PDA

View Full Version : Τι εννοούμε με τον όρο restoring ?



byron
15/06/2012, 23:59
Λοιπόν αγαπητοί συμφορουμίτες, ανακατασκευαστές, κάγκουρες και φιλοθεάμον κοινό.
Για να μην χαλάμε τις καρδιές μας, και κυρίως για να ΜΗΝ ξεσκίζουμε τα διάφορα θέματα ανακατασκευών που πληθαίνουν το τελευταίο διάστημα συνεχώς, ας ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα.

Το τι είναι restoring/ανακατασκευή το έγραψε ο sapila racing (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=129542&page=3&p=2211647&highlight=#post2211647), και δεν χρειάζεται να επανέλθουμε, εκτός και χρειαστεί κάποια διευκρίνηση.

Στο moto.gr δεν μας ενδιαφέρει η αυθεντικότητα των κλασσικών μοτοσυκλεττών (που είναι περισσότερο από καλοδεχούμενες), αλλά η παρουσίαση της δουλειάς των μελών. Κάποιοι μαθαίνουν πως να επισκευάζουν, κάποιοι άλλοι πέρνουν ιδέες, κάποιοι μαθαίνουν τον τρόπο επισκευής ενός εξαρτήματος και σε κάποιους άλλους ξυπνούν οι παιδικές τους αναμνήσεις και μπορεί να μπουν στην διαδικασία να φτιάξουν τη Φλωρέτα που είναι 40 χρόνια στο κοτέτσι.

Οι απορίες και τα σχόλια επιβραβευσης θα μένουν στα threads μιας και δίνουν κουράγιο σε όσους προσπαθούν να ζωντανέψουν πεθαμένα μηχανάκια, αλλά διαφωνίες σε θέματα "άποψης", γούστου και πόσο πουλάει ο καθένας το μηχανάκι του θα μπαίνουν εδώ ΑΝ έχουν κάποιο νόημα. Ποστάκια που είναι επιθετικά ή προσβλητικά χωρίς λόγο θα ξυρίζονται χωρίς πολλά πολλά μιας και υπάρχουν πιο σοβαρά πράγματα να κάνουμε από ψυχανάλυση.

Το παρόν φτιάχτηκε καθώς υπάρχουν 2-3 διαφορετικά threads και χάθηκε η μπάλα. Τα μαζεύω εδώ για να ξέρουμε τι έχει ειπωθεί και που.

Cheers.

alexnos
02/07/2012, 04:03
Καλησπερα και απο εμενα αρκετο καιρο μετα απ οτι εχει ξεκινησει το θεμα. Θα μου λυσετε μια απορια ολη λετε μπραβο , για ποιον λογο; Ομολογουμενος πανω στο μηχανακι εχει πεσει πολυ δουλεια αλλα ως λατρεις αυτων των παπιων glx c90 super cub η οπως αλλιως ονομαζονται στην καθε χωρα θα μπορουσα να πω οτι το μονο που βλεπω ειναι μια δευτερη ανακατασκευη.. Ξεκινωντας με αυτα τα λογια θα ηθελα να αιτιολογησω και το γιατι. Ξεκινωντας απο το χρωμα το οποιο ειναι πολυ πετυχημενο αλλα οχι τοσο εφοσον δεν ειναι το γνησιο , διοτι τι γνησιο ειναι τριπλης μπριλαντ το οποιο αποτελειτε απο ασημι υποστρωμα την περλα και στο τελος το βερνικι του κατι που δεν ειδα στο δικο σου. Αλλη μια απορια που μου δημιουργειτε ειναι πωσ γινεται μια καλη αννακατασκευη να αποτελειτε απο παρα πολλα ιμιτασιον και μιλοντας κυριως για τα πλαστικα η και ολα τα φαναρια. Τι εβαλες γνησιο δηλαδη μανιβελα και κεθρεφτες; Απο την αλλη ολα αυτα που εχεις κανει νικελ χαλανε γενικα τηω εικονα εφοσον ξεφευγεις τελειως απο ολο αυτο που σκευτοσουν στην αρχη "κατι εργοσιακο" αν ηταν ετσι θα τα εβαφες ασημι η ακομα καλυτερα μολυβι και καλυστα θα μπορουσες να αντικαταστησεις την σελα με μια ιμιτασιον καλης ποιοτητας, κυκλοφορουν αρκετες στην αγορα με καλημα αντιστοιχο του γνησιου.. Τα λογια μου δεν ειναι κακοπροαιρετα απλα δεν βλεπω αυτο το τελειο που φωναζουν ολοι. βλεπω ειλικρινα παρα πολυ εργασια πανω στο μηχανακι αλλα οχι οπως φανταζομουν οτι θα γινοταν οταν ξεκινησα να διαβαζω το topic σου.. Ειμαι σιγουρος οτι εχω δει το μηχανακι σου μεσα στο car και το καταλαβα απο το καλυμα για την αλυσιδα που ειναι πρωτη φορα που βλεπω τετοιο καλυμα ως γνησιο (αν ειναι πραγματικα) και με τιμη στα 1200 ευρω..Η γνωμη μου ειναι πως δεν την πιανει την τιμη αυτη αυτο το μηχανακι. Εσυ για πες μας τελικα τι εγινε το πουλησε και αν ναι σε τι τιμη

DimChios
02/07/2012, 09:14
Καλησπερα και απο εμενα αρκετο καιρο μετα απ οτι εχει ξεκινησει το θεμα. Θα μου λυσετε μια απορια ολη λετε μπραβο , για ποιον λογο; Ομολογουμενος πανω στο μηχανακι εχει πεσει πολυ δουλεια αλλα ως λατρεις αυτων των παπιων glx c90 super cub η οπως αλλιως ονομαζονται στην καθε χωρα θα μπορουσα να πω οτι το μονο που βλεπω ειναι μια δευτερη ανακατασκευη.. Ξεκινωντας με αυτα τα λογια θα ηθελα να αιτιολογησω και το γιατι. Ξεκινωντας απο το χρωμα το οποιο ειναι πολυ πετυχημενο αλλα οχι τοσο εφοσον δεν ειναι το γνησιο , διοτι τι γνησιο ειναι τριπλης μπριλαντ το οποιο αποτελειτε απο ασημι υποστρωμα την περλα και στο τελος το βερνικι του κατι που δεν ειδα στο δικο σου. Αλλη μια απορια που μου δημιουργειτε ειναι πωσ γινεται μια καλη αννακατασκευη να αποτελειτε απο παρα πολλα ιμιτασιον και μιλοντας κυριως για τα πλαστικα η και ολα τα φαναρια. Τι εβαλες γνησιο δηλαδη μανιβελα και κεθρεφτες; Απο την αλλη ολα αυτα που εχεις κανει νικελ χαλανε γενικα τηω εικονα εφοσον ξεφευγεις τελειως απο ολο αυτο που σκευτοσουν στην αρχη "κατι εργοσιακο" αν ηταν ετσι θα τα εβαφες ασημι η ακομα καλυτερα μολυβι και καλυστα θα μπορουσες να αντικαταστησεις την σελα με μια ιμιτασιον καλης ποιοτητας, κυκλοφορουν αρκετες στην αγορα με καλημα αντιστοιχο του γνησιου.. Τα λογια μου δεν ειναι κακοπροαιρετα απλα δεν βλεπω αυτο το τελειο που φωναζουν ολοι. βλεπω ειλικρινα παρα πολυ εργασια πανω στο μηχανακι αλλα οχι οπως φανταζομουν οτι θα γινοταν οταν ξεκινησα να διαβαζω το topic σου.. Ειμαι σιγουρος οτι εχω δει το μηχανακι σου μεσα στο car και το καταλαβα απο το καλυμα για την αλυσιδα που ειναι πρωτη φορα που βλεπω τετοιο καλυμα ως γνησιο (αν ειναι πραγματικα) και με τιμη στα 1200 ευρω..Η γνωμη μου ειναι πως δεν την πιανει την τιμη αυτη αυτο το μηχανακι. Εσυ για πες μας τελικα τι εγινε το πουλησε και αν ναι σε τι τιμη


Πες τα ρε φιλε γιατι εμας ειναι φιλος μας και δεν τολμουμε να τον στεναχωρησουμε!

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ, ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙ!!!

Sapadak
02/07/2012, 09:16
Πες τα ρε φιλε γιατι εμας ειναι φιλος μας και δεν τολμουμε να τον στεναχωρησουμε!

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ, ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙ!!!

+1 :smokin:

lspiros
02/07/2012, 09:22
Καλησπερα και απο εμενα αρκετο καιρο μετα απ οτι εχει ξεκινησει το θεμα. Θα μου λυσετε μια απορια ολη λετε μπραβο , για ποιον λογο; Ομολογουμενος πανω στο μηχανακι εχει πεσει πολυ δουλεια αλλα ως λατρεις αυτων των παπιων glx c90 super cub η οπως αλλιως ονομαζονται στην καθε χωρα θα μπορουσα να πω οτι το μονο που βλεπω ειναι μια δευτερη ανακατασκευη.. Ξεκινωντας με αυτα τα λογια θα ηθελα να αιτιολογησω και το γιατι. Ξεκινωντας απο το χρωμα το οποιο ειναι πολυ πετυχημενο αλλα οχι τοσο εφοσον δεν ειναι το γνησιο , διοτι τι γνησιο ειναι τριπλης μπριλαντ το οποιο αποτελειτε απο ασημι υποστρωμα την περλα και στο τελος το βερνικι του κατι που δεν ειδα στο δικο σου. Αλλη μια απορια που μου δημιουργειτε ειναι πωσ γινεται μια καλη αννακατασκευη να αποτελειτε απο παρα πολλα ιμιτασιον και μιλοντας κυριως για τα πλαστικα η και ολα τα φαναρια. Τι εβαλες γνησιο δηλαδη μανιβελα και κεθρεφτες; Απο την αλλη ολα αυτα που εχεις κανει νικελ χαλανε γενικα τηω εικονα εφοσον ξεφευγεις τελειως απο ολο αυτο που σκευτοσουν στην αρχη "κατι εργοσιακο" αν ηταν ετσι θα τα εβαφες ασημι η ακομα καλυτερα μολυβι και καλυστα θα μπορουσες να αντικαταστησεις την σελα με μια ιμιτασιον καλης ποιοτητας, κυκλοφορουν αρκετες στην αγορα με καλημα αντιστοιχο του γνησιου.. Τα λογια μου δεν ειναι κακοπροαιρετα απλα δεν βλεπω αυτο το τελειο που φωναζουν ολοι. βλεπω ειλικρινα παρα πολυ εργασια πανω στο μηχανακι αλλα οχι οπως φανταζομουν οτι θα γινοταν οταν ξεκινησα να διαβαζω το topic σου.. Ειμαι σιγουρος οτι εχω δει το μηχανακι σου μεσα στο car και το καταλαβα απο το καλυμα για την αλυσιδα που ειναι πρωτη φορα που βλεπω τετοιο καλυμα ως γνησιο (αν ειναι πραγματικα) και με τιμη στα 1200 ευρω..Η γνωμη μου ειναι πως δεν την πιανει την τιμη αυτη αυτο το μηχανακι. Εσυ για πες μας τελικα τι εγινε το πουλησε και αν ναι σε τι τιμη
κατ αρχην σ ευχαριστω που μετα την εγγραφη σου το πρωτο μηνυμα και μαλιστα μακροσκελες το αφιερωσες σε μια δουλεια μου.
1.το χρωμα με το ασημι διπλης για υποστρωμα και το τριπλης βασικο ειναι το γνησιο.αν ειχες διαβασει προσεχτικα την ανακατασκευη θα το εβλεπες.παραθετω φωτο.
263200
2.πολλα πραγματα μπηκαν ιμιτασιον στην αρχη για να εχω ενα rolling chasis που λενε και οι πισωγλεντηδες φιλοι μας αγγλοι,και μετα αντικατασταθηκαν με γνησια,οπως το φαναρι και το κοντερ ας πουμε (παλι δεν διαβασες προσεχτικα την ανακατασκευη)
3.η σελα εγινε χειροποιητη δερματινη με πολυ ανωτερη ποιοτητα της εργοστασιακης(προσωπικο γουστο)...
4.για τα νικελ δεν μπορω να κανω κατι μιας και καταγομαι απο ζεφυρι μερια:lol:
5.και γω δεν καταλαβαινω τα λαμογια εδω μεσα που μου λενε μπραβο,να δεις ο κρητικος εχει βαλει παλι το χερακι του:evil:
6.το μηχανακι πουληθηκε 1500€ στο Συκαμινο Ωρωπου.στη διαθεση σου τα στοιχεια του ανθρωπου που το πηρε.
διαβαζετε τις ανακατασκευες με προσοχη και προσπαθηστε να καταλαβετε την περιρεουσα ατμοσφαιρα της στιγμης για οποιαδηποτε επιλογη κανει ο ανακατασκευαστης.
καλοπροαιρετα παντα:wave2:

DimChios
02/07/2012, 09:25
6.το μηχανακι πουληθηκε 1500€ στο Συκαμινο Ωρωπου.στη διαθεση σου τα στοιχεια του ανθρωπου που το πηρε.

Δωσ τα μου εμενα ρε να τον παρω να του πω μπραβο να πουμε...

4 κατοσταρικα και πολλα σου ηταν!

:smokin:

buckley
02/07/2012, 10:36
Δωσ τα μου εμενα ρε να τον παρω να του πω μπραβο να πουμε...

4 κατοσταρικα και πολλα σου ηταν!

:smokin:

Τελικά δηλαδή το forum αποτελεί πεδίο εύρεσης πελατών (και δεν μιλάω φυσικά για το section των αγγελιών ) ή εγώ δεν κατάλαβα καλά ???

sakis0547
02/07/2012, 14:25
Καλησπερα και απο εμενα αρκετο καιρο μετα απ οτι εχει ξεκινησει το θεμα. Θα μου λυσετε μια απορια ολη λετε μπραβο , για ποιον λογο; Ομολογουμενος πανω στο μηχανακι εχει πεσει πολυ δουλεια αλλα ως λατρεις αυτων των παπιων glx c90 super cub η οπως αλλιως ονομαζονται στην καθε χωρα θα μπορουσα να πω οτι το μονο που βλεπω ειναι μια δευτερη ανακατασκευη.. Ξεκινωντας με αυτα τα λογια θα ηθελα να αιτιολογησω και το γιατι. Ξεκινωντας απο το χρωμα το οποιο ειναι πολυ πετυχημενο αλλα οχι τοσο εφοσον δεν ειναι το γνησιο , διοτι τι γνησιο ειναι τριπλης μπριλαντ το οποιο αποτελειτε απο ασημι υποστρωμα την περλα και στο τελος το βερνικι του κατι που δεν ειδα στο δικο σου. Αλλη μια απορια που μου δημιουργειτε ειναι πωσ γινεται μια καλη αννακατασκευη να αποτελειτε απο παρα πολλα ιμιτασιον και μιλοντας κυριως για τα πλαστικα η και ολα τα φαναρια. Τι εβαλες γνησιο δηλαδη μανιβελα και κεθρεφτες; Απο την αλλη ολα αυτα που εχεις κανει νικελ χαλανε γενικα τηω εικονα εφοσον ξεφευγεις τελειως απο ολο αυτο που σκευτοσουν στην αρχη "κατι εργοσιακο" αν ηταν ετσι θα τα εβαφες ασημι η ακομα καλυτερα μολυβι και καλυστα θα μπορουσες να αντικαταστησεις την σελα με μια ιμιτασιον καλης ποιοτητας, κυκλοφορουν αρκετες στην αγορα με καλημα αντιστοιχο του γνησιου.. Τα λογια μου δεν ειναι κακοπροαιρετα απλα δεν βλεπω αυτο το τελειο που φωναζουν ολοι. βλεπω ειλικρινα παρα πολυ εργασια πανω στο μηχανακι αλλα οχι οπως φανταζομουν οτι θα γινοταν οταν ξεκινησα να διαβαζω το topic σου.. Ειμαι σιγουρος οτι εχω δει το μηχανακι σου μεσα στο car και το καταλαβα απο το καλυμα για την αλυσιδα που ειναι πρωτη φορα που βλεπω τετοιο καλυμα ως γνησιο (αν ειναι πραγματικα) και με τιμη στα 1200 ευρω..Η γνωμη μου ειναι πως δεν την πιανει την τιμη αυτη αυτο το μηχανακι. Εσυ για πες μας τελικα τι εγινε το πουλησε και αν ναι σε τι τιμη

εσενα σου αρεσε??εμενα πολυ!!αν δεν μας το ελεγε οτι εβαλε ημιτασιον θα το καταλαβαινε κανενας?εγω προσωπικα ξεκινησα το δικο μου παπι ενα glx(λεω εγω),αφου οσο βγαζω πραγματα απο πανω του ειναι ολο σχεδον ημιτασιον,θα τα αλλαξω ολα με γνησια καινουρια και μη,οχι για να το δειτε εσεις και να το πουλησω ευκολοτερα,αλλα για να το κυκλοφορησω κανονικα για οσα χρονια μπορεσω.θα μπορουσα να το κανω χωρις να το ανεβασω εδω μεσα θα μου πεις,αλλα ο λογος που το εκανα ειναι επειδη εδω μεσα υπαρχουν ανθρωποι με εμπειρια και προθυμοι να βοηθησουν σε καθε καλεσμα.φιλικα παντα..

alexnos
03/07/2012, 01:30
εσενα σου αρεσε??εμενα πολυ!!αν δεν μας το ελεγε οτι εβαλε ημιτασιον θα το καταλαβαινε κανενας?εγω προσωπικα ξεκινησα το δικο μου παπι ενα glx(λεω εγω),αφου οσο βγαζω πραγματα απο πανω του ειναι ολο σχεδον ημιτασιον,θα τα αλλαξω ολα με γνησια καινουρια και μη,οχι για να το δειτε εσεις και να το πουλησω ευκολοτερα,αλλα για να το κυκλοφορησω κανονικα για οσα χρονια μπορεσω.θα μπορουσα να το κανω χωρις να το ανεβασω εδω μεσα θα μου πεις,αλλα ο λογος που το εκανα ειναι επειδη εδω μεσα υπαρχουν ανθρωποι με εμπειρια και προθυμοι να βοηθησουν σε καθε καλεσμα.φιλικα παντα..

φυσικα και θα το καταλαβαινα δεν εχει καμια σχεση το γνησιο με το ιμιτασιον οποιος ασχολειτε μπορει να το επιβεβαιωσει

alexnos
03/07/2012, 01:32
εσενα σου αρεσε??εμενα πολυ!!αν δεν μας το ελεγε οτι εβαλε ημιτασιον θα το καταλαβαινε κανενας?εγω προσωπικα ξεκινησα το δικο μου παπι ενα glx(λεω εγω),αφου οσο βγαζω πραγματα απο πανω του ειναι ολο σχεδον ημιτασιον,θα τα αλλαξω ολα με γνησια καινουρια και μη,οχι για να το δειτε εσεις και να το πουλησω ευκολοτερα,αλλα για να το κυκλοφορησω κανονικα για οσα χρονια μπορεσω.θα μπορουσα να το κανω χωρις να το ανεβασω εδω μεσα θα μου πεις,αλλα ο λογος που το εκανα ειναι επειδη εδω μεσα υπαρχουν ανθρωποι με εμπειρια και προθυμοι να βοηθησουν σε καθε καλεσμα.φιλικα παντα..

φυσικα και θα το καταλαβαινα δεν εχει καμια σχεση το γνησιο με το ιμιτασιον οποιος ασχολειτε μπορει να το επιβεβαιωσει

alexnos
03/07/2012, 02:06
κατ αρχην σ ευχαριστω που μετα την εγγραφη σου το πρωτο μηνυμα και μαλιστα μακροσκελες το αφιερωσες σε μια δουλεια μου.
1.το χρωμα με το ασημι διπλης για υποστρωμα και το τριπλης βασικο ειναι το γνησιο.αν ειχες διαβασει προσεχτικα την ανακατασκευη θα το εβλεπες.παραθετω φωτο.
263200
2.πολλα πραγματα μπηκαν ιμιτασιον στην αρχη για να εχω ενα rolling chasis που λενε και οι πισωγλεντηδες φιλοι μας αγγλοι,και μετα αντικατασταθηκαν με γνησια,οπως το φαναρι και το κοντερ ας πουμε (παλι δεν διαβασες προσεχτικα την ανακατασκευη)
3.η σελα εγινε χειροποιητη δερματινη με πολυ ανωτερη ποιοτητα της εργοστασιακης(προσωπικο γουστο)...
4.για τα νικελ δεν μπορω να κανω κατι μιας και καταγομαι απο ζεφυρι μερια:lol:
5.και γω δεν καταλαβαινω τα λαμογια εδω μεσα που μου λενε μπραβο,να δεις ο κρητικος εχει βαλει παλι το χερακι του:evil:
6.το μηχανακι πουληθηκε 1500€ στο Συκαμινο Ωρωπου.στη διαθεση σου τα στοιχεια του ανθρωπου που το πηρε.
διαβαζετε τις ανακατασκευες με προσοχη και προσπαθηστε να καταλαβετε την περιρεουσα ατμοσφαιρα της στιγμης για οποιαδηποτε επιλογη κανει ο ανακατασκευαστης.
καλοπροαιρετα παντα:wave2:

1.για το χρωμα παω πασο εφοσον υπαρχει πιθανοτητα να προσπερασα καταλαθως την σελιδα σχολιασα επειδη στη ωρα της βαφης το μηχανακι βγηκε ετοιμο και το μονο που μου εκανε ηταν ενα παρεμφερες χρωμα διπλης

2-3. διαβασα αρκετα καλα την ανακατασκευη και δεν σχολιασα για αυτα εφοσον ειδα οτι θα αλλαχτουν αλλα για πες μου για ολα τα υπολοιπα πλαστηκα φαναρια (φλας πισω φαναρι) σελα περαν του καλυματος (το οποιο ηταν επιλογη σου) και η γνησια κατα τη γνωμη μου ειναι μακραν μπροστα βασεις φλας φανταζομαι κλειδαριες, το σιδεροκατω απο την σελα στο οποιο πιανει και το χερακι. ακομα εβγαλες το μονο γνησιο σταν και το αντικατεστησες με ιμιτασιον. τα αυτοκολλητα τα οποια μετα τα αντικατεστησες με γνησια κατι ακομα που παρατηρησα η βιδες των πλαινων καπακιων, θεωρω οτι ουτε το καλυμα της αλυσιδας ειναι γνησιο.και κατι ακομα κεφαλη και καρμπιρατερ...Τα σχολια μου δεν ειναι κακοπροαιρετα αλλα η γνωμη μου εινια οτι οταν λεμε ανακατασκευη ειναι το να το φερουμε σε μορφη εργοστασιου αλλιως ας εγραφες επισκευη..

* το να βαλεις εργοστασιακη εξατμηση δεν θα ηταν ασχημα αλλα ο λογος που θελεις εξατμηση ειναι πολυ σωστος αλλα γιατι δεν προχωρησες στην επιλογη μιας all time classic sebring που ειναι και σαν να την εχει βγαλει το εργοστασιο γι αυτα τα μηχανακια και εβαλες αυτη την level;πολυ κακη επιλογη

διαβασα πολυ καλα την ανακατασκευη σου και το μονο που εχω να συμπληρωσω ειναι οτι αυτη ειναι μια επισκευη και οχι ανακατασκευη

4.επιλογη σου και οπως προανεφερα τελικα χαρακτιριζεται καλυτερα ως επισκευη

6.θεωρω αρκετα δυσκολο να πουληθηκε 1500 εφοσον με αυτα τα λεφτα βρισκεις αριστο σε εργοστασιακη μορφη

koufou
03/07/2012, 02:19
6.θεωρω αρκετα δυσκολο να πουληθηκε 1500 εφοσον με αυτα τα λεφτα βρισκεις αριστο σε εργοστασιακη μορφη

συγνωμη που επεμβαινω στη συζητηση αλλα το να βρει καποιος αριστο εργοστασιακο GLX στις μερες μας ειναι αρκετα δυσκολο διοτι τα περισσοτερα ειναι πειραγμενα με τον Α η Β τροπο

το ποσο οντος μπορει να ηταν λιγο τσιμπιμενο αλλα εγω προσωπικα θα τα εδινα γιατι η δουλεια που εχει γινει τα αξιζει πιστευω, μπορει να μην ειναι ακριβως εργοστασιακο ειναι ομως ενα πολυ ωραιο μηχανακι

φιλικα παντα :beer:

alexnos
03/07/2012, 02:22
εδω ειναι δυο φωτογραφιες απο το δικο μου c90 . περιμενω να ακουσω και την δικη σας γνωμη

Στην πανω φωτο ολα γνησια εκτος απο σελα και φαναρια και εξατμηση απο astrea για να τραβαει καλυτερα
και απο κατω ολα γνησια τα παντα εκτος απο γραβατα διοτι αν αγοραστει καινουρια δεν θα εχει καμια σχεση εφοσον εχει ξεβαψει και το δικο μου c90 οπως και τα περισσοτερα (αυτο το καταραμενο χρωμα..δρομολογειται να ξαναβαφτει μεσα στον επομενο καιρο)
τωρα το μοτερ δεν χαλαστεικε το εργοστασιακο που υπαρχει πανω απλα αφαιρεθηκε εκατσε στην ακρη για να μπει πανω ενα ποιο γρηγορο τελειως διαφορετικο εφοσον σαν 20 χρονος θελω να πηγαινει λιγο ποιο γρηγορα χωρις ομως να χαλουσα το δικο του

lspiros
03/07/2012, 07:21
Κακώς περιμένεις γνώμες για το μηχανάκι σου εδώ.σε ξένη ανακατασκευη δεν ποσταρουμε φωτο απο αλλα μηχανακια γιατί χαλαμε τη ροη της.ότι άλλη απορία έχεις με πμ...

McGyver
03/07/2012, 07:43
Σε μεταφέρω εδώ αν θες να ακούσεις γνώμες για το δικό σου project.

Και χαλαρά, ναι;

:wave2:

alexnos
03/07/2012, 12:10
χαλαρα εινα τα πραγματα εφοσον υπαρχει και ελευθερια του λογου...Ωστοσο ανεβασα τις φωτογραφιες εκει ωστε να δουν το δικο μου μηχανακι τα ατομα που ειχα ξεκινησει συζητηση και οχι ως ανακατασκευη(γενικα) γι αυτο αν θα ηταν εφικτο να επιστρεψουν εκει που ανεβηκαν αρχικα..ευχαριστω

alexnos
03/07/2012, 12:16
συγνωμη που επεμβαινω στη συζητηση αλλα το να βρει καποιος αριστο εργοστασιακο GLX στις μερες μας ειναι αρκετα δυσκολο διοτι τα περισσοτερα ειναι πειραγμενα με τον Α η Β τροπο

το ποσο οντος μπορει να ηταν λιγο τσιμπιμενο αλλα εγω προσωπικα θα τα εδινα γιατι η δουλεια που εχει γινει τα αξιζει πιστευω, μπορει να μην ειναι ακριβως εργοστασιακο ειναι ομως ενα πολυ ωραιο μηχανακι

φιλικα παντα :beer:

ειλικρινα να εισαι σιγουρος οτι στις μερες μας ειναι που ξεφητρωνουν κατι εργοστασιακα απο κατι υπογεια που ηταν μεσα χρονια χωρις να ειναι καθολου πειραγμενα

εχει πεσει πραγματικα πολυ δουλεια αλλα 1500 ειναι πολλα

alexnos
03/07/2012, 12:17
τι εννοεις τι θελω?

mikes
03/07/2012, 12:29
ειλικρινα να εισαι σιγουρος οτι στις μερες μας ειναι που ξεφητρωνουν κατι εργοστασιακα απο κατι υπογεια που ηταν μεσα χρονια χωρις να ειναι καθολου πειραγμενα

εχει πεσει πραγματικα πολυ δουλεια αλλα 1500 ειναι πολλα κι εσενα τι σε νοιαζει? απο τη τσεπη σου τα βαλες???

mikes
03/07/2012, 13:01
Το θέμα το δημιούργησες για να δείξεις το μηχανάκι ή θέλεις κάποια συμβουλή;

οχι το θεμα το δημιουργησε γιατι μας θεωρει ακυρους που δινουμε συγχαρητηρια στον lspiros για τη εξαιρετικη δουλεια
που κανει στις ανακατασκευες του!

