PDA

View Full Version : Honda Supra βελτίωση με προβλήματα;



spyrakos7
07/07/2012, 10:11
Καλημέρα σας παιδιά!
Λοιπόν, είμαι πανευτυχής κάτοχος ενός Honda Supra 100cc.
Πρόσφατα άλλαξα πιστόνι και είπα να δώσω μερικά χιλιοστά.
Το μηχανάκι απο τα 50mm έγινε 53mm, με αποτέλεσμα να αυξηθούν και τα άλογα.
Το πρόβλημα είναι το εξής: Ενώ το μηχανάκι ακούγεται και το νιώθεις οτι έχει δύναμη, δεν τραβάει όσο όταν ήταν 50mm.
Ξέρω οτι λογικά θα θέλει εξάτμιση ελευθέρας, (αυτή που έχω πάνω τώρα, δηλαδή η εργοστασιακή) έσπασε το σπιράλ απο μέσα (λόγω αύξησης ιπποδύναμης; -πρωτού την αλλαγή πιστονιού δεν είχε ποτέ πρόβλημα).
Μαζί με την εξάτμιση να φανταστώ θα χρειαστώ και μεγαλύτερο καρμπυλατέρ (ή ζιγκλέρωμα); Έχω το εργοστασιακό επάνω (Keihin 20άρι αν δεν κάνω λάθος).

Παρακαλώ κάποιον γνώστη να μου δώσει τα φώτα του!
Ευχαριστώ προκαταβολικά!

MG-KTiNoS
07/07/2012, 10:28
:lol:

Οκ δεν θέλω να σου τη σπάσω αλλά τα πράγματα δεν είναι καθόλου έτσι.
Αύξηση κυβισμού από μόνη της δεν λέει τίποτα γιατί ναι μεν έχει πιο πολύ χώρο αλλά εκεί μέσα
Κάτι πρέπει να μπει (βενζίνη, αέρας) περνώντας από κάπου (καρμπιρατέρ, φίλτρο) και από κάπου πρέπει να βγει (εξάτμιση)
Όπως θα κατάλαβες θες κι άλλα πράγματα εκτός από ρεκτιφιέ, πιστόνι.
Και πάλι μην περιμένεις ότι θα ανοίξει ο σταύλος και θα ξεχυθούν έξω καπάδια άλογα.
Κλαστήρι ήταν το μηχανάκι άντε να γίνει… κ…ς.
:lol:
Τέλος η εξάτμιση δε σπάει από τα άλογα αλλά μάλλον από σκουριά.

Και θυμήσου
Η ζωή είναι σαν το φροντιστήριο.
Πληρώνεις και μαθαίνεις.
:a024:

spyrakos7
07/07/2012, 10:39
Αυτό το τελευταίο ξανα πες το... Έχω δώσει πολλά λεφτά και σε μηχανές αλλά και σε αυτοκίνητα!
Και εννοείται οτι δεν περιμένω να γίνει 30 αλογατά (δεν είναι και....Busa!), απλώς να αυξηθεί η ροπή (στα χαμηλά δε μπορεί να πάρει τα πόδια του).
Ίσως δεν το διατύπωσα σωστά, αλλά για την εξάτμιση εννοούσα μήπως έχει πρόβλημα εξαιτίας μεγαλύτερης συμπίεσης (?). Είναι σχεδόν καινούργια, ζήτημα να έχει 15.000χμ (ναι, ημιτασιόν... :( )
Έχω την εργοστασιακή να δοκιμάσω αν αντέχει (α ρε αθάνατη Honda), αλλά εκτός αυτής σε ελευθέρας τι μάρκες να προτιμήσω;

bikas
07/07/2012, 11:03
φίλε συγνώμη για την παρέμβαση γιατί εν θα σου δώσω κάποια λύση.Αυτή μάλλον έπρεπε να στην είχε δώσει ο μάστορας που του πήγες τη μηχανή.Μόνο ρεκτιφιέ σου είπε?Δε σου είπε ότι για να μεγαλώσεις το κυλινδροπίστονο θα ππέπει και για να έχεις και ανάλογο αποτέλεσμα να κάνεις μια σειρά αλλαγών?Αν δεν στα είπε αυτά (εσύ δεν φταίς γι αυτό) αλλά ίσως να πρέπει από τώρα να κανείς μια λίστα με μάστορες που πρέπει να πηγαίνεις και με αυτούς που δεν πρέπει να ξαναπάς.Γενικά το να βρεις έναν καλό μάστορα (για μένα) και που δεν θα εισαι 100% ικανοποιημένος αλλά τουλάχιστον θα είσαι περισσότερο ικανοποιημένος από τους άλλους είναι πολύ δύσκολο.

daz
07/07/2012, 11:04
Αυτό το τελευταίο ξανα πες το... Έχω δώσει πολλά λεφτά και σε μηχανές αλλά και σε αυτοκίνητα!
Και εννοείται οτι δεν περιμένω να γίνει 30 αλογατά (δεν είναι και....Busa!), απλώς να αυξηθεί η ροπή (στα χαμηλά δε μπορεί να πάρει τα πόδια του).
Ίσως δεν το διατύπωσα σωστά, αλλά για την εξάτμιση εννοούσα μήπως έχει πρόβλημα εξαιτίας μεγαλύτερης συμπίεσης (?). Είναι σχεδόν καινούργια, ζήτημα να έχει 15.000χμ (ναι, ημιτασιόν... :( )
Έχω την εργοστασιακή να δοκιμάσω αν αντέχει (α ρε αθάνατη Honda), αλλά εκτός αυτής σε ελευθέρας τι μάρκες να προτιμήσω;

Δδλ το Busa έχει 30 ολόκληρα άλογα? :D:lol:

Αν δε μπορούσε να πάρει τις ρόδες του στα χαμηλά έπρεπε να αλλάξεις γρανάζια όχι πιστόνι.

Για εξατμίσεις ελευθέρας ρώτα τους γείτονες. Τις ξέρουν όλες! :smokin:

yiannis172
07/07/2012, 21:06
Αν δεν τραβαει ουτε οπως οταν ηταν 50mm κατι εχει γινει λαθος καθως ακομα και μονο απο την αλλαγη του κυβισμου επρεπε να παρεις κατι σε επιδοσεις,εστω και ελαχιστα.Κοιταξε το και σε περιπτωση που ειναι οντως ετσι βαλε ενα καλο επωνυμο πιστονι (Take,daytona,aasa),με ενα καρμπ επισης επωνυμο (οχι οκο,koso κτλ) και ενα εκκεντροφορο fuego η take (αν σε παιρνει οικονομικα).Aν δεθει σωστα με τα πραγματα αυτα θα εχεις κανει οντως δουλεια και θα το δεις και στο δρομο.

GiannisBlessed
07/07/2012, 23:05
δεν εχω καταλαβει κατι.
λες οτι ακουγεται και το ΝΙΩΘΕΙΣ οτι εχει δυναμη αλλα ΔΕΝ τραβαει...
εννοεις οτι τραβαει πιο καλα απο πριν στα χαμηλα αλλα οταν ανοιγεις τερμα το γκαζι στις ψηλες κοβει?
το καρμπυρατερ το μαμα φιλε μου ειναι 16ρι.
βαλε ενα 18ρι η καλυτερα 20ρι.
εγω εχω ενα daytona dv με μοτερ honda supra ηταν τελειως μαμα και επειδη εκαιγε λιγα λαδακια το εκανα 52ρι.
ειδα μια διαφορα.
αλλα μετα ψαχτηκα με την συμπιεση.
συγκεκριμενα αγορασα βελανιδοχαρτο(φλατζοχαρτο) παχους 0.25 και εφτιαξα μια φλατζα ΒΑΣΗΣ (οχι θαλαμου-κεφαλης).
η μαμα ειναι 1mm και αυτη ειναι 0.25.
με υπολογισμους η συμπιεση αν θυμαμαι καλα πηγε απο 8.8 που ειναι κανονικα στο 10 προς 1.
αυτο εδωσε μεγαλη δυναμη στα χαμηλα και ετσι αλλαζοντας γραναζομα απο 15-40 (μαμα) σε 16-40 κερδισε αρκετα.
στα ψηλα ειναι πνιγμενο γιατι εχω μαμα καρμπυρατερ το οποιο ειναι μικρο για τα 97cc του ποσο μαλλον οταν το πας 105,108 κτλ.
κααααποια στιγμη θα βαλω και ενα 18-20ρι πανω να δω...

fantacid
08/07/2012, 00:32
posa kivika egine me 53mm bistoni?

GiannisBlessed
08/07/2012, 12:27
50mm = 97.1cc
51mm = 101cc
52mm = 105cc
53mm = 109.1cc
54mm = 113.3cc
55mm = 117.5cc
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
100mm = 388.5cc
150mm = 874.3cc

fantacid
08/07/2012, 13:11
50mm = 97.1cc
51mm = 101cc
52mm = 105cc
53mm = 109.1cc
54mm = 113.3cc
55mm = 117.5cc
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
100mm = 388.5cc
150mm = 874.3cc


nice!
βαλε 150χιλ κ θα παταει τα μπουσα με τα 30 αλογα!
;)

panagiwths
08/07/2012, 13:34
Τι διάβασα θεέ μου πάλι....:eek:
Εγώ ξέρω ότι.. αν δεν ξέρεις κάτι καλύτερα πες δεν ξέρω !!!!!! (γενικά το λέω)

GiannisBlessed
08/07/2012, 13:55
εγω ξερω οτι.. αν ξερεις κατι βοηθας και δεν σχολιαζεις χωρις νοημα.
απο την απαντηση σου φαινεται να ξερεις κατι που μας διαφευγει.
ζητουμε την ενημερωση για την γνωση που μας ανηκει!!!:D

panagiwths
08/07/2012, 15:35
Οκ λοιπών... αρχικά για τον υπολογισμό τον κυβικών υπάρχει ένας απλώς και ένας σύνθετος τρόπος (πιο ακριβής). Εγώ θα πω τον απλό για να υπολογίσετε τα κυβικά (στο περίπου).
Προϋπόθεση για τον υπολογισμό είναι να ξέρουμε τιν διαμετρο την διαδρομή και τον αριθμό των κυλίνδρων. Για τον υπολογισμό κάνουμε τις ακόλουθες πράξεις> πολλαπλασιάζουμε τιν διαμετρο με τον εαυτό τους (ή τα υψώνουμε στο τετράγωνο) στην συνέχεια πολλαπλασιάζουμε το αποτέλεσμα με το 0.785και μετά πολλαπλασιάζουμε με την διαδρομή και διαιρούμε με το χίλια και τελοσ πολλαπλασιαζουμε με τον αριθμο των κυλινδρων... ουφ (οι υπολογισμοί πάντα σε χιλιοστά)
Ας κάνουμε ενα παράδειγμα. Το crypton x έχει διάμετρο πιστονιού 54mm διαδρομή 59mm οκ?? Λοιπών 54*54=2.916 2.916*0.785=2.289,06 2.289,06*59=135.054,54 135.054,54/1000=135,054 (αρα 135 κυβικά περίπου) *δεν πολλαπλασίασα στο τέλος με τον αριθμό κυλίνδρων μιας και είναι μονοκυλινδρο.....
Απλο ε ??? ;)

panagiwths
08/07/2012, 16:07
Τώρα στο θέμα του supra .... ΤΟ καλύτερο 'πείραγμα' το κάνει η μαμά εταιρία... δεν σπάει δεν χαλάει...
Στο μηχανάκι αυξήθηκαν τα χιλιοστά τις διαμέτρου απο 50 σε 53 αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να αυξηθεί η ευστροφία και λίγο τα άλογα (άντε να πήρε 2 άλογα βαριά-βαριά) γι' αυτό το μηχανάκι νιώθεις οτι έχει δύναμη..
Είναι ξεκάθαρο οτι το μηχανάκι απ' τιν στιγμή που αυξήθηκε ο κυβισμός του (αρα η χωρητικότητα του θαλάμου) χωρίς να αλλαχθεί καρμπιρατέρ δουλεύει στεγνό (φτωχό μείγμα) αρα θέλει μεγαλύτερο καρμπιρατέρ !!Και σίγουρα μια πιο ελεύθερη εξάτμιση.
Και κάτι τελευταίο αυξάνοντας τιν διάμετρο του πιστονιού σε γενικές γραμμές κερδίζεις άλογα ενώ αυξάνοντας τιν διαδρομή αυξάνεις ροπή !! (διαβάστε κανα αρθράκι για τους τετράγωνους υποτετραγωνους και υπερτετραγωνους κινητήρες και τα πλεονεκτήματα του κάθε ενός αφού σας αρέσει το tuning)
Υ.Γ Μην δίνεις λεφτά στο παπί θα τα κλαις με μαύρο δάκρυ οταν το βαρεθείς στο λέω απο εμπειρία..

GiannisBlessed
08/07/2012, 19:34
Τώρα στο θέμα του supra .... ΤΟ καλύτερο 'πείραγμα' το κάνει η μαμά εταιρία... δεν σπάει δεν χαλάει...
Στο μηχανάκι αυξήθηκαν τα χιλιοστά τις διαμέτρου απο 50 σε 53 αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να αυξηθεί η ευστροφία και λίγο τα άλογα (άντε να πήρε 2 άλογα βαριά-βαριά) γι' αυτό το μηχανάκι νιώθεις οτι έχει δύναμη..
Είναι ξεκάθαρο οτι το μηχανάκι απ' τιν στιγμή που αυξήθηκε ο κυβισμός του (αρα η χωρητικότητα του θαλάμου) χωρίς να αλλαχθεί καρμπιρατέρ δουλεύει στεγνό (φτωχό μείγμα) αρα θέλει μεγαλύτερο καρμπιρατέρ !!Και σίγουρα μια πιο ελεύθερη εξάτμιση.
Και κάτι τελευταίο αυξάνοντας τιν διάμετρο του πιστονιού σε γενικές γραμμές κερδίζεις άλογα ενώ αυξάνοντας τιν διαδρομή αυξάνεις ροπή !! (διαβάστε κανα αρθράκι για τους τετράγωνους υποτετραγωνους και υπερτετραγωνους κινητήρες και τα πλεονεκτήματα του κάθε ενός αφού σας αρέσει το tuning)
Υ.Γ Μην δίνεις λεφτά στο παπί θα τα κλαις με μαύρο δάκρυ οταν το βαρεθείς στο λέω απο εμπειρία..

συμφωνουμε στον τροπο υπολογισμου ογκου ενως κυλινδρικου σχηματος.
εγω χρησημοποιω μια τον εναν μια τον αλλον.
αν πηρε 2 αλογα που λες εγω το λεω επιτυχια μιας και μαμα το μοτερ εχει δεν εχει 8:cry::lol:!
πανω απο 20% δλδ αυξηση!
με τον ορο ευστροφια τι εννοεις?

η αλλαγη του καρμπυρατερ για να γινει πιο πλουσιο το μειγμα δεν ειναι αναγκαια.
μπορεις με μεγαλυτερα ζιγκλερ του κυκλωματος ρελαντι και κυριας τροφοδοσιας να φερεις το μειγμα μια χαρα.
το οτι μεγαλωσε ο κυβισμος και απαιτει μεγαλυτερο καρμπυρατερ το ξεραμε απο πριν.μαλιστα θα ηθελε μεγαλυτερο σε διαμετρο καρμπυρατερ ακομα και στον μαμα κυβισμο!δες εδω σελιδα 7 διαγραμα 11.
http://freeshopmanual.com/uploads/pdf/Mikuni-VM-Type-Carburetor-Super-Tuning-Manual.pdf
στα 100-110 κυβικα το 18ρι ειναι η καλυτερη λυση.δινει στα ψηλα χωρις να χανουν τα χαμηλα.
το 20ρι δινει πιο πολυ στα ψηλα αλλα κοβει λιγο στα χαμηλα.
22 και πανω ειναι επιλογη που συνηθως απλα πεταει βενζινη.
εκτος και αν εχεις καμια κατασκευη τετραβαλβιδη με εκεντροφορο δεν ξερω και εγω τι και σε ενδιαφερει να γαζωνει στα ψηλα και μονο.
ειτε αυξησεις την διαμετρο ειτε την διαδρομη αυξανεις ενα πραγμα.τον κυβισμο.
τα μοτερ με μικρη διαδρομη και μεγαλη διαμετρο πιστονιου ειναι γενικα πιο καταληλα για πολλα στροφαρισματα λογο του οτι η γραμμικη ταχυτητατου πιστονιου (ποσα κμ την ωρα πιανει το πιστονι οταν αναβαινει και κατεβαινει) ειναι μικροτερη απο τα διαδροματα μοτερ.
οσο πιο μικρη ειναι αυτη τοσο πιο αξιοπιστο θα μπορει να ειναι ενα μοτερ.
ενας αλλος λογος ειναι η δυναμη που βαζει το πιστονι στην μπιελα καθε φορα που επιβραδυνει και ξανα επιταχυνει.
οσο πιο μεγαλη η γραμμικη ταχυτητα τοσο πιο εντονες οι δυναμεις εφελκυσμου στην κακομοιρη την μπιελα.
ο μονος περιορισμος ειναι το βαρος του πιστονιου που οσο μεγαλονει ο κυβισμος μεγαλωνει και αυτο.η λυση ειναι να διαρεις τον κυβισμο σε 2,3,4,6,12 κτλ κυλινδρους.
ενας αλλος λογος που ειναι οι υπερτετραγωνοι πιο ευστροφοι ειναι οτι εχουν μεγαλη διαμετρο αρα ο θαλαμος καυσης εχει ας το πουμε πιο πολλα τετραγονικα εκατοστα και αρα μπορουν να μπουν πιο μεγαλες βαλβιδες.με αυτον τον τροπο κερδιζεις..μαντεψε που??
στα ψηλα οπου η αναπνοη ειναι μεγαλη υποθεση.
ενα προβλημα μονο που προκειπτει απο υπερβολικα στροφαριστους υπερτετραγωνους κινητηρες ειναι οτι (να το πω απλα) το πιστονι παει πολυ γρηγορα πανω κατω και τα ελατηρια πρεπει να ειναι πολυ σκληρα για επαναφερουν τις βαλβιδες στην κλειστη τους θεση το συντομοτερο δυνατο.
επισης στον υπερτετραγωνο κινητηρα το πιστονι που ειναι 10μοιρες πριν το ανω νεκρο σημειο βρισκεται πολυ πιο κοντα στην κεφαλη απο οτι σε εναν υποτετραγωνο.
αυτο σημαινει οτι τα ελατηρια πρεπει να εχουν φαει καλα το φαι τους αλλιως οι βαλβιδες εξαγωης θα παντρευτουν το πιστονι.οι εκκεντροφοροι και το συστημα λιπανσης πρεπει να ειναι πολυ καλο για να αντεχει τα πολυ σκληρα ελατηρια.(σε ακραιες περιπτωσεις υπερτετραγωνου)

τα διαδροματα μοτερ (υποτετραγωνα) εχουν καποια καλα πραγματακια.
ενα ειναι πιο αργοστροφα(για τους λογους που ειπα παραπανω)
οταν ξεκινησει ο κυκλος τις καυσης το πιστονι παει προς το κατω νεκρο σημειο.
οσο πιο αργα παει τοσο πιο πολυς διαθεσιμος χρονος να γινει η καυση.αυτο σημαινει οικονομια,μειομενοι ρυποι κτλ.
οι μικρες βαλβιδες(λογο μικρης διαμετρου θαλαμου καυσης) βοηθουνε την πληρωση του θαλαμου στις χαμηλομεσεες και πιο χρησημες περιοχες και ετσι ειναι και πιο ροπατα.
ενας αλλος λογος που ειναι ροπατα ειναι ο μοχλος που κανει η μπιελα σε σχεση με το κεντρο περιστροφης του στροφαλου.
η θερμοδυναμικη αποδοση επισης ειναι λιγο μεγαλυτερη κατα την εναρξη τις καυσεως λογο μικροτερης επιφανιας(μικροτερη απαγωγη πολυτιμης θερμικης ενεργειας)
τα μειονεκτιματα ειναι οτι δεν στροφαρουν ψηλα και βγαζουν λιγοτερα (αλλα πιο ροπατα.δλδ με εμφαση στις χαμηλομεσαιες.) αλογα σε σχεση με εναν ιδιας χωρητικοτιτας υπερτετραγωνο κινητηρα.
δεν λεω οτι εχει πιο πολυ ροπη.απλα την εχει χαμηλα και σε μεγαλυτερο ευρος.

GiannisBlessed
08/07/2012, 19:34
τελος τα διαφορα ασχετα.
το κοστος για μια βελτιωση τυπου πιστονακι-καρμπυρατερ και γραναζωμα ειναι κατω απο 100ευρο.
και μπορει να αποδοσει αυξηση της ιπποδυναμης της ταξης των 2-4 αλογων δλδ 20-40 %
ειμαι μαζι σου στο να πας να παρεις και να βαλεις takegawa και τετοιες χαζομαρες να κανεις το παπι 25 αλογα και να εχεις δωσει 5000 ζεστα ζεστα.
καλυτερα να τα φας σε κανα ταξιδακι με μια μηχανουλα που παιρνεις με 3000.!!:lol:
πω πω σεντονι βγηκε!!

panagiwths
08/07/2012, 22:40
Σε βρίσκω καλά ενημερωμένο... μπράβο (και χαρά στην υπομονή σου να γράψεις με τόση λεπτομέρεια!!) ;)
Αν μπεις στο τρυπάκι της βελτίωσης δεν σου φτάνουν ούτε για αστείο 100 ευρώ το ενα φέρνει τ' άλλο και σιγά αν τα υπολογίσεις να σου το 500αρι (στην καλύτερη)

OldMan
10/07/2012, 13:04
:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Κορίτσια, αν δεν ξεμπλέξετε τα μπούτια σας σχετικά με το τι είναι φτωχό και πλούσιο μίγμα, βάλτε τουλάχιστον ταλκ γιατί έχει ζέστη ... :D

panagiwths
10/07/2012, 14:39
Άντρα, ξέρουμε πολύ καλά τι είναι πλούσιο και φτωχό μίγμα. Αλλά όπως είπε και ο Giannisblest αν ξέρεις κάτι η διαπίστωσες κάπου λάθος πες μας !!! (δεν είμαστε ΑΚΟΜΑ μηχανολόγοι)

OldMan
10/07/2012, 15:09
Άντρα, ξέρουμε πολύ καλά τι είναι πλούσιο και φτωχό μίγμα.
Ευτυχώς, γιατί εγώ προσωπικά έχω μπερδευτεί ..:(


Είναι ξεκάθαρο οτι το μηχανάκι απ' τιν στιγμή που αυξήθηκε ο κυβισμός του (αρα η χωρητικότητα του θαλάμου) χωρίς να αλλαχθεί καρμπιρατέρ δουλεύει στεγνό (φτωχό μείγμα)

Αν μπεις στον κόπο να μου εξηγήσεις πως φτωχαίνει ένα μίγμα (αλλάζει η στοιχειομετρική του αναλογία) όταν αυξάνεται ο όγκος του θαλάμου καύσης, θα το εκτιμούσα πάρα πολύ ...

kostaspetrou
10/07/2012, 15:40
Είναι ξεκάθαρο οτι το μηχανάκι απ' τιν στιγμή που αυξήθηκε ο κυβισμός του (αρα η χωρητικότητα του θαλάμου) χωρίς να αλλαχθεί καρμπιρατέρ δουλεύει στεγνό (φτωχό μείγμα) αρα θέλει μεγαλύτερο καρμπιρατέρ !!Και σίγουρα μια πιο ελεύθερη εξάτμιση.

Και να ίσχυε αυτό που λες(που ΔΕΝ ισχύει) δεν χρειάζεται να βάλεις μεγαλύτερο καρμπυρατέρ για να το κάνεις πιό πλούσιο:αρκεί να βάλεις μεγαλύτερα ζιγκλέρ/παίξεις με βελόνα και βίδα μίγματος...

panagiwths
10/07/2012, 15:47
Sorry απλά μου την δίνει η ειρωνεία....
Έχεις δίκιο δεν αλλάζει η στοιχειομετρική αναλογία. Λάθος διατύπωση απο μέρους μου, εννοούσα οτι δεν επαρκεί πλέον η ποσότητα του μίγματος σε σχέση με τον αυξημένο όγκο του θαλάμου.

vaska
10/07/2012, 15:52
Άντρα, ξέρουμε πολύ καλά τι είναι πλούσιο και φτωχό μίγμα. Αλλά όπως είπε και ο Giannisblest αν ξέρεις κάτι η διαπίστωσες κάπου λάθος πες μας !!! (δεν είμαστε ΑΚΟΜΑ μηχανολόγοι)

Και ούτε που πρόκειται να γίνετε ποτέ αν δεν μάθετε ν' ακούτε αυτούς που ξέρουν. Αλλάζοντας ο κυβισμός κι έχοντας το παλιό καρμπ δεν αλλάζει το είδος του μίγματος σε φτωχό ή πλούσιο. Απλά δεν επαρκεί το μείγμα δηλ περισσότερα κυβικά θέλουν μεγαλύτερη ποσότητα μίγματος για να πληρωθούν σωστά. Αυτά σου λέει ο από πάνω και κόψε λίγο το γκάζι και μάθε ν' ακούς αν θέλεις τελικά τη συμβουλή κάποιου από εδώ μέσα που έκανε τον κόπο ν' ασχοληθεί με το πρόβλημά σου.

Αν όχι, απλά πες το για να σταματήσουν να γράφουν όσοι προσπαθούν να σε βοηθήσουν.

Φιλικά

:wave2:

OldMan
10/07/2012, 15:56
Sorry απλά μου την δίνει η ειρωνεία....
Αυτή σου την δίνει, εσύ την παίρνεις..??

Αν ναι, τότε πολύ καλά κάνεις (και κάνει) γιατί είναι ίσως ο μόνος τρόπος για να ΣΚΕΦΤΕΙ κάποιος..

sniper
10/07/2012, 15:58
Καλημέρα σας παιδιά!
Λοιπόν, είμαι πανευτυχής κάτοχος ενός Honda Supra 100cc.
Πρόσφατα άλλαξα πιστόνι και είπα να δώσω μερικά χιλιοστά.
Το μηχανάκι απο τα 50mm έγινε 53mm, με αποτέλεσμα να αυξηθούν και τα άλογα.
Το πρόβλημα είναι το εξής: Ενώ το μηχανάκι ακούγεται και το νιώθεις οτι έχει δύναμη, δεν τραβάει όσο όταν ήταν 50mm.
Ξέρω οτι λογικά θα θέλει εξάτμιση ελευθέρας, (αυτή που έχω πάνω τώρα, δηλαδή η εργοστασιακή) έσπασε το σπιράλ απο μέσα (λόγω αύξησης ιπποδύναμης; -πρωτού την αλλαγή πιστονιού δεν είχε ποτέ πρόβλημα).
Μαζί με την εξάτμιση να φανταστώ θα χρειαστώ και μεγαλύτερο καρμπυλατέρ (ή ζιγκλέρωμα); Έχω το εργοστασιακό επάνω (Keihin 20άρι αν δεν κάνω λάθος).

Παρακαλώ κάποιον γνώστη να μου δώσει τα φώτα του!
Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Τι φρένα έχεις;

OldMan
10/07/2012, 16:01
Τι φρένα έχεις;
:rolleyes:

Εσύ για καλό δεν ήρθες...:D

sniper
10/07/2012, 16:06
:rolleyes:

Εσύ για καλό δεν ήρθες...:D

Θέλει διαφορετικό ζιγκλέρωμα αν έχει ταμπούρα..

Doufe
10/07/2012, 16:14
Τι φρένα έχεις;

τι να εχει ? αχαχαχαχαχα πολυ καλο !!! σορυ δεν ειναι ειρωνεικο ι κατι απλα μ αρεσε ο τροπος που το εθεσε !!!

vaska
10/07/2012, 16:16
Θέλει διαφορετικό ζιγκλέρωμα αν έχει ταμπούρα..


βρε λες????:hmm::hmm::hmm:

spyrakos7
13/07/2012, 06:08
Λοιπόν, όπως είπανε πολλά παιδιά και είχαν δίκιο, δεν έγραψα περαιτέρω λεπτομέρειες, αλλά θα τις παραθέσω αμέσως!

Καταρχάς στο μοτέρ έχω βάλει χέρι ΜΟΝΟ εγώ (τουλάχιστον όσο είναι στα χέρια μου!).
Το πιστόνι/κύλινδρος χρειαζόταν αλλαγή γιατί είχε κάνει κοιλιά ο κύλινδρος και λάδωνε η κεφαλή, οπότε δεν άξιζε να το φρεζάρω (γιατί ήταν μεγάλη η κοιλιά και έπρεπε να φαγωθούν 2 χιλιοστά και θα ήταν επίφοβο στο χιτώνιο!). Η μπιέλα είναι εργοστασιακή (49.5mm διαδρομή).
Με την πρώτη ευκαιρία έβαλα έναν κύλινδρο αλουμινίου πάνω μαζί με ένα πιστόνι Top 53mm και συμπληρώθηκε το καρέ με μια κεφαλή επίσης Top αλλά οι βαλβίδες μπήκαν Faito απο κράμα τιτανίου.
Πήρα και σετάκι ένα κάρμπ 24άρι αλλά το ξύλωσα μετά απο 60χμ λόγω τεράστιας κατανάλωσης (βασικά βαριόμουν να το ρυθμίσω και χρειαζόμουν επειγόντως το μηχανάκι, οπότε και δεν ασχολήθηκα περαιτέρω).
Με τις φλάντζες δεν ασχολήθηκα και πολύ, πήρα ένα έτοιμο σέτ των 5€ (απο τα φθηνιάρικα), το έβαλα, έδεσα κεφαλή, ρύθμισα εκκεντροφόρο και βαλβίδες και έκλεισα μοτέρ.
Με τα μείγματα το πάλεψα και το έφερα στα ίσια του, αλλά όπως πολλοί προείπαν, πολύ πιθανό να ατροφεί λόγω έλλειψης καυσίμου. Η εξάτμιση μελλοντικά θα αλλαχτεί με μια Protech (στέγνωσε λιγάκι η τσέπη με τα προαναφερθέν).

Οι τελικές του είναι σχετικά ικανοποιητικές (κοντέρ 110-120 δηλαδή 80-90 τροχό). Για το οτι δε μπορεί να πάρει τα πόδια του στα χαμηλά, φταίνε τα γρανάζια του καθώς παρατήρησα τις προάλλες οτι φοράει 15-35 (και πάλι όμως πιστεύω οτι αυτό θα έδινε περισσότερες τελικές).

Το καρμπυλατέρ υπέθεσα οτι είναι 20άρι γιατί ρώτησα έναν (υποτιθέμενο) μηχανικό. Είναι Keihin αλλά δεν γράφει κάπου διακριτά το νούμερο ή μεγεθος του. Έχει μόνο κάποια νούμερα τα οποία δεν σχετίζονται με το μέγεθος του.
Η ερώτηση εδώ είναι η εξής: Απο το εργοστάσιο αυτά τα μοτέρ βγαίνουν με Keihin ή κάτι άλλο;
Το μηχανάκι δεν επισκευάστηκε με σκοπό να ρίξω και άλλα λεφτά επάνω του σε επώνυμες βελτιώσεις κλπ, επισκευάστηκε επειδή είχε πρόβλημα και σκέφτηκα να του δώσω μερικά χιλιοστά ώστε να τραβάει λίγο καλύτερα.
Κακώς μεν που δεν το κράτησα 50mm αλλά τώρα τι να κάνουμε... δεν υπάρχει γυρισμός!

Και ναι πιστεύω οτι για να σπάσει το σπιράλ της εξάτμισης 2 λόγοι μπορεί να υπάρχουν, ένας είναι το μεγαλύτερο πιστόνι, γιατί μιλάμε για σχεδόν καινούργια εξάτμιση (εργοστασιακή μεν - Federal Parts) η οποία δεν είχε ΠΟΤΕ πρόβλημα με το προηγούμενο κυλινδροπίστονο, παρόλο που είχε κάνει πολλά και ζόρικα χιλιόμετρα (16.000+). Μετά απο ούτε 200χμ με το καινούργιο κυλινδροπίστονο (αφού στρώθηκε και μετά) την άκουσε στερεοφωνικά (που άρχισα να το ανοίγω και λίγο παραπάνω) και το σπιράλ άρχισε να κάνει βόλτες.
Ο άλλος λόγος που σκέφτομαι, μπορεί να είναι απο τους κραδασμούς, αν και ποτέ δεν τερμάτισα το μοτέρ να δώ μέχρι πόσο στροφάρει. Υπόψιν οτι όταν φορούσε το παλιό κυλινδροπίστονο το πήγαινα μερικές φορές και τάπα για αρκετή ώρα χωρίς ποτέ να παρουσιάσει το παραμικρό (εκτός απο το κυλινδροπίστονο :P ).

Για τα παιδιά που είναι μέσα στην ευγενική/χαριτωμένη ειρωνία, εαν δεν έχετε να δώσετε κάποια στοιχειώδη γνώση και γράφετε απλά για να ανεβαίνει το post count, μας περισσεύετε. Το οτι διατύπωσα κάποια πράγματα λάθος ή δεν τα ανέλυσα αρκετά δεν σημαίνει οτι είμαι στούρνος ή εσείς πιο έξυπνοι..
Τουλάχιστον το μηχανάκι μου το φτιάχνω μόνος μου και παρόλο που ήταν η πρώτη φορά που έλυσα κινητήρα, δουλεύει χωρίς να τρέχουν λάδια απο παντού ή να μου περισσέψουν βίδες.

OldMan
13/07/2012, 11:30
Για τα παιδιά που είναι μέσα στην ευγενική/χαριτωμένη ειρωνία, εαν δεν έχετε να δώσετε κάποια στοιχειώδη γνώση και γράφετε απλά για να ανεβαίνει το post count, μας περισσεύετε.
Δεν θα το΄λεγα..:nono:

Δες λίγο την διαφορά του 1ου ποστ και του τελευταίου και αναρωτήσου τι σε οδήγησε να γραψεις το δεύτερο..?? ;)

Και δεν σε αποκάλεσε κανείς στούρνο ή λιγότερο έξυπνο από αυτόν..!!
(η γνώση και η εξυπνάδα είναι δύο εντελώς διαφορετικά πράγματα..):wave2: