PDA

View Full Version : ΧΡΗΣΗ JET ΚΡΑΝΟΥΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΛΗ , ΠΟΣΟ ΑΣΦΑΛΕΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ?



valero
03/07/2012, 20:42
Αναρωτιέμαι αν η χρήση jet κράνους είναι το ίδιο ασφαλής με full face, για να μην βιαστεί κανείς να αναφέρει για τις ποιότητες κυκλοφορώ με ένα XR1100 και σκέφτομαι κανένα givi ανοιχτό. Η χρήση του full face ειδικά για το καλοκαίρι ταλαιπωρεί το κεφάλι μας λόγω ζέστης και λόγω βάρους, υπ όψιν ότι έχουν 500 γραμμάρια διαφορά περίπου!

MG-KTiNoS
03/07/2012, 22:28
Όχι δεν έχουν την ίδια ασφάλεια και έχουν φύγει σαγόνια από το ανοιχτό.
ΑΝ όμως με το άλλο βλέπεις αστράκια και δεν μπορείς να οδηγήσεις τι να πω…?
Παρ το
ΟΜΩΣ οδήγα και ανάλογα.
Μειωμένη προστασία, αυξημένη προσοχή

teo_g7
04/07/2012, 00:36
Αναρωτιέμαι αν η χρήση jet κράνους είναι το ίδιο ασφαλής με full face, για να μην βιαστεί κανείς να αναφέρει για τις ποιότητες κυκλοφορώ με ένα XR1100 και σκέφτομαι κανένα givi ανοιχτό. Η χρήση του full face ειδικά για το καλοκαίρι ταλαιπωρεί το κεφάλι μας λόγω ζέστης και λόγω βάρους, υπ όψιν ότι έχουν 500 γραμμάρια διαφορά περίπου!

Ανοιξε τους αεραγωγους...

nathair
04/07/2012, 00:44
Πάντως πάνω από το 50% κυκλοφορεί ακράνωτο με μηχανή από ότι παρατηρώ. Καλύτερα Jet, παρά υφασμάτινο κασκέτο!

teo_g7
04/07/2012, 00:51
Ναι η ζεστη φταιει που δε φορανε κρανος!Τους βλεπω και το χειμωνα με το ψωλοκρυο και το ματι να δακρυζει...

GFawkes
04/07/2012, 08:55
Παρε ενα τζετακι
αλλα να οδηγεις χαλαρα....

εναλλακτικα υπαρχουν τζετ με μπαρα στο σαγονι-πιο ακριβα- αλλα γλυτωνεις πολλα σε περιπτωση ατυχηματος...

Viper4
04/07/2012, 08:56
Λοιπόν... το Jet κράνος από το να μη φοράς κράνος είναι σαφώς προτιμότερο... Την ζωή θα σου την σώσει καθώς τον εγκέφαλο θα τον κρατήσει ασφαλή, αλλά έχει υπόψη σου ότι σαγόνι, μύτες, δόντια κλπ είναι εκτεθειμένα με ό,τι αυτό συνεπάγεται!

Το 70% των ατυχημάτων χτυπάνε στην περιοχή μάγουλου με σαγονιού... Στατιστικά αυτό συμβαίνει... Έχε υπόψιν σου λοιπόν, ότι αυτού του τύπου τα κράνη θα σε κρατήσουν μεν ζωντανό, με ουλές όμως δε...

Η κοπέλα μου πριν λίγο καιρό είχε ένα ατύχημα όπου ένα αυτοκίνητο της έκλεισε τον δρόμο και την χτύπησε στην ρόδα με αποτέλεσμα την πτώση της από το σκουτεράκι που οδηγούσε. Φορούσε τζετ κράνος... Το αποτέλεσμα; ράμματα στο σαγόνι και σπασμένο δόντι...

Ξανασκέψου το! Προσωπικά μόνο full face κράνος!!! Άντε στην χειρότερη κάποιο σπαστό όπως αυτό που έχουν οι ζητάδες (είχα στο παρελθόν και ακόμα το έχω για δεύτερο), το οποίο όμως θα το ανοίγεις μόνο στα φανάρια!!! αλλιώς αποδεικνύεται ακόμα πιο επικίνδυνο από τα jet...

Viper4
04/07/2012, 08:58
Έτσι ακριβώς!

Ειδικά αυτή η νέα μόδα των καγκουρόπαιδων που φοράνε το κράνος σαν τον Περικλή για να μην χαλάσει το μαλλί δεν μπορώ να την καταλάβω...

DimChios
04/07/2012, 09:09
Μακρυα απο τζετ και σπαστα!

αλλιως ασε τη μοτο σπιτι

ή παρε τα ρισκα σου (για να μη με πειτε απολυτο)

:wave2:

GFawkes
04/07/2012, 09:47
Οριστε τι εννοω

http://www.dainese.com/us_en/motorbike/jet-stream-tourer-face.html?cat=4

263407

spyrakos35
04/07/2012, 10:04
Μακρυα απο τζετ και σπαστα!

αλλιως ασε τη μοτο σπιτι

ή παρε τα ρισκα σου (για να μη με πειτε απολυτο)

:wave2:

+2300

και εδώ κλείνει το τόπικ.... έτσι απλά και απόλυτα.... :beer:

McTalas
04/07/2012, 10:12
μονο το φουλ φεις κρανος σε προστατευει καταληλα,
εχω δει αρκετα κατεβασμενα σαγονια και ειναι δυσκολο να τρως με καλαμακι 6 μηνες.
μπορει καποιος να πει πως τοσοι και τοσοι κυκλοφορουν στο δρομο χωρις καθολου κρανος, αυτοι γιατι δεν παθαινουν τιποτα?
μπορει να ειναι κολοφαρδοι, μποροι να χτυπανε, αλλα επειδη ειναι παρα πολυ δεν φενεται, μπορει και να μην παθενουν οντως τιποτα, εσυ το ρισκαρεις ομως?
εαν δεν αντεχει τοσο πολυ την ζεστη και ειναι κατι το λογικο, δοκιμασε ενα τζετ με μπαρα στο σαγωνι, οπως ο φιλος απο πανω, διαφορετικα ζυγιζεις τα πραγματα και κανεις οτι σε φωτισει ο θεος.
σημ. ερχεται και μπαινει ενα δίλημμα, οδιγω με φουλ προστασια μεσα στο λιοπυρη χωρις συγκεντρωση και με μειωμενα αντανακλαστικα λογω δυσφοριας, η περνω τα ρισκα μου και οδηγω πολυ προσεκτικα με οσο λιγοτερα προστατευτικα μπορω...
γιατι τι να το κανω τα φουλ αμα καθε 100 μετρα, που λεει ο λογος, βρισκομαι ανασκελα? καλα και αγια τα προστατευτικα αλλα δεν σε κανουν και ατρωτο, μπορει να μεινεις στον τοπο ακομα και με σουπερ ντουπερ φουλ εξτρα εξοπλισμο.
για μενα το ερωτημα δεν εχει λυση, πρατω αναλογα αλλα ποτε ως τωρα δεν εχω οδιγισει χωρις φουλ φεις κρανος.

ggs
04/07/2012, 11:27
Παντως , πολλές εταιρίες κατανοώντας το ρίσκο ενός open face κράνους αλλά και την ανάγκη πολλών μοτοσικλετιστών να έχουν ένα όσο το δυνατόν πιο ελαφρύ και ευάερο κράνος το καλοκαίρι , δημιούργησαν κράνη με προστατευτική μπάρα για το σαγόνι.
Ο gfawkes έδειξε ένα παραπάνω και εγώ βάζω ένα της Schuberth (που εχει ψηλά στανταρτ στο θέμα ασφάλειας)
Ίσως δεν είναι το ίδιο με ένα full face (και σίγουρα είναι αρκετά άσχημα …σαν κράνη του αμερικανικού ποδοσφαίρου είναι ) αλλά έχεις τα καλά ενός open face με αρκετά καλή ασφάλεια.

ΥΓ : προσωπικα , μόνο full face κράνη έχω …. Ίσως μια άλλη λύση για το καλοκαίρι είναι και τα εντουρο κρανη που είναι αρκετά ανοικτα μπροστά και αερίζονται πολύ

263415

nassosxlvbros
04/07/2012, 11:43
Full face και μόνο για την όποια προστασία προσφέρουν! ή εναλλακτικά μοτοκροσάδικο και μάσκα για περισσότερη "δροσιά"...τα υπόλοιπα είναι απλά για να μη σε γράφουν...;)

paramedic
04/07/2012, 16:29
Τον νοεμβριο που μας περασε ειχα ενα ατυχημα μεσα στην πολη με 40 χιλιομετρα οταν μια κοπελα με
εστειλε να οαβαλησω ενα πεζοδρομιο και να χτυπησω ενα δεντρο. Το full face μου εσωσε το κεφαλι. Αν φορουσα jet θα ειχα σωσει το κεφαλικο κρανιο αλλα οχι το προσωπικο κρανιο μιας και θα γινοταν κομματια. Και απο την εμπειρια στην δουλεια μου ξερω οτι τα καταγματα του προσωπικου κρανιου πολυ συχνα φερνουν τον θανατο. Αρα γνωμη μου(και με ντρανταχτη αποδειξη) ΟΧΙ JET ΚΡΑΝΟΣ!!

Εχετλαίος
04/07/2012, 17:58
+1 στο full face. Είχα βγεί καπάκι με το 850, με έβαλε απο κάτω και δε θα ξεχάσω τους λαιμούς των εξατμίσεων κολλημένους στο υποσιάγωνο του κράνους ενώ σερνόμουνα μαζί και κάτω από το μηχανάκι. Αν φορούσα jet δε θα είχα πρόσωπο τώρα.

AUFGEBRACHT
04/07/2012, 18:12
Mερικές φορές ρωτώνται τα αυτονόητα... είναι δυνατόν ένα full face να έχει την ίδια προστασία με ένα jet; Γιατί να το λένε full face άραγε; Ή γιατί στο MotoGP δε φοράνε jet κράνη; Για να τελειώνουμε, ένα full face προσφέρει καλύτερη προστασία από ένα ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ κράνος που αφήνει κάποιο μέρος της κεφαλής ακάλυπτο, όπως και ένα jet κράνος προσφέρει καλύτερη προστασία από σκέτο gel για τα μαλλιά...

vaska
04/07/2012, 19:13
ΩΩΩΩΩΡΕ τι μου κάνετεεε!!!!!!!

Κυκλοφορώ εντός πόλης (πολλά χλμ) καθημερινά με jet. Είχα υπ' όψιν μου ότι δεν προσφέρει την προστασία του φουλ φέις αλλά με τα γραφόμενά σας με κάνετε να ψάχνω για τιμές τζετ με μπαράκι. Αλήθεια ξέρει κανείς πόσο κάνουν αυτά???


edit

το βρήκα, 500 γιούρια έχει γμτ

vagtav
04/07/2012, 21:59
+1 στον Χίο ή σε εντουράδικο με μάσκα

George_M.
04/07/2012, 23:02
ΩΩΩΩΩΡΕ τι μου κάνετεεε!!!!!!!

Κυκλοφορώ εντός πόλης (πολλά χλμ) καθημερινά με jet. Είχα υπ' όψιν μου ότι δεν προσφέρει την προστασία του φουλ φέις αλλά με τα γραφόμενά σας με κάνετε να ψάχνω για τιμές τζετ με μπαράκι. Αλήθεια ξέρει κανείς πόσο κάνουν αυτά???


edit

το βρήκα, 500 γιούρια έχει γμτ

με τα μισα βρισκεις ενα πολυ καλο κρανος εντουρο το οποιο παρεχει αριστη προστασια κ ταυτοχρονα δροσια.
το χρησιμοιποιω 3 συνεχομενο καλοκαιρι κ θεωρω οτι ειναι η μονη σωστη κ ασφαλης λυση μετα τα foul face!

TheFace
05/07/2012, 06:14
foul face!

you foul? :lol:

MG-KTiNoS
05/07/2012, 10:03
+1 στο full face. Είχα βγεί καπάκι με το 850, με έβαλε απο κάτω και δε θα ξεχάσω τους λαιμούς των εξατμίσεων κολλημένους στο υποσιάγωνο του κράνους ενώ σερνόμουνα μαζί και κάτω από το μηχανάκι. Αν φορούσα jet δε θα είχα πρόσωπο τώρα.

Πω πωωωω !
Θα ήσουν ο άνθρωπος δΙχΩς πρόσωπο τώρα.....
:lol:


υγ καλά ρε με πόσα έτρεχες ?

kostaspetrou
05/07/2012, 11:29
Φούλ φέις μόνο,παντού και πάντα.Μηχανάκι οδηγάς,οπότε θα χάσεις λίγο σε άνεση.
ΥΓ:Η ζέστη ελαττώνεται αν το κράνος έχει υποσιάγωνο.

nikos_abel
05/07/2012, 11:40
Αδυνατώ να καταλάβω τη χρήση οποιουδήποτε κράνους εκτός fullface. Αν και το 1ο μου ήταν σπαστό, μονίμως κλειστό το είχα.
Εδώ τη ζελατίνα δεν την ανοίγω αν δε σταματήσω σε φανάρι με μεγάλο χρόνο αναμονής. Αισθάνομαι πλήρως εκτεθειμένος.

ERRIKA
05/07/2012, 12:33
Αδυνατώ να καταλάβω τη χρήση οποιουδήποτε κράνους εκτός fullface. Αν και το 1ο μου ήταν σπαστό, μονίμως κλειστό το είχα.
Εδώ τη ζελατίνα δεν την ανοίγω αν δε σταματήσω σε φανάρι με μεγάλο χρόνο αναμονής. Αισθάνομαι πλήρως εκτεθειμένος.

+650

McTalas
05/07/2012, 12:52
καλη φαση το εντουραδικο κρανος, αλλα σε ss δε νομιζω να με βολεψει και πολυ...

nikos_abel
05/07/2012, 13:09
καλη φαση το εντουραδικο κρανος, αλλα σε ss δε νομιζω να με βολεψει και πολυ...

Αν με το εσες έχεις σκοπό να πάς σα να έχεις εσες, τότε ναι θα σε φάει ο αγέρας.
Αν θες να κάνεις τη δουλειά σου δε νομίζω να έχεις πρόβλημα.

devil's animal
05/07/2012, 13:32
full face αυστηρα..
η ζεστη συνηθιζεται, η ολικη παραμορφωση προσωπου οχι.

panagiwths
05/07/2012, 14:19
1000% full face κράνος χειμώνα καλοκαίρι. Το καλοκαίρι απλά ανοίγεις τους αεραγωγούς και την ζελατίνα όσο χρειάζεται και δεν υπάρχει απολύτως κανένα πρόβλημα με την ζέστη!!! ;)

nikos_abel
05/07/2012, 20:53
δεν υπάρχει απολύτως κανένα πρόβλημα με την ζέστη!!! ;)
Καλά, πρόβλημα υπάρχει αλλά απλά είναι καλό να βάζεις κάποιες προτεραιότηττες...

MG-KTiNoS
05/07/2012, 21:42
Αδυνατώ να καταλάβω τη χρήση οποιουδήποτε κράνους εκτός fullface. Αν και το 1ο μου ήταν σπαστό, μονίμως κλειστό το είχα.
Εδώ τη ζελατίνα δεν την ανοίγω αν δε σταματήσω σε φανάρι με μεγάλο χρόνο αναμονής. Αισθάνομαι πλήρως εκτεθειμένος.

Έχεις δοκιμάσει να κοιτάξεις μέσα από το σκόπευτρο DSLR με φουλ φέις κράνος?
Έχεις δοκιμάσει με δυνατό ήλιο να δεις την οθόνη ?
Έχεις δοκιμάσει να βγάζεις το κράνος κάθε φορά που σταματάς για μια φωτογραφία?

Αυτό είναι ένα σενάριο μόνο, μπορώ να σου πω και μερικά ακόμα.
Ντελιβεράς, φτου φτου τροχαίος, που πρέπει να μιλάς κάθε τόσο κλπ κλπ

kostaspetrou
05/07/2012, 22:10
Εγω αδυνατω να καταλαβω οποιαδηποτε χρηση κρανος μεσα στην πολη, εκτος απο το "σπαστο". Με το φουλ φεις δεν βλεπεις τιποτα παρα μονο μπροστα και καθε φορα που θελεις να κανεις κατι πρεπει να το βγαλεις.

Γιαυτους τους λογους οταν ειχα full-face ενιοτε δεν φορουσα κρανος. Ζω επικινδυνα :mad:
Μια χαρά βλέπεις με full face αν το κράνος είναι στο σωστό μέγεθος/νούμερο(κάτι που ισχύει φυσικά για όλα τα κράνη).
Τώρα άμα κάποιος φοράει full face μέγεθος ό,τι να'ναι δε φταίει το full face...

akis_trevor
05/07/2012, 22:21
Ντελιβεράς, που πρέπει να μιλάς κάθε τόσο κλπ κλπ
επειδη δουλευω σε διανομη με μηχανακι,εδω και κανα μηνα χρησιμοποιω ανοιχτο κρανος.ποτε μου δεν τα συμπαθησα,ποτε μου δεν ειχα ξαναφορεσει.απτην ζεστη που με νταβανιαζει ο ηλιος ολη μερα εφτανα σε σημειο να δυσκολευομαι να ανασαινω μεσα στο κεντρο της πολης.και σταματωντας καθε λιγο και λιγακι το full face αναγκαστικα επρεπε να το βγαζω,αλλιως μπορει να με περναγαν για κανα ληστη.ενοειται πως δεν συγκρινονται σε ασφαλεια,σε αισθηση ασφαλειας κλπ αλλα καποια πραγματα σε δυσκολευουν.με την μηχανη παντα φοραω το full face ακομα και για μεσα στην πολη το καλοκαιρι.

devil's animal
05/07/2012, 22:23
Εγω αδυνατω να καταλαβω οποιαδηποτε χρηση κρανος μεσα στην πολη, εκτος απο το "σπαστο". Με το φουλ φεις δεν βλεπεις τιποτα παρα μονο μπροστα και καθε φορα που θελεις να κανεις κατι πρεπει να το βγαλεις.

Γιαυτους τους λογους οταν ειχα full-face ενιοτε δεν φορουσα κρανος. Ζω επικινδυνα :mad:

:plaf:
ωϊμε τι διαβαζουμε...

teo_g7
05/07/2012, 23:36
Με το φουλ φεις δεν βλεπεις τιποτα παρα μονο μπροστα


Βαλε καθρεφτες και παρε σωστο κρανος!
Ενταξει κανει ζεστη αλλα αμα το κρανος ειναι σωστο και αεριζεται κλπ δεν υπαρχει προβλημα πιστευω!Καθε μερα φοραω full face και κανω αρκετα χιλιομετρα.

Εχετλαίος
06/07/2012, 06:53
Ουτε το μεγεθος εχει θεμα, ουτε οι καθρευτες, κατω δεξια-αριστερα δεν εχεις οπτικο πεδιο, ειδικα οταν περνας αναμεσα απο αυτοκινητα οπου χωρας στο εκατοστο.
Μη μας ζαλιζετε με κλισε του στιλ "μακρια απο Jet & σπαστά" γιατι υπαρχει και κοσμος που δεν φοραει καθολου κρανος. Στην τελικη οποιος γουσταρει να απο-λαμβανει την απολυτη ασφαλεια, ας πουλησει τη μηχανη.

Έτσι από περιέργεια και απαντάς άνε θες. Τι full face κράνη έχεις δοκιμάσει μέχρι τώρα και έχεις αποκτήσει τις εμπειρίες που περιγράφεις περί μη οπτικού πεδίου κτλ.
Γιατί εγώ ποτέ δεν είχα τέτοιο θέμα με ό,τι κράνη και αν φόρεσα κατά καιρούς.

Cpt. Haddock
06/07/2012, 07:10
Μην απαντάτε ρε σεις... :smokin:

kostaspetrou
06/07/2012, 07:11
Ουτε το μεγεθος εχει θεμα, ουτε οι καθρευτες, κατω δεξια-αριστερα δεν εχεις οπτικο πεδιο, ειδικα οταν περνας αναμεσα απο αυτοκινητα οπου χωρας στο εκατοστο.
Μη μας ζαλιζετε με κλισε του στιλ "μακρια απο Jet & σπαστά" γιατι υπαρχει και κοσμος που δεν φοραει καθολου κρανος. Στην τελικη οποιος γουσταρει να απο-λαμβανει την απολυτη ασφαλεια, ας πουλησει τη μηχανη.
Όπως υπάρχει κόσμος που δε φοράει κράνος,έτσι υπάρχει και κόσμος που φοράει τα πάντα πάντοτε,οπότε αυτό που λες δεν πείθει.
Ούτε έχει σημασία τι κάνουν οι άλλοι.

Φόρα ό,τι θες από κράνος, ή και καθόλου,πρόβλημά σου.
Μη λες όμως πράγματα που δεν ισχύουν,όπως

Με το φουλ φεις δεν βλεπεις τιποτα παρα μονο μπροστα.
για να δικαιολογήσεις τις δικές σου επιλογές.Πέρα από λάθος παίζει να το δει κανένας πιτσιρίκος και να σχηματίσει λάθος εντυπώσεις.

Καλύτερα πες δε γουστάρω φουλς φέις παρά με το φουλ φέις δε βλέπεις.
Οι άλλοι δηλαδή πώς βλέπουμε μια χαρά;

nikos_abel
06/07/2012, 07:37
Έχεις δοκιμάσει να κοιτάξεις μέσα από το σκόπευτρο DSLR με φουλ φέις κράνος?
Έχεις δοκιμάσει με δυνατό ήλιο να δεις την οθόνη ?
Έχεις δοκιμάσει να βγάζεις το κράνος κάθε φορά που σταματάς για μια φωτογραφία?

Αυτό είναι ένα σενάριο μόνο, μπορώ να σου πω και μερικά ακόμα.
Ντελιβεράς, φτου φτου τροχαίος, που πρέπει να μιλάς κάθε τόσο κλπ κλπ

1. Γιατί, το κουμπί μπορείς να το πατήσεις με τα γάντια; Α ναι, άλλη κουβέντα αυτή.

2. Να ταξιδεύεις απόγευμα και νύχτα, βγαίνουν πιο ωραίες φωτογραφίες :smokin: (ανοιχτό διάφραγμα κιετς)

3. Δε μου λες, βόλτα με τη μηχανή πας ή μας το παίζεις Takashi Amano με το honda?

4. Η δουλειά δεν είναι ντροπή





Ναι ρε, φυσικά και υπάρχουν εξαιρέσεις, απλά το jet παραείναι ανοιχτό, υπάρχουν και αυτά
τα καθήκια -κατσαρολικά (http://www.youtube.com/watch?v=S-HV1D1u9Ac) που είναι ακόμη χειρότερα. Ένα σπαστό για αυτές τις περιπτώσεις μου
λέει καλύτερα αν και οι φίλτατοι μοτοπολίτζμεν μια ζωή ανοιχτά τα έχουνε (και το χειμώνα
φορώντας και λαιμό να μη κρυώνουν άλλα τέλος πάντων)

Όσο για το πάθος σου, βάλε στη μπαγκαζιέρα το σπαστό ή το τζετ, πάνε μέχρι εκεί που
θα πας με το κανονικό, άραξε, κάνε τσιγάρο, άλλαξε και ξεκίνα.
Μη μου αρχίσεις δικαιολογίες του τύπου θα κουβαλάω κι άλλα πράγματα, βάρος μεγάλο, θα πετάξω
το ΑΒΣ για να κουβαλάω το κράνος κλπ κλπ. Αν πάς για φωτογραφία πας για φωτογραφία.
Αν πας για βόλτα που θα βγάλεις και φωτογραφία, ε, βγάλε φωτό με τη δύναμη (http://www.youtube.com/watch?v=2LTsvOHq3xc), να έχει και
σασπένς το αποτέλεσμα :beer:.


Υ.Γ. Εκτός αν κάθε πρωί πηγαίνοντας στη δουλειά σου παίρνεις και φωτογραφίες. Εκέι μπλέκει το πράγμα :uplate:

DimChios
06/07/2012, 08:26
:cry::a11::a018:

nassosxlvbros
06/07/2012, 08:42
Φορέστε ό,τι θέλετε κύριοι...όμως όποιος έχει φάει πετραδάκι στην εθνική ή γόπα στη πόλη κατάμουτρα με ανοιχτό κράνος ή μέλισσα/σφήκα κλπ ας μας πει τι καλά που ήταν...;)

kostaspetrou
06/07/2012, 11:56
Καποιες φορες σε εμποδιζει, αλλα δεν ειναι αυτο το βασικο μειονεκτημα, οταν θελεις να κανεις συχνες στασεις ειναι αδυνατο να φορας full-face κρανος. Γιαυτο σπανια βλεπεις ντελιβεραδες να το φορανε (στο κεφαλι) :vava:

Επισης ειχα πτωση με "σπαστό" κρανος και με προστατευσε μια χαρα, ναι στο προσωπο. Απολυτες εκφρασεις οπως "μακρια απο" δεν υιοθετω γιατι ειναι τουλαχιστον αστειες.

Ο απο πανω λεει "παρε full-face κρανος που δεν ανοιγει, οποτε αποκλειεται να το εχεις (απο λαθος) ανοιχτο & να μπει μελισσα.", τοτε παρε κ μια μηχανη που δεν τρεχει πανω απο 120 για να μην παραβιαζεις το οριο ταχυτητας.
να με συμπαθάς αλλά ο απόλυτος είσαι εσύ που είπες

Με το φουλ φεις δεν βλεπεις τιποτα παρα μονο μπροστα
Εδώ σου λέμε ότι μια χαρά βλέπεις,οπότε;
Ούτε είναι παράδειγμα προς μίμηση οι ντελιβεράδες διότι οι περισσότεροι δε φοράνε καθόλου!Τι πάει να πει, ό,τι μαλακία κάνουν αυτοί την κάνουμε και μεις;Ούτε αφορά το thread μόνο ντελιβεράδες,αλλά οδήγηση μεσ'την πόλη γενικά.

Το ότι σε προστάτευσε το ανοιχτό κράνος στο πρόσωπο(ανοιχτό το'χες όταν έπεσες; ) πιστεύω καταλαβαίνεις ότι δεν είναι ο κανόνας...
Κανείς δεν έβγαλε άχρηστα τα σπαστά αλλά όπως και να το κάνεις δε συγκρίνονται με την προστασία του full face.

Το πράγμα είναι απλό:
1)καθόλου κράνος
2)τζετ κράνος
3)σπαστό κράνος με ανεβασμένο σαγόνι
4)σπαστό κράνος με κατεβασμένο σαγόνι
5)full face

Αυτή είναι η σειρά προστασίας,είτε αρέσει σε κάποιους είτε όχι.

kostaspetrou
06/07/2012, 12:05
Δεν απάντησες,δεν πειράζει.
Πάντα όρθιοι και ας φοράει ο καθένας ό,τι καταλαβαίνει.

DimChios
06/07/2012, 12:12
... δεν υιοθετω γιατι ειναι τουλαχιστον αστειες.

..... Τις υστεριες δεν μπορω.

Κλιμακτηριος ε?

PortisHead
06/07/2012, 12:44
Στο δια ταυτα.

Jet κρανος = Σε περιπτωση ατυχήματος , στραπατσαρισμένη μουρη με πιθανότητα μόνιμων ουλών.

Αρα:
Ελευθευροι---> Μονο Full Face

Παντρεμένοι ---> αμα γουσταρουν και Jet , με την επιφύλαξη να μην τους χωραει ,ουτε αυτο ,μετα απο πιθανο ατυχημα και στραπατσαρισμενη μουρη (λογο επερχόμενου κέρατου της συζήγου).

:D

georgio
06/07/2012, 13:42
Επειδή έχει πει ο καθένας το κοντό και το μακρύ του, και εντάξει να γίνεται αυτό στα πολιτικά, στα διόδια, στο μποζόνιο και τους παπάδες, εδώ όμως η ενότητα είναι προστατευτικός εξοπλισμός και καλό είναι να είμαστε λίγο πιο μετρημένοι.

Να πω εδώ ότι δεν με ενδιαφέρει καθόλου πως κυκλοφορεί ο καθένας, είτε είναι με ολόσωμη είτε με μαγιώ και από πάνω γυμνός. Δικά του τα γένια δικά του και τα χτένια.

Αυτό που με ενδιαφέρει όμως είναι το παληκάρι που έκανε την ερώτηση και ξεκίνησε την κουβέντα, όπως και ο οποισδήποτε άλλος έχει την ίδια απορία και διαβάσει αυτή την κουβέντα, αύριο ή τον άλλο μήνα ή σε τρία χρόνια να μάθει την αλήθεια.

Να θυμήσω εδώ την ερώτηση: "αν η χρήση jet κράνους είναι το ίδιο ασφαλής με full face"

Η απάντηση σε αυτό είναι στεγνά ΟΧΙ. Ξεκάθαρα χωρίς μα και μου. Το full face κράνος σου προσφέρει τη μέγιστη προστασία που μπορείς να έχεις (όσον αφορά στο κεφάλι).

Από εκεί και πέρα ο καθένας κρίνει για τον εαυτό του και παίρνει τα ρίσκα του.

PortisHead
06/07/2012, 13:48
Σωστος....αλλα με μια επισήμανση.

Δικά του τα γένια δικά του και τα χτένια.
Οχι φιλε μου.
Μια θέση στην εντατική ενος δημόσιου νοσοκομειου δεν θα επρεπε να ειναι κατειλημμένη απο κάποιον που προκαλεσε στον εαυτο του τραυματσιμους
λόγω ελλιπής προστασιας.

devil's animal
06/07/2012, 14:00
Σωστος....αλλα με μια επισήμανση.

Οχι φιλε μου.
Μια θέση στην εντατική ενος δημόσιου νοσοκομειου δεν θα επρεπε να ειναι κατειλημμένη απο κάποιον που προκαλεσε στον εαυτο του τραυματσιμους
λόγω ελλιπής προστασιας.

χωραει μεγαλη κουβεντα το συγκεκριμενο...
:look:

georgio
06/07/2012, 14:19
χωραει μεγαλη κουβεντα το συγκεκριμενο...
:look:

+1

άμα θέλετε ανοίγουμε άλλο θέμα και την κάνουμε

ggs
06/07/2012, 14:19
Σωστος....αλλα με μια επισήμανση.

Οχι φιλε μου.
Μια θέση στην εντατική ενος δημόσιου νοσοκομειου δεν θα επρεπε να ειναι κατειλημμένη απο κάποιον που προκαλεσε στον εαυτο του τραυματσιμους
λόγω ελλιπής προστασιας.


σωστά …
επίσης , θέση σε δημόσια νοσοκομεία δεν πρέπει να έχουν όσοι τραυματιστήκαν με μοτοσικλέτα ασχέτως τι εξοπλισμό φόραγαν και ποιες ήταν οι συνθήκες του ατυχήματος… και ένα μωρό παιδί γνωρίζει ότι είναι ένα επικίνδυνο μεταφορικό μέσο και όσοι το χρησιμοποιούν επιβαρύνουν τον κρατικό προϋπολογισμό με τα ατυχήματα τους …

PortisHead
06/07/2012, 14:27
σωστά …
επίσης , θέση σε δημόσια νοσοκομεία δεν πρέπει να έχουν όσοι τραυματιστήκαν με μοτοσικλέτα ασχέτως τι εξοπλισμό φόραγαν και ποιες ήταν οι συνθήκες του ατυχήματος… και ένα μωρό παιδί γνωρίζει ότι είναι ένα επικίνδυνο μεταφορικό μέσο και όσοι το χρησιμοποιούν επιβαρύνουν τον κρατικό προϋπολογισμό με τα ατυχήματα τους …

Δεν χρειαζεται να πιανουμε τα ακρα σε καθε κουβεντα που γίνεται....

kostaspetrou
06/07/2012, 14:30
σωστά …
επίσης , θέση σε δημόσια νοσοκομεία δεν πρέπει να έχουν όσοι τραυματιστήκαν με μοτοσικλέτα ασχέτως τι εξοπλισμό φόραγαν και ποιες ήταν οι συνθήκες του ατυχήματος… και ένα μωρό παιδί γνωρίζει ότι είναι ένα επικίνδυνο μεταφορικό μέσο και όσοι το χρησιμοποιούν επιβαρύνουν τον κρατικό προϋπολογισμό με τα ατυχήματα τους …
Δεν ισχύει διότι απ'τη στιγμή που το κράτος επιτρέπει τη χρήση μοτοσυκλέτας,τότε δικαιούται και ο τραυματίας μοτοσυκλετιστής περίθαλψη.
Το ίδιο το κράτος,πολύ σωστά επιβάλλει τη χρήση κράνους για να περιοριστούν όσο γίνεται οι απώλειες/σοβαροί τραυματισμοί.
Η ασφάλεια δεν είναι άσπρο-μαύρο,έχει διαβαθμίσεις.
Απ'τη στιγμή που είσαι εντάξει απέναντι στο κράτος(κράνος) είναι καθαρά θέμα δικό σου πόσο θες να προστατέψεις τον εαυτό σου,την οικογένειά σου.Μαζί μ'αυτό έρχεται και το λιγότερο κόστος για την περίθαλψή σου.

Το θέμα είναι όταν συνειδητά επιλέγεις λιγότερη προστασία(τζετ κράνος) να μην προσπαθήσεις ν'αποδείξεις ότι είναι το ίδιο με την περισσότερη προστασία(full face), ούτε να λες πράγματα για το full face που δεν ισχύουν (λιγότερη ορατότητα).

BLiTzER
06/07/2012, 19:18
Σωστος, επισης δεν πρεπει να εχουν θεση οσοι εν γνωση τους επιβαρυνουν την υγεια τους με κορεσμενα λιπαρα οξεα κ γενικοτερα κακη διατροφη. Καθιστικο τροπο ζωης και καθολου γυμναστικη.
Επιβαρυνουν οικονομικα ολους εμας που προσεχουμε.

Και για τους καπνιστές πες!

Joyrider
06/07/2012, 20:52
Υπάρχουν έρευνες που επιβεβαιώνουν και τα δυο που λέτε. Τα jet έχουν μεγαλύτερα ποσοστά τραυματισμών από τα fullface και το κράνος όντως περιορίζει το οπτικό πεδίο, όχι όμως όσο ώστε να μειώνει την ασφάλεια.

Joyrider
06/07/2012, 21:01
Την ανεση μειωνει, οχι την ασφαλεια. :uplate:

Ναι άλλο αυτό, σε σχέση με το να είχες το πλήρες οπτικό σου πεδίο εννοούσα. Τώρα αν κάποιος προτιμά την άνεση από την ασφάλεια np.

kostas777
06/07/2012, 21:03
263594

...

Joyrider
06/07/2012, 21:14
Δεν ειναι ολα ασπρο η μαυρο, διαλεγεις την χρυση τομη ασφαλειας-ανεσης, που παντα (οχι μονο στον εξοπλισμο) ειναι εννοιες αντιστροφως αναλογες.
Γιατί το αντιστρόφως ισχύει και στο αυτοκίνητο πχ; Όσο πιο άνετο είναι τόσο λιγότερο ασφαλές;

Τέλος πάντων θέμα προτεραιοτήτων είναι και προσωπικής επιλογής στο τι θα θυσιάσεις και σε πιο βαθμό.

nikos_abel
06/07/2012, 21:31
Νεοφιλελεύθεροι, αριστεροί, παππάδες και επιστήμονες, καπνιστές και ακράνωτοι παντοφλιάρηδες.

Φυσικά και ο ακράνωτος, όπως και ο καλοφαγάς, αλλά και ο καπνιστής θα πρέπει να νοσηλεύονται όταν παθαίνουν κάτι από τη
κακή συνήθειά τους. Μήπως δεν πληρώνουν τις ασφαλειές τους, τις εισφορές τους, τις φορολογίες τους και το ΙΚΑ τους;
Αναζητήστε τη λύση στο πόσα πρέπει να πληρώνουν και πως αυτό θα πρέπει να ρυθμίζεται, όχι στο αν πρέπει.

Joyrider
06/07/2012, 21:36
Με τρολαρεις τωρα η μου φαινεται
Καθόλου. Απλώς δεν βλέπω πως ένα αυτοκίνητο με abs, esp, και αερόσακους είναι λιγότερο άνετο από το να μην τα είχε.

Α επίσης πρέπει να αναθεωρήσεις το δικό σου άσπρο-μαύρο περί κορεσμένων.

Joyrider
07/07/2012, 07:56
Εχεις δικιο αυτο δεν το σκεφτικα, τελικα η ασφαλεια ειναι αναλογη της ανεσης. :cry:

Δεν είπα κάτι τέτοιο, απλά εσύ είπες ότι ΠΑΝΤΑ είναι αντιστρόφως ανάλογα αυτά τα δυο.

Cpt. Haddock
07/07/2012, 07:58
Έλεος ρε σεις, ακόμα του απαντάτε; Δεν έχετε καταλάβει ποιος είναι και γιατί γράφει αυτα που γράφει;

Bowleno
07/07/2012, 08:38
Έλεος ρε παίδες, διαβάζω το θρεντ από την αρχή μόνο το μοτό τελικά μπορεί να πάει μια απλή ερώτηση ενός μέλους αλλού για αλλού!
τι σχέση έχουν τα περί νοσηλείας κ.λ.π που ειπώθηκαν εδώ με αυτό που ρώτησε ο άνθρωπος;
είπαμε, το φουλ φεις υπερέχει σε ασφάλεια του τζετ και τέλος

McTalas
07/07/2012, 11:28
μου μυριζει μπανανα, λες?
:lol:

Cpt. Haddock
07/07/2012, 11:44
μου μυριζει μπανανα, λες?
:lol:

:nono:

nikos_abel
07/07/2012, 15:19
Δηλαδη ?! Για πες.


¨Αμα ήξερα θα με λέγαν σαμαρά και θα ήμουν πρωθυπουργός του σύμπαντος :D

paramedic
07/07/2012, 16:36
Να συνο-ψησουμε καλυτερα:

Το πράγμα είναι απλό:

1)καθόλου κράνος
2)τζετ κράνος
3)σπαστό κράνος με ανεβασμένο σαγόνι
4)σπαστό κράνος με κατεβασμένο σαγόνι
5)full face
6)παιρνεις το αμαξι (αν εχεις)
7)καθεσαι σπιτι και προσεχεις στο μπανιο

Αυτή είναι η σειρά προστασίας,είτε αρέσει σε κάποιους είτε όχι.
Εγω επιλεγω την χρυση τομη ασφαλειας-ανεσης νουμερο 3 & 4. Διοτι πως να το κανουμε γαμωτ, ειναι αντιστροφως αναλογα.

:bawl:
Εχω θέμα με το νούμερο 7. Είχα ασθενη που πέθανε όταν έπαθε εγκεφαλικό μέσα στην μπανιέρα και πέφτωντας άνοιξε το καυτό νερό με αποτέλεσμα
εκτός απο την υπαραχνοειδή αιμοραγία απο το εγκεφαλίκό και το χτύπημα απο την πτώση να καεί και σοβαρά σε όλο σχεδόν το κορμί απο το καυτό νερό.
Δεν είναι σενάριο θρίλερ εχει συμβεί σε μια κυρία πέρυσι. Ετσι για να μην λέμε οταν βλέπουμε σε μια ταινία κατι "ελα ρε δεν γίνονται αυτά"!!

AUFGEBRACHT
07/07/2012, 16:50
Μήπως ήγγικεν η ώρα;...

263673

paramedic
07/07/2012, 16:58
Και που θα σπαμάρουμε εμείς ρε συ τώρα που είναι μεσημέρι και έχει πολύ ζέστη να βγούμε έξω?? Εχει χαθεί κάθε ίχνος φάσης εδω μέσα πια!!:cry::cry::p:p

Joyrider
07/07/2012, 17:05
Μήπως ήγγικεν η ώρα;...

Μισό, μισό, να ανακεφαλαιώσουμε

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21389036

Οκ τώρα :lol:

nikos_abel
07/07/2012, 18:23
Και που θα σπαμάρουμε εμείς ρε συ τώρα που είναι μεσημέρι και έχει πολύ ζέστη να βγούμε έξω?? Εχει χαθεί κάθε ίχνος φάσης εδω μέσα πια!!:cry::cry::p:p

Άμα τα λέω εγώ.

nathair
07/07/2012, 19:26
Πρέπει δηλαδή να το δένουμε και το κράνος;
Στον αγκώνα να το δένουμε έ;