εγω παντως κρινοντας απο τις φωτο, του σπυρου η δουλεια ειναι κλασεις ανωτερη!!!

και επισης εσυ που φωναζεις για γνησιοτητα.. που ειναι οι κανονικες διαστασεις ελαστικων???

sapila racing
03/07/2012, 13:05
χαλαρα εινα τα πραγματα εφοσον υπαρχει και ελευθερια του λογου...Ωστοσο ανεβασα τις φωτογραφιες εκει ωστε να δουν το δικο μου μηχανακι τα ατομα που ειχα ξεκινησει συζητηση και οχι ως ανακατασκευη(γενικα) γι αυτο αν θα ηταν εφικτο να επιστρεψουν εκει που ανεβηκαν αρχικα..ευχαριστω

Δεν υπάρχει λόγος να πανε οι φωτό αποτο μηχανάκι σου στο thread της ανακατασκευής/επισκευής/αποκατάστασης/αναμόρφωσης/μετατροπής/κλπ οπως θες πεστο.

Ο καθένας διαβάζει και βγάζει συμπεράσματα, η συζήτηση για το αν το section ειναι για restoring και μονο και τι σημαίνει η λέξη εχει ξαναγίνει.

Επίσης μου κάνει μεγάλη εντύπωση η επιμονή σου στο τι είναι original και τι όχι στο GLX του lspiros, οπως επίσης και στο οτι τονίζεις οτι το δικό σου ειναι oλο original ενώ φαίνεται απο 1 χιλιόμετρο οτι εχει λάθος αμορτισέρ και διαστάσεις ελαστικών.

Χαλαρά λοιπόν. :wave2:

Εχετλαίος
03/07/2012, 13:14
εδω ειναι δυο φωτογραφιες απο το δικο μου c90 . περιμενω να ακουσω και την δικη σας γνωμη

Στην πανω φωτο ολα γνησια εκτος απο σελα και φαναρια και εξατμηση απο astrea για να τραβαει καλυτερα
και απο κατω ολα γνησια τα παντα εκτος απο γραβατα διοτι αν αγοραστει καινουρια δεν θα εχει καμια σχεση εφοσον εχει ξεβαψει και το δικο μου c90 οπως και τα περισσοτερα (αυτο το καταραμενο χρωμα..δρομολογειται να ξαναβαφτει μεσα στον επομενο καιρο)
τωρα το μοτερ δεν χαλαστεικε το εργοστασιακο που υπαρχει πανω απλα αφαιρεθηκε εκατσε στην ακρη για να μπει πανω ενα ποιο γρηγορο τελειως διαφορετικο εφοσον σαν 20 χρονος θελω να πηγαινει λιγο ποιο γρηγορα χωρις ομως να χαλουσα το δικο του

OΚ. Πήρες ένα μαμά Glx, το ξεβράκωσες για να πιάνει warp 4 και το αποκάλεσες ανακατασκευή.
Κουζουλαμός τση ομορφιάς.
:wave2:

mikes
03/07/2012, 13:23
Να μην γίνει μπέρδεμα η ερώτηση αυτή απευθύνεται στον alexnos εε ναι!! που αλλου??

Takata Dome
03/07/2012, 14:48
Φιλε alexnos,μπήκες σε μια εξαιρετική,ομολογουμένως,δουλειά του lspiros και με ένα λιγο περίεργο ύφος-κατα τη γνώμη μου πάντα-επέλεξες να αγνοήσεις την ποιότητα της εργασίας που έκανε και το χρόνο που αφιέρωσε για να την κάνει,και να τον κριτικάρεις απλά και μόνο επειδή έβαλε 3-4 πραγματάκια στη μηχανή που δεν είναι γνήσια.

Τώρα ανοίγεις καινούργιο thread για να μας δείξεις τι ακριβώς;Με τις φωτογραφίες που έβαλες αυτοαναιρείσαι,καθώς ουτε το δικό σου μηχανάκι είναι 100% γνήσιο

Το πού θα λέει ο καθένας μπράβο και γιατί,ασ'το να το αποφασίσει μόνος του.Και τις επιλογές που κάνει ο καθένας,οφείλουμε πρώτα απ'όλα να τις σεβόμαστε και αν διαφωνούμε,να υποβάλουμε την παρατήρηση μας διακριτικά

Sapadak
03/07/2012, 15:05
Αντε να βαλω και εγω ενα μαμα (εκτος ταπετσαρίας σέλας και αμορτισερ) :p

263347



alexnos
Ποσο μπορει να πουληθει κατι τετοιο μιας και εχεις εμπειρια

IceGTX
03/07/2012, 18:37
ειλικρινα να εισαι σιγουρος οτι στις μερες μας ειναι που ξεφητρωνουν κατι εργοστασιακα απο κατι υπογεια που ηταν μεσα χρονια χωρις να ειναι καθολου πειραγμενα

εχει πεσει πραγματικα πολυ δουλεια αλλα 1500 ειναι πολλα




Έχω βρει πολλά τέτοια και όλοι τα ζητάνε πάνω από 1200ε, για να μην πω 1500-2000ε.Και τι να το κάνω να δώσω και 300ε στο μοτέρ, που κανείς δεν μου εγγυάται την καλή λειτουργία του 30 χρόνια σε ακινησία μετά;Πχ για ενα μοντελο του 82. Όπως επίσης επειδή μπορεί να βάλω εγώ μια αγγελία στο car, ότι το έχω στο υπόγειο μου Χ χρόνια δεν σημαίνει οτι αυτό είναι αληθές.Πολλοί από αυτούς τα παίρνουνε φτηνά και τα σουλουπώνουν όπως όπως.Εδώ είδες την ανακατασκευή με λεπτομέρεια,ποιος μου λέει οτι οι άλλοι περνάνε και πίσσα από κάτω στο σκελετό;Η οποία ναι χρειάζεται αλλιώς δεν θα σκούργιαζαν - σάπιζαν το 1 μετά το άλλο,η τέλεια δουλειά της Honda αλλά ας μην πάμε εκεί.Όσο για το αν έβαλε γνήσια η όχι θεωρώ οτι δεν φαίνεται σε δεμένο μηχανάκι από μια φώτο τέτοιου μεγέθους γιατί υπάρχουνε και ιμιτασιόν που κάθονται καλά αλλά ας μην πάμε ούτε εκεί. Σίγουρα ο κάθε ένας μας έχει αλλιώτικα γούστα και ούτε είμαι τόσο φαν του εντελώς εργοστασιακού προσωπικά.Αν αξίζει τα 1500 η όχι ας αφήσουμε καλύτερα τον νέο ιδιοκτήτη να αποφασίσει και ίσως σε 20 χρόνια να έχει καλύτερη άποψη επί του θέματος.Ας αφήσουμε τα ότι φτιάχνουμε εμείς και οι φίλοι μας είναι τέλειο και του άλλου για πέταμα και Μαϊμού.
Άσε που παίζει να είναι από τις ποιο κορυφαίες ανακατασκευές που έχουν γίνει σε glx. Δηλαδή δεν έχει δικαίωμα να διαφημίσει τη δουλειά του επειδή μπορεί να μην αρέσει σε όλους; Ούτε εγώ θα έδινα 1500 να το αγοράσω σε τέτοιους χαλεπούς καιρούς,αλλά αν το είχα δεν θα το πούλαγα ούτε με 3000ε(λίγα λέω;μάλλον). Σίγουρα θα τα έδινα για να το ανακατασκευάσω γιατί δεν στοιχίζει λιγότερο,αλλά αυτό είναι και θέμα τι ακριβώς θες από το μηχανάκι σου.
Όσο για το φίλο μας τον lspiros μάλλον θα το μετανιώσει που το έδωσε για πολλούς λόγους...:a15:
Πφφφφ έβγαλα όλη την ένταση ...τώρα εσύ προσπαθείς να κάνεις φίλους;είπες να κόψεις αντιδράσεις ή μπήκες να κάνεις πλάκα; αν δεν μας αρέσει κάτι προσπερνάμε.
Το μυνημα παει για τον alexnos

buckley
03/07/2012, 19:06
Έχω βρει πολλά τέτοια και όλοι τα ζητάνε πάνω από 1200ε, για να μην πω 1500-2000ε.Και τι να το κάνω να δώσω και 300ε στο μοτέρ, που κανείς δεν μου εγγυάται την καλή λειτουργία του 30 χρόνια σε ακινησία μετά;Πχ για ενα μοντελο του 82. Όπως επίσης επειδή μπορεί να βάλω εγώ μια αγγελία στο car, ότι το έχω στο υπόγειο μου Χ χρόνια δεν σημαίνει οτι αυτό είναι αληθές.Πολλοί από αυτούς τα παίρνουνε φτηνά και τα σουλουπώνουν όπως όπως.Εδώ είδες την ανακατασκευή με λεπτομέρεια,ποιος μου λέει οτι οι άλλοι περνάνε και πίσσα από κάτω στο σκελετό;Η οποία ναι χρειάζεται αλλιώς δεν θα σκούργιαζαν - σάπιζαν το 1 μετά το άλλο,η τέλεια δουλειά της Honda αλλά ας μην πάμε εκεί.Όσο για το αν έβαλε γνήσια η όχι θεωρώ οτι δεν φαίνεται σε δεμένο μηχανάκι από μια φώτο τέτοιου μεγέθους γιατί υπάρχουνε και ιμιτασιόν που κάθονται καλά αλλά ας μην πάμε ούτε εκεί. Σίγουρα ο κάθε ένας μας έχει αλλιώτικα γούστα και ούτε είμαι τόσο φαν του εντελώς εργοστασιακού προσωπικά.Αν αξίζει τα 1500 η όχι ας αφήσουμε καλύτερα τον νέο ιδιοκτήτη να αποφασίσει και ίσως σε 20 χρόνια να έχει καλύτερη άποψη επί του θέματος.Ας αφήσουμε τα ότι φτιάχνουμε εμείς και οι φίλοι μας είναι τέλειο και του άλλου για πέταμα και Μαϊμού.
Άσε που παίζει να είναι από τις ποιο κορυφαίες ανακατασκευές που έχουν γίνει σε glx. Δηλαδή δεν έχει δικαίωμα να διαφημίσει τη δουλειά του επειδή μπορεί να μην αρέσει σε όλους; Ούτε εγώ θα έδινα 1500 να το αγοράσω σε τέτοιους χαλεπούς καιρούς,αλλά αν το είχα δεν θα το πούλαγα ούτε με 3000ε(λίγα λέω;μάλλον). Σίγουρα θα τα έδινα για να το ανακατασκευάσω γιατί δεν στοιχίζει λιγότερο,αλλά αυτό είναι και θέμα τι ακριβώς θες από το μηχανάκι σου.
Όσο για το φίλο μας τον lspiros μάλλον θα το μετανιώσει που το έδωσε για πολλούς λόγους...:a15:
Πφφφφ έβγαλα όλη την ένταση ...τώρα εσύ προσπαθείς να κάνεις φίλους;είπες να κόψεις αντιδράσεις ή μπήκες να κάνεις πλάκα; αν δεν μας αρέσει κάτι προσπερνάμε.
Το μυνημα παει για τον alexnos

Διάβασε λίγο το post 734 και πες μου.

IceGTX
03/07/2012, 19:24
Διάβασε λίγο το post 734 και πες μου.

Ναι οκ δεν διαφωνώ ως προς αυτό...αλλά δεν είναι δικαίωμα του;Αν εσύ "επισκεύαζες" ένα κλασικό μηχανάκι 20-30 χρόνων και κάποιος στο ζητούσε να το αγοράσει "2000";Θα έπρεπε να λιθοβοληθείς επειδή το έδωσες; Το δικό μου μήνυμα αφορούσε οτι κάποιος έκραζε τη δουλειά του και όσους άρεσε αυτή.Με χαλάει που δεν μπορώ να βρω μηχανάκι με 300ε όπως και πολλά άλλα.Από εκεί και και πέρα δεν θέλω να εκφέρω γνώμη.

buckley
03/07/2012, 19:52
Ναι οκ δεν διαφωνώ ως προς αυτό...αλλά δεν είναι δικαίωμα του;Αν εσύ "επισκεύαζες" ένα κλασικό μηχανάκι 20-30 χρόνων και κάποιος στο ζητούσε να το αγοράσει "2000";Θα έπρεπε να λιθοβοληθείς επειδή το έδωσες; Το δικό μου μήνυμα αφορούσε οτι κάποιος έκραζε τη δουλειά του και όσους άρεσε αυτή.Με χαλάει που δεν μπορώ να βρω μηχανάκι με 300ε όπως και πολλά άλλα.Από εκεί και και πέρα δεν θέλω να εκφέρω γνώμη.

Ποτέ δεν είπα ότι κάποιος έχει το δικαίωμα να κράζει (χρησιμοποιώ το ρήμα σου) την δουλειά του άλλου.Οι 7 πρώτες λέξεις της απάντησης σου δείχνουν ότι κατάλαβες πάντως...

The_bandit
03/07/2012, 20:08
Η δουλειά του είναι υποδειγματική και ο συγκεκριμένος δεν αρνήθηκε ποτέ να δώσει συμβουλές και την βοήθειά του. Και στην τελική ο καθένας κοστολογεί την δουλειά του και το γ......σι που έφαγε για να το φέρει εκεί που'το φέρε όπως και όσο νομίζει. Εμείς καθόμαστε στον καναπέ με φραπόγαλο και σχολιάζουμε το thread χωρίς να έχουμε ιδέα.

buckley
03/07/2012, 20:21
Η δουλειά του είναι υποδειγματική και ο συγκεκριμένος δεν αρνήθηκε ποτέ να δώσει συμβουλές και την βοήθειά του. Και στην τελική ο καθένας κοστολογεί την δουλειά του και το γ......σι που έφαγε για να το φέρει εκεί που'το φέρε όπως και όσο νομίζει. Εμείς καθόμαστε στον καναπέ με φραπόγαλο και σχολιάζουμε το thread χωρίς να έχουμε ιδέα.

Η "μεταλαμπάδευση" αυτή δεν είναι ο σκοπός του section ανακατασκευές οπότε μην σχολιάζουμε τα αυτονόητα ,εκτός αν εσύ πιστεύεις διαφορετικά...

The_bandit
03/07/2012, 20:23
Η "μεταλαμπάδευση" αυτή δεν είναι ο σκοπός του section ανακατασκευές οπότε μην σχολιάζουμε τα αυτονόητα ,εκτός αν εσύ πιστεύεις διαφορετικά...

Όσο ζείς μαθαίνεις........

Τίποτα δεν είναι αυτονόητο. Εάν ήταν, αυτό το thread δεν θα είχε λόγο ύπαρξης

buckley
03/07/2012, 21:14
Όσο ζείς μαθαίνεις........

Τίποτα δεν είναι αυτονόητο. Εάν ήταν, αυτό το thread δεν θα είχε λόγο ύπαρξης

Μου φαίνεται ότι συνεχώς καταλαβαίνεις τα μισά απ' αυτά που λέω.Ότι κανείς δεν έχει το δικαίωμα να μειώνει την δουλειά του άλλου το είπαμε ,πάμε παρακάτω.
Ότι ο καθένας μπορεί να ζητά ότι γουστάρει για την δουλειά του γνωστό πάμε παρακάτω ,οι αγγελίες άλλωστε και εδώ και αλλού δόξα τον θεό γι αυτό υπάρχουν.
Ας έρθουμε τώρα στο αυτονόητο για μένα που μάλλον δεν είναι για σένα.Ο σκοπός της ύπαρξης του section ανακατασκευές (για μένα τουλάχιστον) είναι η παρουσίαση εργασιών η ανταλλαγή απόψεων πληροφοριών προβλημάτων που ενσκήπτουν και πως αντιμετωπίζονται η μεταλαμπάδευση της γνώσης των παλαιοτέρων στους νέους και η ηθική ανταμοιβή των ολοκληρωμένων projects από τους ανθρώπους που κοπίασαν να ζωντανέψουν από simpson ως Bimota.
Προσωπικά αναπαλαιώνω από τις αρχές της δεκαετίας του 90 πολύ πριν το moto.gr και την ψηφιακή φωτογραφία από Rizzato ως 4κύλινδρο Suzuki.Αυτά.

263377
263378


Και να με συγχωρείτε για το spam.Τέλος

macgyver2180
03/07/2012, 22:22
Καλησπερα και απο εμενα.ειλικρινα δεν καταλαβα γιατι ανεβασες αυτο το thread? Θεωρω αδικη την επιθεση στο Σπυρο και πιστευω οτι η ευκολια με την οποια μιλας για μια ανακατασκευη -επισκευη πες το οπως θες αποδεικνυει οτι η μονη σχεση που εχει με το αθλημα ειναι μεσα απο εικονες του υπολογιστη!!!!!

Πιστευω οτι δεν εχεις μαυρισει ποτε τα νυχια σου......φιλικα παντα

Γλάρος
03/07/2012, 22:23
να πω την αληθεια.. ουτε εμενα μου αρεσαν πολλα πραγματα στο μηχανακι αλλα δεν σημαινει οτι δεν εγινε καλη δουλεια και ουτε την απαξιώ..η σελα δεν μου αρεσε καθολου η εξατμιση χαλια η μπακαζιερα τραγικη το καλυμα αλυσηδας.. αλλα και παλι ειναι θεμα πως το βλεπει ο καθενας!!

sv9cvk
03/07/2012, 23:11
χαλαρα εινα τα πραγματα εφοσον υπαρχει και ελευθερια του λογου...Ωστοσο ανεβασα τις φωτογραφιες εκει ωστε να δουν το δικο μου μηχανακι τα ατομα που ειχα ξεκινησει συζητηση και οχι ως ανακατασκευη(γενικα) γι αυτο αν θα ηταν εφικτο να επιστρεψουν εκει που ανεβηκαν αρχικα..ευχαριστω

Ελευθερια λογου υπαρχει ,οπως και θα πρεπει να υπαρχει και σεβασμος και ορια .

Να επιστρεψουν εκει που ηταν γιατι ? Για πιο λογο? Για να προστεθουν μερικες σελιδες "καλοπροαιρετου" σπαμαρισματος και αντιπαραθεσεων περι γνησιοτητας , κοστολογιου κλπ??? Καλα ειναι εδω .

Και μια και μιλας για γνησιοτητα και την υπερασπιστηκες τοσο ,το δικο σου ειναι γνησιο?
Πως? με την γνησια εξατμιση στο ντουλαπι ,μαζι με το γνησιο μοτερ ,και τα γνησια αμορτισερ και λαστιχα ???

Και πως κρινεις αν ενα μηχανακι αξιζει την τιμη που ζηταει ο ιδιοκτητης του? (Και αυτο το εκρινες "καλοπροαιρετα")

Σε πληροφορω οτι ισως ο καινουριος ιδιοκτητης να πληρωσε μονο την αξια των ανταλλακτικων του C90 .

Δεν μπορεις να κρινεις κοστολογιο με το ματι,γιατι αυτο ξεφευγει οταν δεν κανεις εκπτωσεις σε θεμα ποιοτητας (εστω και με μερικα ιμιτασιον ανταλακτικα) τωρα αν αυτο λεγεται ανακατασκευη ,επισκευη ,ανανεωση ,αναγεννηση ,η οπως ναναι ,ειναι το λιγοτερο και ανευ σημασιας.

Τελος παντων καλες βολτες με το παπι ,παντα ορθιος και καλοπροεραιτα παντα!!! :beer:

mikes
03/07/2012, 23:12
....... αν καταλαβα καλα η απορια σου ειναι αν ο σπυρος ποσταρει τις ανακατασκευες του για να ψαρεψει πελατες???

buckley
03/07/2012, 23:44
αν καταλαβα καλα η απορια σου ειναι αν ο σπυρος ποσταρει τις ανακατασκευες του για να ψαρεψει πελατες???

Αδερφέ απορία δεν υπάρχει και μην το προσωποποιείτε το να γίνουν οι ανακατασκευές παράρτημα των αγγελιών ναι το έπιασες δεν το γουστάρω !
ΥΓ Να μην ξεχάσω ,το παλικαράκι με το GLX που άρχισε μπλα-μπλα οκ είναι εκτός τόπου και χρόνου...Αυτά.

mikes
03/07/2012, 23:59
Αδερφέ απορία δεν υπάρχει και μην το προσωποποιείτε το να γίνουν οι ανακατασκευές παράρτημα των αγγελιών ναι το έπιασες δεν το γουστάρω !
ΥΓ Να μην ξεχάσω ,το παλικαράκι με το GLX που άρχισε μπλα-μπλα οκ είναι εκτός τόπου και χρόνου...Αυτά.

εγω τουλαχιστον αυτο που εχω παρατηρησει ειναι οτι ΟΛΟΙ εδω μεσα ανακατασκευαζουν ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ μηχανακια καθαρα για παρτη τους!

ο σπυρος ομως εκτος απο δικα του μηχανακια ανακατασκευαζει και ξενα τα οποια και ποσταρει προς τερψιν των οφθαλμων μας με τη συμφωνη γνωμη των ιδιοκτητων τους!

τωρα οσον αφορα τα δικα του, επειδη εχει το μικροβιο και τον τρωει ο πισινος του και θελει να ειναι μονιμα στην τρυπα του και να λερωνει τα χερια του, προκειμενου να χρηματοδοτησει
το επομενο προτζεκτ του πρεπει αναγκαστικα να πουλησει το προηγουμενο! επειδη τον γνωριζω και προσωπικα, και ειναι ατομο με ιδιετερη ποιοτητα χαρακτηρα και προσωπικοτητας
σε βεβαιωνω οτι ο μονος σκοπος που ποσταρει τις ανακατασκευες του ειναι για να μας προσφερει θεαμα καθως και να μας δειξει πως γινονται ορισμενα πραγματα! αν παρακολουθησεις
καποια ανακατασκευη βημα βημα, θα δεις οτι αναλυει και την παραμικρη λεπτομερεια, πως και γιατι πρεπει να γινει ετσι κτλ! τα ποστ του ειναι μεγαλο σχολειο, και αποτελουν εμπνευση
για πολλους εδω μεσα που εχουν ξεκινησει δικα τους προτζεκτ! ουδεμια σχεση με ψαρεμα πελατων εχει να κανει!!

alexnos
04/07/2012, 01:49
εχουμε ενα μηχανακι που εχει πολλα πραγματα ιμιτασιον πανω γιατι να αξιζει αυτα τα λεφτα???δεν εκρινα την δουλεια του σπυρου ως δουλεια και αντιθετως ειπα οτι εχει ριξει πολυ κοπο πανω..Εκρινα κατα τη γνωμη μου την λαθος επιλογη ανταλακτικων που εκανε..ispiros περιμενω την γνωμη σου για το δικο μου glx

FRAGISCOS
04/07/2012, 01:55
Δεν καταλαβαινω προς τι η ''επιθεση'' στο Σπυρο.
Ο ανθρωπος εχει φτιαξει καποια μηχανακια ,δεν μας ενδιαφερει αν ειναι δικα του η ξενα,δεν μας ενδιαφερει αν πληρωνεται η οχι.
Οσον αφορα το επιμαχο glx,δικο του ειναι ετσι γουσταρε,ετσι τοφτιαξε.
Δε ζητησε τη γνωμη και πολυ περισσοτερο τη βοηθεια (εκτος της ηθικης) κανενος απο δω μεσα.
Απεναντιας οπως ειπωθηκε και παραπανω,οι δουλειες του ειναι σαν σεμιναριο,τα μυστικα της τεχνης του τα δημοσιοποιει για τον καθενα μας,και επισης εχει βοηθησει ΠΟΛΥ κοσμο εδω μεσα.
Ας μην ειμαστε τοσο εριστικοι και να σκεφτομαστε πριν πουμε οτιδηποτε μπορει νε προσβαλλει τον οποιοδηποτε.
Αlexnos,δειξε μας ΜΙΑ δουλεια σου για να την κατακρινουμε η να την επιβραβευσουμε,και μετα συζηταμε.
Οσο για το παπι σου,οχι φιλε μου δεν μπορεις να το πεις ''μαμα''.

alexnos
04/07/2012, 02:06
Ελευθερια λογου υπαρχει ,οπως και θα πρεπει να υπαρχει και σεβασμος και ορια .

Να επιστρεψουν εκει που ηταν γιατι ? Για πιο λογο? Για να προστεθουν μερικες σελιδες "καλοπροαιρετου" σπαμαρισματος και αντιπαραθεσεων περι γνησιοτητας , κοστολογιου κλπ??? Καλα ειναι εδω .

Και μια και μιλας για γνησιοτητα και την υπερασπιστηκες τοσο ,το δικο σου ειναι γνησιο?
Πως? με την γνησια εξατμιση στο ντουλαπι ,μαζι με το γνησιο μοτερ ,και τα γνησια αμορτισερ και λαστιχα ???

Και πως κρινεις αν ενα μηχανακι αξιζει την τιμη που ζηταει ο ιδιοκτητης του? (Και αυτο το εκρινες "καλοπροαιρετα")

Σε πληροφορω οτι ισως ο καινουριος ιδιοκτητης να πληρωσε μονο την αξια των ανταλλακτικων του C90 .

Δεν μπορεις να κρινεις κοστολογιο με το ματι,γιατι αυτο ξεφευγει οταν δεν κανεις εκπτωσεις σε θεμα ποιοτητας (εστω και με μερικα ιμιτασιον ανταλακτικα) τωρα αν αυτο λεγεται ανακατασκευη ,επισκευη ,ανανεωση ,αναγεννηση ,η οπως ναναι ,ειναι το λιγοτερο και ανευ σημασιας.

Τελος παντων καλες βολτες με το παπι ,παντα ορθιος και καλοπροεραιτα παντα!!! :beer:


αν εσυ θεωρεις οτι ειναι δυσκολο το να το φερω στην αρχικη του μορφη με δυο βιδες στο μοτερ δυο στην εξατμηση και τεσσερις στα πισω αμορτισερ και τα ανταλακτικα να υπαρχουν στην ντουλαπα ανεπαφα τοτε τι να σου πω μαλλον ξερεις καλυτερα παντως το μοτερ του ειναι απειραχτο 90αρι αυτη η απαντηση παει σε ολους οσους λενε οτι το μηχανακι μου δεν ειναι 100% γνησιο τα αμορτισερ αλλαχτηκαν λογο οτι του glx τα εργοστασιακα ειναι πολυ μικρα και εφοσον στο μηχανακι γινεται καθημερινη χρηση δεν χρειαζοταν να χαλασουν ωστοσο για το μοτερ ξαναλεω οτι δεν χαλασα το απειραχτο 90αρι αλλα εφτιαξα ενα καινουργιο απο την αρχη ωστε να κανω τα γουστα μου στο γκαζι μεχρι να μου περασει και να ξαναφερω το παπακι στην κανονικη του μορφη που οπωσ εξηγησα δεν ειναι κατι παραπανω απο 8 βιδες η εξατμηση ηταν αναγκαια με το νεο μοτερ

alexnos
04/07/2012, 02:12
Ελευθερια λογου υπαρχει ,οπως και θα πρεπει να υπαρχει και σεβασμος και ορια .

Να επιστρεψουν εκει που ηταν γιατι ? Για πιο λογο? Για να προστεθουν μερικες σελιδες "καλοπροαιρετου" σπαμαρισματος και αντιπαραθεσεων περι γνησιοτητας , κοστολογιου κλπ??? Καλα ειναι εδω .

Και μια και μιλας για γνησιοτητα και την υπερασπιστηκες τοσο ,το δικο σου ειναι γνησιο?
Πως? με την γνησια εξατμιση στο ντουλαπι ,μαζι με το γνησιο μοτερ ,και τα γνησια αμορτισερ και λαστιχα ???

Και πως κρινεις αν ενα μηχανακι αξιζει την τιμη που ζηταει ο ιδιοκτητης του? (Και αυτο το εκρινες "καλοπροαιρετα")

Σε πληροφορω οτι ισως ο καινουριος ιδιοκτητης να πληρωσε μονο την αξια των ανταλλακτικων του C90 .

Δεν μπορεις να κρινεις κοστολογιο με το ματι,γιατι αυτο ξεφευγει οταν δεν κανεις εκπτωσεις σε θεμα ποιοτητας (εστω και με μερικα ιμιτασιον ανταλακτικα) τωρα αν αυτο λεγεται ανακατασκευη ,επισκευη ,ανανεωση ,αναγεννηση ,η οπως ναναι ,ειναι το λιγοτερο και ανευ σημασιας.

Τελος παντων καλες βολτες με το παπι ,παντα ορθιος και καλοπροεραιτα παντα!!! :beer:

αν κοιταξεις καλα την ανακατασκευη του σπυρου θα δεις οτι λεει σε αρκετα σημεια αυτο μπηκε ιμιτασιον εκεινο μπεικε ιμιτασιον και γενικα δεν το κρυβει αλλα αν δεις και προς το τελος του θεματος του εχω αναφερει σε ενα σχολιο τι ακριβως ειναι ιμιτασιον αν πεφτω καπου εξω σε αυτα που ειπα να μπει ο σπυρος να μου το πει
για να μπορεσεις και εσυ να καταλαβεις αν τα πραγματα τα ιμιτασιον φαινονται με το ματι η οχι
και κατι ακομα πως γινεται να μην κανεις εκπτωσεις στο θεμα ποιοτητας οταν βαζεις ιμιτα και κυριως στο θεμα του μοτερ που εκει πραγματικα ψαχνουμε την αξιοπιστια και συνεχιζω επισημενοντας ιμιτα κεφαλι και δεν μιλαμε για καποια πραγματα ιμιτα αλλα για τα περισσοτερα

alexnos
04/07/2012, 02:20
Αντε να βαλω και εγω ενα μαμα (εκτος ταπετσαρίας σέλας και αμορτισερ) :p

263347



alexnos
Ποσο μπορει να πουληθει κατι τετοιο μιας και εχεις εμπειρια

αν παρατηρεισες ειπα οτι μετα οτι δεν ειχα γνησιο το εχω αντικαταστησει με γνησιο και οτι δεν υπαρχει πανω στο μηχανι γνησιο ειναι στο ντουλαπι ποιο πανω αναφερω και τους λογους ευχαριστημενως??

alexnos
04/07/2012, 02:32
Καλησπερα και απο εμενα.ειλικρινα δεν καταλαβα γιατι ανεβασες αυτο το thread? Θεωρω αδικη την επιθεση στο Σπυρο και πιστευω οτι η ευκολια με την οποια μιλας για μια ανακατασκευη -επισκευη πες το οπως θες αποδεικνυει οτι η μονη σχεση που εχει με το αθλημα ειναι μεσα απο εικονες του υπολογιστη!!!!!

Πιστευω οτι δεν εχεις μαυρισει ποτε τα νυχια σου......φιλικα παντα

πως γινεται να να μην ξερω και να μιλαω μεσα απο υπολογιστη εφοσον ξερω τοσες πολλες λεπτομεριες τις οποιες εαν δεν μαυρισεις τα χερια σου και δεν ασχολιθεις δεν μπορεις να τις ξερεις και δεν μιλαω μεσα απο εικονες μιλαω μεσα απο πραξεις που εκανα στο μηχανακι μου απο την στιγμη που το αγορασα αλλαζωντας ολα τα ιμιτασιον ανταλακτηκα που ειχε με γνησια..θα σου δωσω ενα μικρο παραδειγμα οι βιδες στα πλαινα καπακια τα πλαστικα οι γνησιες ειναι ισιο κατσαβιδι και οχι αλεν που εχει χρησιμοποιηθει και κατι ακομα αν πας στο σαρακακη και ζητησεις καλυμα αλυσιδας θα σου δωσει σαν το δικο μου οχι σαν αυτο που εχει χρησιμοποιηθει για την ανακατασκευη / επισκευη

alexnos
04/07/2012, 02:37
ispiro το μονο που εχω να σου πω 100 φορες και να το καταλαβουν ολοι ειναι οτι δεν σχολιαζω το μερακι την τεχνη και ολη την δουλεια που εχεις κανει πανω στο glx αλλα οτι εχεις κανει καποιες λαθος επιλογες στα ανταλακτικα οι οποιοες θα σε οδηγουσαν στο τελοιο αποτελεσμα

alexnos
04/07/2012, 02:39
Δεν καταλαβαινω προς τι η ''επιθεση'' στο Σπυρο.
Ο ανθρωπος εχει φτιαξει καποια μηχανακια ,δεν μας ενδιαφερει αν ειναι δικα του η ξενα,δεν μας ενδιαφερει αν πληρωνεται η οχι.
Οσον αφορα το επιμαχο glx,δικο του ειναι ετσι γουσταρε,ετσι τοφτιαξε.
Δε ζητησε τη γνωμη και πολυ περισσοτερο τη βοηθεια (εκτος της ηθικης) κανενος απο δω μεσα.
Απεναντιας οπως ειπωθηκε και παραπανω,οι δουλειες του ειναι σαν σεμιναριο,τα μυστικα της τεχνης του τα δημοσιοποιει για τον καθενα μας,και επισης εχει βοηθησει ΠΟΛΥ κοσμο εδω μεσα.
Ας μην ειμαστε τοσο εριστικοι και να σκεφτομαστε πριν πουμε οτιδηποτε μπορει νε προσβαλλει τον οποιοδηποτε.
Αlexnos,δειξε μας ΜΙΑ δουλεια σου για να την κατακρινουμε η να την επιβραβευσουμε,και μετα συζηταμε.
Οσο για το παπι σου,οχι φιλε μου δεν μπορεις να το πεις ''μαμα''.

φιλε φραγκισκο μπορεις να μπεις εκει που εχω το μηχανακι μου και να διαβαζεις τον λογο τον οποιο δεν μπορεις να το πεις "μαμα" και με ποιο τροπο και ποσο ευκολα μαλιστα θα μπορουσε να χαρακτιριστει "μαμα"

alexnos
04/07/2012, 02:59
Καλησπερα και απο εμενα.ειλικρινα δεν καταλαβα γιατι ανεβασες αυτο το thread? Θεωρω αδικη την επιθεση στο Σπυρο και πιστευω οτι η ευκολια με την οποια μιλας για μια ανακατασκευη -επισκευη πες το οπως θες αποδεικνυει οτι η μονη σχεση που εχει με το αθλημα ειναι μεσα απο εικονες του υπολογιστη!!!!!

Πιστευω οτι δεν εχεις μαυρισει ποτε τα νυχια σου......φιλικα παντα

ειδα οτι καπου θα σχολιαζεισ οτι τα ιμιτασιον ανταλακτικα ειναι τελειως για τον π....ο γιατι ομως δεν καταλαβες οτι και εγω αυτο ακριβως κρινω???

McGyver
04/07/2012, 07:14
Ρε φίλε να σε ρωτήσω κάτι...

Μπήκες εδώ μέσα πριν δυο μέρες και το πρώτο (και μόνο) πράγμα που έκανες ήταν να μπεις σε ένα από τα πιο σοβαρά section του forum και να την πεις σε έναν άνθρωπο που έχει δώσει από τα καλύτερα δείγματα γραφής όσον αφορά ανακατασκευές και customization.

Προσπαθούν δέκα άνθρωποι να σου πουν να χαλαρώσεις αλλά εσύ το βιολί σου.

Θες να μου εξηγήσεις με απλά λόγια ΓΙΑΤΙ το κάνεις αυτό;

Και μην πετάξεις πάλι καμιά σπόντα περί "ελευθερίας του λόγου", ναι;

bulmont
04/07/2012, 07:48
Ρε φίλε να σε ρωτήσω κάτι...

Μπήκες εδώ μέσα πριν δυο μέρες και το πρώτο (και μόνο) πράγμα που έκανες ήταν να μπεις σε ένα από τα πιο σοβαρά section του forum και να την πεις σε έναν άνθρωπο που έχει δώσει από τα καλύτερα δείγματα γραφής όσον αφορά ανακατασκευές και customization.

Προσπαθούν δέκα άνθρωποι να σου πουν να χαλαρώσεις αλλά εσύ το βιολί σου.

Θες να μου εξηγήσεις με απλά λόγια ΓΙΑΤΙ το κάνεις αυτό;

Και μην πετάξεις πάλι καμιά σπόντα περί "ελευθερίας του λόγου", ναι;


Πιστεύω αγαπητέ, πως τον τελευταίο καιρό, ειναι αλήθεια πως το φόρουμ ειχε
πλαδαρέψει λίγο,και υπήρχε ανάγκη τόνωσης του ηθικού μας. Κατά διαστήματα, πάντα
κάποιος ξερόλας εμφανίζεται, μας την λέει με την αυθεντικότητα - ιδιοφυία του
και ..........από 'κει πάν' κι' άλλοι.

Ουτε ο πρωτος, ούτε ο τελευταίος (θα) ειναι, που αλλάζοντας ποδιά σ' ένα παπί (μπλιάχ)
απέκτησε απόλυτη σοφία και γνώση........ Χρειάζονται κι' αυτοί τις δύσκολες κι' ατέλειωτες
ώρες καταμεσίς στην έρημο..........

Sapadak
04/07/2012, 08:20
αν παρατηρεισες ειπα οτι μετα οτι δεν ειχα γνησιο το εχω αντικαταστησει με γνησιο και οτι δεν υπαρχει πανω στο μηχανι γνησιο ειναι στο ντουλαπι ποιο πανω αναφερω και τους λογους ευχαριστημενως??

Δε σε ρωτησα κατι τετοιο ρε παλικαρι, μαλλον μπερδεψες τα quote.
Λεω επειδη με αυτα που διαβαζω εχεις γνωση της αγορας των οριτζιναλ παπιων, και το συγκεκριμενο που εβαλα φωτο παραπανω το εχει γνωστος και δεν έχει ιδεα ποσα μπορει να πιασει, μπορεις να βοηθησεις?

a.fil
04/07/2012, 15:21
Πρωτα απ'ολα ενα μεγαλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ σε ολους αυτους τους κυριους που μοιραζονται την μαστορια τους ετσι ανοιχτα και απλοχερα με ολους τους υπολοιπους τριτους και λοιπους θεατες, που ουδεμια σχεση εχουν με τα προτζεκτ τους.Διχνοντας βημα βημα την ανακατασκευη τους μη κρατοντας ''μυστικα''.Οτι ακολουθει ειναι προς τον alexnos.Πρωτα απ'ολα δειξε σεβασμο αλλο τα @@ και αλλο τα κρεμμυδια.Με την παπατζα που αμολας φενεται πως το μοτοσακο σου ειναι και το πρωτο που καβαλας αποδειξη οτι 20 χρονων μαντραχαλας κ γυρευεις να βγαλεις γουστα με το glxακι χωρις να θελω να υποτιμησω το εν λογο μηχανακι ο τροπος που το προσεγγιζεις το θεμα διχνει απειρια,και εμεις με παπια μεγαλωσαμε και φουλ ιμιτασιον ητανε και μια χαρα την δουλεια τους κανανε και μεροκαματο βγαζανε, καλο ειναι το γνησιο, οταν βαστα η τσεπη.Αμα βαστα η δικη σου με γεια σου με χαρα σου, απο κει και περα δεν εισαι σε θεση να κρινεις τετοιες δουλειες υποδειγματικες για το ειδος τους.Σεβασμος φιλε δεν ειναι ολα ισα και ομοια

nassosxlvbros
04/07/2012, 15:55
Τι γράφουμε εδώ είπαμε; :confused:

Bowleno
04/07/2012, 16:00
Τι γράφουμε εδώ είπαμε; :confused:


Άλλο ένα ΕΠΙΚΟ θρεντ, τι άλλο; :lol:

Yorgoskos
04/07/2012, 16:28
φιλε μου συγνωμη που θα στο πω ετσι αλλα αν δεν μπορεις να εκτιμησεις δουλειες σαν του Σπυρου που ακομα και σε επαγγελματιες μηχανικους ειναι σπανιο να βρεις δεν ξερεις που πανε τα 4....και που σαι αν ολα ηταν 4 βιδες μπροστα 8 στην μεση και 10 πισω οι ανακατασκευες θα τελειωναν σε 2 ωρες και οχι σε ενα εναμιση μηνα...Για να κλεισω λοιπον αν καποια στιγμη εισαι σε θεση να κανεις μια ανακατασκευη στο επιπεδο του Σπυρου ή καλυτερη τοτε ισως και να εισαι σε θεση να συγκρινεις....μεχρι τοτε κρατα τα ματια σου ανοιχτα και φροντισε να μαθεις οσο περισσοτερα μπορεις απο ατομα σαν τον Σπυρο που μοιραζονται τις γνωσεις τους με ολη την καλη διαθεση.

sv9cvk
04/07/2012, 18:05
αν εσυ θεωρεις οτι ειναι δυσκολο το να το φερω στην αρχικη του μορφη με δυο βιδες στο μοτερ δυο στην εξατμηση και τεσσερις στα πισω αμορτισερ και τα ανταλακτικα να υπαρχουν στην ντουλαπα ανεπαφα τοτε τι να σου πω μαλλον ξερεις καλυτερα παντως το μοτερ του ειναι απειραχτο 90αρι αυτη η απαντηση παει σε ολους οσους λενε οτι το μηχανακι μου δεν ειναι 100% γνησιο τα αμορτισερ αλλαχτηκαν λογο οτι του glx τα εργοστασιακα ειναι πολυ μικρα και εφοσον στο μηχανακι γινεται καθημερινη χρηση δεν χρειαζοταν να χαλασουν ωστοσο για το μοτερ ξαναλεω οτι δεν χαλασα το απειραχτο 90αρι αλλα εφτιαξα ενα καινουργιο απο την αρχη ωστε να κανω τα γουστα μου στο γκαζι μεχρι να μου περασει και να ξαναφερω το παπακι στην κανονικη του μορφη που οπωσ εξηγησα δεν ειναι κατι παραπανω απο 8 βιδες η εξατμηση ηταν αναγκαια με το νεο μοτερ


αν κοιταξεις καλα την ανακατασκευη του σπυρου θα δεις οτι λεει σε αρκετα σημεια αυτο μπηκε ιμιτασιον εκεινο μπεικε ιμιτασιον και γενικα δεν το κρυβει αλλα αν δεις και προς το τελος του θεματος του εχω αναφερει σε ενα σχολιο τι ακριβως ειναι ιμιτασιον αν πεφτω καπου εξω σε αυτα που ειπα να μπει ο σπυρος να μου το πει
για να μπορεσεις και εσυ να καταλαβεις αν τα πραγματα τα ιμιτασιον φαινονται με το ματι η οχι
και κατι ακομα πως γινεται να μην κανεις εκπτωσεις στο θεμα ποιοτητας οταν βαζεις ιμιτα και κυριως στο θεμα του μοτερ που εκει πραγματικα ψαχνουμε την αξιοπιστια και συνεχιζω επισημενοντας ιμιτα κεφαλι και δεν μιλαμε για καποια πραγματα ιμιτα αλλα για τα περισσοτερα

Αν νομιζεις οτι το νοημα αυτων που εγραψα ειναι ποσες βιδες ειναι για να το ξανακανεις γνησιο η αν ειναι γνησιο το μηχανακι του Σπυρο ,και οχι κατι αλλο τοτε δεν μπορω να πω τιποτε αλλο γιατι θα παει στον βροντο!!
Καλη συνεχεια!!:(

srxakias
04/07/2012, 19:23
Η γνωμη μου ειναι οτι οσο προσπαθουμε να του δωσουμε να καταλαβει οτι ειναι λαθος, αυτη τη στιγμη δεν το καταλαβαινει.
Απο τη στιγμη που φτανει στο σημειο να κρινει εναν απο τους καλυτερους [ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ] γιατι σχεδον οι περισσοτεροι απο εδω μεσα εχουμε ζητησει την συμβουλη του [γνωμη του] και την εχει δωσει απλοχερα.
Το καλυτερο ειναι κατα τη γνωμη μου να του δωσουμε χρονο να μελετησει κ αλλες ανακατασκευες και τοτε θα κρινει με αλλο μάτι τις δουλειες του Σπυρου.
Η γνωμη μου ειναι παντα ειναι κ α λ ο π ρ ο α ι ρ ε τ η...........:a024::wave2:

vforever
04/07/2012, 21:45
Eγω παντως καταλαβα οτι το σημαντικοτερο ρολο στην ανακατασκευη τον παιζουν οι βιδες.Ναι?:D

sakis0547
04/07/2012, 21:52
Eγω παντως καταλαβα οτι το σημαντικοτερο ρολο στην ανακατασκευη τον παιζουν οι βιδες.Ναι?:D

και το καλυμμα της σελας..:lol::lol:

mikes
04/07/2012, 22:10
και να εχεις ολα τα γνησια στην ντουλαπα σου!

teogtp
05/07/2012, 00:57
και να εχεις ολα τα γνησια στην ντουλαπα σου!

Δε με λες!Εσύ το καλό σου το κουστούμι στην ντουλάπα σου δεν το'χεις?:lol:

ggs
05/07/2012, 10:18
Παρακολουθώντας μια «μίνι» αντιπαράθεση σχετικά με την «αυθεντικότητα» της ανακατασκευής του παπιού του Σπύρου , θα ήθελα να ρωτήσω ,όσους πραγματικά γνωρίζουν , Τι εννοούμε (διεθνώς) με τον όρο “restoring” ? restoring = ανακατασκευή ?

Πχ .
Παίρνω ένα γέρικο χρεπι και το κάνω όπως βγήκε από το εργοστάσιο μέχρι βίδας.

Παίρνω ένα γέρικο χρεπι και και του αλλάζω τα φώτα (και πολλά άλλα) και το βγάζω π.χ café racer.

Παίρνω ένα γέρικο χρεπι και το αφήνω οπτικά σχεδόν όπως βγήκε από το εργοστάσιο αλλάζοντας κάποια ανταλλακτικά με οριτζιναλ και κάποια με αφτερμαρκετ αλλά λειτουργικά (ίσως για λόγους κόστους , ή /και δυσκολίας εύρεσης , η/και καλύτερης λειτουργίας).

Οι παραπάνω κατηγορίες που ανήκουν ?



Υπάρχουν επίσημα κάποιες συγκεκριμένες προδιαγραφές για να χαρακτηριστεί μια ανακατασκευή ?
(Π.χ ξέρω ότι η ΕΛΠΑ για να δώσει πινακίδες κλασσικού κάνει κάποιον τεχνικό έλεγχο.)


Υγ.
το section «ανακατασκευές» με τις τρομερές δουλειές που έχουν παρουσιαστεί , νομίζω ότι κατέχει δικαιωματικά τον τίτλο του Πολυτιμότερου…
Προσωπικά , ευχαριστώ όλους αυτούς που μοιράζονται την τέχνη τους μαζί μας…

Υγ2
δεν ξέρω αν πρέπει να μπει εδώ ή σε άλλη κατηγορία , ας αποφασίσουν οι μόδιστροι…

sapila racing
05/07/2012, 10:49
Tο θέμα το εχουμε ξαναπιάσει αλλά απ εξω απ εξω στην ουσία.
Μια που ξεφυγε λίγο η κατάσταση πρόσφατα στο section, καλά έκανες και το έθιξες ωστε να γίνει μια συζήτηση και να τακτοποιηθεί το θέμα μια για πάντα και καλά έκανες και το έβαλες εδω.

Θα πώ μερικά πράγματα και μετα θα παρακολουθώ την πορεία της συζήτησης.

Κατ αρχήν 'Restoring' σημαίνει ανακατασκευή η αναπαλαίωση ας μην κολλήσουμε στις λέξεις, το νόημα ειναι που μας νοιάζει μια και οι λέξεις αυτές χρησιμοποιούνται κατα κόρον απο διάφορους αλλά ο καθενας μπορεί να εννοεί κάτι διαφορετικό.

Αλλος μπορεί να εννοεί οτι θέλει να φτιάξει την μηχανή του ακριβώς όπως ηταν οταν ηταν καινούρια, αλλος μπορεί να την κανει όλο νικελ και χρώμιο, αλλος να φτιάξει μονο το μοτέρ και να αφήσει την πατίνα των χρόνων πανω στην μοτο, αλλος πάλι κάνει customizing και το ονομάζει restoring.
Ολα καλά είναι , δεν ειμαστε επιτροπή διαγωνισμού καλλιστείων κλασσικών μοτό, οπου το λάθος χρώμα βίδας η ενα διαφορετικό σωληνάκι απο το original κοστίζει βαθμούς.
Εγω εχω αλλο στο μυαλό μου και θεωρώ οτι πρέπει να το κάνω ετσι κι ετσι, αλλος παλι θελει να το κάνει αλλιώς, δεν θα του επιβάλω εγω τι θα κάνει, ούτε και κανένας αλλος.

Η Λέσχη Φιλων Κλασσικής Μοτοσυκλέτας εκδίδει πινακίδες και άδειες της FIVA (Παγκόσμια Ομοσπονδία Κλασσικών Οχημάτων) και δεν εχει σχεση με πινακιδες ELPA κλπ. Για να γίνει αυτό η μοτοσυκλέτα περνάει απο τεχνική επιτροπή και άν περάσει μπαίνει και σε αντίστοιχη κατηγορία αναλογα την κατάσταση της και το originality, δηλαδή κατα πόσο ειναι original.
Δεν χρειάζεται να ειναι πχ βαμμένη οπως τότε, ούτε καν να εβγαινε ετσι, αλλά θα σημειωθεί στην αδεια.
Αν η μηχανή ειναι οτι ναναι, πχ σαν ενα δρεπανηφόρο BMW με ενα πηρούνι 3 μετρα που ειχε ερθει να τρεξει σε ενα ραλλυ και δεν το αφησαν (προ κανονισμού να ειναι πιστοποιημένες οσες μηχανες τρεχουν), τότε απλά δεν παίρνει πιστοποίηση και παει στο καλό.

Επανερχομαι σε λίγο λόγω δουλειάς. :wave2:

universalgr1
05/07/2012, 11:30
Κατ'αρχας πρεπει να σεβομαστε τους γηραιοτερους.. Οποτε Σπυρο,Χρηστο,Φραγκισκο και λοιπα ραμολια ρησπεκτ και μην ακουτε τιποτες.. :lol::lol::lol:

Δευτερον.. Οταν ενας ανθρωπος δουλευει πανω σε ενα μηχανακι,κουραζεται και παρ'ολα αυτα σταματαει καθε λιγο να φωτογραφισει και να μοιραστει μαζι μας μια δουλεια μπας και μας ανοιξει τα ρημαδια τα ματια,το λιγοτερο που του χρωσταμε ειναι ευγνωμοσυνη.

Τριτον.. Ακομα κι αν εχουμε ερωτησεις,αποριες,σκοτεινα σημεια.. Λεμε την αποψη/ερωτηση μας ευγενικα,χωρις υφακι. Τη μαγκια την αφηνουμε στην πλατεια.

Τεταρτον.. Restoring ειναι η επαναφορα, η αναπαλαιωση. Ακομα κι ενα γυαλισμα σε μια ασημενια κανατα restoring λεγεται. Τωρα αν ο τονος της γυαλαδας δεν ειναι ιδιος με το πώς γυαλιζε οταν κατασκευαστηκε,δεν ακυρωνεται το γεγονος οτι εγινε restoring.
Αν ομως παρουμε την κανατα,την πεταξουμε στην ντουλαπα και βαλουμε στο τραπεζι μια πλαστικη για να βγει το καλοκαιρι δεν σημαινει οτι καναμε κατι..

Τελος.. Η πολυτιμοτητα της ενοτητας αυτης ειναι αδιαμφισβητη και μερικα παιδια μαζι με το Σπυρο ειναι πρωτεργατες και βασικοι πυλωνες που τη στηριζουν.

Αυτα.. (εντελως καΚοπροαιρετα ομως.. :p )

Καλη συνεχεια μαγκες.. :beer:

universalgr1
05/07/2012, 11:37
Tο θέμα το εχουμε ξαναπιάσει αλλά απ εξω απ εξω στην ουσία.
Μια που ξεφυγε λίγο η κατάσταση πρόσφατα στο section, καλά έκανες και το έθιξες ωστε να γίνει μια συζήτηση και να τακτοποιηθεί το θέμα μια για πάντα και καλά έκανες και το έβαλες εδω.

Θα πώ μερικά πράγματα και μετα θα παρακολουθώ την πορεία της συζήτησης.

Κατ αρχήν 'Restoring' σημαίνει ανακατασκευή η αναπαλαίωση ας μην κολλήσουμε στις λέξεις, το νόημα ειναι που μας νοιάζει μια και οι λέξεις αυτές χρησιμοποιούνται κατα κόρον απο διάφορους αλλά ο καθενας μπορεί να εννοεί κάτι διαφορετικό.

Αλλος μπορεί να εννοεί οτι θέλει να φτιάξει την μηχανή του ακριβώς όπως ηταν οταν ηταν καινούρια, αλλος μπορεί να την κανει όλο νικελ και χρώμιο, αλλος να φτιάξει μονο το μοτέρ και να αφήσει την πατίνα των χρόνων πανω στην μοτο, αλλος πάλι κάνει customizing και το ονομάζει restoring.
Ολα καλά είναι , δεν ειμαστε επιτροπή διαγωνισμού καλλιστείων κλασσικών μοτό, οπου το λάθος χρώμα βίδας η ενα διαφορετικό σωληνάκι απο το original κοστίζει βαθμούς.
Εγω εχω αλλο στο μυαλό μου και θεωρώ οτι πρέπει να το κάνω ετσι κι ετσι, αλλος παλι θελει να το κάνει αλλιώς, δεν θα του επιβάλω εγω τι θα κάνει, ούτε και κανένας αλλος.

Η Λέσχη Φιλων Κλασσικής Μοτοσυκλέτας εκδίδει πινακίδες και άδειες της FIVA (Παγκόσμια Ομοσπονδία Κλασσικών Οχημάτων) και δεν εχει σχεση με πινακιδες ELPA κλπ. Για να γίνει αυτό η μοτοσυκλέτα περνάει απο τεχνική επιτροπή και άν περάσει μπαίνει και σε αντίστοιχη κατηγορία αναλογα την κατάσταση της και το originality, δηλαδή κατα πόσο ειναι original.
Δεν χρειάζεται να ειναι πχ βαμμένη οπως τότε, ούτε καν να εβγαινε ετσι, αλλά θα σημειωθεί στην αδεια.
Αν η μηχανή ειναι οτι ναναι, πχ σαν ενα δρεπανηφόρο BMW με ενα πηρούνι 3 μετρα που ειχε ερθει να τρεξει σε ενα ραλλυ και δεν το αφησαν (προ κανονισμού να ειναι πιστοποιημένες οσες μηχανες τρεχουν), τότε απλά δεν παίρνει πιστοποίηση και παει στο καλό.

Επανερχομαι σε λίγο λόγω δουλειάς. :wave2:

Τα ειπες ολα!!
:beer:

mikes
05/07/2012, 12:40
εγω νομιζω πως ΑΝΑΚΑΤΑΣΚΕΥΗ σημαινει κατασκευη εκ νεου! πραγμα που αυτοματα σημαινει οτι ναι μεν χρησιμοποιεις σαν βαση το ιδιο
μηχανακι, αλλα κανεις δεν σε αναγκαζει να το κανεις οπως ακριβως βγηκε απο το εργοστασιο! μπορεις ανετα να βαλεις τις δικες σου πινελιες!

τωρα αν το κανεις εντελως αλλο μηχανακι (οπως το c50 o σπυρος) η διαδικασια ονομαζεται customising!

αμα ομως το κανεις 100% εργοστασιακο (μεχρι και την τελευταια βιδα) τοτε κανεις ΑΝΑΠΑΛΑΙΩΣΗ!
αν και ο ορος αναπαλαιωση ειναι λιγο ακυρος για μενα καθως μεσες ακρες σημαινει εκ νεου παλαιωση!
δλδ τι? το ξανακανεις παλιο??:lol:

και φυσικα ολα αυτα εις την αγγλικην βρισκονται υπο τη σκεπη του ορου restoring!

bulmont
05/07/2012, 12:55
Αν η μηχανή ειναι οτι ναναι, πχ σαν ενα δρεπανηφόρο BMW με ενα πηρούνι 3 μετρα που ειχε ερθει να τρεξει σε ενα ραλλυ και δεν το αφησαν (προ κανονισμού να ειναι πιστοποιημένες οσες μηχανες τρεχουν), τότε απλά δεν παίρνει πιστοποίηση και παει στο καλό.

Επανερχομαι σε λίγο λόγω δουλειάς. :wave2:

Ως ιδιοκτήτης του δρεπανηφόρου θέλω να τονίσω πως ο λόγος (οπως μου ανακοινώθη από τους διοργανωτές)
που δεν μου επιτράπει να συμμετέχω στο εν λόγω ράλλυ ηταν ότι δεν πέρασα τεχνικό έλεγχο. Βέβαια αυτό συνέβη και με άλλες πολλές μοτοσυκλέττες μιάς και τεχνικός έλεγχος απλά δεν γινόταν Ειχε μάλλον να κάνει με την τότε
πρόσφατη αποχώρησή μου από την λέσχη κλασσικών της Πάτρας και το παρασκήνιο που παίχτηκε............

demk6
05/07/2012, 13:21
μπαινω στο μοτο πανω απο 4 μηνες,οι πρωτες ανακατασκευες που ειδα ηταν του σπυρου...ποτε δεν μου περασε απο το μυαλο να του την πω για κανενα λογο ισα ισα που τον θαυμαζω για το μερακι του,και εγω εκανα ανακατασκευη και εβαλα φλασακια ημιτασιον εξατμιση μοτοσπορτ και οταν το εβαψα δεν ελυσα το μπροστινο μου ειπαν τα παιδια την αποψη τους αλλα κανενας δεν εκατσε να μου τη πει,περαν αυτου με βοηθησαν αρκετες συμβουλες και δεν με εκραξε κανενας αντι λοιπον να κατσει να πει απλα και ομορφα την αποψη του,του επιτεθηκε με ενα κατεβατο...κριμα δηλαδη εχουν διαβασει δεκαδες το ποστ και ενας σκαλωσε αυτο μαλλον σημαινει κατι ας το κοιταξει το παλικαρι

sapila racing
05/07/2012, 13:21
Ως ιδιοκτήτης του δρεπανηφόρου θέλω να τονίσω πως ο λόγος (οπως μου ανακοινώθη από τους διοργανωτές)
που δεν μου επιτράπει να συμμετέχω στο εν λόγω ράλλυ ηταν ότι δεν πέρασα τεχνικό έλεγχο. Βέβαια αυτό συνέβη και με άλλες πολλές μοτοσυκλέττες μιάς και τεχνικός έλεγχος απλά δεν γινόταν Ειχε μάλλον να κάνει με την τότε
πρόσφατη αποχώρησή μου από την λέσχη κλασσικών της Πάτρας και το παρασκήνιο που παίχτηκε............


Ωχχ, που να το ξερα οτι ησουν εσυ. :look:

Δεν ημουν μπροστά οταν εγινε, αλλά ημουν παρών σε συζήτηση σχετικά.
Ετσι μπορώ να σε διαβεβαιώσω οτι δεν είχε καμμία σχέση με οτιδήποτε άλλο εκτός απο την μοσυκλέτα σου.
Ο κανονισμός τότε ανέφερε κατι περίπου σαν αυτό:
'Oι μοτοσυκλέτες πρέπει να μην έχουν μετατροπές που να αλλοιωνουν τον αρχικό χαρακτήρα τους'.
Ηταν χαλαρός κανονισμός, αλλά εσένα σε έπιασε, απ οτι ειχα ακούσει το μηχανάκι σου ήταν μετατροπή τσόπερ κι ειχε και κατι σαν δρεπανια στο πηρούνι, γι αυτό κι έγραψα δρεπανηφόρο χαριτολογώντας.
Βέβαια πρέπει να πω εδώ οτι κατα καιρούς ετρεξαν cafe racer που κι αυτά είχαν μετατροπές που αλλοίωναν τον χαρακτήρα της μοτο.
Εδω και καμποσο καιρό ο κανονισμός ειναι αυστηρός, κι εχουν μειωθεί και οι συμμετοχές αφού πλέον τρέχουν μόνο πιστοποιημένες μοτοσυκλέτες.
Χαίρομαι που αντιμετώπισες το πόστ σχετικά με την μοτοσυκλέτα σου διακριτικά, και δεν παρεξηγηθηκες. :wave2:
Εγω το έφερα σαν ενα παράδειγμα, δεν φανταζόμουν βέβαια οτι θ αηταν καποιος απο εδώ μέσα, αν κι επρεπε να το ψυλλιαστώ ίσως μια που εχω δεί φωτό με το BMW σου.

byron
05/07/2012, 13:24
Συγχωνεύτηκαν τα θέματα, και ισχύει οτι γράφω στο 1ο post.

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=129542

bulmont
05/07/2012, 13:57
Ωχχ, που να το ξερα οτι ησουν εσυ. :look:

Δεν ημουν μπροστά οταν εγινε, αλλά ημουν παρών σε συζήτηση σχετικά.
Ετσι μπορώ να σε διαβεβαιώσω οτι δεν είχε καμμία σχέση με οτιδήποτε άλλο εκτός απο την μοσυκλέτα σου.
Ο κανονισμός τότε ανέφερε κατι περίπου σαν αυτό:
'Oι μοτοσυκλέτες πρέπει να μην έχουν μετατροπές που να αλλοιωνουν τον αρχικό χαρακτήρα τους'.
Ηταν χαλαρός κανονισμός, αλλά εσένα σε έπιασε, απ οτι ειχα ακούσει το μηχανάκι σου ήταν μετατροπή τσόπερ κι ειχε και κατι σαν δρεπανια στο πηρούνι, γι αυτό κι έγραψα δρεπανηφόρο χαριτολογώντας.
Βέβαια πρέπει να πω εδώ οτι κατα καιρούς ετρεξαν cafe racer που κι αυτά είχαν μετατροπές που αλλοίωναν τον χαρακτήρα της μοτο.
Εδω και καμποσο καιρό ο κανονισμός ειναι αυστηρός, κι εχουν μειωθεί και οι συμμετοχές αφού πλέον τρέχουν μόνο πιστοποιημένες μοτοσυκλέτες.
Χαίρομαι που αντιμετώπισες το πόστ σχετικά με την μοτοσυκλέτα σου διακριτικά, και δεν παρεξηγηθηκες. :wave2:
Εγω το έφερα σαν ενα παράδειγμα, δεν φανταζόμουν βέβαια οτι θ αηταν καποιος απο εδώ μέσα, αν κι επρεπε να το ψυλλιαστώ ίσως μια που εχω δεί φωτό με το BMW σου.



Τι να πω ρε Αρη..... Ειχα τρέξει και στα δύο προηγούμενα classic trophy......Ειχαν κάνει δεκτη την
συμμετοχή μου, ξέροντας ποιός ειμαι και με τι μοτο συμμμετέχω.....Ηταν ασχημο να ταξιδεύω από τις 04.00
τα ξημερώματα, για να φάω πόρτα από τηνλέσχη της Αθήνας, η οποία έκανε εκδούλευση-εξυπηρέτηση
στην αμαρτωλή (τότε) λέσχη της Πατρας

263465

Η φώτο από το 2ο trophy

byron
05/07/2012, 14:10
Τι

τα δρεπάνια αποτελούν χαριτωμένη εικαστική παρέμβαση. Αυτά κάτω απ΄το μοτέρ τι είναι? :confused:

bulmont
05/07/2012, 14:19
τα δρεπάνια αποτελούν χαριτωμένη εικαστική παρέμβαση. Αυτά κάτω απ΄το μοτέρ τι είναι? :confused:

Ελα ρε αντμινιστράτορα....φαντασία θέλει...

byron
05/07/2012, 14:48
Ελα ρε αντμινιστράτορα....φαντασία θέλει...

Σουτιέν για τα βυζιά του boxer?
Ελαιοσυλλέκτης ?
Αεροτουρπίνα?
Ποδιά για τα πεζοδρόμια?

lspiros
05/07/2012, 14:51
συμφωνω με τους προλαλησαντες σχεδον σε ολα.
κατανοω πληρως την αναγκη και την προσπαθεια επαναφορας μιας μοτοσυκλετας σε οσο πιο original κατασταση γινεται,αλλα για μενα δεν ειναι αποτρεπτικη η χρηση ενος after market εξαρτηματος οταν δεν αλλοιωνει τον χαρακτηρα της μοτοσυκλετας και την κανει πιο λειτουργικη.
θαυμαζω τον χρηστο,τον φραγκισκο,macgyver,tom kissas, και τα αλλα παιδια πχ που ανακατασκευαζουν original,δεν μπορω να μην θαυμασω ομως πχ τον vag70 που πλαθει μεταλλο και δημιουργει κατι εκ νεου.
δυστηχως η ευτυχως λογο καψουρας με τα διτροχα ειχα την τυχη να γνωρισω ανθρωπους και απο δω μεσα αλλα και εξω που ολη η γοητεια ηταν η τεχνικη τους και οχι η επιλογη των υλικων.
δηλαδη ο Γιαννης ο αμπατζης δεν εβαψε το custom cub με γνησιο χρωμα,αλλα αν δεις πως χορευει με το πιστολι μονο αυτο δεν θα σε νοιαξει.
ο θοδωρης ο μανιατακος εφτιαξε στον τορνο τον λεβιε ταχυτητων του custom cub με ενα σκουριασμενο σιδερο απο καγγελο:sick:
οποτε οποιο δρομο και αν διαλεξουμε μονο ομορφα πραγματα εχουμε να μοιραστουμε,να βοηθησουμε ο ενας τον αλλο αλλα και να πειραξουμε τη δουλεια του αλλου καλοπροαιρετα ειλικρινα ομως...
το επομενο project ειναι μια παλια μοτοσυκλετα που πολλοι εδω μεσα sapila,sv9cvk,fragiskos κτλ κτλ θα θελαν να δουν σε μαμα μορφη,ε λοιπον λαμογια φιλοι μου η καταγωγη μου απο το ζεφυρι θα υπερνικησει παλι:lol:

bulmont
05/07/2012, 15:21
τα δρεπάνια αποτελούν χαριτωμένη εικαστική παρέμβαση. Αυτά κάτω απ΄το μοτέρ τι είναι? :confused:

Λοιπόν επειδή η μηχανή ειχε ανασηκωθει λόγω αλλαγμενου μπροστινου συστήματος
έπρεπε κάπως να καλυφθεί το κενό που δημιουργήθηκε. Τοποθετήθηκαν λοιπόν αυτές
οι βάσεις από ανοξείδωτη λαμαρίνα (0,5 cm) oι οποίες διαμορφώθηκαν με τροχό (σβουράκι)
γιά να λειτουργήσουν σαν βάσεις γιά εξτρα μαρσπιέ. Τα οποία τοποθετήθηκαν αρκετά
αργότερα......

Και ναι η ανοξείδωτη λαμαρίνα κόβετε με σβουράκι (κάποιος ειχε αυτήν την απορία πρίν
από λιγο καιρό)

bulmont
05/07/2012, 15:22
Σουτιέν για τα βυζιά του boxer?
Ελαιοσυλλέκτης ?
Αεροτουρπίνα?
Ποδιά για τα πεζοδρόμια?

Γατοσφάχτες μήπως;;;;

Shaolin Monk
05/07/2012, 15:37
Εγω δεν ξερω τι λετε.... Εμενα η γυναικα μου χαρηκε που ο Χρηστος ο κωλογερος ασχολειται με ανακατασκευες.... Ολο και καποιο παλιο λυχναρι ή καποια τετζερη θα του παει για αμμοβολη.... Αποδειχτηκε το πτιο χρησιμο κομματι του φορουμ.... Οσο για τον Σπυρο, οταν πηγα σπιτι του, ενα εχω να πω: Maxwell..... Αισχος.... Δεν ειχε καν Nes cafe... Ξερετε, αυτον της Nestle.... Τον οριτζιναλ λεμε....


Καλα σας τα λεει ο μικρος λοιπον.....

FRAGISCOS
05/07/2012, 18:11
φιλε φραγκισκο μπορεις να μπεις εκει που εχω το μηχανακι μου και να διαβαζεις τον λογο τον οποιο δεν μπορεις να το πεις "μαμα" και με ποιο τροπο και ποσο ευκολα μαλιστα θα μπορουσε να χαρακτιριστει "μαμα"
Εχω ανεβασει εδω μεσα μια ανακατασκευη μου (honda c50 12v) με περιληπτικες φωτο.
Με καποιες αλλαγες γινεται μαμα,οπως και ολα τα μηχανακια του κοσμου.
Ομως φιλε μου,αυτο το μηχανακι,οπως και το μηχανακι στις φωτο που δημοσιευσες ΟΠΩΣ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΑΜΑ.
Και γω εχω τα γνησια στο ντουλαπι ε και???
Σε πληροφορω λοιπον οτι ΕΓΩ εδωσα στο Σπυρο Γνησιο καρμπ και εξατμιση και τα εχει κι αυτος στο ντουλαπι,η τα εδωσε στο νεο ιδιοκτητη.
Και εχει (τα εχω δει ) και ΟΛΑ τα υπολοιπα ανταλλακτικα ΓΝΗΣΙΑ.
Εδω μεσα φιλε μου ειμαστε μια παρεα κοι ποσταρουμε τις δουλειες μας γιατι κ@υλωνουμε να τις δειχνουμε.
ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΑΡΕΣΟΥΜΕ.
Και εν πασει περιπτωσει ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ καταλαβαινω προς τι η επιθεση στο Σπυρο
:confused:

sv9cvk
05/07/2012, 18:57
Εγω δεν ξερω τι λετε.... Εμενα η γυναικα μου χαρηκε που ο Χρηστος ο κωλογερος ασχολειται με ανακατασκευες.... Ολο και καποιο παλιο λυχναρι ή καποια τετζερη θα του παει για αμμοβολη.... Αποδειχτηκε το πτιο χρησιμο κομματι του φορουμ.... Οσο για τον Σπυρο, οταν πηγα σπιτι του, ενα εχω να πω: Maxwell..... Αισχος.... Δεν ειχε καν Nes cafe... Ξερετε, αυτον της Nestle.... Τον οριτζιναλ λεμε....


Καλα σας τα λεει ο μικρος λοιπον.....


Καλα ρε πετ ντοκτορ θα τα πουμε απο κοντα εμεις!!!
Και στον επομενο καφε θα ερθω με ενα ανακατασκευασμενο τσιγκινο κουτι νες καφε ολο οριτζιναλ λεμε!!!

The_bandit
05/07/2012, 19:06
Ρε φίλε να σε ρωτήσω κάτι...

Μπήκες εδώ μέσα πριν δυο μέρες και το πρώτο (και μόνο) πράγμα που έκανες ήταν να μπεις σε ένα από τα πιο σοβαρά section του forum και να την πεις σε έναν άνθρωπο που έχει δώσει από τα καλύτερα δείγματα γραφής όσον αφορά ανακατασκευές και customization.

Προσπαθούν δέκα άνθρωποι να σου πουν να χαλαρώσεις αλλά εσύ το βιολί σου.

Θες να μου εξηγήσεις με απλά λόγια ΓΙΑΤΙ το κάνεις αυτό;

Και μην πετάξεις πάλι καμιά σπόντα περί "ελευθερίας του λόγου", ναι;

Πέστα Χρσυσόστοοοοοομεεεεεεεεεεε:D:D:D:D:D:D:D:D:D

Ψηλέας
05/07/2012, 20:28
Λειπω καιρο απο το φορουμ για προσωπικους λογους και με διαθεση στα ταρταρα,ανοιξα λοιπον σημερα να χαζεψω λιγο και επεσα πανω σ αυτο,τι εγινε ρε μαγκες?κοτετσι εγινε το φορουμ.εμεις το αγαπησαμε γιατι ηταν ενας χωρος παθιασμενων ανθρωπων με πολυ αγαπη για μαστορεματα ,αμοιβαιο σεβασμο και διαθεση απο ολους να μοιραστουν γνωσεις και τεχνη και κυριως οι μεγαλυτεροι που εχουν πραγματικα να δωσουν πολλα.Οσο για την αυθαδεια μερικων ο πατερας ενος παιδικου μου φιλου λεει
ΝΑΥΤΕΣ ΠΟΥ Γ @ΜΗΣ @ΜΕ ΓΙΝΑΝ ΚΑΠΕΤΑΝΑΙΟΙ

vag 70
05/07/2012, 21:40
τι εγεινε ρε παιδια εδω?:confused:
μετακομισα στα γιαννενα λογο δουλειας και εγειναν ολα μπαχαλο?
εγω τι να κανω τωρα?
να το φτειαξω το virago custom αλα vag η πρεπει να το κανω μαμα?
και αν δεν βρω γνεισιες βιδες?

bulmont
05/07/2012, 22:00
τι εγεινε ρε παιδια εδω?:confused:
μετακομισα στα γιαννενα λογο δουλειας και εγειναν ολα μπαχαλο?
εγω τι να κανω τωρα?
να το φτειαξω το virago custom αλα vag η πρεπει να το κανω μαμα?
και αν δεν βρω γνεισιες βιδες?

Σωπα καυμένε..... Κάποιος θα 'χει χωμένες σε καμμιά ντουλάπα να σου δώσει......

universalgr1
05/07/2012, 22:58
Σωπα καυμένε..... Κάποιος θα 'χει χωμένες σε καμμιά ντουλάπα να σου δώσει......


:lol: :lol: :lol:

wolfi
05/07/2012, 23:26
Σωπα καυμένε..... Κάποιος θα 'χει χωμένες σε καμμιά ντουλάπα να σου δώσει......

:a012::a23::a23:

motoexelixis
06/07/2012, 09:17
Παρακολουθω με μεγαλο ενδιαφερον την συζητηση στο συγκεκριμενο θρεντ και ειλικρινα δε καταλαβαινω ορισμενα πραγματα..

Ειναι εδω μεσα ορισμενοι ανθρωποι, οι οποιοι παρα τον φόρτο εργασιας που ενδεχομενως εχουν, μιας που δεν διακρινω απο καπου οτι αυτο που κανουν ειναι το κυριο επαγγελμα τους,
μοιράζονται μαζι μας την αγαπη τους για τις ανακατασκευες, και οι περισσοτεροι για να μη πω ολοι ,το παρουσιαζουν λεπτομερεστατα χωρις να δισταζουν να απαντησουν σε οποιο ερωτημα προκυπτει απο τους υπολοιπους....

Ο Σπυρος, ο Χρηστος, ο φραγκισκος, ο σαπιλας και ολα τα υπολοιπα παιδια, κατα καιρους εχουν παρουσιασει αψογα δειγματα δουλειας,δειχνοντας σε ολους μας, οτι το μερακι ξεχειλιζει σε αυτο το φορουμ, και κατα την γνωμη μου τα παιδια αυτα ειναι ενας σημαντικος λογος που το φορουμ ονομαζεται moto.gr.

Σε καμια περιπτωση δε φανταζομουν ποτε, οτι ο οποιοσδηποτε θα μπορουσε να εντοπισει κατι αρνητικο σε μια ανακατασκευη, που σκοπος της ειναι να επαναφερει στη ζωη μηχανακια του παρελθοντος που λιγο πολυ ειχαμε την τυχη να οδηγησουμε καποτε,και τωρα μπροστα στα ματια μας βλεπουμε να ξαναγενιουνται.

Το αν χρησιμοποιουνται original η οχι ανταλλακτικα, ειναι το λιγοτερο σε μια τετοιου ειδους διαδικασια ,μιας που δεν ειναι αυτος ο λογος της ανακατασκευης, αρα δε νομιζω οτι ειναι αξιο λογου κατι τετοιο.

Εν ολιγης θα θελα να πω στα παιδια που μπαινουν στον κοπο να ποσταρουν εδω τις ανακατασκευες τους, να συνεχισουν να το κανουν, δινοντας με αυτον τον τροπο και σε εμας,την ευκαιρια να ζησουμε λιγη απο την μαγεια του "ταξιδιου " που αυτοι με τον τροπο τους μας προσφερουν....

Συνεχιστε μαγκες να δινεται τροφη στο λαο, οι προσπαθειες ολων σας ειναι αξιεπαινες και αποτελουν πρωτης ταξεως "μπουσουλα" για ολους οσους βρεθουν καποτε στην ιδια διαδικασια με εσας, εχοντας ομως στα χερια τους ενα πολυ σημαντικο βοηθημα.....

:a23::a23::a23:

Shaolin Monk
06/07/2012, 10:00
...... :


Απλα νομιζω οτι περιεγραψες ολα οσα σκεφτομαστε οι περισσοτεροι εδω μεσα.... :)

universalgr1
06/07/2012, 11:02
Βασικα κακως ασχοληθηκαμε.. Δεν χρειαζεται ουτε ο Σπυρος,ουτε κανεις να αποδειξει τιποτα σε κανεναν.

Χρωσταμε σ'αυτα τα παιδια ευγνωμοσυνη.. Οχι επικριση(ειδικα οταν αυτη πηγαζει απο ασχετοσυνη..)

Επισης ο ορος restoring εξηγηθηκε αριστα απ'τον sapila,επισης μπορει να αφεθει και λιγο πιο ελευθερος,αλλωστε δεν ενδιαφερει πιστευω καποιον ο ακριβης ορος,οταν βλεπει αυτες τις δουλειες εδω μεσα..

Να 'μαστε καλα λοιπον και καλη συνεχεια σε ολα τα παιδια με τα project τους!!
:beer:

bulmont
07/07/2012, 16:07
Μία παρατήρηση που θα ήθελα να κάνω μιάς και ασχολουμαι με ανακατασκευές - αναπαλαιώσεις
μετατροπές κλπ κατά βάση παλαιων μοτοσυκλεττών ειναι πως αύτό που με ενδιαφέρει περισσότερο
ειναι κάποια οχήματα (είτε μοτοσυκλέττες, ειτε αυτοκίνητα, είτε τρακτέρ ή φορτηγα) να γλυτώσουν
την χωματερή η την πρέσα του παλιατζή και ας μην ειναι εκατό τις εκατό όπως βγήκαν από την
γραμμή παραγωγής.
Ας γλυτώσουν κάποια από την καταστροφή και άς έχουν διαφορετικό χρώμα ή μιά άλλη σέλλα
από το προτότυπο. Ετσι κι' αλλιώς πολλά πράγματα έχουν αλλάξει από τις δεκαετίες 30-40-50 κλπ
και πιστεύω πως ειναι σωστό να το εκμεταλευόμαστε αυτό. Γιά παράδειγμα τα χρώματα. Ειναι πολύ
ανώτερα τώρα και κάποιος που μπαίνει στην διαδικασία της αναστήλωσης ενός παλαιού οχήματος
καλά θα κάνει να χρησιμοποιήσει τα σύγχρονα υλικά (στοκους, αστάρια, χρώματα, βερνίκια) γιά να
έχει καλύτερο και με μεγαλύτερη διάρκεια αποτέλεσμα.
Η ''γραμμή'' μου λοιπόν ειναι πρώτα - πρώτα να σωθούν από την καταστροφή κάποια παλιά οχήματα
και μετά γιά αυθεντικότητες κλπ, βλέπουμε, ανάλογα με τα γούστα και την τσέπη του καθενός........

bulmont
07/07/2012, 16:11
Και φυσικά όσοι έχουν ζήσει την ανακατασκευή - αναπαλαίωση κάποιου παλαιού οχήματος
γνωρίζουν την ''γλύκα'' και το αίσθημα που σε κατακλύζει το διάστημα που ασχολείσαι
μ' αυτό και αυτό δεν μπορεί να στο στερήσει καμμιά κριτική όσο πικρόχολη κι' αν ειναι....

Bowleno
07/07/2012, 17:12
Απλα νομιζω οτι περιεγραψες ολα οσα σκεφτομαστε οι περισσοτεροι εδω μεσα.... :)


:beer:

Όλοι εκτός από έναν....:rolleyes:

sakis0547
09/07/2012, 00:44
:beer:

Όλοι εκτός από έναν....:rolleyes:

EEE αυτος ο ενας μπηκε εκανε ανω κατω και μην τον ειδατε τον παναη...

Shiatman
11/07/2012, 19:29
:eleison:

7 σελίδες γιά αυτό το θέμα; απορώ που βρίσκετε την όρεξη να του απαντάτε...


:beer::beer::beer:

KotsosDR
06/09/2012, 01:57
Γ>Τ>Π τοση φασαρια για παπιά ??????????????????? παπια ρε παιδια ??? δηλαδη Next ??? ποσο ποιο χαμηλα ??? Και αντε να διαβαζα τιποτα πιτσιρικαδες που τα παπια ειναι 1000 ss γι αυτους .... ( ειχα και παπι , και chally takegawa kai ola .... νιωθω ) αλλα κοντζαμ μαντραχαλοι ? Και οχι το δικο μου ειναι καλυτερο απο το δικο σου .. εχει την εργοστασιακη μαλακια ενω το δικο σου αν και καλυτερο δεν ειναι εργοστασιακο ... ζηλια ψωρα....

και στην Öhlins να το εστελνε και να κανανε ειδικη παραγγελια , θα ηταν ιμητασιον για εσας ........ οχι κατι αλλο ... ιμιτασιον σημαινει ακριβες αντιγραφο ..δηλαδη κατι που τουλαχιστον οπτικα ειναι .. ιδιο με το μαμα ( ετσι να το αναφερω και αυτο γιατι ειναι μια σπαστικη νοοτροπια που συνανταω κυριος σε συνεργεια αντιπροσωπιων απο δεκαετια 90 , οτιδοιποτε μη εταιριακο το βαφτιζανε ιμητασιον και ας ηταν ζαντες ΟΖ μαγνησιου .... )

Ο ανθρωπος μπηκε στο κοπο να μας δειξει τη δουλεια του , να μας μαθει 5-6 πραγματα , να μοιραστει μερικα συναισθηματα και εσεις αυτοδιοριστηκατε κριτηκη επιτροπη .... τι ειναι εδω ? κανενας διαγωνισμος η φορουμ οπου "μοιραζομαστε" γνωσεις - εμπειριες - συναισθηματα ??????

Αν ισχυει το δευτερο γιατι δεν σεβεστε αυτο που θελει να μοιραστει ο ανθρωπος.. οπως θελει αυτος να το μοιραστει ???

Τελως παντων :a12:

Σπυρο μπραβο και απο εμενα και για τη δουλεια , και για τον κοπο που εκανες να μοιραστεις μαζι μας , και σε ευχαρηστω γιατι με μπριζωσες να κατσω να ασχοληθω με το δικο μου μονος μου και να μη γινω πελατης σου η καποιου αλλου (αυτο γιατι διαβασα κατι περι ψαρεματως πελατων ) :eleison: