PDA

View Full Version : Προβλημα αναζητα λυση απο τους μηχανικους του forum



relis
08/07/2012, 19:55
Το πειραματοζωο ειναι ενα VIRAGO 250 το οποιο βρισκοταν σε ακινησια
για τουλαχιστον 8 χρονια αφου το ξεθαψαμε και το ξεσκουριασαμε εχουμε το εξης προβλημα
ΔΕΝ ΓΥΡΙΖΕΙ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ουτε με το καλο ουτε με το αγριο .


Το ερωτημα ειναι το εξης : μπορουμε να κανουμε κατι για να ξεκολησει για να αποφυγουμε το λυσιμο???

Αναμενω τις σοφες σας απαντησεις...

lspiros
08/07/2012, 20:21
ακου μια πολυ σοφη απαντηση...:lol:
βγαλε το μπουζι παρε ενα σπρευ wd 40 αδειασε το μεσα.αστο να ωριμασει κανα δυο μερες και δοκιμασε να γυρισεις το μοτερ απο το στροφαλο.φυσικα αν εχεις επιτυχια κανε αλλαγη λαδιων δουλεψε λιγο το μηχανακι και κανε αλλη μια αλλαγη μαζι με φιλτρο λαδιου αυτη τη φορα.αν και νομιζω οτι τα ελατηρια θα παραμεινουν κολλημενα αρχικα και θα καπνιζει σαν διχρονο.αν εισαι τυχερος θα ξεκολλησουν δουλευοντας.(μεταξυ μας εγω θα το ελυνα)...:wave2:

tai
08/07/2012, 20:43
ακου μια πολυ σοφη απαντηση...:lol:
.............................. τα ελατηρια θα παραμεινουν κολλημενα αρχικα και θα καπνιζει σαν διχρονο.αν εισαι τυχερος θα ξεκολλησουν δουλευοντας.(μεταξυ μας εγω θα το ελυνα)...:wave2:
EAN κουνηθεί εστω και λιγο, παιξε μπρος πισω σιγα σιγα και πιθανόν να αρχίσει να εχει μεγαλύτερη διαδρομή. Στο τελος θα φέρει βόλτα ολόκληρη.
Μετα οπως ΑΚΡΙΒΩΣ τα λεει ο lspiros

sotpag
08/07/2012, 20:51
.... όπως λένε παραπάνω , απλά θα καίει περισσότερο λάδι από βενζίνα...

jimmis5
08/07/2012, 23:31
.... όπως λένε παραπάνω , απλά θα καίει περισσότερο λάδι από βενζίνα...

+1 αν και εγω προτιμο το πετρελαιο και αφου ψιλοξεκολησει ριξε 10αρακι λαδι στα κυλινδρα καλη επιτυχια!!

-ΣΦΑΧΤΗΣ-
09/07/2012, 02:43
Μην τους ακους.. Βγαλε το μπουζι,αδειασε μεσα οσο πετρελαιο χωραει και ριξε ενα αναμμενο σπιρτο.. εχει καλα αποτελεσματα ;)

motoexelixis
09/07/2012, 08:26
Εναλλακτικα, και αν δεν πετυχει τιποτα απο τα παραπανω, και αφου εχεις αποφασισει οτι εισαι ενα βημα πριν το χυτηριο( πλακα κανω ,μετα απλως το ανοιγεις) αδειαζεις λαδια,και αντι για αυτα, το γεμιζεις με πετρελαιο οσο παει.

Αυτο γιατι υπαρχει περιπτωση να εχει κολλησει στο στροφαλο....

βγαζεις τα μπουζι,και τα δυο, οπως ειπαν τα παιδια ποιο πανω, και το γεμιζεις wd και αυτο οσο μπορεις,και το καλυτερο που μπορεις να κανεις, ειναι να αφαιρεσεις εξατμιση ,εισαγωγη,γιατι σε περιπτωση που καποια απο τις βαλβιδες ειναι ανοιχτη πολυ απλα το wd δε θα μπορεσει να "ποτισει" σε κυλινδρο και πιστονι,μιας που θα φευγει απο εκει.

Αφαιρεση λοιπον εξατμισεων και εισαγωγης, και "ταπωμα με οτι προχειρο μπορεις να φανταστεις προκειμενου να τα στεγανοποιησεις οσο μπορεις περισσοτερο και να μη φευγει το wd.

Μετα απο ολα αυτα (αν τα κανεις βεβαια αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα :D) και αν το αφησεις κανα δυο μερουλες ελπιζω οτι θα ξεκολλησει, αν οχι τοτε πας για λυσιμο.

Αυτα:wave2:

relis
09/07/2012, 10:05
Το εκανα ηδη ( το γεμισα wd )προσπαθωντας να το γυρισω απο το στροφαλο ομως γυριζει η βιδα και φοβαμαι μην τα κοψω:cry:

Τα κολλημενα ελατηρια θα τα δουμε σε δευτερη φαση αν και εφοσον το υπολοιπο μηχανακι αξιζει και δεν θα μας βγαλει αλλα:priest: .

Θα το γεμιζω με wd μεχρι την Τριτη και μετα θα το κανω μπανιο με πετρελαιο.

ps1. Σπυρο θα περασω να τα πουμε και απο κοντα:beer:

SVX
09/07/2012, 10:34
εχει μηχανικους το Forum ; :confused: !!! που κλεινω ραντεβου ?:bawl:

sniper
09/07/2012, 10:49
εχει μηχανικους το Forum ; :confused: !!! που κλεινω ραντεβου ?:bawl:

Μηχανικούς έχει. Θαυματοποιούς δεν έχει, ακόμα.

BIKENEST
09/07/2012, 11:19
Μηχανικούς έχει. Θαυματοποιούς δεν έχει, ακόμα.

:rotflmao::rotflmao::rotflmao::a20::a012:

bulmont
09/07/2012, 12:08
Μηχανικούς έχει. Θαυματοποιούς δεν έχει, ακόμα.


Μην τους το χαλάς ρε........

Καλά το πάνε........................


:bawl::bawl::bawl:

OldMan
10/07/2012, 12:55
αδειαζεις λαδια,και αντι για αυτα, το γεμιζεις με πετρελαιο οσο παει.
Αυτο γιατι υπαρχει περιπτωση να εχει κολλησει στο στροφαλο....
Να μην γλυτώσει ούτε ρουλεμαν, ούτε τσιμούχα...:D

sniper
10/07/2012, 13:04
Να μην γλυτώσει ούτε ρουλεμαν, ούτε τσιμούχα...:D

θεωρείς ότι αυτά που αναφέρεις βρίσκονται σε λειτουργική κατάσταση ή ελπίζεις σ' ανάσταση νεκρών κι εσύ;

OldMan
10/07/2012, 13:22
θεωρείς ότι αυτά που αναφέρεις βρίσκονται σε λειτουργική κατάσταση ή ελπίζεις σ' ανάσταση νεκρών κι εσύ;
Σύντροφε, για Virago μιλάμε..

Πότε υπήρξε τμήμα του εν λόγω μηχανακίου που να βρίσκεται σε λειτουργική κατάσταση ..??

relis
10/07/2012, 15:58
Σύντροφε, για Virago μιλάμε..

Πότε υπήρξε τμήμα του εν λόγω μηχανακίου που να βρίσκεται σε λειτουργική κατάσταση ..??

Εξυπηρετηση κανω σε μια δυσκολη κατασταση ........
Παντως τα αλλα κολλημενα τμηματα ξεκολησαν

OldMan
10/07/2012, 16:10
Εξυπηρετηση κανω σε μια δυσκολη κατασταση ...
De facon similaire et nous ...

sniper
10/07/2012, 16:10
Εξυπηρετηση κανω σε μια δυσκολη κατασταση ........
Παντως τα αλλα κολλημενα τμηματα ξεκολησαν

Δεν διαφωνούμε για την δύσκολη κατάσταση.. για το αποτέλεσμα έχουμε κάποιους, μεγάλους ομολογουμένως, ενδοιασμούς..

relis
10/07/2012, 16:33
Δεν διαφωνούμε για την δύσκολη κατάσταση.. για το αποτέλεσμα έχουμε κάποιους, μεγάλους ομολογουμένως, ενδοιασμούς..
Και εγω εχω ενδοιασμους .......αλλα ειπα να το προσπαθησω και να σας ρωτησω , μιας και κατα καιρους εχω διαβασει πραγματα που δεν ηξερα και ειδα πραγματα που δεν θα πιστευα.........

sniper
10/07/2012, 17:02
Και εγω εχω ενδοιασμους .......αλλα ειπα να το προσπαθησω και να σας ρωτησω , μιας και κατα καιρους εχω διαβασει πραγματα που δεν ηξερα και ειδα πραγματα που δεν θα πιστευα.........

OK, αφού το ξέρεις, παρακαλώ συνεχίστε. :beer: