PDA

View Full Version : Αλλαγη αλυσιδογραναζων



emix24
06/07/2012, 17:47
Παιδες καλησπερα,

Σημερα πηρα τα νεα αλυσιδογραναζα για να τα βαλω στο ΚΤΜ μου.

Μια χρυση αλυσιδα Afam και 16Τ γραναζι μπροστα και stealth 45T γραναζι πισω, το οποιο το πηρα απ εναν φιλο που δεν το ηθελε.

Η ερωτηση μου τωρα ειναι η εξης:

Για λογους οικονομιας, αλλα προπαντων για να μαθω, θα ηθελα να τ αλλαξω εγω.

Οκ, το πισω γραναζι εχει 5-6 βιδες, βγαζω την ροδα και το αλλαζω. Το μπροστινο πανω-κατω το ιδιο.

Το θεμα ειναι, πως κοβω την παλια αλυσιδα;
Πως βαζω την καινουργια;
Σε τι αποσταση κοβω την νεα, ωστε να μπει στην σωστη θεση;

Ξερω, κατ' αρχας πρεπει να εχω το ειδικο εργαλειο. Ας υποθεσουμε οτι το εχω (θα το αγορασω στην τελικη).
Πως τοποθετω την νεα αλυσιδα στο σωστο μηκος;

Μπορειτε να μου δωσετε καποιες οδηγιες;
Μηπως υπαρχει καποιος διαθεσιμος να συναντηθουμε για να το κανουμε μαζι;
Προπαντων ειναι η γνωση και υστερα το οικονομικο.

Σας ευχαριστω.

georgio
06/07/2012, 18:08
Δες ΕΔΩ (http://www.didchain.com/chainMaintenance.html) οδηγίες από την DID για το πως γίνεται η αλλαγή αλυσίδας με τη χρήση του ειδικού εργαλείου. Έχε υπόψη σου πάντως ότι δεν έχει 10 ευρώ.

Για την αλυσίδα που λες πώς την πήρες; Στο μαγαζί δεν είπες το μοντέλο της μηχανής σου; Κανονικά πρέπει να άνοιξαν κατάλογο και να είδαν πόσους συνδέσμους έχει η αλυσίδα σου και να σου έδωσαν μια ίδια. Γιατί αν είναι πιο μακριά ας πούμε κόβεις, αν είναι πιο κοντή;

Για τι ΚΤΜ μιλάμε;

MikeG
06/07/2012, 18:09
Για να βγάλεις τη παλιά, τροχίζεις με ένα σβουράκι ένα από τα "κουμπώματα" μέχρι να φύγει πάνω από την αλυσίδα. Βγάζεις μετά το πυράκι που συγκρατούσε και άνοιξε η αλυσίδα.

Στις βίδες των γραναζιών να βάλεις loctite και να προσέξεις την ασφάλεια στο μπροστινό γρανάζι, αν έχει.

Τη καινούρια αλυσίδα δε τη κόβεις. Από ότι καταλαβαίνω είναι χρησιμοποιημένη. Αν το μήκος είναι το σωστό, τότε, τη περνάς όπως τις περνούσαμε στα ποδήλατα. Χαλαρώνει το πίσω τροχό, τον πας τέρμα μπροστά & βάζεις την αλυσίδα. Μετά τεντώνεις τροχό & όλα οκ. Αν η αλυσίδα σου πέφτει μεγάλη, τότε πρέπει να βγάλεις την ασφάλεια της, από εκεί να αρχίσεις να αφαιρείς "κομμάτια" μέχρι να επιτύχεις το μήκος που θες & μετά να βάλεις καινούρια ασφάλεια.

emix24
06/07/2012, 18:19
Μαλλον δεν τα εγραψα καλα εγω.
Η αλυσιδα ειναι καινουργια, ειπα ακριβως το μοντελο μηχανης που εχω (ΚΤΜ 950Super Enduro, που υποθετω οτι ειναι ιδια η αλυσιδα με το ΚΤΜ 950Adventure), οποτε φανταζομαι οτι το μηκος της αλυσιδας ειναι και το σωστο, αρα δεν θα χρειαστει κοψιμο. Τα λεω καλα;
Και την ροδα την παω τερμα μπροστα ε;
Το εργαλειο που δενεις την αλυσιδα ποσο περιπου κοστιζει δηλαδη;

Ευχαριστω

MikeG
06/07/2012, 18:21
Μαλλον δεν τα εγραψα καλα εγω.
Η αλυσιδα ειναι καινουργια, ειπα ακριβως το μοντελο μηχανης που εχω (ΚΤΜ 950Super Enduro, που υποθετω οτι ειναι ιδια η αλυσιδα με το ΚΤΜ 950Adventure), οποτε φανταζομαι οτι το μηκος της αλυσιδας ειναι και το σωστο, αρα δεν θα χρειαστει κοψιμο. Τα λεω καλα;
Και την ροδα την παω τερμα μπροστα ε;
Το εργαλειο που δενεις την αλυσιδα ποσο περιπου κοστιζει δηλαδη;

Ευχαριστω



Αν η αλυσίδα είναι καινούρια, τότε είναι "ανοιχτή". Οπότε όπου & να βάλεις το πίσω τροχό (σε λογικά πλαίσια) δεν υπάρχει θέμα. Περνάς την αλυσίδα & κουμπώνεις μετά την ασφάλεια.

Αν ντε και καλά χρειάζεσαι εργαλείο & δεν έχεις μια δυνατή πένσα ή πριτσιναδόρο τότε τσέκαρε στο www.louis.de

georgio
06/07/2012, 18:32
Άρα η αλυσίδα σου έχει το σωστό μήκος. Για τη σύγκριση 950SE και 950Adv δεν είναι απαραίτητο αυτό που λες, μπορεί κάποιο να έχει λίγο πιο μακρύ ψαλίδι.

Τη ρόδα θα την πας τέρμα μπροστά αναγκαστικά ώστε να μπορέσεις να κλείσεις την αλυσίδα.

Το εργαλείο της DID έχει περίπου 100 ευρώ. Βρίσκεις και απομίμηση το ίδιο με 50 από ΕΔΩ (http://www.louis.de/_30b24a457f69449e5b831e3724a9ef341e/index.php?topic=artnr_gr&article_context=detail&grwgr=370&wgr=470&list_total=39&anzeige=0&page=1&artnr_gr=10003170) (συν 15 μεταφορικά). Τι διαφορά ποιότητας έχει (αν έχει) δεν ξέρω. Το καλό είναι ότι τα κάνεις όλα με αυτό, και το άνοιγμα της παλιάς αλυσίδας, το κλείσιμο της καινούργιας και το κεφάλωμα του πύρου.

Υ.Γ.: προφανώς σε 950 δεν βάζεις ασφάλεια στην αλυσίδα αλλά την κλείνεις μόνιμα

emix24
06/07/2012, 19:23
Παιδια σας ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες, αλλα, 1) 100ευρω ή 50ευρω μαλλον δεν με παιρνει να δωσω για το εργαλειο, 2) μαλλον χωρις εμπειρια οντως ειναι επικινδυνο, πανω απ' ολα, να το κανω μονος μου. Μονο αν ειχα καποιον να ξερει καλα και να μου εδειχνε απο κοντα θα μπορουσε να γινει κατι.

Μαλλον στο 950SE με το 950Adv ισως να υπαρχει διαφορα. Δεν ειμαι σιγουρος ομως.
Θα το παω στο μαστουρα να μου την αλλαξει. Ποσο να μου παρει; 20,30ευρω; Σιγουρα πιο φθηνα απο το ν αγοραζα το ειδικο εργαλειο. Πιρτσιναδορο εχω, αλλα δεν ξερω ποσο δυνατος χρειαζεται. Τροχο για το κοψιμο παλι εχω, αλλα καλυτερα να το κανει ενας εμπειρος. Θα μπορω να βλεπω κιολας και απο κοντα πως το κανει.
Μεχρι ν αλλαξω παλι αλυσιδογραναζα θα το εχω δωσει το μηχανακι, με τα λιγοστα χιλιομετρα που του κανω το χρονο.


Σας ευχαριστω παρα πολυ για τις συμβουλες.