PDA

View Full Version : γιατι δεν περνει με την πρωτη?



potis_l
03/07/2012, 19:20
παιδες καλησπερα,
εχω ξαναζωντανεψει ενα παπακι suzuki sogun του 2000, εχω κανει1000χλμ απο τοτε και ολα δουλευαν ρολοι.
το παπακι ηταν σε ακινησια 5-6 χρονια....
τωρα τελευταια δεν περνει μπροστα αμεσως οταν ειναι κρυο.
το βαζω η με μανιβελα η με τον παραδοσιακο τροπο (σπρωχνοτας το με δευτερα μεσα)
αφου παρει ,δουλευει κανονικα και αν το σβησω περνει αμεσως μετα.
να προσθεσω οτι εχουν αλλαχτει μπαταρια-μπουζι-λαδια-καθαρισμα καρμπιρ.γενικα ο μαστορας το εχει σενιαρει...
εχει κανεις καμια ιδεα γιατι δεν περνει αμα ειναι κρυο?

OldMan
04/07/2012, 13:22
Λάθος μπουζί..

Προβληματικό τσοκ..

Φθαρμένα ελατήρια πιστονιού..

Ξερύθμιστες (ή στραβοπατημένες) βαλβίδες..

potis_l
04/07/2012, 13:36
Προβληματικό τσοκ..

η αληθεια ειναι οτι οταν ειχα δοκιμασει να δω αν δουλευει το τσοκ, μου μπερδευε πολυ το ρελαντι και πηγενε να το σβησει...
λες να ειναι απο αυτο?
απ την στιγμη που το εχω κλειστο λες και παλι να μου κανει μπερδεμα??
πως μπορω να δω αν ειναι οντως αυτο?

ευχαριστω παντος...

OldMan
04/07/2012, 14:20
Αν δοκίμαζες να ανοίξεις το τσοκ όταν το μηχανάκι δούλευε ζεστό, λογικό είναι να μπερδεύει..

Δοκίμασε να το βάλεις μπροστά κρύο και να ανοίξεις το τσοκ..

Αν ανεβάσει στροφές και σταθεροποιηθεί το ρελαντί, είσαι ΟΚ..

Αν σου μπερδέψει και πάει για σβήσιμο, πάμε είτε σε προβληματικό (λειτουργικά) τσοκ είτε σε κακή ρύθμιση του κυκλώματος του ρελαντί..

potis_l
04/07/2012, 14:26
το ρελαντι του γενικα ειναι αψογο δεν κανει τιποτα αρυθμιες...δουλευει ρολοι.
με το που ανοιγα τσοκ εκανε να σβυσει...δεν ανεβαζε καθολου στροφες....

εισαι σιγουρος οτι οταν ενας κινητηρας ειναι ζεστος δεν δουλευει σωστα το τσοκ?

potis_l
04/07/2012, 14:26
ασε που οταν δεν περνει μπροστα και του ανοιξω το τσοκ παλι δεν κανει τιποτα...

VASOS
04/07/2012, 14:29
το ρελαντι του γενικα ειναι αψογο δεν κανει τιποτα αρυθμιες...δουλευει ρολοι.
με το που ανοιγα τσοκ εκανε να σβυσει...δεν ανεβαζε καθολου στροφες....

εισαι σιγουρος οτι οταν ενας κινητηρας ειναι ζεστος δεν δουλευει σωστα το τσοκ?

Το τσοκ το χρησιμοποιούμε σε κρύο κινητήρα και προτού βάλουμε μπροστά. Η χρήση του ουσιαστικά "πνίγει" τον αέρα εισαγωγής για να έχεις πιο εύκολη εκκίνηση.

potis_l
04/07/2012, 14:34
μηπως ανεβαζει τις στροφες μονο?δηλαδη σαν να εχουμε το γκαζι με το χερι ανεβασμενο?

OldMan
04/07/2012, 14:37
εισαι σιγουρος οτι οταν ενας κινητηρας ειναι ζεστος δεν δουλευει σωστα το τσοκ?
Για τίποτε δεν είμαι σίγουρος...:(



ασε που οταν δεν περνει μπροστα και του ανοιξω το τσοκ παλι δεν κανει τιποτα...
Να τα πάρουμε λίγο από την αρχή τα πράγματα..

Μιζάρεις και δεν παίρνει μπροστά αλλά πάιρνει με μανιβέλα (ή σπρώξιμο)..

Εφόσον λες ότι είσαι ΟΚ από μπαταρία (και είσαι επίσης ΟΚ από ρύθμιση καυσίμου και χρονισμό..) τότε σημαίνει ότι το μηχανάκι δεν ανεβάζει την απαιτούμενη συμπίεση για να πάρει φουόκο το καύσιμο, οπότε μάλλον πάμε σε ελατήριο πιστονιού ή/και βαλβίδες..

Επειδή όμως σε κόβω να μην γουστάρεις αυτήν την προοπτική, βεβαιώσου ότι φοράς το σωστό μπουζί και ξαναδές την μπαταρία σου..

OldMan
04/07/2012, 14:38
μηπως ανεβαζει τις στροφες μονο?δηλαδη σαν να εχουμε το γκαζι με το χερι ανεβασμενο?
Αν δεν έχεις Velosolex ή Motobecane, όχι ...

potis_l
04/07/2012, 14:43
Αν δεν έχεις Velosolex ή Motobecane, όχι ...

xe kalo..οκ...

λοιπον οσο αφορα τα αλλα που μου ειπες,

Να τα πάρουμε λίγο από την αρχή τα πράγματα..

Μιζάρεις και δεν παίρνει μπροστά αλλά πάιρνει με μανιβέλα (ή σπρώξιμο)..

Εφόσον λες ότι είσαι ΟΚ από μπαταρία (και είσαι επίσης ΟΚ από ρύθμιση καυσίμου και χρονισμό..) τότε σημαίνει ότι το μηχανάκι δεν ανεβάζει την απαιτούμενη συμπίεση για να πάρει φουόκο το καύσιμο, οπότε μάλλον πάμε σε ελατήριο πιστονιού ή/και βαλβίδες..

οκ,απλα αν ειναι ελατηριο η βαλβιδες ξερεις που παιζουν οι τιμες?
γιατι αλλιος το βλεπω να περνει μια ζωη με αυτον τον τροπο μπροστα!!!!

πως μπορω να καταργησω το τσοκ τελειως??(ετσι για να μου φυγει η απορια οτι δεν ειναι αυτο...)
γιατι πριν ξεκινησουμε την κουβεντα εκει εστιαζα και εγω το προβλημα...(για το καλο μου...)

ετσι κ αλλιος για δευτερο μοτο το εχω απλα θελω να ειναι στην πενα αν γινετε...

potis_l
04/07/2012, 14:47
Για τίποτε δεν είμαι σίγουρος...:(



Να τα πάρουμε λίγο από την αρχή τα πράγματα..

Μιζάρεις και δεν παίρνει μπροστά αλλά πάιρνει με μανιβέλα (ή σπρώξιμο)..

Εφόσον λες ότι είσαι ΟΚ από μπαταρία (και είσαι επίσης ΟΚ από ρύθμιση καυσίμου και χρονισμό..) τότε σημαίνει ότι το μηχανάκι δεν ανεβάζει την απαιτούμενη συμπίεση για να πάρει φουόκο το καύσιμο, οπότε μάλλον πάμε σε ελατήριο πιστονιού ή/και βαλβίδες..

Επειδή όμως σε κόβω να μην γουστάρεις αυτήν την προοπτική, βεβαιώσου ότι φοράς το σωστό μπουζί και ξαναδές την μπαταρία σου..

μπουζι και μπαταρια ειμαι 90 % οτι ειμαι οκ.,
να σου θυμησω οτι το δουλευα το μηχανακι και δεν ειχε παρουσιασει τιποτα απο προβλημα...
αν ειχε λαθος μπουζι νομιζω θα ειχα δει κατι...

OldMan
04/07/2012, 14:54
Αν μας πεις τι καμπυρατερ φοράει το μηχανακι, ίσως βγαλουμε άκρη..

nassosxlvbros
04/07/2012, 15:16
Λέω τώρα εγώ: 9 στα 10 μηχανάκια αν είναι κρύα πέρνουν με τη δεύτερη άντε με την τρίτη...ε πόσο κακό νάναι;

potis_l
04/07/2012, 22:32
το θεμα ειναι να περνουν με την δευτερη αντε με την τριτη...οχι ομως με σπρωξιμο....:)

potis_l
05/07/2012, 07:36
Αν μας πεις τι καμπυρατερ φοράει το μηχανακι, ίσως βγαλουμε άκρη..
δεν ξερω :) πως το καταλαβαινω?

OldMan
05/07/2012, 13:52
δεν ξερω :) πως το καταλαβαινω?
Εύκολα...

Βγάζεις το καπάκι από το κωλοφάναρο και σημειώνεις τι γράφει μέσα στο κάτοπτρο..

Μετά βγάζεις το μπροστινό φανάρι και σημειώνεις με πόσα καλώδια συνδέεται με την πλεξούδα...

Τέλος, βγαζεις την ποδιά και σημειώνεις τι γράφει πάνω στην ηλεκτρονική και στον ανορθωτή...

Προσθέτεις τα 3 πρώτα και αφαιρείς το 4ο...


Αν το αποτέλεσμα σου βγάλει: Mikuni VM17SH, πας στο καρμπυρατέρ και το επιβεβαιώνεις ..!!:beer:

Bowleno
05/07/2012, 14:10
Εύκολα...

Βγάζεις το καπάκι από το κωλοφάναρο και σημειώνεις τι γράφει μέσα στο κάτοπτρο..

Μετά βγάζεις το μπροστινό φανάρι και σημειώνεις με πόσα καλώδια συνδέεται με την πλεξούδα...

Τέλος, βγαζεις την ποδιά και σημειώνεις τι γράφει πάνω στην ηλεκτρονική και στον ανορθωτή...

Προσθέτεις τα 3 πρώτα και αφαιρείς το 4ο...


Αν το αποτέλεσμα σου βγάλει: Mikuni VM17SH, πας στο καρμπυρατέρ και το επιβεβαιώνεις ..!!:beer:



:bawl::bawl::bawl: έλεοοοοος λέμε μην του λες τέτοια του παιδιού τον κόβω ικανό να το κάνει

potis_l
05/07/2012, 18:00
:bawl::bawl::bawl: έλεοοοοος λέμε μην του λες τέτοια του παιδιού τον κόβω ικανό να το κάνει

εχω ηδη λυσει τωρα και το μπροστα φαναρι και μετραω τα καλωδια!!!!
αλλα δεν βγαζω ακρη !

πλακα κανω.....