PDA

View Full Version : Honda chaly



Σελίδες : [1] 2

ChrisD
05/07/2012, 14:42
Νεος σχετικα κι εγω εδω μεσα και ειπα να γνωριστουμε απο τις ανακατασκευες.
Σε αυτοκινητα εχω ασχοληθει καιρο τωρα κι εχω κανει 3-4 ειτε βαρβατες ειτε πιο...light, αλλα ειπα να δοκιμασω και την τυχη μου στα μηχανακια ξεκινωντας με κατι που θεωρω εγω τουλαχιστον απλο, ενα honda chaly.....ή και δυο chaly μαζι (θα δειτε παρακατω τι εννοω) και αν δω οτι τα παω καλα να ανεβασω κατηγορια αργοτερα καθως θελω να πιασω καποια στιγμη στα χερια μου και καμια κλασσικη μηχανη!

Η ιστορια ξεκιναει με ενα chaly που αγορασε ο πατερας μου καπου το '90 για να εχει κατι να πηγαινει δουλεια. Τα χρονια περασαν απο τοτε, το μηχανακι περασε στα χερια μου, μεχρι που το παρατησα γιατι με βολευε καλυτερα το αυτοκινητο λογω δουλειας. Ελα ομως που πριν 5-6 χρονια αρχισα να το χρησιμοποιω παλι, ειχα μαθει και μερικα πραγματακια απο τις αναπαλαιωσεις αυτοκινητων και δεν ενιωθα καλα καβαλωντας το χάλι που ειχε καταντησει και ετσι αποφασισα να το συμμαζεψω. Στην ουσια ηθελε, ενα βαψιματακι, λαστιχα, εξατμηση και επισκευη στη σελα που ειχε σκιστει.
Μια και δυο ξεκινησα να το κανω καμματια και του εριξα κι ενα βαψιμο φερνωντας το σε λογαριασμο και δημιουργωντας κατι ομορφο.
Δυστυχως δεν εχω φωτογραφιες απο τοτε, αλλα θα κοιταξω να βρω και να βαλω αργοτερα μια απο το πως ηταν, το πως εγινε.

Το μηχανακι το χρησιμοποιω συχνα πλεον, αλλα απο τοτε δε ξανασχοληθηκα μαζι του περα απο τα απλα σερβις, κυριως λογω χρονου. Περασε ο καιρος και αρχισα να βγαινουν στην επιφανια προβληματακια οπως σταβωμενες ζαντες απο λακουβες και πεσμενα φρενα.
Εκνευριστικο προβλημα το πρωτο μιας και το μηχανακι "χορευει" απο μια ταχυτητα και πανω, ενω απο τα φρενα, το εμπρος καλα κρατει (πολυ καλα θα ελεγα για ταμπουρο) αλλα το πισω δυστυχως μας αφησε χρονους. Αλλαγη φερμουιτ δεν επιφερει μεγαλες βελτιωσεις μιας και το προβλημα ειναι στο ιδιο το ταμπουρο (κεντρο ζαντας δηλαδη) και το chaly ειναι απο τα τελευταια εισαγωγης με τα πλαστικα κομματια και 3ακτινες ζαντες, αρα μου ειναι δυσκολο να βρω και νεο κεντρο.

Ψαχνωντας να δωσω λυση στα παραπανω προβληματα, αποφασισα να κανω και λιγο tuning (μιας και το εχω κι αυτο στο αιμα μου μαζι με τις αναπαλαιωσεις) και να αλλαξω ζαντες-φρενα....με τι αλλο φυσικα, παρα με δισκοφρενα και αντιστοιχες ζαντες που να δεχονται δισκους. Ευκολα πραγματα να τα βρει κανεις αφου υπαρχουν πολλα για το αδερφακι του chaly, το dax;)

Μιας και μιλαμε για "πατεντα" πλεον πανω στο μηχανακι κι επειδη δεν εχω την δυνατοτητα να το παροπλισω μεχρι να γινουν οι μετατροπες βρηκα κι αγορασα ενα δευτερο για να το χρησιμοποιησω για...πειραματοζωο και να κανω προχειρα δεσιματα, μετρησεις και οτι χρειαστει γενικα. Το μονο που του ελειπε ηταν το μοτερ, αλλα αυτο δε με ανησυχει προς το παρον.
Αργοτερα που θα τελειωσω τις πατεντες στο πρωτο θα το πιασω κι αυτο να το κανω μια ανακατασκευη. Ετσι λοιπον θα γινει δουλεια σε δυο chaly μαζι

Παραθετω και μια φωτο απο το "πειραματοζωο" απο την μερα που το μαζεψα σπιτι. Το υπολοιπο ειναι μεσα σε κουτια μιας και δε χωραγε στο αμαξι κι επρεπε να το λυσω για να το φορτωσω

Kotselakos
05/07/2012, 14:52
Καλώς ήρθες και καλή αρχή!

:a014::a014:

GIXXERAKIAS
05/07/2012, 15:30
Η ιστορια ξεκιναει με ενα chaly που αγορασε ο πατερας μου καπου το '90 για να εχει κατι να πηγαινει δουλεια. Τα χρονια περασαν απο τοτε, το μηχανακι περασε στα χερια μου, μεχρι που το παρατησα γιατι με βολευε καλυτερα το αυτοκινητο λογω δουλειας.

Διαβάζοντας αυτές τις γραμμές ένοιωσα σαν να τις έγραψα εγώ.:)

Τι μου θύμισες.....δυστηχώς όταν άρχιζε ο μικρός μου αδερφός τις βόλτες και αυτός με το Chaly,του έδωσε μία σε ένα στόπ με αυτοκίνητο (ευτυχώς έπεσε σε φίλο μου και δεν έπαθε τίποτα πέρα από γρατζουνιές) και το ξαπόστειλε στην αποθήκη μέχρι την μέρα που το έδωσα για απόσυρση για το Gixxer μου.

Καλή αρχή και ελπίζω να αξιωθώ και γώ κάποτε να πάρω ένα Chaly και να το κάνω κουκλάκι όπως αυτά που εννίοτε έχω δεί εδώ μέσα ανακατασκευασμένα.:beer:

Volo
05/07/2012, 20:38
Πω ρε φίλε όποτε βλέπω chaly (σπάνια πια) με παίρνουν τα ζουμιά. Ο πατέρας μου
το οδηγούσε αυτό δεκαετία 80. Παίζει να είναι και το πρώτο μηχανάκι που έκατσα
απάνω!
Καλό "πείραμα" :beer:

FRAGISCOS
07/07/2012, 22:05
Καλωσηρθες στην παρεα μας!!
Καλη αρχη με το τσαλι και αμα θελεις βοηθεια,εδω ειμαστε!!:beer:

ChrisD
14/07/2012, 20:08
Λογω δουλειας και περιορισμενου χρονου δεν εχω προλαβει να ασχοληθω και πολυ. Εξαλλου το ολο προτζεκτ θα παει αργα αργα για να γινει και σωστο.

Θα παραθεσω για αρψη 2-3 φωτο απο το πως ηταν το μηχανακι οταν επεσε στα χερια μου και πως εγινε μετα το πρωτο συμμαζεμα. Το κακο ειναι οτι τοτε δεν επαιζε ψηφιακη φωτογραφικη οποτε δεν εχω σχεδον καθολου υλικο απο την ολη εργασια, αλλα αφου θα ζυμμαζευτουν μερικα πραγματακια τωρα θα φανει και το παλιο εργο πιστευω.
Παμε λοιπον:
Πριν το βαψιμο...σορρυ για το χαος απο πισω αλλα ετσι ειναι τα γκαραζ:D

ChrisD
14/07/2012, 20:19
Διεργασια απο το βαψιμο δεν εχω, αλλα μονο το τελικο αποτελεσμα μετα το βαφειο, οπου το μηχανακι βαφτικε με λευκο περλε χρωμα (με κιτρινη περλα) και χρυσαφι με κιτρινη περλα σε ζαντες και διαφορα αλλα σημεια για να σπαει λιγο η ασπριλα!
Αυτοκολλητα δε ξαναβαλα γιατι δε με ενθουσιαζουν ιδιαιτερα.
Με την ευκαιρια αλλαχτικαν τα πισω αμορτισερ, η εξατμιση, τα λαστιχα, τα κρυσταλλα απο τα φλασακια εγιναν διαφανα για να δεσουν με το ολο χρωματικο συνολο, το υφασμα της σελας που ειχε σκιστει αλλαχτικε σε ταπετσιερη με καινουργιο που δε γλυστραει (τρελη διαφορα αφου πλεον σε καθε φρεναρισμα δεν εφευγα απο τη σελα) ενω και το μοτερ ανεβηκε στα 72 για να τραβαει λιγο καλυτερα.
Εκτοτε το μηχανακι εχει κανει ενα σκασμο χιλιομετρα και το μονο που ζητησε ηταν τα κλασσικα σερβις :)

Εδω μια οταν το πηρα απο το βαφειο
264298

Τα χρυσαφι κομματια
264300

Λιγο πριν τελειωσει το δεσιμο
264299

Συντομα κοντα σας με περισσοτερα νεα;)

stef88x
14/07/2012, 22:41
Ωραιος φιλε!!! Εσυ το τελειωσες πριν καλα καλα ξεκινησεις!!! Δωσε κι αλλες φωτο :a014:

ChrisD
16/07/2012, 01:33
Οι φωτο ειναι τραβηγμενες πριν 5 χρονια. Τωρα κοιταω να φτιαξω οτι δεν εφτιαξα τοτε και να κανω κι ενα δυο μετατροπουλες που θελω, ενω πααλληλα θα κανω ανακατασκευη το δευτερο chaly

ChrisD
31/10/2012, 12:36
Δυστυχως λιγο οι δουλειές λίγο κατι προβληματακια και κατι ταξιδια εμεινα εκτως forum και γενικότερα εκτως εργασιων ολο το καλοκαιρι.

Το καλο ειναι οτι τωρα που χειμωνιαζει και εχω περισσοτερο χρονο ξεκιναω παλι και μαλιστα δυναμικα μιας και συμμαζεψα το παρακατω σαραβαλο για ανταλλακτικα

272893
272894
Εμφανισιακα εδειχνε να ειναι 6βολτο, αλλα με προβληματιζε το πισω πλαστικο φτερο που ηταν απο πιο καινουργιο μοντελο. Τελικα ομως οταν το παρελαβα αποδειχθηκε οτι οντως ηταν απο τα πρωτα 6βολτα και γενικα δε φαινοταν να εχει κανιβαλλιστει ποτε....εκτως απο το χρωμα φυσικα! Γενικα τα κομματια και ο σκελετος του ηταν σε πολυ καλη κατασταση για τα χρονια τους και τελικα αντι να γινει μηχανακι ανταλλακτικων θα γινει το κυριως θεμα σε αυτο το thread μιας και αποφασισα να ανακατασκευασω αυτο και τα αλλα...βλεπουμε στην πορεια:D

ChrisD
31/10/2012, 21:06
Ξεκινησε το ξεμονταρισμα ωστε να μπορεσω να ασχοληθω με το καθε κομματι ξεχωριστα

Αφου εβγαλα ψαλίδι και πισω αμορτισερ και αφου αποσυνδεσα ντιζα γκαζιου και τσοκ, μετα απο πανευκολο λυσιμο 2 βιδων(παρολο που φοβηθηκα οτι με τα χρονια δε θα θελουν να βγουν) το μοτερ κατεβηκε
272917
Δυστυχως ειναι γεματο μακα και λασπες, αλλα προς μεγαλη μου εκπληξη γυρνωντας με το χερι το βολαν γυριζε κανονικα και μαλιστα νιωθω να εχει και συμπιεση....θα δειξει οταν θα το ανοιξω ομως μιας και λεω να ασχοληθω με το σκελετο πρωτα

Και μειναμε με αυτο το πραμα τωρα:
272918

Ευκολη δουλεια απο εδω και περα...βγαζουμε οτι βγαινει ωστε να μπορεσω να φτασω στην πλεξουδα και να την ξηλωσω κι αυτη. Σελα, τιμονι, καβουκι εμπρος φαναριου και φτανουμε στο φιλτροκουτο. Προς μεγαλη εκπληξη διαθετει μεχρι ενα λαστιχακι το οποιο εμπαινε για κοντρα απο το πλαι και μειωνε τους κραδασμους. Φαινεται στην παρακατω φωτο μεσα στον κυκλο, καθως και η κατασταση του σκελετου απο μεσα
272919

Ειναι αρκετα καθαρο για τα χρονια του, με την αναμενωμενη επιφανειακη σκουρια, αλλα οχι κατι το ανησυχιτικό.

ChrisD
31/10/2012, 21:11
Το μοναδικο μερος που βρηκα σαπισμα που μπορει καποιος να πει "επικινδυνο" ειναι στο χωρο της μπαταριας που απο τα υγρα λογικα εχει αρκετη διαβρωση και σε ενα σημειο ξεκινησε μια μικρη τρυπουλα. Οταν φτασω στο ξυσιμο θα φανει το μεγεθος και αν θα πρεπει να ανησυχισω πολυ ή οχι, αλλα σε γενικες γραμμες ειναι οκ.
272920

Σειρα εχει το φιλτροκουτι τωρα, μιας και μας εμποδίζει να βγαλουμε την πλεξουδα. Βγαζοντας το πλαινο καπακι ομως εχουμε μια εκπληξη! Φιλτρο αερα πατεντα:eyepop:
272921

Τραβωντας το εξω διαπιστωσα οτι ηταν ενα κομματι υφασμα κι ενας φακελος απο λογαριασμο ΔΕΗ:rotflmao:
272922

Απλα ελεος....αν και πλεον απορω τι θα εχει τραβηξει μεσα αυτο το καρμπυρατερ περα απο κιλοβατωρες:lol:

ChrisD
31/10/2012, 21:19
Απο την κατω μερια τωρα για να βγει επιτελους η πλεξουδα...εδω φανηκε για τα καλα το μαμα χρωμα...κλασσικο για 6βολτα, πορτοκαλι! Μαζι με πολυ λασπουρα σαν αυτη που εχει το μοτερ επανω!
Φανηκε και το οτι οποιος εβαψε το μηχανακι απλα μονωσε οτι δεν ηθελε να βαφτει και ξεκινησε το βαψιμο. Σε αρκετα σημεια ειναι αβαφο ενω οπου ειχε πεσει κιτρινο αφου δεν ειχε ξυθει για να πιασει το χρωμα ξεφλουδιζε για πλακα....καλο αυτο για εμενα!
272923

Να κι ενα σημειο που ειναι καπως...το εμπρος μερος εχει αρκετη σκουρια που με τρομαξε στην αρχη, αλλα ευτυχως επιφανειακη. Θα την τακτοποιησω οταν ερθει η ωρα της κι αυτη.
272924

Κουνωντας το σκελετο απο εδω κι απο εκει ακουγωνταν κατι μεσα...τελικα καποια στιγμη επεσε απο μεσα αυτο το κλειδακι! Ισως να επεσε απο καποιον καποτε ή ξεφυγε απο την μαμα εργαλειοθηκη και εμεινε μεσα για να το βρω εγω δωρακι
272925

ChrisD
31/10/2012, 21:30
Αφου βγηκε και η πλεξουδα σειρα ειχε το πιρουνι. Λυνουμε τις βασεις του τιμονιου, μετα το κεντρικο παξιμαδι και τελος τις βιδες που κρατανε την πανω τιμονοπλακα στη θεση της και τσουλαει κατω πανευκολα. Προσοχη μη χασουμε τις μπιλιες (21 πανω, 21 κατω οπως αναφερει και το service manual....και οντως τοσες ειναι). Δυστυχως δεν εχω φωτο του πως βγηκε μιας και κυνηγουσα ωσες μπιλιες ξεφυγαν, αλλα στο τελος μειναμε με αυτα τα πραματακια που καποτε ηταν μηχανακι
272926

Πλεον ολα ειναι σε κομματια. Ειπα να ασχοληθω πρωτα με το ντεποζιτο μιας και ηταν το μοναδικο μερος που περιμενα να βρω σκουριες που θα με ταλαιπωρουσαν.
Ανοιγωντας την ταπα ειδα οτι ειχε μεσα.....πετρελαιο!!! Και πολυ μακα!!! Πολυ ομως! Εχει πιασει ολα τα τοιχωματα και την εξοδο προς το βρυσακι με αποτελεσμα απο εκει να μη περναει τιποτε πια! Ξυνωντας το λιγο με ενα ισιο κατσαβιδι παντως φανηκε να φευγει σχετικα ευκολα. Καλο αυτο!
Το αδειασα και το αφησα να ξεμυρισει λιγο (μιλαμε για πολυ μποχα) και μετα ειπα να το ξεβαψω πρωτα απο εξω, να ξεκινησω με τα ευκολα και μετα να παω μεσα στα δυσκολα.
Ειδου το αρχικο σταδιο λοιπον
272927
272928

motomaniac
31/10/2012, 21:31
τυχερε! εμεις εχουμε βρει καστάνια με καρυδακι μεσα σε φιλτρκουτι απο αυτοκινητο. που δουλευε ετσι?

ChrisD
31/10/2012, 21:36
Να και τα συνεργα για το "εγκλημα". Paint Remover Βιβεχρωμ (απο τα καλυτερα που εχω δοκιμασει χρονια τωρα και σε πολλες εφαρμογες), μια σπατουλα και μια συρματοβουρτσα για τα δυσκολα σημεια.
272929

Και μετα απο καμια ωρτισα δουλεια (μαζι με το τελικο καθαρισμα) το αποτελεσμα:
272930
272931

Κομπλε απ'εξω λοιπον! Απο μεσα δε μπορεσα να βγαλω καποια καλη φωτο βραδιατικα, αλλα το γεμισα με ξυδι και θα το αφησω καμια βδομαδα πριν το κανω σεικερ για φραπε με ολιγα παξιμαδια και βενζινη:D

Η συνεχεια με την επομενη εργασια τις επομενες μερες

CRAZYMINI
31/10/2012, 22:30
εχω φαει τον κοσμο να βρω της βιβεχρωμ και δεν βρισκω στη γειτονια μου(καματερο)οντως πολυ καλο!!!

lspiros
31/10/2012, 23:02
ωραια πραγματα,δωσε φωτο μαστορα:beer:

GIXXERAKIAS
01/11/2012, 09:06
Να και τα συνεργα για το "εγκλημα". Paint Remover Βιβεχρωμ (απο τα καλυτερα που εχω δοκιμασει χρονια τωρα και σε πολλες εφαρμογες), μια σπατουλα και μια συρματοβουρτσα για τα δυσκολα σημεια.
272929

Και μετα απο καμια ωρτισα δουλεια (μαζι με το τελικο καθαρισμα) το αποτελεσμα:
272930
272931

Κομπλε απ'εξω λοιπον! Απο μεσα δε μπορεσα να βγαλω καποια καλη φωτο βραδιατικα, αλλα το γεμισα με ξυδι και θα το αφησω καμια βδομαδα πριν το κανω σεικερ για φραπε με ολιγα παξιμαδια και βενζινη:D

Η συνεχεια με την επομενη εργασια τις επομενες μερες

Ρισπέκτ.....ρέ άγορίνα πές μου το μυστικό σου?Εγώ λάδια αλλάζω και κάνω όλο το μέρος σκατά όσα χαρτιά και να βάλω κάτω....και εσύ έβαλες όλοκληρο τεπόζιτο κάτω,έτριβες και δεν έχει πέσει τίποτα κάτω από το χαρτί.Και χαρτί που βάζω πάλι σκ@τα γίνονται όλα γύρω....:lol::lol:

ChrisD
01/11/2012, 20:56
Ρισπέκτ.....ρέ άγορίνα πές μου το μυστικό σου?Εγώ λάδια αλλάζω και κάνω όλο το μέρος σκατά όσα χαρτιά και να βάλω κάτω....και εσύ έβαλες όλοκληρο τεπόζιτο κάτω,έτριβες και δεν έχει πέσει τίποτα κάτω από το χαρτί.Και χαρτί που βάζω πάλι σκ@τα γίνονται όλα γύρω....:lol::lol:

Το τεποζιτο ειναι σχετικα παλο αφου εχει επιπεδες επιφανειες λιγο πολυ. Μολις "πιασει" το remover και φουσκωσει το χρωμα περνας ενα χερακι με τη σπατουλα και φευγουν τα πιο πολλα με την πρωτη. Οτι μεινει μπορεις να το παρεις με συρματακι κουζινας για τις κατσαρολες ή απλα ρολο κουζινας (απλα εκει θες ποσοτητα). Για τα δυσκολα σημεια περναω μια με τη συρματοβουρτσα και μετα με το συρματακι ή με χαρτι. Μενει καθαρο μεταλο μετα χωρις πολλες γρατσουνιες απο τη συερματοβουρτσα

ChrisD
01/11/2012, 21:09
Σειρα σημερα ειχε το πιρουνι.
Βγαλεμενο πλεον απο το σκελετο πρεπει να γινει κι αυτο κομματια. Ξεκιναμε λύνοντας τις βιδες στο πανω μερος και ξεβιδωνοντας τα μεγαλα αλουμινενια (ας τα πουμε ετσι) παξιμαδια στο κατω μέρος οπως φαινονται κυκλωμενα στην φωτογραφια
273082

Αφου τα λυσουμε και μοιαζουν καπως ετσι
273083

απλα τραβαμε τα καλαμια και βγαινουν χωρις καμια δυσκολια
273084

Να προσθεσω εδω οτι ετσι ειναι το πιρουνι στα 6βολτα μονο. Τα υπολοιπα chaly (και πιο καινουργια) ειχαν αλλο σχεδιο πιρουνι, με πιο χοντρα καλαμια τα οποια για κρατιουντε στη θεση τους με ασφαλειες και οχι με βιδες. Το καλο με το 6βολτο ομως ειναι οτι εχει ακριβως τα ιδια καλαμια με το DAX. Τα συγκεκριμενα που βγηκαν απο το πιρουνι δε θα ξαναμπουν ποτε πισω μιας και παμε για μετατροπη σε δισκοφρενο. Ισως μονο τα ελατηρια καθως κραταω ενα μικρο ενδιασμο οτι το DAX εχει λιγο μεγαλυτερα. Θα φανει στην πορεια κι αυτο, οταν ερθει η ωρα τους...

Μεσα στο ΣΚ θα περαστει και αυτο με remover μαζι με το ψαλιδι πισω κι απο βδομαδα θα πιασουμε το σκελετο

sv9cvk
01/11/2012, 22:59
Αλλος ενας που πηρε μηχανακι για ανταλλακτικα και τελικα το εφτιαξε!!!

Καλη συνεχεια με το Chaly
:beer:




¨Η καλυτερα με ΤΑ Chaly

ChrisD
05/11/2012, 21:37
Αλλος ενας που πηρε μηχανακι για ανταλλακτικα και τελικα το εφτιαξε!!!


Εχω κανει το ιδιο ακριβως σκηνικο με αμαξι...το πηρα για ανταλλακτικα και τελικα εχω ριξει πολλες ωρες δουλεια, αλλα εγινε διαμαντι.
Αν και με μηχανακια δεν ασχοληθηκα ιδιεταιρα πολυ ποτε μου, τωρα τελευταια με επιασε κατι και το chaly ειναι μια καλη αρχη. Εξαλλου εχω πολυ πραμα να αναπαλαιωσω περα απο αυτο, μιας και στο γκαραζ εχω αραγμενα διαφορα αλλα πραματακια

ChrisD
05/11/2012, 21:51
Συνεχεια εργασιων λοιπον με το πιρουνακι ανα χειρας.
Το περναμε με remover (κλασσικα πλεον) και μεσα σε λιγη ωρα εγινε καπως ετσι
273555
Το κακο ειναι οτι το κιτρινο χρωμα που εχει πεσει απο πανω εχει παει σε φουρνο και ειναι αρκετα σκληρο...το δε πορτοκαλι της μανας του δε θελει να φουσκωσει με τιποτε, αλλα με λιγο τριψιμο καταφερνω να το βγαλω στο τελος. Μετα απο λιγη επιμονη εγινε καπως ετσι
273556

Και μια απο την αλλη
273557

Καπου εκει επειδη δεν εδινε και πολυ χερι ειπα να το αφησω και να το πιασω αργοτερα με το δραπανο και συρματοβινο βουρτσακι

ChrisD
05/11/2012, 21:54
Σειρα ειχε το ψαλιδι το οποιο ξεχασα να παρω φωτο του πως ξεκινησε, αλλα μιας και το αποτελεσμα μετραει ετσι κι αλλιως, εδω φαινεται πως εγινε με remover, συρματοβουρτσα και πείσμα
273558

Και μια απο την αλλη
273559

Εδινε πιο πολυ χερι απο το πιρουνι μεν, αλλα θελει κι αυτο το δραπανο του.....στην ακρη κι αυτο λοιπον για να πιασουμε ενα ευρημα που βρηκα μεσα σε ενα κουτι με διαφορα που συνοδευε το μηχανακι οταν το αγορασα.

Το πισω φαναρι μαζι με τη βαση του
273560

ChrisD
05/11/2012, 22:03
Να και μια απο την πισω μερια που κι αυτη δεν ειναι και πολυ καλα
273561

Μαυρα χαλια το φαναρι...δε ξερω που μαζεψε τοσο νερο, πανω στο μηχανακι ή μεσα στο κουτι, γιατι ηταν τερμα σκουριασμενο. Ισως και πανω στο μηχανακι μιας και δεν ειχε το μαμισιο μεταλικο φτερο αλλα ενα πλαστικο οταν το αγορασα, αρα υποθέτω οτι το μεταλικο ή σκουριασε πολύ ή ειχε κανα ατυχημα και το εβγαλαν.


Τρομαξα να ξεβιδωσω την μια βιδα που υπηρχε και κραταγε το κρυσταλλο στη θεση του και οταν ειδα μεσα η κατασταση δεν ηταν και πολυ καλυτερη απο την απεξω.
273562

Σκουριες παντου...η βαση ειναι εντελως αχρηστη και δε θα ασχοληθω καν μαζι της. Το κρυσταλλο εφαγε ενα καλο πλυσημο αλλα αποδειχθηκε οτι εχει μια ρωγμουλα...κριμα και ηταν original. Παρολαυτα ομως μπορει να χρησιμποιηθει ακομα στην αναγκη.

Αφου ισιωσα το ενα αφτακι που ηταν λιγο στραβωμενο, ξεκινησα να τριβω την βαση για να βγαλω τα πολλα με ενα γυαλοχαρτο αλλα κατεληξα μονο εδω
273563

ChrisD
05/11/2012, 22:06
Μιας και μαζεψα αρκετο πραμα για το δραπανο λοιπον τα εβαλα σε μια σειρα και ξεκινησα
273564

Το ψαλιδι ειναι πλεον ετοιμο
273565

Και μια απο την αλλη
273566

ChrisD
05/11/2012, 22:10
Σειρα ειχε το πιρουνι
273567

273568

Στα αφτακια για το φαναρι διαπιστωσα προβλημα. Ρωγμη και τσαλακωμα....ισως απο πεσιμο, παντως το δεξι αφτακι δε "κοιταει" μπροστα οπως το αριστερο, αλλα εχει κλιση προς τα αριστερα. Με κοκκινο κυκλο φαινονται τα τσαλακωματα στα νευρα και με τον πρασινο η ρωγμη
273569

ChrisD
05/11/2012, 22:24
Και αλλη μια απο την εξωτερικη μερια που φαινεται καπως καλυτερα η ρωγμη
273570

Δε θα ασχοληθω ακομα με αυτο το προβλημα μιας και παιζει αλλο σκηνικο για το φαναρι. Θελω να το κατεβασω πιο κατω απο οτι το κρατανε αυτες οι βασεις για να φτιαξω οτι εχω στο μυαλο μου.

Μια λυση ειναι να τις κοψω και να τις κολλησω παρακατω....αλλα ετσι οπως ειναι κολλημενες ειναι πολυ δυσκολο να τις βγαλω χωρις να τις καταστρεψω.
Αλλη λυση να βγαλω το σχεδιο και να κοψω καινουργια κομματια απο λαμαρινα τα οποια και θα κολλησω επανω μετα.
Πιο ευκολη λυση να χρησιμοποιησω διεθνεις βασεις που πιανουν πανω στο πιρουνι αλλα καπου δε μου κολλαει σαν εικονα για αυτο που θελω να φτιαξω.

Θελω κατι σαν αυτο οσο αφορα το θεμα φαναρι
273573

Καθε ιδεα ευπροσδεκτη για το πως να φτασω εκει

ChrisD
05/11/2012, 22:29
Δε ξεχναμε τη βαση απο το φαναρι. Πηρε αρκετη ωρα αλλα τελικα...
273574

Απο μεσα δεν εδινε πολυ χερι, αλλα τα πολλα εφυγαν. Οτι εμεινε θα φυγει με το χερι ή μαλλον με το....δαχτυλο:lol:
273575

lspiros
05/11/2012, 23:20
καλως ηρθες στο club vilabaho trifting,δωσε φωτο λεμε:beer:

motomaniac
05/11/2012, 23:40
σε καταλαβαινω!!! χαχαχχαα εγω τριβω να γυαλισω τα ματ αλουμινια...

sv9cvk
06/11/2012, 13:18
σε καταλαβαινω!!! χαχαχχαα εγω τριβω να γυαλισω τα ματ αλουμινια...

Και εγω τριβω γενικως!!!:cry:

motomaniac
06/11/2012, 14:34
εσυ εισαι...

273614

pav.ion
10/11/2012, 16:41
Δυστυχως λιγο οι δουλειές λίγο κατι προβληματακια και κατι ταξιδια εμεινα εκτως forum και γενικότερα εκτως εργασιων ολο το καλοκαιρι.

Το καλο ειναι οτι τωρα που χειμωνιαζει και εχω περισσοτερο χρονο ξεκιναω παλι και μαλιστα δυναμικα μιας και συμμαζεψα το παρακατω σαραβαλο για ανταλλακτικα

272893
272894
Εμφανισιακα εδειχνε να ειναι 6βολτο, αλλα με προβληματιζε το πισω πλαστικο φτερο που ηταν απο πιο καινουργιο μοντελο. Τελικα ομως οταν το παρελαβα αποδειχθηκε οτι οντως ηταν απο τα πρωτα 6βολτα και γενικα δε φαινοταν να εχει κανιβαλλιστει ποτε....εκτως απο το χρωμα φυσικα! Γενικα τα κομματια και ο σκελετος του ηταν σε πολυ καλη κατασταση για τα χρονια τους και τελικα αντι να γινει μηχανακι ανταλλακτικων θα γινει το κυριως θεμα σε αυτο το thread μιας και αποφασισα να ανακατασκευασω αυτο και τα αλλα...βλεπουμε στην πορεια:D

καλησπερα φιλε μου...κουραγιο και καλη συνεχεια..μολις εχω ξεκινησει κι εγω την ανακατασκευη στο ιδιο ακριβως μοντελο και απο αυτο το ελεεινο λαδοπρασινο χρωμα τις μαμας του το αλλαζω για το εργοστασιακο πορτοκαλι δεν εχω πολλες ελειψεις μονο με την μασκα- φαναρι εχω κολησει...μηπως εχεις καμια καβατζα..???

ChrisD
12/11/2012, 20:26
καλησπερα φιλε μου...κουραγιο και καλη συνεχεια..μολις εχω ξεκινησει κι εγω την ανακατασκευη στο ιδιο ακριβως μοντελο και απο αυτο το ελεεινο λαδοπρασινο χρωμα τις μαμας του το αλλαζω για το εργοστασιακο πορτοκαλι δεν εχω πολλες ελειψεις μονο με την μασκα- φαναρι εχω κολησει...μηπως εχεις καμια καβατζα..???

Στειλε μου με PM για να μη χαλαμε και το thread για οσους παρακολουθουν. Γενικα εχω βρει αρκετες ακρες και πιστευω να σε βοηθησω.
Καλη συνεχεια στο δικο σου project. Βαλε και εσυ καμια φωτο να το δουμε.

ChrisD
12/11/2012, 20:36
Εργασιων συνεχεια οσο μπρω μιας και επεσε δουλεια τελευταια και χαθηκα λιγο.
Παμε λοιπον να δουμε τι εγινε ως τωρα:

Επιασα το σκελετο με remover αλλα το παλιοκιτρινο θελει αρκετη ωρα να σκασει και το μαμα πορτοκαλι απο κατω μενει σχεοδν ατοφιο, κανοντας με να χρειαζομαι 2 και 3 χερια για να φτασω σε μεταλο.
Ιδιο προβλημα ειχα και στο ψαλιδι, πιρουνι κτλ αλλα εκει λογο μικροτερου μεγεθους δε με πειραξε ιδιεταιρα. Στη φωτο φαινεται η πρωτη δοκιμη να βγαλω το χρωμα με remover μονο.
274106

δεν ηταν τροπος αυτος και βγηκε παλι στο φορα το δραπανο με συρματοβουρτσα. Ετσι μετα απο λιγες ωριτσες φτασαμε σε αυτο το αποτελεσμα
274107

Πολυ πολυ καλυτερα!!! Η εξωτερικη μερια ειναι σχεδον ολη ετοιμη, με μονα σημεια οπου δεν επιανε το βουρτσακι οποτε και θα γινει με remover, μικρη συρματοβουρτσα, συρμα, υπομονη κτλ κτλ...
Μενουν τα εσωτερικα κομματια του σκελετου που θα δοκιμασω με remover μονο πρωτα μιας και δε βαφτηκαν απο τον προηγουμενο, αλλα εχουν ακομα το μαμα χρωμα. Λογικα θα ειναι ευκολα.....θα δουμε λοιπον.

Απο το μηχανακι ελειπαν τα σωστα φτερα που ειναι μεταλλικα και δυσκολο να βρεθουν σε καλη κατασταση. Ομως το car.gr το εκανε το θαυμα του παλι και καταφερα να βρω ενα πισινο φτερακι κομπλε μαζι με φαναρι.
Να και μια φωτο απο σημερα που το παρελαβα
274108

Με πρωτη ματια φαινεται αψογο. Δεν εχει ιχνος σκουριας (πραγμα απο τα οποια υπεφεραν ολα), ουτε σημαδια απο σουζες, ουτε τιποτε! Μονη ενσταση το κρυσταλο απο το φαναρι που φαινεται να ειναι ιμιτασιον αφου δεν αναγραφει τιποτε επανω, ενω το αλλο εγραφε Stanley (η μαρκα) και κειμενακι που πολυ χαιρομαι να βλεπω σε οτιδηποτε ειναι ποιοτικο: "made in Japan":)

ChrisD
12/11/2012, 20:45
Εγινε κι ενα γρηγορο πλυσιμο στο φτερο για να δω μηπως εκρυβε τιποτε υποπτο η βρωμα και εβγαλα απο πανω το φαναρι με τη βαση.
Τελικα ειναι ετσι:
274109

και μια απο μεσα μερια
274110

ΑΨΟΓΟ....μονο σε ενα σημειο μια επιφανειακη σκουριτσα καθολου ανησυχιτικη. Τις επομενες μερες θα φυγει το χρωμα απο πανω του για να ετοιμαστει κι αυτο καταλληλα για βαψιμο μαζι με ολα τα υπολοιπα.

Το ενδιαφερον ειναι οτι η βαση του φαναριου ειναι νικελ απο τη μανα του. Ισως την αφησω ετσι και βαψω την αλλη που εξυσα ηδη γιατι δεν ξερω ακομα τι θα ταιριαξει με το χρωματικο συνδιασμο που εχω στο μυαλο μου.

Συντομα η συνεχεια της φανοποιιας:D keep watching


Για να πιασουμε και τα μηχανολογικα λιγο, μιας και δεν ανοιξα ποτε μου μοτερ απο παπακι, ξερει κανεις τι χρειαζεται για να το κανουμε μετατροπη απο 6βολτο πλατινατο σε 12βολτο με ηλεκτρονικη? Λιγο που το εψαξα ειδα οτι θελει στροφαλο απο 12βολτο, βολαν, πεινοπλακα, να τροχισω ενα τμημα του αριστερου καρτερ για να κανω χωρο για τον αισθητηρα και αλλο καπακι για να χωρεσει το 12βολτο βολαν που ειναι μεγαλυτερο.
Το παω καλα ως εδω ή λαθος μου τα ειπαν; Αν το εχει κανει ποτε κανεις και μπορει να μου πει τι και πως θα με βοηθουσε πολυ

FRAGISCOS
12/11/2012, 21:30
Eπισης πλεξουδα,ηλεκτρονικη,ανορθωτη,πολλαπλασιαστη,μπαταρι α,λαμπες,κορνα και διακοπτες τιμινιου:D

motomaniac
13/11/2012, 09:17
με τουςδιακοπτες δεν θα τα φερει βολτα λες? αλλα ζουν τοσο πολυ τα χρωματα?

FRAGISCOS
13/11/2012, 14:45
με τουςδιακοπτες δεν θα τα φερει βολτα λες? αλλα ζουν τοσο πολυ τα χρωματα?


Δεν το εχω δοκιμασει και δεν ξερω ,ισως δεν υπαρχει προβλημα,ισως και να υπαρχει.

ChrisD
14/11/2012, 21:05
Αυτα προφανως θελουν αλλαγη (λαμπες, μπαταρια, κορνα) αλλα οι διακοπτες μονο σε περιπτωση αλλαγης πλεξουδας, αλλα και παλι με ενα πολυμετρο και καλη διαθεση συνδεεις τα παντα.
Οσο αφορα το μοτερ ρωτησα μονο που ειναι το αγνωστο πεδιο για μενα, αλλα απο οτι φαινεται ειναι αυτα που ειπα. Ευχαριστω για τις απαντησεις επιβεβαιωσης

ChrisD
14/11/2012, 21:09
Εργασιων συνεχεια με ξυσιμο φτερου.

Ειλικρινα απορω τι σοι χρωματα ειχαν το 70 που το remover δε καταφερνει να φουσκωσει με τιποτε. Το μονο που καταφερε ηταν να "μαλακωσει" το χρωμα αρκετα ωστε να μπορει να δουλεψει πιο ανετα η συρματοβουρτσα και το δραπανο.
Με λιγο κοπο το αποτελεσμα ειναι αυτο:
274327

και μια απο την μεσα μερια που ηταν και πιο δυσκολο να ξυθει με το δραπανο:
274328

Κομπλε αυτο. Ας κανουμε ομως και μια δοκιμη πανω στο σκελετο να δουμε πως καθεται, αν ειναι στραβωμενο, αν θελει οτιδηποτε γενικα πριν το βαψω γιατι μετα κινδυνευει το χρωμα.

Χμμμ, καλα φαινεται...
274329

ChrisD
14/11/2012, 21:15
Για να το δουμε κι απο το πλαι λιγο
274330

Παλι οκ δειχνει να ειναι....ας βαλω ομως και το φαναρι μηπως μαρτυρησει αυτο κατι.
274331

Και μια απο την πισω μερια κοιτωντας να παρω μια ευθεια με το ματι
274332

Κομπλε ειναι!!!
Βεβαια θα το ξαναδω οταν θα μονταρισουν ολα μαζι (φτερο, ψαλιδι, αμορτισερ, τροχος) μηπως εχουμε πουθενα αλλου επαφες, αλλα ως τοτε εχουμε λιγο ακομα

motomaniac
14/11/2012, 21:42
μη σε πω οτι με αρεσε οπως ειναι... ασταρι διαφανο και βερνικι απο πανω!

FRAGISCOS
14/11/2012, 21:45
Αυτα προφανως θελουν αλλαγη (λαμπες, μπαταρια, κορνα) αλλα οι διακοπτες μονο σε περιπτωση αλλαγης πλεξουδας, αλλα και παλι με ενα πολυμετρο και καλη διαθεση συνδεεις τα παντα.
Οσο αφορα το μοτερ ρωτησα μονο που ειναι το αγνωστο πεδιο για μενα, αλλα απο οτι φαινεται ειναι αυτα που ειπα. Ευχαριστω για τις απαντησεις επιβεβαιωσης

Πλεξουδα και τα υπολοιπα θα τα αλλαξεις ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ γιατι το 12V ειναι ηλεκτρονικο.
Μονο για τους διακοπτες τιμονιου και κεντρικο ισως να μη χρειαστεις αλλαγη:wave2:

ChrisD
15/11/2012, 10:45
Εδω ειναι το ωραιο της υποθεσης.
Ειχαν βγει απο την jinseng (ή οπως αλλιως γραφεται) κατι ρεπλικες του chaly με κωδικο JC50. Εμφανισιακα ηταν σαν 6βολτα chaly, ειχαν τους παλιους διακοπτες, αναβαν τα φωτα απο τον κεντρικο διακοπτη με το κλειδι κι οχι απο τα σκριπ οπως τα καινουργια, αλλα το ολο κυκλωμα ηταν 12βολτο και το μοτερ ειχε ηλεκτρονικη.
Κατα τυχη εχω μια ολοκληρη, μαζι με ηλεκτρονικη κτλ, οπωτε μαλλον θα χρησιμοποιησω αυτη οταν τσεκαρω οτι ειναι οκ τα καλωδια γενικα και διορθωσω λιγο το εμπρος τμημα της που το ειχαν πετσοκοψει, αλλα σε γενικες γραμμες και σαν οδηγο να την εχω για να φτιαξω μια δικια μου απο την αρχη δε με χαλαει.
Οπωτε το προβλημα παραμενει τωρα στο να βρω τα απαιτουμενα κομματια για την μετατροπη του κινητηρα.

motomaniac
15/11/2012, 12:35
τι θες να κανεις με τον κινητηρα?

ChrisD
15/11/2012, 13:29
τι θες να κανεις με τον κινητηρα?

Μετατοπη τα ηλεκτρικα του σε 12ν και ηλεκτρονικη για καλυτερη λειρουγια και καλυτερα ρευματα γενικα σε ολο το μηχανακι.
Απο εκει και περα θα δουμε τι αλλο θα χρειαστει οταν τον ανοιξω, αν και 100% παμε για 72αρι κυλινδροπιστονο (ή και μεγαλυτερο) δε ξερω τι αλλο θα μου ερθει να κανω.
Προς το παρον εχω τις φαναρτζοδουλειες που θελω να τελειωσω, απλα κοιταω τι χρειαζεται και το μοτερ για να αρχιω να ψαχνω και (ελπιζω) να βρισκω οτι θελω

motomaniac
15/11/2012, 15:20
Μετατοπη τα ηλεκτρικα του σε 12ν και ηλεκτρονικη για καλυτερη λειρουγια και καλυτερα ρευματα γενικα σε ολο το μηχανακι.
Απο εκει και περα θα δουμε τι αλλο θα χρειαστει οταν τον ανοιξω, αν και 100% παμε για 72αρι κυλινδροπιστονο (ή και μεγαλυτερο) δε ξερω τι αλλο θα μου ερθει να κανω.
Προς το παρον εχω τις φαναρτζοδουλειες που θελω να τελειωσω, απλα κοιταω τι χρειαζεται και το μοτερ για να αρχιω να ψαχνω και (ελπιζω) να βρισκω οτι θελω
ισως και να γινεται με τον δικο σου στροφαλο ανα ανοιξεις τον σφηναυλακα
στο μεγεθος του 12βολτου. ισως καποιο καλο μηχανουργειο μπορει να το κανει.. δεν ξερω αμα θελει να μπει στον κοπο...παντως ετσι θα μεινεις με γνησιο στροφαλο πραγμα δυσκολο στις μερες μας..

ChrisD
16/11/2012, 11:46
Θα το κοιταξω. Καλο μηχανουργειο εχω. Απλα δεν εχω και πολυ ιδεα απο τα συγκεκριμενα μοτερ γιατι ποτε δεν ετυχε να ασχοληθω.
Να μου πεις για το αμαξι, οκ!
Παντως σε αυτο που λες εχεις δικαιο....γνησιο στροφαλο και γενικα γνησια ανταλλακτικα θελω να κρατησω, γιατι μας εχουν φαει τα Κινεζικα

Το ιδανικο παντως απο αποψη ευκολιας ειναι να βρω κανα μοτερ απο c50 12v ή εστω τον στροφαλο

motomaniac
18/11/2012, 17:57
μπορει κα να εχω.. μαλλον εχω βασικα..

ChrisD
20/11/2012, 19:24
Σε συνεχεια της επισκευης τα τριψιματα συνεχιζονται σε δυσκολα σημεια με σμιριδοπανο και χερακι οποτε το πραμα παει λιγο αργα προς το παρον και δεν αξιζει καποια φωτο ακομα.

Ας αλλαξουμε λιγο εργασιες σημερα μιας κι εσκασε ενα δεματακι και ειπα να κανω ενα τεστακι.
Ανοιγοντας το δεμα λοιπον βγηκε απο μέσα αυτό:
274694

Κομπλε κιτακι μετατροπης ταμπουρου σε δισκοφρενο απο Dax 6βολτο. Το συγκεκριμενο μοντελο dax εχει ιδιο πιρουνι με το chaly. Ειχα μιλησει με ενα φιλαρακι απο Αγγλια που εχει κι αυτος chaly και εχει βαλει ακριβως το ιδιο στο δικο του μηχανακι κι εμεινε ευχαριστημένος. Το μονο που μου ειχε πει οτι κρατησε τα ελατηρια απο το chaly κι εβαλε μονο τα καλαμια απο αυτο, πραγμα που σκοπευω να κανω κι εγω. Κατα τα αλλα εχει μαρκουρτσι, τρομπακι, ντιζα κοντερ, βιδες κτλ

Σε πρωτη φαση λοιπον με ενδιεφερε να δω αν μπαινουν ολα οπως ειναι ή αν εχουμε τιποτε υποπτες διαφορες σε αποστατες στον αξονα ή σε παχη στα καλαμια. Έτσι λοιπον τα πέρασα μεσα στο πιρουνι για δοκιμή οπως ηταν. Μπηκαν ανενοχλητα και δουλεψαν και σωστα:)
Το τελικο αποτελεσμα οταν ερθει η ωρα λοιπον θα ειναι καπως ετσι:
274698

Επόμενες δοκιμές αργοτερα μαζι με ζαντες, αλλα ολα πανε καλα. Πίσω στο τριψιμο λοιπον μηπως και τελειωσουμε ποτε...

motomaniac
20/11/2012, 23:56
ωραια πραγματα!!!

lspiros
21/11/2012, 00:25
ωραια πραγματα!!!
μονο ωραια?πανοραμα:beer:

giorgos.bmw
22/11/2012, 11:25
Καλημέρα παιδιά. Είμαι καινούριος στο χώρο θέλω να σου ευχηθώ με το καλό να τελείωσης. Εγώ πεζεύτηκα τρία χρόνια για τελειώσω την δική μου ανακατασκευή. Και τώρα με πολύ κοπώ θα ξεκινήσω την δεύτερη. Σας δείχνω μερικές φώτο.
Έτσι ξεκίνησα
274819274820

giorgos.bmw
22/11/2012, 11:26
Να σας το δήξω και τελειωμένο274826

lspiros
22/11/2012, 15:05
δεν ποσταρουμε σε ξενες ανακατασκευες δικες μας φωτο φιλε μου,γιατι χαλαει η ροη τους.ανοιξε ενα καινουργιο θεμα να θαυμασουμε τις δημιουργιες σου...

giorgos.bmw
22/11/2012, 15:15
Έχεις δίκιο. Αλλά δεν το έκανα για φιγούρα, απλός να δήξω στο φίλο της ατελείωτες ώρες δουλείας που χρειάζεται η ανακατασκευή. Χωρίς να αναφερθώ στο κόστος.

motomaniac
22/11/2012, 20:23
ο ανθρωπος που κανει την ανακατασκευη εχει ηδη αναπαλαιωσει 3-4 αυτοκινητα κι εχει αλλα δυο chally.. αν θες να μας δειξεις- πεις κατι ειναι πανευκολο. ανοιγεις θεματακι! χωρις ιχνος εμπαθειας ετσι. βλεπω οτι εισαι και καινουριος στο φορουμ οποτε συγχωρεισαι! :beer:

ChrisD
22/11/2012, 22:02
Ευχαριστω τον φιλο για την εμπαθεια και το δειγμα της δουλειας του (πρεπει να εριξε κι αυτος αρκετο χρονο και χρημα), αλλα οπως ειπαν και οι πιο παλιοι ας μη το χαλαμε.

Σε συνεχεια του εργου λοιπον, τα τριψιματα ελαβαν τελος πριν απο λιγο.
Κατι σημαδακια εμειναν σε σημεια που δε μπορω να φτασω αλλα δε θα επηρρεασουν τιποτε..
Και μερικες φωτο απο σημεια δυσκολα
Το κατω μερος
274887

Θεση τεποζιτου
274888

Θεση μπαταριας
274889
Εδω φαινεται και η μοναδικη "ζημια" που εχει ο σκελετος. Μια μικρη τρυπουλα που δημιουργηθηκε απο τα υγρα μπαταριας γιατι καποιος θεωρησε καλο να καταργησει το σωληνακι υπερχειλισης.
Θα παω το σκελετο σε ενα φιλο φαναρτζη να το μπαλωσουμε με αργκον και να τελειωνουμε με αυτο!

ChrisD
22/11/2012, 22:07
Ενα δυσκολο σημειο ηταν μεσα στο λαιμο, εκει που πιανει ο πολ/στης. Δεν εδινε και πολυ χερι για τριψιμο αλλα κατι εγινε στο τελος. Θα το κανω λιγο ακομα εκει πριν πεσει γαλβανι
274890

Και μια γενικη εικονα με ολοκληρο ξυμενο και πριν πεσει γαλβανι και αρμοκολες στις ραφες
274891

274892

Ερωτηση για τους πιο εμπειρους της παρεας: Τι ειναι καλυτερα να περαστει πρωτα; Γαλβανι ή αρμοκολλες;

lspiros
22/11/2012, 22:52
Ενα δυσκολο σημειο ηταν μεσα στο λαιμο, εκει που πιανει ο πολ/στης. Δεν εδινε και πολυ χερι για τριψιμο αλλα κατι εγινε στο τελος. Θα το κανω λιγο ακομα εκει πριν πεσει γαλβανι
274890

Και μια γενικη εικονα με ολοκληρο ξυμενο και πριν πεσει γαλβανι και αρμοκολες στις ραφες
274891

274892

Ερωτηση για τους πιο εμπειρους της παρεας: Τι ειναι καλυτερα να περαστει πρωτα; Γαλβανι ή αρμοκολλες;
πρωτα αρμοκολλες βεβαιως βεβαιως.και αν θελεις να εισαι και πιο ψηρας,πριν απ ολα βαμα κατα της σκουριας που περναν οι φανοποιοι στο νεροχυτη των αρπαγμενων μπαμπριζ:wave2:

motomaniac
22/11/2012, 22:59
σαν το rustabill που ειχα βαλει εγω λες Σπυρο?

ChrisD
22/11/2012, 23:01
πρωτα αρμοκολλες βεβαιως βεβαιως.και αν θελεις να εισαι και πιο ψηρας,πριν απ ολα βαμα κατα της σκουριας που περναν οι φανοποιοι στο νεροχυτη των αρπαγμενων μπαμπριζ:wave2:

Αυτο μονο εκει που θα πεσει αρμοκολλα ή παντου?

lspiros
22/11/2012, 23:06
Αυτο μονο εκει που θα πεσει αρμοκολλα ή παντου?
αυτο μπαινει εκει που τα πρεσαριστα φυλα αφηνουν κενα.δηλαδη στις ραφες των αρμων και στα τελειωματα του σκελετου.πρακτικα λοιπον εκει που μπαινουν οι αρμοκολες μονο.αν δυσκολευτεις να το βρεις πηγαινε σε καταστημα που βαζουν παμπριζ...
αν δεν εχεις διαβρωση ομως ισως να ειναι υπερβολη...

ChrisD
22/11/2012, 23:23
Κατι χαζοσκουριτσες που δε μπορεσε να πιασει η συρματοβουρτσα και ο γυαλοχαρτο μονο. Μπορει ομως να ιενια και σκονη απο τα τριψιματα που χωθηκε εκει.
Θα κανω ενα πλυσιμο το σκελετο με πιεστικο για να καθαρισουν ολα, στεγνωμα απευθειας εννοειτε για να μη σκουριασει και θα δω τι εχει μεσα μετα.
Αν δω κατι υποπτο θα το περασω με αυτο που λες, πιστευω να μπορεσω να βρω

paliothodoros
12/10/2014, 02:54
αν και αρκετο καιρο ανενεργο αυτο το ποστ ............ ξερει κανεις γιατι σταματησε????

ChrisD
13/10/2014, 10:51
Να σου πω εγω ο ιδιος.

Μπηκε σε παυση αρχικά λόγω τροχαιου που ειχα και με αφησε καπως "σακάτη" για αρκετο καιρο και έπειτα προσωπικών και επαγγελαμτικών υποχρεώσεων που με άφησαν επίσης πίσω σε πολλά πράματα(το ένα φέρνει το άλλο δυστυχώς) κι όχι μονο στην ανακατασκευή.

Σιγά σιγά επιστρέφω και θα ξαναπιάσω τοσο το μηχανάκι όσο και τη συνέχεια της παρουσίασης.

Από τότε έχω κανει μόνο light δουλειές όταν μου το επετρεπε ο χρόνος και η διάθεση.
Ο σκελετός περάστικε με αρμοκολλα σε όλες τις ραφές και μετά με γαλβάνι όσο καιρό έμεινε αποθηκευμένος.
Στην συνέχεια τον στοκάρισα για να καλύψω πόντες και οτι άλλες μικροατέλειες είχε μιας και ήταν σε πολύ καλή κατάσταση γενικά!
Το ίδιο έγινε και με το πίσω φτερό το οποιό τελικά αποδέιχτικε ότι είχε αρκετά σημεία που ήθελαν στοκάρισμα και.....ακόμα τρίβω!

Όσο καιρό δε μπορούσα να κάνω δουλειά σωματικά, τουλάχιστον μπήκα στο τριπάκι κανα δυο φορές και πήρα μερικά ανταλλακτικάκια ακόμα για το project.
Δεν λέω τι...σας κρατάω σε αγωνία μέχρι να κανω ενα μικρό φωτορομάτζο και να ανανεώσω επίσημα έτσι το thread.
Stand by λοιπον γιατι επέστρεψα!!!! ;)

bruno
13/10/2014, 19:17
Eγω σου ευχομαι τα καλυτερα,μεσα από αυτές τις δυσκολιες να βγεις πιο δυνατος και να εισαι καλυτερα από πριν.:beer::wave2:

macedonas
13/10/2014, 21:41
Πρώτα η υγεία man .........
Και μόλις νιώσεις έτοιμος και ψυχικά αλλά και σωματικά μας δίνεις και τη συνέχεια :a014:

dlabrakis
13/10/2014, 22:00
περαστικα,με το καλο να συνεχίσεις.:)

paliothodoros
14/10/2014, 12:33
Να σου πω εγω ο ιδιος.

Μπηκε σε παυση αρχικά λόγω τροχαιου που ειχα και με αφησε καπως "σακάτη" για αρκετο καιρο και έπειτα προσωπικών και επαγγελαμτικών υποχρεώσεων που με άφησαν επίσης πίσω σε πολλά πράματα(το ένα φέρνει το άλλο δυστυχώς) κι όχι μονο στην ανακατασκευή.

Σιγά σιγά επιστρέφω και θα ξαναπιάσω τοσο το μηχανάκι όσο και τη συνέχεια της παρουσίασης.

Από τότε έχω κανει μόνο light δουλειές όταν μου το επετρεπε ο χρόνος και η διάθεση.
Ο σκελετός περάστικε με αρμοκολλα σε όλες τις ραφές και μετά με γαλβάνι όσο καιρό έμεινε αποθηκευμένος.
Στην συνέχεια τον στοκάρισα για να καλύψω πόντες και οτι άλλες μικροατέλειες είχε μιας και ήταν σε πολύ καλή κατάσταση γενικά!
Το ίδιο έγινε και με το πίσω φτερό το οποιό τελικά αποδέιχτικε ότι είχε αρκετά σημεία που ήθελαν στοκάρισμα και.....ακόμα τρίβω!

Όσο καιρό δε μπορούσα να κάνω δουλειά σωματικά, τουλάχιστον μπήκα στο τριπάκι κανα δυο φορές και πήρα μερικά ανταλλακτικάκια ακόμα για το project.
Δεν λέω τι...σας κρατάω σε αγωνία μέχρι να κανω ενα μικρό φωτορομάτζο και να ανανεώσω επίσημα έτσι το thread.
Stand by λοιπον γιατι επέστρεψα!!!! ;)
φιλε μου περαστικα και σιδερενιος με το καλο ............. πανω απο ολα εσυ και ολα τα αλλα θα γινουν .....Σκεφτομαι να ξεκινησω και εγω κατι σιγα σιγα και θελω να παρω ιδεες......

ChrisD
17/10/2014, 11:16
Σας ευχαριστώ όλους για τη συμπαράσταση και το κουράγιο που μου δίνετε να συνεχίσω.

Αν και δεν ήταν και τόσο τραγικά (ευτυχώς) τα πράγματα στο τροχαίο, έμεινα σχεδόν 1,5 χρόνο με πρόβλημα στο δεξί καρπό, το οποίο ευτυχώς αποκαταστάθηκε σχεδόν πλήρως, αλλά με κράτησε μακριά απο πολλά πράγματα
Σωματικά επανέρχομαι λοιπόν και ψυχικά πάντα έτοιμος είμουν, αφου κάθε φορά που πήγαινα στο υπόγειο έβλεπα το chaly να με "κοιτα" κάτω απο το νάυλον που το ειχα σκεπασμενο και να ρωτά "με μένα τι θα γίνει;" και όλο και έκανα μερικές light ενέργειες (θα αναφέρω παρακάτω).

Λίγο πριν σταματήσω τις εργασίες λοιπον, είχα περάσει αρμόκολλα όλες τις ραφές εσωτερικά του σκελετού, για να κόψω τις υγρασίες στα επικίνδυνα σημεία.
Καπάκι περάστικε και γαλβάνι και μετά ξεκίνησα εξωτερικά στοκαρίσματα.
Πριν γίνουν αυτά βέβαια πετάχτηκα μια βόλτα απο φίλο φαναρτζή, που με την αργκον του κλείσαμε την τρυπουλα που είχαν δημιουργήσει τα υγρά μπαταρίας (κλασσικο πρόβλημα σε πολλα chaly).
325056

Δεν έδινε και πολύ χέρι για τρίψιμο στο περισσευούμενο αργκόν, αλλά εκεί που είναι και τόσο που είναι κίολας δε μας ενοχλεί καν. Μαζί φαίνονται και οι αρμόκολλες και το γαλβάνι στο εσωτερικό.

Το τεπόζιτο που το είχα αποθηκευμένο σε ένα κουτί βγήκε και πάλι στην επειφάνεια του πάγκου εργασίας!
Όταν είχα πάρει το μηχανάκι, ήταν γεμάτο με...."κάτι"!!!!:confused: Βανζίνη; Πετρέλαιο; Βαλβολίνες; Νέφτι; Δε ξέρω!!! Ήταν κάτι μαύρο, βρωμέρο και γλυτσωτό!
Άδειασα τότε οτι μπορούσα απο μέσα, έκανα ενα γρήγορό πλύσιμο με βενζίνη και μετά το άφησα 2-3 βδομάδες γεμάτο ξύδι το οποιο αδειαστικε κι αυτο πριν την αποθήκευση. Εννοείται οτι κάθε φορά που το άδειαζα έβγαινε απο μέσα πράμα....πολύ πράμα!
Μετά απο τόσο καιρό όμως, στέγνωσε τελείως μέσα και όταν το έπιασα στα χέρια μου το ένιωσα βαρύ. Άνοιγμα την τάπα, τούμπα πάνω απο εφημερίδα και με την βοήθεια ενός κατσαβιδίου βγήκε απο μέσα αυτό :eek::
325057
Αν και η παραπάνω φωτογραφία τρομάζει, μέσα δεν είναι πουθενά σάπιο. Έχει μόνο επιφανειακές σκουρίες και....σαβούρα σαν αυτή! Φαντάζομαι κανα πιτσιρίκι θα έριχνε μέσα ότι εβρισκε για πλάκα όσο το μηχανάκι ήταν παρατημένο και τώρα τρέχω εγώ! Δε βαριέσαι, θα μάθω να την κάνω κι αυτή τη δουλεία τώρα.
Γέμισμα με βενζίνη και παξιμάδια λοιπον και καλό κούνημα. Επαναληψη μετά απο κάθε άδειασμα για 2-3 φορές μέχρι που όσα έπιασε το μάτι μου μέσα είχαν φύγει πλέον.
Έχουν μείνει μονο επιφανειακες σκουριές και το γέμισα με ξύδακι, για μια ακόμα φορά, να δούμε τι θα γίνει.
Παράλληλα, έλυσα και το βρυσάκι το οποίο ήταν κι αυτό σε μάυρα χάλια, μπουκωμένο και δεν ξεχώριζες καν την τρυπούλα παροχής της ρεζέρβας που είναι δίπλα στο χάλικο σωληνάκι της κύριας παροχής.
Αφού το έλυσα κι αυτό σε κομμάτια και είδα οτι είναι γεμμάτο με την ίδια βενζινοβαλβολινονεφτοπετρελαιομακα το έχωσα κι αυτό σε ένα δοχειάκι με ξύδι.
325058
Η φωτό είναι μετά απο 2 μέρες βυθίσματος όπου έφυγαν αρκετά από τα άλατα που είχε πάνω του, ενώ μούλιαε τόσο που μου επέτρεψε να σκαλίσω λίγο μερικές απο τις τρύπες παροχής που έχει και να ξεβουλώσω μερικές μαζι με τη βοήθεια κομφλερ αέρα. Θέλει ακόμα χρόνο όμως μιας και οι δύο παροχές είναι ακόμα βουλωμένες.
Μου φαίνεται θα πάρω ενα καινούργιο να έχω σίγουρο οτι θα έχω σωστή παροχή, είτε καταφέρω να το επαναφέρω αυτό, είτε όχι.

sapila racing
17/10/2014, 11:27
Kαλη συνέχεια! :beer:

ChrisD
17/10/2014, 11:28
Και μιας και είπα οτι έκανα light εργασίες, εννοούσα την εύρεση ανταλλακτικών που έλειπαν και ήταν βασικά.

Μπροστινό φτερό δεν είχα και λόγω αλλαγής των καλαμίων "έχασα" τις βάσεις μιας και τα καλαμιά ήταν για Dax το οποίο έχει διαφορετική στήριξη στο φτερό.
Επρεπε λοιπόν να βρεθεί κι ενα φερο για Dax το οποίο με ταλαιπώρησε λίγο μιας κι έβρισκα μόνο χρωμιωμένες εκδόσεις του!
Η λύση ήρθε απο Ιαπωνία τελικά, απο online κατάστημα μαζί με άλλα δυο πραματάκια που θεώρησα οτι ήταν ευκαιρία να πάρω.

Να λοιπόν το νέο φτεράκι σε λευκό χρώμα , ώστε να μπορώ να το βάψω στο χρώμα της επιλογής μου:
325059
Ποιοτικά οκ....μεταλλικό μεν, έκανε καλή εφαρμογή στο πιρούνι όπως φαίνεται και σε αυτή τη φωτογραφία:
325060

Άν κάποιος το αγόραζε για να το τοποθετήσει όπως είναι, χωρίς βάψιμο, δε θα το πρότεινα. Στις φωτογραφίες δε φαίνεται καν, αλλά στα σημεία που ειναι κολλημένες οι βάσεις είναι κάπως "τσαλακώμενο" εξωτερικά και θα χρειαστεί λίγο στοκάρισμα για να στρώσει.

Εσωτερικά ειναι έτσι:
325061
Δεν είναι και ότι καλύτερο απο κολλήσεις, αλλα τουλάχιστον ειναι στιβαρές και δε το βλέπω να ξεκολλάνε. Θέλει μόνο λίγη δουλεία όπου έχει κενά, για να γλυτώσουμε μελλοντικές σκουριές στις ενώσεις.
Εξάλλου τα φτερά εσωτερικά σκοπεύω να τα πισσάρω για να μην έχουν θέμα απο υγρασίες ποτέ.

Αναρρωτιέμαι μόνο, αν αξίζει να το τρίψω όλο μέχρι λαμαρίνα κι αυτό ή να τρίψω απλά και να βάψω πάνω απο αυτό το χρώμα;!

ChrisD
17/10/2014, 11:35
Μαζί με το φτερό ήρθε σετάκι και μια σχάρα ή grab bar για τον συνεπιβάτη να το πω καλύτερα.

Παραθέτω φωτόγραφία με την μαμά και την νέα δίπλα δίπλα:
325062

Και πρόχειρη τοποθέτηση και των δύο πάνω στο μηχανάκι για να φανεί η διαφορά καλύτερα:
325063
325064

Ακόμα δεν έχω κατασταλάξει πια θα χρησιμοποιήσω, άλλα μάλλον η ζυγαρία γέρνει προς τη νέα που δίνει λίγο πιο "καθαρό" αποτέλεσμα

ChrisD
17/10/2014, 12:05
Και κάπου εκεί που έκανα δοκιμές τις σχάρες, είπα να βάλω κι ένα αμορτισέρ για να δω το σύνολο και να...τσατιστώ!!!!
Γιατί;
Γιατι το πίσω φτερό, στο οποίο επένδυσα τόσο χρόνο δεν ειναι απο chaly!!! Είναι απο jinseng jc50 το οποίο ειναι μια ρέπλικα chaly και κυκλοφόρησε κάπου στα τέλη των 90s. Εμφανισιακά έμοιαζαν πολύ με chaly 6ν, με διαφορές το τετράγωνο φανάρι μπροστά αντι για στρόγγυλο, 12βολτ σύστημα με ηλεκτορνική και....πιο μακρύ σκελετο για να έχει μεγαλύτερη σέλα!
325068
Το φτερό λοιπόν, ναι μεν βιδώνει πάνω σε chaly, αφού οι τρύπες για τις βάσεις ειναι στα ίδια σημεία, ναι μεν ταιριάζει ωραία και η βάση για το κωλοφάναρο, άλλα έχει κάτι εσοχές για να χωνέψει τα αμορτισέρ οι οποίες έρχονται σε λάθος μέρος στο chaly λόγω της διαφοράς στο μήκος του σκελετού!

Κατά τύχη έχω ενα τέτοιο μουφοchaly στη συλλογή μου :p και έκατσα κι έκανα τράμπα τα φτερά. Στο μούφα ταίριαζαν μια χαρά και τα δύο ενώ στο άλλο όχι!:cry:

Κι έτσι ξαφνικά βρέθηκα πάλι χωρίς πίσω φτερό!
Φωτογραφία απο αυτό δε τράβηξα με τα νεύρα που μου βγήκαν τότε, οπώτε χρωστάω μία.

Θα βάλω αυτή εδώ όμως:
325066

Δε θα πω ακόμα τι είναι αυτό! Αφήνω την φαντασία σας να μιλήσει!

ChrisD
19/10/2014, 19:45
Κυριακη σήμερα και μιας και υπήρχε καλός καιρος, διάθεση, ξεκούραση και πάνω απο όλα χρόνος πιάσαμε τις εργασίες πάλι.

Βγήκε απο το ξυδομπάνιο το βρυσάκι του ρεζερβουάρ, αφού είχε μουλιάσει καλά καλά κάτι μέρες τώρα.
Αφού έγινε ενα γ΄ρηγορο πλύσιμο και λίγο φύσιμα με το κομφλέρ να δούμε μήπως ξεβούλωσαν τα ανοίγματά του, διαπιστώθηκε πως δεν...
Δε θα ξεκινήσουμε έτσι τη μέρα! Όχι όταν έχω τόση διάθεση κιόλας!:nono:
Έτσι λοιπόν, αφού όλα τα άλατά του ήταν μουλιασμένα και μαλακά βγήκαν σε χρήση τα παρακάτω δύο εργαλεία:
325186

Ναι!!! Κομμάτια χαλκού απο πολύκλωνο καλώδιο ρεύματος! Το κλασσικό που έχουμε στον τοίχο του σπιτιού και φτάνει μέχρι τις πρίζες μας!
Είναι το μοναδικό πράγμα που βρήκα να χωρά εκεί μέσα για να κάνει....poke!!!

Ξεκινάμε λοιπόν:
325187
Με κατάλληλες κυκλικές κινήσεις, βούτες που και που μεσα στο ξύδι και ξανά και ξανά poking....έγινε η δουλειά!:)
Στην παραπανω φωτό φαίνονται τρεις τρυπούλες, από τος οποίες περνά το κάυσιμο. Αύτη που έχει το "εργαλείο" μέσα ειναι η παροχή της ρεζέρβας, δίπλα ακριβώς ειναι η εξαγωγή προς το μπολ του βρυσακίου, όπου υπάρχει κι ενα φιλτράκι και εκεί έχει και άλλη μια τρύπα που καταλήγει στην χάλικινη παροχή στο πλαι που μπαίνει το σωληνακι για να δίώξει το καύσιμο προς το καρμπυρατέρ.
Τελευταία τρυπούλα, προφανώς, ειναι της κύριας παροχής που έρχεται απο το μικρό ενσωματομένο χάλκινο σωληνάκι που ειναι τοποθέτημένο το δεύτερο "εργαλέιο".
Όλες ξεβούλωσαν σχετικά εύκολα, εκτός απο την τελευταία που με παίδεψε αρκετα. Στο τέλος όμως υποχώρησε κι αυτή!!!

Αφου εκανα δοκιμές φυσώντας με το στόμα και με το κομφλερ, έκανα και τελική δοκιμή στη βρύση με νερό όπου όλες οι ροές ήταν πλέον κομπλε!

Δυο μερούλες όμως μέσα στο ξύδι και μετά με poking με το "εργαλέιο" έκανα και στον επιλογέα παροχής μιάς και ήταν κι αυτός τέρμα βουλωμένος και χωρίς αυτό δε γίνεται δουλειά!
325190
Το τελικό αποτέλεσμα με δικαίωσε!

ChrisD
19/10/2014, 19:58
Άφου όλα πηγαν καλα, είπα να το καθαρίσω και λίγο καλύτερα.
Έπιασα λοιπον το scotch και έρχισα το τριψιμο. Λίγη ωρίτσα μετά έλαμψαν όλα:
325192
325191

Στην πρώτη φωτό έχω σημαδέψει ένα πρόβλημα! Μέχρι εκεί υπάρχουν τρυπούλες στο σωληνάκι και μάλλον θα κόπεί για να μη δημιουργήσει μελλοντικά προβήματα. Το μόνο "πρόβλημα" που θα δημιουργηθεί απο το κόψιμό του είναι οτι θα μικρύνει η ρεζέρβα, αλλά μικρό το κακό! Και έτσι να παραμείνει δηλαδή στην τελική πάλι μικρότερη ρεζέρβα θα μου αφήσει, άσε που μπορεί να ξεκοπεί κανα κομματάκι του ακόμα έτσι αδύναμο που ειναι και να παει να βουλώσει τίποτε παρακάτω....
Τουλάχιστον καθάρισαν όλα ωραία και παραμένουμε με το μαμά βρυσάκι όπως φαίνεται!

Το βρυσάκι όμως έχει και φλάτζες. Με εξαίρεση το O-ring που σφραγίζει πάνω σε τεπόζιτο και ειναι εύκολο να βρεθεί, οι άλλες δύο είναι λίγο πιο ιδιότροπες στο σχέδιο τους!
Μιας και ήταν ξεραμένες απο τον καιρό είπα να εφαρμόσω ενα κολπάκι που μου είχαν πει κάποτε να για ανασταίνω λάστιχα ξεραμένα!

Τοποθέτηση μέσα σε σακουλάκι (απο αυτά που σφραγίζουν κατά προτίμηση) και ψέκασμα με σπρευ σιλικόνης μέχρι να καλυφθούν. Θα αρχίσουν να ενυδατώνονται πάλι έτσι.
Αυτά τα μικρά κομματάκια δε νομίζω να χρειαστούν πάνω απο 3 μέρες! Καλό είναι βέβαια να κοιτάμε τη στάθμη της σιλικόνης και να συμπληρώνουμε όταν είναι απαραίτητο!
325195
Στη φωτό το βρυσάκι συναρμολογήμενο για να μη χαθεί κανένα κομμάτι του περιμένει να ετοιμαστούν και οι φλατζούλες!
Σε γενικές γραμμές είναι έτοιμο για τοποθέτηση όταν ξεμπερδέψω και με την συντήρηση του τεπόζιτου

ChrisD
19/10/2014, 20:12
Σειρά πήρε μετά το ψαλίδι που όταν έκανα δοκιμές σε αμορτισερ κτλ, είδα οτι οι εσωτερικες κολλήσεις άφηναν μερικά κενά σε ορισμένα σημεία και γενικά οι κολλήσεις ήταν λίγο άγριες.

Μιας και ότι είχα στοκάρει κάτι τμήματα στο σκελετό και έιχε περισσέψει στόκος, περάστικε κι αυτό και....ότι γίνει έγινε!
Αφού στέγνωσε και έπιασα το τρίψιμο έφτασα κάπου εδώ:
325198

Τελικά μου άρεσε και έιπα να το κάνω σωστά, ενω αρχικά είπα απλά να βουλώσω τις τρύπες. Περάστικε και δεύτερο χέρι στόκου όπου κρίθηκε απαράιτητο και αναμένει λίγο τρίψιμο ακόμα και μετά πάει για αστάρι!

Στο μεταξύ εμφανίστηκε απο την αποθήκη(ξεχασμένο απο παλιώτερο project) το παρακάτω εξαρτηματάκι, ακόμα στην ζελατίνα του και μάλλον αυτή τη φορά θα βρεί το δρόμο του:
325200

Και γιατί θα τον βρει; Γιατί συνδιάζεται πανέμορφα με αυτή τη βάση:
325201

Όταν έρθει η ώρα θα γίνει και δοκιμή πάνω στο μηχανάκι για να σιγουρευτεί οτι δεν ενοχλεί τίποτε και δεν ενοχλείται απο τίποτε. Μέχρι τότε πίσω στο κουτί του μαζί με τα υπόλοιπα.

motomaniac
21/10/2014, 02:10
ωραια το πας!!

ChrisD
21/10/2014, 12:56
Μιας και αυτές τις μέρες είμαι στα στοκαρίσματα, δε γλύτωσε και το μπροστινό φτερό αν και καινούργιο.
Τρίφτικε και περάστικε στόκους σε σημεία που δε με ευχαριστούσε το φινίρισμά του.
Εδώ μια φωτό απο το στοκάρισμα που δέχτηκε:
325346

Δε τρίφτικέ ακόμα μιας και μεσοβδόμαδα δεν διαθέτω πολύ χρόνο, οπώτε λίγο υπομονή για το τελικό αποτέλεσμα.

Τουλάχιστον χθες, με έβγαλε ο δρόμος απο ένα μαγαζάκι που είχα καιρό να πάω και κατάφερω να βρω εκεί ακόμη ένα συστατικό που έψαχνα!
325347

Καβούκι φαναριού!!! Στην τοπική αγορά και σε τιμή ωραιώτατη! Επιτέλους δεν αγοράστικε κάτι μέσω ιντερνετ!
Δυστυχώς η τύχη μου σταμάτησε εκεί μιας και δεν βρήκα και φανάρι, αλλά μόνο το καβούκι. Τουλάχιστον έχω κοντέρ!

Και μια συγκριτική με το γνήσιο μεν, σπασμένο κι επισκευασμενο με πατέντα δε και μάλιστα χάλια, καβούκι που είχε το μηχανάκι.
325348
Δε ξέρω αν φαίνεται απο τη φωτογραφία, αλλά η διαφορά στην ποιότητα απο κοντά τουλάχιστον είναι εμφανής!
Θα γίνει απόπειρα επισκευής και του γνήσιου, αλλά τουλάχιστον τώρα έχω και εφεδρία σε περίπτωση που δε τα καταφέρω!

motomaniac
22/10/2014, 15:58
Μιας και αυτές τις μέρες είμαι στα στοκαρίσματα, δε γλύτωσε και το μπροστινό φτερό αν και καινούργιο.
Τρίφτικε και περάστικε στόκους σε σημεία που δε με ευχαριστούσε το φινίρισμά του.
Εδώ μια φωτό απο το στοκάρισμα που δέχτηκε:
325346

Δε τρίφτικέ ακόμα μιας και μεσοβδόμαδα δεν διαθέτω πολύ χρόνο, οπώτε λίγο υπομονή για το τελικό αποτέλεσμα.

Τουλάχιστον χθες, με έβγαλε ο δρόμος απο ένα μαγαζάκι που είχα καιρό να πάω και κατάφερω να βρω εκεί ακόμη ένα συστατικό που έψαχνα!
325347

Καβούκι φαναριού!!! Στην τοπική αγορά και σε τιμή ωραιώτατη! Επιτέλους δεν αγοράστικε κάτι μέσω ιντερνετ!
Δυστυχώς η τύχη μου σταμάτησε εκεί μιας και δεν βρήκα και φανάρι, αλλά μόνο το καβούκι. Τουλάχιστον έχω κοντέρ!

Και μια συγκριτική με το γνήσιο μεν, σπασμένο κι επισκευασμενο με πατέντα δε και μάλιστα χάλια, καβούκι που είχε το μηχανάκι.
325348
Δε ξέρω αν φαίνεται απο τη φωτογραφία, αλλά η διαφορά στην ποιότητα απο κοντά τουλάχιστον είναι εμφανής!
Θα γίνει απόπειρα επισκευής και του γνήσιου, αλλά τουλάχιστον τώρα έχω και εφεδρία σε περίπτωση που δε τα καταφέρω!

για μετρα διαμετρο στην υποδοχη του φαναριου.

mankam
22/10/2014, 22:59
Εχεις μερακι και φαινεται:beer:

Μιας και ήταν ξεραμένες απο τον καιρό είπα να εφαρμόσω ενα κολπάκι που μου είχαν πει κάποτε να για ανασταίνω λάστιχα ξεραμένα!
λιγο δυσκολο να επανερθουν ειδικα εαν εχουν φθορα, εχε υποψιν οτι το ξυδι "τρωει" τα μεταλλα αν τα αφησεις πολυ μεσα σε αυτο.


υπάρχουν τρυπούλες στο σωληνάκι και μάλλον θα κόπεί για να μη διμηουργήσει μελλοντικά προβήματα
δοκιμασε να γεμισεις τις τρυπουλες με κολλητηρι και καλαι

ChrisD
23/10/2014, 19:21
για μετρα διαμετρο στην υποδοχη του φαναριου.
125mm εσωτερική διάμετρος. Αυτή είναι για το νικελ σταφάνι όμως μιας και το φανάρι σαν φανάρι νομίζω πρέπει να ειναι 115.

Βρέθηκε άκρη όμως με άλλο τρόπο! Νεώτερα σύντομα.


Εχεις μερακι και φαινεται:beer:
Ευχαριστώ! το παλεύω όσο μπορω!



λιγο δυσκολο να επανερθουν ειδικα εαν εχουν φθορα, εχε υποψιν οτι το ξυδι "τρωει" τα μεταλλα αν τα αφησεις πολυ μεσα σε αυτο.

Οι φλατζούλες όλο και επανήλθαν.
Όσο για τη φθορά στα μέταλλα το γνωρίζω. Λίγες μέρες μέσα παντα, συχνό ελεγχο για ανεπιθύμητα αποτελέσματα και οταν βγουν, καλό πλύσιμο, καθάρισμα ή ότι άλλο χρειαστεί ανάλογα την περίσταση. Το βρυσάκι πάντως μια χαρά έγινε!


δοκιμασε να γεμισεις τις τρυπουλες με κολλητηρι και καλαι
Ήταν η πρώτη σκέψη, αλλά φοβάμαι μήπως εισχωρίσει και μέσα και μικρύνει ή (ακόμα χειρότερα) βουλώσει την διατομή. Θα κάνω μια πρόσπάθεια και αν δε πετύχει θα επανέλθω στο κόψιμο.

Μιας και ξέκλεψα λίγο χρόνο σήμερα είπα να δω σε τι φάση είναι το τεπόζιτο. Δε το είχα γεμίσει ολόκληρο με ξύδι για να κάνω σύγκριση στα σημεία που έδρασε το ξύδι και στο υπόλοιπο!
Το αποτέλεσμα με το που το άδειασα (για να φύγουν και ότι φρέσκιες σαβούρες ξεκόλλησαν) φαίνεται εδώ:
325516

Και μια κοντινη:
325517

Η επιφάνειες είναι κάπως σαγρέ, τουλάχιστον ομως δεν έχει σαπίλες και τρύπες!
Φρέσκο γέμισμα με ξύδι για να δράσει και στο υπόλοιπο πριν κανω μερικές αλλαγές ακόμα και να βρω πλαστικοποιητή. Θα σωθεί κι αυτό τελικά απο οτι φαίνεται!

ChrisD
23/10/2014, 21:43
Και μιας και είχα λίγα νευράκια αποφάσισα να ξεδώσω κάπως!

Στα χέρια μου ήρθε λοιπόν το κεντρικό σταντ με το οποίο είχα αναμετρηθεί και στο παρελθόν: είχε γίνει ένα με τον άξονα του. Όσο κι αν είχα προσπαθήσει τότε να το βγάλω πάνω απο το σκελετό, όσο WD40 και αν του είχα ρίξει και αφήσει μέρες, όσο "ξύλο" κι αν έφαγε ο άξονας τότε με σφυρί.......δεν είχα αποτέλεσμα!
Στο τέλος αναγκάστικα να κόψω τον άξονα με τροχό και χειρουργική ακρίβεια για να μη φάω το σκελετο σε ένα πολύ μικρό κενό που είχε αναμεσα στο σκελετό και το σταντ.
Βγήκε μεν αλλά είχε μέσα του ακόμα κολλημένο το κομμάτι του άξονα.

Το είχα χώσει κι αυτό για λίγες μέρες σε ξυδάκι μπας και.....αλλά δεν έκανε τίποτε!

Ετσι λοιπόν το έπιασα στη μέγγενη και αφου βρήκα μια παξιμαδοβιδα ιδια διαμετρο με τον αξονα ξεκίνησε το κοπάνημα με το σφυρί. Κάμποσα χτυπήματα μετά άρχισα να έχω κίνηση επιτέλους.
Χιλιοστό χιλιοστό άρχισε να βγαίνει ο άξονας απο την αλλη μεριά. Είχε όμως ζόρι και πήρε την ώρα του.
Φωτό απο αυτό ξέχασα να πάρω:sad:

Επειδή μου βγήκε το χέρι να βαράω, όταν βγήκε αρκετό μήκος έγινε αλλαγή.
Έπιασα στη μέγγενη το κομμάτι του άξονα που προεξείχε και πλεον θα λειτουργούσα το σταντ σαν λεβιέ.
325518

Το ζόρι ήταν μέχρι να πάρει κίνηση για πρώτη φορά. Έγινε όμως και τότε άρχιζα να ψεκάζω απο πάνω με WD40 και να κινώ το σταντ ώστε να πάει παντου.
Ελαφρύ τράβηγμα προς τα πάνω με ταυτόχρονη κίνηση δεξιά-αριστερά και ψέκασμα WD40 κατα διαστήματα και στο τέλος το ρημάδι βγήκε
325519
Έγιναν κάτι γρατζουνιές στο σταντ, αλλά τίποτε που δε μπορεί να φύγει με λίγη δουλίτσα.
Σημασία έχει οτι το γλύτωσα κι αυτό όταν οι προβλέψεις έλεγαν οτι θα πεταχτεί και θα αγοραστεί άλλο. Έτσι γλυτώσαμε ένα έξοδο και παραμείναμε και με γνήσιο κομμάτι;)

Νεώτερα σύντομα και με έκπληξη!!!

motomaniac
26/10/2014, 03:07
Σημασία έχει οτι το γλύτωσα κι αυτό όταν οι προβλέψεις έλεγαν οτι θα πεταχτεί και θα αγοραστεί άλλο. Έτσι γλυτώσαμε ένα έξοδο και παραμείναμε και με γνήσιο κομμάτι;)

Νεώτερα σύντομα και με έκπληξη!!!

ki αμα δεν εμενες ας με ελεγες να σου στειλω ενα. παιζει να εχω και αξονα.

ChrisD
30/10/2014, 12:22
Χρόνος δε βρέθηκε ακόμα για καμία εργασία!

Προχθές όμως έσκασε μύτη αύτό:
325951

Σίγουρα ολοι εδώ μέσα λατρεύουν τα κουτάκια! Περιέχουν πάντα καλούδια που χρειαζόμαστε. Έτσι λοιπον, απο αυτό βγήκαν τα παρακάτω:
325952
Ένα καβούκι φαναριού ακόμα... Είχα βρει ένα, αλλά αυτό ήταν και σε προσφορά και σε διάσταση μεγαλύτερη απο το άλλο, μιας και είναι για τα τελευταία DAX που είχαν μεγαλύτερο φανάρι. Συν ότι ειναι αλουμινένιο κι όχι πλαστικό!
Το σετ συμπληρώνει το φαναράκι δίπλα του, το οποίο προτίμησα να πάρω σε clear έκδοση για καλύτερο φως και για να καλύψω μελλοντική αναβάθμιση που έχω σκεφτεί!
Και για να φανεί η διαφορά στο μέγεθός να και μια δίπλα διπλα τα καβούκια:
325953
Και τέλος έχουμε κέντρα τροχών!

ChrisD
30/10/2014, 12:39
Γρήγορη δοκιμή του μπροστινού κέντρου.

Έβγαλα απο το πιρούνι το κέντρο του dax με τη δισκόπλακα και την έκανα τράμπα στο καινούργιο κέντρο.
325954

Μοντάρισμα τα πάντα στο πιρούνι για να κάνω έλεγχο σε αποστάτες, κεντραρισμα δαγκάνας στη δισκόπλακα κτλ
325955

Όλα κομπλε!!!!

Τα κέντρα όμως ειναι απο monkey! Ανωμαλία; Όχι, είναι κιτάκι που επιτρέπει να μπουν ζάντες απο monkey σε dax, άρα και σε chaly!
Γιατί;
Γιατι είχα την εξής διαολεμένη σκέψη κάποτε:
Μιας και δεν είχα τροχούς σαν σύνολο, αλλά μόνο μεμονωμένα κομμάτια, έπρεπε το λιγότερο να πάρω καινούργια στεφάνια.
Αφού θα έπαιρνα καινούργια, ήταν ευακαρία να βάλω πιο φαρδιά για να βελτιώσω εμφάνιση και συμπεριφορά.
Έκει που έψαχνα τι να βάλω, έπεσα πάνω σε φωτογραφίες απο dax με ζαντες απο monkey και η ιδεά σφηνώθηκε στο κεφάλι μου!
ΘΑ ΒΑΛΩ ΚΙ ΕΓΩ!
Και αφού θα βάλω γιατί να βάλω 10αρες παλι; Ας βάλω 12αρες! Κι άλλοι το κάναν!
Άρχισε ενα τρελό ψάξιμο για το τι χρειάζεται, αν χωράνε στο ψαλίδι/πιρούνι, τι λάστιχα θα μπουν κτλ και τελικά μια μέρα, μετά απο μήνες, είχα στα χέρια μου ζάντες!
325956
Sneak pic απο τη μια. Falcon σε διάσταση 3,5x12!

Τόσο καιρό έλεγα να βάλω και πίσω δισκόφρενο, αλλά η ιδέα εγκαταλείφθικε μιας και ξέφευγε πολύ στο κόστος και γιατί στην ουσία θα ήταν μόνο αισθητικό το κομμάτι, αφού την πολύ δουλειά την κάνει το μπροστά φρένο.
Το οτι βρέθηκε αυτό το κιτάκι μου έλυσε τα χέρια και πλεον έχω ροδες και φρενα!

Τώρα μένει να βρω χρόνο για να τις κανω επιτέλους δοκιμή....σε αναμονή και πάλι λοιπόν!!!

GIXXERAKIAS
30/10/2014, 13:19
Τουμπανάκι θα γίνει το μοτόρι!!:a014:

motomaniac
30/10/2014, 15:50
:beer:

andreaspetr
31/10/2014, 03:33
τωρα αρχισαν τα καλα!!!
Φιλος μου παλιοτερα ειχε βαλει ροδες απο TDR 50 με ψαλιδι kaze-r.
αν βρω καμμια φωτο θα σου δειξω.

paliothodoros
13/12/2014, 10:26
καλημερα φιλε σου εστειλα μην....:cool:

ChrisD
13/01/2015, 11:28
Αρκετό καιρό μετά ήρθε η ώρα για ενημέρωση.

Ο λόγος βασικά η έλλειψη χρόνου, ενα βασικό ξενέρωμα (θα δείτε παρακάτω) και η προσπάθεια επίλυσης του προβήματος με αρκετή έρευνα στο διαδίκτυο.

Είχαμε μείνει στις ζάντες και το κιτάκι φρένων που μόλις είχα παραλάβει! Η δισκόπλακα και το κέντρο μπήκαν στο πιρούνι μια χαρά και είχα πάρει και εγώ μια μεγαλήτερη χαρά για αυτό!
Ναι πως! Θα κοβόταν απότομα!
Να γιατί:
Αφού πήρα τις απαραίτητες βίδες ώστε να πιάσω το κέντρο στη ζάντα και τα έβαλα όλα στο πιρούνι ήρθε το χάος!
329668
Δε φαίνεται καλα ε;

Για να το δούμε λίγο καλύτερα απο τα δεξιά:
329669

Ας το δούμε κι απο αριστερά:
329670

Η ζάντα έχει offset με αποτέλεσμα να μη κεντράρει σωστά στο πιρούνι. Το ήξερα απο πριν, αλλα δε περίμενα να έχω τόσο μεγάλες διαφορές!

ChrisD
13/01/2015, 11:37
Το καλό με τις μπομποζάντες και τα κέντρα τους ειναι οτι μπορείς να τις κανεις τούμπα πανεύκολα και ίσως έτσι λυθεί το πρροβλημα!!!
Έτσι και δοκίμασα λοιπόν!

329671
329672

Με τίποτε....έγινε χειρότερα!:cry:

Μετά το μεγάλο ξενέρωμα και με άπειρες δοκιμές και μετρήσεις με ροδέλες και αποστάτες στον άξονα και τούμπα την ζάντα με το κέντρο ξανά και ξανά και ξανά και ξανά και με δοκιμή ενα κέντρο που δανείστικα απο ένα φίλο για περαιτέρο δοκιμές και μετρήσεις δεν κατέληξα κάπου άμεσα!

Άρχισα λοιπόν να ψάχνω online την καλύτερη λύση στο θέμα και μετά απο αρκετές νύχτες ψαξίματος βρήκα οτι οι replica falcon έχουν επίτηδες πιο μεγάλο offset απο τις original προφανώς για λόγους πνευματικών δικαιωμάτων ή κάτι τέτοιο.....τι με νοιαζεί? Σημασία έχει οτι έχουμε το πρόβλημα και τελικα βρήκα και την λύση:
Αποστάτες κέντρου!!!

Στο μαγαζάκι που ειχα παρει το κιτ φρενων υπηρχαν έτοιμοι και μιας και χρειαζόμουν μερικά πραματάκια ακόμα, προτίμησα να τους πάρω απο εκεί αντι να τους φτιάξω τοπικά στο μηχανουργείο! Έτσι κι αλλιώς το κόστος θα ήταν εκει κι εκεί σε συνδιασμό με τα μεταφορικά και θα γλύτωνα και τον κόπο να παρω μετρήσεις, να σχεδιάσω, να τρεχω στο μηχανουργείο, να περιμένω κτλ κτλ.

Αναμονή λοιπόν για να συγκεντρωθεί το απαραίτητο χρηματικό ποσό, να γίνει η παραγγελεία και να περιμένω να την παραλάβω!

ChrisD
13/01/2015, 11:41
Είχα φάει τόσο καλό ξενέρωμα που δεν ήθελα να ασχοληθώ με το μηχανάκι για μεγάλο διάστημα!

Μια μέρα όμως τακτοποιώντας τον πάγκο για να κάνω άλλη δουλειά έπεσε το μάτι στο ξεχασμένο σετάκι λαιμού-καρμπυρατέρ.
329673
329674
Βρώμα τόσων ετών πάνω τους! Να γιατί έμειναν ξεχασμένα στην άκρη. Δεν ήθελα καν να τα αγγίζω!

Μιας και πρόσφατα είχα παρει ενα σετ σαπουνιών και πανόβουρτσας και δεν ειχα ξαναγυαλίσει ποτέ έτσι αλουμίνιο, είπα να κανώ δοκιμή στο λαιμό.
Λύσιμο λοιπόν τα εξαρτήματα
329675

ChrisD
13/01/2015, 11:48
Με το καρμπ θα ασχοληθώ όταν πιάσω και το μοτέρ στα χέρια μου, όπωτε πήγε πάλι στην άκρη.

Ο λαιμός όμως.....ξεκίνησε έτσι:
329676

Μετά απο τρίψιμο με δίαφορα νούμερα σμυροδόπανα και γυαλόχαρτα τον έφτασα σε σημείο που ήρθε η ωρα να μπουν τα σαπουνια στο παιχνιδι.
Έτσι λίγη ωρα μετά κατέληξα εδω:
329677

Δεν είναι και το καλύτερο αποτέλεσμα, αλλά δεν ασχολήθηκα και πολύ! Με ενδιέφερε να δω πως δουλεύουν τα σαπούνια και να τα μαθω, παρά να βγει το τέλειο αποτέλεσμα. Θα ξανασχοληθώ μαζί του εκτενέστερα όταν έρθει η ώρα του μοτέρ!

Μέχρι τότε για να μη χαθεί τίποτε, αλλά και για να φανει και η διαφορα του πώς ήταν, ξανασυνάντησε το καρμπυρατέρ!
329678

mankam
13/01/2015, 12:02
Είχα φάει τόσο καλό ξενέρωμα που δεν ήθελα να ασχοληθώ με το μηχανάκι για μεγάλο διάστημα!

δεν είσαι ο μόνος!


Μια μέρα όμως τακτοποιώντας τον πάγκο για να κάνω άλλη δουλειά έπεσε το μάτι στο ξεχασμένο σετάκι λαιμού-καρμπυρατέρ.
Αυτό κάνω και εγώ , βρίσκω αλλο κομμάτι της ανακατασκευής και ασχολούμαι μέχρι να έρθει η λύση στο μυαλό μου :sun:

ChrisD
13/01/2015, 12:06
Παράλληλα προσπαθούσα να βρώ μια "άκρη" απο Ταιλάνδη μεριά, ώστε να φέρω μερικά ανταλλακτικούλια κι απο εκεί!

Έχουν μεγάλη παραδοση με τα παπακια εκεί και το chaly έχει δεχθεί πλήθος μετατροπών με αποτέλεσμα να υπάρχουν διάφορα ανταλλακτικά που δε μπορούσα να βρω αλλού ή οι τιμές ξέφευγαν πολύ απο όσα ήθελα να πληρώσω για απλά πράγματα!

Έγινε λοιπον κι αυτό κάποια στιγμή και κατάφερα και έφερα μερικά πραγματάκια! Μάλιστα έτυχε να σκάσουν σχεδόν μαζί δύο δέματα, ένα απο Γαλλία με αποστατες κέντρων κτλ κι ένα απο Τειλάνδη με διάφορα μικροπράματα, δυο μέρες πριν τα Χριστούγεννα! Ο ΑηΜΠιλυ-ΕΛΤΑ το εκαναν το θαύμα τους!

Είχα αναφέρει παλιώτερα οτι ήθελα να μεταφέρω το εμπρός φανάρι πιο χαμηλά στο πιρούνι.
Είχα δυο επιλογές μέχρι τότε:
- Να κόψω τα μαμά αφτάκια και να τα κολλήσω παρακάτω
- Να κόψω τα μαμά αφτάκια και να χρησιμοποιήσω καποιο σετ βάσεων φαναριού που δίνουν και ελευθερία μεγαλύτερη στη ρύθμιση.

Καλές και οι δύο, αλλα δε μου άρεσαν αισθητικά! Η μεν πρώτη λύση, έδειχνε πιο εργοστασιακή, αλλα τα αφτάκια εμφανισιακά ειναι.....χάλια!
Η δεύτερη καλύτερη μεν, αλλα δε μπορεσα να βρω καποιο σετ στο μέγεθος του πιρουνιου απο οσα μου αρεσαν αισθητικα, μιας και τα περισσοτερα σετ που βρήκα ήταν για 36mm καλαμι που ειναι πολύ πιο χοντρό.

Στην Ταιλάνδη λοιπόν βρήκα την τρίτη λύση!
Αφτάκια τύπου DAX. Εργαστασική εμφάνιση δηλαδή!

Τσακώνουμε το πιρούνι λοιπον μια ζεστή μέρα (μιας και το κρυο δεν αφήνει πολλες μέρες εργασίας)
329679

Βγάζουμε και τον γωνιακό τροχό με δίσκο κοπής και σιγά σιγά κόβουμε τα απαίσια εργοστασιακά αφτάκια:
329680

Τρόχισα όσο μπορούσα και τις κολλήσεις με προσοχή να μη φάω πολύ υλικό απο το πιρούνι. Εννοεέιται πως θα παίξει και στοκάρισμα για να βγει σωστο φινίρισμα.

Και ακόμη μια φωτό με τα Ταιλανδέζικα αφτακια δίπλα στα εργοστασιακά:
329681

Εμφανής η διαφορά πιστεύω!

Τώρα μένει να τα κολλήσουμε. Αυτό θα το αναλάβει φίλος φαναρτζής που διαθέτει αργκον, όπωτε ειμαι λίγο στο stand by παλι.