώρητο.

motomaniac
05/11/2012, 03:15
:beer: