PDA

View Full Version : Νέος για cbf500!



djSteelCore
07/07/2012, 11:07
Την καλημέρα μου σε όλους! Είμαι νέος οδηγός με δίπλωμα απεριόριστο και ψάχνω να αγοράσω την 1η μου μηχανή!

Πρίν λίγο καιρό είχα καταλήξει στο cb400sf, αλλά με τα πολλά με έπεισαν οτι παρόλη την αξιοπιστία του, καθότι honda, αλλά και το γεγονός οτι είναι καλό σχολείο για εναν αρχάριο σαν εμένα, λόγω παλαιότητας ίσως αντιμετωπίσω προβλήματα με το καιρό και σε θέμα ανταλλακτικών ίσως δυσκολευτώ!

Με σπρώξανε λοιπόν σε πιο καινούριες επιλογές!

Πλέον έχω κατα νου το cbf500 με το οποίο έκανα τα μαθήματα του διπλώματος και η εικόνα που έχω είναι πολύ καλή + οτι γενικά ακούω καλά λόγια για το συγκεκριμένο μοτόρι!

Πιστεύετε είναι καλή επιλογή για 1η μηχανή? (δν είχα ξαναοδηγήσει μηχανή πριν απο αυτή στα μαθήματα διπλώματος και πλέον χρησιμοποιώ ενα crypton 125 για μικρές αποστάσεις)

Με ενα budget 2000 -2500€ τι άλλες επιλογές έχω με κριτίρια τη χρονολογία (2004 και μετά) και σε κυβικά γύρω στα 400? (όχι απαραίτητα honda, αλλά μόνο γιαπωνέζικα :cool: )

ΥΓ: είχα ''ξανα-ανοίξει'' το συγκεκριμένο θέμα πριν λίγες μέρες (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=129334) , αλλά είπα να το ξανασυζητήσω εδώ αφού ερωτώ για συγκεκριμένο μοντέλο!

Ελπίζω στη βοήθειά σας! Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

p_sapelas
07/07/2012, 21:24
Γενικά τα cbf έχε στο νού σου ότι είναι ιδανικά για αρχάριους.. αυτό για τους εξής λόγους... Α) συγχωρούν λάθη... είναι κατά κανόνα γραμμικά στο άνοιγμά τους χωρίς ιδιαίτερα ξεσπάσματα γεγονός που σου δείνει μία αίσθηση ασφάλειας καθώς δύσκολα θα σε τρομάξουν... Β) δεν είναι απόλυτα.. που σημαίνει ότι μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για ταξιδάκι, για την δουλειά σου για την βόλτα σου για καφέ αλλά ... και για δοκιμούλα στην πίστα. γ) έχουν κάποια αξία μεταπώλησης που σου επιτρέπει σε περίπτωση που κατασταλάξεις σε κάποιο στύλ να το σπρώξεις για κάτι διαφορετικό με μικρή σχετικά χασούρα. Φίλε εγώ σε πρώτη φάση θα έβρισκα άλλα 500 € και θα πήγαινα στο cbf600~2007 που βγαίνει και με ABS.. Μπορεί να είναι το πρώτης γενιάς της Honda αλλά είναι Abs και όπως και να έχει αν το χρειαστείς.... Η καλύτερη περίοδος για αγορά μηχανής μεταχ/νης να ξέρεις ότι γενικά είναι προς το τέλος του έτους και όχι στο κατακαλόκαιρο..

Aries21
08/07/2012, 02:35
φιλε θα συμφωνησω με τον p_sapelas και εγω οταν ητανε να παρω την 1 μηχανη μου ολοι το ιδιο μου ειπαν παρε το cbf 600 με το abs για να μαθεις και απο τοτε που την πηρα δεν την εχω αλλαξει ασε που με εχει βολεψει υπερβολικα παρα πολυ!!!

HLIASCBF
08/07/2012, 03:56
Θα συμφωνήσω και γω με τη σειρά μου με τον p_sapelas.Ειδικά στο ότι είναι γραμικά στο άνοιγμά τους και δε θα σε τρομάξει ούτε στην εκίννηση, ούτε κατά την επιτάχυνση στην έξοδο της στροφής.Δεν είναι ανάγκη όμως να πάρεις το 600.Και με το 500 μια χαρά θα είσαι.Απλά κοίτα να επιλέξεις το μοντέλο με το ABS(Είναι αυτά με την χρυσή τριπίστονη δαγκάνα μπροστά.Αυτά που είναι χωρίς ABS έχουν μαύρη δαγκάνα).Εγώ έχω το cbf 500 από το 2004.Πραγματικά δεν μου βγαλε ποτέ κανένα πρόβλημα και ας είμαι ο χειρότερος στο θέμα συντήρηση μηχανής.Αν δεν σε ενδιαφέρουν τα τρελά γκάζια να ξέρεις ότι με το 500 θα ταξιδέψεις παντού ,θα ξύσεις τα μαρσπιέ σου σε μέγαρα και σέρρες και θα μπορείς να το συντηρείς οικονομικά,(βασικό στις μέρες μας).Εάν το γουστάρεις χτύπα το με χίλια :a013:

djSteelCore
08/07/2012, 14:17
Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας! Η αλήθεια είναι οτι και μένα μου φάνηκε πολύ καλό εργαλείο απο τα μαθήματα που έκανα με αυτό! Και γενικά ακούω πολύ καλά λόγια!



Θα συμφωνήσω και γω με τη σειρά μου με τον p_sapelas.Ειδικά στο ότι είναι γραμικά στο άνοιγμά τους και δε θα σε τρομάξει ούτε στην εκίννηση, ούτε κατά την επιτάχυνση στην έξοδο της στροφής.Δεν είναι ανάγκη όμως να πάρεις το 600.Και με το 500 μια χαρά θα είσαι.Απλά κοίτα να επιλέξεις το μοντέλο με το ABS(Είναι αυτά με την χρυσή τριπίστονη δαγκάνα μπροστά.Αυτά που είναι χωρίς ABS έχουν μαύρη δαγκάνα).Εγώ έχω το cbf 500 από το 2004.Πραγματικά δεν μου βγαλε ποτέ κανένα πρόβλημα και ας είμαι ο χειρότερος στο θέμα συντήρηση μηχανής.Αν δεν σε ενδιαφέρουν τα τρελά γκάζια να ξέρεις ότι με το 500 θα ταξιδέψεις παντού ,θα ξύσεις τα μαρσπιέ σου σε μέγαρα και σέρρες και θα μπορείς να το συντηρείς οικονομικά,(βασικό στις μέρες μας).Εάν το γουστάρεις χτύπα το με χίλια :a013:

Έχω βάλει στο μάτι αυτό, http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2374861/ το οποίο μάλιστα βρίσκεται και στο τόπο απο όπου κατάγωμαι και σε μερικές μέρες θα επισκευθώ για καλοκαίρι ( δώρο εξ ουρανού η όλη φάση :D)! Και λέω να το τσιμπήσω! Η τιμή είναι just, σχετικά καινούριο με όχι πάρα πολλά χιλιόμετρα!